[ Braxi @ 16.11.2017. 14:19 ] @
primecujem da preovladavaju tehnicke teme bela tehnika, varenje, klime, crepovi, elektronika automobili i neke prakticne stvari posao oglasi i imigracija. Retko vidim da ovde kao nekada dolaze ljudi od kojih stvarno mozes dobiti kvalitetan IT savet.

Sta bi mogao biti razlog ? Pada mi na pamet da su nekadasnji AS-ovi foruma sada na seniorskim pozicijama i nemaju vremena ili im se zdravo J za forum. Rade ljudi za pare e se strategijom, a ne operativom i detaljima.

Medjutim gde su nove generacije ? Pp da su na youtube gde za 5 sec mozes naci svakakav odgovor i nema potrebe da se prenemazes na forumu.
[ mb57 @ 16.11.2017. 14:37 ] @
@Braxi:
Interesantno pitanje a još interesantnije je da ti učestvuješ isključivo na madzone?!
Šta je poenta tvog pitanja-teme?
[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2017. 14:43 ] @
Pa evo mene, ja sam kao neki senior ;)
1994 sam rebutovao Sangajski aerodrom testirajuci svoje patcheve na Stratusovoj aplikaciji ;)
[ pajapop @ 16.11.2017. 14:45 ] @
Citat:
Braxi:

Pada mi na pamet da su nekadasnji AS-ovi foruma sada na... pozicijama i ... im se zdravo J za forum....



[ Braxi @ 16.11.2017. 14:53 ] @
najvise dolazim na mz tu me veseli da razmenim koju sa par ovih pur ispicutura ili narkosa. Eventualno ako ko zaluta normalan hvala mu.

zatim pomazem koliko mogu na foumu imigracija.

Ja sam ekonomista IT savete bas ne dajem. Jedan sam od inicijatora da se otvori podforum Ekonomija ali na zalost taj forum je mrtav jer nazalos ekonomijom se danas svi bave pa sratila na MZ.
[ mb57 @ 16.11.2017. 15:03 ] @
Citat:
Braxi: Ja sam ekonomista IT savete bas ne dajem. Jedan sam od inicijatora da se otvori podforum Ekonomija ali na zalost taj forum je mrtav jer nazalos ekonomijom se danas svi bave pa sratila na MZ.

Čekaj. Na tvom profilu piše da si na forumu od prošle godine a u podforumu ekonomija, teme su stare više godina?
Nešto tu ne štima?
Takođe, kažeš:
Citat:
Braxi: najvise dolazim na mz tu me veseli da razmenim koju sa par ovih pur ispicutura ili narkosa. Eventualno ako ko zaluta normalan hvala mu.

Prvo, nije korektno da bilo koga etiketiraš jer i tvoj nivo pisanja nije reprezantivan za čoveka, kako se predstavljaš?!
[ pajapop @ 16.11.2017. 21:32 ] @
Citat:
Braxi:
... Eventualno ako ko zaluta normalan hvala mu.


[ pajapop @ 16.11.2017. 21:33 ] @
Citat:
Braxi:
... Eventualno ako ko zaluta normalan hvala mu.




[ Everick @ 16.11.2017. 22:49 ] @
Bela tehnika, automobili, pegle, četkice za zube... sve se to danas kači na Internet.
[ Braxi @ 17.11.2017. 06:35 ] @
klinci su porasli. Sad im je vaznija ves masina i grejanje nego procesor.
[ sasa022 @ 17.11.2017. 13:02 ] @
@Braxi

Vremena se menjaju , globalizacija i novi trendovi....

Klinci sada koriste smart telefone i tablete i "nemaju vremena" za tehnicke detalje

"stara garda" je "ispekla zanat" , a klinci ocigledno nisu zainteresovani kao sto je bilo nekada

Uredjaji kada se pokvare - opravka van garantnog roka je najcesce neisplativa ( ili nije moguca ) i kupuju se drugi ,
nekada su trajali po 10-20-30 godina , sada se menjaju na 2-3-5.
[ Living Light @ 17.11.2017. 19:56 ] @
Braxi,
Nego da te pitam !

-Šta Ti to imaš Zlobno protiv Foruma ELEKTRONIKE ???

Šta je TO što Tebe toliko škatljava ???

Jel nešto "Tamo" nije u redu, iLi šta ?
[ bananaphone @ 17.11.2017. 20:36 ] @
Citat:
sasa022:
@Braxi

Vremena se menjaju , globalizacija i novi trendovi....

Klinci sada koriste smart telefone i tablete i "nemaju vremena" za tehnicke detalje

"stara garda" je "ispekla zanat" , a klinci ocigledno nisu zainteresovani kao sto je bilo nekada

Uredjaji kada se pokvare - opravka van garantnog roka je najcesce neisplativa ( ili nije moguca ) i kupuju se drugi ,
nekada su trajali po 10-20-30 godina , sada se menjaju na 2-3-5.


Klinci koji sad zavrsavaju ETF su dobri, ja bi se usudio reci - i bolji od predhodnih generacija.

Imaju mnogo vise resursa za ucenje i alata za rad, i brzo uce. Globalizacija im je ucinila dostupnim resurse koji su pre bili nedostupni, pre smo morali da koristimo forume da bi zajednickim snagama skontali neki problem. Sad sve imas ne klik misa.

Hoces da programiras? Imas na netu 100 vrhunskih kurseva i knjiga na tu temu, sta ce ti forum? Hoces mreze? Hoces sysadmin? Hoces Linux? Sve vec postoji i sve je razbijeno u crevca... Ono sto ne mozes naci na netu, neces naci ni na ovom forumu...
[ Living Light @ 17.11.2017. 20:52 ] @
da i Ti kazes neku korisnu,
a da ne kritikujes, ehhbendišeš, ili Zvocaš,

lepo...

[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2017. 23:44 ] @
"Klinci koji sad zavrsavaju ETF su dobri, ja bi se usudio reci - i bolji od predhodnih generacija.

Imaju mnogo vise resursa za ucenje i alata za rad, i brzo uce. Globalizacija im je ucinila dostupnim resurse koji su pre bili nedostupni, pre smo morali da koristimo forume da bi zajednickim snagama skontali neki problem. Sad sve imas ne klik misa."

Hm, jesi siguran da nije bilo tako i pre 10 godina? Secam se na ovom forumu dikusija iz tog vremena, bilo je mnogo vise interesovanja i entuzijazma ...
[ MajorFatal @ 18.11.2017. 00:29 ] @
Citat:
Braxi:
primecujem da preovladavaju tehnicke teme


Pa es i jeste tehnički forum? Danas je najnezgodnije ako ti frižider zaprati insagram, dojaviće mikrotalasnoj pa će ova da objavi na twiteru...

Citat:
Braxi:
bela tehnika, varenje, klime, crepovi, elektronika automobili i neke prakticne stvari posao oglasi i imigracija.


Gde?



[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 00:39 ] @
Forum je najbolji domaci, koliko vidim, sto se tice tehnike. To sto je manje interesovanje za IT, govori i to da danas nema dovoljno ljudi pa je struka trazena. Jedno vodi u drugo. Ne pomazu tu ubrzani kursevi od 3 meseca ;p
[ Living Light @ 18.11.2017. 00:45 ] @
Užurbani IT kurs od 3 mesea naspram Laganog EL kursa od 30 Godina !

Baš uporedivo,

Hehe,
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 00:49 ] @
Pa pravo da ti kazem, ovde bi neko mogao brze od ta tri meseca da nesto i nauci ;)
Ja sam drzao obuku o C-u Korejancima i Kinezima i to doktorima 1994 ;)
[ Living Light @ 18.11.2017. 00:57 ] @
I, gde su ONI doktori 2017-e ?

Posle 20+ kusur godina ?



[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 00:59 ] @
Ne znam, vratio sam se u Srbiju, sve sto zaradim trosio sam na telefon ;p
[ Living Light @ 18.11.2017. 01:05 ] @
Branimire,
samo pitam,
---------------
Smanji četovanje, Ribe će ti doči "Glave" :)
[ R A V E N @ 18.11.2017. 07:31 ] @
Citat:
Elitesecurity je IT forum i dalje ?


Forum koji tražiš se zove https://stackexchange.com/ . Ne samo oko ICT-a, nego imaš ekspertske podforume iz mnogih oblasti. Nema zapričavanja i sve je jako moderisano, čak će ti možda ukloniti pitanje ako je previše početničko. Treba da znaš engleski i nađi neki ispravljač gramatike na web-u, ako imaš potrebu za tim.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 08:00 ] @
Stackexchange je krsh, sa tim forama gde se moze upvoatovati i downvoutovati. Ja se i dalje drzim usenet-a ;p
[ SlobaBgd @ 18.11.2017. 08:42 ] @
Citat:
R A V E N:
Citat:
Elitesecurity je IT forum i dalje ?


Forum koji tražiš se zove https://stackexchange.com/ . Ne samo oko ICT-a, nego imaš ekspertske podforume iz mnogih oblasti. Nema zapričavanja i sve je jako moderisano, čak će ti možda ukloniti pitanje ako je previše početničko. Treba da znaš engleski i nađi neki ispravljač gramatike na web-u, ako imaš potrebu za tim.

Ma Braksiju treba neki ustaški/antisrpski/pro-trollerski forum gde će da se istovara među svojim istomišljenicima. I ova tema mu je čisto trolovanje, pa u tom svetlu treba gledati i drugo njegovo učestvovanje u temama.
[ bananaphone @ 18.11.2017. 08:58 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Klinci koji sad zavrsavaju ETF su dobri, ja bi se usudio reci - i bolji od predhodnih generacija.

Imaju mnogo vise resursa za ucenje i alata za rad, i brzo uce. Globalizacija im je ucinila dostupnim resurse koji su pre bili nedostupni, pre smo morali da koristimo forume da bi zajednickim snagama skontali neki problem. Sad sve imas ne klik misa."

Hm, jesi siguran da nije bilo tako i pre 10 godina? Secam se na ovom forumu dikusija iz tog vremena, bilo je mnogo vise interesovanja i entuzijazma ...


100% sam siguran, ja sam ucestvovao na ovom forumu od 2001, i stvarno smo morali da diskutujemo kako nesto radi, danima i da testiramo i provaljujemo. A to su mogli da rade samo entuzijasti, pogotovo sto IT tada nije bio tako fantasticno placen kao danas... Tako da je bilo entuzijazma ali znanje nije bilo dostupno i sporije se sticalo nego danas.

Secam se kad je neko okacio tipa FTP server na drenik netu ili tako nesto, gde su bile sve strucne knjige serovane, pa to je bila revolucija :D, hej knjige covece, ko danas prica o knjigama??? BGP smo ucili sa nekih slajdova koje je Beri napravio, cirkus :D

Sve je dostupnije, kao sto su se pre kopirale kasete sa muzikom, tako je i ovaj forum radio, danas otvoris youtube i imas bukvalno sve. Tako je i sa programiranjem, sta si imao za C jezik 2001? Krausovu knjigu i ne znam kad se pojavio prevod Kernighan/Ritchie knjizica? Ako zaglavis - gde ces, sta ces? Pa na forum pa kljucas zajedno sa ekipom, provaljujete gde je problem.

Vidi danas - svako dete otvori youtube:

https://www.youtube.com/user/StanfordUniversity/playlists

Da se uk*enjas koliko resursa, a ovo je samo zrno peska u pustinji...

[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 09:22 ] @
Hm, pa ja sam na internetu od 1997 ;)
Pre toga BBS-ovi... 2001 je imalo oho ho da se skine sa neta. Na usenetu si mogao na 1-1 direktno da pricas sa autorima knjiga i ljudima koji su stvorili IT;)

edit:
sto se tice plata kod privatnika, 2001 se placalo ko i sad. Meni je bilo samo bitno da otvore platni promet i puste firme u zemlju da rade. Tj da ne smetaju.
[ anon70939 @ 18.11.2017. 10:55 ] @
Mislim da danas postoji mnogo vise tehnologija i grana u IT, nego pre 20 godina. Dovoljno je samo pogledati na ES homepage, nista to nije promenjeno do danas. Gde se pise o tim novim tehnologijama?

Danas se daleko veci broj ljudi bavi ITem, pa oni i kreiraju mnogo vise materijala za učenje.

Samim tim, nove generacije koje i ne znaju nešto posebno za ES, kad guglaju da reše problem, dođu do tih pomenutih stranica poput stackexchange, youtube i sl.

A ES.... Dakle fale te nove mlade generacije, koje bi postavljala pitanja. Samim tim matore generacije su prestale i da posecuju ES i da odgovaraju na pitanja, jer ih niko i ne postavlja.

Eto ja se poslednjih par godina iz neke navike, aktivirao u Windows i Linux temama sa pitanjima i podpitanjima. I tu bukvalno 3-4 osobe su aktivne. Tako da mladjim generacijama i nema bas neke koristi da obitavaju u IT temama na ES.

Neki su presli na pcaxe i bench. Ali Pcaxe je po mom mišljenju forumčić gde se okupljaju klinci, koji su u gejming svetu. Benč mi deluje već ozbiljnije moderisan, ali ono... ipak zbog nekih "sećanja" radije ostajem na ES.




Jedino ovaj MZ je aktivan. Meni je do pre godinu-dve bilo zanimljivo da učestvujem ovde, ali su tada bile aktivne osobe sa kojima je vredelo nešto i diskutovati.
Te osobe više i ne dolaze... Od tih koji kvalitetno pišu, jedino Dimković je još tu, nije mi jasno kako nije pobegao... kao da ima neke "akcije" od foruma...

Mada neki i pokušavaju da vrše bilo kakvu normalnu konverzaciju, ali je forum zaražen šljamom od desetak ljudi koji su na nivou Informera, farme i parova...
Gde u svakoj temi se ubace da je unište prozivkama na ličnom nivou, psovanjem, vređanjem... i na kraju i tema završi u vodama rusija vs nato, četnici vs partizani i sl... verovatno će i ova tema "nekako" preći na tu tematkiku. Ne mogu da zamislim koliko je jadan privatan život tih ljudi, kad moraju da dođu ovde da povraćaju...
A kad im pogledaš profil gde učestvuju dalje, da li ih ima u IT... ni traga... samo MZ.

Zašto nisu banovani? Nije opravdanje nedovoljno ljudi za moderaciju, jer tu nema šta da se moderiše, jer je vrlo jasno ko su ti ljudi...
Nego ili predstavnici foruma vole da čitaju Informer i slične novine, pa im ovakav haos odgovara, ili im je bitan broj otvaranja, čitanja stranica, posećenost, zbog finansijske koristi od reklama. Ne vidim ni jedan treći razlog, zašto ovaj šljam ne bi bio banovan.
Ako se toleriše zbog posećenosti... ja verujem da ti koji su kvalitetno i pisali, su se sklonili, jer ne žele da se spuštaju na takav nivo. Kao što i u privatnom životu izbegavaš problematične alkose, kojima je istrulilo pola mozga... Šta da pričaš sa njima?

Ako je posećenost opet bitna jer nečim mora da se plati ovaj server i održavanje... pa bem li ga, neka se otvori neki fazon donacije. Ja bih rado dao 10-20€ godišnje, kad bi se ES doveo malo u red.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 11:25 ] @
"Gde se pise o tim novim tehnologijama?"

Pa pocni ;p

"Samim tim matore generacije su prestale i da posecuju ES i da odgovaraju na pitanja, jer ih niko i ne postavlja."

Niko ih ne postavlja zato sto interesovanje za te tvoje tehnologije tezi 0.
Nije to samo na ES, trend je globalan. Mi smo mali pa se to ovde vise oseca. Mislim pazi, u zemlji gde je tolika nezaposlenost firme mole i kume za IT ljudima ;p
*Sta to govori*?


[ vladd @ 18.11.2017. 11:41 ] @
Problem je u firmama a ne u nezaposlenosti. Doticne firme bi da zaposle IT strucnjaka prvo sest meseci na probnom radu, besplatno, pa onda startna platica od 400 evra neodredjen broj meseci, sa sargarepom od CAK 800 evra u perspektivi..

A dobri strucnjaci, frilensingom mogu da sprze nekoliko tih "platica" bez da im neki gazdonja histerise ili leci frustracije posto je nacesce bizmis balvan. Grabi, otmi, prevari, sredice poznanici iz vlas'..

To sto te firme traze, neka traze, ali moraju da plate, pa nece toliko da traze, a oni bi da zaposle rodjaka sa sela, da se puvaju, a onda malo da pomuzu nekog zaista strucnog da im odradi posao za mizerne pare.

Zato i nema sirokog deljenja informacija i znanja po netu, posto novokomponovani experti opste prakse misle da nema veze sto ne znaju sva slova, nesto ce da izguglaju, pa ce se snadju....

Sto bi IT ekspert slusao bulaznjenja nekog "poslodavca" i to za male pare, ili vadio fleke nekog zaglupog gazdinog rodjaka, kao ovde je to tako, standard mali, velike rezije, kada im je planeta na dlanu?
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 11:44 ] @
Da, ima o-ruk firmi dosta, ali nisam mislio na njih. Mislio sam na firme kojima je posao IT.
[ Blue82 @ 18.11.2017. 11:55 ] @
Evo konkretno, ranije se znalo, postavis pitanje, dobijes odgovor ili se svi barem potrude da pronadju resenje makar ga na kraju i ne pronasli.

U poslednje 2 godine, bilo je mnogo tema (po meni sa potpuno pocetnickim pitanjima) na koja ti niko ne da nikakav odgovor. Onda ja lepo kazem ovaj elitesecurity je njesra i nadjem drugo resenje.

Od IT delova foruma, Excel podforum se jos dobro drzi i to je jedan od retkih podforuma na kojima stvarno znas da ces dobiti odgovor. Sve ostalo vise-manje truba.

A to je do administracije. Nema kvalitetnog foruma ako ne angazujes kvalitetne moderatore, koji znaju odgovore na pitanja. Pa kad ne zna niko drugi od ljudi sa strane oni su tu da odgovore.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 12:00 ] @
Moderatorima nije zadatak da odgovaraju na pitanja. To nikom nije zadatak. Stvar dobre volje ljudi. Secam se burnih diskusija na IT teme pre negde 10 godina. Toga nema sada. Nije cilj foruma odgovaranje na pitanja, nego diskusija.
[ SlobaBgd @ 18.11.2017. 12:16 ] @
Sasvim se slažem. Posebno kada neko očekuje pomoć (tu ne mislim ni na koga iz ove teme, nego generalno pričam), i ljuti se što je ne dobija, a forum posećuje svake dve godine i to kada ima problema. Doprinos forumu - nula, a očekivanja velika. Da ne govorim da se takvi ni ne jave da kažu kako su (ako su) rešili problem.

Vezano za to, kako to - ne dobiješ očekivan odgovor i odmah - ovaj ES je njesra?! To što smo nekom pomogli sto puta, i što se svakodnevno pomaže mnogima, to nije merilo? Merilo je ako tebi neko ne odgovori? A što se tiče tema bez odgovora, izvoli pa odgovori, druže. Niko nije ni obavezan ni plaćen da odgovara, kako lepo reče Branimir Maksimovic.

Još uvek je ES jako dobar forum, iako je zenit dostigao pre par godina i sada je u padu i po poseti i po kvalitetu. Ali takvo je stanje svuda, mnogo jači forumi na svetskom nivou sa mnogostruko većom posetom ugašeni su jer su vlasnici procenili da se ne isplati da ih drže aktivnim. Dok ES i dalje živi.
[ anon70939 @ 18.11.2017. 12:20 ] @
pa dobro, neko odgovori na pitanje, pa onda jos neko odgovori na pitanje, pa se onda razvije diskusija.
A moderatori nisu tu da odgovaraju na pitanja, ali obicno najaktivniji clanovi na forumima postanu moderatori.
[ Blue82 @ 18.11.2017. 13:39 ] @
Kada bih ja imao novca i bio zainteresovan za to, napravio bih forum koji bi se bavio nekim oblastima i za sve te oblasti bih placao istaknute strucnjake u toj oblasti da odgovaraju na pitanja.

I sasvim sigurno mogu da se kladim u cega god hocete da bi forum bio vrhunski rangiran. A to da forum nije mesto za odgovaranje na pitanja... Diskutujte na chatu, facebook-u i slicnim mestima. Ovde se dolazi sa odgovarajucim problemom radi resavanja istog ili stvaranja misljenja o necem.

I ovo je biznis kao svaki drugi. Koliko ulozis toliko dobijes, a ako prepustis rulji da ga vodi bas tako ce i izgledati. Pa kad imas strucnjake koji ce ti sigurno resiti problem, forum ce ti posetiti ogroman broj ljudi, pa ces naplaivati reklame na istom i od toga platiti strucnjake. Vrlo jednostavno. A ako pitas kako da se povezes sa SQL pa ti niko ne odgovori, onda taj forum neces ni posecivati, jer zasto bih kraj puno kvalitetnijih.

Ovo za mene odavno i nije forum, vec zuta stampa. Malo prelistas MadZone, malo se nasmejes a konkretne odgovore trazis na ozbiljnijem mestu. Ovo bukvalno vodi rulja, uvek isti ljudi zagade svaku temu pa ko voli Farmu neka posecuje. Kazem svaka cast pojedinim podforumima. Kada bi citav forum bio na tom nivou i ovo bi sve zazivelo kao nekad.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 13:49 ] @
Blue, imas stack overflow, koji nikad nisam, niti cu posetit, (osim sto izlazi na search enginima). To je forum upravo kakav tebi treba ;p
Striktno pitanja i odgovori...
[ Lavlja_Jazbina @ 18.11.2017. 14:20 ] @
Citat:
blue82 -Ovo za mene odavno i nije forum, vec zuta stampa.-

Ali kad ti trebaju kamere koje ce buditi radnike iz zimskog sna onda nije zuta stampa.

Nemojmo biti licemeri!
[ Blue82 @ 18.11.2017. 17:13 ] @
Kakve kamere za radnike?
Kao sto rekoh ima par delova foruma koji jos funkcionisu, ostalo je na nivou Farme i Parova. Uvek isti ljudi se svadjaju sa istim ljudima a od korisnih informacija nista. Neko to voli, a kao sto se vidi iz prilozenog, vecina kvalitetnih clanova koji su imali sta da kazu ne vole. Pametni ljudi se retko prepustaju rulji.
[ djoka_l @ 18.11.2017. 17:34 ] @
Baš bih volao da vidim kako bi plaćao stručnjake da besplatno odgovaraju na pitanja. Nema tog foruma na svetu koji od reklama zarađuje više nego što plaća hostovanje i protok.
Jedini forumi na kojima odgovaraju plaćeni stručnjaci su oni koji su deo podrške neke velike kompanije (Microsoft, Oracle, IBM), ali je mnogim od tih foruma pristup moguć samo onima koji imaju plaćeno održavanje i bez obzira na sve to, češće dobiješ odgovor, ili od nekog korisnika koji za to nije plaćen, ili na nekom javnom forumu. U oba slučaja, od volontera zavisi 95% sadržaja.
[ bananaphone @ 18.11.2017. 17:59 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Hm, pa ja sam na internetu od 1997 ;)
Pre toga BBS-ovi... 2001 je imalo oho ho da se skine sa neta. Na usenetu si mogao na 1-1 direktno da pricas sa autorima knjiga i ljudima koji su stvorili IT;)

edit:
sto se tice plata kod privatnika, 2001 se placalo ko i sad. Meni je bilo samo bitno da otvore platni promet i puste firme u zemlju da rade. Tj da ne smetaju.


Hm - ja sam na Internetu od 1996, mada ne znam kakve to veze ima sa bilo cim, (normalno visilo se i po SezamPro i koje kakvim privatnim BBS-ovima) fora je sto mi tada nije bas bilo jasno o cemu se tu konkretno radi, a i sve ljude koje sam mogao da pitam, su mi davali definicije i objasnjenja koja nisu bas 100% u vinkl sa mojim danasnjim razumevanjem Interneta, pricam o ljudima iz IT sveta i profesorima/asistentima.

Trziste je bilo isto ako se bavis danas sklapanjem kineskih racunara, i uvaljivanju opreme drzavnim firmama, inace se mnooogo promenilo u svakom smislu, danas se u IT-u vrte nenormalne pare u odnosu na 2001 godinu i plate su u srazmeri sa tim, bar kod onih ljudi sa kojima sam ja u kontaktu su otisle poprilicno na gore...

Ali kakve to veze ima sa ovim o cemu ja pricam?

Microsoft je u Srbiju dosao tipa 2001. Cisco je dostao tu negde ± ne secam se tacno, otvorili su akademiju tipa 2004-te na ETF-u. Tek od 2004 par desetina srecnik klinaca je moglo da krene na solidno skup kurs na ETF-u za hebeni CCNA i prvi put zaista kuca komande na pravi Cisco router.

Danas imas milion kurseva za networking, CCNA resursa besplatnih, imas GNS3 gde mozes da podignes topologiju manjeg Telekoma na notebook-u itd. Resursi za ucenje su neograniceni i siroko dostupni.

Gledaj sta se tu kontalo po forumu 2001 godine:

http://www.elitesecurity.org/t759-Problemi-sa-mrezom

Tako je izgledalo vecina "enterprajz" mreznih okruzenja koje sam imao prilike u to vreme da vidim, firma u kojoj sam ja radio je imala 2 (slovima dva) rutera :D

BTW - evo iskopah temu: http://www.elitesecurity.org/t3006-Knjige-Kako-stvari-stoje - meni je to bio zlatni rudnik, a zamisli kako bi ovako nesto delovalo smesno danasnjim klincima :D?

[ Living Light @ 18.11.2017. 19:14 ] @
Blue82,
nemo da sehhruckaš !

Ima i te kako delova Foruma koji Vrhunski Funcionišu !

To sto ti ne vidis ni deo, i u njima NE ucestvujes,

--TO nije razlog za takvu Lošu Ocenu.
------------------------------------------

Polako sa TO Plačanje :)



[ Braxi @ 18.11.2017. 19:39 ] @
bez obzira IT deo foruma je definitino i bespovrtno pukao...
[ Shadowed @ 18.11.2017. 19:45 ] @
Citat:
djoka_l: Nema tog foruma na svetu koji od reklama zarađuje više nego što plaća hostovanje i protok.

Zasto da ne? Elitesecurity-u je to uspevalo bez problema dosta vremena. Ne znam kakva je sada situacija.
Mozda si mislio na varijantu da placa ljude da odgovaraju? U tom slucaju se slazem, ne bi bilo dovoljno novca za dovoljan broj ljudi.
[ Blue82 @ 18.11.2017. 19:58 ] @
@djoka_l zarada od reklama (banera) zavisi iskljucivo od posecenosti sajtova. Ako napravis sajt koji privlaci veliki broj ljudi, baner na njemu ce puno kostati. 1s u TV prenosu velike fudbalske utakmice kosta astronomsku sumu, zato sto ce tu reklamu u tom trenutku videti ogroman broj ljudi. I tu nema nikakve filozofije.

Ako privuces veliki broj ljudi (a ja verujem da bi ih privukao strucnim ljudima, jer svi bi tu trazili odgovore na mnoga pitanja) i zarada ne bi izostala. Ako pak ne bih privukao ljude, moj poslovni plan je los i zarada u skladu sa tim.
[ ademare @ 19.11.2017. 02:21 ] @
@ CoyoteKG

Stvarno nemam pojma sta ovde hvalis forum tipa Bench !

Ceo taj forum je da se pusti voda za njim u toaletu da lakse klizne u solju !

Evo u zadnjih mesec dana podforum Programiranje tamo ima cetiri i slovima 4 teme . Ej za mesec dana . Da vidimo sta je


Kako rangirati aplikaciju na Play Store? Jel to programiranje ?
Editori i razvojna okruzenja
Prebačeno: Privatni casovi
Fuel za Kotlin

E ako je to Ozbiljan forum , onda ne znam .

I jos Nesto , Marks je bio Budala i mnogo je Lupetao !! NIKADA kvantitet NECE preci u KVALITET !!
[ anon70939 @ 19.11.2017. 03:09 ] @
Ne hvalim... Pročitaj lepo. Pohvalio sam samo moderaciju. Seruckaj tamo kao što se ovde radi, pa da vidim da li ćeš proći bez nekog poena... kasnije i bana.
A da ga hvalim... onda bih verovatno obitavao tamo, a ne ovde.
[ Branimir Maksimovic @ 19.11.2017. 03:21 ] @
Kvalitet foruma se otslikava po slobodi govora, po meni. Sto manja cenzura, to je bolji forum. Dakle sto manje intervencije od moderatora, to bolji forum. Kazem, generalno nije problem u tome sto je forum ovakav ili onakav, nego sto je generalno interesovanje za IT manje, nego ranije.
Usenet je nekad vrveo od diskusija a sad je zamro. To je zato sto je generalno diskusija prenesena na web forume. Isto se to desava sad sa klasicnim forumima. Klinci vise na fejsbuku i tviteru manje posecuju forume.
[ dejanet @ 19.11.2017. 07:51 ] @
U danasnje vreme praviti novi forum iz pocetka je kao otici u cetnike 46-te. Nisam siguran koji su sve razlozli, ali mislim da nisu nedostatak tema ili potencijalnih korisnika, vec su rezultat navika ljudi koje su stekli na socijalnim mrezama, interaktivnost koju imaju tamo valjda, ali i disperzija na razlicite sajtove i platforme. Takodje puno mladjih korisnika se zadrzavaju na stranici samo 5 sec, pa ako "ukaci" content nastavi da cita.

Sto se tice Q&A sajtova Stack Overflow je imao puno srece jer izabrao freemium model, dok je Experts Exchange naplacivao od nekog trenutka i naravno "pukli" i ako su bili stariji i relativno kvalitetni.

Sto se nase scene tice benchmark po meni ima previse grupa i kategorija, ima mnogo vise topica nego aktivnih tema i ucesnika. Kada se broj ucesnika smanji po meni je dobro da se smanji i broj tema i topica(tj. da se gurnu u drugi plan), da bi ljudi mogli da primete aktivne teme.
Po ovim pitanjima ES znatno bolji, jer je "sveden" od pocetka, takodje lako mogu da se uoce nove teme.

Generalno problemi su navigacija, fokus na teme od interesa za korisnika, osecaj za interaktivnost itd..
[ vladd @ 19.11.2017. 08:26 ] @
Citat:
Ovo za mene odavno i nije forum, vec zuta stampa


A korisnici popunjavaju stupce.

Postoje sajtovi koji resavaju probleme, i strucne i tehnicke, ali uz odredjenu novcanu nadoknadu. I ne zovu se "forumi". A i resenje problema kosta.

Forumi sluze za razmenu iskustava, poneko razmatranje problema, diskusiju po odredjenim tematikama. Razmena, sukobljavanje i provera stavova. U pozitivnom smislu.

Sebicnost i bezobrazluk dovodi do procene da forum treba necemu licnom da "sluzi". Pojedincu da poboljsa zivot u neznanju?

Cinjenica je da je sve vise bahatih i bezobraznih na strucnim forumima, a to pretpostavljam da je posledica korupcije i nepotizma drustva, kada su neuki dovedeni na pozicije koje ne mogu da savladaju. Pa traze i vape za pomoc preko celog neta, a narocito na prepoznatljivom jeziku.

Zato je manje dzukaca i vise pristojnih diskusija na forumima na engleskom jeziku, iako bi proporcija trebala da bude drugacija.

A sumnjam da na ovom forumu moze da se postavi tehnicko pitanje i da se ostane bez kvalitetnog odgovora ili korisne preporuke, sto zbog kapaciteta postavljaca, sto zbog kapaciteta odgovaraca.
Poenta je samo u stepenu bezobrazluka i sebicnosti, koje cesto sijaju u nastupu korisnika.
[ Blue82 @ 19.11.2017. 09:07 ] @
http://www.blic.rs/vesti/beogr...uno-zbunila-beogradane/m2twfbd

Evo, ovo se dobije kada masi prepustis da o necem razmislja.
Skrenes paznju na pravila kretanja u kruznom toku pa popijes salve uvreda, a 90% komentara kaze "kako oni to misle da izmisljaju pravila samo za ovaj kruzni tok? Doci ce neko sa strane pa nece znati ko ima prednost". Leb te je*o. Oni ladno misle da vozilo koje se nalazi u unutrasnjoj traci kruznog toka ima prednost u odnosu na vozilo iz spoljasnje trake. Njima je savrseno normalno da preseces put nekome da bi se iskljucio i to tako sto iz unutrasnje trake ti preseces putanju vozacima u sledece 3 trake??!? Halo rodjaci. Elementarna logika ako nista drugo.

Kruzni tok je nista drugo neko put sa 3 trake koji ne ide pravo vec kruzi, npr kao serpentina. Ako ispravis taj put da li bi se prestrojio iz leve trake u krajnju desnu da se iskljucis na nekom skretanju ne propustajuci vozila i svih traka sa desne strane? Nas narod je potpuno lud. Ne bi bio problem da je to komentar pojedinog idiota, vec mi kao narod nismo normalni. Nama treba totalna moderacija na svim nivoima dok se ne procistimo od olosa.

Eto, ko nije znao ovo su jedinstvena pravila o zabrani presecanja puta vozilu sa prvenstvom prolaza. Alal vera!
Citat:
Ozbiljno, opasno je imati kruzni tok sa jedinstvenim pravilima u odnosu na sve druge u zemlji/svetu. Razumem dobru nameru policije/projektanata ali ako ne moze da se napravi ZNAK koji ova nova pravila objasnjava na jednostan i razumljiv nacin SVIMA, ne mozete obavezati ljude da ih postuju. Mnogo ljudi dolazi iz drugih gradova/zemalja svaki dan i ide preko Slavije, bice dosta udesa i nece se znati ko je kriv a svaki udes ce dovoditi do kolapsa. Ne moze se dati obavestenje u novinama i ocekivati da to svi postuju kao da je zakon u pitanju-neozbiljno je i opasno. Plus morala bi da se uvedu i nova pitanja na polaganju vozackog ispita: ako je kruzni tok SLAVIJA onda ima prednost a),b)
[ Braxi @ 19.11.2017. 09:33 ] @
apsolutno se slazem da smo nenormalan narod, nasa istorija to pokazuje. Sto se tice Beograda tu ni hitler nije uspeo da zavede red, ali, kad se radi o krunom toku Slavija moram da kazem nesto u odbranu Beogradjana.

Ako razmislimo kruzni tok bi trebao da pusta ove sto se ukljucuju jer dolaze sa desne strane. I kad su krenuli prvi kruzni tokovi u Francuskoj valda tako je bilo. Medjutim onda su skontali da je za protok saobracaja bolje da se suspenduje to pravilo i da prednost imaju oni koji su vec u toku. Zato na ulazu u svaki kruzni tok sada imas znak obrnuti trougao da ulazis na put sa pravom prvenstva !
[ Blue82 @ 19.11.2017. 09:43 ] @
Nije uopste sporno da bi kruzni tok mogao bolje da se organizuje. Sporno je to sto niko ne vidi problem u tome da je zabranjeno iskljuciti se iz unutrasnje trake u krajnju spoljnju bez propustanja vozaca iz te trake. Sporno je to sto svi sada misle da je Okanovic retard zato sto im je skrenuo paznju na to, i sporno je to sto 90% njih misle da je on sada izmislio neko novo pravilo koje hoce da im uvede. I sporno je sto kazu pa ne mozete vozace preko novima da obavestite o tome, vec izmislite saobracajni znak koji to pokazuje.

Kad dodjem kuci pokazacu ti jedan po meni sjajan kruzni tog sa 5 kruznih tokova unutar njega. Iako na prvu ruku deluje kao nelogican i tezak, zapravo je veoma veoma dobra ideja.


[Ovu poruku je menjao Blue82 dana 19.11.2017. u 11:35 GMT+1]
[ Blue82 @ 19.11.2017. 10:33 ] @
Ovaj koncept mi se jako dopada.
Ali s obzirom na nasu saobracajnu kulturu, gotovo sam ubedjen da ga nikada ne bismo savladali, a zapravo mi deluje mnogo uredjeniji i logicniji.

[ SlobaBgd @ 19.11.2017. 11:08 ] @
Od ES foruma do kružnog toka. Sad će i pljuvanje u fontanu...
I posle - ne valja ES! Nije ES kriv, krivi smo mi! Mi smo...
[ anon70939 @ 19.11.2017. 11:11 ] @
I eto... od teme o forumima, dodjosmo do kruznog toga.
Sad ce jos malo Vucic, pa onda partizani i cetnici, pa onda legionari i ustase, a na kraju pred kljuc rusi vs nato...
[ Blue82 @ 19.11.2017. 11:12 ] @
Jesmo, namerno sam to uradio. Neko rece sami ce to ljudi sve da uoblice. Ja se sa tim ne slazem. Kazu bitno je da pricamo. Eto pricamo. Sta cete danas praviti za rucak? Nemam ideju a pocinje da krci stomak. Inace trazim neku podnu lampu. Nekako mi deluju sve iste i vrlo su ruzne. Ima neko nekakav predlog?

Mi smo sad jedna velika forumska porodica i zajedno gubimo vreme. I onako forum sluzi samo za to.
[ anon70939 @ 19.11.2017. 11:26 ] @
Pretpostavio sam :).


Nisam ja protiv ne-IT tema uopste. Meni je OK da dodjem ovde i procitam, desi se ponekad neka zanimljiva tema, zanimljiva diskusija... Cesto i ja pisem u takvim temama. Zato je i lepo što je MZ odvojen od ES.
Ne čitam žutu štampu jer mi smetaju klikbajt naslovi, pa se onda desi da neko izvuče neku zanimljivu vest, i napiše nešto, i onda se nadoveže neko sa drugim viđenjem o kom nisam razmišljao, i bude mi zanimljivo da pratim takve diskusije. Ali problem je sto nema kulture i granice pristojnosti u diskusiji. Na kraju kad neko ostane bez argumenata, onda krene da vredja kako je neko ustasa, kako je neko nesposoban da ucestvuje u temi jer ga izdrzavaju roditelji, i sl...
A to se na žalost toleriše...
[ pajapop @ 19.11.2017. 12:10 ] @
Citat:
CoyoteKG:
I eto... od teme o forumima, dodjosmo do kruznog toga.
Sad ce jos malo Vucic, pa onda partizani i cetnici, pa onda legionari i ustase, a na kraju pred kljuc rusi vs nato...


Ma sta Rusi vs NATO?...Zakljucak se sam namece...


[ Bradzorf012 @ 19.11.2017. 15:03 ] @
Blue82
To sam i ja mislio, ali mi se čini da nije baš tako. Mrzi me da guglam, ali ne bi bilo loše da vidimo ispravno tumačenje nekog stručnjaka. Ne možeš kružni tok posmatrati kao put. Onaj na putu(auto putu) sa dve kolovozne trake za kretanje u jednom smeru, u levoj traci je brži i njemu nije problem da se prestroji u desnu bez zaustavljanja saobraćaja u levoj u kojoj se kreće, ako recimo hoće da se isključi. Sve što je neophodno je da sa tom operacijom prestrojavanja započne na vreme. U kružnom toku bi morao da se zaustavi i bar teorijski bi mogao da čeka do u nedogled da u spoljašnjoj(desnoj) nema vozila ili da se ceo dan vrti u levoj, kako ne bi zaustavljao saobraćaj.
[ ademare @ 19.11.2017. 16:46 ] @
Eto Blue82 je Hteo da napravi offtopic ali Nije uspeo !

Upravo je taj kruzni tok sa 7 krugova i poredjenje sa obicnim sa jednim krugom , lepa ilustracija rada foruma .

On se zalaze naravno za ovaj sa 1 . tokom . Prosti , tipa pitanja , odgovori . Tema traje dok se ne odgovori na pitanje , ma kakvo ono jednostavno i trivijalno bilo ?

A forum funkcionise kao onaj sa 7 krugova ! Ako se dobro pogleda snimak , videce se da svako iz svakog kruga , moze da ide gde god pozeli . Neko ce da savlada raskrsnicu za 20 sekundi, neko ce po njoj da kruzi 10 minuta . Sloboda kretanja , uz minimalna pravila koja su obelezena na kolovozu .
[ vladd @ 19.11.2017. 17:27 ] @
Da pojasnim doticni off, za ove sto ne znaju da voze, ili samo teraju auto.

Nekada je kruzni tok bio cudo u saobracaju, sa mnogo manje vozila, i uveden je propis u kojem prednost imaju oni u toku, da bi ga sto pre oslobodili.

U civilizaciji je to na vreme izmenjeno, dok se kod nas provuklo kroz zakoncic u saobracaju, mutavim izbacivanjem doticnog pravila, i ostavljeno je da vaze pravila ponasanja za obilazenje, skretanje i prestrojavanje, sto je vec previse mozganja za nase telefoniste u saobracaju.

E sad, sto telefonistima smeta, posto je unutrasnji prsten za najvece kruzenje, zasto oni ne mogu iz tog prstena, dok pisu poruku, da izadju na prvo skretanje, uz sve moguce prednosti i beneficije nakon zamora mozga. Kako da ih zakon izvede jednostavno iz komplikacije u koju su bez veze upali..

Inace je lep i jasan kruzni tok, samo malo treba poznavati propise, malo vise od telefoniste koji je dobio dozvolu na pokeru.
[ Braxi @ 19.11.2017. 18:09 ] @
treci prsten koristiti a telefoniranje i kuckanje poruka....
[ pajapop @ 19.11.2017. 18:32 ] @
Citat:
vladd:
za ove sto ne znaju da voze, ili samo teraju auto.




Imas..ajd` da kazemo dve vrste kruznog toka...Jedan koji je oznacen sa trouglom, ukrstanje puta sa prvenstvom prolaza i drugi bez znaka, u kome vazi pravilo desne strane...Medjutim, koliko ja primecujem tu svako prolazi kako zna i ume...I ja sa njima, naravno.... Zato, ja kad god mogu isplaniram put tako da zaobidjem bilo koji kruzni tok,,,"preko prece, naokolo blize"...
[ Blue82 @ 19.11.2017. 20:25 ] @
Takodje nikada mi nece biti jasno zasto je tesko iskljuciti se tamo gde ti je nacrtano i predvidjeno za iskljucenje. To je apsolutno masovna pojava. PREKO PUNE LINIJE SE NE MOZE, zar je to tesko shvatiti? I sta se dobije time da ustedis 4m kolima?


I onda se ova dvojica nadju ovde, i posto ne mogu oboje da prodju obicno oboje zakoce, onaj normalan jer vidi da ce ga budala udariti i onaj nenormalan jer ipak nije bas toliko nenormalan.
[ burex @ 19.11.2017. 20:31 ] @
Citat:
sasa022:
@Braxi

Vremena se menjaju , globalizacija i novi trendovi....

Klinci sada koriste smart telefone i tablete i "nemaju vremena" za tehnicke detalje

"stara garda" je "ispekla zanat" , a klinci ocigledno nisu zainteresovani kao sto je bilo nekada

Uredjaji kada se pokvare - opravka van garantnog roka je najcesce neisplativa ( ili nije moguca ) i kupuju se drugi ,
nekada su trajali po 10-20-30 godina , sada se menjaju na 2-3-5.


Stara garda je otišla zbog nekih internih prepucavanja tu na forumu. Mlađi vise na "fejsu", ali ima i mlađih koji su hteli da budu ovde, samo ima puno zamrlih podforuma i otud interesovanje opada.
Forum se nije redovno izmenio već godinama, i dalje je zasnovan na nekoj editovanoj verziji TForuma, iako je imao mogućnost da se proširi. Dobro još i živi.

Eto, my 2c.
[ Bradzorf012 @ 19.11.2017. 23:11 ] @
Kvalitet foruma ne zavisi od dizajna istog(boja, stilova,...) nego od ljudi koji učestvuju na istom i od onoga što pišu. To je kao kada bi procenjivao književno delo na osnovu kvaliteta štampe.
[ burex @ 21.11.2017. 01:00 ] @
Ma da, baš sam spominjao samo dizajn... govorim o upotrebljivosti.
Ali dobro, veruj u šta hoćeš, nalog mi je od 2004., a i pre toga sam bio čitao ES. Kad kažem da je forum zamro, ne govorim to jer mi se ne sviđa boja sajta.