[ Massko @ 17.09.2017. 11:12 ] @
U velikim zemljama kao što je na primer SAD ili Rusija, kao i u ostalim razvijenim zemljama tipa Nemačka, Norveška itd itd.. .Ljudi na posao putuju i preko 200 km. A ovde čovek se buni i premišlja kad treba da putuje više od 30 km. Prvi ja na primer. Imam ponude u Beogradu za posao, a živim 200 km od Beograda. Da li je realno putovati toliko daleko na posao?
[ vujkev @ 17.09.2017. 11:20 ] @
Mislim da nije problem udaljenost, nego vreme koje je potrebno da se stigne do tamo.

Meni ne bi bio problem da putujem max 1h i 30min do posla bez obzira gde se to nalazilo.
[ mjanjic @ 17.09.2017. 11:26 ] @
Vožnja našim putevima nenormalno umara, tako da je i pola sata voženje psihičko maltretiranje.

Pričati o SAD, gde imate autoputeve u blizini svakog većeg grada, ljudi uglavnom žive u prigradskim četvrtima gde ulice nisu tranzitne, a u blizini je autoput.

A kod nas, ako ti kapija nije na magistrali, odmah si neka "selendra", "provincija"... a tako je iz razloga "drugi ti čisti sneg" i sličnih, jer ljudi misle da za čišćenje snega, asfaltiranje magistralnih puteva i slično plaća neka tamo Turska ili Austrougarska, a ne da se finansira od naših poreza.
Ali, i kad bi svi bili svesni da se finansira iz naših poreza, zašto onda ne bih JA iskoristio to, pa napravio kuću na placu uz magistralni put. A to što posle moram da zaključavam kapiju da mi deca ne istrče pod kamione i što po ceo dan slušam buku automobila... pa to je podnošljivo u poređenju sa činjenicom da mi "neko drugi" čisti sneg, a meni je preveliki napor čak i do kapije i onih nekoliko metara od kapije do asfalta da očistim.


I onda se iz takvog rezovnovanja formiraju naselja uz magistralni put, pa u nekim delovima Srbije između dva manja grada praktično i nemate deonicu magistralnog puta bez naselja, te je onda svugde ograničenje 50km/h, a onda je, naravno, problem putovati i tih 50km, jer vam treba bar sat vremena, a često i više.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 17.09.2017. u 12:48 GMT+1]
[ anon70939 @ 17.09.2017. 11:28 ] @
dakle i nazad 3h.
Meni na 8h radnog vremena jos 3h deluje previse....
Ja ne bih bio spreman da putujem vise od 30 min
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 11:29 ] @
Pa racunaj da bar 24 litra dnevno ode na gorivo . To ti je oko 3500 dindzi dnevno ili oko 70000 dinara mesecno. Kolka treba da ti bude plata pa da se to isplati?
[ vujkev @ 17.09.2017. 11:53 ] @
Citat:
CoyoteKG:
dakle i nazad 3h.
Meni na 8h radnog vremena jos 3h deluje previse....
Ja ne bih bio spreman da putujem vise od 30 min

U Beogradu za 30min ne možeš da stigneš ... pa nigde :(
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 11:57 ] @
Nigde po metropolama ne moze na povrsini. Kad sam bio u Seulu kad naletis na zastoj samo mozes da okrenes auto. Ovde bar prodjes za neko vreme ;)
[ Massko @ 17.09.2017. 12:37 ] @
U pravu su oni koji kažu da je bitno vreme a ne udaljenost. Ja bih morao 4 sata minimalno da provedem u putu tamo i nazad. To je mnogo, čini mi se. Još plus treba plata da bude ogromna da bi bilo isplativo. Naša železnica je mrtva, skoro, putevi očajni, skoro. Ja sam u blizini Kruševca, tu je blizo autoput, tipa blizu 50 km. Ali od Pojata do Beograda potrošim vreme koliko od Pojata do moje kuće.

Jesmo loše organizovali tu infrastrukturu. Samo od gledanja filmova američkih može da te zaboli glava. Put širok, čist, asfaltiran, bez rupica, a nije auto put neko običan magistralni, oko puta nigde ništa, pumpa na svakih 100 km. I tu možeš da voziš kao beba, i da uživaš. A mi smo se nacvrckali jedni do drugih. Uporedite američko i naše selo. Njihove parcele se mere hektarima, naše arima. Tamo farmeri žive farmerski i ne razmišljaju da rade drugi posao, tu su gde su. A gradići sređeni, mirni, čisti.

Gužve su retke. Mi više pretežemo na tursku metafiziku, gde se po putevima ne zna ko koga ...
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 12:40 ] @
Jesi gledao film Dfence sa Majkl Daglasom? Film pocinje tako sto covek rezignirano napusta auto u jednoj saobracajnoj guzvi ;p
[ gilopile @ 17.09.2017. 13:01 ] @
Vrh je film. Najbolja scena na pocetku u onoj prodavnici sa onim Kinezom :D

Ceo dan mu je trebalo da stigne `sa posla` kuci.

Sto kaze Kojot, ma bjezi da svaki dan putujes 30-50km, ni za qurac nisi posle, a i sutra treba raditi. Jedino ako je bas moranje, u suprotnom, trazio bih drugi posao, pa makar i manje placen koji je blize. Jedan po meni od najbitnijih preduslova je sama blizina radnog mesta.
Naravno, 30km nije isto kada trebas sa jednog kraja grada krenuti na drugi i jos gaziti i ako je to nekakav put gde nema puno saobracaja onda 30km nije nista.
[ Massko @ 17.09.2017. 14:32 ] @
To onaj film kad Daglas lansira bazuku i deci priča da se navodno snima film :D
[ gilopile @ 17.09.2017. 14:35 ] @
Aha, tako nekako. Ma totalno ludilo od fima. Daglas je razbio. A i onaj nacist u armi shopu je nezajebiv - kakav lik :D

Isto jedna od boljih scena:
https://www.youtube.com/watch?v=Ehsy3kbPV14

Jbg, odosmo u off.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 14:48 ] @

Branimir Maksimovic...Falling Down se zove film.

Massako....inace jedna od pametnijih stvari bi bilo da je zemlja sredjena i da svako otane tamo gde jeste.

Svi bi u Beograd na posao.Selo je zakon,upamti sta sam ti rekao.;).
[ SlobaBgd @ 17.09.2017. 14:55 ] @
A koji je to "naš čovek" iz naslova teme?
[ Massko @ 17.09.2017. 15:09 ] @
:D
"Naš čovek" - dobra palora za politički bilborder :)
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 15:12 ] @
Mozda Uncle Louie
[ Massko @ 17.09.2017. 15:19 ] @
Ne :)

[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 15:26 ] @
E onda moze da se neko vozi na poslu i 400km dnevno,da ga ne kosta nista i jos da mu plate.;).
[ Braxi @ 17.09.2017. 15:37 ] @
Citat:
Massko:
U velikim zemljama kao što je na primer SAD ili Rusija, kao i u ostalim razvijenim zemljama tipa Nemačka, Norveška itd itd.. .Ljudi na posao putuju i preko 200 km. A ovde čovek se buni i premišlja kad treba da putuje više od 30 km. Prvi ja na primer. Imam ponude u Beogradu za posao, a živim 200 km od Beograda. Da li je realno putovati toliko daleko na posao?


U Italiji ljudi (nazalost) dosta putuju. Nekad se cak desava da muz i zena rade u dva grada, a za zivot odaberu neko srednje resenje. Recimo on radi u BG ona u SU, a uvece se vracaju u NS gde zive. Ipak mislim da je nekih sat satipo do posla uglavnom prihvatljivo ljudima. Sve iznad toga, mislim da nije preporucljivo.

Kod nas u Srbiji mislim da to nije zazivelo mozda ne toliko zbog komunikacija vec zbog mentaliteta. Mi smo poprilicno komotan narod, volimo komfor i da pustimo korenje. Staticni smo i to nas unistava.

Mozda se jednom i promenimo, mada... ne verujem.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 15:43 ] @
Ma daj bRAKSI,u kom sistemu da se menja? On sem debilizma ne postoji.Sistem je da on putuje 400 km dnevno zbog nekog posla koji realno

da sistem funkcionise moze da ima i blize,eto u tom Krusevcu.
[ Braxi @ 17.09.2017. 15:54 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ma daj bRAKSI,u kom sistemu da se menja? On sem debilizma ne postoji.Sistem je da on putuje 400 km dnevno zbog nekog posla koji realno

da sistem funkcionise moze da ima i blize,eto u tom Krusevcu.


to ti je sve zacarani krug.

sistem ne funkcionise zato sto su ljudi komotni, a komotni su jer nisu motivisani upravo jer sistem ne funkcionise.

Pogledaj malo razvijene narode, oni stalno idu napred i postavljaju pred sebe izazove, bas kao i uspesni ljudi.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 16:13 ] @
Ovde je izazov kako prevaru sto bolje zamaskirati,po mogucstvu da se ne vidi.
[ Braxi @ 17.09.2017. 17:47 ] @
u Americi npr neki ljudi kojir ade u Bay Area dolaze na posao cak i avionom. Komercijalnim letom jer je pretplata mesecna jeftinija od stanovanja u SF i okolini.
[ Bradzorf012 @ 17.09.2017. 18:57 ] @
Samo da kažem da je film odličan, davno sam ga gledao, ali nema veze sa ovom temom. Daglas se razvodi, sud mu uzima dete, a ni na poslu mu ne ide. Kada shvati da ga sistem hebe, poludi načisto, krimosi mu se sklanjaju s puta. Meni je najjača scena kada ulazi mek, ljudi mirno sede i jedu, a on prilazi da nešto naruči. Momak sa debilnim osmehom mu kaže kako to ne može da naruči jer je u pitanju doručak, a to služe samo do 12. Kada dobije hamburger koji negde 2-3cm debljine, pita momka, šta je ovo, zašto moj hamburger nije kao na slici(onako veliki, svež i lep), a zatim iz torbe vadi automatsku i rafalom buši plafon. Loodilo od filma.

Eto odgovora nekima za moj potpis. U njemu se ne pominju pljeskavice, već hamburgeri.
[ berazorica @ 17.09.2017. 19:08 ] @
Evo, na primer, ja putujem 38 km na posao, pri čemu je jedan deo (oko 7 km) katastrofalno loš. Ne vredi postavljati limite te vrste. Da me je neko pitao pre, rekla bih da mi je limit 20-tak km od Novog Sada. Kad sam dobila konkretnu ponudu, pristala sam, misleći da je to privremeno rešenje. Sad sam navikla. Naravno, govorim o putovanju sopstvenim vozilom. Ne mogu da zamislim da na isto mesto putujem autobusima.
[ Braxi @ 17.09.2017. 19:16 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Samo da kažem da je film odličan, davno sam ga gledao, ali nema veze sa ovom temom. Daglas se razvodi, sud mu uzima dete, a ni na poslu mu ne ide. Kada shvati da ga sistem hebe, poludi načisto, krimosi mu se sklanjaju s puta. Meni je najjača scena kada ulazi mek, ljudi mirno sede i jedu, a on prilazi da nešto naruči. Momak sa debilnim osmehom mu kaže kako to ne može da naruči jer je u pitanju doručak, a to služe samo do 12. Kada dobije hamburger koji negde 2-3cm debljine, pita momka, šta je ovo, zašto moj hamburger nije kao na slici(onako veliki, svež i lep), a zatim iz torbe vadi automatsku i rafalom buši plafon. Loodilo od filma.

Eto odgovora nekima za moj potpis. U njemu se ne pominju pljeskavice, već hamburgeri.


nisam ni sumnjao da ti se svidja ta idiotska scena.

Ti otprilike isto razmisljas da puobijas negde nekoga kao i Douglas jer nesto nije onako kako ti hoves, jedino sto zivot nije film, a nemas mda da odrobijas 20 godina i onda serundas po forumu.

Takodje vec duze vreme pripremas zeludac da pojedes jedno lepo veliko rusko G. samo ni za to nemas petlju...

[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 19:34 ] @
berazorica put od sat i po medjugradskim ili vozom je daleko prijatniji nego put za isto vreme od 8km oko centra grada GSP-om. Dakle tu daljina nije bitna.
[ Windows2 @ 17.09.2017. 19:40 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Daglas se razvodi, sud mu uzima dete, a ni na poslu mu ne ide. Kada shvati da ga sistem hebe, poludi načisto

Zvuci mi nesto poznato. Mozda iz nase svakodnevice u kojoj zivoti sve vise lice na taj iz filma...Samo nikako da i mi poludimo u nekom znacajnijem broju...
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 19:47 ] @
Mislim da da srpsku svakodnevnicu bolje opisuje Karpenterov film They Live (we sleep).
[ Windows2 @ 17.09.2017. 19:58 ] @
Zasto srpsku? Film je americki i kao takav je verovatno opisao najpre americku svakodnevicu, a danas u globalistanu mislim da opisuje svetsku. Sto se tice nase mislim da vise pristaje Zombi Apokalipsa. Barem po naslovu.
[ Living Light @ 17.09.2017. 20:00 ] @
Samo da došapnem,

Dok sam arbeitovao u taj Germany,
nemci su dolazili na posao u jednom smeru 110km ! Zusammen 220km !

...nit kračih Brčića (od pre 50 god.), nit jače Andjeline : "Arbeit Macht Frei"
(Dachau i Auschwitz su otvoreni za posetioce)

Što bi rekao drogoš, kad prodaje Kameleona,
Kameleon je boje: crvene,...ne-ne, zelene, ne-ne plave, ne nego ljubičaste

--Opa IDEMO !!!
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 20:04 ] @
Rad oslobadja, i rad je styvorio coveka, te radni logori je evolucionisticko maslo ;)
[ Bradzorf012 @ 17.09.2017. 21:28 ] @
Ta svakodnevica koju film opisuje je danas i naša. Mada, kada malo bolje razmislim to u stvari nije svakodnevica, već iskakanje iz iste. Prosto, sistem[kako mrzim ovu reč] je postavljen tako kako je postavljen. Naoko, sve je lepo i bajno i sjajno, nema onoga ko se sa njegovim pravilima ne bi složio. Međutim, nešto ne štima, pa među ljudima vlada depresija i apatija. Većina se prilagodi na ovaj ili onaj način, neko pronađe rupe u istom, neko ga stalno puši, kao Muja u onom vicu. E to je i Daglas u filmu. Na poslu ga šef hefta, žena mu uzima dete jer ima dobrog advokata, a ne jer je bolji roditelj itd. itd. Onda čoveku naravno da u jednom trenutku mora da `pukne film`, prosto je čudo što nema više takvih. Mora da bensedini i ostali zombifikatori dobro urade posao, pa onda vidimo oko sebe `srećne` i `nasmejane` ljude. Uopšte, sama ta pokvarenost sistema je [po meni] mnogo veći generator besmisla svuda oko nas, nego materijalna beda ili siromaštvo. Da li je neko u ovoj zemlji gladan, žedan, bos, da li mu je hladno? Ne. Pa na ulici je milijardu automobila, u šoping centru milion ljudi i svi nešto nose, neke kese, kupuju, troše.
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2017. 21:33 ] @
Dobro si zapazio da je guzva u soping centrima, medjutim samoposluge su prazne ;)
[ dule_ns @ 18.09.2017. 00:42 ] @
Citat:
Massko:
U velikim zemljama kao što je na primer SAD ili Rusija, kao i u ostalim razvijenim zemljama tipa Nemačka, Norveška itd itd.. .Ljudi na posao putuju i preko 200 km. A ovde čovek se buni i premišlja kad treba da putuje više od 30 km. Prvi ja na primer. Imam ponude u Beogradu za posao, a živim 200 km od Beograda. Da li je realno putovati toliko daleko na posao?


1) Tamo je bolje organizovan saobraćaj, posebno železnički. Vožnja 1h na posao, rad 8-9h i onda opet vožnja 1h je prilično stresna stvar.
2) Prosečna plata u Srbiji je recimo 400 EUR. U Nemačkoj je 2300 EUR. Recimo da je udaljeno 50 km, da se vozi auto. To je 100 km dnevno x 5 litara. Mesečno je to 115 litara. U Srbiji je to oko 130 EUR samo za gorivo, što znači da plata mora da bude veća za 30% samo da bi pokrio gorivo. Ako Nemac dobije povećanje od 30% kod njega je to 690 EUR. Kad plati gorivo ostaje mu mesečno 560 EUR.
[ gilopile @ 18.09.2017. 00:59 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Samo da kažem da je film odličan, davno sam ga gledao, ali nema veze sa ovom temom. Daglas se razvodi, sud mu uzima dete, a ni na poslu mu ne ide. Kada shvati da ga sistem hebe, poludi načisto, krimosi mu se sklanjaju s puta. Meni je najjača scena kada ulazi mek, ljudi mirno sede i jedu, a on prilazi da nešto naruči. Momak sa debilnim osmehom mu kaže kako to ne može da naruči jer je u pitanju doručak, a to služe samo do 12. Kada dobije hamburger koji negde 2-3cm debljine, pita momka, šta je ovo, zašto moj hamburger nije kao na slici(onako veliki, svež i lep), a zatim iz torbe vadi automatsku i rafalom buši plafon. Loodilo od filma.

Eto odgovora nekima za moj potpis. U njemu se ne pominju pljeskavice, već hamburgeri.



Nisi ti, druze, skontao bit tog filma, a i ne samo tog, vecinu americkih. Vecina se svodi na to da, iako je to samo fikcija..` ima poruku da se vlast tamo itekako mora postivati i da je to `amen`. Ne samo taj film, koji je karakteristican po tom ptanju, nego i svaki drugi,.

Znaci, i preko filma `rezim` daje na znanje da se mora postivati njihov zakon i da je to kraj.



U svakom njihovom filmu se vidi ta nekakva drzavna prevlast na obicnog coveka...Pranje mozga i u neku ruku jeftina varijanta prevlasti nad smrtnicima koji, brat - bratu - nisu ni svesni sta ih je snaslo. Generacijama se to `vuce` i to je to. Uspesno likovi vladaju svinjcem.
Policajac u Americi je nesto sasvim drugo nego pandur u Srbiji. Dodirna tacka im je samo u pozivu, nista vise. Psihologija je mama nauka. Lakse je coveka ukrotiti nego zivotinju.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 18.09.2017. u 02:16 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 02:51 ] @
Mislim da niko jos nije prevazisao Bibliju gde se tvrdi da je svaka vlast od Boga, ali ajde nisam naveo ovaj primer zbog toga nego zato sto je u filmu na satirican nacin opisana gomila problema u Americi , jedan od njih je bitan za ovu temu a to je saobracajna guzva ;p
[ Branko Santo @ 18.09.2017. 06:57 ] @
Ja putujem 55min vrata do vrata. Od toga u gradskom sam 45min. Imam srece pa mi je gradski kvalitetan i ulazim na prvoj stanici pa sedim pola sata i citam ili slusam neki podcast/muziku.
Ne bih nikada vozio to svaki dan.
[ član @ 18.09.2017. 07:16 ] @
Citat:
Massko:U velikim zemljama kao što je na primer SAD ili Rusija, kao i u ostalim razvijenim zemljama tipa Nemačka, Norveška itd itd.. .Ljudi na posao putuju i preko 200 km.

200km je vec brutalno, nisam cuo da u Nemackoj toliko neko putuje na posao. verovatno da postoji negde neko, ali masovna pojava svakako nije! kada je veca udaljenost ljudi se ili presele za stalno/privremeno ili preko nedelje zive tu gde rade a vikendom se vracaju kuci porodicama (tzv. "pendleri"). inace, imamo jednog kolegu koji zivi oko 90km daleko od posla, putuje svakog dana, firmina kola, firma placa gorivo, ali se i pored toga svi cude zasto uopste to radi, zasto nije odavno nasao novi posao blize kuci, pogotovo sto iz veceg grada putuje u manji pa bi tamo kod njega svakako brzo nasao posao da hoce, tako da mislim da ni u Nemackoj da se putuje 100-200km u jednom pravcu do posla, nesto normalno i uobicajeno svako nije!
Citat:
Massko:A ovde čovek se buni i premišlja kad treba da putuje više od 30 km. Prvi ja na primer. Imam ponude u Beogradu za posao, a živim 200 km od Beograda. Da li je realno putovati toliko daleko na posao?

selidba?
[ bananaphone @ 18.09.2017. 07:53 ] @
@dule_ns - vecina firmi placa troskove prevoza radnicima u NL, ako ne placaju (a ja jos nisam cuo za firmu koja ne placa), onda imas pravo da uzmes neki povrat poreza i tako kompenzujes deo troskova puta.

Obicno se placa 0.19 eura po km, tako da je tebi uvek isplativo sto se novca tice da putujes, problem je sto posle par godina takvog zivota podilkanis...
[ jablan @ 18.09.2017. 08:53 ] @
Ja putujem 20-25 minuta, biciklom. Emigrirao sam između ostalog i da bih mogao da idem biciklom na posao bez stresa koji sam imao kad sam to radio u Beogradu.
[ član @ 18.09.2017. 09:07 ] @
Citat:
jablan: Emigrirao sam između ostalog i da bih mogao da idem biciklom na posao bez stresa koji sam imao kad sam to radio u Beogradu.

ja sam u Beogradu radio na Medaku III a ziveo na NBG kod Arene... u vreme rekonstrukcije Gazele za tih 9km kuca/poso prosek je bio sat vremena!
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 09:20 ] @
Pa imao si srece da si se vracao u pravcu NBG . Ja sam se vracao sa NBG u centar, tu je islo i sat vremena od starog merkatora do brankovog ;)
[ jablan @ 18.09.2017. 09:20 ] @
Eto mogli ste samo gajbe da zamenite. :)

Šalu na stranu, jedan od problema "našeg čoveka" je što se dosta vezuje za nekretninu.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 09:43 ] @
Pa ne mozes stalno da se selis kad god promenis posao pogotovo ako moras dete iz/u vrtic/skolu koja je u blizini. Problem guzvi u velikim gradovima je univerzalan, ne vazi samo za Beograd. Zato je najefikasniji nacin da se stigne negde podzemna zeleznica ;)
[ ssi @ 18.09.2017. 10:27 ] @
Nas covek ? Ni malo.

Zato sto to ne moze sebi da priusti.

Gorivo + amortizacija za auto = 1/2 prosecne plate.

Vecina ljudi zanemaruje dejstvo nasih puteva na automobil.
Dodajte na to cekanja na raznim naplatnim rampama i slicno i to je to.

A gde su tu racuni, hrana i ostalo.


[ Miroslav Jeftić @ 18.09.2017. 11:14 ] @
Citat:
ssi
Vecina ljudi zanemaruje dejstvo nasih puteva na automobil.
Dodajte na to cekanja na raznim naplatnim rampama i slicno i to je to.

A gde su tu racuni, hrana i ostalo.


Dejstvo i na auto i na čoveka, u kakvom je stanju taj koji svakodnevno prelazi po 200 km srpskim putevima u jednom smeru i onda treba da radi 8 sati (ili više)? Posle par meseci, ako ne i par nedelja bi verovatno završio u bolnici. Nije to Japan pa da možeš 400 km preći udobno vozom za 2 i po sata.
[ jovajovic100 @ 18.09.2017. 14:37 ] @
Moj drug putuje na posao u Švacarsku , gde radi , a živi u Beogradu . I tako otprilike svake druge treće nedelje .
[ dule_ns @ 18.09.2017. 18:26 ] @
Citat:
bananaphone: @dule_ns - vecina firmi placa troskove prevoza radnicima u NL, ako ne placaju (a ja jos nisam cuo za firmu koja ne placa), onda imas pravo da uzmes neki povrat poreza i tako kompenzujes deo troskova puta.

Obicno se placa 0.19 eura po km, tako da je tebi uvek isplativo sto se novca tice da putujes, problem je sto posle par godina takvog zivota podilkanis...

Zanimljivo ali ne i toliko važno (vezano za Holandiju).

Poenta mog pisanija je bio osvrt na ekonomsku stranu, da se i to jako slabo isplati, tj da bi se došlo na nulu plata (prosečna) treba biti veća za nekih 30-40%. Sa drugim delom se slažem, podilkanišeš. Mada imam ja kolegu koji iz Vrbasa vozi svaki dan za N.Sad i nazad. Super lik, kako još nije što kažeš podilkanisao još mi nije jasno.
[ mjanjic @ 18.09.2017. 18:34 ] @
Ih, svake druge-treće nedelje, čuo sam za lika koji putuje u SAD odavde, radi na daljinu, ali valjda ode na svakih par meseci do SAD ili šetomesečno tamo.


A što se tiče amortizacije auta, nije samo do toga. Ja sam na auto koji sam kupio 2010. godine spucao ne znam ni sam koliko para i to se nije toliko osetilo po džepu. Onda sam ga zamenio 2013. godine, i u taj sledeći sam potrošio nekih para, dosta manje, ali sad ne može da mi ostane ni za zamenu amortizera, a kamoli nešto drugo, jednostavno ne znaš na šta ode plata.

U stvari, mnogo štošta je poskupelo, nismo ni svesni koliko je hrana skuplja nego pre 5-6 godina, troškovi auta takođe. A svratiš u prodavnicu, ne možeš da potrošiš ispod 500 din. nikako, osim ako ne uzmeš samo hleb i jogurt/mleko k'o penzioneri, pa svaki dan da potrošiš samo na 3-4 sitnice 500din., to je mesečno 25.000 din., da ne pominjem ostale troškove.
Na prvi pogled ništa nije drastično skuplje, ali se malo po malo nakupi, a plate su nam iste ili niže nego pre 5 godina, i to se itekako oseća.

Ispada da je najbolje nemati auto, nekoliko puta godišnje kad treba da odete negde dalje, jeftinije je platiti taksi, ili za malo dalje destinacije iznajmiti auto, ali zato nema registracija, gume, servisi, gorivo, popravke...
Međutim, kad se navikne čovek na auto, to je poslednja stavka koje bi se odrekao.
[ Branko Santo @ 18.09.2017. 19:22 ] @
Eh to svake druge trece nedelje se ne vazi :) Onda ja putujem 700km u jednom pravcu. Svaki ponedeljak ujutro na avion hop, uvece se vratim i potrosim 8-10 sati u transportu taj dan.
[ Miroslav Jeftić @ 19.09.2017. 08:43 ] @
Citat:
Branko Santo: Eh to svake druge trece nedelje se ne vazi Onda ja putujem 700km u jednom pravcu. Svaki ponedeljak ujutro na avion hop, uvece se vratim i potrosim 8-10 sati u transportu taj dan.


Aj kad si već tu da iskoristim, neće valjda niko zameriti mali OT. Kojom linijom/kompanijom ideš? Baš me pre par dana neko pitao koja je najbolja/najpovoljnija opcija za česte odlaske u CZ.
[ Branko Santo @ 19.09.2017. 11:56 ] @
Ja idem Prag - Bonn :) Kombinacija CSA > Deutsche Bahn a nazad Germanwings.

Ali kontam da to nije to sto ti treba. AirSerbia je 200-220e. Ima Tuzla Bratislava WizzAir ali nisam nikad isao.
[ član @ 26.09.2017. 07:57 ] @
Citat:
Branko Santo:Ima Tuzla Bratislava WizzAir ali nisam nikad isao.

ima i Ryan Bratislava-Nis (od 10e)... bila je nedavno u medijima prica o nekim Slovacima koji su navodno hteli na Azurnu obalu, pa kupili karte za Nis umesto za Nicu i tek na aerodromu ukapirali da su se za*ebali, pa da ne propadnu karte dosli :)
nije Miroslav precizno rekao gde u Cesku, ali ako neko hoce iz BG za Prag, onda bi to preveliko cimanje bilo iz Tuzle/Nisa do Bratislave pa dalje za Prag, pogotovo za ceste odlaske.