[ lakii011 @ 31.07.2017. 14:19 ] @
Da li neko ima iskustva sa izdavanjem knjiga u Srbiji? Veće izdavačke kuće su apsolutno prebukirane, ovi manji deluju nekako izgubljeno.
Ja sam uspeo da napišem roman koji bi voleo najpre da uredim a onda i da izdam. Svaki savet ili preporuka su dobrodošli.

Pozdrav
[ Java Beograd @ 31.07.2017. 18:29 ] @
Nisam ja, ali jeste neko meni bilzak. Iz friends & family okoline.

Prvo i osnovno, šta bi trebalo da znaš - sve plaćaš sam, unapred. Kad i ako bude profita, biće i za tebe. Ako ne - jbg, sam ti 'teo da budeš književnik.

Koliko se sećam:

Varijanta 1 - sa poznatim izdavačem
Sve platiš sam unapred, s tim što oni imaju uigranu šemu: tehnička redakcija, lektor, recenzija, štamparija, plasman u svojim knjižarama (i knjižarama sa kojima sarađuju) i kakav takav marketing. Od profita, tj. prodaje knjiga fazon lapo-lapo. Otprilike. Ili njima oko 60%.

Varijanta 2 - sve sam
Izađe znatno jeftinije, ali sam moraš da nađeš tehničko uređenje, lektora, štampariju (računaj tiraž od koliko se sećam, minimum 1.000 primeraka - možda grešim, ne sećam se baš tačno). Onda sam ideš od knjižare do knjižare po Beogradu, odnosiš i ostavljaš 3 - 5 primeraka, pa onda jednom mesečno ponovo obiđeš, pa ako su šta prodali, tebi daju tvoj deo, a ti možeš da ostaviš još primeraka, za narednu prodaju. Opet, ne sećam se tačno, ali mislim da knjižare uzmu oko 30% cene.


Čak i veoma popularni pisci, tipa Mirjana Bobić Mojsilović, i pored nekoliko bestselera, i dalje rade u varijanti sam plaća sve na početku. Tako, nemoj ni da pomisliš da će neko da ti odradi izdavaštvo za dž.
[ dejanet @ 31.07.2017. 19:01 ] @
Poslednja knjiga Bobicke moze da se nadje na vecini benzinskih pumpi.
[ Shadowed @ 31.07.2017. 19:33 ] @
Citat:
Java Beograd: Onda sam ideš od knjižare do knjižare po Beogradu...

Jer se van Beograda ne citaju kjnige.
[ lakii011 @ 01.08.2017. 13:47 ] @
Uh ne bih voleo da si ozbiljan vezano za ovo van Beograda, a još manje bi voleo da je istina.
[ Shadowed @ 01.08.2017. 14:51 ] @
Pa, mora biti da je tako; ne bi inace Java precizirao Beograd da nije tako.
[ Java Beograd @ 01.08.2017. 18:01 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
Java Beograd: Onda sam ideš od knjižare do knjižare po Beogradu...

Jer se van Beograda ne citaju kjnige.

Jbg, prepričavao sam real-life aktivnosti pomenute, neimenovane osobe, koja je obilazila beogradske knjižare.

Nije mi bila namera da činim nekakvu favorizaciju beogradizacije. Prihvatam kritiku.
Trebalo je da napišem: "... Onda sam ideš od knjižare do knjižare po Srbiji i regionu, odnosiš i ostavljaš 3 - 5 primeraka ... "
[ Java Beograd @ 01.08.2017. 18:07 ] @
Citat:
dejanet:
Poslednja knjiga Bobicke moze da se nadje na vecini benzinskih pumpi.
Da, zato što sarađuje sa velikim izdavačem. Ona radi u "varijanti 1".

Poenta mog posta je da moraš sam da platiš izdavanje knjige.

Nešto slično kao i što muzičari, pevači, pevaljke, rok, bluz, turbo, narodni, zabavni ... svi sve sami plate oko snimanja - izdavanja CD, spota ili kakvog god oblika muzičkog dela.