[ Machiavelli... @ 10.06.2017. 20:05 ] @
Pozdrav,

Da li neko ima iskustva sa uvozom sadnica oraha. JA sam prosle godine posadio 47 stabala i kupio u Novom Sadu. Sad kupujem jos zemlje i trebace mi oko 130 za 1.3 Ha
Zanima me da li je moguce da nadjem proizvodjaca u Francuskoj ili Italiji, kupim sadnice i uvezem u Srbiju? Da li neko zna koja je dokumentacija potrebna. Pretpostavljam da po ulasku moraju da iszvrse analize na bakterije, parazite itd.
Ali osnovno pitanje kako poceti, koja je dokumentacija potrebna, kakve su procedure i da li ja kao fizicko lice mogu uopste da uvezem?

[ Machiavelli... @ 14.06.2017. 13:04 ] @
Izgleda da se sadnice i ne uvoze :-(
[ Java Beograd @ 14.06.2017. 13:53 ] @
Ali to ne znači da ti ne možeš da kupiš u inostranstvu. Jedino ako je striktno zabranjen uvoz sadnica oraha, o čemu ja nemam nikakvih informacija.

1. Nađeš ko prodaje u toj Italiji, Francuskoj, gde god.
2. Raspitaš se, informišeš se preko web-a i još dodatno mejlom, faksom ili telefonom: vrste, cena, kvalitet, isporuka, ovoono ...
3. Nađeš špeditera, i završiš posao.

Isto tako radi i onaj, koji bi sebe nazvao uvoznikom.

Proizvođač najverovatnije zna šta je sve potrebno za međunarodne isporuke i carinske preglede, jer, verovatno prodaje širom sveta, pa mu ide u prilog da kupcu pripremi svu potrebnu proizvođačku dokumentaciju. Mislim, ako nađeš renomiranog proizvođača. Ili nekog u tom fazonu.

Naravno, ako ti cena odgovara.
[ Machiavelli... @ 14.06.2017. 15:25 ] @
Tako cu i da uradim... Bar eto da znam kako da krenem. Hvala Java!
[ jjevtić @ 22.06.2017. 09:18 ] @
Moraš imati firmu registrovanu u ministarstvu poljoprivrede da je registrovana za uvoz sadnica.


Tako da ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice.



Dalje.

Ako sam uvoziš država ti isplaćuje subvenciju samo na osnovu iznosa u JCI. Sve ostale troškove kao što su palete, prevoz, špediterske usluge, fitosanitarni troškovi i slično ne podpadaju pod subvenciju.


[ Java Beograd @ 22.06.2017. 09:45 ] @
Ček malo.
1. " .... ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice ... "
2. " .... ako sam uvoziš država ti isplaćuje ... "

Sta može a šta ne može
[ SunnyBoy @ 22.06.2017. 13:13 ] @
" .... ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice ... "

Jel to znaci da ja ne mogu da kupim negde u prodavici u inostranstvu par sadnica, saksija ili sl i da donesem preko granice kuci?
Bas merkam neke sadnice crnih visanja kojih kod nas nema.
[ test1234 @ 26.06.2017. 11:04 ] @
Svojevremeno je bila velika afera sa jabukom pod imenom Šifra (ime samo u Srbiji), jedan naš profesor voćar ju je prošvercovao iz SAD-ea. I ime je moralo da ostane jer su Amerikanci nadigli veliku frku.

Možda da se raspitaš na poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, odsek voćarstvo, profesori Mladenović (Mića pčelica) i Velicković (tata od košarkaša) ljudi su više nego ok.
[ mjanjic @ 26.06.2017. 22:36 ] @
Treba ti neka specifična sorta ili...?

Ako imaš uslove, najbolje je da okalemiš sam ili platiš nekome da ti okalemi, kalemi se negde u januaru i mora da odstoji u strugotini do proleća, na određenoj temperaturi (malo viša od sobne ili tako nešto).

Ako kupuješ, u Srbiji je sadnica oraha poprilično skupa (preko 10€ po sadnici). Mogao bi i da se igraš sa sadnicama "divljeg" oraha (na koje se inače i kalemi ovaj kalemljeni, samo se uzimaju grančice sorte koja ti treba), pa kad dobiješ prve plodove, ako ti ne odgovara, izvadiš i posadiš ponovo... međutim, zahteva poprilično vreme i ne isplati se ako ti trebaju plodovi određenih karakteristika.

Sad ne kontam zašto bi uvozio ako ima da se kupi u Srbiji? Mada, nisam siguran da rasadnici imaju neku količinu, svojevremeno je jedino Institut za voćarstvo u Čačku imao ozbiljniji broj sadnica, ali je i cena... a niko ti ne garantuje da sadnice nisu nečim zaražene (jer uvek mogu da kažu da su ti se zarazile naknadno posle sadnje). Ako uvoziš iz inostranstva, slična je priča, seti se afera sa uvezenim zaraženim sadnicama maline.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.06.2017. 11:54 ] @
Citat:
SunnyBoy:
" .... ti kao fizičko lice ne možeš da uvezeš sadnice ... "

Jel to znaci da ja ne mogu da kupim negde u prodavici u inostranstvu par sadnica, saksija ili sl i da donesem preko granice kuci?
Bas merkam neke sadnice crnih visanja kojih kod nas nema.

Pa ne moze..Kad bi tako moglo tesko bi se odbranili od zaraza.


Machiavelli.......Inace da pitam,zivis u filadelfiji pa tamo bi kupio ili je neka druga destinacija tih sadnica za sadnju?
[ Machiavelli... @ 04.07.2017. 09:51 ] @
Da, zivim u Filadelfiji ali sadnice idu u Srbiju. Posadio sam "Rasnu" ali bi da imam jos drugih kvalitetnih sadnica da mogu da uporedim i razvoj i posle prinos.
[ SunnyBoy @ 04.07.2017. 13:59 ] @
Jazbino, sto mene citiras kada se obracas Machiavelliju? :)

[ Machiavelli... @ 27.07.2017. 18:58 ] @
Pogledajte moje orahe - koga zanima. Jednogodisnje sadnice.

https://www.youtube.com/watch?v=wtRp_9b4v-c
[ Java Beograd @ 28.07.2017. 07:57 ] @
Gde i kako si nabavio sadnice ?
[ Machiavelli... @ 28.07.2017. 12:02 ] @
Kupio sam u Novom Sadu - jedan moj rodjak je uzeo pre par godina pa sam i ja. Inace je Rasna i nisam 100% siguran za oprasivace. Ako ti treba broj ili neki kontakt - imam sve. Ja mislim da je ovo sa instituta u Novom Sadu - oni imaju i dostavu. Platis preko racuna i oni su mi dovezli na plac.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.07.2017. 20:02 ] @
Citat:
SunnyBoy:
Jazbino, sto mene citiras kada se obracas Machiavelliju? :)


Vala bas.:).

Zar nije razmak ovih sadnica prevelik?
[ Machiavelli... @ 31.07.2017. 13:35 ] @
Pa jeste malo, ali ja sma hteo tako. SAd uzimam jednu parcelu od hektara (nadam se da uzimam nikad se ne zna u selu :-) i sadicu na 10x9

Na ovoj plantazi je 10x10
[ Lavlja_Jazbina @ 04.10.2017. 21:11 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 23.12.2018. 17:05 ] @
Machiavelli... Ove godine orah nije rodio samo na mestu gde nije ni postojao.Mana,ostali su do oktobra na drvetu gde je list davno opao a oklop ploda se rascvetao

tako da se plod i prirodno osusio,pa pri opadanju mogao je odmah da se konzumira.Mana,dosta je ostalo na drvetu i u decembru.

Izgleda da je susa poremetila ritam.Sta ima kod tebe novo?
[ ineve74 @ 23.12.2018. 17:22 ] @
Kod mene u Smederevu kod kuce a i na placu orah ove godine nije dobar.Jedno 70% je crn ....evo keva danas bas cisti orahe.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.12.2018. 17:30 ] @
Eto ti sad.Ja ove orahe imam jos od dede,sigurno su 50 godina stari.Ali i oni koji su 10+ su rodili,cak i jedan stari koji je bio predvidjen za "klanje".

Ovi su krupni,slikacu i jezgro . Dugo se ceeka na pravi rod a eto kazes tebi crni. Nesto u vazduhu.Evo ti primer za maline,ja imam polku,rodjak vilamet.Razmak vazdusnom linijom 3km.

Simptome susenje lista isti a razlicite sorte i samo tretiranje.

Zato me i zanima kako mu napreduju.
[ Machiavelli... @ 27.01.2020. 14:38 ] @
Evo mene...

U medjuvremenu sam posadio jos jedan hektar, sad imamo ukupno 1.5ha pod orahom ~ 150 sadnica

U principu sve je OK. Prvih 50 sam posadio pre 3 godine, imao sam mozda par kilograma oraga prosle godine :-). Sve u svemu ne ocekujem ozbiljniji prihod jos 4-5 godina. Iako se prica 5 godina posle sadnje imacete dobar prihod, koliko ja vidim to nema pojma. Ovih 50 se mnogo lepo razvijaju, porasli su, gotovo svi se preko 2 metra sa krupnim listovima. Prosle godine mi nisu cupali zaperke i porasle su neke bocne grane sto cemo ove godine odseci. Sve u svemu odlicni su, zive svoj drveni zivot :-)

Druga parcela, u principu nisam zadovoljan. Prvo sadnice koje sam dobio od iste osobe su bile znatno manje. U zemlji su vec 2 godine i nisu dovoljno porasle (ne kao prvih 50 sto sam posadio). Od ovih 100 nekih 5 se osusilo, sto smo zamenili. Sve u svemu OK su, jedino sto bi voleo da rastu malo brze. Od ovog orasnjaka ne ocekujem nikakav prihod u narednih 5 godina minimum.

Oba orasnjaka su redovno odrazavana, freziranje, kosenje trave, prskao sam jedne godine zbog neke bolesti listova.
[ Shadowed @ 04.12.2021. 21:36 ] @
Da li su i tih 100 isto Rasna ili neka druga sorta?
Kako napreduje? (proslo je skoro 2god od poslednje poruke)
[ Machiavelli... @ 05.12.2021. 06:46 ] @
>
[ Shadowed @ 27.01.2022. 23:11 ] @
@Machiavelli, poruka je prazna. Verovatno greska prilikom odgovora putem email-a.