[ HoT_Steppa @ 06.01.2018. 16:22 ] @
O ovome sam odavno hteo da pišem, ali eto zaboravilo se, imam i starije slučajeve.
Najnoviji slučaj, lokal u prizemlju Maxija, ceo objekat pripada Maxiju osim tog lokala od 30-ak kvadrata. Menjao je vlasnike nekoliko puta, pretposlednji put je bio neki pandur vlasnik, držao je kafanu tu, bukvalno 4 stola i živa muzika, nije moglo noćima da se spava. Po jednoj noći smo znali i više puta da zovemo policiju da interveniše, patrola dođe, posedi, popije par pića, muzika se utiša, oni odu, muzika nastavi da urla, naravno turbo folk. Na kraju je kafana sama od sebe propala, i par godina se ništa nije dešavalo.
Od pre 2 nedelje čujem u Maxiju od radnika a i vidim svojim očima da je prodat novom vlasniku koji je počeo megalomanski. Prvo je pomerio spoljašnje zidove po 2 metra i duplirao kvadraturu i još je napravio baštu na zelenoj površini do trotoara. Zvali smo opštinsku građevinsku inspekciju još na početku radova i sad ide zanimljiv deo. Ja opišem o čemu se radi jer se očigledno radi bez dizvole, i oni u redu, izaćićemo na teren i traže mi moje podatke. Ja kažem da hoću da ostanem anoniman jer ne znam da li novi vlasnik ima veze sa vlašću, ako ima vrlo lako može da sazna moje ime i da mi preti ili nešto gore, jednostavno ne želim da imam posla sa takvim likovima. Žena u inspekciji mi kaže u redu, ali onda nećete biti informisani kako je prošla prijava, ja joj kažem, gospođo, ja gledam radove sa mog prozora i naravno da ću videti šta ste uradili. Da li su uopšte izašli ili ne ja ne znam, ali radovi nisu zaustavljeni, sve ide po "planu", pre neki dan je radio u bager, pravi novu stazicu preko zelene površine koja će direktno da vodi u baštu kafića.

I sad vi meni recite šta čovek da radi.
[ Java Beograd @ 06.01.2018. 16:55 ] @
Ili - ili.
Ili se boriš sa vetrenjačama, ili pališ iz Srbistana, u nadi za bolji život svoje dece.
[ Boris Tadić @ 06.01.2018. 17:05 ] @
Topovski udar.

Šta te čudi, po inspekcijama sede gibaničari. Škart je norma za zaposlenje.

Za 100€ i turu pića možeš recimo svu krv iz klanice ili boje i hemikalije iz štamparije direktno da pustiš u gradsku kanalizaciju. Još ti dođe Mali da preseče vrpcu.

Ako je za utehu, čuo sam da ni železnička stanica u Zemunu nema građevinsku dozvolu.
[ Cube25 @ 06.01.2018. 17:54 ] @
Probaj da prijavis preko beokom servisa: 0800 110 011

Citat:
Beogradski komunalni servis
Tiršova 1
Besplatni pozivi 0800-110-011 (radnim danom, 07.00-22.00)
faks 3605-811
e-mail: [email protected]

http://www.beograd.rs/lat/beoi...eo-kom-servis-komunalni-vodic/

Iz mog nekog iskustva, komunalna policija dolazi kad se poziv uputi preko beokoma. Takodje oni sigurno prosledjuju inspekcijama nadleznim za problem. Dok ako odes u opstinu i predas na salteru anonimnu prijavu, moze da se dogodi da bukvalno niko ne obrati paznju, niti bilo sta od toga bude...

...
Druga stvar, sve slikaj, i lepo napravi site, negde besplatan ... blog ili sta vec (koristi TOR za pristup i azuriranje. Otvori TOR mail nalog za komunikaciju, isto pristup iskljucivo preko TOR-a). Onda sve to stavi tamo sa detaljnim objasnjenjem, i linkove posalji svim mogucim novinama i televizijama. Ovde inspekcije i policija nesto urade, tek kad reflektorom (medijski) osvetlis stepen njihovog nerada i trulezi.

U Kraljice Natalije 64 su preko korupcije uzurpirali drzavnu imovinu, garazu, koja pripada poslovnom prostoru Savski Venac. I nikom nista... jos je Poslovni Prostor platio renoviranje prostora i podelio svoju garazu, da bi privatna lica mogla da je koriste. Pazi, centar centra - umesto to da izdaju, ili raspisu tender za parking mesta... tu je porodiliste, ruski dom, 3 skolske institucije, vlada 50-100m vazdusnom linijom itd.

Tako da... ovo je lopovska zemlja, i svi kradu drzavno/gradsko - to izgleda najmanje buke proizvodi... jer "ne pripada nikome". Sluzbe koje bi trebale to da stite u interesu svih gradjana su do srzi korumpirane i nezaiteresovane.

[Ovu poruku je menjao Cube25 dana 06.01.2018. u 19:05 GMT+1]
[ Steve Lonmo @ 06.01.2018. 19:06 ] @
Čoveče bre, pa rođeni sinovi četničkog vojvode i dojučerašnjeg predsednika države, pa njegov šofer, pa neki ministri itd. su ozidali kuće u koritu za veliku vodu Save. Dobro si pročitao - u koritu - sa unutrašnje strane bedema koji brani od poplava. U sred Beograda.

To nije divlja gradnja, to je terorizam. Pravili su, naravno, prvo nasipe za kuće, da ne bi one bile potopljene kada naiđe poplava, je li, a onda i nasipe za prilaz sa bedema (poprečne u odnosu na osu reke, je li), čime su suzili korito i direktno ugrozili 100.000 ljudi koji žive u savskim blokovima. Fekalije ispuštaju pored reni bunara. Dok su zidali, cepali su kamionima, bagerima isl. po bedemu (nasipu). Mnogi su na rampama za prilaz stavili table "Privatan posed" isl. Pazi, u koritu reke privatni posed!
Čak je pijani Velja jedno vreme pričao da će da donesu zakon po kome će to legalizovati.

I koga bre boli q. Kakve "inspekcije" ti pominješ?! Zidaš bre šta hoćeš, sve može da se plati - dal direktno, dal preko advokata, ako nisi član.
Pa jel vidiš kako se zidaju zgrade? Svaka ima po 2-3 sprata više od projekta. Koga briga. To nekada bilo u reliktima prošlosti da ti nadzorni organ diše za vrat za svaki ekser koji ukucavaš. Sad mu bre staviš 100 jura u džep i platiš jagnjetinu u kafani i ne pojavi se nikad na gradilištu.

A ti se buniš što ti svira muzika malo glasnije i što je neko izbetonirao par kvadrata zelene površine?! :)

Pa hebote, jel sa splavova na Ušću već 10 godina svako leto cepa bas od 500 decibela? Minimum, sa svim pravcima vetra, pola miliona želudaca pomera svaku noć do svitanja. Koliko želudaca su tu hirurzi koji sutra ujutru treba nekog da operišu, vozači koji treba da voze decu na ekskurziju...? Koga bre bole q... Pa premijer se još hvali da razvija turizam. Dolaze Slovenci i Hrvati da se za 20-30 jura obžderu, obloču, nadrogiraju i pohebu klinku od 17 godina, a on to zove "razvijanje turizma". Zahebo vek, nisu se oni pre njega setili da na Savu, u sred Zagreba ili Ljubljane, stave splav sa basom od 500 decibela i pomeraju pola miliona želudaca svaku noć.

Idi bre beži...
[ nemamstan @ 06.01.2018. 19:23 ] @
A jel i kod vas rokaju pravoslavne granate i plotuni i zvižde meci ili to ekskluzivno meni komšije teraju inat jer nisam došao na liturgiju?
Kojoj inspekciji da prijavima božića i ove njegove pališume?
[ Boris Tadić @ 06.01.2018. 19:46 ] @
Za Božić puca i staro i mlado, a pred bagrom su svi civili iz Ženeve sa čistim zanokticama.
[ Steve Lonmo @ 06.01.2018. 19:55 ] @
Evo našao sam jednu sliku...

          

Ovo plavo (desno) je reni bunar. Odatle se Beograd, između ostalog, snabdeva pijaćom vodom. Nekada, u reliktima prošlosti, su tu stajali čuvari koji su hteli i da pucaju ako se približiš.

Ovo levo je kuća koju je ozidao neki baja, garant pravoslavac, industrijalac il' domaćin, i iz koje on, odmah tu tik uz reni bunar, ispušta fekalije, deterdžent itd. Mislim da bi nekada, kada bi samo javno izneo ideju da ovako nešto napravi, bio poslat makar u ludnicu na ispitivanje.

A ti se prijatelju buniš zbog par kvadrata zelene površine pored nekog Maxija. Što bi rekli ovi liberalni - tebi još niko nije javio da je drug Tito umro.
[ mjanjic @ 06.01.2018. 20:03 ] @
Rekao bih ti šta da uradiš, negde u 4 ujutru kad tu nigde nema žive duše, ali ne smem javno.

A i ne moraš da kupuješ, imaš preko tog Tor-a, koji se gore pominje, tutorijale kako da napraviš u kuhinji sam, i samo frljneš kroz prozor ;)
[ Java Beograd @ 06.01.2018. 21:02 ] @
Pa setite se samo "smrdljive zgrade".
Korumpirani su glavni u nadzornom odboru. Dakle, šteta je bila cela zgrada ! I nikom ništa.
[ botr @ 07.01.2018. 09:39 ] @
Imam takvo iskustvo. Inspektor izadje, navnodno naredi da se obustave radovi i radovi se nastave. Na kraju stigne i gradjevinska dozvola i ako uslovi za izdavanje iste nisu ispunjeni. Onda se ti zalis, usmeno, oni izadju na teren i kazu, aha, ovo nije po projektu, sad cemo da donesemo resenje da se objekat uskladi sa projektom i opet nista. Vajda to resenje donose da bi od vlasnika uzeli jos neki evro. Licno sam im rekao da cu ja u svom dvoristu da gradim sta hocu, a da njih necu da vidim, inace ce svasta da bude, i spreman sam da ih prebijem ako ih vidim u blizini mog dvorista. Oni su sljam, fekalije .....
[ mb57 @ 07.01.2018. 09:45 ] @
U Srbiji se vać decenijama prvo gradi a tek potom vade dozvole!
Znači, ništa novo.
[ botr @ 07.01.2018. 11:13 ] @
Zakonski vise ne moze tako, a drugo, ako objekat koji se gradi ne ispunjave uslove propisane urbanistickim planom, ne vidim nacin da dobije dozvolu, osim ako nema mita i korupcije.
[ Java Beograd @ 07.01.2018. 11:44 ] @
Zakonski, nikad nije ni moglo tako. A uvek je moglo. Može i danas.

Osim par porušenih kioska, i kioska koji su prerasli u objekte, NIŠTA nelegalno u Bgd nije srušeno. Pa ni one vikendice koje ispuštaju fekalije u neposrednoj blizini reni-bunara. Niti će biti srušeno.

Ne računam "slučaj fantomke", gde rušenje nema nikakve veze sa legalnošću objekata.
[ botr @ 07.01.2018. 13:35 ] @
FOra je sto zakonski, nelegalni objekti izgradjeni posle novembra 2015. godine, ne mogu biti legalizovani. Ranije si mogao da izgradis i legalizujes, sada zakon ne dozvoljava legalizaciju takvih objekata.
[ Java Beograd @ 07.01.2018. 13:45 ] @
A otkad se to Srbi drže zakona, ko pijan plota ?

Ne može. Ne može. I onda - uknjiženo. A ne kažem da može. Svi znamo da ne može.

Zato što je vlasnik pokazao i dokazao da je imao želju i nameru, još pre 2015, da sagradi, to šta je sagradio. E onda može, pod posebnim okolnostima.
[ mb57 @ 07.01.2018. 13:48 ] @




[ botr @ 07.01.2018. 14:23 ] @
Zato sto to tako funkcionise, i sto trpim stetu od toga, mene zabole uvo i zato cu da radim protivzakonito kada god mogu.

Meni je poslednja slika uzas. Prilikom jaceg zemljotresa bi se sve to srusilo, jer verujem da temelji zgrade nisu predvidjeni za vise nego duplo vecu spratnost, odnosno, masu.
[ mb57 @ 07.01.2018. 18:07 ] @
Citat:
botr: Zato sto to tako funkcionise, i sto trpim stetu od toga, mene zabole uvo i zato cu da radim protivzakonito kada god mogu.

Meni je poslednja slika uzas. Prilikom jaceg zemljotresa bi se sve to srusilo, jer verujem da temelji zgrade nisu predvidjeni za vise nego duplo vecu spratnost, odnosno, masu.

Ojačali su oluke!
[ dusanboss @ 07.01.2018. 19:24 ] @
Ona slika gore sa tim zelenilom deluje totalno OK. Bolje to nego onaj šlljunak pomešan sa ptičijim izmetom. Na svakoj zgradi sa takvim krovom bi trebalo posaditi neko zelenilo. Ne treba tu mnogo ulaganja samo dobre volje i solidarnosti stanara. Mada kako to obično ide kod se nas uvek bi se našao jedan il dvoje iz zgrade kojima bi iz nekog razloga smetalo drvo, trava ili žbun na krovu zgrade.

Ovakav tip zgrada u kojoj sam stanovao bi bila idealna za to. Poveznao je nekoliko ulaza tako da je krov oko 110 m dužine. Mogao bi parkić sa stazicom da se napravi.



Da li neko ima slike nekih zanimljivih rešenja na temu zelenila na krovu?
[ mb57 @ 07.01.2018. 19:35 ] @
Citat:
dusanboss: Da li neko ima slike nekih zanimljivih rešenja na temu zelenila na krovu?


[ dusanboss @ 07.01.2018. 19:36 ] @
Ovako nešto uopšte nije problem da se uradi.




Pgledaj te ovo. Ja mislio da je fotošop.
http://www.dailymail.co.uk/new...na-create-dream-penthouse.html
[ HoT_Steppa @ 07.01.2018. 22:13 ] @
Citat:
botr:
Zato sto to tako funkcionise, i sto trpim stetu od toga, mene zabole uvo i zato cu da radim protivzakonito kada god mogu.

Meni je poslednja slika uzas. Prilikom jaceg zemljotresa bi se sve to srusilo, jer verujem da temelji zgrade nisu predvidjeni za vise nego duplo vecu spratnost, odnosno, masu.


Neće to ni dočekati zemljotres, to će potonuti jer temelji nisu dobro dimenzionisani, osim ako nisu rađeni šipovi što čisto sumnjam.
[ deedee6 @ 07.01.2018. 22:16 ] @
Citat:
HoT_Steppa: Neće to ni dočekati zemljotres, to će potonuti jer temelji nisu dobro dimenzionisani, osim ako nisu rađeni šipovi što čisto sumnjam.


Jbt. oni kada to završe nema teorije da provališ šta kupuješ
[ mjanjic @ 07.01.2018. 23:13 ] @
Sad u aktuelno "pozelenjavanje" krovova, jer je u skladu sa težnjom da se poboljša "energetska efikasnost" zgrada.

Google Search nam daje ogroman broj fotografija takvih krovova: Google: "roof+green"
https://www.google.rs/search?q...ICigB&biw=1213&bih=612

A "poslednji krik" tehnologije je nešto slično ovome:


Manji su gubici energije zgrade zimi, a bolja izolacija leti, rešava se problem propadanja ravnih krovova (kad tad hidroizolacija propada zbog izloženosti sunčevim zracima, tj. zbog zagrevanja danju i hlađenja noću), jer vodonepropustiva membrana je zaštićena od sunčevih zraka ispod više slojeva zemlje, povećavaju se zelene površine u gradovima, itd.
[ DaliborP @ 08.01.2018. 16:18 ] @
Citat:
HoT_Steppa:I sad vi meni recite šta čovek da radi.

Mozes jedino da kontaktiras nekoga da pokusa medijski da proprati to sto se desava, npr Marku Zvaku, oni se cesto bave takvim problemima gradjana.

Npr:
https://www.youtube.com/watch?v=cc0t8HU_NJQ
https://www.youtube.com/watch?v=hGxqGbuHAoI
https://www.youtube.com/watch?v=epxLqjWmLDM


[ SASA M. @ 08.01.2018. 18:19 ] @
"Platili stanove, a nisu se uselili, investitor oslobođen"

https://www.b92.net/info/vesti...category=12&nav_id=1344581

Nije covek hteo da ih prevari...
Secam se izjave jednog prevaranta... uzeo robu od vise radnji, nije platio, ukebali ga posle nekog vremena, na sudu kaze nisam hteo da da ih prevarim, hteo sam da im platim, samo nisam stigao, platio bih... ;)
[ Bradzorf012 @ 08.01.2018. 19:10 ] @
Za nas pravne laike je stvar komplikovana, ali verujem da je sud doneo korektnu presudu. Uvek sam na strani obespravljenih ili pokradenih, međutim ovde to nije slučaj. Samo nekoliko izvadaka iz vesti:

Citat:

Reč je o stambenim objektima koje Filipović nikada nije izgradio, odnosno nije dovršio njihovu izgradnju, u periodu od 2001. do 2005. godine.


Citat:

Oštećeni građani koji su mu platili stanove u izgradnji radi ostvarivanja svojih imovinsko-pravnih zahteva upućeni su na parnicu.


Citat:

Prema stavu suda, u toku postupka nije dokazano da je pre nego što su mu oštećeni predali novac, Filipović znao da neće izgraditi stambene objekte za koje je novac uzimao na ime kupovine stanova u izgradnji.


Citat:

Ovaj slučaj je godinama izazivao pažnju javnosti budući da su kupci neizgrađenih stanova u i oko Južnog Bulevara ostali bez svojih nekretnina.


Definitivno, ovi koji su ostali bez stanova su suinvestitori, a pošto je sud zaključio da nije bilo namere od strane Filipovića da ih prevari, oni mogu da pokušaju sa parnicom, što je nešto petnaesto. To podrazumeva da se namire iz stečajne mase preduzeća, ali nigde nema krivičnog dela.

Kako ja to vidim? Ako Pera pokrene posao sa najboljim namerama, pa u taj posao uvede i ortake, a za njihovo ulaganje im obeća i odgovarajuću dividendu(profit), pa na kraju posao propadne zbog Perine nesposobnosti, ko je tu kriv ostalima? Niko. Oni jedino mogu da traže da se namire iz preostale imovine preduzeća, ni manje ni više.
[ Steve Lonmo @ 08.01.2018. 19:38 ] @
Pravda za Filipovića!

Citat:
botr: Zakonski vise ne moze tako, a drugo, ako objekat koji se gradi ne ispunjave uslove propisane urbanistickim planom, ne vidim nacin da dobije dozvolu, osim ako nema mita i korupcije.


Ja ti garantujem da u mom kraju, od stotina izgrađenih zgrada u zadnjih 15-ak godina (po planu P+4 i P+5 na ćoškovima), nema ni jedne jedine koja minimum nema makar još jedan nivo uguran u potkrovlje ili suteren ispod "prizemlja" za prodavničice, frizere isl. Evo ova, prva u koju sad gledam kroz prozor, sa ukopanom garažom ima ukupno 8 nivoa (nije na ćošku).

O "urbanistički planiranom" minimumu zelenih površina na placevima mogu da ti pišem ako hoćeš da se zasmejavamo. O novom kontejneru za đubre, obdaništu, igralištu za decu, šalteru u pošti, parking mestu... u celom kraju, mogu da pišem ako hoćeš da se upišavamo u gaće od smeha. Izuzev dve ulice, koje su trase gradskih buseva (a i u te dve je čupava situacija), apsolutno ne postoji parče trotoara koje pešaci mogu da koriste. Dakle, u svim ostalim ulicama, ili je bolje reći kanjonima, trotoari isključivo služe za parkiranje automobila, a pešaci se isključivo kreću kolovozom. Invalidska kolica, bebeća kolica...? :)

Sve te zgradice sa po 10-15 stanova su zidane na privatnim placevima (400-420 m²), na kojima su se pre njih nalazile porodične kuće, najčešće prizemne, sa po uglavnom jednim domaćinstvom.

Slobodno tržište, četnici i urbanistički planovi?

Pa jedini plan je novac. Što više novca u što kraćem vremenskom periodu.
Ovo kako je zidano: bez temelja - na pločama, šuplji blokovi, noseći stubovi tanji od onih koje ja imam na P+1 kući, plastika, stiropor, krov od iverice, najlona i plastificiranog lima itd. ne može da košta više od 350-400 ojra po kvadratu. Sa kvadratima za vlasnika placa i pravim cenama za priključke, neka bude i 600. A sad se prodaje za 1.500 pa na gore, a bilo je i 2.500 za kvadrat pre 10-ak godina.

Znači, jedini "urbanistički plan" je kako da domaćini i pravoslavci rastale tu hiljadarku ili dve (po kvadratu) među sobom. (Pošto je 99% stanova uzeto na kredit, još po jednu hiljadarku uzimaju i bankari, ali to se i onako podrazumeva)
I koga briga što to tone, što počinju da pucaju zidovi posle 2-3 godine, što otpadaju komadi, što ovi - koji su imali mogućnost izbora da to i ne kupe - nemaju gde da izvedu dete da potrči, što ne mogu da ga upišu u relikt prošlosti od vrtića iz 60-ih godina prošlog veka... Imali su slobodu izbora i da ne prave decu, je li.

Koga treba da bude briga što će Sava, jednom kada probije nasip, umesto podno Kalemegdana, da se uliva u Dunav podno Bežanijske kose? Domaćine što su zidali "kuće za odmor" u koritu, i koji sad treba da budu ludi i ruše sopstvene kuće? Pa kad se to desi, domaćini i pravoslavci će zvati dobrovoljce preko TV-a da lopataju pesak u džakove ko 2014.
Koga je bilo briga kada se po "urbanističkom planu" u Užicu pojavilo "zlato" iz septičkih jama u vodovodu? Domaćine? Pa bato, imaš vodu za piće i u Maxiju da kupiš. 50 kinte pola litre, džabe.
[ botr @ 08.01.2018. 20:08 ] @
Na zalost, moram da se slozim sa tvojim komentarom.
[ Java Beograd @ 08.01.2018. 20:08 ] @
Naivan taj Filipović. 'Teo je, al' siroma', bio sprečen.

Ali, samo je donekle bitno da da li je postojala namena prevare ili ne. Pitanje je GDE SU PARE ? Ok, nije prevara, dešava se (šatro), ajd' onda sad lepo, vrati pare ljudima, i onda je OK.

Pre će biti da je pola kinte dao sudiji, nego da je sudija pravedno presudio.

Edit: a pročitajte samo komentare na zadatu vest.
[ bananaphone @ 08.01.2018. 21:38 ] @
Pa dobro ljudi jeste vi culi za izraz "tuzi me" - sto mu se vodi pod "mozes da mi pljunes pod prozor, pa se klizas" ili "zali se upravi vodovoda"?

12 godina se cekala presuda, za hebeni privredni kriminal :D :D :D

Halo 12 godina sudjenja, jos par godina pre toga naganjanja, bice-nece-biti, i sad treba privatna parnica, sprdnja od drzave...

@Steve Lonmo - 100% se slazem i ja sam slicno pisao u svojim prethodnim postovima...
[ Bradzorf012 @ 08.01.2018. 22:58 ] @
Citat:
Java Beograd:
...


Neće biti da nije bitno, veoma je bitno. Čak i da su dokazali prevaru, a nisu, to ne znači da bi došli do para. Ovom presudom je rečeno da Filipović nije prevarant, ni manje ni više. Za njega, to uopšte nije mala stvar: čovek je čist pred zakonom. Ne bih se bavio njegovim poštenjem i namerama, sud je tu rekao svoje, ali mi deluje kao jadničak koji je imao malo parica i ušao u kolo da igra sa krupnim zverkama, pa se malo zaigrao i propao. Ovi što su ga tužili, naivni kao i on, otišli u blato zajedno sa njim. Gde su pare? Pojela maca, a ono što eventualno nije pojela moći će da podele. Teško da je taj mogao da podmiti sudiju, a još teže da je to uradio dva puta.

Javna je tajna da je stanogradnja u Srbiji jedan od najprofitabilnijih poslova i da tu za sitne ribe nema mesta. Sumnjivi novac, često od šverca narkotika, mafija u sprezi sa državom plasira u stanogradnju i šiša ovce. Ovcama je dakle namenjeno šišanje, ovako ili onako, a kada se polakome i pomisle da i same mogu među vukove, provedu se ovako kako se provedu. Kako to da Šarićeve investicije nisu propale, kako su to njegove zgrade izgrađene do kraja?

Nešto drugo je meni interesantno na ovoj temi. Steve Lonmo je u ovom trenutku dobio sedam pluseva(jedan je moj) na svoj komentar, zasluženo, nema laži nema prevare, objasnio je stvar. Zanimljivo je to, da je dobro uočio pravoslavce domaćine i svu ovu bedu kroz koju prolazimo evo već nekoliko decenija. Dok nas tako pravoslavno šišaju, dok nam pričaju bajke o Kosovu, o tome kako propada tzv. srpstvo, popovi, vladike, političke elite i ostala mafija nam zavlače ruku u džep i pljačkaju nas do gole kože. Narod im aplaudira, glasa za njih, a onda kada se desi ovako nešto, onda se pitaju ko je kriv. Kako ko je kriv? Pa sami ste krivi. Kažu, ispod šlema mozga nema, a ja se pitam, ima li mozga ispod šajkače? Teško ćemo sa opancima na nogama i šajkačom na glavi da izađemo iz svega ovoga. Eto, zato su meni interesantni ti plusevi. Ko li mu ih dade?
[ Java Beograd @ 09.01.2018. 08:22 ] @
Vidi, običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke ali ima osećaj za pravdu. A pravo, pravni sistem i pravosudna praksa treba u najvećoj meri da se približi pravdi.

Nema pravde u tome, da jedna osoba koja desetinama (možda stotinama) ljudi duguje pare, u iznosu koje pojedincu predstavljaju životnu ušteđevinu, ili kredit koji će do kraja radnog veka da otplaćuje, da ta osoba bude oslobođena krivice, a prevareni pojedinci upute na parnicu, sa manje-više poznatim ishodom.

Jer, sud je overavao ugovore o kupoprodaju. Dakle, nije pojedinac na buvljaku pozajmio prevarantu 100 dinara. Nego je ugovor napisan od advokata, a sud je "lupio pečat" na ugovor. U šta drugo prosečno pametan, ali pravno neuk pojedinac da se uzda ?

To nije u redu, i tu je zakazao zakonodavac i/ili tužilac i/ili sudija i/ili sistem.


Još se u rimskom pravu pominje definicija da nepoznavanje prava ne oslobađa od odgovornosti. Ignorantia iuris nocet
Dakle, neko ko je od pojedinaca sakupio mnogo para, sa namerom da gradi stanove, MORAO je poznavati prilike u građevinskoj industriji, trenutno stanje tržišta i sve drugo što uz to ide.
[ bananaphone @ 09.01.2018. 08:48 ] @
Java - sta je mogao da uradi vise od navedenog - pravno ucen covek?
[ Java Beograd @ 09.01.2018. 09:23 ] @
Pa ništa.
[ Java Beograd @ 09.01.2018. 10:13 ] @
Pisalo je pre nekoliko godina po medijima:

Kinezi hteli da grade neko postrojenje. Tražili pogodan teren i našli. Uknjiženo 1/1 na vlasnika - društvenu (državnu) firmu. Sve lepo, čisto u katastru. I kupili, nekoliko hektara za nekoliko milki $, uknjižili na svoju kompaniju. Ponadali se da je sve u redu.
A onda im stigla čestitka: bivši vlasnik (firma) nije imala prava da se uknjiži kao vlasnik. Tako, i čitava transakcija, i njihovo uknjiženje je ništavno. Divota.

Gde su pare ? Firma podelila zaostale plate, jubilarne nagrade, vratila neke dugove. Sve potrošeno. I osta kinez i bez terena za gradnju, i bez svojih para.

A kinezi nisu bili slepci. Angažovali su advokatsku kancelariju, tražili sve papire, dokumentaciju. Ozbiljni ljudi, ozbiljna investicija. Zna se koja sve prateća dokumentacija mora da postoji.
[ bananaphone @ 09.01.2018. 11:01 ] @
@Java - tako je sa svim, Kinezi ce mozda jos i da naplate stetu, tako sto ce njihova drzava napraviti pritisak preko ekonomsko trgovinskog predstavnistva... Pa ce u paketu kupovine recimo Sartida da se upakuje i vracana love ovim koji su zahebani...

Prvi i osnovni razlog koji je meni pomogao da emigriram je zdravstvo, a drugi je pravna drzava, i odmah da preupredim maliciozne komentare, daleko od toga da je zapad savrsen, ali covece ovo je totalna anarhija, covek je upropastio gomilu familija tako sto ih je maznuo ogromnu lovu, stan u Bgd-u se jako jako tesko kupuje, prodaju se stanovi koje su roditelji sticali, dizu se krediti. Onda ti dodje ovakva vucibatina i sve ti otme, pred drzavom, koja sve to legalizuje, najpre kroz ugovore, a onda nakon 12 godina - kroz ovu presudu.

Pogledaj ovu situaciju sa kredama u svajcarcima, ocigledna prevara, sve zemlje je proglasile prevarom, ali sve, sem Srbije :D :D :D

I onda se cudimo kad na semoforu svirnes nekom, a on izadje sa sekirom i urlajuci krene da te vija po cesti... Bure baruta...
[ Bradzorf012 @ 09.01.2018. 15:04 ] @
Java

Iz perspektive običnog čoveka, onoga koji traži način da reši svoje egzistencijalne probleme, stvari verovatno tako stoje, ali nije sve tako crno belo, ima dosta nijansi sive. Nemam ni malo razloga da verujem srpskom pravosuđu, ali ipak ne bih bio tako brz u osudi pomenutog Filipovića. Meni se čini, kao što je neko rekao u komentarima na vest, da su oštećeni imali kriminalno lošeg advokata. Možda je i to još jedan od dokaza njihove naivnosti, a ne samo loše sklopljen posao. Ako verujemo sudu, onda je jedino što možemo reći to da pomenuti nije prevarant, ni manje ni više. Nema elemenata krivičnog dela, a da li će moći da se naplate, to je nešto petnaesto. Naravno da oštećenima to ništa ne znači, ali znači mnogo Filipoviću jer: potkradati firmu i ulagače je jedno, tj. kriminal, a nemati smisla za biznis nešto sasvim drugo. Ako si verovao ovom prvom, zakon te štiti, a ako si verovao ovom drugom, to je manje više tvoj problem.

Pročitaj pažljivo šta si napisao:

Citat:

Jer, sud je overavao ugovore o kupoprodaju.


Da li si siguran u ovo. Ako se radi o kupoprodaji, gde su stanovi? Kao što sam već rekao, oni(oštećeni) su suinvestitori, ne postoji zakon koji ti osigurava investiciju. Da je tako, ja bih prvi bio bizMismen.

Citat:

Dakle, neko ko je od pojedinaca sakupio mnogo para, sa namerom da gradi stanove...


Ovo je tačno, ali je u kontradikciji sa prethodno rečenim.

Citat:

Dakle, neko ko je od pojedinaca sakupio mnogo para, sa namerom da gradi stanove, MORAO je poznavati prilike u građevinskoj industriji, trenutno stanje tržišta i sve drugo što uz to ide.


Ko kaže da je morao da zna? Čak i da je znao, nije znao. Da li si ti apsolutno siguran u uspeh svakog poslovnog poduhvata u koji se upuštaš? Teško, a ako ti se desi da propadneš, koga ćeš kriviti? Tužićeš samog sebe sudu? Ako ti imaš najbolje namere, a ja ti verujem, pa se uortačimo, ko je kriv meni? Niko. Nije posao suda da te oglasi krivim, ako se dokaže da nisi imao nameru da me prevariš. To onda ide na parnicu, kao što lepo i piše u navedenoj vesti.

Ovo oko osećaja za pravdu u narodu, mislim da grešiš. Narod se takođe iskvario, kako vreme prolazi i kako sve više uviđam neke stvari u svojoj okolini, ne bih se kladio u to.

Što se Kineza tiče, slažemo se.
[ bananaphone @ 09.01.2018. 15:48 ] @
@Bradzorf012 - pricas napamet, ja ne znam sta je slucaj ovde, ali stan u izgradnji mozes da kupis sa normalnim kupo-prodajnim ugovorom za stan u izgradnji. Govorim ti iz prve ruke, mi smo kupili stan u izgradnji, ali ne kao suinvestitori.

Druga stvar - u NL je to gotovo uvek slucaj sa novim stanovima, prodaju se uglavnom pre nego sto se kupi zemljiste gde ce da postave zgradu, i ti nisi nikakav suinvestitor, nego si kupac stana.
Sigurno je da mozes da ga kupis i kao suinvestitor u Srbiji, ali to se ne vidi iz datog clanka. Problem suinvestitora nije samo sto mozes da propadnes, nego sto mogu da te tuze svi ostali koji su ucestvovali u tom dilu, ali to je sad treca prica.

Potpuno odvojeno od ove gore price, postoji 1000 mehanizama preko kojih se kupac moze osigurati, od bankarske garancije, gde bi investitor bio obavezan da podnese sve papire banci (ili drzavnoj agenciji), i plati bankarsku garanciju, da ako kupci ne dobiju stanove za recimo 2g, banka isplati kupcima novac, ili preko raznih osiguranja itd... Pri tom bi onda mogao da prodaje stanove u izgradnji na kredu.
Naravno za sve ovo treba postojati pravna osnova i volja drzave da se problem resi...

Kao sto sam rekao 1000 puta, ne treba da izmisljamo resenja, pogledamo kako stvari funkcionisu u zemljama koje nemaju ovaj problem...


Trebalo je da docekamo 2010-u godinu pa da vise ne mozes da prodas stan istovremeno 10x, centralni registar u PM.
[ Boris Tadić @ 09.01.2018. 18:44 ] @
Ko se još seća JAPANSKOG mosta?

[ Bojan Basic @ 10.01.2018. 00:48 ] @
Citat:
Java Beograd:
Vidi, običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke ali ima osećaj za pravdu.

Nisi valjda ozbiljan? Običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke, ali ima osećaj samo za sopstvenu gu*icu i ništa preko toga. Evo, recimo, ti radiš kao programer, i jednog dana ti neko ukrade npr. auto. Požališ se tom običnom narodu. Ako je tu neko ko je nekad imao neka negativna iskustva s nekim programerom, eto ti odmah komentara tipa „Ma ti programeri su ionako svi mafijaška banda, tako mu i treba, ionako sigurno taj auto nije kupio od pošteno zarađenih para!“

Ma i ne moramo razmišljati o mojim hipotetičkim primerima, evo ti uzmi redovne blokade puteva koje organizuju malinari, ovi, oni... — taj njihov „osećaj za pravdu“ o kom ti pričaš izgleda predviđa da, ako oni ne mogu da prodaju svoj proizvod po ceni koju su zamislili, pravedno je da niko drugi ne može da prolazi putem obavljajući svoj posao.

ŠNM (široke narodne mase) i „osećaj za pravdu“, ma nemoj me zezati.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 07:02 ] @
Igrom slučaja, malinu ti 20 godina otkupljuju za ~2€ 1kg, svaki put ti ostane da nešto popraviš na kući ili pošalješ dete u grad na fakultet ili kupiš donat polovan auto mlađi od 10 leta, a onda iz vedra neba "preseku" i od sutra je 1€ - sa kojima je 5% ljudi jedva oko 0, ostali u čistom kanalu.

Sada je recimo kupina 2€, a prošlih 20 godina bila 0.7-1.

U međuvremenu ti "zatalasa" ribizlu i čas je 50 dinara, čas je 300, čas se ne otkupljuje, čas ti nakupac određuje milostinju. Kladionica klasična.

Višnja takođe, prošle godine 130, ove 35.

Posadiš 1ha paradajza, super vreme, sve super rodi, dođe otkup, kad ono 10 dinara - ko neće ne mora.

Odeš na Zeleni venac - paradajz 170 dinara.

Pa ne da bih blokirao ulice, nego bacao bombe kao Boško Buha.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 07:20 ] @
Jabuke, kruške, šljive, breskve, kajsije, dunje, da i ne pominjem.

Posle si još kriv kada pečeš rakiju - nije evropski.

Evropljanin je Palma, što državni ugalj preprodaje vojsci. To je srpski domaćin, idem iz ovih stopa da prosim da me pogura sa 3 soma za lekove i lebac.

Kupiš 10 krava, do marta je 35din/l, do maja 30, posle 20, a onda u septembru ti Imlek odredi prosek od 24 ako uopšte hoćeš da te isplate išta. U prodavnici - litar mleka u kesi 60 dinara, u tetrapaku 100. Nije nego.

Kupiš 100 svinja, 3 meseca je 200din kg, četvrtog pljas = 120. Onda kukaš što je u mesari Argentina i Venecuela.

Čak i raspala Bosna to sve ima 3x regularnije i korektnije.

Kapitalizam je kada se višak vrednosti vrati nazad robovima u bilo kom smislu, a ne kada "menadžeri" dele među sobom.

Čak ni u USA nije kapitalizam, nego komunjarizam, eno ti u Walmartu ljudi primaju bonove za hranu, a svaki direktor svake zgrade ima godišnji bonus kao svih 1000 zaposlenih zajedno sabrano.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 07:25 ] @
https://m.youtube.com/watch?v=acpDD4eNeh8
[ vladd @ 10.01.2018. 07:55 ] @

Kakve ceze ima otkupna cena sa cenom na pijaci. Kada je to "fabricka cena" bila veca od prodajne u trgovini?

I sta briga proizvodjaca kolika je marza trgovca..

Nego malogradjanstina, doticna SMM, vise voli da zabada nos u tudji tanjir, i ako moze malo da napakosti ili prevari..

Kakva crna pravda kada im je moral u kaljuzi..
[ bananaphone @ 10.01.2018. 09:41 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
Java Beograd:
Vidi, običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke ali ima osećaj za pravdu.

Nisi valjda ozbiljan? :) Običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke, ali ima osećaj samo za sopstvenu gu*icu i ništa preko toga. Evo, recimo, ti radiš kao programer, i jednog dana ti neko ukrade npr. auto. Požališ se tom običnom narodu. Ako je tu neko ko je nekad imao neka negativna iskustva s nekim programerom, eto ti odmah komentara tipa „Ma ti programeri su ionako svi mafijaška banda, tako mu i treba, ionako sigurno taj auto nije kupio od pošteno zarađenih para!“

Ma i ne moramo razmišljati o mojim hipotetičkim primerima, evo ti uzmi redovne blokade puteva koje organizuju malinari, ovi, oni... — taj njihov „osećaj za pravdu“ o kom ti pričaš izgleda predviđa da, ako oni ne mogu da prodaju svoj proizvod po ceni koju su zamislili, pravedno je da niko drugi ne može da prolazi putem obavljajući svoj posao.

ŠNM (široke narodne mase) i „osećaj za pravdu“, ma nemoj me zezati. :)



Hebale te maline bre - sad ce da nastane krvoprolice :D



+ za Borisa...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 10.01.2018. u 11:11 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 10.01.2018. 10:03 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Ma i ne moramo razmišljati o mojim hipotetičkim primerima, evo ti uzmi redovne blokade puteva koje organizuju malinari, ovi, oni... — taj njihov „osećaj za pravdu“ o kom ti pričaš izgleda predviđa da, ako oni ne mogu da prodaju svoj proizvod po ceni koju su zamislili, pravedno je da niko drugi ne može da prolazi putem obavljajući svoj posao.


Nije ti baš odgovarajuća analogija. Malinari imaju problem sa ucenjivanjem od otkupljivačkog kartela koji im spušta cenu otkupa ispod egzistencijalnog nivoa i to ne zbog tržišnih uslova nego zbog proste pohlepe.


[ Shadowed @ 10.01.2018. 11:47 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
Bojan Basic:
Ma i ne moramo razmišljati o mojim hipotetičkim primerima, evo ti uzmi redovne blokade puteva koje organizuju malinari, ovi, oni... — taj njihov „osećaj za pravdu“ o kom ti pričaš izgleda predviđa da, ako oni ne mogu da prodaju svoj proizvod po ceni koju su zamislili, pravedno je da niko drugi ne može da prolazi putem obavljajući svoj posao.


Nije ti baš odgovarajuća analogija. Malinari imaju problem sa ucenjivanjem od otkupljivačkog kartela koji im spušta cenu otkupa ispod egzistencijalnog nivoa i to ne zbog tržišnih uslova nego zbog proste pohlepe.


I zbog toga misle da je pravedno da nekom ko nema nikakve veze blokira put?

Primer je sasvim na mestu.
[ bananaphone @ 10.01.2018. 13:01 ] @
Citat:
Shadowed: I zbog toga misle da je pravedno da nekom ko nema nikakve veze blokira put?

Primer je sasvim na mestu.


Upravo je problem u tome sto ti mislis da to nema veze sa tobom sto tvoje sugradjane neko vara :D
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 14:36 ] @
Ako ćete kapitalizam, onda je marža svima po 20%.
Pa višak u budžet, pa sutra metro u Svilajncu.

A ovako će ti unuci raditi za 3 i 5 glava ako se "snađu".
[ Bojan Basic @ 10.01.2018. 18:10 ] @
@Boris Tadić, bananaphone, Predrag Supurovic:

O tome da li je tu njima načinjena neka nepravda može se diskutovati (i diskutuje se svake godine uzduž i popreko). To nije poenta ovde. Poenta je da, koliko god da su oni oštećeni, apsolutno nemaju pravo da, zbog svoje štete, sprečavaju tebe, mene ili nekog trećeg da normalno prolazi putem. Dakle, toliko o tome je li to „osećaj za pravdu“, ili osećaj za sopstvene gu*ice.
[ Shadowed @ 10.01.2018. 18:42 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Shadowed: I zbog toga misle da je pravedno da nekom ko nema nikakve veze blokira put?

Primer je sasvim na mestu.


Upravo je problem u tome sto ti mislis da to nema veze sa tobom sto tvoje sugradjane neko vara :D

Reci da se šališ...
[ Bradzorf012 @ 10.01.2018. 19:27 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Običan narod, masa, gomila, ne poznaje pravo i pravne nauke, ali ima osećaj samo za sopstvenu gu*icu i ništa preko toga.


Kao uostalom i politička i svaka druga elita, nema suštinske razlike između ovih društvenih grupa, osim što je prostom puku dostupan manji deo kolača za krađu i muljanje.

Citat:
Boris Tadić:
Odeš na Zeleni venac - paradajz 170 dinara.


Onda super, preorijentišeš se sa proizvodnje na trgovinu i Bog da te vidi.

Citat:
Boris Tadić:
Pa ne da bih blokirao ulice, nego bacao bombe kao Boško Buha.


I ja bih isto radio zato što moji klijenti usluge koje im nudim plaćaju po ceni po kojoj plaćaju, meni bi trebalo jedno desetak puta više. Gde kupuješ boNbe?

Citat:
Boris Tadić:
Kapitalizam je kada se višak vrednosti vrati nazad robovima u bilo kom smislu, a ne kada "menadžeri" dele među sobom.


Ne, to je socijalizam, ali bi malinari i ostali "kapitalisti" da tlače i izrabljuju one ispod sebe, a da njihov rad niko ne eksploatiše. Neće da može, neće moći ove noći, gde god da si u piramidi neko te iskorištava. Jedino da si Faraon, na vrhu, ali to je rezervisano za malo društvo.

Citat:
Boris Tadić:
Čak ni u USA nije kapitalizam, ...


Ne, socijalizam je u Njemačku, a kapitalizam podrazumeva da višak vrednosti Faraon ili kapitalista zadržava za sebe. Robovima daje za hleb i vodu.

Citat:
Predrag Supurovic:
Nije ti baš odgovarajuća analogija. Malinari imaju problem sa ucenjivanjem od otkupljivačkog kartela koji im spušta cenu otkupa ispod egzistencijalnog nivoa i to ne zbog tržišnih uslova nego zbog proste pohlepe.


Ne postoji nikakav otkupljivački kartel, kartel može biti na strani proizvođača. Uostalom, čak i da postoji, malinare niko prisiljava da prodaju svoju robu: mogu da je jedu, zamrznu, prodaju na pijaci, mogu i da bace, njihova volja. Što se tiče egzistencijalnog nivoa tu se slažemo. Evo, moj egzistencijalni nivo je porše 911, kuća na moru, kuća na planini i dupleks u gradu. Avaj, poslodavac me ucenjuje i ne daje mi ni deseti deo toga. Šta da radim? Inače, ja redovno kada sam u tržnom centru ucenjujem 99 posto prodavaca: neću da kupim njihovu robu.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 20:02 ] @
Onda nema ni 911, nego prevozno sredstvo treba da je magarac - onaj što ne jede - menadžerski model kabriolet 4x4.

Jer proizvođači su budale nezajažljive i glupsoni.
Nakupci su pametni, sposobni, progresivni i ambiciozni menadžeri resursa.

Čovek = krtola.

Država = relikt socijalističkih iluzionista i otpadnika sistema.

Zakon = tu je da se krši.
[ bananaphone @ 10.01.2018. 20:04 ] @
@Bojan Basic i Shadowed - apsolutno niste u pravu.

Nek se javi neki pravnik, ali ubedjen sem da sem propustanja vozila hitne pomoci, policije i vatrogasaca, ni jedan skup nije u obavezi da propusta normalni saobracaj.

I moje misljenje je da kad odsecemo ekstreme (secate se onih 20-30 momaka koji su tamo ±2008 blokirali u spicu Kneza Milosa svako malo, zbog hapsenja tipa Karadzica) uglavnom oni kojima smeta blokada saobracajnica misle samo na svoju guzicu, i radije bi da se pobiju sa tim ljudima koji blokiraju saobracaj, nego da saslusaju sta ih je nateralo da toliko polude da izadju na ulicu i protestvuju.

Bole njih problem malinara, ili taksista, ili prevarenih kupaca stanova, ili penzionera, ili rezervista ili bilo kojih drugih sugradjana. Ne zele jednostavno svoj mozak malo da ukljuce i razmisle malo gde zive i kako zive, potpuno su apoliticni i nezainteresovani za probleme drugih.

A postoje dve osnove zbog kojih bi trebali:

1. Levicarska: Iz cisto ljudskih razloga, trebalo bi da te interesuje sta to muci tvoje sugradjane, sunarodnike, ljude sa kojima delis - ako nista drugo onda drzavu i sta institucije rade da pomognu tim ljudima.

2. Desnicarska: Iz cisto sebicnih razloga, sutra bi iste te institucije mogle da naguze i tebe licno, pa bi ti mogao da poludis dovoljno da izadjes na ulicu i dernjas se i blokiras saobracajnice, pa bolje da se ti problemi rese sada, pre nego sto zakucaju na tvoja vrata.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 20:06 ] @
Vlast = u se i u kljuse.

Ogledalo = da bog da se polomilo.
[ SlobaBgd @ 10.01.2018. 21:14 ] @
Za Shadoweda i Basica:
Naravno da narod, masa, grupa građana, interesna grupa, malinari, anarhisti, ma ko god ima pravo da zakrči ulice i puteve.
Ne ulazim u opravdanost razloga zakrčenja ulica, oni valjda imaju opravdane razloge. U svakom slučaju neće vas dvojicu pitati da li su im razlozi opravdani.
Ono što im daje pravo je to što zakrčuju ulice SVOJE ZEMLJE, SVOG GRADA, jer ih žulja nešto što država koju plaćaju iz SVOG džepa, na stotine načina, neće ili ne ume da reši. Dakle bune se za svoje na svome, i onda se pojave tako neki likovi kojima smeta što se ljudi bune. Zanimljivo je da kada vam imigranti blokiraju centar grada, parkove i puteve, autoputeve i trgove, tada se sve toleriše, a kada vaš bližnji to isto radi, onda ga treba skloniti.

Na sreću, glas vas sebičnih se jako slabo čuje kada dođe do blokade puteva. Hajde izađite i obratite se okupljenoj masi rudara, malinara, taksista, i recite im da svoja prava treba da traže na nekom sporednom seoskom putu da vam ne bi smetali. Pa pojeli bi vas! I tako i treba. Kada ista ta masa iuađe da ruši predsednika i mesec dana zakrčava saobraćaj u gradu, onda su dobri. Kada ta masa izađe da brani zemlju od poplava, i onda su dobri. Kada izađe i podigne oružje da barani zemlju od stranog neprijatelja, da gine i krvari, da se valja u blatu, onda su takođe dobri. A kada malo misli na sebe i svoju decu, onda ih treba skloniti da ne smetaju gospodi menadžerima, programerima, hipsterima, krcima-palcima.

Stanite pred njih pa im recite to.

Citat:
bananaphone:
Citat:
Shadowed: I zbog toga misle da je pravedno da nekom ko nema nikakve veze blokira put?

Primer je sasvim na mestu.


Upravo je problem u tome sto ti mislis da to nema veze sa tobom sto tvoje sugradjane neko vara :D

Naklon do poda!

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 11.01.2018. u 07:49 GMT+1]
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 21:41 ] @
Pošto je kg maline kod pokojnog Alberta Hejna u prokletoj Nadrndlandiji?

Jesu li tačne insinuacije da u toj zemlji neznabožačkoj i nenarodnoj kupiš zgradu a zemlja ostaje državna?
[ Bradzorf012 @ 10.01.2018. 22:22 ] @
SlobaBgd

Vidi, u svakom društvu imaš mnogo društvenih grupa, mlade, stare, bogate, siromašne itd. Ako govorimo o socijalnim aspektima, trebalo bi imati u vidu da mi danas ne živimo u socijalizmu, već u nekoj vrsti feudalnog kapitalizma, a načela na kojima on počiva nisu socijalna pravda, jednakost i tome slično, već kompeticija. Takođe bi trebalo imati u vidu dve stvari: prvo, mi smo to tražili i to smo i dobili, a drugo, malinari se ne bore za rušenje sistema koji kaže da jači tlači, već se bore za svoje pravo da tlače. To je ono centralno mesto zbog kog ne želim da ih podržim i zbog čega su mi odbojni. Autistični su i samodovoljni, vide samo sebe i sopstvenu guzicu. Zašto oni moraju da školuju decu, da idu na letovanje ili u pozorište, šta će im to? Dovoljno je što imaju za leba i vode, da prežive. Na onoj čuvenoj temi o malinarima, koju smo letos ovde razvlačili ponuđena je gomila fraza i gluposti, navodnih argumenata u prilog njihovoj stvari, ali ni jedan nije mogao da dobaci daleko. Kažeš, oni samo hoće da budu svoji na svome. Ok, to je lepo, ali onda neka sami obrađuju svoje malinjake, sade, beru, sortiraju, a ne da zapošljavaju nadničare. Zašto su oni bolji od nadničara, pa i nadničari su ljudi i oni žele da budu svoji na svome, a definitivno nisu? Pretpostavljam sledeći argument, ne može im niko zabraniti da zaposle koga hoće na svom imanju, svakoga ko pristane da radi za njih. Ok, ali onda ni oni ne mogu primoravati bilo koga da im da cenu za malinu koju su oni izmaštali u svojim glavama, to se zove tržište. Ne mogu da se prisetim svih gluposti, a neću ni da pretražujem, ali mogu da nabrojim neke. Na primer, krenulo se od socijale, od socijalnih slučajeva i od toga da se romima daje socijalna pomoć, a niko ne vidi muku malinara. Osim što je rasističko fašistička, ova teza podrazumeva da bi socijalnu pomoć trebalo davati svima. Živiš u sopstvenom dvorcu od hiljadu kvadrata ili podstanarskoj šupi, svejedno ti pripada deo iz tog kolača, jer smo svi tu nešto uplatili/dali. Glupost. Pravljeno je i poređenje sa radnicima, a nema nikakve čvrste veze i paralele sa radnicima. Radnik radi za platu, u tuđoj fabrici za vlasnika, a malinar radi na sopstvenom imanju, čak zapošljava druge da rade za njega. Opet glupost. Kada im predložiš, neka se zaposle u nekoj fabrici, jer su po njihovim rečima fabrike banje, onda kažu da to nije moguće iz ne znam kojih razloga. Čak i da je tako, a nije, njihov problem. Liberalizam ima jednu lepu osobinu, a to je da je bar deklarativno moguća vertikalna pokretljivost, kao i mogućnost da pređeš iz jedne društvene grupe u drugu. Potrudi se, ponudi ideje na tržištu i super. Ako iz nekog razloga nisi u stanju, onda je to tvoj problem. Kako god se ovo kod nas zove, liberalizam, kapitalizam ili feudalizam(ili možda socijalizam), evidentno je da postoji društveni konsenzus, saglasnost za taj sistem. Kao što se da videti, pogledajte kroz prozor, nema revolucije. Konsenzus možda nije baš toliko jak, jer ima mnogo onih koji napuštaju ovu kaljugu, ali je kao što rekoh evidentno da nema dovoljno onih koji bi da ga menjaju. Malinari ne žele da menjaju sistem, oni žele da promene ulogu, želeli bi da budu na vrhu. Ok, ali ne očekujte podršku za to od onih koji su u mnogo težoj poziciji od vas, smešno je, da ne kažem bezobrazno.

Bližnji? Oćemo i hrišćanstvo da uvlačimo u celu priču? Ko kaže da moj bližnji nije i taj nevoljnik koji je prepešačio pola sveta da bi došao do Evrope? No, to je i nebitno. Da li malinar kao svog bližnjeg vidi i radnika koji mu radi na imanju? Meni se čini da ne vidi, a taj nadničar na njegovom imanju je u neuporedivo težoj situaciji.

Ako prihvatimo tezu da nismo svi isti, da nismo jednakih sposobnosti i da tržište reguliše koliko će od kolača svako od nas otkinuti, onda problema i nema. Kada ste u istoriji videli štrajk kapitalista i posednika? Nikad i nigde, to je svojevrsna glupost. U USA ili Južnoj Koreji, tipično kapitalističkim društvima nema ni štrajkova radnika. Svako je slobodan da radi za drugog ili da, ako mu to ne odgovara pokrene sopstveni biznis. Samo, niko nikada i nigde nije davao garanciju za uspeh u poslu. Da je tako, ja prvi bih bio biznismen.

E sad, može i neka vrsta socijalizma, neka vrsta mekog prizemljenja za poslovne neuspehe i gubitke, državnih garancija ili društvenog ugovora koji bi ti omogućio relaksiraniji život i pristup biznisu. Međutim, ovde takođe ima kvaka. Malinari bi onda morali svoje radnike da plate mnogo više, da od svog profita veći deo daju zajednici i da se sa istom solidarišu. U krajnjem, ne bi ni bili vlasnici njiva, malinjaka i mehanizacije, nego bi za državu radili na tim istim malinjacima. Kao što se da videti, nevezano za to što u je ovom trenutku to nemoguće, čak i da jeste, oni to ne žele.

Nećeš da te boli glava oko cene, ponude i potražnje, da strahuješ od gubitaka i propasti. Može i to, zaposli se kao nadničar na tom istom imanju i radi za platu, za drugog. Malo ti je, hoćeš da kupiš kajmak? Pa hebiga, svaka medalja ima dve strane.
[ Boris Tadić @ 10.01.2018. 22:36 ] @
Nadnica za branje maline je

20€
+ 3 obroka
+ smeštaj
+ prevoz.

Šta još treba, da im obezbedi striptizete?

Pa 10 radnika × 30 dana, pa ako uporedo ne bere bar 4 ukućana, ostane im bukvalno ništa.
[ bananaphone @ 10.01.2018. 22:49 ] @
@Bradzorf012 - "U USA ili Južnoj Koreji, tipično kapitalističkim društvima nema ni štrajkova radnika." - pa onda otvoris google:

Prvi link Korea:

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20180110000944

Hyundai Motor union, management reach 2nd tentative wage deal
===
Workers at South Korea's largest carmaker began partial strikes last Thursday to press for higher salaries and bonuses.
Hyundai workers have staged strikes 24 times in recent months that prevented Hyundai from producing 84,300 cars, costing the carmaker 1.78 trillion won in lost production, according to the company.
Labor strikes have plagued the country's biggest carmaker for decades. Its workers have walked out every year since 1986 except for in 1994, 2009, 2010 and 2011.
===

Daklem, radnici Hyndai-a su strajkovali svake godine od 1986 (±32 godine), sem 4 kad su preskocili...


USA - ajde napravi mali napor pa sam potrazi.


Prospes uvek 5kb teksta demagogije, koja je uglavnom bazirana na netacnim podacima i licnim stavovima, koje branis srpom i cekicem. Strajk i protest su ustavom garantovano pravo i u USA i u Koreji kao i u ostatku kapitalistickog sveta.

Kapitalisti ne strajkuju, ne zato sto im je zabranjeno, nego sto njihova prava nisu ugrozena u kapitalizmu, odnosno koriste druge kanale - mogu da ih ostvare kroz legalni sistem, i kroz lobiranje.

Tvoj stav o malinarima je irelevantan, njihovo pravo je da ako misle da su im prava povredjena, izadju na protest, kao sto je to pravo i nadnicara i kao i svih ostalih...
[ SlobaBgd @ 10.01.2018. 23:10 ] @
Upravo!

A vama ostalima kojima smeta što neko blokira puteve, predlažem da zaustavite saobraćaj i da izađete na proteste. Nećete? Vi ste iznad toga? U tom slučaju ne galamite da vas ne pojedu malinari, komunisti i Južnokoreanci.
[ Bradzorf012 @ 11.01.2018. 01:55 ] @
SlobaBgd, Boris, banana,

Momci, ne znam kako to drugačije da vam kažem, grešite. Mašite poentu totalno. Vama ni najmanje nisu jasne društvene uloge, rodne, polne, starosne, nije vam jasno ni kako se one ostvaruju, niti vam je jasno koja prava (i obaveze) podrazumevaju. Ne pravite ni razliku između štrajka i protesta. Vi ste sve toliko izmešali i izmiksali, da ne znate gde udarate, samo mlatarate ručicama okolo želeći da prozvedete neki efekat, ali sve što uspevate je da napravite promaju. Milion puta sam do sada pisao o tome na forumu, naročito kada smo pričali o malinama, ali vam to očigledno nije dovoljno. Pokušaću opet, po milion i prvi put. U vašim glavama je sve izmešano, kao nekakva kaša i sve što umete je da mašete parolama ili da se "solidarišete" sa "jadnim malinarima". U kolikoj ste zabludi, niste ni svesni i nisam siguran da će do vas dopreti bilo koji glas razuma. To uostalom potvrđuju i kontradikcije u koje sami upadate, misleći da ste rekli nešto pametno ili epohalno. Da pokušamo ovako. Na primeru radnika i kapitaliste se vide te razlike, ako govorimo o ovoj temi, ali možemo upotrebiti i druge dihotomije. Na primer.

Odrasli i deca. Ako dete(maloletnik) uzme ključeve od auta, prođe na crveno, slupa auto i napravi štetu drugima, neće odgovarati krivično. Ako ja kao odrastao uradim tako nešto, preti mi robija. Ne pomaže izgovor da je dete to i to, tu i tu, tada i tada uradilo istu stvar, a nije odgovaralo. Hebiga, ja sam odrastao čovek, a za dete važe neka druga pravila.

Muškarci i žene. Koliko je meni poznato, na ovoj planeti za sada samo žene rađaju, pa iz toga proističu neka prava za njih, koja mi muškarci nemamo. Nemojte se pozivati na to da danas i muškarci mogu uzimati slobodne dane kada im se supruge porađaju i slično. Definitivno, žene tu imaju neka prava koja mi muški nemamo, sa razlogom naravno. Dakle, ja kao muško ne mogu tražiti neka prava koja imaju žene.

Profesori i studenti. Postoje neka prava(naravno i obaveze) na ovom svetu, koje važe samo za studente, ali ne i za profesore. Važi i obratno, a to je samo zato što svako od njih ostvaruje neku ulogu u društvu. Nekada je to motivisano prirodom stvari, kao u slučaju muškaraca i žena, ali ih svakako reguliše društvo. Za sada, rekao bih prilično dobro. Dakle, ne mogu ja kao student da se bunim što profa ispituje mene, a ne ja njega, što on ocenjuje mene, a ne ja njega. Hebiga, tako su postavljene stvari, svi smo se dogovorili da profesori ispituju studente. S druge strane, ja kao profesor se ne mogu buniti što su neki studenti lenji, pa izlaze na ispit po pet šest puta. Hebiga, dogovorili smo se svi, student ima pravo da padne ispit i ima pravo da ponovo izađe na isti, a moja je obaveza da ga ispitam i hiljaditi put.

Šta hoću da kažem? Ovo ispada kao neko teško mlaćenje prazne slame, ali nije, tako izgleda samo na prvi pogled, a tako se mora jer drugačije nije moguće dopreti do vas. Dakle, ako ti se ne sviđa uloga koju igraš u društvu, potrudi se da je promeniš. Neke su zadate rođenjem, kao što je pol i one su nepromenljive. Opet, znam da će biti onih vickastih i pametnih sa svojim doskočicama, koji će reći kako se i pol menja, ali dobro, nema veze. Dakle, neke su vam date rođenjem, kao pol i socijalno poreklo, a neke kasnije sami stvarate, odnosno u njih ulazite. Niko na ovom svetu vam ne može zabraniti da ulogu u kojoj ste trenutno promenite, ako možete. Ako ne možete, to je onda samo vaš problem. Malinari bi najpre mogli da se zapitaju, gde bi želeli da budu, tj. u kojoj grupi. To prvo, a drugo, trebalo bi da znaju, da ne možeš biti istovremeno student i profesor, muškarac i žena, kapitalista i radnik. To je nemoguće, nespojivo. Oni bi izgleda hteli da pokupe sve prednosti svih društvenih grupa, a da se istovremeno ratosiljaju tereta koji nosi odgovarajuća uloga. Neće da može. Da ponovim. Neće moći ove noći.

Da rezimiram i preciziram. Njihovo je pravo(pravo malinara) da protestuju. Ova država se svojom (poljoprivrednom) politikom obavezala da seljacima daje subvencije. Njihovo je sasvim legitimno pravo da traže od države da im isplati subvencije koje je obećala. Njihovo je legitimno pravo da izađu na protest i traže veće subvencije, da traže ako smatraju za neophodno i milion evra subvencija po aru. Što da ne, milion šta fali. Potpuno je nebitno što bi takav zahtev izgledao suludo, što bi javnost mogla na to samo da se nasmeje. Država je rekla, davaćemo subvencije, obavezala se na to. Da ponovim po milijarditi put, samo iz razloga da vam pomognem da shvatite da nemam ništa protiv malinara, potpuno je legitimno da izađu na ulicu, blokiraju saobraćaj tražeći veće subvencije, ako treba i milion evra po aru kao što rekoh. Ne mogu da traže veću cenu za svoj proizvod, jer se niko na to nije obavezao i jer nikoga na to ne mogu naterati. Žalosno je trošiti tastaturu na tako veliku i neopevanu glupost. Avaj, oni traže baš to. Hoće ljudi veću cenu.

Citat:
Boris Tadić:
...


Kada je tako dobro, što ti nisi nadničar? Kada je tako dobro, što malinari ne iskrče malinjake, ne prodaju njive i mehanizaciju i odu u nadničare? Kada je tako loše biti malinar, što se godinama i decenijama bave proizvodnjom maline? Bije li ih neko po ušima? Da, ako ne može drugačije i striptizete da obezbede, ako žele radnike. Ovo je najdobronamerniji savet. Ako od proizvodnje maline ostaje ništa kako ti kažeš, što ne odu u nadnicu: dvadesetak evra dnevno plus smeštaj i tri obroka. Možda nije nešto, ali je mnogo više od ovog ništa. Šta su odlučili, oće li i dalje da budu vlasnici malinjaka sa stalnim gubicima ili da pređu u nadničare i zarade astronomske plate?

Citat:
banana:
...


Meni je jasno da se davljenik i za slamku hvata, ali jeftine doskočice i pametovanja ostavi za sekciju humor. Znam ja vrlo dobro šta pričam. Bez guglanja ću ti reći, u toj Tužnoj Koreji je u svoje vreme policija pucala na radnike bojevom municijom. To pod jedan. Pod dva, malinari i radnici su dva suprotna pola, na potpuno različitim stranama.

Što se usa tiče, naravno da nisi izguglao ništa, na takve stvari tamo niko ne daje ni pet para čak i kada se dese, a da imaju pravo, imaju, što ga ne bi imali.

Što se tiče toga da kapitalisti ne štrajkuju, promašio si skroz i tu je suština tvog nerazumevanja. Hteo ne hteo, kapitalista ne štrajkuje zato što je to nemoguće, bila mu ugrožena prava ili ne. Niko nije rekao da mu ne mogu biti ugrožena prava, mogu itekako, ali je štrajk kapitaliste oksimoron, glupost kao i porođaj muškarca. Dakle, uloga koju ostvaruje na tržištu i u društvu, kapitalisti omogućava da eksploatiše tuđi rad. On nema prava na garantovani profit, jer mu to niko ne može dati. Pravo da eksploatiše je njegovo ekskluzivno pravo, koje prostiče iz njegovog vlasništva nad kapitalom i sredstvima za proizvodnju. S druge strane, radnik ne eksploatiše nikog, ali ima pravo na garantovanu minimalnu zaradu, u većini zemalja sveta. To je njegovo ekskluzivno pravo koje prostiče iz njegove uloge u društvu i na tržištu, pre svega tržištu radne snage. Malinari bi hteli najbolje delove i jednog i drugog, hteli bi da u stilu kapitaliste skidaju kajmak, ali da ih ne boli glava oko kretanja cena i kolebanja na tržištu. Hteli bi sigurnost radničke plate, ali da ona bude u visini profita firme kada najbolje stoji na tržištu. Malo li je hebote, malo li je? Gde to ima, oću i ja malo.

Nama u Srbiji su neki pričali, a izgleda da smo se upecali kao som na bućku da su u kapitalizmu svi kapitalisti. Pa nisu, neko mora i da radi. Nisam ovde uopšte davao neki vrednosni sud, šta je dobro, a šta nije, šta je bolje. Pokušao sam samo da stvari postavim na svoje mesto, odnosno da pokažem da svako od nas ima nekoliko opcija, da svako može da bira koja mu odgovara, ali da ne može veštački da traži samo i jedino ono što mu se dopada, a da ostalo odbacuje.

Da, umalo da zaboravim. Meni uopšte nisu bili potrebni podaci, već sam te demantovao u vezi toga. Oni uostalom nisu toliko ni bitni. Ako misliš da su bitni, može i ovako. Smem da se kladim, bez guglanja, da poslednjih godina zasada maline ima sve više i više. Koga ne mrzi neka gugla, ja neću. Zašto ih ima više? Zato što je zarada mala, a troškovi veliki? To bi bilo nešto novo za mene, da se ljudi sve više bave delatnostima koje donose malu ili nikakvu zaradu. Da, stavovi su uvek lični, moji, tvoji ili Perini svejedno, tu si u pravu.

Citat:
SlobaBgd:
...


Zašto bih se ja borio za njihova prava? Kao što rekoh, nemam ništa protiv njih, ali me nešto zasvrbe za njihovu zaradu, profit, troškove i ostalo. Njihov privatan posao, njihova stvar, ni manje ni više. Mogu da se solidarišem jedino sa vojnicima po ugovoru. Sećam se prošle godine, bili su neki protesti. Zaista male plate, teški uslovi rada i tako to. Niko ne daje pet para, pa ni država, masovno su napuštali vojsku, bar po onome što se moglo videti u javnosti. Eto, oni su jedni od retkih koji su zavredili moju pažnju.
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2018. 03:06 ] @
Citat:
Bojan Basic:
O tome da li je tu njima načinjena neka nepravda može se diskutovati (i diskutuje se svake godine uzduž i popreko). To nije poenta ovde. Poenta je da, koliko god da su oni oštećeni, apsolutno nemaju pravo da, zbog svoje štete, sprečavaju tebe, mene ili nekog trećeg da normalno prolazi putem. Dakle, toliko o tome je li to „osećaj za pravdu“, ili osećaj za sopstvene gu*ice.


Ne zakrčuju oni puteve nama nego državi koja omogućuje ucenjivanej i pljačku.

Tebi ako smeta što ti je neko zaprečio pit, rešavaj to sa državom.
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2018. 03:09 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Ne postoji nikakav otkupljivački kartel, kartel može biti na strani proizvođača. Uostalom, čak i da postoji, malinare niko prisiljava da prodaju svoju robu: mogu da je jedu, zamrznu, prodaju na pijaci, mogu i da bace, njihova volja. Što se tiče egzistencijalnog nivoa tu se slažemo. Evo, moj egzistencijalni nivo je porše 911, kuća na moru, kuća na planini i dupleks u gradu. Avaj, poslodavac me ucenjuje i ne daje mi ni deseti deo toga. Šta da radim? Inače, ja redovno kada sam u tržnom centru ucenjujem 99 posto prodavaca: neću da kupim njihovu robu.



Teško je diskutovati sa nekim ko ovako rezonuje. Ti si u par rečenica tako bezobrazno izvrnuo stvari da nemam reči. Mogu samo da te žalim.

[ bananaphone @ 11.01.2018. 05:52 ] @
@Bradzorf012 - izvini, ne znam sta mi bi da "diskutujem" sa tobom. Toliko palamudjenja, a jedan klik na netu sustinski opovrgava svaku tvoju tvrdnju... To kako ti zamisljas da stvari stoje u kapitalizmu, pa ne stoje... Kako zamisljas da funkcionisu protesti, pa ne founkcionisu...

To je sve sto mogu da ti kazem, ne mogu da te ubedjujem u bilo sta jer je tvoju uobraziju nemoguce promeniti.
Kad uspes da se izvuces iz sopstvenog kompleksa velicine, moci ces i da napredujes i siris znanje u svakom smislu i pruzis konstruktivnu diskusiju.

Sa druge strane ni ne zelim da raspravljam o razlozima protesta malinara, izneo sam svoje misljenje samo zbog tog tog pogleda koji je vrlo cest u Srbiji, "zasto ljudi koji protestvuju, bezobzirno blokiraju ulicu, pa ja ne mogu na miru da se vozikam po gradu".

U svesti ljudi je stvorena averzija prema protestima i ravnodusnost prema nepravdi, a to vodi u jos dublje ropstvo.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 11.01.2018. u 07:15 GMT+1]
[ Boris Tadić @ 11.01.2018. 06:56 ] @
Kakva doza nebuloza.
[ Java Beograd @ 11.01.2018. 08:27 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Upravo!

A vama ostalima kojima smeta što neko blokira puteve, predlažem da zaustavite saobraćaj i da izađete na proteste. Nećete? Vi ste iznad toga? U tom slučaju ne galamite da vas ne pojedu malinari, komunisti i Južnokoreanci.


Nisam iznad toga !

Baš sam mislio da ja malo štrajkujem tako što ću da zablokiram ulaz u tvoju zgradu, i da ti zatvorim vodu i prekinem struju ? (Prekinuio bih ti i telefonske veze, al' neću svi u zgradi imate mobilne.)

Jbg, poslodavac mi nije isplatio platu na vreme. Ja moram da protestujem !

I tako desetak dana. Ne sviđa ti se ? Ti si iznad toga ? Onda mojne kasnije da galamiš.
[ bananaphone @ 11.01.2018. 08:45 ] @
@Java - mozes da zauzmes cinican stav i banalizujes stvari, tako je najlakse.

Pitanje je - koja bi sila tebe naterala da izadjes ispred Slobine zgrade i blejis tu 10 dana, ili recimo da mu seces vodu i struju?

Imas li ti familiju, imas li ti posao, imas li ti kucu, imas li ti obaveze? Sve si to ostavio da smrzavas guzicu danas, kopas oko Slobine zgrade i trazis cevi za vodu i pri tom rizikujes da ti Sloba "slucajno" ispusti saksiju na glavu?
[ SlobaBgd @ 11.01.2018. 08:47 ] @
Pa moju zgradu (odnosno ceo komšiluk) malo-malo blokiraju razne parade duginih boja, popovi i desničari koji poju dok nose sliku nekog sveca, mladi podoficiri (to ono kad bacaju šapke u vis, tradicionalni običaj srpske vojske), parovi koji bi da se ogrebu za dž venčanje, taksisti, pa čak i najgora sorta - poslanici u Skupštini. Jes da nije prijatno, jes da moram da idem okolo preko šest ulica da bih došao do pijace ili se vratio, jes da stane sav gradski prevoz pa moram peške do Mostarske petlje ili Bulevara 29. novembra, ali moje "nije prijatno" je svakako manje zlo nego razlozi zbog kojih neko protestuje.

I ovde nije pitanje opravdanosti protesta/štrajka malinara, a kao u redu je kada LGBT radi to isto. Ovde se radi o pravu SVIH da izraze svoj stav, politički, sindikalni, društveni. Nije moje da arbitriram da li jedni imaju pravo što se bune a drugi ne. Mislim, npr, da LGBT nisu u pravu po pitanju razloga za paradu/skup, ali im ne oduzimam pravo da svoj stav izraze javno. I desničari, i SUBNOR, i advokati i programeri.
[ Java Beograd @ 11.01.2018. 09:03 ] @
Citat:
bananaphone:@Java - mozes da zauzmes cinican stav i banalizujes stvari, tako je najlakse.

Banalizacija je jedini način da ljudi koji podržavaju blokadu puteva skapiraju šta to znači. Mada, ne mora Slobina zgrada, nije mi on ništa kriv.

Jedino šta mogu da razumem - to je protest ispred zgrade Vlade Srbije (ministarstva, predsedništva i slično) u trajanju od sat ili dva. Mada mi ovo, realno mnogo više smeta nego blokada puteva u Ivanjici.
Imaš problem, protestvovao si, skrenuo pažnu na sebe (mislim na grupu ljudi), mediji su izveštavali o tome - i to je to. Ne smeš trajno da poremetiš život drugih ljudi.

Poenta protesta nije i ne sme biti tortuta i teror nad stanovništvom, već skretanje pažnje medija na sebe.

Dakle, SVAKO SME DA PROTESTUJE, da skrene pažnju medija. Desničari, subnor, LGBT, malinari, vlanici Auto Škola i svi drugi. Ali ne da iole duže sputava druge u bilo kojim aktivnostima.

Duža blokada puteva, mostova, pruga i slično treba da se smatra diverzijom i terorizmom. Ili revolucijom. I treba poslati SAJ i Žandarmeriju da eliminiše teroriste.



A oni koji žive u centru prestonice moraju da računaju na pomenutu nepovoljnost zbog blizine vladinih i državnih institucija.
[ DaliborP @ 11.01.2018. 09:22 ] @
Citat:
bananaphone:
A postoje dve osnove zbog kojih bi trebali:

1. Levicarska: Iz cisto ljudskih razloga, trebalo bi da te interesuje sta to muci tvoje sugradjane, sunarodnike, ljude sa kojima delis - ako nista drugo onda drzavu i sta institucije rade da pomognu tim ljudima.

2. Desnicarska: Iz cisto sebicnih razloga, sutra bi iste te institucije mogle da naguze i tebe licno, pa bi ti mogao da poludis dovoljno da izadjes na ulicu i dernjas se i blokiras saobracajnice, pa bolje da se ti problemi rese sada, pre nego sto zakucaju na tvoja vrata.

Meni to zvuci potpuno nemoguce, utopijsko razmisljanje.

Pa ne mozes ocekivati da ce svakog gradjanina interesovati svi problemi njegovih sugradjana niti da ce se sloziti sa njihovim zahtevima. Da je tako doslo bi do revolucije. I da neko pokaze interesovanje za neki problem, nema nikakve garancije da ce podrzati te ljude i njihove zahteve. Pa evo vidi samo temu malinara, svi ovde su pokazali interesovanje za njih ali su podeljenih misljenja da li ih treba podrzati ili ne. Uzmi LGTB, ista stvar. Sto je na kraju i logicno, ne misle svi isto.
[ bananaphone @ 11.01.2018. 09:31 ] @
@Java - kakav bre terorizam, jesi ti malo ustao na levu nogu ovo jutro :D?

Povuci rucnu i razmisli malo, kad je povod protesta bio maltretiranje sugradjana?

Pokusaj da zamenis uloge, recimo prodas svoj stan, kupis sebi i sinu stan u izgradnji i prc, "propadne biznismen", upadnes u grupu od 20.000 prevarenih od strane gradjevinske mafije, odes na sud - prc, crva nije ni bilo...
Zavrsis kao podstanar, sin digao jos i kredit, pa placa kredu i stanarinu (ovo sto opisujem se zaista i desilo koleginici mog drugara, od stana u centru - do podstanara).

Izadjes da protestvujes ispred "organa vlasti" posto ne vidis da ce iko za tvog zivota taj problem da resi, a ja ti u prolazu iz kola dobacim "halo bre teroristo jedan, tu si nasao da se siris, moram 15 minuta duze da se vozim kuci, ima rucak da mi se oladi" :D :D :D

EDIT:

@DaliborP - upravo! I ne treba da se slozis sa svim zahtevima, taman posla da su svi koji protestvuju u pravu - iz tvoje percepcije, ali stav da te ne interesuje nista sem da neko ne rusi konfor tvoje guzice, neminovno vozi u apoliticnost, koja vodi u ropstvo. Treba da ukljucis mozak i razmisljas o problemima sugradjana i zauzmes stav o tome, to je sve sto kazem.
[ DaliborP @ 11.01.2018. 09:42 ] @
Citat:
bananaphone: @DaliborP - upravo! I ne treba da se slozis sa svim zahtevima, taman posla da su svi koji protestvuju u pravu - iz tvoje percepcije, ali stav da te ne interesuje nista sem da neko ne rusi konfor tvoje guzice, neminovno vozi u apoliticnost, koja vodi u ropstvo. Treba da ukljucis mozak i razmisljas o problemima sugradjana i zauzmes stav o tome, to je sve sto kazem.

Razumem ja to, ali prosecan gradjanin nema kapacitet ni vreme da se bavi sa svim protestima i problemima. Nije to rezultat apoliticnosti, vec interesovanja kojih ima i solidarnosti koje oseca sa nekim grupama. Protesti jesu dobri za drustvo, ali losi za saobracaj, nece se svima svideti :-)
[ Java Beograd @ 11.01.2018. 09:48 ] @
Citat:
bananaphone:
@Java - kakav bre terorizam, jesi ti malo ustao na levu nogu ovo jutro :D?

Povuci rucnu i razmisli malo, kad je povod protesta bio maltretiranje sugradjana?

Pokusaj da zamenis uloge, recimo prodas svoj stan, kupis sebi i sinu stan u izgradnji i prc, "propadne biznismen", upadnes u grupu od 20.000 prevarenih od strane gradjevinske mafije, odes na sud - prc, crva nije ni bilo...
Zavrsis kao podstanar, sin digao jos i kredit, pa placa kredu i stanarinu (ovo sto opisujem se zaista i desilo koleginici mog drugara, od stana u centru - do podstanara).

Izadjes da protestvujes ispred "organa vlasti" posto ne vidis da ce iko za tvog zivota taj problem da resi, a ja ti u prolazu iz kola dobacim "halo bre teroristo jedan, tu si nasao da se siris, moram 15 minuta duze da se vozim kuci, ima rucak da mi se oladi" :D :D :D

EDIT:

@DaliborP - upravo! I ne treba da se slozis sa svim zahtevima, taman posla da su svi koji protestvuju u pravu - iz tvoje percepcije, ali stav da te ne interesuje nista sem da neko ne rusi konfor tvoje guzice, neminovno vozi u apoliticnost, koja vodi u ropstvo. Treba da ukljucis mozak i razmisljas o problemima sugradjana i zauzmes stav o tome, to je sve sto kazem.


Ti kao da nisi čitao moj post, u kojem upravo podržavam pravo svakog da protestvuje. Na određenom mestu, gde će da privuče najviše medijske pažnje, i ograničeno vreme trajanja.

[ bananaphone @ 11.01.2018. 09:52 ] @
Citat:
DaliborP: Razumem ja to, ali prosecan gradjanin nema kapacitet ni vreme da se bavi sa svim protestima i problemima. Nije to rezultat apoliticnosti, vec interesovanja kojih ima i solidarnosti koje oseca sa nekim grupama. Protesti jesu dobri za drustvo, ali losi za saobracaj, nece se svima svideti :-)


Apoliticnost prijatelju, koja se sistematski gradi kroz medije. Svi su culi sta je Dara Bubamara jutros doruckovala, a ne znaju kakvo je stanje u drzavi u kojoj zive...

Solidarnost je pozeljna ali nije neophodna, ali ako si vec dosao na forum i temu i zelis da ostavis komentar vezan za neki problem i proteste, nemoj brate da pises kako je najgore to sto blokiraju saobracaj :D

EDIT: Java - dobro je, pocela je kafica da radi, dosli smo od SAJ-a i Zandarmerije koja ubija teroriste koji protestvuju, do apela na razum :D - nemam ja nista protiv razuma, on se podrazumeva, svaki legalan protest je najpre odobren od strane MUP-a i svakako ne sme da ugrozava sigurnost gradjana, koliko ce da traje, pa zavisi od upornosti onih koji protestvuju i onih koji trebaju da rese njihove probleme.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 11.01.2018. u 11:07 GMT+1]
[ DaliborP @ 11.01.2018. 10:02 ] @
Citat:
bananaphone: Apoliticnost prijatelju, koja se sistematski gradi kroz medije. Svi su culi sta je Dara Bubamara jutros doruckovala, a ne znaju kakvo je stanje u drzavi u kojoj zive...

Da li si uopste procitao sta sam napisao? Kao da nisi, jer ovo sto pises nije vezano za moj komentar. Opet, samo kazem da nisu ljudi potpuno apoliticni vec da nemaju vremena da znaju za sve probleme, i da se obicno solidarisu sa problemima ljudi koji su njima bliski na nekom nivou, socijalnom, ili geografskom, itd.
Citat:
Solidarnost je pozeljna ali nije neophodna, ali ako si vec dosao na forum i temu i zelis da ostavis komentar vezan za neki problem i proteste, nemoj brate da pises kako je najgore to sto blokiraju saobracaj :D

Vazi, ali ja to nisam ni napisao. Odgovarao sam na tvoj komentar kako problem malinara treba svakog gradjanina da interesuje. To je nerealno ocekivanje.
[ SlobaBgd @ 11.01.2018. 10:31 ] @
Citat:
Java Beograd:
...Ili revolucijom.

To!
Šta je, vuna kićo, frka kulacima da im opet ne oduzmu pokradeno od proleterijata, a? Revolucija, nego šta!
[ dule_ns @ 11.01.2018. 10:32 ] @
Meni samo nije jasno zašto malinari ne blokiraju pristupne saobraćajnice hladnjačama (možda to sad i rade)?

Jasno mi je da je tu manji medijski fokus ali pretpostavljam da se i to da srediti.
[ SlobaBgd @ 11.01.2018. 10:44 ] @
Citat:
Java Beograd:
...podržavam pravo svakog da protestvuje. Na određenom mestu, gde će da privuče najviše medijske pažnje, i ograničeno vreme trajanja.

Pa to i rade, protestuju na određenom mestu (Ko treba da im odredi mesto? Ti?), gde će privući najviše medijske pažnje (sigurno će više medijske pažnje privući na Pančevačkom mostu, Gazeli ili u Kneza Miloša nego na livadi na Ušću ili na placu pored lokalnog puta), a vreme trajanja protesta je onoliko koliko brzo vlas' odgovori na proteste.
[ bananaphone @ 11.01.2018. 12:07 ] @
@Dalibor - pogresno si me razumeo, nisam mislio na tebe licno, nego na clanove koji se ponasaju tako kako sam opisao...
[ Cube25 @ 11.01.2018. 13:17 ] @
Meni je malo ironicno sto se povela diskusija oko prava protesta... a pritom je originalna tema korupcija gradjevinske inspekcije.

Tj. u samoj temi se vidi da sistem ne funkcionishe, cak ni tamo gde se golim okom i neposredno moze utvrditi grubo krsenje zakona i prava gradjana.

I sad, posle toga, treba da se raspravlja o opravdanosti protesta... pa sta da rade, kojoj legalnoj instituciji (koja nije korumpirana ili pod uticajem lokalnih mocnika) da se obrate i dobiju bilo kakav smislen odgovor? :) Pa naravno da ce da protestuju... kad nemaju izbora, jer bukvalno nikog nije briga, cak ni one koji dobijaju drzavne pare i kojima je to posao, da vide u cemu je problem.

Kao sto nikog u ovoj zemlji ne interesuje bespravna gradnja (tj. jos gore, kad se da mito ih ne interesuje)... tako ih ne interesuje ni pravo ovih uzgajivaca, tj. nadlezni se prave blesavi, kao da ne postoji nikakav monopol, krsenje zakona... niti ih briga da to ispitaju. Jer isti ti koji masno zaradjuju obarajuci cenu otkupa, imaju debela ledja medju politicarima, koji ih onda stite preko korumpiranih drzavnih struktura i institucija.

Logicno, onda ide protest, koji svima smeta, jer pravi veliku stetu i izaziva nezadovoljstvo... pa ce mozda neko iz te korumpirane zabokrecine, koja vlada ovom zemljom - da postveti 1% vremena i proba da dovede u kakav takav red, ekipu lestvicu ispod sebe, koja ne zna kad je dosta... ono, ako nista drugo, onda zbog razloga sto ce da izgube sledece izbore i glasove, ako ne saniraju problem - na koji vishe ne mogu da se prave blesavi.
[ DaliborP @ 11.01.2018. 13:59 ] @
Citat:
bananaphone:
@Dalibor - pogresno si me razumeo, nisam mislio na tebe licno, nego na clanove koji se ponasaju tako kako sam opisao...

Nisam dobro skapirao, moja greska.
[ Bradzorf012 @ 11.01.2018. 19:23 ] @
Ima ona narodna. Drumovi će poželet turaka, al turaka nigde biti neće. Već nekoliko meseci čitam vesti: nema pedijatara i anesteziologa, Brnabić se žali: ovde niko neće ostati(mislila na ucveljene investitore), Vučić kaže, uvozićemo radnu snagu, vlasnici transportnih preduzeća se žale, nema vozača. Nema gospodo, pošto se svi predstavljate kao nekakvi veliki vernici, ako ste čitali sveto pismo sećate se da su robovi najpre pobegli iz Egipta i ostavili faraona i tadašnje tajkune. Šta da radimo, da nateramo srpske lekare, vozače i robove pod pretnjom smrtnom kaznom da rade kod srpskih faraona za šaku pirinča? Da, ovo je odlično rešenje, kako se ranije nismo toga setili?

Citat:
Predrag Supurovic:
Teško je diskutovati sa nekim ko ovako rezonuje. Ti si u par rečenica tako bezobrazno izvrnuo stvari da nemam reči. Mogu samo da te žalim.


Naravno da je teško diskutovati kada nemaš argumente i kada tvoja humanost dobacuje samo do sopstvene guzice. Možeš da me žališ koliko hoćeš, ja žalim sve one koji se solidarišu sa tajkunima. Vi takvi ste i napravili ovu zemlju iz koje beži i staro i mlado i gde samo tajkuni mogu da imaju život dostojan čoveka. Vi biste da vam roblje radi u malinjacima za dvaes evra dnevno, pa hoće to u vlažnim snovima srbovskih bizMismena. Nego, ni roblje nije više što je nekad bilo, eno ga ode u Njemačku, a vi uvezite nove iz Gvineje Bisao, možda bi oni bili zadovoljni pelenama, mobingom i platom od celih dvesta evra neto. Pa ovo što vi tražite, to bre nema više ni u Africi, hteli ste zemlju trećeg sveta, dobili ste je, ne znam samo što se sada bunite? Zahebali ste se malo u računu, EU nije preko sveta, a danas to nije ni Australija. Nego, nisi mi rekao, da li je dvaes evra dnevno sa sve hranom dovoljno za egzistencijalni nivo? Mislim, nadničari su takođe ljudi, imaju i oni neki nivo.

Citat:
bananaphone:
U svesti ljudi je stvorena averzija prema protestima i ravnodusnost prema nepravdi, a to vodi u jos dublje ropstvo.


Jeste, samo što je u Srbiji sve izvrnuto naglavačke, na postavu. Običan narod ćuti i trpi, a bune se uglavnom oni koji nešto imaju. U ovom slučaju malinari. Dakle, humanost je kada saosećaš sa onima koji imaju svoju zemlju, zasade, malinjake i mehanizaciju zato što ne mogu da dobiju cenu koju bi želeli, a ne saosećeš sa onima koji dirinče kod tih istih zemljoposednika za šaku pirinča. Lepa neka humanost, još se pitaš, šta bi oni više. Samo se vi pitajte, uskoro ćete sami obrađivati sopstvene malinjake. Znaš, postoje u Južnoj Americi tzv. Latifundije tj. veliki posedi, tj. latifundisti, vlasnici tih poljoprivrednih dobara. E kod tih latifundista za šaku pirinča rade nevoljnici, solidarišite se i sa njima: treba ljudima za nove helikoptere, hacijende i poslugu, težak je to život.

Citat:
Boris Tadić:
Kakva doza nebuloza.


Naravno da su nebuloze. Zato vidim da si požurio u malinjak da bereš i da si poveo sa sobom porodicu i prijatelje. To je super stvar.

Citat:
SlobaBgd:
To!
Šta je, vuna kićo, frka kulacima da im opet ne oduzmu pokradeno od proleterijata, a? Revolucija, nego šta!


Čekaj, prvo moramo da se dogovorimo, da li je kulacima zemlja oduzeta na pravdi Boga. Tridesetak godina slušamo o "zločinima" komunista, a evo polako i vraćamo imovinu "nepravedno" oduzetu 45-e i šta vidimo? Procvetasmo, kulaci traže da saosećamo sa njima jer je sve manje roblja. Evo, sve trčim. Kusajte sami što ste skuvali.

Citat:
dule_ns:
Meni samo nije jasno zašto malinari ne blokiraju pristupne saobraćajnice hladnjačama (možda to sad i rade)?


Zato što ima ona druga narodna. Naljutio se pop na selo, pa odseko sebi onu stvar. Nisu ni oni mutavi, znaju vrlo dobro šta rade i gde da udare, nisko da udare.

Citat:
Cube25:
Tj. u samoj temi se vidi da sistem ne funkcionishe, cak ni tamo gde se golim okom i neposredno moze utvrditi grubo krsenje zakona i prava gradjana.


Kako ne funkcioniše? Jesmo vratili kralja? Jesmo. Jesmo vratili veronauku u srBske škole? Jesmo. Jesmo vratili imovinu koju su komunisti "nepravedno oteli"? Jesmo. Da li se popovi i vladike pitaju za sve i svašta i zabadaju nos i gde treba i gde ne treba? Da, pitaju se. Ne znam šta još hoćete, pa zar ne vidite da smo procvetali od kako su na vlasti četničke vojvode, ljudi ovo je raj na zemlji. Prava građana kažeš, kome to treba, čemu to služi, zar u ovoj zemlji postoje građani? Mislio sam da tajkuni imaju prava, a građani su tu da rade i ne talasaju.

Malinjaci će poželeti nadničara, al nadničara nigde biti neće.
[ Boris Tadić @ 11.01.2018. 20:17 ] @
Treba metro za malinare i sve ostale propalice, da ne ometaju ZOBS.
[ vladd @ 11.01.2018. 20:21 ] @
Zar nismo vec apsolvirali doticne malinare i njihove zelje deda mrazu?

Ili se poturaju stare ideje i stavovi, kao da se nesto promenilo u realnoj logici?

BTW, skupovi se najavljuju policijskoj upravi i dobija se saglasnost, i ne podrazumeva se zaustavljanje saobracaja. I sta u tom slucaju, pohapsiti bundzije i spakovati na po 15 dana na hladjenje, plus kazne za ometanje saobracaja?

Ako cemo po zakonu. Ili necemo po zakonu, pa su onda dozvoljene i manipulacije i prevare. Ili mastanje o prevarama, pa kada je sve isproveravano, ispostavilo se da vecu stetu imaju hladnjacari. Koji ne mogu bas lako da plasiraju alavo uvecanu proizvodnju, i samim tim pad kvaliteta proizvoda.

[ dejanet @ 11.01.2018. 20:34 ] @
Citat:
Bradzorf012: Običan narod ćuti i trpi, a bune se uglavnom oni koji nešto imaju.

Bilo kakava promena dolazi od onih koji imaju, tj. imaju malo vise slobodnog vremena i resursa da izdrze represiju. Ljudi koji jure da bi preziveli se nece buniti jer nemaju vremena za takve akcije, cak nemaju vremena ni da razmisljaju o svojim a onda i problemima drugih.

Sto se tice price da su za ovo njesra krivi neki pravoslavci, cetnici tj. Srbi, ne bih rekao. U jednom od konkretnih postova(valjda na ovoj temi) se pominje sin generala-bandit koji je klepio javnu garazu. Druga stvar, skoro kompletna poslovna "elita" potice sa visokih pozicija drustvenih firmi, banaka 80-90-tih, koje su postavili komunisti. Odatle su maznuli prvi milion-dva plus plus maraka, zatim pravac u JUL, pa zatim Zuti/G17/LDP, pa u SNS. U medjuvremenu su multiplikovali bogatstvo i uticaj. Takodje ima i raznih udbaskih linija zgrtanja para droga, cigarete, nafta, oruzije itd. U ovo ne racunam visoke politicare koji su pokrali milijarde dolara i klasicnu mafiju, iz razloga, da kada padnu sa vlasti ili iza resetaka, naglo gube moc, pare i uticaj - imaju kraci rok trajanja. Zanimljivija je prva ekipa koja traje vec 30-40 godina i ima komunisticki background.

Vredi pomenuti i drustvenu, politcku i kulturnu elitu, koja 90% potice od komunista, poznatiji su kao "deca komunizma". Oni su napravili ovakav sistem, sistem drustvenih i moralnih vrednosti koji je proizveo ovo njesra danas i sutra.
[ Steve Lonmo @ 11.01.2018. 21:22 ] @
                    
[ ademare @ 11.01.2018. 21:54 ] @
Citat:
dejanet:
Citat:
Bradzorf012: Običan narod ćuti i trpi, a bune se uglavnom oni koji nešto imaju.

Bilo kakava promena dolazi od onih koji imaju, tj. imaju malo vise slobodnog vremena i resursa da izdrze represiju. Ljudi koji jure da bi preziveli se nece buniti jer nemaju vremena za takve akcije, cak nemaju vremena ni da razmisljaju o svojim a onda i problemima drugih.

Sto se tice price da su za ovo njesra krivi neki pravoslavci, cetnici tj. Srbi, ne bih rekao. U jednom od konkretnih postova(valjda na ovoj temi) se pominje sin generala-bandit koji je klepio javnu garazu. Druga stvar, skoro kompletna poslovna "elita" potice sa visokih pozicija drustvenih firmi, banaka 80-90-tih, koje su postavili komunisti. Odatle su maznuli prvi milion-dva plus plus maraka, zatim pravac u JUL, pa zatim Zuti/G17/LDP, pa u SNS. U medjuvremenu su multiplikovali bogatstvo i uticaj. Takodje ima i raznih udbaskih linija zgrtanja para droga, cigarete, nafta, oruzije itd. U ovo ne racunam visoke politicare koji su pokrali milijarde dolara i klasicnu mafiju, iz razloga, da kada padnu sa vlasti ili iza resetaka, naglo gube moc, pare i uticaj - imaju kraci rok trajanja. Zanimljivija je prva ekipa koja traje vec 30-40 godina i ima komunisticki background.

Vredi pomenuti i drustvenu, politcku i kulturnu elitu, koja 90% potice od komunista, poznatiji su kao "deca komunizma". Oni su napravili ovakav sistem, sistem drustvenih i moralnih vrednosti koji je proizveo ovo njesra danas i sutra.


Taj sa garazom je neka Sitna Ribica !!

Glavni i Najveci Tajkun danas , je sin Bivseg Titovog Nacelnika Generalstaba JNA ! Taj covek danas Vlada Srbijom , a ne onaj sto se slika , jer i on radi za njega .
[ Cube25 @ 11.01.2018. 21:59 ] @
Citat:
Savet za borbu protiv korupcije: Nezakonito prisvajanje državnog zemljišta
Beta 11. januara 2018. 12:20

Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije upozorio je da desetine hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta koje je u javnoj svojini prešlo u privatno vlasništvo bez ikakve naknade, samo na osnovu potvrde Agencije za privatizaciju da je kupac društvenog kapitala izmirio obaveze iz kupoprodajnog ugovora.

„Kupac društvenog kapitala je izmirio obaveze za imovinu koja nije mogla obuhvatiti zemljište, jer je prodavac imao samo pravo korišćenja na zemljištu koje je mogao preneti na kupca, a ne pravo svojine“, navodi se u izveštaju Saveta o privatizaciji i raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u državnoj svojini.

Izveštaj objavljen na sajtu Saveta (antikorupcija-savet.gov.rs) dostavljen je Vladi i Skupštini Srbije, kao i ministarstvima privrede, poljoprivrede i unutrašnjih poslova i Republičkom javnom tužilaštvu.

„Pretvaranje javne svojine na poljoprivrednom zemljištu u privatnu bez naknade uzrokovalo je nesagledivu štetu čije tačne razmere Savet nije mogao da utvrdi jer Republički geodetski zavod 2017. godine nije želeo da dostavi poslednje podatke o statusu svojine na poljoprivrednom zemljištu nakon postupka privatizacije“, ističe se u izveštaju Saveta.

Dodaje se da prikrivanje pravih podataka o površini i statusu svojine na zemljištu nakon privatizacije i proglašavanjem takvog podatka poslovnom tajnom, jasno upućuje na zaključak da se štiti privatni a ne državni interes.


„To je očigledno na primeru samo jednog kupca Mila Jerkovića koji je u postupku privatizacije poljoprivrednih preduzeća i kombinata raspolagao sa preko 30.000 hektara najplodnijeg vojvodjanskog zemljišta u državnom i društvenom vlasništvu. Nakon raskida ugovora sa tim kupcem, u katastru je evidentirano zemljište u društvenoj, državnoj i mešovitoj svojini od oko 4.000 hektara, dok za 28.000 hektara u 2014. godini ne postoji evidencija zemljišta, odnosno gubi mu se trag“, naveo je Savet.

To nezavisno telo zbog nepotpunih podataka nije moglo da utvrdi ni šta je državni interes u okviru aranžmana Vlade Srbije sa kompanijom Al Ravafedom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

„Opredeljenje države da ulaže u novoformirane zadruge, bez jasnih pravila i procedura, a da problemi iz prošlosti sa starim zadrugama nisu rešeni, ne uliva poverenje da se tom projektu prilazi iz najozbiljnijih namera, već da je i u ovaj segment uključena politika“, ukazao je Savet.


Ocenjeno je da država treba da podstiče razvoj poljoprivrede jer je to strateški interes, ali je preduslov za to da se uredi katastar nepokretnosti.

„Poklanjanje najboljeg državnog i društvenog poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, čija se vrednost meri milijardama evra, ima nesagledivu štetu, koja se ogleda u tome da ta sredstva nisu došla u budžet Republike Srbije i da država gubi prihod po osnovu izdavanja u zakup zemljišta koje je na nezakonit način prisvojeno“, ističe se u izveštaju Saveta o privatizaciji i raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u državnoj svojini.


https://www.krstarica.com/vest...risvajanje-drzavnog-zemljista/

No comment
[ Boris Tadić @ 11.01.2018. 22:15 ] @
Protestanti na njive, malinari u metro.
[ Bradzorf012 @ 11.01.2018. 22:29 ] @
Citat:
vladd:
Ili mastanje o prevarama, pa kada je sve isproveravano, ispostavilo se da vecu stetu imaju hladnjacari. Koji ne mogu bas lako da plasiraju alavo uvecanu proizvodnju, i samim tim pad kvaliteta proizvoda.


Ne zanimaju me ni oni, isti šibicari samo malo većeg kalibra. Njihovi ulozi, njihovi poslovi, njihov profit. Kada su se kačili na državne fondove i jedni i drugi, ne sećam se da su me zvali da podelimo plen. Sada jedni kukaju, traže da se solidarišem sa njima, možeš misliti. Evo sve trčim, ne spavam danima i noćima zbog njihove muke.

Citat:
dejanet:
...


Vidi, mene ne zanima ko je oblačio i preoblačio jedne ili druge dresove, apsolutno. Drugo, ne zanima mnogo šta priča u javnosti, gledam šta i kako radi. Znaš ono, po delima njihovim poznaćete ih. U to neko komunističko vreme, direktor, general ili neka viđenija faca nije mogao da bude latifundista, da bude i doslovno vlasnik života i smrti svojih podanika. Jedino do čega je mogao da dobaci je vikendica na moru, stan ili švalerka. Ovi danas su vlasnici stotina i hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta, hotela, šećerana otkupljenih za tri evra, raznih tašna mašna firmi po pravilu nakačenih na državnu sisu. Sisaju krv narodu, dok u sprezi sa mafijom, a bogami i dobrim delom crkve narodu pričaju bajke o srBstvu, Kosovu itd. Ogavno. Narod je naseo, pa i ovi malinari isto. Hteli bi da se uhvate u kolo sa krupnim zverkama, da budu "svoji na svome". Kako to da kažem, niste gospodo predviđeni da budete na svome, nego na njihovom, ovo je njihova zemlja, a vi ste potrošna roba. Ne, ne patim ja za tim vremenom, niti mislim da je bilo nešto posebno dobro, ali je svakako bilo bolje nego ovo danas. Mi smo iz nečega što je bilo relativno loše upali u još gore, a pričali nam da će da poteče med i mleko. Meni je zato drago da vidim kako se neki koprcaju kao riba na suvom, tražili su nešto, borili se, dobili to što su tražili, kad ono prc. Nećemo. Kako nećete? Nema više država da ti da posao, nije država tu da štiti tvoje interese, već interese kapitala. Kompeticija batice, to je kapitalizam, moraš jače, brže, bolje. Ako ne ide tako, podmaži gde treba, a ako nemaš, umri, ko te hebe.

Znate svi onaj vic kada se muja nađe na orgijama. Krenula akcija, gasi se svetlo, kad posle izvesnog vremena, pali se svetlo, kaže muja: ljudi, ajde malo bolje da se organizujemo, ja već po treći put pušim. E pa, šta da vam kažem, mnogi su se nadali da neće biti u toj ulozi, ali ne vredi, zaboravljaju ili ne znaju da organizacija funkcioniše savršeno, muja je i pozvan na žurku da ga puši.

Kažeš kako su izmileli ispod komunističkog šinjela. Pa, šta sa tim? Jesu li birani na izborima, je li narod glasao za njih? Jeste. Što je važnije, jesmo li se odrekli mrskog nasleđa i vratili "pravim vrednostima" i srBstvu? Jesmo i nemoj molim te da opravdavaš ni crkvu, ni narod, ni elitu. Niko nama nije kriv, ni Rusi, ni Ameri, ni janko ni marko. Cena za promašaje mora da se plati, ali neki i dalje to ne shvataju. Ok, nismo ni prvi ni poslednji koji su prošli kroz građanski rat i raspad zemlje, ali kako objašnjavaš to da smo dve decenije posle još uvek u brlogu i kaljuzi. Nemoj samo molim te onu čuvenu "komunisti pu pu", ostavi istoriju tamo gde joj je i mesto, neka je istoričarima i naučnicama, pa neka bistre na fakultetima i institutima dal je Draža ovo ili Tito ono. Može li ova zemlja da ponudi nešto svetu, a da to nije malina, tj. sakupljanje plodova iz prirode? Pa to su ljudi radili i pre dve ili tri hiljade godina. Ssi ume da bude težak smor i davež, da ne kažem nešto gore, ali u nekom čudnom napadu lucidnosti ponekad baš pogodi metu. Čovek postavi sliku vladike sa proslave Božića, a u pozadini dasa puca iz pištolja. Da li je to ono čime bi trebalo da se ponosimo, to je ono što će nam pomoći da se priključimo svetu? Oće, kada bi se šalili. Posle se ljutite na njega, ssi-ja što nam postavi sliku u ogledalu, sliku nas samih. Kako se drznuo da nam pljuje po srBoslavlju?
[ nemamstan @ 11.01.2018. 23:20 ] @
Citat:
dejanet

Sto se tice price da su za ovo njesra krivi neki pravoslavci, cetnici tj. Srbi, ne bih rekao. U jednom od konkretnih postova(valjda na ovoj temi) se pominje sin generala-bandit koji je klepio javnu garazu. Druga stvar, skoro kompletna poslovna "elita" potice sa visokih pozicija drustvenih firmi, banaka 80-90-tih, koje su postavili komunisti.

O kakvim komunistima ti pričaš?
U pralamentu je prosek starosti 50 godina.
210 poslanika je do 50 godina
140 poslanika ima do 40 godina.

Objasni kako su onu mogli biti komunisti?
Tito je umro 1980 i od tada je prošlo skoro 38 godina.
Poslednji komunisti su uklonjeni sa političke scene Srbije 1987 uz podršku anti "autonomaških" demonstracija organizovanih od strane UDBE.
Komunisti iz JNA su uklonjeni 1992/3 kada je osnovana tzv. vojska jugoslavije.
Od onda nema više komunizma.

Samo jedan poslanik je iz komunističke partije - Josip Broz i ima 70 godina.
Najstarijeg poslanika je Milošević tukao kao vola u kupusu, jel on komunista?
Vučić nije komunista. On se početkom 1990-tih pričvrljio uz Šešelja u projektu "Karlovac-Virovitica-Karlobag", nikad nije bio član SK.
Šešelj pogotovu nije komunista. Baš naprotiv, njega su komunisti zatvarali.
Ni Dačić nije komunista On se ispilio iz SPS-a kao nacional-socijalista.
6 poslanika SPS-a ima 60+ godina. Ako za njih kažeš da su komunisti onda šta to znači? 6 od 250 je apsolutno minoran broj.


Masa članstva najbrojnije stranke SNS su mladi 25-30 godina. Jesu oni komunisti?

Biće ipak da ima nešto sa tim pravoslavcima i vojvodama koje je pomenuo Bradzorf012.
Pusti ti to tvoje podmetanje Srba koje Bradzorf012 nije pomenuo kao krvice.


Citat:
dejanet

Vredi pomenuti i drustvenu, politcku i kulturnu elitu, koja 90% potice od komunista, poznatiji su kao "deca komunizma". Oni su napravili ovakav sistem, sistem drustvenih i moralnih vrednosti koji je proizveo ovo njesra danas i sutra.

To ti je pucanj u prazno.
Komunisti su udarali porez na šund. I perjanice današnje "kulture" nisu mogle da se vozaju helikopterima iznad Banjaluke.
Mnogo je bliže "pravoslavlju" i četnicima. Toliko o kulturnoj "eliti".

A sad par reči i o "njesra" proizvedenom danas (i sutra).

Ko su danas pripadnici UDBE? Komnjare? Ma ne može biti. Pripdanici UDBE imaju beneficiran radni staž i oni iz komunizma odavno su u penziji većina pomrli.
Ovi današnji UDBA-ši su se zaklinjali Arkanu, Legiji, Spasojeviću, Zvezdanu Jovanoviću i drugim "kumovima".

Eto to ti je presek elite koje ja nazivam gangsteraj.
[ Steve Lonmo @ 12.01.2018. 00:35 ] @
Citat:
ademare: Glavni i Najveci Tajkun danas , je sin Bivseg Titovog Nacelnika Generalstaba JNA ! Taj covek danas Vlada Srbijom


General Rade Hamović je zglajznuo i penzionisan sredinom 60-ih, u paketu sa Rankovićem. Poslednjih 30-ak godina života je proveo u Ljubljani.

Njegov sin, Vuk Hamović je otišao u London i pre raspada SFRJ, u to neko otprilike vreme kada je potpredsednik Skupštine Srbije bio unuk Draže Mihailovića.
Dok je unuk Draže Mihailovića ovde vodio skupštinske sednice i kasnije bio gradonačelnik Beograda, "komunističko dete" je u Londonu napravilo firmu koja sada trguje strujom u pola Evrope. Firma ima godišnji obrt od par milijardi dolara, a "komunističko dete" baš nešto zabole q da vlada buđavom i propalom četničkom Srbijom, koja cela ima BDP od 30-ak milijardi dolara. Zanimljiva mu je samo zbog geografskog položaja, više ulaže u Bosnu nego u Srbiju.

Na žalost, četničkom Srbijom već godinama i decenijama vladaju trećerazredni strani ambasadori.

Uzgred, za to vreme je u Srbiji unuk Draže Mihailovića generacijama pošteno sticao bogatstvo, ostavio svoju ženu i decu, i našao si klinku koja je mlađa od njegove ćerke.
Izgleda da sada i njega baš nešto zabole q i za četničku Srbiju i da li će neko da iskopa dedu mu đenerala.


[Ovu poruku je menjao Steve Lonmo dana 12.01.2018. u 01:56 GMT+1]
[ vladd @ 12.01.2018. 06:39 ] @
A kako se to "ode u London" i napravi firma koja medju englezima "krene da zaradjuje"....
Mora da je bio marljiv.

I sto ije ostao u Londonu da postane bogatiji od Gejtsa, vredan i marljiv, bez drzavnih milijardi iza sebe?

Nego doslo se ovde da se malo napije krvi i izmuze...
[ Boris Tadić @ 12.01.2018. 06:53 ] @
Sa 10 prstiju.
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2018. 06:53 ] @
Da, stvar je pocetnog kapitala, koji po pravilu dolazi iz opljackane drzavne kase...
[ Boris Tadić @ 12.01.2018. 08:31 ] @
Bolje imati 1000 ovaca nego 1000 radnika.
[ vladd @ 12.01.2018. 11:31 ] @
Bolje je imati kljuc od drzavne kase.
I bas te se tice i za ovce i za radenike
[ Java Beograd @ 12.01.2018. 12:14 ] @
[ ademare @ 12.01.2018. 15:23 ] @
Pa da najbolji Biznis je nosenje gajbica !

Samo neki su se obogatili dok su nosili Gajbice po Londonu, neki po Pozarevcu !

A ovaj Siromah , postoji istinita prica da je pocetkom 70-tih na ekonomski Fakultet u Beogradu , dovozio se Sopstvenim Mercedesom ! Tada jos nije ni poceo da Nosi Gajbice, a London je bio daleko .

Siromasak , sve je morao sam , od narodnog heroja i nacelnika Generalstaba nije dobio nista Osim znanje o vestini , nosenja gajbica !
[ Bradzorf012 @ 12.01.2018. 19:42 ] @
Citat:
nemamstan:
Pusti ti to tvoje podmetanje Srba koje Bradzorf012 nije pomenuo kao krvice.


Upravo u tom grmu leži zec. Srbi ovo, srbi ono, srBska hrana, srBska istorija, srBsko pravoslavlje, srBoslavlje, srBstvo, srBska ćirilica, normalnom čoveku više dopizdi ta etnocentričnost i samozaljubljenost, to obožavanje sopstvenog etnosa. Na kraju to neminovno vodi u ideologiju krvi i tla, a odatle do pada u ambis samo je korak dva. Onda kada se strmekneš i padneš, onda sledi kuknjava, ali nikako promena pogrešnih predstava. Čim se malo pridignemo sledi udaranje u bubnjeve, posezanje za plemenskim kletvama i vradžbinama. Isti modus operandi, a svet ide dalje. Kada sa strane pogledaš ta tužna lica, vidiš da i dalje veruju kako istorija počinje sa nekakvim srbima, ali isti ti srBovi nisu u stanju da proizvedu čačkalicu, a privreda im je na nivou od pre nekoliko hiljada godina: sakupljanje plodova u prirodi. Ima li leka ovoj bolesti?
[ Boris Tadić @ 12.01.2018. 21:05 ] @
[ Braxi @ 12.01.2018. 21:09 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
nemamstan:
Pusti ti to tvoje podmetanje Srba koje Bradzorf012 nije pomenuo kao krvice.


Upravo u tom grmu leži zec. Srbi ovo, srbi ono, srBska hrana, srBska istorija, srBsko pravoslavlje, srBoslavlje, srBstvo, srBska ćirilica, normalnom čoveku više dopizdi ta etnocentričnost i samozaljubljenost, to obožavanje sopstvenog etnosa. Na kraju to neminovno vodi u ideologiju krvi i tla, a odatle do pada u ambis samo je korak dva. Onda kada se strmekneš i padneš, onda sledi kuknjava, ali nikako promena pogrešnih predstava. Čim se malo pridignemo sledi udaranje u bubnjeve, posezanje za plemenskim kletvama i vradžbinama. Isti modus operandi, a svet ide dalje. Kada sa strane pogledaš ta tužna lica, vidiš da i dalje veruju kako istorija počinje sa nekakvim srbima, ali isti ti srBovi nisu u stanju da proizvedu čačkalicu, a privreda im je na nivou od pre nekoliko hiljada godina: sakupljanje plodova u prirodi. Ima li leka ovoj bolesti?


hej lobotomirani,

jer mozes da mi posaljes link kada je to Dr. Djindjic rekao da je Vojvodina bila izdrzavana ?

regards,
[ Bradzorf012 @ 12.01.2018. 21:50 ] @
Citat:
ne__________pis__________men:
cvrc...prd...trt...ser...ser...


Jedan. Rečenica se počinje velikim slovom.

Dva. U istu se vrlo često stavi i poneki zarez, zapeta.

Tri. Jer je uzročni veznik i njime se ne postavlja pitanje, već se koristi jel’, je li. Dakle, upitna rečca je li.

Četiri. Blank ide iza, a ne ispred interpunkcije.

Pet. Kada savladaš gramatiku i pravopis maternjeg jezika, možda ti uspe i da sopstvene misli staviš na papir ili ekran. Do tada, preporučio bih ti da se ne blamiraš. Pljuvanje i dobacivanje nije poželjno u pristojnom društvu, a skičanje i vrištanje ne razumem. Ponekad osetim blagu glavobolju, ni manje ni više.

Šest. O Đinđiću ne bih, španska su to sela za tebe.

Poooooooooooooooooooooooooooooooooooozdrav.
[ Braxi @ 12.01.2018. 22:16 ] @
nije lepo da izmisljas da je Djindjic nesto rekao. To se zove kleveta.

Dvoumim se da je lobotomija ili alchajmer, prosto tako mi izgledas na prilozenoj fotografiji.
[ jovajovic100 @ 12.01.2018. 22:47 ] @
Djindjic je o odnosu centralne vlasti prema Vojvodini rekao da da pljacke nije bilo i da je u pripremi izvestaj o davanju Vojvodine republici i obratno, prema kome je Vojvodina bila izdrzavana.
https://www.b92.net/info/vesti...av_category=1&nav_id=26136

Zabole me za Hamoviće da ih branim , ali mi recite kako je Đorđe Soroš uspeo da od izbeglice dođe do 20.000.000.000 $ ?
[ dejanet @ 12.01.2018. 22:48 ] @
^^ Gde ce bre da ti nadje za Djikija, 95% toga je uklonjeno. Uskoro cemo da ucimo kako se rodio u kumrovcu, sankao, upao u potok i grudvao sa slovencima i ako je sam pohrvacen Slovenac.
[ Bradzorf012 @ 12.01.2018. 22:55 ] @
Citat:
elementarno___ne___pis___men:
cvrc...prd...trt...ser...ser...


NSPM
Citat:

Treba podsetiti da je urednik „Dosijea APV“ među uvodne izjave uvrstio tvrdnju Zorana Đinđića iz 2001. godine da „pljačke (Vojvodine) nije bilo i da je u pripremi izveštaj o davanju Vojvodine Republici i obratno, prema kome je Vojvodina bila izdržavana“.


B92
Citat:

Djindjic je o odnosu centralne vlasti prema Vojvodini rekao da da pljacke nije bilo i da je u pripremi izvestaj o davanju Vojvodine republici i obratno, prema kome je Vojvodina bila izdrzavana.


NIN
Citat:

Vojvodina nije špajz bez dna kao što tvrdi reformista Đorđe Subotić, nije bila izdržavana kao što veruje srpski premijer Zoran Đinđić, i ne može da bude lokomotiva razvoja Srbije i Jugoslavije kao što misli Jožef Kasa


Linkovi:

NSPM

B92

NIN

Da li je neophodno da priložim i broj lične karte, gospodine Čvoroviću?
[ Steve Lonmo @ 12.01.2018. 23:20 ] @
Vizionar je rekao i ovo, i potpisao se. I veliki legalista isto.

                    
[ Windows2 @ 12.01.2018. 23:55 ] @
To sto su "nasli" Milosevicu da ga hapse nesto slicno onome sto su nasli Asanzu. Ne poredim te dve licnosti samo kazem da mi je slican nacin rada.
[ Braxi @ 12.01.2018. 23:56 ] @
^^...i isto se potpisao Milan Milutinovic prijatelj iz mladosti tvog velikog idola Slobe, koji mu je i obezbedio da bude predsednik.

Treba li da te podsetim da se Sloba Sloboda i nacelno sa Holbrukom dogovorio o neophodnosti saradnje sa Hagom. Tad je mislio da poturi kojeg generalcica i mirna Backa, kad ono medjutim prtz !

Kako kaze narod "ko drugom jamu kopa..."
[ Bradzorf012 @ 13.01.2018. 01:16 ] @
Steve Lonmo

Pažljivim čitanjem navedene izjave, može se zaključiti da oni ni na koji način ne garantuju da Miloševića neće isporučiti Hagu. Ovim niti branim, niti napadam ni potpisnike izjave, ni samog Miloševića. Loša karma, to je sve, sve što je počelo još pre dvesta godina:

Citat:

Kasnije, 1816. godine Karađorđe se pridružio Heteriji, grčkom pokretu za oslobođenje u želji da nastavi borbu za proterivanje Turaka i iz Srbije. Sledeće godine je došao tajno u Srbiju kako bi se sa Milošem Obrenovićem dogovorio o zajedničkoj akciji, ali je po Miloševoj naredbi ubijen u noći između 25. i 26. jula 1817. godine u selu Radovanju kod Velike Plane. Miloš je znao da da je Karađorđe u kontaktu Heterijom. Organizator ubistva je bio Vujica Vulićević, Karađorđev kum.[21] Miloš je naredio da se Karađorđeva glava preparira i pošalje sultanu u Istambul.[21]


Istanbul ili Hag, kada se međusobno koljemo, onda može u pakt i sa crnim đavolom.
[ Boris Tadić @ 13.01.2018. 06:01 ] @
Najjače mu je ono sa neispravnim satom na fabrici, kao "pa zar i to". I svi kao "to care, ti proničeš u dubinu stvari".

Međutim pre neku godinu se zadesim u Stavangeru(Njorveška), mislim 4x u istoj godini, kad ono gle čuda -u centru grada ne radi sat nijednom prilikom, a plate kao u SCG pa x20-x30.

Što će reći da je naš vrli vizionar bio predviđen for Adriatic region only.
[ vladd @ 13.01.2018. 07:56 ] @
Pa dobro i oni su glodali haringe dok nisu zaboli u pravu rupu i siknula nafta. Sada im vreme stoji
[ Boris Tadić @ 13.01.2018. 09:08 ] @
Pa i vizionarev ćale je sasvim slučajno bio potpukovnik KOS-a.

Nama bre 100% države vodi MUP. Zumbul do zumbula, kum do kuma.
[ Braxi @ 13.01.2018. 09:29 ] @
tamna je nocz
[ payge @ 13.01.2018. 12:37 ] @
Sta je tamno?
Opet ti pao mrak na oci od gladi, sace kilo cvaraka stize, prestani da lajes vise...

Al si ga prozdrnuo, ovo za "klevetu".
[ Steve Lonmo @ 13.01.2018. 20:55 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Steve Lonmo

Pažljivim čitanjem navedene izjave, može se zaključiti da oni ni na koji način ne garantuju da Miloševića neće isporučiti Hagu.


Jel? Pa pažljivim čitanjem se može zaključiti da mu ne garantuju ni da mu neko neće iskopati oko i odseći obe noge do kolena?
[ Steve Lonmo @ 13.01.2018. 21:19 ] @
Citat:
Braxi: ... tvog velikog idola Slobe


Nije Sloba moj idol, niti sam ga ikada voleo, niti ga sada žalim... ali je on, za ovaj celokupan četnički šljam nakon njega, bio gospodin čovek.
Mogao bih i kapu da mu skinem za onaj govor 2. oktobra, ali ko ga hebe, on je amnestirao to četništvo u Srbiji koje satire narod i razara državu... a odlično je znao kakvo je to zlo.
[ Bradzorf012 @ 13.01.2018. 21:42 ] @
Stevo

Milošević i Đinđić su nam još uvek u (relativno) svežem sećanju, ali to nije razlog da se bilo šta prima k srcu ili reaguje burno. Ni Milošević nije nevinašce, priseti se Stambolića.
[ Bradzorf012 @ 13.01.2018. 22:23 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
...on je amnestirao to četništvo u Srbiji koje satire narod i razara državu... a odlično je znao kakvo je to zlo.


Da, u pravu si u jednom, ti primitivci satiru narod i razaraju državu, ali ih je Milošević držao na kratkom povocu, koliko god je mogao. Uspon su doživeli tek po smrti Đinđića.
[ Braxi @ 14.01.2018. 09:10 ] @
Cetnici su zadnji put bili 1944 u Srbiji !
[ Lavlja_Jazbina @ 14.01.2018. 09:20 ] @
Ovde se neki gradjeviski korumpirani inspektor zove Milosevic Cetnik ili gresim?!!!