[ gajo2 @ 26.04.2017. 10:35 ] @
Pozdrav! Ove godine za prvi maj idem u Salzburg da posetim neke prijatelje, a posto oni imaju samo elektricni rostilj onda sam mislio da nosim i svoju resetku, pa da napravimo pravi rostilj na vatri. Oni kazu da kod njih nema mesta gde se moze paliti vatra...

Da li zna neko da postoji u okolini neki kamp (a da se ne placa), ili neko mesto gde mozemo paliti vatru i praviti rostilj?
[ anon115774 @ 27.04.2017. 21:49 ] @
To sto ti zelis mozes samo na odredjenim mestima i uz odredjenu novcanu nadoknadu (mora da se plati neka ekoloska taksa ili tako nesto). Druga opcija je da bude na privatnom vlasnistvu mada ni tu nije iskljuceno da ce komsija da zove policiju jer mu dim ulazi u kucu. Sve ostalo - ne moze.

I da... u Austriji moras da zaboravis tu varijantu da nesto mozes da koristis "a da se ne placa". Tamo se sve placa ;)
[ dusanboss @ 28.04.2017. 00:21 ] @
Informer lupaš gluposti. Samo mi na ovom svetu pravimo roštilj !!! Ostali su gladni svi. Samo ne znam šta će mo baciti na njega. Kažu da su tikvice jako zdrave, a i ukusne su na roštilju. Probao sam .

Citat:
Informer:
Druga opcija je da bude na privatnom vlasnistvu mada ni tu nije iskljuceno da ce komsija da zove policiju jer mu dim ulazi u kucu.


Pa da, začudi se naš čovek kad ode u sred gradskog paraka, raspali roštilj i posle dodje murija. Ma taj zapad ... Katstrova. gajo2 sedi ovde bre i uživaj.
[ sasa022 @ 28.04.2017. 03:16 ] @
@gajo2


https://www.salzburgerland.com...rillplaetze-im-salzburgerland/

http://www.fraeuleinflora.at/2...latze-zum-grillen-in-salzburg/

https://www.das.at/Rechtsausku...echtlicheszumThema-Grillen-DAS
[ anon115774 @ 28.04.2017. 08:37 ] @
Citat:
dusanboss: Informer lupaš gluposti.


A ti si licno bio negde u Austriji na otvorenom i pravio rostilj besplatno bez da si posle platio kaznu?

Citat:
Pa da, začudi se naš čovek kad ode u sred gradskog paraka, raspali roštilj i posle dodje murija. Ma taj zapad ... Katstrova. gajo2 sedi ovde bre i uživaj.


Nas covek ima neverovatan problem da svoj mentalitet i navike izbaci iz sebe. Zivim u Austriji vec nekoliko godina i do sada sam mnogo puta video kako to izgleda kada neko nas dodje ovde. U prvih 24 sata boravka stignu da mu naplate kaznu za svercovanje u gradskom prevozu, dobije kljusu na auto zbog nepropisnog parkiranja ("samo minut" i slicne varijante), plati 300 evra na autoputu zbog neposedovanja vinjete, itd. Najjaci mi je bio lik koji je rekao "ostavili su mi kaznu na autu od 30 evra, ja nisam znao da treba da se plati i onda su me nahvatali ponovo i odneli mi auto pa sam za onaj prvi put morao da platim 400 evra jer nisam platio na vreme.".

Ej, "nisam znao da treba kazna da se plati". Jbt :) Mislio je verovatno da ce da mu posalju opomenu koju ce on da baci, pa ce onda da ga zove sudija za prekrsaje kom on nece da se odazove, pa kad dodju da ga hapse onda ce baba da kaze da je umro, pa kad mu proglase fiktivnu adresu i ne daju mu da registruje auto onda ce da ode u policiju u svojstvu strucnjaka za ustavno pravo i da zove TV... pa ce na kraju da ode kod sudije za prekrsaje dobrovoljno i da se pozove na zastarevanje. Aha, oce to ovde :)

Sa jednog od ovih linkova sto je sasa022 postavio:

Citat:
Auf freiem Feld, außerhalb von Wohngebieten ist das Grillen meist durch Landesgesetze verboten. In Naturschutzgebieten besteht generell ein Grillverbot.


Znaci, nemoj da ti padne na pamet da odes u neku sumu i da raspalis rostilj. Za to vec mogu da te stave i u neku ustanovu zatvorenog tipa... i to spolja zatvorenog :)

A sto se tice ovih ostalih mesta, koliko sam stigao na brzinu da vidim to je sve prostor gde je predvidjeno i dozvoljeno rostiljanje ali ni jedan nije besplatan.
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 08:50 ] @
Sve je to lepo, i poštovanje zakona, i rad, red i disciplina, i prelepi bečki parkovi i salzburška šetališta, ali ne vidim šta je toliko pogrešno u roštiljanju na travi na nekom izletištu ili u svojoj avliji. Je l' njima trava služi samo za šišanje, slikanje i kučiće? I mora li sve da se naplaćuje? Pa nije taj Austrijanac došao na moj plac da nešto radi, pa da mu ja naplaćujem korišćenje privatnog zemljišta, on je na javnoj površini, dakle i njegovoj, zašto bi plaćao što koristi nešto svoje?

Još čudniji su mi ovi koji takav odnos "države" i građana vide kao vrhunac reda, rada i onog trećeg. Ej, pristaješ, i još se hvališ, što si primoran da iznajmljuješ SVOJ deo javnog prostora od države koja bi trebalo da je tu zbog tebe a ne obrnuto.

I nemojte odmah "a kako je u Srbiji!", to nije tema. Iste stvari me nerviraju i čude i u Srbiji.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 28.04.2017. u 10:06 GMT+1]
[ bananaphone @ 28.04.2017. 09:14 ] @
Nemam pojma kako je u Salzburgu, ali generalizacija veze uredjenosti neke drzave sa zabranom rostiljanja definitivno ne vazi za NL.

Ovde svi ljudi koje znam da zive u kuci, imaju rostilj, i to uglavnom na ugalj, a bogami i nekoliko ljudi koji zive u stanu, na terasi drze elektricni ili gasni rostilj. Znao sam i jednog lika koji je lozio ugalj na terasi - ali dobro to je izuzetak. Bio sam par puta i na rostilju koji se pripremao u basti ispred stana u prizemlju.

Preko sveg tog, gomila parkova u Amsterdamu imaju za rostiljanje predvidjen prostor, negde sa javnim wc-om, vodom, negde imaju i rostilji, negde smes da rostiljas u celom parku, negde imaju delovi gde sme da se rostilja i sl. I naravno sve je besplatno, ne placas taksu da bi dosao u javni park i rostiljao na svom rostilju...

Preko toga u parku koji je najblizi mom stanu je zabranjen rostilj, pa ljudi redovno organizuju rodjendane i zabave i zapale rostilj... Nisam primetio da ih je iko ikad cimao zbog tog, cak nekad organizuju rostilj na zelenoj povrsini izmedju zgrada.
[ anon115774 @ 28.04.2017. 09:44 ] @
Austrija je ekoloska drzava. I oni se ni malo ne sale kada to kazu niti im to sluzi kao samo neko slovo na papiru.

Nisam ulazio nikad u detalje odnosno razloge zasto je to tako jer ovde kontra-razlog nije dovoljan da mozes da ignorises pravila i da radis sta hoces samo zato sto imas neki izgovor. Moja pretpostavka: Salzburg i okolina imaju takvu konfiguraciju terena da, ako bi kojim slucajem u sumi izbio pozar, to Bog Otac ne bi ugasio. A njima je gore da im izgori parce sume nego svoja kuca. Jer, ovde je sve osigurano: ako mu izgori kuca naplatice osiguranje i napravice drugu a ako mu izgori suma moze da se slika... Nama je jako tesko da shvatimo da obican austrijanac ovako razmislja odnosno da ne misli samo na sebe i da ga boli uvo za sve ostalo.

Na autoputu izmedju Salzburga i Klagenfurta koji ide kroz Alpe ogranicenje brzine je uglavnom 100 a negde i 80 iskljucivo iz ekoloskih razloga (tehnicki moze da se ide 150 bez problema) i niko se ne buni.

Svuda postoje odredjena mesta gde moze da se rostilja i tu se placa neka taksa. Nije to nista spektakularno ako zivis tu i hoces nekoliko puta godisnje da rostiljas. Mislim da je u Becu nesto reda velicine 10 evra na godisnjem nivou ili tako nesto. Kada to platis dobijes neku karticu kao potvrdu da si platio i kada rostiljas moze neko da ti pridje i trazi da pokazes tu karticu i to je to. Inace, to sto si platio taksu ne znaci da si oslobodjen obaveze da kada napustas mesto rostiljanja vratis sve u prvobitno stanje (kome nije jasno na sta mislim neka kuca u google: "kosutnjak posle rostiljanja" i neka pogleda slike). Za to su takodje kazne sumanute (kao so rekoh na pocetku - ekoloska drzava).

Sto se tice rostiljanja u parkovima kao sto rece covek u NL to nisam video ni jednom ovde.
[ anon70939 @ 28.04.2017. 09:53 ] @
U Zenevi sam ziveo godinu dana, i postoji ogroman park pored reke sa drvenim klupama i stolovima, velikim lozistem sa resetkom za rostiljanje.
Besplatno. Doduse mi nismo nista placali, mozda iz neznanja...
Cak smo jagnje i prase tu okrenuli :)
Isto prvi maj
[ gajo2 @ 28.04.2017. 10:13 ] @
U Salzburgu trenutno pada sneg, ali videćemo za ponedeljak :) hvala za linkove sasa02
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 10:23 ] @
Citat:
ovde kontra-razlog nije dovoljan da mozes da ignorises pravila i da radis sta hoces samo zato sto imas neki izgovor.

Ovako govori pravi podanik!
Nema tog razloga, razumnog ili ne, društveno, socijalno ili moralno opravdanog, koji može da dovede u pitanje pravila i zakone. Totalitarne države vape za takvim podanicima.
[ bananaphone @ 28.04.2017. 10:35 ] @
Citat:
Informer:
Sto se tice rostiljanja u parkovima kao sto rece covek u NL to nisam video ni jednom ovde.



http://www.amsterdaily.nl/amsterdam/bbq-in-amsterdam/ - ako nekad nekom zatreba.


BTW - sad proverih - uskoro se ocekuje uredjeno mesto za rostilj u ovom parku pored mog stana, pa ce skinuti zabranu - koju uglavnom niko ni ne postuje :D
[ anon115774 @ 28.04.2017. 11:08 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
ovde kontra-razlog nije dovoljan da mozes da ignorises pravila i da radis sta hoces samo zato sto imas neki izgovor.

Ovako govori pravi podanik!
Nema tog razloga, razumnog ili ne, društveno, socijalno ili moralno opravdanog, koji može da dovede u pitanje pravila i zakone. Totalitarne države vape za takvim podanicima.


A ovako reaguje pravi balkanac kad ga ubodes gde ne treba. Sve mozes da mu diras samo njegovo pravo da ima izgovor za bukvalno sve i da zbog toga radi sta hoce nemoj nikako da diras.

Blago tebi ako si od cele moje poruke samo ovaj deo primetio.

Zna se gde se i kako menjaju pravila i zakoni. Ne menjaju se sigurno tako sto ja odlucim da za mene pravila ne vaze zbog izgovora XY. Neko je ta pravila doneo, neko je za njih glasao, neko se sa njima slaze ili ne slaze i nikakva treca opcija ne postoji. Jer, ako neko odluci da ta pravila za njega ne vaze onda:

- ogromna verovatnoca je da ce da bude uhvacen
- nikakva verovatnoca da kada bude uhvacen ne plati za to sto je uradio

E, na to sam mislio kada sam rekao da kontra-razlog nije dovoljan. Mozes da imas 150 razloga protiv nekog pravila ali kaznu ces da platis.

Ali ako ti se ne svidja uvek mozes da odes u neku drugu zemlju gde je dozvoljeno da radis sta hoces... sve se svodi na to sta kome odgovara i ne odgovara :)
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 11:25 ] @
To što ti nazivaš izgovorom ja nazivam razlogom.
Citat:
Ali ako ti se ne svidja uvek mozes da odes u neku drugu zemlju gde je dozvoljeno da radis sta hoces

Da ne ispadne da imam nešto lično protiv tebe, komentarisaću ovaj citat koji sam čuo i od mnogih drugih.
Neću da odem u drugu zemlju, jer ja u toj zemlji u kojoj živim, kojoj doprinosim, u kojoj plaćam porez, u kojoj kupujem dobra, čije zakone poštujem, ja u toj zemlji nisam gost pa da me neko savetuje da odem iz zemlje. Ta zemlja je moja (Srbija, Austrija, Belorusija), i imam potpuno pravo da tražim da se menja tako kako će građanima odgovarati. Ako građani hoće da roštiljaju pored reke (podrazumeva se da ne bude požara i smeća), koji k.rac ima država da štiti imidž "države" od mene i tebe zbog kojih država (treba da) postoji?! Ti i ja smo građani, ne podanici.
Capisci?
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 11:28 ] @
Citat:
A ovako reaguje pravi balkanac

Je l' to "balkanac" treba da bude pežorativno?
Je li, balkanac?
[ bananaphone @ 28.04.2017. 11:46 ] @
Citat:
SlobaBgd:
To što ti nazivaš izgovorom ja nazivam razlogom. :)
Citat:
Ali ako ti se ne svidja uvek mozes da odes u neku drugu zemlju gde je dozvoljeno da radis sta hoces

Da ne ispadne da imam nešto lično protiv tebe, komentarisaću ovaj citat koji sam čuo i od mnogih drugih.
Neću da odem u drugu zemlju, jer ja u toj zemlji u kojoj živim, kojoj doprinosim, u kojoj plaćam porez, u kojoj kupujem dobra, čije zakone poštujem, ja u toj zemlji nisam gost pa da me neko savetuje da odem iz zemlje. Ta zemlja je moja (Srbija, Austrija, Belorusija), i imam potpuno pravo da tražim da se menja tako kako će građanima odgovarati. Ako građani hoće da roštiljaju pored reke (podrazumeva se da ne bude požara i smeća), koji k.rac ima država da štiti imidž "države" od mene i tebe zbog kojih država (treba da) postoji?! Ti i ja smo građani, ne podanici.
Capisci?



Ne slazem se sa ovim sto je Informer napisao, kao pali ako ti se ne svidja.

Ali ovo sto si ti napisao je isto tako vrlo diskutabilno.

Nije drzava neki apstraktni pojam. Upravo su gradjani te drzave, preko svojih predstavnika - politicara, doneli zakone koji na ovaj ili onaj nacin regulisu nacin kako ce da zive.

Ti kao gradjanin mozes da pokrenes akciju - politicku, da se neki zakoni promene, ili drustvenu, da resis problem tako sto ce te vi kao gradjani napraviti resenje koje je u skladu sa zakonom a resava problem itd. Ali ne mozes ti licno proglasiti neki zakon glupim i krsiti zakon i terati svoje pod tim izgovorom, u fazonu - sto da stojim na semoforu kad je crveno, kad nema nikog itd. i to je ono sto ti Informer govori...
[ anon115774 @ 28.04.2017. 12:03 ] @
Citat:
SlobaBgd:
To što ti nazivaš izgovorom ja nazivam razlogom. :)


Znam, imam ispred kuce u Srbiji gomilu takvih koji mi parkiraju auto ispred garaze kada idu u obliznju prodavnicu. Svi do jednog imaju "razlog" zbog kog to rade a glasi "izvini komsija, nije bilo nigde mesta" iako mesta uvek ima za bar dva do tri slepera ali bas ispred moje garaze im je zgodno pa onda samo izmisle "razlog". Ne bi verovato sa kakvom lakocom i kojom brzinom ljudi koji mogu roditelji da mi budu ispaljuju "razloge" kao iz topa. Sto je najgore oni duboko veruju da nesto sa mnom nije u redu...

Citat:
Citat:
Ali ako ti se ne svidja uvek mozes da odes u neku drugu zemlju gde je dozvoljeno da radis sta hoces

Da ne ispadne da imam nešto lično protiv tebe, komentarisaću ovaj citat koji sam čuo i od mnogih drugih.


Nemam ni ja nista protiv tebe licno. To sto sam rekao nije se odnosilo na tebe licno. Samo sam hteo da kazem da postoji mogucnost da covek ako mu se ne svidja u globalu cela prica moze slobodno da ode tamo gde mu se svidja. Nije to Severna Koreja pa da nije dozvoljen izlazak iz zemlje.

Citat:
Ta zemlja je moja (Srbija, Austrija, Belorusija), i imam potpuno pravo da tražim da se menja tako kako će građanima odgovarati. Ako građani hoće da roštiljaju pored reke (podrazumeva se da ne bude požara i smeća), koji k.rac ima država da štiti imidž "države" od mene i tebe zbog kojih država (treba da) postoji?! Ti i ja smo građani, ne podanici.


Upravo to i jeste poenta. Ali ako ti dodjes u Austriju sa balkanskim mentalitetom samo ces da gubis vreme pokusavajuci da njih prilagodis sebi. Kada bi ovde bio sutra referendum sa pitanjem za i protiv rostiljanja u sumi, a poznavajuci prosecnog austrijanca, mogu da ti garantujem da bi 80% bilo protiv (onih 20% su turci i balkanci).

Ti kada bi upoznao jednog mog kolegu austrijanca koji se pre tri godine istinski nervirao jer nema snega verovatno bi mislio da je lud. A covek se nije nervirao sto nema snega jer on licno ima problem zbog toga (covek je u tom momentu pakovao kofere da ide na Filipine na odmor) vec zato sto to nije dobro za drzavu odnosno ekonomiju. Ja sam u pocetku mislio da se on samo folira ali posle, kada sam ga malo bolje upoznao, shvatim da covek razmislja globalno i vrlo je ozbiljan u tome. Nama je, naravno, to mnogo tesko da prihvatimo jer smo navikli na sistem gde je "ja, ja, ja i samo ja i bas me briga za sve ostalo, samo sam ja bitan". E takvih je ovde gomila i zbog njih, izmedju ostalog, nije dozvoljeno da se rostilja u sumi.
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 12:05 ] @
@bananaphone
Naravno da ne propagiram kršenje zakona, iako zadržavam svo pravo da svaki glupi zakon tako i nazovem - glupim, bio on izglasan u Austriji, Holandiji ili Srbiji. Jedina razlika je što u Srbiji imam (teoretske) šanse da zakon i promenim. Na žalost, skoro ista situacija je i kod građana npr. Austrije ili Holadije: i oni imaju teoretske šanse da promene zakone u svojoj zemlji. Praktično, i ne baš, jer se zakonima bavi, donosi ih i menja "elita" koja umišlja da zna bolje od građana šta građani žele. Često su promene zakone pogodnije za krupni kapital, za naddržavne saveze ili za rešavanje trenutnih situacija, nego za građane. Patriot Act u USA, vanredno stanje u Francuskoj, povećanja poreza, smanjenje socijalnih izdvajanja i smanjenje privatnosti širom Evrope, međudržavni transatlatski trgovinski sporazumi koji štete domaćoj privredi, obaveza da zemlje izdvajaju više para i više vojnika zbog učstvovanja na ratištima na kojima ta zemlja nikad nije polagala nikakva prava...

Dakle, pusti me priče o svetosti zakona, i o "zna se kako i gde se zakoni menjaju". Na žalost, zna se kako i gde se menjaju, a to nije ono što građani žele. Ni u Srbiji ni šire.
[ anon115774 @ 28.04.2017. 12:08 ] @
Citat:
bananaphone:Ne slazem se sa ovim sto je Informer napisao, kao pali ako ti se ne svidja.


Aman... :)

Sta ste se uhvatili svi za tu jednu recenicu kao da nista drugo osim toga nisam napisao. Prvo, nisam mislio da on licno treba ili ne treba negde da ide vec uopsteno. A drugo, ne vidim nista lose u toj izjavi. Svako treba da ide gde mu se svidja. Evo ja prvi... nije mi se svidjalo u Srbiji, moja percepcija je da od menjanja bilo cega tamo nema nista, doneo sam odluku i otisao sam tamo gde mi se svidja. Ne vidim nista lose u tome. Nisam ni prvi ni poslednji :)
[ bananaphone @ 28.04.2017. 12:20 ] @
Uuuuu Slobo, e tu zestoko gresis...

Poenta zapadne demokratije je upravo ta mikrosegmentacija. Odnosno nije da postoji diktator ili centralna elitisticka vlast koja na dole spusta zakone, nego se stvari formiraju - kako da kazem - od strane gradjana pa na gore. I to bukvalno za svaku glupost.


BTW - interesantno je kad se iznose razlozi protiv zapada na ovom forumu, iznose se upravo razlozi koji su susta suprotnost realne situacije na zapadu... Jedno vreme je bila prica kako se radi mnogo vize na zapadu nego u Srbiji, pa ovo kako elita kreira zakone pa diktatura itd...




[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 28.04.2017. u 14:36 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 13:52 ] @
Citat:
Jedno vreme je bila prica kako se radi mnogo vize na zapadu nego u Srbiji...

Zanimljiv primer si dao... I ja sam često čitao tu istu tezu, iznetu ili od naših koji rade preko, ili od ovih domaćih koji pretenduju da se razumeju u sve živo. Samo nihova varijanta tog navoda bila je da se u Srbiji radi manje nego na zapadu (što je isto kao i da se na zapadu radi više nego u Srbiji, zar ne?).

I dok je bilo onih koji su pisali da na zapadu nije baš tako kako se ovde propagira - da se previše radi, nešto nisam te iste čuo da se protive praktično istoj tezi - da se u Srbiji radi manje.

Što se tiče tvojeg mišljenja da u zapadnim demokratijama zakoni dolaze od baze do zakonodavaca, čemu onda česti i masovni štrajkovi i demonstracije? Od vrućih kolača?
[ vilil @ 28.04.2017. 15:02 ] @
E ovaj Informer je klasican primer lika koji je nedavno otisao preko, sada je pun sebe i pocinje da mrsomudi (pametuje) svima u Srbiji. I to se vidi ne samo u ovoj temi.
[ Otto23 @ 28.04.2017. 15:42 ] @
Demokratija, kakva danas postoji na zapadu... me podseca na npr. dolazak u neku IT firmu, gde ti pokazu gde je sto, komp, i pitaju te koju boju solje za kafu/caj volis... tj. tu se otprilike zavrshava tvoj uticaj na poslovnu politiku firme - bitne odluke. Ako je firma dobra, onda eventualno mozete da glasate, gde ce te zajedno da idete na "team building", ili o tipu stolova, stolica koje vam se svidjaju, eventualno, kliznom radnom vremenu, kupovini onih bag fotelja i sl. kozmetici... opet, sve sto je bitno se odlucuje par spratova iznad. Isto tako, demokratija je samo ventil koji popravlja uslove funkcionisanja drustva, dozvoljava neku minimalnu korekciju, na najnizem nivou... dok je sve ostalo odavno zacrtano, i odluceno od strane elite.

Dakle, ja pricam o realnoj "demokratiji"... a ne o onoj imaginarnoj iz nekog udzbenika. Tako da realno, ziveti pod "diktatorom" koji je malo opustio lanac, ili u realnoj "zapadnoj demokratiji"... ti dodje na isto. Mislim, lepo je ziveti u bajkama... pa oni od naroda kriju sve, citava frka se digne kad se pojavi jedan Snowden ili Manning... i progovori samo o vrhu ledenog brega.
[ DaliborP @ 28.04.2017. 16:04 ] @
Od rostilja do Snowdena....majstorski istrolovana tema :)
[ SlobaBgd @ 28.04.2017. 20:50 ] @
Da, kada se pročitaju samo naslov i zadnji red u temi, nekome može da liči na istrolovanu temu.
Samo, ovo nije tema o najboljem načinu spremanja roštilja već o pravu građana da nešto rade na javnom prostoru u svojoj zemlji, i o zakonima koji sprečavaju građane da koriste sve benefite toga što su građani.
A pominjanje Snowdena u tom kontekstu svakako nije trolovanje.
[ dusanboss @ 29.04.2017. 00:57 ] @
I šta sad većina hoće da kaže da ovoj temi? Kako je nama super ovde zato što možemo da pržimo gde hoćemo? Da je lepo to što se satiremo o djubre koje smo prošle godine ostavili?

Da li možeš da zardiš za nešto da baciš na roštilj to apsoltno nema veze. Bitno da možeš da ga raspliš gde hoćeš i da ostavis svo svoje srranje za sobom, a da ti niko ne kaže reč. A sta da pržim ? Moja mu.. :) što bi rekao jedan moj prijatelj.

Pogotovo su mi nekako ljigavi ovi naši što su otišli na zapad, a sad ga pljuju, ali ipak ostaju tamo iz nekog razloga. Ne razumem to. Samo mi živimo punim plućima, a svi se ostali jadni pate.
[ deki77 @ 29.04.2017. 06:13 ] @
@informer

Mislim da svako ima 10€ ,25€ za mesto(i to nekoliko ljudi).Bar u AUT.
Sa ovom rezervacijom dobiješ mesto,klupu,sto,negde nastrešnjicu ..etc
I da konačno prestane ta priča i misterija kako se kod nas pravi najbolji roštilj(4cigle i resetka pored smeća usranog žbunja) i sve naj naj.
Kada kod nas jedva skrpe za prvi maj da bace par ćevapa.
Na kakvim sam ja grill party-ima bio u Austriji..i kakvi se sve specijaliteti prave..ovde u Srbiji samo da sanjaju..


Code:
Kosten und Zahlung

    Holzkohlegrillplatz pro Reservierung: 10 Euro, ausgenommen Schulklassen
    Top-Grill pro Reservierung: 10 Euro (Einfahrtserlaubnis: 25 Euro optional)

Die Bezahlung erfolgt online oder mittels Zahlungsanweisung, welche auf dem Postweg zugestellt wird. Die Reservierungsbestätigung (E-Mail) bitte unbedingt zum Grillen mitnehmen.

Stornierung: Bei rechtzeitiger Stornierung (mindestens zehn Werktage vor dem reservierten Termin mittels aktivem Link in Ihrer Reservierungsbestätigung, per Fax: +43 1 4000-99-96496, E-Mail: [email protected] oder auf dem Postweg: Wiener Gewässer (MA 45), 16., Wilhelminenstraße 93) muss kein Verwaltungskostenbeitrag geleistet werden bzw. wird der Kostenbeitrag rückerstattet. In allen anderen Fällen muss der Kostenbeitrag bezahlt werden bzw. ist eine Kostenrückerstattung nicht möglich.

Die Kosten für den reservierten Grillplatz müssen auch bei Schlechtwetter und Nichtinanspruchnahme geleistet werden. Eine Kostenrückerstattung ist in diesen Fällen ebenfalls nicht möglich.

Rechnungen und Zahlungen
Ansprechpartnerin in Zahlungsfragen ist die MA 6 - Buchhaltungsabteilung 5.
[ bananaphone @ 29.04.2017. 09:03 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
Jedno vreme je bila prica kako se radi mnogo vize na zapadu nego u Srbiji...

Zanimljiv primer si dao... I ja sam često čitao tu istu tezu, iznetu ili od naših koji rade preko, ili od ovih domaćih koji pretenduju da se razumeju u sve živo. Samo nihova varijanta tog navoda bila je da se u Srbiji radi manje nego na zapadu (što je isto kao i da se na zapadu radi više nego u Srbiji, zar ne?).

I dok je bilo onih koji su pisali da na zapadu nije baš tako kako se ovde propagira - da se previše radi, nešto nisam te iste čuo da se protive praktično istoj tezi - da se u Srbiji radi manje.

Što se tiče tvojeg mišljenja da u zapadnim demokratijama zakoni dolaze od baze do zakonodavaca, čemu onda česti i masovni štrajkovi i demonstracije? Od vrućih kolača?


Masovni strajkovi, demonstracije i ostali protesti gradjana su sastavni deo demokratije, i za razliku od Srbije, obicno urode plodom, preko toga imas gomilu protesta koji se odnose na svetsku politiku, tipa imao si protest protiv gej-kampova u Ceceniji, pa protest protiv Trampove zabrane putovanja muslimanima, pa protest protiv davanja amnestije ljudima koji su bla bla. Da li mozes zamisliti da u Srbiji neko izlazi zbog nabrojanih razloga da protestvuje? Sistem daleko od toga da je savrsen ili pravican, ali za sad ja nisam video bolji.

Ti si prijatelju zapenio na prosloj temi kad sam pomenuo drzavne firme i nerad a propustio si da sam napisao da je ekvivalent drzavnih firmi kod nas, usluzna industrija na zapadu, prakticni cuvar socijalnog mira. A pre toga sam pisao na drugoj temi izmedju ostalog o tome kako od onih koji rade (a mnoge zene ne rade - cuvaju decu) u NL 26.8% muskaraca i 76.6% zena radi manje od 36h nedeljno. Kod nas u privatnim firmama, kad imas 40h radno vreme bez (neplacenog) prekovremenog - kazes uuuuu kakva firma, postuje radnika. Pola Srbije radi radnu subotu...


@Otto23 - da je u pitanju diktatura - nikakav Snowden ili Manning ne bi bili bitni. Ilustrativno - izadje zena gradonacelnika Beograda i kaze ja sam ucestvovala u pranju para koje je moj muz proneverio - i sta se desi? Gradonacelnik trci Beogradski maraton sa brojem 1 na majici :D

Imas bogatu elitu, koja se u poslednjih 1.000.000 godina bori da preuzme apsolutnu vlast, i imas demokratske procese koji su dobar deo vlasti distribuirali na raju i daju pravnu mogucnost raji da se izbori za svoja prava, sto se kod nas nikad nije desilo, pa nam je tesko i da shvatimo... Raja objektivno ima pravni okvir sa kojim moze da se izbori sa teznjama elite da drzi apsolutnu vlast. Nekad uspeva vise, nekad manje, nije perfektno, ali nije i da je kako si ti napisao da se radi o mazanju ociju i diktaturi...

[ SlobaBgd @ 29.04.2017. 09:17 ] @
Citat:
Masovni strajkovi, demonstracije i ostali protesti gradjana su sastavni deo demokratije...

Aha, njima je toliko dobro pa svoju demokratsku svest ispoljavaju demonstracijama zbog pedera u Čečeniji i kitova u Južnim morima. Nema socijalnih ili političkih štrajkova, nema sukoba zbog zakona i njegove primene, zbog plata i otpuštanja, zbog godina za penzionisanje i radnih prava? Nema uličnih sukoba sa policijom, nema pokreta Occupy_nešto, nema bunta zbog propalih banaka i visokih otpremnina menadžerima-kriminalcima?

Imamo i mi u Srbiji Internet, nismo odsečeni od sveta i ne čekamo putnike iz dalekih zemalja da nam donesu vesti.
[ SlobaBgd @ 29.04.2017. 09:20 ] @
I opet - nije diktatura, vidi kako u Srbiji... Ako je Holandiji, Austriji, Francuskoj, uzor i reper Srbija, i ako se stepen demokratije meri po tome koliko je on bolji ili lošiji nego u Srbiji (a što vas nekoliko stalno radite), recite da znamo. Ipak je to velika odgovornost, moramo da se upristojimo, ako ne zbog nas a ono zbog ostatka slobodnog sveta.
[ bananaphone @ 29.04.2017. 09:35 ] @
@Sloba - pa ti stalno uvodis poredjenja sa Srbijom, procitaj svoje postove.

Drugi problem naroda u Srbiji je nekakva preterana glorifikacija zapada i zapadnih naroda i nerealna ocekivanja - "to Nemac kad napravi", savrseno uredjenje, ciste ulice :D. A onda kad se vidi najmanja pukotina u jednom takvom sistemu krece najstrasnije razocaranje i pljuvanje (i to je tipicno i za druge narode istocne Europe, gotovo svi imaju neka suluda ocekivanja od zapadne EU).
Ti imas svet takav kakav je i mozes da vidis razlicita uredjenja drzava i drustava i sta je dobro ili lose u jednom sistemu. Nigde nije savrseno, nigde nije perfektna demokratija, niti ja mislim da je perfektna demokratija ultimativno resenje. Ali nije ni diktatura, takva-kakva demokratija daje poprilicno siroku osnovu narodu da se izbori za svoja prava...

A ako ces da govoris o nekom sistemu moras da ga stavis u neki kordinatni sistem, ja sam ziveo u Srbiji i NL, tako da mogu da poredim te dve zemlje, ok - ako poredis NL sa Srbijom, bolje je u NL, ali ti se takvo poredjenje ne svidja, pa ti daj neko trece...
[ vilil @ 29.04.2017. 09:46 ] @
Demokratija = vlast bogatih. Bilo i bice.
[ SlobaBgd @ 29.04.2017. 09:58 ] @
Ne poredim NL sa Srbijom.
Poredim NL iz drugih izvora sa NL kakvu je ti opisuješ.
I Austriju iz drugih izvora sa Austrijom kakvu je opisuje onaj električar-volonter.

Rekoh već, nisu tvoje priče iz belog sveta jedine koje možemo da čujemo, a druge priče su pomalo različite od tvojih. Čak se i tvoje priče ponekad razlikuju, zavisno šta hoćeš da dokažeš.
[ eeestablishment @ 29.04.2017. 10:48 ] @
Citat:
deki77:
Na kakvim sam ja grill party-ima bio u Austriji..i kakvi se sve specijaliteti prave..ovde u Srbiji samo da sanjaju...................................


Da ne otvaramo novu temu , mozda i u okviru ove ?, ako moze par tih recepata ili neki druga informacija o tim gril specijalitetima . . . .

Ide 1maj pa da probamo i mi ovde ( ako vreme dozvoli )

pozZz . . .



[ bananaphone @ 29.04.2017. 18:09 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Rekoh već, nisu tvoje priče iz belog sveta jedine koje možemo da čujemo, a druge priče su pomalo različite od tvojih. Čak se i tvoje priče ponekad razlikuju, zavisno šta hoćeš da dokažeš. ;)


Moje price se razlkuju u zavisnosti sta ti hoces da cujes :D

Izvlacis segmente iz konteksta i tumacis ih po sopstvenom nahodjenju - uglavnom negativnom i to ti je baza za razgovor sa bilo kojim clanom ovde...
[ SlobaBgd @ 29.04.2017. 18:29 ] @
Pa kako treba da tumačim negativne izjave, negativne trendove, mazanje očiju, pravljenje većine budalama od strane pojedinaca, pisanje netačnih, proizvoljnih ili namerno spinovanih "činjenica", nego negativno?
[ bananaphone @ 29.04.2017. 18:41 ] @
Citat:
SlobaBgd: Pa kako treba da tumačim negativne izjave, negativne trendove, mazanje očiju, pravljenje većine budalama od strane pojedinaca, pisanje netačnih, proizvoljnih ili namerno spinovanih "činjenica", nego negativno?


U koje epitete spadaju moje izjave :D? Nije valjda sve zajedno?
[ alasalas @ 29.04.2017. 19:42 ] @
Citat:
Informer:
To sto ti zelis mozes samo na odredjenim mestima i uz odredjenu novcanu nadoknadu (mora da se plati neka ekoloska taksa ili tako nesto). Druga opcija je da bude na privatnom vlasnistvu mada ni tu nije iskljuceno da ce komsija da zove policiju jer mu dim ulazi u kucu. Sve ostalo - ne moze.

I da... u Austriji moras da zaboravis tu varijantu da nesto mozes da koristis "a da se ne placa". Tamo se sve placa ;)



U Austriji se SVE placa??? Jesi li siguran u to?

https://www.wien.gv.at/umwelt/wald/freizeit/grillen/

Citat:
Informer:
A ti si licno bio negde u Austriji na otvorenom i pravio rostilj besplatno bez da si posle platio kaznu?


Sa prethodnog linka:
Die Benützung der Grillplätze und Grillzonen ist kostenlos (Ausnahme: Donauinsel).

Za one koji ne razumeju nemacki: Koriscenje javnih mesta za rostiljanje je besplatno (izuzetak: Danauinsel)

[ SlobaBgd @ 29.04.2017. 20:53 ] @
Je l' sad razumeš, bananaphone, o čemu ti pričam?
[ bananaphone @ 30.04.2017. 00:06 ] @
Citat:
SlobaBgd: Je l' sad razumeš, bananaphone, o čemu ti pričam?



Razumeo sam ja sta ti hoces da kazes i pre ovog, ali ja se ne slazem sa takvim stavom, nije sve sto je pogresno napisano na ovom forumu iz zadnje namere prema drugim ljudima, bar ne sa moje strane, a onda verujem da i vecina ostalih pisu sa slicnim motivima.

Jbg, pises sta znas i koliko znas, pa se mozda pojavi neko ko zna vise, i to je zivot :)
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 08:55 ] @
Pa kada neko nastupi kao promoter "uređene države" naspram "balkaskog mentaliteta" i krene da nas sve uči kako smo zaostali, a on je našao Šangri-La i sa snežnih vrhova nam otvara oči, očekuje se da malo više zna o temi o kojoj pokušava da pametuje. I ne samo on, to se očekuje od svakog ko nastupa na taj način.
Ali kada se ispostavi da nije baš tako, onda možemo da verujemo da neko pogrešio. Ali! Centrala može da pogreši jedanput... U takvim slučajevima i zadnja namera postaje vrlo moguća...
[ bananaphone @ 30.04.2017. 09:28 ] @
Citat:
eeestablishment:
Citat:
deki77:
Na kakvim sam ja grill party-ima bio u Austriji..i kakvi se sve specijaliteti prave..ovde u Srbiji samo da sanjaju...................................


Da ne otvaramo novu temu , mozda i u okviru ove ?, ako moze par tih recepata ili neki druga informacija o tim gril specijalitetima . . . .

Ide 1maj pa da probamo i mi ovde ( ako vreme dozvoli )

pozZz . . .




Iskreno meni su nasi klasicni srpski rostilji odlicni i vise nego primereni mesu koje je dostupno u Srbiji. Pileca krilca su apsolutni vrh sa rostilja na cumur, pljeke ili kobaje isto tako... Mozes pogledati americke kanale na youtube-u sa raznim marinadama za krilca, ako hoces malo da promenis, a postoje i razni sosevi u koje umocis krilca nakon sto ih ispeces, sto je mozda bolja varjanta za pocetak.

E sad sta ima u NL a nema u Srbiji, a apsolutni vrh, je telece meso, recimo https://en.wikipedia.org/wiki/Picanha - moj omiljeni komad... Pece se na uzarenom rostilju, u zavisnosti od debljine, od par minuta do 10-tak, i 90% zavisi od kvaliteta mesa, 5% od majstora i 5% od rostilja.
[ bananaphone @ 30.04.2017. 10:32 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Pa kada neko nastupi kao promoter "uređene države" naspram "balkaskog mentaliteta" i krene da nas sve uči kako smo zaostali, a on je našao Šangri-La i sa snežnih vrhova nam otvara oči, očekuje se da malo više zna o temi o kojoj pokušava da pametuje. I ne samo on, to se očekuje od svakog ko nastupa na taj način.
Ali kada se ispostavi da nije baš tako, onda možemo da verujemo da neko pogrešio. Ali! Centrala može da pogreši jedanput... ;) U takvim slučajevima i zadnja namera postaje vrlo moguća...


Pa jel nam ne treba uredjena drzava i jesmo li primer kulture i obrazovanja ili zaostali u odnosu na zapadnu EU?

Opet ponavljam nigde nije Raj niti je igde savrseno, na kraju krajeva Auschwitz nisu napravili Srbi, Grci, Albanci ili Bugari, ali to ne znaci da ne mozemo nesto da naucimo i promenimo u Srbiji da bi nama samima bilo bolje...

Sta bi nam falilo da smo malo bolje uredjeni i da nam je narod malo obrazovaniji i kulturniji?

Ili ces i ti kao Darko da sanjas o Albaniji kao savrsenom mestu za zivot zato sto mozes da parkiras auto u brzoj traci na autoputu da bi kupio lubenicu koja se prodaje na zelenoj povrsini izmedju traka :D?
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 11:13 ] @
Ne, zemljače, nismo ni primitivni, ni neobrazovani, ni nekulturni ni lenji. Niti ste vi koji nas takvima nazivate ništa bolji od nas, ma gde da ste. I nemoj prodavati te jeftine fore: ili da vas zapad nauči redu ili da budete k'o Albanija. Takva isključivost je odraz palamuđenja i pametovanja a ne iskrene želje da se doprinese napretku matice.

Ne dokazuje se uspeh, pamet, poštenje i vrednoća odlaskom u inostranstvo i uklapanjem u njihove standarde. I ovde ljudi vekovima žive, doprinose, razvijaju i sebe i društvo, trguju, proizvode, pišu, slikaju. Postoje. I držanje predavanja narodu u Srbiji (Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori...) kako smo krezubi, neobrazovani, nekulturni i lenji je bezobrazluk sam po sebi. Niti si ti postao pametniji zato što si u Holandiji, niti sam ja gluplji zato što sam u Srbiji. Samo što sam ja toga svestan, i ne dam da me gastarbajteri drže tako nisko!
[ anon115774 @ 30.04.2017. 11:22 ] @
Citat:
alasalas: Za one koji ne razumeju nemacki: Koriscenje javnih mesta za rostiljanje je besplatno (izuzetak: Danauinsel)


Jesi ti to proverio? Ja jesam vise puta.

Na mestima koja su besplatna ne mozes tek tako da zauzmes mesto i da lozis na zemlji i gde hoces. To u prevodu znaci da ako ne dodjes u 5h ujutro mozes samo nalevo krug. Vikendom i praznicima su ta mesta prepuna onih koji bi "samo da je besplatno" i nema sanse da nadjes mesto za rostiljanje ako ne odes veoma rano.

Citat:
SlobaBgd: Pa kada neko nastupi kao promoter "uređene države" naspram "balkaskog mentaliteta" i krene da nas sve uči kako smo zaostali, a on je našao Šangri-La i sa snežnih vrhova nam otvara oči, očekuje se da malo više zna o temi o kojoj pokušava da pametuje. I ne samo on, to se očekuje od svakog ko nastupa na taj način.
Ali kada se ispostavi da nije baš tako, onda možemo da verujemo da neko pogrešio. Ali! Centrala može da pogreši jedanput... ;) U takvim slučajevima i zadnja namera postaje vrlo moguća...


Procitaj jos jednom pazljivo sve sto sam napisao. A napisao sam samo kakva je situacija i ni u jednom momentu nisam rekao da je jedna stvar bolja ili gora. Svako moze da zakljuci za sebe sta mu se svidja a sta ne a ja samo prenosim kakva je situacija.

E sad, to sto smo mi takvi kakvi jesmo pa kada se nadjemo prozvani (zbog toga sto smo takvi kakvi smo) onda se odmah nadje neko ko hoce da te diskredituje jer pokusavas da budes objektivan.

Isto kao sto ti se ti nasao uvredjen jer sam u onoj drugoj temi oko elektrike pomenuo termin "uredjenija drzava". I onda kada sam te zamolio da procitas jos jednom sta sam tacno napisao i da nije bas onako kako si me optuzio - prestao si da se javljas na toj temi.

Dakle, ja nikog ne ucim kako je zaostao. Samo iznosim cinjenice a oni koji se nadju uvredjeni su sami dosli do zakljucaka pa im onda udari sujeta ili sta god...
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 11:55 ] @
Ne, ne iznosiš samo činjenice, već ih i tumačiš na svoj način (kao što u ovoj tvojoj poruci činjenicu da su prostori za roštiljanje zauzeti od ranog jutra tumačiš da se nešto plaća, što veze nema jedno sa drugim), a takođe praviš komparacije sa Srbijom i Balkanom kao da smo svi ovde mentalno zaostali, loši, glupi i lenji. Pogledaj samo svoje poruke iz ove teme i iz one o javašluku u zgradi u "uređenoj državi" pa ćeš videti koliko glorifikuješ svoju novu postojbinu, ali bez pokrića, i koliko omalovažavaš staru postojbinu, takođe bez pokrića.
[ anon115774 @ 30.04.2017. 14:36 ] @
Citat:
SlobaBgd: Ne, ne iznosiš samo činjenice, već ih i tumačiš na svoj način (kao što u ovoj tvojoj poruci činjenicu da su prostori za roštiljanje zauzeti od ranog jutra tumačiš da se nešto plaća, što veze nema jedno sa drugim)


U pravu si u potpunosti. K'o radi taj i gresi tako da se nadam da ce mi biti oprosteno. Ipak je najvaznije da besplatna opcija postoji. To sto nikad nema mesta - nema apsolutno nikakve veze. Bitno da je besplatno.

Citat:
a takođe praviš komparacije sa Srbijom i Balkanom kao da smo svi ovde mentalno zaostali, loši, glupi i lenji. Pogledaj samo svoje poruke iz ove teme i iz one o javašluku u zgradi u "uređenoj državi" pa ćeš videti koliko glorifikuješ svoju novu postojbinu, ali bez pokrića, i koliko omalovažavaš staru postojbinu, takođe bez pokrića.


Bez pokrica? Pa ako sam negde ziveo 30 godina smatram da veoma dobro poznajem prilike i navike. Ja to sto govorim o nama sad govorio sam i kad sam ziveo tamo. Ni jedan jedini detalj u mom razmisljanju se nije promenio.

Nego, deder, odakle je tacno onaj citat "uredjena drzava"? Stalno to stavljas pod navodnike a nikako da nam otkrijes odakle ti to...
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 14:50 ] @
Citat:
Da, samo sto se ovo dogodilo u zgradi novije gradnje (<5 god) i u zemlji koja ima malo uredjeniji sistem od Srbije...

http://www.elitesecurity.org/p3754277
[ anon115774 @ 30.04.2017. 16:44 ] @


S tim u vezi imam dva pitanja za tebe:

1. Zasto onda ovde uporno stavljas pod navodnike "uredjen sistem" odnosno zasto uporno pogresno citiras i izmisljas?

2. Jel hoces da kazes da nije uredjeniji od sistema u kom se broj nelegalnih objekata broji u milionima?
[ student_apsolvent @ 30.04.2017. 17:03 ] @
Kad si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin.

Ne mogu razumijem svrhu odlaska - preseljenja u inostranstvo da bi tamo praktikovali običaje, navike, obrede, manire iz sredine iz koje smo otišli, veoma često i pobegli.

[ bananaphone @ 30.04.2017. 20:59 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Ne, zemljače, nismo ni primitivni, ni neobrazovani, ni nekulturni ni lenji. Niti ste vi koji nas takvima nazivate ništa bolji od nas, ma gde da ste. I nemoj prodavati te jeftine fore: ili da vas zapad nauči redu ili da budete k'o Albanija. Takva isključivost je odraz palamuđenja i pametovanja a ne iskrene želje da se doprinese napretku matice.

Ne dokazuje se uspeh, pamet, poštenje i vrednoća odlaskom u inostranstvo i uklapanjem u njihove standarde. I ovde ljudi vekovima žive, doprinose, razvijaju i sebe i društvo, trguju, proizvode, pišu, slikaju. Postoje. I držanje predavanja narodu u Srbiji (Bosni, Hrvatskoj, Crnoj Gori...) kako smo krezubi, neobrazovani, nekulturni i lenji je bezobrazluk sam po sebi. Niti si ti postao pametniji zato što si u Holandiji, niti sam ja gluplji zato što sam u Srbiji. Samo što sam ja toga svestan, i ne dam da me gastarbajteri drže tako nisko! :D



Da zemljace, primitivni smo, nekulturni i neobrazovani, i nije mi trebala nikakva Holandija da bi to shvatio, kao sto tebi ne treba odlazak u Albaniju da bi shvatio i komentarisao na drugoj temi "koja vukoyebina" :D A kad kazem MI, mislim na NAS, a to ukljucuje i MENE. Kad to shvatimo - pocecemo da radimo na SEBI da bi MI bili bolji, i da bi NAMA bilo bolje :D

I odlazak ili dolazak iz i u inostranstvo ne menja covekovu sustinu, to sam vec napisao vise puta, ja nikad necu biti, niti zelim biti Nemac ili Holandjanin, ali pogled na to kako drugi narodi zive, mogu ti dati malo jasniju sliku sta ne valja ili sta je dobro i u Srbiji.

A tvoji kompleksi i price o pameti i gluposti nemaju nikakve veze sa ovom pricom. Pametan si toliko koliko ti je priroda dala, bez obzira gde si se rodio, ali to te ne sprecava da izvucem maksimum iz toga sto ti je dato i prosiris sopstveno znanje i obrazovanje.

Evo ti procenti obrazovanja:

http://www.politika.rs/scc/cla...iji-10-odsto-visokoobrazovanih

Sa svim kupljenim diplomama, fakultetima iz Zagubice i Besnog Foka, ti imas ±11% visoko obrazovanih i imas ±46% ljudi koji su zavrsili samo osnovnu skolu ili ni toliko. Od toga nam 1/3 mladog i obrazovanog kadra bez iz zemlje (da opet nesto ne projektujes na mene, ja nit sam mlad, niti visoko obrazovan). Jel treba neko da ode u Holandiju da kaze da nije dobro da nam pola stanovnistva nema bilo kakvu srednju skolu zavrsenu? Jesu ove brojke bezobrazluk nekih tamo napuhanih gastarbajtera ili cinjenica? Jel treba ovo da se menja, ili smo apsolutni carevi i treba da ovako ostane?
[ dusanboss @ 30.04.2017. 21:19 ] @
I sta bi ? Jel se prži sutra u Salzburgu?
[ gajo2 @ 30.04.2017. 21:41 ] @
Przili smo na elektricnom rostilju, na terasi :) Cevapi ispali odlicno!
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 21:44 ] @
Je l' ste platili nešto?
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 22:01 ] @
@Informer
Citat:
Jel hoces da kazes da nije uredjeniji od sistema u kom se broj nelegalnih objekata broji u milionima?

Koliko sam upućen, Elektrodistribucija priključuje nove objekte po vrlo strogim propisima struke, bili oni izgrađeni legalno ili ne. Dakle, legalnost objekta nije u vezi sa standardima elektrostruke, što pokušavaš da kažeš. Što se tiče javašluka iza priključnog ormara, tu ima svega, i u Srbiji i u Austriji. To je odgovor i na prvo pitanje: možda je Austrija uređenija od Srbije po mnogim pitanjima, ali nije baš idealna kakvom je ti predstavljaš. Odnosno, svuda ima mrva javašluka. E sad, pitanje perspektive je što neko ne vidi mrvu u svom dvorištu od mrve u tuđem dvorištu. To važi za žitelje oba dvorišta.

@bananaphone
Citat:
Da zemljace, primitivni smo, nekulturni i neobrazovani...

Jbg, žao mi je što si žveo u takvom specifičnom okruženju. Ili to, ili se samo gadiš svojih zemljaka, pa su ti svi ovde takvi. Na sreću, ljudi koje ja poznajem ne odgovaraju tvom autošovinističkom opisu.
[ anon70939 @ 30.04.2017. 22:03 ] @
Slobo, kako te ne mrzi...
[ SlobaBgd @ 30.04.2017. 22:09 ] @
Vala u pravu si...
[ Windows2 @ 30.04.2017. 22:11 ] @
Citat:
bananaphone:

Ne slazem se sa ovim sto je Informer napisao, kao pali ako ti se ne svidja.

Ali ovo sto si ti napisao je isto tako vrlo diskutabilno.

Nije drzava neki apstraktni pojam. Upravo su gradjani te drzave, preko svojih predstavnika - politicara, doneli zakone koji na ovaj ili onaj nacin regulisu nacin kako ce da zive.

Da li ti zaista ozbiljno tvrdis da je prosecan gradjanin taj koji ima svest o tome za kakve ce tacno sve zakone da glasa kada zaokruzi nekog lika na izborima?!
Nije gradjanin taj koji je glasao i za jedan zakon koji se donese, "gradjanin" glasac je samo taj koji ucestvuje u rijaliti predstavi zvanoj "izbori" i glasa po slicnom principu po kom glasaju i ovi sto salju sms-ove podrske na farmi i velikom bratu. Glasa za onog ko mu deluje kao "posten i iskren" kandidat ucesnik i za onog ko ima najbolju "zvaku", a markentiske agencije se u Gebelsovskom maniru staraju o tome da zvaka kandidata bude sto ubedljivija i delotvornija. I onda kad se postenjacina docepa vlasti na bazi populisticke zvake o brizi za najsiromasnije prvu stvar koju uradi ukine jednokratnu pomoc penzionerima i na drzavnom i na gradskom nivou, poveca porez na imovinu 100%, smanji subvencije infostana najugrozenijima sa 40% na 20% pa onda i smanji penzije za 10% (nabrojao sam samo ono malo cega sam se prisetio na brzinu a ima toga za celu stranu).
Al jbg "gradjanin" glasac na sledecim izborima opet glasa za istog lika iz istih razloga, jer mu deluje kao posten i iskren covek i zato sto tiho govori i zato sto mu lepo stoji dzemper, a i naocare.

Smesno je reci da glasac ima ikakvu predstavu makar o jednom zakonu koji treba da se donese u njegovo ime, a kamo li o hrpi birokratije koja ceka nagomilana da provali u njegov svakodnevni zivot. Da li je gradjanin glasao i za ovo uvodjenje ili bolje da kazem uterivanje svesti deci o seksualnom nasilju u skolama i slicne bolestine?
Bojim se da gradjanin blagog pojma nema o tome sta mu se sve krcka u Briselskoj birokratskoj kuhinji, on je u toj prici kao detence koji gleda nasmejanog ciku koji mu nudi lepo upakovanu svetlucavu bombonu a ni ne sluti kakav je to zlotvor i sta mu sprema.
[ bananaphone @ 30.04.2017. 22:50 ] @
Citat:
SlobaBgd:
@bananaphone
Citat:
Da zemljace, primitivni smo, nekulturni i neobrazovani...

Jbg, žao mi je što si žveo u takvom specifičnom okruženju. Ili to, ili se samo gadiš svojih zemljaka, pa su ti svi ovde takvi. Na sreću, ljudi koje ja poznajem ne odgovaraju tvom autošovinističkom opisu.


Haha:

https://youtu.be/QJaZObaWO4Q

https://youtu.be/Lz8fdonYVp0

A nagledao sam se uzivo i mnogo gorih stvari po Beogradu... BTW nikog se ne gadim, samo zelim da bude bolje od ovog, a ti nastavi da guras glavu u pesak i sanjas "nebeski narod", poslao sam ti prostu statistiku o obrazovanju u Srbiji, normalno na to nisi imao sta da kazes, nego izvuces jednu recenicu iz konteksta i prok*enjas celu 'filozoviju na taj deo...

Jel i ta statistika za zemljake ili vanzemljake?
[ bananaphone @ 30.04.2017. 23:08 ] @
@Windows2 - kazem ti - tesko je to shvatiti coveku u Srbiji.

U NL je na poslednjim izborima ucestvovalo ±30 partija. Svih 30 je imalo specificne programe koje guraju poslednjih 30 godina, od religijskih, do ekoloskih, od desno orjentisanih do liberala. Ko nije upoznat sa programima svih stranaka, mogao je online da popuni vrlo detaljan upitnik, gde bi odgovarao na pitanja o raznih temama u NL, i na kraju bi mu upitnik izbacio stranku koja zastupa njegove stavove, pa je mogao da ode i upozna se sa programom specificne stranke i glasa za njih.

±15 stranaka je uslo u parlament, "pobednik" je imao 33 mesta u parlamentu, 5 i 6-ta stranka po 14 - cisto da vidis koliko je to ustvari razvodnjeno, nemas 1 ili 2 stranke koje naprave koaliciju a ostali mogu da se suse do sledecih izbora.

Svaka stranka koja udje u parlament, u pregovorima za koaliciju insistira na osnovama svog programa, i sve sto ispregovaraju - se i realizuje.
[ anon70939 @ 30.04.2017. 23:29 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Vala u pravu si...

Mislio sam, kako te ne mrzi da izvrces nesto u sta ni sam ne verujes...
OK informer se ispalio, dosao je neko ko vise zna.
Ali da nas ubedjujes kako je u Srbiji isto kao u Austriji, bar sto se tice kulture i osnovnog vaspitanja, svesti okoline odnosno da nismo jedini na svetu...

Voleo bih da mi potvrdi neko da je u Austriji normalno baciti kesu djubreta kroz prozor jer ih mrzi da se spuste peske...
Taj nivo malogradjanstine ne verujem da postoji ni u Albaniji koju pominjete. A eto, ja svaki dan ispod prozora vidim takve kese.

Primera slicnih je milion, ali me ovaj prilicno zbunjuje, jer svaki dan kad vidim to pokusavam da zamislim sta je u glavi te osobe dok to radi.

no, ne moras da mi objasnjavas :).
Nemam zelju da ulazim u diskusiju.
[ vilil @ 01.05.2017. 11:22 ] @
Citat:
CoyoteKG
Voleo bih da mi potvrdi neko da je u Austriji normalno baciti kesu djubreta kroz prozor jer ih mrzi da se spuste peske...
Taj nivo malogradjanstine ne verujem da postoji ni u Albaniji koju pominjete. A eto, ja svaki dan ispod prozora vidim takve kese.

A ja bih voleo kada bi ti mogao sa stopostotnom sigurnoscu da tvrdis da se to ne desava u Austriji ili bilo kojoj drugoj zapadnoj zemlji. Na tvoju zalost neces moci, jer se i kod njih to desava. I tamo ima vandala koji unistavaju...saraju grafite gde stignu...Cuj, sad kao Austrija neki pojam?! Pa nasi mandovi iz Pozarevca i okoline su otisli tamo pre 40-50. godina pa je nisu dizali u nebesa kao ovi sto danas idu.
[ bananaphone @ 01.05.2017. 11:59 ] @
@vilil - 100x prezvakana strategija relativizacije...

Ako neko iznese statistiku da je ±46% stanovnistva u Srbiji zavrsilo samo osnovnu skolu ili ni toliko, ti lepo kazes - "Jel mozes ti sa sigurnoscu da tvrdis da u Svajcarskoj nema ljudi koji nisu zavrsili ni osnovnu skolu - ne mozes - e pa vidis rodjo, Srbija i Svica su iste." Da ne pricam kako je moj komsija cigo isao u Svicu 60-tih i kaze bato - sve je to isto... :D
[ anon115774 @ 01.05.2017. 12:08 ] @
Citat:
vilil:
Citat:
CoyoteKG
Voleo bih da mi potvrdi neko da je u Austriji normalno baciti kesu djubreta kroz prozor jer ih mrzi da se spuste peske...
Taj nivo malogradjanstine ne verujem da postoji ni u Albaniji koju pominjete. A eto, ja svaki dan ispod prozora vidim takve kese.

A ja bih voleo kada bi ti mogao sa stopostotnom sigurnoscu da tvrdis da se to ne desava u Austriji ili bilo kojoj drugoj zapadnoj zemlji. Na tvoju zalost neces moci, jer se i kod njih to desava. I tamo ima vandala koji unistavaju...saraju grafite gde stignu...Cuj, sad kao Austrija neki pojam?! Pa nasi mandovi iz Pozarevca i okoline su otisli tamo pre 40-50. godina pa je nisu dizali u nebesa kao ovi sto danas idu.


To pokusavas da utesis sebe ili....? Vidim da si nesto ljut zbog toga sto je na drugim mestima bolje pa pokusavas da relativizujes samo ne znam koji je razlog? Ako hoces i ti da palis a ne ide ti, javi mi se na pp - mozda mogu da ti pomognem na tu temu.

Juce popodne vozim autoputem kod Beca. Zastoj. Svi stojimo. Oni u levoj traci se pomerili sasvim levo uz bankinu a oni u srednjoj i desnoj se pomerili skroz u desno tako da izmedju ostaje prostor za vozila hitnih sluzbi. To su uradili svi, bez izuzetka. I niko nije pokusao da to zloupotrebi i da prodje tuda vec su svi strpljivo cekali.

To mi se desilo vec 100 puta do sada ali pogodi sta svaki put u sebi pomislim kad to vidim.
[ Nika Matejic @ 01.05.2017. 12:35 ] @
Ko sruči čitav tanker nafte u okean i pobije stotine biljnih i životinjskih vrsta? Ko srolja radioaktivnu vodu u okean i zagadi ga za hiljade godina? Ko pravi "ostrva", ili je bolje reći "kontinente" od plastičnih flaša i kesa po okeanima zbog kojih godišnje pomru milioni riba, ptica, kornjača ... ? Ko je 90%, nekada pitke, slatke vode pretvorio u đubre? ... Vazduh? ... Zemljište? ...

Jel' to radi "civilizovani" i "uređeni"? ... Ili onaj necivilizovani i neuređeni divljak u Africi, koji ima moralnu obavezu da rasadi biljku pre nego je pojede?
[ vilil @ 01.05.2017. 12:44 ] @
@bananaphone

Stvarno? Svajcarska? Jesi li ti ikada cuo za Platzspitz park i sta je bilo tamo? (guglaj na brzaka ) Da li je bilo toga ikada u Srbiji? Ili cuvena "tvoja" Holandija i jos cuveniji Vondelpark?! Izlazis li ti negde nocu u NL? Ili si ona klasika "Kuca poso"?

@Informer

I sta kazes, vozis juce autoputem kod Beca?! Uuuu, bravo, bravo...vozis autoputem kod Beca?! WOW!!! Daj napisi jos koji put, molim te. Nismo svi skapirali da ima uspesnih ljudi koji voze tamo negde...Kod Beca bre!!!
[ bananaphone @ 01.05.2017. 13:58 ] @
Citat:
vilil: @bananaphone

Stvarno? Svajcarska? Jesi li ti ikada cuo za Platzspitz park i sta je bilo tamo? (guglaj na brzaka :) ) Da li je bilo toga ikada u Srbiji? Ili cuvena "tvoja" Holandija i jos cuveniji Vondelpark?! Izlazis li ti negde nocu u NL? Ili si ona klasika "Kuca poso"?


Ne brate citam na elitemadzone-u sta se desava u Amsterdamu :D

Izlazis li ti ikad u Srbiji ako su ti ovakve stvari nepoznate :D

Ispod Kalisa postoje poljane gde su se okupljala razna sportska drustva - uglavnom klinci i neafirmisani sportovi. Posle beer festa (dok se nije preselio na Usce) imali smo uvek akcije skupljanja "smeca" (nakon sto su komunalne sluzbe odradile svoje), da se neko dete ne nagrdi kad padne... Jel znas koliko igala i spriceva se nakupi u prvom prolazu :), a paradoksalno radi se o beer festu... To sto je svaki cosak zasran i zapisan je najmanji problem...
[ whitie2004 @ 01.05.2017. 14:29 ] @
Citat:
gajo2:
Przili smo na elektricnom rostilju, na terasi :)

Koji covek - posvadja pola foruma do krvi i onda .... 'Przili smo na struju' !!!! :-)
[ whitie2004 @ 01.05.2017. 14:59 ] @
Kod nas bar ima dovoljno mesta za rostiljanje ....
http://www.blic.rs/vesti/beogr...vna-tuca-na-kosutnjaku/9ys6n5k
[ vilil @ 01.05.2017. 17:07 ] @
Citat:
bananaphone:

Ne brate citam na elitemadzone-u sta se desava u Amsterdamu :D

Izlazis li ti ikad u Srbiji ako su ti ovakve stvari nepoznate :D

Ispod Kalisa postoje poljane gde su se okupljala razna sportska drustva - uglavnom klinci i neafirmisani sportovi. Posle beer festa (dok se nije preselio na Usce) imali smo uvek akcije skupljanja "smeca" (nakon sto su komunalne sluzbe odradile svoje), da se neko dete ne nagrdi kad padne... Jel znas koliko igala i spriceva se nakupi u prvom prolazu :), a paradoksalno radi se o beer festu... To sto je svaki cosak zasran i zapisan je najmanji problem...

To si nesto nacuo pa sada...he, ti si skupljao spriceve. Aha. :D Znao bi valjda da ispod Kalisa ne postoje nikakve poljane vec Donji Grad i tamo se ne skupljaju razna sportska drustva, nego ponekad strelicari postave mete pa gadjaju i bas retko izadju ragbisti Dorcola na trening a ranije su to radili fudbaleri Dorcola. D. Grad najvise sluzi setacima pasa za razonodu. Mozda mislis na "sportska drustva" sezdesetih i sedamdesetih kada su se siptari subotom okupljali i tamburali u tarabuk i zurle...:D Jos mi samo reci koji je to "prvi prolaz"? Cuj, "prvi prolaz", "poljane"... LOL

I sta si uopste hteo da kazes? Poredis par narkomana koji se tamo rade, i ne samo kada je bio bir fest, sa organizovanom konzumacijom u Cirihu, Amsterdamu, celom Holandijom sa kofi sopovima?! Svasta.
[ bananaphone @ 01.05.2017. 17:19 ] @
@vilil - vazi :D
[ dusanboss @ 01.05.2017. 18:33 ] @
Citat:
gajo2:
Przili smo na elektricnom rostilju, na terasi :) Cevapi ispali odlicno!


Sta uradi crni Gajo! Reči "roštilj" i "električni" na bi nikada trebalo da se nadju u istoj rečenici. Pa još na terasi , aman bre! I sve to jer te ove naše forumske azdaje uplašile da to nesme tako kod Švabe da se radi. Da, da, a kod nas milina , med i mleko teče. Vidim i kod nas se cvika oko paljenja roštilja. Jedva sam drugara ubedio da ga raspalimo a prepešačili 5 km po brdu. Da nije video još jednu grupu kako prži milsim da ne bih uspeo da ga ubedim.

Nema bre roštilja dok se ne nadimiš!
[ dusanboss @ 01.05.2017. 18:38 ] @
Citat:
Nika Matejic:


Jel' to radi "civilizovani" i "uređeni"? ... Ili onaj necivilizovani i neuređeni divljak u Africi, koji ima moralnu obavezu da rasadi biljku pre nego je pojede?


Pre će biti da su Afrikanci , Indijci, Pakistanci itd. U nekim od tih zemalja bićeš ismejan ukoliko baciš smeće u kantu.
[ anon115774 @ 01.05.2017. 18:52 ] @
Citat:
vilil:@Informer

I sta kazes, vozis juce autoputem kod Beca?! Uuuu, bravo, bravo...vozis autoputem kod Beca?! WOW!!! Daj napisi jos koji put, molim te. Nismo svi skapirali da ima uspesnih ljudi koji voze tamo negde...Kod Beca bre!!! :D


U jbt... u koji ti razred ides?

Tvoj kolega Sloba se bar potrudi da nesto smisleno bar izvuce iz konteksta pa prica a ti direkt prozivku na nivou drugog razreda osnovne skole. Na ovoj temi si napisao nekoliko poruka a ni jedna jedina veze nema sa sustinom odnosno temom vec samo vristi neka sujeta iz tebe.

Sta je sledece? Tuzices me kod uciteljice?
[ anon70939 @ 01.05.2017. 19:43 ] @
Citat:
Informer:Tvoj kolega Sloba se bar potrudi da nesto smisleno bar izvuce iz konteksta pa prica

Sad baš i ja htedoh da kažem..
Slobo vrati se :)
[ vilil @ 01.05.2017. 20:15 ] @
Sujeta? Iz mene? Recnik u ruke.

Svaki moj post je istinit. A evo da ti kazem o cemu se radi? Pun mi je racku strndzova kao sto ste ti i @poljane ispod Kalisa koji odu preko pa misle da su uhvatili Boga za bradu i pocinju sa proseravanjima.

Tip je cuo za Kalemegdan i bir fest, a ocigledno je da nikada nije tamo ni bio, cim pominje "poljane" i "prolaz". A takvih sam se nagledao u zivotu samo tako, valjda zele sebi da daju na znacaju pa se predstavljaju da su iz BG, a kada ih pitas sa kog kraja...pa znas, ja sam iz Palanke ili sl. Pa dobro sto se foliras da si iz Beograda? Pa ljudi nisu culi za Palanku, lakse je ovako.

@poljane ispod Kalisa
Pre nego sto nastavis sa baronisanjem, znaj da je taj "prvi prolaz" u stvari Vidin kapija.

@Informer
Svaki tvoj post u ovoj temi je s*anje. Iskljucivo sluzi da bi se ti hvalio da si otisao u Austriju. Cak i kada si uhvacen u lazi, ti neces to da priznas, cak ni da napises da si pogresio vec pokusavas bezuspesno da spinujes.

He, "vozio sam juce autoputem kod Beca". Koga bre boli patka za to? Ceo taj post moze da ima vrednost samo za iste takve strndzove koji se loze da ce i oni jednog dana otici preko pa ce i oni moci da mrsomude po forumima kako su eto "uspeli u zivotu", kako su ostavili za sobom "Srbistan", "tu prljavstinu"...a praziluk im (vam) viri i virice do kraja zivota iz boolje.

[ zica49 @ 01.05.2017. 20:19 ] @
A pokretac teme je samo zelio da rostilja na uglju u Salzburgu :(
[ iculibrk @ 01.05.2017. 20:42 ] @
I dobio odmah veoma koristan odgovor od @sasa022 i zahvalio mu se, ali onda dodjose neki cudni ljudi i pocese neku cudnu raspravu, onome komsija bacio smece kroz prozor, onaj se razmice na autoputu kod Beca he, he, he. Nidje veze sa rostiljanjem. Pa covek ima ili nema osnovnu kulturu, bilo da je sa Balkana ili bilo kog kraja ove nase Vaseljene... Sta bi onaj rekao da je vozio npr. u Solunu? 😁
Svaki vid generalizacije je imbecilan.
E, da se vratim na temu, nadam se da pokretac teme nasao mesto i da je rostilj bio ukusan.
[ bananaphone @ 01.05.2017. 20:50 ] @
@vilil - "prvi prolaz" kupljenja smeca... Vise puta se "prolazilo" da ne bi neka igla ili komadic stakla ostao... Ajde u krpe - treba sutra u skolu da se ide, i malo da prelistas knjigu iz srpskog, onaj deo oko razumevanja procitanog teksta, pa nastavljamo pricu, da mi objasnis gde je ko i kad bio :D...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 01.05.2017. u 22:07 GMT+1]