[ priki @ 27.10.2017. 22:57 ] @
Pozdrav svima,

pokušaću da objasnim problem tj zatečeno stanje a ako me ne razumete dobro, pitajte za detalje.

Naime, imam jedan pravougaoni plac koji se nalazi u blizini potoka širine fronta 16m.
Gledano iz ptičije perspektive od ulaza, na placu na desnoj strani je stara kuća (preko 100 godina) koja se nalazi u zaštitnom pojasu potoka a koji iznosi 7m od gornje granice potoka (pojas proglašen 50 god posle izgradnje kuće) tako da taj zaštitni pojas faktički uzima celu kuću ili više od trećine parcele. U zaštitnom pojasu ne sme ništa da se gradi, postojeći objekat može samo da se renovira u okviru istih gabarita

Sa leve strane je komšijina kuća udaljena 60cm od medje (kuća takodje stara preko 100 god, tako se tad gradilo, na medji) i izmedju je naše dvorište
E sad, pošto bih da rušim tu staru kuću i pravim novu, zakon kaže da razmak izmedju susednih objekata mora biti najmanje 4m. Dakle, ako se udaljimo od medje 3,5m i od pojasa 7m, meni ostaje 5-6m za objekat što je smešno :)

Da li neko zna da li se u ovakvim situacijama mogu praviti izuzetci oko izgradnje, tipa da se smanji udaljenost od susednog objekta ili nešto slično?

[Ovu poruku je menjao priki dana 28.10.2017. u 00:08 GMT+1]
[ botr @ 28.10.2017. 14:08 ] @
Moraces da pitas u opstinskoj inspekciji, kakvi su propisi, posto svaka opstina donosi za sebe urbanisticki plan, mada su slicni.

Skoro sam imao slicnu situaciju, komsija je radio nesto sto ne sme :D.

U urbanistickom planu imas dve stvari, rastojanje od susednog objekta i rastojanje od susedne parcele. U mom mestu, rastojanje od susedne parcele zavisi od orjentacije dvorista, ali je minimalno 1m, dok je rastojanje od susednog objekta minimalno polovina visine viseg objekta ili 4m ukoliko je objekat visi od 8m. Druga opcija, uz pisanu saglasnost suseda mozes da podignes objekat i na samoj medji ili na rastojanju manjem od 1m, ili vec kako zelis, ali moras da imas saglasnost vlasnika susedne parcele.

Po mom misljenju, potrebno je da postoji to rastojanje od 1m, da bi mogao da odrzavas objekat sa te strane, izolacija, fasada i slicno, da ne moras da koristis susednu parcelu za te radove.
[ priki @ 28.10.2017. 21:51 ] @
U medjuvremenu sam naletio na pravilnik

http://www.gradjevinarstvo.co....vima_i_postupku_izdavanja_akta

koji u članu 18 kaže:

"Udaljenost se može smanjiti na četvrtinu ako objekti na naspramnim bočnim fasadama ne sadrže naspramne otvore na prostorijama za stanovanje (kao i ateljeima i poslovnim prostorijama). Ova udaljenost ne može biti manja od 4,00 m ako jedan od zidova objekta sadrži otvore za dnevno osvetljenje"

Dakle, ako nema prozora, moze i manje od 4m tj cetvrtina

Moraću ovo proveriti
[ botr @ 29.10.2017. 07:35 ] @
Ovo je pravilnik iz 2003. godine, zastareo ... Opstinski urbanisticki plan cesto nije u skladu sa tim pravilnicima. Npr. kod mene je dozvoljeno rastojanje izmedju dva objekta od 1m, ukoliko na susednoj parceli postoji objekat koji je na rastojanju od 1m ili manje.

Tacno je da postoji deo urbanistickog plana koji govori o otvorima, odnosno prozora, ali ne znam detalje, moras u lokalnu inspekciju, tamo ces dobiti informacije, samo treba da budes pripremljen, pa ada pitas sta ukoliko ima prozora, sta ako nema prozora, sta ako je komsijina kuca na 60cm od medje, itd. Odnosno da ispitas sve moguce varijante.
[ priki @ 29.10.2017. 14:39 ] @
u pravu si

nasao sam isti pravilnik iz 2014,
http://www.gradjevinarstvo.rs/...elaciju-regulaciju-i-izgradnju

Član 58