[ duca011 @ 17.11.2017. 17:59 ] @
E ovako...pa ko pročita pročita..
Cerka izabrala laptop, aj vidi tamo, vidi onamo i op..evo ga,,sajt Tehnomanije i cena od 49.390 RSD.
Ajd u radnju, dobar dan-dobar dan, al neces majčin sine po toj ceni..sad je 2700 skuplje. Zašto skuplje..pa eto...nije to puno..Ma ne pitam te mamlaze jedan dal je malo ili mnogo, dal je prazno ili je puno...Pa znate to je internet cena..Pa naravno da sam i video na vasem sajtu, al tamo nigde ne piše da je cena za onlajn kupovinu. I odjeba nas prodavac ko nista...kao otisao da pita nekog na kasi (a kasirka kompetentna kao i ja što sam ) i doviđenja prijatno.
Ajd kuci (u međuvremenu potrošeno vreme, potrošen benzin, uskracena radost kupovine sopstvenim novcem-cerka skupila pare pa ajd da se počasti).. zovem kol centar...Jel može-može, kad može..za par dana..A jel može da naručim onlajn a plaćanje u rednji..ček da vidim sa kolegama....ne može, nešto nam se pokvario softver može samo kad kurir donese..
HM, sad treba i kurira da cekam, ajd, ok...al šta ako kurir donese oštećen ili pokvaren proizvod..
Pa znate, vi to onda odnesete u servis da ONI vide da je pokvareno pa onda...
Pa onda da se nosite u tri lepe 3,14čke materine...ja da vam dam pare za proizvod koji ne mogu da otpakujem i proverim pre placanja..e, to rođaci neće da može, toliko mi svrake nisu popile mozak.
[ Cube25 @ 17.11.2017. 18:11 ] @
Ja isto skuplje stvari, posebno tehnicke, ne narucujem preko kurira. Ono sto radim je da narucujem samo tamo gde postoji isporuka u prodavnici. Tako mogu da biram lokaciju koja mi je blizu, da dobijem popust (online kupovina), a mogu i da vidim pre nego sto uzmem (recimo TV, da nema nema neku fabricku gresku ili ostecenje). To moze kod Winwin-a.

Inace, pre odlaska si trebao da nazoves prodavnicu i proveris sve (mada tehnomanija je makla telefone, pa je sad nemoguce dobiti prodaju - nego samo call service).

Po zakonu, za online kupovinu vazi da mozes da vratis proizvod - bez postavljanja pitanja (znaci jednostavno nije to sto si mislio) u roku od 14 dana. Naravno, moras da im vratis i pakovanje i da proizvod bude neostecen. Ali to sve je veliko maltretiranje, najbolja je opcija preuzimanje u prodavnici. Posebno sto ti biras kad ces da odes, a ne da se ganjas sa kurirom... koji nema sitno, pa ne moze da se popne itd.
[ duca011 @ 17.11.2017. 18:14 ] @
Pa, i da sam nazvao prodavnicu nista ne menja situaciju. Otvore internet stranicu, nadju proizvod i kazu mi cenu koju sam i ja video. Ne verujem da idu po radnji i zagledaju nalepnice sa cenama.
A što se tiče kurira koji nemaju sitan novac i imaju vodu u kolenu..to je za posebnu temu.
[ dusanboss @ 17.11.2017. 18:38 ] @
Citat:
duca011:
E ovako...pa ko pročita pročita..
Cerka izabrala laptop, aj vidi tamo, vidi onamo i op..evo ga,,sajt Tehnomanije i cena od 49.390 RSD.
Ajd u radnju, dobar dan-dobar dan, al neces majčin sine po toj ceni..sad je 2700 skuplje. Zašto skuplje..pa eto...nije to puno..Ma ne pitam te mamlaze jedan dal je malo ili mnogo, dal je prazno ili je puno...Pa znate to je internet cena..Pa naravno da sam i video na vasem sajtu, al tamo nigde ne piše da je cena za onlajn kupovinu. I odjeba nas prodavac ko nista...kao otisao da pita nekog na kasi (a kasirka kompetentna kao i ja što sam ) i doviđenja prijatno.
Ajd kuci (u međuvremenu potrošeno vreme, potrošen benzin, uskracena radost kupovine sopstvenim novcem-cerka skupila pare pa ajd da se počasti).. zovem kol centar...Jel može-može, kad može..za par dana..A jel može da naručim onlajn a plaćanje u rednji..ček da vidim sa kolegama....ne može, nešto nam se pokvario softver može samo kad kurir donese..
HM, sad treba i kurira da cekam, ajd, ok...al šta ako kurir donese oštećen ili pokvaren proizvod..
Pa znate, vi to onda odnesete u servis da ONI vide da je pokvareno pa onda...
Pa onda da se nosite u tri lepe 3,14čke materine...ja da vam dam pare za proizvod koji ne mogu da otpakujem i proverim pre placanja..e, to rođaci neće da može, toliko mi svrake nisu popile mozak.


Znači Duca tebra (munze konza !). Značiii znaš kako se to radi tebra? Odeš tamo i nabiješ im taj lap-top znači u dup... ebiga! https://www.youtube.com/watch?v=2Y9sE77a6qk

Šalim se naravno (mada ponekd zaslužuju uparvo to). Ne znam koja je fora sa tim velikim lancima za prodaju el.tehnike. Često je cena manja kada naručiš sa neta nego kad odeš u radnju. Ne znam u čemu je fora. Jel toliko skupo držati par prodajnih objekata kada i ovako dobar deo prodaje ide preko neta?

Ne razumam. Medjutim, česta je pojava da se kupi neispravan uredjaj. Do duše nisam čou da je neko imao problema sa zamenom uredjaja (ispoštuju oni to u zaknskom roku 45 dana ). Jel imao neko problem?
[ duca011 @ 17.11.2017. 19:07 ] @
Ma, što se tiče nabijanja kojecega...
Elem, pre jedno godinak dana svratim sa posla do Tehnomanije (jbg, blizu su mi..i posla i kuce) da pogledam neki monitor.
Kako bih monitor koristio i za komp i umesto TVa merkam neki koji zadovoljava i veličinom i sa ulazima (hdmi ili dvi)
I etooo gaa.....sav poletan, sa vestackim osmehom, pun nadobudnosti nad musterijom koja pojma nema (ja napominjem sa posla, u radnom odelu..sav smlacen posle 12 sati) o najnovijim tehnološkim dostignućima i postignućima.
Dobar dan, izvolite, treba li vam pomoć..
Pogledam ga malo bolje i vidim da od njega jadnog nikakve pomoći ne može biti, ali ajd..nek i on ima sansu..teska su vremena..ne dolazi se lako do posla u današnje vreme.
Ako možete da mi preporučite neki monitor srednjeg cenovnog ranga da je te i te veličine, da ima takve i takve prikljucke i izdeklamujem
ja sve što me muči.
Prodavac, aha..pa zamišljen izraz lica..(podseti me u momementu na nekog prevaranta automehanicara...), a zašto vama trebaju ti prkiljuci?
Treba mi da prikacim racunar i set top box koji sam dobio od SBBa kako bih mogao monitor da koristim kao TV.
Znate gospodine, vi to tako ne možete..ako hoćete da gledate tv program onda morate kupiti TV, ovo su monitori koji se kace na racunare...
Probam ja malo da preokrenem situaciju u moju korist..pa znate, vec imam jedan sa..... kad prekide me čovek u pola reči tonom koji ne ostavlja ni promil sumnje u njegovu dominaciju u znanju i poznavanju tehnike povezivanja kojekakvih uredjaja..gospodine, televizori su vam tamo, ovo ovde su monitori i bla..bla..bla...
E, onda je usledio deo sa pominjanjem familije i svega sto sledi, a o čemu sad ne bih detaljisao jerbo se kosi sa pravilima foruma i kao posledicu povlači ban u nekom određenom vremenskom periodu.
[ SlobaBgd @ 17.11.2017. 19:16 ] @
Citat:
dusanboss:
Jel toliko skupo držati par prodajnih objekata kada i ovako dobar deo prodaje ide preko neta?

Naravno da je skupo. Ne košta svaki prostor 100 evra mesečno kao u tvom selu. A tek ako većina prodaje ide online, tek tada se ne isplati imati mnogo prodavnica. Mnoge firme u Beogradu imaju samo jednu prodavnicu, čak bez mnogo izloženih proizvoda, a većinu prodaje ostvaruju preko interneta.

Je l' pročitaš ti poruku pre nego što je pošalješ? Često si kontradiktoran.
[ Living Light @ 17.11.2017. 19:29 ] @
"Često si kontradiktoran."

-Kako misliš, SAMO često ?

[ scoolptor @ 17.11.2017. 19:36 ] @
"Elem, pre jedno godinak dana svratim sa posla do Tehnomanije"

Vidis, tu gresis.

Prvo pogledas online. Imas kompletnu ponudu svih nasih firmi.
Pronadjes sta ti odgovara, a potom proveris review-e i iskustva drugih
sa tom robom, i po potrebi, ponovis proceduru.

Na kraju ces ustedeti i vreme, i novac.
[ bananaphone @ 17.11.2017. 20:57 ] @
Tehnomanija - odemo pre 9-10 godina da kupimo svu elektroniku za kucu, kuhinja, kupatilo, dnevna - sve. Ne secam se tacno ali preko 5k eura, i sa spiskom dodjem u prodavnicu - ljubazna prodavacica mi sve sabere, ja im trazim popust - dodje sefica ekspoziture i kaze npr 6%. Reko zasto 6% kad tipa petkom dajete 10% penzionerima. Kaze prodavacica - pa vi niste penzioner, pa reko imam penzionera u porodici pobogu, da li je moguce da penzioner dodje i kupi neko s* za 1000din i dobije 10% popusta a ja za par hiljada eura dobijem 6% :D

Kaze mudra sefica ekspoziture - pa dodjite vi onda sa penzionerom u petak :D :D :D

Otisao sam u drugu prodavnicu, gde su mi dali veci popust i garanciju od 5g na Bosh (standardno je tad bilo 2g) :D

Sto se tice online porucivanja, ne secam se kad sam poslednji put usao u prodavnicu da kupim neku elektroniku, sve porucijem online, ali u NL...
[ Living Light @ 17.11.2017. 21:07 ] @
banana,
ma jesi li lud ???
pa to od pre:

"odemo pre 9-10 godina da kupimo svu elektroniku za kucu, kuhinja, kupatilo, dnevna"

nije ISTO !!!

EBT, iz kog Ti veka pišeš,,

"Situlacija" Nije ista,

TO želim da ti kažem,
[ duca011 @ 17.11.2017. 21:39 ] @
Citat:
bananaphone:
Tehnomanija - odemo pre 9-10 godina da kupimo svu elektroniku za kucu, kuhinja, kupatilo, dnevna - sve. Ne secam se tacno ali preko 5k eura, i sa spiskom dodjem u prodavnicu - ljubazna prodavacica mi sve sabere, ja im trazim popust - dodje sefica ekspoziture i kaze npr 6%. Reko zasto 6% kad tipa petkom dajete 10% penzionerima. Kaze prodavacica - pa vi niste penzioner, pa reko imam penzionera u porodici pobogu, da li je moguce da penzioner dodje i kupi neko s* za 1000din i dobije 10% popusta a ja za par hiljada eura dobijem 6% :D

Kaze mudra sefica ekspoziture - pa dodjite vi onda sa penzionerom u petak :D :D :D

Otisao sam u drugu prodavnicu, gde su mi dali veci popust i garanciju od 5g na Bosh (standardno je tad bilo 2g) :D

Sto se tice online porucivanja, ne secam se kad sam poslednji put usao u prodavnicu da kupim neku elektroniku, sve porucijem online, ali u NL...

U normalnoj radnji gde prodavci imaju ovlašćenja od gazde za robu 5000+ se vodi i na ručak.
Inače sam, da ne bude da je u ovoj državi sve tako crno, svojevremeno dobio izuzetan popust na 2 kotla i jos neku opremu za grejanje. Čim je video koliki se pazar smeši prodavac je odma zvao glavnog da vidi za popuste koje sme da odobri. I popusti su bili bas onako, žestoki.
I ja bi naručio online iz NL, ali su sa meni zanimljivog sajta ukinuli slanje poštom za Srbiju. Samo kurirske službe, a to košta da uši otpadaju. Valjda se mnogo kralo kod nas i ne isplati im se više da nam šalju.
[ bananaphone @ 17.11.2017. 21:45 ] @
Pa nije crno - druga prodavnica je isto u Srbiji bila, samo kazem da su u Tehnomaniji radili teletabisi i pre 9-10 godina :D
[ dejanet @ 17.11.2017. 22:20 ] @
Ja sam nedavno kupovao bosch-ovu susaru za ves u Tehnomaniji i malo dublje spoznao svu tragediju naseg trzista. Znaci istina je da tamo radi ko radi, u glavnom ekipa iz unutrasnjosti, ali Bosch, koji pusta lager jednom u mesec-dva-tri, 18 komada za celu SRB relativno trazenog i dostupnog modela e' to se zove kurcobolja. Ekipa koja radi mi je stvarno pomogla, zvali smo centralu, kumili, zvali me posle 3-4 puta na mobilni da prenesu trenutni status itd. Metar dana kupovine komada bele tehnike, alo. Preko KP bi pre uvezao nuklearni reaktor.

A Tehnomanija i ostali nasi retail-eri, apsolutno su ceo proces outsource-ovali, lager je u magacinu uvoznika, transport je kurirska sluzba, servis je 3rd party itd..
[ scoolptor @ 17.11.2017. 22:44 ] @
Srecom, pa ne radi ekipa iz spoljasnosti.
[ Living Light @ 18.11.2017. 01:24 ] @
Citat:
bananaphone: samo kazem da su u Tehnomaniji radili teletabisi i pre 9-10 godina

To je tacno !
Kao i sad 2017-e,

Niti brige, Niti pameti !
[ dusanboss @ 18.11.2017. 02:18 ] @
Citat:
bananaphone:
Tehnomanija - odemo pre 9-10 godina da kupimo svu elektroniku za kucu, kuhinja, kupatilo, dnevna - sve. Ne secam se tacno ali preko 5k eura


Pa da, znamo mi kako vi gasterbajteri pazarite. A ne mi, kupimo veš mašinu pa posle nosimo dva para gaća godinu dana.
[ mjanjic @ 18.11.2017. 02:39 ] @
Jurio tako usb-c na hdmi adapter, nema nigde, čak ni u toj Tehnomaniji, gde sam pre manje od mesec dana kupio par nekih sitnica, između ostalog i nešto za kafu (što liči na poveću džezvu), za šta sam igrom slučaja ubo popust 20% jer nedeljom na neke uređaje daju popust (što nije naznačeno na ceni uređaja, ali nebitno).

Međutim, iako imaju gomilu kablova, pa tu pored njih čak i spinner, taj adapter nemaju, kao ni mnoge druge prodavnice. Našao lepo u Emmi-ju, koji je preuzeo neke prodavnice Winwin-a i sad se kao nešto odvajaju (valjda onaj što je kupio winwin nije kupio i Emmi, a i verovatno ga ne interesuje maloprodaja, pošto je firma kupljena da prodaje robu na veliko državnim firmama po lepim cenama), i cena oko 3700, dok je kod ww oko 4000, a u Gigatronu čak oko 5000 din.

Jedini problem je što imaju debilni softver pa ne vide u kojoj radnji neki model laptopa ima na stanju (ako nema u magacinu), mada su mi iz call centra rekli da ipak prodavac može da vidi u svakom trenutku nakon porudžbine dokle je uređaj stigao, tj. da li ga je preuzela brza pošta i sl.

Kod Tehnomanije je dobro što nakon plaćanja kod njih, ako se poručuje iz druge prodavnice, šalju direktno na datu adresu kupca.


Na žalost, nema ni u firmama "specijalizovanim" za prodaju računarske opreme više onih prodavaca koji se razumeju u tu vrstu opreme kao nekad - nekad su tu radili vlasnik i suvlasnici ili nekoliko ortaka koji su zajedno pokrenuli firmu. Te firme su ili nestale ili su porasle dotle da su ti ortaci sad direktori, a zaposlili su prodavce koji rade za 200-250€ i razumeju se u tehniku isto koliko i prosečan penzioner.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 02:43 ] @
Da, ogromna razlika u ceni izmedju win-win i emm-i ja. Cini se da uzimaju robu od istog dobavljaca (vidim po gotovim kompjuterima).
[ dusanboss @ 18.11.2017. 02:55 ] @
Citat:
mjanjic:
Jurio tako usb-c na hdmi adapter, nema nigde, čak ni u toj Tehnomaniji, gde sam pre manje od mesec dana kupio par nekih sitnica, između ostalog i nešto za kafu (što liči na poveću džezvu), za šta sam igrom slučaja ubo popust 20% jer nedeljom na neke uređaje daju popust (što nije naznačeno na ceni uređaja, ali nebitno).

Međutim, iako imaju gomilu kablova, pa tu pored njih čak i spinner, taj adapter nemaju, kao ni mnoge druge prodavnice. Našao lepo u Emmi-ju, koji je preuzeo neke prodavnice Winwin-a i sad se kao nešto odvajaju (valjda onaj što je kupio winwin nije kupio i Emmi, a i verovatno ga ne interesuje maloprodaja, pošto je firma kupljena da prodaje robu na veliko državnim firmama po lepim cenama), i cena oko 3700, dok je kod ww oko 4000, a u Gigatronu čak oko 5000 din.

Jedini problem je što imaju debilni softver pa ne vide u kojoj radnji neki model laptopa ima na stanju (ako nema u magacinu), mada su mi iz call centra rekli da ipak prodavac može da vidi u svakom trenutku nakon porudžbine dokle je uređaj stigao, tj. da li ga je preuzela brza pošta i sl.

Kod Tehnomanije je dobro što nakon plaćanja kod njih, ako se poručuje iz druge prodavnice, šalju direktno na datu adresu kupca.


Na žalost, nema ni u firmama "specijalizovanim" za prodaju računarske opreme više onih prodavaca koji se razumeju u tu vrstu opreme kao nekad - nekad su tu radili vlasnik i suvlasnici ili nekoliko ortaka koji su zajedno pokrenuli firmu. Te firme su ili nestale ili su porasle dotle da su ti ortaci sad direktori, a zaposlili su prodavce koji rade za 200-250€ i razumeju se u tehniku isto koliko i prosečan penzioner.


Hmmm. Ovo nisu reči krajnjeg potrošača.
[ vladd @ 18.11.2017. 07:03 ] @
Citat:
razumeju se u tehniku isto koliko i prosečan penzioner.


Prvo pomislih da ispravljam ovu recenicu konstatacijom da poznajem nekoliko, istina mladjih i friskih penzionera, a inzenjera, a onda shvatim da najduze zive lezilebi iz drzavnih jasala i sacinjavaju prakticno svu penzionersku masu..
[ bananaphone @ 18.11.2017. 07:19 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
bananaphone:
Tehnomanija - odemo pre 9-10 godina da kupimo svu elektroniku za kucu, kuhinja, kupatilo, dnevna - sve. Ne secam se tacno ali preko 5k eura


Pa da, znamo mi kako vi gasterbajteri pazarite. A ne mi, kupimo veš mašinu pa posle nosimo dva para gaća godinu dana. :) :D :)


To je bilo kad nisam bio gastarbajter ni u najavi :D

Danas sam veca stekara nego sto sam tad bio...
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 07:19 ] @
To su oni koji su po 30 godina u penziji ;p
[ SlobaBgd @ 18.11.2017. 08:25 ] @
Citat:
vladd: Prvo pomislih da ispravljam ovu recenicu konstatacijom da poznajem nekoliko, istina mladjih i friskih penzionera, a inzenjera, a onda shvatim da najduze zive lezilebi iz drzavnih jasala i sacinjavaju prakticno svu penzionersku masu..:)

Je l' takvi kao ti, vladd?
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 08:27 ] @
Nisam znao da je vladd u penziji?
[ SlobaBgd @ 18.11.2017. 08:47 ] @
Nije u penziji, nego je na državnim jaslama. A u radno vreme kuka na državu koja ga plaća, od mojih para.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2017. 08:55 ] @
Pa cek on to sam sebe pljuje? Mislim ono pljuje u vis pa pada na njega? ;)
[ ademare @ 18.11.2017. 13:58 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
To su oni koji su po 30 godina u penziji ;p


30 godina panzije nije nista

http://www.novosti.rs/vesti/na...rpski-penzioner-ima-108-godina
[ dusanboss @ 18.11.2017. 15:17 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Nije u penziji, nego je na državnim jaslama. A u radno vreme kuka na državu koja ga plaća, od mojih para.


"Moje pare!". Nisu to tvoje pare, to su "Naši novci!"

[ pajapop @ 18.11.2017. 15:17 ] @
Citat:
vladd:....najduze zive lezilebi iz drzavnih jasala i sacinjavaju prakticno svu penzionersku masu..


Ja jedva cekam da postanem ta..."beskorisna masa"... Secam se..kad sam poceo da radim, pre 31 god. imao sam jednog pacijenta koji je tada imao 90 godina (tad sam prvi put video nekog tako dugovecnog), a bio je u penziji vec 40 god...Bio je zandar, koji je penzionisan nakon oslobodjenja...Al` je krcao penzijicu...Dal je jos ziv???...A, da..zenina tetka, krcka porodicnu penziju vec 50 godina....
[ Webstar1 @ 19.11.2017. 23:30 ] @
Ja znam jednog već 47 god. uživa penziju (komšija). Što bi se reklo, dao Bog svakom!
[ duca011 @ 20.11.2017. 09:00 ] @
Epilog-
Posle par poruka sa moje strane, i par šablonskih odgovora sa njihove strane jutros dobih poruku sledeće sadržine-

"Poštovani,

U online prodavnici Tehnomanije cene određenih proizvoda su niže od cena u radnjama.

Internet sajt Tehnomanije se tretira kao posebna prodavnica u kojoj važe TRAJNO NISKE CENE

Ukoliko je traženi uređaj dostupan na lageru online prodaje možemo da Vam pošaljemo predračun za plaćanje po online ceni a da uređaj lično preuzmete u prodavnici.
Možete da nam pošaljte šifru uređaja ili da pozovete naš call centar da kolege provere dostupnost. "


I sad odjednom na moje insistiranje ono što nije moglo napokon može. Korisnicki servis se ubi objasnjavajuci da ne može, ona devojka na kasi i prodavac me isto odjebali uz obrazloženje da to nije moguce izvesti...ja pisao mailove, gubio vreme..i konacno može.
Može ali kasno..ćerka vec našla isto to po jos povoljnijoj ceni, plus torba, plus miš, plus besplatna dostava(ovo mi ne treba), plus premijum garancija, plus produženje garancije uz uslov jednom godišnje u njihov servis (10eur) i jbg.
A ostavljao sam im u proseku 300-500eur godišnje u toj radnji.

I da, šta mi se posebno svidja u njihovoj poruci..e, to je ovaj deo- "Ukoliko je traženi uređaj dostupan na lageru online prodaje možemo da Vam pošaljemo predračun za plaćanje po online ceni a da uređaj lično preuzmete u prodavnci", a svidja mi se zbog onog vica:
-Zašto pas liže svoja j..a?
-Zato što može.
[ anon70939 @ 20.11.2017. 09:27 ] @
Pa šta je loše u toj opciji?

Čitao sam nedavno na nekom blogu, da je preporučljivo da svako ko ima e-shop da treba da stavi tu opciju "Buy Online Pick-up In-Store" pri check-out.

Ja recimo kad god sam kupovao neku računarsku komponentu, plaćao bih dodatno 300-600 din za to slanje pouzećem. A bilo bi mi super da mogu da pošalju u neku od svojih radnji u KG, pa da prošetam i uzmem.
A kupujem online, ne samo zbog cene koja je nešto niža, nego i zbog toga što obično u lokalnim prodavnicama baš i nemaju sve na stanju...

Da ne čitam ispočetka da li ti je već neko odgovorio na prvu poruku.

Normalno je i logično da je na sajtu cena jeftinija nego u prodavnici.
Kao što su ti i rekli, sajt se vodi kao "prodavnica".
Pri tom ne mora da plaćaju neki lokal na nekom prometnom mestu, nego mogu da imaju neki magacin van grada. A magacin već verovatno i imaju, pa im ne treba dodatni.
Ne moraju da troše gomilu novca na fensi enterijer, dovoljno je da imaju jedan računar i jednog zaposlenog koji će da pakuje porudžbine i čeka kurirsku službu.
Ne moraju da imaju dve smene, po dva prodavca po smenama, i vikendom, i još neki prodavac koji će da menja ove dok su na odmoru. Dovoljno im je verovatno neko od magacionera koje već imaju, ili samo jedan čovek dodatno, koji će da prima porudžbine, pakuje i čeka kurirsku službu.
Ne moraju da imaju izložbene eksponate, koji su takođe dodatni ogroman trošak.

I verovatno još mnogo sitnica koje troše novac za razliku od online shopa.

Samim tim, mogu da ponude i bolju cenu. A pored toga, oni su u stvari ponudili bolju cenu na sajtu, kako bi kupce nagnali da manje koriste prodavnice, nego online shopove, kako bi uštedeli na operativnim stvarima, vremenu i sl.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 20.11.2017. u 10:44 GMT+1]
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 09:28 ] @
Citat:
duca011:
Epilog-
...
I sad odjednom na moje insistiranje ono što nije moglo napokon može.



I jeste i nije.

Obrati pažnju na rečenicu " Internet sajt Tehnomanije se tretira kao posebna prodavnica ..."
Obrati pažnju na deo rečenice " Ukoliko je traženi uređaj dostupan na lageru online prodaje " - dakle, ne na lageru prodavnice, nego na lageru "on line prodaje".

Dakle, ne možeš da uđeš u prodavnicu i da vidiš artikal, i da ga kupiš po web ceni. To su ti već objasnili. Zato što je taj artikal u Prodavnici br XZ, a ne u "Web prodavnici"

Ali možeš da naručiš preko weba, i ponuđene su ti opcije:
- da ti dostave na gajbu - dostava košta toliko i toliko
- da ti dostave u neku od prodavnica za par dana, i onda dođeš podigneš i platiš. Pri tome, tvoj proizvod nije izložen na rafovima, već je u posebnoj prostoriji, zapakovan, za njega zakačena faktura.



Nisam znao da sada i Tehnomanija ima tu opciju, ali ja tako pazarim već neko vreme u Win-Win lancu. Slanje na adresu mi ne odgovara, jer košta (što i nije najbinije) ali svi ukućani imaju dnevne obaveze, pa nema šanse da se potrefi neko kući u momentu kad dostavljač dođe. Ali pošto na putu do kuće imam jednu Win-Win radnju, tražim da se u nju dostavi, svratim, platim i nosim.
[ duca011 @ 20.11.2017. 09:31 ] @
--
*Budite pozdravljeni!* (greska)

[Ovu poruku je menjao duca011 dana 20.11.2017. u 10:44 GMT+1]
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 09:37 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Pa šta je loše u toj opciji?
A kupujem online, ne samo zbog cene koja je nešto niža, nego i zbog toga što obično u lokalnim prodavnicama baš i nemaju sve na stanju...


Upravo tako.

Teoretski je nemoguće da u prodavnici postoje svi artikli koje Tehnomanija ima na zalihama. (može i bilo koji drui lanac Win-Win ili koji god drugi).
A i da ima (hipotetički) - uđe kupac kupi peglu XYZ - i eto, nema više. :)

A ako bi neki ludi direktor teoretski insisitirao da u prodavnici ima baš 100% svega, i to po nekoliko primeraka, onda bi ta prodavnica bila ogromna, pa su i troškovi ogromni, a zaposlenih treba da ima stotine. Čemu to ?

Zato, u prodavnici ima desetak pegli, pa kad neko uđe ima izbor, ali zato na netu ima 110 pegli, pa "biraj ago šta ti drago".

Takođe, na netu pišu sve karakteristike svih poizvoda, pa možeš lagano, opušteno, na miru da analiziraš šta koji arikal ima, šta nema, šta ti je važno a šta ne. I onda izabereš, naručiš, i za par dana dođeš u naznačenu prodavnicu gde ti je "web prodaja" dostavila naručeni arikal, platiš i nosiš.
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 09:40 ] @
Citat:
duca011:
--
*Budite pozdravljeni!*


Putuj Igumane i ne brini za manastir.
[ duca011 @ 20.11.2017. 09:42 ] @
Ja i nisam ušao u radnju, video proizvod u rafu i onda tražio po ceni sa sajta.
Prvo sam pitao da li moze ta cena sa sajta i da pokupim iz radnje i da nosim-ne moze
pa onda konsultacije sa kasirkom-ne moze
pa korisnički servis gde se covek odra da mi objasni da MORAM da koristim dostavu..

Inače, tek od kad se dopisujem sa Tehnomanijinom prodajom sam saznao da im je web prodaja zasebna prodavnica. Pogledaj njihovu stranicu i klikni na bilo koji proizvod i neces naci upozorenje ili natpis da cena vazi iskljucivo za online kupovinu.

Inace taj nacin prodaje u Winu i meni lično odgovara..porucim, svratim, platim i preuzmem..ko da čeka kurire, a i ko da im prepusti na volju rukovanje osetljivim uredjajima.
Nije loše, gde loše..pa to je ono što sam u startu predlagao da urade ali je odgovor bio da ne može.
I da, nije u Tehnomaniji sve tako crno. Pre neki dan kad mi je crkao zamrzivac dozvolili su mi da ponesem eksponat. Zavisi i tamo ko je od sefova.
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 09:54 ] @
Citat:
duca011:  Pogledaj njihovu stranicu i klikni na bilo koji proizvod i neces naci upozorenje ili natpis da cena vazi iskljucivo za online kupovinu.

To je tačno. Vnago prevarantska. Nigde ni ne piše MP cena. Samo web. Ima neka precrtana cena, označena kao "stara cena", ali prosečan posetioc sajta to povezuje sa pojeftinenjem, a ne sa MP cenom u prodavnici.

Na Win-Win sajtu, lepo piše MP Cena u prodavnici - toliko, Web cena - toliko.
[ duca011 @ 20.11.2017. 09:55 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
duca011:
--
*Budite pozdravljeni!*


Putuj Igumane i ne brini za manastir.

Ne valja na prvu..probaj ovako:2.17.. :)
https://youtu.be/cJnPXwXrWSc
[ Shadowed @ 20.11.2017. 10:19 ] @
Citat:
Java Beograd:Dakle, ne možeš da uđeš u prodavnicu i da vidiš artikal, i da ga kupiš po web ceni.


Ovo je u Winwin-u moglo (uradih vise puta). Pitam ih samo da li mogu da mi racunaju to kao da sam porucio preko sajta da se ne cimam da idem kuci da porucujem i oni odrade.
E sad, druga je stvar sto je kod njih web cena cesto veca nego na nekim drugim mestima (Emmi npr).
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 11:57 ] @
Takvim činom prodaje, prodavnica gubi MP maržu, a dobija neki mali procenat za pruženu uslugu.

Dakle, šef prodavnice se iscimao da odradi posao koji je tebe mrzeo, a uradio je to da bi povećao promet svoje prodavnice, za jedan mali procenat.Verovatno je to bio artikal, za koji je poslovođa procenio da se slabo prodaje, pa umesto da ga vraća u magacin i kalkuliše minus na kontu malopodajnog objekta, ti si zgodno došao da liferuje robu koja verovatno duže stoji na rafu. (pretpostavljam)

Da je bio u pitanju artikal koji je odlično prodaje, i koji bi svakako bio prodat za dan-dva, onda bi na konto maloprodajnog objekta bila dodata znatno veća cifra - tj. ukupna maloprodajna marža. U tom slučaju manja je verovatnoća da će poslovođa da se cima da odradi posao koji tebe mrzi i time anulira maloprodajnu maržu koja bi se ostvarila.

Poslovođe uvek i stalno kalkulišu sa ciframa: vrednost robe u objektu, ostvarena marža za objekat, troškovi objekta, troškovi za plate zaposlenih u objektu. Ako pogreši, pa poruči robu koja se slabo prodaje, on praktično zarobljava kapital.

U velikim BG objektima koji dnevno obrću stotine hiljada evara, mala je šansa da će šef prodavnice da se mlati sa egzibicijom web prodaje.
[ anon70939 @ 20.11.2017. 12:47 ] @
Ima li takvih objekata tehničke opreme koji vrte 12 miliona dinara dnevno u BG? ili bar peti deo toga.
Ne trolujem, nego bih voleo da posetim takvu prodavnicu u Srbiji, kad me interesuje nešto.
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 14:02 ] @
Izrazio sam se figurativno. Možda sam preterao, možda nisu stotine hiljada evara. Probaj da zaključiš sam: red na kasi ceo dan, a ne kupuju se žvake, hleb i novine, nego tehnika.

Ne znam ko koliko obrće, ali znam da je svojevremno u Tehnomaniji u Omladisnkih Brigada od jutra do mraka bila gužva, i uvek je red ispred kase, a onda ponovo red za preuzimanje robe. I subotom i nedeljom.



Elem, poenta je da u takvoj radnji, dolazak na kasu sa zahtevom da se odobri Web prodaja ne može da naiđe na odobravanje.
[ anon70939 @ 20.11.2017. 15:46 ] @
kapiram sta je poenta,

radio sam 10 godina u jednom internacionalnom hipermarketu, koja je u stvari veleprodaja prehrambene i neprehrambene robe, pa posto sam pravio izvestaje kojekakve svakodnevno, znam koliki su bili dnevni prometi.
Zato sam se iznenadio tolikom cifrom da postoji neki market tehnike u BG koji ima tako velike promete

znao sam da ces pogresno da protumacis zato sam i naglasio da ne trolujem, nego da sam zainteresovan da posetim radnju takvog kapaciteta...


A inace tu gde sam radio, je bila praksa da mora da se hoda na trepavicama sta god da kupac trazi. Takvi komplikovani kupci bi otisli pravo kod poslovodje, i ovaj zbog svog direktora bi bukvalno morao sve da odradi.

samo jedan primer.

Inace, posto je veleprodaja u pitanju, dolaze ozbiljni kupci, i cesto se desi da povedu nekog radnika sa sobom. I tako radnik gura kolica, gazda pokaze prstom i kaze broj kom, a njegov radnik pokupi to i stavi u kolica.
Inace, bude to kolicinski puno, pa bas i nije lako da neki matoriji gazda vucara to po radnji...

I secam se tog primera, gde je dolazio neki lik, koji nije bio ni dvadeseti deo po prometu ovog prethodnog, i uleti u kancelariju poslovodje i trazi da mu poslovodja dodeli nekog radnika, da ovaj ide za njim i stavlja mu u kolica sta pozeli...
Cak i pored toga sto imamo specijalizovanu sluzbu, kojoj je po proceduri posao, da kad dobiju porudzbinu, da odvoje i spreme robu, i spreme predracun, posalju nazad na mail... sve samo da kupac kasnije dodje i uzme sta hoce.
Ali neee... ovaj ne zeli to tako, jer ne zna bas sve napamet sta mu treba, nego voli kao kupac da prodje i kaze "mm ovo je dobro, mozda bi se dobro prodavalo kod mene u radnji".

A da ne pominjem koliko malo prodavaca je zaposleno, i kako rade kao crnci pod pritiskom gomile sefova... ali mora da se izadje u susret takvim problematicnim kupcima
Ajd da vidim tog poslovodju da mu kaze "ne mogu da ti odvojim prodavca za to, spremi spisak sta ti treba, i daj mi dacu sluzbi da spreme robu i odvoje".
Pa kad se ovaj okrene i izadje iz radnje i ode u konkurentsku, i direktor sazna za to...

Ili drugi primer gde sam i prisustvovao
Bila neka nagradna igra. gde kad kupis recimo robu za 10000 din. dobijes neku nalepnicu. Nakupis 10 nalepnica i popunis taj neki listic i ubacis u nagradnu kutiju.
I dodje lik koji je skoro svakodnevno kupovao po 100K i vise. Nakupilo mu se tih nalepnica i listica, i da kasirki da mu ona lepi nalepnice. Ona mu kaze da nema vremena da uradi to jer je guzva i red iza njega, i ovaj se drecne, uhvati te nalepnice, listice, uleti nenajavljen pravo kod direktora (kod kog sam bio tad u kanc) i pljusne mu sve to na sto. Bukvalno baci. Ovaj ga mirno sa ogromnom dozom samokontrole pogleda, i kaze da ce on da mu zalepi, da nema potrebe za nerviranjem. A inace je jedan od najgorih/strozijih direktora u istoriji bio... Ja sam se iznenadio kako je mirno odreagovao. Jer sta bi... da ostane bez jos jednog milionskog kupca... Njega nece pitati njegov regionalni direktor zasto nije lepio nalepnice, nego ce ga pitati zasto je toliko daleko od mesecnog targeta, koje i onako ni priblizno ne stize...

Toliko o tvom plasticnom pojasnjenju kako funkcionisu veliki marketi :).
Da ne pominjem da je mozda jedna od najjacih firmi u Srbiji tog tipa, i da ne pominjem u koliko zemalja posluje...

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 20.11.2017. u 17:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 20.11.2017. u 17:11 GMT+1]
[ botr @ 20.11.2017. 18:51 ] @
Od prilike sam zakljucio o kojoj firmi se radi. Na ulazu u KG iz pravca Batocine sa desne strane. :D

Al direktor da mu lepi nalepnice lol

Znaci tezak debil i necovek. Nek lepi sam ako mu je zinulo pedu za nagradnu igru.
[ Java Beograd @ 20.11.2017. 19:14 ] @
Upravo tako. Podilaženje besnim i razmaženim kupcima nigde ne vodi. Hebale te nalepnice, lepi sam. Ili ako si baš toliki baja i moćni gazda, daj svojim radnicima pa neka lepe.

Pogrešno je razmišljati da se vernost kupca stiče uvlačenjem i podilaženjem. Jer kupac će da dođe ponovo ili neće da dođe ponovo ne zarad napelnica ili dodeljenog potrčka, već zarad asortimana i cena.

Dakle, mogao je direktor i pedu da mu poliže, i jajca da počeše, ako su cene neodgovarajuće, i asortiman slab - džaba, kupac neće ponovo da dođe.

"Naš princip rada je takav i takav, dobijemo porudžbinu i spremimo. Drugačije ne. Hvala lepo, doviđenja."
[ Shadowed @ 20.11.2017. 20:12 ] @
Citat:
Java Beograd: Verovatno je to bio artikal, za koji je poslovođa procenio da se slabo prodaje, pa umesto da ga vraća u magacin i kalkuliše minus na kontu malopodajnog objekta, ti si zgodno došao da liferuje robu koja verovatno duže stoji na rafu. (pretpostavljam)

Ne, nije bilo na lageru nego je isto porucivao kao i inace, samo je bilo tako da sam dobio po ceni sa sajta. No, realno, nije ni bitno, samo usput pomenuh :)
[ anon70939 @ 20.11.2017. 20:18 ] @
Citat:
botr:
Znaci tezak debil i necovek. Nek lepi sam ako mu je zinulo pedu za nagradnu igru.

E, a taj isti čovek je nakon toga uhvaćen kako je ukrao televizor :D.

nedostajao jedan TV, nije ga bilo na stock-u, a dan pre toga sve bilo OK.
I obezbedjenje gleda po kamerama, lik spakovao robu na 5 kolica, sam sa kasirkom tamo na nekoj velikoj kasi, on joj kao pomaze, posto su glomazne stvari, ona upucava, i tako je "slucajno" prebacio TV njoj iza ledja i stavio sa robom koju je vec provukla.
Kad su ga pozvali, jos se duboko uvredio sto se sumnja da je ukradeno, nego je greskom prebacio :D.
I ni to nije bilo dovoljno da mu se zabrani dolazak, a kamoli nalepnice...

Java, sve si u pravu, i teoretski u normalnoj drzavi, medju normalnim ljudima to bi trebalo tako da funkcionise.
Ovde to ne funkcionise tako.

Ja sam nabrojao par ekstremnih slucajeva, ali svakodnevno je praksa isto kao sto je Shadowed dao primer, da se izadje u susret kako bi se povecale sanse da ponovo dodje. I verujem da je tako u vecini slucajeva
I eto, ovaj koji je otvorio temu, verovatno nece vise u Tehnomaniju, dok Shadowed ce verovatno opet u winwin...
[ mjanjic @ 20.11.2017. 21:15 ] @
Te "Web cene" imaju drugu funkciju.
To su cene za plaćanje u gotovini (bar kod većine lanaca za prodaju računarske i slične opreme - mada sad takvi prodaju sve od igle do lokomitive, samo da je u vezi sa tehnikom), tako da su dostupne i u većini prodavnica i kupac za gotovinu ili karticom bez opcija odloženog plaćanja dobija robu po toj ceni. A čim se plaća na rate, bilo karticom, čekovima ili na bilo koji drugi način, onda je "maloprodajna" cena, koja je često poprilično viša!

Međutim, kad se plati nekom karticom na rate, u većini slučajeva banka "nevidljivo" zaduži klijenta za ceo iznos, i prodavcu ceo iznos bude plaćen odmah, a banka klijentu "prijavljuje" ratu po ratu svakog meseca, pa još bez kamate - i sad klijent misli super, kreditira ga prodavac, a banka je samo protočni bojler svakog meseca pa zato nema kamate.
Međutim, banka ima ugovor sa prodavcem o takvoj vrsti prodaje, banka uzima procenat od prodavca umesto kamatu od klijenta, a prodavac dobija celu sumu odjednom - verovatno umanjenu za proviziju banke, ili se ta provizija plaća od strane prodavca kasnije.
Tako su mi objasnili u banci, što je suprotnost onome što u prodavnicama govore kupcima - kao, prodavac dobija ratu po ratu, ali je njima kartica samo "opterećena" celom sumom. Sa tačke gledišta kupca, svejedno je, tako su i lanci supermarketa imali posebnu cenu za plaćanje na rate - samo što nigde tada nisu pisali ukupnu cenu, pa je npr. TV koštao ili 68000 din. ili 24 rate po 3500 din. Pa ko ne zna matematiku, neka misli da je kupio na rate po istoj ceni.
[ Boris Tadić @ 20.11.2017. 21:24 ] @
Treba pecati ove MadGastose što dolaze karavanima u tazbinu.
[ duca011 @ 20.11.2017. 22:52 ] @

[/quote]
I eto, ovaj koji je otvorio temu, verovatno nece vise u Tehnomaniju, dok Shadowed ce verovatno opet u winwin...
[/quote]
Hoce opet u Tehnomaniju, ali ako se unormale, odnosno ako prilagode uslove prodaje navikama potrošača.
[ Boris Tadić @ 21.11.2017. 06:08 ] @
Ili ići samo u lokale gde rade kuguarke.
[ Branimir Maksimovic @ 21.11.2017. 06:48 ] @
Citat:
Te "Web cene" imaju drugu funkciju.
To su cene za plaćanje u gotovini (bar kod većine lanaca za prodaju računarske i slične opreme - mada sad takvi prodaju sve od igle do lokomitive, samo da je u vezi sa tehnikom), tako da su dostupne i u većini prodavnica i kupac za gotovinu ili karticom bez opcija odloženog plaćanja dobija robu po toj ceni. A čim se plaća na rate, bilo karticom, čekovima ili na bilo koji drugi način, onda je "maloprodajna" cena, koja je često poprilično viša!

Ne znam u cemu je stos ali mislim da je to nezakonito. Isto kao za cache sto se u gotovo svim prodavnicama dobija mobilni telefon i za 50% jefinijte *bez fiskalnog racuna*.
Meni je sumnjivo zato sto insistiraju na *kesu*, kada se plati karticom cena je druga. U vreme kada se placanje kesom smatra kao nesto sto je stvar proslosti, 'web cena' iliti placanje u kesu mi deluje nekako nezakonito.
[ Java Beograd @ 21.11.2017. 07:16 ] @
Kad se kaže keš, u 99% se misli na svaki vid plaćanja, osim odloženog. Može i ček, ali ako je datum današnji.

Cena je niža jer nema maloprodajnih troškova (radnja, zaposleni ...) i još malo niža jer se ne kalkulišu procenti onih koji kupuju na odloženo. I to je to.
[ Branimir Maksimovic @ 21.11.2017. 07:20 ] @
Jesi siguran gledaj:

U Duocom maloprodajnom objektu moguce je platiti robu na vise nacina i to:

1) GOTOVINOM (nalog za uplatu)

Gotovinom iskljucivo u dinarima. Ovakav vid placanja Vam omogucava ostarivanje popusta od 5% na sve artikle (WEB/KEŠ cena).

2) PUTEM DEBITNIH / KREDITNIH KARTICA

- VISA,

- VISA ELEKTRON,

- MAESTRO/MASTER CARD,

- AMERICAN EXPRESS

- KREDITINIM KARTICAMA BANKA INTESA NA 6 MESECNIH RATA
[ bananaphone @ 21.11.2017. 09:24 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ili drugi primer gde sam i prisustvovao
Bila neka nagradna igra. gde kad kupis recimo robu za 10000 din. dobijes neku nalepnicu. Nakupis 10 nalepnica i popunis taj neki listic i ubacis u nagradnu kutiju.
I dodje lik koji je skoro svakodnevno kupovao po 100K i vise. Nakupilo mu se tih nalepnica i listica, i da kasirki da mu ona lepi nalepnice. Ona mu kaze da nema vremena da uradi to jer je guzva i red iza njega, i ovaj se drecne, uhvati te nalepnice, listice, uleti nenajavljen pravo kod direktora (kod kog sam bio tad u kanc) i pljusne mu sve to na sto. Bukvalno baci. Ovaj ga mirno sa ogromnom dozom samokontrole pogleda, i kaze da ce on da mu zalepi, da nema potrebe za nerviranjem. A inace je jedan od najgorih/strozijih direktora u istoriji bio... Ja sam se iznenadio kako je mirno odreagovao. Jer sta bi... da ostane bez jos jednog milionskog kupca... Njega nece pitati njegov regionalni direktor zasto nije lepio nalepnice, nego ce ga pitati zasto je toliko daleko od mesecnog targeta, koje i onako ni priblizno ne stize...


Aaaa ovo ima i drugu dimenziju, video sam to nebrojen broj puta, pogotovo je popularno u konsaltingu i prodaji.

Kad ti korisnik iracionalno dreci oko neke gluposti, pustis ga da se izventilira i izdreci, emocijalno iscrpi, pa onda jedna od opcija je da uzmes i mirno mu to uradis zbog cega dreci (ne u fazonu - evo ti hebo te ja, nego "izvoli").
[ Boris Tadić @ 21.11.2017. 13:55 ] @
How yes no, popustiš mu danas da bi on sutra opet drečao na tebe pred 100 ljudi.
[ gilopile @ 21.11.2017. 13:58 ] @
Vpravo tako, takve likove samo za grcman i napolje + nogara u buljuu.
[ djoka_l @ 21.11.2017. 14:18 ] @
Citat:
mjanjic:
Međutim, kad se plati nekom karticom na rate, u većini slučajeva banka "nevidljivo" zaduži klijenta za ceo iznos, i prodavcu ceo iznos bude plaćen odmah, a banka klijentu "prijavljuje" ratu po ratu svakog meseca, pa još bez kamate - i sad klijent misli super, kreditira ga prodavac, a banka je samo protočni bojler svakog meseca pa zato nema kamate.
Međutim, banka ima ugovor sa prodavcem o takvoj vrsti prodaje, banka uzima procenat od prodavca umesto kamatu od klijenta, a prodavac dobija celu sumu odjednom - verovatno umanjenu za proviziju banke, ili se ta provizija plaća od strane prodavca kasnije.
Tako su mi objasnili u banci, što je suprotnost onome što u prodavnicama govore kupcima - kao, prodavac dobija ratu po ratu, ali je njima kartica samo "opterećena" celom sumom. Sa tačke gledišta kupca, svejedno je, tako su i lanci supermarketa imali posebnu cenu za plaćanje na rate - samo što nigde tada nisu pisali ukupnu cenu, pa je npr. TV koštao ili 68000 din. ili 24 rate po 3500 din. Pa ko ne zna matematiku, neka misli da je kupio na rate po istoj ceni.


Ovo si pogrešno razumeo. Ako banka i isplati odmah celu sumu prodavcu, uzimajući neki procenat, to nema veze sa "nevidljim" zaduženjem klijenta. Ovo je uobičajeni postupak koji se zove diskontni otkup. Ja (banka) tebi (prodavcu) isplatim odmah 995 dinara za nešto što vredi 1000 dinara, tj. vredeće 1000 dinara ali tek kad dospe na naplatu sledećeg meseca. Pošto banka isplaćuje unapred buduće dospeće, praktično uzima odmah kamatu od prodavca. I nema reči o tome da je klijent "nevidljivo" zadužen. On je dobio beskamatni kredit (kamatu je platio prodavac) i sva buduća dospeća su evidentirana kao plan otplate kredita.
[ bananaphone @ 21.11.2017. 15:05 ] @
Citat:
Boris Tadić:
How yes no, popustiš mu danas da bi on sutra opet drečao na tebe pred 100 ljudi.


Ne - nego mu na kulturan nacin kazes - sta drecis koji klinac idiote jedan, jel zbog ovog? Evo ti rodjace, 5min posla levom rukom, za nekog ko nije invalid poput tebe... Naravno postoje i drugi nacini da se ovo odradi, ali veruj mi ovaj pali u vecini slucajeva...
[ anon70939 @ 21.11.2017. 15:49 ] @
Citat:
bananaphone:Aaaa ovo ima i drugu dimenziju, video sam to nebrojen broj puta, pogotovo je popularno u konsaltingu i prodaji.

Dobro je... bar neko ovde nije iznenadjen da je ovo u prodaji "normalno". A primer koji sam pomenuo... taj direktor, nije prodavac, ali je direktor prodavnice, i direktno je zaduzen za profit koji ta prodavnica ostvaruje, ne samo kroz ustede (to je tek posebna prica) nego i kroz prodaju. Ne on direktno, nego kroz kontrolu svih odeljenja, pa i konsalting odeljenja, koji utiču na promet. A obicno ti bitni kupci, nece da razgovaraju tamo sa nekim cvrletom konsultantom, nego hoce pravo kod direktora...

Cudim se sto se cudite, jer u ovoj zemlji kad ljakse ima novac, i ode da kupi nesto, to radi po fazonu "ja sam dosao ovde sa novcem, ja sam pravi gazda, ima da dubis na trepavicama dok trosim novac ovde".
A prosecan vlasnik STR, upoznao sam ih puno, su bas nepismeni, neskolovani likovi koji su unapredili svoje poslovanje u STR, tek posle puno godina svercovanja cigareta, hrane iz madjarske i sl...
[ bananaphone @ 21.11.2017. 16:30 ] @
@CoyoteKG - nisam prisustvovao sceni pa je vidim samo kroz tekst koji si ti napisao.

Ljudi su vrlo cesto iracionalni (covek pizdi oko nekih tamo stikera ili cega god, izgubice svoju velicinu ako gura sam kolica ili zalepi stiker, ko zna kakvi kompleksi ga gone) i kod nas a bogami i u inostranstvu, a deo konsaltinga i prodaje je upravo rad sa ljudima, ovo sto si opisao je plastican primer hendlovanja situacije koja je izgubila kontrolu oko potpuno iracionalnih razloga (stikeri su nebitni, bitan je upravo taj pozadinski osecaj koji se stvorio kod kupca). Srecom kad su iracionalni - onda su i predvidljivi, i na nekom osnovnom nivou postoji nekoliko strategija kako da se iracionalna situacija prevazidje, neki ljudi ih znaju intuitivno, neki idu na obuke. Koji slucaj se sa tvojim direktorom, ja ne znam, ali znam da je to sto si opisao plastican primer jedne od osnovnih strategija...

BTW - Znas koliko dilova je palo zbog iracionalnih razloga, od kojih se onda napravi "pravi" razlog, da ceo posao propadne? Vise nego sto mozes da zamislis :D

[ anon70939 @ 21.11.2017. 16:38 ] @
pa realno, ne verujem da je odreagovao, tako sto je rodjen za to.
Znam da non stop idu na neke obuke van zemlje, prolaze razne kurseve, verovatno je pripremljen i na ovakve glupe situacije.

A svakako da mislim, da sad zbog nekog svog temperamenta, ne vredi budaletinu za gusu, i sut u dupe :).
Iskuliras budalu 15 sekundi, resis mu to, pa posle na drugi nacin kad se smiri mu ukazes da nije OK sto je tako upao u kanc pred drugim zaposlenim i histerisao.
Jer ocigledno da je imao neku slobodu da to uradi, jer su imali normalnu komunikaciju sigurno. Inace ovaj ne bi ni znao ko je direktor...
[ duca011 @ 21.11.2017. 17:52 ] @
Da, taj ljakse koji ima novac...e, vidis dragi moj, oko toga se vrti ceo svet. verovao ili ne.
I veruj mi, u vecini slucajeva kad sam nastupio fino, kulturno..sve cile mile sa prodavcima, ugostiteljima, raznoraznim davaocima usluga u vecini slucajeva je kako god ispao problem.
Kad se postavim kao olos, kad ukapiraju da nema para ako se ne nasmesim, ako mi ne titraju jajca...druga pema se peva...na žalost.
A inace sam tip koji je naučio da ceni tudj rad, muku, trud i znoj i neko ko je naucen da kaze molim, hvala, izvolte i dovidjenja i dobar dan...
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 18:02 ] @
Citat:
Da, taj ljakse koji ima novac...e, vidis dragi moj, oko toga se vrti ceo svet. verovao ili ne.

Da,oko novca.Bilo i ostalo.
[ Java Beograd @ 21.11.2017. 18:23 ] @
Sve se vrti oko novca, i samo oko novca.

Ljakse koji ima novac, ponovo će da dođe tamo gde je jeftinije, pa makar sa ga prošli put tri puta šutirali po dupetu. Zato i ima novac, jer kupuje jeftinije i prodaje skuplje.

A direktoru je mnogo pametnije da radnu energiju usredsredi na raznovrsniju i jefitiniju ponudu nego što je iskompleksiranom ljakseu lepio nalepnice za 50% jeftinije Metalac šerpe. A ako je ljakse baš navalentan, molim lepo, pozove se obezbedženje. I nema frke.

Duriće se ljakse neko vreme, kupovaće za inat tamo gde je skuplje, a posle mesec dana će da se vrati. Ali lepo prevaspitan pa mu više neće pasti na pamet da traži od direktora da lepi markice.
[ duca011 @ 21.11.2017. 18:35 ] @
Ljakse se neda prevaspitati, tako da direktoru ne gine ponovo lepljenje markica..a obezbedjenje..jb..g..sto veci ljakse vece obezbedjenje..u kom god smislu i na kom god nivou.
[ mjanjic @ 21.11.2017. 22:20 ] @
Citat:
djoka_l:
Ovo si pogrešno razumeo. Ako banka i isplati odmah celu sumu prodavcu, uzimajući neki procenat, to nema veze sa "nevidljim" zaduženjem klijenta. Ovo je uobičajeni postupak koji se zove diskontni otkup. Ja (banka) tebi (prodavcu) isplatim odmah 995 dinara za nešto što vredi 1000 dinara, tj. vredeće 1000 dinara ali tek kad dospe na naplatu sledećeg meseca. Pošto banka isplaćuje unapred buduće dospeće, praktično uzima odmah kamatu od prodavca. I nema reči o tome da je klijent "nevidljivo" zadužen. On je dobio beskamatni kredit (kamatu je platio prodavac) i sva buduća dospeća su evidentirana kao plan otplate kredita.


Nisam razumeo pogrešno, nego se možda nisam dobro izrazio ili objasnio.

Naime, ja sam ranije mislio da, kad kupiš nešto karticom na 12 rata, tebi se kod banke ne vidi ukupan iznos zaduženja, već samo rate za tekući mesec, ali ti banka stavi ograničenje na dalje kupivine preko limita (tj. "vidi" koliko rata imaš u kolikom iznosu za svaku ratu, da ne bi npr. mogao da sa limitom od 120.000 din. kupiš 12 artikala od po 120.000 din. na 12 jednakih rata, što je i logično).
Tj. meni su pre oko godinu dana rekli u jednoj radnji da sistem tako funkcioniše, što je moguće, jer je to isto kao kad nešto platiš čekovima sa odloženim plaćanjem.
U drugoj radnji sam nedavno saznao da je ipak drugačije, a i u banci su mi objasnili da je tako, tj. da te banka zadužuje na ceo iznos, ali sve izgleda kao da te kreditira prodavac i da te banka svakog meseca zadužuje samo za po jednu ratu koju prosleđuje prodavcu, međutim prodavcu se odmah prosleđuje cela suma, a ne u ratama.

U tom smislu ovaj "dil" između prodavca i banke liči na prevaru kupca, tj. kupac misli da ga kreditira prodavac, a u stvari ga beskamatno kreditira banka, koja kamatu naplaćuje od prodavca sa kojim je sklopila ugovor o takvoj vrsti plaćanja.
Kad se plati čekom sa odloženim plaćanjem, onda kupca stvarno kreditira prodavac, osim ako kod banke ne naplati taj čeku unapred uz odgovarajuću proviziju, što bi onda ličilo na ovaj sistem "beskamatnog" plaćanja karticom.


Dakle, Web cena je cena za plaćanje odmah, a MP cena je cena za plaćanje na rate, gde kamatu za kupca plaća prodavac.
[ Boris Tadić @ 22.11.2017. 04:57 ] @
Baš juče u Metalcu na Bulevaru - najobičnija bapska džezva - 1300 dinara. Tiganj na akciji 4000.
Išarano neko cveće umobolničko, neke tufne kao iz ludnice.
Oni su prsli gore nego MadZone.

Na pijaci za 1500 i jedno i drugo Made in Germany ;) Ko pseće moodo sija + vatrostalni stakleni poklopac za džabe.

Pa ti kupuj domaće, obnovi Srbiju.
[ bananaphone @ 22.11.2017. 06:29 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
bananaphone...nemoj davati budali vetar u ledja.Pomislice da je vazan.


Ne treba da mu duvas u ledja to je sigurno, druga je poenta u ovom sto ja pisem, ali ajde da ne razvodnjavam temu, nije ni bitno...

@Boris, mi bas dosta kuvamo kuci, skoro svaki dan, i imamo gomilu posudja, kojekakvog, od jeftinog do vrlo skupog, izmedju ostalog i Metalac, i mogu ti reci da sto se kvaliteta i ergonomije tice, Metalac uopste nije los, ja volim da kuvam u njihovom posudju.
[ Shadowed @ 22.11.2017. 09:54 ] @
Citat:
mjanjic:
Dakle, Web cena je cena za plaćanje odmah, a MP cena je cena za plaćanje na rate, gde kamatu za kupca plaća prodavac.

...tako sto ti tu kamatu uracuna u MP cenu :)
[ zzz @ 22.11.2017. 10:00 ] @
Citat:
Shadowed: ...tako sto ti tu kamatu uracuna u MP cenu :)


Može se u web shopu kupiti i Intesinim karticama na rate po toj ceni, ali pri plaćanju online.
Provereno, pošto sam skoro kupovao par stvari na taj način.
[ Boris Tadić @ 22.11.2017. 17:21 ] @
Sve je to u redu, ali su bar 50% skuplji za svoju klasu kvaliteta.

Imao sam neku austrijsku šerpu sa "duplim dnom", pa tu za 10 minuta proključa 3l vode.
Ne znam da li je bila 20€.

Metalac bi bio bar 50. Bilo šta hromirano odmah dupla cena.
[ jovajovic100 @ 22.11.2017. 18:49 ] @
Citat:
Boris Tadić:
Baš juče u Metalcu na Bulevaru - najobičnija bapska džezva - 1300 dinara. Tiganj na akciji 4000.
Išarano neko cveće umobolničko, neke tufne kao iz ludnice.
Oni su prsli gore nego MadZone.

Na pijaci za 1500 i jedno i drugo Made in Germany ;) Ko pseće moodo sija + vatrostalni stakleni poklopac za džabe.

Pa ti kupuj domaće, obnovi Srbiju.

Borise , Borise , nije lepo lagati ! ! !

Metalac džezva , ne najmanja - 619 dinara https://www.metalacmarket.com/...060/Inox_dzezva_130Z_NF-080-13

Metalac tiganj , ne najmanji 1.789 dinara https://www.metalacmarket.com/...AL.DU.TIG._26_GRANIT_LINE_-_A2
[ Windows2 @ 22.11.2017. 20:00 ] @
Vidjam i ja to metalac posudje sa tufnama, serpe i lonce. Meni recimo takav dizajn posudja budi neke lepe asocijacije i secanja na stara prosla vremena kad su mi keva i baba kuvale u kuci uglavnom na takvom posudju. Tako da mislim da je to tufnasto samo jedna od varijanti izgleda u paleti ponude. Mislim da je fora sa tim tufnastim sto je to nesto kao u "retro" fazonu, treba da izgleda kao ono staro prepoznatljivo posudje. A kome se svidja modernije ima i za njih ponuda. Kolko se secam metalac ima svakakvo posudje, i sareno i jednobojno i od razlicitih materijala.

I imam jos jedno zapazanje ne znam koliko je realno. Starije posudje metalac iz vremena o kom sam upravo pricao je izgleda bilo otpornije na grebanje po dnu priborom za jelo i zicom za sudove. Ranije se moglo mnogo jace i opustenije grebati po dnu i nisu ostajali nikakvi tragovi, a pre nekoliko godina kupih tri serpe u kompletu i vec posle prvih nekoliko pranja i struganja dna zicom ostale su sive ogrebotine. I pretpostavljam da je slicna prica i kad su sporeti u pitanju. Moj stari koncar je istrpeo toliko grubog struganja po belom emajlu zicom i eno i dan danas nema ni najmanje crtice. Svaki put kad ga operem i izglancam pomislim kako je neunistiv, bar sto se tice tog dela o otpornosti na grebanje. Ne znam kakav je slucaj sa danasnjim modernim sporetima. Dal je to udaranje zavrsnog spoljneg sloja u fabrici na istom nivou kvaliteta kao i pre tako da mozes bez bojazni da struzes po povrsini.
[ mjanjic @ 22.11.2017. 21:54 ] @
Ja lepo uzimao neke tiganje za 1000 din. uz one nalepnice na NIS pumpama, i praktično su isti kao oni od 3000 din. po tim prodavnicama, isto "stone" varijanta, ništa se ne lepi, čak i kad zagori, skine se drvenom špaknom/spatulom bez imalo napora. Ali, ako se dotakne nožem, eto trajne ogrebotine.

Možda su te stare emajlirane šerpe bile otporne na žicu za pranje sudova, ali kad u njima nešto zagori, možeš da je baciš.

Sad, valjda, ne može da bude površine da se za nju ne lepi hrana kao za emajl, a da bude otporna na grebanje. Odnosno, možda može, ali košta k'o Zepter, u tom slučaju neka hvala, mogu do kraja života svake godine da menjam šerpu za cenu jedne njihove. Jeste možda kvalitet, ali ne kuva sama pa da toliko košta. To je jednostavno posuđe napravljeno za milionere, a druga je stvar što se i sirotinja u Srbiji napalila na šerpu od 350€ pa misli da će sve u njoj biti ukusnije i da će njihov kulinarski talenat doći do izražaja tek sa takvom šerpom.


A za Metalac šerpe, što se tiče kvaliteta, znam priču kad su uvodili ISO sertifikate - šerpa bez ISO nalepnice mogla je da se proda u inostranstvu za max 5€, a ona sa ISO nalepnicom za 15€. Isti kvalitet, sve isto, ali tamo neko kad kupuje, gleda i nalepnicu. A u Srbiji, 90% ljudi pojma nema ni šta je to.
[ MajorFatal @ 23.11.2017. 01:06 ] @
Pa nalepnica? Kao one sličice fudbalera ili vinjeta za auto? :)
[ bananaphone @ 23.11.2017. 05:54 ] @
@mjanjic - iskreno jedino sto stvarno pazim sta uzimam su ti teflonski/keramicki/non stick tiganji. Ne znam da li znas, ali vecina tih premaza su otrovni, bilo sama supstanca, bilo vezivna masa koja ih vezuje sa metalom i oslobadja se na velikim temperaturama. Posudje od nerdjajuceg celika ili emajlirano (koje nije osteceno) maltene nema nikakvu kontaminaciju hrane, kostalo 5 ili 500e, ali ovi non-sick premazi su zahebancija teska...

Fora sa jeftinim posudjem od nerdjajuceg celika je uglavnom u distribuciji toplote, pogotovo veliki tiganji i serpe, pa postoje mesta u tiganju gde recimo luk zagoreva kad se przi, i u kvalitetu izrade, tipa da ne otpadaju usi, ili da se pregrevaju, ili da progori serpa posto je materijal tanak i nekvalitetan, a nista od toga nisam osetio na Metalcevim serpama, sve je kako treba - bar meni...

Fora sa jeftinim emajliranim posudjem je u kvalitetu emajliranog sloja, ja imam samo emajlirane djuvecare od metalca, neke stare i 10-tak godina, i ne vidi se nigde nikakvo ostecenje emajliranog sloja, tako da nemam pojma, meni deluje dovoljno dobro...

Ne znam da li ste culi za ovo:
http://www.dutchnews.nl/news/a...t-tells-chemours-plant-locals/
[ Boris Tadić @ 23.11.2017. 15:26 ] @
Posuđe meNtalac.
[ mjanjic @ 23.11.2017. 21:23 ] @
Znam za te priče sa keramičkim slojem, u jednoj varijanti je navodno bio u pitanju toksičan ili čak kancerogen lepak ili tako nešto.

Najomiljenije mi je gusano posuđe, čak sam davno kupio kineski vok od livenog gvožđa, ali masa i dimenzije predstavljaju mali problem ako ga treba oprati u sudoperi tako da je uglavnom rezervisan za upotrebu napolju kad je lepo vreme. Ne može da mu priđe ni Metalac ni Zepter, ali stoji da nije baš pogodan za npr. stan sa modernom kuhinjom uz koju mnogi više vole da ide i moderno posuđe (mada ovi "moderni" više kupuju spremljenu hranu, tako da...).
[ dusanboss @ 23.11.2017. 21:49 ] @
Fora kod kineskog vok tiganja je da ga ne pereš. U stvari pereš ga, ali samo ovlaš u vrućoj vodi da poskidaš vidljive ostatke. Masnoća ostaje, ulazi u pore i vremenom hrani daje specifičan ukus. U Kini postoji ta tradicija tako da savaki porodični vok daje karakteristični ukus harni u zavisnosti od toga šta se u njemu pripremalo najviše.

Slično se dešava i sa ne glaziranim zemljanim posudama (sač, itd) samo još u većoj meri. Oni kroz pore propuštaju i po malo dima tako da hrana dobija specifičan ukus.

Imam jedan roštilj-tiganj (1500 din) sa tim kamen-keramika slojem. Ne lepi se, ne grebe se, ali hrana nekako brzo zagori u njemu i ne sprema se baš kao u sličnom metalnom ili teflon.
[ MajorFatal @ 23.11.2017. 22:37 ] @
Citat:
dusanboss:vok daje karakteristični ukus harni


vok daje ukus harni :) ideno daklje .... :)
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2017. 22:57 ] @
Pa da, daje i ukus i higijenski ispravno pogotovo kad ga ne operes dobro ;)
[ MajorFatal @ 23.11.2017. 23:56 ] @
Što ne bi davo?
[ Boris Tadić @ 24.11.2017. 05:35 ] @
Pre kuvanja samo pljuneš i ništa se ne lepi.

Žene mogu i da uriniraju
[ bananaphone @ 24.11.2017. 09:37 ] @
Imao sam dva gusana tiganja, njih i ne smes da peres sa deterdzentom, moraju ostati masni, inace izrdjaju, peru se na ruke kako je Dusan rekao, samo vrucom vodom. Ali od pre par godina sam izbacio sve posudje koje ne moze u masinu za sudove.

Nemci ih prave, koga interesuje, ima vise brendova, evo jedan za primer: https://www.amazon.de/gp/produ...h_detailpage?ie=UTF8&psc=1

Krompir i snicle su stvarno fenomenalni iz ovakvih tiganja...
[ Living Light @ 24.11.2017. 18:54 ] @
@bananaphone
Jesi li ti javio Bosch-u i Siemens-u
da su im masine za pranje posuđa jedan go Q !!!

Čisto, da ljudi iz njihovog projektnog tima znaju o čemu se radi.

Pa da nešto unaprede,



[ Living Light @ 24.11.2017. 19:02 ] @
"a onda shvatim da najduze zive lezilebi iz drzavnih jasala"
Koja slucajnost...

..da ne poveruješ,
[ Living Light @ 24.11.2017. 19:14 ] @
Citat:
bananaphone: Imao sam dva gusana tiganja,

Nisam imao, samo sam video,
Takva neka slicna Gusanja tiganja od po komadi od 80e,

Jednom rukom ne mozes da dignes.

Ako umes da kuvas/peces znaces koja tezina je svrsishodna.

[ bananaphone @ 24.11.2017. 23:40 ] @
Citat:
Living Light:
@bananaphone
Jesi li ti javio Bosch-u i Siemens-u
da su im masine za pranje posuđa jedan go Q !!!

Čisto, da ljudi iz njihovog projektnog tima znaju o čemu se radi.

Pa da nešto unaprede,



Moram priznati da je ovo jedan od tvojih najtacnijih postova od kad citam madzone :D

Imam hebeni Bosch u NL, pa ne znam koliko puta je majstor vec bio kod nas kuci, evo sad ne radi odlozeni start, jos uvek je u garanciji, ali izgubio sam volju vise da ih zovem...
A u Srbiji, - isto Bosch masina za sudove, kupljena pre ±9 godina, da kucnem u drvo, nikakvih problema.

[ SlobaBgd @ 24.11.2017. 23:49 ] @
Ne valjaju majstori u NL. Da imate ovakve kao u SRB, radila bi ti mašina i dalje. Bez zezanja.
[ dusanboss @ 25.11.2017. 00:56 ] @
Veš mašine:

Ebiga kad nam se svidja da kupujemo jeftino. Uz to ide jedna velika mana kapitalizama "profit je jedino bitan". Tako sada imamo izmešenu proizvodnju skoro svega sem hrane i automobila negde u Kinu il okolinu. Pritom se zanemaruje gomla drugih faktora koja nam se (pogotovo zapadu) obija o glavu.

Ne znam, da li sam pominjao ovde. Treba pogledati ovo https://www.youtube.com/watch?v=0vVOXlgHC1U

Ko god je gledao vojne parade mora da prizna da ništa ni približno slično nije video. To šalje jasnu poruku svetu. Al dobro, mi ne treba da brinemo, Kinezi su naša braća!
[ bananaphone @ 25.11.2017. 05:18 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Ne valjaju majstori u NL. Da imate ovakve kao u SRB, radila bi ti mašina i dalje. Bez zezanja.


Pa radi masina i dalje ovde, samo pola delova je zamenjeno, ali kakve veze ima majstor sa tim sto crkne neki deo ;). Pazi najprostije - crkao prekidac za ukljucivanje - mehanicki, ili senzor koji javlja da je potrebno da se masina ocisti.
Imam od bosch-a masine za pranje u Srbiji, stan rentamo, i siguran sam da ljudi koji sad zive i koriste te uredjaje, manje ih paze od mene, i da mi je neko ovo pricao ne bi mu verovao, ovde imam sve u kuhinji od bosch-a (mi smo prvi i jedini korisnici), i sve radi kako treba, ali masina za pranje sudova u NL je totalni krs.
[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2017. 05:29 ] @
Mi smo za svadbu dobili masinu za pranje sudova `mideu`. Savetovali su nam da zamenimo za bolju marku, ali ja nisam hteo posto se poklonu u zube ne gleda. I gle masina gura 12 godinu bez da je videla majstora ;p
[ bananaphone @ 25.11.2017. 07:07 ] @
@Branimir - ma da, moja keva ima gorenje velenje masinu za susenje, i to neki jeftiniji model, mislim da je odavno punoletna, nikad nista, ja ovde imam neku fancy - menjali smo joj kais i bravicu...
[ botr @ 25.11.2017. 14:37 ] @
Citat:
mjanjic:
A za Metalac šerpe, što se tiče kvaliteta, znam priču kad su uvodili ISO sertifikate - šerpa bez ISO nalepnice mogla je da se proda u inostranstvu za max 5€, a ona sa ISO nalepnicom za 15€. Isti kvalitet, sve isto, ali tamo neko kad kupuje, gleda i nalepnicu. A u Srbiji, 90% ljudi pojma nema ni šta je to.



ISO sertifikat pogotovu serije 9000 nije nikakav dokaz o kvalitetu proizvoda, kako se to smatra. Najobicniji plastican lavor moze da ima taj sertifikat.
[ mjanjic @ 25.11.2017. 16:10 ] @
Nisam ni pominjao kvalitet, pričam za identičnu šerpu (koja, 'ajde, kao zadovoljava kvalitet zahtevan tim sertifikatom, i nisam pričao o sertifikatima ISO 900n, n =1,..., možda su i njih uvodili, ali oni nisu za kvalitet). Dakle, isti proizvod, i kad zadovoljava njegova proizvodnja određeni sertifikat, moraš da prodaješ po nekoliko puta manjoj ceni ako nemaš taj sertifikat (čije uvođenje košta poprilično).

Generalno, EU je nametnula gomilu nekih tih sertifikacija i gluposti samo da bi neke institucije uzimale novac od privrede. U početku je velikim firmama to i odgovaralo, jer su napravili mehanizme da one manje eliminišu sa tržišta ako nemaju sertifikat.
Slično kao ovi u Vinči, čak su pokušali da nametnu sistem po kome samo oni mogu da rade ateste i ispitivanja iz određenih oblasti, čime bi bila eliminisana bilo kakva konkurencija na tržištu (kao što u 99% slučajeva morate kod AMSS-a po atest za plin, jer nema 1% ljudi koji u svom gradu imaju neki mašinski fakultet, a i kad imaju, ne znaju da li mogu kod njih uraditi taj atest, a i ako znaju, ove boli uvo da budu ažurni i to odrade što brže, jer im ne utiče na platu).
[ ademare @ 25.11.2017. 16:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mi smo za svadbu dobili masinu za pranje sudova `mideu`. Savetovali su nam da zamenimo za bolju marku, ali ja nisam hteo posto se poklonu u zube ne gleda. I gle masina gura 12 godinu bez da je videla majstora ;p


Citat:
bananaphone:
@Branimir - ma da, moja keva ima gorenje velenje masinu za susenje, i to neki jeftiniji model, mislim da je odavno punoletna, nikad nista, ja ovde imam neku fancy - menjali smo joj kais i bravicu...


Najbolje da ste zamenili za Gorenje


Kineska Midea je Najveci Proizvodjac Masina za Sudove na Svetu ! Stotine " brendova " su ustvari Midea Masine , na koje neki tamo " proizvodjac " nalepi svoju nalepnicu !

Gorenje upravo to radi , Lepi svoju oznaku na Midea masine za sudove ima tome vise od Decenije !
[ mb57 @ 25.11.2017. 16:20 ] @
Treba zalepiti jabuku i prodavati ih snobovima za debele pare!
[ etjen @ 25.11.2017. 16:41 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mi smo za svadbu dobili masinu za pranje sudova `mideu`. Savetovali su nam da zamenimo za bolju marku, ali ja nisam hteo posto se poklonu u zube ne gleda. I gle masina gura 12 godinu bez da je videla majstora ;p

i ja imam MIdeu preko 10 godina, extra je! a koštala je nešto smešno
[ bananaphone @ 25.11.2017. 16:56 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mi smo za svadbu dobili masinu za pranje sudova `mideu`. Savetovali su nam da zamenimo za bolju marku, ali ja nisam hteo posto se poklonu u zube ne gleda. I gle masina gura 12 godinu bez da je videla majstora ;p


Citat:
bananaphone:
@Branimir - ma da, moja keva ima gorenje velenje masinu za susenje, i to neki jeftiniji model, mislim da je odavno punoletna, nikad nista, ja ovde imam neku fancy - menjali smo joj kais i bravicu...


Najbolje da ste zamenili za Gorenje :D


Kineska Midea je Najveci Proizvodjac Masina za Sudove na Svetu ! Stotine " brendova " su ustvari Midea Masine , na koje neki tamo " proizvodjac " nalepi svoju nalepnicu !

Gorenje upravo to radi , Lepi svoju oznaku na Midea masine za sudove ima tome vise od Decenije !



Zato sam i napisao :D

Sa ves masinama opet moje iskustvo je dijametralno suprotno, tako da ne znam sta bi ti rekao, ne moze covek da bude pametan... Bosch rerna je 1000g ispred gorenje rerne, masina za sudove je totalni soder, za zapaliti... Ne mozes se univerzalno pouzdati u jedan brand da ce svi proizvodi koji se oznaceni tom markom biti podjednakog kvaliteta...
[ Boris Tadić @ 26.11.2017. 10:27 ] @
Od tolike Hrklandije(pusta ostala) ti našao Njemački šut.
[ bananaphone @ 26.11.2017. 11:19 ] @
Citat:
Boris Tadić: Od tolike Hrklandije(pusta ostala) ti našao Njemački šut.


Pa valjda znas da Holandjane Nemci vide - kao Nemce sa govornata manata... A nas svi zajedno vide kao Cigane :D
[ Boris Tadić @ 26.11.2017. 12:39 ] @
Pa mi i jesmo tek četvrta nijansa belaca na kontinentu.

To nam niko ne kaže na Megatrendu i u agenciji za žigolo konobare na trajektima.

Nas "vole" samo Južnokoreanci(zbog Tita) i Nepalci(praotadžbina BG cigana), a i oni su svojevrsni melezi.
Eventualno retki Australopitekusi iz mešovitih brakova, jer su domoroci opet britanski beli mandovi koji neprestano sanjaju Krunu iz XV veka u svoj svojoj "slavi".

Ukratko, svi ostali bi nam komplet creva vadili iPhone-om i kažiprstom usred bela dana.
[ R A V E N @ 26.11.2017. 15:20 ] @
Mundovi, hoćeš da kažeš?
[ dusanboss @ 26.11.2017. 15:21 ] @
Većina normalnih ljudi ne sudi o čoveku na osnovu zemlje iz koje on dolazi. Mi ... da. Ovako, kad čuješ koliko se pljuje zapad i Amerka pomisliš ubiće Amera ako prošeta Beogradoma kad ono svi mu se uvlače u dupe. Zamiljiva kondradiktornost.

I da , samo da znate dobar deo Rusa smatara da smo mi (Srbi) delimično odgovorni za pad Craske Rusije i dolazak komunizma u Rusiju zbog uvlačenja Rusije u prvi svetski rat.

Što i nije daleko od istine.

Nas u školi učili kak smo eto sazdali kuću na "vratima naroda" pa zato stalno ratujemo. Čovek ne može, a da se ne zapita ... Da niji možda i nešto u našem mentalitetu šta nas tera da se stalno rokamo sa nekim. (kad nemamo s kim mi se porokamo medju sobom )
[ Boris Tadić @ 26.11.2017. 15:50 ] @
Jok ti sudiš na osnovu zemlje i porekla.

Pa svi narodi sveta bi svima drugima sve uzeli i na kraju sami sebe pojeli. To je čovek u suštini.

Eno ti onaj Taton, svi mu znaju i broj cipela i pola familije i ko je poslao cveće na 40 dana itd., a on je recimo hodajuća definicija white trash-a.

A čik ti nađi kako se zove onaj Srbin što je u leto 2014. dobio čekić u glavu u sred bela dana na St. Denis-u u Parizu, a nije bio ni navijač ni odvijač. Došao po tetku da je vodi u bolnicu, stajao na trotoaru ispred zgrade. Setićeš se q.

O tome se radi.

Oni nas gledaju kao stoku sve vreme, a sebe unapred proglašavaju čistuncima i pobednicima.

Eno ti sajt www.bestgore.com nađi snimak iz januara 2013. gde čovek u sred grada Roterdama kleči na ženi i kolje je nožem. Tipa tačno u podne. A neko sve to snima mobilnim i čeka policiju, slučajno da ga ne pipne nogom u glavu dok je "besan".

Nabijem ih ja sve na tu njihovu opštu normalnost i jednakost.
[ dusanboss @ 27.11.2017. 01:38 ] @
http://www.kurir.rs/crna-hroni...dac-ga-ubo-srafcigerom-u-glavu

Na ovo misliš? Ne bih da ulazim u detalje šta, što kako . Koliko vidim napadač je uhapšen i osudjen. Šta je tu sporno? Jel treba na sva zvona da se zvoni kad god neki Srbin pogine bilo gde u svetu? Jel to odam napad na sve Srbe?

A koliko vidim taj dečko je rodjen u Fr. Da li je i znao Srpski? Ne razumem zašto bi taj slučaj dobio medijsku pažnju.

I za Tatona se ne bi digala tolika prašina da ovi naši nisu htele maltene da oslobode napadače. Koliko se sudjenje razvlačilo? Ispade da je sam lik skočio na glavu sa stepenica kad je video kako smo mi Srbi veliki junaci kad nas gomila tuče jednog. Inače tradiconalna Srpska herojsaka disciplina.

Zna se kako se kod nas huligani osudjuju. Da nije bilo pritska medija i Francske države ovi naši bi im dali uslovne.

Nisu "oni" (ne znam na koga misliš) ništa ni bilji ni lošiji od nas. Ljudi ko ljudi, svuda na planeti. Ima razlika u kulturi, bogatstvu pa i nekim karakteristikama ličnosti ali bazične osobine su kod svih naroda manje više iste. Ima svuda i stoke i dobrih ljudi i svega izmedju.

Ako neko misli a je dovoljno da se rodi na odredjenom delu planete i ta mu to daje neku (bilo kakvu) superiornost ... vara se.
[ jovajovic100 @ 27.11.2017. 08:12 ] @
Dule dudule , ne lupetaj . Svi iz slučaja Taton su proglašeni krivima pre nego što je on sahranjen .

A bilo bi lepo kada bi ovu celu priču preskočili u temi o prodavcima ,šerpama , loncima i veš mašinama .
[ Java Beograd @ 27.11.2017. 09:06 ] @
Citat:
jovajovic100: Svi iz slučaja Taton su proglašeni krivima pre nego što je on sahranjen .


A ustvari, skroz nevini. Stavili hiruške maske, da im se ne vidi lice, i kapuljače na glave, naoružali se lancima, šipkama i bejzbol palicama, pa kao hijene, 10 na jednog u sred bela dana došli da "bodre svoj klub". I da zapaljene baklje uguraju nekome u pluća.
A onda se razvila diskusija da li je Bris Taton sam skočio ili je bačen sa stepenica. Čuj, kao da je francuz maltene, usred ispijanja kafe na Obilićevom vencu, iz dosade, ustao i otišao da skoči da polomi glavu i kičmu.

Ono šta je žalosno u ovom slučaju je da je srpsko pravosuđe toliko podlo i korumpirano, pa godinama ovakvi likovi, tj. hijene, nisu mogli biti privedeni pravdi, nego su sa 150 krivičnih prijava i dalje šetali ulicama i činili nova i nova kriminalna dela. To je žalosno!

Da ne beše mučenika Brisa i ogromnog pritiska Francuske da se zločinci kazne, ovo ne bi ni stiglo do sudije, a i kad bi stiglo, naš sud bi opet relativizovao "navijačko ponašanje" i "bodrenje svog kluba", pa bi go krimos i ljudski ološ i dalje šetao ulicom i činio nova kriminlana dela. A sledeća žrtva bi možda bio ja, ti ili bilo ko drugi.



Dubina korumpiranosti našeg "pravosuđa" izbija na videlo tek kad neki krimos bude, fala bogu, ubijen na ulici u "klasničnoj sačekuši". (Kao da postoje ne-klasične sačekuše) Kao ovih dana, neki Novosađanin.
I onda čitaš i skapiraš da je pokojnik iza sebe imao nekoliko ubistava, nebrojeno pucnjava, razbojništava, bezbroj krađa. Maltene 1.000 krivičnih prijava. I šeta ulicom.

A onog nesrećnika sa Banovog Brda, koji je u samoodbrani u svom stanu ubio provalnika, narkomana i krimosa sa 50 krivičnih prijava mesecima držali u zatvoru.



Slažem se da bi bilo lepo kada bi ovu celu priču preskočili u temi o prodavcima ,šerpama , loncima i veš mašinama .
[ Braxi @ 27.11.2017. 09:15 ] @
Citat:
dusanboss:
Većina normalnih ljudi ne sudi o čoveku na osnovu zemlje iz koje on dolazi. Mi ... da. Ovako, kad čuješ koliko se pljuje zapad i Amerka pomisliš ubiće Amera ako prošeta Beogradoma kad ono svi mu se uvlače u dupe. Zamiljiva kondradiktornost.

I da , samo da znate dobar deo Rusa smatara da smo mi (Srbi) delimično odgovorni za pad Craske Rusije i dolazak komunizma u Rusiju zbog uvlačenja Rusije u prvi svetski rat.

Što i nije daleko od istine. :)

Nas u školi učili kak smo eto sazdali kuću na "vratima naroda" pa zato stalno ratujemo. Čovek ne može, a da se ne zapita ... Da niji možda i nešto u našem mentalitetu šta nas tera da se stalno rokamo sa nekim. (kad nemamo s kim mi se porokamo medju sobom :))


Rusi su izvor svih nasih nevolja i nas narod je imao periode propsperiteta samo onda kad smo na celu drzave imali vladara koji je imao petlju da otkaci Ruse tj da im kaze gledajte svoja posla a mi cemo nasa.

Od raspada Jugoslavije evo ti Rusa i nihovih slugu nazad na vlast... Sad guslaju vec 30 godina kako je Tito izdao Ruse jer je tako naredjeno iz Moskve da se mora pricati. Zbog cega je Tito izdao Ruse ? Zato sto im nije dozvolio da nam sastavljaju vladu i sto nije trckarao kod ruskog ambasadora da se pravda, a one sto bi nasu zemlju dali Rusima na tacnu poslao na Goli Otok, kao sto i treba.

Sto se tice PSR, od 1878 Srbija se okrenula AU jer su shvatili da Rusi prave sanstefansku Bugarsku. To Rusi nisu oprostili Obrenovicima i stvorili su i finansirali radikalnu stranku sa ciljem zbacivanja Obrenonovica. To se i dessilo 1903 i posledica je bilo guranje Srbije u sukob sa Austrijom. Prema tome ako nisu hteli i mogli da ulaze u rat zbog nas, ok molim, ali brate pa nisu onda trebali da nam ruse proaustrijsku vladu jer smo se mi vec nagodili sa Austrijancima.

I na kraju... Na kom smo mi to raskrscu kao ? Mi smo okruzeni NATO i EU a nasi opet guslaju kako smo mi centar sveta raskrsce svima trn u oku.... U pm. Pa niko ni ne mari za nas. Cak je i Hitler primio Rumuniju i bugarsku u svoj savez pre nas, mi ga nismo ni zanimali zato nam je dao povoljan ugovor, a onda nasi dizu ustanak iz cista mira...

Pogledajte samo zadnji rat, svakog dana isplivavaju na povrsinu cinjenice kako su Rusi naoruzavalai Hrvate tokom 90tih... I sada grade sa njima stratesko partnerstvo. Vas pametni Putin je sve ucinio da odvoji CG od Srbije jer je racunao da ce sa onim lopovom kao sto je i on lakse da se dogovori. Kad ono medjutim...
[ dejanet @ 27.11.2017. 09:15 ] @
Koliko se secam price, Taton je umro u bolnici zbog fatalne greske nestrucnog hirurga ili anesteziologa. Za ostalo ko, kako i gde, neka puste snimak sa kamere koji su konfiskovali i koji je "nestao".

Sto se tice toga, kako nas gledaju "svabe" i sl., da gledaju nas kao Turke/Cigane, ali koliko sam primetio kod njih se direktnim zezanjem na njihov racun(od hice pa nadalje) lako preskace ta predrasuda i mozda cak steknes dobrog prijatelja. Sa Englezima vrlo tesko na taj nacin, Holandjane ne znam, doduse znao sam holandjanku ali to je bilo mnogo davno.