[ eeestablishment @ 11.08.2017. 13:39 ] @
Postoji li mogucnost da se Aluminijumski i Bakarni kabal spoje i to bude trajno resenje ?
Vec par puta nam se desava ( od kako smo promenili boiler ) da nam se greje na sastavu kablova .
Majstor dodje , promeni klemu ( zadnji put stavio keramicku ) malo popritegne i to dryi neko vreme , par god i opet isto .
Postoji li neko trajnije resenje tj prelazna klema sa Al na Cu ( ali da nije bas neka veelika budzevina )
Dok je bio stari i veci boiler ovaj kabal iz zida je direktno ulazio u njega i nije bilo problema , a sada postoji ovaj spoj i tu je prelaz sa aluminjumskog na bakarni kabal .
Pronasao sam stari Al kabal i nesto mislim da li njega da stavimo umesto ovog bakarnog ( parce od 35mm ) i tako dobijemo spoj Al na Al ali opet preko neke kleme , pa se plasim da opet ne dodje do grejanja .
Sve opcije su mi bolje nego da vucem nov bakarni kabal kroz celo kupatilo po plocicama direktno do boilera ( bilo bi ruzno ) ali ako mislite da mora onda nema druge .








Ovo rebrasto crevo sam ja postavio , nekako mi je lepse od golog kabla.

Inace iz zida izlazi sivi Al kabal koji ima 3 zice , crvenu , braon i sivu
[ Living Light @ 11.08.2017. 13:47 ] @
Na slikama se nigde ne vidi parcence kabla od 35mm :)

Mozda bi i mogao da ti pomognem, kad bi na slikama nasao to parcence kabla.

[ bakara @ 11.08.2017. 14:03 ] @
Ja bas ne razumem sliku?

To je spoj zidne instalacije i bojlera?

Ako je to, zasto taj spoj nije direktno u bojleru?

Ako iz nekog razloga spoj mora ipak da bude napolju a klema vam ne radi posao, upletite direktno zice, u elektrotehnici to vazi za najbolju vezu.

I stavi termo buzir izgledace bolje od ove tvoje budzevine.
[ Living Light @ 11.08.2017. 14:11 ] @
Eto, postoje pitanja i slike koje cak ni moderator ne razume,
pa kako onda mi, jadničci da pomognemo ?

Salim se naravno.

Fora je u tome, da je postavljac pitanja menjao bojler, stavio nov.
Polozaj prikljucne kleme je takav da je sada postojeci kabl kratak.

Aluminijumski kabl ( postojeci, iz zida) je nastavio bakarnim kablom od 35cm duzine.
Klema (u koju su ubodeni AL i Cu kabl) se posle nekog vremena pocinje grejati,
pa se od grejanja otapa plastika na tom mestu.


[ gilopile @ 11.08.2017. 14:12 ] @
Jel su oba 2.5 kvadrata, jer mi deluje taj sto ide gore da je tanji. Ocigledno da nije bio dobar spoj. Ako imas 5-6cm kabla viska, blankiraj pa uvrti muski i izoliraj.
[ bakara @ 11.08.2017. 14:14 ] @
Citat:
Living Light:
Polozaj prikljucne kleme je takav da je sada postojeci kabl kratak.

Aluminijumski kabl ( postojeci, iz zida) je nastavio bakarnim kablom od 35cm duzine.


U pravu si, toga se nisam setio.
[ Living Light @ 11.08.2017. 14:20 ] @
Nemo slucajno sa se uvredis kada se malo salim.

Naime, "situlacija" je sledeca, @eeestablishment u sustini hoce da pita:

Kako da spreci grejanje tog prelaza sa AL na Cu kabl ?

Jedino sto je u svom razmisljanju na pogresnom putu,
jer nije dobro opisao situaciju.

On u sustini sada ima ovakav spoj:

AL kabl → bakarna klema → bakarni kabl → bojler

A misli, da ce, ako parce Cu kabla od 35cm zameni AL kablom, da ce onda da prestane grejanje.

-E, pa NEĆE !

Ako to uradi imace ovakav spoj:

AL kabl → bakarna klema → AL kabl → bojler

Fora je u tome da bi tada imao tri (3) prelaza AL→Cu
(dva prelaza u klemi koja je na kablu, i jos jedan prelaz u prikljucnoj klemi bojlera)

Koju god kombinaciju da stavi NIŠTA nece da resi,
uvek ce posle odredjenog vremena da se greje klema koja sluzi za spajanje kablova.

Problem je u tome, da:

-Bakarna klema nije dobra za nastavljanje kabla koji ima pun presek,
jer koliko god da stezes zavrtanj uvek ce posle nekog vremena bakar da popusti pod pritiskom zavrtnja.



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 11.08.2017. u 15:40 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 11.08.2017. 15:10 ] @
Možda je tu problem direktno spajanje bakra i aluminijuma što svakao ne može dugo da drži jer dolazi do korozije izme]u ta dva metala. Trebalo bi staviti neke završnice na kablove tako da se preseče recimo niklomili tako nečim. Negde se stavljaju listići olova između bakra i aluminijuma iz tog razloga.
[ ademare @ 11.08.2017. 16:32 ] @
Ovo ko na kvizu

Ako je tacno ovo sto je Robert napisao , a nema razloga za sumnju, onda je resenje veoma jednostavno !

Zamena bakarnog kabla , sa aluminijumskim , ali bez Kleme, vec spajanjem, vec pomenuto , direktno spajanjem, da se " uplete " .

Nema kleme bakarne da se greje, nema razlicitih metala , da medjusobno korodiraju itd.
[ Living Light @ 11.08.2017. 16:48 ] @
ademare,

Upravo tako !!!

Ostaje mu samo AL--Cu spoj na klemi u novom bojleru, a ne znam gde ce da nadje AL kabl,
[ scoolptor @ 11.08.2017. 17:25 ] @
Umesto da se aluminijumski kabel zameni bakarnim, samo u Srbiji, bakarni se menja aluminijumskim.
[ eeestablishment @ 11.08.2017. 19:14 ] @
Sad vidim da sam malo nejasno izlozio problem . ( naravno da nije 35mm postojeci bakarni vec oko 35cm )



Uostalom Living Light je odlicno opisao situaciju pa da se ne ponavljam .

Code:
 . . . . . . . . ne znam gde ce da nadje AL kabl,


Ma imam za toliko



sacuvao sam taman parce od adaptacije stana kojom prilikom smo zamenili svu postojecu Al instalaciju osim u kupatilu jer i njega ceka potpuna rekonstrukcija ( vodovodne ,kanalizacione cevi , tus kabina , naravno plocice . . . . . )

E pocetak te rekonstrukcija se non stop prolongira . . .

Citat:
Umesto da se aluminijumski kabel zameni bakarnim, samo u Srbiji, bakarni se menja aluminijumskim.


Ma u pravu je covek ko zna do kada ce potrajati ovakva situacija i zato razmisljam da udjem u kupatilo sa novim kablom po zidu po plocicama direktno u boiler a kabal maskiram belim PVC kanalicama , jeste bice ruznije ali cini mi se SIGURNIJE (ili opet gresim ?) ( u pitanju je 3,5M duzine )

Hvala ekipi za savete . . .




[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 11.08.2017. u 20:51 GMT+1]
[ scoolptor @ 11.08.2017. 20:02 ] @
Mozes uci preko plafona.
Plafon se lako zakrpi, i ne moras da diras plocice.
[ optimizator @ 12.08.2017. 13:37 ] @
Lemilicu u ruke i kalajem presvuci bakarni provodnik,pa posle spoj uvrtanjem sa aluminijumskim, bez kleme ako je moguće.
TO JE JEDINO TRAJNO REŠENJE bez zamene celokupnog provodnika. Garantovano se neće više grejati spoj!
[ eeestablishment @ 12.08.2017. 18:02 ] @
Ipak zamenjen celokupni provodnik .

Ruzno al me glava vise ne boli .

Isao sam spolja po plocicama , i lepio ovim pistoljem kanalicu ( uvatilo ko za oko )

[ scoolptor @ 12.08.2017. 19:25 ] @
High five! o/ \o
[ tenzorSSM @ 12.08.2017. 19:43 ] @
Čisto informacije radi ...
Redne stezaljke ili "luster kleme " su uglavnom od mesinga , a ne od bakra .
Drugo za spajanje al i cu provodnika se koriste namenske spojnice npr bimetalna AL-CU spojna čaura , majstori je zovu i "upucana " spojnica .
Apropo priče šta se radi ili ne radi i šta se sa čim menja većina dovodnih kablova sa bandera na GRO u novije vreme su SKS ili podzemni AL kablovi .
..
A čemu služe one dve žice i perforirana traka na priključcima bojlera ???
[ scoolptor @ 12.08.2017. 19:53 ] @
Pozdrav za kolegu sa SSM.
Tenzore, problem sa bimetlanim caurama je to sto se ne prave za manje dimenzije od 16/6. Eventualno se prave za 10/4.
Te dve zice su ocigledno deo sistema za izjednacavanje pocencijala. Kakvog-takvog.
[ tenzorSSM @ 12.08.2017. 19:56 ] @
Ima i za 1.5 i 2,5 mm2 ...
[ scoolptor @ 12.08.2017. 19:59 ] @
Ja sam bas juce trazio, ali nisam nasao.
http://www.minor.co.rs/caura-al-cu-tip-lman-ergom-poljska
http://www.feman.co.rs/vodonepropusne-al-cu-bimetalne-caure/
itd.
[ tenzorSSM @ 12.08.2017. 20:04 ] @
Bilo ih je pre par godina na PA buvljaku . Ima kroz Wurth al im ne znam oznaku , i ima ih Interhit
[ Predrag Supurovic @ 12.08.2017. 21:38 ] @
Citat:
optimizator:
Lemilicu u ruke i kalajem presvuci bakarni provodnik,pa posle spoj uvrtanjem sa aluminijumskim, bez kleme ako je moguće.
TO JE JEDINO TRAJNO REŠENJE bez zamene celokupnog provodnika. Garantovano se neće više grejati spoj!


Lemljenje se ne radi ako su u pitanju veliek struje, što u slučaju bojlera jeste. Štaviše, mnoge zemlje propisima zabranjuju lempljenje u električnim instalacijama.


Lemljenje može i da ima nekog smisla da se uradi ali tek posle prehopdno napralvjenog dobrog mehaničkog spoja provodinika, nikako pre. U ovom slučaju, mehanički spoj nije moguć zbog spajanja bakra i aluminijuma.
[ eeestablishment @ 13.08.2017. 10:27 ] @
Citat:
A čemu služe one dve žice i perforirana traka na priključcima bojlera ???


uh , pre nekoliko god desio sa slucaj da je komsiji ( sprat iznad ) sevnula metarska varnica iz boilera ( na svu srecu u tom momentu nije koristio kadu )

Jedan tu lokalni majstor je sve pregledao i rekao kako je kod njega sve u redu i da je kod komsija negde mozda probio grejac ??? i kod njega a posle i kod mene postavio ove zice uz komentar " ovo ce da vas stiti "

Nije znao a i mi mu ne rekosmo da smo pre 15god glavnu dovodnu cev za vodu za vertikalu kupatila promenili i sad je PVC ( a bila pocinkovana ) pa mozda i nema smisla ovakvo povezivanje ?

Neko je pomenuo izjednacavanje potencijala , ako je to ono kad se boiler , slavine ,kada . . . . . .izolovanom bakarnom zicom povezuju u jednu tacku , toga u mom kupatilu nema .

Zbog ovakvih i sl stvari sam par elektricara a i ovde na forumu pitao o mogucnosti postavljanja FID sklopke u stanu ali je odgovor uvek bio negativan jer je nama u zgradi el instalacija radjena sa sistemom "nulovanja" , tj nema klasicno "uzemljenje"

Cak sam i razmisljao da samo za kupatilo uradimo FID ali je verovatno iz istog razloga to neizvodljivo .

Doduse bilo je ovde par komentara kako je i na "nulovanom" sistemu moguce postavljanje FID sklopke , cini mi se da je ova sema

http://www.elitesecurity.org/t...va-sklopka-nulovanje-da-ili-ne

Inace obavezno iskljucujemo boiler prilikom tusiranja ali to ne znaci da su ga i komsije iskljucile a ovako ispada da smo svi nekako umrezeni ?

p.s sad videh da je scoolptor odgovorio . . .



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 13.08.2017. u 19:20 GMT+1]
[ scoolptor @ 13.08.2017. 10:48 ] @
To su neki jaci elektricari.
Naravno da je moguce postaviti FID sklopku u 'nulovan' sistem, odnosno u TNC-S sistem (u kojem je u lokalno razdvojena nula od uzemljenja PEN -> N, PE)

Primer povezivanja FID-ovke u trofaznom i monofaznom sistemu.


[ tenzorSSM @ 13.08.2017. 16:25 ] @
Mnogo puta prepričana tema oko "uzemljenja " i "izjednačavanja potencijala " . Najkraće rečieno kad nema pravilnika a ni znanja onda se mogu videti ovakve egzotične egzibicije sa žicama i obujmicama od perforirane trake . Da bude malo crnohumoran ova budzevina će vas zaštiti , kao što će kapija groblja da zaštiti nekog od smrti.
O povezivanju "fid-a " i "ZUDS " i "certusa " su napisani eseji odavno .
A ruska šema je "pišična " ...
[ scoolptor @ 13.08.2017. 17:09 ] @
Pravilnici postoje, ali se ne postuju. Srbija (TM)

Citat:
A ruska šema je "pišična " ...

Ova?


Dobro, malo je sarena.
Evo crno bele sa Wikipedije


Evo i jedna japanska, sa svim sistemima uzemljenja, iz koje ce neko sigurno nauciti nesto novo.


Btw, nisam nasao 2,5mm2 Al Cu spojnice u Interhitu i Wurthu. Ostaje nam buvljak.




[ tenzorSSM @ 13.08.2017. 19:24 ] @
Šema je ispravna , daleko od toga . Nego se ja nisam dobro izrazio , nebitno .
Ja već godinama tražim crno na belo pravilnik ili uputstvo ,o povezivanju PPR instalacija i plastičnih sanitarija u sistem za izjednačavanje potencijala .
[ veselinovic @ 14.08.2017. 06:52 ] @
Postoji JUS koji doslovno kaze da se svi metalni cjevovodi i dijelovi cjevovoda moraju povezati u sistem izj. potencijala.
Sad, kod plastike stvar je malo zeznuta, licno ja, insistiram da se poveze metalni vodomjer ili metalni ventil na ulazu u stan ( kucu).
Time onemogucavam da struja izadje iz stana ka vani, kao i da ne moze da udje izvana u stan.
[ scoolptor @ 14.08.2017. 07:29 ] @
JUS je zastareo. Postoji SRPS HD 60364-7-701:2012
Cena: 3206 dinara papirno izdanje, ili 800 din citanje online (1 do 5 standarda), 5 kalendarskih dana.

Električne instalacije u zgradama - Deo 7-701: Zahtevi za specijalne instalacije ili lokacije - Lokacije koje sadrže kade i tuševe.
Low-voltage electrical installations -- Part 7-701: Requirements for special installations or locations - Locations containing a bath or shower.

Ne mogu da garantujem da se u dokumentu spominju plasticne cevi.

[ tenzorSSM @ 14.08.2017. 12:38 ] @
Nažalost i pomenuti SRPS je vrlo štur i nedorečen .
A situacija je vrlo prosta .
Ulična mreža je okiten (PE-HD ) , vodomer je mesingani , pa opet dalja instalacija PPR il PE-HD , unutar objekta je opet sve PPR , metalnih delova više nema , kade su akrilne , sifoni pvc , sanitarije keramičke , ostaju samo baterije od mesinga , mada ih ima i od ABS -a . Mada se i dalje mešaju dve stvari u terminologiji a to je "uzemljenje " i "izjednačavanje potencijala " .
Oko povezivanja elektro instalacija je sve jasno , mada i dalje se brka "zaštitno uzemeljenje " i "nulovanje " ali to je sad neka druga tema .
[ Living Light @ 18.08.2017. 22:43 ] @
"Postoji li mogucnost da se Aluminijumski i Bakarni kabal spoje i to bude trajno resenje ?"

Nemo' da mi kazes, da se od tada niste tuširali ???

[ djura63 @ 27.09.2017. 23:39 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Nažalost i pomenuti SRPS je vrlo štur i nedorečen .
A situacija je vrlo prosta .
Ulična mreža je okiten (PE-HD ) , vodomer je mesingani , pa opet dalja instalacija PPR il PE-HD , unutar objekta je opet sve PPR , metalnih delova više nema , kade su akrilne , sifoni pvc , sanitarije keramičke , ostaju samo baterije od mesinga , mada ih ima i od ABS -a . Mada se i dalje mešaju dve stvari u terminologiji a to je "uzemljenje " i "izjednačavanje potencijala " .
Oko povezivanja elektro instalacija je sve jasno , mada i dalje se brka "zaštitno uzemeljenje " i "nulovanje " ali to je sad neka druga tema .

A ti si to sve proucio i sa tvog strucnog nivoa si jasno procenio i ocenio da su i JUS i SRPS nedoreceni i sturi.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 28.09.2017. u 01:11 GMT+1]
[ djura63 @ 27.09.2017. 23:47 ] @
Citat:
Living Light:
"Postoji li mogucnost da se Aluminijumski i Bakarni kabal spoje i to bude trajno resenje ?"

Nemo' da mi kazes, da se od tada niste tuširali ???


Postoji, Robi, postoji naravno, ili odgovarajucim spojnicama ili tako da spoj bude izveden u prostoriji u kojoj nema vlage u vazduhu. Pozz Robi
[ djura63 @ 27.09.2017. 23:50 ] @
Citat:
Living Light:
Nemo' da mi kazes, da se od tada niste tuširali ???

Njemu je lako, on se tusira kod komsike nego za ostale ukucane je problem.