[ Java Beograd @ 19.02.2018. 13:36 ] @
Citat:
pisac:Pa bogamu, ne koristimo svi kameru na telefonu samo da bi stavljali slike na fejsbuk i instagram.
Ma kakvi. Ja sam do sada imao tri relativno dobra fotografska aparata počevši od Canon A510. Naravno, kako je kojeg vreme gazilo tako sam kupovao novi, bolji, savremeniji. Sad sam i poslednji batalio, i time batalio mučenje s baterijama, punjačem, rezervnim baterijama - sve je to trebalo nostiti na letovanje. A kad ti zatreba da slikaš nešto u kući - jbg baterije prazne.

Sada sve porodične fotografije slikam mobilnim Galaxy S6. Jeste, fali mi ponešto sa pravog aparata, ali šta je - tu je. Slike su dovoljno kvalitetne za uspomene sa letovanja, rođendana, izleta, proslava i slično.

E, sad, ko je gadljiv na tačskrin - moraće da koristi fotoaparat i dalje.



Sad se setih: imao sam i jednu kameru koja je direktno rezala DVD video zapis na RW DVD disku malog formata. Kad je kupljena bila je: wow ! Ali i nju vreme pregazlilo.
[ oracle_kid @ 19.02.2018. 14:08 ] @
ne znam iz kog razloga pisac ne zeli android i touch, mozda recimo ovakav kompromis
ako je problem internet, zbog virusa i ostalih opasnosti, svakom savremenom telefonu se moze iskljuciti data prenos, i time se svodi na obican telefon za razgovor
dakle iskljuciti WIFI, Operator Data i bluetooth,
a sa druge strane ostaje kamera koja je neuporedivo bolja nego kod starih telefona


[ pisac @ 19.02.2018. 14:42 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:Ako nećeš Android, onda po svoj prilici nećeš ni Symbian ili bilo koji drugi OS koji su korisnici oberučke dočekivali svojevremeno.
E sad, nisi rekao za koje potrebe ti trebaja kamera na telefonu, ali ako je za neku svakodnevnu upotrebu, onda mi se čini nepotrebnim insistirati na starom telefonu sa lošom kamerom (ma kako ona bila dobra za pre 7 ili više godina), jer ćeš dobiti vrlo star telefon, kome ćeš morati ganjati bateriju, kome su dugmići izraubovani, koji je napio i vlage i znoja i sl.


Moj telefon je simbian iz 2010 godine i pravi slike bolje od sadašnjih slabijih androida. Ali nema dobre video snimke.
Što se mene tiče uopšte i ne mora da bude simbian, može da bude sasvim glup telefon.

Android neću jer
1) Ne pristajem na google uslove korišćenja
2) Ne volim tačskrin pošto ne mogu da kucam bez gledanja u telefon

Ovaj CAT B30 mi deluje zanimljivo, ali nešto nisam uspeo da nađem rezoluciju video snimka. A i 2Mpx kamera mi ne deluje obećavajuće.
[ Java Beograd @ 19.02.2018. 15:33 ] @
Pa ne moraš da pristaneš na Google uslove. Telefon i sve funkcionalnosti i dalje imaš, uključujući i kameru, samo nemaš pravo na aplikacije sa Play Store.

A što se kuckanja tiče, kad se samo setim kako, posle nekog vremena krene da baguje tastatura - bruka.
[ SlobaBgd @ 19.02.2018. 16:28 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa ne moraš da pristaneš na Google uslove. Telefon i sve funkcionalnosti i dalje imaš, uključujući i kameru, samo nemaš pravo na aplikacije sa Play Store.

Da napomenemo i da se Android aplikacije mogu instalirati na Android mobilni i bez pristupa Play Strore.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.02.2018. 16:43 ] @
Pa i na običnom telefonu moraš nekada da pogledaš u ekran dok kucaš.

Gornja rečenica je otkucana za par sekundi klizanjem po ekranu i sa svega 2-3 gledanja u ekran.

A što ostali rekoše, ne treba se složiti sa Googlovim uslovima korišćenja ako ne želiš, samo preskočiš taj deo kada aktiviraš telefon.

[ iculibrk @ 19.02.2018. 19:37 ] @
Ma ne kazem ja da je to netacno, samo kazem da je pitao da li moze da se nadje takav telefon. Sa druge strane tacno je da je Nokia izgubila trku zbog nebulozne tvrdoglavosti, e sad Black ima i dalje kupaca, ako se moze taj Q10 naci nov, to mu je jedina isplativa stvar. E sad, on trazi telefon sa tastaturom, da nije android i da ima kameru njemu zeljenih karakteristika. Po meni, mada to uopste nije bitno, je tastatura na touch izmisljena za npr. qwerty tastature ali svako ima ono sto voli. Od polovnih mu opet ostaje sve predlozeno ranije.
Sto se tice google naloga ja licno ne vidim nista lose u tome, mada izgleda da misli da mu je privatnost sigurnija ovako, mada i to niije bas skroz tacno. Naravno, moze i bez naloga kao sto je vec receno.
Sa neke realne strane kupovati polovan telefon, pogotovo tih godista je neisplativo, a od novih mu je izbor veoma suzen.
[ bakara @ 19.02.2018. 19:59 ] @
Citat:
pisac:
Android ima neku nezgodnu osobinu da stalno nešto šalje preko Interneta bez obzira da li je povezan na google nalog. Imam ih 5-6 ali koristim samo jedan (najmanji) kao drugi telefon sa dobrim video snimcima, međutim rado bih ga izbacio iz priče i stavio nešto manje pametno upravo i zbog gugla i zbog tačskrina. Tačskrin ne podnosim, ni pod razno, jednostavno mi je potpuni višak na telefonu, brže kucam poruke na običnoj tastaturi sa T9 imenikom i brže i lakše se biraju brojevi. Inače tastatura mora biti normalna, numerička.

pa iskljucis mu internet ili iskljucis sve sinhronizacije i nece apsolutno nista moci da posalje.

I nemoj da se zanosis da brze mozes da nakucas na numerickoj tastaturi, jer nemas nikakve sanse ni pola nekog teksta da uneses u odnosu na google tastature, a i da ne pominjem sto ume da prepoznaje govor znaci tac skrin tvoji prsti ne moraju ni da pipnu...

I sta ces da radis sa slikama koje uslikas sa nekom super kamerom na obicnom telefonu, kako ces da ih upotrebis?
Sigurno ih neces nositi kod fotografa da ti prebaci na papir niti gledati na DVD plejeru.

Mnogo se tu stvari promenilo a da nisi ispratio


[ pisac @ 19.02.2018. 20:28 ] @
Ja se uopšte ne bavim kuckanjem na telefonu, za to imam kompjuter i mogućnost da sa kompjutera šaljem SMS i sa svog simbiana i sa drugih SIM kartica u mreži. Ono malo što mi treba kuckanja po gradu obavljam jednom rukom dok se drugom držim sa rukohvat u autobusu, ili držim dete za ruku, ili plaćam nekome nešto na trafici, ili otvaram vrata... Ja telefon NE držim sa dve ruke, i ne pada mi napamet da to počnem, a telefon ne može da mi ispadne jer je ceo u šaci, sem ako me neko direktno ne šutne u ruku. I ovaj android što koristim privremeno kao sekundarni tel. je najmanji koji sam našao baš da bih mogao da ga koristim u potpunosti samo sa jednom rukom.

Kuckanje na običnoj tastaturi, jednom rukom, je daleko brže nego na modernom nezgrapnom androidu (ako je uopšte moguće).

Citat:
djoka_l:Recimo, nikada ne bih za sebe kupio ni jednu Nokiu - mrtva marka, nijednog Blackberry (samo što nije umro), ni jednog koji nije Android. Nemam predstavu šta mu je STVARNO bitno i koliko para misli da da.

Telefon je mrtav onda kada ne može da radi ono zbog čega si ga kupio. Meni je Android mrtav jer ne radi ono zbog čega bih ga kupio, već radi nešto što mi ne treba (pušta filmove i ide na fejsbuk i šalje moje podatke guglu). Neka hvala, ja kada se spojim na Internet telefonom koji držim jednom rukom i na kome ne gledam filmove ili fejsbuk ili instagram, hoću da sistem ne šalje u Ameriku logove GPS koordinata i baznih stanica i wifi mreža koje sam prošao dok sam bio van veze, i da ne šalje koje aplikacije imam na telefonu, niti moje slike u gugl drajv, odnosno da ne šalje bukvalno ništa.

Moj brat se pre nekoliko godina isčuđavao otkud se pojavile sve slike koje je držao na starom telefonu, kada je prešao na novi telefon. Jednostavno Android je osmišljen tako da namerno forsira čak i slučajno odobravanje određene opcije samo da bih navodno bilo "odobreno" nešto što je vrlo sumnjivog interesa. (za zabranu slanja je potrebno kliktati nekoliko puta, default je dozvoljen transfer, a opcija da se skine zabrana je se svodi na slučajan dodir jedne poruke u info baru). Moj brat nema pojma šta je i kako kliknuo (i da li je uopšte) ali u svakom slučaju sav sadržaj celog njegovog telefona je nekako završio na google serverima. Uključujući naravno i wifi šifre kojima je pristupao nekim mrežama, a GPS lokacije tih mreža su ionako već poznate guglu jer to šalje redovno većina androida.

Meni takvo čudo u blizini zaista ne treba. Nego, nije bitno, ovo će se pretvoriti u filozofsku raspravu koja će se svesti na moje pitanje zašto se svet tako lako potpuno odrekao privatnosti zbog nekih sitnih gedžeta i sitne koristi, a to neće odvesti nigde.

Ako neko ima dodatni predlog u skladu sa prvim postom u temi, neka kaže. Meni ovo uopšte nije hitno, imam par simbian telefona u rezervi a pripomažem se i malim androidom (van mreže) za filmiće, i to može da mi služi dok ne nađem definitivno rešenje. Sad baš razmišljam, idealno bi bilo kada bi tel imao dve sim kartice i kada bi baterija trajala kao na starim crno-belim LCD telefonima. Ali to sa kamerom gotovo sigurno ne mogu naći. Ako ne rešim problem na željeni način, uzeću bilo koj prastari tel sa dve kartice i kupiti običan fotoaparat, to dvoje mi neće zauzeti više mesta u džepu nego neki moderan android od 5.5 inča.
[ iculibrk @ 19.02.2018. 20:58 ] @
E pa nije ni taj google tako los. Ako uracunas mape i pretrazivac, playstore gde mozes naci mnostvo korisnih aplikacija moras priznati da i nije losa stvar. Bratu ti je verovatno bila ukljucena sinhronizacija, sto zna da bude veoma korisna stvar. Cenim ja to tvoje "koja su to kola bolja od moskvica", 😁 ali nije android nikako to sto mislis da je. Treba samo podesiti svoj nalog i uzivati. Naravno, tebe to ne interesuje, pa ako ces dual onda Nokia 230 ima bateriju 1200 mAh i kameru od 2 Mpx
[ Bradzorf012 @ 19.02.2018. 22:37 ] @
Mene zanima nešto slično što i pisca. Baš zbog drndoida i guglove politike kojom prati svaki moj korak, voleo bih da mogu da kupim mobilni bez OS-a, pa da instaliram šta ja hoću. Zaista, kada ćemo moći da odemo na distrowatch, skinemo OS po izboru i instaliramo na fon? To bi bila prava stvar.

iculibrk

Uopšte nije pitanje da li je gugl dobar ili loš, naravno da ima milion stvari zbog kojih je dobar. Problem je što bih ja voleo da mogu da biram, ali izbora nema. Drndoid ili ajsmeće, pa šta ti odgovara. To je kao kada bi imao samo merc i bmw. Ok, ali ima onih koji bi nešto drugo.
[ Java Beograd @ 20.02.2018. 06:54 ] @
@Bradzorf012
Svaki tvoj korak se prati odavno. A realno, ako treba od nekog da se kriješ, to je pre BIA i srpska murija nego Google i CIA ("cia snajka, cia") Triangulacija konekcije na nabliže GSM antene - i "tuj si baćko". Znamo 'de si.

Može pojedinac da se upinje do petnih žila da se sakrije (od ne znam koga), ali to je praktično nemoguće, ako želiš da živiš savremenim životom: imaš internet, koristiš digitalnu kablovsku, koristiš platne kartice, imaš mobilni. Dakle, sve znaju: koja su ti interesovanja, koji su ti prijatelji / porodica, gde si letovao, koje su ti navike, gde i kako trošiš pare, kad se i gde krećeš. I sve ostalo.

Google je samo kap u moru, koji ti bar lepo i pošteno ponudi da ga odbiješ, da isključiš lokacijske servise, ako ti je volja, i plus - da vidiš gde si se kretao u zadnjih n godina od kako imaš drndoid.

Alternativa savremenog života je brvnara u šumi, fazon iz holivudske produkcije: ti si kao bivši član crvene/zelene/crne/plave beretke i onda si sve batalio i živiš sa kerom u nekoj vukojebini. I sa desankom. I slušaš samo radio FM/AM i trošiš keš. A odakle ti keš i gde ga trošiš i čime se hraniš ? Toga nema u filmovima. Srpska opcija - manastir !



Drndoidi bez Android OS odavno postoje - i ljudi to masovno koriste. Nema tu mnogo filozofije.



A hvala nauci i tehnici na kapacitivnom tačskrinu - kad se samo setim dugmića, kvarova, neosetljivosti i td. i td. Kad bi još kućni bežični telefoni i daljinski upravljači počeli masovno i jeftino da se prave bez dugmića, sa tačskrinom.


[ pisac @ 20.02.2018. 09:01 ] @
Ne koristim platne kartice, ne koristim digitalnu televiziju čak uopšte i nemam TV u stanu, i bogami uopšte ne znaju gde sam letovao ako im ja lično ne dozvolim pošto telefon na more uopšte i ne moram da nosim niti da se čujem sa bilo kim poznatim dok sam na moru, ako ne želim. A google nije kap u moru, google je more, jer nam je država upravo zahvaljujući tom praćenju i zatim manipulaciji psihološkim profilom političara već u potpunosti marionetska.
[ calexx @ 20.02.2018. 10:20 ] @
Citat:
pisac: ili plaćam nekome nešto na trafici, ili otvaram vrata...
Ti si težak zavisnik ako nešto kuckaš i dok plaćaš na trafici. Ja ništa ne kuckam dok ne sednem negde gde mogu da lagano nešto otkucam mada često usput pogledam ako me telefon obavesti da je nešto stiglo. Ako je važno, pomerim se negde, pogledam, odgovorim i idem dalje. Ako nije, sačekam dok ne stignem gde sam pošao. Nikako dok otvaram vrata ili plaćam.
Citat:
Java Beograd:Svaki tvoj korak se prati odavno. A realno, ako treba od nekog da se kriješ, to je pre BIA i srpska murija nego Google i CIA ("cia snajka, cia") Triangulacija konekcije na nabliže GSM antene - i "tuj si baćko". Znamo 'de si.
Zašto bih se krio i od BIA i murije? Pa prvima je u opisu da se informišu i paze na bezbednost a drugi imaju svoja posla. Da je cija radila svoj posao, ne bi ona budala upala u školu i pobila onoliku decu. A BIA i ima posao da sazna da li neko to i ovde sprema. Neka me prate i neka znaju šta mislim i radim, mene ne plaši. Neko ima problem sa tim, ja nemam. Poslednjih godine se i družim sa nekim od njih i sigurno mogu da znaju sve o meni. A pošto ja znam više od njih, miran sam.

Telefon? Postoje telefoni bez OS i postoje lepi mali foto aparati, ne znam zašto bi se tražila AIO varijanta. Meni aparat u telefonu služi da slikam nekoga i da ga ubacim u imenik pa kad pozove da lakše saznam ko zove a za slikanje služe foto aparati.
[ Java Beograd @ 20.02.2018. 11:40 ] @
Citat:
pisac:Ne koristim platne kartice, ne koristim digitalnu televiziju čak uopšte i nemam TV u stanu, i bogami uopšte ne znaju gde sam letovao

Ne znaju gde si letovao ? Grdno se varaš. Voziš auto (Forda) - usnimile su te sve kamere od Beograda do Halkidikija. A i pokazao si pasoš na granici.
Usnimile su te i kamere kad si iš'o u Delta Siti i kad si šetao Knez Mihajlovom. I onomad kad si iš'o u Vrnjačku Banju.
Džaba ti svi tvoji pokušaji anonimnosti. Koristiš internet - sasvim dovoljno za 3/4 ukupno potrebnih informacija.

Uzalud se koprcaš. Ne vredi. Ne možeš da se sakriješ. A i calexx je u pravu, zašto bi se sakrivao ?

Zato, bolje kupi Samsung A5 - ima sasvim OK kameru za većinu potreba - uključi lokacijske servise i kači slike na fejs. Na bolje je lako naviknuti se. Tako ćeš i ti da se navikneš na tačskrin.
[ bojan_bozovic @ 20.02.2018. 11:44 ] @
Citat:
pisac:
Ne koristim platne kartice, ne koristim digitalnu televiziju čak uopšte i nemam TV u stanu, i bogami uopšte ne znaju gde sam letovao ako im ja lično ne dozvolim pošto telefon na more uopšte i ne moram da nosim niti da se čujem sa bilo kim poznatim dok sam na moru, ako ne želim. A google nije kap u moru, google je more, jer nam je država upravo zahvaljujući tom praćenju i zatim manipulaciji psihološkim profilom političara već u potpunosti marionetska.


Je li? Imas lazan osecaj sigurnosti, jer, recimo, ni Bin Laden nije uspeo da se sakrije, iako nije koristio ni kompjuter ni mobilni. Opet su saznali gde je "letovao".
[ anon142305 @ 20.02.2018. 12:09 ] @
Nisam mislio da cu ovo reci, ali gresite sto napadate pisca :)

Covek ima svoje kriterijume za izbor uredjaja i besmisleno je ubedjivati ga da ih promeni, valjda on zna sta mu treba. Ja sam takodje u potrazi za telefonom koji nema Android (doduse, iz drugih razloga nego sto su piscevi), ali ima touch screen i iznenadjen sam da nista nisam nasao.

Sto se tice pracenja, pa tesko da postoji drzava koja ima ljudske i materijalne resurse da sve ljude prati sve vreme. Dakle, izvesnu anonimnost je moguce postici. Da nije, pomenuti slucajevi ubistava i sl. stvari se ili ne bi desavala ili bi se lako resavala.

Sto se tice Gugl naloga, ja sam skoro poceo da se igram za zeninim starim telefon (moj je jos uvek Simbian) i nisam mogao da instaliram nista sa Gugl Pleja, bez da napravim nalog.

I na kraju, koliko sam ja upucen, od ovog sto moze da se legalno kupi kod nas, mogu se naci novi telefoni bez Androida i sa tastaturom, ali mislim da im kamere nisu zadovoljavajuce (narocito za video). Nikad nisam za to da se preporuci polovan uredjaj ili neki koji je star deceniju ili vec koliko.

Citat:
iculibrk: nije android nikako to sto mislis da je

Evo, ko sto rekoh, ja sam skoro poceo da ga koristim u trenutcima dosade, a ono sto znam od pre to su iskustva drugih, gde su mi SVI LJUDI rekli dve iste stvari - mnogo baguje i baterija traje kratko. Dopustite da postoje ljudi kojima su te stvari bitne.
[ ademare @ 20.02.2018. 12:51 ] @
Prilicno posecena i zanimljiva tema .

Naravno da svako treba da kupuje ono sto mu odgovara , ne mora da sledi trendove , ali takvi telefoni se jednostavno vise ne proizvode .

Kinezi sto se prodaju kod nas pod raznim imenima , Alfa, Prestigio , Tesla , Alcatel , Wiko , CAT , Neandroid modeli , su sve jedan te isti model u raznim pakovanjima ! Imaju razne plastike , tastature , razlicite velicine ekrana , itd , ali unutra sve je isto . Isti cipset , isti mini Real time OS .

Sve ih karakterise ako je imaju bedna kamera , neki modeli imaju cak kameru od 180 X 128 pixela ? Cemu to sluzi na kraju 2. decenije 21 . veka ? Druga stvar je Pseudo RAM ! Nemaju pravi klasicni RAM , vec iako pise najcesce 32 MB RAM , stvarno je dostupno korisniku 20-60 kilobajta ?!

Kakvi su to standardi , i ko ce to da koristi , meni nije jasno .

Polovne Nokie i SE telefoni stari po 10-tak godina , nisu realna opcija . Za SE je tesko naci bateriju novu , Nokie te stare nisu bas briljirale u domenu video snimaka , fotografije su bile solidne . A i to su mahom Smart telefoni , samo imaju razlicite OS , ne android vec mahom Simbian ! Sad ako neko misli da Android se prati , a Simbian ne , taj se vara .

U sustini Android nije jedini , imate i Iphone Koliko se to tek prati je neka druga tema . Svakako tu je i propali win phone , za koji je gasenje platforme pitanje trenutka . Eto idealnog Smart telefona bez servera za instalaciju Jos ih ima ali nece dugo .
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 13:53 ] @
Citat:
IUOP_1:
Sto se tice Gugl naloga, ja sam skoro poceo da se igram za zeninim starim telefon (moj je jos uvek Simbian) i nisam mogao da instaliram nista sa Gugl Pleja, bez da napravim nalog.


Blagi osvrt na ovo, ako ne ubaciš nalog, tako je, ne možeš da skidaš ništa sa GPlaya. I to tako i treba. Međutim, rečeno je da postoje alternativni načini ubacivanja aplikacija, preko drugih prodavnica, neke zvanične (Amazon), neke nezvanične (Aptoide) i naravno pešaka, skidanjem .apk instalacija sa neta.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 14:10 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Mene zanima nešto slično što i pisca. Baš zbog drndoida i guglove politike kojom prati svaki moj korak, voleo bih da mogu da kupim mobilni bez OS-a, pa da instaliram šta ja hoću. Zaista, kada ćemo moći da odemo na distrowatch, skinemo OS po izboru i instaliramo na fon? To bi bila prava stvar.


Ovo je jedan od dubioznijih komentara na temi. Problem ti da isključiš servise za praćenje ili da disejbluješ pakete koji šalju podatke na matične servere, a ne bi ti bio problem da skidaš instalaciju Linuxa, instaliraš na telefon, ganjaš drajvere ako nešto ne radi, jer ko zna da li je iko ikada išta slično instalirao na telefon koji ti imaš... Pa još pitanje kojoj bi se firmi isplatio R&D da napravi hardver veličine telefona, pa da ga ištanca u velikom tiražu da cena krajnjim kupcima bude pristupačna, na kome se može vrteti neki opensource OS, a da usput nemaju i svoj sistem na samom telefonu, preko koga zarađuju ili profilišu korisnike. Utopistički Si-Fi. Svi veliki proizvođači u poslednjih xy godina pored hardvera obavezno nude i svoj softver ili neki paket usluga, kojim nadopunjuju džepove.

Pisac reče da ne voli ekrane na dodir zbog okolnosti u kojima ih koristi, može neko da ga cimne u busu i da telefon ispadne, plus njihova veličina. Plus, ako se sećam da brže može otkucati na T9 tastaturi nešto nego ljudi na full QWERTY.
Sve su ovo lične preferencije, tu zbog veličine šake, osećaja sigurnosti i sl.

Jedino se sa brzinom kucanja ne slažem, okačio sam i video snimak gore, to je isklizano većinom napamet, nije nabadano slovo po slovo, a garantujem da ću sve otkucati brže na toj svojoj tastaturi, nego ti na T9, pogotovo ako mogu i da pogledam šta kucam.

A za ispadanje telefona su tu bumperi i futrole. Moj S7E je izleteo na pod par puta, ništa mu nije jer je bio u kejsu, a telefon inače sav od stakla, tako da mi priče da te neko čak i šutne, lično, ne piju vodu.

Ali da ne ubeđujemo čoveka da uzme Android, ako je rekao da neće, držite se predloga ako ih još ima.
[ Bradzorf012 @ 20.02.2018. 14:53 ] @
Javo

Uopšte nije poenta u tome da se krijem, nemam šta da krijem niti imam razloga da bežim, ne radim ništa protivzakonito i ne samo to, smatram sebe uzornim građaninom. Problem je u tome što želim da imam privatnost, a ova savremena sokoćala mi je uništavaju. To prvo. Drugo, čak i da nema tehnologije koju danas svi koristimo, svaka država, čak i ona najjadnija u smislu ljudskih i materijalnih resursa može da te nađe očas posla i da zna gde si piškio ili kakio i pre godinu dana. Nemam gomnobuk, gomnogram i ostale gomnarske servise, ne zato što se plašim da će to neko zloupotrebiti, nego prosto zato što ne osećam potrebu da ih imam. Pošto još uvek nisam otišao da živim negde na nekoj planini, hteo ne hteo moram da koristim telefon, korpujter, internet, elektronsku poštu, servise za razmenu poruka i sve ostalo. Moram, nema hoću neću. Isključiti lokaciju ili ostale servise na drndoidu koje te identifikuju je samo teorijski moguće, stvarno ne, ako želiš da koristiš sve funkcionalnosti koje ti fon pruža. Zašto? Čemu? Pisao sam već o tome, negde posle nove godine svratio sam do ikee, reko da vidim i to čudo. Da napravim malu digresiju, bio sam pun predrasuda i mislio da je to samo još jedna glupost, a otišao sam skoro pa oduševljen. Šta je problem? Dobro se sećam da nisam na fonu uključivao podatke, da sam u toku posete obavio dva razgovora i to je sve. Nije prošlo nekoliko dana, na toplapu mi se pojavljuju reklame za ikeu. Ko je njima dozvolio da prate moje kretanje putem baznih stanica, kako oni uopšte znaju da je vlasnik tog i tog mobilnog broja posetio njihov prodajni objekat? Čak i da znaju, ko im daje dozvolu da te podatke zloupotrebljavaju.

Da skratim ovu priču, navešću jedan hipotetički primer. Neko, država ili multonacionalna kompanija može doneti propis, uslov, zakon da snimamo dešavanja u svojoj spavaćoj sobi. Da li biste i tada bili spremni da kažete, baš me briga? Zašto, pa zna se šta ljudi rade u spavaćoj sobi, odrasli smo ljudi, zašto kriti? Možda se na taj način mogu sprečiti silovanja na primer. E pa, upravo zato što su moja sloboda, intima i privatnost važniji od moje bezbednosti, ni manje ni više. Ponoviću, samo hoću svoju privatnost. Hoću da znam da banka ne zloupotrebljava moje podatke, stanja na računu, zaduženja i prilive. To je isključivo i samo vezano za moju banku i mene lično. Isto tako hoću da se podaci iz mog zdravstvenog kartona ne zloupotrebljavaju i ne cure van doma zdravlja. Ok, nismo još došli u taj stadijum, niti za sada tu osećam neki problem, ali zaista je jeziva pomisao da neko negde može ili je u stanju da agregira te podatke i praktično ima moj psihološki profil, da me ima u šaci.

Zašto se bunim? Zaista ne vidim nikakav razlog da moram da se svojim mail nalogom prijavim da bih skidao i instalirao aplikacije na fon. Na drndoidu je kao što rekoh ove opcije skoro nemoguće isključiti. Imate onaj vic, koji u kontekstu ove teme i nije toliko smešan, gde čovek naručuje picu iz restorana. Prvo mu kažu, ne možete tu picu, preskupa je za vas, nemate dovoljno na računu. Onda on kaže, dobro, uzeću ovu jeftiniju, a oni mu kažu, ne može ta, masnoća u krvi vam je na visokom nivou. Posle toga on kaže, dobro platiću kešom, na šta dobija odgovor, odakle vama keš, kada vam je supruga nedavno ostala bez posla i sve u tom stilu.

U vezi drndoida. U čemu je razlika između drndoida i androida? Pojam drndoid koristim kao podrugljivi naziv za android, mislio sam da je to isto. Drugo, malo sam se prešao kada sam rekao da izbora nema, ali to baš i nije daleko od istine. Sve se svodi na android ili iOS. Sve ostale varijante kojih ima, nije da ih nema, su prilično egzotične i teško dostupne. Po nekom pravilu, mobilni telefoni dolaze sa već instaliranim OS-om koji je kasnije teško promeniti. Zaista, zanimljivo je da u desktop svetu imamo nekoliko operativnih sistema za krajnje korisnike koji dozvoljavaju da ih podesiš kako ti odgovara. Odeš na distrowatch, skineš šta ti treba, instaliraš i pičiš. Ne moraš da ostavljaš mail, da se prijavljuješ, odjavljuješ i ostale gluposti.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.02.2018. 15:27 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:Moj S7E...


Jesi li ga poredio sa S8, prvenstveno mislim da razliku u obliku ekrana: cenim da ona dužina od S8 ne može da se iskoristi, ekran od s7E je iako manje ukupne površine širi, pa mislim da se doima da je čak i veći iako je manji.

Ima li nekih drugih razlika?
[ DaliborP @ 20.02.2018. 15:34 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Pošto još uvek nisam otišao da živim negde na nekoj planini, hteo ne hteo moram da koristim telefon, korpujter, internet, elektronsku poštu, servise za razmenu poruka i sve ostalo. Moram, nema hoću neću.

Kako mislis nema hocu necu? Osim ako ti posao to ne trazi, ne vidim razlog zasto bi morao da koristis bilo sta od navedenog. Takodjer moze se i kompjuter koristiti potpuno anonimno.
[ Bradzorf012 @ 20.02.2018. 16:15 ] @
-V-O-Y-A-G-E-R-

Šta je dubioza? Ako je nešto bzvz onda je to tvoj komentar: potpuno je nebitno šta je po tvojoj proceni teže ili lakše, komfornije ili jednostavnije. To je kao kada bih ja tebe pitao, šta će ti džip sa motorom od pet hiljada kubika i četiri stotine konjskih snaga ako nikada ne prelaziš osamdeset na sat, šta će ti 4x4 pogon, ako živiš u tropskim predelima gde nema snega i leda, a ti voziš samo po asfaltu? Zaista, šta će to tebi je tvoja privatna stvar. Kapiraš? Drugo, instalirao sam ni sam ne znam koliko linuxa na toplap(ove) od ubuntua, lubunta, fedore preko minta i nikada, ali nikada nisam imao nikakvih problema sa drajverima. Zašto se toplapovi isporučuju bez OS-a? Zašto je lako, pristupačno i jednostavno instalirati OS po želji, čak i kada ga isporuče sa vindozom ili nekim drugim OS-om? Smanji malo doživljaj i pokušaj da stvari pogledaš iz druge vizure, a ne samo kao prosečni korisnik koji guta sve što mu se servira. Nisam indijanac, nisam zaslepljen staklićima i đinđuvama i želim da dobijem tj. kupim stvar kakvu sam zamislio, ni manje, ali ni više od toga. Čak i kada mi neko kaže da je to više za moje dobro, ne želim zato što to i nije baš uvek za moje dobro ili je prilično skupo, a ne plaća se novcem.

Dalibore

Komp može, ali smartfon malo teže, tu je sim kartica, bazne stanice, plaćanje karticama, pa ti onda ostaje negde zabeleženo gde si bio, šta si kupio, koliko si potrošio. Pazi, ne mora ništa od navedenog, ali onda je jedina izgledna opcija beg izvan civilizacije.
[ DaliborP @ 20.02.2018. 16:43 ] @
Citat:
Bradzorf012: Komp može, ali smartfon malo teže, tu je sim kartica, bazne stanice, plaćanje karticama, pa ti onda ostaje negde zabeleženo gde si bio, šta si kupio, koliko si potrošio. Pazi, ne mora ništa od navedenog, ali onda je jedina izgledna opcija beg izvan civilizacije.

Pa nije bas da moras da "napustis" civilizaciju da bi tako ziveo, meni se to cini kao stvar navike.

Mnogi ljudi u Beogradu i dalje placaju racune u posti gotovinom, ne koriste/nemaju platne kartice, imaju stare mobilne telefone bez gps-a i interneta, a internet ih ionako ne zanima jer gledaju tv po ceo dan. Ja znam nekoliko primera iz moje blize/dalje familije, jeste da se radi o razlici u generacijama, ali nista neizvodljivo za bilo koga.

Pa i ja sam isto tako ziveo bez svega toga u svojim dvadesetim (a pretpostavljam i mnogi drugi "stariji" ovde na forumu). Osim sto ces biti zakinut za digitalni "komfor", nisi nesto bas opravdao svoj stav da moras da koristis sve to.
[ calexx @ 20.02.2018. 16:48 ] @
Ja sam jednostavno kreirao novi gmail nalog i sinhronizovao telefon sa njim. Imam ih još par za neke probe. Verovatno može da mi prati kretanje ali uglavnom i ne zna ko sam. A i da zna.
[ bakara @ 20.02.2018. 17:05 ] @
Ako neko zeli da bude apsolutno anoniman ne bi trebao da koristi ni obican fiksni telefon, a ne mobilni, racunar i internet.
[ gilopile @ 20.02.2018. 17:20 ] @
Bas gledam, nista ne nadjoh a da nije noviji tel, android.

Pisac man, mozda ipak da jos jednom das sansu androidu :)
Uzmes neki tipa 8mpx kamera, 720p video, giga ram za 50 eur i cepas. Ne moras se prijavljivati na google, a i mozes sa novim nalogom. Mogu se skinuti .apk aplikacije i bez google naloga...
Sto se SMS tipkanja tice, jbg, ali navikne se i na touch. Gledam klinci tipkaju i ne gledaju u tel...

Ili odvojeno, matora Nokia i neki krsten foto aparat...Ja sam klasicno spor po tom pitanju i na touch i na obicnom, malo brze na obicnom tipkam...
[ pisac @ 20.02.2018. 19:34 ] @
Ma ja Android imam, ovaj malecni što koristim je kod mene već nekoiliko godina, ima odlične slike i video snimke, ali ga koristim samo kao sekundarni telefon sa ograničenim imenikom (samo oni koji me imaju u viber kontaktima), i viber palim samo povremeno. Taj telefon je širok 52mm, znači staje u šaku, koristi se jednom rukom, ali i dalje je lakše koristiti telefon sa tastaturom. Na tačskrinu je teže javljanje na poziv (povlačiš umesto da pritisneš taster) teže je prekidanje poziva (nabadaš sliku umesto taster koji možeš napamet da pipneš), teže je kuckati poruke (dok ne gledaš telefon jednom rukom), ne možeš da biraš broj napamet već moraš da gledaš, ama sve je teže na tačskinu od onih stvari za koje koristim telefon, i još uz to stalno moram da pazim da slučajno ne dodirnem ekran dok je telefon otključan jer će da napravi ko zna šta, pozove nekog (već mi se dešavalo), obriše nešto, šta god. Meni tačskrikn za moje potrebe jednostavno ne treba ni najmanje, samo mi je smetnja.

Druga stvar je privatnost. Ja mogu da rutujem telefon (hvala Linusu, kernel je pun bagova k'o šupalj sir pa to nije problem), i možda bih se snašao da pobrišem sve gugl servise i instaliram neki firewall, napravim nešto što neće slati moje podatke kojekuda (možda bih uspeo, mada više verujem da ne bih). Ali nemam motiva da gubim vreme na takve pokušaje jer je to tačskrin.

Uzgred, probajte da nazovete broj na tačskrinu zimi ispod nule sa mokrim rukama od snega.
[ pisac @ 20.02.2018. 20:37 ] @
@java @calex @bojan
Za one postove sa prethodne strane, grešite u suštini.

1) Mešate privatnost i skrivanje, a to su sasvim različite kategorije.

Kakve su to nebuloze o državnoj bezbednosti? Java, tebi stvarno ne trebaju one komedije sa pečatima u pasošu i kamerama do Halkidikija. O toj temi bi mogli da razglabamo, koliko se čuvaju snimci, da li kamere imaju prepoznavanje tablica, itd... ali ja se upšte ne krijem, nemam potrebe, međutim svoju privatnost hoću da imam, i tu je tačka. Ja da hoću da se sakrijem kao prvo ne bih ni nosio mobilni, a zatim bih se sakrio i ti ne treba da me učiš kako bih to trebao da uradim. A sada ću da objasnim vrlo plastično u čemu vi grešite:

Ja recimo ne volim da me neko nepoznat gleda dok pišam ili k€njam u kupatilu, ili dok se kupam. To se zove privatnost. Mislim, nije čak ni da se stidim, žena može da bude u kupatilu, to nije problem, ali ne može komšija, ne može poslodavac, ne može ni dečko iz gugla, ni Vučko ni državna bezbednost, ama baš niko za koga smatram da mu tu nije mesto, ni njemu ni njegovoj kameri. A vi to nazivate skrivanjem, pominjete državnu bezbednost, i pravite nekakve komedije sa kamerama koje se nalaze na putu za Halkidiki, i da se ja nekako osećam sigurno iako u stvari ne mogu da se sakrijem nikada. Alo, kakvo skrivanje, u pitanju je privatnost.

Ja tačno znam koji je tok misli doveo do tog vašeg stava, čitam vas kao knjigu, i sad ću da vam objasnim kroz metaforu:

Vama je gugl ponudio android wc šolju koja je zlatna, ima zakačen TV na sebi, grejanje daske, merenje pulsa, krvnog pritiska, analizu mokraće svakog jutra i izveštaje o zdravlju. Ponudio vam je i hidromasažnu kadu, i stalni izvor tople vode bez bojlera/plaćanja, i bide, i u suštini potpuno opremljeno lux kupatilo, u kome su uzgred i neke kamere ako vam zatreba da komunicirate sa nekim dok ste unutra. Jedini uslov koji vam je google tražio je da pristanete da google dobija podatke o vašoj mokraći, telesnoj temperaturi, vremenu u kome ulazite u kupatilo i dužini boravka u njemu, i šta radite u kupatilu (kenjate, kupate se, drkate, šta god), eventualno će možda i čuti ako razgovarate s nekim ili pevate pod tušem, pošto kupatilo ima prepoznavanje glasa radi nekih pogodnosti, a kamere neće paliti sem ako vi to ne aktivirate (tako obećavaju, mada u to naravno nikada ne možete biti sigurni). U svakom slučaju, vama je to ponuđeno uz takve uslove, i vi ste uz neku malu unutrašnju dilemu na to ipak pristali.

Onda sam se pojavio ja koji kažem da mi ne treba takvo luksuzno kupatilo jer ne želim da neko zna kad kénjam a kad se tuširam i kakva mi je mokraća. Vi ste počeli da se pomalo grizete jer u suštini i vi sami shvatate da ste malo previše dozvolili guglu radi nekih u suštini trivijalnosti, ali ste zatim u sebi kao vid samoodbrane rekli: Pazi ovog, pravi se pametniji od svih nas. Pa ceo svet sada ima takvo kupatilo, šta smo mi koji na to pristajemo, budale? I onda kreće: "Alo bre, ti ne možeš da se sakriješ, šta ti misliš, da si pametniji od državne bezbednost, pa kamere su svuda, takav je moderni život, privikni se na to da sve znaju o tebi i uživaj u luksuznom kupatilu kao svi drugi".


Kada vam ovako predstavim situaciju, ukoliko imate iole razuma shvatićete i sami da je vaš tok misli pogrešan i svrha mu je samo da sami sebi opravdate svoje postupke u koje niste 100% sigurni. Mislim, jasno je i vama da je gugl malo preterao, da telefon uopšte nije vaš, da gugl može u bilo kom trenutku veze sa Internetom da vam blokira telefon, deinstalira programe, instalira ko zna šta, sluša, gleda, radi šta hoće. Sve je to vama jasno, ali na to ste pristali da bi imali razne uslugice koje smatrate lepim i korisnim, a od sopstvene savesti i dileme se branite gore objašnjenom tehnikom gde onoga koji na to ne pristaje proglašavate paranoičnom neznalicom samo da ne biste sebe videli kao slabića bez kičme.


2) Uopšte ne kapirate koje su posledice odsustva privatnosti po društvo.

Znate li zašto američka bezbednosna agencija snifuje sve živo do čega može da dođe, po celom svetu, i sms poruke i logove razgovora i ama baš sve, i zatim to snima na diskove. Oni to ne mogu da obrade nikako u ovom trenutku, čak za većinu podataka i ne pokušavaju već sve samo skladište. Zašto? Zašto gugl hoće da zna baš sve o vama, zbog reklama?

Znate li šta je psihološki profil? Da li shvatate da se izbori u nekoj državi dobijaju tako što se psihološki profiliše stanovništvo a onda im se medijima stvori slika kandidata koji će najbolje da legne na takav profil. Da li znate da se pregovori o bilo čemu sa bilo kim vode mnogo bolje kada se psihološki profilišu ključni ljudi u organizaciji sa kojom se vodi natezanje? Znate li da amerika psihološki profiliše bukvalno svakog političara koji je bitan u nekoj državi? Znate li da Cija psihološki profiliše ljude koje pokušava da vrbuje za rad ili dostavljanje podataka, i da za svaki psihološki profil postoji drugačiji način pristupa: neko će raditi za pare, neko će raditi da bi se osećao važnim, neko će raditi da bi se osvetio, neko će raditi ako se zaplaši, neko će raditi zbog seksa, neko će raditi ako ga uceniš sa nečime što znaš o njemu, neko će raditi ako mu omogućiš lečenje dece ili ko zna šta... koliko ljudi toliko ćudi, a CiJa odlično barata sa psihologijom, i zahvaljujući toj psihologiji se i NATO i EU sasvim lepo šire čak i preko država čiji narod to ne želi.

To sve je oduvek korišćeno, ali su metode uvek bila dosta ograničene, i tek zadnjih nekoliko godina je nastao bum koji je omogućio ogromnu bazu podataka o većini ljudi na planeti a time i profilisanje skoro svakoga. Posledice svega toga (totalnog gubitka privatnosti svakog pojedinca na planeti) ćete videti tek za dvadesetak ili više godina, kada se mic po mic ostvare planovi

Mogu o tome mnogo detaljnije, ali ovo uopšte nije tema za takve rasprave niti ću išta promeniti time, pa neću ni da gubim vreme.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 20.02.2018. u 22:19 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 21:05 ] @
Tema za nastavak diskusije...
[ bakara @ 20.02.2018. 21:23 ] @
Bas je super tema
[ djoka_l @ 20.02.2018. 21:30 ] @
pisac, da li ti je sada lakše?

Tvoje pitanje je glupo, nećeš telefon koji je android, odrekao si se 87.7% svih mobilnih telefona na tržištu. Verovatno nećeš ni iPhone, pa si odbacio sledećih 12.1% pa si ostao na 0.2% telefona koji postoje. Nećeš tačskrin, pa si ostao na 0.05% zastarelih modela. Zastareli modeli imaju malo memorije, loše kamere, lošu rezoluciju video snimka. Ostao si na, otprilike, 4 modela, koji su zastareli i koje ćeš morati da baciš kada se pokvare, jer za njih nema servisa.

I onda to predstavljaš kao plemenitu potragu za svetim gralom. To što ti radiš je, jednostavno, glupo...

https://www.statista.com/stati...-smartphone-operating-systems/
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 21:41 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Isključiti lokaciju ili ostale servise na drndoidu koje te identifikuju je samo teorijski moguće, stvarno ne, ako želiš da koristiš sve funkcionalnosti koje ti fon pruža. Zašto? Čemu? Pisao sam već o tome, negde posle nove godine svratio sam do ikee, reko da vidim i to čudo. Da napravim malu digresiju, bio sam pun predrasuda i mislio da je to samo još jedna glupost, a otišao sam skoro pa oduševljen. Šta je problem? Dobro se sećam da nisam na fonu uključivao podatke, da sam u toku posete obavio dva razgovora i to je sve. Nije prošlo nekoliko dana, na toplapu mi se pojavljuju reklame za ikeu. Ko je njima dozvolio da prate moje kretanje putem baznih stanica, kako oni uopšte znaju da je vlasnik tog i tog mobilnog broja posetio njihov prodajni objekat? Čak i da znaju, ko im daje dozvolu da te podatke zloupotrebljavaju.

Da skratim ovu priču, navešću jedan hipotetički primer. Neko, država ili multonacionalna kompanija može doneti propis, uslov, zakon da snimamo dešavanja u svojoj spavaćoj sobi. Da li biste i tada bili spremni da kažete, baš me briga? Zašto, pa zna se šta ljudi rade u spavaćoj sobi, odrasli smo ljudi, zašto kriti? Možda se na taj način mogu sprečiti silovanja na primer. E pa, upravo zato što su moja sloboda, intima i privatnost važniji od moje bezbednosti, ni manje ni više. Ponoviću, samo hoću svoju privatnost. Hoću da znam da banka ne zloupotrebljava moje podatke, stanja na računu, zaduženja i prilive. To je isključivo i samo vezano za moju banku i mene lično. Isto tako hoću da se podaci iz mog zdravstvenog kartona ne zloupotrebljavaju i ne cure van doma zdravlja. Ok, nismo još došli u taj stadijum, niti za sada tu osećam neki problem, ali zaista je jeziva pomisao da neko negde može ili je u stanju da agregira te podatke i praktično ima moj psihološki profil, da me ima u šaci.

Zašto se bunim? Zaista ne vidim nikakav razlog da moram da se svojim mail nalogom prijavim da bih skidao i instalirao aplikacije na fon. Na drndoidu je kao što rekoh ove opcije skoro nemoguće isključiti. Imate onaj vic, koji u kontekstu ove teme i nije toliko smešan, gde čovek naručuje picu iz restorana. Prvo mu kažu, ne možete tu picu, preskupa je za vas, nemate dovoljno na računu. Onda on kaže, dobro, uzeću ovu jeftiniju, a oni mu kažu, ne može ta, masnoća u krvi vam je na visokom nivou. Posle toga on kaže, dobro platiću kešom, na šta dobija odgovor, odakle vama keš, kada vam je supruga nedavno ostala bez posla i sve u tom stilu.

U vezi drndoida. U čemu je razlika između drndoida i androida? Pojam drndoid koristim kao podrugljivi naziv za android, mislio sam da je to isto. Drugo, malo sam se prešao kada sam rekao da izbora nema, ali to baš i nije daleko od istine. Sve se svodi na android ili iOS. Sve ostale varijante kojih ima, nije da ih nema, su prilično egzotične i teško dostupne. Po nekom pravilu, mobilni telefoni dolaze sa već instaliranim OS-om koji je kasnije teško promeniti. Zaista, zanimljivo je da u desktop svetu imamo nekoliko operativnih sistema za krajnje korisnike koji dozvoljavaju da ih podesiš kako ti odgovara. Odeš na distrowatch, skineš šta ti treba, instaliraš i pičiš. Ne moraš da ostavljaš mail, da se prijavljuješ, odjavljuješ i ostale gluposti.


Ako si isključio location history, možda ti je ostao WiFi scanning uključen. http://www.valuewalk.com/wp-co...oads/2013/08/wifi-scanning.jpg
Ja recimo ne dobijam nikakve reklame. Na kraju krajeva, triangulacija po baznim stanicama je, kako si sam i pomenuo, stalno uključena, jer je to okosnica mobilne tehnologije, a onda su grubi podaci o tvom kretanju dostupna i operateru i OS-u. Nije precizna kao GPS i WiFi pozicioniranje, ali ako 1000 ljudi dnevno ode u IKEU i imaju uključene lokacije i zakače se na jednu baznu stanicu, pojaviš li se i ti na tom baznoj ne moraju da znaju da si bio u IKEI, ali znaju da si bio u blizini, tako da ti to nude kao mesto od interesa, gde većina sugrađana u tom kraju svraća. Ostali su logovi baznih stanica u telefonu, dođeš kući, sa istog IP-a se zakače na net i telefon i laptop, naravno da će ti iskakati reklame koje imaju veze sa tvojom lokacijom. To je najviše što znaju u tom trenutku o tebi. Ako znaju i sadržaj emailova i imaju uvida u istoriju surfa ili online kupovina, onda će biti naravno i preciznije krojene. Njima je bitno da reklama koju serviraju korinicima bude što relevantnija za korinike. IKEA reklama je očigledno pogodila :)

A to što ne želiš da se prijaviš svojim email nalogom, to nije argument. Ako ne želiš, onda nemoj. Nije te zaista niko naterao. Google je napravio Play Store i koncipirao ga oko emaila kao identifikacionog instrumenta. To je trenutno najoptimalniji vid potvrde "identiteta", u smislu vlasništva nad adresom. Kome se ne sviđa, ne ubaci Google nalog i mirna Bačka.

Pričaš o desktop OS-ovima kao da ih ima 10, a na telefonima samo 2. Pa i u desktop segmentu imaš efektivno samo Win, macOS i Linux. Razlike u Linux distroima su kolike i razlike između Androida. BSD-jeve ne računam u normalne sisteme, kao što ni ti nisi računao Win za telefone. Ili BlackBerry.

Poenta je da sve sve može podesiti kada se zna ili hoće. Kao što većina korisnika ne isključuje telemetrijske podatke u Win 10, tako većina korisnika ne isključuje praćenje lokacija na Androidima. Na laptopu stavi Ghostery esktenziju koja blokira marketinške trekere.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 22:22 ] @
Citat:
pisac:
@java @calex @bojan
Za one postove sa prethodne strane, grešite u suštini.

1) Mešate privatnost i skrivanje, a to su sasvim različite kategorije.

Kakve su to nebuloze o državnoj bezbednosti? Java, tebi stvarno ne trebaju one komedije sa pečatima u pasošu i kamerama do Halkidikija. O toj temi bi mogli da razglabamo, koliko se čuvaju snimci, da li kamere imaju prepoznavanje tablica, itd... ali ja se upšte ne krijem, nemam potrebe, međutim svoju privatnost hoću da imam, i tu je tačka. Ja da hoću da se sakrijem kao prvo ne bih ni nosio mobilni, a zatim bih se sakrio i ti ne treba da me učiš kako bih to trebao da uradim. A sada ću da objasnim vrlo plastično u čemu vi grešite:

Ja recimo ne volim da me neko nepoznat gleda dok pišam ili k€njam u kupatilu, ili dok se kupam. To se zove privatnost. Mislim, nije čak ni da se stidim, žena može da bude u kupatilu, to nije problem, ali ne može komšija, ne može poslodavac, ne može ni dečko iz gugla, ni Vučko ni državna bezbednost, ama baš niko za koga smatram da mu tu nije mesto, ni njemu ni njegovoj kameri. A vi to nazivate skrivanjem, pominjete državnu bezbednost, i pravite nekakve komedije sa kamerama koje se nalaze na putu za Halkidiki, i da se ja nekako osećam sigurno iako u stvari ne mogu da se sakrijem nikada. Alo, kakvo skrivanje, u pitanju je privatnost.

Ja tačno znam koji je tok misli doveo do tog vašeg stava, čitam vas kao knjigu, i sad ću da vam objasnim kroz metaforu:

Vama je gugl ponudio android wc šolju koja je zlatna, ima zakačen TV na sebi, grejanje daske, merenje pulsa, krvnog pritiska, analizu mokraće svakog jutra i izveštaje o zdravlju. Ponudio vam je i hidromasažnu kadu, i stalni izvor tople vode bez bojlera/plaćanja, i bide, i u suštini potpuno opremljeno lux kupatilo, u kome su uzgred i neke kamere ako vam zatreba da komunicirate sa nekim dok ste unutra. Jedini uslov koji vam je google tražio je da pristanete da google dobija podatke o vašoj mokraći, telesnoj temperaturi, vremenu u kome ulazite u kupatilo i dužini boravka u njemu, i šta radite u kupatilu (kenjate, kupate se, drkate, šta god), eventualno će možda i čuti ako razgovarate s nekim ili pevate pod tušem, pošto kupatilo ima prepoznavanje glasa radi nekih pogodnosti, a kamere neće paliti sem ako vi to ne aktivirate (tako obećavaju, mada u to naravno nikada ne možete biti sigurni). U svakom slučaju, vama je to ponuđeno uz takve uslove, i vi ste uz neku malu unutrašnju dilemu na to ipak pristali.

Onda sam se pojavio ja koji kažem da mi ne treba takvo luksuzno kupatilo jer ne želim da neko zna kad kénjam a kad se tuširam i kakva mi je mokraća. Vi ste počeli da se pomalo grizete jer u suštini i vi sami shvatate da ste malo previše dozvolili guglu radi nekih u suštini trivijalnosti, ali ste zatim u sebi kao vid samoodbrane rekli: Pazi ovog, pravi se pametniji od svih nas. Pa ceo svet sada ima takvo kupatilo, šta smo mi koji na to pristajemo, budale? I onda kreće: "Alo bre, ti ne možeš da se sakriješ, šta ti misliš, da si pametniji od državne bezbednost, pa kamere su svuda, takav je moderni život, privikni se na to da sve znaju o tebi i uživaj u luksuznom kupatilu kao svi drugi".


Kada vam ovako predstavim situaciju, ukoliko imate iole razuma shvatićete i sami da je vaš tok misli pogrešan i svrha mu je samo da sami sebi opravdate svoje postupke u koje niste 100% sigurni. Mislim, jasno je i vama da je gugl malo preterao, da telefon uopšte nije vaš, da gugl može u bilo kom trenutku veze sa Internetom da vam blokira telefon, deinstalira programe, instalira ko zna šta, sluša, gleda, radi šta hoće. Sve je to vama jasno, ali na to ste pristali da bi imali razne uslugice koje smatrate lepim i korisnim, a od sopstvene savesti i dileme se branite gore objašnjenom tehnikom gde onoga koji na to ne pristaje proglašavate paranoičnom neznalicom samo da ne biste sebe videli kao slabića bez kičme.


2) Uopšte ne kapirate koje su posledice odsustva privatnosti po društvo.

Znate li zašto američka bezbednosna agencija snifuje sve živo do čega može da dođe, po celom svetu, i sms poruke i logove razgovora i ama baš sve, i zatim to snima na diskove. Oni to ne mogu da obrade nikako u ovom trenutku, čak za većinu podataka i ne pokušavaju već sve samo skladište. Zašto? Zašto gugl hoće da zna baš sve o vama, zbog reklama?

Znate li šta je psihološki profil? Da li shvatate da se izbori u nekoj državi dobijaju tako što se psihološki profiliše stanovništvo a onda im se medijima stvori slika kandidata koji će najbolje da legne na takav profil. Da li znate da se pregovori o bilo čemu sa bilo kim vode mnogo bolje kada se psihološki profilišu ključni ljudi u organizaciji sa kojom se vodi natezanje? Znate li da amerika psihološki profiliše bukvalno svakog političara koji je bitan u nekoj državi? Znate li da Cija psihološki profiliše ljude koje pokušava da vrbuje za rad ili dostavljanje podataka, i da za svaki psihološki profil postoji drugačiji način pristupa: neko će raditi za pare, neko će raditi da bi se osećao važnim, neko će raditi da bi se osvetio, neko će raditi ako se zaplaši, neko će raditi zbog seksa, neko će raditi ako ga uceniš sa nečime što znaš o njemu, neko će raditi ako mu omogućiš lečenje dece ili ko zna šta... koliko ljudi toliko ćudi, a CiJa odlično barata sa psihologijom, i zahvaljujući toj psihologiji se i NATO i EU sasvim lepo šire čak i preko država čiji narod to ne želi.

To sve je oduvek korišćeno, ali su metode uvek bila dosta ograničene, i tek zadnjih nekoliko godina je nastao bum koji je omogućio ogromnu bazu podataka o većini ljudi na planeti a time i profilisanje skoro svakoga. Posledice svega toga (totalnog gubitka privatnosti svakog pojedinca na planeti) ćete videti tek za dvadesetak ili više godina, kada se mic po mic ostvare planovi

Mogu o tome mnogo detaljnije, ali ovo uopšte nije tema za takve rasprave niti ću išta promeniti time, pa neću ni da gubim vreme.



Izbegavaj slova u boji, ne koristimo svi bele podloge, ova plava ubi oči na sivoj podlozi.


Cenim ja svačiju privatnost, i slažem se da je treba imati. Ali očigledno ne povlačimo iste granice dok iscrtavamo šta je sve privatnost koja treba da nam je zagarantovana. Nikome ne radi ovde kamera u spavaćoj sobi, u tom svetlu u kom si to naveo. Dakle, taj vid privatnosti nije ugrožen. O profilisanju nemam šta da komentarišem, kako si rekao, profilisalo se i profilisaće se i dalje, a lakše i brže. Ako imaš mračan pogled na svet, videćeš samo loše stvari, ako ne, videćeš i one dobre.

Argument protiv Googla u kupatilu i WC-u... Predstavio si dilemu da li uzeti zlatnu WC šolju i đakuzi i prodati dušu đavolu. To je tvoje viđenje stvari. Neki se zaista jesu prodali tako. Ali ne znaš ili previđaš da se uzorak stolice i urina ne bi prodao kod većine za zlatnu WC šolju, već za nešto mnogo vrednije, povratnu informaciju o recimo zdravlju. Šta ako ti umesto zlatne šolje ponude dnevnu analizu uzoraka i obaveste te ukoliko imaš parazite u stolici ili povišen broj eritrocita u mokraći? Šta ako neki od rano otkrivenih simptoma može da rezultira uspešnim otklanjanjem raka kod tvoje supruge? Da li bi našao da je to vredno touchscreena? Ili bi i dalje mlatio palamarom i govorio kako imaš kičmu za razliku od beskičmenjačkih parova koji šetaju oko tebe, dok kao samohrani roditelj kuckaš na trafici poruku na T9 tastaturi.

Preporučujem seriju Black Mirror, neke njene epizode se dotiču koncepta privatnosti u budućnosti i kako se pojedinci i populacija nose sa tim i sa moralne i sa praktične tačke gledišta.

I sve ovo posmatramo i debatujemo sa stanovišta zdrave odrasle osobe, pa se prepucavanje svodi na to da li trebaš da kucaš baš dok si na trafici ili da li znaš da se tastatura na touchscreenu može i smanjiti ka jednom ćošku, da je palac one ruke koji drži telefon može celu opslužiti, ali previđamo da postoje grupe sa posebnim potrebema, kojima je interesu da Google može da im čita emailove, sadržaj ekrana, filtrira rezultate shodno njihovim potrebama i sl. Imali smo ovde na forumu člana koji je ES koristio slep uz pomoć čitača.

Smeta zapadnjačko profilisanje političara, a to sve kuckamo ovde zahvaljujući vojnom ARPANET projektu iz 60-ih i kad nam treba neka adresa ili navigacija palimo GPS ili idemo na Google Mape. Verujem da svi imamo Gmail, besplatan email, pa ne moramo da zavisimo od ISPnetovih 50 MB i sl. Traži pozitivne stvari i zaštiti se od negativnih, ali nemoj nogu da sebi amputiraš zbog principa :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 22:30 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:Moj S7E...


Jesi li ga poredio sa S8, prvenstveno mislim da razliku u obliku ekrana: cenim da ona dužina od S8 ne može da se iskoristi, ekran od s7E je iako manje ukupne površine širi, pa mislim da se doima da je čak i veći iako je manji.

Ima li nekih drugih razlika?


Kratko sam se samo igrao sa S8+ i odgovarao bi mi taj format ekrana za nijansu više, jer je blago uži i to je ona primetno. Doduše, za svoj S7E imam i debeli Spigenov kejs, tako da mu to daje dodatnu širinu. Evo pre 2 dana sam se konačno setio da naručim i neke male silikonske gaće za njega :)
A S8 seriju sam preskočio jer me se uopšte ne sviđa onaj čitač otisaka prsta nazad.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.02.2018. 22:35 ] @
Pišući odgovor piscu, iz domena upotrebljivosti potrošačke elektronike mi je pala na pamet priča koju sam čuo pre nekih mesec dana u nekom podcastu, pa sam sada guglao da je nađem i nađem nju i još jednu.

Dva slučaja gde je Apple Watch spasao život vlasnicima. Prvog je sat čak probudio u po noći da mu kaže da ima srčani napad.

https://9to5mac.com/2017/12/15...es-life-managing-heart-attack/
http://www.dailymail.co.uk/sci...le-call-911-automatically.html
[ pisac @ 20.02.2018. 22:59 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:da li znaš da se tastatura na touchscreenu može i smanjiti ka jednom ćošku, da je palac one ruke koji drži telefon može celu opslužiti, ali previđamo da postoje grupe sa posebnim potrebema, kojima je interesu da Google može da im čita emailove, sadržaj ekrana, filtrira rezultate shodno njihovim potrebama i sl. Imali smo ovde na forumu člana koji je ES koristio slep uz pomoć čitača.


Znam, gledao sam pre neku godinu samsung koji može da smanji ekran za korišćenje jednom rukom, a kada se smanji dobija se veličina upravo ovog mog telefona. I slikao sam to. Ali kao što rekoh tačskrin me ne zanima, no pasaran kod mene, zamoran je.

A što se tiče tog člana (beše agasoft ako ga nisam pomešao?), on se ako se dobro sećam lično žalio zašto su svi pametni telefoni postali tačskrin kada mu treba tastatura. Učestvovao sam u toj temi, tada sam baš i rešio da probam neki android, i od tada imam ovaj što koristim kao sekundarni. Prvo sam čitava 3 meseca forsirao samo njega, da vidim da li ću se naviknuti, i na kraju sam zaključio (pored primedbi o privatnosti) da je tačskrin obično sr*nje i vratio se na simbian sa tastaturom.

Problem privatnosti je sekundarni, to bih možda nekako i rešio (rutovao sam već telefone, i koristim nekoliko androida da se spojim preko ssh-a remote i da uzimam neke podatke sa njih), ali neću da se maltretiram sa tačskrinom.
[ pisac @ 20.02.2018. 23:10 ] @
Evo, ovde je tema koju je upravo agasoft otvorio, u kojoj se žali na tačskrinove: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?

Primetio sam da između njegovih i mojih žalbi ima dosta sličnosti.
[ Windows2 @ 21.02.2018. 00:21 ] @
[ Windows2 @ 21.02.2018. 01:37 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Argument protiv Googla u kupatilu i WC-u... Predstavio si dilemu da li uzeti zlatnu WC šolju i đakuzi i prodati dušu đavolu. To je tvoje viđenje stvari. Neki se zaista jesu prodali tako. Ali ne znaš ili previđaš da se uzorak stolice i urina ne bi prodao kod većine za zlatnu WC šolju, već za nešto mnogo vrednije, povratnu informaciju o recimo zdravlju. Šta ako ti umesto zlatne šolje ponude dnevnu analizu uzoraka i obaveste te ukoliko imaš parazite u stolici ili povišen broj eritrocita u mokraći?

Pre ce biti to da ce "pametna" wc solja bezicno umrezena sa internetom da "izracuna" da ucestalost korisnikovih praznjenja nije u okvirima propisane normalnosti i da ce taj info da prosledi u bazu, pa ce na piscevom mobilnom iskociti reklame "Dulkolaks - narucite SAD za samo 99.999999!"
Ili mozda jos bolje posto je pametna, toliko da moze samostalno da donosi odluke umesto ljudskog potrosaca i da tacno zna sta mu zapravo treba, da lepo sama umesto njega naruci preko neta potreban lek.
[ bojan_bozovic @ 21.02.2018. 05:58 ] @
Kad smo vec otisli u ovaj debeo offtopic, Google vec uveliko koristi podatke iz pretrage i Gmail da nudi kojekakav tretman za "probleme" koje korisnik ima, pocev od celavosti pa nadalje.
[ ssi @ 21.02.2018. 10:10 ] @
Citat:
Windows2:
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Argument protiv Googla u kupatilu i WC-u... Predstavio si dilemu da li uzeti zlatnu WC šolju i đakuzi i prodati dušu đavolu. To je tvoje viđenje stvari. Neki se zaista jesu prodali tako. Ali ne znaš ili previđaš da se uzorak stolice i urina ne bi prodao kod većine za zlatnu WC šolju, već za nešto mnogo vrednije, povratnu informaciju o recimo zdravlju. Šta ako ti umesto zlatne šolje ponude dnevnu analizu uzoraka i obaveste te ukoliko imaš parazite u stolici ili povišen broj eritrocita u mokraći?

Pre ce biti to da ce "pametna" wc solja bezicno umrezena sa internetom da "izracuna" da ucestalost korisnikovih praznjenja nije u okvirima propisane normalnosti i da ce taj info da prosledi u bazu, pa ce na piscevom mobilnom iskociti reklame "Dulkolaks - narucite SAD za samo 99.999999!"
Ili mozda jos bolje posto je pametna, toliko da moze samostalno da donosi odluke umesto ljudskog potrosaca i da tacno zna sta mu zapravo treba, da lepo sama umesto njega naruci preko neta potreban lek.



Ta WC solja bi mogla da recimo i odradi proveru nivoa secera i tu i tamo upozori nekoga da ima mozda ozbiljan zdravstveni problem.
[ Windows2 @ 21.02.2018. 11:04 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Pisao sam već o tome, negde posle nove godine svratio sam do ikee, reko da vidim i to čudo. Da napravim malu digresiju, bio sam pun predrasuda i mislio da je to samo još jedna glupost, a otišao sam skoro pa oduševljen. Šta je problem? Dobro se sećam da nisam na fonu uključivao podatke, da sam u toku posete obavio dva razgovora i to je sve. Nije prošlo nekoliko dana, na toplapu mi se pojavljuju reklame za ikeu. Ko je njima dozvolio da prate moje kretanje putem baznih stanica, kako oni uopšte znaju da je vlasnik tog i tog mobilnog broja posetio njihov prodajni objekat? Čak i da znaju, ko im daje dozvolu da te podatke zloupotrebljavaju.


Citat:
WE'RE WATCHING: MALLS TRACK SHOPPERS' CELLPHONE SIGNALS TO GATHER MARKETING DATA

Online retailers have long gathered behavioral metrics about how customers shop, tracking their movements through e-shopping pages and using data to make targeted offers based on user profiles. Retailers in meat-space have had tried to replicate that with frequent shopper offers, store credit cards, and other ways to get shoppers to voluntarily give up data on their behavior, but these efforts have lacked the sort of data capacity provided by anonymous store browsers — at least until now. This holiday season, shopping malls in the U.S. have started collecting data about shoppers by tracking the closest thing to "cookies" human beings carry — their cell phones.

https://www.wired.com/2011/11/malls-track-phone-signals/

Citat:
Attention, Shoppers: Store Is Tracking Your Cell

Cameras have become so sophisticated, with sharper lenses and data-processing, that companies can analyze what shoppers are looking at, and even what their mood is.

For example, Realeyes, based in London, which analyzes facial cues for responses to online ads, monitors shoppers’ so-called happiness levels in stores and their reactions at the register. Synqera, a start-up in St. Petersburg, Russia, is selling software for checkout devices or computers that tailors marketing messages to a customer’s gender, age and mood, measured by facial recognition.

“If you are an angry man of 30, and it is Friday evening, it may offer you a bottle of whiskey,” said Ekaterina Savchenko, the company’s head of marketing.

http://www.nytimes.com/2013/07...es-are-tracking-your-cell.html


Citat:
Inside the shopping centre that tracks your every move

Shoppers across the UK are being tracked and targeted by new technology which hoovers up data from their mobile phones without their knowledge.
At least a dozen shopping centres and hundreds of shops have installed wi-fi tracking to monitor behaviour – not just of visitors, but even passers-by who do not go inside.
Channel 4 News was given exclusive access to the Kingsgate shopping centre in Huddersfield, which is one of the first to use the new technology.

Visitors to the centre who have their phone’s wi-fi turned on are instantly picked by the system, which logs the unique ID of the phone. It enables the centre to track whether a shopper’s phone has visited before, how long it stays, and how far into the centre it goes. In future the system could be used to plot shoppers’ locations to within a few metres.

https://www.channel4.com/news/...-centre-wifi-tracking-spy-data


[ bakara @ 21.02.2018. 11:28 ] @
Citat:
pisac:
Evo, ovde je tema koju je upravo agasoft otvorio, u kojoj se žali na tačskrinove: Zašto su ekrani na dodir pojeli fizičke tastature?

Primetio sam da između njegovih i mojih žalbi ima dosta sličnosti.

Mislim da bi trebao da ga pitas koji je on telefon nabavio te 2013te godine

Btw, ti se sigurno razumes...
koji bi mi fiksni telefon sa brojcanikom preporucio?
Jedini uslov je da ima klasicni spiralni kabl.

Ne svidja mi se unos brojeva na tastaturi, mnogo sam brzi na brojcaniku i kvalitetniji je zvuk u slusalici
[ ssi @ 21.02.2018. 13:36 ] @
Ja sam preporucio lepu DIY varijantu, bas telefon sa brojcanikom, spiralnim kablom + kamera.

Ali... koristan post je obrisan.
[ anon70939 @ 21.02.2018. 14:00 ] @
Citat:
Windows2:
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Argument protiv Googla u kupatilu i WC-u... Predstavio si dilemu da li uzeti zlatnu WC šolju i đakuzi i prodati dušu đavolu. To je tvoje viđenje stvari. Neki se zaista jesu prodali tako. Ali ne znaš ili previđaš da se uzorak stolice i urina ne bi prodao kod većine za zlatnu WC šolju, već za nešto mnogo vrednije, povratnu informaciju o recimo zdravlju. Šta ako ti umesto zlatne šolje ponude dnevnu analizu uzoraka i obaveste te ukoliko imaš parazite u stolici ili povišen broj eritrocita u mokraći?

Pre ce biti to da ce "pametna" wc solja bezicno umrezena sa internetom da "izracuna" da ucestalost korisnikovih praznjenja nije u okvirima propisane normalnosti i da ce taj info da prosledi u bazu, pa ce na piscevom mobilnom iskociti reklame "Dulkolaks - narucite SAD za samo 99.999999!"
Ili mozda jos bolje posto je pametna, toliko da moze samostalno da donosi odluke umesto ljudskog potrosaca i da tacno zna sta mu zapravo treba, da lepo sama umesto njega naruci preko neta potreban lek.


podseti me na jedan matori vic :).

Nego jbg, nema spoilera na ovom forumu, pa će post biti malo duži
Citat:
Operater: - Pizza servis! Izvolite!
Mušterija: - Dobar dan! Želim da naručim dve pice!
Operater: - U redu! Mogu li prvo dobiti Vaš JMBG?
Mušterija: - Moj JMBG!? Šta će Vam to?
Operater: - Instalirali su nam novu tehnologiju!
Mušterija: - Pa kakve to veze ima sa picama?
Operater: - Tako povećavamo brzinu usluge, što je u Vašem interesu! Hoćete biti ljubazni da mi date Vaš JMBG.
Mušterija: - Ne razumem... Čekajte da pogledam! Pišite: JMBG 270....710345
Operater: - Hvala Vam, gospodine Petroviću. Samo da proverim podatke iz naše baze. Vidim da živite u Nušićevoj ulici i Vaš kućni telefonski broj je 26....5. Vaš broj na poslu je 3...-572, a Vaš broj mobilnog je 065/7921-.... Vi sada zovete sa kućnog telefona.
Mušterija: - Da, kod kuće sam. A odakle Vam sve te informacije?
Operater: - Pa umreženi smo, gospodine.
Mušterija: - Sa kime ste umreženi? Sa DE-BE-om ili sa mojom firmom?
Operater: - Gospodine, budite ljubazni, recite Vašu porudžbinu!
Mušterija: - Donesite mi na kućnu adresu dve velike šumadijske pice, sa ljutom papričicom...
Operater: - Mislim da Vam to nije dobra ideja, gospodine.
Mušterija: - Kako to mislite?
Operater: - Gospodine, Vaši zdravstveni podaci iz elektronskog kartona govore da imate povišeni krvni pritisak i visok nivo holesterola. Žao mi je, ali polisa Vašeg dopunskog zdravstvenog osiguranja ne pokriva i taj rizik...
Mušterija: - Pa šta mi onda možete preporučiti?
Operater: - Mogli biste naručiti našu bezmasnu soja-picu. Uveren sam da će Vam se dopasti.
Mušterija: - Zašto to mislite?
Operater: - Pa, prošle nedelje ste u knjižari kupili knjigu "Gurmanska jela od soje". Zato sam Vam to predložio.
Mušterija: - U redu, u redu. Dajte mi onda dve velike soja-pice. Koliko Vam dugujem?
Operater: - To bi trebalo biti taman za Vas, Vašu ženu i Vašeg sina. Sve skupa, zajedno s troškovima dostave, 2.100 dinara. Kako plaćate?
Mušterija: - Kao i uvek, kreditnom karticom.
Operater: - Oprostite, gospodine, ali bojim se da ćete morati platiti gotovinom. Prekoračili ste dozvoljeni minus na kartici.
Mušterija: - OK, skočiću do bankomata i doneti novac pre nego vaš dostavljač stigne.
Operater: - Neće ni to ići, gospodine! Imate prekoračenje i na tekućem računu.
Mušterija: - Nema veze. Samo pošaljite pice. Pripremiću novac. Koliko vam vremena treba za dostavu?
Operater: - Malo smo zatrpani u ovom trenutku. Oko 45 minuta.
Mušterija: - Kako bre? Najmodernija tehnologija, umreženi ste, a treba Vam više vremena nego pre!?
Operater: - Gospodine, ako Vam se žuri, možete doći do nas, ali biće Vam nezgodno voziti pice na motociklu.
Mušterija: - Kako znate da vozim motocikl?
Operater: - Ovde stoji da kasnite s otplatom lizinga za auto, pa Vam ga je lizing kompanija oduzela pre dva meseca. Ali, Vaš skuter je u potpunosti otplaćen, pa sam samo pretpostavio da ćete tako doći po Vaše pice.
Mušterija: - Ne, ipak ću doći gradskim prevozom.
Operater: - Gospodine, prema našoj evidenciji, Vaša BUS-PLUS kartica nije dopunjena za ovaj mesec!
Mušterija: - Ma nosite se u tri lepe....
Operater: - Gospodine, preporučio bih Vam da pazite što govorite! Već imate dve prekršajne prijave zbog remećenja javnog reda i mira 2010. i zbog vikanja na saobraćajnog policajca 2011.
Mušterija: - Alo, bre, pa ja sam nazvao pica servis, a ne policijsku stanicu...
Operater: - Gospodine, znamo i za Vaš nik, pod kojim pišete veoma oštre komentare na blogu B92!
Mušterija: - Ma šta mi reče....
Operater: - Da i ne spominjem sajtove koje posećujete...
Mušterija: - Ama čoveče, hoću dve pice!!!!
Operater: - Želite li još nešto, gospodine?
Mušterija: - Ne, ništa više. I nemojte zaboraviti dve Coca-Cole gratis, kako piše u Vašem oglasu!
Operater: - Oprostite, gospodine, ali naš oglas ima klauzulu da ne smemo nuditi besplatnu Coca Colu dijabetičarima! I molim Vas da dočekate našeg dostavljača, jer se boji psa. Vi vašeg kućnog ljubimca, kako vidim, još niste vakcinisali.
[ Boris Tadić @ 21.02.2018. 18:18 ] @
https://m.youtube.com/watch?v=GLoVtbKL1fk
[ pisac @ 21.02.2018. 18:44 ] @
Hahaha, odlično valjao sam se od smeha. Znači nisam ja jedini koji poredi gugl sa pametnom wc šoljom.
Ima ipak malo nade za ovaj svet, možda.

Evo da ubacim ovde jutub video direktno u post, za one koji ne vole da klikću na linkove:

[ Windows2 @ 21.02.2018. 18:49 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Da skratim ovu priču, navešću jedan hipotetički primer. Neko, država ili multonacionalna kompanija može doneti propis, uslov, zakon da snimamo dešavanja u svojoj spavaćoj sobi. Da li biste i tada bili spremni da kažete, baš me briga? Zašto, pa zna se šta ljudi rade u spavaćoj sobi, odrasli smo ljudi, zašto kriti? Možda se na taj način mogu sprečiti silovanja na primer. E pa, upravo zato što su moja sloboda, intima i privatnost važniji od moje bezbednosti, ni manje ni više

Na zalost, a na njihovu srecu takvi propisi im po svemu sudeci nece biti ni potrebni posto smo (mnogi od nas, ja ne) vec dosli do stadijuma da cemo se sami snimati u svojim domovima bez da nas na to neko obavezuje propisima. Na jutjubu sam vec nekoliko puta medju smesnim video klipovima video snimke kucnih "sigurnosnih kamera" tipa klinac skakao po trosedu pa drosno na pod a roditelji se pokidase od smeha. Ili kamera iz trpezarije koja snima i po mraku zabelezila kako dete mesecari po prostoriji. Znaci vec nadzorne kamere prelaze sa ulaza i hodnika u stanove i to postaje nesto najnormalnije, kao sto je i najnormalnije da se zanimljive dogodovstine iz kuce uhvacene kamerama posle "seruju" sa celim svetom na drustvenim mrezama, pa jos ako je i aktivirana monetizacija pa klipic bude imao vise miliona pregleda milina jedna.

Sto se tice price o bezbednosti prevenciji kriminala itd. Kao i obicno kad god se prica o tim stvarima i kad se pomene pitanje privatnosti ta rasprava ne moze da prodje bez da neko podseti na to da "ako ne radis nista lose i protivzakonito i ako nemas sta da krijes onda nemas cega da se plasis". Kad god cujem tu recenicu "ja nemam sta da krijem", osim sto mi se odma pri$ere, odma pomislim na one dobrovoljne ljudske zamorcice po rijalitijima. Sta se tamo moze videti? Pa bas masa opustenih ljudi koji nemaju ama bas nista da kriju. Pa tako jedu, spavaju, obavljaju nuzdu, tusiraju se a i obavljaju one najintimnije stvari sto se rade u cetiri zida sve pred budnim okom velikog brata pred kojim "nemaju sta da kriju". Mislim da je taj model komune u rijalitiju koja zivi pod kamerama 24h dnevno ustvari ono sto je zelja i zamisao control freak-ova koji zele da vladaju svetom kakvu populaciju zele. Populaciju ovcoiziranih koja nema nista da krije pred sveznajucim svevidecim velikim bratom, koja nema potrebu niti sme da ima svoje tajne.

[ pisac @ 21.02.2018. 19:00 ] @
Sad bih mogao da ti kažem nešto, pošto imam poznanika... ali da ne detaljišem. U svakom slučaju situacija je gora od one koju si opisao u prvom pasusu jer su ljudi budaletine koje uopšte ne razmišljaju o svojoj privatnosti kada povezuju stvari na Internet.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 22.02.2018. u 08:06 GMT+1]
[ Braxi @ 21.02.2018. 19:23 ] @
cudi me da koristis mobilni. Zar nisi cuo da mozes da dobijes sidu od toga ?
[ Windows2 @ 21.02.2018. 23:04 ] @
pisac nema sta da mi kazes. Svaki "pametan" uredjaj koji je sposoban za umrezavanje je "hakabilan" na daljinu. Pametni telefoni, televizori sa kamerama i mikrofonima, kompjuteri, automobili, fotoaparati sa wi-fi, hard diskovi sa wi-fi, memorijske kartice, usb, frizideri i cak i te wc solje. Sve sto se pravi danas je osposobljeno za bezicni pristup.
Ako i nije moze se ubaciti neprimetan gedzet koji ce ga uciniti sposobnim za povezivanje. Vec je bilo puno slucajeva da obicni klinci entuzijasti hakuju neki sistem samo da bi pokazali koliko je sve ranjivo na napade. Sto ce reci da recimo nekoj sluzbi ili kompaniji sa profesionalcima koji se time bave upad u bilo ciji uredjaj predstavlja komplikaciju otprilike kao sto je tebi komplikovano da se ulogujes na svoj facebook. To svatam i ja koji samo povremeno procitam neku vest na tu temu. Prema tome sve je jasno, zivimo u svetu ostvarenja najvlaznijih snova svakoga ko zeli da se bavi nadzorom, uhodjenjem, prisluskivanjem i upadanjem u privatnost ljudi.
[ ssi @ 22.02.2018. 11:18 ] @
Citat:
Windows2: pisac nema sta da mi kazes. Svaki "pametan" uredjaj koji je sposoban za umrezavanje je "hakabilan" na daljinu. Pametni telefoni, televizori sa kamerama i mikrofonima, kompjuteri, automobili, fotoaparati sa wi-fi, hard diskovi sa wi-fi, memorijske kartice, usb, frizideri i cak i te wc solje. Sve sto se pravi danas je osposobljeno za bezicni pristup.
Ako i nije moze se ubaciti neprimetan gedzet koji ce ga uciniti sposobnim za povezivanje. Vec je bilo puno slucajeva da obicni klinci entuzijasti hakuju neki sistem samo da bi pokazali koliko je sve ranjivo na napade. Sto ce reci da recimo nekoj sluzbi ili kompaniji sa profesionalcima koji se time bave upad u bilo ciji uredjaj predstavlja komplikaciju otprilike kao sto je tebi komplikovano da se ulogujes na svoj facebook. To svatam i ja koji samo povremeno procitam neku vest na tu temu. Prema tome sve je jasno, zivimo u svetu ostvarenja najvlaznijih snova svakoga ko zeli da se bavi nadzorom, uhodjenjem, prisluskivanjem i upadanjem u privatnost ljudi.


Ijaooooo.... haxor ce upasti u moju samsug ves masinu koja ima wifi !!!!

@pisac forumski druze pomagaj.... znas gde se prodaju nove gorenje ili sloboda ves masine iz 60-tih ?
[ Boris Tadić @ 22.02.2018. 11:35 ] @
Glup primer, evo neki dan bio drug vođa kod Marića u Ćirilici i priča da su povodom ubistva Ivanovića preslušavali snimke svih tel. razgovora za poslednjih GODINU dana(baš sa naglaskom da nije 5-7 dana isl.)

Znači ima se - može se.
[ Everback @ 22.02.2018. 11:51 ] @
To verovatno znači da su prisluškivali Ivanovića i određene ljude iz njegovog okruženja. Ne verujem da imaju kapacitete za snimanje svih telefonskih razgovora. Misilm da to nema ni NSA.
[ pisac @ 22.02.2018. 19:59 ] @
NSA ima itekako, bukvalno sve što mogu da uhvate iz celog sveta snimaju, i trpaju u ogromnna skladišta diskova. Bilo je reči o tome u ono vreme dok je Snouden bio sveža senzacija. Koliko se pričalo čak i u fleševe, BT donglove i druge uređaje nad čijom izradom imaju moć kontrole i upravljanja, ugrađuju bežične veze (neimenovane tehnologije) sa kojima njihovi agenti mogu da pristupe kompjuteru ako ovaj nije povezan na Internet. Znači, kupiš flešku i ubodeš u kompjujter koji nije na internetu, pa ako interesantan službama samo se približe tvom stanu i gvirnu ti u kompjuter.
[ ssi @ 22.02.2018. 20:21 ] @
Citat:
pisac: NSA ima itekako, bukvalno sve što mogu da uhvate iz celog sveta snimaju, i trpaju u ogromnna skladišta diskova. Bilo je reči o tome u ono vreme dok je Snouden bio sveža senzacija. Koliko se pričalo čak i u fleševe, BT donglove i druge uređaje nad čijom izradom imaju moć kontrole i upravljanja, ugrađuju bežične veze (neimenovane tehnologije) sa kojima njihovi agenti mogu da pristupe kompjuteru ako ovaj nije povezan na Internet. Znači, kupiš flešku i ubodeš u kompjujter koji nije na internetu, pa ako interesantan službama samo se približe tvom stanu i gvirnu ti u kompjuter.


A tebi cesto NSA "viri" u kompjuter ?
[ pisac @ 24.02.2018. 02:55 ] @
Ne znam, zašto pitaš? Nisam primetio da su njuškali po kompjuteru, mada, da sam primetio onda i ne bi bili ono što treba da budu, jel da? U svakom slučaju treba da znaš su 1-10% ljudi na planeti psihopate (obično se uzima 4%), a da oni ne osećaju standardne emocije već uglavnom želju za moći i kontrolom, i mučenjem neposlušnih (bukvalno), i da nemaju savest i kajanje i osećaj za tuđu patnju, a sem toga mogu da uvere sebe u šta god žele (psihopate često bez problema prolaze detektor laži) i imaju usavršenu imitaciju standardnih ljudskih emocija (to nije gluma već uslovnorefleksnja reakcija mozga stečena učenjem kroz odrastanje/život, ali bez pravih emocija). Klintonova je savršen primer psihopate. Zatim uzmi u obzir da je u vrhovima vlasti uvek daleko veći procenat psihopata nego u standardnoj populaciji, jer je životni cilj psihopata upravo da se penju na vlast i da steknu moć.

Kada uđeš u pun autobus unutra imaš par psihopata, koji mogu da ti deluju sasvim normalno - ali nisu. To može da saznaš tek nakon detaljne analize ličnosti.

Kada izračunaš gornju jednačinu shvatićeš zašto je, kada postoje uslovi, praćenje bilo koga bilo gde bez ikakvog razloga samo radi unutrašnjeg zadovoljstva sasvim realna stvar sa kojom treba da računaš.

[ ssi @ 02.03.2018. 15:50 ] @
Citat:
pisac: Ne znam, zašto pitaš? Nisam primetio da su njuškali po kompjuteru, mada, da sam primetio onda i ne bi bili ono što treba da budu, jel da? U svakom slučaju treba da znaš su 1-10% ljudi na planeti psihopate (obično se uzima 4%), a da oni ne osećaju standardne emocije već uglavnom želju za moći i kontrolom, i mučenjem neposlušnih (bukvalno), i da nemaju savest i kajanje i osećaj za tuđu patnju, a sem toga mogu da uvere sebe u šta god žele (psihopate često bez problema prolaze detektor laži) i imaju usavršenu imitaciju standardnih ljudskih emocija (to nije gluma već uslovnorefleksnja reakcija mozga stečena učenjem kroz odrastanje/život, ali bez pravih emocija). Klintonova je savršen primer psihopate. Zatim uzmi u obzir da je u vrhovima vlasti uvek daleko veći procenat psihopata nego u standardnoj populaciji, jer je životni cilj psihopata upravo da se penju na vlast i da steknu moć.

Kada uđeš u pun autobus unutra imaš par psihopata, koji mogu da ti deluju sasvim normalno - ali nisu. To može da saznaš tek nakon detaljne analize ličnosti.

Kada izračunaš gornju jednačinu shvatićeš zašto je, kada postoje uslovi, praćenje bilo koga bilo gde bez ikakvog razloga samo radi unutrašnjeg zadovoljstva sasvim realna stvar sa kojom treba da računaš.


A te psihopate, su smislie smartphone kako bi tebe nadgledale i mucile ?