[ CavacoSIlva @ 01.06.2017. 09:10 ] @
Hteo bih da se prijavim u Bg.Na sajtu MUp-a stoji:
Za PRIJAVU PREBIVALIŠTA, koja se vrši uz lično prisustvo, potrebno je:
1. Čitko popunjen obrazac za prijavu-odjavu prebivališta, ili promenu adrese
stana (obrazac br. 1);
2. Dokaz o pravnom osnovu korišćenja stambene jedinice na adresi na koju se podnosilac zahteva prijavljuje (ugovor o kupoprodaji ili ugovor o korišćenju stana overeni u sudu, (ili) vlasnički list, (ili) rešenje o kućnom broju);

Ja zelim da se prijavim kod oca jednog kolege,da li mogu da izbegnem ovo sa ugovorom?Zasto je ugovor potreban ako mi covek ustupa sobu?Da li je neko prosao kroz to?
[ eeestablishment @ 01.06.2017. 09:52 ] @
Mislim da ce biti dovoljno da otac tvog kolege dodje i lichno u MUP-u pisanom izjavom potvrdi da zivish na pomenutoj adresi .

Naravno , morace sa sobom da ponese neki validan dokumenat kojim dokazuje vlasnishtvo nad nekretninom .

Tako je bar bilo nekada a ti ipak prvo proveri da se ne bi cimali za dzabe .
[ CavacoSIlva @ 01.06.2017. 11:03 ] @
Ok,hvala na odgovoru.Ja sam bio do MUP-a,neljubazna sluzbenica mi je tako nesto isto rekla.
[ anon142305 @ 01.06.2017. 11:11 ] @
Za prijavu nije potrebno da vlasnik nekretnine sam dolazi, nego je dovoljno da ustupi ugovor (ili drugi navedeni dokument), koji u MUP-u prilikom prijavljivanja skeniraju sa ostalim papirima, a pozeljno je poneti i licnu kartu vlasnika. To sa ugovorom se ne moze izbeci, jer je to pravni osnov prijavljivanja. Da nema toga, svako bi se prijavljivao gde hoce, na sta bi to licilo :)

E sad, mozda sluzbenik i zatrazi da se vlasnik pojavi, ako mu se to ucini neophodno (posumnja u nesto, sta znam)...

Ne znam da li se nesto razlikuje ako je u pitanju privatno stanovanje (iznajmljivanje sobe)?
[ bananaphone @ 01.06.2017. 11:51 ] @
Citat:
IUOP_1: To sa ugovorom se ne moze izbeci, jer je to pravni osnov prijavljivanja.



Iz mog iskustva ovo nije tacno, ne treba ti nikakav ugovor za prijavu boravka... Sta recimo ako se devojka/momak doseli kod partnera, kakav ugovor tu postoji?
[ Cube25 @ 01.06.2017. 11:57 ] @
Ne postoji ugovor, ali mora vlasnik tog prostora da ode zajedno sa njom u policiju i prijavi je. Ne može sve ona sama da završi.
[ DusanSukovic @ 01.06.2017. 12:16 ] @
Sve ona zavrsi, ich se ne brigaj
[ anon142305 @ 01.06.2017. 12:20 ] @
Citat:
bananaphone: Iz mog iskustva ovo nije tacno, ne treba ti nikakav ugovor za prijavu boravka... Sta recimo ako se devojka/momak doseli kod partnera, kakav ugovor tu postoji?

Ne secam se za prijavu boravista (ako na to mislis), ali za prijavu prebivalista je tacno tako (ako nesto nisu promenili skoro).

Ako se devojka doseli kod momka, neko je vlasnik tog stana gde se ona doselila.
E taj vlasnik, sa dokazom vlasnistva (moze biti ugovor o kopoprodaji, ali moze i nesto drugo), vrsi prijavu.
Sto ce reci za tvoj primer - vlasnik daje taj papir devojci koja se doselila i ona ide u MUP da se prijavi.

Posto @Cube25 kaze da ipak mora licno, ok, mozda su nesto i menjali.
[ Cube25 @ 01.06.2017. 12:38 ] @
Ja sam išao lično, da izbegnem svaku nedoumicu. E sad, ne znam da li može samo sa nekim papirom potpisanim od strane vlasnika... treba proveriti u MUP-u.
[ anon142305 @ 01.06.2017. 12:42 ] @
Ma kakav potpisani papir! Ako imas ugovor, nikakav vise papir ne treba. Doduse, ja bih poneo i licnu kartu vlasnika, za svaki slucaj.

Svi podaci postoje na sajtu, takodje i brojevi tekucih racuna na koje se vrsi uplata.
Ako izuzmemo cekanje u redu (mada postoji i on-line zakazivanje), sve se zavrsava za par minuta.
[ bananaphone @ 01.06.2017. 13:07 ] @
@ IUOP_1 - nesporazum, mislio sam da pricas o ugovoru izmedju osobe koja se prijavljuje i vlasnika stana, papir o potvrdi vlasnistva i LK su dovoljni, vlasnik ne mora da ide, odnosno u mom slucaju nikad nije trebalo...
[ anon70939 @ 01.06.2017. 13:47 ] @
Citat:
IUOP_1:
a pozeljno je poneti i licnu kartu vlasnika.

Ovo mi nema baš smisla.
Zar nije to lični identifikacioni dokument koji sme samo da se daje policiji na uvid?
Pretpostavljam da je protivzakonito koristiti tuđu ličnu kartu...
[ bananaphone @ 01.06.2017. 13:53 ] @
@CoyoteKG - nema smisla, ali je 100% tako... Nema smisla da ne mozes da recimo uzmes uslugu kablovske televizije, Internet ili telefon ili bilo sta drugo na svoje ime, na adresi na koju si prijavljen ako ti nisi i vlasnik nekretnine, ali mozes ako doneses licnu kartu od vlasnika itd...
[ Java Beograd @ 01.06.2017. 14:22 ] @
A i nije tačno da se LK daje samo policiji na uvid. Daje se na uvid u svim prilikama kad pojedinac treba da se identifikuje. Na primer u pošti kad treba da podigneš pošiljku na svoje ime, u prodavnici kad plaćaš čekom, u banci kad hoćeš da otvoriš račun, kod mobilnih operatera i tako dalje i tako dalje.

E sad, da pojedinac ostvaruje neka prava noseći okolo ličnu kartu drugog pojedinca, to je naravno bezveze, ali jbg, to je realnost. Znam, na primer, da možeš da registruješ tuđi auto ako imaš kod sebe njegovu LK.
[ anon115774 @ 01.06.2017. 14:40 ] @
Citat:
Java Beograd: Znam, na primer, da možeš da registruješ tuđi auto ako imaš kod sebe njegovu LK. :)


Ili da registrujes firmu ;)
[ eeestablishment @ 01.06.2017. 15:32 ] @
Citat:
Cube25:
Ne postoji ugovor, ali mora vlasnik tog prostora da ode zajedno sa njom u policiju i prijavi je. Ne može sve ona sama da završi.


Upravo tako , vlasnik stana ( kuce ) mora da se ( sa odgovarajucim dokumentima ) pojavi u MUP-u i pred sluzbenicom napishe ( kratku ) izjavu u

kojoj potvrdjuje da ta osoba zivi na adresi .

Nekoliko puta sam se selio i uvek je bio takav postupak , dodushe sve se to deshavalo pre 7 god i mozda je od tada doshlo do nekih promena mada

sumnjam .

Zashto bi ti verovali da si promenio adresu ,samo na osnovu tvoje rechi ili neke tudje lichne karte koju si doneo ?






Citat:
Citat:
Java Beograd: Znam, na primer, da možeš da registruješ tuđi auto ako imaš kod sebe njegovu LK. :)


Ili da registrujes firmu ;)


ili da uzmesh kredit . . . ( na njegovo ime )

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 01.06.2017. u 16:43 GMT+1]
[ anon70939 @ 01.06.2017. 17:51 ] @
Citat:
Java Beograd:
A i nije tačno da se LK daje samo policiji na uvid. Daje se na uvid u svim prilikama kad pojedinac treba da se identifikuje. Na primer u pošti kad treba da podigneš pošiljku na svoje ime, u prodavnici kad plaćaš čekom, u banci kad hoćeš da otvoriš račun, kod mobilnih operatera i tako dalje i tako dalje.

E sad, da pojedinac ostvaruje neka prava noseći okolo ličnu kartu drugog pojedinca, to je naravno bezveze, ali jbg, to je realnost. Znam, na primer, da možeš da registruješ tuđi auto ako imaš kod sebe njegovu LK. :)


Da, pogresno sam se izrazio.

"Mora samo policiji da se da na uvid".
Ovim drugima ne mora ukoliko ne zelimo te usluge.

Glupo je da neko bilo ko moze sa tudjom licnom kartom bilo sta da dokaze. A jos gluplje da drzavna institucija pristaje na tako nesto.
Taj neko ko je dao drugome na koriscenje svoju licnu kartu, pretpostavljam da krsi ko zna kakav zakon. A ako nemamo takav zakon, onda je to uzas
[ Nothingman @ 02.06.2017. 06:57 ] @
Iz iskustva sa Cukarice, nek vlasnik objekta ponese i placeni racun za Infostan (neki od par poslednjih). Kada sam prijavljivao drugara, dosao sam u policiju sa ugovorom od stana i svim dokumentima koji pisu na sajtu. Vratili su me po racun od Infostana. Kada sam i to doneo sve je proslo bez problema.
[ CavacoSIlva @ 03.06.2017. 10:35 ] @
Znaci da rezimiram:
potvrda vlasnika da je stan njegov
licna karta vlasnika
racun infostana
[ anon142305 @ 03.06.2017. 10:50 ] @
Zajedno sa:

- popunjen obrazac (mozes da ga skines sa neta, popunis na kompu, pa ostampas i potpises)
- uplatnica.

EDIT:

Citat:
CavacoSIlva:
potvrda vlasnika da je stan njegov

Konkretno, nije potvrda vec bilo koji dokument kojim se dokazuje vlasnistvo.
[ eeestablishment @ 03.06.2017. 12:24 ] @
Citat:
CavacoSIlva:
Znaci da rezimiram:
potvrda vlasnika da je stan njegov
licna karta vlasnika
racun infostana


U Kraljevu je neophodno i prisustvo vlasnika stana ( mozda je u Bg drugachije )