[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 08:46 ] @
relativno nebitan problem al mozda ima neko jednostavno resenje pa da pitam .. sta je fora, imam neki mali digitalni uglomer koji radi super precizno (zacudjujuce) za relativne uglove ali za absolutni ugao u odnosu na horizontalu je diskutadebilan... naravno ima mogucnost kalibracije, problem mi je referenca :( .. da ga stavim na korizontalnu ravan i kalibrisem sve bi bilo cool ali gde naci horiz. ravan.. mislio sam turim komad stiropora na kantu vode pa tako al stiropor na keca potone "vise ovde nego tamo" i tu od horizontale nema nista :( ... moja radna povrsina koja je namestana libelom (a znamo koliko su "precizne" libele/wasservage) kaze 0.65 stepeni na primer .. tacnije od toga ja sa vagom ne mogu da namestim ali 0.2-0.5 stepeni tamo vamo na libeli izgleda vise manje isto (odokativna procena dal je mehur u sredini je sa tolikom greskom, bar sa moje 3-4 libele sa kojima sam probao) ... kontam da bi mogao da napravim vagres crevo i da napravim neku dasku dosta horizontalnije sa vagres crevom al reko da priupitam mozda ima neko brze, jednostavnije resenje kog se nisam setio :D
[ SASA M. @ 22.02.2018. 09:28 ] @
Postoje verovatno bolje metode da se to odradi, uz pomoc tehnickih sredstava, ali ako nema mozda moze da posluzi ovo sto mi je palo na pamet...
Povuci viskom vertikalne 2 linije, pa trouglom horizontalnne tako da dobijes povrsh ili stavis sto u taj ugao, pa njega iznivelishes. Posle testiras svoj e eto, svi sretni i zadovoljni.
[ dusans @ 22.02.2018. 09:32 ] @
Postoje oni laseri koji se koriste u građevini, bacaju liniju horizontale svuda u krug.
Mada, ne znam da li to može da pobedi recimo štaflu od 5m/laser u kombinaciji sa vagresom - tu ti je 0.01 stepen oko 0.8 mm.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 11:31 ] @
nemam visak, a ako zavezem sraf na kraj konca vdim da u zavisnosti od centra mase srafa konac nije vertikalan
ti laseri opet prave vertikalnost prema maloj libeli na njima samima ne prave vertikalnost sami po sabi imam nege 2 komada tu opet ti treba da nadjes vertikalu...
[ X Files @ 22.02.2018. 12:56 ] @
Da li je izvodljivo u nekoj prodavnici zatražiti profi (digitalni) urađaj takve namene, koji bi tebi poslužio kao etalon, i kalibrisati ga prostim poređenjem (prislanjanjem, ili kakogod to tehničke mogućnosti dozvoljavaju)?
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 13:03 ] @
da, vidis to uopste nije tako losa ideja!

mislim ono za sad mi radi posao 1/1 za ono za sta sam ga kupio (da
podesim ugao ostrenja kuhinjskih nozeva :D) posto mi tu treba relativni
ugao izmedju dve ravni... ne znam ja koliko on gresi za absolutni ugao,
mozda je vec do jaja kalibrisan nemam kako da proverim... nego mi upravo
pada na pamet da svrhen kod nekog ko ima akvarijum, ravna povrsina
akvarijuma ce mi dati idealnu horizontalu, samo izravnam sa tom linijom
i eto mi horizontala... i to bi moglo da uspe, samo da smorim nekog da
mi da da saram po akvarijumu :D
[ djoka_l @ 22.02.2018. 13:10 ] @
A da testiraš koliko ti je precizan telefon za merenje uglova?
Evo ja testirao moj Android, kada je u futroli, kaže da mi je "pitch" stola -0.2 stepena, a kada ga izvadim iz futrole, onda je pitch -0.7, deluje kao da pokazuje jednu decimalu za uglove.
Čisto da proveriš koliko je senzor tačan relativno, a onda da nađeš neku referentnu površinu za apsolutne uglove.
[ X Files @ 22.02.2018. 13:26 ] @
Tehnički gledano, vaservage, spojeni sudovi, viskovi i sl - daju idealnu sliku; ali tehnološki, nisam siguran kako osigurati da se unese što manja greška u fazi poređenja, deluje mi klimavo za tu klasu tačnosti.

U nekim firmama se određeni broj kalibrisanih mernih instrumenata proglasi "etalonom" i čuva. Ostali radni merni instrumenti ("merila" ili "indikatori") se periodično upoređuju sa etalonima, kako bi se potrvrdila tačnost i ponovljivost merenja.

Inače, verujem da je tvoj uređaj precizno kalibrisan. Svakako javi šta si uradio...
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 13:35 ] @
@djoka, nemam nijedan app na telefonu koji ima rezoluciju bolju od 1 stepen + telefoni su svi u futrolama koje su mekane tako da nije bas precizno nista

sto se relativnosti tice tu je vrlo tacan, provereno sa 45, 90, 30 i 60 stepeni uglovima

@x files, pa sad obzirom da pricamo o $15 kineskoj spravi ( https://www.aliexpress.com/ite...x-With-Magnet/32849739966.html ) ne ocekujem mnogo :D
[ scoolptor @ 22.02.2018. 14:06 ] @
Kroz maglu se secam da imas neku radionicu sa masinama.
Valjda se te masine nivelisu prilikom instalacije, i kasnije po potrebi (prediktiva) - preciznim libelama, itd.
Mozes da upotrebis kliznu stazu nivelisane masine kao referencu.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 14:13 ] @
Citat:
scoolptor
Valjda se te masine nivelisu prilikom instalacije, i kasnije po potrebi (prediktiva) - preciznim libelama, itd.


ma jok, moja radna soba na petom spratu u zgradi ima mali strugic nekoliko 3d printera i par malih glodalica ... nista to nije specijalno nivelisano, ono sto je nivelisan libelom i to je to +- 2 stepena bez problema .. za sve te moje sprave je bitno da su na "ravnom" tj da sto nije kriv, a dal je pod nagibom ili ne ne pravi nikakvu razliku

opet da ponovim, nije ovo nista bitno, ja sam ovo malecno uzeo da bi mogao da izmerim ugao za ostrenje noza i tu mi treba relativan ugao (ostrica prema kamenu) tako da mi radi posao 1/1 ovo je sad vise razmisljanje na glas dal ima neka jednostavna fora da premerim koliko je tacna kalibracija sa kojom je doslo i kako lako da rekalibrisem
[ djoka_l @ 22.02.2018. 14:17 ] @
Probaj Sensors Multitool aplikaciju. Mada tvoj model telefona možda nema dovoljno precizan akcelerometar. Čisto, za proveru uz druge metode. Problem je, naravno, naći referentnu ravan, jer ni mobilni nije idealno ravan, niko ne garantuje da je senzor postavljen paralelno sa kućištem.

[img]https://drive.google.com/open?id=1X1L8OP_OM7unVb27XYPY4lk4Cfpvv0ya[/img]
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 15:12 ] @
ma imam ovde 20+ android telefona i jedno 6 gejfona .. ali da to je problem sto nijedan telefon nije bas ravan, posebno ovi sto koristim koji su svi u nekim koznim gacama
[ pbenka @ 22.02.2018. 15:28 ] @
Što se tiče jednostavne metode, bez posebnih instrumenata, mislim da ti je vagris crevo najtačnije, na što većem rastojanju markeri. Ako imaš dva markera na rastojanju 5 m, koje obeležiš sa tačnošću od 1 mm (mislim da je realno očekivati ovakvu tačnost), taj jedan milimetar ti nosi grešku oko 40'' na takvom rastojanju. Postoje i geodetski instrumenti, niveliri, pomoću kojih možeš sa takvom ili većom tačnošću meriti visinske razlike, ali mislim da je to nepotrebna komplikacija.
[ revlo @ 22.02.2018. 21:22 ] @
Nema idealne horizontale, sve je krug. Dakle, u astronomiji, povuci pravu liniju, matematika kaže, to je prava linija koja se prostire u beskonačnost, a astronomija kaže, ta linija je deo kružnice čiji je prečnik jednak trenutnoj veličini univerzuma.
[ zica49 @ 22.02.2018. 21:25 ] @
U zamrzivac spusti tepsiju.
Naspi vodu i sacekaj da se zaledi
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 21:43 ] @
toooo zica, FULL!!!
[ SlobaBgd @ 22.02.2018. 22:28 ] @
Ajd javi kako je prošlo.
Ja mislim da neće biti zadovoljavajuće, jer se voda u tepsiji neće zamrzavati istom brzinom već će se recimo jedan kraj zamrznuti brže od drugog, pa pošto se voda širi pri zamrzavanju, napraviće se blagi breg (ili više njih) na površini leda u tepsiji.
Naravnom voleo bih da nisam u pravu.
[ bogdan.kecman @ 22.02.2018. 22:31 ] @
pih bre, mislim da si u pravu, videcemo sutra (ne smem sad da drndam po
zamrzivacima zena ce me uistroji ako probudim bebu)
[ mjanjic @ 23.02.2018. 01:46 ] @
Ima libela sa preciznošću 0.01 mm/m, ali košta: https://www.leveldevelopments....level-140mm-long-sens-0-01mmm/ (ima još sličnih modela po sličnim cenama na tom sajtu, a ima sličnih i od drugih proizvođača).

Međutim, kako nagib može biti u bilo kom pravcu, rešenje je "bulls's eye" malo veće preciznosti, a ako ti ne treba baš u stoti deo stepena, može da posluži i nešto od ovih: https://www.google.rs/search?c...mp;bih=668&dpr=1.2#imgrc=_

[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 03:21 ] @
ma 1 stepen mi je dovoljno za sve sto ja licno radim, nema ovde price o
"potrebno" vise me zanima kako tacnije, same potrebe sam ispunio vec :)

ovo prvo nemam pojma kako funkcionise, cemu sluzi taj mikrosraf gore, za
kalibraciju?

ovaj boolseye sam gledao, pa i ovi na slici, mehur je manji od
centralnog kruga i ti ga kao odokativno namestis da bude u sredini, ja
sam to odokativno hteo da izbegnem :D
[ SASA M. @ 23.02.2018. 05:46 ] @
I dalje mislim da ti je kao prirucna vrijanta visak najbolji. Davno mi je trebao u jednom momentu, uzeo sam obican konac za sivenje, umesto tega uzeo najobicniju svecicu za automobile, vezao kraj za gornju elektrodu. Priblizio zidu, cekao da se malo umiri i oobelezio dve tacke tamo gde su mi trebale.
Sto se tice vagresa, nisam ga spominjao jer je vec spomenut, mada sam koristio samo jednom, dobio sam nekozistentne rezultate. Naime, voda u crevu nije bila ravna tamo gde se zavrsavala vec je tamo gde je dodirivala zid creva bila nekako konkavna pa je bilo nemoguce bas precizno odrediti tacna linija koja treba da se obelezi. U gradjevini to i nije problem, milimetar gore, dole, ali ako se zeli bas precizno malo ostavlja sumnju
[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 05:53 ] @
ja probo sa srafom, vezo za konac i sraf se nakrivi i konac ne ide ravno
na dole vec je ravan izmedju tacke gde je moj prst i centra mase
srafa... mozda bi sa nekom iglom ili necim slicnim bilo bolje al ..

sto se vagresa tice ja sam davno koristio kada smo veliki strug
montirali kod jarana u garazu, nije nam bilo znacajno mm gore dole ali
smo u crevo sipali alkohol a ne vodu i ta konkavnost je mnogo manja,
valjda je pov. napon alkohola mnogo manji nego od vode
[ SlobaBgd @ 23.02.2018. 07:10 ] @
Pravi, zidarski visak (a ne one igračke za radiesteziju) mora da ima kvadrat stranica jednakih prečniku viska, pa se neće dešavati da konac/kanap pokazuje ukrivo.

[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 07:54 ] @
@slobabgd, naravno, ali nemam :(

odo da se igram sa vodom i ledom
[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 08:09 ] @
tesko ce ovo sa ledom, gledam ovu posudu za led pa to sve izaslo napolje
neravno, tesko da ce ovo da radi al nema veze ce se igramo... a ovaj
zidarski visak bi mogao i da kupim trebao mi je vec min 3 puta
[ Java Beograd @ 23.02.2018. 09:12 ] @
Iz sličnih razloga sam jednom, sasvim usput, kad mi i nije nešto trebao, kupio zidarski visak. Pravi, težak, sa onom pločicom. Pa kad zatreba - tu je !

Visak, zidarski, komada 1

I tako sam prestao da vezujem kanap za šrafove, navrtke, žice i svećice ...
[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 09:59 ] @
ja sam ga gledao dva tri puta u uradi sam i sve, ma koji ce mi, sledeci
put kad udjem u radnju kupujem :D


ne radi ovo sa ledom, povrsina je daleko od ravne
[ djoka_l @ 23.02.2018. 10:47 ] @
Za proizvodnju ravnog stakle se koriste (ili su se koristile) kade sa rastopljenim kalajem, kako bi obezbedili što ravniju površinu. Tako da, skupljaj kalaj, pa u onu tepsiju, umesto leda
[ dusans @ 23.02.2018. 10:54 ] @
Jel možeš negde da pozajmiš laserski građevinski vagres?
Video sam juče da neki relativno jeftin Bosch (oko 150 eura) ima preciznost +-1/8 inča na 33 feet-a a to je manje od 0.02 stepena.
[ SASA M. @ 23.02.2018. 12:48 ] @
A ja sam Bogdane ocekivao da ces do sad da napravis visak na nekoj cnc masini.
[ bogdan.kecman @ 23.02.2018. 14:04 ] @
samo u snovima :( .. veliki strug je zakljucan kod ortakove bivse ribe u
garazi (ce se prodaje najverovatnije) a mali strug sto je ovde kod mene
nema dodatnu osu da mogu konus da pravim ... da ne spominjem i da imam
jos jednu osu ne bi imalo sanse to da uradim sa dvoje male dece u stanu
... ni strug ni glodalice nisu upaljeni ima jedno godinu dana... mogao
sam da printnem nesto ali mi iskreno zao da trosim plastiku na to
[ Brozz @ 23.02.2018. 14:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja probo sa srafom, vezo za konac i sraf se nakrivi i konac ne ide ravno
na dole vec je ravan izmedju tacke gde je moj prst i centra mase
srafa...

Ovo ne bi trebalo da je moguce ako je konac savitljiv/mekan, a u pricipu uvijek jeste.
Konac mora da ide vertikalno, a tijelo koje je fleksibilno okaceno na kraju konca ce da se zarotira tako da mu centar mase bude u pravcu sa koncem.

Jedini nacin da 'konac' stoji ukrivo je ako je u pitanju neko debelo kruto i tesko savitljivo uze koje je kruto spojeno sa teretom na svom kraju.

Nemoj da te opticki buni to sto teret na kraju konca visi 'ukrivo', konac je sigurno vertikalan.

Dakle, uzmi sto tanji konac i objesi bilo sta na njega, sto teze to bolje. Primakni ga zidu koliko mozes ali tako da teg ne dodiruje zid.
Kad se njihanje zaustavi ugasi svjetlo u sobi, na suprotnom zidu sobe upali LED i na mjernom zidu obiljezi tankom olovkom pri vrhu i dnu gdje pada sjenka od konca.
[ mjanjic @ 24.02.2018. 00:54 ] @
Jeste mehur malo manji od kruga, ali do crte za 1 stepen ima poprilično, tako da ti je dovoljno precizno:
[ pbenka @ 26.02.2018. 16:51 ] @
Sferna, odnosno centrična libela (na gornjoj slici) je po pravilu manje osetljivosti od cevaste libele (libela koja se montira na "zidarsku libelu"). Osetljivost je veća, što je poluprečnik krivine unutrašnje površi libele veći. Lično sumnjam da je ta libela ovakve osetljivosti. Osetljivost možemo proveriti kada ravan koju proveravamo, nagnemo za određen ugao. Ako neku horizontalnu ravan dužine 1 m na jednom kraju podigneš za 1 mm, nagnuo si je za više od 3°. Pitanje je da li bi se mehur ove libele na slici pomerio skroz do kraja libele kada bi nagnuli sto od 1 metra za 1 mm. Druga stvar koju bi morali ispitati, da li je površ libele koja naleže na podlogu koju merimo, paralelna sa tangencijalnom ravni u centru libele, odnosno da li libela dobro pokazuje. Kod ove centrične libele se to može proveriti tako što oktrećemo libelu za 120° oko vertikalne ose i posmatramo da li se pomera mehur ili ne.

Kao što sam ranije napisao, ako se može jednostavnim priborom postići horizontala reda 1 mm (npr vagris crevo), povećanjem horizontalnog rastojanja može se smanjiti ugao nagiba. Kod korišćenja vagris creva treba paziti da pri punjenju ne ostanu mehurići vazduha u vodi.
[ dusans @ 26.02.2018. 17:02 ] @
Kupi novi digitron ili obnovi znanje iz trigonometrije.
Ako podigneš za 1mm onda je ugao 0.057 stepeni a ne 3 stepena - dakle jedno 50x manji.
Ako je ugao 3 stepena onda si podigao sto za 52.33 mm a ne za 1mm - dakle jedno 50x više.

Kako si uopšte uspeo da dobiješ one brojeve?
[ zica49 @ 26.02.2018. 19:55 ] @
Citat:
djoka_l:
Za proizvodnju ravnog stakle se koriste (ili su se koristile) kade sa rastopljenim kalajem, kako bi obezbedili što ravniju površinu. Tako da, skupljaj kalaj, pa u onu tepsiju, umesto leda :D

Moze tepsija sa vodom u zamrzivac vec probano i radi.
Ako je nedovoljna preciznost na vodu pre zaledjvanja spustiti plutajucu plohu.Gornja strana mora biti suha.Ja predlazem komad pluto ploce od nekoliko mm.
Preciznost povrsine se takodje moze postici uljevanjem osnovne kolicine vode koja ce postat deblji led pa naknadno doliti za led od nekoliko mm.
[ jozimir @ 27.02.2018. 11:30 ] @
Priprema:
Uzmi neku dasku ili ploču manju od dužine stola.
stavi je na sto i nacrtaj liniju na gornjoj površini te daske.

Postupak:
1 Postavi uglomer - libelu pored te linije
2 Očitaj rezultat.
3 Zarotiraj uglomer - libelu za 180° oko vertikalne ose i postavi je pored linije
4 Ponovo očitaj rezultat.
5 Po potrebi korigovati nagib daske podmetanjem 'nečega' pod jedan kraj daske (recimo listovi papira).
6 ponoviti postupak dok oba očitavanja ne budu ista.

Kada oba očitavanja budu ista imaš idealno horizontalnu površinu!

Ako je tvoj uređaj dobro baždaren očitavanje bi trebalo da je 0.

U suprotnom imaš (znaš) kolika ti je greška instrumenta.
[ dusans @ 27.02.2018. 11:36 ] @
E svaka ti čast!
[ bogdan.kecman @ 27.02.2018. 12:09 ] @
@jozimir, jbt koji sam ja pajser nad pajserima, to je procedura koju na
glodalici radim non stop (pandam iste) da bi mi glodalo bilo normalno na
radnu povrsinu :D :D :D nije mi uopste palo na pamet da uradim isto to
sa libelom :D :D :D
[ SASA M. @ 27.02.2018. 12:38 ] @
Da, ali osnovni problem koji je opisan je da mu je ocitavanje libelom neprecizno, pa se ne moze pouzdati u polozaj koji mehur zauzima. Inace, sad ce da zaledi i Sava i Dunav, pa ce imati ravnu povrsinu
Ako ne bude to dovoljno idemo negde na sever gde se more pre zaledi, ponesemo neku brlju za poboljsanje motorike, pa ima da ga uhorizontalimo samo tako.
[ Java Beograd @ 27.02.2018. 12:52 ] @
Pa da, ali ovom metodom može da ustanovi da li je zapravo libela neprecizna ili nije.
A ako je neprecizna, može da je "tjunira" da bude apsolutno precizna.
[ pbenka @ 27.02.2018. 17:45 ] @
Citat:
dusans:
Kupi novi digitron ili obnovi znanje iz trigonometrije.
Ako podigneš za 1mm onda je ugao 0.057 stepeni a ne 3 stepena - dakle jedno 50x manji.
Ako je ugao 3 stepena onda si podigao sto za 52.33 mm a ne za 1mm - dakle jedno 50x više.

Kako si uopšte uspeo da dobiješ one brojeve?


Digitron dobro radi a i znanje iz trigonometrije je solidno. To što sam se zeznuo je da sam minute proglasio za stepene. Tih 0.05730 stepeni je nešto više od 3 minute (tačnije 3 minute i 26 sekundi). Postupak jozimira je korektan, jedino je pitanje sa koliko podmetnutih listova papira će mehur zidarske libele odstupiti toliko da mi registrujemo.

Postupak sa tepsijom vode u zamrzivaču ima jednu manu, sve se mora meriti bez vađenja tepsije iz zamrzivača. Ukoliko se izvadi tepsija iz zamrzivača i stavi na neku drugu podlogu, izgubi se referenca.