[ nedostizni @ 18.04.2017. 17:08 ] @
Zdravo,

Želeo bih da prenesem svoj desktop računar: kućište i monitor preko madjarske granice. Autobusom putujem iz Srbije za Beč, sa srpskim pasošem. Vraćam se nakon nekoliko nedelja i taj računar i monitor bi ostali u Austriji.
Da li bi imao nekih problema na madjarskoj granici, i da li bi mi računar carinili?

Naišao sam na dve slične teme ovde na elitesecurity forumu, medjutim jedna je stara nekoliko godina, a druga govori o prenosu desktop računara avionom, dok ću ja putovati autobusom.

Pokušao sam da googlujem i jedinu informaciju koju sam pronašao je da laptop računari ne podležu nikakvoj carini, i mogu se preneti preko granice. Ali nisam uspeo da pronadjem nikakvu informaciju vezanu za desktop računare.

Da li bi ovaj problem nekako mogao da se reši uz pomoć neke vrste potvrde od preduzeća koje prodaje računarsku opremu? Recimo da mi to preduzeće izda potvrdu da je vrednost i kućišta i monitora toliko i toliko evra, a samim tim ne podleže carinjenju jer je ta cena manja od minimalne cene potrebne za carinjenje? Ili ovo neće pomoći?

Bio bih zahvalan na bilo kakvog odgovoru.
Hvala unapred!
[ djoka_l @ 18.04.2017. 18:21 ] @
Moraš da platiš carinu i VAT. Možeš da ideš na varijantu ako prođe, prođe, ali neće proći, Možeš i da ideš na privremeni uvoz, ali onda moraš da vratiš popremu nazad.

http://web.ita.doc.gov/ITI/iti...785256d2b004e409c?OpenDocument
[ nedostizni @ 18.04.2017. 18:51 ] @
Hvala Vam na brzom odgovoru Djoka.
Moram da priznam da nisam baš razumeo sadržaj iz linka koji ste mi poslali.

Da li bi iz Vašeg iskustva mogao da možda prenesem samo kućište, bez monitora, tako što bi ga rasturio na delove, i neke od njih poneo sa sobom u ručnom prtljagu, a neke ostavio u prtljažnom delu autobusa?
[ anon70939 @ 18.04.2017. 19:07 ] @
Zakonski ne znam.
Mislim da se za računarsku opremu ne plaća carina prilikom uvoza u našu zemlju, obrnuto pojma nemam.

Praktično...ja sam autom preneo 100 puta svoju opremu do Beča i nazad. Bilo je i monitora i po nekoliko laptopova, rutera i koječega. Doduše niko me nikad nije ni pitao da pokazujem šta nosim,
Mislim da ti tek ne bi trebalo da imaš problema pošto ideš autobusom. Pogotovo jer prelaziš Mađarsku granicu. Vozači autobusa obično imaju tamo neki dil zbog cigareta i koječega, pa će dati neku lovu, i ti ćeš proći sa njima.
[ nedostizni @ 18.04.2017. 19:31 ] @
Hvala Vam na odgovoru Coyote!!
Znači da ne rastavljam kućište, nego da ga onako celog stavim sa monitorom u prtljažni deo autobusa?

Da li bi trebao da platim neki veći iznos, šoferu (koji bi on dao madjarskim graničarima) i koliki?
Obično svi dajemo po 2, 3 evra bez obzira na to šta prenosimo preko granice. Koliko bi u ovom slučaju (obzirom da sada prenosim kućište i monitor) trebao dati novaca?
[ djoka_l @ 18.04.2017. 20:07 ] @
Mi smo morali više puta da radimo prezentacije u BIH, Makedoniji i ostalim susednim državama. Svaki put smo vadili papire za privremeni izvoz, kako bismo mogli da prenesemo opremu tamo i nazad. To važi ne samo za računare nego i za drugu profesionalnu opremu - recimo nosili smo profesionalne kamere (koje nisu mogle da prođu kao ručni prtljag), projektore, osvetljenje itd. Čak su nam tražili da platimo (ponekad) carinu za stvari kao što su majice sa logom firme, i drugi reklamni materijal (osim papirnih brošura) koji očigledno nismo imali nameru da vratmo nazad i koje prevazilaze količinu za ličnu upotrebu (možeš da preneseš 5 majica ako kažeš da ćeš ih nositi dok predstavljaš firmu, ali ne i 100 komada).
[ anon115774 @ 18.04.2017. 21:12 ] @
Citat:
CoyoteKG:Praktično...ja sam autom preneo 100 puta svoju opremu do Beča i nazad. Bilo je i monitora i po nekoliko laptopova, rutera i koječega. Doduše niko me nikad nije ni pitao da pokazujem šta nosim,


Ja vozikam u oba smera sve i svasta i neretko mnogo skuplje stvari od desktop racunara ali svaki put, bez izuzetka, hoce da pogledaju gepek.

Doduse, samo ih interesuju kafa, cigare i alkohol.

A sto se tice varijanti da svi date vozacu po 2-3 evra ja se iskreno nadam da ce jednog dana sve da vas pohapse na celu sa carinikom i vozacem.
[ sasa022 @ 18.04.2017. 21:55 ] @
@nedostizni

Nece te niko dirati , komp je polovan i to je deo licnog prtljaga - ako pitaju samo prijavi da ga nosis sa sobom.
U vecini slucajeva sve tece bez veceg zadrzavanja - vozaci i carinici imaju uhodane seme i zna se sta moze a sta ne.
Jedino u situacijama kad moraju da rade detaljnu kontorlu , onda preture sav prtljag.
[ 7.scena @ 18.04.2017. 23:22 ] @
100 puta bez problema, 101. put ti naprave pakao. Takvo je moje iskustvo i to ne sa prenosom robe, već sa verovatnoćom da te maltretiraju iz čista mira jer im je tako dunulo baš taj dan ko zna iz kog razloga.

Nedavno sam imao takvu zona sumraka situaciju. Pregledom gepeka u kome je bila samo lična garderoba i kutija ličnog ručnog alata odlučili su da mi oduzmu alat. Alat realno nema neku vrednost sem emotivne. Posto sam se pobunio (greška), oduzeli su mi lični laptop, fotoaparat i telefon. Lične polovne stvari. Još uvek nisam kapirao, pa je nastupio sledeći čin kada su počeli da spinuju diskusiju na nacionalno pitanje(?!), bez da je uopšte pomenuto.

Šokiran, napokon sam skapirao da me ubacuju u mašinu i da je došao trenutak da se savije kičma i novčanik.
Setio sam se jedne mađarske firme u kojoj sam radio na relaciji Bg-Pešta koja je imala keš budžet za carinu, onako bez povoda, čisto da se ne gubi vreme na granici.

Ako prenosiš nešto što je bitno, zašto da se cimaš, prijavi.
[ pajapop @ 18.04.2017. 23:27 ] @

Al`, ako nije neumesno pitanje: zbog cega bi neko sada prenosio bilo kuda neki takav racunar, kad se svi relevantni podaci mogu snimiti i nositi i na obicnom flesu?
[ sasa022 @ 19.04.2017. 00:01 ] @
@pajapop

Zasto bi neko ostavio komp da skuplja prasinu , a tamo kupovao drugi ???
[ nedostizni @ 19.04.2017. 00:07 ] @
Hvala Vam svima na odgovorima!

7.scena žao mi je da čujem da ste imali takvih problema. Koliko je novčanik mora da se "otvori" ako smem da pitam? Da bi znao šta ja da radim, ukoliko me snadje slična situacija kao i Vas.

Citat:
Al`, ako nije neumesno pitanje: zbog cega bi neko sada prenosio bilo kuda neki takav racunar, kad se svi relevantni podaci mogu snimiti i nositi i na obicnom flesu?


Računar treba da mi posluži da radim na njemu. Gledao sam cene polovnih i novih računara u Austriji i neprijatno se iznenadio. Obe kategorije su jeftinije u Srbiji.

Citat:
A sto se tice varijanti da svi date vozacu po 2-3 evra ja se iskreno nadam da ce jednog dana sve da vas pohapse na celu sa carinikom i vozacem.


Hvala na odgovoru Informer, ali mislim da je zadnji deo baš neumesan komentar sa Vaše strane. Ja nisam nikada u životu prenosio cigarete, kafu, alkohol, nedao Bog nešto gore preko granice. Ovo mi je zapravo prvi put da prenosim bilo kakvu tehniku osim mobilnog telefona. A tih 2-3 evra ne dajam ja zato što obožavam madjarske graničare, nego zato što šofer autobusa napravi takvu halabuku, a onda mu se pridruže i oni koji švercuju sa sobom duvan i rakiju ("Zbog tebe će nas zaustaviti i pretresti ceo autobus").

[ Darko Nedeljković @ 19.04.2017. 07:48 ] @
Citat:
Informer:
A sto se tice varijanti da svi date vozacu po 2-3 evra ja se iskreno nadam da ce jednog dana sve da vas pohapse na celu sa carinikom i vozacem.

Evo, Informer ja imam jedno slicno iskustvo, pa me zanima da li bi me trebalo uhapsiti - radio sam legalni uvoz, prilozio svu dokumentaciju i cekao da se zavrse formalnosti. Prisao mi je carinik i pitao da li nameravam da ih castim neke pare. Kad sam pitao zasto bih ih cascavao kad sve radim legalno odgovor je bio - procedura moze da bude gotova za pet minuta, a moze i sutra u ovo vreme, od tebe zavisi...
I ja sta cu, izvadim neku manju evro novcanicu i stvarno se procedura zavrsi za pet minuta.
[ anon115774 @ 19.04.2017. 07:59 ] @
Citat:
nedostizni: A tih 2-3 evra ne dajam ja zato što obožavam madjarske graničare, nego zato što šofer autobusa napravi takvu halabuku, a onda mu se pridruže i oni koji švercuju sa sobom duvan i rakiju ("Zbog tebe će nas zaustaviti i pretresti ceo autobus").


I ti kazes "ok, neka zaustave i pretresu". Oni koji svercuju i boje se za svoju robu neka daju vise i kompenzuju "tvoj deo".

@Darko

Tebe ne treba jer znas zasto si dao. A on daje a ne zna ni zasto. Verovatno u vecini slucajeva vozac blefira pa uzme sve za sebe. Imam dosta prijatelja koji se voze svakakvim autobusima preko madjarske granice pa im niko nikad nije trazio da daju bilo sta.

Nego, pretpostavljam da si nakon tog dogadjaja pozvao onaj broj telefona madjarske carine i prijavio slucaj, jel da?
[ Java Beograd @ 19.04.2017. 08:24 ] @
Citat:
Informer: I ti kazes "ok, neka zaustave i pretresu". Oni koji svercuju i boje se za svoju robu neka daju vise i kompenzuju "tvoj deo".

Znaju se koje su švercerske linije, kad je u autobusu 90% švercera. Ako si se zadesio u ovom autobusu, za "ok, neka zaustave, baš me briga " možeš i batine da dobiješ.
[ anon115774 @ 19.04.2017. 09:19 ] @
Kako im se to isplati? Pa taj autobus onda vise nikad nece moci da predje granicu bez angazovanja gumenih rukavica jer sa obe strane moze da dolazi anonimna prijava da taj vozi drogu/oruzje/stagod...

Mislim da im je mnogo jeftinije da daju svi po deset centi i tako nadoknade ta 2-3 evra :)
[ Urkelele @ 19.04.2017. 09:31 ] @
Pre nekoliko godina kupio ja nov fotoaparat i poneo ga u Grcku. Aparat i dodatna oprema je prelazila 2,5k evra. Na nasoj granici sam prijavio da iznosim aparat sa opremom iz zemlje (za svaki slucaj) i oni su mi popunili neki papir na kom su napisali model aparata, oznake sa pratece opreme kao i serijske brojeve. E sad, kako se taj papir zove ne trzite me za rec, da li pise privremeni izvoz ili licni prtljag stvarno ne znam. Znaci, prijavio sam to na nasoj granici za svaki slucaj da me neko ne bude cimao prilikom ulaska u neku zemlju ili izlaska iz nje. Naravno, niko me nije nigde dirao u vezi toga, ali taj papir jos uvek stoji u rancu sa opremom.

Pretpostavljam da tako nesto i ti mozes da uradis, pa ako te madjari pitaju sta, gde, zasto nosis samo pokazes papir. A zasto? pa zato sto u svoj komp imas poverenja, konfiguracija je ona koja tebi odgovara, imas dosta programa koje ti koristis, licence i jos svasta nesto.
Tako da prilikom povratka racunara kod nas u zemlju nemas ni cimanja kod nasih carinika da ti to svercujes, uvozis ili sta god... pokazes im papir koji su oni izdali i prodjes bez problema.
[ anon70939 @ 19.04.2017. 09:36 ] @
Njemu kako sam razumeo nije problem da li ce da ga puste da vrati nazad u zemlju, nego da li ce da iznese.
Jer valjda ce ostaviti komp, nece ga ni vracati. Pa mu ni ne treba nikakav papir za povratak nazad.
[ Urkelele @ 20.04.2017. 08:51 ] @
Da, tako je, ali u slucaju cimanja na madjarskoj granici sa tim papirom moze da im mase i kaze eeej ja to privremeno nosim sa sobom. Taj papir moze da zadrzi, baci - stagod ako ne planira da ga vrati, on se nigde ne zavodi (bar meni nisu).
Eto, zaboravio sam da pogledam koji je to obrazac i sta pise na njemu...
[ nedostizni @ 20.04.2017. 08:52 ] @
Hvala svima još jednom na odgovoru!

Da, CoyoteKG je u pravu. Ne vraćam računar, problem mi je samo da ga prenesem preko madjarske granice.

Da li neko od Vas zna kako se zove taj dokument koji Urkelele pominje?

Inače autobus je Niš Ekspres, linija Niš - Beč (barem mislim da je Beč konačna stanica, možda idu čak i dalje od toga).
[ rafiki @ 20.04.2017. 17:02 ] @
Mesate babe i zabe. Dokument koji Urkelele spominje tice se samo nase carine i sluzi za privremeni iznos predmeta za licnu upotrebu. Njime se prilikom ulaska u Srbiju dokazuje carini da su predmeti ranije izneti iz Srbije, kako se ne bi ponovo naplatila carina na njih. Sto se carine drugih zemalja tice, taj dokument ima vrednost jednaku listu toalet papira (ili cak i manju). Stavise, ako ne planiras da taj racunar vracas u Srbiju, taj dokument ti je potpuno suvisan.
To sto ti hoces, mozda je nemoguce - da kao fizicko lice uvezes polovnu tehnicku robu u EU. Mozda postoji neka mogucnost za to, ali ona sigurno zahteva da imas regulisan boravak u EU. U najboljem slucaju trebao bi da platis neku ekolosku taksu, za recikliranje. Ako taj racunar prijavis madjarskom cariniku, postoji sansa da ti on taj racunar upise u pasos, pa ces prilikom izlaska iz EU morati ili da ga izneses ili da platis carinu na uvoz.
Koliko vidim, najbolje ti je da taj racunar spakujes u putnu torbu i prosvercujes ga u EU, iako ti ja tako nesto ne preporucujem (generalno, ne mogu da ti savetujem krsenje zakona).

Pozdrav
[ nedostizni @ 21.04.2017. 20:26 ] @
Hvala na savetu i odgovoru Rafiki.
[ ethicalduty @ 25.01.2023. 09:24 ] @
Citat:
djoka_l:
Mi smo morali više puta da radimo prezentacije u BIH, Makedoniji i ostalim susednim državama. Svaki put smo vadili papire za privremeni izvoz, kako bismo mogli da prenesemo opremu tamo i nazad. To važi ne samo za računare nego i za drugu profesionalnu opremu - recimo nosili smo profesionalne kamere (koje nisu mogle da prođu kao ručni prtljag), projektore, osvetljenje itd. Čak su nam tražili da platimo (ponekad) carinu za stvari kao što su majice sa logom firme, i drugi reklamni materijal (osim papirnih brošura) koji očigledno nismo imali nameru da vratmo nazad i koje prevazilaze količinu za ličnu upotrebu (možeš da preneseš 5 majica ako kažeš da ćeš ih nositi dok predstavljaš firmu, ali ne i 100 komada).


Zdravo, ja sam iz Makedonii, idem na poso u hrvatskoj neki 9 meseci pa zelim da sa sobom ponesem Desktop Pc, Monitor, Tastatura kako i bicikl. Gde i dali treba da se urade papire za privremen izvoz u moju zemlju? U neko ministerstvo, kod shpeditora?