[ nemanja1234 @ 27.12.2017. 13:33 ] @
Hteo bih da napravim "Fume Extractor" za odstranjivanje štetnih gasova tokom lemljenja.

Jedna opcija je da ide bez filtera i da izduv ide u ventilaciju zgrade (priključak od kuhinjskog aspiratora, leti može i kroz prozor), a druga je da ubacim filtere od aktivnog ugljenika i da gasovi ostaju u sobi.
- Za obe opcije sam mislio da stavim ventilator u neko kućište/kutiju, od koje bi sa jedne strane išla cev do radne površine gde se lemi (i tu stvarala negativan pritisak), a sa druge strane kutije išla cev do ventilacije zgrade/prozora ili direktno u sobu (pozitivan pritisak).
- Protok bih mogao da kontrolišem/povećam tako što bi cev koja ide od radne površine do kutije sa ventilatorom mogla biti manjeg prečnika, a izduvna (od kutije do prozora) većeg.

Gledao sam razne, ali nikako ne mogu da nađem podatke za pritisak za neke ventilatore. Dakle, treba mi prvenstveno pomoć oko izbora ventilatora sa dobrim pritiskom (a da od njega ne ogluvim).

Poredio sam statistiku za komercijalne "Fume Extractore" (doduše to je statistika sa sve filterima) i jednog Sunon 12cm ventilatora debljine 38mm 3100 obrtaja.
Po slici se vidi da je protok dobar (bez filtera, samo ventilator) u poređenju sa komercijalnim proizvodima, ali je pritisak jako loš (16-33 puta manji).


Razmišljao sam i o ventilatorima za kupatila, ali nigde ne mogu naći koliki pritisak oni prave.
Da li neko zna koliki je pritisak kod njih?

I da li neko zna koje ventilatore da tražim a da su po specifikacijama iole približni komercijalnim rešenjima?

P.S. Trebao bi mi i savet gde naći filtere od aktivnog ugljenika, neke veće (po elektroničarskim radnjama ima samo sečenih na 8cm).