[ janjic @ 01.09.2017. 07:40 ] @
Pozdrav svima. Imam par pitanja:
1. Čime iseći mašinsku plastiku (PE) debljine 10mm (u domaćoj radinosti)? Da li bih to mogao ubodnom testerom?
2. Koju burgiju da upotrebim za bušenje ove plastike (za metal, drvo ili neku drugu)?
[ bakara @ 01.09.2017. 08:14 ] @
Moze se deci, brusilicom, cirkularom, testerom, a burgija koristi za metal.
[ Living Light @ 01.09.2017. 08:18 ] @
Sve to moze sto si naveo.

Moras imati
-"mirnu" ruku,
-dobro naostrenu testeru u ubodnoj,
-i burgije sa perfektnim vrhom.

I onda ide ko u sir..
[ janjic @ 01.09.2017. 09:04 ] @
Hvala svima.
[ Java Beograd @ 01.09.2017. 09:05 ] @
Ako je neki skuplji komad materijala, nije loše kupiti novi rezni alat: nova burgija, nova testerica za ubodnu i slično.

Isplati se.

Ako rez nije predugačak, treba razmotriti i ručno sečenje - bonsekom. Polako, lagano i precizno. Onda i novi list bonseka.
[ bakara @ 01.09.2017. 10:00 ] @
Ako to treba da bude ravan rez (a da ne treba ne bi ni postavljao temu) najbolje je cirkular, i nova testera sa sitnim zubima to je dobar savet.
[ Predrag Supurovic @ 01.09.2017. 10:10 ] @
Pre neki dan sam nešto slično sekao običnim bonsekom koji mi se jedini našao pri ruci i izašlo je dobro. Malo sam posle popravio turpijom i šmirglom koliko da se ne vide tragovi ivice sečiva.

Za bušenje, nije loše korsititi stubnu bušilicu i dobro učvrstiti materijal. Plastika hoće da klizne.
[ Massko @ 01.09.2017. 19:45 ] @
Kad smo već kod ove plastike. Zvao sam jednu plastikaru. Postoji takozvani Poliamid PA6 plastika. Ja imam stubnu dizalicu za auta, dize do 2t. Dva stuba, po zemlji ide lanac, jedan motor. Stubovi imaju vretena sa trapeznim navojem. Na ta vretena idu velike bronzane matice koje se okreću i dizu sistem.

Ja sam cuo da moze ova plastika da zameni te bronzane matice. Ima dobra klizna svojstva i jaka je. Pitam njih, oni kazu, već smo prodavali za tu namenu. Komad bronze je 50 evra
a komad ove plastike je 1000 dinara. Pa se ja pitam, da li da rizikujem? moze li to?
[ Lavlja_Jazbina @ 01.09.2017. 20:54 ] @
Ja se izvinjavam na epitetu,koja budala ti je to rekla.Nemoj da se zezas.I sa bronzom ili mesingom kako neki prave,kratkog je veka.Samo nerviranje.
[ Massko @ 02.09.2017. 03:09 ] @
Ja sam do sad pravio od gusa. Traju po dve godine. Original je od bronze. Ima te sigurnosne koje još uvek stoje. a ove nosece se pohabale.

... pa mi reče jedan čovek da može od plastike. ja sam odmah sumnjao... možda i može od neke specijalne, ali pitanje je da li ima te plastike kod nas i mora da je skupa.
[ SG kamikaza @ 02.09.2017. 20:41 ] @
Plastiku zaboravi....nema te specijalne koja to podnosi.
Bronzane su tu jer je meksa od vretena,te ce prvo ona da strada. Jeftinija je za zamenu od vretena,a svakako sigurnija od plastike.....ne daj boze da proleti plastika dok je neko ispod auta !!!!!