[ 006 @ 20.11.2017. 19:17 ] @
U pitanju je neko jako tvrdo drvo i ekser 80x3mm nema sanse da se zakuca (od 10 sam uspeo jedva 1). Probao par srafova (80x5mm) za drvo (neki kao hromirani), jedan slomio, drugi usao par cm i ni makac dalje, glava poluizlizana, treci se iskrivio. Unisten jedan srafciger i 2 bita (iskrivljena ili izlizane one 4 ivice), napravio par plikova, haos. A treba da zavrnem 15-20 (zavisi, ne znam ni kolika je nosivost tih srafova, prodavci pojma nemaju).

Sta da radim, da kupujem neku srafilicu (jel ima nesto jeftino ili polovno a dobro, moze i na 220V, ne mora baterije, a srafim svake prestupne godine pa ko zna kad ce mi opet trebati) ili burgiju za drvo (koju i koliko manju od srafa, 1-2mm?) i neki bolji srafciger (ili drsku i kvalitetnije bitove)? Ova 2 su bila neka no name, iz seta, a stavljao sam ih u neku Mastermax busilicu (ima potenciometar a zavisi i od pritiska, ima levo-desno, kao i cekic ali ja ne vidim razliku kad prebacim na to) pa lagano ali nece da zavrce ili preskace i samounistava se. Popizdeo sam, ocu da se roknem.
[ zeoN_Rider @ 20.11.2017. 19:24 ] @
Čuvaj ruke, šrafilicu nabavi.
[ deedee6 @ 20.11.2017. 19:59 ] @
Burgija za drvo... Ponesi šraf u radnju i tamo će ti dati veličinu koja ti treba :)
[ bakara @ 20.11.2017. 21:48 ] @
Burgijom izbusis drvo pa srafilicom usrafi sraf, koristi krstaste srafove za drvo i bit sa perima za srafove za drvo.
[ zeoN_Rider @ 20.11.2017. 21:59 ] @
U većini slučajeva su Pozi Drive Philips zavrtnjevi.
[ Darko Nedeljković @ 20.11.2017. 22:44 ] @
Ako su srafovi deblji od par mm, vidi da li mozes da izbegnes krstaste srafove, vec da koristis srafove sa masinskom glavom, uzmes kamionsku gedoru i nema da nece - osim da se slomi sraf. I naravno burgija.
[ Java Beograd @ 21.11.2017. 07:18 ] @
Ma može, sve, ali je osnovno da se prvo ubuši odgovarajuća rupa.
Šraf bez rupe može u jelovinu, ali neće u jasen.
[ ademare @ 21.11.2017. 12:57 ] @
Samo da napomenem , mozda covek , zna , mozda ne zna , cim nije pristupio busenju , da se busi Manja rupa nego sto je sraf !

Na primer ako je sraf 4 mm telo , glava te ne zanima , onda na primer izbusis rupe od 3 mm . Busi se burgijama za Drvo , za metal neces nista uraditi ! Burgije za drvo se poznaju po tome sto imaju spic na vrhu , dok su za metal standardne .
[ gilopile @ 21.11.2017. 13:03 ] @
U suvo drvo, pogotovo nesto kao suv 50 godina star bagrem ne mozes ni da hoces zaviti sraf ako prethodno ne izbusis burgijom, manju rupu nego je sraf, u zavisnosti od debljine navoja na srafu i nema problema. Mozes kanuti i kap-dva ulja na vrh srafa pre nego srafilicom zavrces, pa ako i tako tesko ide, onda je dobar srafciger sa debljom ruckom i adekvatnom glavom nezamenljiv ako nemas neku jaku srafilicu...
[ zeoN_Rider @ 21.11.2017. 14:42 ] @
Bagrem ni sekirčetom teško da ćeš otkasapiti. Probao na placu i pola dana ga se rešavao jer mi je smetao.
[ 006 @ 21.11.2017. 16:28 ] @
Mislio sam da ce moci bez busenja ali izgleda nema sanse. Drvo je jezivo tvrdo, moguce da je bagrem ili nesto tako. A i ima 40-50 godina sigurno. Imao sam neku burgiju za drvo (sivo-zlatna, pise na njoj HSS), slomio je cim sam malo jace stisnuo. Krenula jedva da busi pa stisnuo malo jace i brze i pocelo da se pusi i cap na 3 dela. Mada je i busilica nezgrapna a burgija 3mm, mozda je i zato.

Sad treba i burgiju da kupim, jel se tu zna sta valja, koji proizvodjac?

A i srafove sam testirao, bez problema ih slomim sa 2 kombinirke, unutra metal izgleda kao beton, tamno-siv porozan, a u prodavnici prodaju pricu kao to su neki jaci, celicni, pocinkovani, ovo-ono. Pre ce biti da su celi od cinka... Pa mi sad trebaju i srafovi.

Citat:
ademare:
Samo da napomenem , mozda covek , zna , mozda ne zna , cim nije pristupio busenju , da se busi Manja rupa nego sto je sraf !

Na primer ako je sraf 4 mm telo , glava te ne zanima , onda na primer izbusis rupe od 3 mm . Busi se burgijama za Drvo , za metal neces nista uraditi ! Burgije za drvo se poznaju po tome sto imaju spic na vrhu , dok su za metal standardne .

Nisam toliki duduk, znam za burgije a znam i da se buse manje rupe (ali sam mislio da moze bez, samo usrafiti), ali ne znam koliko manje, da ii tako kako si opisao, 1mm manje ili debljine tela srafa, bez navoja (onda bi to bilo i 2-2.5mm manje).

Citat:
Darko Nedeljković:
Ako su srafovi deblji od par mm, vidi da li mozes da izbegnes krstaste srafove, vec da koristis srafove sa masinskom glavom, uzmes kamionsku gedoru i nema da nece - osim da se slomi sraf. I naravno burgija.

Mislis ovako neke

Moze i to ali ne znam kako bas da ih pritisnem gedorama kao srafcigerom? Ili mislis da je dovoljno samo uvrtanje?
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 16:36 ] @
Nemoj ulaziti u problematiku kao da se radi o svemirskom brodu.;).

Ekser ne mozes da ukucas zato sto nemas ekser,imas zicu koju prodaju po gvozdjarama a to nece moci.

To ni u tu hrastovu gredu, a ima i od jasena,neces moci da se lako izboris.Burgiju koja ti treba nije ona koju je JAVA

pomenuo (na vrhu ima spic) nego burgija za drvo.Kako busis po koji cm tako izvlacis i prasnis sa OBAVEZNIM UMAKANJEM

U ULJE.Jos jedna od kombinacija je sraf sa glavom za gedore.

[ gilopile @ 21.11.2017. 16:44 ] @
Ma busi svaka burgija, najobicnija za drvo bez ikakvih problema. Ulje se podrazumeva da se malo kane na sraf ili u rupu pre nego se srafi. Te srafove na kljuc je jos lakse, izbusis nesto manju rupu i gedorom ima da ide laganica.
Nije mi prvi put da se zezam sa bagremom starim 50+ godina, koji je ko celik :) Skoro sam sebi pravio kapiju, a kao osnova je ostala ta greda u koju ekser ni pod razno nije mogao da udje. Burgija 3mm za drvo kupljena za 70din mi je itekako zavrsila posao, nikakve specijalne burgije ne trebaju. Drvo se busi laganica, kakvo god da je.

P.S. Te srafove ne treba uopste da pritiskas, samo prva dva kraka navoja kad uhvate, ulazi bez problema bez pritiskanja, jer je prethodno izbuseno i sve je idealno, ne moze ni da proklize...

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.11.2017. u 17:54 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 17:01 ] @
Citat:
Ma busi svaka burgija, najobicnija za drvo bez ikakvih problema.


Gile izvini,ali ti uopste ne razumes sta on pise po pitanju tvrdoce drveta!
[ Java Beograd @ 21.11.2017. 18:09 ] @
Prvi put čujem da burgijom za metal ne može da se buši drvo.

Ne zbnjujte čoveka, zaboga. Najobičnija burgija 3mm ili 4mm ili 5mm, koliko već treba da bude. Ima je u svakoj gvožđari, košta manje od 50 din.

Kakvog god da je kvaliteta, i najjeftnija kineska, kad je nova i oštra probušiće bez problema više desetina rupa u bilo kom drvetu.

Ipak ne može da se upoređuje bušenje u bilo koliko tvrdom drvetu sa bušenjem u metalu.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 18:17 ] @
Javo izvini,ali ti uopste ne razumes sta on pise po pitanju tvrdoce drveta!

p.s Moram na Slavu.Budi precizniji ,izgleda da nisi imao dodir sa gredama od starik kačara.

Klinovi koji su tada pravljeni kod kovaca a nalaze se u toj gredi,nema sanse bez veceg pajsera da se izvade.

Steta sto nisam snimao busenje pre mesec dana.Inace jedno pitanje.Da li si imao priliku da podignes gredu

od 6m 20x20cm?Ja jesam,to je kao da je celik iznutra.

[ zeoN_Rider @ 21.11.2017. 18:29 ] @
Citat:
Java Beograd:
Prvi put čujem da burgijom za metal ne može da se buši drvo.


I Ja, još da jurim posebne burgije za drvo. Taman posla.
[ gilopile @ 21.11.2017. 19:05 ] @
Java, to im kazem. Pa i najtvrdje drvo, staro 190 godina, kuvano-presovano, paljeno cu da izbusim bez ikakvog napora sa novom burgijom za metal, pogotovo te rupice tipa 3mm i sl. za sraf. Pa nije to celik...Jednostavan posao, busi i srafi i nema tu filozofije.
[ zeoN_Rider @ 21.11.2017. 19:12 ] @
Ako može čelik izbušiće i drvo.
[ gilopile @ 21.11.2017. 19:14 ] @
Ma ko u maslac ima da ide. Samo da je nova, ostra burgija i problema nema. A to sto su njemu pucale burgije, palilo se drvo...Ili su totalno tupe burgije, ili je busio u kontra smeru ili mu fali malo spretnosti/prakse :)
[ zeoN_Rider @ 21.11.2017. 19:22 ] @
Od svačega po malo. Ja sam burgije za bušenje drveta oštrio kao za bušenje aluminijuma.
Evo malo i slikovito.

[ ademare @ 21.11.2017. 19:51 ] @
[quote]006:
Mislio sam da ce moci bez busenja ali izgleda nema sanse. Drvo je jezivo tvrdo, moguce da je bagrem ili nesto tako. A i ima 40-50 godina sigurno. Imao sam neku burgiju za drvo (sivo-zlatna, pise na njoj HSS), slomio je cim sam malo jace stisnuo. Krenula jedva da busi pa stisnuo malo jace i brze i pocelo da se pusi i cap na 3 dela. Mada je i busilica nezgrapna a burgija 3mm, mozda je i zato.

Sad treba i burgiju da kupim, jel se tu zna sta valja, koji proizvodjac?

A i srafove sam testirao, bez problema ih slomim sa 2 kombinirke, unutra metal izgleda kao beton, tamno-siv porozan, a u prodavnici prodaju pricu kao to su neki jaci, celicni, pocinkovani, ovo-ono. Pre ce biti da su celi od cinka... Pa mi sad trebaju i srafovi.

Citat:
ademare:
Samo da napomenem , mozda covek , zna , mozda ne zna , cim nije pristupio busenju , da se busi Manja rupa nego sto je sraf !

Na primer ako je sraf 4 mm telo , glava te ne zanima , onda na primer izbusis rupe od 3 mm . Busi se burgijama za Drvo , za metal neces nista uraditi ! Burgije za drvo se poznaju po tome sto imaju spic na vrhu , dok su za metal standardne .

Nisam toliki duduk, znam za burgije a znam i da se buse manje rupe (ali sam mislio da moze bez, samo usrafiti), ali ne znam koliko manje, da ii tako kako si opisao, 1mm manje ili debljine tela srafa, bez navoja (onda bi to bilo i 2-2.5mm manje).

[quote]

MIlimetar manje od srafa sa navojima . Takodje namazi srafove starim sapunom , da bolje skliznu




[Ovu poruku je menjao ademare dana 21.11.2017. u 21:04 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 20:03 ] @
Zeon...kad je tebi bagrem tvrdo drvo,o cemu dalje polemisati.

Ademare....Ako ti neko kaze da ne moze da zakuca ekser u gredu,na sta te prvo asocira?

Prvo,burgije za metal su prekratke da bi se probusila greda,a kao drugo da i ta slicovana rupa nije ni blizu kraja poslu.

Sraf koji bi uvijao gedorom bi tako cvileo da posle 10 okretanja bi se cvikovao od toplote.

Evo,ako ne verujes u celu moju filozofiju,donecu ti stafnicu debljine 1 cm i dacu ti da zakucas ekser.Ako je probusis ja cu je narendati

i pojesti na suvo pred tobom.Pa nije to camovina ba da buskate sa burgijama sa kojim se deca igraju.



Zeon...gile...malo ozbiljnosti.Ako vec ne znate o cemu se prica,paljba ba svastarite u elektronici,ako vam i to ide od ruke.

sorry.....


[ ademare @ 21.11.2017. 20:18 ] @
Vidi , ja sam sav namestaj osim troseda , sam napravio . Lepio parket , postavljao roletne , postavljao prozore drvene , sve sto postoji .

Ekseri se u drvo ne kucuju za namestaj , sem ako pravis Plot na ogradi , pa zakivas letve

Ja sam namestaj spajao sa drvenim tiplovima . To izbusis rupu 8 - icu , lakse je busiti u drvetu deblju , nego tanju rupu , jaca je burgija . Ima tehnika kako se busi . Ne zapne se odmah kao sivonja !

Ja sam gledao kako je covek zamalo zeznuo rucni cirkular od 2.000 wati , koji jede sve i to dok je sekao mekanu ivericu ? Sta je radio, legne na cirkular , pritisne prekidac i on ni da makne . Motor hoce da crkne radi u mestu, reza nema ni mm . Sve dok ga nisam naucio , da malo odmakne zalaufa masinu , pa ima da isece i ruku ako treba

Tiplovi drveni se uglave u obe daske , ide zavisno od velicine , za orman visok 2 metra , stranicu , ne treba vise od 4 cm u dubinu 2 X sa obe strane . Posle lepljenje tiplova . To ce da nadzivi bilo kakve eksere . U poprecnu stranicu zavisno od njene debljine , dovoljno je do pola .
[ Lavlja_Jazbina @ 21.11.2017. 20:30 ] @
Ja ne sumnjam u tvoje sposobnosti,bez sarkazma ti pricam.Ovo o cemu ja pricam nema veze sa "gradskim"majstorlukom.

Zamisli kucu koja ima drveni pod,daske poredjane preko greda.Da li mozes da verujes kad sidjes u podrum da ta greda

nije mrdnula od 1934.E sad zamisli kakva je to tvrdoca.Busio ja sa tom za metal,i treba ti vatrogasac pored.UbodnA testera

cirkulara,burgije,moraju biti ostre i samo pridrzavati.Isto ti je i sa ostrim lancem na mot.testeri.Ostar lanac i samo spusti testeru,sama sece.

Ovo drvo je kao Katana.100X KAO UKRSTENA VLAKNA.To sto ne moze da ukuca ekser me i tera da mozda sa strane izgleda da tvrdoglavo pisem.

Ali ja ga potpuno razumem.

Postaviti sliku sa ostrenjem burgija je sprdnja.Pa ja sam preko studenske poceo da radim u Termoven Beograd,gigant za manufakturu.

Gotovi proizvodi motori sever subotica od 35 kw i bale lima.Sve ostalo,rucni rad.Video i naucio gomilu stvari.

Signal od Zene,za danas sam gotov ili cu to trajno biti ako nastavim.

Pozdrav.
[ Darko Nedeljković @ 21.11.2017. 21:06 ] @
Sto se tice pitanja oko slike srafova - jeste, to su ti. Lako se zavrcu, ne slajfuju, kad ih jednom isprobas zaobilazices ove krstaste u sirokom luku. Kako diskusija napreduje, ispasce na kraju da je to drvo od titanijuma, pa su srafovi sa masinskom sestougaonom glavom jeino resenje.

Pritiskanje nije potrebno, moze gedora, a moze uz odgovarajuci nastavak i srafilicom.
[ sonus70 @ 21.11.2017. 23:07 ] @
Stvarno ga Lave pretera sa tim 100_godina_tvrdim_kao_čelik_drvetom. Po priči OP to mi miriše na nešto tipa grab ili one bukve od paleta što su nam u Rumagumu dolazili prahovi iz SSSR-a . Baš volim da se igram sa drvetom i nijedno nije imalo ništa protiv dobre burgije. Jedino što ga je palilo je bilo burgija koja je već probušila 20 rupa kroz čelični profil pa ostavljena sa strane " ako zatreba za nešto mekše".
Jedina razlika kod tvrdog i jako tvrdog drveta je za koliko ćeš tanju burgiju od šarafa uzeti.
Za hrast , jasen , bagrem i slično može milimetar tanja, za presušeni mator grab ili tu bukvu sam morao praviti razliku 0,2 do 0,5 mm od punog prečnika navoja. Sve ispod toga i puca šaraf
[ gilopile @ 21.11.2017. 23:25 ] @
Ja sam upravo koristio skoro i te bukove od paleta. Znaci, ekser mozes da ukucas samo ako bijes 100% tacno po glavi eksera, i to od 10, ukucas jedan. Neverovatno tvrdo. Samo pneumatski cekic moze da ga nabije. Uzmem buslilicu, svrdlo 3mm za metal i kao kroz sir...Isto tako i gredu staru 50+ godina od bagrema gde ekser nece da ide, kao da u gvozdje udaras.

Ma nema tog drveta gde neces sa lakocom probustiti sa 3mm, 5mm burgijom za metal, nemoj da ste smesni.
[ zeoN_Rider @ 21.11.2017. 23:26 ] @
Auuuu, ništa od šrafilice.
[ gilopile @ 21.11.2017. 23:32 ] @
Srafilica, pogotovo te fensi omanje sto uglavnom ljudi imaju po kucama nema sta da trazi ovde. Moze jedino ako se izbusi pola milimetra manja rupa od srafa i ako se natopi uljem. Za tu rabotu glomazan dobar stafciger i da vidis kako ide kad zapnes :)
[ Lavlja_Jazbina @ 22.11.2017. 05:46 ] @
Citat:
Kako diskusija napreduje, ispasce na kraju da je to drvo od titanijuma

Mozda i ispadne,ko zna.

Sve opcije su u igri ali ce malo njih da uspe.Ipak,odlivak je ta greda.



Ali sa ovakvom,nema sale.
[ gilopile @ 24.11.2017. 14:43 ] @
Lave, nije se saliti sa takvom gredom, to stoji, ali ni ona nema sta da trazi protiv burgije pa da je jos tol`ka :)
[ Rendisha @ 24.11.2017. 17:54 ] @
006 nije naveo zasto uopste koristi 5x80 srafove i sta pokusava da stegne. Uvrtati celu duzinu / celom dubinom / je maltene beskorisno a i za ocekivati da pukne sraf, pogotovo bez predbusenja. 5x80 je vise tipa za - ocu da stegnem 3-4cm debelo nesto za neku fosnu / gredu. Burgija 3.5mm za razbusivanje, moze i malo deblja. Dobri srafovi - SPAX, ali toga nema bilo gde, mozda Artinvest, Tis itd... velika stovarista i prodavnice okova. Odavno nisam pokusao da uvrnem takav sraf rukom, mora da je jako interesantno
[ Living Light @ 24.11.2017. 18:23 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Mozda i ispadne,ko zna.

Smanji malo...da je od titanijuma...

Samo dobar Alat Ti pomaže,
sve ostalo je bajka,
[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2017. 20:01 ] @
Ma stoji da se moze busiti ,samo treba probati pa videti kako je to produktivno za burgiju.

Mene vise zanima iz kog razloga je doslo do te tvrdoce drveta.Moram da pauziram to vikendasenje (dalje)

pa necu ici mozda 20ak dana ali cu probati da snimim i ukucavam i busim famoznutitanijum gredu.

Nego stvarno zasto mu treba da dubina uvrtanja ?! Ademare je napomenuo tu lepotu bez gvozJa,kao sto se i radilo.

Razbusi se rupa ( slikacu rucni alat koji mi je ostao od DEDE) i onda se debljine fi 20 ubaci drveni tipl.

Daske su prepletene kao kad se ukrste prsti ruke,i to stoooji i stajace ako ne kisne.

Citat:

Rendisha...Odavno nisam pokusao da uvrnem takav sraf rukom, mora da je jako interesantno


Podlaktice su mi od kamena,crvenih misicnih vlakana koliko hoces i mogu da u kontinuitetu da ukucavam i sravim

poprilicno dvocifren broj minuta.A ovo sto si predlozio,mislim da bi se pre napravile merdevine do meseca.:).
[ Living Light @ 24.11.2017. 20:08 ] @
Komplikuješ Lave,
-Kao da pišeš text za Beograđane :)

Detaljno, sitno, pogled sa 100 strana, razumno, u sitna Crevca,

Pa nisu Oni ....

[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2017. 20:11 ] @
Cek,nije ovo tema susenje mesa,auuuuu
[ jovajovic100 @ 24.11.2017. 20:25 ] @
Lave , baš ga pretera sa čeličnom gredom . Ceo krov ti je običan , sa trščanim plafonom .
Možda su tu tvoju gredu dobro impregnirali kakom golubovi pa je zato nemoguće ukucati ekser
[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2017. 21:02 ] @
Ta konstrukcija je od 1934,sve koje vidite.Kao sto vidite nema ni eksera ( kovackih klinova ).

Ne,ne preterujem.Samo kontriram sa argumentom dok ostali imaju viziju camovine. Ali ja to volim sa siguricom

pa kad odem sledeci put,detaljno slikanje + prezent.Inace ja te rasklopljene grage ( greda ) imam 6 kubika,dasaka,hmmm

o tome necu da pricam.Bilo bi bas hvalisanje.A primecujete da nisam taki.
[ jovajovic100 @ 24.11.2017. 21:23 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ta konstrukcija je od 1934,sve koje vidite.Kao sto vidite nema ni eksera ( kovackih klinova ).

A letve za trsku se drže levitacijom

Moju kuću je sazidao moj čukun deda 1928 godine .
[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2017. 21:28 ] @
Citat:
A letve za trsku se drže levitacijom

Nemoj biti bukvalista,mada cu proveriti.Inace mora da ide dole,doslo vreme za savremene gipsane ploce,mozda i osb.

Evo malo ceznje.



Ove pregrade su 6cm debljine,tesko.....pa da uzmemo olovo,da,,,to bi bilo bas precizno.



[ zeoN_Rider @ 24.11.2017. 21:28 ] @
Citat:
jovajovic100

Moju kuću je sazidao moj čukun deda 1928 godine .


E baš te godine?
[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2017. 21:33 ] @
Pa da,to je neka godina kada su isle podele brace,pa svako svoje.Inace kuce u kojima su bili

rodjeni su pre toga oxo.
[ jovajovic100 @ 25.11.2017. 00:00 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
jovajovic100

Moju kuću je sazidao moj čukun deda 1928 godine .


E baš te godine?


Što , jesu li tvoji predci do `45 živeli u pećini ?
[ zeoN_Rider @ 25.11.2017. 00:16 ] @
Citat:
jovajovic100: Što , jesu li tvoji predci do `45 živeli u pećini ?


Da.
[ mjanjic @ 25.11.2017. 16:30 ] @
Ta greda je najverovatnije od cerovine... tako je stric hteo da istruže cerove grede od neke prastare pradedine kuće koja se urušila i propala (da ne pričam kako i zašto), malo sutra... motornom nije moglo, mislim da je jedva istrugao na bansek.

To drvo je toliko osušeno da će i bušilica da se pomuči - otprilike kao kad bi bušio opeku ili blokove, kod ne toliko suvog drveta burgija lakše skida materijal jer kida vlakna pa bušenje ide dosta brže.
[ gilopile @ 25.11.2017. 23:26 ] @
Da se ja pitam, Lav, nabio bih.eksere laganica.

Jova Jovic, moj hous je 1918 Zivis u novogradnji Blagoje vam ga



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.11.2017. u 00:39 GMT+1]
[ 006 @ 01.12.2017. 18:51 ] @
Citat:
Rendisha:
006 nije naveo zasto uopste koristi 5x80 srafove i sta pokusava da stegne. Uvrtati celu duzinu / celom dubinom / je maltene beskorisno a i za ocekivati da pukne sraf, pogotovo bez predbusenja. 5x80 je vise tipa za - ocu da stegnem 3-4cm debelo nesto za neku fosnu / gredu. Burgija 3.5mm za razbusivanje, moze i malo deblja. Dobri srafovi - SPAX, ali toga nema bilo gde, mozda Artinvest, Tis itd... velika stovarista i prodavnice okova. Odavno nisam pokusao da uvrnem takav sraf rukom, mora da je jako interesantno :)

Bas tako nesto, 4cm debelo pa u gredu.
Uzeo sam Wurth burgiju (5mm) i ovakav sraf (kao 6mm ali je u stvari 5.8mm) i uspeo da odradim, s tim da je negde kod predzadnje rupe opet pocelo da dimi (ali jedva, mnogo manje nego onda) tj. verovatno se burgija vec delimicno istupila