[ Jamajca @ 03.04.2018. 19:15 ] @
kako vam se cini ?

Znam da je fiksni vec odavno out i da je kablovski potisnuo dosta ADSL ali sad sam vieo neku ponudu i samo za Wireless internet flat (da ne reklamiram gde). Konacno bih mogao da odjavim fixnu liniju i aDSL i ustedim oko 1200 dinara.

Nije mi jasno i zasto su razvlacili OPTIKU po gradu do rezidencijalnih korisnika ?
[ anon334571 @ 03.04.2018. 19:32 ] @
Ne bih ja tako lako otpisivao fixni, pogotovu ne adsl. Mnoge firme posluju preko fixnog, mnogo je adsl korisnika u ruralnim delovima. Po gradovima su kablovski sistemi i optika na prvom mestu i uglavnom je njihova usluga najpovoljnija. Ali čini mi se da u Srbiji vise nema analognih centrala, sve su digitalne i omogucavaju adsl i eto interneta.

Medjutim, kolko se vidi 4g internet se razvija punom parom a smislja se i mehanizam za 5g. Skoro cela Srbija je pokrivena 4g signalom. Signal je dobar, jak, stabilan a brzine mnogo veće nego sto to adsl nudi. Opet sve je stvar izbora. Pored mts i telekoma postoje i postojace druge firme koje ce da koriste fixnu infrastrukturu da ponude neke pakete, tipa televizija internet telefon i slicno.

Medjutim danas izgleda da je lakse, jeftinije i bolje pustiti bezicni signal nego kroz bilo koju mrezu, vece su brzine, sto je malko smesno... tipa tolike bandere i kablovi, mobilni provajderi sve rade bezicno i ispade brze :)
[ Jamajca @ 03.04.2018. 19:38 ] @
ali bazne stanice su ipak povezane kablovima tj optikom.

Kad sam pokrenuo topic mislio sam na adsl za rezidencijalne korisnike.
[ Doktor Hlad @ 04.04.2018. 09:42 ] @
Citat:
Jamajca:
kako vam se cini ?

Znam da je fiksni vec odavno out i da je kablovski potisnuo dosta ADSL ali sad sam vieo neku ponudu i samo za Wireless internet flat (da ne reklamiram gde). Konacno bih mogao da odjavim fixnu liniju i aDSL i ustedim oko 1200 dinara.

Nije mi jasno i zasto su razvlacili OPTIKU po gradu do rezidencijalnih korisnika ?


Ako ti je jedini kriterijum cena onda nije ni cudo sto ti nije jasno :)

Kod bezicnog sistema prenosa svi korisnici koriste zajednicki medijum za prenos podataka - etar. Tako da to nikad nece biti kvalitetno kao kabl. Cak i kod 5G, 6G, koji god hoces G, uvek ce da bude ta sitnica da su svi na istom i veoma ogranicenom medijumu dok kod kabla nisu. Hardverska brzina na kablu se moze povecati (najgori scenario - dodas jos jedan kabl) a kod etra ne moze - jer ne mozes da uvedes jos jedan etar ili da postojeci prosiris nadogradnjom :)

Ako mene pitas koriscenje bezicnog interneta u stacionarnim uslovima je cista zloupotreba resursa i ja bih to zabranio.
[ flighter_022 @ 04.04.2018. 10:00 ] @
ADSL... hmmmm, da. Po meni, postoje samo dva problema sa ADSL vezama kod nas, relativno visoka cena, i mala brzina slanja podataka za novac koji ste dali.

Ja sam uz računar barem 10 sati dnevno (da nije zdravo, nije, znam, znam), a sam računar je online barem 20 sati dnevno i primetio bih bilo kakav downtime. Desi se, u toku jednog meseca, da na po nekoliko minuta ne bude konekcije, ali to je sve. Koristim 50/2 Mbps vezu i radi veoma dobro (ispod 100m kablova od mene do najblize centrale).

Kao backup koristim VIP uređaj, 40/6 Mbps, i sa ta dva šansa da budem offline kada mi treba internet (a treba mi uvek, haha) je gotovo nula. A ako ta dva i stradaju u usto vreme nekom magijom, tu je treća opcija, mada sam tu limitiran mesečnim protokom, ali ipak postoji kao opcija.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 11:16 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Jamajca:
kako vam se cini ?

Znam da je fiksni vec odavno out i da je kablovski potisnuo dosta ADSL ali sad sam vieo neku ponudu i samo za Wireless internet flat (da ne reklamiram gde). Konacno bih mogao da odjavim fixnu liniju i aDSL i ustedim oko 1200 dinara.

Nije mi jasno i zasto su razvlacili OPTIKU po gradu do rezidencijalnih korisnika ?


Ako ti je jedini kriterijum cena onda nije ni cudo sto ti nije jasno :)

Kod bezicnog sistema prenosa svi korisnici koriste zajednicki medijum za prenos podataka - etar. Tako da to nikad nece biti kvalitetno kao kabl. Cak i kod 5G, 6G, koji god hoces G, uvek ce da bude ta sitnica da su svi na istom i veoma ogranicenom medijumu dok kod kabla nisu. Hardverska brzina na kablu se moze povecati (najgori scenario - dodas jos jedan kabl) a kod etra ne moze - jer ne mozes da uvedes jos jedan etar ili da postojeci prosiris nadogradnjom :)

Ako mene pitas koriscenje bezicnog interneta u stacionarnim uslovima je cista zloupotreba resursa i ja bih to zabranio.


naravno daje cena svima bitna. A vecini je protok neces verovati sasvim sporedan jer ga ne koriste u profi svrhe vec da procitaju vesti i posalju koji poziv i poruku.

Kako mislis to etar je veoma ogranicen medijum ?
[ mb57 @ 04.04.2018. 11:26 ] @
Ne znam kakva je sad situacija u Srbiji. Dok sam živeo u Srbiji, Telekom Srbija je bio monopolista, svi su koristili njihov server pa time i cene interneta.
Koliko vidim, još uvek u Srbiji niko ne nudi 1:1 brzine DL i UL?
UL je u Srbiji misaona imenica. 4mbps reklamiraju kao High End?
O cenama interneta je tek suvišno pričati.
Mislim da će ADSL još dugo biti pojam interneta u Srbiji.
Sećam se, među prvima sam u Srbiji imao ISDN priključak u stanu i tada 128kbps! ADSL tada nije niko nudio pa sam za korisnike običnog Dial Up bio pojam.
Kasnije su krenuli opcije ADSL, kablom, bežično ali su UL brzine ostale pusti san kao i normalne cene.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 11:55 ] @
malo veci UL ti se smatra profesionalnom vezom, a ne namenjenom rezidencijalnim korisnicima, narodnim masama takoreci ! To sto neki nece da se otvore za UL, to je njihov problem.

A ima sad i Kablovska osim aDSL.

pogledaj malo sta ima https://www.mts.rs/poslovni/in...odataka/internet/velike-brzine
[ Java Beograd @ 04.04.2018. 12:06 ] @
A i realno, meni kao "rezidencijalnom korisniku" upload i treba 10x manje, taman koliko je i manji u ADSL-u.

Mislim, nisu ADSL izmislili Srbi u Lelekomu.
[ mb57 @ 04.04.2018. 12:12 ] @
Citat:
Java Beograd: A i realno, meni kao "rezidencijalnom korisniku" upload i treba 10x manje, taman koliko je i manji u ADSL-u.

Mislim, nisu ADSL izmislili Srbi u Lelekomu.

Nije bitno da li tebi treba ili ne nego zašto je UL ograničen u Srbiji i zašto su cene visoke?
Godinama koristim cloud i u Srbiji, aploudovati veći sadražaj traži vreme.
Da ne ulazimo u to koliko to nekome treba ili ne, po tom pitanju Srbija je u XXI veku samo kalendarski.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 12:15 ] @
jel ti znas sta je aDSL ili se zezas ?
[ Java Beograd @ 04.04.2018. 12:18 ] @
Citat:
mb57:Godinama koristim cloud i u Srbiji, aploudovati veći sadražaj traži vreme.
Pa ako si uz'o ADSL 10/1 onda je logično da će upload većeg sadržaja da traje.
Što reče Džamajka, zato se i zove Asinhroni DSL.

Za široke narodne mase ADSL 10/1 omogućava komotno surfovanje običnih sadržaja, čak i stream ne-HD video sadržaja. Kome treba više - on uzme više.
[ mb57 @ 04.04.2018. 12:25 ] @
Citat:
Jamajca: jel ti znas sta je aDSL ili se zezas ?

Ti ne čitaš ili ne umeš da čitaš?
Lepo sam napisao da će ADSL još uvek biti pojam u Srbiji jer je Srbija samo kalendarski u XXI veku.
Kada sam napisao da niko ne nudi brzine 1:1 DL-UL, to govori da niko ne nudi bolju opciju od ADSL i kabla a da je finansijski prihvatljivo.
Ne znam kakva je sada situacija sa mobilnim provajderima (brzina, pokrivenost, cena, količina mb-gb).
Ako sada ne kapiraš, jbg, odustani.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 12:27 ] @
pa koliko bi ti bio spreman da platis 40/40 ?
[ mb57 @ 04.04.2018. 12:33 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
mb57:Godinama koristim cloud i u Srbiji, aploudovati veći sadražaj traži vreme.
Pa ako si uz'o ADSL 10/1 onda je logično da će upload većeg sadržaja da traje.

Uzeo sam ono što se jedino i nudilo.
Zato i kažem, ne znam kakva je sada situacija u Srbiji, da li se nešto promenila na bolje.
U Rusiji, gde živim, internet je džabaka kako fiksni tako i mobilni.
U stanu imam 100/100mbps za 200 rubalja ili oko 350 dinara a na telefonu, paket koji se prenosi (350 min razgovora i 10gb interneta) za 300 rubalja ili nekih 550 dinara.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 12:43 ] @
ej ajd pliz odje8i VISE u troskocima sa tom tvojom Rusijom i nemoj vise da trolujes temu.

Valda je jasno da govorimo o SrbijiTM
[ mb57 @ 04.04.2018. 13:02 ] @
Citat:
Jamajca: ej ajd pliz odje8i VISE u troskocima sa tom tvojom Rusijom i nemoj vise da trolujes temu.

Valda je jasno da govorimo o SrbijiTM

Ajde smoru sa više naloga, ti oladi. Tebi se priviđa Trocki a ja navodim samo podatak sa brzinom i cenom interneta.
Da sam napisao da je to u nekoj zemlji zapada, šta bi onda napisao?
Upravo i govorim o internetu i o tome da u Srbiji nema volje da se nešto promeni na bolje.
Rekoh, dok sam bio u Srbiji, Telekom je bio monopolista sa svojim serverom.
Niko da kaže, ima li sada ima konkurencije ili i dalje svi koriste server Telekoma.
Ako i dalje koriste, onda je ADSL ostao pojam interneta.
[ Miroslav Jeftić @ 04.04.2018. 13:50 ] @
Citat:
mb57
Rekoh, dok sam bio u Srbiji, Telekom je bio monopolista sa svojim serverom.
Niko da kaže, ima li sada ima konkurencije ili i dalje svi koriste server Telekoma.


Koji server Telekoma, na šta misliš tačno?
[ mb57 @ 04.04.2018. 13:58 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Koji server Telekoma, na šta misliš tačno?

O servru koji mi je omogućavao internet, vezu sa svetom.
U to vreme sve je išlo preko Telekoma.
Kasnije je, mislim telenor nešto najavljivao ali sam već otišao pa ne znam.


[ Jamajca @ 04.04.2018. 14:04 ] @
em sto si trol i ruski bot, em sto nemas pojma o telekomunikacijama, pa da li si ti normalan covece vise ?

Na svakoj temi urnises forum sa tvojim glupostima. idi bre napravi sajt rusijanajnajzemljasveta.ru pa pisi do mile volje.

Ti kazes hocu adsl 1:1 ?! Pa to je kao da kazes dajte mi motocikl koji je traktor. ADSL je Asimetricna linija.

Ako ti je mali UL pa nazovi marketing sluzbu nekog provajdera i reci treba mi evci i oni ce izaci sa nekom ponudom.
[ Miroslav Jeftić @ 04.04.2018. 14:18 ] @
Citat:
mb57: O servru koji mi je omogućavao internet, vezu sa svetom.
U to vreme sve je išlo preko Telekoma.
Kasnije je, mislim telenor nešto najavljivao ali sam već otišao pa ne znam.


To je situacija od pre 10-ak godina koliko se sećam... nema više Telekom monopol.
[ mb57 @ 04.04.2018. 14:30 ] @
@Jamajka,

tvoj IQ ne dozvoljava da ukapiraš o čemu pišem a tvoj rečnik to samo potvrđuje.
ADSL u Srbiji je posledica monopolizma a ne tehničkih mogućnosti!
Nemam potrebe da se obraćam bilo kom provajderu pošto već par godina koristim brzinu 100/100 mbps. Mogu jedino da ih pozovem i pređem na veću brzinu, pošto nude.
[ mb57 @ 04.04.2018. 14:32 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
mb57: O servru koji mi je omogućavao internet, vezu sa svetom.
U to vreme sve je išlo preko Telekoma.
Kasnije je, mislim telenor nešto najavljivao ali sam već otišao pa ne znam.


To je situacija od pre 10-ak godina koliko se sećam... nema više Telekom monopol.

Ok, hvala na odgovoru, nisam znao.
Onda mi nije jasno zašto se situacija nije promenila na bolje u pogledu ponude interneta, bar u gradovima gde zbog broja korisnika provajder ima računa da uloži u mrežu (infrastrukturu) i ponudi brzine o kojim pišem.
Za provinciju će ADSL i dalje ostati najbolja opcija.
[ gilopile @ 04.04.2018. 14:40 ] @
Infrastruktura ne dozvoljava, a radi se na tome polako. U vecim gradovima cepaju vec 1GBps za neku normalnu cenu.
Nema se uslova, a ne da provajder ne moze da obezbedi velike brzine za neku realnu cenu. pogledaj i exenet u Nisu, pa u NS ima par provajdera koji nude ogromne brzine za malo para. polako se sire, vuce se optika...
Zaostali smo po tom pitanju, jbg, jer niko nece da ulaze. Ja pre 10-ak godina sam imao 1Mbps, a drug i Nemacke 50/50 za duplo manje para nego sto ja placam taj megabajt...I sada je slicna situaca.
[ Count Zero @ 04.04.2018. 14:42 ] @
Ponadao sam se da će Telekom da omogući Internet preko optike bez telefona, ali nema ništa od toga. Držim fiksni kao neki relikt, ne treba mi uopšte, ali mi odgovara IPTV i ADSL, pa eto i tog balasta.
[ gilopile @ 04.04.2018. 14:46 ] @
Fiksi kao fiksi mozete da odjavite, on nema nikakve veze sa ADSL-om i IPTV-om. Kabel ce ostati, naravno :)
[ bananaphone @ 04.04.2018. 14:47 ] @
Pa kad pricamo o ADSL (bakarna parica) vs optika vs mobile net, pricamo o last mile tehnologiji.

Svaka ima svojih prednosti i mana. Bakarna parica je vec nategnuta do krajnjih mogucnosti i nema vise prostora da se to nesto mnogo poboljsava ili siri, jedina prednost je sto je vec poznata tehnologija i sto je dostupna po celoj zemlji. Optika nije dostupna svima, odnosno tek sad se uvodi, normalno svi tehnicki parametri su mnogostruko bolji, kablovska je negde izmedju, mobile ima samo jednu tehnicku prednost nad ovih tehnologijama - mobilan je :D

Teoretski svaki koncentrator korisnika - bili oni na ADSL-u ili optici ili eNB-u (mobile) su dalje konektovani optikom prema core mrezi SP-a. Ali u praksi tu ima kojekakvih budzevina, pogotovo u Srbiji.

Wifi je samo nacin da se zaobidje Telekom u Srbiji, za taj last mile, tehnologija je naravno inferiorna u poredjenju sa ADSL-om (latency, gubitci paketa itd), ali pitanje je naravno specificne situacije, mozda je veza bakarnom paricom nekvalitetna a wifi se nalazi tu pored vase kuce, takodjer mnogi wifi provider-i nemaju optiku do same bazne stanice, nego dalje wifi-jem prebacuju saobracaj do centrale, sto naravno nikako nije pozeljno, jer uvodi daljnje gubitke itd...

[ Miroslav Jeftić @ 04.04.2018. 15:09 ] @
Citat:
bananaphone: Pa kad pricamo o ADSL (bakarna parica) vs optika vs mobile net, pricamo o last mile tehnologiji.

Svaka ima svojih prednosti i mana. Bakarna parica je vec nategnuta do krajnjih mogucnosti i nema vise prostora da se to nesto mnogo poboljsava ili siri, jedina prednost je sto je vec poznata tehnologija i sto je dostupna po celoj zemlji.


Kako gde, kod dosta korisnika bi mogli sutra podići upload, pa da umesto 50/2 bude 50/6 ili ne znam, 70/10, ali u tom slučaju bi sigurno imali problem da prodaju biznis pakete tipa 30/10 za 10x veći iznos.
[ mb57 @ 04.04.2018. 15:15 ] @
Citat:
gilopile:
Infrastruktura ne dozvoljava, a radi se na tome polako. U vecim gradovima cepaju vec 1GBps za neku normalnu cenu.
Nema se uslova, a ne da provajder ne moze da obezbedi velike brzine za neku realnu cenu. pogledaj i exenet u Nisu, pa u NS ima par provajdera koji nude ogromne brzine za malo para. polako se sire, vuce se optika...
Zaostali smo po tom pitanju, jbg, jer niko nece da ulaze. Ja pre 10-ak godina sam imao 1Mbps, a drug i Nemacke 50/50 za duplo manje para nego sto ja placam taj megabajt...I sada je slicna situaca.

Da, upravo to što navodiš je poenta.
Srbija zaostala, za velike pare nudi malo.
Ako je polako krenula ponuda normalnih brzina, možde će to naterati i Telekom da promeni svoju neposlovnu politiku?
[ Doktor Hlad @ 04.04.2018. 15:19 ] @
Citat:
Jamajca:naravno daje cena svima bitna.


Rekao sam "ako ti je jedini kriterijum cena". Meni nije. Na prvom mestu mi je kvalitet pa tek onda cena.

Citat:
A vecini je protok neces verovati sasvim sporedan jer ga ne koriste u profi svrhe vec da procitaju vesti i posalju koji poziv i poruku.


Cemu onda pokretanje ovakve teme? To je kao da ja sad dodjem i kazem "Zasto prave sve bolje i bolje autoputeve da automobili mogu da idu sve brze i brze kad se ja licno vozim biciklom?".

Citat:
Kako mislis to etar je veoma ogranicen medijum ?


Na jednoj frekvenciji, u jednom momentu, na jednoj ogranicenoj lokaciji moze samo jedan uredjaj da emituje. Znaci, ako postoji LTE bazna stanica i na nju nakaceno 10 uredjaja i da kazemo da tehnologija koja je instalirana moze da obezbedi max 100Mbit/s to znaci da ako svi uredjaji od jednom hoce da rade download na toj lokaciji oni mogu da izvuku max 10Mbit/s. Teoretski.
[ bananaphone @ 04.04.2018. 15:24 ] @
@Miroslav - to je vec pitanje politike cena SP-a, a generalno nasi provideri kopiraju ono sto rade SP-evi u svetu.

Oduzima ti ono sto tehnologija sama po sebi vec nudi, da bi ti to mogao naplatiti kao dodatni servis :D

Fiksna IP, veci upload, ogranicenje broja GB kod mobilnih operatera itd. Da ne pominjem VoIP - kod nas su VoIP provider-i maltene gerila, drzava ih juri kao da diluju drogu, da bi zastitila Telekomov monopol, ne znam kakva je situacija sad - ali tako je bilo pre nego sto sam otisao iz Srbije...

BTW - VDSL2+ (kao naslednik ADSL-a) jeste asihron kao i ADSL, ali je maks upload rate tipa 100MBit/s, tako da su ogranicenja od 4MBit/s nije stvar tehnologije...

@Doktor - naravno, ali tako je sa svim IP pristupnim tehnologijama. Mislis da DSLAM koji ima 500 ADSL korisnika koji imaju 50MBit/s download rate - ima 25Gbit/s uplink ka netu :D?

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 04.04.2018. u 16:34 GMT+1]
[ Doktor Hlad @ 04.04.2018. 15:29 ] @
Citat:
bananaphone: Fiksna IP, veci upload, ogranicenje broja GB kod mobilnih operatera itd. Da ne pominjem VoIP - kod nas su VoIP provider-i maltene gerila, drzava ih juri kao da diluju drogu, da bi zastitila Telekomov monopol, ne znam kakva je situacija sad - ali tako je bilo pre nego sto sam otisao iz Srbije...


Situacija je sada takva da cik probaj da se povezes na sip.ot.rs (Orion Telekom SIP gateway) iz inostranstva :)

Do pre mesec dana je radilo normalno a sada moraju ljudi da zakupljuju VPN terminaciju ka Srbiji da bi im to radilo. Ako zoves Orion oni se naravno prave blesavi i nemaju pojma o cemu se radi :)
[ Jamajca @ 04.04.2018. 15:34 ] @
Citat:
bananaphone:
Pa kad pricamo o ADSL (bakarna parica) vs optika vs mobile net, pricamo o last mile tehnologiji.

Svaka ima svojih prednosti i mana. Bakarna parica je vec nategnuta do krajnjih mogucnosti i nema vise prostora da se to nesto mnogo poboljsava ili siri, jedina prednost je sto je vec poznata tehnologija i sto je dostupna po celoj zemlji. Optika nije dostupna svima, odnosno tek sad se uvodi, normalno svi tehnicki parametri su mnogostruko bolji, kablovska je negde izmedju, mobile ima samo jednu tehnicku prednost nad ovih tehnologijama - mobilan je :D

Teoretski svaki koncentrator korisnika - bili oni na ADSL-u ili optici ili eNB-u (mobile) su dalje konektovani optikom prema core mrezi SP-a. Ali u praksi tu ima kojekakvih budzevina, pogotovo u Srbiji.

Wifi je samo nacin da se zaobidje Telekom u Srbiji, za taj last mile, tehnologija je naravno inferiorna u poredjenju sa ADSL-om (latency, gubitci paketa itd), ali pitanje je naravno specificne situacije, mozda je veza bakarnom paricom nekvalitetna a wifi se nalazi tu pored vase kuce, takodjer mnogi wifi provider-i nemaju optiku do same bazne stanice, nego dalje wifi-jem prebacuju saobracaj do centrale, sto naravno nikako nije pozeljno, jer uvodi daljnje gubitke itd...



hm, last mile ?

pa recimo kad je krenuo aDSL preko parice pa do centrale najpre su sve centrale u gradu bile povezane u opticki obruc. Govorim za NS jer sam bas kad se to radilo bio na praxi u Telekomu pre xx godina.

I onda je isla parica od centrale i znalo se koliko je parica svaka udaljena od centrale. Moja je npr bila 1280m. Dakle od mog stana do centrale 1280 metara parice SAMO MOJE. Sada npr optika se pomerila ka rezidencijalnom kroisniku, pa imam paricu nekih mozda 50 metara do optike ispred zgrade. Da li ce konacno optika doci do stana u vidu nekog NT ja se nadam. To bi bila 100% optika.


[ Doktor Hlad @ 04.04.2018. 15:38 ] @
Citat:
Jamajca: Dakle od mog stana do centrale 1280 metara parice SAMO MOJE.


Upravo to. A kod bezicnog prenosa je drugacije. Podaci idu kroz jednu frekvenciju ali ne samo tvoji nego i svih "drugara" nakacenih na istu celiju.
[ anon334571 @ 04.04.2018. 15:38 ] @
Citat:
gilopile: Fiksi kao fiksi mozete da odjavite, on nema nikakve veze sa ADSL-om i IPTV-om. Kabel ce ostati, naravno :)


Ja sam jedno vreme bio kod Oriona. Tačnije adsl sam uzimao od njih i oni su mi rekli da mora fiksni da mi bude aktivan, tako da sam mts-u plaćao 680 din preplatu za fiksni i orionu oko 1000 za internet. Najpre zato sam prešao na 4G. Ali ti kazes drugacije :/
[ Jamajca @ 04.04.2018. 15:45 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Jamajca: Dakle od mog stana do centrale 1280 metara parice SAMO MOJE.


Upravo to. A kod bezicnog prenosa je drugacije. Podaci idu kroz jednu frekvenciju ali ne samo tvoji nego i svih "drugara" nakacenih na istu celiju.

nisi sasvim u pravu.

Parica je samo moja do centrale a onda na DSLAM-u se multipleksuje na jedan opticki kabel.

Da li ti znas sta sve nosi jedan jedini otpicki kabel ?
[ bananaphone @ 04.04.2018. 15:48 ] @
@Doktor Hlad - upravo :D. Secam se kad je tipa Verat net nudio besplatan ADSL/VDSL svakom ko dobije paricu do njih - tipa pocetkom 2000-tih. Trunkovali su VoIP za nekog, pa im je Telekom nabacio pupinove kalemove ili neko tako njesra na parice, prakticno im isekli sve korisnike koji su isli preko bakra. Pa su onda da prezive krenuli sa wifi-jem - totalna divljina na sve strane.

Ne znam kakav je legalni status, da li je legalno trunkovati VoIP u Srbiji, pre nije bilo ni legalno...

@Jamajca - termin je "last mile" za vezu izmedju krajnjeg korisnika i operatera...

Da bila je optika izmedju centrala ali mnoge centrale su bile povezane preko STM-1 uredjaja, tako da si imao DSLAM za XY korisnika koji imaju recimo 8MBit/s download rate, pa je to islo na 1GBit/s uplink sa DSLAM-a, koji je isao na 155MBit/s opticki prsten i sl nebuloze.

Istureni stepeni su radjeni u to vreme za nove korisnike, recimo izgradi se nova zgrada ili celo naselje, bilo je jeftinije dovuci optiku ispred i staviti MSAN u kontejneru, nego vuci bakar od centrale do novog naselja...



[ Aleksandar Đokić @ 04.04.2018. 15:55 ] @
Citat:
O servru koji mi je omogućavao internet, vezu sa svetom.


DJole (kaludjerica), ti li si?
[ Doktor Hlad @ 04.04.2018. 16:00 ] @
Citat:
Jamajca:Parica je samo moja do centrale a onda na DSLAM-u se multipleksuje na jedan opticki kabel.


Mi ovde govorimo o last mile a ti uporno mesas pa ti zato nije jasno o cemu se radi.

Citat:
Da li ti znas sta sve nosi jedan jedini otpicki kabel ?


Sta god da nosi dimenzionisan je za to. A etar ne moze da se dimenzionise tako jednostavno.
[ anon70939 @ 04.04.2018. 17:02 ] @
Citat:
mb57:
Ne znam kakva je sad situacija u Srbiji. Dok sam živeo u Srbiji,....

Sad si me skroz zbunio... u nekoj prethodnoj temi tvrdis da za razliku od bananaphone ti zivis u Srbiji ali radis u Rusiji...Sad ispade da ipak ne zivis... I jos me optuzujes da izvrcem cinjenice..
ccc
A njega prozivas da nema sta da prica o Srbiji.
Licemerno malo?
[ Jamajca @ 04.04.2018. 17:29 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Jamajca:Parica je samo moja do centrale a onda na DSLAM-u se multipleksuje na jedan opticki kabel.


Mi ovde govorimo o last mile a ti uporno mesas pa ti zato nije jasno o cemu se radi.

Citat:
Da li ti znas sta sve nosi jedan jedini otpicki kabel ?


Sta god da nosi dimenzionisan je za to. A etar ne moze da se dimenzionise tako jednostavno.


"dimenzionisanje etra", jel to mzoda TRECE OKOTM
[ anon334571 @ 04.04.2018. 18:18 ] @
Ja se ipak ne bih slozio da je "etar" tako beznadezan. Bez obzira, da bi se postigao prenos velike kolicine podataka, signal mora da se digne na par gigaherza, a kad već imaš gigaherze vrlo je lako to ugraditi u bilo koji bezicni prenos :) Tako da je optika suvisna, samo da se elektronika pripremi za veliku frekvenciju, a to i nije jeftino.
[ Jamajca @ 04.04.2018. 18:42 ] @
EM spektar je vaistinu ogroman.
[ Count Zero @ 04.04.2018. 20:06 ] @
Citat:
Fiksi kao fiksi mozete da odjavite, on nema nikakve veze sa ADSL-om i IPTV-om. Kabel ce ostati, naravno :)

Poznanik mi radi u telekomu i kaže to sad ne može, kad se malo razvije optika, biće možda. A u poslovnici mts i stoje paketi sa optikom, u kojima jeste fiksni, tako da kapiram da to ne može (još)
[ Everbeck @ 04.04.2018. 22:08 ] @
Vidim pominjete etar. Znao sam da postoji!
[ mjanjic @ 04.04.2018. 23:19 ] @
Pa "nešto" postoji, EM zračenje se širi kroz "ništa", a naučnici EM i derivate (električno, magnetno) nazivaju "stranjem sredine", sami ne umeju da objasne koje sredine i šta to znači.

Dakle, recimo da se radi o čistoj energiji, tj. tu materije nema, međutim onda se postavi pitanje šta je materija? Da li su elementarne čestice materije u stvari neki poseban oblik energije?

Na kraju krajeva, astrofizika još nema odgovor na pitanje o "tamnoj materiji" i "tamnoj energiji", mada su to pogrešni nazivi, već se radi o nevidljivoj materiji i energiji koju ne možemo detektovati. Kao što domoroci ne mogu da detektuju magnetno polje ili eventualno mogu da detektuju njegovo postojanje pomoću namagnetisane igle, tako i mi ne možemo da detektujemo neke oblike materije i energije, a pojma nemamo imaju li veze sa EM zračenjem i tim "etrom".

Jednostavno, ako za nešto nije dokazano ni da postoji niti da ne postoji, to znači da još uvek nemamo definitivan odgovor na to pitanje.
[ gilopile @ 05.04.2018. 03:12 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
bananaphone: Pa kad pricamo o ADSL (bakarna parica) vs optika vs mobile net, pricamo o last mile tehnologiji.

Svaka ima svojih prednosti i mana. Bakarna parica je vec nategnuta do krajnjih mogucnosti i nema vise prostora da se to nesto mnogo poboljsava ili siri, jedina prednost je sto je vec poznata tehnologija i sto je dostupna po celoj zemlji.


Kako gde, kod dosta korisnika bi mogli sutra podići upload, pa da umesto 50/2 bude 50/6 ili ne znam, 70/10, ali u tom slučaju bi sigurno imali problem da prodaju biznis pakete tipa 30/10 za 10x veći iznos. :)


Stvarno su cene paketa kod MTS-a bagatela. Izmedju 20Mbs i 50 je razlika od 100RSD, izmedju 50 i 100MBps je razlika 500 din. Problem je sto je infrastuktura u jako losem stanju, nista se ne ulaze u novu opremu, nove centrale, medju centrale vezane optikom do cvorista i sl. Tako da je ogroman broj korisnika ADSL-a u rualnim podrucjima i cak nekim delovima vecih gradova prisiljeno da koristi 10 i max 20MBps, jer vece brzine jednostavno ne mogu.

Koristio sam i Wi-Fi 5Ghz i mogao sam da biram koji cu paket, maltene sam da skrojim po meri, recimo 50/50 i sl. ali su cene totalno nerealne, tipa 7000 din...Zasu.
[ bananaphone @ 05.04.2018. 12:03 ] @
@gilopile - uglavnom razlog za te limite nije infrastruktura do centrale, nego bas ta parica izmedju krajnjeg korisnika i centrale, negde je parica suvise duga, negde je i nastavljana, ukratko loseg je kvaliteta.

Sam Telekom ima sasvim solidnu core mrezu - a ako uporedis sa ostalim providerima - ima fantastican core, interkonekciju kao Internetu necu ni da pominjem, ne znam kakva je situacija sad, ali pre nekoliko godina, vecina srpskih ISP-ova su uglavnom koristili telekomove Internet linkove...

Indikacija lose infrastrukture i dalje veze ka Internetu provider-a bi bilo upravo obrnuta situacija, gde ti imas lokalno 100MBit/s vezu do kuce, ali kad pokusas da uradis download sa bilo kog servera u svetu, ne mozes da postignes ni 10-ti deo te brzine.
[ Jamajca @ 05.04.2018. 12:36 ] @
vlasnik komplet infrastrukture je Telekom u Srbiji. Tako da internet ide preko njih, osim ako niste na kablovskom.

Ne znam tacno koji im je biznis model ostalim provajdrima, ali bez Telekoma netje da moze. Druga je sad stvar sto VIP npr nudi kucni aDSL a ustvari je preko 4G mreze ! :-)

Evo vidim da sito radi i Telenor ! Prakticno u Srbiji aDSL nudi samo Telekom i eventualno neki jos provajder.
[ Doktor Hlad @ 05.04.2018. 13:02 ] @
Citat:
Jamajca: "dimenzionisanje etra", jel to mzoda TRECE OKOTM


Trudim se da razumem ovu temu ali mi ne ide bas najbolje. Postavis pitanje, dobijes odgovor, onda pokusas svima da nam objasnis kako nasi odgovori nisu tacni a kada dobijes pojasnjenje koje ocigledno ne razumes prelazis na ismevanje... wtf?

Citat:
miltop: Ja se ipak ne bih slozio da je "etar" tako beznadezan. Bez obzira, da bi se postigao prenos velike kolicine podataka, signal mora da se digne na par gigaherza, a kad već imaš gigaherze vrlo je lako to ugraditi u bilo koji bezicni prenos :) Tako da je optika suvisna, samo da se elektronika pripremi za veliku frekvenciju, a to i nije jeftino.


Jeste ali to ima i svoje mane. Vise frekvencije ne mogu tako lako da prolaze kroz zidove i slicno. 5G je sjajan, radice na 28-40Ghz i svi se raduju nenormalnim brzinama koje ce moci da ostvari ali frekvencija na kojoj ce raditi podrazumeva po jednu baznu stanicu na svakom cosku. A to nece biti bas jeftino za izvesti...
[ Doktor Hlad @ 05.04.2018. 13:05 ] @
Citat:
Jamajca:Ne znam tacno koji im je biznis model ostalim provajdrima, ali bez Telekoma netje da moze. Druga je sad stvar sto VIP npr nudi kucni aDSL a ustvari je preko 4G mreze ! :-)


Mobilni operateri ce uskoro ponuditi hibridne rutere (LTE + DSL) kako bi povecali brzinu ili nadoknadili tamo gde LTE ne moze da obezbedi obecani protok.
[ Jamajca @ 05.04.2018. 13:07 ] @
sad sam informisan da Telekom planira optiku DO STANA.

projekat je trenutno u zastoju osim nekih podrucja u BG. Ne znam sta cekaju, mozda da vide da li ce 5G definitvno poslati aDSL u istoriju.
[ Jamajca @ 05.04.2018. 13:18 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Jamajca: "dimenzionisanje etra", jel to mzoda TRECE OKOTM


Trudim se da razumem ovu temu ali mi ne ide bas najbolje. Postavis pitanje, dobijes odgovor, onda pokusas svima da nam objasnis kako nasi odgovori nisu tacni a kada dobijes pojasnjenje koje ocigledno ne razumes prelazis na ismevanje... wtf?

Citat:
miltop: Ja se ipak ne bih slozio da je "etar" tako beznadezan. Bez obzira, da bi se postigao prenos velike kolicine podataka, signal mora da se digne na par gigaherza, a kad već imaš gigaherze vrlo je lako to ugraditi u bilo koji bezicni prenos :) Tako da je optika suvisna, samo da se elektronika pripremi za veliku frekvenciju, a to i nije jeftino.


Jeste ali to ima i svoje mane. Vise frekvencije ne mogu tako lako da prolaze kroz zidove i slicno. 5G je sjajan, radice na 28-40Ghz i svi se raduju nenormalnim brzinama koje ce moci da ostvari ali frekvencija na kojoj ce raditi podrazumeva po jednu baznu stanicu na svakom cosku. A to nece biti bas jeftino za izvesti...


nikad nisam cuo za termin "dimenzionisanje etra", ako mozes neki link da mi posaljes posto mi google nista nije izbacio ?!
[ bananaphone @ 05.04.2018. 14:22 ] @
@Jamajca - etar je termin koji se obicno koristi kao naziv prostora u kom se prostiru radio talasi. Frekventni opseg dodeljen za mobilnu mrezu je naravno limitiran, konfiguracija terena, gustina naseljenosti, kolicina vec postojecih radio uredjaja, broj baznih stanica od drugih operatera itd itd itd utice i staticki a sto je najgore i dinamicki na kvalitet usluge koju ces da imas na mobilnoj mrezi.

Recimo zivis pored BGD arene i dodje 20.000 novih pretplanika na koncert, i svi se nakace na bazne stanice koje ti koristis, svakako mozes da ocekujes degradaciju kvaliteta...
[ Jamajca @ 05.04.2018. 14:26 ] @
znam ja dobro sta je ETAR i sta su frekventni opsezi, kanali, sirina kanala i dr...

ali mene interesuje gde je nasao sintagmu "dimenzionisanje etra" posto ja to prvi put cujem.
[ Doktor Hlad @ 05.04.2018. 15:53 ] @
Upravo to je i poenta samo se ti trudis da je ne shvatis.
[ gilopile @ 06.04.2018. 00:12 ] @
Citat:
bananaphone:
@gilopile - uglavnom razlog za te limite nije infrastruktura do centrale, nego bas ta parica izmedju krajnjeg korisnika i centrale, negde je parica suvise duga, negde je i nastavljana, ukratko loseg je kvaliteta.

Sam Telekom ima sasvim solidnu core mrezu - a ako uporedis sa ostalim providerima - ima fantastican core, interkonekciju kao Internetu necu ni da pominjem, ne znam kakva je situacija sad, ali pre nekoliko godina, vecina srpskih ISP-ova su uglavnom koristili telekomove Internet linkove...

Indikacija lose infrastrukture i dalje veze ka Internetu provider-a bi bilo upravo obrnuta situacija, gde ti imas lokalno 100MBit/s vezu do kuce, ali kad pokusas da uradis download sa bilo kog servera u svetu, ne mozes da postignes ni 10-ti deo te brzine.


Pa to ti kazem. Sve se svodi na to da oni uopste nece da se cimaju tamo gde je losa infrastuktura, nece bre da uloze dinar para da zadovolje krajnjeg korisnika da moze da koristi njihove resurse/usluge u fulu, nego ce ti prodati ono malo jada po enormnoj ceni. Zasto bih ja placao 10Mbps, ako za 100 din vise imam 100Mbps kod njih?

A da je tih 100Mbps u odnosu na 10MBpa eazlika u dopati od 5000 din, da vidis kako bi sutra bager dosao ispred moje kuce da polozi kabel kako valja. Nece da se cimaju, oni, imas 10MB, ko te ebe, nama isti kurc, koristi to 24 meseca, pod ugovorom si i cao, Kad istekne, cimacemo te i uznemiravati da produzis pa ko ima jace zivce, popustice. Ako nemas drugi vid konekcije, popustas, naravno, ebace te jos 2 godine i to je to.

Da se vratim cas opet za ono gore...Znaci 10MBps i 100MBps je razlika smesna u parama, ali njima itekako znacajna bas zbog lose infrastrukture, jer ako je na toj relaciji losa centrala, 300 korisnika...imali bi svako malo prekide, pucanje konekcije = vise poziva kal centra, zalbi, izlazak terenaca koji bi morali da resavaju neresive probleme..A ovako, cepajte vas 300 po 10MBps da to radi kako treba, placajte nesto nizu cenu i svi zadovoljni. :)

` bolje 100 surfera, nego jedan torentdzija` :)

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 06.04.2018. u 01:23 GMT+1]
[ bananaphone @ 06.04.2018. 06:58 ] @
@gilopile - pa nece da ti provlace novu paricu. Ceo ADSL je izmisljen da se iskoristi postojeca infrastruktura do korisnika.

Ako je ta infrastruktura krs - sorry but hebiga. Ako budu provlacili nesto do korisnika - to ce biti optika, a to zaista i mnogo kosta, i ako zivis u selu gde treba neko da kopa 3km do tvoje kuce da bi tebi prodao uslugu za 50e godisnje vise - od onog sto ti sad naplacuje - hebiga dobro dosao u kapitalizam, ne isplati nam se :D
[ Jamajca @ 06.04.2018. 08:30 ] @
aDSL je sasvim zadovoljavajuci za ooogroman broj korisnika i genijalno resenje da se iskoristi najveca tehnicka infrastruktura na svetu: fiksna telefonska mreza.

4G paketi su isto kuul stvar ali se uvek nude sa GB limitom, dok je adsl flat.
[ anon334571 @ 06.04.2018. 15:59 ] @
Gledano realno, SVE kompanije i provajderi treba da se više posvete detaljima. Mi smo mala zemlja, i svako ima svoju računicu i potrebe kao i mogućnosti, infrastrukturu, novac i slično. To znači da pruzaoci internet usluga treba vise vremena da posvete posebnim uslugama. Nije to samo pustis internet kroz zicu i narode, glupa maso, ajde sad nakacite se.

Orion ADSL na primer, nudi statičku adresu za 600 dinara mesecno, skoro kao kompletan flat internet, sto je suludo. Zatim, mali je upload. VIP 4G ima dobar upload krece se do 10 mbps, mozda i vise, ali im je mreza NAT-ovana i ne moze da se dobije staticka adresa i onda kojce ti djavo upload kad ne mozes da to iskoristis. Svi provajderi imaju neke prednosti i mane. Treba to objediniti i zato kazem da posvete paznju detaljima da zadovolje svakog korisnika, pa jos da dodam IPTV, pa telefon, pa mobilni... trista cuda.

A sta oni uglavnom rade? Imaju neku prednost, to je uglavnom brzina i na nju se svi nakace po reklamama i misle privuci ce sve korisnike. Zatim, ne treba praviti toliku razliku izmedju pravnog i fizickog lica. Ako si pravno lice onda moze ovo, ako si fizicko, moooze ali duplo skuplje ili ne moze, ili preko veze...

Svaki korisnik je prica za sebe i treba uraditi studiju potreba i izabrati uslugu, ovu ili onu. To je to.

Eto mene hebe ta staticka adresa ili bar da je javna pa i dinamicka, da bih mogao da koristim svoj NAS server i web server. Imam 10 mbps upload a podatke drzim po cloudima jer ne mogu svom kompu da pristupim od spolja.

Pozz.