[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 04:48 ] @
umro frizider (radi svetlo, ne ladi), cuje se kliktanje (npr rele ili bimetal ili tako nesto) povremeno iz istog, solidno glasno (ne secam se da se to ikad culo) .. sta je najverovatnije? umro kompresor ili se samo smorilo nesto oko kompresora (rele, bimetal..?) ? svakako zovem majstora (nit znam, nit zelim, nit imam alat, nit fizicki mogu da cucim da se igram sam) nego reko da priupitam da znam sta me ceka :D
[ SlobaBgd @ 22.06.2017. 08:51 ] @
Čeka te bar 2000 dinara troška.
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 12:11 ] @
samo da pronadjem prvo u imeniku nekog frigo, jbt svi rade klime i sad
nemaju vremena :(

daj ba neki info preko "bice bar 2kdin" znam i ja da nece niko dodje bez
2kdin nego ima'l ko ideju sta je, vise me zanima sta je crklo nego da se
opravi :D (tj sta je najveca sansa da je crklo ako klikce :D )
[ SlobaBgd @ 22.06.2017. 14:29 ] @
Dao bih ti ja info na PP, ali ovaj što je meni dva puta radio frižider je lopurda živa, skinuo termostat i ugradio drugi, a taj koji je skinuo ugradiće na proleće (sada već prošlo) jer izgleda da postoji letnji i zimski termostat. Bio sam u bolnici kada se to dešavalo pa je žena zvala tog koji je već bio kod nas. Da sam ja bio tu, ne bi tako prošlo.
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 14:32 ] @
bem li ga ovaj sto je crko je radio 20 godina sigurno, ovaj drugi sto
radi i dalje je tu vec 4, nisam im menjao letnji i zimski termostat :D ..

klikanje se btw cuje dole iz predela motora, onaj termostat u samom
frizideru se ponasa ok
[ botr @ 22.06.2017. 14:46 ] @
Tako sam ja pre jedno 10-12 godina odneo kompjuter na popravku i dobio ga nazad sa hard diskom od 1gb, a odneo sa diskom od 20gb Neki ljudi misle da ako potrazimo majstora da nesto popravi, da mi o tome nista ne znamo i da oni mogu da rade sta im je volja. Prvo nije hteo da mi vrati disk, pa je imao neprijatnost sa izlogom, a onda se predomislio.
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 14:55 ] @
odatle moje pitanje "sta mogu da ocekujem" :D
[ gilopile @ 22.06.2017. 15:48 ] @
Bogdane, znaci ni u jenom momentu ne pokrene kompresor, samo periodicno klikne?

Moguce da bimetal nije dobar ili u najgorem slucaju kompresor stradao i zato bimetal iskljuci. Zna da se desi kod matorih frizidera da se kontakti na bimetalu zaprljaju, zavarnici, ugreje se i iskljuci, a ne pokrene motor. Mogu biti i kontakti na samom kompresoru...Ako je noviji, tesko da je nesto od ovoga, ali majstor ce to prvo da proveri....
Nisam bas strucnjak za frizidere, ali ovo je jednom bio problem na mom matorom frizideru i posle ciscenja proradio :)
Sacekaj, sigurno ce se javiti neko iskusniji.

Iskljuci ga sa mreze sat-dva i peobaj ponovo da ga skopcas.
Koji je model frizidera?
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 16:03 ] @
ne cujem kompresor, samo caktanje ugasen je vec drugi dan upalicu sad da
probam

ne znam koliko je tacno mator ali ima 10 sigurno, neki bosch fensi (gore
mrzivac, sredina frizider i dole velika fioka spojena sa friziderom
ventilacijom) .. ne vidim nigde oznaku
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 16:32 ] @
kresno sam ga u tisini, cuje se onako "buzzing" zvuk, kao veliki trafo
kad dobije napon pa zuji na 50hz jedno sekund i onda se cuje klik kako
odvoji neki rele/bimetal i prestane taj zvuk
[ gilopile @ 22.06.2017. 16:36 ] @
Auuh, onda je izgleda problem sa kompresorom. Nesto zaglavilo unutra, mozda sam rotor ili nesto od mehanike neda da se pokrene i zato izbaci bimetal.

Ne dobro.
[ bogdan.kecman @ 22.06.2017. 16:46 ] @
a jbg, znaci menjanje kompresora, samo jos da vidim dal da zovem "nekog"
majstora ili da rizikujem sa ovlastenim bosch
[ bogdan.kecman @ 23.06.2017. 10:08 ] @
rsno kompresor, kosta 50+k da se zameni, delova generalno nema ... znaci u original varijanti - pajser ...

treba mi savet, ova raja sto se bar malo razume u tu frigo pricu, dal mi se isplati da uzmem da nabudzim neki "kineski" kompresor? (nije mi o glavu, to je "drugi" frizider, ne moram da ga opravim odma, moze se saceka) ... ne bi ga se rastosiljao tek tako posto je bas zgodan frizider u odlicnom stanju.. ima mnogo dobre fioke dole za voce i povrce, pivo .. nisam sretao takve danas da se prodaju ... ili je to uzaludan posao?
[ gilopile @ 23.06.2017. 11:09 ] @
E jbg. Nije li to malo mnogo za novi kompresor?
Za te pare nov friz da kupis....

Inace, sto da ne, upasuje se tu kompresor kakav god, kinez ili polovan ispravan...
[ bogdan.kecman @ 23.06.2017. 11:14 ] @
a vidi, covek mi reko (bosch servis), zovem te za 10min da vidim sta i
kako, javio mi se za 5, reko vidi, to ti se ne isplati, imamo za te
stare samo kompresore, ako je crklo nesto drugo to nemamo, kompresor
kosta tipa 45k + imas freon + ruke ima te izadje preko 50k ne isplati ti
se to za te pare kupis novi frizider a mi ne ugradjujemo kineze
polovnjake i slicno ..

e sad, ima neko da preporuci (sebe ili nekog drugog) ko ume da nabavi
novi kompresor (kineski ili koji vec) i da to sve nabudzi? i da bude
dzaba ako moze (sala naravno) i .. :D .. (beograd, miljakovac2 u pitanju)
[ gti2 @ 23.06.2017. 12:38 ] @
Okaci sliku kompresora da nalepnica bude citljiva.
[ bogdan.kecman @ 23.06.2017. 12:40 ] @
probacu da ga izvucem za vikend pa cu okacim sliku
[ since1986BC @ 23.06.2017. 14:54 ] @
Mozda je onaj relej ipak? Hm. Ako se cuje to 'caktanje'. :/ Imao sam takvu situaciju.




Kompresori? Pa cena im zavisi valjda od kapaciteta/snage. Kako se vec to meri.
Kinezi su sada svi cini mi se. Danfoss-ov kada je majstor ugradjivao kao zamenu pre 4 godine na rashladnoj vitrini, bio je potpisan sa Made in China.
Zviznuo je posle godinu dana. :( Isti zamenski evo sada radi OK.
[ bogdan.kecman @ 23.06.2017. 15:14 ] @
ako sam ja dobro skonto kako to radi, taj bimetal otkaci ako motor "zariba" pa vuce previse struje i onda se to zagreje.. sto deluje bas da se desilo, kad dam struju cuje se 50hz, kao da motor drzis zakocen i on bruji pokusava da se okrene, ili veliki trafo kad cujes kako bruji .. i onda cak i ne cuje se vise nista, znaci otkacio bimetal jer se pregrejo .. pretpostavka - u zivotu nisam opravljo frizider, samo pretpostavljam sta je tamo :D ..
[ since1986BC @ 23.06.2017. 20:50 ] @
Da.
Nisam ni ja popravljao ali sam gledao majstora, igrao se tim bimetalnim prekidacem, malo YT o kompresorima... :)
[ gilopile @ 24.06.2017. 02:10 ] @
Valjda ima neko `normalan` na ES-u da izadje coveku u susret. Za 3 min se odradi diajagnostika i da zna na cemu je.

Po mom nekom skromnom misjljenu,sve i da je komprsror crko...Za nekioh 10,000 se odradi samo tako. Steta sto sam daleko i ne bavim se ovim stvarima, hehee/ Kompresori su od 6000 - 20 000, prema tome i da je najskuplja varijanta nece izaci tih famoznih 50 000.

Uostalom, kontaktiraj me na PP da vidimo tacno koji je model, a ja cu da vidim sa poznanikom, koji je inace mama za ovaj kraj za svim tim stvarima oko friz, klime...Makar da proceni...

Samo model druze napisi :)

U kranjem slucaju, salji friz, sredimo ti ga i platis oko 10 000, postarina 2000, ja garantujem zivotom da nece vise izaci :)



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.06.2017. u 03:24 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 24.06.2017. 02:23 ] @
bosch KSC3522

kao sto rekoh nije oglavu nista necu crknem ako sacekam imam drugi
frizider al ono ne baca mi se ovaj :D
[ bogdan.kecman @ 24.06.2017. 02:27 ] @
btw za dijagnostiku, sto se elektrike tice ja mogu da izdijagnosticiram sta treba ako mi se kaze sta da pogledam :D
struja mi nije strana, alata imam ... samo nemojte cevke one i freon to ne umem da mi zivot od toga zavisi
[ gilopile @ 24.06.2017. 02:29 ] @
OK, javljam sutra kad se cujem sa covekom.

Meni je trazio za zamrzivac da menja kompresor oko 6000, napuni to sve zavari....Jedino da je u tom Bosh-u nesto specificno.


Samo sibni par slika kad stgnes sprda i odnazad celog friza da vidi otprilike o cemu se radi

EDIT. Aha, sada vidim model.
Javljam sutra
[ bogdan.kecman @ 24.06.2017. 02:35 ] @
probacu za vikend da ga izvucem (mora rasturim pola kujne da bi prisao ledjima, al to mi ne gine svakako) pa cu da fotnem pozadinu
[ bogdan.kecman @ 24.06.2017. 02:40 ] @
ne vidim sta moze da bude specificno na 20 godina starom frizideru, ima
gore zamrzivac, dole fioku, u sredini frizider, jedan kompresor, jedan
termostat u sredini kao i na onih najjeftinijim friziderima ... nema one
fenseraje sa duplim motorom, digitalijom i slicno, obican tocak 0-5 u
frizideru pored sijalice i to je to :D
[ gilopile @ 24.06.2017. 02:41 ] @
Ma sve ok, imamo sliku i model...to je bitno da coek vidi o cemu se radi.
Poslacu mu ove info pa ce mi javiti o kojoj se ceni radi. Ako je prihvatljivo, moras da ga saljes ili da dodje po njega, sve jedno:)

Uglavnom javljam se po podne i dacu ti njegov broj na pp sutra ako je u granicana normale popravka.
[ bogdan.kecman @ 24.06.2017. 02:45 ] @
cu posaljem to je najmanji problem, gde?

nego kapiram valjda ima i u beogradu neki majstor za frizidere :D ... ja ove sto znam svi rade hvac nece se igraju sa friziderima, samo klime ih zanimaju
[ gilopile @ 24.06.2017. 02:48 ] @
Pa ima, sigurno..Nego cisto da vidim sa ovim likom koliko bi uzeo...Najmanji je problem da se dotera ako je cena normalna. Ne znam. Kada odem kod njega danas i vidi o cemu se radi i ako je cena normalna, sto da ne ni 160km nije daleko :) Model friza je tu, tako da, videcemo sutra da li je neka zezancija ili se isplati popravljati.

E da, u Odzacima smo :)
[ bogdan.kecman @ 28.06.2017. 08:05 ] @
fotke


[ bogdan.kecman @ 28.06.2017. 08:27 ] @
cemu koji .!. sluzi ovaj ventis ?!
[ sonus70 @ 28.06.2017. 18:30 ] @
Kod tebe da skuplja prašinu

Kao da je tu da samo malo pravi promaju. Ipak to stoji uz zid ili u kuhinjskom elementu pa možda da malo podstakne cirkulaciju vazduha
[ gti2 @ 29.06.2017. 22:15 ] @
Kod tog frizidera je kondenzator smesten ispod dna (one crne cevi koje se kod vecine nalaze na zadnjem zidu), a ventilator je tu da obezbedi cirkulaciju vazduha i lakse hladjenje istog.
Elem, sto se tice kompresora, nista specijalno, takav se menja za nesto malo preko 100e (sve ukupno).
Problem je naci kompresor na R12 jer se vec dugo ne proizvode.
Moze da se stavi kompresor na R134a, ali treba ocistiti sistem frizidera od mineralnog ulja posto kompresor na R134a sadrzi sinteticko ulje.Drugo resenje je da se iz tog novog kompresora prospe sinteticko, ispere se karter i nalije se isto toliko mineralnog ulja.
U svakom slucaju onih 50K je bas preterano.
[ bogdan.kecman @ 26.07.2017. 16:22 ] @
def rsno kompresor, stavljen novi (danfus, danfos kako se vec zove/pise), radi ko satic :D

i onaj ventis se nije vrteo, malo ciscenja i podmazivanja i eno ga ko nov :D
[ vladd @ 29.07.2017. 17:26 ] @
Mora ponekad da se izmakne i cisti, da se otopi i isproverava. Pogotovo kada je detinjaste konstrukcije kao taj Bosch.
[ bogdan.kecman @ 29.07.2017. 17:33 ] @
ne verujem da je kompresor zaribao zato sto je taj ventis zaribao,
posebno sto taj frizider nije gurnut skroz do zida vec ima dobrih 6-7cm
iza njega do zida, mozda i preko 10

mislim da je 22godine starosti vise nego zadovoljavajuce za taj
kompresor :D
[ mjanjic @ 30.07.2017. 09:22 ] @
Pa 22 godine i nije nešto, nama je pre 7 dana zaribao kompresor (najverovatnije, jer pri isključenju i ponovnom uključivanju produžnog samo se 2-3 sekunde čuje zujanje motora i verovatno ga bimetal izbaci, a na uglu je podloga potamnela kao da je izašlo ulje, jer je nemoguće da je od kondenza) na Obod zamrzivaču, star oko 30 godina ili tako nešto, znam da je kupljen 80 i neke, i to ga jedva našli čak negde u Istočnoj Srbiji, ovde ih nigde nije imalo.

Problem je što je zadnjih godina radio praktično neprekidno, jer je izolacija dotrajala, trebalo je promeniti bar gornjih pola metra (sandučar) izolacije, kedere... jednostavno nije isplativo, ali šta je taj moto-kompresor sve izdržao, one restrikcije 90-ih, nestabilan napon... praktično neuništiv.
Da je sanduk u stanju kao nov, bilo bi isplativo platiti samo kompresor sa motorom koliko košta nov zamrzivač, jer bi trajao još 30 godina, dok se kod ovih novih radujemo ako izdrže garantni rok bez problema.
[ vladd @ 30.07.2017. 11:39 ] @
Da, da, ima jos primera kompresora koji rade daleko vise od 2 decenije, ali nije komentar bio za njega, vec za dodatni ventilator i potrebu za njim...

Prakticno, funkcionisanje frizidera visi o koncu efikasnosti eksternog ventilatora koji sluzi za hladjenje spoljnog izmenjivaca...
Mozda je frizider za "zonu B", Afriku i Balkan
[ scoolptor @ 30.07.2017. 14:43 ] @
Cesti kratki prekidi napajanja, tipicni za Srbikistan, ubijaju kompresore, bilo zbog prelaznih pojava i nestabilnosti napona, bilo zbog velike razlike pritiska na izlazu i ulazu.
Vredi ugraditi OU vremenski rele od 10min. Investicija od 20eur.
[ bogdan.kecman @ 30.07.2017. 20:46 ] @
scoolptor, 10min namesten kod mene za oba firizdera + zamrzivac :D
[ scoolptor @ 30.07.2017. 21:03 ] @
Pametno :)
[ bogdan.kecman @ 30.07.2017. 21:11 ] @
koliko pametno ... moranje je, ovde je neko vreme mnogo cesto nestajalo
struje na par minuta ili na duze al kad dodje dolazi iz 5-6 puta .. tako
da sam turio 3kW ups u radnu i na frizidere i mrzivac tajmer, ostalo po
kuci neka crkava bas me briga
[ since1986BC @ 29.09.2017. 11:25 ] @
Moze neki link za relej odlozenog starta? Kupovina kod nas.
Meni gugle izbacuje samo jedan brend, kod nas. A komad je oko ~3550 din.