[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 13:08 ] @
Holla ES,

Cisto me zanima sta mislite da li se isplati kupovati garsonjere - male, jeftine, sredjene za izdavanje studentima? Nesto razmisljam, da potencijalno, uzmem 1-2 sredim i izdajem studentima.
Matematika mi je sledeca
Kragujevac - Garsonjera na Bubnju ili Aerodromu oko 20.000EU (otprilike 25kvadrata)
Izdavanje - dva kreveta 60-ak EU po krevetu = 120EU

Znam da je malo, ali cisto da kaplje, plan je da u narednih par godina uzmem 3 garsonjere. Sta Vi mislite?

Hvala,
Dorde
[ član @ 18.09.2017. 13:31 ] @
mislim da bi za tako nesto trebalo da angazujes jednog coveka da svakog 01. u mesecu ide i uhodi studente dok ne plate kiriju, proverava da li su platili racune, popravlja po stanu to sto sj*bu itd. iz iskustva ljudi koje znam da u Srbiji iznajmljuju stanove, mislim da bi ti sa 3 takva stana i studentima imao mnoooogo vise problema i nerviranja nego koristi.

btw, ako se radi samo o investiciji, mozda da se raspitas o cenama kupovine i iznajmljivanja stanova u Budimpesti! mislim da je dosta bolji odnos cena kupovine/rente nego u Srbiji...
[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 13:35 ] @
Pa ja bi uterivaoi dugove i jurio studente - nemaju gde :-)

Ali vidis.. To nije losa ideja za Budimpestu! Bas cu da posvetim malo vremena tome, a jer mogu ja kao stranac da kupim stan u Budimpesti?
[ član @ 18.09.2017. 13:57 ] @
mislim da oko poljoprivrednog zemljista ima nekih restrikcija za strance, za stanove mislim da ne bi trebalo da bude problema.
kazu ovde da je cena m2 u Budimpesti za male stanove otprilike toliko koliko si ti napisao da kosta u Kragujevcu (?!), ali je zato renta skoro 3x veca, mada ne znam koliko je realno i lako izvodljivo za stranca koji (pretpostavljam) nema nikakve veze sa Madjarskom, da celu akciju izvede... nadje, kupi, uknjizi, porez, iznajmi, itd.

[ Java Beograd @ 18.09.2017. 14:00 ] @
Vidi, ako imaš viška para, sa kojima ne znaš šta ćeš - onda kupuj. Jer, realno, u Srbistanu i nemaš neke druge opcije ulaganja, tipa fondovi, akcije ovoono.
Budimpešta jeste OK, ali treba to redovno obilaziti.

Imam primer iz okoline (friends & family) koji imaju nekretninu u Holandiji. Stan. Nisu državljani EU, ali sve legalno. Kupili stan ćerki, koja se tamo još nije snašla, ali se stan vodi na njih.
E sad, pošto je to EU, valjda je isto. Mislim da je samo obradivo zemljište na posebnom režimu kod Madžara.
[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 14:21 ] @
Glavni plan su mi Orasi - nadam se da cu godinu da zavrsim sa nekih 167 oraha. Plan je 300 ali to sam krenuo prosle godine (47 stabala) i sad na jesen jos 120.... Ali ta investicija ce tek da pocne da doprinosi mom budzetu za nekih 5-6+ godina.

Posto planiram da iskreno vise ne radim, ako je moguce. Ne bas da ne radim nego da nemam stalan posao 9-5 itd. Plan je da se posvetim orasima, ali ako bi za par godina bio tu malo duze - lepo bi bilo nesto da kaplje, pa makar i 250EU mesecno

O ovome sam i pre razmisljao, ali je bilo neizvodljivo jer bi Otac morao da ide da se juri sa studentima, racunima - niti covek ima zelju to da radi nit je mlad da se cima sa tim, niti ja hocu taj teret da stavim na njega. U prevodu moram ja da budem tu kad i ako krenemu sve ovo.
[ eeestablishment @ 18.09.2017. 15:22 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Holla ES,

Cisto me zanima sta mislite da li se isplati kupovati garsonjere - male, jeftine, sredjene za izdavanje studentima? Nesto razmisljam, da potencijalno, uzmem 1-2 sredim i izdajem studentima.
Matematika mi je sledeca
Kragujevac - Garsonjera na Bubnju ili Aerodromu oko 20.000EU (otprilike 25kvadrata)
Izdavanje - dva kreveta 60-ak EU po krevetu = 120EU

Znam da je malo, ali cisto da kaplje, plan je da u narednih par godina uzmem 3 garsonjere. Sta Vi mislite?

Hvala,
Dorde


Jesi li razmisljao o kupovini nekretnine u Grckoj .

Na jednom drugom forumu postoji citava diskusija na tu temu , navodno prodaju se stanovi u BG i za iste novce se uzimaju nekretnine na grckom primorju . . . . . . . . . evo dela prepiske
Citat:
Ja i moji smo trenutno u fazi prodaje stana na Novom Beogradu radi kupovine stana na Halkidikiju. Verovatno ce Kasandra biti u pitanju. Mi isto kupujemo stan radi izdavanja, mislim da je ta prica mnogo isplativija nego izdavanje stana u bg- u za 200e... :ino:


Citat:
mi stan u bloku izdajemo za 200e mesecno, to je 2400e godisnje. Na moru se stanovi izdaju cak od kraja maja pa do polovine septembra. Mi jurimo veci stan, koji cemo izdavati za 40e dnevno, trazimo prvu liniju do mora i stan ce biti "nasminkan". Tako da, i da ga izdajemo samo tri meseca, to je 90x40, odnosno 3600e. A od para koje dobijemo za stan u Bg-u, ja u Grckoj mogu da kupim dva stana. Jedan veci, tj. cetvorokrevetni apartman, i drugi manji, dvokrevetni, koji cu izdavati za 25-30e po danu. I kada odbijem poreze i ostale stavke, isplati se.


Citat:
. . . . u Grckoj mozes da nadjes apartmane od cetrdesetak kvadrata za 20.000e, doduse, ruine, ali to se da nasminkati za male pare.


Citat:
Kolonija Srba na Halkidikiju se siri, lep broj je vec kupio nekretninu, a neki su upravo sad u procesu. Neki kupuju za uzivanje, neki za izdavanje.


Citat:
Odmah da napomenem da mi nismo ni trazili ni gledali nekretnine za 500 eur/m2 - to jednostavno zaboravite ako kupujete na moru ili ako ne zelite "supu". Mi smo zeleli Sitoniju i blizu mora, da bude useljena novogradnja (da bismo izbegli renoviranje) i da porez bude 3% (kod vecina novogradnji porez je 23%).

Kupili smo mezonetu (stan na dva sprata) u stambenom naselju 150m od mora sa zajednickim bazenom. Kompleks ima svog bastovana, igraliste za decu, deo za rostilj, sav je u cvecu i zelenilu, odrzava se fenomenalno, trava se automatski prska svakodnevno, uvece je jako lepo osvetljeno...

Cena nekretnine: 85.000 eur (skinuto sa 90.000 eur pocetne cene)
Povrsina mezonete: 75 m2 sa terasama + dvoriste oko 40 m2 + vlastito parking mesto, novogradnja
Udaljenost od mora: 150m
U cenu ulazi: nova kuhinja (plus inox frizider, sporet sa ravnom plocom, aspirator, ormani u sobama, sigurnosna vrata, pvc prozori sa komarnikom i roletnama)

Objektivna vrednost: 46.259,30 EUR (na koju se placa 3% porez na promet)
Porez na promet: 1387,78 EUR + 3% taksa = 1429,41 EUR (uplacuje se na racun)
Notar: 1100 EUR (ugovor ima 28 strana, advokatica uspela da skine cenu sa 1500 na 1100)
Upis u katastar: 400 EUR
Advokat: 850 EUR (ukljucuje: proveru nekretnine, zastupanje pred poreskom sluzbom - izdavanje poreskog broja, priprema ugovora sa notarom, upis u katastar, sudski prevodilac).
Struja i voda izvuceni vec - placa se prikljucenje: oko 900 EUR


Dobar broj nasih drzavljana je vec kupio dole nekretninu, a neki sad kupuju. Slucajno smo u Katastru sreli srbe koji su takodje dosli da zavrse kupoprodaju na Sitoniji. Nasa advokatica trenutno ima jos dva klijenta iz Srbije sa kojima sledece nedelje zavrsava proces.


zabranjeno je postavlajti adrese drugih foruma pa sam ti okacio nekoliko komentara da vidis o cemu se radi

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 18.09.2017. u 16:38 GMT+1]
[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 17:04 ] @
Razmisljao sam i o Grckoj. Sve mi je sad u opticaju - definitivno cu pogledati Grcke varijante.
[ mjanjic @ 18.09.2017. 18:24 ] @
A možda negde apartman, ono tipa Zlatibor, Kopaonik i sl.?

Što se tiče stanova za studente, nađe se tu i normalnih stanara, a i onih "drugih". Većina će prihvatiti komotniju garsonjeru nego za maltene iste pare sobu kod gazde sa mogućnošću korišćenja kuhinje i kupatila (znam ljude koji su tražili 50€ po ležaju, ali drugi ležaj je u stvari fotelja na rasklapanje, i kad se rasklopi, ne mogu da se okrenu u sobi, nema dva radna stola... pa kad dođe i novembar, a nisu nikome izdali, krenu da kukaju i jure veze tipa "znaš li nekoga kome treba soba", a na kol'ko para odgovore "100€, mogu DVA studenta da se smeste, ovo, ono... a, znaš, koristilo mi, 100€ mi je da platim račune..."

Generalno, ovde ljudi kad nešto iznajmljuju gledaju KOLIKO im para treba, a ne ŠTA pružaju, i zato se garsonjere izdaju maltene istog dana kad se pojave na oglasu.

Takođe, za malo veće garsonjere imaš i mlade bračne parove bez dece ili jednim malim detetom, ljudi idu na te manje kvadrature, jer je jeftinije grejanje i ostali računi, pa ti je to još bolja varijanta od studenata.

Uglavnom, ako ćeš staru gradnju, juri zgrade sa fasadnom ciglom u kvartovima gde ulaz nije sa ulice, već sa pešačkog prolaza i da ispred ima prostora za decu da se igraju, uglavnom je manje buke od automobila i nekako je ljudima privlačnije nego kad sa ulaznih vrata izlaziš maltene na par metara od ulice kojom zuje automobili.
[ eeestablishment @ 18.09.2017. 18:41 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Razmisljao sam i o Grckoj. Sve mi je sad u opticaju - definitivno cu pogledati Grcke varijante.


nije garsonjera ali je Grcka
https://www.roman-realestate.c...avala/s022-kavala-55m2-25-000/
[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 18:59 ] @
eeestablishment

Gledah vec neke u Grckoj, naveden stan je mnogo daleko od plaze i cena mi se ne slaze sa kvadraturom. Za Grcku bih morao da posvetim lao vremena i istrazivanja.

Sto se tice Kopaonika i Zlatibora, jedna poznanica je kupila Apartman na Zlatiboru - posle sezone se gledamo da vidim kako je bilo.
[ cika dacha @ 18.09.2017. 19:26 ] @
Machiavelli...@ Ne poznajemo se ali cu ti dati samo jedan savet, nekretnina se kupuje samo tamo gde je "siguran" rast stanovnistva bilo prilivom ili radjanjem itd i u drzavama koje ce biti stabilne ekonomski i bez rata barem min. 25god.
Madjarska, Srbija, Grcka itd NISU TAKVE drzave. Koliko god ja volio Srbiju , takva je realnost...
Nekretnine za rentanje u turizmu si najosetljivije kad nesto podje po zlu!

Imam porodicnih iskustava za time i moj glas ide samo za polj.zemljiste ako bas bas zelis da imas neku nekretninu.
Sve ostalo u vezi zidanih nekretninama je da glava zaboli kad tad.

https://www.mpravde.gov.rs/tek...aca-da-sticu-nepokretnosti.php

Visak novca mozes pametnije investirati.
[ bakara @ 18.09.2017. 19:58 ] @
meni se ne cini pametno da kupis nekretninu da bi je izdavao...

OK, ako vec imas nekretninu ali da kupis pa rentas...jok.

Inace upoznao sam dve zene koje su kupile stan u grckoj da rentaju, imaju dva apartmana za izdavanje i po prici jedne veoma su se za7ebale, jer su racunale na 50eur dnevno, a to je prilicno tesko tokom cele sezone i uz puno angazovanje.
I takodje im je problem sto one moraju takodje negde da se smeste dok se bave izdavanjem posto zive u srbiji.
[ Machiavelli... @ 18.09.2017. 20:06 ] @
Ja kad bi kupio nekretninu u inostranstvu bi to dao agenciji da izdaje i sve radi oko toga, nemam ja vremena da idem u Grcku ili negde svaki cas.
Neko je pomenuo Holandiju, tu sam poslednjih par godina bio u vise navrata (Amsterdam) - moguce da bi i tu doslo nesto u obzir, ali.... Skupo je ko djavo.
Ne bi previse da se orijentisem na poljoprivredu - muka je to, a i ja nisam neki ko zna sve da radi (trebace mi vremena i za ovo sto imam i planiram da naucim i pokrenem).
[ dejanet @ 18.09.2017. 20:08 ] @
Posle 2008-me cela prica sa seoskim turizmom i srodnim delatnostima u SRB je na nizbrdici. Uzroci se mogu svesti na "nemaju ljudi para", losa regionalna politika - infrastruktura, a fiksni troskovi su porasli u medjuvremenu.
Licno bi drzao taj posao u Amazonu, koliko god mogao(ako tamo radis).
[ mjanjic @ 18.09.2017. 20:34 ] @
Ako imaš keš, možeš da pecaš stanove na dobrim lokacijama, ali koji nisu renovirani - takvi se teško prodaju, jer ljudi kupuju na kredit, a ko se uvali u kredit kupovinom stana, posle nema finansija za renoviranje, pa će ljudi radije kupiti skuplji stan, ali renoviran.

Tu uskačeš ti u igru. Kupiš stan za 500€ po kvadratu, renoviraš ga, i prodaješ po 800€ (po ceni novogradnje u manjim gradovima), te zgrade su generalno kvalitetnije građene, a pri renoviranju možeš i da izmeniš strukturu tako što izbiješ npr. deo zida između trpezarije i dnevne sobe i sl.

Ali, to već zahteva ozbiljno angažovanje sa izvođačima radova, a zarada po stanu ne znam da li bi prešla 5000€. Ali, uradi tako sa jednim stanom mesečno samo u toku "građevinske sezone", pa se presaberi.
[ bananaphone @ 19.09.2017. 05:35 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Neko je pomenuo Holandiju, tu sam poslednjih par godina bio u vise navrata (Amsterdam) - moguce da bi i tu doslo nesto u obzir, ali.... Skupo je ko djavo.


Nisam previse pametan po ovom pitanju, ali meni se cini da se sad ne isplati investirati u nekretnine u NL, posto su cene u poslednjih 2-3 godine otisle nebu pod oblake, pogotovo u Amsterdamu.

Moj savet ti je da trazis zemlju u kojoj je ekonomska kriza, i tu gledas u sta ces da investiras, pa da li ces uzeti pare od izdavanja, ili od skoka cena, nije ni bitno, bitno je da ti novac nije zarobljen u nekretnini u momentu kad ti treba. A cini mi se da ce upravo to da ti se desi ako kupis nekretninu u unutrasnjosti Srbije, da u slucaju da ti se otvori povoljnija prilika za investiciju, ili ne daj boze neka nesreca gde ce ti hitno trebati novac, neces moci tek tako te garsonjere da pretvoris u kes i pitanje je koliko ces kesa i dobiti.
[ Braxi @ 19.09.2017. 09:48 ] @
pozdrav Djordje, drago mi je da si jos uvcek u USA i da se drzis i da te nisu nahvatali iz imigracionog. Realno ti si legenda jer retko se srece covek koji po drustvenim mrezama javno prica kako zivi na crno. Ja ne bih imao M.

Sto se tice kupovine nekretnine po Evropi prvo proveri imas li uopste pravo kao stranac da kupis nekretninu. Sto se tice agencije da ti ona kao kupi kiriju, ja mislim da to netje da mogne. gde si ti cuo za takvu agenciju ? U Evropi potpises ugovor sa stanodavcem, on ti da broj racuna i ti mu placas rate. Kad ti podstanar kasni to je samo tvoj problem i niciji vise. Dalje, na Zapadu nema ilegalnog rentiranja... no da ne pricam dalje kad verovatno ni ne mozes da kupis nekretninu...

Sto se tice Srbije pak, mogu da ti kazem za NS. Ali najpre da shvatis da za bilo koji biznis u Srbiji MORAS DA BUDES U SRBIJI I DA UTERUJES STRAH PODREDJENIMA REDOVNO inace ces popusiti 100%. Probali su tako na daljinu dva najbogatija Srbina Zepter i panic i nisu uspeli pa neces ni ti.

Dakle stan u NS to je cudna rabota. NS je jedno od retkih perspektivnih mesta u Srbiji koji ce nastaviti da raste i usisava Vojvodinu. Nekretnina u NS ima na pretek oko 2000 praznih stanova, a jos se gradi non stop. Tako da vrlo je tesko predvideti kretanje cena. Takodje u Srbiji se uskoro uvodi registracija podstanara i placanje poreza. Sve u svemu ulaganje u nekretninu je uvek bilo OK ako covek bas nema nekakvu drugu ideju. Npr da imas $100,000 dolara i kupis 4 garsonjere u NS i svaku izdas za $120 to je

$120x4=480

0.48% ROE

i to pod uslovom da svaki mesec izdajes sve garsonjere, da redovno placaju, da nikad nista ne siebu. Takodje garsonjeru moras dovesti u stanjue da bude iznajmljiva. Okreciti, popraviti, kupiti WC, frizider, namestaj... Nisam uracunao porez koji ces placati kao ni obavezne komunalije koje idu izdavao ne izdavao stan.

iskreno prinos na US treasury bills je 1.29% godisnje, tako da...
[ bananaphone @ 19.09.2017. 10:16 ] @
U NL stranac, moze da kupi nekretninu, postoje agencije koje mogu da se brinu o citavom ciklusu rente, od airbnb do long term rentala. Posebno su popularane agencije koje vode racuna o airbnb prici...
[ Burgos @ 19.09.2017. 10:59 ] @
Da, i u Berlinu postoje iste. Prvu godinu života ovde smo živeli preko takve agencije (sa ugovorima od po godinu dana).
[ bananaphone @ 19.09.2017. 11:46 ] @
Braxi lupeta po obicaju, samo nisam hteo da na svakoj temi pravimo konflikt oko gluposti, + izracunao je ROE (u jeeee ROE) za mesec dana a onda za poredjenje dao godisnju kamatu za US treasury bills...
[ Braxi @ 19.09.2017. 12:09 ] @
moze stranac da kupi stan i na Manhattan-u ali mora da ulozi u nekretninu bar $500,000 i dobija boravisnu vizu bez prava na rad. Svaka zemlja ima neku semu ulaganja. Ne znam samo koji su dometi Djordja posto prica o garsonjeri u KG, ne znam, mozda moze da kupi i stan od 100kvm u Njujorku ?

Jeste pogresio sam u zurbi sumu od 480 dolara treba pomnoziti sa 12 meseci i onda je prinos 5,76% ali to je u idealnom slucaju da nema poreza, da se stan maksimalno izda i da kirije ne kasne, da ne ostave dug i ne naprave stetu.

Realno moze da racuna na najvise 3% sto i nije neki prinos na ulozeni kapital, banana, ja ne znam kako se to zove prosvetli me.

---------------

sto se tice cena nekretnina u NS ja ne verujem da ce one rasti u smislu da kupis stan kao stednju. Jednostavno ima 2000 slobodnih stanova, a razlog sto se jos zida i zida je prosto ljudska psiha koja je ubedjena da cene nekretnina na dugi rok uvek rastu sto nije tacno.

Ima i ludih kombinacija u Park Cityiju je prodavan stan po 2000evra/kvm, a sada vuku za rukav po 800 evra koliko je praznih stanova ostalo. ovi sto su platili 2000 hoce da tuze investitire...
[ Machiavelli... @ 19.09.2017. 12:12 ] @
Pa ne zivim ja na crno dugo :-)... Bilo nekad pa se pripoveda
[ Machiavelli... @ 19.09.2017. 12:19 ] @
Sto se tice Agnecija ko je sva rade, kao sto par ljudi pomenu, to ne bi bio problem. U USA Agencije koje vode sve (naplacivanje, maintenance, evictions, sudske postupke itd). Agencija naplacuje oko 10% (U USA) i nema da brigas.
Medjutim... Ja imam par nekih razloga zasto ne bi kupio nekretninu u USA (mozemo i o tome ali to je za drugu temu).
Krenuh da ulazem u poljoprivredu, ali sve nekako kapiram premasicu svoje mogucnosti. Ja to nikad nisam radio. Stan koji trazim jeste farsonjera, ali raspolozen bi bio i za neki veci - nego nekako kapiram najlakse je izdati garsonjeru studentima.

Videcu, hvala svima na ucescu u diskusiji - kad nemam sa kima da pricam ja sam sebi najveci kralj :-)
[ bananaphone @ 19.09.2017. 12:24 ] @
Pa sad - prica oko rente bi trebala da bude - kad sve saberes i oduzmes da se stan isplati za 20g (sa svim troskovima, porezima i ostalim PM). Ako to ne mozes da postignes - ne petljaj se. Sa druge strane sad su jako povoljni krediti, u celoj EU, sto je izazvalo skok cena nekretnina prema tome neko ko ima kes i treba da ga investira, ne treba da ide na nekretnine. od 2009 do 2013-2014 godine je bilo lepo vreme za kupovinu nekretnine u EU.

E sad imas zemlje koje su generalno jako nepovoljne za velike investitore zbog poreza na prenos vlasnistva, zbog cega ne mogu da cupaju lako pare iz investicije poput Belgije i Francuske, ali ti ako hoces da napravis dugorocnu investiciju za tipa 20-30g mozes da razmislis o tim trzistima, posto su cene nekretnina daleko povoljnije (recimo trenutno je Brisel - Ams odnos cene m2 skoro duplo).
[ Machiavelli... @ 19.09.2017. 12:28 ] @
"bananaphone"

A gde je isplativo kupiti stan u Holandiji (koji deo kog grada) a da je, koliko toliko, "normalna" cena i da moze da se izda? I kad pomenuh Amsterdam, nemam ja sta da trazim po centru (stari deo grada - up i down town). Plan je negde, blago van grada. Ne moram ja u Ametardamu ili bilo kom drugom gradu, da izdajem turistima.
Recimo pretprosle godine sa gledao u stanove Rejkavyk (obreh se tamo na 5-6 dana) ali nesto mi nije stimovalo. Takodje sam razmisljao i na St MArtinu - u par navrata sam sa devojkom isao kod drugara - ali ne samo cena nego i ostrvski zalud mi ne odgovara.

Mozda je najbolje kupiti negde u inostranstvu, ali da ponovim da o svemu vodi racuna agencija.
[ Braxi @ 19.09.2017. 12:45 ] @
gledaj ja sam 2000. kupio stan u NS od 54kvm. Isprva ideja mi je bila da imam nesto svoje i da imama negde da dodjem.

Medjutim snovi su jedno, a zivot drugo. Prvo dolazio sam jednom dva puta godisnje na par dana, a zatim stan ima mesecne komunalije oko 5000 Infostan najvise zbog grejanja i to je fiksni trosak.

Do 2003 stan mi zvrjao prazan najvise zbog zene i keve koje su tvrdile kako ce nam podstanari pohabati stan, unistiti drvenariju i ko zna sta sve ne, a onda se desilo cudo i mi nekako izdamo stan jednoj finoj porodici (muz, zena sin tinejdzer) i pogodimo cenu za 180 evra i oni da placaju komunalije. Sve je bilo OK nikad nikakvih problema.

I to je tako potrajalo do 2012, a onda mi plate 120 evra. Isprva ja sam mislio neka greska. Kad ono i sledeci mesec 120evra. Ispitam ja malo i cujem da u NS naglo padaju cene stanova, komunalije visoke i javljaju se ljudi, nudili stan samo da im palcas komunalije maltene. Ja odem i pitam ih sta se desilo. kazu oni, znate muz je pukao sa poslovima i radim samo ja. Jednostavno nemamo vise i ako zelite mi mozemo i otici. Posto sam snimio kakva je situacija, ja kazem OK, shvatam bili ste toliko dugo i korektni ste ljudi i neka bude ali voleo bih da ste me prvo obavestili.

Ostali su tako jos godinu dana, a onda su uspeli da prodaju i oni neku kucu i zemlju i kupe sebi stan.

Sve u svemu oni su mi platili nekih 20,000 evra za tih 10 godina.

Zaradio sam 20,000 a da nisam prstom mrdnuo, ALI

Taj stan sam kupio za 60,000, a on danas vredi 43,000 u vrh glave i to da cekam kupca. Znaci 17,000 sam u minusu !

Dakle sve u svemu 3000 za deset godina 300 godisnje na 60000 ulozenih. 0.5% Dakle, banan molim te proveri moj ROE.

A ja sam jos imao srece da naletim na korektne podstanare, da ne platim porez itd itd...




[ Braxi @ 19.09.2017. 12:48 ] @
Citat:
Machiavelli...:
"bananaphone"

A gde je isplativo kupiti stan u Holandiji (koji deo kog grada) a da je, koliko toliko, "normalna" cena i da moze da se izda? I kad pomenuh Amsterdam, nemam ja sta da trazim po centru (stari deo grada - up i down town). Plan je negde, blago van grada. Ne moram ja u Ametardamu ili bilo kom drugom gradu, da izdajem turistima.
Recimo pretprosle godine sa gledao u stanove Rejkavyk (obreh se tamo na 5-6 dana) ali nesto mi nije stimovalo. Takodje sam razmisljao i na St MArtinu - u par navrata sam sa devojkom isao kod drugara - ali ne samo cena nego i ostrvski zalud mi ne odgovara.

Mozda je najbolje kupiti negde u inostranstvu, ali da ponovim da o svemu vodi racuna agencija.


u brate al si zapeo za the agenciju koja ce o "svemu da vodi racuna" :-)
[ Machiavelli... @ 19.09.2017. 13:06 ] @
Citat:
Braxi: u brate al si zapeo za the agenciju koja ce o "svemu da vodi racuna" :-)


"Zasta ih placam no da bucu i halabucu" heheh

https://www.youtube.com/watch?v=DmjLYA9Br8s

:-)

[Ovu poruku je menjao Machiavelli... dana 19.09.2017. u 14:17 GMT+1]
[ Braxi @ 19.09.2017. 13:26 ] @
nisi nam rekao koliko $$$ planiras da investiras.

Cisto da bi mogli da se fokusiramo. Ovako, tesko je varirati izmedju garsonjerice u KG i konmfornog stana u Amserdamu ?
[ član @ 19.09.2017. 13:29 ] @
Citat:
Braxi:gledaj ja sam 2000. kupio stan u NS od 54kvm. Isprva ideja mi je bila da imam nesto svoje i da imama negde da dodjem.
.
.
.
Taj stan sam kupio za 60,000, a on danas vredi 43,000 u vrh glave i to da cekam kupca. Znaci 17,000 sam u minusu !

60.000 DM ili EUR?

ako hoces da kazes da si 2000. platio u NS stan od 54m2 120.000 DM, znaci da si ga platio jedno 2-3x vise nego sto je tada kostao stan u Beogradu. a da je NS bio toliko skuplji od BG, nisam bas ubedjen da je tako bilo...
[ Machiavelli... @ 19.09.2017. 13:33 ] @
Necemo sad o velicini investicije... Fokusirao bi se na potencijalnu isplativost poduhvata
[ Braxi @ 19.09.2017. 13:35 ] @
Da, 60,000 evra ili 120,000DEM je kostao stan.
[ Braxi @ 19.09.2017. 13:36 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Necemo sad o velicini investicije... Fokusirao bi se na potencijalnu isplativost poduhvata


LOL, jel ti brate zivis u Americi ili nikaragvi.
[ član @ 19.09.2017. 13:44 ] @
u vreme kad je u BG m2 bio 700e, ti platio u NS 1100e?
aj Braxi smanji malo dozivljaj!
[ Braxi @ 19.09.2017. 13:49 ] @
pa evo vidi, ja sam taj stan kesirao nekih 88000DEM ne mogu da se setim tacno cini mi se da je bilo po kvadratu ili tako nesto. Ali ja sam sa tim covekom imao jos jednu zamenu i to je bilo kao doplata jer sam ja njemu dao jedan plac u Sremu koji je po nama vredeo nekih 20,000 DEM.

To je bilo pred kraj 2000, akada je zamenjen evro ja sam onda u prolece 2002. otisao kod agenta nekretnina i stan je procenjen na 60,000 evra u novoj valuti. Znaci u razmaku od samo 14 meseci. Ali stan je sigurno vredeo 2000DEM kvadrat i to minimum !
[ Braxi @ 19.09.2017. 13:51 ] @
a pored toga u to vreme nemoj zaboraviti da Beograd nije bezao mnogo ni Kikindi, kao danas npr.

Tako da zao mi je sto nisi mogao vise dobiti za tvoj stan. Ja sam se ocigledno zxxxao i kupio po naduvanoj ceni.
[ bananaphone @ 19.09.2017. 14:02 ] @
Citat:
Machiavelli...:
"bananaphone"

A gde je isplativo kupiti stan u Holandiji (koji deo kog grada) a da je, koliko toliko, "normalna" cena i da moze da se izda? I kad pomenuh Amsterdam, nemam ja sta da trazim po centru (stari deo grada - up i down town). Plan je negde, blago van grada. Ne moram ja u Ametardamu ili bilo kom drugom gradu, da izdajem turistima.
Recimo pretprosle godine sa gledao u stanove Rejkavyk (obreh se tamo na 5-6 dana) ali nesto mi nije stimovalo. Takodje sam razmisljao i na St MArtinu - u par navrata sam sa devojkom isao kod drugara - ali ne samo cena nego i ostrvski zalud mi ne odgovara.

Mozda je najbolje kupiti negde u inostranstvu, ali da ponovim da o svemu vodi racuna agencija.


Kazem ti - po meni nigde, cene su totalno poblentavile, u kraju gde ja zivim u Amsterdamu, poslenjih 2-3 godine je otislo preko 50% gore...

Ali ako pricamo o generalnim semama, isplati se:

1. Kupiti u nekim srednjim do dobrim rezidencijalnim krajevima, stan od 70+ m2, Amsterdam Zuid - jeftiniji delovi, Rivierenbuurt, Buitenveldert, IJburg, Amstelveen, i rentati expatima. To je fina lova i poprilicno sigurna. 90% svih expata koje znam su najpre rentali stan u Amstelveen-u :D

2. Kupiti u centru, Pijp-u, Jordaan-u itd, mali stan i rentati preko airbnb-a. To je velika lova, ali pomalo rizicna, grad pokusava da se (neuspesno) izbori sa airbnb-om.


[ član @ 19.09.2017. 14:06 ] @
Citat:
Braxi:a pored toga u to vreme nemoj zaboraviti da Beograd nije bezao mnogo ni Kikindi, kao danas npr.

Tako da zao mi je sto nisi mogao vise dobiti za tvoj stan. Ja sam se ocigledno zxxxao i kupio po naduvanoj ceni.

pa to ti pricam... ošišali te ko ovcu!
[ dejanet @ 19.09.2017. 14:15 ] @
Ne mora nuzno da znaci, dobra novogradnja i u BGD-u u to vreme je isla i preko 1.5- 2k, otvorila se traznja posle pada Slobe & Jul-a. Druga stvar su krs stanovi koji nisu pipnuti od kada su izgradjeni 50-60-70 tih, amortizacija = 0 din., a koji su kasnije zbog migracija dobili na ceni.

Takodje kod nekretnina treba obratiti paznju na taj socijalni momenat. Mislim da skoro da nema dela grada, sem mozda Dedinja,Senjaka, novogradnje na NBGD-u i delova kruga dvojke, koji nije zestoko pogodjen, mislim na siromastvo koje nosi sa sobom ostalo...

[ Braxi @ 19.09.2017. 14:15 ] @
Citat:
član: pa to ti pricam... ošišali te ko ovcu!


meni je to bio pristojan deal tada. I gledajuci ostale cene to je to. Cena kvadrata slicnog stana na slicnoj lokaciji vrtela se oko 2000DEM +-

Sasvim druga stvar je sto su cene nekretnina nenormalno nestabilne. Narocito u Srbiji.

Po mom skromnom misljenju trziste nekretnina je veoma cudno jer su veoma skupe stvari sa kojima trguju obicni ljudi. Pored toga tu nemas dealere kao kod automobila vec brokere, posrednike. Tako da ne stupa na snagu zakon trzista vec psiha malog coveka i njegova predstava o stanu.

Vecina ljudi koja ima stan 98% je ubedjena da cene rastu, iako moj primer i hiljade drugih govori bas suprotno. Takvi bi meni rekli, znas ali cena ce se povratiti, kad tad, za 30, 40 godina vredece on opet. A kad im kazes pa kako da cekas toliko oni ce ti reci, paaaa dobro ostace tvojoj deci unucima... Tako ljudi misle o stanu. Sta mislis koliko ljudi bi u Srbiji prodalo stan i pokrenulo biznis. Otprilike promil promila, a zato ce 25 godina prdeti na minimalcu i cekati Godoa.

Iz tog razloga, cini mi se pre jedno 18 meseci trziste nekretnina potpuno je stalo i u BG i NS.
[ član @ 19.09.2017. 14:45 ] @
Citat:
dejanet: Ne mora nuzno da znaci, dobra novogradnja i u BGD-u u to vreme je isla i preko 1.5- 2k, otvorila se traznja posle pada Slobe & Jul-a.

DM / EUR ?
[ Braxi @ 19.09.2017. 14:59 ] @
joj clan si zapeo sa dem eur evo samo orjentacije radi dok je bila DEM kvadrat stana u NS naci ispod 1500DEM je bila misaona imenica.

Nismo izlapeli znamo sta pricamo.
[ dule_ns @ 19.09.2017. 20:55 ] @
Braxi u kom delu NS je taj stan? I meni je to jako skupo. Ajde da si 2006-7 kupio pa da je toliko pala cena, ali 2000. nisu baš bile tolike cene.
[ Braxi @ 20.09.2017. 06:59 ] @
u sirem centru.

Mi smo jos 1990 na Limanu izvukli preko 2000 maraka/kvm za jedan manji stan dvosoban stan.

Sada, sada su u NS najnize cene od kad mozda postoji grad.
[ Braxi @ 20.09.2017. 07:04 ] @
Park City Liman III kod parka, 2012 ili tako nesto, kvadrat je bio 2300 evra !!!! To je 4600DEM. Naravno bilo je nadovano i 50% nisu uspeli da prodaju sad moze i za 900evra da se nadje stan. Prvobitni kupci pretili su tuzbom investitoru, ali naravno to je neosnovano.

Ko voli nek izvoli.
[ GAGA KG @ 20.09.2017. 08:47 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Holla ES,

Cisto me zanima sta mislite da li se isplati kupovati garsonjere - male, jeftine, sredjene za izdavanje studentima? Nesto razmisljam, da potencijalno, uzmem 1-2 sredim i izdajem studentima.
Matematika mi je sledeca
Kragujevac - Garsonjera na Bubnju ili Aerodromu oko 20.000EU (otprilike 25kvadrata)
Izdavanje - dva kreveta 60-ak EU po krevetu = 120EU

Znam da je malo, ali cisto da kaplje, plan je da u narednih par godina uzmem 3 garsonjere. Sta Vi mislite?

Hvala,
Dorde


Ako planiras kupovinu nekretnine zbog izdavanja Kragujevac zaboravi.Cene novih stanova na dobrim lokacijama su preko 1000 eura po kvadratu.Sto se tice cene izdavanja,iz godine u godinu cena pada.Ima dosta novih stanova,dosta se gradi,a uskoro ce da se izgradi jos jedan Studentski paviljon.Garsonjere su oko 100-ak eura mesecno.Ne izdaje se 12.meseci,vec 9-10.meseci.Znaci godisnje mozes da ocekujes oko 1000.eura od garsonjere.Ali moraces da platis porez 20%(najverovatnije od iduce godine).Na kraju skolske godine moraces da okrecis stan,ocistis...da ne pricam o popravkama tipa kazance,brave,tus crevo,ringla,prekidaci,utikaci...Posle recimo 5.godina krenu da crkavaju frizider,televizor,masina,sporet,bojler,kreveti verovatno i oni ce morati da se popravljaju ili kupuju novi.Jos ti ostave na kraju neke komunalije koje ne plate.I na kraju jako se tesko nalaze studenti,sve ih je manje u Kragujevcu,dosta se otvaraju isturena odeljenja po drugim mestima.Kako stvari stoje tu garsonjeru nebi otplatio 30-40godina.
[ Braxi @ 20.09.2017. 12:18 ] @
Citat:
GAGA KG: Ako planiras kupovinu nekretnine zbog izdavanja Kragujevac zaboravi.Cene novih stanova na dobrim lokacijama su preko 1000 eura po kvadratu.Sto se tice cene izdavanja,iz godine u godinu cena pada.Ima dosta novih stanova,dosta se gradi,a uskoro ce da se izgradi jos jedan Studentski paviljon.Garsonjere su oko 100-ak eura mesecno.Ne izdaje se 12.meseci,vec 9-10.meseci.Znaci godisnje mozes da ocekujes oko 1000.eura od garsonjere.Ali moraces da platis porez 20%(najverovatnije od iduce godine).Na kraju skolske godine moraces da okrecis stan,ocistis...da ne pricam o popravkama tipa kazance,brave,tus crevo,ringla,prekidaci,utikaci...Posle recimo 5.godina krenu da crkavaju frizider,televizor,masina,sporet,bojler,kreveti verovatno i oni ce morati da se popravljaju ili kupuju novi.Jos ti ostave na kraju neke komunalije koje ne plate.I na kraju jako se tesko nalaze studenti,sve ih je manje u Kragujevcu,dosta se otvaraju isturena odeljenja po drugim mestima.Kako stvari stoje tu garsonjeru nebi otplatio 30-40godina.


al su svi nesto zapeli za garsonjere i studente.

Studenti ? Poslednja kategorija kojoj bi izdao stan. Za komunalije ce te zajb garant. ili ce ih biti vise pa ce se praviti ludi ko je to napravio. Zatim gospoda studenti ne placaju dve kirije, jer oni misle da nisu tu a stan otprilike treba da ih saceka. I trece, student nema nikakvih prihoda. Ko garantuje da ce placati. Ili izdas studentu, a on onda dovede devojku ili brata, ili sestru i njenu kumu, a ti na komunalije stavio jednog i onda te tuzi kucni savet...

Ako hoces da se bavis biznisom izdavanja onda misli na ozbiljno i duge staze. Bolje je uzeti neku pristojnu porodicu, koja ce stan i odrzavati umesto da im sluzi kao jebarnik...

Ili neki poslovni prostor pa izdajes....
[ cika dacha @ 20.09.2017. 17:18 ] @
Braxi@ jaka ti je ta cena po kojoj si kupio 2000god pa cak da je i ulica Vase Stajica ili Zlatne Grede.


[ Braxi @ 20.09.2017. 18:23 ] @
LOL, a sta znaci jaka cena ? Cenu odredjuje trziste, a ne ja ili ti.

To sto sad taj stan ne vredi toliko, otkud sam ja znao da ce gamad posle 5.10. ubiti premijera i da ce opet skrljosati zemlju. Ali moj primer je poucan da malo sutra cene nekretnina stalno rastu. Ja sam iskesirao 88000 to je 44,000 evra, a sada vredi oko 43,000. A gde je jos plac sto sam dao ? Znaci ja sam minimum 10,000 evra na gubitku.

------

a drugo,

evo npr jedan moj rodjak uzeo je stan u Pap Pavla i platio ga 96,000 evra 2007/8 za vreme boom-a. Stan je komforan dvosoban i ima garazno mesto u podrumu. Ne mogu da se setim kvm ali sigurno odoka ima cca 55-60kvm.

Sada deset godina kasnije ni u ludilu ne bi mogao da izvuce tu cenu. (cca 3200dem/kvm) Max 70,000 i to da ceka musteriju.

[ mjanjic @ 21.09.2017. 15:03 ] @
Možda je sad i malo kasno za neku zaradu na stanovima, osim ako se ne kupi u delovima grada gde će cena sigurno da raste.

Recimo jedan slučaj iz mog okruženja: kupili garsonjeru 16kvm za 12800 DEM, iznajmljivali 10-ak godina za 100€ mesečno, apsolutno nijednog meseca nije bila prazna, plus je polunameštena (nema električni šporet i frižider, niti TV, ali zato računi smešni zbog kvadrature), i onda prodali za 13000€.
Oni koji su neku ušteđevinu u markama zamenili za evre realno su tu ušteđevinu prepolovili, jer je nakon manje od godinu dana situacija bila da su sve cene u evrima postale brojčano iste kao što su bile u markama.

Potom kupili garsonjeru u izgradnji, oko 22kvm, izašlaih oko 12000€, pa su doplatili još par kvadrata naknadno jer nisu bili dobro izmereni, ali su je posle 3 ili 4 godine prodali za 18000€, jer su je stamo par godina izdavali deci nekih rođaka na studijama, i čim su ovi otišli, prodali su je, jer je nova gradnja i računali su da bi gubili na ceni daljim izdavanjem.


Sa nekretninama je isto kao sa kupovinom polovnog auta. Kad tražiš nešto, nikako da se pojavi prava prilika za kupovinu i lako je pogrešiti, a kad već kupiš ili nemaš novac za kupovinu, na oko "idealnih" ponuda koliko hoćete.

Na nekretninama se, u principu, lepo zaradi samo kad ubodete pravu nekretninu na pravom mestu u pravo vreme, i prodate je u pravo vreme (kad cene krenu na dole i/ili kada dalje izdavanje preti da vam drastično poveća buduće ulaganje u sređivanje enterijera za prodaju).
[ Braxi @ 21.09.2017. 15:46 ] @
Citat:
mjanjic: Možda je sad i malo kasno za neku zaradu na stanovima, osim ako se ne kupi u delovima grada gde će cena sigurno da raste.

Recimo jedan slučaj iz mog okruženja: kupili garsonjeru 16kvm za 12800 DEM, iznajmljivali 10-ak godina za 100€ mesečno, apsolutno nijednog meseca nije bila prazna, plus je polunameštena (nema električni šporet i frižider, niti TV, ali zato računi smešni zbog kvadrature), i onda prodali za 13000€.
Oni koji su neku ušteđevinu u markama zamenili za evre realno su tu ušteđevinu prepolovili, jer je nakon manje od godinu dana situacija bila da su sve cene u evrima postale brojčano iste kao što su bile u markama.

Potom kupili garsonjeru u izgradnji, oko 22kvm, izašlaih oko 12000€, pa su doplatili još par kvadrata naknadno jer nisu bili dobro izmereni, ali su je posle 3 ili 4 godine prodali za 18000€, jer su je stamo par godina izdavali deci nekih rođaka na studijama, i čim su ovi otišli, prodali su je, jer je nova gradnja i računali su da bi gubili na ceni daljim izdavanjem.


Sa nekretninama je isto kao sa kupovinom polovnog auta. Kad tražiš nešto, nikako da se pojavi prava prilika za kupovinu i lako je pogrešiti, a kad već kupiš ili nemaš novac za kupovinu, na oko "idealnih" ponuda koliko hoćete.

Na nekretninama se, u principu, lepo zaradi samo kad ubodete pravu nekretninu na pravom mestu u pravo vreme, i prodate je u pravo vreme (kad cene krenu na dole i/ili kada dalje izdavanje preti da vam drastično poveća buduće ulaganje u sređivanje enterijera za prodaju).


stambeni ciklusi su izuzetno dugacki !

Sada konkretno u NS sve je vise stanova praznih, gradi se i dalje jer ko god je iole kreditno sposoban hoce da udje u novo, a ne u neki socijalisticki soliter u stanju poluraspada.

Tako da cene nekretnina u NS za dugo nece rasti...
[ mjanjic @ 21.09.2017. 16:14 ] @
Odnos ponude i potražnje se najbolje vidi po cenama.

Kažem, do pre 8-10 godina se tih 16 kvadrata izdavalo i za 100€ mesečno, a sad za te pare može da se nađe i jednoiposoban stančić u manjim gradovima.

Opet, ne mora samo zbog novogradnje, nego i cene komunalija i grejanja ubijaju, pa se ljudima ne isplati da im godišnje ni mesec ili dva stan bude prazan, te će radije spustiti cenu.
[ ssi @ 21.09.2017. 23:03 ] @
Citat:
cika dacha:
Braxi@ jaka ti je ta cena po kojoj si kupio 2000god pa cak da je i ulica Vase Stajica ili Zlatne Grede.




Nije jaka cena.

Imali smo kucu ovde u NS. Sklopili smo posao sa investitorom.

Mogu da ti kazem, da je tada 2000 - 2003 godine, cena kvadrata rasla.

U NS nije bilo nezamislivo da kvadrat bude danasnjih 1200 - 1300 EUR.

Danas izdajemo jednosoban stan (30-40kvm) za 130 eura i lokal za oko 120 eura i to jedva, dosta dugo je bio prazan.

[Ovu poruku je menjao ssi dana 22.09.2017. u 00:20 GMT+1]
[ dule_ns @ 21.09.2017. 23:49 ] @
Citat:
Braxi:
...

stambeni ciklusi su izuzetno dugacki !

Sada konkretno u NS sve je vise stanova praznih, gradi se i dalje jer ko god je iole kreditno sposoban hoce da udje u novo, a ne u neki socijalisticki soliter u stanju poluraspada.

Tako da cene nekretnina u NS za dugo nece rasti...

Ode tema ali ajde. Izvinjavam se pokretaču teme, ako smatra da spamujem temu nek briše.

Meni lično baš jedino te socijalističke zgrade i odgovaraju. Zašto? Zbog lokacije. Jedine dve lokacije koje su zaista urbanistički sređene po mom ukusu u NS su Limani i Novo Naselje (ne ovaj noviji deo iza Bul. Kneza Miloša). Baš sam pre nedelju dve išao Cara Lazara i gledam, sa jedne strane Liman 3 i 4, građeno ranije, ima lepo zelenila, ima dečijih igrališta, ima prostora, ima svega. Sa druge strane Grbavica, nabijene zgradurine na ulicu, u zgradi po 15 stanova na spratu ko košnica, dvorišta izbetonirana, stvarno mi nije jasno ko tu želi da živi. A pravo da ti kažem kad smo mi menjali stanove tu oko 2001-2002 obišli smo i dosta novogradnje i baš se ne bi zakleo da je kvalitetnija gradnja od ovih lokacija koje sam spomenuo.
[ mjanjic @ 22.09.2017. 01:07 ] @
Baš ovde neki koje znam stanuju kod žene koja ima čitavu zgradu (iako liči na trospratnu kuću, pre bih je nazvao zgradom s obzirom na površinu osnove i visinu) sa ne znam koliko soba i apartmana, ali je takođe postala i većinski vlasnik jedne starije zgrade koja je pre nekoliko godina nadzidana i fasada sređena. Slučajno je sa jednim kolegom sretnem, pa počnemo priču o stanovima i novogradnji/starogradnji (koja je sledila iza priče kako ona mora da čisti lišće u dvorištu zgrade jer stanari neće da plate da to svakog meseca neko uradi - a kontam, pa neće ni ona da plati nekoga, nego sama radi, mada je možda i da sebi omogući malo fizičke aktivnosti).

Setim se oglasa da se tu za jedan stan od 55kvm tražilo oko 49k evra, kaže ona da još nije prodat i da su ranije tražili 60k i da je to previše.

Ali, reče da je to "vojna zgrada" i da su zidovi debljine preko 70cm, a ta jednu novu zgradu za koju bih rekao da je među boljima u gradu reče da nije dobra i da "tone".

U vojsci mi je lik pričao da živi u zgradi na NBG koja izgleda identično kao zgrada pored, ali da je ta druga građena za funkcionere i da je sve urađeno mnogo kvalitetnije kao i da je stolarija, iako na prvi pogled ista, kvalitetnije odrađena.

Međutim, problem je što mnogi to ne znaju, čak ni ako su vlasnici, pa se cene stanova u te dve zgrade često ne razlikuju.



A što se tiče novogradnje, svakako nema nekog prostora za decu niti za sedenje ispred, ako plac i ima prostora, onda je pretvoren u parking.
[ Braxi @ 22.09.2017. 12:07 ] @
Citat:
dule_ns:
Citat:
Braxi:
...

stambeni ciklusi su izuzetno dugacki !

Sada konkretno u NS sve je vise stanova praznih, gradi se i dalje jer ko god je iole kreditno sposoban hoce da udje u novo, a ne u neki socijalisticki soliter u stanju poluraspada.

Tako da cene nekretnina u NS za dugo nece rasti...

Ode tema ali ajde. Izvinjavam se pokretaču teme, ako smatra da spamujem temu nek briše.

Meni lično baš jedino te socijalističke zgrade i odgovaraju. Zašto? Zbog lokacije. Jedine dve lokacije koje su zaista urbanistički sređene po mom ukusu u NS su Limani i Novo Naselje (ne ovaj noviji deo iza Bul. Kneza Miloša). Baš sam pre nedelju dve išao Cara Lazara i gledam, sa jedne strane Liman 3 i 4, građeno ranije, ima lepo zelenila, ima dečijih igrališta, ima prostora, ima svega. Sa druge strane Grbavica, nabijene zgradurine na ulicu, u zgradi po 15 stanova na spratu ko košnica, dvorišta izbetonirana, stvarno mi nije jasno ko tu želi da živi. A pravo da ti kažem kad smo mi menjali stanove tu oko 2001-2002 obišli smo i dosta novogradnje i baš se ne bi zakleo da je kvalitetnija gradnja od ovih lokacija koje sam spomenuo.


Svi Limani imaju prostora za igru i dvorista i isto tako i Novo Naselje. Nazalost, nikakva se tu deca vise ne igraju jer danas se dete vodi na igru kao nekad pas sto se setao, tako da slabe vajde od dvorista ! Ja sam odrastao na Limanu i secam se kakva je to graja i gungula od dece bila. Ceo Liman bio je pun mladih parova sa malom decom, a vreme bezbedno i sigurno. pravi raj za odrastanje... Ni nalik Limanu danas.

Liman danas, da li si mozda setao malo po limanima i zalazio u kvartove ? Da li si video na sta lice socijalisticke zgrade blokovi danas. Kataklizma. Sve je dotrajalo, a svaka zgrada puna penzosa i podstanara bez kinte za iole smisleno odrzavanje.

Naselje je tu bolje od Limana jer su zgrade dosta zidane i novije mozda nekoh 10tak godina. Jedino sto Naselje nece nikad za nikad moci da pobedio Liman u lokaciji.

Ima naravno i par dobrih zgrada na Limanu, ali to je sve zidano 2000+...