[ Living Light @ 03.06.2018. 23:29 ] @
Muka velika.
Majka (ne moja) upustila se u Špecialne avanture.
Nit znam ko je nju na to nagovorio, desilo se tiho i lagano,
sa puno predumišljaja, kao da je radio DB, KGB, CIA i svi ostali, zaostali.
________________________________________________________________

Želim da mi date savet, ideju, smernicu iLi gohhhvnjavu motku.

-Kako Ženu od 60+ godina da vratimo u realnost ???

-Sad je "cepaju" sa 10% penzije,
-svakog petka (pre subote) sve 4 Ringle rade + Rerna, dve-do tri tepsije kolaća,
-brdo šećera + dva brda brašna + sve ostalo kulinarsko.

Ako ovako nastavi, pročerdaće kuću, zemlju, njivu i sve konje vrane !!!
Ja sam SVESTAN da posle toga idem na 192 !

OK neće biti mene, ali ni BABE BITI NEĆE !
Da dozvolim da mi subotari jedu djigericu ???

Može___Na Quhhhrovdan !!!
TO sam 'TEO !

MOLIM VAS,
Dajte mi neki predlog,
pre nego što obesim babu (sa sve Subotarskom pristupnicom, koju cu na grudi da joj zakucam Hiltijem T-72)

i kačim je na onu gredu na tavanu na kom nam se suše sapuni !!!



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 04.06.2018. u 00:45 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 04.06.2018. 00:14 ] @
Mislim da tu psihijatrija ima iskustva. Sekte obicno zatucaju ljude (citaj isperu mozak) i jako je tesko ili cak nemoguce bez neke prisile odvojiti zrtvu od toga.
[ Living Light @ 04.06.2018. 05:34 ] @
Branimire,

Znaci ovo je strasno !!!
Ne zna se kolicina dinara koje je ona njima dala.

Evo, ja sa 56 godina NE znam šta da radim , i kako da se sa tim izborim.
[ Darko Nedeljković @ 04.06.2018. 06:23 ] @
A sta imas ti sa tim? Po ustavu ima pravo na slobodu religijskog izrazavanja, njena penzija - njena stvar na sta ce da trosi.
[ belbeg @ 04.06.2018. 06:26 ] @
Ja sam "imao problem" sa njima pre 10-15 godina. Svake nedelje su mi dolazili na vrata i to uvek mlade devojke, izuzetno ljubazne (tačno profilišu ličnost i onda šalju odgovarajuće ljude).
Pošto su devojke bile ljubazne, bio sam i ja. Saslušao sam šta imaju da kažu i doviđenja, bar sam ja tako mislio.
Ne, opet su došle i opet ljubazne i opet sam ih saslušao i rekao hvala, ja sam veru nasledio po ocu a on po svom i tako već više od milenijuma. ne želim da menjam.
Ne, opet su došle. E kada su četvrti ili peti put došle, pozvao sam ih na kafu i prihvatile su. Kada su ušle u stan, otvorio sam vrata od balkona i rekao, još jednom dođite i ovuda će te izaći na ulicu (a stan na petom spratu).
Nit su popile kafu niti su više ikada dolazili.
[ Living Light @ 04.06.2018. 06:29 ] @
Darko, nemoj da me ehhhebš "na suvo", molim te.
Kako šta imam sa tim???

Kako baba te pare ne da unuki i unuku,
zašto im ne kupi cipele, patike, majice ?
Ili ih pošalje na Zlatibor ili u neki Aqua-Park, da deca uživaju.

...a daje tamo nekim bandidosima, za koje ni ne zna ko su ?
[ belbeg @ 04.06.2018. 06:31 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
A sta imas ti sa tim? Po ustavu ima pravo na slobodu religijskog izrazavanja, njena penzija - njena stvar na sta ce da trosi.

kako šta ima?
Pa majka mu je, u godinama kada se lako oboli od demencije i kada su takve ličnosti pogodne za manipulisanje.
Baš zbog toga, kako nastupaju, u Rusiji su zakonom zabranjeni. Iste metode su primenjivali i mnogim starim ljudima oduzeli i stanove.
[ SunnyBoy @ 04.06.2018. 06:43 ] @
@belbeg
Rekao je u prvom postu da mu nije najkam verovatno je tasta.


Postoji mogucnost oduzimanja poslovne sposobnosti, za to treba puno vremena i uverenja od lekara, resenja suda,...

Darko je u pravu, njen novacm njena volja. Nema ona obavezu da unuke hrani i oblaci (osim u specijalnim slucajevima).

A da li su u pitanju Jehovini svedoci, pravoslavna ili katolicka crkva, politicka stranka, zajam za privredni preporod Srbije., dileri droge,.. Svodi se na isto. Oni tvrde da nude nesto drugo, a u stvari uzimaju novac.
[ belbeg @ 04.06.2018. 06:49 ] @
Citat:
SunnyBoy: @belbeg
A da li su u pitanju Jehovini svedoci, pravoslavna ili katolicka crkva, politicka stranka, zajam za privredni preporod Srbije., dileri droge,.. Svodi se na isto. Oni tvrde da nude nesto drugo, a u stvari uzimaju novac.

Sem subotara, niko drugi mi nije dolazio na vrata toliko puta a nezvani!
Do duše, nisu me "obradili" pa nismo stigli da pričamo o novcu.
[ botr @ 04.06.2018. 07:33 ] @
Nesto se razmisljam, meni kad bi dosle dve devojke, ja bih "pristao", ali uslov bi bio seks sa obe, cisto da vidim da li bi pristale.
[ bananaphone @ 04.06.2018. 07:46 ] @
@Living - nece to da ide tek tako, posto zena ocigledno oseca potrebu za duhovnoscu koju dobija kroz sektu, moraces ili da je vodis psihijatru, za sta su sanse male da ce hteti da ide, ili da je prebacis u neku drugu Hriscansku crkvu. Pretpostavljam da je pre sekte vec pripadala nekoj Hriscanskoj religiji, ili do lokalnog svestenika i pitaj da li mogu da ti pomognu.
[ Living Light @ 04.06.2018. 08:03 ] @
Citat:
SunnyBoy: Rekao je u prvom postu da mu nije najkam verovatno je tasta.

Boy, u pravu si, nije mi majka nego se radi o tašti.
Izludeli smo svi oko nje.
[ gilopile @ 04.06.2018. 08:08 ] @
I kod mene bese jednom jedna zena i njen sin ( oko 6-7 godina ) i poce da mi pripoveda nesto, ostavlja neke magazine da procitam i razmislim o svemu i da ce se vratiti.
Uzas, kakvi likovi. Dosla posle 5,6 dana i samo sam rekao da nisam procitao, a niti da sam zainteresovan i to je to. Nije se vise pojavljivala.
Znam je iz vidjenja, zivi sama sa sinom i ni sa kim ne komunicira, zivi tako povuceno i cudno se ponasa.
Sta li se to otkaci u glavama, nije mi jasno.
[ Living Light @ 04.06.2018. 08:08 ] @
Citat:
belbeg: Do duše, nisu me "obradili"

Naravno da te nisu odradili jer nit si glup, nisi senilan, nego pametan dečko
kao i svi ovde na forumu.
Ali ženu od 68 godina, kojoj nisu baš sve koze na broju,
lako možeš uz premazane bandidose da uvućeš u sav taj cirkus.
[ gilopile @ 04.06.2018. 08:12 ] @
Belbeg joj je objasnio ono sa terasom, svaka cast :D

Living, ne znam sta da ti kazem, zaebano je to kada se neko primi. Razgovor, i samo razgovor, objasni joj neke stvari u vezi toga pa ce valjda da se mane toga.
[ Living Light @ 04.06.2018. 08:25 ] @
Citat:
bananaphone: Pretpostavljam da je pre sekte vec pripadala nekoj Hriscanskoj religiji

Upravo tako kao što kažeš, pre ovog "prevrata" je bila reformista (ako sam to uopšte dobro rekao)
I sad je "poudela" po stare dane.
[ anon142305 @ 04.06.2018. 08:27 ] @
Citat:
bananaphone: nece to da ide tek tako, posto zena ocigledno oseca potrebu za duhovnoscu koju dobija kroz sektu

Citat:
gilopile: Sta li se to otkaci u glavama, nije mi jasno.

Ne znam nikog ko je u sekti, pa nemam neposredna iskustva, ali na osnovu nekih razgovora, cini mi se da su dva glavna razloga: 1. osecanje pripadnosti nekoj grupi (samim tim i znacajnosti) i 2. medjusobna pomoc. Hocu da kazem, izgleda mi da se ljudi koji su u sekti tu lepo osecaju, tako da su razgovori, bilo sa psihologom ili porodicom uglavnom osudjeni na propast.

Velika opasnost je prepisivanje nepokretne imovine, sekte su poznate po tome. Ali, kao sto je vec receno, svako sa svojim novcem moze da radi sta god hoce...
[ Living Light @ 04.06.2018. 08:32 ] @
Citat:
gilopile: pa ce valjda da se mane toga.

@IUOP_1
Ma ni da cuje da se vrati,
Nece uopšte, ali ni rec da prica o tome.
Lepo joj je tu, cele nedelje jedva ceka subotu,
rigle rerna rade, to se daje na angro od penzije, +roba iz kuce,
živi za subotu, ma horor film.

Ubogalji ce nas nacisto, ima da postanemo golje.
[ kaćunčica @ 04.06.2018. 08:43 ] @
Sačekaj, možda baba skonta kako da se ona okoristi. Znam ljude u jednoj drugoj verskoj zajednici, koja takođe uzima desetak, za koje sam sigurna da nisu uopšte u minusu. Osmisliš "projekat" za koji ti je potrebna pomoć svake vrste (rad i novac) i proveriš "bratsku" solidarnost na delu.
[ bananaphone @ 04.06.2018. 08:55 ] @
@IUOP_1 - pa vidi, ovo drustvo u kom sad zivimo nema sve odgovore, umetnost i duhovnost su zamenile blede slike - ideologije i marketinga, koje ne mogu da daju odgovor na recimo pitanje straha od smrti.
Moze biti da je gospodja sa 68g osetila je da joj se blizi dan kad ce da umre i trazi duhovnu pripremu i nacin da prevazidje strah - da bi mogla i dalje da zivi u miru to vreme koje joj je preostalo, i tu njenu potrebu su osetili u sekti i iskoristili. Mnogi matori ljudi koji su bili ceo zivot komunisti i ateisti, pod stare dane na ovaj ili nacin postaju religiozni.
I sad ne mozes ti njoj "doci i objasniti" kako je to glupost, jer ocigledno nije, vec moras napraviti neku alternativu gde ce ona zadovoljiti svoju potrebu a pri tom je nece opljackati...
[ Living Light @ 04.06.2018. 09:47 ] @
Citat:
kaćunčica: Osmisliš "projekat" za koji ti je potrebna pomoć svake vrste (rad i novac) i proveriš "bratsku" solidarnost na delu.

Verujem da si htela nesto korisno da mi kažeš,
ali nisam bas najbolje razumeo,
izvini. Ako može malo razjasnjenja, please.

pOz
[ SlobaBgd @ 04.06.2018. 10:44 ] @
Citat:
Living Light:
Darko, nemoj da me ehhhebš "na suvo", molim te.
Kako šta imam sa tim???

Kako baba te pare ne da unuki i unuku,
zašto im ne kupi cipele, patike, majice ?
Ili ih pošalje na Zlatibor ili u neki Aqua-Park, da deca uživaju.

...a daje tamo nekim bandidosima, za koje ni ne zna ko su ?

U stvari je to problem!
Uvek su pare glavni motiv, te priče o sektašenju, zabludeloj duši i otpadništvu od jedine prave i istinske naš svete pravoslavne/rimokatoličke majke crkve su tu samo da se zamaskira pitanje zašto baba daje pare nekim tamo crkvenjacima a ne unučićima.
Zašto bi davala pare unučićima? Da im pokaže ljubav? To se radi drugačije, davati nekome pare (ili mu kupovati poklone i plaćati putovanja) ne znači da volimo tu osobu. Dalje, koliko su unučići zainteresovani da babu obiđu, da joj pomognu, da joj posvete vreme, da razgovaraju sa njom, da je uvažavaju? U "sekti" svega toga ima, i razgovora, i vremena za druženje, i lepe reči.

Malo je nepristojno nepoznate ljude nazivati banditima. Nit' ih znaš nit' ih poznaješ, a tvrdiš da su banditi, jer im baba dobrovoljno daje svoje pare?! Je l' neko kontroliše gde ti trošiš svoju platu i da li su ljudi kojima besplatno činiš usluge banditi ili su pristojan svet vedan svakog poverenja?

Ovde se postavlja nekoliko fundamentalnih pitanja:
• Da li je baba mentalno zdrava i odgovorna za svoje postupke?
• Da li si ti staratelj babi?
• Da li baba ima svoje prihode ili troši pare koje je neko drugi zaradio?
• Da li je baba na prevaru uvučena u "sektu", ili je svesna koje su njene obaveze?
• Da li je babi prijatno među "subotarima", da li se lepo druže, ima li međusbnog uvažavanja, ili su nasilni, grubi, neprijatni i opasni?
• Šta tebe koji klinac briga šta neko radi sa svojim životom i odakle tebi pravo da procenjiješ kako neko treba da živi? Ni svoj život ne umemo da dovedemo u red, svakakve gluposti pravimo, ali da drugome određujemo kako treba da živi i gde će da troši svoje pare - to uvek umemo i hoćemo!

"Subotari" očekuju da njihovi članovi daju 10% od prihoda, i da učestvuju radom i propovedanjem u životu zajednice, i to je sve. Da li će baba njima prepisati imovinu posle svoje smrti - njena je stvar. Bolje se zapitajte koliko svi vi dajete babi - pažnje, poštovanja, pomoći, a koliko "banditi" iz Adventističke crkve, i koliko kome baba treba da vrati.

Za ostale učesnike teme: ništa bolji nisu ni pripadnici "velikih" denominacija, pravoslavna i katolička crkva, a ni mnoge protestantske crkve prisutne na našem tlu. Što bi se reklo - isto ***** drugo pakovanje. U tom smislu, ako baba (ili bilo ko drugi) nađe mir u duši pod okriljem bilo koje od pomenutih crkava, svi vi veliki vernici treba da budete srećni jer, kako vaše učenje propoveda, Bog je jedan, samo su putevi do Njega različiti.

Za Roberta: možda bi i ti trebalo da provedeš malo vremena među ljudima koji su našli neki duševni mir. Možda bi onda manje ludovao i po forumu i u svakodnevnom životu.
[ Living Light @ 04.06.2018. 10:59 ] @
Slobo,
Ima tu ohohoho dosta istine, priznajem, što si napisao.

Baba ima penziju i stanuje sa unucima pod istim krovom,
i deda ima penziju,
Baba roka ovima 10% i dedine penzije a čovek katolik??!!

Ne znam kako su je uvukli, niti kada je to pocelo,
ali je pocelo tiho neprimetno za ostale ukucane.

Baba ima full pažnju od svih nas.

baba upošte nije odlepitis, nije zaostala,
po ceo da dirinci, bašta, 100 kokošaka (svinje nemamo),
brdo ruža u dvorištu neguje, okopava,
nikad popodne nije prilegla,
ustaje u 5:00h i do 7:00 čita te njihove knjige, pa onda na rad,
kuva perfektno, ogromne nedeljne ručkove,
svi smo zajedno, nije sama.

Šta joj bi, niko od nas nema pojma,
deda hoce da se rastane/razvede posle 50 godina braka,
(prošle godine su imali svadbu-jubilej za pola veka zajed.života)
hoce sve da ostavi i da ode od kuce,
nevidjena svadja dede i babe zbog subotarenja.

[ Jamajca @ 04.06.2018. 11:58 ] @
ja sam znao jednog koji je otisao u subotare i svi su mislili da je lud i da je upao u sektu. A drugi je isao u crkvu i svi su govorili da je to prava stvar. A onda je poceo haous u Jugoslaviji i ovom subotaru je sekta sredila da ode u Australiju, a ovog su popovi nalozili da ode u dobrovoljce i posle je zagino negde kod Knina.

Mozda ovome u Australiji sekta nesto i uzima, ali to je nista spram onog sto je dobio.
[ Darko Nedeljković @ 04.06.2018. 12:06 ] @
Citat:
Living Light:
Darko, nemoj da me ehhhebš "na suvo", molim te.
Kako šta imam sa tim???

Kako baba te pare ne da unuki i unuku,
zašto im ne kupi cipele, patike, majice ?
Ili ih pošalje na Zlatibor ili u neki Aqua-Park, da deca uživaju.

...a daje tamo nekim bandidosima, za koje ni ne zna ko su ?

Meni pomalo smetaju ovakvi stavovi. Kad ja odem u penziju neprihvatljivo mi je da me gledaju kao kravu muzaru. Ne dam bre nikom od rodbine ni prebijene pare, sve cu da potrosim kako ja hocu ili poklonim kome ja hocu. Pa da vidim ko me voli, ko dolazi da me vidi jer me voli, a ko zato sto voli pare.

Citat:
Pa majka mu je, u godinama kada se lako oboli od demencije i kada su takve ličnosti pogodne za manipulisanje.
Baš zbog toga, kako nastupaju, u Rusiji su zakonom zabranjeni. Iste metode su primenjivali i mnogim starim ljudima oduzeli i stanove.

Ne znam, mozda si u pravu, ne poznajem dovoljno problematiku. Ako ima elemenata krivicnog dela, onda neka nadlezni organi intervenisu, nema tu rodbina sta da se mesa. Bilo kako bilo, jos jednom ponavljam, kad budem mator i penzioner iskljucivo JA odlucjem ko ce da manipulise mnome i kome cu novac/stan da poklonim. Kad ja umrem, nek dele to sto ostane. Dok sam ziv ja odlucujem sta cu sa svojom imovinom.

I bas dobru ideju ste mi dali ovom temom, kad omatorim ima iz inata da se upisem u neku sektu, tek toliko da rodbini i potomcima bude jasno da sa svojim zivotom i imovinom mogu da radim sve sto hocu.

Citat:
Ubogalji ce nas nacisto, ima da postanemo golje.

Pa sta koji moj 6 generacija u jednoj kuci, k'o maratonci! Ja imam mnogo losa licna iskustva sa time, uvek imas clanove porodice koji ti se okace na ledja i onda lade jaja dok ti guras napred koliko imas snage... Svako na svoju stranu, svako sa svojim novcanikom ne radi sta hoce. Zavrsetak skolovanja = cao, razlaz!

[ bananaphone @ 04.06.2018. 12:17 ] @
@Darko - pa nije to bas tako jednostavno. Dovoljno je da postoji doktrina koja kaze da ces izlaskom iz jedne crkve zavrsiti u paklu. E sad zamisli da ti zaista verujes da tvoja dusa nece doziveti spasenje ako napustis crkvu a zahtev od crkve je da placas.
Sad jel te neko tera - pa sad - niko ti ne stoji nad glavom sa motkom, a da li je bas dobrovoljno - pa pitanje je, ako me razumes.
E sad ako te rodbina pomaze, vodi racuna o tebi i tvom zdravlju, valjda treba da vodi racuna i o tome da li te neko krade?
[ DaliborP @ 04.06.2018. 14:54 ] @
Baba vec ionako htela ne htela od penzija daje za pravoslavnu crkvu jer tako drzava kaze, sta fali da zena malo vidi i sta drugi nude na trzistu? Ocigledno nesto bolje.

Citat:
bananaphone:
@Darko - pa nije to bas tako jednostavno. Dovoljno je da postoji doktrina koja kaze da ces izlaskom iz jedne crkve zavrsiti u paklu. E sad zamisli da ti zaista verujes da tvoja dusa nece doziveti spasenje ako napustis crkvu a zahtev od crkve je da placas.
Sad jel te neko tera - pa sad - niko ti ne stoji nad glavom sa motkom, a da li je bas dobrovoljno - pa pitanje je, ako me razumes.
E sad ako te rodbina pomaze, vodi racuna o tebi i tvom zdravlju, valjda treba da vodi racuna i o tome da li te neko krade?

Koliko sam razumeo, problem je sto baba daje njima pare i pravi kolace za vikend, niko se konkretno ne brine za njezino duhovno stanje i spasenje. Hoce reci, ok je da baba se razonodi, ali da ne uskracuje dzeparac
[ DusanSukovic @ 04.06.2018. 15:50 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mislim da tu psihijatrija ima iskustva. Sekte obicno zatucaju ljude (citaj isperu mozak) i jako je tesko ili cak nemoguce bez neke prisile odvojiti zrtvu od toga.


Recimo vani idu po bolnicama i tesko obolele ljude obilaze. Znam slucaj coveka koji je oboleo od teske bolesti, niko ga nije sljivio u bolesnickoj postelji dok nije znao koliko ima roka ni da li ce uopste da prezivi, ni rodbina, drugari, samo su ga oni obilazil 24/7. Onda znas koga sam video jednog lepog dana na cosetu pesacke sa materijalom u tasni :)

[ bananaphone @ 04.06.2018. 15:51 ] @
@DaliborP - pa realno - jel bi ti video to kao problem, aj dzeparac manje-vise, ali baba da pece kolace za crkvu a ne daje nama, pa izgorela bi im crkva sve sa zvonikom, sto se mene tice :D :D :D
[ DusanSukovic @ 04.06.2018. 15:54 ] @
Citat:
Living Light:
Slobo,
Ima tu ohohoho dosta istine, priznajem, što si napisao.

Baba ima penziju i stanuje sa unucima pod istim krovom,
i deda ima penziju,
Baba roka ovima 10% i dedine penzije a čovek katolik??!!

Ne znam kako su je uvukli, niti kada je to pocelo,
ali je pocelo tiho neprimetno za ostale ukucane.

Baba ima full pažnju od svih nas.

baba upošte nije odlepitis, nije zaostala,
po ceo da dirinci, bašta, 100 kokošaka (svinje nemamo),
brdo ruža u dvorištu neguje, okopava,
nikad popodne nije prilegla,
ustaje u 5:00h i do 7:00 čita te njihove knjige, pa onda na rad,
kuva perfektno, ogromne nedeljne ručkove,
svi smo zajedno, nije sama.

Šta joj bi, niko od nas nema pojma,
deda hoce da se rastane/razvede posle 50 godina braka,
(prošle godine su imali svadbu-jubilej za pola veka zajed.života)
hoce sve da ostavi i da ode od kuce,
nevidjena svadja dede i babe zbog subotarenja.



Pa pustite babu da zivi svoj zivot, ne dajte joj para, pa kad ostane bez helera, da vidimo bracu iz crkve sta ce da rade..
[ SlobaBgd @ 04.06.2018. 17:02 ] @
Ne dajte joj NJENE pare?
To, Srbine, to je srbski i patriotski, a bogami i pravoslavno! A ako se baba gica i traži svoje pare, ne dati joj ni 'ranu ni vodu! Nek je 'rane i poje ovi iz sekte!/s
[ Darko Nedeljković @ 04.06.2018. 17:41 ] @
Ukratko, baba ima puto pravo da slobodno raspolaze svojim novcem sve dok raspolaze tako sto ga rasporedjuje na nas ostale?! U slucaju da prestane da raspodeljuje na nas ostale treba je proglasiti ludom i uzeti joj to cime raspolaze na nepozeljan nacin
[ sasa022 @ 04.06.2018. 17:53 ] @
Jel ste sigurni da niste pomesali Jehovine svedoke i "subotare" ( adventiste ) ???
[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 18:10 ] @
Hadceri su baš super. Ja ako nekada budem počeo da verujem u popove, izabraću njih.

Crkve im izgledaju kao npr. škole, tj. kao škole nekada - nema nekih zlatnih krstača po krovovima, bradatih spodoba po zidovima i plafonima, nekih posudica koje se mlate tamo-vamo i iz kojih se nešto dimi, nekih leševa tu pored itd... Odeš lepo subotom tamo, odslušaš neko korisno predavanje o npr. zdravoj ishrani ili o nekoj bolesti isl. Sveštenici organizuju zabave za svoje članove, lepo se druže... Daješ 10% prihoda ako ih imaš, a ako nemaš neće te izbaciti.

Ako se ikada, bilo gde u belom svetu zatekneš u nekoj nevolji, dovoljno je da im pokucaš na vrata i kažeš da si hadcer - pomoći će ti, nahraniti te, dati ti smeštaj... Kada je bilo bombardovanje ovde, njihova ta humanitarna organizacija je slala na tone hrane, odeće i koječega iz celog sveta, za svoje vernike. HADC organizuje negu i pomoć starim, nepokretnim, bolesnim ljudima u njihovim domovima, školovanje u internatima, sa smeštajem i ishranom za decu... i tako dalje.

Da li sedmica počinje nedeljom ili ponedeljkom? Pa isto mi se vata, koja je razlika.

U ove SPC popove, a ni katolički nisu ništa bolji, nikada ne bih poverovao. Kod njih i kinta i sve teče u samo jednom smeru. Mislim, u ovom carstvu zemaljskom, a kao u nebeskom će da se smer okrene, je li.

Uzgred, jel SPC nekada za ovih 800 godina organizovala npr. kuhinju da nahrani gladne, jel obula nekada bosog isl?
[ zica49 @ 04.06.2018. 18:11 ] @
[img][/img][att_img]

I sta su SUBOTARI ?
[ bananaphone @ 04.06.2018. 18:22 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Uzgred, jel SPC nekada za ovih 800 godina organizovala npr. kuhinju da nahrani gladne, jel obula nekada bosog isl?



[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 18:30 ] @
^
A, nisam znao. Pozdravljam!
Setili su se posle 793 godine da organizuju kuhinju, a ne da trpaju baš svo zlato u kajle oko vrata, džipove i ostalo u carstvu zemaljskome.
[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 19:03 ] @
Citat:
zica49:
...


Vaso Pelagić pre 140 godina: "Crkva je mantijaški dućan u kome oni prodaju svoju nestvarnu i neslanu robu i niti osnivaju za buduće svoje spekulacije i ugodnije živovanje."
[ bananaphone @ 04.06.2018. 19:07 ] @
Steve - najlakse je biti cinican :). Jesi cuo za Caritas?

Sve sto znamo o crkvi naucili smo od zvanicnih medija - gde eksponiraju samo ove kretene - popove koji nose kajle i voze mercedese ko neki krimosi, ili ove sto hebavaju decu po budzacima prikazuju, a i bili smo izlozeni ispiranju mozga po pitanju crkve za vreme SFRJ, pa se prosecnom Srbinu na pomen patrijaha automatski upetljaju creva. Ne kazem ja - sve to sto jeste lose, u stvarnosti i 10x gore, ali ima tu i mnogo toga dobrog, cak sta vise, ima puno tog, jako jako dobrog, ali to nikako i nikad ne stize do medija.
[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 19:19 ] @
^
Pa nisam pitao za katoličku crkvu, već pravoslavnu - da li su nekada nahranili gladnog i obuli bosog za 800 godina.
[ scoolptor @ 04.06.2018. 19:27 ] @
Ili bar provozali koji krug u Audiju.
[ DusanSukovic @ 04.06.2018. 19:34 ] @
Citat:
sasa022:
Jel ste sigurni da niste pomesali Jehovine svedoke i "subotare" ( adventiste ) ???



Bar ja jesam :D
[ DusanSukovic @ 04.06.2018. 19:36 ] @
Citat:
Steve Lonmo: ^
Pa nisam pitao za katoličku crkvu, već pravoslavnu - da li su nekada nahranili gladnog i obuli bosog za 800 godina.


To su trice i kucine, batali te commie price i ne talasaj, najvazniji je zagrobni zivot :D
[ revlo @ 04.06.2018. 19:54 ] @
Po kojim merilima odredjena religija postaje prihvatljiva?

Jedino merilo je broj ljudi koje obuhvata. Tj broj sledbenika. Kao u politici, ako ne predjes celzijus, nema te. Tako i u religiji. Neko je rekao hriscanstvo, pravoslavlje i sta vec... i vecina to podrzava, znaci prihvaceno je. a ovi drugi su kao pokvareni, zli, prevaranti... Ma dajte... Nema smisla...

Samo skupi dovoljno budala i mozes stvoriti kakvu god hoces religiju. Pa cak i da sadrzi prinosenje zrtvi... Ako vecina aminuje... JES - eto nove vere.
[ anon70939 @ 04.06.2018. 19:58 ] @
Citat:
bananaphone:

Jbt... ne osetih odavno ovakav osećaj, da se jedva iskontrolisah da ono.... bukvalno ne zaplačem.

Gledaj tim ljudima koji rade tamo samo oči i pogled. Koje zadovoljstvo i sreća zrači iz očiju.

Evo, sad konačno znam gde da uplaćujem neku svoticu mesečno.
Do sad nisam, jer oduvek imam neki utisak da novac ne ide tamo gde treba.
Nego ono, opet zajednicki ziro racun sa crkvom, pa ne bih voleo da novac ode crkvi umesto ovoj organizaciji


[ bananaphone @ 04.06.2018. 20:01 ] @
@Steve - imas toga koliko hoces, ako te samo malo interesuje. Najteze je pobeci iz sopstvenih okvira i vidjenja sveta, a to kad se uradi, ima informacija koliko hoces o bilo kojoj temi :)

Vasilije Veliki - poznat po tome sto je gradio azile, bolnice i narodne kuhinje - ali ajde to je cetvrti vek.

Sveta Petka - ona je srpskog porekla iz 10-11 veka, poznata po tome sto je hranila gladne i lecila bolesne, imas njenu crkvu na Kalisu itd...


Mozda ti je najbolje da procitas pricu o Jovanu Zlatoustom - on je bio zastitnik sirotinje i kriticar korupcije u Crkvi i na dvoru, i u to vreme je bila ekipa sa kajlama i korumpirani vlastodrsci, da bi mozda stekao siru sliku o crkvi.
[ SunnyBoy @ 04.06.2018. 20:02 ] @
Citat:
belbeg:
Citat:
SunnyBoy: @belbeg
A da li su u pitanju Jehovini svedoci, pravoslavna ili katolicka crkva, politicka stranka, zajam za privredni preporod Srbije., dileri droge,.. Svodi se na isto. Oni tvrde da nude nesto drugo, a u stvari uzimaju novac.

Sem subotara, niko drugi mi nije dolazio na vrata toliko puta a nezvani!
Do duše, nisu me "obradili" pa nismo stigli da pričamo o novcu.


Govorio sam o njihovim ciljevim, ne o metodima.
A svi oni dolaze i kod tebe kuci, na ovaj ili onaj nacin. Razmisli koliki uticaj na zivot u Srbiji ima SPC. Koliko se puta dnevno sretnes sa njom? Koje praznike "slavi" cela zemlja, bez obzira na privatna uverenja, da li njihova zvona cuje ceo grad? Da li te svaki dan politicari ubedjuju da ako verujes u ono sto ti sugerisu, sutra ce teci med i mleko? A u stvari sve interesuje tvoja imovina, da je nemas, ne bi te ni pogledali.
Ovi koji ti dolaze na vrata nemaju ni svoju televiziju, niti su u vlasti, koriste pristup koji im je dostupan.
Jedan nemacki filozof je jos davno rekao o razlici izmedju crkve i sekte: Crkva je sekta koja je uspela (omasovila se).
[ mali genije @ 04.06.2018. 20:02 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
^
A, nisam znao. Pozdravljam!
Setili su se posle 793 godine da organizuju kuhinju, a ne da trpaju baš svo zlato u kajle oko vrata, džipove i ostalo u carstvu zemaljskome.


http://www.alo.rs/vesti/aktuel...-pomaze-izbeglicama/15539/vest
Ne znas ti dosta toga vec samo qenjas,prvo se dobro informisi da bi mogao da polemises o necemu.
[ Living Light @ 04.06.2018. 20:03 ] @
Polako ljudi, "NE lomite mi Bagrenje"

Temu nisam postavio da bi se mi ovde sad svi pokahhhracili,

nego VAS MOLIM,

da me posavetujete, kako taštu koja daje sve na izvolte Subotarima,
da je isčupam iz tog cirkusa ?


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 04.06.2018. u 21:23 GMT+1]
[ mali genije @ 04.06.2018. 20:05 ] @
Citat:
Living Light: Polako ljudi, "NE lomite mi Bagrenje"

Temu nisam postavio da bi se mi ovde sad svi pokahhhracili,

nego sam VAS MOLIM,

da me posavetujete, kako taštu koja daje sve na izvolte Subotarima,
da je isčupam iz tog cirkusa ?

Na tvoju veliku zalost NIKAKO,znam jos takvih primera koji nisu uspeli
[ bananaphone @ 04.06.2018. 20:34 ] @
@CoyoteKG - siguran sam da imas narodnu kuhinju u Kragujevcu, mozda ne crkvenu, mozda Crveni Krst ili lokalna samouprava, ako se malo raspitas sigurno ces ih naci, prosetaj do njih i vidi kako da pomognes, nadjes neki model koji odgovara i tebi i njima. Mozda im vise znaci da dodjes kolima i odvezes hranu sa jednog kraja grada u drugi - jednom nedeljno nego da im dajes lovu, sta ja znam...

BTW i po osnivanju Crvenog Krsta u Srbiji, prvi predsednik je bio pop.


@Living - pa receno ti je jasno i glasno, pricaj sa tastom i vidi da li je voljna da ode kod svestanika - koje vec religije zelis, kazes deda katolik, pa vodi je kod katolickog popa, ili dovedi popa kuci ako je voljan da pomogne. To sam ti ja rekao.
Ili izvuci maksimum iz tog sto imas, 10% penzije i nije neka lova - ako je zena sretna, nadji neki model da ziviti u sreci i veselju to malo zivota sto joj je preostalo, umesto sto se koljete oko 20e njenih para - koje ona daje crkvi. Bolje da daje 20e crkvi nego na cigare i rakiju... To su ti manje vise neki drugi rekli.
[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 20:59 ] @
Citat:
bananaphone: @Steve - imas toga koliko hoces, ako te samo malo interesuje. Najteze je pobeci iz sopstvenih okvira i vidjenja sveta, a to kad se uradi, ima informacija koliko hoces o bilo kojoj temi :)

Vasilije Veliki - poznat po tome sto je gradio azile, bolnice i narodne kuhinje - ali ajde to je cetvrti vek.

Sveta Petka - ona je srpskog porekla iz 10-11 veka, poznata po tome sto je hranila gladne i lecila bolesne, imas njenu crkvu na Kalisu itd...


Mozda ti je najbolje da procitas pricu o Jovanu Zlatoustom - on je bio zastitnik sirotinje i kriticar korupcije u Crkvi i na dvoru, i u to vreme je bila ekipa sa kajlama i korumpirani vlastodrsci, da bi mozda stekao siru sliku o crkvi.


Da li ti uopšte čitaš šta drugi pišu?
Kakve veze SPC ima sa Paraskevom, Zlatoustim, 4. vekom... !?!

Nisam znao da su otvorili kuhinju pre 6 godina (793 godine od osnivanja) i to sam pozdravio.

Inače, ako nisi/niste znali, SPC u svojim prodavnicama prodaje robu, a ne plaća PDV. Javno, jasno i glasno kažu da oni neće da plaćaju PDV državi.
To da popovi ne plaćaju porez na prihode, da crkva ne plaća porez na nepokretnosti, zemlju itd... to valjda već znate?

Odnedavno su ušli i u biznis zidanja zgrada i prodaje stanova, poslovnog prostora itd, ali ne znam kakva im je tu situacija sa porezima i obavezama.
Nešto ne verujem ni da plaćaju porez za izdavanje njiva i ostalog (komunisti im "oteli", a sada su im vraćene) koje i dalje obrađuju oni isti koji su ih i pre obrađivali, a sada samo SPC-u plaćaju rentu.
[ SlobaBgd @ 04.06.2018. 21:03 ] @
Citat:
Living Light:
Polako ljudi, "NE lomite mi Bagrenje"

Temu nisam postavio da bi se mi ovde sad svi pokahhhracili,



Pusti ženu da živi svoj život, a ti brini o svom životu. Kakvo je bre to maltretiranje žive, zdrave, razumne, vredne i pokretne žene da joj vi bre određujete gde će da ide i kome će da daje svoje pare?! Je l' živite pod njenim i dedinim krovom? Da? I još VI NJOJ postavljate uslove kako da živi? Možda bi baba trebalo da pozove policiju i socijalnu službu, to što joj radite je porodično nasilje - uskraćujete joj finansijsku samostalnost i kontrolišete s kim se druži. Ko da je maloumna!

Uostalom, sve je već rečeno, na tebi i ostalim ukućanima je hoćete li se pomiriti sa činjenicom da nemate nikakvo pravo da sputavate babu, ili ćete nastaviti da se prema njoj odnosite kao da ste joj staratelji i kao da je ona nesposobna da sama donosi odluke.


[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 04.06.2018. u 22:44 GMT+1]
[ nkrgovic @ 04.06.2018. 21:08 ] @


Ne mislim da je ijedna crkva bolja, niti da je ijedan "force for good". Da, svako od njih uradi i nesto dobro, ali, sto rece Geteov u Faustu, i Lucifer je "Onaj sto zlo misli da dobro cini".
[ bananaphone @ 04.06.2018. 21:25 ] @
@Steve - kazem ti, najteze je pobeci od svojih okvira - pogledaj ko je osnovao prve skole i bolnice u srednjovekovnoj Srbiji.

@nkrgovic - gledao sam neke govore od Stephen-a Fry-a davno pre, i on uglavnom govori o korupciji katolicke crkve kao institucije, ali ne o korupciji vernika ili pojedinacnih svestenika, bar koliko se ja secam. Imao je i one fore - rak kod dece - o cemu se tu radi, zasto Bog dopusta takve stvari i sl. U pocetku je dobijao aplauze sa moje strane, a onda kad krenes malo da citas, vidis da su ta pitanja postavljana hiljadama godina i odgovori nisu bas toliko jasni koliko se u pocetku cini...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 04.06.2018. u 22:40 GMT+1]
[ Steve Lonmo @ 04.06.2018. 21:32 ] @
Škole i bolnice u Srbiji u srednjem veku!?!

:) Pa jel se ti zahebavaš ili si ozbiljan, a pojma s mozgom nemaš?
[ Living Light @ 04.06.2018. 21:59 ] @
[quote]bananaphone: - pa receno ti je jasno i glasno, [/quotere
Jeste, pošto su se žestoko popihhhckali,
sad tast traž da taša objasni gde ode njegova penzija u zadnjih 5-6 mgodina ???!!!


Sad će tek da bude Pokolja, pošto tašta svašta skriva.
[ zica49 @ 04.06.2018. 22:03 ] @
Citat:
Living Light:
Polako ljudi, "NE lomite mi Bagrenje"

Temu nisam postavio da bi se mi ovde sad svi pokahhhracili,

nego VAS MOLIM,

da me posavetujete, kako taštu koja daje sve na izvolte Subotarima,
da je isčupam iz tog cirkusa ?


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 04.06.2018. u 21:23 GMT+1]


A u cemu si ti drugaciji od taste?
Rigol ovaj,rigol onaj.
Potrosio si pare kao i ona isti q*rac.
I ti si u nekoj elektronickoj a ne subotarskoj halabuci.
Sad je pitanje kako da iscupamo tebe iz elektronike?
Zelis li to?

Ako je zena sretna pustite je,njene pare njen zivot.
[ bananaphone @ 04.06.2018. 22:17 ] @
[quote]Living Light:
Citat:
bananaphone: - pa receno ti je jasno i glasno, [/quotere
Jeste, pošto su se žestoko popihhhckali,
sad tast traž da taša objasni gde ode njegova penzija u zadnjih 5-6 mgodina ???!!!


Sad će tek da bude Pokolja, pošto tašta svašta skriva.


I sta ce sa tom informacijom kad "sazna istinu"? Hoce mu biti bolje? Hoce li pomoci sebi i babi? Hoce vama ostalima biti bolje? Ajde bre saberite se malo i vidite hladne glave sta vam je ciniti. Ne morate da sad sahranite zenu zbog hebenih para, nego gledajte kako da se najlakse izvucete iz sveg tog zajedno kao porodica.

@Steve - ako te interesuje naci ces, ako ne, pa misli sta god si mislio i do sada. Nije ovo toliko bitno da se sad razvlacimo na 100 strana na forumu ;)
[ nkrgovic @ 04.06.2018. 22:54 ] @
Citat:
bananaphone:
@Steve - kazem ti, najteze je pobeci od svojih okvira - pogledaj ko je osnovao prve skole i bolnice u srednjovekovnoj Srbiji.

@nkrgovic - gledao sam neke govore od Stephen-a Fry-a davno pre, i on uglavnom govori o korupciji katolicke crkve kao institucije, ali ne o korupciji vernika ili pojedinacnih svestenika, bar koliko se ja secam. Imao je i one fore - rak kod dece - o cemu se tu radi, zasto Bog dopusta takve stvari i sl. U pocetku je dobijao aplauze sa moje strane, a onda kad krenes malo da citas, vidis da su ta pitanja postavljana hiljadama godina i odgovori nisu bas toliko jasni koliko se u pocetku cini...

Price su iste i za SPC, i za bilo koju crkvu. Svodi se na sledece: Steta koju je crkva nanela je veca od onoga sto je donela. Fry ima dosta emotivnih prica o bolesnoj deci, ali realni problem je samo to sta je sve uradjeno u ime nekog ili neceg. A tu je Fry u pravu: Organizovana religija je donela mnogo vise zla nego dobra.

Pogledaj samo nas. Jeste, organizovali su skole i bolnice. Takodje su organizovali pogrom Bogumila, tvrdili da je njihov kult teziste nacionalnog identiteta i pokrenuli genocid nad "poturicama", vekovima spaljivali vestice, sve dok to nije Milos Obrenovic zabranio tek sredinom 19. veka, i tako, redom do ratova krajem 20. veka. Mnogo je krvi iza te crkve, mnogo vise nego sto su dobra donele te skole i bolnice....

[ bananaphone @ 04.06.2018. 23:17 ] @
Hebiga 20-ti vek - je vek bez velikog uticaja crkve i religije, pa smo kao zamenu dobili ideologije (neke su cak otvoreno bile protiv religije) - pa onda revoluciju u Rusiji, ratove - WW1 i WW2, koncentracioni logori, atomsko oruzje, Korea, Vijetnam, Kambodza, zaliv, raspad Juge... I marketing - sad se klanjamo robnim markama... Jednom recju savrsen svet :D
[ nkrgovic @ 04.06.2018. 23:28 ] @
Ako ti kazes da nisu imali uticaja....

[ bananaphone @ 05.06.2018. 07:07 ] @
Citat:
bananaphone:
Hebiga 20-ti vek - je vek bez velikog uticaja crkve i religije...


Citat:
nkrgovic: Ako ti kazes da nisu imali uticaja....


Ratovi su bili ideoloski, jos u 19-tom veku je krenula sekularizacija drzave i crkve, u 20-tom veku su jahali popove. Mislis da je ovaj rat u Iraku bio rat izmedju Muslimana i Hriscana ili rat oko nafte :)? Ajde da budemo malo realni...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 05.06.2018. u 08:23 GMT+1]
[ anon142305 @ 05.06.2018. 07:20 ] @
Citat:
nkrgovic: Ako ti kazes da nisu imali uticaja...

Evo ja, kao ateista, da istaknem - crkva nije imala nikakve veze sa zlocinima na prostorima ex-Yu!

To sto ti pricas je jedna pogresna mantra kako su krivi svi (gradjani, narod, institucije) u nekoj drzavi, samo zato sto je ta drzava ucestvovala u ratu. Eto, ti si okacio sliku kako patrijarh lomi hleb sa dva coveka. Po kojoj logici, majke ti, je onda on imalo odgovoran za nesto sto su ova dvojica uradila?? Kakvo vam je to idiotsko razmisljanje?!? Ja bre ne mogu da shvatim, svi su krivi, vecina gradjana Srbija nema pojma da Srebrenicu nadje na karti, a ovamo ih neko optuzuje da su odgovorni, nidje veze.
[ Sava @ 05.06.2018. 08:27 ] @
Odgovor na pitanje iz teme je - gotovo nikako!!!
Jednako kao i kod narkomanije jedino je bitno da dođe do svesti onoga ko želi da izađe da to zaista iskreno i želi, a put do toga je prilično individualan.

Ispričaću vam istinitu priču samo nisu subotari u pitanju već jedna druga jako poznata sekta.

Dve vrlo mlade devojke i dve porodice. Zajedničko im je bilo to što su rasle bez autoriteta, jedna bez oca koji je rano umro, a druga bez roditelja koji su uglavnom živeli u inostranstvu. Ne verujem da to ima veze, ali obe su imale starijeg brata koji su bili van ove priče. Obe porodice su inače visoko intelektualne i bile imućne za to vreme od pre više od 30-ak godina. Jedna je imala i solidan posao posao koji je napustila i otišla u sektu. Jednu je vrbovao gazda srpskog ogranka sekte, a drugu ova prva.

E sada, jedna majka je rekla kako je baš briga jer neće da uništi svoj život zbog ćerke i prepustila ju je sudbini. Druga se borila kao lav za svoje dete! Zimi je mala dolazila po zimsku odeću, ali je majka stezala srce i nije htela da joj da. Gomila takvih stresnih situacija se često dešavala. Pokušala je i da joj oduzme penziju koju je imala od pokojnog oca, ali u tome nije uspela. Obilazila je razne institucije uključujući i školu, pokrenula novinare koji su dosta o tome tada pisali...

Epilog - obe su ostale u sekti!

Međutim, nekoliko godina kasnije ova koja je bila bez oca završila je fakultet i vratila se kući kod majke i brata. Za onu drugu nemam informaciju kako je završila.
[ bananaphone @ 05.06.2018. 08:36 ] @
Ha - IUOP_1 - to je sad malo drugacija prica. Ako das legitimitet nekom - tako sto glasas za njega ili podrzavas politiku koju on sprovodi, onda nosis bar malo i odgovornost za to sto taj radi posto on deluje i u tvoje ime, zar ne?
Ne moze svaki gradjanin da nosi odgovornost za sve sto se desavalo u drzavi i van nje, to je sigurno, ali radi lakseg razumevanja, uzmi Stepinca, nije on ucestvovao ni u jednom jedinom ubistvu bilo kog coveka, u to sam siguran 100%, ali je podrzao rezim koji je ubio na stotine hiljada ljudi, i pri tom nikad ni jednom recju nije osudio postupke tog rezima.
[ belbeg @ 05.06.2018. 08:42 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Škole i bolnice u Srbiji u srednjem veku!?!

:) Pa jel se ti zahebavaš ili si ozbiljan, a pojma s mozgom nemaš?

Bruka, koliko ti nemaš pojma! Ako ti je uteha, nisi jedini koji piše nebuloze.
[ zeoN_Rider @ 05.06.2018. 08:45 ] @
Citat:
IUOP_1:

Eto, ti si okacio sliku kako patrijarh lomi hleb sa dva coveka.


Baš tako.

Koliko Ja znam njih dvojica su otišla kod Patrijarha a ne on kod njih, e sad' zašto ih je primio to je druga priča a i sam snimak sve govori.

Klasična propaganda.
[ anon142305 @ 05.06.2018. 08:52 ] @
Citat:
bananaphone: Ako das legitimitet nekom - tako sto glasas za njega ili podrzavas politiku koju on sprovodi, onda nosis bar malo i odgovornost za to sto taj radi posto on deluje i u tvoje ime, zar ne?

Ne, nimalo.

Ako ja glasam za stranku ciji clan posle izbora nekog siluje, ja ne snosim ni delic odgovornosti za taj zlocin, sve i da je on pritom vikao OVO RADIM U IME IUOP_1 I SVIH DRUGIH KOJI SU GLASALI ZA MENE!

Drugo, podrska politici nema smisla, jer ce politicari najcesce raditi suprotno od onog sto su obecavali kad su trazili glasove, a retko kad ce neko imati stavku ZLOCINI u svom predizbornom programu. Svi da ima, sirenje krivice na glasace nije nista drugo do relativizovanje krivice onog ko je delo ucinio, a to tesko da se moze nazvati pravednim.
[ belbeg @ 05.06.2018. 09:11 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
IUOP_1:

Eto, ti si okacio sliku kako patrijarh lomi hleb sa dva coveka.


Baš tako.

Koliko Ja znam njih dvojica su otišla kod Patrijarha a ne on kod njih, e sad' zašto ih je primio to je druga priča a i sam snimak sve govori.

Klasična propaganda.

Apsolutno nema veze ko je kod koga išao. U pitanju je lomljenje slavskog hleba, bar bi to trebalo da zna svaki Srbin.
Posebno je besmisleno tu fotografiju stavljati u bilo kakav kontekst sem kontekst krsne slave.
Posebna je priča kada Srbi olako prihvataju presude Haškog tribunala, za koji je i najvećem laiku jasno da je on najmanje zasnovan na pravu a najviše na politici!
Ali da ne ulazim u tu temu, nije joj ovde mesto kao ni takvim prilozima jer su krajnje tendeciozni.

[ bananaphone @ 05.06.2018. 09:13 ] @
A nene - nema tu relativizacije krivice, svako nosi svoj deo.
Onaj ko je klao - odgovoran je za klanje, onaj ko ga je opremio i poslao da kolje, odgovoran je za taj deo, onaj ko je stvorio politiku u kojoj se ljudi kolju, odgovoran je za to, a onaj ko je tu politiku podrzao - pa odgovoran je za svoj deo. Svako svoju odgovornost nosi i ne znaci da su svi jednako ucestvovali u tom i da su svi jednako krivi.

Vidi grupa politicara je napravila rasne zakone, pa je iz tih rasnih zakona napravljen plan za Jasenovac, pa je uprava Jasenovca predata direktnim koljacima, pa je medju tim koljacima bilo onih koji su se isticali u svireposti i zlu. Svakom njegov deo, pa i svima koji su podrzali politicare i politiku NDH. Jel kapiras?

Nisu sad ovi koji su direktno klali manje odgovorni ako kazemo da su kriva i vojna uprava, nije vojna uprava manje kriva, ako kazemo da su politicari napravili zakonski okvir za klanje ljudi, nisu politicari manje krivi ako kazemo da je narod podrzavao tu politiku i treba da odgovara zbog toga...
[ anon142305 @ 05.06.2018. 09:18 ] @
Kapiram sto hoces da kazes i to ima neke logike, ali bi nas dalje ubedjivanje odvelo u zakljucavanje teme, pa ajd da to ne uradimo pre nego sto postavljac dobije resenje za svoj problem :)
[ dusanboss @ 05.06.2018. 14:16 ] @
"Kako otrgnuti člana porodice od SUBOTARA ???"

Pitanje je nekako ... kao da je pripadnost datoj sekti najgore zlo koje može da snadje čoveka. Prva asocijacija na reč sekata su: zlo i naopako uzmu ti dušu i sve materijalno i otrgnu od pordice. Naravno postoje sekte koje su stvarno organizovane na taj tačin da odgovaraju navedenim opisima. Ipak nisu sve takve. Zašto ljudi pristupaju sekatam? Pa očigledno da im da sekta pruža nešto dobro, nešto što zadovoljava neke njihove unutrašnje potrebe a koje masovana religija u kojoj su redjeni nijke uspela da zadovolji. Poznajem dosta pripadnika adventističke crkve i nevidim da su nešto bolji ili lošiji od nas ostalih. Mnogi su pokojni i nisam primetio da im je sekta prisvoila imovnu. Mnoge sekte čak pomažu svojim članovim u nevolji na razne načine... pa naravno po nekad moraš nešto i da daš ne možeš samo da uzimaš. Neko će reći da se mnogo više daje nego što se dobija. Ne bih se složio sa tim. vervatno da postoje i takvi slučajevi ipak većina "klasičnih" sekti koje su aktivne kod nas nije takva osima ako neki viši poglavar ne postane pohlepan pa krene da iskoršćava ove ispod njega.

Ono što je loše u svim tim manjim religijski zajedinicama je nivo psvećenosti članova koji nekad do te mere da se ljudi svadjaju sa svojim porodicama zbog odredjenih verovanja.
[ nkrgovic @ 05.06.2018. 14:24 ] @
Citat:
dusanboss:
Ono što je loše u svim tim manjim religijski zajedinicama je nivo psvećenosti članova koji nekad do te mere da se ljudi svadjaju sa svojim porodicama zbog odredjenih verovanja.

Ovo nije samo kod manjinskih zajednica, vazi i za ono sto zovu "tradicionalne verske zajednice".
[ SlobaBgd @ 05.06.2018. 14:28 ] @
Ili se porodice svađaju sa ljudima koji su članovi sekti.

Dokle god neko svojim delima i rečima ili svojim nečinjenjem ne nanosi zlo drugome, ima potpunu slobodu, i zakonsku i društvenu, da radi šta hoće sa svojim telom, svojim verovanjima, svojom imovinom. Na Istoku ima desetine budističkih škola, rekli bismo - sekti, o Indiji i njenom bogatstvu religija i duhovne prakse da i ne govorim. Na zapadu, sasvim je normalno tolerisati kako hrišćane drugih konfesija tako i druge religije i kultove. Po zapadnoj Evropi protestantska crkva POKLANJA Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi svoje hramove, da imaju gde da bogosluže. U Skandinaviji nije ništa neobično da jedna crkva koristi crkveno zdanje ponedeljkom, sredom i petkom, a druga utorkom, četvrtkom i subotom.
Samo kod glupih i zadrtih građana Srbije važi pravilo da si dobar samo ako si naš. Čak smo i katolike zarazili srpstvom, sunce ti je*em!
[ anon70939 @ 05.06.2018. 14:38 ] @
da, sećam se samo koliko puta sam čuo za adventističke crkve u KG, kako ljudi sa bojažnošću i gađenjem komentarišu da su "sektaši". Verovatno im je prva i jedina asocijacija na sektu ona nekada popularnu "Crna Ruža"
To je samo zato što smo zaostala primitivna sredina. Većina ljudi iz našeg okruženja su pravoslavlje nasledili i pojma nemaju ništa osim da treba da poste određenim danima, za slavu da odnesu kolač u crkvu, i da pozovu familiju i prijatelje na krkanje. Kad prođu gradom pored crkve ako se čuju crkvena zvona, da se prekrste 3 puta, bilo da su u autu, peške ili na bicikli. O.o
Naravno i svoje potomstvo da krste u istu veru. Negde sam nedavno video kako će neke zemlje da zabrane krštenje do 18. godine, kako bi osobe mogle svojevoljno da odaberu veru, ne da im bude nametnuta. I podržavam 100%

[ dusanboss @ 05.06.2018. 14:43 ] @
Citat:
bananaphone:
Ratovi su bili ideoloski, jos u 19-tom veku je krenula sekularizacija drzave i crkve, u 20-tom veku su jahali popove.

Eto sad popvi jašu narod. :) . Kolko godina još terba to da traje pa da budemo na čisto? :)

Naravno da je religija imala uticaja u ratovima kod nas 90-ih. Ceo sukob zasnovao se na etničkoj i religijskoj podeli naroda. Ipak mnogo više na religijskoj. 90ih (a ni danas) ti nisi mogao da budeš Srbin ako nisi pravoslavac, nisi mogao da budeš Hrvat ako nisi katolik itd. U najboljem slučaju mogao si da budeš ateista, ali nikako pripadnik neke od protivničkih religija.

Ete i belbeg kaže:
Citat:
belbeg:
Apsolutno nema veze ko je kod koga išao. U pitanju je lomljenje slavskog hleba, bar bi to trebalo da zna svaki Srbin.

Znači podrazmeva se da moreš biti pravoslavac ako si Srbin? Dobro možda je pomislio da svako treba poznavati običaj karakterističa za većinu Srpskog naroda (sa čim se slažem) . Ipak mislim da je pre ono prvo. ;).
Citat:
bananaphone:
Mislis da je ovaj rat u Iraku bio rat izmedju Muslimana i Hriscana ili rat oko nafte :)? Ajde da budemo malo realni...

Sve zavisi iz čije perspektive gledaš. Za mnoge Muslimane je to religijski rat. Čak i za dosta marinaca. To što cilj i uzrok rata nije širenje religije ... pa nisu ni Krstaški ratovi bili ipak ne može se poreći da je religija izkorišćena kao glavni povod i veliki motivacioni pokretač.
Citat:
IUOP_1:
Evo ja, kao ateista, da istaknem - crkva nije imala nikakve veze sa zlocinima na prostorima ex-Yu!

Ne možemo generalisati tako. Crkva je veoma širok pojam. Patrijah Pavle je svo vreme rata pozivao na mir i sigurno nije svojevoljno blagosiljao nekog ko će kasnije počiniti proterivanja i zločine. Verujem da nije baš ni mogao da bira koga će da primi a koga ne. Ipka bilo je popva koji su svojevoljno išli na borbene liniji i davali blagoslov ljudima pri tom znajući ta ti ljudi rade nešto što nije u skladu sa hrišćanskim verovanjem.
[ Steve Lonmo @ 05.06.2018. 15:52 ] @
Citat:
belbeg: Bruka, koliko ti nemaš pojma! Ako ti je uteha, nisi jedini koji piše nebuloze.


Citat:
bananaphone: @Steve - ako te interesuje naci ces, ako ne, pa misli sta god si mislio i do sada.


Gde da nađem? Mogao si da napišeš i da je SPC gradila aerodrome u srednjem veku, pa ja sad treba da tražim te aerodrome, je li?

Gde su se nalazile te škole i bolnice? Jel su imale neka imena? Tada se zidalo od kamena, jel su ostali negde sačuvani makar temelji? Jel postoji neki pisani trag o tim školama i bolnicama iz srednjeg veka u Srbiji, koje je osnivala SPC?

Kada je u SPC prestala praksa osnivanja bolnica? Ili nije ni prestajala nikada? Jel se mantijaši leče u tim bolnicama danas? Ili se leče u komunjarskim reliktima prošlosti na VMA, kliničkim centrima itd?

Srednji vek se računa do 15. veka, kakve crne bolnice i škole u Srbiji? Da li ste vi normalni?

Ili vi zamišljate da je "osnivanje bolnica u Srbiji" neka soba u nekom manastiru, sa nekoliko kreveta u koje su smeštani bolesni, povređeni ili kada hoće da umru mantijaši?
Onda je svaka kuća u Srbiji u srednjem veku bila bolnica? Svaka kuća je imala neki ležaj na kome su ležali bolesni, povređeni ili stari, kojima su ukućani kuvali čajeve, previjali povrede, mazali meleme, spravljali tinkture, negovali ih...?

Ili zamišljate da je Sveti Sava - koji je prevodio, i eventualno dorađivao, vizantijske tekstove na srpski, tekstove koji se bave ustrojstvom crkve i tumačenjem dogme hrišćanske - možda osnivao nekakve škole za decu? Jedina "deca" u tim "školama" su prepisivači po manastirima?

Zbunilo vas što su svetosavci i četnici pre stotinak godina spevali himnu u kojoj se pominju nekakve škole? Što je danas u kleročetničkoj Srbiji on nekakav "prosvetitelj srpskog naroda"?

Pa "prosvetitelj" je samo zato što je bio pop, a ne zato što je osnivao nekakve škole. Normalno da danas škole neće da slave Dositeja koji je bio raspop, odnosno koji je bio pravi prosvetitelj baš zato što je bio raspop. Ili možda komunjaru Tita koji je opismenio narod i napravio skoro sve škole koje danas postoje.

Smešni ste ko bioskop. Čuj, bolnice i škole u Srbiji u srednjem veku!

[ Jamajca @ 05.06.2018. 16:22 ] @
mogu misliti kako nam je tek u srednjem veku bilo zdravstvo.

Ispricacu vam jedno svoje iskustvo, da vidite kako SPC sisa svoje ovcice.

Pre mnogo godina dok sam bio momak mlad upoznao sam jednu simpaticnu devojku sa kojom sam poceo da se zabavljam. Na zalost ona je bukvalno upala u kandze SPC evo i kako. Ona je bila vernik, meni to nije smetalo, stavise i sam sam se interesovao za veru jer seam odrstao u komunisticko vreme. Ona mi kaze da studira pedagogiju, a da je pre studirala psihologiju i da je napustila. Meni je to bilo malo cudno jer je psihologiju uvek bilo mnogo deze upisati nego pedagogiju, a kasnije sam doznao da je to uradila jer je tako hteo njen "duhovnik" a u stvari obican poponja paroh. Kao pedagogija je blagoslovena jer je i Hristos voleo decu, a psihologija je djavolja nauka koja kopa po dusi "nestrucno" itd itd....

Nisam mogao da verujem sta cujem. Ali lepo smo se seksali pa sam presao preko toga.

Kad medjutim kaze ona meni ne moze da se vidi u subotu jer ima poslusanje ! Kakvo poslusanje mislim se pa nisi u manastiru ?! Kaze treba da ide da pomogne popadiji jer oni imaju mnogo posla jer spremaju neko slavlje.

Posle ja njoj kazem: ne kapiram, jer si ti to resila da ides u manastir pa se uvlacis ne bi li ti dali blagoslov a usput se seksas jos malo dok si civil ili sta....

ma ne kaze ona tu je jako velika guzva za manastir i moras bas da se "trudis" HAHAHHAA

jos malo sam bio sa tom ovcicom i posle toga sam batalio vezu. Skoro sam je video u gradu i jos uvek je civil....


[ SlobaBgd @ 05.06.2018. 16:27 ] @
I šta treba da ispriča ova pričica osim da si nevaspitan i nepristojan?
[ mb57 @ 05.06.2018. 17:51 ] @
^^&^^^

[ jovajovic100 @ 05.06.2018. 19:40 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Gde su se nalazile te škole i bolnice? Jel su imale neka imena? Tada se zidalo od kamena, jel su ostali negde sačuvani makar temelji? Jel postoji neki pisani trag o tim školama i bolnicama iz srednjeg veka u Srbiji, koje je osnivala SPC?
Smešni ste ko bioskop. Čuj, bolnice i škole u Srbiji u srednjem veku!

Ti nisi smešan , ti si tužni egzemplar neobaveštenog , da ne kažem gl pog čoveka .

Da si ikada obišao Studenicu mogao si da vidiš prostor gde se nalazila bolnica koju je osnovo Sveti Sava .
Mogao si i da vidiš originalne hirurške instrumente iz 13 i 14 veka ! Imala je Srbija mnogo više nego što si ti
uopšte svestan , ali su sve to zatrli oni tatari sa Bosfora . Da li ste svesni da su nam ti divljaci odsecali krila
500 godina !

http://www.tmg.org.rs/v320409.htm
Srbi su već u XII veku poznavali Hipokratova i Dishoridova dela, i to je istovremeno početak naše naučne medicine i farmacije. 1199. zajedno sa svojim ocem Stefanom Nemanjom, koji se odrekao prestola i zamonašio, osnovao je prvu bolnicu u Hilandaru. Godinu dana kasnije izdao je Hilandarski tipik, prvi crkveno-pravni spis, u kojem je propisao brigu o bolesnicima kao jednu od dužnosti hilandarskih monaha. Po povratku sa Svete Gore 1208. godine, otvorio je prvu bolnicu na teritoriji Srbije u manastiru Studenici, po vizantijskim manstirskim uzorima. Bolnica se zvala ''Sveti duh''. U okviru bolnice Sava je odvojio odeljenje za duševne bolesnike od odeljenja za telesne bolesnike. 1215. godine izdao je Studenički tipik, koji je propisao pravila ophođenja sa bolesnicima.
''Letopisci beleže da su posebnim karantinskim odajama monasi pružali pomoć obolelima, kljastima i ubogima, a pretpostavlja se da su uglavnom molitvama lečeni vernici sa duševnim tegobama. O bolesnima su brinuli monasi izabrani po svojim posebnim manirima i osećanjem za pomoć drugom čoveku.''
Po načinu lečenja naše bolnice spadaju u najstarije u Evropi. Nezavisno od bolnica, postojali su i hospitali (azili), u kojima su bili smešteni neizlečivi bolesnici, siromasi i napuštene osobe. Studenička bolnica je bila medicinska ustanova u pravom smislu reči i zaslužuje da dobije svoje mesto u istoriji evropske medicine. U tekstu ''Bolnica Svetog Save u manastiru Studenica'' Relja Katić objašnjava da sa ovom i hilandarskom bolnicom, kao i sa medicinskim spisima nastalim u XII i XIII veku u manastiru Hilandaru, Srbi ulaze u porodicu evropske medicine. U tadašnjoj srpskoj medicini bilo je dobro poznato učenje autora antičke medicine (Hipokrata, Aristotela, Galena i dr.), zatim autora čuvene aleksandrijske medicinske škole, ranovizantijske, salernske i monpeljeske medicinske škole, itd. U prilog ovom idu i sačuvani prepisi najstarijeg srpskog terapijskog zbornika, nastalog krajem XIII ili početkom XIV veka.
[ mb57 @ 05.06.2018. 20:01 ] @
Pored Studenice, mogao je i do Manasije, umesto što pokazuje koliko nema pojma o istoriji!
Razvoj srpske pismenosti vezuje se za početak rada “Resavske škole” u manastiru Manasiji.
Još od pada Bugarske od Turske 1399. god. mnogi učeni ljudi i kaluđeri našli su utočište u Srbiji , naročito na dvoru Despota Stefana i u njegovom manastiru Resavi, koji je kasnije nazvan Manasija.
Despot Stefan se i sam bavio književnošću i voleo knjige, te je od Resave napravio centar za popravku prevoda i prepisa crkvenih knjiga, poznatog kao”Resavska škola”. Na čelu ove škole bio je Konstantin Filozof. Despot Stefan je i sam pisao knjige. Od njega imamo “Slovo ljubve”, “Dušepoležnoje spasenije” i “Mudrost i proročenstvije”. “Slovo ljubve” nastalo je nastalo je 1409. godine. Pisano je u obliku poslanice sa akrostihom i njime se srpski despot pokazao kao veliki znalac pesničkog zanata.
[ Jamajca @ 05.06.2018. 22:40 ] @
zanimljivo je kako i Srbi a i Grci nadmeno gledaju na Turke. Kao da smo mi pokorili njih, a ne oni nas ?!

Srpska uobrazilja je izgleda i onda kao i danas cinila da donosimo glupe odluke.
[ Living Light @ 06.06.2018. 06:29 ] @
[quote]zica49:
Citat:
Living Light: A u cemu si ti drugaciji od taste?...Ako je zena sretna pustite je,njene pare njen zivot.

Ne izigravaj Frojda, nemaš ti "žicu" za to.

Juče sam ti po DSL-u poslao ona dva nova-novcata LCD displeja,
koja sam obećao.

Možeš sa njima da radiš šta ti je volja, tvoj izbor.

pOz
[ belbeg @ 06.06.2018. 07:01 ] @
Citat:
Jamajca:
zanimljivo je kako i Srbi a i Grci nadmeno gledaju na Turke. Kao da smo mi pokorili njih, a ne oni nas ?!

Srpska uobrazilja je izgleda i onda kao i danas cinila da donosimo glupe odluke.

Kroz istoriju su se dešavala razna pokoravanja ali to ne znači da treba istoriju treba negirati ili je tumačiti bez proučavanja.
Bez obzira na pokoravanje, istorija Grčke je daleko poznatija od te turske i Grci su dali daleko veći doprinos civilizaciji od Turaka. Srbi su imali državu pre Turaka i ostavili su svedočanstvo o svom postojanju kroz gradnju manastira i zadužbina.
Na žalost, nad našom istorijom počinjen je neviđen zločin od strane Germana i Turaka.
I jedni i drugi su gledali da nas obrišu. Turci su razrušili mnoge manastire i na taj način uništili i sve pisano u njima.
Germani su se u oba rata starali da nam unište pisana svedočanstva o našoj istoriji. Posebno su se time pozabavili u WWII, bombardovanjem Narodne biblioteke koja je izgorela do temelja zahvaljujući njihovom trudu. Te 1941 godine, izgoreli su neprocenjivi pisani dokumenti istorije Srba pa danas imamo tebe i tebi slične, adolescente istorije.
Od onih koji ne znaju, gori su samo oni koji misle da znaju!
[ bananaphone @ 06.06.2018. 08:37 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Citat:
belbeg: Bruka, koliko ti nemaš pojma! Ako ti je uteha, nisi jedini koji piše nebuloze.


Citat:
bananaphone: @Steve - ako te interesuje naci ces, ako ne, pa misli sta god si mislio i do sada.


Gde da nađem? Mogao si da napišeš i da je SPC gradila aerodrome u srednjem veku, pa ja sad treba da tražim te aerodrome, je li?

Gde su se nalazile te škole i bolnice? Jel su imale neka imena? Tada se zidalo od kamena, jel su ostali negde sačuvani makar temelji? Jel postoji neki pisani trag o tim školama i bolnicama iz srednjeg veka u Srbiji, koje je osnivala SPC?

Kada je u SPC prestala praksa osnivanja bolnica? Ili nije ni prestajala nikada? Jel se mantijaši leče u tim bolnicama danas? Ili se leče u komunjarskim reliktima prošlosti na VMA, kliničkim centrima itd?

Srednji vek se računa do 15. veka, kakve crne bolnice i škole u Srbiji? Da li ste vi normalni?

Ili vi zamišljate da je "osnivanje bolnica u Srbiji" neka soba u nekom manastiru, sa nekoliko kreveta u koje su smeštani bolesni, povređeni ili kada hoće da umru mantijaši?
Onda je svaka kuća u Srbiji u srednjem veku bila bolnica? Svaka kuća je imala neki ležaj na kome su ležali bolesni, povređeni ili stari, kojima su ukućani kuvali čajeve, previjali povrede, mazali meleme, spravljali tinkture, negovali ih...?

Ili zamišljate da je Sveti Sava - koji je prevodio, i eventualno dorađivao, vizantijske tekstove na srpski, tekstove koji se bave ustrojstvom crkve i tumačenjem dogme hrišćanske - možda osnivao nekakve škole za decu? Jedina "deca" u tim "školama" su prepisivači po manastirima?

Zbunilo vas što su svetosavci i četnici pre stotinak godina spevali himnu u kojoj se pominju nekakve škole? Što je danas u kleročetničkoj Srbiji on nekakav "prosvetitelj srpskog naroda"?

Pa "prosvetitelj" je samo zato što je bio pop, a ne zato što je osnivao nekakve škole. Normalno da danas škole neće da slave Dositeja koji je bio raspop, odnosno koji je bio pravi prosvetitelj baš zato što je bio raspop. Ili možda komunjaru Tita koji je opismenio narod i napravio skoro sve škole koje danas postoje.

Smešni ste ko bioskop. Čuj, bolnice i škole u Srbiji u srednjem veku!




Vidis koliki trud si ulozio da izneses svoje misljenje ovde. Ovo sto su ti jovajovic100 i mb57 - stvarno iziskuje odredjeni trud iza koje mora da stoji zelja da se nesto nauci.

A pazi sad foru, ja ti dam nesto sto si mogao da uradis iz svoje kuce - odes na google i kucas "prve bolnice u srbiji" i kliknes na prvi link u rezultatima - https://www.vreme.com/cms/view.php?id=514188

Za ovo ti je trebalo 10s - + da procitas tekst 10-15minuta.

Zato ti kazem - potrebno je samo malo volje da se promeni ugao gledanja i izadje iz sopstvenih okvira, umesto da se stalno namece sopstvena vizura, sa odbacivanjem svih drugih vidjenja kao gluposti.
[ Jamajca @ 06.06.2018. 09:55 ] @
kad sam bio vojnik jedan od boljih drugara bio je jedan tada mlad iskusenik u jednom manastiru na jugu Srbije. On mi je mnogo pricao o veri i nacinu zivota u manastiru. Covek je stvarno bio OK.

Jednog dana zovu me na prijavnicu da imam posetu. Kad sam usao video sam dva muskarca meni nepoznata. Ja ih pitam da nije neka greska oni kazu ne bas smo tebe hteli. Vidi ovako: nas M. nam je rekao da ste dobri drugovi, pa eto mi bi hteli da te zamolimo ako mozes da utices na njega da napusti manastir i vrati se kuci. Da dalje ne objasnjavam...

prema tome, svi ovi koji daju blanko crkvi da radi sta hoce, neka se zapitaju kako bi reagovali da neko njihov se tako priljubi za crkvu i ode u manastir ? Ja ne kazem da je to samo po sebi lose, ali cesto puta ni roditelji a ni okolina to ne odobravaju !

[ bananaphone @ 06.06.2018. 10:08 ] @
@Jamajca - pa kako ne, i roditelji i deca imaju neke ambicije vezane za druge ljude i ocekivanja. Nema roditelja koji bar nesvesno ne prizeljkuje nesto od deteta, aj recimo unucice, i sad dete kaze - e ja odo u manastir, ili ja cu biti programer, necu da imam decu, ili ja sam derpe... I nastaje haos - jer se ocekivanja koja u glavi roditelja su maltene podrazumevana ne ispunjavaju.
Isto ide za decu - deca dobiju decu i ocekuju da im baba i deda pomazu - a deda kupi motor stavi babu pozadi i krenu na put oko sveta :D

Dakle sve je u ocekivanjima koja se maltene podrazumevaju :D
[ belbeg @ 06.06.2018. 10:24 ] @
Citat:
Jamajca:
kad sam bio vojnik jedan od boljih drugara bio je jedan tada mlad iskusenik u jednom manastiru na jugu Srbije. On mi je mnogo pricao o veri i nacinu zivota u manastiru. Covek je stvarno bio OK.

Jednog dana zovu me na prijavnicu da imam posetu. Kad sam usao video sam dva muskarca meni nepoznata. Ja ih pitam da nije neka greska oni kazu ne bas smo tebe hteli. Vidi ovako: nas M. nam je rekao da ste dobri drugovi, pa eto mi bi hteli da te zamolimo ako mozes da utices na njega da napusti manastir i vrati se kuci. Da dalje ne objasnjavam...

prema tome, svi ovi koji daju blanko crkvi da radi sta hoce, neka se zapitaju kako bi reagovali da neko njihov se tako priljubi za crkvu i ode u manastir ? Ja ne kazem da je to samo po sebi lose, ali cesto puta ni roditelji a ni okolina to ne odobravaju !


Smanji doživljaj!
Prvo je bila devojka, sad drug, ko je sledeći?
Da ne zaboravim, o crkvi nemaš pojma i nemoj više da komentarišeš nešto što ne razumeš.
[ Jamajca @ 06.06.2018. 11:53 ] @
Citat:
bananaphone:
@Jamajca - pa kako ne, i roditelji i deca imaju neke ambicije vezane za druge ljude i ocekivanja. Nema roditelja koji bar nesvesno ne prizeljkuje nesto od deteta, aj recimo unucice, i sad dete kaze - e ja odo u manastir, ili ja cu biti programer, necu da imam decu, ili ja sam derpe... I nastaje haos - jer se ocekivanja koja u glavi roditelja su maltene podrazumevana ne ispunjavaju.
Isto ide za decu - deca dobiju decu i ocekuju da im baba i deda pomazu - a deda kupi motor stavi babu pozadi i krenu na put oko sveta :D

Dakle sve je u ocekivanjima koja se maltene podrazumevaju :D


razumem ja to sto ti kazes i na kraju svako treba da zivi svoj zivot. Ali roditelj si, pa ces se setiti jednog dana ovo sto pricam....
[ bananaphone @ 06.06.2018. 15:04 ] @
Citat:
Jamajca: razumem ja to sto ti kazes i na kraju svako treba da zivi svoj zivot. Ali roditelj si, pa ces se setiti jednog dana ovo sto pricam....


Pa valjda je razumevanje zbog cega problemi nastaju - put ka tome da se problemi prevazidju :)?

Normalno lako se k* po forumu, i biti liberalan u svojim pogledima, a drugo je kad je tvoja guza u pitanju (ovo pricam za sebe).
[ Living Light @ 06.06.2018. 20:27 ] @
Više ne želim ništa da komentarišem.

Na današnji dan, u 06.Jun.2018, 21:27h
Rezultat prelaska babe u subotare je ovaj:

Rasturismo se ja i Juliana,
(to je ona moja Balerina)
posle 6 godina divnih provedenih.

Čika Joži (Julianin otac) hoće da se razvede od "Subotarke"
posle 50 godina braka.

Toliko.
pOz

(Živ nisam i pola me nema)
[ Darko Nedeljković @ 06.06.2018. 20:49 ] @
Citat:
Living Light
Rezultat prelaska babe u subotare je ovaj:

Rasturismo se ja i Juliana,

U kakvoj uzrocno/posledicnoj vezi su ova dva dogadjaja?
[ payge @ 06.06.2018. 21:02 ] @
Citat:
Living Light:
Živ nisam i pola me nema


Sad lepo da kupis celu cvecaru i kod Julijane pred vrata, da klecis sve dok ti ne otvori...

Moja komanda je izvršna!
[ Living Light @ 06.06.2018. 22:25 ] @
Najgora stvar u SRB je da :
-Više niko nikom NE veruje.

@Darko
NE želim da mi "Subotarka" od 68 god,
upravlja životom, meni u 56. godini to ne treba.

Hoću da imam SVOJ ŽIVOT.com !
____________________________________
@payge
Ja neću da joj kupim cvečaru, neću iz inata !

Ja hoću da joj napravim prelepu Cvečaru! KOMPLET !
Pošto se selim u HU,
(Mobing u Srbiji je čudo koje NE može da se dokaže).
_____________________________________________________

Ima HILTI, MAKITA, BOSCH i DEWALT da rade sve u 16 (sve u šesnaest)
pa da pršte/sevaju varnice, u dve smene po 12h. (2 x 12 =24h)

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 07.06.2018. u 03:42 GMT+1]
[ Living Light @ 06.06.2018. 23:23 ] @
Citat:
payge: Moja komanda je izvršna

Tvoja komanda je izvršna!--slažem se.
_______________________________
Šta su ovi moji "Chigojneri" sa Balatona bolji od nas cigojnera sa Tamiša?

Oni tamo, napraviše po 8 kružnih tokova u svakom selendru i misle da su Frajeri ?

Pa to možemo i mi. Bez po' muke !

Litra vinjaka + gajba piva = Asfalt !

Mi barem ne pravimo po 8-9 kružnih tokova, nego samo 2-3,
da se ne bi vrteli u krug k'o kiša oko Kragujevca.

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 07.06.2018. u 03:57 GMT+1]
[ Living Light @ 07.06.2018. 02:36 ] @
Citat:
payge: Moja komanda je izvršna!

_______________R A Z U M E M !!! ____________

[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 07:19 ] @
Citat:
Living Light:
Najgora stvar u SRB je da :
-Više niko nikom NE veruje.

Zasto je to lose? Ja mislim da je to super. Nedavno je svako svakom verovao, pa se nakotile kojekakve jezde, dafine, vidovite zorke i slicna gamad. Danas konacno niko nikom ne veruje i ne treba da veruje.

Citat:
NE želim da mi "Subotarka" od 68 god,
upravlja životom, meni u 56. godini to ne treba.

Hoću da imam SVOJ ŽIVOT.com !

Podrzavam, uz nekoliko ograda. Prvo, to "subotarka" je pogrdan naziv. Svako ima pravo svoja religiska prava garantovana ustavom. Ako pogledas naslov, ti si njoj hteo da uskracujes ustavna prava a ne ona tebi. Medjutim ono sto je sustina mog prethodnog pitanja je - kako to da si zeleo da ti ta ista osoba tokom prethodnih godina "upravlja zivotom", a sad odjednom ne zelis? Ne mozes da podneses da je neko religiozan? Zar ne mozemo da menjamo sebe u pravcu religiozne tolerancije, vec moramo drugima zabraniti pristup religiji ukoliko hoce da nastave da budu u dobrim odnosima sa nama?? Mislim da ona moze da te tuzi za religijsku diskriminaciju i prilozi link do ove teme kao jedini dokaz i neces se dobro provesti na sudu.

[ Shadowed @ 07.06.2018. 07:45 ] @
Zasto je "subotarka" pogrdan naziv?
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 08:00 ] @
Ja nisam lingvista pa ne mogu da objasnim ni zasto je cigan ili derpe pogrdan naziv, ali jeste, isto kao i subotar/ka. Pravilno je reci pripadnica hriscanske adventisticke verske zajernice.
[ Living Light @ 07.06.2018. 08:04 ] @
U ebt,
-Kratko je to.

Daj malko duže, da stane na format "A0"

Darko,
'EL tebi Stane Dolanc neki rod ?



[ djoka_l @ 07.06.2018. 08:08 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ja nisam lingvista pa ne mogu da objasnim ni zasto je cigan ili derpe pogrdan naziv, ali jeste, isto kao i subotar/ka. Pravilno je reci pripadnica hriscanske adventisticke verske zajernice.


Takođe je i pravilno da se kaže Obrazovno-vaspitna radna organizacija matematičko tehničke struke (skraćeno OVROMTS), a ne Matematička gimnazija.
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 08:25 ] @
Kakve to veze ima sa temom? Matematicka gimnazija nije pogrdan naziv, a subotarka, derpe i cigan jesu. Ovo derpe moram da pisem ovako jer ES ne dozvoljava kako treba. Dakle, cak i politika ovog foruma je da treba izbegavati pogrdne nazive.
[ Steve Lonmo @ 07.06.2018. 08:28 ] @
Citat:
bananaphone: Vidis koliki trud si ulozio da izneses svoje misljenje ovde. Ovo sto su ti jovajovic100 i mb57 - stvarno iziskuje odredjeni trud iza koje mora da stoji zelja da se nesto nauci.

A pazi sad foru, ja ti dam nesto sto si mogao da uradis iz svoje kuce - odes na google i kucas "prve bolnice u srbiji" i kliknes na prvi link u rezultatima - https://www.vreme.com/cms/view.php?id=514188

Za ovo ti je trebalo 10s - + da procitas tekst 10-15minuta.

Zato ti kazem - potrebno je samo malo volje da se promeni ugao gledanja i izadje iz sopstvenih okvira, umesto da se stalno namece sopstvena vizura, sa odbacivanjem svih drugih vidjenja kao gluposti.


Manastiri u kojima su se kaluđeri bavili svojim unutrašnjim pitanjima i problemima, prevodili i prepisivali spise koji se bave njihovim unutrašnjim ustrojstvom, razrađivali svoje dogme, lečili svoje bolesti itd. nisu bili nikakve škole i bolnice.

Samo zamisli da su npr. komunisti pravili takve "škole" u kojima su samo članovi partije proučavali marksizam, prepisivali Manifest... i "bolnice" u kojima su se samo oni lečili?
I onda zamisli šta bi danas pisalo po tim člancima koje linkuješ, i šta bi jovajovic100, mb57 i ostali ovde pisali o takvim "školama" i "bolnicama"?

Kapiraš?

I ti si valjda svoju decu učio nešto, da čitaju, pišu, matiš? Pa jel tvoja kuća sada škola? Jel si ti osnivač škola u Holandiji?
I srednjovekovni kraljevi su imali na dvorovima lične lekare, sigurno bolje od ovih u manastirima, pa jel su sad i njihovi dvorovi bili bolnice?

Znanje je oduvek, i od pre Vavilona, sveštenicima služilo da stiču, drže u pokornosti, vladaju... a ne da ga dele. Onaj sveštenik u starom Egiptu koji je znao da izračuna kada će se desiti pomračenje Sunca, nije osnivao škole da u njima narod uči astronomiju i matematiku, već je varao taj narod i predstavljao im se kao neko ko je na direktnoj vezi sa bogovima. Kako je znanje tokom istorije curelo kroz ograde crkve i sticalo se i van te ograde, tako su se crkvi smanjivali uticaj i "tržište", a to niko ne voli.

Haug... i odjavljujem se sa teme, da ne bi više išla u offtopic.
[ bananaphone @ 07.06.2018. 08:30 ] @
Ajde bre Living ja sam mislio da si ti ozbiljan covek, jedno je pisati gluposti po forumu, drugo je praviti s*ranja kod kuce!
[ Living Light @ 07.06.2018. 08:41 ] @
ehhhbiga, sad je gotovo,

Namešali smo gorivo od 59 Oktana, i sad ne znamo u šta da ga sipamo.

Tako ti je to, kad se subotari 'uvate djostika.
Razhhebasmo i ono malo duševnog mira.

https://www.youtube.com/watch?v=QrrFiRQYNk0

[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 08:42 ] @
Praviti sranja? Upravo naprotiv, treba "praviti sranja" ako je zivot postao mucenje, da se ne budis kao normalni ljudi ujutro sa mislju "o, ne, opet moram na posao", vec imas misao tog tipa kad zavrsis sa poslom - "o, ne, opet moram da idem kuci"! Robert upravo obilazi kao kisa oko Kragujevca na moja pitanja da li je njemu zivot sa njima mucenje vec godinama, pa mu sad prekipelo i to se slucajno poklapa sa vremenom kada se tasta pocela interesovati za religiju, ili je njemu sve bilo super, samo sad ne moze da svari cinjenicu da ima religioznu osobu u kuci...
[ Jamajca @ 07.06.2018. 08:53 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Living Light:
Najgora stvar u SRB je da :
-Više niko nikom NE veruje.

Zasto je to lose? Ja mislim da je to super. Nedavno je svako svakom verovao, pa se nakotile kojekakve jezde, dafine, vidovite zorke i slicna gamad. Danas konacno niko nikom ne veruje i ne treba da veruje.




svrni-okreni za jedno drustvo je najbolje da svi veruju vodji koji bolje vidi i sve zna. A takav je recimo Vladimir Putin ili Lukasenko. Samo tako jedno drustvo moze da ide napred.

Meni zato nisu jasni Amerikanci i Englezi koji insistiraju na demokratiji. Bas tamo neki seljak u Tenesiju ili Jorksiru zna sta je dobro za zemlju i zato im se i desi da biraju svakakve ljude i onda im zemlja i ekonomija propadaju, a narod bezi preko u tudje zemlje. Najbolje je da kao u Rusiji lepoi svemocna sluzba koja sve zna i vidi bolje i dalje od svih probere i odabere coveka koji je najbolji, a ne makar koga koga ce posle birati tamo neki biraci.
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 09:05 ] @
Da. Nego, hoce neko vise predloziti Jamajca za ban?
[ anon70939 @ 07.06.2018. 09:08 ] @
što
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 09:15 ] @
Kako sto? Zbog redovnog ponavljajuceg krsenja clanova 1,2,4,9 i 13 pravilnika.
[ Living Light @ 07.06.2018. 09:15 ] @
Darko,
Jel to zbog toga što čovek ne misli ISTO kao i ti ,
ili postoji neki drugi razlog?

Ne znam, pitam.
[ Jamajca @ 07.06.2018. 09:16 ] @
pa poredlozi me ti ako ce ti biti lakse.
[ bananaphone @ 07.06.2018. 09:20 ] @
Citat:
Living Light:
ehhhbiga, sad je gotovo,

Namešali smo gorivo od 59 Oktana, i sad ne znamo u šta da ga sipamo.

Tako ti je to, kad se subotari 'uvate djostika.
Razhhebasmo i ono malo duševnog mira.

https://www.youtube.com/watch?v=QrrFiRQYNk0



Ma kur* subotari! Mislim da si promasio glavnu stvar koju ja ovde zastupam, bilo da se radi o politici ili opravci vodokotlica. Bato moj, ti si kriv, ti si dopustio da ti dusevni mir bude razheban, ti si se posvadjao sa zenom, ti si otimao djojstik. Ti i samo ti, niko drugi!

Shvatas li ti sta ti govorim?

Sad je gotovo (o tugo jesenja, ne lomite mi bagrem) - zato sto si TI odlucio da je gotovo. Da si odlucio da "e bas nije gotovo" - ne bi bilo gotovo!

Jel kapiras da je do tebe - da li ces da sedis i kukas na tastu i tugujes nad sobom, ili ces da se pokrenes i poslusas payge-a :D :D :D
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 09:24 ] @
Citat:
Living Light:
Darko,
Jel to zbog toga što čovek ne misli ISTO kao i ti...

Ne, naprotiv, super je kad misli, nego problem je sto ne postize od trolovanja. Mislim, razumem ja kad neko troluje, ali treba za to imati klikere, ne moze to svako. Kakve veze imaju Klinton i Bler sa tvojim problemom?! A shodno tome, kakve veze ima sto ti je tasta postala budista sa tim da li ces ti veceras da spavas sa svojom zenom ili sam?

[ anon70939 @ 07.06.2018. 09:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Kako sto? Zbog redovnog ponavljajuceg krsenja clanova 1,2,4,9 i 13 pravilnika.

Ne znam napamet koji su ti članovi. Ali ovo je verska tema u kojoj ti braniš stav da svako ima pravo ustavno pravo da veruje u šta želi.

Ovaj zadnji post od jamajca ne znam po cemu krsi pravila ta koja si naveo. Čovek veruje u Putina i Rusiju, a ti mu to braniš?
[ Living Light @ 07.06.2018. 09:38 ] @
Amsterdam,
Neću da sedim i kukam na taštu,
nego ću da:

-Zamenim onaj STK 2028 u Technics risiveru,
-Ofarbaću i drugi gelender na ulazu u zgradu,
-Ofarbaću prozor od zajedničke vešernice,
-Okačiću još dve velike saksije ispred ulaznih vrata zgrade,

-Postaviću LED rasvetu na ulazne stepenice, da se ljudi ne sapliću,
-Postaviću još 7-8 PIR detektora, da se redom pale svetla u hodniku,
baš onako kako se krečeš kroz tu zajedničku prostoriju,
a iza tebe se redom gase svetla--Radi uštede struje.

-Postaviču LED rasvetu na fasadu zgrade (sa svim PVC kanalicama),
koja se pali-gasi na foto čeliju, pojavom sumraka.

-Možda ću i interfon da ugradim (samo da se saberem, koliko imam para)

...a onda ću da uzmem madjarski pasoš i ličnu kartu,
i odo' u beli svet,
tamo gde sunce tudjeg neba ugrejat me neće,

I pokucati na vrata firme, da ih pitam,
-Da li su voljni da prime na posao jednu buhhhdaletinu,
koji je još u srednjoj školi pobedio na opštinskom,
pa na pokrainskom, a onda na saveznom takmičenju iz elektronike,
sa sve zlatnom medaljom i diplomom.

Eto,


[ SG kamikaza @ 07.06.2018. 09:52 ] @
Kad krenes u taj tvoj Hungaroring,ako budes isao starim putem za Su,javi se po izlasku iz NS-a.
Rado bih te svratio na hladno pivo/rakijicu/sok ili vrucu kafu ili caj.

Steta bi bila da odes,a da nemam mogucnost da te upoznam.
[ Living Light @ 07.06.2018. 09:54 ] @
Kamikazo, vrlo rado, obečavam da ćemo da se upoznamo.
pOz
[ bananaphone @ 07.06.2018. 10:09 ] @
@Living - a zena? Sad kad si je izsmirglao, mogao bi malo i da je prefarbas?
[ Living Light @ 07.06.2018. 10:16 ] @
Ona će da ostane da "neguje" subotare.

Mislim da će im trebati osam (8) paralelnih Božjih pomoći, da bi opstali.
[ botr @ 07.06.2018. 11:10 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Kakve to veze ima sa temom? Matematicka gimnazija nije pogrdan naziv, a subotarka, derpe i cigan jesu. Ovo derpe moram da pisem ovako jer ES ne dozvoljava kako treba. Dakle, cak i politika ovog foruma je da treba izbegavati pogrdne nazive.



Cigan - Ciganin - Ciganka sam po sebi nije pogrdan naziv, to je ime njihove zajednice, nacije, ali se kod nas koristi u pogrdnom kontekstu u smislu da kad hoces nekoga da uvredis, ti mu kazes da je Ciganin, valjda zbog njihovih zivotnih navika i nacina zivljenja. Rom na njihovom jeziku znaci covek, prema tome, takva nacionalnost ne moze da postoji, odnosno, svi smo mi ljudi Srbi, Cigani, Englezi, Kenijci, itd. Isti slucaj je i sa derpe, to je grcki naziv, usvojen u srpskom jeziku, za ljude sa takvim sklonostima, koji se povremeno koristi u uverdljivom kontekstu. Gej u prevodu na srpski znaci derpe.

Recimo, pop je pogrdni naziv, pravilan je svestenik, subotar je pogrdni naziv, valjda nastao zbog toga sta oni rade subotom, po cemu su prepoznatljivi, pa su adventiste prozvali subotari, kao kad bi katolike i pravoslavce nazivali nedeljari ili nedeljnici, mada meni to nije pogrdno.
[ Jamajca @ 07.06.2018. 12:34 ] @
Pop je pogrdan naziv ?

Haha a Popovic jedno od najcescih prezimena nastalo po zanimanju pretka. Ili papadopoulos u Grckoj.
[ Living Light @ 07.06.2018. 12:43 ] @
Čekaj, pa zar nisu oni NAZARENI ?

https://sr.wikipedia.org/wiki/...%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2018. 12:43 ] @
Citat:
botr
prema tome, takva nacionalnost ne moze da postoji, odnosno, svi smo mi ljudi Srbi, Cigani, Englezi, Kenijci


Takva nacionalnost moze da postoji, ime neke nacionalnosti je stvar konvencije. Ne postoji nikakav pravilnik ili univerzalni zakon kako neko sme ili ne sme da se zove. Stavise, ako pogledas imena raznih drzava ili naroda, naci ces da su cesto etimologije vrlo zanimljive i originalna znacenja reci svakojaka.

Slazem se da je uvredljivost stvar konteksta, mada naravno ima reci za koje su prakticno svi konteksti uvredljivi.
[ Living Light @ 07.06.2018. 12:46 ] @
Da li su subotari=Nazareni ?

Ili su Babtisti?
[ SlobaBgd @ 07.06.2018. 13:03 ] @
Hrišćanska adventistička crkva: https://sr.wikipedia.org/sr/%D...%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0
[ Living Light @ 07.06.2018. 13:14 ] @
Ovo prvi put vidim na Wikipediji,
da je neutralnost te stranice OSPORENA ?
[ djoka_l @ 07.06.2018. 13:44 ] @
Onda ne pretražuješ wiki mnogo često.

Wikipedija ima poznatu politiku NPOV (Neutral Point of View). Članci treba da daju informacije, a ne da daju ocene neke pojave. Kada neko smatra da je članak u suprotnosti sa NPOV politikom, dodaje se značka koju si video, a na stranici za razgovor o članku pisci vikipedije pokušavaju da isprave članak kroz međusobnu diskusiju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Neutral_point_of_view
[ Living Light @ 07.06.2018. 13:46 ] @
Zahvaljujem ti se djoka_l.

Svako dobro.
[ SlobaBgd @ 07.06.2018. 13:52 ] @
Hm, zanimljivo je sve ovo.
Najpre "spasite taštu iz ruku subotara", "subotari mi rasturiše porodicu", "subotari su zlo ovog društva", "zbog subotara ostadoh bez seksa", a zatim "čekaj a šta su u stvari ti subotari?".
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 14:48 ] @
Naravno, problem je od pocetka u tome sto je robert mislio da su to neki opasni ljudi sa velikim zubima koji nocu napadaju ostale ljude, i piju im krv, a oni najobicniji vernici, veoma slicni katolicima i pravoslavcima.
[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 15:04 ] @
A evo u cemu je fora - robert je ovom kontraverznom temom uspeo da nam probudi interesovanje za adventiste. Pogodio je kako da se pravi nevest i kuka da mu adventisti toboze smetaju, kako bi mi guglali i informisali se, a kad se zagrebe malo ispod povrsine evo ko je Robert:

Citat:
Tu se našao i izvjesni Robert koji je predložio da razmjenimo brojeve na što sam pristao. Za sedam dana ponovo sam došao na bogoslužje, u međuvremenu pročitao knjige i pogledao dokumentarce koje sam dobio. Zainteresirao sam se za kreacionizam, pa mi je Robert donio još sličnih dvd-a, s adventističkim i kreacionističkim učenja.

Rorbert je uvijek bio spreman za razgovor i na sve usluge. Nalazili smo se često, on bi dolazio po mene autom, imao je uz sebe Bibliju za koju je rekao da mu je jedini autoriteit, a ja sam se složio.


http://www.katolik.hr/crkvamnu...moje-osloboenje-iz-adventizma/
[ anon70939 @ 07.06.2018. 15:27 ] @
Sad mi je tek sve jasno.

[ pajapop @ 07.06.2018. 15:31 ] @
"...Tu se našao i izvjesni Robert koji je predložio da razmjenimo brojeve na što sam pristao.... Rorbert je uvijek bio spreman za razgovor i na sve usluge. Nalazili smo se često, on bi dolazio po mene autom, imao je uz sebe Bibliju za koju je rekao da mu je jedini autoritet, a ja sam se složio..."

Bogami...ovo meni lici kao na neku erotsku pricu iz "Pan erotike"....
[ anon70939 @ 07.06.2018. 15:48 ] @
ne važi se ako ne okačiš neki "meme" kao obično :)
[ bananaphone @ 07.06.2018. 16:51 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Citat:
bananaphone: Vidis koliki trud si ulozio da izneses svoje misljenje ovde. Ovo sto su ti jovajovic100 i mb57 - stvarno iziskuje odredjeni trud iza koje mora da stoji zelja da se nesto nauci.

A pazi sad foru, ja ti dam nesto sto si mogao da uradis iz svoje kuce - odes na google i kucas "prve bolnice u srbiji" i kliknes na prvi link u rezultatima - https://www.vreme.com/cms/view.php?id=514188

Za ovo ti je trebalo 10s - + da procitas tekst 10-15minuta.

Zato ti kazem - potrebno je samo malo volje da se promeni ugao gledanja i izadje iz sopstvenih okvira, umesto da se stalno namece sopstvena vizura, sa odbacivanjem svih drugih vidjenja kao gluposti.


Manastiri u kojima su se kaluđeri bavili svojim unutrašnjim pitanjima i problemima, prevodili i prepisivali spise koji se bave njihovim unutrašnjim ustrojstvom, razrađivali svoje dogme, lečili svoje bolesti itd. nisu bili nikakve škole i bolnice.

Samo zamisli da su npr. komunisti pravili takve "škole" u kojima su samo članovi partije proučavali marksizam, prepisivali Manifest... i "bolnice" u kojima su se samo oni lečili?
I onda zamisli šta bi danas pisalo po tim člancima koje linkuješ, i šta bi jovajovic100, mb57 i ostali ovde pisali o takvim "školama" i "bolnicama"?

Kapiraš?

I ti si valjda svoju decu učio nešto, da čitaju, pišu, matiš? Pa jel tvoja kuća sada škola? Jel si ti osnivač škola u Holandiji?
I srednjovekovni kraljevi su imali na dvorovima lične lekare, sigurno bolje od ovih u manastirima, pa jel su sad i njihovi dvorovi bili bolnice?

Znanje je oduvek, i od pre Vavilona, sveštenicima služilo da stiču, drže u pokornosti, vladaju... a ne da ga dele. Onaj sveštenik u starom Egiptu koji je znao da izračuna kada će se desiti pomračenje Sunca, nije osnivao škole da u njima narod uči astronomiju i matematiku, već je varao taj narod i predstavljao im se kao neko ko je na direktnoj vezi sa bogovima. Kako je znanje tokom istorije curelo kroz ograde crkve i sticalo se i van te ograde, tako su se crkvi smanjivali uticaj i "tržište", a to niko ne voli.

Haug... i odjavljujem se sa teme, da ne bi više išla u offtopic.


Ovo je na nivou - sta je Hipokrat uradio za medicinu??? Da su komunisti lecili ljude ko Hipokrat - zamisli sta bi novine pisale o njima :D :D :D
[ Living Light @ 07.06.2018. 19:43 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Tu se našao i izvjesni Robert

E moj Darko, time se služiš, naravno da ja nisam taj R što si citirao.
Citat:
CoyoteKG: Sad mi je tek sve jasno

Sad bi trebalo da ti ništa nije jasno.

Ako je Vama dobro, onda ništa...
[ Living Light @ 07.06.2018. 19:46 ] @
Citat:
pajapop: Bogami...ovo meni lici kao na neku erotsku pricu iz "Pan erotike"

Takvo mešanje baba i žaba, meni liči na bezobrazluk.

Ako je trebala da bude šala i "turiranje" onda prihvatam
(moram i ja ponekad da budem u buretu, ne može samo gilopile, sin Dragan)
[ Living Light @ 07.06.2018. 19:53 ] @
Citat:
pajapop: imao je uz sebe Bibliju za koju je rekao da mu je jedini autoritet

Moj prvi autoritet je onaj ispod pupka,
a drugi autoritet je Tektronix,

[ Darko Nedeljković @ 07.06.2018. 19:56 ] @
Citat:
Living Light:
E moj Darko, time se služiš, naravno da ja nisam taj R što si citirao.

Dzabe se pravdas, ovo te odalo, nema dva takva Roberta:

Citat:
Rorbert je uvijek bio spreman za razgovor i na sve usluge.


Nego sto se ti toliko pravdas i branis, nije sramota biti religiozan a narocito na ovom forumu smo izrazito tolerantni prema svim razlicitostima.
[ Living Light @ 07.06.2018. 20:51 ] @
Darko, pozdrav veliki,
farbam gelender ispred zgrade u plavo,
pa ne postizavam i tu i tamo na gelenderu.

Izvini,
[ jovajovic100 @ 07.06.2018. 23:47 ] @
[ Darko Nedeljković @ 08.06.2018. 00:07 ] @
Nije ti tacno ovo objasnjenje - u pravoslavnoj crkvi takodje cujem:
Koji će opet doći sa slavom da sudi živima i mrtvima
[ pisac @ 08.06.2018. 04:21 ] @
Citat:
djoka_l:
Onda ne pretražuješ wiki mnogo često.

Wikipedija ima poznatu politiku NPOV (Neutral Point of View). Članci treba da daju informacije, a ne da daju ocene neke pojave. Kada neko smatra da je članak u suprotnosti sa NPOV politikom, dodaje se značka koju si video, a na stranici za razgovor o članku pisci vikipedije pokušavaju da isprave članak kroz međusobnu diskusiju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Neutral_point_of_view


Tako je na Srpskoj vikipediji Torlački jezik (najsličniji protoslovenskom jeziku) proglašen prizrenosko-timočkim dijalektom staroštokavskog narečja - srpskog jezika , haha
Ljudi su totalno "neutralni" pa jezik od koga je nastao i srpskohrvatski i bugarskomakedonski (i koji je tačno između njih) nazivaju dijalektom srpskog jezika. Neutralno nema šta.
Ali valjda na Srpskoj vikipediji važe neka druga pravila, ne baš istovetna onima na engleskoj.

Nego, Roberte, (nisam baš čitao temu od početka do kraja pa možda ulećem sa besmislicom) što se tiče Subotara mogao si da se raspitaš za te njihove aktivnosti i da odeš i prisustvuješ njihovim skupovima, da bi se upoznao sa celom situacijom iznutra. Tako bi video da li ii kako bi mogao da se boriš protiv situacije. Ja sam tako radio sa Jehovinim Svedocima kada je jedna ženska uletela u tu sektu. Fini neki ljudi, iskreno da ti kažem, jedino im je mozak malo ispran ali na neki neobično dobar način. Mnogo bih rađe imao posla sa jehovnim svedokom nego sa zagriženim pravoslavcem ili katolikom. Tako da protiv Jehovinih Svedoka recimo od tada nemam ništa protiv, samo naravno ako ukapiraju (a inače umeju i to da ukapiraju bez ikakvih problema) da od mene neće biti Jehovin Svedok nikada i da se ne trude uzaludno da me obrlate. No svejedno, situacija kod tebe je verovatno malo kompleksnija nego što je bila kod mene i ove ženske.

Citat:
Living Light:Oni tamo, napraviše po 8 kružnih tokova u svakom selendru i misle da su Frajeri ?


Ja ne znam koji je to trip sa kružnim tokovima, da li neko uzima pare za besmislene radove ili šta, ali recimo ko ide do Ikee pored Beograda može da vidi kružne tokove koji se sastoje od dve ulice (dakle samo dve ulice) spojene kružnim tokom. Ako neko nije razumeo, evo objasniću: Ideš jednom ulicom, i na njenom kraju je kružni tok. Iz tog kružnog toga možeš da izađeš samo na dva izlaza: Prvi izlaz je ulica u nastavku puta do Ikee, a drugi izlaz je ona ulica iz koje si došao. Takvih kružnih ima čini mi se 2 ili 3.

Ja baš ne razumem što je neko stavio tu kružni tok, ali život je ionako pun misterija pa mi to i ne smeta mnogo, samo još jedno besmisleno smaranje u ionako besmislenom svetu.


[ payge @ 08.06.2018. 05:50 ] @
Citat:
pisac
Tako je na Srpskoj vikipediji Torlački jezik (najsličniji protoslovenskom jeziku) proglašen prizrenosko-timočkim dijalektom staroštokavskog narečja - srpskog jezika , haha... bla bla


Tako je, oni su narod najstariji, od njih su nastali Srbi, Frigijci, Fenicani, Donald Duck i protozoe.
I metan na Marsu je posledica njihovih aktivnosti (pretrano prdenje u prasinu) dakle, Marsovci su takodje poreklom iz okoline Bele Palanke.

Hbte, koja vremena, danas,
svaka fukara sa 5 grama mozga u glavi i 5 evra u dzepu misli da je Faraon i ima iskonsku potrebu da se distancira od Srba.
[ Jamajca @ 08.06.2018. 09:55 ] @
Citat:
payge: Tako je, oni su narod najstariji, od njih su nastali Srbi, Frigijci, Fenicani, Donald Duck i protozoe.
I metan na Marsu je posledica njihovih aktivnosti (pretrano prdenje u prasinu) dakle, Marsovci su takodje poreklom iz okoline Bele Palanke.

Hbte, koja vremena, danas,
svaka fukara sa 5 grama mozga u glavi i 5 evra u dzepu misli da je Faraon i ima iskonsku potrebu da se distancira od Srba.


u pravi si.

Nazalost isuvise se dugo gusla u Srbiji bez mnogo efekta. Guslalo se i ranije ali su za nasu pesmu imali vise sluha u inostranstvu.

Efekat, ljudi razocarani napustaju zemlju. Oni iskreni id dovoljno ludi nas pljuju i to je i dobro jer bar nas podsecaju koliko smo zaglibili. Najgori su ovi sto cutke odlaze...
[ anon70939 @ 08.06.2018. 10:06 ] @
Citat:
pisac:
Ja ne znam koji je to trip sa kružnim tokovima, da li neko uzima pare za besmislene radove ili šta, ali recimo ko ide do Ikee pored Beograda može da vidi kružne tokove koji se sastoje od dve ulice (dakle samo dve ulice) spojene kružnim tokom. Ako neko nije razumeo, evo objasniću: Ideš jednom ulicom, i na njenom kraju je kružni tok. Iz tog kružnog toga možeš da izađeš samo na dva izlaza: Prvi izlaz je ulica u nastavku puta do Ikee, a drugi izlaz je ona ulica iz koje si došao. Takvih kružnih ima čini mi se 2 ili 3.

Ja baš ne razumem što je neko stavio tu kružni tok, ali život je ionako pun misterija pa mi to i ne smeta mnogo, samo još jedno besmisleno smaranje u ionako besmislenom svetu.

Da je sreće da stavljaju malo više kružnih tokova umesto semafora...
A što su ga tu stavili, možda u ovom momentu nije jasno, ali logično bi bilo da su unapred razmišljali (što je retkost u ovoj državi) da će trebati još neka saobraćajnica za neku drugu industriju da se priključi tu. Pa bolje da su sad stavili odmah kružni tok, nego kasnije lupili semafor, ili ponovo ispočetka prepravljali
[ botr @ 08.06.2018. 10:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
botr
prema tome, takva nacionalnost ne moze da postoji, odnosno, svi smo mi ljudi Srbi, Cigani, Englezi, Kenijci


Takva nacionalnost moze da postoji, ime neke nacionalnosti je stvar konvencije. Ne postoji nikakav pravilnik ili univerzalni zakon kako neko sme ili ne sme da se zove. Stavise, ako pogledas imena raznih drzava ili naroda, naci ces da su cesto etimologije vrlo zanimljive i originalna znacenja reci svakojaka.

Slazem se da je uvredljivost stvar konteksta, mada naravno ima reci za koje su prakticno svi konteksti uvredljivi.


Da, u pravu si sto se etimologije tice, ali je opet Rom - Romi izmisljotina sa ciljem da se postigne nekakva konrektnost u smislu da su i Cigani ljudi kao i mi ostali.
[ pisac @ 08.06.2018. 13:23 ] @
Citat:
payge:Hbte, koja vremena, danas,
svaka fukara sa 5 grama mozga u glavi i 5 evra u dzepu misli da je Faraon i ima iskonsku potrebu da se distancira od Srba.

Ne znam da li si primetio, bilo je reči o jeziku a ne narodu, i objektivnosti vikipedije. To što si ubacio poreklo Srba u celu priču govori više o izvoru akutnog (ili hroničnog) problema gramaže.
[ dusanboss @ 08.06.2018. 17:59 ] @
Citat:
Jamajca:
Pre mnogo godina dok sam bio momak mlad upoznao sam jednu simpaticnu devojku sa kojom sam poceo da se zabavljam. Na zalost ona je bukvalno upala u kandze SPC evo i kako. Ona je bila vernik, meni to nije smetalo, stavise i sam sam se interesovao za veru jer seam odrstao u komunisticko vreme. Ona mi kaze da studira pedagogiju, a da je pre studirala psihologiju i da je napustila. Meni je to bilo malo cudno jer je psihologiju uvek bilo mnogo deze upisati nego pedagogiju, a kasnije sam doznao da je to uradila jer je tako hteo njen "duhovnik" a u stvari obican poponja paroh. Kao pedagogija je blagoslovena jer je i Hristos voleo decu, a psihologija je djavolja nauka koja kopa po dusi "nestrucno" itd itd....



Sasvim normalna i očekivana situacija. Manje više i crkva i pshilogija rade sličnu stvar. Ne bih nazvao to prdavanje mu.. za bubrege pošto čovek ipak dobija neštu u zavisnosti od osobe koja mu to daje. Ako će mu iskreno bolje je imati dobrog sveštenika nego lošeg psihijatara (i obratno). Od prlike obe da kažem stvari pružaju čoveku "to nešto" manje više isto. Nešto neopipljivo, nemerivo, duhovno, ali ipak postojeće.

Pshologija do skoro nije bila priznata kao zvanična nauka (a ni dan danas je neki ljudi ne priznaju već joj se okreću u nedostatku boljeg) i za to postoje dobri razlozi.

Religija se u modernom svetu potiskije kao praznoverje i zaostavština nekih starih vremena kad ljudi nisu razumeli svet oko sebe. (to je samo delimično tačno)

Totalitarni režimi prvo smanjuju uticaj crkve (ili je podredjuju sebi) jer znaju da je to način da dodju do duše plebosa. Vera u odredjenu religiju se zamnjuje verom u vrhovnog vodju koje se i pored ateističke zavese u suštini predstavlja kao svojvsno božanstvo. Slično su radili još egipatski faraoni.

U društvima koja imaju visoku sekularnost, a pritom nisu totalitarna vidimo da se "glad" za religijum nadomšćuje nekim drugim, praznoverjem, božanstvima i potpono sličnim stvarima koje nude religije. Tako da imamo bolesnu opsednutost ne znam npr. raznim pevačimi, glumcima (mladi u njima vide savršenstvo i pridaju im božanske moći). Takodje razne druge stvari nadomeštaju tu prazninu u ljudskoj duši koja ostaje kada se ukloni religioznost. Kao najupečatljuviju izdvojio bih slepo verovanje ekstremne levice na zapadu u razne ideale do te mere da se suprstavlja zdravom razumu. Interesantno je da su pripadnicu navedene političke opcije (ili verovanja) mahom obarzovani ljudi i da pritom zarad svojih stavova naučne činjenice guraju pod tepih ili biraju samo one koje odgovaraju njihovoj agendi iz njima znanih razloga.
Ne može se ne uvideti velika sličnost izmedju toga i onoga što je religija nekad pružala.

Sve što znam o ljudskom ponašanju navodi me na zaključak da je izreka "Čovek je religiozna životinja" i te kako istinita i da se od toga ne može pobeći koliko god mi mislil da smo prerasli religiju i da je "Bog mrtav (mi smo ga ubili)-Niče". Mislim to jeste istina što se tiče starih religija i starih shvatanja, ipak kako Bog može da bude ubijen? Jedino ako i celo čovečanstvo nestane. Da li je bog tvorac svega ili samo onog ljudkog, duše. Ne znam, ali mislim da bog postoji dokle god ima ljudi.



[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 08.06.2018. u 19:10 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 08.06.2018. 18:19 ] @
Dusan:"Sve što znam o ljudskom ponašanju navodi me na zaključak da je izreka "Čovek je religiozna životinja" i te kako istinita i da se od toga ne može pobeći koliko god mi mislil da smo prerasli religiju i da je "Bog mrtav (mi smo ga ubili)-Niče". Mislim to jeste istina što se tiče starih
religija i starih shvatanja, ipak kako Bog može da bude ubijen? Jedino ako i celo čovečanstvo nestane. Da li je bog tvorac svega ili samo onog ljudkog, duše. Ne znam, ali mislim da bog postoji dokle god ima ljudi."

Da, covek tezi ka iracionalnom i ima tendenciju da veruje u gliste. Ljude je zbog toga lako prevariti.

[ Living Light @ 09.06.2018. 01:12 ] @
Izvinte što kasnim sa svi časova,
ubi me Gelender

[ Living Light @ 09.06.2018. 02:32 ] @
Citat:
bananaphone: jovajovic100 i mb57... pazi sad foru...Ovo je na nivou - sta je Hipokrat uradio za medicinu???


-EEG,
-EKG,
-Color Dopler,
-Multislajsni Skener,
-Magnetnu od 6 Tesla ?

Šta od toga ?
_____________________________
PS: Gde si našao najgori par :
Bezolovni sa 57 Oktana sa Jovom od 100 Oktana?

To ti je, kao kad ukrstiš pudlicu i Pit Bul Terijera.
-Pudlici lete oći u susednu ulicu.
[ Living Light @ 09.06.2018. 03:48 ] @
Branimire, ubi me prejaka rec.

"Da, covek tezi ka iracionalnom i ima tendenciju da veruje u gliste."

BRAVO Maestro !
[ pisac @ 10.06.2018. 00:34 ] @
Nego Roberte, nešto mi nije jasno. Ako sam dobro shvatio, ti si žensku ostavio jer joj je majka otišla u subotare? Pa kakve veze ima to jedno sa drugim? Ja sam moju taštu oteralo i 3 lepe p.materine pre više godina i uopšte više ne želim da je ikada vidim u svojoj porodici niti da mi viđa decu i da ih truje u mozak svojim glupostima, a žena kada želi da vidi majku ide sama kod nje i gledaju se koliko god žele jer je to njihova lična stvar koja samnom i sa mojom decom nema nikakve veze.

Ti nisi mogao da oteraš samo "taštu" u 3 lepe nego si oterao komplet i "ženu" i "taštu"?
[ Living Light @ 10.06.2018. 00:47 ] @
Pisac,
ma nije samo zbog toga,
Tašta prvo "gamiže" pred bankom u 6h, a banka otvara u 7h.
a onda deli 2x10% onima "tamo daleko".

Ja sa 56 god u "Katalizatoru",

-NE ŽELIM da mi životom upravlja osoba koja kad obuće suknju...a ono naopako ?!

Znaš kad će ONA da mi otme Osciloskop ? Na sveti nikad !

Ehhbem tu generaciju od xx41-xx45, pa ta je najgora.

To kad sahraniš ,
to za 2-3 nedelje NIKNE ! ...da ne veruješ !
[ Nedeljko @ 29.12.2018. 12:10 ] @
Izvini, ali iz ove priče mogu da zaključim da ne pokušava tašta da upravlja tvojim životom, već ti pokušavaš da upravljaš njenim životom.

U koju će ona crkvu da ide, šta će da peče i na šta će da troši svoj novac, to je njena stvar. To ninakoji način nema veze s tobom. Sa druge strane, ti bi hteo da joj odrediš gde će da ide, šta će da radi i kako će da troši svoj novac.
[ pajapop @ 29.12.2018. 20:49 ] @
Citat:
Nedeljko: Izvini, ali iz ove priče mogu da zaključim ...


Uvek sam se pitao ima li smisla ozivljavati teme koje su prakticno zavrsene...kad su pokretaci tema smanjili aktivnost na forumu ili su se cak potpuno povukli? Kriza...nedostatak ideja...... @Pisac!....gde si @Pisac...!?!??!!
[ ademare @ 29.12.2018. 22:33 ] @
Pisac juri Azijatkinje , po Africi
[ gilopile @ 29.12.2018. 22:35 ] @
Neka, da vidimo sta je bilo na kraju.
Jeli Roberte, jesi li otrgnuo tastu ili te povukla za sobom? Nema te dugo na forumu, pa mislim da nije to mozda razlog. :)
[ Darko Nedeljković @ 30.12.2018. 07:22 ] @
Izgleda da je ipak tasta izvela zeta na pravi put:
http://www.elitemadzone.org/t499467-0