[ utopijanac @ 25.03.2018. 20:58 ] @
Zdravo svima.

Treba mi mala pomoc.
Zeleo bih da u dvoristu izgradim garazu od nekih ~50 m2 koja bi se sastojala iz 3 prostorije.
Jedne velike za auto, bicikle i slicno, jedne manje u vidu radionice/supe za drzanje alata, kolica, itd, i jedno malo kupatilo sa lavaboom i wc-om.
Moja zena je zatim predlozila da podignemo zid jos nekih 1,5 m i napravimo potkrovlje za bilijarski sto, mali sank, i generalno sve sto bi jedan man's cave trebao da sadrzi :-)

Problem je u sledecem.
Ne mogu da dobijem dozvolu za takav objekat. Navodno, pomocni objekat u dvoristu moze da ima samo jednu etazu, znaci bez potkrovlja.
A dozvoljena visina objekta je 3 m, sto mi nije dovoljno da naknadno napravim unutra sprat, ili neku galeriju.
Naravno, mogao bih sve ovo da gradim u nizu, ali je to duplo vise materijala, dupli krov, temelj, a i nije toliko cool :-)

Moja pitanja su sledeca:
- Da li neko ima ideju kako bi ovo bilo najbolje izvesti, tj. da li postoji varijanta, a da nije u nizu?
- Koji materijali su najjeftiniji za ovako nesto? Mozda blok i limeni krov? Izolacija bi svakako postojala.

Hvala na odgovorima...
[ zica49 @ 27.03.2018. 07:01 ] @
Ako ne mozes u visinu idi sa tim bilijarom ispod POS-1 ili podrum....jos je interesantnije nego potkrovlje.
[ utopijanac @ 27.03.2018. 09:00 ] @
Sta je POS-1? :-)
Inace ne moze ni varijanta sa podrumom, proverio sam :-/
[ djoka_l @ 27.03.2018. 09:46 ] @
Auto komotno staje na 5*2.5 metara, ali budimo velikodušni, pa da predvidimo 6*4 metra što mu izađe 24m2.
Dakle pola garaže sa auto, i druga polovina za sve ostalo, možeš komotno da sve staviš na jedan sprat.
[ botr @ 27.03.2018. 09:52 ] @
Dozvoljeno je 3m, a koliko tebi treba? Uvek moze malo da se prekoraci, 30-40cm, tolerise se. Radionica, supa, itd. mogli bi da budu malo ukopani, cime bi dobio malo vise prostora, ne moras ni puno da ides u visinu u tom delu, koliko da ne udaras glavom u plafon. U projektu ne spominjes potkrovlje, vec tavan. Dalje, taj deo potkrovlja mozes da napravis plocu iznad radionice, supe, stepeniste, predvidis otvore za prozore i kasnije ih otvoris, a mozde mozes i po projektu, jbg, hoces da imas prozor na tanu, moze ti se, hoces da se bahatis.


Jedino sto mogu da ti traze, ako te neko prijavi, je da uskladis objekat sa projektom, tako da projekat treba da napravis pazljivo, odnosno, ad ucrtas stepenice, itd. Pitaj, ali trebalo bi da je dozvoljeno da napravis stepenice do tavana. Ako nije, ostavis prostor i kasnije napravis drvene.

Ne znam da li su tako strogi u Subotici, kod mene ljudi rade svasta, prekoracuju sve moguce mere i niko ih ne dira, sto je zalosno, jer bas preteruju i ugrozavaju druge svojom gradnjom.
[ utopijanac @ 27.03.2018. 11:06 ] @
Ukupna visina je trebala da bude 4,5m.
Mogu nesto da smanjim, ali 1,5m mi je mnogo. I moja je ideja bila da napravim sa krovom pa nakvadno ubacim sprat od drvenih greda.
Moracu da nacrtam u programu pa da vidim da li je izvodljivo sve uglaviti 3m+ nesto malo.
Ne znam koliko su strogi, nemam iskustva sa njima.
Hoces da uradis sve kako treba, ne daju..
[ duca011 @ 27.03.2018. 21:58 ] @
Pedeset kvadrata je vise nego dovoljno da sve to što želiš spakuješ na jednu etažu. Meni je u garazi koja je 25 kvadrata auto, sporet smederevac, horizontalni zamrzivac, veš mašina, stelaža za zimnicu i kotao za centralno grejanje. Bude mesta i za 2 bicikla kosacicu i trimer. U onih ostalih 25 mozes da spakujes i malo kupatilo cca 2,5 kvadrata, mini radionicu i sobu za uzivanje..nemas potrebe da ides u visinu.
Uzmi papir i olovku, crtaj i videces koliki je to prostor. Pa ljudi naprave dvosoban stan sa sve kuhinjom, trpezarijom, hodnikom i ostavom na tolikom prostoru.
[ botr @ 29.03.2018. 07:54 ] @
A sta ako prostor oko tog objekta nasipas zemljom, pa tako vestacki podignes nivo terena? Izgradis koliko ti treba, onda rascistis tu zemlju oko objekta? :D
[ Java Beograd @ 29.03.2018. 08:20 ] @
duca011 je u pravu. U 50m2 može svašta da stane.
Deo za parkiranje 5.5 x 4 = 22 m2 je sasvim dovoljno za prosečan i prosečno veći porodični auto. Ostaje 28 m2 za ostalo

Sad ide caka: ako praviš potpuno odvojenu prostoriju za radionucu / alat, onda ti za nju treba nešto više prostora. Na primer desetak kvadrata. Ali ako je to jedan prostor, onda može i manje. Ono varijanta da je radionica u dnu ili u enkom njenom delu garaže.

Mislim da je ovde bilijar soba najveći problem. Za prosečnu bilijar sobu treba, koliko sam bar video na netu oko 5 x 4 = 20 m2 Sve drugo, uključujući i bar, i wc, i ostavu i radionicu može komontno da se smesti.

Par zanimljivih slika posle guglanje na "house garage interior design"

Galerija može nešto u ovoj varijanti, tj. nešto slično ovome: u delu garaže gde će se auto "zavući" i gde svakako neće biti stajaće visine može da se napravi galerija, pre svega kao skladišni prostor.




Evo i slikovito ono oko jedinstvenog prostora za auto i za radionicu.