[ zica49 @ 26.10.2018. 21:34 ] @
Rarabolu sa centralnim fokusom 180 cm iz 80-tih godina moram vratiti u funkciju.
Mehaniscki bez deformacija, parabola bez ostecenja osim sto su plijesan i vrijeme ucinili da ima pukotine na farbi,i jako je prljavo.
Ide pranje i brusni papir u svakom slucaju.
Koliko mislim materijal je nesto kao fiberglas ili epoxil a u njemu lim ili neka mreza sitnog rastera.
Znaci trazi se koja je to vrsta boje za popravak ovoga i svaki savjet je dobro dosao.
lp

[img][/img][att_img]
[ bogdan.kecman @ 27.10.2018. 00:46 ] @
uh, slabo tu boja radi posao, ako se pohabala mrezica to je kanta .... farba moze svaka koja je "microwave safe" ... znaci uzmes malo farbe u staklenu casicu za rakiju gurnes u mikrotalasnu i ako je mikrotalasna zagreje - ne valja
[ vladd @ 27.10.2018. 10:34 ] @
Bela mat, sto vise mat to bolje. Bez primesa metala i sto manje pigmenata.
[ eeestablishment @ 27.10.2018. 14:42 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
.................................... farba moze svaka koja je "microwave safe" ... znaci uzmes malo farbe u staklenu casicu za rakiju gurnes u mikrotalasnu i ako je mikrotalasna zagreje - ne valja


Svasta cu da naucim od tebe , prvo ona informacija o drvofiksu i staklu a sada ova fora sa farbom .....................

bravo . . .
[ zica49 @ 27.10.2018. 15:55 ] @
Upravo sam pogledao detaljnije.
Metal unutar antene je ok jer je cijela povrsina radio nepropusna do 18 GHz.Tu pocinje jedva primjetno curenje ali koga briga ne treba preko 7 Ghz.
Ostatak osim metala je stakloplastika. Vide se sa straznju stranu gdje ide mehanicki prihvat vlakna mreze i ostalo.
Po cjelom metalu ili mrezi sa obadvije strane ima sloj te stakloplastike ilii kako se vec zove u debljini cca 1,5 mm.
Kao sto slike kazu ima okrznuca i pukotina koje trebam bas temeljito ocistiti i ispuniti prebrusiti pre farbanja.
Sta upotrijebiti za to.
Ostecneja su uglavnom na periferiji antene.

Imam zelju da to poslije farbanja izgleda pefektno :)
[ vladd @ 27.10.2018. 21:18 ] @
To je reflektor za prijemnik, nije mikrotalasni predajnik da bi bila neophodna radiopropusna boje.
Ali, zbog refleksije nije dobro da bude sjajna povrsina, ne treba da reflektuje svetlost i greje prijemnik, vec da je rasipa.
[ bogdan.kecman @ 27.10.2018. 21:27 ] @
Citat:
eeestablishment:
sada ova fora sa farbom .....................


pazi samo, mora se OSUSI farba prvo :D .. posto razredjivac deluje sa mikrotalasnom 99.9% (mozda moze i da se zapali) ..

to sam video od francuza RF inzenjera koji je radio za mene na kipru ... kad treba se "popravi" antena koju su "sj123..ali" ...

ista fora kad ti otpadne sa lnb-a onaj poklopac, gurnes poklopac koji oces da stavis kao zamenu u mikrotalasnu, ako se zagreje nece radi posao..

@vladd, iz nekog razloga to njima jeste bilo bitno, ideju nemam zasto ... pretpostavljam da boja koja nije RF propusna "upija" umesto da "reflektuje" RF a to je onda gubitak signala... a matiras svaki posle sa sitnom smirglom posle farbanja

@zica, ovo deluje samo po ivicama da je propalo, te ivice ne reflektuju u lnb mozes cime oces :D ..
[ vladd @ 28.10.2018. 07:38 ] @
Radiopropusna bi upijala, ali bi signal dosao do mrezice, pa bi se reflektovao, na neki nacin za prijem je svejedno, osim vece cene i nepotrebe,
Da je u anteni(tanjiru ili povrsini) talasovod, koji prima( i predaje), tada bi radiopropusna boja bila obaveza. Kod ove antene, prijemnik je van tanjira, tanjir je koncentrator signala...
[ Java Beograd @ 28.10.2018. 09:56 ] @
Mojne da ulaziš u posao farbanje cele antene. Teško, komplikovano, ne-garantovani rezultati i još možeš da se zezneš sa izborom boje.

Jer, ovo kad se lepo opere i oriba nekim sredstvom tipa Arf, ima da zabljesne svojom belinom, i nikakvo farbanje neće biti potrebno.
Ono malo rđe po obodima sredi šmriglom i antirustom i sve šta će ti još biti potrebno je jedan jeftini sprej akrilne mat bele za te rubove.

I gotova stvar.
[ bakara @ 28.10.2018. 10:31 ] @
Slazem se sa javom...
isprskoj to axelom ili smac-om i ostavi da odstoji pa ces da vidis da ne treba nikakvo sredjivanje.

btw,
za sta sluzi ta antena?
Za satelitsku ili neki usmereni wifi?
[ zica49 @ 28.10.2018. 15:41 ] @
Usmjereni wi-fi.
[ bakara @ 28.10.2018. 15:54 ] @
Pa za koju daljinu koristis 180cm? :)

Ja sam sa 32db parabolom hvatao signal iz arandjelovca u Beogradu.
mislim da ce joj jedno dobro pranje biti sasvim dovoljno, a najveci problem ce biti vetar koji ce toliku antenu lako pomeriti ako je na nekoj visoj poziciji.
moja parabola je bila rupicasta pa sam imao problema sa vetrom.
[ zica49 @ 28.10.2018. 16:00 ] @
70 i neki kilometar :)