[ anon70939 @ 28.07.2018. 15:49 ] @
Šta je bolji izbor kad se uzme u obzir

- Cene nekretnine
- Visina plate
- Posao u IT industriji, odnosno sistem administracija
- kvalitet života za porodicu

Naime, mora da odaberem nešto u sledećih 15 dana. U početku privatno, kasnije verovatno bih kupio i neku nekretninu.

Ja sam više nekako za NS. Manji grad, za istu cenu nekretnine, ne moram da živim 10km daleko od grada.
Moji su rodom svi generacijama iz NS, osim mene, pa imam jako slabe kontakte sa familijom.
Proveo sam nedavno poslovno malo manje od mesec dana u NS, i cene hrane, izlazaka i sl... mi je isto kao u KG.

Sa poslovne strane mi je u ovom momentu isto, radim od kuće. Nemam predstavu dokle može to da traje, pa ne znam kako je za nalaženje posla kasnije. Tu pretpostavljam da je BG mnogostruko u prednosti jer dosta mojih bivših kolega znam da je putovalo svakodnevno iz NS za BG zbog posla, i to u IT sferi.


Sećam se kao klinac kad sam išao kod mojih u NS, da mi je sve bilo nekako lepo, ljudi su bili super... Ali verovatno zato što nisam imao kontakta dalje nego samo sa mojima i komšijama.
Sada ovo vreme koje sam proveo u NS sam neprijatno iznenađen. Bar ono što mi je upalo u oko...
Nekultura, ljudi nadrndani po prodavnicama, na ulici... Pseći izmet na sve strane, na svakom ćošku grafiti po gradu "Pravoslavlje ili smrt", na pešačkom prelazu prvo čovek da se pomoli pa da pređe, nema šanse auto da stane.
Infrastrukturno kao grad deluje dobro, biciklističke staze, široki bulevari.. i slično, ali... asfalt uništen, fasade se raspadaju, autobusi kao iz "ko to tamo peva"...

Po svim ovim pitanjima mislio sam da je NS za dve klase po tim pitanjima bolji od KG, ali izgleda nije.

O BG nemam pojma, osim da me istovremeno i privlači i odbija ta džungletina. Poslednjih godina sam samo poslovno na dan svraćao u BG. Ranije bih bio i po mesec dana, ali preokupiran poslom pa nisam ni imao vremena za BG. Jedino to klasika šetnje knez Mihajlova, kalemegdan i to je to što je naravno sjajno u odnosu na KG, ali mi na prvo oko ta šetališta u NS izgledaju mnogo bolje...


[ SG kamikaza @ 28.07.2018. 16:07 ] @
Ja bih ti umesto NS preporucio jedno mesto pored NS-a.
Temerin je u pitanju.

Kao nezavisna opstina ima sve ono sto je potrebno za veliku vecinu stvari neophodnih u zivotu a NS ti je na 15 minuta kolima udaljen.

Vrtici,osnovne skole i jedna srednja skola.
Sasvim dobar bazen za letnji period
Dom
zdravlja(stomatologija,pedijatrija,oftamologija,radiologija...)
Cena stanova nije nesto puno jeftinija nego u NS,negde reda 100€/mkv ali i nije velik izbor jer nema puno zgrada.
Kuce sa okucnicom se mogu naci po pristojnim cenama i u vrlo dobrom stanju.
Veza sa NS je sasvim dobra,po pitanju autobusa i linijskih taksista koji voze po ceni buske karte.
Za decu ima po pitanju sportskih aktivnosti svega u ponudi (fudbal,kosarka,odbojka,rukomet,dzudo,karate,aikodo)
Stanica policije,sa salterima za sve vrste dokumenata
Prekrsajni i krivicni sud
Notar

I dosta nekih delatnosti u privatnom obavljanju,ako kod drzavne sluzbe zaskripi.

Dosta mirnije mesto za zivot od NS.

Inace,radim u NS,putujem svaki dan kolima.
Zivim u mestu pored temerina,u temerinu sam kao momak odrastao i iz prve ruke ti prenosim kako je.
[ Living Light @ 28.07.2018. 17:33 ] @
NS---u svakom slučaju,
I to uzmeš "Pametna" naselja.

Preporodičes se....

Nečeš da veruješ kolika je razlika.
[ Miroslav Jeftić @ 28.07.2018. 21:55 ] @
Ovako na prvu loptu, iznajmljivanje/stanarina u NS je sigurno povoljnija, kupovina nekretnine je već druga stvar i zavisi i šta kupuješ, gde kupuješ, šta očekuješ itd. Iako jesu autobusi prilično razdrndani uglavnom su tačni i budući da je manji grad svuda možeš stići relativno brzo. U Beogradu kad je gužva ako si svega 5-6 km od centra možeš da putuješ u najgorem slučaju i sat vremena. Taksi u NS takođe daleko jeftiniji. S druge strane ponuda posla mora biti mnogo veća u Beogradu i nećeš se baš usrećiti ako bi putovao svaki dan NS-BG, budući da je skoro 100 km u jednom smeru.
[ anon70939 @ 29.07.2018. 18:46 ] @
Kamikazo, bacio sam oko već bio i na okolinu, i Kać mi deluje super.
Nemam još predstavu kakve su gužve po NS, pa da li svakodnevni dolazak na posao, odnekud sa strane bi usporavale gužve.
Mada NS ima baš dobre bulevare za razliku od KG, pa verujem da nema problema sa gužvama.

Mada kao sto kazes, ni u tim okolnim selima, uopste nisu jeftinije nekretnine pa bih se za početak smestio negde u širem centru i prodao auto. Da mogu sve peške.

Nego vidim da će traženje posla biti najveći problem :/
[ SG kamikaza @ 29.07.2018. 19:27 ] @
U Temerinu se recimo za cenu stana od 40mkv u NS,kupuje kuca od barem 100mkv i dobrim dvoristem.
Sve zavisi kakav si tip osobe i cemu tezis.

Guzve po NS su u terminima od 6:30-8:30 i 12:30-15:30,tad je najgore.
Parkinga nema dovoljno,ali za zivot u NS dobro biciklo zavrsava 95% potreba.
Ja svakodnevno putujem kolima 25km u kednom smeru,firma mi je na drugom kraju NS gledano od tacke ulaska u grad,ali ima obilaznica oko celog grada,tako da ja bukvalno ni ne vidim guzve.

Kac se u mnogome oslanja na NS,a cesto putovanje i ulazak u grad znaju biti prava nocna mora.
Ceste i velike guzve iz tog pravca+cesti radovi na putu te deonice.

Ne znam cime se konkretno bavis,ali znm da je IT sektor u pitanju,pa ako hoces pusti pp kako sta.
Imam par skolskih drugara koji imaju svoje firme vezane za programiranje,mozda se pomogne nesto.
[ Braxi @ 29.07.2018. 19:47 ] @
Citat:
SG kamikaza: U Temerinu se recimo za cenu stana od 40mkv u NS,kupuje kuca od barem 100mkv i dobrim dvoristem.
Sve zavisi kakav si tip osobe i cemu tezis.

Guzve po NS su u terminima od 6:30-8:30 i 12:30-15:30,tad je najgore.
Parkinga nema dovoljno,ali za zivot u NS dobro biciklo zavrsava 95% potreba.
Ja svakodnevno putujem kolima 25km u kednom smeru,firma mi je na drugom kraju NS gledano od tacke ulaska u grad,ali ima obilaznica oko celog grada,tako da ja bukvalno ni ne vidim guzve.

Kac se u mnogome oslanja na NS,a cesto putovanje i ulazak u grad znaju biti prava nocna mora.
Ceste i velike guzve iz tog pravca+cesti radovi na putu te deonice.

Ne znam cime se konkretno bavis,ali znm da je IT sektor u pitanju,pa ako hoces pusti pp kako sta.
Imam par skolskih drugara koji imaju svoje firme vezane za programiranje,mozda se pomogne nesto.


preko prece naokolo blize.

Temerin i Kac su klasicna sela. I to je to. Izracunaj malo koliko ces potrositi goriva i vremena i zivaca i kola za ta po tebi kratka putovanja.

dalje, iz Kaca se bar duplo brze stize u NS jer je put kraci, brzi i bolji triput siri i sigurniji ! Ne znam o kakvim radovima i guzvama govoris ?
[ Shadowed @ 29.07.2018. 20:30 ] @
Ziveo sam u BG-u 9 i NS-u 10god.
Sto se mene tice, odgovor je definitivno NS.
Razlozi:
• Pokretljivost je daleko veca.
-Ako imas vremena, peske mozes stici manje-vise 'de god.
-Biciklizam je daleko razvijeniji. Pokrivenost stazama je solidna, vecinom su dobrog kvaliteta. Ima puno parkinga za bicikle i uvode nove. Postoji cak i iznajmljivanje bicikala (jednokratno pravis karticu 500din, 20din/h, 100din/dan). Ima 10-15 stanica. Vise informacija: http://www.nsbike.rs/latinica.html
-Prevoz je tacan, autobusi su vecinom skroz ok. Ima izvestan manji broj bas losih i izvestan manji broj bas dobrih (novih). Gsp s vremena na vreme kupuje po nekoliko novih autobusa. Takodje, jeftiniji je. Karta je 65din za prvu zonu koja je zapravo ceo NS + Petrovaradin + Sremska Kamenica. Cena mesecne karte ti je otprilike kao zbirno da svakog radnog dana kupujes po dve karte tako da ako ti treba samo za posao i ne presas (skoro sigurno neces presedati), ne stedi ti mnogo. Ako se vozis dodatno, to dodatno ti dodje gratis. Za vise informacija o prevozu: http://gspns.rs
-Taksi je dosta jeftiniji nego u BG-u + su manje udaljenosti. Start je 85din a po kilometru 52din od 6h do 22h, 66din od 22h do 6h i 99din praznicima (i valjda nedeljom). Kod svih je ista cena jer je fiksirana minimalna cena, samo se razlikuje kvalitet/udobnost vozila (preporucujem Vip, Naš taxi i Novus). Kada je kisa, ume da bude tesko naci taxi.
• Manja je guzva. Uopste. I u saobracaju i medju ljudima. Manje je ljudi po jedinici povrsine. No, daleko od toga da je pusto. U samom centru, pesackoj zoni i okolnim ulicama u udarnim terminima ima dosta sveta (pogotovo oko rucka ;) ).
• IT je veoma zastupljen. Nemam brojke ali je moj neki utisak da je u odnosu na broj stanovnika zastupljeniji nego u BG-u. No, ne znam kakva je situacija za admine.
• Generalno je jeftiniji. Da li je kupovna moc veca, ne znam, ali cene su nize ili iste. Cene iznajmljivanja nekretnina jesu otisle nesto gore (pre pola godine sam trazio stan i cene su bile 10-15% vece nego pre 2god). Stanovi od 40-45m2 su bili 200-250e, zavisno od lokacije, samog stana i polozaja planeta.
• Ljudi nisu nesto mega kulturni, fini i ljubazni ali su kulturniji, finiji i ljubazniji (u proseku) u odnosu na BG.
• Sto se tice izlazaka i sl. stvari, imas sta god 'oces. Kafana, restorani (manje ili vise femsi), klubovi, pozorista, biJoskopi, setalista itd. itd. OK, mozda je veca sansa da nadjes restoran tadzikistanske kuhinje u BG-u, ali.. neces je ni traziti, ako cemo realno :)

Prednost BG je sto je ipak glavni grad. Ako su neka redja desavanja tipa koncerti nekih stranih grupa, veca je sansa da ce biti u BG-u. Ako hoces da bacis tortu u lice nekom politicaru, vise ih je u bg-u i veci im je rang. I sl.
Takodje, ako ti treba nesto bas specificno, veca je sansa da ce postojati u BG-u.




Nekoliko komentara na ono sto si pisao..

Sto se tice putovanja NS-BG na posao, to ne bih preporucio osim mozda u slucaju da je posao na Novom Beogradu. Onda ti je vreme dolaska na posao i NS-a manje-vise kao sa Petlovog Brda. Sad, da li bi ti se isplatio trosak, zavisi od plate :) Ja bih u tom slucaju razmotrio Indjiju kao alternativu.

Citat:
O BG nemam pojma, osim da me istovremeno i privlači i odbija ta džungletina. Poslednjih godina sam samo poslovno na dan svraćao u BG. Ranije bih bio i po mesec dana, ali preokupiran poslom pa nisam ni imao vremena za BG. Jedino to klasika šetnje knez Mihajlova, kalemegdan i to je to što je naravno sjajno u odnosu na KG, ali mi na prvo oko ta šetališta u NS izgledaju mnogo bolje...

Pre ce te privlaciti kad si mladji nego stariji. A vremenom neces postajati mladji.
Takodje, pre ce te privlaciti kad dodjes na kratko nego ako si tu duze. Navici ces se ali ce ti stvarati dodatnu nervozu (ja imam neku teoriju da je prosecna nervoza i netrpeljivost ljudi proporcionalna gustini naseljenosti).
Sto se setalista tice, ima ih vise u odnosu na velicinu grada u NS-u i generalno su lepsa ali su ipak manja. Zmaj-Jovina ulica je kraca od Knez-Mihajlove, Dunavski park (pa i Limanski) je manji od Kalemegdana i sl. Opet, u NS-u je lepse setati i delovima koji nisu setalista kao npr. Bul. Evrope, Liman gde su fakulteti, pa cak i stambeni delovi izmedju zgrada (Novo Naselje/Bistrica, Liman i sl.) jer ima dosta zelenila i staza.

Sto se prigradskih mesta tice, uzmi u obzir da su to ipak sela. Ne kazem da je to nesto lose, samo da treba uzeti u obzir.

Citat:
Sada ovo vreme koje sam proveo u NS sam neprijatno iznenađen. Bar ono što mi je upalo u oko...
Nekultura, ljudi nadrndani po prodavnicama, na ulici... Pseći izmet na sve strane, na svakom ćošku grafiti po gradu "Pravoslavlje ili smrt", na pešačkom prelazu prvo čovek da se pomoli pa da pređe, nema šanse auto da stane.

Ovo je donekle tacno. Postoji promena nagore. Necu previse da ulazim u razloge jer ce tema otici skroz drugim smerom.
Medjutim, iako se NS po mnogim losim stvarima trudi da bude kao BG, sumnjam da ce ga ikad stici. Po svim tim navedenim stvarima je iako je losiji nego sto je bio pre 10god. i dalje je dosta bolji od BG-a.
Inace, kad si vec pomenuo pseci izmet, upravo on oslikava ovo iznad. Elem, dok sam ziveo u BG-u, primecivao sam isti na ulicama i govorio kako je jedan od glavnih problema Beograda kolicina govana na ulicama. Kada sam se doselio u NS, secajuci se komentara u vezi BG-a, primetio sam da ih skoro uopste nema. Vremenom, primecujem da ih je sve vise, ali i dalje ne onoliko koliko u BG-u.

Citat:
Infrastrukturno kao grad deluje dobro, biciklističke staze, široki bulevari.. i slično, ali... asfalt uništen, fasade se raspadaju, autobusi kao iz "ko to tamo peva"...

Asfalt i fasade, ne pravdam, samo dodatno pojasnjenje.. Asfalt, jbg, Srbija. Stalno se postavlja novi, los, brzo propadne pa iznova izvlacenje para iz budzeta. Fasade, vrlo cesto su u pitanju stari objekti pod nekim zastitama (puno je takvih po centru) pa niko ne sme ni da rusi ni da popravlja. Jedna od vecih IT firmi je htela da prosiri zgradu pa je imala problem sa tim. Na kraju su morali da naprave da deo zgrade izgleda kao kuca sa sve fasadom i prozorima kao sto su bili ranije, iako sa druge strane zida uopste nije kuca :) Da li je to dobro ili ne je diskutabilno i van ove teme.
Za autobuse se ne bih slozio. Realno, podelio bih na 80% koji su skroz ok, funkcionalni, cisti, nisu nesto lepi ali su ok, 10% koji su isti modeli kao i onih 80% ali su kao prosecan gsp bus u BG-u 90ih i 10% koji su opet isti modeli ali su skoro kupljeni pa se vidi novo, imaju klime i sl.

[ Braxi @ 29.07.2018. 20:42 ] @
sa Bulevara Evrope se do NBG stize za 50min lagane voznje autoputem, ali, to je 100km i 2 evra u jednom pravcu.

22 radna dana 4400km +88evra putarine dakle oko 500 evra !

znam jednog decka koji je radio iz NS za BG ali za veliku firmu SANOFI koja mu je platila put pa je putovao inace ne znam kako bi. Daleko racionalnije je bilo da je iznajmio nesto na NBG
[ anon70939 @ 29.07.2018. 23:29 ] @
@Shadowed, hvala na detaljnom postu. To je to sto me interesovalo, iskustvo nekog ko je bio i u BG i NS.

Nismo se razumeli, odnosno nisam se lepo izrazio, ne planiram nikako da putujem NS BG poslovno. Samo sam pomenuo primer mojih bivsih kolega koji to rade, pa eto kao cudjenje da zar u NS nema dovoljno posla, a toliko velikih firmi ima tamo...
[ zeoN_Rider @ 29.07.2018. 23:31 ] @
Slažem se, ipak Novi Sad.
[ Shadowed @ 29.07.2018. 23:42 ] @
Citat:
CoyoteKG:
@Shadowed, hvala na detaljnom postu. To je to sto me interesovalo, iskustvo nekog ko je bio i u BG i NS.

Nismo se razumeli, odnosno nisam se lepo izrazio, ne planiram nikako da putujem NS BG poslovno. Samo sam pomenuo primer mojih bivsih kolega koji to rade, pa eto kao cudjenje da zar u NS nema dovoljno posla, a toliko velikih firmi ima tamo...

Ma da, nego se neko nadovezao pa sam hteo da pokrijem i to.
Sto se njih tice, uvek ces imati nekih primera za nesto. Mozda su uboli bas dobar posao pa odlucili da prihvate, mozda ko zna sta drugo.
[ dule_ns @ 30.07.2018. 11:23 ] @
Moj savet, prvo nađi posao.

Nedavno je u NS došla jedna malo veća firma pa sad malo privlače kadrove, koje profile to ti teže mogu reći.


E sad, što se tiče NS života:
Biciklom se može preći većina relacija, prilično je dobro pokriveno biciklističkim stazama, ali neke su već malo starije i korenje ih je izdeformisalo. Naravno padne i sneg, bude i kiše pa baš i ne možeš da računaš na ovo 12 meseci godišnje.
Bus je, pa solidan. Autobusi nisu baš najnoviji ali je podnošljivo, pre godinu dana kad sam busom išao na posao na mojoj liniji u jutarnjem špicu nije bilo gužve. Karta je 65 dinara, generalno svaku relaciju možeš pokriti sa maks 2 različite linije. Učestalost polazaka možeš proveriti na sajtu.
Taksi nije skup + grad je relativno mali, mislim da je najudaljenija tačka grada (bez Veternika i Futoga gledano) maks 450 dinara do centra.
Peške - može i tako, meni šetnjica od pola sata nije problem.
Auto - u nekim delovima grada može biti problem naći i plaćeni parking.


Što se tiče lokacije zavisi šta želiš. Ako želiš deo grada koji je urbanistički uređen, da ima zelenila, prostora ja preporučujem Limane i Novo Naselje. Sa Limana možeš i peške do centra (najudaljeniji 40 minuta peške) sa Naselja je već oko sat i više. Cene za Naselje ne znam, za Limane je cena 800 - 1200 po kvadratu, naravno u zavisnosti od mikrolokacije, stanja zgrade i stana, konfiguracije stana.


E da, Novosađani su prilično zatvoreni ljudi tako da ne očekuj mnogo nekog druženja sa njima, više sa ljudima koji su došli sa strane kao i ti. Mislim da je tu BG mnogo otvoreniji, ali samo mislim, nemam čime da potkrepim.
[ anon70939 @ 30.07.2018. 11:50 ] @
Ma posao već imam. To trenutno nije problem.
Moja pitanja vezana za posao je da ukoliko se nešto desi sa tom firmom, pa ostanem bez posla, za pola godine, godinu, dve... kakva je situacija za zaposlenjem.
Recimo u KG je situacija prilično loša.

I meni šetnja od pola sata do posla bolje prija nego autobus. A bajs bi možda ponovo krenuo da vozim. To mi je bilo nekada osnovno sredstvo.

Što se tiče druženja, nisam ni ja neka preterano socijalna osoba :). A opet, imam rođenu braću mojih godina tamo koji su pravi novosađani. Pored njih i neke kragujevčane koji su došli tu pre par godina, što mi je sasvim dovoljno druženja za početak.

Gledao sam Novu Detelinaru, prilično urbano mesto ali i skupo. Tu mi je otac rodom pa sam peške išao od autobuske do detelinare, nije mi delovalo daleko.

Našao sam već par nekih stanova za izdavanje dole baš u centru pored dunava u onim visokim soliterima, Beogradski Kej. Tu kad bih bio, sve mi je na par par desetina minuta peške. Jedino ne znam baš kakve su te zgrade, ono, dunav, košava i slično :). U KG imamo samo malu Lepenicu, pa nemam iskustva sa tim vetrovima :).
[ Braxi @ 30.07.2018. 19:24 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ma posao već imam. To trenutno nije problem.
Moja pitanja vezana za posao je da ukoliko se nešto desi sa tom firmom, pa ostanem bez posla, za pola godine, godinu, dve... kakva je situacija za zaposlenjem.
Recimo u KG je situacija prilično loša.

I meni šetnja od pola sata do posla bolje prija nego autobus. A bajs bi možda ponovo krenuo da vozim. To mi je bilo nekada osnovno sredstvo.

Što se tiče druženja, nisam ni ja neka preterano socijalna osoba :). A opet, imam rođenu braću mojih godina tamo koji su pravi novosađani. Pored njih i neke kragujevčane koji su došli tu pre par godina, što mi je sasvim dovoljno druženja za početak.

Gledao sam Novu Detelinaru, prilično urbano mesto ali i skupo. Tu mi je otac rodom pa sam peške išao od autobuske do detelinare, nije mi delovalo daleko.

Našao sam već par nekih stanova za izdavanje dole baš u centru pored dunava u onim visokim soliterima, Beogradski Kej. Tu kad bih bio, sve mi je na par par desetina minuta peške. Jedino ne znam baš kakve su te zgrade, ono, dunav, košava i slično :). U KG imamo samo malu Lepenicu, pa nemam iskustva sa tim vetrovima :).


to su odlicne zgrade izdrzale su i napad NATO pakta na Zezeljev most.
[ bananaphone @ 31.07.2018. 11:26 ] @
CoyoteKG - pa to je pitanje licnog zivotnog stila i ukusa, a iz onog sto si napisao deluje mi kao da bi tebi vise odgovarao NS. Pogotovo sto imas familiju tamo.
[ djoka_l @ 31.07.2018. 12:06 ] @
Citat:
Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno.
(Duško Radović)


A sad ozbiljno, Beograd.

Po svemu što su drugi rekli, Novi Sad je lepši, nekretnine i uopšte troškovi života su niži u NS. Ne preteruju, ja sam živeo 2 godine u NS
U Beogradu je skuplje, ali su plate veće.
U Beogradu su velike saobraćajne gužve, ali ja sam od 1999. do 2008. promenio dve adrese stanovanja, posao mi je promenio adresu 3 puta, ali sam u svakoj kombinaciji stizao peške za 25 minuta. Divnih 25 minuta da ostavim iza sebe dešavanja na poslu i stignem rasterećen kući.
Sada mi je posao na 15 minuta kolima.
To ne znači da svi koji stanuju i rade u Beogradu mogu da stignu za 25 minuta peške ili 15 minuta kolima, ali ja i mnogi drugi mogu.
POSAO. Ako ne misliš da ceo ostatak života provedeš u istoj firmi, u Beogradu ćeš lakše da promeniš posao. Tvoja žena će lakše da nađe posao. Tvoja deca će lakše moći da se upišu u vrtić, školu, gimnaziju, fakultet i nađu posao.
U Beogradu ćeš lakše stići do doktora (niko ne misli na to dok mu doktor ne zatreba).
U Beogradu ćeš lakše da registruješ auto (ovih dana u NS su bile nestašice registarskih tablica).
U Beogradu ćeš lakše moći da kupiš nameštaj, automobil, ma šta god da ti padne na pamet.
U Beogradu ćeš lakše da uradiš bilo šta za šta ti treba organ državne uprave.
NS ima Exit, Beograd sve ostalo.
[ Braxi @ 31.07.2018. 12:10 ] @
na kraju krajeva 90% ljudi ne bira gde ce ziveti vec gde ih zivot baci.

zanimljivo je da u Srbiji verovatno kao inercija jugoslovenskog vremena ljudi uglavnom sa uzasom gledaju na preseljenje a duza putovanja do posla gledaju sa negodovanjem. A to je stvar koja je normalna na zapadu. Odrasli ljudi idu za poslom.

Kapiram da je takav pogled imao smisla u jugoslaviji gde su ugovori bili vecni a plate manje vise iste. Poenta, idi za poslom, a ne za gradom. Uostalom razlike izmedju BG i NS su vise kozmeticke, svaki grad ima nesto dobro i lose.

ako bi bila dva radna mesta sa istom platom ja bih dao prednost NS za ljude koji nemaju nekretninu ni u BG ni u NS dakle moraju pod kiriju.

NS je manji i jeftiniji za stanove. Stanova ima ko shashe narocito od kad je krenuo bum u gradnji ima cak i oko 2000 praznih stanova od kojih su mnogi ganz novi. U NS je nekad moguce naci ocajne penzose koji ti daju stan za simbolicnu kiriju da ih rasteretis fiksnih komunalija !

Grad je manji ima biciklisticke staze od Veternika do Tekija mozes stici za 30 minuta verglanja. GSP pokriva sve u gradu osim sto bi mogli da nabave buseve sa klimom.

Prakticno bilo gde da ubodes posao garantujem ti da ces naci stan da mozes ici peske i to za 100tinak evra.

Izlasci drustveni zivot je bogat nece ti biti dosadno....

Sto se tice BG ako se uzelis vrlo je blizu, karta do KG busom je mislim oko 1000din...
[ Braxi @ 31.07.2018. 12:19 ] @
Citat:
djoka_l:
Citat:
Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može se smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno.
(Duško Radović)


A sad ozbiljno, Beograd.

Po svemu što su drugi rekli, Novi Sad je lepši, nekretnine i uopšte troškovi života su niži u NS. Ne preteruju, ja sam živeo 2 godine u NS
U Beogradu je skuplje, ali su plate veće.
U Beogradu su velike saobraćajne gužve, ali ja sam od 1999. do 2008. promenio dve adrese stanovanja, posao mi je promenio adresu 3 puta, ali sam u svakoj kombinaciji stizao peške za 25 minuta. Divnih 25 minuta da ostavim iza sebe dešavanja na poslu i stignem rasterećen kući.
Sada mi je posao na 15 minuta kolima.
To ne znači da svi koji stanuju i rade u Beogradu mogu da stignu za 25 minuta peške ili 15 minuta kolima, ali ja i mnogi drugi mogu.
POSAO. Ako ne misliš da ceo ostatak života provedeš u istoj firmi, u Beogradu ćeš lakše da promeniš posao. Tvoja žena će lakše da nađe posao. Tvoja deca će lakše moći da se upišu u vrtić, školu, gimnaziju, fakultet i nađu posao.
U Beogradu ćeš lakše stići do doktora (niko ne misli na to dok mu doktor ne zatreba).
U Beogradu ćeš lakše da registruješ auto (ovih dana u NS su bile nestašice registarskih tablica).
U Beogradu ćeš lakše moći da kupiš nameštaj, automobil, ma šta god da ti padne na pamet.
U Beogradu ćeš lakše da uradiš bilo šta za šta ti treba organ državne uprave.
NS ima Exit, Beograd sve ostalo.


NS ima sasvim dosta doktora ima i klinicki centar kao i BG i +Kamenicu. Privatni zubari i razne ordinacije nicu kao i pekare.
Registracija u NS i tehnicki traje otprilike 15min, AUTO RAD na Telepu ti odmah otstampa i novui nalepnicu npr dok ti popijes gusti sok.
Kupovina auta se desava jednom u par godina, a NS ima NAJLON pijacu ako bas hoces da gledas krseve iz uvoza i ovlastene distributere svih vecih marki. Renault cak ima dva Stojanov i Sekulic.
NS ima dosta prodavnica namestaja, a nije problem skoknuti do IKEA ako si to mislio.
Gde ce ti deca studirati ? Pa NS ima univerzitet od 60-i-neke i brdo privatnih pink fakulteta.

Beograd je veci sto se tice posla, ali je veca i navala na radno mesto. Jesi li siguran da ce ti i zena naci posao kao i ti 15 min peske ? Sta ako si se skrasio na NBG a ona nasla posao u Mirijevu ili na KAraburmi, super a ?
[ Miroslav Jeftić @ 31.07.2018. 12:27 ] @
Citat:
Braxi: na kraju krajeva 90% ljudi ne bira gde ce ziveti vec gde ih zivot baci.

zanimljivo je da u Srbiji verovatno kao inercija jugoslovenskog vremena ljudi uglavnom sa uzasom gledaju na preseljenje a duza putovanja do posla gledaju sa negodovanjem. A to je stvar koja je normalna na zapadu. Odrasli ljudi idu za poslom.


Kakve veze Zapad ima sa Srbijom? Naravno da će se na duža putovanja gledati s negodovanjem, raspali putevi, raspali autobusi, brzi voz je misaona imenica, kad živiš van većih gradova za svaku glupost moraš ići u veći grad itd.
[ Braxi @ 31.07.2018. 12:34 ] @
pa sad, raspali puitevi nisam bas siguran. Jesi se vozio nekad po Austriji haha ?

Hteo sam da kazem da se ljudi u Srbiji tesko pokrecu, recimo da poslom odu u drugi grad. Radije ce imigrirati.
[ Shadowed @ 31.07.2018. 13:07 ] @
Citat:
Braxi:Prakticno bilo gde da ubodes posao garantujem ti da ces naci stan da mozes ici peske i to za 100tinak evra.

Za stotinak eura ne moze naci ni garsonjeru od 20m2.
[ Shadowed @ 31.07.2018. 13:20 ] @
Citat:
djoka_l:U Beogradu ćeš lakše stići do doktora (niko ne misli na to dok mu doktor ne zatreba).
U Beogradu ćeš lakše da registruješ auto (ovih dana u NS su bile nestašice registarskih tablica).
U Beogradu ćeš lakše moći da kupiš nameštaj, automobil, ma šta god da ti padne na pamet.
U Beogradu ćeš lakše da uradiš bilo šta za šta ti treba organ državne uprave.
NS ima Exit, Beograd sve ostalo.

Po cemu je lakse stici do doktora? Domova zdravlja, bolnica, porodilista itd. ima po Novom Sadu, kao i privatnih ordinacija. Ako ti bas zatreba nesto specificno cega ima samo u Beogradu, otici ces u Beograd. Po meni je menjanje grada zbog neceg sto ce ti zatrebati jednom u 10godina overkill.
Ako je bila nestasica tablica (nisam cuo za to), to je neki privremen problem. Takvih ima i u BG-u i NS-u i svugde. Ja sam registraciju obavljao za 10-20min cekanja u redu i 3-5min na salteru. Kad sam registrovao motor, platio sam 500din u AMSS-u gde sam radio tehnicki pregled i sve su oni obavili.
Namestaj neces imati problema da kupis u Novom Sadu a najverovatnije ni automobil koji ako bas treba, mozes da kupis i u BG-u iako zivis u NS-u. Ne kupujes ga svakog meseca.
Za organe drzavne uprave - jedino ako ti trebaju ovi na navisem nivou. Sve ostalo ces obaviti isto kao i u bg-u.
Sto se Exita i ostalog tice, tu se uglavnom slazem. Nije da Novi Sad ima samo Exit ali ne pratim te stvari pa ne mogu ni da ti nabrajam, ali svakako BG ima vise takvih desavanja, sto sam naveo i u svojoj preporuci.
[ Bradzorf012 @ 31.07.2018. 13:39 ] @
Citat:
Shadowed:
Za stotinak eura ne moze naci ni garsonjeru od 20m2.


Ovo je totalno nebitno. Imajući u vidu da se IT plate za pozicije iznad juniorskih kreću oko dve tri hiljade evra, neće mu biti nikakav problem da za petsto evra iznajmi više nego pristojan smeštaj na lokaciji koja mu najviše odgovara.
[ Braxi @ 31.07.2018. 13:59 ] @
Citat:
Bradzorf012: Ovo je totalno nebitno. Imajući u vidu da se IT plate za pozicije iznad juniorskih kreću oko dve tri hiljade evra, neće mu biti nikakav problem da za petsto evra iznajmi više nego pristojan smeštaj na lokaciji koja mu najviše odgovara.


haha bravo !
[ dejanet @ 31.07.2018. 14:12 ] @
To su zaradjene pare, tako da je bitno kolika je kirija.

Sto se NS vs BGD tice, bio sam 2-3 puta u NS na po ceo dan prosle i ove godine. Prvi utisak(meni najvazniji) kada parkiram i izadjem iz kola, da NS nije bolje mesto za zivot od Bgd-a, ali to je subjektivno. Zene su za pola oktave lepse, dok je soc. i neverbalni kontakt u prodavnici, kafani i na ulici na neki nacin opterecen, sto je primetio i CoyoteKG, ako se dobro secam. To je neocekivano. Beograd je takodje nabijen negativnom energijom i agresijom, ali nekako dise, dok je u NS pod loncem.
[ anon70939 @ 31.07.2018. 14:37 ] @
Citat:
bananaphone:
CoyoteKG - pa to je pitanje licnog zivotnog stila i ukusa, a iz onog sto si napisao deluje mi kao da bi tebi vise odgovarao NS. Pogotovo sto imas familiju tamo.

Realno mozda zato sto sam iz manjeg rada, pa mi je mozda ta neka tenzija koju osecam u BG odbojna. A NS nije puno veci od KG, a deluje dosta uredjeniji. A i da... nisam vezan za familiju, ali mi je sva familija sa oceve strane tamo.

Citat:
djoka_l:
U Beogradu je skuplje, ali su plate veće.

Zaista?

Citat:

POSAO. Ako ne misliš da ceo ostatak života provedeš u istoj firmi, u Beogradu ćeš lakše da promeniš posao. Tvoja žena će lakše da nađe posao.

Da, ovo je najbitnija stavka zbog koje se dvoumim inače bih odmah izabrao NS. Trenutno sam u fazonu da upijam i uživam u novim stvarima i učenju pa ne želim da zabodem u neku firmu gde ću raditi monoton posao sistem administracije koji se svodi na 5 operacija.

Citat:
NS ima Exit, Beograd sve ostalo.

Pa i ovo... Puno toga sam propustio sto mi danas zao, mislim na neke koncerte... A eto ni KG nije preterano daleko od BG.
Ovi ostali argumenti... mislim da meni lično nisu problem jer NS nije baš Ćuprija.

Citat:
Braxi:
na kraju krajeva 90% ljudi ne bira gde ce ziveti vec gde ih zivot baci.
zanimljivo je da u Srbiji verovatno kao inercija jugoslovenskog vremena ljudi uglavnom sa uzasom gledaju na preseljenje a duza putovanja do posla gledaju sa negodovanjem. A to je stvar koja je normalna na zapadu. Odrasli ljudi idu za poslom...
....ako bi bila dva radna mesta sa istom platom ja bih dao prednost NS za ljude koji nemaju nekretninu ni u BG ni u NS dakle moraju pod kiriju.....


U ovom momentu mogu da biram ta dva grada jer firmi u kojoj radim odgovara da otvorimo office tamo zbog ljudi koje ne mozemo naci u KG. Tako da me život baca, ali mogu da biram jedno od ova dva mesta koja meni privatno više odgovaraju. Moje mišljenje je da bi firmi bolje bilo u BG, ali vlasnik firme mislim da više želi NS, verovatno zbog troškova, plate, kancelarije i slično... U svakom slučaju pustio je mene da odlučim.

Što se tiče preseljenja. Promenio sam 9 gradova u SFRJ, i živeo u jednom u CH. Tako da meni to nije problem.
Pored tih 9 gradova selio sam se 25 puta.

Citat:
Shadowed:
Za stotinak eura ne moze naci ni garsonjeru od 20m2.

Jurim manji jedoiposoban-dvosoban stan, a to je oko 200€ i više. Što nije malo, ali prihvatljivo. Vidim da po oglasima novinskim za razliku od ovih sa interneta su uglavnom isti ti oko 150€. Možda ti pomenuti penzioneri ne koriste net pa ne mogu da prate trendove...
Interesuje me za sada Podbara. Blizu je centra, nisu skupi stanovi. No svakako uzimam kompletno namešten stan, da mogu kasnije da se preselim za 2 sata ako zatreba :)

Citat:
herzog:
Citat:
CoyoteKG:
Šna svakom ćošku grafiti po gradu "Pravoslavlje ili smrt"

Please, Don't feed the trolls !

Drugi put ovo ponavljaš, i ako nisi primetio samo ti u temi pozivaš na flame, svi ostali fino odgovaraju i daju svoje mišelje argumentima. Pa bih te ljubazno zamolio da budeš konstruktivan ako možeš
[ Miroslav Jeftić @ 31.07.2018. 15:01 ] @
Citat:
dejanet:dok je soc. i neverbalni kontakt u prodavnici, kafani i na ulici na neki nacin opterecen, sto je primetio i CoyoteKG, ako se dobro secam. To je neocekivano.


Šta to uopšte znači? Prodavnica k'o prodavnica, ne kontam kakav ste tačno kontakt očekivali?
[ bananaphone @ 31.07.2018. 16:30 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
bananaphone:
CoyoteKG - pa to je pitanje licnog zivotnog stila i ukusa, a iz onog sto si napisao deluje mi kao da bi tebi vise odgovarao NS. Pogotovo sto imas familiju tamo.

Realno mozda zato sto sam iz manjeg rada, pa mi je mozda ta neka tenzija koju osecam u BG odbojna. A NS nije puno veci od KG, a deluje dosta uredjeniji. A i da... nisam vezan za familiju, ali mi je sva familija sa oceve strane tamo.


Sta ja znam, nije lose ako imas nekog svog tu na 15-20min, bar meni je to dosta bitan parametar... Cuj tenzija u Bg-u postoji nema greske, u svakom smislu, e sad zavisi kako je ti dozivis, da li je grad pod "tenzijom" ili "ziv" i da li je grad "miran i stalozen" ili "ucmala sredina" zavisi od tvog licnog osecanja :)

Meni je lep i NS i Bgd, ali kad bi trebao da biram, ja bi na 1 otisao u Bgd, nekako mi vise prija, meni licno. Svaki put kad odemo u NS - bude nam u najmanju ruku super, ali nekako mi je osecaj da bi posle 2-3 godine zivota tamo, poceo da me hvata svrab po kozi...

Ove price imas EXIT, ili imas koncerte u Bgd-u, kome je do EXIT-a i koncerta, sesce u auto i odvesti se i iz Kragujevca, pa neces se seliti zbog EXIT-a u NS :D. Mislim gde je volje tu je i nacina - posto se radi od 5-10 dogadjaja godisnje.

Treba covek da se skoncentrise na ove svakodnevne stvari, i kvalitet zivota u tim segmentima. Posao za zenu, kontakti, prijatelji, svakodnevni sadrzaji - tipa park, skola za klince, bazen, priroda, hobiji, sve to postoji naravno i u Bgd-u i NS-u, ali neke stvari su mozda za budzet kojim raspolazes dostupnije u jednom, odnosno drugom gradu... Mozda sadrzaja ima manje u NS-u, ali ti u tvom budzetu mozes da rentas stan koji je idealno pozicioniran - pa ti je Strand i centar gradna na 5min peske. Dok u Bgd-u moras da zivis u delu gde ti je centar ili tipa Ada na 45minuta kolima - pa odes jednom u dve nedelje i to na muku...

Sa druge strane ako to sve zavisi od tvoje karijere, odnosno to ti je broj jedan parametar za selidbu - onda Bgd, bez dileme.

A sto se tice price da zivis u NS i putujes za Bgd na posao - to zaboravi, svakodnevno putovanje - nije realno na duge staze... Ali je vrlo realno da recimo sednes u auto iz NS - odvezes se u Bgd, prosetas Kalemegdanom, odes u pozoriste ili neki muzej, klopas i vratis se u NS - jednom mesecno, u smislu da sad nesto ne zalis sto nema toliko tih sadrzaja u NS-u...
[ Living Light @ 31.07.2018. 17:29 ] @
Citat:
dejanet: Zene su za pola oktave lepse

Mislim da će Coyotu ovo da prevagne

IT je IT, ali popodne/uveče neko treba da te makne od tastature,
i da te raz-Šteluje, onako valjano, da ne znaš gde ti je donji veš

Jehhbes široke bulevare, drž se Coyote uske...

pOz
[ Braxi @ 31.07.2018. 18:09 ] @
Citat:
dejanet:
To su zaradjene pare, tako da je bitno kolika je kirija.

Sto se NS vs BGD tice, bio sam 2-3 puta u NS na po ceo dan prosle i ove godine. Prvi utisak(meni najvazniji) kada parkiram i izadjem iz kola, da NS nije bolje mesto za zivot od Bgd-a, ali to je subjektivno. Zene su za pola oktave lepse, dok je soc. i neverbalni kontakt u prodavnici, kafani i na ulici na neki nacin opterecen, sto je primetio i CoyoteKG, ako se dobro secam. To je neocekivano. Beograd je takodje nabijen negativnom energijom i agresijom, ali nekako dise, dok je u NS pod loncem.


Beograd je metropola vec odavno, a NS se polako transformise u metropolu.

Generalno zna se da su Vojvodjani manje temperamentni i onda to neki tumace da su mrzovoljni, neljubazni, zatvoreni... gluposti... Mada istina je da je u NS izuzetno jak lokal patriotizam mozda vise nego u ma kom gradu u Srbiji. Novosadjani kao i Amerikanci veruju u sopstveni eksepsionalizm, a grad je zadrzao i dosta provincijskog. Ima dosta i preoptencije od strane NS. Npr mnogi NS siznu kad cuju BG akcenat, o bosanskom i cg da i ne govorim. A npr mi kad odemo negde svi kazu jeee vi ste iz NS mi vooolimo bas ns akcenat. Haha...

Inace, zbog ogromnog priliva ljudi i NS je postao dinamicniji od SU, SO ili ZR. Taj osecaj koji tebe obuzima u NS ja imam u npr SU.
[ bananaphone @ 31.07.2018. 18:11 ] @
Slusaj Livinga - ali samo kad ti bude trebala farba da ofarbas gelendere u zgradi, za to sam svojim ocima video da je ekspert :D
[ Braxi @ 31.07.2018. 18:16 ] @
ja mislim da kad je ovaj rekao za oktavu lepse da je to eufemizam za veci broj grudnjaka i donjeg vesa. Ne kaze se dzabe u Sremu: lepa pa debela.

ko sta voli...
[ Living Light @ 31.07.2018. 18:57 ] @
Citat:
bananaphone: ali samo kad ti bude trebala farba da ofarbas gelendere u zgradi

Ofarbaču gelender i u NS,
samo da nadjem SOFTANU, za koju treba barem 3 ruke ....u gornjem trapu,

da bi prošla tehnički !

I naravno, da joj "Ručna dobro 'vata"
[ Darko Nedeljković @ 02.08.2018. 10:44 ] @
Kolika su ti deca?
[ anon70939 @ 02.08.2018. 16:32 ] @
Za sad ih nemam
[ Darko Nedeljković @ 02.08.2018. 16:57 ] @
A, pa sta se onda zlopatis po gradu - pravac Zlatibor, Kopaonik, Divcibare... Cist vazduh, zdrav zivot, povoljnija klima, bavljenje sportom. Gde ces ti sad da planiras gde ces naci posao, meni to nikad nije uspelo, taman pomislim da sam se negde skrasio, iskrsne zanimljiva poslovna ponuda na drugom kraju drzave/kontinenta. Ako te interesuje mogu i da ti iznajmim jeftino nesto na Zlatiboru/Divcibarama, jer je mene neki vetar odneo ka severozapadu, a kvalitetniji deo zivota sam proveo po tim planinama.
[ anon70939 @ 02.08.2018. 17:09 ] @
to kad bas skroz odlepim
[ jovajovic100 @ 04.08.2018. 21:53 ] @
Citat:
CoyoteKG: to kad bas skroz odlepim

Probaj da se skasiš ovde. Ljudi su mirni , puno zelenila , šume su blizu , Dunav sa rudnikom uglja jedinstvenim u Evropi ,
izletišta , mnogo endemskih biljnih vrsta u okolini , mogućnost pecanja , lepe plaže , sportovi na vodi , na tridesetak km
prirodni retki dragulj , peščara . Organsko mleko i sir , dobro povrće i voće . Postoje škole i odlična zdravstvena služba ...
[ anon70939 @ 04.08.2018. 22:40 ] @
Pricas o Zlatiboru? :)

Upravo bio danas u NS. Zakupio neki namešten stančić. Selim se za vikend. Ako mi ne bude potaman, lako se spakujem i promenim lokaciju.
[ Living Light @ 05.08.2018. 00:41 ] @
"Upravo bio danas u NS"

Znači. okusio si :)
Tu češ i da ostaneš, samo da napraviš pravo okruženje.

Nadam se da nećeš da se zezneš, ima sve da Ti prija !

Uzdravlje u NS !
[ jovajovic100 @ 05.08.2018. 07:11 ] @
Citat:
CoyoteKG: Pricas o Zlatiboru? :)


Slabo kapiraš , kojote , ovo je dobro mesto za tebe
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD

Probaj da se skasiš ovde. Ljudi su mirni , puno zelenila , šume su blizu , Dunav sa rudnikom uglja jedinstvenim u Evropi ,
izletišta , mnogo endemskih biljnih vrsta u okolini , mogućnost pecanja , lepe plaže , sportovi na vodi , na tridesetak km
prirodni retki dragulj , peščara . Organsko mleko i sir , dobro povrće i voće . Postoje škole i odlična zdravstvena služba ...
[ bananaphone @ 05.08.2018. 07:45 ] @
Sad menjaj nalog u JazavacNS :D
[ flighter_022 @ 06.08.2018. 11:47 ] @
Ko je za kafu/pivo u NS-u neka se javi :)
[ anon70939 @ 06.08.2018. 12:25 ] @
Dogovoreno :).
Eto, i posle neko reče da Novosađani nisu druželjubivi :P
[ eeestablishment @ 06.08.2018. 12:30 ] @
hiljadu glasova za N.S
[ član @ 06.08.2018. 12:59 ] @
jesi li razmisljao o Pancevu kao alternativi? geografski, prakticno kao da je i Beograd jer je kolima centar BG dostupan brze nego sa mnogih delova grada koji zvanicno spadaju pod Beograd. Pancevo ima sve sopstvene institucije i sa te strane je potpuno nezavisno od BG, a i kad gledas sadrzaje vezane za slobodno vreme, osim mozda neke kulrurne ponude sve drugo ces naci i u PA.
inace, moj utisak je dosta ljudi iz PA koji tu rade zive/ druze se sa prijateljima koji su isto tu i blizina BG im ne igra nikakvu bitnu ulogu, pa mislim da se nije izgubio taj vojvodjanski mentalitet iako je BG tako blizu... ako ti je to uopste bitno, posto se pominjao u prethodnim postovima mentalitet u BG/NS.

nekretnine su mnogo jeftinije i za iznajmljivanje i za kupovinu nego u BG. otprilike jednosoban stan u BG (ali BG, ne brda na obroncima Šumadije koje isto ubrajaju u BG) kosta kao manja kuca u PA.

nedostatak zbog kog mnogi izbegavaju Pancevo je zagadjenost vazduha, ali ako cemo realno ni Beograd nije bas da je vazdusna banja! neki kazu kad kupujes stan/kucu u Pancevu nije zgoreg odma' djuture da pogodis i grobno mesto :) ali ako imas vec kol'ko/tol'ko izgradjen imunitet na zagadjenje, u najgorem slucaju moze da ti se desi da postanes... tako... malo... kako bi rek'o... ma imas zivi primer na forumu (cak i na ovoj temi) coveka kome je prvi komsija rafinerija, pa proceni kolike posledice moze to zagadjenje da izazove :)
salu na stranu, koliko sam mogao da primetim, ima ovde na forumu jos clanova iz Panceva, pa mozda jos neko napise misljenje o tome koliko ima smisla ziveti u PA a biti poslom vezan za BG.
[ Living Light @ 06.08.2018. 13:44 ] @
Pančevci u mnoge tačke Beograda stižu pre beogradjana,
iz jednostavnog razloga, što nakon ulaska u grad skoro da si u centru BG-a.

Mnoge porodice iz BG-a prodaju stanove i za mnogo manje para
kupuju stan/kuću u pančevu ili okolini.

Okolna sela su jako postala aktuelna za mirniji život,
jeftine, zdrave kuće, sa komletnom okućnicom su na izvolte što se tiće cena.

Rafinerija i petrohemija već nekoliko godina koriste
naprednije tehnologije za suzbijanje širenja isparenja
i curenja gasova.
Današnja situacija nije nikako uporediva sa stanjem od pre par godina.

Par stotinjak cisterni koje se u toku jednog dana se pune,
tako što se povratna para benzina/dizela i sva isparenja "usisavaju"
pomoću posebnog postrojenja, da ne bi pobegla u vazduh.

Beogradjani često smeštaj svoje dece rešavaju prodajom stana/kuće u BG,
kupe manji stan deci u BG, a za razliku para kupe sebi nešto mirno u PA ili okolini.

Naravno da su cene nekretnina u PA manje nego u BG.

pOz



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 06.08.2018. u 14:55 GMT+1]
[ mmix @ 06.08.2018. 14:09 ] @
Bezi iz Panceva

ja sam odrastao tamo i to Pancevo u kojem sam ja odrastao vise ne postoji. Istina, malo manje je zagadjeno od kad je Azotara poljubila stecaj, ali grad je sje*an skroz. nema vise ni m od te multikulturalnosti i vojvodjanskog suzivota, sad je to sve veliko Vuciceva Srbijanija. Pancevo je postalo ono sto mu je oduvek pretilo da postane, provincijska beogradska opstina, samo bez GSP linija. Najlakse bi bilo reci da je to zbog "dodjosa", tj radne klase iz Beograda koja vise nije mogla sebi da priusti da zivi sa one strane Dunava, i da su oni pretvorili Pancevo u spavaonic Beograda, ali ja licno krivim Pancevce vise. Beograd se Panceva seti samo kad im treba da negde smeste nesto sto nece kod sebe, npr novi maxsec zatvor, od miloste zvani Alkatraz, u koji ce sad da dovlace najveci sljam iz Srbije i da ih onda pustaju vikendom u grad, najnovija lux spaljivacnica djubreta, nekoliko asfaltnih baza, itd. Ja bih najvise voleo kad bi Beograd jednostavno zaboravio na Pancevo u potpunosti, nekako bi se ljudi snasli, ali posto u gradskoj vlasti imamo Vucecive uvlakace, oni su uvek tu da ponude zdravlje i buducnost svojih sugradjana na tacni. Pancevo je sistematki unistavano jos odavno, jos od kad je Beograd dosao do prvih gradskih kuca otcepivsi teritoriju i dajuci je Paliluli. I situacija se sasvim sigurno nece promeniti na bolje. Imho, u ovom trenutnu bi Pancevo mozda bilo bolje da se otcepi od Vojvodine i postane prigradska opstina, bar ce ljudi dobiti GSP liniju.

Da se ne lazemo, krivi su najvise sami Pancevci, gradska uprava vec decenijama urusava grad, tako da se sad ceo grad manje vise sveo na Aviv i blizu okolinu, ostalo je sve mrtvo kao posledica promasaja gradskih planera i nerazumevanja realnih potreba grada. Ali ako ti je cilj samo da imas gde da prespavas za manje para nego Bg, Pancevo je prava stvar.

Ako mozes, idi u Novi Sad. Ako me slucaj zadesi da moram da se vratim u Srbiju najradije bih tamo otisao da zivim. Mada mi je rodbina sva u Pancev, ali ni zbog toga se ne bih vratio tamo, pre bih se naselio u Beogradu, neko naselje sa malo vise zelenila i malo manje 12+ spratnica.

Inace, osim ako nisi tip koji voli da visi sa paorima ispijajuci pivo ispred dragstora i cekajuci vanzemaljce, zaje*i sela. Nije ovo Nemacka, na selu nemas nista, ali nista, od ispravne struje i vode i kanalizacije do interneta. Kulturna desavanja i da ne pominjem. Jedino ce deca uzivati, ako nisu u fazonu moderne dece (citaj blejanja u uredjaje).
[ Living Light @ 06.08.2018. 14:22 ] @
Miljane,
ne znam koliko dugo si u DE, ali se situacija ovde promenila drastično.

Pratim, tu sam na licu mesta, vidim, gledam, posmatram,
radi se, trudi se, ima i merljivog uspeha i to drastično dobrog !

Što se zagadjenja tiče, nije PA više u toj kategoriji,
sadašnje stanje nije uporedivo sa od pre par godina.

Nemoj da uporedjuješ situaciju u Passau i u PA.
To nije isto. Ovde su ostaci komunizma, ruže vetrova i gradnje industijske zone.

Situacija nije ni bribližna kao pre nekoliko godina, već neuporedivo bolja.

I ja sam za to da Coyot ide u NS.
Ipak je sve organizovanije, samostalnije, uljudnije,
i neuporedivo lakše za "bolove u želudcu"--zbog dejstva okoline.
pOz






[ anon70939 @ 06.08.2018. 14:25 ] @
Ma kakvi...
NS ili BG je moje pitanje :).
Inače ne bi bilo potrebe da idem iz KG
[ Living Light @ 06.08.2018. 14:33 ] @
NS.....i ne zahhhhebbaeeej ! :)
[ zeoN_Rider @ 06.08.2018. 14:38 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Inače ne bi bilo potrebe da idem iz KG


I nemoj.
[ Darko Nedeljković @ 06.08.2018. 18:28 ] @
Da, ne rece nam koji je razlog sto bezis od KG? Dobro, znam, posao NEKAD... ali kad krenes da trazis posao iskrsne neka mogucnost za naprimer Amsterdam. Ako kupis nekretninu, onda svejedno moras prodavati, smarati se sa neozbiljnim kupcima, agencijama, notarima, poreskim upravama...
[ bananaphone @ 06.08.2018. 18:55 ] @
Pa ne mora covek da bezi od bilo cega, sta fali da malo promeni sredinu, ljude, okruzenje i ode da vidi kako bi mu zivot izgledao u NS ili Bgd-u... I sta ga drzi da posle 2-3 godine skupi stvari i vrati se u Kg ili ode u Amsterdam...
[ anon70939 @ 06.08.2018. 20:19 ] @
upravo tako
[ Bojan Basic @ 06.08.2018. 23:51 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Dogovoreno :).
Eto, i posle neko reče da Novosađani nisu druželjubivi :P

Cimajte i ovamo kad bude nekih konkretnijih planova.
[ član @ 07.08.2018. 22:02 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ma kakvi...
NS ili BG je moje pitanje :).
Inače ne bi bilo potrebe da idem iz KG


Pancevo sam predlozio kao "deo Beograda", kao da sam te pitao da li ces u Borcu, Zarkovo, Zeleznik, Vidikovac ili sl.
dok sam studirao ja sam u BG ziveo po domovima, pa u nekim studentskim stanovima sa cimerima po raznim delovima grada, pa posle toga skoro 5 god. na Novom Beogradu. NBG smatram najboljim delom grada iz mnogo razloga (infrastruktura, povezanost sa drugim delovima grada, gradski prevoz, zelenilo po blokovima, parking, blizina reka, itd. itd.) stan koji sam iznajmljivao bio je dvosoban, kod arene u zgradi staroj oko 50-60 god. i vrednost mu je tada bila oko 70.000€ + neophodno renoviranje jos min. 10ak k€ (uzgred, velika vecina vlasnika tih stanova, poput i nekih sa ovog foruma, je iste otktpila za kutiju šibica, al dobro, to je sad neka druga tema). da sam ostao u Srbiji sigurno bi razmisljao o kupovini, ali ni u ludilu ne bi dao toliko para za 50ak m2, bez razmisljanja bih u Pancevu kupio kucu od 200m2 i par ari placa za mozda isto toliko para! iz tog razloga mislim da je dobra alternativa BGu, al dobro, svako ima prava na svoj izbor...

Citat:
mmix:
Bezi iz Panceva :D

ja sam odrastao tamo i to Pancevo u kojem sam ja odrastao vise ne postoji.

to ce ti reci svako bilo gde za bilo koji grad! i za PA i za BG i za NS i KG i ... da to nije onaj isti grad od pre 20-30 god.! to je jedna univerzalna prica "da je nekad bilo bolje" i u Srbiji i van nje! eto pitaj tu kod tebe u Passau one koji su tu duze, kako je bilo pre 20-30 godina... isto ce ti reci, a verujem da ces i ti isto ako budes tu ziveo narednih 20-30 god. isto to reci da to nije onaj grad u koji si se ti nekad doselio!


[ mmix @ 08.08.2018. 19:29 ] @
Zapravo Passau je mnogo bolji nego sto je bio pre 20 godina, ali to je druga prica

Jednostavno ne moze da se poredi. Pancevo je uvek bio ponosan opozicionaski autonomaski grad, kako god da smo se delili medju sobom ono sto nam je uvek bilo zajednicko je sposobnost da pokazemo Beogradu srednji prst. Pancevo je sad neka bezlicna masa zdrndanih depresivnih ljudi koji rade u Beogradu a u Pancevu samo spavaju, pa bili oni "dodjosi" ili starosedeoci. Ajd sad taj ZF kao satro treba da dodje pa ce se mozda malo popraviti lokalna situacija, ali trenutno stvarno nema neke velike razlike izmedju Panceva i Petlovog brda i Mladog Mokrog Luka ili bilo koje druge Beogradske opstine. Masovne rezidencijalne zone oko jednog ili dva kvazi-trzna centra. Sve su to defakto spavaonice Beograda za ljude koji ne mogu da priuste ni Borcu a kamoli krug dvojke.
Ja recimo ne bih pre kupio kucu od 200m2 pre nego stan od 50 na odlicnoj lokaciji u BGu, mada cena nije bas tako disparitetna (odnos cene je 1:2 kod stanova, 1:1.5 ako gledas BGstan:PAkuca/sans trovacnica Vojlovica). Pancevo je umiruci grad. Vec kroz 15 godina ce cene nekretnina u Pancevu udariti u zesce dno, kad ovi post-WW2 bumeri sto su otkupili komunjarske stanove i imali u proseku jedno dete pocnu da umiru i ti stanovi ostanu njihom jednom detetu, kroz 30-ak godina ce njihovo jedno unuce ulaziti u bracnu zajednicu sa nekim drugim unucetom i oboje ce u proseku vuci tri nasledjena stana sa sobom. Ako nekretnine budu 250e kvadrat bice fenomenalno. Ovo su poslednji trzaji Panceva kao grada, kao sto rekoh jedina sansa sada je da postane i cinjenicno Beogradska opstina i da uzme nazad deo palilulesa druge strane tamisa da moze da se siri.
[ Living Light @ 08.08.2018. 19:36 ] @
I TI to pišeš iz Passsa-ua, o Pančevu ?

Svaka Ti Čast !
[ SlobaBgd @ 08.08.2018. 20:25 ] @
Citat:
mmix:
,,,ono sto nam je uvek bilo zajednicko je sposobnost da pokazemo Beogradu srednji prst.

Jbt, pa je l' vas ima koji ste toliko opterećeni Beogradom?!
Pazi, niste ljuti na Novi Sad koji vam odnosi sve pare iz budžeta a vraća vam klinac, koji treba da ulaže u lokalnu infrastrukturu, na Novi Sad u kojem je sedište NIS-a kao najvažnije i najotrovnije industrije u Pančevu, već na Beograd sa kojim delite granicu sa periferijom opštine Palilula i koji je napravio Pančevački put i koji sa Železnicama održava Pančevački most bez kojih biste bili otsečeni od sveta!
Ali važno je pokazati srednji prst Beogradu, tako se gradi politička karijera i tako se dobija osećaj sopstvene važnosti! Sediš u Pančevu i pokazuješ srednji prst Beogradu! A Beograd nema pojma. Junački, komšije Pančevci!
[ Living Light @ 08.08.2018. 20:54 ] @
Aj polako BG,
" Novi Sad koji vam odnosi sve pare iz budžeta a vraća vam klinac,"
"Beograd sa kojim delite granicu sa periferijom opštine Palilula "

A, da se TI malo smiriš !

Mi i bez VAS imamo šta da jedemo !
nismo čekali na beogradjane da bi omastili prste ...

Slobo, kako te nije sramota, jedeš G... kao da si iz turske iLi Azerbedjana,
a ovdašnji naraštaj NE haješ ni ič !

[ SlobaBgd @ 08.08.2018. 21:53 ] @
Dobro je, ne možeš ti to da shvatiš. Drži se ti rakije, kotlića i farbe za gelendere. A govnima nahrani onog ko te učio da budeš bezobrazan.
[ zeoN_Rider @ 08.08.2018. 22:37 ] @
E moj Slobo šta ti bi?
[ SlobaBgd @ 08.08.2018. 22:43 ] @
Meni šta bi?
[ bananaphone @ 09.08.2018. 05:53 ] @
@mmix - nije to trend u Srbiji, ceo svet se nabija u velike gradove i potraznja za nekretninama u veilikim gradovima i okolini raste, dok u mestima koja su manja i udaljena od velikih centara opada. Ali to ujedno stvara situaciju da se veliki gradovi sire, a Pancevo je jako blizo Beograda, mrzi me da otvaram mapu, ali mislim da je blize mozda od Grocke, Ripnja, Sremcice centralnim opstinama i vrlo bi se lako moglo spojiti sa Beogradom i na taj nacin izbeci situaciju da postane grad duhova.
Sa druge strane postoji gomila manjih gradova u Srbiji koji ce na zalost vrlo verovatno docekati sudbinu koju ti opisujes i pre, jer ce to jedno dete, da ode da se skoluje u NS, Bgd i nikad se nece ni vratiti...
[ dejanet @ 09.08.2018. 06:48 ] @
Nesto se ne secam da je Pancevo pokazivalo srednji prst, ono tamo su u proseku vise jahali SPS i Radikali nego u Beogradu. Mislim na 90-te koje se uzimaju kao zlatno vreme.
Ostalo se slazem, vazi za vecinu gradova u Srbiji, racunajuci i Beograd.
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2018. 06:58 ] @
Kad vidis registraciju `PA`, to citas Pazi Amater! ;)
[ član @ 09.08.2018. 15:02 ] @
Citat:
Living Light:Mi i bez VAS imamo šta da jedemo !
nismo čekali na beogradjane da bi omastili prste ...

haha, imamo sta da jedemo, a pola Vojvodine ugrabilo prvu priliku i pravac Nemacka, pocevsi od tebe, mene i mmx-a :)

Citat:
mmix:Pancevo je umiruci grad. Vec kroz 15 godina ce cene nekretnina u Pancevu udariti u zesce dno, kad ovi post-WW2 bumeri sto su otkupili komunjarske stanove i imali u proseku jedno dete pocnu da umiru i ti stanovi ostanu njihom jednom detetu, kroz 30-ak godina ce njihovo jedno unuce ulaziti u bracnu zajednicu sa nekim drugim unucetom i oboje ce u proseku vuci tri nasledjena stana sa sobom. Ako nekretnine budu 250e kvadrat bice fenomenalno...


uhhh! kakva vizija :) ne mislim da ce bas da ce tako biti... i sam si rekao da je u Pancevu sve vise onih koji ne mogu sebi da priuste BG (slazem se) i mislim da ce ih vremenom biti sve vise jer u BG dolazi sve vise ljudi, pa raste i potreba za novim stambenim prostorom, pa kako raste potraznja rasce i cene (kao i u poslednjih 20ak god.), pa i u Pancevu na 10 min. autoputem od BG mogu cene samo da rastu, u najgorem slucaju stagniraju, jer uvek biti i onih koji ce traziti jeftiniju alternativu.

a da se ne lazemo, koliko god ti bio razocaran u PA moras da priznas da je i dalje uredjenije i bolje mesto za zivot od mnogih vuko*ebina koje i zvanicno spadaju pod Beograd!
uglavnom, verujem da zbog te blizine Beograda Pancevo nece izumreti, nego ce mozda i rasti broj stanovnika, ali neki novi ekonomski procvat Panceva ne ocekujem da ce se desiti u narednih mnogo decenija, sve i da retatdirana vlast dovede jos 10 stranih investitora da sagrade fabrike... sa platama od 300e ti koji bi se tamo zaposlili ni Pancevo ne bi mogli sebi da priuste, verovatno bi se naselili po atraktivnim okolnim selima, sto bi rek'o cika-Robija :)


[Ovu poruku je menjao član dana 09.08.2018. u 16:16 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 09.08.2018. 19:35 ] @
Citat:
bananaphone:
@mmix - nije to trend u Srbiji, ceo svet se nabija u velike gradove i potraznja za nekretninama u veilikim gradovima i okolini raste, dok u mestima koja su manja i udaljena od velikih centara opada.

E, bas dobro da si se ti javio, da prokomentwrisemo moja zapazanja vezana za holandiju - tamo po centru vidjam kojekakve... Migrante i nizu radnicku klasu. A po selima pored reka i kanala neka po mom misljenju visa (ekonomski) klasa stanovnistva - jahte, pokretni mostovi koji vode u dvoriste, oldtajmeri vredni 50.000 evra, trkacki konji vredni isto ko zna koliko hiljada evra. Kad god ih vidim oni se vozaju na svojim brodicima, suncaju, pecaju... Ko su u stvari ti ljudi, od cega zive i odakle im tolike pare za uzivanje i obicnom coveku nepotrebne prohteve? I zasto ne sede u centru grada, kao sto rade ekonomski slabiji slojevi stanovnistva?
[ Darko Nedeljković @ 09.08.2018. 21:41 ] @
Naravno da znam mnogo gladnih seljaka. Svake zime citamo u novinama deda i baba umrli od gladi i zime. Prosek starosti po brdskim selima je 60 godina, polovina ima zdravstvene tegobe, a nema ni penziju ni zdravstveno osiguranje, niti mogu da kupe lekove, niti mogu da rade. Pitaj u seoskim prodavnicama, koliko posto njih ima da iskesira 50 dinara kad dodje da kupi hleb, a koliko uzima na spisak, da plati ako jednog dana bude imao. Ali, nisu oni tema, tema su oni koji bi mogli nesto da rade, a u poljoprivredi nema sta da se radi. Na srecu ili nesrecu, hrana nije skupa, pa oni koji je proizvedu rado poklanjaju voce. Sljive, kupine,jabuke, to udji, beri, jedi i nosi koliko mozes, niko ti nece nista reci. Po planinama zito slabije uspeva, ali po neko seje, ove godine od kise sve poleglo, pocrnelo, ko zna da li je za upotrebu ili je procenat onih toksina od plesni visestruko veci od dozvoljenog. Bilo kako bilo, to sad tako stoji, mislim da ljudi nemaju plan da uopste ubiraju letinu ove godine, pa ako i to nekom treba za nesto, mislim da bi se moglo besplatno dobiti.
[ Darko Nedeljković @ 09.08.2018. 21:44 ] @
Ode poruka gde ne treba a ne da da se promeni i izbrise.
[ Living Light @ 09.08.2018. 22:04 ] @
Nego,
Coyote, oš ti da se seliš više ?

Da iznajmimo neku "Rabu" sa +dugačkom prikolicom,
da možeš da natovariš sve te stvari i to:

-silne matične ploće,
servere, UPS-eve, WIFI-skalamerije, modeme, rutere,
AKU za UPS-eve, bezžične miševe, 2D-3D štampače, konvertore sa svašta-na svašta,
RS232-to-sve živo, LPT-to-isto sve živo,
HDMI skalamerije, Cisco, Mikrotik i ostala kučišta,
WiFi signal expondere, itd,

+ 8 bubnjeva (po 500metara) STP i UTP kabla,
sa jedno bar 600 konektora RJ45 :)

Kad kreče akcija?


[ anon70939 @ 09.08.2018. 22:07 ] @
selim se ovih dana. Staje sve kombi :).
A nemam ja te stvari, to mi sve u oblaku
[ bananaphone @ 09.08.2018. 22:54 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bananaphone:
@mmix - nije to trend u Srbiji, ceo svet se nabija u velike gradove i potraznja za nekretninama u veilikim gradovima i okolini raste, dok u mestima koja su manja i udaljena od velikih centara opada.

E, bas dobro da si se ti javio, da prokomentwrisemo moja zapazanja vezana za holandiju - tamo po centru vidjam kojekakve... Migrante i nizu radnicku klasu. A po selima pored reka i kanala neka po mom misljenju visa (ekonomski) klasa stanovnistva - jahte, pokretni mostovi koji vode u dvoriste, oldtajmeri vredni 50.000 evra, trkacki konji vredni isto ko zna koliko hiljada evra. Kad god ih vidim oni se vozaju na svojim brodicima, suncaju, pecaju... Ko su u stvari ti ljudi, od cega zive i odakle im tolike pare za uzivanje i obicnom coveku nepotrebne prohteve? I zasto ne sede u centru grada, kao sto rade ekonomski slabiji slojevi stanovnistva?


Ko su ti ljudi - pa Holandjani, bogata je zemlja Darko. Zivi svako kako hoce.

Za centar Amsterdama gresis, tu su uglavnom turisti i to uglavnom ekipa koja je dosla da pusi travu i juri kurabe - citaj - Englezi i naravno koje-kakve face koje opsluzuju tu ekipu + naravno sa 100 strana sveta mladi svet koji je dosao da se provede. Tako da ja uglavnom izbegavam centar osim kad nam dodju gosti.

Ali ako pogledas ispod Vondelpark-a pa prema jugu - videces lep i bogat rezidencijalni deo, visa-srednja klasa i bogatasi, isto ako odes istocno od Amstel-a. Noord pri dnu i Pijp ima dosta hipstera, ekipa koja mozda izgleda kao nekakvi okupani klosari ali daleko od toga da nemaju love.

BTW - da ne bude zabune - te razdrndane kuce u centralnom delu Amsterdama na kanalima krecu od 2M pa navise, da ne pomislis da u njima zivi nekakva sirotinja, samo ljudi koji tu zaista zive pretstavljaju promil ljudi koje vidis na ulici u centru. Takodjer Amsterdam je trenutno sa cenama nekretnina solidno skuplji od ostatka Holandije, da ne mislis da u Amsterdamu zive ljudi silom prilika posto ne mogu da si priusti zivot u nekom fancy selu na periferiji. Ima delova koji su njesra za zivot i gde je stvarno jeftino ali to nije centar grada.


E sad fora je sto je cela Holandija bogata - pogotovo ovaj Randstad i ti gde god da se okrenes imas po neko fancy-utegnuto selo koje je sredjeno i upicanjeno do besvesti i naravno relativno skupo. Tipicno je da mladi par zivi u Amsterdamu u stanu, i onda kad dobiju dete prodaju stan i presele se u kucicu na periferiji.

Sto se konja tice - nisu to bas trkacki konji, nego je jahanje poprilicno popularno i jeftino ovde, vrlo cesto ljudi kupe konja detetu za tipa 500-1000e (toliko kosta dobar biciklo ovde) ali posle puknu za mesto u stali i naravno prehranu, veterinara i ostale stvari koje su ti potrebne da bi konj ziveo, pa su sretni da ga proslede sledecem sretnom vlasniku za 500e :D
Casovi su za loalni standard - relativno povoljni: https://manegenieuwamstelland.nl/lessen/tarieven/

Slicna je prica sa brodicima - znas kako kazu - postoje 2 najsrecnija dana u zivotu vlasnika brodica - dan kad ga je kupio i dan kad ga je prodao :D. A vozikanje po kanalima je omiljena zahebancija leti tako da camaca ima na sve strane...

Mislim pominjem ti konje i camce samo da shvatis da to nije sad bas izras basnoslovnog bogatstva, oko kao Saudijska Arabija, nego i obicni ljudi mogu da priuste sebi tu vrstu zezanja...
[ anon70939 @ 06.09.2018. 09:46 ] @
Citat:
flighter_022:
Ko je za kafu/pivo u NS-u neka se javi :)


Citat:
Bojan Basic:
Citat:
CoyoteKG:
Dogovoreno :).
Eto, i posle neko reče da Novosađani nisu druželjubivi :P

Cimajte i ovamo kad bude nekih konkretnijih planova. :)


Evo, stacionirao se u NS :).

Ako ste raspoloženi za neko pivo, pa da za čas napravim "konkretnije" planove :).
Naravno ko god još želi neka baci poruku ovde ili na pp :)
[ mjanjic @ 06.09.2018. 11:36 ] @
Da imam para, najbolje negde na pola puta između, napravim dobru hacijendu, bazen... ili Inđija, tu je negde, možda malo bliže NS. To je plafon pola sata vožnje bilo ka BG ili NS, što je podnošljivo u odnosu na ove u BG kojima više od toliko treba i prevozom i autom.
[ CandyMan @ 06.09.2018. 13:44 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
flighter_022:
Ko je za kafu/pivo u NS-u neka se javi :)


Citat:
Bojan Basic:
Citat:
CoyoteKG:
Dogovoreno :).
Eto, i posle neko reče da Novosađani nisu druželjubivi :P

Cimajte i ovamo kad bude nekih konkretnijih planova. :)


Evo, stacionirao se u NS :).

Ako ste raspoloženi za neko pivo, pa da za čas napravim "konkretnije" planove :).
Naravno ko god još želi neka baci poruku ovde ili na pp :)

I ja sam od skoro u NS, dobrodošao! Pivo obavezno probaj u Camelot-u.
[ Bata @ 21.09.2018. 09:44 ] @
U vezi ovog prepucavanja lokalpatriotskog, autonomaškog, kakvoggod političkog,
podsetio bih na okrutan eksperiment nad životinjama u kojem su dva nesrećna majmunčića
(ona manja vrsta sa dugačkim repom) vezali jednog pored drugog.

Oba majmuna su mučili tako što su im udaljenim komandama preko pričvršćenih sondi
nanosili bol, verovatno toplotom ili elektrošokom.
Jadne životinje ne mogu da pobegnu jer su vezani, niti da shvate ko ih i zašto povređuje,
i posle kratkog vremena počinju da udaraju jedan drugog.

Ne zaboravimo nikada da smo zajedno u istom sosu bede, korupcije, izdaje...

Beograd "raste i razvija se" otprilike onako kako se razvija i raste TUMOR na recimo mozgu ili na debelom crevu.
Raste na račun ostatka organizma, i na kraju će tumor ubiti i organizam na kojem raste i sebe.

To ne sme biti razlog da među sobom stvaramo neprijateljstva tipa dođoši vs. starosedeoci,
"Vojvođani" vs. "Srbijanci", autonomaštvo, i ostala "zavadi pa vladaj" sranja umešena još u udbaškim kuhinjama sfrj-a, pa i ranije.


Inače, tema me malo podsetila na temu od pre par godina:http://www.elitemadzone.org/t4...anovanje-van-grada-posao-gradu

[Ovu poruku je menjao Bata dana 21.09.2018. u 13:55 GMT+1]
[ anon70939 @ 23.10.2018. 11:57 ] @
Nikako za to pivo da se organizujem, prilično sam rastrzan poslednjih par meseci... Više sam van NS nego u NS.


Prvi utisci o NS.
Grad kao grad je prelep, uređen, sve je nekako blizu. Ponekad imam utisak da je prostorno manji od KG.
Još sam naleteo na taj Kaleidoskop.
Idilično i prelepo.


Ali... U životu nisam video toliku nekulturu, nadrndanost, nezadovoljstvo, bezobrazluk i neljubaznost.
Pa Kragujevčani su finansijski 100 puta u goroj poziciji nego NS
Ne znam šta je ovom narodu, prolupao načisto.



[ CandyMan @ 23.10.2018. 12:17 ] @
Ja nemam neka visoka očekivanja, ali nemam ni ta ekstremno loša iskustva. Naprotiv, komšiluk se obavezno javlja, deca lepo vaspitana i ne divljaju po školi (OŠ Jovan Popović), kupe go.anca za svojim kučićima na ulici, puštaju te da pređeš pešački prelaz... Ja bih rekao - pretežno fin svet.

Gde si bio tj. gde si doživeo to što si nabrojao?
[ Branimir Maksimovic @ 23.10.2018. 12:29 ] @
Au gde ti zivis? U Londonu? ;)
[ anon70939 @ 23.10.2018. 12:51 ] @
^^

Svuda. Na ulici, na pijaci, po prodavnicama, po ovim institucijama gde prijavljujem promenu prebivališta, prenosim zdravstveni karton, biro, socijalno...
Jedino u crkvi bilo normalno, nije bilo nikog :D

A to za pešaki prelaz... to stvarno ne mogu da ti poverujem :D.

[ valerijan @ 23.10.2018. 12:55 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Au gde ti zivis? U Londonu? ;)


Ne živi on u Londonu nego sa CandyMan-om nema zezanja! Koliko puta treba da ponovim?

Još ovaj bizar: komšije se javljaju, deca lepo vaspitana...
[ CandyMan @ 23.10.2018. 17:00 ] @
Živim u Novom Sadu, ranije na Grbavici, trenutno na Limanu.

Zašto "bizar"? Teško je poverovati ili je nešto drugo u pitanju?

Nisam još rešio da menjam dokumenta, al' kad rešim, samo ću da se opustim i istrpim šta treba. Neću da se mrdam i neprijatelju da pričinjavam zadovoljstvo ;) (ko ne razume nek' potraži vic kako je lav postao car životinja)
[ dr0id @ 24.10.2018. 01:49 ] @
Deca su skroz cool, meni su klinci od 5-15 godina redovno obracali sa "gospodine" a imao sam 25-30 (i izgledao jos mladje). Prvo sam mislio da se sprdaju kad ono skroz ozbiljni.
Citat:
CoyoteKG:
^^

Svuda. Na ulici, na pijaci, po prodavnicama, po ovim institucijama gde prijavljujem promenu prebivališta, prenosim zdravstveni karton, biro, socijalno...
Jedino u crkvi bilo normalno, nije bilo nikog :D

A to za pešaki prelaz... to stvarno ne mogu da ti poverujem :D.


Dobro, za institucije je to redovno (mozda je KG izuzetak), preprodavci na pijaci isto (vece cene nego po radnjama pa slabo ide prodaja), u prodavnicama ako su Idea, Dis, Univer (ili takve radnike biraju ili ih sefovi ubiju u pojam i iznerviraju) ali ovako po lokalima, zgradama, na ulici ne verujem. I to za pesacki, pa NS je opste poznat po opustenom prelasku pesaka i tamo gde nema prelaza i gde ima prepreka i po sred bulevara u spicu i na crveno, itd.
Da si rekao da ne znaju da voze kad padne kisa ili kad ne rade semafori, ali ovo...
[ dusanboss @ 24.10.2018. 15:37 ] @
Zanimljv mi je naziv teme. :). Pošto ostali gradovi u Srbiji i nisu opcija za neki život u većini slučajeva. Sve se odvlači u ova dva grada , pogotovo BG. Da mogu i obradivu zemlju bi odneli i postavli je na spratove u Beograd. Mada i ovako kontrolišu sve bez problema.
[ Bradzorf012 @ 24.10.2018. 19:05 ] @
Iz ovoga jedino mogu da zaključim da ti kontrolišeš sve.
[ cika dacha @ 07.12.2018. 23:19 ] @
CoyoteKG@ U kom delu NS stanujes?

[ anon70939 @ 08.12.2018. 10:26 ] @
To blizu sinagoge. Ti si beše isto NS, ili okolina?
[ SG kamikaza @ 08.12.2018. 10:44 ] @
Spavaš li mirno CoyoteKG 😁
[ SlobaBgd @ 08.12.2018. 11:19 ] @
Zar sad nije CoyoteNS?
[ anon70939 @ 08.12.2018. 11:28 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Spavaš li mirno CoyoteKG 😁

Ne znam tacno na sta mislis, ali ako mislis na buku, dva meseca sam i a 0 sna. Skoro svaki vikend isao na selo kod mojih da spavam.
Sad sam se vec privikao i spavam odlicno :)
[ SG kamikaza @ 08.12.2018. 11:39 ] @
Pa to, na buku sam mislio. U centru noću, je svaki dan vikend.
[ bananaphone @ 08.12.2018. 11:51 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
SG kamikaza:
Spavaš li mirno CoyoteKG 😁

Ne znam tacno na sta mislis, ali ako mislis na buku, dva meseca sam i a 0 sna. Skoro svaki vikend isao na selo kod mojih da spavam.
Sad sam se vec privikao i spavam odlicno :)


Ja sam imao obrnutu situaciju, preselio sam se iz bucnog u miran kraj u kom je konstantan muk - nisam mogao da spavam 2 nedelje, ostavljao sam prozore otvorene na stanu ili upaljen tv...
[ eeestablishment @ 08.12.2018. 17:00 ] @
Citat:
CoyoteKG:
To blizu sinagoge............................


Jel to bese jevrejska ulica ? (na kraju ulice je futoska pijaca )

11 dana sam proveo u hotelu " planeta - in " bas u toj uluci .

Izlazim iz tog hotela i kako je uzak trotoar zastanem na ivici da razmislim na koju cu stranu i primetim kako jedna , pa druga i treca kola staju

ne bi li me propustili da predjem ulicu . Tu nije pesacki prelaz , ja se silno iznenadim i sada sta cu , gde cu , predjem ulicu iako nisam nameravao

da ne pomisle ljudi da sam ih zajebavao . To nisam nigde doziveo ( iako po prirodi posla dosta putujem ) a pomenuo sam zato sto je

ovde neko izneo netacnu tvrdnju da u N.sadu vozaci nemaju kulture . . .
[ anon70939 @ 08.12.2018. 17:28 ] @
jeste tu.
Ja sam za malo poginuo na pesackom prelazu na sred te jevrejske ulice, i ne preuvelicavam ni malo.

no dobro, to je totalno nebitno za celokupni utisak o NS.


Mozda razlicito dozivljavaju ljudi koji dodju "iz unutrasnjosti" u NS, od onih koji dolaze iz BG.
Verovatno je u KG dosta mirnije po tom pitanju. Automobila skoro da nema, još su konjske zaprege :)


Citat:
SlobaBgd:
Zar sad nije CoyoteNS? :)

Ma jok, ovo KG su bili kilogrami, a njih sam poneo sa mnom :)
[ cika dacha @ 08.12.2018. 18:55 ] @
Citat:
CoyoteKG:
To blizu sinagoge. Ti si beše isto NS, ili okolina?




Da 50%
Koja si ulica?
[ anon70939 @ 08.12.2018. 19:30 ] @
Pa ne moram bas ovde da dam adresu :)
[ anon70939 @ 14.12.2018. 21:35 ] @
Ja sam bukvalno impresioniran ovom zimsko/novogodisnjom idilom u NS. Ovo nisam video ni u Beču bukvalno. Dunavski park je prelep.
A verujem da je mnogo manji budzet nego za BG.

Nedostajalo mi je to u KG, tamo su nam ukinuli novu godinu pre 10 godina :)

prelepo
[ cika dacha @ 25.12.2018. 23:00 ] @
Sadanja vlast u NS stvarno ulaze pare od poreza u vizuelni izgled NS. Sredjivanje raznih fasada me posebno raduje.
I primetno je da u NS se ti ukrasi mnogo manje pa skoro nista ne unistavaju za razliku drugih gradova u SRB.
Uzivaj CoyoteNS i dalje :-)
[ anon70939 @ 30.12.2018. 18:53 ] @
Citat:
Ali... U životu nisam video toliku nekulturu, nadrndanost, nezadovoljstvo, bezobrazluk i neljubaznost.
Pa Kragujevčani su finansijski 100 puta u goroj poziciji nego NS
Ne znam šta je ovom narodu, prolupao načisto.


Moram ipak da se ne složim s ovim što sam napisao sada kad je prošlo malo više vremena.
Izgleda je čista slučajnost bila to u početku... ili pun mesec :)

izgeda nema sredine, ili vozači koji dodaju gas i provlače se između pešaka, ili koče do škripe guma kako bi stali čak i kada nije logično da stanu... Ovih prvih jako malo ima
kao i ljubaznost, gde su neljubazni do bola, ili filmski nestvarno ljubazni.
[ Shadowed @ 08.01.2020. 12:34 ] @
@CoyoteKG, proslo je godinu dana, kakvi su utisci? :)
[ jmalic @ 08.01.2020. 13:52 ] @
Pobegao inostranstvo sigurno...:-)
[ anon70939 @ 10.01.2020. 13:08 ] @
^^ Skoro godinu i po :)
Slabije posećujem u poslednje vreme MZ pa ne videh pitanje

Dovoljno je reći da smo se skućili u NS :)

Supruga nije bila za NS, ona je više htela BG, pa je dogovor bio da dođemo prvo u NS, budemo par meseci pa posle BG i onda se odlučimo gde ćemo se skućiti.

Ali kako smo došli u NS, oboje smo pronašli poslove. Doduše ja sam nastavio remote da radim ono što sam radio pre, ali sam dao otkaz, pa za tih mesec dana otkaznog roka našao posao kao linux admin u jednoj većoj osiguravajućoj kući. Nisam sebe video baš u tom poslu jer je bio previše pasivan u odnosu na prethodni, pa nisam hteo da mi se produži ugovor. Bio sam bez posla 15 dana i opet odmah našao posao sa kojim sam prezadovoljan, bukvalno ono što sam hteo, DevOps/CloudOps...
Supruga našla odmah posao u nekoj banci. Da ne pominjem da u KG nije mogla godinama da se zaposli, da nađe neki posao a da nije prodavnica čarapa, fabričica ratluka i slično... Čak i pored dosta rodbine, poznanstava koje imamo u KG.

Generalni utisak za posao je da ga ovde ima baš dosta. I jednostavnijih poslova poput rada u kojekakvim buticima, marketima... nema lokala gde na izlogu ne piše da je potreban radnik/ca. Čak neretko srećem zatvorene lokale, na čijim vratima piše "zatvoreno zbog nedostatka radne snage". Bili na sajmu zapošljavanja, supruga ostavila CV na par mesta za neke fabrike, Aptiv i sl... Zvali je odmah posle nedelju dana. Čak savetnica na birou (što mi je neverovatno) našla neki posao, zaboravih šta...
Mada i pored toga, mnogi nam se ovde čude kako smo tako lako našli poslove, kad je u NS "jako teško za posao". Od stanodavca, do neke ženine familije, pa moja familija, bivše kolege... Šta znam, ili smo mi imali sreće, ili su oni previše probirljivi :)


Grad je površinski mali. Mislim da nije puno veći od KG, ali ima dosta više stanovnika. Sad bas pogledah, za 14 godina, NS je porastao za skoro 50%. Do posla nam treba 5-10 min. Savršen grad za bicikl. Jurnjava oko kupovine stana, oko papirologije i koječega, da sam to autom završavao nikad ne bih uspeo... Biciklom za čas sve.
Biciklističkih staza ima puno, možda se neko ne složi, ali ima "beskonačno" puta više nego u KG :D. Auto ne palim skoro uopšte. Samo kad idemo za KG i KI, ili u neku veću kupovinu, jedini razlog da ne teglimo peške i autobusima. Upropastih akumulator... prazan non stop.

Grad je živ. Puno ljudi na sve strane, non stop gužvanjac, vašari, neka dešavanja... Ispred gradske kuće stalno neke nove bine, štandovi, čudesa. U KG kad odemo, pusto i tužno. Evo opet smo fascinirani Dunavskim parkićem sada za ove zimske dane. Mada je prošle godine još bio i sneg, pa je bilo bajkovito.
Žena i ja smo šetači, prešli smo grad uzduž i popreko puno puta. Ima prostora za šetnju. KG baš i nema. Samo Šumarice, centar se obiđe za 10 minuta.

Sad možda malo i preterujem, ali primećujem ogromnu razliku u izrazu lica ljudi koje vidim na ulici, NS u odnosu na KG. U KG su ljudi nekako umorni, zabrinuti, zamišljeni....

Generalno ljudi... Šta znam... Ljudi su ljubazni, nekako distancirani u odnosu na KG. Doduše ja nisam preterano socijalna osoba, pa se ni ne družim puno. Osim sa ovih mojih par Kragujevčana koji su se doselili par godina pre mene. I sa bivšim kolegama.
Toliko sam čuo puta da se žale na Bosance, kako su upropastili grad, trte mrte... Ti koji se žale, nisu imali iskustva sa Kosovarima :D

Zakazivanje kod lekara, perfektno funkcioniše. I kod lekara opšte prakse, kao i specijaliste. Kad mi je zakazano, ne čekam ni minut. Odmah me prime. Nisam gužvu video nikad. Doduše moja doktorka radi uglavnom drugu smenu, što meni odgovara, pa je možda to razlog... Ali treba da skinem neko masni tkivo, zakazali mi za kraj jula, :D. To je isto kao i u KG :D.

Grejanje :), fenomenalno. U KG nema šanse da se počne sa grejanjem pre 15. oktobra makar pocrkali od hladnoće. Ne greje se noću (Osim za NG, Božić i par većih slava), pa čak ni u večernjim časovima. Ovde mi se čini da su radijatori non stop vreli.

Sad malo negativnih stvari :)
Gužve po MUP, bankama i kojekakvim institucijama, su enormno veće nego u KG. Uvenem kad treba da čekam nešto. U Intesi kojoj god, prosek čekanja da stignem na šalter mi je 45 min. Menjao sam dva puta adresu prebivališta, oba puta čekao oko 2,5h. Pošta isto... svuda su gužve.

Grad je preskup. Malo je reći da je sve bar 50% skuplje nego KG, a plate čini mi se nisu puno veće nego u KG. Bar što se tiče IT i bankarstva.
Kafići, restorani... to je sigurno puno skuplje. Pa recimo dnevni meni u KG je 250 din, ovamo gde god sam bio sa kolegama, nigde ispod 450 i to sa popustom za firmu. Prodavnice, takođe preskupe. OK, može da se prođe isto bar dvonedeljnim kupovinama u većim marketima.
Nema kafane nigde :D. Mada ja i nisam ljubitelj kafana. Ali primer, Gradska Pivnica. Jedno veče bili u šetnji, i kao ajd da svratimo u pivnicu na pivo. Ulazimo unutra, prilazi neka napucana hostesa sa spiskom i pita za prezime. Mi se začudili, kao i ona. Ladno mora da se zakazuje i za pivnicu :D.

Majstori... hoštapleri neviđeni. Skupi kao u CH da rade, a fušerišu najužasnije. Nisam mogao da ih smislim ni u KG, ali ovi ovde preteraše. A nisu bili "Bosanci" :).

Malo mi nedostaje društvo iz KG, ali opet ne preterano jer se vidimo jednom u mesec-dva. U poslednje vreme pre preseljenja smo se generalno i vidjali isto toliko. Jedina razlika sto sad kad bih hteo malo da izblejimo negde, treba 2,5h da vozim.



To je u principu tom da ne davim više.
Možda deluje da preuvelicavam, a mozda ima i malo toga da sebi opravdavam sto smo povukli taj korak.
Ne znam sta dodatno da kazem, jer nismo imali bas puno vremena. Kako smo dosli u NS, non stop smo u nekoj jurnjavi. Neki privatni problemi po familiji, pa jurnjava oko njih... To nam malo otezava sto smo udaljeni, pa je cimanje skoro svaki vikend za KG.
Ima jos dosta stvari koje nismo obisli, poput pozorista i slicnih desavanja.

Na kraju krajeva, vezano za temu, mislim da je bolji NS nego BG. Uskoro ce valjda i taj brzi voz, pa sve sto je u BG ce biti lako dostupno i odavde.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 10.01.2020. u 14:21 GMT+1]
[ djoka_l @ 10.01.2020. 13:43 ] @
Citat:
djoka_l:
Po svemu što su drugi rekli, Novi Sad je lepši, nekretnine i uopšte troškovi života su niži u NS. Ne preteruju, ja sam živeo 2 godine u NS
U Beogradu je skuplje, ali su plate veće.

U Beogradu su velike saobraćajne gužve, ali ja sam od 1999. do 2008. promenio dve adrese stanovanja, posao mi je promenio adresu 3 puta, ali sam u svakoj kombinaciji stizao peške za 25 minuta. Divnih 25 minuta da ostavim iza sebe dešavanja na poslu i stignem rasterećen kući.
Sada mi je posao na 15 minuta kolima.
To ne znači da svi koji stanuju i rade u Beogradu mogu da stignu za 25 minuta peške ili 15 minuta kolima, ali ja i mnogi drugi mogu.

POSAO. Ako ne misliš da ceo ostatak života provedeš u istoj firmi, u Beogradu ćeš lakše da promeniš posao. Tvoja žena će lakše da nađe posao. Tvoja deca će lakše moći da se upišu u vrtić, školu, gimnaziju, fakultet i nađu posao.

U Beogradu ćeš lakše stići do doktora (niko ne misli na to dok mu doktor ne zatreba).

U Beogradu ćeš lakše da registruješ auto (ovih dana u NS su bile nestašice registarskih tablica).

U Beogradu ćeš lakše moći da kupiš nameštaj, automobil, ma šta god da ti padne na pamet.

U Beogradu ćeš lakše da uradiš bilo šta za šta ti treba organ državne uprave.
NS ima Exit, Beograd sve ostalo.


Evo, da se vratim na svoj post od pre 17 meseci, da vidim da li sam te nešto slagao
Skupoća - istina. NS je skuplji od KG, ali i dalje jevtinije od Beograda.
Gužve i put do posla - istina. U Novom Sadu je sve bliže nego u BG, a kao i u ostatku Vojvodine, bicikl je zakon, a i biciklističke staze su na sve strane.
Posao - istina. Porediš NS i KG po pitanju nalaženja posla. Definitivno, Srbija ima TRI centra, BG, NS i Niš. Nalaženje posla je isto tako lakše kako ideš od većeg centra prema manjem.
Doktor - greška. Drago mi je da si zadovoljan zdravstvenom službom u NS. Nisam znao da su tako dobri.
MUP, državni organi - istina. Kao što sam ti napisao, sve je to brže i jednostavnije u BG.
Nameštaj, druga skupa roba - nepoznato. Nisi napisao da li si imao problem da se "skućiš"
Kafići, restorani - istina, NS ima EXIT, BG sve ostalo.

Uglavnom ,hvala što si i ostalima preneo svoje utiske, ako još neko ima namere da se preseli...

E, da o Lalama. To su generalno ljudi koji izbegavaju na svaki način konfliktne situacije, sve će da ti obećaju, ali ništa na kraju ne ispadne od toga. To i ravnica je moju majku (poreklom iz brdsko-planinskih regiona) najviše izluđivalo u Vojvodini (a živeo sam u Kikindi, Novom Sadu i Sremskoj Kamenici). Ne kažem da su ljudi generalno loši, naprotiv na površini su veoma ljubazni, ali nepouzdani i distancirani. Trebaće vremena da ih bolje upoznaš...

EDIT: A da, što se tiče banke, zaboravi Intesu i pređi u Vojvođansku banku. Ne iz lokal-patriotskih razloga. Generalno, Vojvođanska banka bi trebalo da bude prvi izbor za sve koji žive u Vojvodini, zbog svoje organizovanosti, poslovnosti i mreže filijala. Intesa ume da žestoko gnjavi, ja sam svojevremeno imao tamo neki VIP tretman. Više mi je vremena trebalo da završim bilo koji posao kod ličnog bankara, nego da u nekoj drugoj banci obavim istu stvar.

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 10.01.2020. u 14:58 GMT+1]
[ bananaphone @ 10.01.2020. 14:02 ] @
Citat:
CoyoteKG:
...
Možda deluje da preuvelicavam, a mozda ima i malo toga da sebi opravdavam sto smo povukli taj korak.
...


Odlican post, a sto se tice ovog dela, nema preuvelicavanja kad se opisuje subjektivni utisak - drago mi je da ste se snasli...
[ Shadowed @ 10.01.2020. 14:42 ] @
@CoyoteKG, ok, pola posla si obavio. Sad moras da se preselis u BG pa posle godinu i po ide uporedna analiza :)

Citat:
CoyoteKG: Grad je površinski mali. Mislim da nije puno veći od KG, ali ima dosta više stanovnika.

Ovo je tacno iako ti verovatno izgleda i manji nego sto jeste jer recimo na Telep, Adice, Slanu Baru, Klisu vrlo retko ides ako si uopste isao a oni su povrsinski prilicni.
U svakom slucaju, grad se siri, za koju godinu ce biti potpuno spojen sa Veternikom a mislim da i Jugovicevo planiraju da naseljavaju (tamo su sada njive i kasarna). Ja se samo nadam da ce to pametno biti gradjeno al' nisam bas optimistican.

Citat:
CoyoteKG: Savršen grad za bicikl. Jurnjava oko kupovine stana, oko papirologije i koječega, da sam to autom završavao nikad ne bih uspeo... Biciklom za čas sve.
Biciklističkih staza ima puno, možda se neko ne složi, ali ima "beskonačno" puta više nego u KG :D. Auto ne palim skoro uopšte. Samo kad idemo za KG i KI, ili u neku veću kupovinu, jedini razlog da ne teglimo peške i autobusima. Upropastih akumulator... prazan non stop.

Vidim, poslusao si me za bicikl :) Da je savrsen za bicikl... I nije, ali je verovatno najbolji u Srbiji. Ima prilicno staza, mada su neke u losem stanju (u futoskoj ulici pre svega a vrlo bitna).
Ovde se moze videti mapa staza (isprekidana plava linija). Jedino sto vidim da nije ispravno je most Slobode gde ne postoji prava biciklisticka staza vec samo za pesake (i to jedva).
Ako te pored funkcionalne voznje (da obavljas posao) zanima i rekreativna, predlazem dve rute: 1. Bul. Evrope prema auto-putu. Uradjena je staza skoro do auto-puta, dobra je, nema mnogo raskrsnica. Ima jedan nadvoznjak i jedan most, tako da imas malo uzbrdonizbrdice :) 2. Ides prema Ribarcu (Ribarsko ostrvo, koje zapravo nije ostrvo) i na onom putu gde je kaldrma se desno popnes na stazu. Odatle pravo dok imas volje :) Prvo ide staza pa put pa opet staza. Ide sve do Begeča (~14km).

Citat:
CoyoteKG: Toliko sam čuo puta da se žale na Bosance, kako su upropastili grad, trte mrte...

To je zasebna tema. Nije bas crno-belo, ali da ne nastavljam, navucicu trolove :)

Citat:
CoyoteKG: Sad malo negativnih stvari :)
Gužve po MUP, bankama i kojekakvim institucijama, su enormno veće nego u KG. Uvenem kad treba da čekam nešto. U Intesi kojoj god, prosek čekanja da stignem na šalter mi je 45 min. Menjao sam dva puta adresu prebivališta, oba puta čekao oko 2,5h. Pošta isto... svuda su gužve.

Ovo je sada malo i organizovanije. Bilo je jos gore. Ranije se za pasos islo u ponoc i cekalo do ujutru jer su primali samo odredjen broj ljudi. Ja sam tako cekao i bio prvi medju onim koji nisu prosli. Onda sam sledeceg dana prosao a ujutru dok sam cekao neko je na radiju slusao kako od sledeceg dana uvode zakazivanje online. Dupli baksuz :)
[ gilopile @ 10.01.2020. 15:43 ] @
Bravo Kojote. Kad neko hoce i ima energije, volje... uspece i u Bangladesu. :)
Nije lako sve to, novi grad, novi ljudi...Dobro ste se vi snasli za tako relativno kratko vreme.
NS nekako ima dusu, lep je to grad.
[ anon70939 @ 10.01.2020. 20:22 ] @
Citat:
djoka_l:
...
Skupoća - istina. NS je skuplji od KG, ali i dalje jevtinije od Beograda.
...
Doktor - greška. Drago mi je da si zadovoljan zdravstvenom službom u NS. Nisam znao da su tako dobri.
...
Nameštaj, druga skupa roba - nepoznato. Nisi napisao da li si imao problem da se "skućiš"
...
EDIT: A da, što se tiče banke, zaboravi Intesu i pređi u Vojvođansku banku....

Skupoća... Ne znam kako je u BG, ali verujem da postoji razlika u odnosu na period kad si ti bio ovde. Kažu ljudi da je sve enormno poskupelo zadnjih par godina. Valjda postao IT grad....
Doktor... Nisam hvala Bogu imao licno nekih problema. Ali tasta jeste, i uspeli smo da joj sredimo nekako da dodje u Kamenicu na institut. U KG su joj preporucili za taj neki pet ct skener, da postoji samo u Kamenici i na Banjici...
Namestaj... Bilo je jako jednostavno. Na Sajmu ima gomila tih prodavnica, ogromnih. A ja sam sve kupio u Lesnini koje nema u BG :P.

Ne mogu iz Intese zbog kredita... :)

Citat:
Shadowed:
Ovo je tacno iako ti verovatno izgleda i manji nego sto jeste jer recimo na Telep, Adice, Slanu Baru, Klisu vrlo retko ides ako si uopste isao a oni su povrsinski prilicni.
U svakom slucaju, grad se siri, za koju godinu ce biti potpuno spojen sa Veternikom a mislim da i Jugovicevo planiraju da naseljavaju (tamo su sada njive i kasarna). Ja se samo nadam da ce to pametno biti gradjeno al' nisam bas optimistican.
...
Vidim, poslusao si me za bicikl :)
...
Jedino sto vidim da nije ispravno je most Slobode gde ne postoji prava biciklisticka staza vec samo za pesake (i to jedva).
Ako te pored funkcionalne voznje (da obavljas posao) zanima i rekreativna, predlazem dve rute: 1. Bul. Evrope prema auto-putu. Uradjena je staza skoro do auto-puta, dobra je, nema mnogo raskrsnica. Ima jedan nadvoznjak i jedan most, tako da imas malo uzbrdonizbrdice :) 2. Ides prema Ribarcu (Ribarsko ostrvo, koje zapravo nije ostrvo) i na onom putu gde je kaldrma se desno popnes na stazu. Odatle pravo dok imas volje :) Prvo ide staza pa put pa opet staza. Ide sve do Begeča (~14km).
...

Sto se tice velicine, ne cini mi se, nego poznajem dobro KG :D. I KG ima takva naselja. A evo uradih i poredjenje.

Čak mi ovako ovo što je Google obeležio, ispada da je KG malo i veći, kad bi se odseklo sve ono iza žeželjevog mosta, i posle Klise oko autoputa.
Veternik nisu obelezili, pa je mozda veci za toliko.
Sto se tice bicikla, vozio sam ja njega stalno i po KG. Samo sto je ovde pesma za voznju u odnosu na kragujevacke uzbrdice :). A i staze... Vozio sam par puta rekreativno, recimo bas preko tog mosta slobode, i zaebah se pa sam vozio levom stranom, tu bukvalno ne moze da se mimoidje sa pesakom jednostavno, pa se spustio posle mosta i vozao pored Dunava sve do Petrovaradinske tvrdjave. Pa produzio pravo do Zezeljevog mosta, pa onda skroz do kraja Keja, tamo gde se uliva DTD, i nazad kejom ponovo do mosta Slobode, pa kuci... Zanimljiva deonica. Zaebano samo popeti se posle na Kamenicki put. To po bulevaru mi ne zvuci privlacno, verovatno nema gde da se zvera :). Ali ta staza pored Ribarca, video sam je kad sam pesacio do tog poluostrva. Onako, delovalo mi kao neki nasip. Deluje zanimljivo ako moze Dunav da se vidi :).
[ Shadowed @ 10.01.2020. 21:35 ] @
Nisam mislio u odnosu na KG, nego inace, cesto se zanemare ti delovi ali, kao sto rekoh, i sa njima jeste mali u odnosu na broj stanovnika.
Da, onim nasipom je svakako lepse. Moze vecim delom da se vidi ili Dunav ili suma pored obale. Ima i deo gde su kuce ili Karin (da) Komerc gde kopa sljunak, ali to je manji deo. Bul. Evrope nije toliko lep, vise je praktican (pravac, nema mnogo uznemiravanja kao po gradu i sl.).
[ anon70939 @ 11.01.2020. 11:07 ] @
Mislio sam da je mnogo veći od KG, jer od malena čujem kako je NS 2. po veličini, pa NI, i tek onda KG na 4. mestu.
I svaki put kad sam dolazio za NS, to bi bile kilometarske šetnje sa strinom po gradu, keju, pa do tvrdjave. A sve ostalo dugim bulevarima autom.
Tako da sam mislio da je grad jako velik, i zato se pogrešno izrazih da je mali :), kao prednost u odnosu na BG

Grad je taman, a širi se nenormalnom brzinom i ima prostora.
Eto po broju stavnika za manje od 15 godina za 50%. To je ogromna razlika, dok svi ostali gradovi stagniraju
Što kažeš, nadam se da postoji neki urbanistički plan

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 11.01.2020. u 12:18 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 11:36 ] @
"dok svi ostali gradovi stagniraju"

Beograd je no1 po broju doseljenika, siguran sam. Ako je sudeci po broju slobodnih parking mesta na nbg pre 3 godine i sada.
[ Shadowed @ 11.01.2020. 11:47 ] @
Po apsolutnom broju, verovatno. Relativno u odnosu na broj stanovnika, ne verujem.
[ anon70939 @ 11.01.2020. 11:53 ] @
https://www.google.com/publicd...per:037350&hl=en&dl=en


heh, od rođenja slušam kako BG ima 2 mil stanovnika. Što neko ne ispravi ovo na vikipediji
https://sr.wikipedia.org/wiki/...%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4

Citat:
Stanovništvo ‍
— 2011. 1.166.763
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 12:27 ] @
Ako racunas i okolna naselja, sigurno ima 2 miliona, nego bilo bi interesantno videti sledeci popis.
[ Shadowed @ 11.01.2020. 12:39 ] @
Metro area je 1,6M, eng. wiki. Naravno, ima i neprijavljenih a koji se i na popisu nisu izjasnili, ali svakako ne svaki peti stanovnik.

U svakom slucaju, kada se pogledaju podaci na onim google statistikama, vidi se da je u tom periodu od 2002 broj stanovnika u bg-u porastao za 22% a u ns-u za 50%.
[ anon70939 @ 11.01.2020. 13:35 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ako racunas i okolna naselja, sigurno ima 2 miliona, nego bilo bi interesantno videti sledeci popis.

Ispasce da hejtujem protiv BG, ali samo mi zanimljivo zvuci podatak...
Ali 0.9 mil mi malo previse zvuci za okolna naselja, pa da su u ta naselja ukljuceni i Pancevo, Mladenovac, Novi Sad, Zrenjanin...
No svakako nema veze sa temom
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 13:40 ] @
Dodji u Bgd oko 16h radnim danom, pa da vidis broj vozila na ulicama. Ovde uskoro ima potpuno da stane saobracaj u spicu, kao u Seulu ili LA nekada.
[ Shadowed @ 11.01.2020. 14:00 ] @
Jos ako se desi neki sudar, da vidis tek onda, tri i po miliona! :)
[ bananaphone @ 11.01.2020. 18:08 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ako racunas i okolna naselja, sigurno ima 2 miliona, nego bilo bi interesantno videti sledeci popis.

Ispasce da hejtujem protiv BG, ali samo mi zanimljivo zvuci podatak...
Ali 0.9 mil mi malo previse zvuci za okolna naselja, pa da su u ta naselja ukljuceni i Pancevo, Mladenovac, Novi Sad, Zrenjanin...
No svakako nema veze sa temom


Kao gastros koji dolazi svakih par meseci u BGD - mogu samo da kazem da se grad jako razvija i da je kolicina ljudi, gde god da se okrenes, mnogo uvecana u poslednjih par godina... Da li je to 2M, ja ne mogu da prebrojim, ali da je grad na granici pucanja, to je 100% tacno, i ako se infrastruktura dosta popravila i dalje se razvija.

Subjektivni utisak je da se mnogo ljudi doselilo.
[ anon70939 @ 11.01.2020. 21:21 ] @
Citat:
Shadowed: Jos ako se desi neki sudar, da vidis tek onda, tri i po miliona! :)

A za Božić i Uskrs, sudeći po praznim ulicama mislim da nema ni 200K stanovnika :)
[ Shadowed @ 11.01.2020. 22:10 ] @
Pa i nema. Svi otisli kuci ;)
[ bananaphone @ 12.01.2020. 09:57 ] @
Citat:
Shadowed: Pa i nema. Svi otisli kuci


Za NS
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2020. 10:08 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
Shadowed: Jos ako se desi neki sudar, da vidis tek onda, tri i po miliona! :)

A za Božić i Uskrs, sudeći po praznim ulicama mislim da nema ni 200K stanovnika :)


Izmedju nove i nove 2 godine grad se isprazni. Svi uzmu tad odmor ili otputuju negde, tako da taj period bas volim
da idem na posao :P
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2020. 10:08 ] @
Citat:
Shadowed:
Pa i nema. Svi otisli kuci ;)


Najverovatnije :P
[ anon70939 @ 12.01.2020. 10:27 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
CoyoteKG:
A za Božić i Uskrs, sudeći po praznim ulicama mislim da nema ni 200K stanovnika :)


Izmedju nove i nove 2 godine grad se isprazni. Svi uzmu tad odmor ili otputuju negde, tako da taj period bas volim
da idem na posao :P

Znam jer sam jednom prolazio kroz BG za Uskrsnje praznike i zaprepastio sam se koliko su prazne ulice bile. Cak sam jedini bio u kruznom toku na Slaviji :)
[ dr0id @ 12.01.2020. 23:05 ] @
Kad kazes sve skuplje bar 50% nego u KG, na sta mislis? Marketi (kao i obuca/odeca) su valjda univerzalni tj. istih cena, pijace nesto jeftinije od marketa; struja, gorivo, fon, net isti (dobro, infostan jeste poskupeo duplo u poslednjih 10-12 godina ali sigurno je i u KG). Jedino kafici/kafane/restorani (koji su opet tu negde ili jeftiniji od BG) ali opet, to je klasika, sve juznije od Arandjelovca je primetno povoljnije za ovdasnje cene, Beogradjani i Vojvodjani se redovno sokiraju kad odu negde dole...
Sto se klasicnih kafana tice, ima nekoliko plus par cardi i to je to ako ne racunamo ove nove turbo-fensi.
Citat:
djoka_l:
EDIT: A da, što se tiče banke, zaboravi Intesu i pređi u Vojvođansku banku. Ne iz lokal-patriotskih razloga. Generalno, Vojvođanska banka bi trebalo da bude prvi izbor za sve koji žive u Vojvodini, zbog svoje organizovanosti, poslovnosti i mreže filijala. Intesa ume da žestoko gnjavi, ja sam svojevremeno imao tamo neki VIP tretman. Više mi je vremena trebalo da završim bilo koji posao kod ličnog bankara, nego da u nekoj drugoj banci obavim istu stvar.


Ovo ni slucajno, ne verujem da ima gora banka od VB/OTP. Katastrofa salteruse, bankari, menadzeri, spori, mrzi ih da zive, ne znaju da rade, izmisljaju i tumace pravila u hodu, prave se ludi, itd. Kakva crna organizovanost i poslovnost...
U Intesi jeste katastrofa guzva ali bar rade brzo i nema da ne moze.

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 13.01.2020. u 00:46 GMT+1]
[ a1234567 @ 19.01.2020. 11:57 ] @
Citat:
CoyoteKG:
^^ Skoro godinu i po :)
Slabije posećujem u poslednje vreme MZ pa ne videh pitanje

Dovoljno je reći da smo se skućili u NS :)

Dobrodošao! Drago mi je da ti se Novi Sad dopada i da u njemu pronašao svoj novi život.
Doduše, pošto sam ovde i rođen, znam ga i kad je bio manji i mirniji. Tada mi je bio lepši.
Ili je to možda samo nostalgija, jer smo i mi bili mlađi ... i leši :D

U svakom slučaju, kakav je takav je, ne bih ga menjao. :)