[ Vladimir_sdk @ 05.08.2017. 20:55 ] @
Pozdrav ljudi, kao sto naslov kaze pali mi lampicu grejaca u toku voznje. Nekad treperi brze, nekad je sve ok i ne blinka lampica na kontrolnoj tabli. Kupio polovan, nadam se, ispravan relej i sve isto. Bio kod lokalnog seoskog elektricara vec nekoliko puta ali nikako da kvar otkloni. Ubacivao je i valjda svoje releje, neku buksnu popravio...
Po savetu, dok ne popravi se kvar, kad upalim auto izvadim iz lezista kuciste releja, da mi ne bi slucajno u toku voznje palilo grejace, jer blinka zuta lampica. Sta da radim?
[ pajapop @ 06.08.2017. 10:07 ] @
Hmmm....Prvo, nadam se da auto startujes na ispravan nacin...Das kontakt, sacekas da se lampica ugasi, pa tek onda startujes motor...To "blinkanje" ukazuje na neki kvar u tom celom strujnom krugu...relej - senzor temperature - grejaci...Ako si vec promenio relej i imas isti problem, znaci da kvar nije donjega...Sad treba proveriti ili zameniti senzor (mada ne znam gde se kod njega nalazi..mozda negde na bloku ili kod filtera za ulje???...a zatim i proveriti fizicko stanje i elektro provodljivost samih grejaca. Ako je ta provodljivost neujednacena i sa velikim odstupanjima, onda kolicina struje koju grejaci povlace nije adekvatna za ispravno ocitavanje, zagrevanje i funkciju releja...
[ Vladimir_sdk @ 06.08.2017. 11:48 ] @
Pravilno startujem. Cekam da ugasi svetlo pa onda relej (zvucno). Nije to tako jednostavno moracu da prepustim strucnim elektricarima.
[ vladd @ 06.08.2017. 12:31 ] @
Proveri mase, gde se umaseni releji, gde je pletenica za masu motora, pa tek onda se moze videti eventualna greska u povezivanju.

Obicno priuceni elektricari zanemare masu motora, i umasavaju kojesta gde stignu, gde im je zgodno.
[ veselinovic @ 06.08.2017. 15:24 ] @
Zna i brava tako da zeza.
Jednostavno ima ktatkotrajne prekide koje relej grijaca vidi a ostali sistemi ne jer traju prekratko.