[ duca011 @ 17.09.2017. 19:31 ] @
Usled današnjeg nevremena je sa komšijske zgrade odleteo krov i pao na moje vozilo pričinivši štetu.
Zgrada je sazidana nelegalno i bez projektne dokumentacije. Auto nije bio parkiran vec zaustavljen ( bio sam u vozilu za vreme nezgode)
Može li neka pomoc u vidu procedure koju moram da prodjem kako bih nadoknadio štetu?
Bila je policija na uvidjaju i vlasnici objekta odbijaju sporazumnu naknadu štete.

[ duca011 @ 17.09.2017. 19:47 ] @
Još par sličica...


[ Blue82 @ 17.09.2017. 21:35 ] @
Nisam pravnik ali.
Ispred moje firme parkiran auto. Prosle godine je bio mini tornado i poskidao crep sa mnogih objekata. Ovaj nas tuzio za nadoknadu stete (tacnije njegova firma, posto je pravno lice), malo se sudili i kada je shvatio da nema sanse, povukao tuzbu u pola procesa. Verovatno sa razlogom. Cim je firma nije neki golja koji nije imao pravnu zastitu, neko ga je savetovao da ne trosi pare na sudske procese.


E sad da ne klones, mislim da je caka bila u tome da nije bilo moguce dokazati da je crep pao bas sa naseg objekta, posto ga je vetar poskidao sa svih objekata u okolini. A sa druge strane, sigurno je sa naseg, jer auto je parkiran ispred kuce, a okolo nije blizu ni jedna kuca. E sad... Teoretski mogao je i kravu da podigne pa sto ne bi jedan crep...

[Ovu poruku je menjao Blue82 dana 17.09.2017. u 22:45 GMT+1]
[ duca011 @ 17.09.2017. 21:55 ] @
Ovde nema sumnje čiji je krov.
[ anon70939 @ 17.09.2017. 21:56 ] @
Pa ako je istina da je to bespravna gradnja, verujem da bi to bio vrlo jak argument.
Cak i da nije kriv sud bi trebalo to da kazni.
[ duca011 @ 17.09.2017. 22:10 ] @
Objekat nelegalan i rekonsrukcija, odnosno postavljanje krova uradjeno bez ikakve dokumentacije i projekta, Radove izvodio limar iz komsiluka.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 22:27 ] @
To sa krovom ima gradjevinska inspekcija,a sto je pao tebi pored,pa mogao je da doleti sa nelegalnog objekta 2 ulice dalje.

Ako te ciganin udari sa onim improvizovanim skalamerijama na putu i ne plati nista,sto bi platio ovaj covek koji to nije uradio namerno?

Probaj ti da se dogovoris i popricas sa njim a sud i ostalo,pojeo vuk magarca.U ovom rasulu od zemlje samo ces imati glavobolje.
[ anon70939 @ 17.09.2017. 22:28 ] @
onda je bas zanimljivo da nece da se nagode
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 22:39 ] @
Ovaj ima stetu pa ima.Nije sto dukata da mu sanira i to na autu.

2012 kad je bilo snega na pretek.Ledenica je zeni u centru grada unistila totalno krov,pukle obe soferke a krov na sedistima.Ni osiguranje ( nije bila kasko) ni zgrada (stanari ulaza do nje) sa koje je fijuknulo nisu

snosili odgovornost.Zvala inspekciju zbog snega ali nista.Sama popravljala auto.
[ stopnarkomaniji @ 17.09.2017. 22:43 ] @
To što je gradnja nelegalna
nelegalna je u odnosu na državu
ali oštećeni nema sa tim ništa.

Ako već ide na sud
onda treba da igra na kartu
da objekat nije obezbedjen u gradjavinskom smilu.
I da je kao posledica (na poštovanja gradjavinskih normi) došlo do oštećenja automobila,
život u opasnosti, bla, ble...
Pa ako tu šta dobije.

Mada, kako kaže @Lavlja_Jazbina
mlataranje po srbijanskim sudovima
u potrazi za pravdom
je besmislen posao.
Bolje uzmi kamen pa guraj uzbrdo.
[ duca011 @ 17.09.2017. 23:39 ] @
Nije namerno, ali obzirom da je krov postavljen "ofrlje" i da im je ranije leteo...posledice ofrljacenja su se mogle predvideti.
Sta bi bilo kad bi bilo...u to necu da ulazim.
Ponudio sam i da oni plate popravku- odbili su. (su-u pitanju je lokalni fudbalski klub)
U svakom slucaju sutra u sup po zapisnik, pa kod advokata, a pre advokata ponuda (pismena sa povratnicom) da plate štetu po proceni iz autoservisa (soferka, zadnje bocno, krov na par mesta ulubljen,izgrebana vrata, vrata gepeka... slep sluzba do servisa...po mojoj slobodnoj proceni 200-300 eura stete.
[ jovajovic100 @ 18.09.2017. 00:25 ] @
Desetak godina unazad mojoj tetki je pao jablan na kola i tako im demolirao zadnji kraj da je jedna guma pukla . Potpuno spljeskan auto . Dobila je nadoknadu od Gradskog zelenila posle dve godine suđenja . Presudno je bilo to što im je direktor obližnje škole uputio dopis da ga iseku jer je bio truo a oni nisu to odradili .
[ član @ 18.09.2017. 09:42 ] @
meni je cudno da je ova olupina uopste u voznom stanju, ne znam kolika je "steta" prouzrokovana ali i da ti isplate vrednost celog auta kontam da ne bi dobio vise od 200e, tako da mislim da ti nije vredno cimanja, tuzbe, sudjenja, advokati, itd. budi srecan sto si ostao nepovredjen, ako si uopte bio u autu!
[ bakara @ 18.09.2017. 12:47 ] @
Pa ovde i jeste totalna steta u pitanju.
Tj vrednost stete je veca od vrednosti vozila.

Moras da tuzis, nema druge.
[ Java Beograd @ 18.09.2017. 14:05 ] @
Olupina ili ne, jbg, čovek ima svoja jedna jedina kola, koja registruje, održava i koristi. To što drugi imaju Mercedesa SLK nije njegov problem.
Auto mu je oštećen i šteta mora biti nadoknađena.

Šteta kao pravni pojam je oho-ho dobro razrađena u Zakonu o Obligacionim Odnosima.

Parnice su danas u Srbiji mnoooogo brže i efikasnije nego pre deset godina. Pojavom privatnih izvršitelja svaka pravosnažna presuda se može naplatiti.

Da je moj auto oštećen - ja bih tužio. Naravno, pod uslovom da ne mogu da naplatim štetu od osiguranja.

[ Java Beograd @ 18.09.2017. 14:12 ] @
Zabrana prouzrokovanja štete
Ĉlan 16
Svako je dužan da se uzdrži od postupka kojim se može drugom prouzrokovati šteta.

Ĉlan 154
(1) Ko drugome prouzrokuje štetu dužan je naknaditi je, ukoliko ne dokaže da je šteta nastala bez njegove krivice.
(2) Za štetu od stvari ili delatnosti, od kojih potiĉe povećana opasnost štete za okolinu, odgovara se bez obzira na krivicu.


Ĉlan 174
(1) Za štetu od opasne stvari odgovara njen imalac, a za štetu od opasne delatnosti odgovara lice koje se njom bavi.

Ĉlan 185
(1) Odgovorno lice dužno je uspostaviti stanje koje je bilo pre nego što je šteta nastala.
(2) Ukoliko uspostavljanje ranijeg stanja ne uklanja štetu potpuno, odgovorno lice dužno je za ostatak štete dati naknadu u novcu.
[ član @ 18.09.2017. 14:17 ] @
moze da tuzi "iz principa", da isteruje neku pravdu i sl. ali ako troskovi sudskog proces daleko premasuju max. iznos eventualne odstete, pitanje je koliko ima smisla upustati se u takvu suludu akciju.


[ Java Beograd @ 18.09.2017. 15:31 ] @
Onaj koji gubi parnicu, taj je dužan da nadoknadi troškove suđenja.

Advokat mu i nije posebno potreban, postoje besplatni pravni saveti, postoji desetine sajtova sa pravnim savetima. Mislim, bolje je ako ima advokata, naravno, ali može i bez njega.
Ovo oko advokata pišem zato što su advokati generalno skuplji od onoga šta se kasije kalkuliše u nadoknadu za sudske troškove.



Naravno, nisam 100% siguran da će parnicu da dobije. Generalno, ovde je sprega više sile i nemara ili možda grubog nemara. Ne znam šta je sudska praksa u ovim slučajevima.

A možda i nije nemar. Možda je krov bio sasvim dobro napravljen. To što je objekat nelegalan, OK, to je otežavajuća okolnost, ali MOŽDA je krov bio sasvim dobar, i ovaj to možda može da dokaže, dovede svedoke koji bi to potvrdili, majstore koji su to radili. A realno je moguće stanje da kad je vetar dovoljno jak, da može da podigne i najbolji krov. Vis major - viša sila. Onda bi izgubio parnicu.
[ gilopile @ 18.09.2017. 15:38 ] @
Hehe, nekada se to resavalo hvatanjem za gusu, pa da vidis kako ce da plati i da pita jel treba jos.
[ bakara @ 18.09.2017. 16:21 ] @
Citat:
Java Beograd:
Onaj koji gubi parnicu, taj je dužan da nadoknadi troškove suđenja.

Advokat mu i nije posebno potreban, postoje besplatni pravni saveti, postoji desetine sajtova sa pravnim savetima. Mislim, bolje je ako ima advokata, naravno, ali može i bez njega.
Ovo oko advokata pišem zato što su advokati generalno skuplji od onoga šta se kasije kalkuliše u nadoknadu za sudske troškove.



Naravno, nisam 100% siguran da će parnicu da dobije. Generalno, ovde je sprega više sile i nemara ili možda grubog nemara. Ne znam šta je sudska praksa u ovim slučajevima.

A možda i nije nemar. Možda je krov bio sasvim dobro napravljen. To što je objekat nelegalan, OK, to je otežavajuća okolnost, ali MOŽDA je krov bio sasvim dobar, i ovaj to možda može da dokaže, dovede svedoke koji bi to potvrdili, majstore koji su to radili. A realno je moguće stanje da kad je vetar dovoljno jak, da može da podigne i najbolji krov. Vis major - viša sila. Onda bi izgubio parnicu.

Sve to stoji i tacno je sto si rekao u globalu...
U njegovom konkretnom slucaju imamo osteceno vozilo koje vredi manje (ili 100%) od iznosa stete.
I tu je zakon surov ako je steta veca od vrednosti vozila (reno 5 star 30 godina) vlasnik ne moze zahtevati popravku, ma koliko da je sentimentalno vezan za vozilo vec ce maximalno dobiti procenjenu vrednost i tu je isplacen u celosti.
Jedino da ga tuzi i za dusevni bol

Krov je svakako odgovornost vlasnika objekta i po meni je odgovoran vlasnik, ma koliko dobro da je napravljen, samo treba isterati.

Advokata mora da plati i to koliko znam ne ulazi u troskove sudjenja, i kako on da istera pravdu a da pri tom on bude finansijski zadovoljan?
Nikako, ja bi rekao...
[ Lavlja_Jazbina @ 18.09.2017. 16:47 ] @
Citat:
Java Beograd:
Zabrana prouzrokovanja štete
Ĉlan 16
Svako je dužan da se uzdrži od postupka kojim se može drugom prouzrokovati šteta.

Ĉlan 154
(1) Ko drugome prouzrokuje štetu dužan je naknaditi je, ukoliko ne dokaže da je šteta nastala bez njegove krivice.

Ĉlan 185
(1) Odgovorno lice dužno je uspostaviti stanje koje je bilo pre nego što je šteta nastala.
(2) Ukoliko uspostavljanje ranijeg stanja ne uklanja štetu potpuno, odgovorno lice dužno je za ostatak štete dati naknadu u novcu.


Ajde da ostanemo na ovom,dokaze da je visa sila prouzrokovala stetu nece platiti.

Za ovo drugo,clan 185 po meni da je pametan,plati.Ako je reno u pitanju kako kaze Bakara,steta je plafon 100 evra.

A moze on da potegne da li je registrovan auto,da li je propisno bio parkiran na obelezenom mestu,i da nije vec imao te rupice na krovu,posto su one ovde kao najveca steta.

[ bakara @ 18.09.2017. 17:19 ] @
Da je on njemu hteo da da 100€ ne bi čovek ni otvorio temu.
Neda on njemu ništa.
[ gilopile @ 18.09.2017. 17:49 ] @
Upravo to. Da je normalan covek, izasao bi mu u susret i nasli bi se na nekoj sumi, ispili kaficu i svi zadovoljni. Ali jok, kad su ljudi stoka, a sa takvima se ni ne vredi suditi, vec za gusu hvatati. Daleko sam od nekog siledzije, ali sta drugo.
[ anon142305 @ 18.09.2017. 17:59 ] @
Ali ja sam shvatio da je u pitanju stambena zgrada, a ne jedan vlasnik (tipa, privatna kuca). Kad je više vlasnika pod jednim krovom, sigurno misle što da platim, kad to treba da plati neko drugi, gradsko stambeno ili opština.... Npr. onaj u prizemlju sigurno nece da plati, nego prebacuje onom sto zivi pod potkrovljem :)
[ duca011 @ 18.09.2017. 19:46 ] @
Citat:
član:
meni je cudno da je ova olupina uopste u voznom stanju, ne znam kolika je "steta" prouzrokovana ali i da ti isplate vrednost celog auta kontam da ne bi dobio vise od 200e, tako da mislim da ti nije vredno cimanja, tuzbe, sudjenja, advokati, itd. budi srecan sto si ostao nepovredjen, ako si uopte bio u autu!

To sto je tebi cudno...ne znam samo sta ti je cudno. Auto nije truo, tehnicki je ispravan, Servisiran novim delovima (vesanje, spone, kugle i ostale sitnice.Kocnice maltene nove.ne trosi ulje, malo trosi i ide ko zvrk.Auto je prosao tehnicki bez pomoci prijatelja.Da mi isplate vrednost celog auta..pa, recimo 500eur bi bila neka moja cena.Da, budimo srecni, pogledajte kako zive u Etiopiji..ili u nekoj slicnoj pripizdini, da budimo srecni.

Jos malo osvrta na ostale komentare. Krov definitivno nije uradjen po propisu sto moze da vidi svaki laik. Sto se majstora koji ga je uradio-preminuo je.
Ostecenja na kolima su napukla sofersajbna i polupano zadnje bocno staklo. U slucaju da dodje do sporazumnog isplate stete to bi bili moji zahtevi. Sitna ostecenja po krovu, bocnoj strani i zadnjoj haubi ne bih ni trazio da mi plate popravku- ne isplati se ulagati. e, ako idemo na parnicu onda imam pravo da trazim da mi saniraju svaku, pa i najmanju ogrebotinu. odstetu u ovom slucaju ne isplacije osiguranje vec pravno lice-sportski klub.
Auto nije bio nepropisno parkiran. Ja sam bio u autu i samo sto sam poceo da se okrecem kako bih ga parkirao ispred kuce u pravcu kretanja saobracaja u mojoj ulici.
Inace, za neupucene- da je auto bio parkiran ispred kuce na tom trotoaru sto se vidi, a u polozaju kako stoji onda bi bio nepropisno parkiran i od odstete nista. Takodje, da je bio parkiran par metara dalje ispred garaze (moje garaze) opet nepropisno. To nisam znao dok moju dragu neki lik nije ogrebao kad je izlazio iz ulice...dosla policija i -gospodjo, vi ste nepropisno parkirani...auto vam je u kontra smeru i parkirali ste se ispred garazne kapije. Otad obavezno auto parkiram prema izlazu iz ulice i nikako pred garazu, a od pesacke kapije ostavim metar rastojanja.
[ duca011 @ 18.09.2017. 19:59 ] @
Ovu fotku sam postovao samo da se vidi polozaj auta u trenutku pada krova.
Auto bo bio propisno parkiran samo je bio okrenut u pravcu fotoaparata uz ostavljanje mesta na trotoaru i izbegavanje garazne kapije koja je par metara ispred onog drveta koje se vidi sa desne strane uz rub fotografije.
[ superbaka @ 18.09.2017. 20:14 ] @
lik zna da ti se ne isplati da pokreces parnicu, pa zato i odbija da plati... prosto ko pasulj...
tuzbu mozes da napises bez advokata, mozes i da ides na rocista bez istog, sto nije pametno, ali sudske takse moras da uplacujes, a i sudski vestak nece da se pojavi bez 50k dinara, pa ti sad vidi koliko ti se isplati da ulazes dugorocno da bi naplatio 100e stete... e, a onda sledi najlepsi detalj - da li mozes da naplatis potrazivanja po izvrsnoj presudi... eto moja firma ima jednu bivsu koleginicu koja nas je (i ne samo nas nego odreda) tuzakala za sve i svasta... izgubila je tuzbe, a sud i mi ne mozemo da joj naplatimo troskove jer je samohrana majka, alimentacija joj je jedini zvanican izvor prihoda, a po zakonu od toga se ne mogu potrazivati naplate po presudi...

edit:
od policije mozes da se naslusas svakakvih nebuloza, pa eto i te kako je auto nepropisno parkiran i nemas odstetu ako te neko zakaci...
[ duca011 @ 18.09.2017. 20:31 ] @
edit:
od policije mozes da se naslusas svakakvih nebuloza, pa eto i te kako je auto nepropisno parkiran i nemas odstetu ako te neko zakaci...

Nisu nebuloze. Mogla je da fasuje kaznu..pogresno parkiranje zbog kontra okrenutog auta i parkiranje ispred kolskog ulaza ( iako je kolski ulaz njen). A momka koji ju je zakacio su doveli i dali mu drugarski predlog..ili plati stetu ili ti pisemo..
[ superbaka @ 18.09.2017. 20:43 ] @
da, tako kako si je napisao je sasvim ok, ti placas kaznu za parkiranje a onaj ko te je ostetio placa stetu... ali si pre toga napisao ovo ispod, pa otud moja reakcija

Citat:
Inace, za neupucene- da je auto bio parkiran ispred kuce na tom trotoaru sto se vidi, a u polozaju kako stoji onda bi bio nepropisno parkiran i od odstete nista.
[ duca011 @ 18.09.2017. 20:56 ] @
Mozda si u pravu, ali...solidan advokat na osnovu polozaja vozila moze da iskonstruise sve i svasta..da krov ne bi zakacio vozilo, da bi pao ko svileni dusek i da auto ne bi bio ogreban..Ukratko da sam bio pogresno parkiran pokusao bih da izvucem neki dinar ako mogu, a ako ne mogu jbg..nikom nista.. Inace..
Malo sam google google google...i jbg...
Dva racuna i oba blokirana po osnovu prinudne naplate. Mogu da im pljunem pod prozor. No, sitne pakosti i reakcija na bilo koji vid ometanja mog poseda u vidu galame, dima rostilja, glasne muzike u vreme kucnog reda mi ostaju kao jedini vid borbe da se urazume i da pristupe resenju problema na fin i kulturan nacin, odnosno da plate soferku i staklo.
[ Lavlja_Jazbina @ 18.09.2017. 21:23 ] @
Mislim da je pametnije da odneses taj krov i prodas.Namirices vise od trazene cifre.;).
[ duca011 @ 18.09.2017. 21:53 ] @
Ahahaaa....nasmeja me na moju muku.. Nista od tog posla. Danas su uneli krov, razdvojili one table od drvene konstrukcije i sve vratili na onu zgradicu, pokucali nekim levim ekserima..i krov namesten..onako kako mali Perica zamislja da se namestaju krovovi...majstorluk do moga. Opet nisu podascali ni stavili opsivku da vetar ne moze da podidje i da ga odnese. Cekamo sledecu oluju.http://static.elitesecurity.org/angry.gif
[ Java Beograd @ 19.09.2017. 06:41 ] @
Kakve veze ima gde je bio auto, propisno ili nepropisno parkiran.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.09.2017. 06:45 ] @
Jednostavno,ne treba da bude na tom mestu.
[ Java Beograd @ 19.09.2017. 07:29 ] @
Pa da ali to ne znači da pričinjena šteta ne treba biti kompenzovana.

Mislim, šta, sad ja vidim nečiji nepropisno parkiran auto, razbijem šoferku iz obesti, i kažem "jbg, bio je nepropisno parkiran" ?! Nije trebalo da bude na tom mestu.
[ miki069 @ 19.09.2017. 09:02 ] @
Duca011, za sama kola nećeš dobiti više od 150 evra.
Na duševni bol može da se uzme i par hiljada evra.
Idi kod doce psihića i neka ti napiše dijagnozu.
Obavezno šlem na glavu. Nemoraš vojni, može onaj rudarski.
Ili građevinski kakav nosi Zorana ministarka.
Kao od tog dana imaš psihoze i stalno misliš da ti nešta pada na glavu.
[ superbaka @ 19.09.2017. 12:34 ] @
Citat:
Na duševni bol može da se uzme i par hiljada evra.


buhahahahahahahaha
[ Lavlja_Jazbina @ 19.09.2017. 20:00 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa da ali to ne znači da pričinjena šteta ne treba biti kompenzovana.

Mislim, šta, sad ja vidim nečiji nepropisno parkiran auto, razbijem šoferku iz obesti, i kažem "jbg, bio je nepropisno parkiran" ?! Nije trebalo da bude na tom mestu. :)


Nije mi jasna podrska tvog posta,mislim da li to sto si kao meni rekao ili je nesto drugo u pitanju.

Ti poredis nevreme i tvoj kriminalni cin.Za svoj postupak ces odgovarati i platiti,a za elementarnu nepogodu koja je bila recimo toliko jaka da propisno zasrafljeni tiplovi i materijal

od koga je krov nije mogao izdrzati pa makar bili betonski blokovi na krovu.

Cuj njega,ide cekicem i lupa po staklu.Ti to predlozi parking servisu,mozda ti daju neku kintu ili prodje kao vic za 1.april.
[ Java Beograd @ 20.09.2017. 07:26 ] @
Ne, komentarisao sam postove u kojim se kaže da šteta (od pada krova) ne može biti nadoknađena ako je auto bio nepropisno parkiran.
[ component @ 20.09.2017. 07:58 ] @
Citat:
Objekat nelegalan i rekonsrukcija, odnosno postavljanje krova uradjeno bez ikakve dokumentacije i projekta, Radove izvodio limar iz komsiluka.

Ovo si znao i ipak si za vreme nepogode zaustavio auto na tom mestu? Zašto?

Jedna hipotetička situacija: desi se zemljotres i objekat se sruši na moj auto. Vlasnik objekta mora da mi nadoknadi štetu? Ili se odnosi samo na štetu prouzrokovanu vetrom?
[ Java Beograd @ 20.09.2017. 08:28 ] @
Citat:
component: Jedna hipotetička situacija: desi se zemljotres i objekat se sruši na moj auto. Vlasnik objekta mora da mi nadoknadi štetu?

Ti pokušavaš varijantu ili je crno ili je belo - ništa između.
[ duca011 @ 20.09.2017. 08:35 ] @
Zato sto parkiram tu gde parkiram ceo zivot. Nekad na ulicu, a nekad u garazu. Nemam nameru da se selim zbog......
I velika vecina nas zna da je ibarska magistrala put sa najvecim brojem nesreca pa opet..vozis li ibarskom?

A, da bih ti pojasnio-pravac iz kog sam dosao je gusto naseljen i ulice su dosta kratke, i vetar ne moze da razvije punu brzinu i nije izgledalo da je toliko jak.. Iza te zute zgrade je cistina, a to je pravac odakle je naleteo vetar.
Da ti malo pojasnim...tipicna oluja koja preovladjuje ovde gde ja zivim dolazi iz pravca Batajnice. Na strani kuce koja je okrenuta na tu stranu cini se da vetrovi samo sto ne izvale prozore i balkonska vrata. To je strana do ulice. Na dvorisnoj strani u isto vreme sve ok. Koliko sam puta izasao na terasu koja je na suprotnoj strani i koja najcesce ne pokisne. E, ovaj put je vetar naisao iz drugog pravca i bi sta bi.
[ bakara @ 20.09.2017. 09:16 ] @
Dzabe palamudite...
naravno da imas pravo na nadoknadu stete pa i da je bio nepropisno parkiran, to ne znaci da neko moze da osteti tudju imovinu.

Pa i pauk kad osteti nepropisno parkirano vozilo prilikom odnosenja mora da nadohnadi stetu.

Da sam na tvom mestu ja bih isao do vlasnika objekta pokusao nekako dogovorom da kompenzujem stetu, sve drugo mi deluje neisplativo po tebe, jer jednostavno je suvisa mala vrednost vozila da bi imalo smisla potezati nesto.
[ component @ 20.09.2017. 09:51 ] @
Ma na tvojoj sam strani. Samo pokušavam obrnutom logikom da vidim šta bi sve moglo da se potegne kao pitanje ukoliko dođe do neke tužbe.
Voleo bih kada bi uspeo da dobiješ bar nešto što će, ako ne nadoknaditi, bar ublažiti štetu.

U ovom poslednjem nevremenu komšiji je crep pao na auto i oštetio ga. Crep sa njegove kuće na njegov auto. To se desilo preko puta moje kuće i ponekad i ja parkiram tamo. I sad razmišljam da se uopšte ne bi setio da od njega tražim nadokandu štete da je palo na moj auto. Ne mislim da je loše namešten crep - tu je već decenijama, ali eto sada se desilo. Viša sila.

A pazi ovaj primer: Kod nas na zgradi poreske uprave otpada fasada i rešeno je tako što je stavljen znak "Otpada fasada! Pređite na drugu stranu." I to stoji već godinu dana. Znači vlasnik objekta treba samo da stavi znak na zid "Pazi krov nije dobro pričvršćen" i rešio je sve probleme?

Nego kakvo je stanje kod osiguravajućih kuća po ovim pitanjima? Da li mora posebno da se naznači situacija da ti krov padne na auto da bi dobio neke pare ili ...?
[ duca011 @ 20.09.2017. 11:46 ] @
Da sam na tvom mestu ja bih isao do vlasnika objekta pokusao nekako dogovorom da kompenzujem stetu, sve drugo mi deluje neisplativo po tebe, jer jednostavno je suvisa mala vrednost vozila da bi imalo smisla potezati nesto.
Ovo pokusavam...a tuzba je na dugom stapu. Inace sam tip koji se kloni sudova i advokata kad i koliko moze, a moze ukoliko u bilo kojoj situaciji suprotstavljene strane iskljuce emocije i upotrebe zdrav razum.


A i Asteriks se samo plasio neba..da mu ne padne naglavu ;-)
Od osiguranja nema nista ukoliko nije kasko, a kasko za limuzinu poput moje je misaona imenica.
U svakom slucaju kad se saberem vidim da nema nista od tuzbe..osim zapretiti istom radi bolje pozicije u pregovorima.
Cuo sam od "obavestenog izvora" da se dogovaraju koliko da mi isplate i kao sto rekoh bicu zadovoljan sa realnom cifrom (soferka i zadnje bocno staklo) Ostecenja na limariji necu uzimati u obzir. Uopste nemam nameru da bilo koga derem ili se okoristim nastalom situacijom u kojoj smo na steti i ja i klub.. Svestan sam vrednosti i stanja u kome se nalazi moj auto, a to je jos 2-3 godine voznje i ajd u delove ili na otpad ukoliko ne dobijem bar 200eur. i da trazim ono sto ne bih voleo i da drugi trazi od mene. No, i ako ne budem video ni dinara, sta da se radi..zivot ide dalje..
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2017. 15:31 ] @
Citat:
Java BeogradTi pokušavaš varijantu ili je crno ili je belo - ništa između.

Zar ti nisi isto uradio sa cekicem,btw mesta za parkiranja su nekad i smisjeno postavljena,ne u vecini slucajeva ali da.

Ja sam vec pomenuo da je krov mogao biti i sa zgrade koja nije u toj ulici.

Da se razumemo,ja bi voleo da on tu stetu naplati jer se zna odakle je nastala i kako.To jeste belo na crno.Bolje se vidi.;).
[ Lavlja_Jazbina @ 22.09.2017. 18:02 ] @
Citat:
Vremenske nepogode koje su prethodnih dana zadesile Srbiju napravile su veliku štetu i na mnogim automobilima.
Vetar je lomio grane i obarao stabla na kola, čiji su se vlasnici hvatali za glavu ne znajući šta da čine. Ali ne očajavajte.

Direktor Beokom servisa Darko Glavaš objašnjava za Kurir da je veoma bitno zvati policiju i ne dirati ništa dok oni ne obave uviđaj.

- U momentu kad se desi bilo kakva šteta na nečemu što je pokretna imovina, konkretno za slučaj vozila, zove se MUP jer mora da se uradi zapisnik s foto-dokumentacijom, koji je zapravo osnova svega. Dalje se utvrđuje s kog je zemljišta palo drvo, da li sa javne površine ili iz privatnog dvorišta. Ukoliko je palo s javne površine, onda se s tim zapisnikom ide u JKP „Zelenilo“.

On dodaje da, ukoliko je drvo palo s površine koje pripada savetu stanara, skupštini stanara ili iz privatnog dvorišta, mora se podneti privatna tužba.

- Ukoliko je palo s površine koju održavaju gradske opštine, ide se u nadležnu opštinu. Štetu uvek nadoknađuje onaj s čije je površine palo drvo.