[ Machiavelli... @ 10.06.2017. 20:05 ] @
Pozdrav,

Da li neko ima iskustva sa uvozom sadnica oraha. JA sam prosle godine posadio 47 stabala i kupio u Novom Sadu. Sad kupujem jos zemlje i trebace mi oko 130 za 1.3 Ha
Zanima me da li je moguce da nadjem proizvodjaca u Francuskoj ili Italiji, kupim sadnice i uvezem u Srbiju? Da li neko zna koja je dokumentacija potrebna. Pretpostavljam da po ulasku moraju da iszvrse analize na bakterije, parazite itd.
Ali osnovno pitanje kako poceti, koja je dokumentacija potrebna, kakve su procedure i da li ja kao fizicko lice mogu uopste da uvezem?

[ Machiavelli... @ 14.06.2017. 13:04 ] @
Izgleda da se sadnice i ne uvoze :-(
[ Java Beograd @ 14.06.2017. 13:53 ] @
Ali to ne znači da ti ne možeš da kupiš u inostranstvu. Jedino ako je striktno zabranjen uvoz sadnica oraha, o čemu ja nemam nikakvih informacija.

1. Nađeš ko prodaje u toj Italiji, Francuskoj, gde god.
2. Raspitaš se, informišeš se preko web-a i još dodatno mejlom, faksom ili telefonom: vrste, cena, kvalitet, isporuka, ovoono ...
3. Nađeš špeditera, i završiš posao.

Isto tako radi i onaj, koji bi sebe nazvao uvoznikom.

Proizvođač najverovatnije zna šta je sve potrebno za međunarodne isporuke i carinske preglede, jer, verovatno prodaje širom sveta, pa mu ide u prilog da kupcu pripremi svu potrebnu proizvođačku dokumentaciju. Mislim, ako nađeš renomiranog proizvođača. Ili nekog u tom fazonu.

Naravno, ako ti cena odgovara.
[ Machiavelli... @ 14.06.2017. 15:25 ] @
Tako cu i da uradim... Bar eto da znam kako da krenem. Hvala Java!
[ jjevtić @ 22.06.2017. 09:18 ] @
Moraš imati firmu registrovanu u ministarstvu poljoprivrede da je registrovana za uvoz sadnica.

Tako da ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice.

Dalje.

Ako sam uvoziš država ti isplaćuje subvenciju samo na osnovu iznosa u JCI. Sve ostale troškove kao što su palete, prevoz, špediterske usluge, fitosanitarni troškovi i slično ne podpadaju pod subvenciju.

[ Java Beograd @ 22.06.2017. 09:45 ] @
Ček malo.
1. " .... ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice ... "
2. " .... ako sam uvoziš država ti isplaćuje ... "

Sta može a šta ne može
[ SunnyBoy @ 22.06.2017. 13:13 ] @
" .... ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice ... "

Jel to znaci da ja ne mogu da kupim negde u prodavici u inostranstvu par sadnica, saksija ili sl i da donesem preko granice kuci?
Bas merkam neke sadnice crnih visanja kojih kod nas nema.