[ bogdan.kecman @ 30.04.2018. 21:01 ] @
ima neko blizu mene (miljakovac2) stolarski sto onaj sa testerom? treba 4 nogare od ikea stola (one kartonsko/lesonit/papirne ovaj sto) da isecem na pola (po visini) ali mi znaci da budu sve 4 ravno isecene identicno a to je na tom stolarskom stolu pdim, ja ako krenem testerom ima da mi se klacka :( pa cu se iznerviram..
[ bakara @ 30.04.2018. 21:16 ] @
Stolarski sto je stacionarna cirkularna testera
[ bogdan.kecman @ 30.04.2018. 21:21 ] @
to to, "stacionarna cirkularna testera" koju moze da mrdnes gore dole i
koja ima one granicnike da mozes lepo da stisnes uz to nesto i povuces i
iseces pod pravim uglom i ... mislim kontam ko to ima ume i da koristi
(ja numem niti smem)

mislim, cu ga secnem ja testericom lagano, al reko ako neko ima na
bicyclom od mene to je bzzzzz i gotovo.. ja nisam bas precizan sa drvetom
[ valerijan @ 30.04.2018. 21:24 ] @
Mirko Tasić graditelj iz Beograda je tu negde, Kanarevo brdo. https://mirkotasic.wordpress.com/
[ ademare @ 30.04.2018. 21:45 ] @
Tesko da on pravi gitare , cirkularom . Ove krivine se seku drugom masinom , koja se zove Tracna testera . Tracna od reci traka . Znaci secivo je siroko 1 inc , duzina 1 metar do 2 , zavisi od velicine masine .

Ona ide gore , dole a drvo se pomera rukom po potrebi . Sa njom se ovakve krivine prave .
[ gilopile @ 30.04.2018. 21:55 ] @
Ma ima taj cirkular, taman posla da nema. Jedan od najosnovnijih alata stolara. Mora valjda dasku nekako da prereze ako pravi vrat ili telo :)

Nego Bogudan, ne zezaj, izmeri to lepo i odfikari. Nema sanse da pogresis. Al ako se desi, uvek je tu cep od piva ili soka da se podmetne, hehe.
[ valerijan @ 30.04.2018. 22:00 ] @
@ademare Ne znam šta koristi, ali ovo je isekao:


[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 22:01 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
al reko ako neko ima na bicyclom od mene to je bzzzzz i gotovo.. ja nisam bas precizan sa drvetom


Nemam bicikl ali zato imam ručni cirkular i udaljen sam 2-3 autobuske stanice.
[ gilopile @ 30.04.2018. 22:08 ] @
Valerijane, to mislim da se `kroji` sa tracnom testerom. Nezamenjiv alat za takve stvari i onda smirglanje i doterivanje...
[ valerijan @ 30.04.2018. 22:49 ] @
Pa... da li može da izvede ravno-pravo kao na 0:20? Vidim da seče prave linije, pomoću podloge-"graničnika".

[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 22:59 ] @
Te noge koje pokretač teme hoće da skrati bez po muke se za najkraće vreme nogu iseći običnim ručnim cirkularom.

Potrebno je sve noge spojiti u snop, poravnjati, učvrstiti i uz pomoć ugaonika sa nasadom(ogradom) iseći po liniji.

Ima o tome na YouTube-u.
[ gilopile @ 30.04.2018. 23:11 ] @
Da, moze i tako kako Zeonko kaze. Ali i na cirkularu bez po muke moze tacno u mm da se isece kada se jednostavno stavi granicnik i svaku iseces tacno.

Moze Bogdan sam isto tako da ih skine, stavi u snop, stegne i rucnom testerom otpili.
[ zeoN_Rider @ 30.04.2018. 23:13 ] @
Citat:
gilopileAli i na cirkularu bez po muke moze tacno u mm da se isece kada se jednostavno stavi granicnik i svaku iseces tacno.



Ma naravno, Ja sam cirkularom sekao klirit uz metalnu šipku i to veoma precizno.
[ SASA M. @ 30.04.2018. 23:39 ] @
i na kraju staviti neki filc da ne skripi kada se pomera
[ bogdan.kecman @ 01.05.2018. 08:40 ] @
e imam ja rucni cirkular a imam i ubodnu testeru i svasta jos nesto od alata ... ove noge su suplje, to je bukvalno papir namotan puno puta oko cetvrtke i onda izvucena cetvrtka ostao samo papir.. realno mogu i skalpelom da se iseku ali nisam to nikad radio pa reko na onom stolu je to 10sec... dajte neki link na YT da vidim kako su to rucnim cirkularom.... mada se sad gledam nesto da isecem to proxonom (ovim: https://www.proxxon.com/en/micromot/28520.php ) imam za njega kruznu testericu, to samo naslonis na drvo i prolazi kroz njega, moguce da bi to bilo super precizno...

nema sta da skidam, taj koji treba da isecem je jos uvek "zapakovan" ... idu 3 komada jedan na drugi, donji je "as is", onda na njega ide jedan sa 50% kracim nogama, pa na njega ide jedan kome su noge "produzene" sa 50% duzine (ostatak od onog donjeg) ... i mozda ce doci cetvrti odozgo ili ne to jos nisam odlucio taj deo nije bitan... zato gledam da to bude sto preciznije da bi se sto manje cimao kada to budem nabacivao jedno na drugo... evo npr kolega koji je odradio slicnu stvar (za slicne potrebe, meni ce u toj srednjoj nizoj da sedi elektronika i rezervni delovi, a na ovoj povisenoj drugi printer ne ko njegov, odozgo na vrhu ide susara za susenje filamenta a ispod najnizeg stola ide iverica ispod koje ce tockici)

ko nije imao iskustva sa ikea "namestajem" od papira moze na slici da vidi kako te nogare izgledaju :D ... no za moju potrebu mnogo dobro a sto kosta 900din za te pare nema sanse da ga ja napravim :)

[ zeoN_Rider @ 01.05.2018. 08:53 ] @
Citat:
bogdan.kecman
no za moju potrebu mnogo dobro a sto kosta 900din za te pare nema sanse da ga ja napravim :)


To sigurno.
[ eeestablishment @ 01.05.2018. 09:10 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
e imam ja rucni cirkular a imam i ubodnu testeru i svasta jos nesto od alata ... ove noge su suplje, to je bukvalno papir namotan puno puta oko cetvrtke i onda izvucena cetvrtka ostao samo papir.. realno mogu i skalpelom da se iseku .............................................



Ma isecices ti to nekako sigurno , trebalo bi da te vise brine " spajanje " . . . . . .kako nastaviti suplje nogare od kartona " po visini "

selotejpom mozda ?
[ bogdan.kecman @ 01.05.2018. 09:10 ] @
spajanje nije problem, tu je 3d printer :D
[ gilopile @ 01.05.2018. 09:52 ] @
Jao, pa te nogice rodile da se seku sa luk testerom. Preciznije ne moze, rez tanak u fulu. To bi elektricni cirkular razbucao :D

Bogovdan, imas sigurno negde ovu testericu:



[ zeoN_Rider @ 01.05.2018. 10:04 ] @
I skalpel onaj veći jači završava posao. Vući uz ugaonik.
[ SlobaBgd @ 01.05.2018. 10:09 ] @
Zalepiš selotejp do linije reza, skroz oko svake nogice, da te vodi i da ne odeš ukrivo. I onda uzmeš neku testeru sitnog zuba, može i list za bonsek, i sečeš prateći ivicu selotejpa.

Čak i da se zezneš pa da malo odeš ukrivo, lako ćeš to maskirati na spoju dva nogara lepljenjem ukrasne trake, plastične trake, krep papira ili običnoh papira u boji nogara.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 01.05.2018. u 11:27 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 01.05.2018. 10:16 ] @
Koliko smo se raspisali Ja bih do sada već isekao.
[ bogdan.kecman @ 01.05.2018. 14:16 ] @
ja sam isao da odspavam malo :D da iskoristim praznike, problem je sto mora da uskladim seckanje sa tim kad je beba budna :D ... sad su otisli u setnju pa cu taman sad da probam :D
[ zeoN_Rider @ 01.05.2018. 14:21 ] @
Kada si "Soća" i nisi hteo da se otvoriš za pivo i prošetaš do mene. Ne grizem.
[ bogdan.kecman @ 01.05.2018. 14:34 ] @
samo sam odjednom svatio da sam polumrtav i da moram u krevet :D sad
dolazim polako sebi pa cu valjda stici pre nego se vrati zena sas bebu,
a za vidjanje sam ja raspolozen i bez seckanja :D nego juce sam isao da
se vidim sa drugarom dole u dolcinu i kao pjehe cu od kuce taman da
protegnem noge i uvati me ona kisa pokisnem ko mis usao u dolcino skroz
mokar i osusilo se to tamo na meni ali izgleda mi nije bas prijalo :( pa
sad gledam c vitamin i aspirine pre nego pivo :(
[ zeoN_Rider @ 01.05.2018. 14:44 ] @
Citat:
bogdan.kecman pa sad gledam c vitamin i aspirine pre nego pivo


Ta hemija i služi za gledanje a pivo za unutrašnje podmazivanje.
[ bogdan.kecman @ 01.05.2018. 18:47 ] @
ma idi bre, od ovoga rucno nema leba, zatego metalni ugao (koliko moze se zategne za kartonsku nogaru) iseko jednu stranu idealno po uglu sa ovim proxonom, skine metal izmerio keetah 2mm greska znaci metalni ugao kraj bez problema tamo vamo seta 2mm a kao zategnut uz drvo... i tako 4 strane, pa to je greska kako oces :( .. znam ja da to majstorima za drvo "u speku" al meni nije :( ... odnecu ja ovo u cetvrtak dole u stovariste da mi iseku taman treba uzmem dasku za ispod i jos neku dasku za neku policu..
[ gilopile @ 04.05.2018. 13:09 ] @
E jbg, karton pa je lako napraviti gresku.

Najbolje je sada ipak da odneses neko da ti na cirkular to poravna. Podesi se granicnik po toj najkracoj, poravna ostale i nema greske. :)
[ Lavlja_Jazbina @ 04.05.2018. 14:10 ] @
Koliko su "debele" te nogice ? Bitno je zbog visine cirkularnog noza koliko viri! Drugo,cenim ako nije previsoko da i ger moze da

odradi posao.
[ bogdan.kecman @ 04.05.2018. 22:22 ] @
ma doradio sam ga skalpelom pa sta mu bude .. ne moze on da bude tvrdoglaviji od mene (a ni lenji :D ) ..

ovo je skracen... sad sam dosao sa puta pa cu sutra da spojim ove produzetke na duzi koji ide na vr svega


[ bogdan.kecman @ 04.05.2018. 22:35 ] @
@lavlja, zid je 2.6mm, noga spolja je 50.02-50.1mm
[ bogdan.kecman @ 04.05.2018. 23:50 ] @
gotov ovaj deo (jos da odem na stovariste da uzmem tockice dasku za ispod svega) ... znoru je, nije precizno, realno jedna noga je kraca ~2mm nesto cu podmetnem al ce radi .. nije idealno al sta u zivotu jeste :D .. svejedno sad oko ovoga ide izolazija pa se to nista nece videti :D