[ Mihajlo012 @ 06.11.2017. 23:09 ] @
Poštovani , imam jedan problem naime evo o čemu se radi . Koristio sam kotao Radijator Kraljevo tk 34kw ali je procureo pa sam ga zamenio Bošovim kotlom sfu 32kw . Problem nastaje kad je temperatura odlaznog voda 60 stepeni ( i niža )a povratnog 55 stepeni na kotlu je 70 stepeni . Tad su radijatori(panelni radson ) u kući u gornjoj polovini vreli a u donjoj polovini oko 30 stepeni . Pa je u kući temp oko 18 stepeni Uredno je odzračeno sve .. Ako podignem temperaturu u kotlu na 80 stepeni polazna teperatura dođe do 70 a povratna do 65 i u kući je mnogo toplo 25 stepeni . Tačka orošavanja kotla je 65 stepeni tako da ako ima manju temperaturu stvara se kondez na zidu kotla i gasi vatru . Imam ukupno 14 radijatora dužine od pola do dva metra i kod svi je ista situacija . Kako da podesim da radijatori celom svojom površinom emituju toplotu slične jačine ? Da li je Grrundfos pumpa ups 32 60 , 15 god stara oslabila pa da je zamenim ? Inače je pumpa na odlaznom vodu i preko nalegajućeg termostata se uključuje a on je podešen na 55 stepeni . Da nema neko začepljenje negde jer mi se čini da je jačina protoka slaba . Letos sam skidao i isprao sve radijatore ali uzalud . Da li četvorokraki ventil može da pravi probleme ? Bio bih veoma zahvalan ukoliko neko ima ideju kako da otklonim kvar jer mi u suprutnom ostaje ili da se smrznem od hladnoće ili prokuvam od toplote . hvala
[ zoran.mika @ 07.11.2017. 06:34 ] @
Potrebna je još jedna pumpa u radijatorskim krugu grejanja, postaviti je na povratni vod, staru pumpu koja je u kotlovskom krugu namestiti na prvu brzinu a ovu novu ćeš testirati i namestiti po grejanju celog radijatora.
[ Mihajlo012 @ 07.11.2017. 10:39 ] @
Hvala na savetu . Ukoliko sam Vas dobro razumeo novu pumpu da postavim u kući na povratnom vodu jer mi je stara pumpa u kotlarnici pored kotla .

[ zoran.mika @ 07.11.2017. 11:07 ] @
Ovako bi trebalo
[ Mihajlo012 @ 07.11.2017. 17:37 ] @
Izgleda da su meni sve pogrešno povezali . Stara pumpa je u radijatorskom krugu . Moraću sve da preinstaliram .Postavio bih slike ali nešto neće . Hvala na savetu .
[ zoran.mika @ 07.11.2017. 17:54 ] @
Ako budeš sve ponovno radio gledaj da pumpa u kotlovskom krugu bude na povratu a u radijatorskom krugu na polazu imaćeš manje posla.
[ urade @ 10.11.2017. 15:11 ] @
Citat:
zoran.mika:
Potrebna je još jedna pumpa u radijatorskim krugu grejanja, postaviti je na povratni vod, staru pumpu koja je u kotlovskom krugu namestiti na prvu brzinu a ovu novu ćeš testirati i namestiti po grejanju celog radijatora.


Na slici se vidi da je pumpa i sada u radijatorskom krugu...
[ Living Light @ 10.11.2017. 15:33 ] @
Mihajlo,
Koliko je ceo sistem star?

Kad je poslednji put menjana voda u sistemu?

Jesu li radiojatori ikad isprani/ispirani od taloga i mulja, rdje i kamenca,
koji se skuplja na dnu rebara radijatora?

[ boree @ 10.11.2017. 16:48 ] @
Ima li na radijatorima termo glave ? Da li se čuje protok vode kroz radijatore dok su tako pola topli pola hladni ?
[ zoran.mika @ 10.11.2017. 18:56 ] @
Citat:
urade:
Citat:
zoran.mika:
Potrebna je još jedna pumpa u radijatorskim krugu grejanja, postaviti je na povratni vod, staru pumpu koja je u kotlovskom krugu namestiti na prvu brzinu a ovu novu ćeš testirati i namestiti po grejanju celog radijatora.


Na slici se vidi da je pumpa i sada u radijatorskom krugu...



Ako vidiš da je slika postavljena posle mog komentara, zato sam mu posle rekao da radi manjeg posla stavi još jednu pumpu u kotlovski krug na povrat.
[ Mihajlo012 @ 10.11.2017. 19:04 ] @
Pozdrav , radijatori su panelni , nema termo glava , čuje se zujanje pumpe . Celi sistem je star 15 godina . Pretprošle godine je zamenjen kotao a radijatore sam skidao i ispirao letos ništa u njima nije bilo ali nisam isprao mrežu tako da je moguće da se nakupilo tu i kamenca i svega . Najveća razlika je igmeđu gornjei donjeg dela radijatora je kad je polazna temperatura 55 a povratna 50 stepeni .


Zoran Mika

Na slici se vidi da je pumpa i sada u radijatorskom krugu... . Majstor je tako povezao ,znači treba da dodam pumpu na kotlovskom krugu .
[ zoran.mika @ 10.11.2017. 20:13 ] @
Da, na kotlovskom krugu na povratu između mešanog i kotla
[ mali genije @ 10.11.2017. 22:24 ] @
Ako je radilo sa starim kotlom.....radice i sa novim bez dodatne pumpe.
Ja da sam na tvom mestu zamenio bih kondenzator na pumpi :-).......
[ boree @ 11.11.2017. 06:40 ] @
Predpostavljam da su na radijatorskim ventilima odvrnuti skroz navijci ,dole na povratu.
[ Mihajlo012 @ 11.11.2017. 17:24 ] @
Jesu odvrnuti skroz i gore i dole . Zatvarao sam dovod i odvod , isprobavao razne varijante . Otvorim dovod skroz pritvorim odvod na malo , pa na malo više pa na pola i ništa isto i sa dovodom . Ukoliko treba da isperem mrežu da li postoji neko sredstvo za ispiranje ili čista voda ?