[ anon334571 @ 25.04.2018. 22:06 ] @
Možda je previše lično, ali nema veze. Veđ godinama imam problema sa ocem. Nisam u mogućnosti da se selim, mozda nekad a mozda nikad. Trudim se da izbegavam svaki kontakt s njim, ali večeras je puklo. Kad god ga odvezem negde i kad god sam s njim u javnosti, bilo gde, on se ponaša kao da sam njegova sluga, rob i kao da ne vredim ništa. Šta god kažem on mora da ispravi, ponizi me i onda se smeje. Mi... ja... nisam u nekoj materijalnoj situaciji, a on to ne želi da prizna ni sebi a kamoli drugima. Ja se ne stidim toga. On se stidi. Čak me je naterao da kažem kako sam kupio mlađa kola nego što jesu i onda sam uhvacen u lazi, dao je pare za zimske gume i ako mi poslednjih godina nikad ne trazim pare, čak i ja njemu pozajmljujem. A on se hvali kako je stekao čitavo bogatsvo a nema pas za sta da ga ujede, samo loče rakiju i vređa. Hiljadu sam puta rekao da neću više nigde da ga vozim, jer se ponaša prema meni kao prema krpi. Puko sam, svest mi je suzena i jedno od resenja, ne bih voleo, ali dođe mi da ga ubijem na najgori mogući način. Borim se sa time tako što se nakljukam bensedinima i onda me taj neopisivi bes prođe.

Nije to stvar od juče, trebao sam na vreme da se usprotivim... ali volim ovu kucu, ovu sobu, ovaj kraj. Nisam ozenjen a i to nema sanse dok je on ziv, jer je takav covek, lazno ponosan. Ne zeli da prizna da smo beda i ja kazem auto sam platio 1600 evra on kaze 2500, slaze godine starosti. To mi je samo sad na pameti. A nije bitno to, bitno je sto s njim ne mozes da izadjes na kraj jer je non stop pijan i pisli samo sta ima da pije, do duse i ne jede puno, ali bez obzira, odavno mi je teret. A on iskoriscava to sto sam sam, sto nemam decu i onda racuna on, moram da ga trpim. Puko sam, nadam se da ce ovi bensedini da me smire.

Da razovaram s njim nema vise vajde. svako ce reci da oca ne mozes da pobedis vec da naucis da se boris sa tom frustracijom. Ne zavisim od njega finansijski, ali zamislite svako jutro mrsko mi je da se budim jer znam da ce nesto da zvoca i da se hvali kako je sve ovo on stvorio. Kao da sam ja juce dosao u kuci, kao da mu 30 godina nisam pomagao u svakom poslu, od gradnje i zadanje raznih zgrada po dvoristu, od vozikanja autom, pa do toga da on prvi mora da proceni kakva treba da bude moja devojka i ako se njemu ne svidja uvek nadje nacin da mi je otera. Prosto, nabacuje joj komsije i razne ljude koji dodju u dvoriste. Morao sam sve ovo da napisem, jer je to psihicko nasilje u najvecoj meri. Sve vreme sam mislio da mogu da se izborim sa tim, ali ne mogu bez lekova. Popijem lek za smirenje i boli me uvo, ali ni to nije resenje jer doza je sve veca.

Znam da nigde nije sjajno, mnogo je porodicnih nasilja po Srbiji, ali ja ne znam koliko cu izdrzati. Moj najveci problem je sto mu se ne suprostavljam, vec cutke se sklonim i ne bude po njegovom, ali opet on je tu da mi popuje. I sad bilo sta dobro da uradim, on je ljubomoran cak i na mene i reci ce da to ne vredi nista, da bi on to bolje.

Koliko je samo puta trazi da ga naucim da koristi kompjuter, da mi uzme i to poslednje mesto slobode. Kao ja da znam to na kompjuterima ja bih pogadjao poslove, ja bih prosperirao. Vec godinu dana nigde ne ide, samo sedi kuci i loče rakiju , pravi uveče planove, laze i sebe i druge a kad svane nema pojma sta je pricao i onda se vadi, kad necete vi kako ja hocu, onda ste vi nule i nesposobni. A on je i te kako nesposoban, jer niko vise u kraju mu ne veruje nista, jer laze, mulja i vara ceo svet.

samo0 se nadam da nece previse da mi osteti psihu pa da posle njegove smrti, moci cu koliko toliko da funkcionisem i sam jeden ono sto zaradim. I znam sto mi je kupio ove zimske gume za auto, da bi kasnije mogao da se vozi kolima i da ima pokrice kako je i on ucestvovao u kupovini, a usput mi je vise steta naneo na kolima nego sto je platio. Ja znam da roditelji misle najbolje, ali ovo nije roditelj, ovo je kompleksas koji ce pre da trpi i da ne jede nista nego sto ce nekome da prizna kako nema para i kako je propao i ne vredi nista.

Dobro, priznajem da mi je placao skolovanje a zar to ne rade svi roditelji? A ako to posle prebacujes deci i kritikujes, onda bolje da sam te pare pred njim iscepao, da mi nista ne treba od njega.

Moj komsija vozi auto jedan i sam ga je zaradio, koliko znam, u njemu nikad nije provozao roditelje. Zao mi je majke sto se muci i ona snosi najveci teret, zbog mene.

Jednom sam ga prijavio socijalnom radniku i bili su spremni da ga izbace iz kuce i da mu zabrane prilaz. Ali on je dosao uplakan i molio me da povučem tužbu, što sam na nagovor majke i uradio. Ali ne znam koliko dugo cu još moći da izdrzim, vec osecam toliku mrznju da ne znam kako da je pobedim a da ne zavrsim u nekoj ludnici ili zatvoru.
[ mb57 @ 25.04.2018. 22:18 ] @
Osamostali se i rešio si problem.
I zapamti, istina je uvek negde na sredini. Ovo je viđenje iz tvog ugla. Pitanje je šta bi tvoj otac imao da kaže?
[ mb57 @ 25.04.2018. 22:31 ] @
Zaboravih da te pitam koliko imaš godina, pošto spominješ zvanje socijalnog radnika?
Oni su nadležni samo za maloletnike.
[ payge @ 25.04.2018. 22:32 ] @

Pobediti takvog oca neces nikad.
Cak i da mu istovaris milion dolara cash ispod nosa opet ces biti kriv za nesto.
Ako si bilo sta od 18 do 38 godina pali iz Srbijice imas duplu motivaciju i sigurno ces uspeti.
Zahebi zimske gume, ja ono - on ovo rekao i sta ja znam, cisto gubljenje vremena, vodi racuna samo o sebi.
>use nase i podase<

I upamti: Ljudima se ne moze pomoci.
[ bananaphone @ 25.04.2018. 22:46 ] @
Mozda da odes kod psihologa, cisto da pokusas sebe da dovedes u red, posto sumnjam da mozes da realno sagledas stvari i smislis kud i kako dalje, ako zivis svakodnevno pod takvom torturom.
Ali definitivno prvi korak je da se osamostalis, ako ikako mozes iznajmi sobu ili garsonjeru, od nekog za sitne pare bar 6 meseci dok ne dodjes sebi, konfor ti nije bitan, samo da mozes da ostanes sam sa svojom glavom. Nasilje ili dugorocno kljukanje tabletama nikad nikom nije donelo nista dobro.
Kad dovedes sebe u red i sredis sopstveni zivot, onda gledaj kako da pomognes roditeljima, ako je pomoc moguca.
[ anon334571 @ 25.04.2018. 22:49 ] @
Imam 36 godina. dolazila je milicije, privela ga, jer je maltetirao majku, ja sam ih zvao. I posle majka nije imala hraborsti da ga odstranimo iz kuce. Ne znam dal i ja da počnem da pijem i da ga u konverzaciji pobedim. Ja sam se mahjom osamostalio, ali uvek moze da mi zakera, zivis u mojoj kuci, plati ovo, ono... ako se tako ponasas prema meni, kucu cu da prepisem tvojoj sestri.

Oni ima dete a zivi kao podstanar, ti si bolestan, nama si na grbaci. Ja znam da nisam neki merodavan slučaj, ali sa mojom socijalom i nekim programerskim poslovima okrpim se. Jedino sto ne placam hranu. A on je uvek bio lenguga. Da mu nije bilo mene za sve ove godine kao autolimar ne bi mogao da popravi ni jedan auto, jar ja odradim najbitniji deo posla. sad je posao stao pa ja radim nesto drugo. Odoh da spavam, uspavase me bensedini.
[ djoka_l @ 25.04.2018. 23:00 ] @
Ako je istina ono što si pisao na blogu i ti imaš ozbiljan problem.
Pre svega, u slučaju nasilja u porodici, sud može da odredi meru obaveznog lečenja alkoholičaru.
Ako tvoja majka pokušava da zabašuri stvari, pokušajte mekom opcijom - nećemo da te tužimo ako budeš išao na lečenje.
Drugo, ako nećeš preko suda, pokušajte ubeđivanjem. Prijatelji, rođaci, neka ličnost od koje bi tvoj otac prihvatio savet.
Pokušajte porodičnu terapiju kod psihologa.
Alkoholičara je izuzetno teško nagovoriti da se sam odluči na lečenje.
[ CandyMan @ 25.04.2018. 23:18 ] @
Borim se sve snage da nađem manu onome što je payge napisao, al' mi ne ide. Mogu samo da dodam - Bog je sebi prvo bradu napravio. Dobar je savet da probaš da razgovaraš sa psihologom.
[ ademare @ 26.04.2018. 03:03 ] @
Alkohol je gadna stvar .

MB57 ti je od svega sto su ljudi napisali dao najbolji savet . Kada vidis da ne mozes pod isti krov, moras da se osamostalis .

Ja licno nisam imao takvih problema , ali moj dobar prijatelj jeste . On je to resio tako sto se osamostalio , postao podstanar sa 20 godina !

Radio sve sto je mogao od sverca , do fizikalisanja , ali je bio miran , svoj covek , bez porodicnih svadja .

Ozenio se posle , ima decu . Otac mu je nazalost , odavno preminuo od ciroze, nije bio los covek , nije bio agresivac kad popije , ali ko zna kakav je bio u kuci , to ja sa strane ne znam , detalje .

Trebao bi da se osamostalis , ne samo da Odbranis Sebe od njega , vec i Njega od Sebe !
[ anon70939 @ 26.04.2018. 10:15 ] @
Što bi ga pobeđivao?

Takođe ljude u vašim godinama, pa i puno mlađe je skoro nemoguće promeniti. Bar je nemoguće međusobno jedan drugog menjate.

Jedino ostaje da se prilagodite jedan drugom, odnosno da trpiš ti njega i on tebe, ili ono što je najprirodnije u tvojim godinama da se odvojiš i odlepršaš u samostalni život.

[ popusicko @ 26.04.2018. 10:31 ] @
Realno,sa 36 godina si davno trebao napraviti svoj zivot bez roditelja.U redu je da se vidjate 1-2 puta mesecno i tada ne bi bio odnos medju vama tako zategnut.Na zalost ,majka bi postala ti i njoj ne bi bas bilo divno da zivi sa takvim covekom sama.
[ zeoN_Rider @ 26.04.2018. 11:04 ] @
36 godina i nije oženjen, hmm počinjem da sumnjam da ..................................
[ Java Beograd @ 26.04.2018. 12:09 ] @
Citat:
miltop: Moj najveci problem je sto mu se ne suprostavljam, vec cutke se sklonim i ne bude po njegovom, ali opet on je tu da mi popuje.


Znam kako ti je. I ja imam autoritativnog oca, a imam i sinove, koji polako sazrevaju i suprotstavljaju se mom autoritetu. 'Fala bogu u mom slučaju nije bilo problema koji opisuješ, već je sve u granicama normale. Ali, kažem, poznajem proces sa obeju strana.

Tvoj problem jeste veliki, i potrebna ti je prilična mentalna snaga da ga rešiš. Pristupi problemu ozbiljno.

Jeste, tvoj najveći problem jeste u tome što se ne suprostavljaš.

1. Moraš da se suprotstaviš. Morao si to odavno, ali dobro, šta je tu je - nikad nije kasno.
2. Suprotstavljanje ne mora da bude odmah, odjednom u punoj meri sa očekivanim rezultatom "konačnog oslobađanja", već može i mora da da bude postepeno.
3. Podvikni. Bukvalno. Vika ne mora da znači da da ga vređaš ili da pretiš - ali podvikni. Posebno podvikni u momentima kad te vređa ili psihički napada na bilo koji način. Odbrani se vikom. Biće ti lakše.
4. Naravno, očekuj da će otac još jače da vikne, ali nema veze. Moraš da "pokažeš zube", bez obzira što "nećeš da ujedeš". Sačekaj sledeću priliku, pa opet, pripremi odbranu za napad na sebe.
5. Onda će otac da skapira da se nešto dešava. Da je došlo vreme gde više ne može i ne sme da te vređa i napada. Promena kod njega neće ići glatko, ali mora da se desi.
6. Realno, očekuj da će u nekim momentima da se još više razgoropadi, ali opet - ne odustaj.

Dakle - za početak, počni da se braniš. Ne daj na sebe.

Ako ti imaš 36, pretpostavljam da je otac oko 60. To je već vreme kad muškarac počinje da oseća da gubi snagu, i počinje da kapira da će u narednim godinama još više da slabi. I fizički i mentalno.
Nije daleko vreme kad će postati zavisan od tebe i tvog prisustva u kući.

Jednako kako on tebi popuje "da živiš u njegovoj kući" možeš i da počneš da prebacuješ da "on neće ni moći da živi bez tvoje pomoći".

Ni slučajno nemoj da nasedaš na pretnje i gluposti da će kuću da prepiše sestri ili bilo kome. Nema šanse. Može teoretski, ali takav ugovor se lako obara na sudu. Ti imaš garantovano pravo na svoj deo roditeljske zaostavštine, i imaš nepovredivo pravo da živiš u toj kući. Slobodno mu obrusi ovakvim odgovorom ako ti još jednom pomene da će kuću da prepiše sestri.

Dakle, da probam da rezimiram: moraš da počneš da se braniš. Neće biti lako, ali mentalno se spremi i počni da "pokazuješ zube".
[ Jamajca @ 26.04.2018. 12:45 ] @
a mozda je moguce da recimo ocu smeta sto se jos vuce po kuci a ima 36 godina. Mozda mu zvoca da se ozeni, da dobije unuka. Mozda podsvesno zeli i da ga otera od sebe ne bi li ovaj konacno uzeo svoj zivot u svoje ruke.

treba tebi prijatelju jedna zenska da je malo dohvatis, a da dohvati malo i ona tebe. Neces ni znati da imas oca. Ni bensedin....
[ gilopile @ 26.04.2018. 13:01 ] @
Nemojte odmah da mu treba zana, da treba da se iseli, da treba ovo, ono...
Ne znamo kakva je situacija i slucajevi su itekako individualni.
Znam gomilu ljudi koji zive u kuci sa starcima, a imaju preko 30 godina i slazu se jako dobro. Gde su ljudi normalni, normalno se zivi i sve se moze lepo dogovoriti sta je najbolje i kako. Pa i ako treba da se neko osamostali, tu je porodica da ga podrzi, pomogne pri realizaciji finansijski ako je u mogucnosti i moralno.
Mislim da je ovde najveci problem taj prokleti alkohol. Kako mozes normalno da vrsis konverzaciju sa nekim ko je vecito pijan?
Prvo treba izbaciti pod svaku cenu tu rakijestinu iz kuce kako znas i umes i onda da se sagledaju stvari i postupis kako je najbolje, jer niko bolje od tebe ne moze znati sta ti je raditi.

Java je lepo rekao da je moguci problem jednostavno sto je cale poceo da stari, godine su to, malo ljubomora sto ne moze sam nesto da zavrsi, pa se odao alkoholu...A to je nagore moguce resenje, bezi od problema umesto da se suoci.
Ako pod hitno nesto ne uradis, nekako ubedis caleta da ostavi to zlo, pocne da se leci...tu nema kraja, ima da pije dok se ne razboli, nazalost. I onda ce da bude stani - pani, a onda je u 99% slucajeva kasno.
[ zeoN_Rider @ 26.04.2018. 13:12 ] @
Kakava god da je situacija u pitanju mislim da nije za javno prežvakavanje. Postoje obrazovani ljudi za rešavanje ovakvih i sličnih problema.
[ Jamajca @ 26.04.2018. 14:12 ] @
Citat:
gilopile:
Nemojte odmah da mu treba zana, da treba da se iseli, da treba ovo, ono...
Ne znamo kakva je situacija i slucajevi su itekako individualni.
Znam gomilu ljudi koji zive u kuci sa starcima, a imaju preko 30 godina i slazu se jako dobro. Gde su ljudi normalni, normalno se zivi i sve se moze lepo dogovoriti sta je najbolje i kako. Pa i ako treba da se neko osamostali, tu je porodica da ga podrzi, pomogne pri realizaciji finansijski ako je u mogucnosti i moralno.
Mislim da je ovde najveci problem taj prokleti alkohol. Kako mozes normalno da vrsis konverzaciju sa nekim ko je vecito pijan?
Prvo treba izbaciti pod svaku cenu tu rakijestinu iz kuce kako znas i umes i onda da se sagledaju stvari i postupis kako je najbolje, jer niko bolje od tebe ne moze znati sta ti je raditi.

Java je lepo rekao da je moguci problem jednostavno sto je cale poceo da stari, godine su to, malo ljubomora sto ne moze sam nesto da zavrsi, pa se odao alkoholu...A to je nagore moguce resenje, bezi od problema umesto da se suoci.
Ako pod hitno nesto ne uradis, nekako ubedis caleta da ostavi to zlo, pocne da se leci...tu nema kraja, ima da pije dok se ne razboli, nazalost. I onda ce da bude stani - pani, a onda je u 99% slucajeva kasno.


zajednicki sazivot vise generacija je tezak cak i kad su svi normalni, a kamoli kad se javi patologija. Cale sa +60 pije alkohol, a sin sa 36 bensedin.

Neka baci taj bensedin i neka ide negde sa svojom zenom. Kad mu padne porodica na ledja nece imati vremena ni da se seti ni bensedina ni caleta. Sto se tice caleta, tu nema sta da se prica. Pijandura je to i bezi koliko te noge nose...

i ne okreci se !
[ Java Beograd @ 26.04.2018. 14:25 ] @
Ti kao da nisi imao ni kuću, ni oca ni porodicu.

Što da beži ? Gde da beži, kad pripada tamo gde jeste sad. Što da ostavi kuću u kojoj je rođen, da ostavi staru majku ?

Čemu bežanje ?
[ Jamajca @ 26.04.2018. 14:34 ] @
nemoj da izvrces moje reci i smiri zivce. Nekako mi se cini da ni tebi nisu bas sve na broju.
[ Java Beograd @ 26.04.2018. 15:01 ] @
Niko ništa ne izvrće. " beži koliko te noge nose" si ti napisao. Uz još nekoliko gluposti tipa "treba tebi prijatelju jedna ženska da je malo dohvatiš" ili "Nećeš ni znati da imas oca" (!?!)



Vidi, lupetaš od početka teme, i ništa pametno ne umeš da napišeš. Bolje ti je da zaobiđeš ovu temu. Idi tamo gde se lupeta na temu Rusija protiv Amerike.
Količina tvoje alavosti, kao i na drugim temama, raste sa tvojim neznanjem, nerazumevanjem i nepoznavanjem onoga o čemu pišeš.
[ anon334571 @ 26.04.2018. 15:10 ] @
Hvala vam puno. Java mi je najvise pomogao da sasgledam stvari. Jutros sam pricao sa majkom, sad ce ona u penziju. Nije lepo shvatanje ali mozda se s njom preselim negde, jer ja sam ne mogu i da hocu da se izdrzavam. Sve je to problem. On je revoltiran, razocaran u mene. Ali nema mi druge, bezao sam ja od kuce, isao za bg, ali posto imam f20 dijagnozu, majka zvala policiju i na prevaru me vratili kuci a predlozili da njega oteraju. Ja znam da nije dobro ni jedno ni drugo. Moram ovde da ostanem, sad da odem negde, to bi znacilo da moram da klosarim neko vreme dok se ne snadjem a ipak nije toliko strasna situacija, majka tu sve izbalansira.

A nisam se ozenio bas zbog toga, jer nemam snage da se borim sa problemima. A moram, znam... Ali šta je tu je. Srećom odradim neki posao preko interneta, ali sad kad stigne vinograd, moraćemo zajedno da prskamo. To me najviše plaši, kad moram s njim da radim neke poslove. A kunem se, lakše bih uradio sam, nego neće da se skloni, treba mu za rakiju. Prepušta mi samo poslove koje je u međuvremenu upropastio. Ja kad sam pokazao inicijativu da radim u radnji kao limar, nikad nije bio zadovoljan, uvek se nameće i šta ću ja digo ruke. Sad kad niko ne dolazi on mi kaže, eno ti radionica radi :)

Smešno je što vam sve ovo pričam, ali tako mi je lakše. Pozdrav.
[ Jamajca @ 26.04.2018. 15:19 ] @
Bravo !

Sad jos samo da se ovaj java smiri i sve ce biti ok
[ chupcko @ 26.04.2018. 19:31 ] @
Ma nije ovo sizofrenija, ovo je ... zbogom i hvala na svim ribama
[ gilopile @ 26.04.2018. 19:49 ] @
@Jamaica, kao sto rekoh, savaki slucaj je za sebe, nema tu univerzalnog resenja. Kao sto rece Zeonko, postoje institucije i skolovani ljudi za ovakve stvari i neka procene sta i kako, ali najbolje je ako mogu sami da rese problem.

Nista cudno da neko u 60 godina pije. Ako se kreces po selima, videces, tj. retko ces videti treznog domacina, verovao ili ne. Naravno i u gradovima, ali za neki procenat manje. Loce se sve u sesnaest. Od vajkada se i lokalo, cak i vise pre 30 godina nego sada. Pijandura do pijandure. Najvise ima onih koji se samo dolevaju, pripiti od jutra do mraka, na kilometar ih prepoznam iako to vesto skrivaju.
[ mjanjic @ 26.04.2018. 21:40 ] @
Imao sam ujaka koji je svoje sinove vaspitavao kao da je pukovnik u vojsci, sreća da je bio kamiondžija pa je više bio na putu nego kod kuće. Obojica se oženili i nisu proveli ni 2 meseca sa roditeljima u kući, jednom od njih kad je odlazio u iznajmljen stan rekao je na kapiji "Ovu kapiju prolaziš poslednji put", ali ga je već posle dan-dva zvao na telefon da dođe da popričaju.

Tako je sa svima koji misle da mogu da teraju inat, nego ljudi koji to trpe često očekuju da se problem reši sam od sebe ili da se takvo ponašanje starijih njima samima vrati kao bumerang, ali neće to samo od sebe niti će pomoći neko sa strane.
Kod nas u Srbiji čak i rodbina kad vidi tako nešto, maltene ćute i ne reaguju, jer se teše da oni sami nisu najgori i da ima neko gori od njih.
[ Jamajca @ 27.04.2018. 00:26 ] @
Citat:
mjanjic: Imao sam ujaka koji je svoje sinove vaspitavao kao da je pukovnik u vojsci, sreća da je bio kamiondžija pa je više bio na putu nego kod kuće. Obojica se oženili i nisu proveli ni 2 meseca sa roditeljima u kući, jednom od njih kad je odlazio u iznajmljen stan rekao je na kapiji "Ovu kapiju prolaziš poslednji put", ali ga je već posle dan-dva zvao na telefon da dođe da popričaju.

Tako je sa svima koji misle da mogu da teraju inat, nego ljudi koji to trpe često očekuju da se problem reši sam od sebe ili da se takvo ponašanje starijih njima samima vrati kao bumerang, ali neće to samo od sebe niti će pomoći neko sa strane.
Kod nas u Srbiji čak i rodbina kad vidi tako nešto, maltene ćute i ne reaguju, jer se teše da oni sami nisu najgori i da ima neko gori od njih.


bas tako.

Deci pripada buducnost i vrlo malo roditelj tu moze da ucini. Zato mnogi i pribegavaju raznim emotivnim ucenama, pretnjama, razbastinjenjem i sta sve ne... iz psihickog poremecaja ne mogu da shvate da deca moraju da idu za svojim zivotom.

Ko tome podlegne dvostruko se zezno. Prvo, monstruma je nemoguce ni zadovoljiti ni izleciti, a drugo samo ce unistiti svoj zivot.
[ Darko Nedeljković @ 27.04.2018. 05:50 ] @
Jedno pitanje iz ciste radoznalosti a i moze meni ili svima nama zatrebati jednog dana - moze li otac nekako da odstrani "dete" od 36 godina iz svoje kuce? Koji je algoritam forsiranja na osamostaljivanje, osim da ga nerviram i ponizavam, a ako ne ide uzmem pa pijem od muke? Sta bih mogao da uradim na sprecavanju da mi se u kuci nakupi nekoliko generacija koje nece da se osamostale, kao u filmu Maratonci trce pocasni krug?
[ Java Beograd @ 27.04.2018. 07:02 ] @
Svi ovakvi problemi, uglavnom su posledica lošeg vaspitanja / postupaka od strane roditelja. Dakle, vaspitanje, lični primer ponašanja, prihvatanje pravih vrednosti u porodici i naravno, mnogo roditeljske ljubavi.

Pre svega treba znati da je finansijska nezavisnost koren i osnova svih drugih nezavisnosti.

Algoritam "forsiranja na osamostavljivanje" mora dakle da podrazumeva da se potomstvo zaposli. Što bolja plata.
- pomoć i podrška u izboru pravog obrazovanja. Ako obrazovanje zakaže, tj. ispostavi se da nema posla, onda:
- pomoć i podrška u izboru neke dodatne kvalifikacije, tipa: prevodilac, web-dizajner ili šta god drugo. Ako i to zakaže, onda
- pomoć i podrška u otvaranju sopstvenog biznisa: frizeraj, dućan zdrave hrane ...

I onda, kad u kući imaš vrednog sina od 36 godina, koji lepo zarađuje i vodi svoj život - zašto bi ga "odstranjivao" ?!

Zakonski, ne možeš da ga "odstraniš". Sin ima ličnu kartu koja glasi na adresu kuće, neprekidno boravi tu mnogo godina (ima stanarsko pravo) a i ne možeš potpuno da ga razbaštiniš, ima pravo na svoj nužni deo.
[ Jamajca @ 27.04.2018. 09:22 ] @
Citat:
Java Beograd: Svi ovakvi problemi, uglavnom su posledica lošeg vaspitanja / postupaka od strane roditelja. Dakle, vaspitanje, lični primer ponašanja, prihvatanje pravih vrednosti u porodici i naravno, mnogo roditeljske ljubavi.

Pre svega treba znati da je finansijska nezavisnost koren i osnova svih drugih nezavisnosti.

Algoritam "forsiranja na osamostavljivanje" mora dakle da podrazumeva da se potomstvo zaposli. Što bolja plata.
- pomoć i podrška u izboru pravog obrazovanja. Ako obrazovanje zakaže, tj. ispostavi se da nema posla, onda:
- pomoć i podrška u izboru neke dodatne kvalifikacije, tipa: prevodilac, web-dizajner ili šta god drugo. Ako i to zakaže, onda
- pomoć i podrška u otvaranju sopstvenog biznisa: frizeraj, dućan zdrave hrane ...

I onda, kad u kući imaš vrednog sina od 36 godina, koji lepo zarađuje i vodi svoj život - zašto bi ga "odstranjivao" ?!

Zakonski, ne možeš da ga "odstraniš". Sin ima ličnu kartu koja glasi na adresu kuće, neprekidno boravi tu mnogo godina (ima stanarsko pravo) a i ne možeš potpuno da ga razbaštiniš, ima pravo na svoj nužni deo.


mnogima zvuci suludo kretanje u osnivanje porodice kad imaju mala primanja ili pak nestabilan posao.

Ali nekad je to bas i resenje. Jednostavno neke (mnoge ?) stvari se bolje resavaju u hodu. Takodje, ljudi vise vole da pomognu porodicnom coveku i da ga poguraju nego nekom momku. Recimo, da imam dva radnika i jedan da mora da ode uvek bih otpustio pre momka nego ovoga sto vuce porodicu. Mislim da je to razumljivo.

A sto se tice suzivota vise generacija ja u to bas i ne verujem. Razlog je ljudska priroda. Coveku treba prostor i fizivki i psihicki. Imati matorce stalno tu koji se motaju i osmatraju te i citaju kao skener jer te znaju do u atom ummm, nekako mi je neprihvatljivo. Cak i kad ostanu u zajednickoj kuci ipak gledaju da makar ulaze imaju zasebne...

[ Darko Nedeljković @ 27.04.2018. 13:10 ] @
Citat:
Java Beograd:
Zakonski, ne možeš da ga "odstraniš". Sin ima ličnu kartu koja glasi na adresu kuće, neprekidno boravi tu mnogo godina (ima stanarsko pravo) a i ne možeš potpuno da ga razbaštiniš, ima pravo na svoj nužni deo.

Sta to konkretno znaci? Mislim da ja imam pravo da prodam svoju kucu i kupim kartu za kubu u jednom pravcu, a detetu od 36 godina bi bio neki red da poklonim hiljadu evra da moze da rentira negde sobu par meseci i to je to.
[ Jamajca @ 27.04.2018. 14:03 ] @
haha stanarsko pravo bez vlasnistva ?

SrbijaR
[ ademare @ 27.04.2018. 14:25 ] @
Imovinski odnosi su malo slozenija materija , nema opsteg pravila koje vazi za sve slucajeve .

Ali ovo sto pise Java , o stanarskom pravu je pravno Neutemeljeno !

Zavisi sta neko podrazumeva pod vlasnistvom ! Ima tu upliva i zakon o braku ! Tako da u sustini mnogi koji smatraju da je nesto njihovo , u sustini nije , vec zajednicka imovina sa bracnim drugom ! Po zakonu o braku , sva imovina , koja je stecena za vreme trajanja braka , bez obzira na nacin sticanja je zajednicka imovina , ali ne sina , vec supruznika !

Bas sva , nije vazno da li je na primer deda , prepisao ocu , kucu , ako je otac tada bio u braku , kuca nije samo njegova !

Samo u reklami , muz dobija na lotou , kupuje kucu i to je sada njegova kuca , a nije razveden , pa ne pusta zenu sa kojom se posvadjao ! Reklame su jedno , realan zivot oko nas sasvim nesto drugo .

Tako da je odgovor na pitanje , zavisi od situacije . Ako je otac bio vlasnik , ima papire na svoje ime , kuce ili stana pre nego sto je sklopio Bracni ugovor , onda je stan ili kuca samo njegova i moze da kaze punoletnom , potomku , da napusti njegovu kucu . Ako je kuca stecena za vreme braka onda se ne pita samo otac , vec i majka , ravnopravno !

Sada u zakonu o porodicnom nasilju , moze cak i vlasnik kuce ili stana da , se prisilno izbaci iz svoje nekretnine , ako je pocinio porodicno nasilje . Mnogi na to pecaju da otmu imovinu .

Ima dosta modaliteta, samo Ovo Javino , nema veze sa zivotom Cak i taj nužni deo moze da se trazi samo u slucaju smrti vlasnika , ne za njegovog zivota !
[ bananaphone @ 27.04.2018. 14:51 ] @
E moj Darko, algoritam je prost, pomoci detetu da samostalno zivi, jer ako se radi o nezdravoj zajednici, pa svakako je bolje da svako zivi za svoj gros, ali ako uslovi ne postoje, a vrlo cesto ne postoje, onda treba da se pomogne da se uslovi stvore...

@Java - nije to samo vaspitanje, opste stanje je vrlo tesko, cak u UK ili NL, gde je bilo normalno da dete ode sa 18g na studije i zivi samostalno, mnogi ostaju da zive sa roditeljima, posto je samostalan zivot postao preskup. Vrlo cesto roditelji pomazu pri kupovini ili renti prvog stana, sto je pre 30 godina bilo potpuno nepotrebno itd. Sad zamisli kako je mladima u Srbiji... Hebeno do koske...
[ Darko Nedeljković @ 27.04.2018. 21:55 ] @
Mislim da je neophodan uslov da bi pomogao nekom da prvo taj hoce da pomogne sam sebi, a Srbija je puna ljudi koji kad napune 18 godina ne zele ni da uce ni da rade, a finansijska pomoc im je potrebna za posete kafanama, igraonicama i kladionicama. Takvima je jako tesko iznaci nacin kako im pomoci. Osim ako sugerises da je pravi put kanalima mita i korupcije ili politike zaposliti ih na drzavni posao kao arhivatore iz istoimene serije? Ja sam vise sklon ideji da ako deca nemaju zelju i volju za rad na sebi, musku odmah na gradiliste da guraju kolica, a zensku negde u kuhinju, cevapdzinicu ili na kasu, to je maksimum dokle mogu da pomognem pri trazenju posla, potom nek sami napreduju ako hoce i mogu, a ako ne neka ih tako do penzije. I naravno, odmah razdvajanje, da ne bude posle par meseci "ne mogu ja vise ovo, lepse mi da sedim kod kuce gde imam placene racune i besplatan rucak na stolu".
[ bananaphone @ 28.04.2018. 06:36 ] @
Ja ne mislim da treba da izbacujes dete na ulicu, da bi se osamostalilo. Radis u skladu sa mogucnostima svojim i tog deteta da bi mu sto vise pomogao da zivi zdrav i produktivan zivot. Ja nisam za jake rezove kad je u pitanju familija, ali ajde recimo da je ovo individualna stvar pa ne mozemo da govorimo univerzalno sta je dobro a sta lose.
Kazem ti ponovo, ako imas masovnu pojavu da deca ne mogu da se osamostale, niti da nadju normalan posao, ne mozes da svaljujes generalno krivicu samo na citavu generaciju dece. Ocigledno su uslovi u drzavi, ili svetu takvi da je osamostaljivanje nije jednostavno izvesti.
[ dejanet @ 28.04.2018. 07:10 ] @
Citat:
bananaphone: nije to samo vaspitanje, opste stanje je vrlo tesko, cak u UK ili NL, gde je bilo normalno da dete ode sa 18g na studije i zivi samostalno, mnogi ostaju da zive sa roditeljima, posto je samostalan zivot postao preskup. Vrlo cesto roditelji pomazu pri kupovini ili renti prvog stana, sto je pre 30 godina bilo potpuno nepotrebno itd. Sad zamisli kako je mladima u Srbiji... Hebeno do koske...

Ne bi da zvucim kao stari clan Ventura, ali sa 250-300 evra primanja, covek moze da iznajmi garsonjeru i krene da samostalno da zivi. Konkretno u Bgd-u ne treba puno da bi se nasao posao sa tom platom.
[ bananaphone @ 28.04.2018. 07:56 ] @
Ja sam za to da covek samostalno zivi, i sam sam se osamostalio bez ikakve pomoci roditelja, ne zato sto nisu hteli, ili sto nisu planirali da mi pomognu, nego zato sto nisu mogli u tom trenutku.

Ali govoriti o tome kako izgleda samostalan zivot sa 250e primanja, moze da govori samo neko ko je ziveo sa tolikim primanjima. Pomalo je blesavo da neko ko radi u IT-u poput mene prica o osamostaljivanju sa 250e platom. Da ne pominjem Venturu koji nije izasao u grad bez 250e u dzepu :D

Iskreno, ja ne znam kako bi preziveo mesec sa 250e platom, da ne moram da placam rentu za stan. Samo rezije za stan od 50-60m2 su oko 120e u Bgd-u. Iskreno se divim ljudima koji zive samostalno sa tom platom u Beogradu. Da ne pominjem ljude koji rade sa takvim platama i odluce se za porodicu.

Ali ajde opet - ovo je moje licno vidjenje, da ne bude da se radi o apsolutnoj istini...
[ Jamajca @ 28.04.2018. 08:11 ] @
sa platom od 250-300 evra mozes i u Njujorku da se ostamolis ali ako imas svoj stan.

[ Branimir Maksimovic @ 28.04.2018. 08:15 ] @
E sad ga lupi.
[ pajapop @ 28.04.2018. 08:27 ] @
Citat:
Jamajca:
sa platom od 250-300 evra mozes i u Njujorku da se ostamolis ali ako imas svoj stan.




[ gilopile @ 28.04.2018. 08:31 ] @
Moze da se prezivi sa 250eur, pa toliko pola Srbije ima platu :) Jedno je preziveti, a drugo normalno ziveti. Naravno, ako ne placas stan. Ako placas, mozes da sednes i da places.
[ valerijan @ 28.04.2018. 08:56 ] @
Citat:
bananaphone:...Pomalo je blesavo da neko ko radi u IT-u poput mene prica o osamostaljivanju sa 250e platom. Da ne pominjem Venturu koji nije izasao u grad bez 250e u dzepui...


ventura, jedini esovac ćelaviji čak i od mene. Što ne preskoči par izlazaka pa se upusti u proces presađivanja, pa da može da protrlja dolare po dlakama da "narastu".

Nema ga 2 godine, a poruke su mu zaista uvek bile milionske ( tako nešto mi je ostalo u glavi, zapamtio sam ga zbog friziranja).

Čak mu je i poslednja poruka pre pauze bila u ciframa.

Citat:
ventura:Takav forum ne postoji jer nije potreban. Jer neće firma koja je dala stotine hiljada evra, ili milione evra na SAP, da traži odgovor po forumima već će nazvati svog konsultanta i rešiti problem instantno.


Oseti se iskustvo, verziranost, pa mi se Instantno javilo da je to Es ćela za milijun dolara.
[ Darko Nedeljković @ 28.04.2018. 10:59 ] @
Citat:
dejanet:
Ne bi da zvucim kao stari clan Ventura, ali sa 250-300 evra primanja, covek moze da iznajmi garsonjeru i krene da samostalno da zivi. Konkretno u Bgd-u ne treba puno da bi se nasao posao sa tom platom.

Pa nek iznajmi i zajedno sa cimerom, jos je jeftinije a opet je to zdravije nego ziveti sa roditeljima, mozete da se dogovarate kad jednom dolazi devojka da drugi izlazi u grad, covek nauci cemu sluze i kako se koriste pegla, usisivac i ves masina, a ne docekas cetrdesetu u uverenju da se cista odeca sama opere, osusi, popegla i doleti u ormar, a intimne trenutke sa devojkom mozes da imas jednom godisnje kad matorci odu u banju... Ja zivim odvojeno od petnaeste godine, roditelji predlozili ja odusevljevo prihvatio, a da su predlozili 10 godina kasnije mozda bih se dvoumio, a sa 35 bih verovatno isto kao pokretac teme kukao kako previse volim tu sobu u kojoj sam odrastao, taj rucak koji se sam servira i to posudje koje se samo pere i nikada ne bih prestao da se odlepim od roditelja...

Vecina ljudi na planeti zivi sa manje od 250 evra mesecno, statistiku mozete naci na sajtu globalrichlist. Ako nekom trebaju saveti rado cu da pomognem, ja kao pocetnik nisam imao vise od minimalca i jos uvek se dobro secam da prosecan obrok moze da se spremi za 1 evro i mogu i recepte da napisem ako treba. Posle kako rastu prihodi rastu i prohtevi, hoce da se jede organsko, izbacuju se pastete i salame, a ubacuju neke skuplje namirnice, ubacuje se jedenje i pijenje po restoranima, kupuje se auto cije koriscenje i odrzavanje kosta, kupuje se odeca od kineza, vec se bira brend shodno rastu primanja, uplacuje se brzi internet, skuplji telefon u paketu... Ali nista od toga nije neophodno tokom prvih 3-5 godina, dok znanje i iskustvo ne omoguci vece prihode i opusteniji zivot. Najosnovnije ljudske potrebe su itekako moguce sa 250 evra, ukljucujuci i zakup garsonjere u jeftinijem delu grada bilo samostalno ili zajedno sa nekim.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 28.04.2018. u 12:14 GMT+1]
[ bananaphone @ 28.04.2018. 11:05 ] @
Citat:
Jamajca:
sa platom od 250-300 evra mozes i u Njujorku da se ostamolis ali ako imas svoj stan.



Pa kad u Londonu i Parizu mozes i sa 150e, sto ne bi u NY ziveo sa 250e, realno :D :D :D
[ Jamajca @ 28.04.2018. 11:13 ] @
malo dieta malo junk food malo pesacenja malo metro nista auto...
[ Branimir Maksimovic @ 28.04.2018. 11:24 ] @
Skup je prevoz tamo. Vise pesacenja, malo ili nimalo metro. Postanes tako rekorder i mozes da krenes u neki maraton ;p
[ ademare @ 28.04.2018. 14:08 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:

Pa nek iznajmi i zajedno sa cimerom, jos je jeftinije a opet je to zdravije nego ziveti sa roditeljima, mozete da se dogovarate kad jednom dolazi devojka da drugi izlazi u grad, covek nauci cemu sluze i kako se koriste pegla, usisivac i ves masina, a ne docekas cetrdesetu u uverenju da se cista odeca sama opere, osusi, popegla i doleti u ormar, a intimne trenutke sa devojkom mozes da imas jednom godisnje kad matorci odu u banju... Ja zivim odvojeno od petnaeste godine, roditelji predlozili ja odusevljevo prihvatio, a da su predlozili 10 godina kasnije mozda bih se dvoumio, a sa 35 bih verovatno isto kao pokretac teme kukao kako previse volim tu sobu u kojoj sam odrastao, taj rucak koji se sam servira i to posudje koje se samo pere i nikada ne bih prestao da se odlepim od roditelja...

Vecina ljudi na planeti zivi sa manje od 250 evra mesecno, statistiku mozete naci na sajtu globalrichlist. Ako nekom trebaju saveti rado cu da pomognem, ja kao pocetnik nisam imao vise od minimalca i jos uvek se dobro secam da prosecan obrok moze da se spremi za 1 evro i mogu i recepte da napisem ako treba. Posle kako rastu prihodi rastu i prohtevi, hoce da se jede organsko, izbacuju se pastete i salame, a ubacuju neke skuplje namirnice, ubacuje se jedenje i pijenje po restoranima, kupuje se auto cije koriscenje i odrzavanje kosta, kupuje se odeca od kineza, vec se bira brend shodno rastu primanja, uplacuje se brzi internet, skuplji telefon u paketu... Ali nista od toga nije neophodno tokom prvih 3-5 godina, dok znanje i iskustvo ne omoguci vece prihode i opusteniji zivot. Najosnovnije ljudske potrebe su itekako moguce sa 250 evra, ukljucujuci i zakup garsonjere u jeftinijem delu grada bilo samostalno ili zajedno sa nekim.


Ako ja dobro razumem ovaj tvoj post , hoces da kazes da si se Osamostalio sa 15 godina ? Valjda posle osnovne skole ? I onda bez roditeljskog dinara , Bio si Podstanar , cimer sa nekim , pa si kao podstanar , cimer , isao posle u Srednju skolu , a kad nisi bio u skoli , radio , zaradjivao da bi se Izdrzavao ?? Komplet , placao od toga podstanarsku kiriju , troskove stanovanja , hranu , odecu , i sve ostalo ??

Jel to pise u ovom tvom postu , ili se meni cini ? Ispravi me ako nisam dobro razumeo .

Jer ovo sto si napisao izgleda kao neka Nadrealna bajka , sa sve pricom , o nekakvom planetarnom proseku , koji sa nama ovde ne mora da ima nikakve veze , jer u planetarni prosek , ulazi i Africka Dzungla , i Njujorska Dzungla na asfaltu , gde videli smo , ima onih koji mogu da uzivaju i sa 250 Evrica mesecno
[ mjanjic @ 28.04.2018. 14:33 ] @
U jednom periodu pre 15-ak godina divanio nešto o astrofizici sa devojkom iz Minhena, koja je baš tada radila u "Max Planck" institutu na nekoj praksi i posle toga upisala studije fizike (kako kaže: na tom šalteru je bila najmanja gužva :), i kaže da je sa dečkom iznamjila neko potkrovlje za 400€ mesečno, a njen otac je plaćao kiriju, račune i davao im neki džeparac za osnovne troškove.

Nije razlog samo to što ima još četvoro braće i sestara (najmlađa sestra nešto tipa pretškolsko), jer imaju veliku kuću, nego što normalni roditelji hoće da nauče svoju decu da sama brinu o sebi, kako bi sutra mogli da brinu i o svojoj porodici. Ta "deca" sa 18 godina nisu više deca, već odrasli ljudi, samo se u Srbiji tretiraju od strane roditelja kao da imaju 2 godine.

U Italiji je potpuno suprotno, osim ako deca odu u drugi grad zbog posla ili studija.

U Srbiji, u principu, i imamo beogradizaciju zbog toga što deca odlazak na studije u Beograd, pored veće šanse za zaposlenje ili odlazak u inostranstvo nakon studija, vide i kao jedan od načina da pobegnu od roditelja i počnu sami da upravljaju svojim životom.
[ Jamajca @ 28.04.2018. 14:37 ] @
ademare,

Mozda je ziveo u srednjoskolskom internatu.
[ Darko Nedeljković @ 28.04.2018. 16:32 ] @
Ademare, nisi dobro razumeo, mada jasno pise roditelji su predlozili da ja zivim odvojeno, ne da i sam sve placam. Tek kasnije sa 17 godina sam radio paralelno sa skolovanjem, moj prvi posao bio je tonac na radio stanici, znaci, dodjem iz skole, odspavam nekoliko sati, pa u nocnu smenu. Nocu ima samo dva sata kontakt programa, potom napakujem blok muzike pa mogu nesto citati ili malo odspavati...
Ukratko, sve je bilo postepeno i na obostrano zadovoljstvo, prvo fizicko razdvajanje ge eracija uz placene najosnovnije egzistencijalne potrebe, potom rad za potrebe izlaska, odece i obuce koja nije najjeftinija, potom kad sam studirao i radio paralelno trebala mi je pomoc u pocetku kad treba platiti skolarinu da bih tek posle nekoliko godina postizao sve i mogao kupiti i odrzavati automobil. A prihodi tada su mi tek dostigli 300-350 evra.
[ ademare @ 28.04.2018. 17:02 ] @
Lepo sto si nam pojasnio . Prosli post je ispada bio , nejasna kombinacija Saveta i Iskustva , tako da je bilo Nemoguce rasclaniti , sta je savet , a sta licno iskustvo .

Sad je ovako mnogo jasnije i lepse , kao nekakva Romansirana biografija Da dodas malo ljubavnih zapleta, borbu Dobra i Zla , uz par preokreta , pa da Prodas to Turcima , za Seriju , pare da im maznes
[ Shadowed @ 28.04.2018. 17:05 ] @
Citat:
bananaphone:Ali govoriti o tome kako izgleda samostalan zivot sa 250e primanja, moze da govori samo neko ko je ziveo sa tolikim primanjima. Pomalo je blesavo da neko ko radi u IT-u poput mene prica o osamostaljivanju sa 250e platom.

Covek moze i da zadovoljava oba uslova. Ja radim u IT-u a ziveo sam i samostalno sa 200-220e ali hajde da kazemo 250 ako uracunamo inflaciju.
[ bananaphone @ 28.04.2018. 17:15 ] @
@Shadowed - bez pomoci roditelja si ziveo sa 200-220e? Rentao stan i kupovao hranu odecu i obucu, placao rezije itd?
[ Darko Nedeljković @ 28.04.2018. 17:53 ] @
U vreme hiperinflacije je retko ko ziveo sa vise od 100 evra mesecno, tu se nekako morala uklopiti i renta i hrana i odeca.
[ Branimir Maksimovic @ 28.04.2018. 18:33 ] @
U vreme hiperinflacije sve je bilo dzabe sto je moglo da se kupi za dinare. Rucak u kafani komplet za osobu je bio 5 maraka. A kolko je sad? Jeli smo pre neki dan samo porcija cevapa je 700-800 din.
[ zeoN_Rider @ 28.04.2018. 18:54 ] @
Sećam se tog vremena a i upotrebu čekova.
[ Shadowed @ 28.04.2018. 20:10 ] @
Citat:
bananaphone:
@Shadowed - bez pomoci roditelja si ziveo sa 200-220e? Rentao stan i kupovao hranu odecu i obucu, placao rezije itd?

E, pa ne mozes da rentas stan u toj situaciji :) Rentao sam sob(ic)u. Rezije su bile ukljucene u cenu. Hranu sam kupovao, odecu koristio koju sam imao od ranije, obucu menjao kad sam morao.

Edit: Nisu bile 90-e vec malo posle njih.
[ Jamajca @ 28.04.2018. 20:54 ] @
zlatne 2000te
[ anon70939 @ 28.04.2018. 21:21 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
bananaphone:
@Shadowed - bez pomoci roditelja si ziveo sa 200-220e? Rentao stan i kupovao hranu odecu i obucu, placao rezije itd?

E, pa ne mozes da rentas stan u toj situaciji :) Rentao sam sob(ic)u. Rezije su bile ukljucene u cenu. Hranu sam kupovao, odecu koristio koju sam imao od ranije, obucu menjao kad sam morao.

Edit: Nisu bile 90-e vec malo posle njih.

I ja sam isto. Nije nemoguce.
Samo sto nije bilo devedesete, nego 2005-2008

plata 20000 din + prevoz za koji se ne secam koliki je bio.
Biciklom isao na posao pa mi je prevoz ostajao sto mi je znacilo.
Placao sam kiriju 80E u nekoj modifikovanoj garazi, jer nisam mogao u sobi kod nekih ljudi, pa sam radije izabrao tu skoro pa šupu.
Za net sam prvi dan zakucao na komsijina vrata i pitao da delimo po pola, i o mom trosku razvukao kabal.
Struja mi je bila nesto jeftina, posto sam imao neko kontrolno brojilo pa sam placao samo koliko potrosim.
Plin me zaklao zimi.
Hranu sam imao u kantini na poslu, pa bih jeo udarnicki.
Pri tom sam i studirao. Bio sam na budzetu, ali sam imao troskove oko ispita, produzenja apsolventskog staza, knjiga i slicno...
Nisam cesto izlazio u diskoteke i slicno, ali bih visio po parkovima i trgovima sa drugarima, i pili smo iz dvolitre.
Posteljinu, escajg, posudje, i takve stvari sam uzeo od mojih. Garderobu, obucu sam retko kupovao, nosio sam godinama jedno isto, dok god nije pocepano.
Prao sam garderobu rucno u tus kabini.
Kad mi se pokvari zub i slicno, nisam isao kod privatnika, nego u drzavnu ustanovu.
Dinar od mojih nisam imao niti sam tražio.
Pa i taj bajs koji pominjem sam kupio na nekoj akciji za 6500 din, da ne bih isao peske na posao po 45 min.

Čak sam bio jednom i na moru :D. Ne sa mojima sa PMF, nego nekim drugarima koji su studirali Višu informatičku, pa su učestvovali na višijadi i prošvercovali me. Dao sam 20E za bus, i imao još 20 za trošak.

Secam se da sam imao neke koverte u koje bih odlagao kad legne plata, tacno za sta treba u toku meseca. I pored toga 4 koverte u koje sam stavljao tacno se secam po 1500 din.
I kontrolisao sam se da ih otvaram samo ponedeljkom. Znaci ako u toku nedelje potrosim svih 1500 din, jbg gladujem ali ne pipam kovertu sledecu do ponedeljka.
Frka je bila kad iskrsne nesto vanredno poput patika, grip, sad se i ne secam, ali znam da kad tak onesto normalno iskrsne, "zakolje me", pa mi treba 2 meseca da se oporavim.

Tamo nismo ni spavali puno, a i spavali smo naizmenicno. Za klopu sam na foru u restoranu sa njima, niko me nista nije pitao. onih drugih 20E je bilo za alkohol :)

I taj period zivota nikad ne bih menjao za sigurnost u kuci sa mojima.
Nije bilo lepseg osecaja, nego kad se vratim sa posla iz druge smene, otkljucam stan, onaj miris da nije proluftirano od jutros. Tisina. Zuji samo frizider. Istusiram se, sednem za komp, ukljucim IRC Krstaricu/Serbian Cafe i ES.

Kasnije sam poceo malo da servisiram, preprodajem komponente, instaliram ljudima sta treba, pa sam imao i neki dinar vise. A i 2008 mi povecali platu na 24000 :D.
2009 se i ozenih, nije radila, mladost-ludost ali nas je poterala sreca da je nasla posao pa smo se preselili u malo normalniji stan, jer sam ovde navukao neke boleštine od kondenzacije na zidovima.

I ono... nije mi bitno ako mi ne verujete :D. Ali evo mi osmeha od uveta do uveta dok pišem ovaj post.



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 28.04.2018. u 22:35 GMT+1]
[ jablan @ 29.04.2018. 08:31 ] @
Ako sledeći koji se javi nije živeo na dnu jezera, ustajao 15 minuta pre nego što legne da spava i jeo podgrejan šljunak za doručak, ništa nismo uradili.
[ Fimuz @ 29.04.2018. 08:52 ] @
^Kaži to današnjoj omladiti i neće ti verovati!

[ bananaphone @ 29.04.2018. 09:23 ] @
@Shadowed i CoyoteKG - svaka cast, ali retko ko je dovoljno tvrd da se sam upusti u takvu avanturu, bez ikakve podrske roditelja. Znam ja mnoge koji su se osamostalili, nasli posao, ali kad je trebalo da se skrpi par hiljada za auto - dodao tata, kad se ide na more, uleti mama, kad detetu trebaju dodatni casovi, ubaci se deda :D

@mjanjic - to je bila norma u NL, zaista ni jedno dete nije hteo da zivi sa roditeljima, nije to bila roditeljaska zelja - nego zelja deteta. Odu od kuce, i ako imaju u rodjenom gradu univerzitet, oni se odsele 100km dalje, iznajme sobu i zive sa cimerima, studiraju i brinu se o sebi poprilicno samostalno. Ali situacija sa nekretninama je postala nesnosna, renta sobe u Amsterdamu je 500+ eura (te za ispod 650e se iznajme za dva dana, bude 30-tero klinaca u redu za gledanje), klinci nemaju tu lovu, i sad vrlo cesto nastavljaju da zive sa roditeljima. Sef mi je iz UK-a, i tamo je ludnica sa nekretninama krenula jos ranije i sad je maltene trend da deca studiraju i zive sa roditeljima...
[ Jamajca @ 29.04.2018. 10:14 ] @
kad se samo setim koliko su nas jasili i punili nam glavu kako na zapadu deca sa 18 odu od kuce.

Lako je otici kad mozes da zaradis, ajde sad da ih vidim !
[ anon70939 @ 29.04.2018. 12:01 ] @
Citat:
Fimuz:
^Kaži to današnjoj omladiti i neće ti verovati!
https://www.youtube.com/watch?v=ue7wM0QC5LE

Sjajno :D:D:D
Sad mi malo glupo sto napisah prethodni post :)
[ anon70939 @ 29.04.2018. 13:50 ] @
Citat:
bananaphone:
...CoyoteKG - svaka cast, ali retko ko je dovoljno tvrd da se sam upusti u takvu avanturu, bez ikakve podrske roditelja. Znam ja mnoge koji su se osamostalili, nasli posao, ali kad je trebalo da se skrpi par hiljada za auto - dodao tata, kad se ide na more, uleti mama, kad detetu trebaju dodatni casovi, ubaci se deda :D

Meni to nije bila avantura, nego nešto normalno.
Moji su se odselili dalje, meni je doqrcilo vise seljakanje i sticanje novog drustva, pri tom sam vec studirao, i bilo je i dalje da idem sa njima, ili ostanem u KG, nastavim studije i zaposlim se.
I mojima je bilo normalno da ostanem tako. 2-3 godine sam im bio "na grbaci" dok sam studirao. U momentu kada smo se razdvojili nasao sam posao i dalje pricu sam vec ispricao.
Auto mi nisu kupili, na more opisah kako sam jednom otisao. Novac nisam nikad dobijao ne zato sto su škrti, nego nikad nisam tražio. Tek kad odem za odmor malo kod njih (za bozic/uskrs), majka bi krišom izvadila 2-3 crvene i dala mi da mi se nađe. Krišom jer je znala da ne želim da tražim, a i da mi nije bio jeftin bus.

Moj prethodni primer uopste nije nista ekstremno, da bi bilo "svaka čast", i pogrešno je protumačen moj post.
Nije bila poenta da pokazujem kako sem po nečemu posebniji od drugih, jer po mom mišljenju nisam oskudevao više od ostalih kolega sa faksa. Jedina razlika što su oni išli na more i nisu morali da rade dok god ne diplomiraju i odsluže vojsku. Sve ostalo je bilo isto.

Samo ne mogu da se načudim da neko sa 36 godina, pri tom ima programerskih sposobnosti, mora da trpi sve to što trpi. Ali što gilopile kaže, svaka situacija je drugačija.
Možda ne može da se odvoji da mu otac ne bi maltretirao majku kad on više ne bude tu. Ili je to možda opravdanje samom sebi. jer sad što je stariji, možda je sve teže da se upusti u "avanturu" koju sam ja sa 22-23 godine. A pri tom ga i bensedini možda sputavaju.

Bilo mi čudno što ne veruješ da sa 250E se može. Doduše moglo je, sad možda tih 250E verovatno ne vrede više kao pre. Ali mi se čini da su i zarade srazmerno porasle.
Jer kad uporedim, u vreme koje pominjem, radio sam u jednom servisu računara na crno za 14000 din mesec dana, starije kolege su imale 2-3000 više i bilo je normalno. Sad ne verujem da su tako male plate.
[ Darko Nedeljković @ 29.04.2018. 14:44 ] @
Citat:
Možda ne može da se odvoji da mu otac ne bi maltretirao majku kad on više ne bude tu.

Ja bih rekao da roditelji nekako tek nauce da zaista vole i postuju jedno drugo kad deca odu, tada su oni jedini koji su jedno drugom preosatli kao pomoc i podrska i u dobru i u zlu. Sve dok su deca tu, oboma sve smeta i spremni su da se posvadjaju oko svake sitnice. Ja naslucujem da otac ludi sto mu sin i sa 36 godina odbija da "izadje iz pelena" i da zbog toga ludi i kanalise svoj bes i na one koji su potpuno neduzni. Jos ako je majka u fazonu "nek je ziv i zdrav, ljubi ga majka, samo da se ne prehladi/ne ogladni/ne upiski", ja onda oca jos vise razumem ako bi sam sebe ujeo za doope, da ne pominjemo ostale ukucane.
[ Darko Nedeljković @ 29.04.2018. 14:54 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Bilo mi čudno što ne veruješ da sa 250E se može. Doduše moglo je, sad možda tih 250E verovatno ne vrede više kao pre. Ali mi se čini da su i zarade srazmerno porasle.
Jer kad uporedim, u vreme koje pominjem, radio sam u jednom servisu računara na crno za 14000 din mesec dana, starije kolege su imale 2-3000 više i bilo je normalno. Sad ne verujem da su tako male plate.

Mislim da jesu, evo u firmi u kojoj sam ja nedavno radio, decaci elektromonteri prelaze direktno iz skole, kako zavrse imaju posao, plata je 300 evra pocetna, nakon godinu do dve dana zavisno od brzine napredovanja dolazi se na 400, a ko hoce da radi prekovremeno prebacuje 500 plus placen obrok svakog dana. Ljudi sa fakultetima, licencama i bilo kakvom vestinom projektovanja, poslovne komunikacije, organizacije rada ili bilo cega drugog korisnog imaju i do 50% vise. Fizikalci na gradilistu zaradjuju vise od 250 evra mesecno i zive sasvim normalno sa tim novcem, neki izdrzavaju i porodicu, znaci sve te price da ne moze da se zivi sa 250-300 evra su najobicniji izgovori kako bi se ostalo sto duze u pelenama i svakodnevna praksa ih demantuje..
[ anon70939 @ 29.04.2018. 15:57 ] @
^^
Ne znam, ne bih ga tek tako lako ocenjivao.
Možda je stvarno u problemu koji mi ne možemo da razumemo, čim se odlučio da se otvori na EMZ gde zna da ga čeka najmanje 5 trolova da se sprda sa njim, koji ce kasnije u svakoj diskusiji da ga prozivaju za ovo kad ostanu bez argumenata.
Za divno čudo nema ih jos ovde.
[ ademare @ 29.04.2018. 17:26 ] @
@ CoyoteKG

Taj Euro iz vremena o kojem pises , nije ovaj danas . Euro je uveden 2002 . godina i da zaokruzim , bio u startu 60 din . Kasnije je dugo stajao i polako isao gore , pa je neke 2005 -2006 bio oko 70 din . Ovo pisem po secanju da ne trazim sad po netu egzaktne podatke .

Plus je euro onda vise vredeo , nego sada , menjao se u startu 1:2 , dobro 1,95 za Dojce marku , a sada odavno mu je vrednost , kupovna 1:1 .

Inace i ja pamtim taj period 2004 -2008 , ja ga zovem Kostunicino vreme , jer je on tada bio vlast , kao najbolji period u Srbiji u zadnjih 20 godina . Najbolje se zivelo tada , najvise se imalo para .

Mada su neke stvari bile i mnogo skuplje nego sada . Rentiranje . Komsija do mene je do skoro izdavao stan , od kada mu je otac preminuo , 90 i neke pa dok ga nije prodao pre 4 meseca . I nekada za rentu dobijao mesecno 300 Eura , sad na kraju samo 100 Evrica .
[ anon70939 @ 29.04.2018. 17:39 ] @
I meni je u sećanju da je bio 60, ali po NBS bio je 85. I kao što sam rekao, veće su plate danas nego što su bile.



[ ademare @ 29.04.2018. 17:42 ] @
@ Darko Nedeljković

U ovom konkretnom slucaju , nije svaki slucaj isti , pokretac teme , pise da ima ozbiljnih Zdravstvenih problema .

Napisao je u jednom postu i sifru svoje dijagnoze .

Tako da on zbog tih zdravstvenih problema ne moze , verovatno , tek tako da se osamostali .

Ko je zdrav i ne fali mu nista , moze , ko ima neku tezu bolest , nije to bas tako jednostavno .
[ ademare @ 29.04.2018. 17:43 ] @
Citat:
CoyoteKG:
I meni je u sećanju da je bio 60, ali po NBS bio je 85. I kao što sam rekao, veće su plate danas nego što su bile.



NBs ne laze A secanje je varljivo kod svih nas I ja sam omanuo dosta sa pricom o 70 .

Plate , ono sto drzavna statistika vodi su budalastine . A plate kako kome . I onda su radnici imali po 200 kao i sada . Moja se nije menjala od tih godina , od kada radim u ovoj firmi od 2005 . godine . Ista plata u eurima .

Negde ima i povecanja .
[ botr @ 30.04.2018. 10:31 ] @
Postavljac teme ima malo nezgodnu dijagnozu, f20, otac verovatno frustriran nekim stvarima, depresivan, pa se odao alkoholu. Osamostaljivanje bi bila opcija, ali ne ide to tek tako.

Ja ne bih mogao da zivim sa 250-300e mesecno, inace, vrlo retko (skoro nikad) izlazim i u tim prilikama potrosim vrlo malo, ne rasipam novac ne kupujem preskupu garderobu, telefone, itd., ne pijem alkohol, ne pusim, ne drogiram se, jedino ne stedim na hrani, pa opet ode minimum 500-600e mesecno.
[ Branimir Maksimovic @ 30.04.2018. 10:58 ] @
" ne pijem alkohol, ne pusim, ne drogiram se, jedino ne stedim na hrani"

e to je zez
[ botr @ 30.04.2018. 11:48 ] @
Hoces da kazes da je bolje da se drogiram? :D

Ne jedem previse, nisam ni gojazan, skoro svakog dana istrcim 10km + odradim jos neke vezbice, ali kupujem pilece belo meso, a ne salamu, tunjevinu, a ne pastetu i slicno. Ako je nesto bolje, a 20 dinara skuplje, kupim to.
[ Branimir Maksimovic @ 30.04.2018. 12:24 ] @
Pa vidi osrednja konzerva tunjevine ti je ko pakla cigara ;p
[ gilopile @ 30.04.2018. 12:30 ] @
Tolko.
Najjeftinija, a da je ok je La Perla 170g u komadima, oko 220din. Rio Mare necemo da spominjemo ovom prilikom :D

Na hranu ne treba stedeti. Ako je u mogucnosti da jede kvvalitetnu hranu, samo napred. Nesto vise para ode, al bar znas sta si pojeo.
[ pajapop @ 30.04.2018. 12:32 ] @
Citat:
botr:
... potrosim vrlo malo, ne rasipam novac ne kupujem preskupu garderobu, telefone, itd., ne pijem alkohol, ne pusim, ne drogiram se, jedino ne stedim na hrani,...



[ dejanet @ 30.04.2018. 12:33 ] @
Probajte Premijinu tunjevinu, mislim da je bolja od Rio Mare-ta(koja polako postaje djubre) a i jeftinija.
[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 12:41 ] @
Ma jes' đavola, 130 dinara i to ako je na akciji.
[ gilopile @ 30.04.2018. 12:45 ] @
Zeonko, gde ima tunjevina u komadima ( ne ona usitnjena sa litrom ulja ) za 130din?

Sardina je za mene zakon. Uzimam neku za 80 din konzeva ona klasicna i skroz je ok. Cak mi je nekako bolja od dosta skuplje sardine iz jadranskog mora, tipa Eva i sl.
Eva je nekada bila najbolja, sada mi je nekako bljutava i nikakvog je ukusa.
[ anon70939 @ 30.04.2018. 12:47 ] @
Citat:
botr:
Ne jedem previse, nisam ni gojazan, skoro svakog dana istrcim 10km

Manje trči, manje ćeš biti gladan, pa nećeš imati tolike troškove na hranu :D
[ botr @ 30.04.2018. 12:48 ] @
La Perla je oko 140 dinara u lokalnom lancu prodavnica i jos mozes da biras 3 varijante, tako da nije skupa. Crni luk da, slanina, cvarci, ne :)

Ali ne jedem tunjevinu bas svakog dana, samo sam naveo primer :)
[ gilopile @ 30.04.2018. 12:48 ] @
:D
10km istrcati...Pa on posle toga moze vola da pojede :):) Skup sport.

La perla 140 din, ali od koliko grama je konzerva? Ima one jadne konzervice, ni ptica se ne bi najela.
[ anon70939 @ 30.04.2018. 12:50 ] @
Ma ja kao krenuo u teretanu pre 2 meseca, trčao po 45 minuta na traci i ništa drugo nisam radio, i umesto da sam smršao, udebljao sam se 5kg.
Zaključak, ne treba trčati ako te niko ne juri :D
[ botr @ 30.04.2018. 13:10 ] @
Pogledacu kad kupim, ali mislim da je standardne velicine oko 200gr.

Sto se tice sardina, meni se najvise svidja "Stari Beograd" ili tako nesto se zove.

Sto se tice trcanja, pa prvo, navikao sam, nekad sam trcao 20-25km na treningu, svakog dana, nekad je bilo i malo vise, nekad malo manje, a drugo, zgodno je za opustanje posle posla i gluposti na poslu, ispraznis se i nema vise da te boli glava i da se nerviras, a drugo i pored toga ne jedem puno, pojedem nesto slatko i tu dobijem gomilu kalorija.

[ Bradzorf012 @ 30.04.2018. 13:18 ] @
Haringa i losos ništa?
[ ademare @ 30.04.2018. 13:28 ] @
Ne znam ljudi , ali Sve te tunjevine sa Tajlanda , stizu iz par fabrika , nema tu nikakve razlike . Dal pise Perla , Iska , Premija ili nesto trece .

Ja sam pojeo tonu toga , pa prestao . Nalazili su u njima Ogromne kolicine Histamina , to je alergen , pa me ne cudi kada ljudi kazu , alergican sam na tunjevinu , ovo pisem ozbiljno nije zez .

Tajland bolje preskociti . Ovo sto stize iz Croatie , je O.K. sad dal je eva ili neki drugi brend , nema drasticne razlike . Sardine sa Tajlanda i nisu sardele , nego neka slicna riba koja ima dosta krljusti .

Ima da se nadje po radnjama , sardine iz Hrvatske , koje se uvoze pa pakuju kod nas . I one su dobre , jer je riba ista , a nije vazno dal je pakuju tamo ili ovde .
[ scoolptor @ 30.04.2018. 13:34 ] @
Te tunjevine pune teskih metala jedite sto manje.
Pocela je sezona, jedite povrce.
Recimio, tikvice se mogu pripremiti na milion nacina.
[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 13:47 ] @
Citat:
gilopile:
Zeonko, gde ima tunjevina u komadima ( ne ona usitnjena sa litrom ulja ) za 130din?


Bilo je u Tempu na akciji pre par dana, imam i račun negde.
[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 13:48 ] @
Citat:
scoolptor:
Recimio, tikvice se mogu pripremiti na milion nacina.


Ih milion.
[ botr @ 30.04.2018. 14:59 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Haringa i losos ništa?



Ovde gde zivim nema da se kupi, iance ima u Rodi bas lepih filleta u konervi i nisu ni skupi.
[ anon70939 @ 30.04.2018. 15:37 ] @
Bar tema nije otisla u USA vs Rusia :D
[ gilopile @ 30.04.2018. 15:45 ] @
A bilo bi dobro da se malo javi i pokretac, da napise koji je rezultat, da li je poveo ili ga cale razbucao.
[ bananaphone @ 30.04.2018. 15:55 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Haringa i losos ništa?


Za tebe je Holandija:

http://www.thisnewview.com/wp-...t/uploads/2013/11/photo-93.jpg
[ anon334571 @ 30.04.2018. 15:58 ] @
Citat:
gilopile:
A bilo bi dobro da se malo javi i pokretac, da napise koji je rezultat, da li je poveo ili ga cale razbucao.


Svi smo živiv i zdravi :) Situacija se stišala. Videćemo, malo mi je glupo, ali bio sam puko ko napolitanka. Na kraju seo sa ocem i malo diskutovali i sredili stvar. Malo izbegavanje, malo tolerisanje, ipak je nas samo troje u kući, šta bi bilo da nas je više...
[ gilopile @ 30.04.2018. 16:03 ] @
Ma bice to sve ok. Moze slobodno u naslovu teme da se doda `RESENO`

Sada mozemo da nastavimo o klopi i konzervama ribe :)
[ anon334571 @ 30.04.2018. 16:11 ] @
Ček, ček sutra 1. maj nije preobrazenje, kakva crna riba... nego mesište na žaru, al baš na žaru. Na štapić nanizes 4 komata, kockice mesa i turiš u žar, lepše nema ništa :)
[ mjanjic @ 30.04.2018. 16:27 ] @
Bila je skuša oko 150-170 din. po komadu, obično je ima više u vreme ovih dužih postova po radnjama koje prodaju gotovu hranu... ali cene te ostale hrane su možda u ovo vreme prošle godine bile OK, ovde na jednom mestu je porcija od oko pola litra čorbe bila 89-90 din., a sada je 125, gulaš je bio, ako se dobro sećam, drastično jeftiniji ili se meni samo činilo (čorba, gulaš, pire i salata bili 280-300 din., a od jesenas izađe 380-450 u zavisnosti od toga koliko napune one keramičke posude.
Ako se uzme pire (200 din. kg, porcija oko 250-400g) i gulaš, izađe ručak skuplji nego u nekoj kafanici u centru gde je porcija gulaša sa pireom 280 din., a servira se u ovalnoj glinenoj posudi i porcija je toliko obimna da nije potrebna nikakva salata i sl. Plus imaju i točeno pivo, ali onda sve sa lepinjicom izađe 500din.

U principu, i te prodavnice gotove hrane su imale niže cene dok se ne pročuje, pa su svi malo po malo podizali cene prateći potražnju, i tako sve dok ne primete da potražnja opadne npr. 10% u dužem periodu (nekoliko sedmica) i tu zaustave podizanje cena.

Uzimao sam često piletinu u Maxi supermarketu, uvaljanu u prezlu/brašno ili šta već, za paniranje, bilo 500g 280-320 din., kako kad. Vidim jednom u Tempu da je 430 din. isto 500g, i pomislim u sebi "kakvi lopovi", odem do te Maxi prodavnice isti dan, kad i tamo 430 din.


Što rekoše neki, sad ih treba iskulirati i okrenuti se povrću, iako je poprilično skupo jer je iz domaćih plastenika i uvoza, ali ne kontam da sad piletina bude skuplja nego u sred zime.

Ovde neka firma iz Niša ima par prodavnica mesa i u obe imaju roštilj sa uslugom pečenja. Kupiš piletinu po ceni koja je u mesarama (plus je kod njih gotovo uvek jeftinije), i oni ti još besplatno bace na roštilj... Ko ima problem sa kilogramima, samo izbaci hleb i slatke napitke (gazirani i voćni sokovi, slatkiši, praktično sve što sadrži ugljene hidrate, osim eventualno čaja sa medom) i umesto svega toga slatkog možete pileće belo, vešalice, pa čak i svinjski vrat. Čovek se mnogo brže goji od ugljenih hidrata (jer bubrezi prerađuju višak ugljenih hidrata u mast) nego od masnog.
[ valerijan @ 30.04.2018. 17:31 ] @
Citat:
gilopile: A bilo bi dobro da se malo javi i pokretac, da napise koji je rezultat, da li je poveo ili ga cale razbucao.

miltop Svi smo živiv i zdravi :) Situacija se stišala. Videćemo, malo mi je glupo, ali bio sam puko ko napolitanka. Na kraju seo sa ocem i malo diskutovali i sredili stvar. Malo izbegavanje, malo tolerisanje, ipak je nas samo troje u kući, šta bi bilo da nas je više...


Sad možeš da pomogneš kolegi da reši problem sa ocem.

Citat:
Lazar18: Jer Windows nemam na flesu pa da ga instaliram ponovo,inace otac mi je reko da nece da nosi da popravljaju opet sad ne znam dal je rekao ozbiljno posto voli da se sali sa mnom dosta puta.Ali kako je moguce da kad mi je ukljucen task manager da je sve mirno to mi je malo onoo....


https://www.elitesecurity.org/p3830695
[ anon70939 @ 02.05.2018. 22:47 ] @
Sve češće čujem za ovakve slučajeve, pa evo upravo i danas upoznao jednu osobu, koja da nije žensko, mislio bih da sam upoznao miltopa.
Devojka sa 39 godina, jos zivi sa majkom, iz BG, radi u nekoj poznatoj banci kao supervizor necega, zali se na majku kako joj ne dozvoljalva da bude sa deckom jer ne moze da ga smisli. Pije punu saku lekova za smirenje i ko zna sta jos zbog majke.
Moja supruga je pita sto se ne odseli, a ona "nije to bas lako".
Sledece pitanje, sto ne nadje neki stan i placa kiriju ona plitko odgovara "sto bi to radila". Dalje diskusije nije ni bilo. Iz price sa njom se vidi da plata odlazi na svakodnevne frizere, pedikire, manikire i ostale *ikire. Koja je za tih par sati 5 puta pomenula da ima 100 pari cipelica, papucica i da vise nema mesta u garderoberima za garderobu. Izgleda da pored lekova ima i te neke kupovne terapije.

Ne mogu da shvatim ljude sa tim nekim dijagnozama poput miltopa, ove devojke i jos nekih primera.
Da li su te neke dijagnoze poput depresije i slicno realne?
Jesam li ja nerazuman ako mislim da su samo razmazeni slabici koji nemaju snage da resavaju probleme nego odu kod lekara, on im kaze da neku dijagnozu i prepise lekove jer mu tako lakse, i posle toga imaju opravdanje da ne moraju da se bore za zivot? A pri tom ti lekovi ih ubiju jos vise da traze resenje.

Da li smo svi mi depresivni, samo to jos ne znamo jer nismo bili kod lekara da nam saopsti, pa se i dalje borimo sa problemima?

Ili jednostavno previse pausalno ocenjujem te osobe. Nesto ne bih rekao da je moj zivot bio toliko sjajan, i da sada blista, niti da nemam probleme, pa da je u tome problem sto ih ne razumem. A takodje verujem da svako od nas moze da isprica lako svoju tuznu pricu i da nas rasplace sve ovde

Sry miltop, nije mi namera da te uvredim, ali me ova danas bas zacudila da sam hteo da otvorim novu temu, ali mi se prica mnogo poklapa sa tvojom.


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 03.05.2018. u 00:51 GMT+1]
[ botr @ 03.05.2018. 09:42 ] @
Previse pausalno ocenjujes :)

170gr ima La Perla :)
[ bananaphone @ 03.05.2018. 09:52 ] @
@CoyoteKG - ne generalizuj molim te...
Pokusaj da ljudima priblizis svoj pogled ali i da pomeris sebe i pokusas stvari da shvatis iz njihovog ugla. Ja sam se osamostalio - otisao od roditelja iz komfora sopstvene sobe i takve-kakve privatnosti, ljudi zive sa 40 godina u stanu sa roditeljima i babom od 45m2 i plase se da iskorace van tog sveta, iako se svakodnevnica pretvorila u mucenje za sve...
Nece niko da pravi kompromis i pomeri se iz sopstvene pozicije, ni roditelji ni deca. Znam za porodicu gde su dve generacije zivele u trosobnom velikom stanu na dobroj poziciji u Bgd-u. Pa je doslo i dete. Baba i deda + mama i tata + dete. Totalni haos, pakao od zivota za sve, mladi nece ili ne mogu da prelome da idu na periferiju i rentaju stancic, posto nista drugo i ne mogu sa malim primanjima. Roditelji imaju stav - mi smo stekli ovaj stan, to je nase, ostace vam kad umremo (a zivece hvala Bogu kao kornjace, jos 100g). I svi nastavljaju da zive u paklu.
Ova prica se zavrsila sa prodajom stana i kupovinom 2 manja na periferiji u kojima sad svi zive sretni i zadovoljni, ali je trebalo 15 godina da se dodje do te pameti. Kod vecine pamet nikad ni ne dodje.
[ mjanjic @ 03.05.2018. 10:01 ] @
Sve zavisi od "istorije", tj. kako su kao deca od malena razvijani.

Najbanalnija stvar je da im je, recimo, od malena ubijana sigurnost i samopouzdanje, tako što su ih roditelji stalno kritikovali i omalovažavali (Poznato? Ono, i da imaš sve petice u školi, nisi nešto uradio kod kuće ili, što bi seljaci rekli: "ne znaš još kol'ko ti je pasulja dosta").

I kad imate osobe koje nemaju dovoljno sigurnosti niti podrške okruženja da nešto promene (da ne pominjem bližu i dalju rodbinu koja se zadržava na verbalnim savetima, a niko konkretno da nešto učini ili pomogne, ne materijalno, već da utiče na sve članove porodice da se nešto promeni, kao da i njima odgovara, jer onda ipak ima i neko gori od njih samih), godine prolaze jedna po jedna, i dok se okrenu, eto pete decenije, a ništa se nije rešilo niti promenilo. A okruženje često nameće neke svoje predloge i rešenja koji za te ljudi nisu izvodljivi dok se ne reši glavni problem (u ovom slučaju sa roditeljima, ali može biti bilo šta, 100 ljudi - 100 ćudi).


Eto, meni su npr. roditelji uvek za kupovinu u prodavnici davali tačno novca koliko treba, pa mi se 90-ih nebrojeno puta desilo da nemam dovoljno novca, pa se vratim kući, oni napsuju državu i vlasnika prodavnice, a onda opet nazad sa dovoljnom sumom novca, da ne pominjem kakvu siću sam dobijao za ekskurzije i sl., pa sam rešio da na generacijsku u srednjoj školi i ne idem, ali sam bar očekivao za trećinu ili četvrtinu tog novca neke bolje patike, međutim ni to nisam dobio.

I onda, i ako imaš platu sa kojom možeš ležerno da iznajmiš stan, nemaš dovoljno sigurnosti i samopouzdanja u svoje finansije, jer ti je to finansijsko samopouzdanje ceo život urušavano i uvek ti je falilo mizernih suma novca za najelementarnije stvari, plus ako odeš onda više nema nazad kod roditelja ako se zapadne u finansijski problem, jer bi tim ljudima koji su se ovde otvorili bilo samo gore, nikako bolje. I zato jednostavno tavore od danas do sutra.
A kod većine takvih ljudi je slučaj da se nisu finansijski osamostalili sa 20 i nekoliko godina, kada je mnogo lakše jednostavno otići, već kasnije kad su sebi nametnuli veće zahteve.

A država je tu samo kad treba nešto da uzme, iako ti ljudi ne traže ništa besplatno, nego samo da ne ostanu na ulici prvog meseca kog ne prime platu ili ako dobiju otkaz pa im treba nekoliko sedmica da dođu do novog posla.
[ anon70939 @ 03.05.2018. 11:30 ] @
@bananaphone, šta sam ja drugačije rekao nego ti?

I ova devojka koju sam pomenuo isto iz finansijskih razloga ne zeli da zivi kao podstanar, a posvesno ili čak svesno verovatno i zbog te neke sigurnosti na koju je navikla od rodjenja uz roditelje, gde ne mora puno da odlučuje.

Finansije mogu biti problem, ali često je samo izgovor.

Jedno je kad od prvih plata kreneš da živiš samostalno, a drugo kad prvih par godina navikneš da celu platu možeš da trošiš na zezanje, a ostalo roditelji pokrivaju. A posle deset i petnaest godina bude još teže.

Koliko god da je velika plata uvek vrlo brzo naviknemo i posle nekog vremena priželjkujemo još. Na platu od 300€ mislimo "e kad bih imao još 100€ život bi bio neuporedivo bolji. Posle toga par meseci i eto više nije ni to tako bitno promenjen način života na bolje i opet fali.

Pa eto primer ove bankarke. Ona je navikla godinama na svoju platu, i verovatno opet krpi kraj sa krajem, i nezamislivo joj je da odvaja 200-250€ za stan i komunalije.
A neki "miltop" koji recimo zarađuje 350€ recimo verujem da misli "eh da mi je njenih 500, 600, 700€... pa odmah bih se odvojio."

Zato kažem, na kraju ljudi odu kod psihijatra zbog problema, ovaj svakom od nas može da prepiše lekove i da neku dijagnozu, i s tim ni malo ne pomogne, jer to bude taman stimulišuće opravdanje, "ja sam depresivan, zato je meni teže nego drugima".
Sigurno da grešim, inače psihijatrija ne bi postojala, ali poznajući posvećenost ostalih medicinara, ne bih se začudio da ima takvih psihijatara koji samo otaljaju posao i pogrešnom dijagnozom još više ubiju volju osobe umesto da pomognu...

Još pri tom kad su roditelji doprinesu lošim vaspitavanjem, obezvređivanjem i omalovažavanjem ličnosti kao što mjanjic lepo kaze...

OK sad saznajem da miltopova dijagnoza nije depresija i slicno, ali realno nisam mislio na njega nego na mnoge sruge slučajeve koje sam zadnjih godina upoznavao.

Dakle realno, finansije nikad nisu glavni problem, nego mi sami, a roditelji i loše vaspitanje verovatno glavni uzrok.

[ DaliborP @ 03.05.2018. 11:33 ] @
Citat:
CoyoteKG: Zato kažem, na kraju ljudi odu kod psihijatra zbog problema, ovaj svakom može da prepiše lekove i da neku dijagnozu, i s tim ni malo ne pomogne, jer to bude taman stimulišuće opravdanje, "ja sam depresivan, zato je meni teže nego drugima".
Sigurno da grešim, inače psihijatrija ne bi postojala, ali poznajući posvećenost ostalih medicinara, ne bih se začudio da ima takvih psihijatara koji samo otaljaju posao i pogrešnom dijagnozom još više ubiju volju osobe umesto da pomognu...

Mislim da ovde debelo gresis, prvo, sto mislis da psihijatri tek tako daju dijagnoze i prepisuju lekove, drugo, sto mislis da stvarno ne postoje ljudi sa problemima koji zahtevaju psihijatrijsku pomoc. To je ta generalizacija na koju ti ljudi ukazuju, dao si toj devojci dijagnozu na osnovu jednog povrsnog razgovora, kako si ti tacno strucan da procenis?

[ anon70939 @ 03.05.2018. 11:45 ] @
Pa realno nisam. I slazem se sa vama da generalizujem.
Možda sam samo hvala Bogu imao sreće da ja i niko od meni bliskih nema psihičkih bolesti, to sam video samo na filmovima pa zato ne mogu nikako da pogledam na problem sa njihove tačke gledišta iako se uvek trudim.

Ali eto zato služi forum, da uz pomoć vašeg pisanja pokušam da shvatim.
Isto i u mnogim drugim temama posle ovakvih diskusija shvatim da nisam 100% u pravu i samog sebe odnosno svoje stavove unapredim nakon ukazivanja sa vaše strane ;). Nisam toliko tvrdoglav kao pojedinci da branim svoje stavove po svaku cenu protiv svake logike.

Ja sam samo eto stekao utisak u ovoj temi da se svi prvo pozivaju na problem sa finansijama.
Ali realnost je da postoje i psihički problemi, i ako recimo miltop zbog dijagnoze nije u stanju da živi samostalno, onda verovatno neki zakon mora da ga zaštiti os oca. Ne može valjda otac tek tako da ga se odrekne i izbaci iz kuće jer mu se ne sviđa što nije zdrav?
[ bananaphone @ 03.05.2018. 12:31 ] @
@CoyoteKG - pa jedina razlika je sto ti sve sto govoris vidis kao problem deteta, ne smatras da je to zajednicki problem, koji treba zajednicki da se resava, odnosno to je moj utisak dok citam tvoje postove, mozda sam i pogresno razumeo.
Na kraju krajeva - da li je bitno od koga problem potice, ako su svi pogodjeni, pa svi treba da se angazuju da rese problem, a ne da prebacuju jedni na druge, ova - ne mogu decka da dovedem zbog majke, majka - imas 40g u guzici seli se...
[ anon70939 @ 03.05.2018. 12:57 ] @
pa ok, meni je normalno da je resenje problema da ako mi majka kaze da se iselim da to onda i uradim.
Valjda je to prirodno. Možda majka želi na taj način da stimuliše ćerku. Možda je prethodnih 20 godina pokušavala razgovorom.
Ali sve je to možda :).

Verovatno da sam joj rekao "strašno... tvoja majka stvarno nema razumevanje za tebe tako bolesnu" bi se naljutila što je smatram bolesnom.
[ eeestablishment @ 03.05.2018. 13:16 ] @
Citat:
gilopile:
Zeonko, gde ima tunjevina u komadima ( ne ona usitnjena sa litrom ulja ) za 130din?

Sardina je za mene zakon. Uzimam neku za 80 din konzeva ona klasicna i skroz je ok. Cak mi je nekako bolja od dosta skuplje sardine iz jadranskog mora, tipa Eva i sl.
Eva je nekada bila najbolja, sada mi je nekako bljutava i nikakvog je ukusa.



Ima , doduse ne u rafovima i trgovinama , ove sa tezge na lokalnoj pijaci . ( 110din )

Na tom mestu covek godinama prodaje samo konzerve.



I u vojsci smo jeli svakakve sardine ( boga pitaj od kada su ) pa ce i ove valjda proci ?
[ Branimir Maksimovic @ 03.05.2018. 13:26 ] @
Heh, de me nadje ;)
U komadima za te pare ...
[ anon334571 @ 03.05.2018. 14:02 ] @
@CoyoteKG i ostali. Jako teško je biti u tuđoj koži, samo onda možeš da sagledaš pravu sliku. Ne bih dalje polemisao o ovoj temi i molim admine da je zatvore. Na selu se tako živi, u zajednici, nije ovo grad. Ovde ili živiš u zajednici ili SAM odeš negde u grad ili najčešće u inostranstvo, pa se snalaziš.

U gradu bih završio kao klošar, jer sam išao i živeo, ali niko me neće na poslu zadrzati duze od mesec dana, sve sam to prošao, ali nisam se predao i doktorka mi je rekla da nemam gde da idem i da je to pogrešno. Ovolika kuća, svi uslovi za život. Ja da ne priviđam mrtve ljude i da ne haluciniram noću, budim se i mesečarim drugo bi bilo. Već godinama spoavam sa upaljenim svetlom. Nego ajd sad, borim se. Zaključajte temu.
[ gilopile @ 03.05.2018. 14:20 ] @
Da bre, 110din, pa da je i terpan unutra pa se isplati :) I to 170gr, cepanka konzerva, nije ona tanka.

@eeestablishment, ti bese u BG ili nesto mi se javlja Nis? Jbg, mi po zaseocima nema da biramo, par prodavnica i sve najskuplje.

E da, i ja unazad nekoliko godina spavam sa upaljenim svetlom. Mala lampa + komp nesto vrti na YT, neko dokumentarac ili neka emisija, dovoljno samo da nije mrak. Nedavno nestalo struje, ja se budim i ono mrkli mrak, ne da sam pretrnuo, svasta mi je proslo kroz glavu, al ne bih o tome, da ne uplasim pokretaca :D

Jede mi se tuna, na oci ne vidim :)
[ anon70939 @ 03.05.2018. 14:25 ] @
miltop, nisam znao da zivis na selu. u tom slucaju valjda je normalno da se zivi u zajednici. sry za pretpostavku.
[ anon334571 @ 03.05.2018. 14:35 ] @
Nema frke. Seledara... Da nemam kuce i mace mogao bih da se igram sa komarcima, jer je blizu Morava :)
[ zeoN_Rider @ 03.05.2018. 14:41 ] @
Citat:
miltop: Nema frke. Seledara, jer je blizu Morava


Koja Morava?
[ anon334571 @ 03.05.2018. 14:49 ] @
Pa jedna od tri :)
[ gilopile @ 03.05.2018. 14:58 ] @
Uzmes lepo stap i odes da zabacis i svi problemi nakratko nestanu :) Naravno, autan se podrazumeva.
[ anon334571 @ 03.05.2018. 15:33 ] @
Pa nema tunjevine po Morav'e :)
[ gilopile @ 03.05.2018. 15:41 ] @
Ima, al nema u konzervi, samo u komadu. Morava puna s ribe, lani sam izuo susenog bakalara od kilo i po.
[ anon334571 @ 03.05.2018. 15:44 ] @
Da znas brate da cu da pecam, ali nikad nisam znao da vatam ribu. Odem pre s drugarima, oni pored mene napune kese i cuvarke, a ja ufatim 5 beulica, nije ni za mačku :)
[ gilopile @ 03.05.2018. 15:48 ] @
Nauci se. Ali moras da ides svaki dan i vremenom steknes vestinu, skontas sta i kako...Ne moze preko noci da se nabuba :)
[ deedee6 @ 03.05.2018. 20:43 ] @
Citat:
gilopile:
Da bre, 110din, pa da je i terpan unutra pa se isplati :)


Gde ima terpana? Jel pecaš?
[ Fimuz @ 04.05.2018. 08:01 ] @
Moguće je da je deo tvog problema prouzrokovan time što spavaš sa upaljenim svetlom. Za stvaranje melatonina neophodan je potpuni mrak. Spavanje sa svetlom može da ima ozbiljne psiho-fizičke posledice. Ti spavaš sa svetlom jer imaš halucinacije, a halucinacije imaš zato što spavaš sa svetlom. Kvaka 22.
[ Branimir Maksimovic @ 04.05.2018. 09:01 ] @
Siguran si da ima halucinacije jer spava pod svetlom? To prvi put cujem ;)
[ gilopile @ 04.05.2018. 12:08 ] @
Ne spava valjda sa otvorenim ocima :D Moze se lepo spavati sa upaljenim svetlom. Neka lampa u cosku da ne bije u oci i milina.

@deedee6, ima terpana i previse. Poslednjih 5, 6 godina se toliko razmnozili da je sada veliki problem sa njima, jer uzimaju gotovo svaki mamac i ne mozes pecati na miru od njih, Uzimaju sve, od boile, preko kukuruza, crvica, kacamaka, rovca, slabucera, zivu i mrtvu ribicu, skoljku...ma svaki mamac. Posto ih ima na milijarde, tesko je pecati soma, amura, sarana, smudja... na cekanje, tj. dubinski ribolov.
Sto je najgore, na svim vodama se pojavio terpan u ogromnom broju. Ima lepih primeraka, ali uglavnom dolaze oni sitni.

Pecam na DTD kanalu blizu Odzaka. Ove godine jos nisam bio, jer nisam jos izvadio dozvolu. Uskoro cu krenuti.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.05.2018. 14:19 ] @
Citat:
Pecam na DTD kanalu blizu Odzaka. Ove godine jos nisam bio, jer nisam jos izvadio dozvolu. Uskoro cu krenuti.


Ovaj DTD kanal je kanal odakle pecas serije,onaj klub kako kazes ? Neces valjda kupovati legalne ubuduce,mislim zbog ove dozvole sto pominjes?

Izvini ako nije tako,ali i nema veze.Ni tema nije bas jasna da li je neki socijalni eksperiment,saveti sa prehrambene proizvode gde kupiti

ili biologija i upoznavanje sa vrstama riba !A da,zaboravio sam i prodavnicu najlona i mamaca za ribe ili to tek dolazi?!
[ Darko Nedeljković @ 04.05.2018. 22:05 ] @
Citat:
CoyoteKG:
miltop, nisam znao da zivis na selu. u tom slucaju valjda je normalno da se zivi u zajednici. sry za pretpostavku.

Normalno je da se zivi u zajednici, ali normalno je i da u toj tradicionalnoj zajednici nema demokatije, nego je najstariji muskarac kucevni staresina, a ovi mladji rade svi kako on kaze. Ko nece tako, na raspolaganju mu je bilo obliznji grad, bilo prestonica, bilo inostranstvo. Ovde nastaje problem sto pokretac teme zeli da zivi u zajednici ali da "pobedi" oca, a to vec nije normalno. Sam kaye, otac ga jedva trpi sve ove decenije, a niko drugi nece ni mesec dana, to je znak da treba da radi na sebi i promeni sebe na takav nacin da postane prihvatljiv okolini. Pitanje za pokretaca teme - da li je jedinac ili ima bracu i sestre? Na manastiru Tresije stoji zanimljiv natpis - najteze je odgajiti jedno dete, dvoje malo lakse, troje dosta lakse, a cetvoro i vise sasvim lako.
[ Living Light @ 04.05.2018. 22:24 ] @
7x20=?
Ne resavaju Oca ...

..a svi ostali Nevini.....?

[ bananaphone @ 05.05.2018. 06:27 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
... Na manastiru Tresije stoji zanimljiv natpis - najteze je odgajiti jedno dete, dvoje malo lakse, troje dosta lakse, a cetvoro i vise sasvim lako.


Kontam da ti imas bar cetvero :D :D :D
[ Darko Nedeljković @ 05.05.2018. 09:21 ] @
bananaphone, imam jedno i do sada su potpuno u pravu, to jedno se nekako izbori za punu paznju roditelja pa svasta trazi, izmislja, izvodi besne gliste i glumi neko ludilo. Da imam cetvoro, cenim da bih osecao totalnu kurcobolju prema tim decjim glupostima, tako kazu svi sa kojima sam pricao a imaju cetvoo dece. Dok odrastu mnogo lakse ukapiraju da se ne vrti ceo svet oko njih, nego oni moraju da se prilagodjavaju svetu oko sebe a neodgovornim ponasanjem samo sebi nanose stetu.
Nego, kasno procitao, tek nedavno. Tj. nije kasno, mislim da jos uvek imam vremena da nastancujem jos cetvoro...
[ bananaphone @ 05.05.2018. 09:44 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: ... nije kasno, mislim da jos uvek imam vremena da nastancujem jos cetvoro...


Evo ajde - ostaje ova tema pa da vidimo kako stvari stoje sledece godine :D :D :D
[ anon334571 @ 05.05.2018. 10:18 ] @
Jel ste pokupovali led sijalice, imam još 3-4 da kupim, već sam primetio da sa ovih 5 na glavnim mestima i sobama, znatno štede :) Tako što kaže gilopile, kupicu jednu lampu, tek da ne bude mrak, ali obavezno led.
[ Darko Nedeljković @ 05.05.2018. 10:36 ] @
Miltop, da li ta prividjenja vidis samo u mraku, ili ih ima i kad je upaljeno svetlo?
I kako ti ide sa devojkama, jesi li uspeo da nadjes neku koja hoce da radi ono dok je ukljuceno svetlo ili ti tokom takvih trenutaka ne mislis o utvarama, vec o necem drugom, pa mozes i u mraku?
[ anon70939 @ 05.05.2018. 11:11 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
CoyoteKG:
miltop, nisam znao da zivis na selu. u tom slucaju valjda je normalno da se zivi u zajednici. sry za pretpostavku.

Normalno je da se zivi u zajednici, ali normalno je i da u toj tradicionalnoj zajednici nema demokatije, nego je najstariji muskarac kucevni staresina, a ovi mladji rade svi kako on kaze. Ko nece tako, na raspolaganju mu je bilo obliznji grad, bilo prestonica, bilo inostranstvo.


Da, jasno... Je l' tvoje mišljenje i ako je otac alkoholičar, nesposoban da održava vinograd i limarski zanat, nesposoban da organizuje mlađe, znači da je beskoristan i ne može da doprinosi porodici nego je sputava, onda ga sinovi odvedu negde u šumu i kamenuju?

Zaboravih izraz za taj tradicionalni običaj u nekim zabitima koji valjda i dan danas postoje, ili je bar postojalo do nedavno.

Edit:
Lapot
http://akuzativ.com/teme/625-lapot-mit-ili-stvarnost
[ Branimir Maksimovic @ 05.05.2018. 11:16 ] @
Lapot je to kad stare ubijaju.
[ anon70939 @ 05.05.2018. 11:24 ] @
Pa starost je relativna.
Lapot je kad roditelj oseti da ne može više da doprinosi, pa zamoli sinove da ga odvedu... Nebitno da li je postao teret zbog starosti ili neizlečivosti.

Nego ne znam šta sz radili ako otac neće, alkos je, ne primećuje da pravi samo problem porodici.
[ Darko Nedeljković @ 05.05.2018. 13:36 ] @
Nista, zaposlis se na gradjevini, posao je podjednako fizicki zahtevan kao poljoprivreda, a nosi sa sobom potpunu nezavisnost i finansijsku stabilnost.
[ gilopile @ 05.05.2018. 13:44 ] @
Citat:
miltop:
Jel ste pokupovali led sijalice, imam još 3-4 da kupim, već sam primetio da sa ovih 5 na glavnim mestima i sobama, znatno štede :) Tako što kaže gilopile, kupicu jednu lampu, tek da ne bude mrak, ali obavezno led.


Ja kada idem u sleep rezim koristim jednu malu stonu halogen lampu od 10 ili 20W, bije negde u cosak i taman. Ne pamtim kada sam ugasio komp i svetla i napravio normalan ambijent za spavanje. Navika je cudo. E da, kada je jednom nestalo struje, ja se budim, a ono mrkli mrak, tisina, ne radi komp...Mislio sam da sam u nekoj mrtvackoj formi :) Prestravio sam se ziv.

Mislim da je decko potpuno zdrav, zuta minuta dosla te otvorio temu da se malo izjada, sto je sasvim normalno i svima nam dodje tako nekad.
[ anon334571 @ 05.05.2018. 17:00 ] @
gilopile, dobar si ti čovečuljak :) Upravo ti pakujem risiver - pa čačkaj :D
[ gilopile @ 05.05.2018. 19:47 ] @
Pa prosto sam divan, do jajca coik :)
[ Bradzorf012 @ 05.05.2018. 20:31 ] @
Nisam upoznat sa razlozima, ali mogu da razumem da neko ima potrebu da spava sa upaljenim(bar minimalnim) svetlom. Moj slučaj je suprotan. Osim što mi smeta svaki šum, ne podnosim ni svetlo. Poslednjih mesec dva sam ostavljao toplap na stočiću(kao i inače), ali sa baterijom u njemu, pa celu noć svićka i nije da mi nije smetalo. Poslednjih godina sam takođe primetio, naročito mi ujutru kada se probudim smeta svetlo. Uđem u kupatilo, upalim svetlo i doživim pravi mali šok, moguće da ima veze sa godinama.

Čitao sam o tome da je izloženost dnevnom svetlu bitna za stvaranje nekih hormona, a ja sam i tu omanuo. Sve više slobodnog vremena provodim u stanu, a sve manje na otvorenom. Kada tome dodam da mi je sasvim uobičajeno da na spavanje idem u dva tri četiri ujutru, dođem do zaključka da sam prava noćna ptica.

Ovo sigurno nisu stvari koje suštinski mogu da promene nečije raspoloženje ili psihološko stanje, ali ih svakako ne bi trebalo shvatati olako. Promeniti loše navike, prvi korak u promeni stvari na bolje. Delim savete, a na sebi ih ne primenjujem.
[ bananaphone @ 06.05.2018. 06:25 ] @
@Bradzorf012 - kupi naocare za sunce i izlazi napolje, postoji poduzi spisak bolesti vezanih za zivot bez izlozenosti direktnoj suncevoj svetlosti.
[ bananaphone @ 06.05.2018. 06:30 ] @
Citat:
gilopile:
Ja kada idem u sleep rezim koristim jednu malu stonu halogen lampu od 10 ili 20W, bije negde u cosak i taman. Ne pamtim kada sam ugasio komp i svetla i napravio normalan ambijent za spavanje. Navika je cudo. E da, kada je jednom nestalo struje, ja se budim, a ono mrkli mrak, tisina, ne radi komp...Mislio sam da sam u nekoj mrtvackoj formi :) Prestravio sam se ziv.


Navika 100%, ja sam se preselio iz Bgd-a u predgradje Ams. U Bgd-u uvek postoji nekakva buka sa ulice i spavao sam kao beba, u predgradju Ams, muk, apsolutna tisina, nisam mogao nocima da zaspem, palio sam radio u dnevnoj, tiho, jedva se cuo u spavacoj i tako zaspivao, dok se nisam navikao na tisinu.
[ Branimir Maksimovic @ 06.05.2018. 06:49 ] @
Ja ne spavam sve dok ne pocne da mi pada glava. Gledam da spavam minimum potrebno tako da mogu da spavam u bilo kojim uslovima ;)
[ Darko Nedeljković @ 23.05.2018. 09:47 ] @
Evo jedne vesti iz danasnjih novina:
ocajni-roditelji-tuzili-sopstvenog-sina-ne-placa-kiriju-ne-pomaze-nista-a-ima-30-godina

U NJujorku se kao sto vidimo smatra skandalom da se 30-godisnje "dete" ne iseli iz kuce. Kad do te nezamislive situacije ipak dodje, posalje se sluzbeni zahtev za isejenje preko notara, pa kad ni to ne pomogne, posao preuzima vrhovni sud
[ anon334571 @ 23.05.2018. 12:34 ] @
Ja sam prošle godine "bežao" od kuće. Odmakao sam nekih 50 km, i onda je došla interventna i vratili me kuci, jer se majka uplasila, jer nisam poneo lekove. Ko zna, da me nisu vratili kući, možda bih i revoluciju digao :P
[ bananaphone @ 23.05.2018. 12:50 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Evo jedne vesti iz danasnjih novina:
ocajni-roditelji-tuzili-sopstvenog-sina-ne-placa-kiriju-ne-pomaze-nista-a-ima-30-godina

U NJujorku se kao sto vidimo smatra skandalom da se 30-godisnje "dete" ne iseli iz kuce. Kad do te nezamislive situacije ipak dodje, posalje se sluzbeni zahtev za isejenje preko notara, pa kad ni to ne pomogne, posao preuzima vrhovni sud :D


Bljuc, izvuku najgoru mogucu bljuvotinu i to stave kao nesto sasvim normalno, kao model ponasanja...

Ekonomija od 2000-tih na ovamo ide u klinac, sve je vece raslojavanje medju ljudima, trend koji je ocigledan u Americi a prenosi se u poslednjih 5-10g i na Europu, ukljucujuci i Srbiju. Onda izlecu bajni psiholozi koji sve svaljuju na roditelje i decu, kao deca su nezrela i roditelji su ih razmazili, a u Bgd-u se soba renta za 100-200e, pa ti izvoli radi za 200-300e i odvoji se od roditelja.
[ grejanje @ 23.05.2018. 13:07 ] @
Citat:
miltop:
Ja sam prošle godine "bežao" od kuće. Odmakao sam nekih 50 km, i onda je došla interventna i vratili me kuci, jer se majka uplasila, jer nisam poneo lekove. Ko zna, da me nisu vratili kući, možda bih i revoluciju digao :P

Daj, miltop, dosta je..
Znas za onu narodnu "zasviraj pa za pojas zadeni"?
Svakom ko procita tvoje postove na raznim temama jasno je da ti nisi nikakav shizofrenicar i da si celu pricu izmislio.
Dobro, uspeo si da zeznes desetak ljudi koji su nesebicno pokusali da pomognu.
Mislim, stvarno, dosta je..
[ anon334571 @ 23.05.2018. 13:08 ] @
Jupiii :)
[ bananaphone @ 23.05.2018. 13:54 ] @
Pa odavno je tema otisla u drugu stranu :D

Meni je zalicio na zajebanciju ala Massko - ali dopustam da gresim... Jel ti to jedan od starih naloga?
[ anon334571 @ 23.05.2018. 13:58 ] @
Ne znam o čemu pričaš :D
[ bananaphone @ 23.05.2018. 14:04 ] @
Citat:
miltop: Ne znam o čemu pričaš :D


Ni ja - ali ne znaci da to sto pricam nije tacno ;)
[ DaliborP @ 23.05.2018. 14:04 ] @
Citat:
bananaphone:Ekonomija od 2000-tih na ovamo ide u klinac, sve je vece raslojavanje medju ljudima, trend koji je ocigledan u Americi a prenosi se u poslednjih 5-10g i na Europu, ukljucujuci i Srbiju. Onda izlecu bajni psiholozi koji sve svaljuju na roditelje i decu, kao deca su nezrela i roditelji su ih razmazili, a u Bgd-u se soba renta za 100-200e, pa ti izvoli radi za 200-300e i odvoji se od roditelja.

Soba za 200 evra??? Gde, na dvoru? Soba se moze naci ispod 100 evra bez problema. Osim toga nisu bas sve plate 200-300 evra, osim ako nisi kvalikovan nizasta osim da budes kasirka ili recimo vozac. Ako neko ima neku kvalifikaciju ili diplomu, mogao bi naci iole bolje placen posao, a moze sa 2-3 ljudi da deli stan i eto osamostalio se. Roditelji i dalje mogu da mu pomazu, kao sto i jesu dok je bio sa njima.
[ bananaphone @ 23.05.2018. 14:22 ] @
Dalibore - cene koje gledas su uglavnom bez rezija, ili neke naherene price, tipa 50-godisnjak renta sobu studenticama, moze placanje i u naturi.

Tri cimerke da rentaju veliki stan sa tri spavace sobe za 350e (a to je poprilicno povoljna cena za stan sa tri spavace sobe u Beogradu) i da su ti rezije 150e, ne moze svaka od njih da placa po 100e mesecno - kontam da ti je to jasno?
[ anon334571 @ 23.05.2018. 14:25 ] @
Nešto mi pade na pamet, moooozda se preselim u bg. Sta mislite da li bi mogao da nadjem tri cimerke, pa da delimo stan. Kontam da bi izaslo jeftino.
[ DaliborP @ 23.05.2018. 14:28 ] @
Citat:
bananaphone:
Dalibore - cene koje gledas su uglavnom bez rezija, ili neke naherene price, tipa 50-godisnjak renta sobu studenticama, moze placanje i u naturi.

Tri cimerke da rentaju veliki stan sa tri spavace sobe za 350e (a to je poprilicno povoljna cena za stan sa tri spavace sobe u Beogradu) i da su ti rezije 150e, ne moze svaka od njih da placa po 100e mesecno - kontam da ti je to jasno?

Jasno mi je samo da si ti izabrao primer stana od 350 evra sa rezijama od 150 i sad ja kao treba da se slozim sa tim :)

Moze da se nadje i dvosoban za 250 a i jednosoban za 200. Sto se tice rezija, sta tacno sa njima? Dok su bili sa roditeljima i recimo imali posao, nisi placali rezije? Doprinosili kucnom budzetu? Kad se neko osamostali, normalno je da se u startu odrice odredjenog komfora koji je imao, dakle treba se malo stisnuti na pocetku dok se ne napravi neka karijera i sigurnost.
[ bananaphone @ 23.05.2018. 14:30 ] @
Citat:
miltop: Nešto mi pade na pamet, moooozda se preselim u bg. Sta mislite da li bi mogao da nadjem tri cimerke, pa da delimo stan. Kontam da bi izaslo jeftino.


One tri sto su te dodale na FB na drugoj temi :D :D :D?

http://www.elitemadzone.org/t481470-23#3788492

100% Massko :D
[ bananaphone @ 23.05.2018. 14:38 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
bananaphone:
Dalibore - cene koje gledas su uglavnom bez rezija, ili neke naherene price, tipa 50-godisnjak renta sobu studenticama, moze placanje i u naturi.

Tri cimerke da rentaju veliki stan sa tri spavace sobe za 350e (a to je poprilicno povoljna cena za stan sa tri spavace sobe u Beogradu) i da su ti rezije 150e, ne moze svaka od njih da placa po 100e mesecno - kontam da ti je to jasno?

Jasno mi je samo da si ti izabrao primer stana od 350 evra sa rezijama od 150 i sad ja kao treba da se slozim sa tim :)

Moze da se nadje i dvosoban za 250 a i jednosoban za 200. Sto se tice rezija, sta tacno sa njima? Dok su bili sa roditeljima i recimo imali posao, nisi placali rezije? Doprinosili kucnom budzetu? Kad se neko osamostali, normalno je da se u startu odrice odredjenog komfora koji je imao, dakle treba se malo stisnuti na pocetku dok se ne napravi neka karijera i sigurnost.


Pa ne mozes rentati sobu u jednosobnom stanu :). Pricamo o ceni sobe? Rekao si da je cena od 100-200e preterana i da mozes naci sobu ispod 100e kad hoces. Ja sam ti dao prostu racunicu sa velikim stanom i tri cimera/cimerke.

Normalno da mozes naci dvosoban stan za 250 i da imas rezije 100e, ali onda si na 350e mesecno :D

Da bi troje ljudi bilo cimeri u stanu sa tri spavace sobe, i da svako placa 100e mesecno - morali bi da iznajme 4-soban stan za 200e i da pri tom da su im svi racuni ispod 100e.
Infostan ti je u BG-u za stan od 85-90m2 je ±100e mesecno :D

Daklem ako su ti mesecno troskovi za sobu 150e ti mozes da se hebes sa platom od 200e, i sa 300 si granicno gladan.

Normalno da ljudi imaju i vece plate, znam klince koji rade u IT-u i imaju pocetne plate od 500-700e, ali to nije prosek, mnogo je vise klinaca koji rade za plate manje od proseka...
[ DaliborP @ 23.05.2018. 15:00 ] @
Citat:
bananaphone: Pa ne mozes rentati sobu u jednosobnom stanu :). Pricamo o ceni sobe? Rekao si da je cena od 100-200e preterana i da mozes naci sobu ispod 100e kad hoces. Ja sam ti dao prostu racunicu sa velikim stanom i tri cimera/cimerke.

Normalno da mozes naci dvosoban stan za 250 i da imas rezije 100e, ali onda si na 350e mesecno :D

Da bi troje ljudi bilo cimeri u stanu sa tri spavace sobe, i da svako placa 100e mesecno - morali bi da iznajme 4-soban stan za 200e i da pri tom da su im svi racuni ispod 100e.
Infostan ti je u BG-u za stan od 85-90m2 je ±100e mesecno :D

Daklem ako su ti mesecno troskovi za sobu 150e ti mozes da se hebes sa platom od 200e, i sa 300 si granicno gladan.

Izvini ali ta tvoja racunica je prilicno selektivna.

Ljudi zive u sobama za 75-100 evra, rezije dele sa ostalim stanarima ili placaju fiksno "gazdi" stana. Ne svi, ali neki mogu da napuste sobu kod roditelja i zamene je sa tim. Cak i taj tvoj primer od 350 evra, sta je sporno? 150 evra mesecno na sobu i rezije meni izgleda sasvim ok za nekog ko je hteo da se osamostali. Sad naravno ti bi da pricas o nekom ko zaradjuje 200 evra, ali sa minimalcom se niko nije usrecio, bio u Amsterdamu ili Beogradu, nece nigde imati neki super zivot.

Sta ima da pricamo o osamostaljivanju za nekog ko zaradjuje 200 evra, nema potrebe. To je plata ispod proseka.
[ bananaphone @ 23.05.2018. 15:11 ] @
Pa dobro pricmo o istom problemu i istim odnosima, eto i ti si dosao na 150e mesecno za sobu. Ako ti 1/3 ljudi ispod 35-te u Srbiji ne mogu naci nikakav posao, 1/3 radi za plate koje su do 300e, i nek 1/3 radi za vise para, o cemu pricati?

To sto ih je 2/3 sa roditeljima nije odgoj/razmazenost, nije ni konformizam, ili neki psiholoski poremecaj koji je zahvatio citavu generaciju, nema se para za samostalan zivot i kraj... I upravo je isto i u Amsterdamu, ko radi za minimalac - ima da kupuje komad mesa kod Turaka na popustu...
[ DaliborP @ 23.05.2018. 15:23 ] @
Pricali smo o Beogradu, ne o celoj Srbiji. Razlika je ogromna, jer u Beogradu ima najvise posla. Da je tako kao sto ti kazes, onda niko ne bi ni dolazio iz Beograda iz unutrasnjosti jer eto ne moze da se osamostali. U praksi je suprotno od toga, ako neko iz Kragujevca, Uzica, itd moze da dodje u Beograd da studira, nadje posao i osamostali se, e onda moze i ta tvoja zamisljena osoba sto ne moze da skrpi 150 evra za sobu i rezije.
[ anon70939 @ 23.05.2018. 15:25 ] @
Stvarno dojadiste vise sa objasnjavanjem kako SVAKO ko ima 30 godina mora da se osamostali, odnosno da predje da zivi na nekom drugom mestu.
Nisu sve situacije iste, a nije ni miltopova.

Čovek živi na selu, gde je normalno da generacijama svi žive u istom domaćinstvu. Ni ja nisam znao za to dok mi nije rekao, i od tada sam stavio tačku na moje objašnjavanje kako je moguće osamostaliti se.
Dakle čovek doprinosi domaćinstvu kao što je objasnio, što znači da se osamostalio.

U takvom slučaju pojam osamostaliti ne znači da mora da ode da živi na drugom mestu.


Da ne idemo u off... Ali na žalost proteklih decenija roditelji su slali decu u gradove i pomagali da se osamostale tamo, da im Tito obezbedi poslove da ne moraju puno da rade u firmama kao što su morali na selu. Pa danas imamo takvu situaciju da su nam sela prazna i zapuštena. Izgleda nisu otišla samo ona deca čiji roditelji nisu mogli da odvajaju stotine evra mesečno za stan u većim gradovima i da ih finansiraju dok studiraju.

I sada licemerni ljudi poput "nas", mogu da pričaju priče i objašnjavaju kako je neko nesposoban jer ne želi da ostavi domaćinstvo da bi otišao u BG da živi za 200€.
A posle na drugim tema ta ista ekipa će kukati kako su ljudi došli sa sela da rade za 200€ u BG i uzimaju njima beograđanima poslove jer rade za smešne pare. I da se čude šta su koj q dolazili, što nisu ostali na selima da gaje paradajz i žive bolje nego za 200€ u BG.

Gadi mi se ta sorta ljudi, koja samo pametuje i prosipa pamet "po internetu". A da upoznamo pravu priču tih osoba, siguran sam da je realnost malo drugačija.
Ventura je jedini takav lik od te "sorte", ali je on za razliku od ovih i imao pravo da pametuje "po internetu" jer je čovek dokazao sposobnost svojim uspehom.

Da je sreće da je više takvih poput miltopa koji ne žele da napuste domaćinstvo, nego da ostane sa svojima, drži vinograde, usput van sezone malo da programira, i eto... A taj otac na kojeg se žali, videćemo za 10-20-30 godina ko će tada biti "samostalan", i tada možda bude jasno šta znači život u domaćinstvu i samostalnost.

[ DaliborP @ 23.05.2018. 15:55 ] @
Citat:
CoyoteKG: Stvarno dojadiste vise sa objasnjavanjem kako SVAKO ko ima 30 godina mora da se osamostali, odnosno da predje da zivi na nekom drugom mestu.
Nisu sve situacije iste, a nije ni miltopova.

Ne znam kome se obracas, ali ja to nisam rekao.
[ bananaphone @ 23.05.2018. 17:26 ] @
Eto Dalibore - ja napisem da si u pravu - i Gojko mi obrise poruku :D

Ne vredi ovaj forum nije za altruiste...
[ anon334571 @ 23.05.2018. 17:32 ] @
Gojko, kad već brišeš, obriši mi nalog, neću više sa vama da se družim, zauvek vas napuštam.
[ grejanje @ 23.05.2018. 17:48 ] @
Otvaras 161. nalog?
[ bananaphone @ 23.05.2018. 17:54 ] @
Predlažem promenu naslova teme u: “Kako pobediti Gojka koji vređa?” :D
[ anon334571 @ 23.05.2018. 18:19 ] @
Gojko zavodi red, meni samo stizu mejlovi, te obrisana ova, ona poruka. Kolektivno samoubijanje. Dosta vise, stavite temu pod ključ. Nađite drugu kafanu pa tamo zborite.

Usput, trazim tri cimerke.
[ Darko Nedeljković @ 23.05.2018. 19:00 ] @
Za sve koji hoce da se osamostale a finansijski kao ne mogu, imam resenje - znam firmu koja placa 15 evra dnevnicu, radi se 30 dana mesecno, znaci 450 evra, soba ne treba, moze da se spava na terenu. Ni odeca ne treba, firma obezbedjuje radno odelo i cipele, a kad pada kisa cizme i kabanicu. Auto ti isto ne treba, vozi te firmino vozilo za prevoz radnika. Prosto ne znas ni kad ni na sta pare potrositi... Radi se po nekim planinama gde nema prodavnice. Placen i jedan obrok i godisnji odmor mesec dana u januaru kad nema posla. Ne treba ni pamet ni obrazovanje ni radno iskustvo. Nakon 12-14 sati intenzivne fizicke aktivnosti na cistom vazduhu spavas kao zaklan, totalno ti je nebitno da li je svetlo ukljuceno ili iskljuceno i da li je u sobu neko zaista usao ili ti se samo prividjaju duhovi.

Nego, nekako je lepse spavati do podne a posle podne visiti po kaficima i kladionicama, ili za one manje drustvene po drustvenim mrezama i forumima.


[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 23.05.2018. u 20:15 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2018. 19:14 ] @
Darko:" radi se 30 dana mesecno"

to je nezakonito.
[ anon334571 @ 23.05.2018. 19:29 ] @
Ja mislim da je Darko opisao, neki paravojni teroristički klan :) Zgodno bi bilo da malo pucam...
[ Darko Nedeljković @ 23.05.2018. 21:06 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
to je nezakonito.

Pa necete ni pisati u ugovoru da se radi 350 sati mesecno nego 180, tako da ko god bude proveravao papire, sve ce biti po zakonu.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 23.05.2018. u 22:16 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2018. 21:12 ] @
To si dobro rekao ;p
[ Bradzorf012 @ 23.05.2018. 22:11 ] @
Ne posećujem kladionice, ali ako neko voli, što da ne. Šta fali spavanju do podneva? Kada da se naspavam ako sam prethodne noći zaglavio sa društvom i došo kući u pet ujutru?
[ Aleksandar Đokić @ 24.05.2018. 02:31 ] @
Evo kao neko ko pise poruku u pola 4 am da ti odgovorim, isti tonom...

ako si prethodne noci zaglavio i dosao kuci u pet ujutru - naspavati se svakako neces :).
[ Grada22 @ 24.05.2018. 03:33 ] @
Jake "nocne ptice"..
Jednom klonula glava, drugi iskljucio laptop pa knjava, treci izdrzao do pola cetiri pa zaspao..
[ DaliborP @ 24.05.2018. 09:40 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Nego, nekako je lepse spavati do podne a posle podne visiti po kaficima i kladionicama, ili za one manje drustvene po drustvenim mrezama i forumima.

Dobro, ne treba karikirati, zvucis kao neka baba. Nekima je jednostavno komfornije da zive sa roditeljima, cak i ako rade za neku pristojnu platu, jer ne moraju da se odricu nekih stvari kao kad bi ziveli samostalno. A verovatno im ostane i koja kinta za kafu i picence. A moze biti takodjer i da pomazu roditeljima koji imaju male plate itd.

Ja sam samo hteo reci da ko hoce, ipak moze da se osamostali danas u Beogradu ako ima iole neku perspektivu sto se tice posla, Beograd ipak nije Kursumlija, posla ima inace ne bi svi dolazili u isti.
[ Bradzorf012 @ 24.05.2018. 21:09 ] @
DaliborP

Citat:

Dobro, ne treba karikirati, zvucis kao neka baba.


Što ko, pa to i jeste stav neke babe. Mislim ono, jeste da se nismo složili na onoj temi o uberu, ali si ovde pogodio metu.

Ako nešto ne podnosim, onda je to zabadanje nosa u tuđi privatni i lični život. Spavaju do podne, neće da rade, vise po kladionicama, izlaze u grad svaki dan do kasno u noć. U čemu je ovde tačno problem? Jesu li u pitanju maloletnici i deca? Nisu, pa sledstveno tome, odgovaraju za svoje postupke i svoj život. Jeste ovde postavljač teme pitao šta i kako, ali bez obzira na to, trebalo bi imati meru. Kome god ne odgovara što Pera neće da radi za dvesta(ili dve hiljade) evra mesečno, uvek može da mu ponudi više. Kome god ne odgovara što taj isti Pera ispija kafe u kafiću po ceo dan, pa neka ponudi bar neko besplatno pivo. Prosta stvar.

Hoću reći dušebrižnicima, svaki novčić ima dve strane i svaka batina dva kraja. Evo, ja hoću da budem kapetan od bele lađe, ništa nošenje džakova, branje malina i slično. Dok ne postanem kapetan od bele lađe, živim kod mame i tate, oni me rane i oblače, daju neki dinar za cigara i kladionicu i meni dobro. Ako si zadovoljan sopstvenim životom, šta te briga kako ja živim i zašto neću da radim isto što i ti, isto kao ti?