[ ststeva @ 25.01.2019. 14:41 ] @
Pozdrav,
Otvaram temu da bih pronasao nabolji nacin za finu regulaciju temperature prostorije koja se greje podnim grejanjem.

Imam u kuci sistem na kome se prizemlje greje radijatorski 96m2.
na spratu se deo od ukupdno oko 55m2 greje PODNIM grejanjem a ostatak grejem radijatorski.



Kotao je na pelet koji uz pomoc automatike i pogona na cetvorokrakom ventilu regulise temperaturu vode koja ide ka radijatorima u odnosu na spoljnu temperaturu.
Glavni termostat je u prizemlju jer su tu svuda radijatori i cak i kada se iskljuci kotao, jako retko padne temperatura ispod 30c.

Krug podnog grejanja je regulisan posebnim trokrakim ventilom sa kapilarnom termo glavom koji drzi temperaturu na polazu (35c-40c)

Ima li neko ideju ako da uspesno kontrolisem temperaturu u dnevnoj sobi gde ima podno grejanje? (ostatak koji se greje podno mi nije bitan)


Koju regulaciju koristiti uz sto manje ulaganja.

Mozda da zamenim termostatski ventil sa nekim termo motorom, ali sta da kontrolise taj termo motor?


http://www.etazgrejanje.com/katalog/termo-motor-652/
http://www.etazgrejanje.com/katalog/termomotori-7711-7710-7708/



[ pzec @ 25.01.2019. 15:12 ] @
Što isključuje glavni termostat, samo radijatore ili radijatore i podno.
Imaš posebnu pumpu za podno i posebnu za radijatore.
Da li postoji hidro skretnica ili je sve izvedeno sa glavne cijevi, polazni vod i povrat u 4K ventil.
Griješ 24 sata manjom temperaturom sve ili isključiš sve noći ili nekom drugom vremenu.
[ ststeva @ 26.01.2019. 06:53 ] @
On ne isključuje, samo daje signal sistemu da ode u modulaciju gde kotao smanji snagu na minimum. Kada je prelazni period onda se promeni u stand by da se isključuje jer se pokazalo ekonomicnije.

Postoji pumpa u kotlovskom krugu, druga pumpa gura vodu posle mešanog, a treća je posle trokrakog ventila samo za podno. (to je na spratu, dve etaže iznad kotla)
Hidro skretnica postoji ali kod kotla, pogledajte sliku.


Slika kad se radila kotlarnica.


Da li će biti uspešna regulacija ako bi thermostat palio i gasio pumpu za podno?
Kad pumpa ne radi voda ide minimalnom brzinom, skoro nikako, pod pritiskom pumpe iz podruma jer je sistem potopljeni.
[ pzec @ 26.01.2019. 09:45 ] @
Potpuna kontrola kruga grijanja i smanjena potrošnja energije.
Pumpa 2 za grijanje radijatora ostaje kako je i sad, u krug prema podnom treba postaviti pumpu 4, na način usko spojenih t-komada kako je prikazano na shemi.
Na zahtjev mjernog uređaja na mjestu iza pumpe 3 uključi se pumpa 4 i dodaje toplu vodu kroz regulacijski ventil u krug pumpe 3. Kad je postignuta temperatura pumpa 4 se isključi, pumpa 3 održava svoj krug do slijedećeg zahtjeva.
[ tihi2 @ 27.01.2019. 08:58 ] @
Prva stvar koja je važna je kolika je sada oscilacija temperature u sobi?
Ako je oscilacija oko 1*C (što se jako lepo oseti, meni mnogo smeta) onda se tu malo šta može uraditi na podnom grejanju.
Podno grejanje je jako tromo i izmena parametara ima efekat tek za koji sat.

Put kojim sam ja išao (ali za radijatorsko grejanje) je da se napravi regulacija. Prvo je važan vrlo osetljiv termo element (ja sam uzeo DS18B20) koji ima grešku merenja (koja mi nije važna jer mi je svejedno kad on meri 22.5 a stvarna temperatura je 22.1*C) ali se temperatura očitava na jednu decimalu.
Tako sam postigao da se temperatura referentne prostorije kreće u rasponu 22.3 +/- 0.11*C. I pored takve osetljivosti stvarna oscilacija u sobi je oko +/- 0.2*C jer je potrebno vreme da topla voda stigne u radijatore i da ih zagreje a takođe, radijatori greju i kad prestane potreba za grejanjem jer su puni vode.

Za podno bi regulacija morala biti samoučeća tj morala bi meriti parametre nekoliko dana (temperatura u sobi, poda, vode, napolju...) pa onda pomerati zahtev za regulaciju nakoliko sati unapred ("predvideti" da će pasti za 2 sata temperatura u sobi i odmah uključiti grejanje).

Svakako lep izazov, ali mora se prvo znati kako je sada i šta bi da se menja.
[ pzec @ 27.01.2019. 11:01 ] @
Grijanje prostora radijatorima je najbolje kada se regulira temperatura vode koja ulazi u radijatore, pumpa kruga radijatora treba raditi stalno. Isključivati pumpu radijatora samo ako se ne grije duže vremena.
Kako radijatori tako i podno grijanje zahtjeva regulaciju na nekom mjernom mjestu, regulator se podešava po potrebama i tako krug u kojem je pumpa ne prekida miješanje vode kroz krug, toplu vodu dodaje samo kada voda kruga bude ispod zadane vrijednosti.
Primjer je topla voda iz spremnika AT i krugovi grijanja.
Potrošnja tople vode iz spremnika je daleko manja nego da su pumpe grijanja kruga direktno spojene na spremnik.
U donju zonu spremnika se vrati samo hladna voda koja se ne može iskoristiti za grijanje kruga.
Shema regulacije krugova grijanja.
[ SG kamikaza @ 27.01.2019. 13:10 ] @
Na oko 20ak nezavisnih prostora(soba) od oko 100mkv, neke su imale i više, smo pre 7-8 godina radili regulaciju podnog grejanja + ventilaciju prostora.

Na podnom grejanju smo imali trokraki ventil sa motornim pogonom posle kog ide sonda koja meri t vode ka podnom.

U podu je bila montirana druga sonda koja meri t poda i njegove oscilacije. Ona je na kontroler bila spojena kao sonda spoljne temperature i zavisno od oscilacija temperature poda, urađene su korekcije t na ulazu u podno.

Kontroler je imao 5 ili 6 korektivih tačaka, koje su u zavisnosti od temperature poda, povećavala ili smanjivale zadatu temperaturu posle trokrakog ventila.

Drugi kontroler je bio zadužen za regulaciju ventilacije, tj vlažnosti i temperature samog prostora sa svojom sondom za temperaturu i vlažnost.

Kontroler sa komplet trokrakim i njegovim motornim pogonom pravi i prodaje jedna firma iz BG.
[ pzec @ 27.01.2019. 15:44 ] @
Opisana izvedba kontrole je u redu, mjerili ste trenutnu vanjsku temperaturu što ima smisla za korekciju i održavanja unutarnje temperature.
Ako je dodatak toj elektronskoj regulaciji bila izvedba razdvojena na dobavu tople vode na zahtjev potrošača onda ste imali dobro rješenje za kontroliralo nisko temperaturno grijanje, dobru iskoristivost energije.
[ SG kamikaza @ 27.01.2019. 18:05 ] @
Nismo se razumeli.
Umesto merenja spoljašnje t, merena je t poda.
Oscilacije u t poda su služile kao korekcija za povećanje ili smanjivanje t prolaza.

Zahtevi u tim prostorima se razlikuju od regularnih potreba, kao i onim o kojima je tema, ali sama izvedba možda posluži nekome kao ideja ka nekom drugom rešenju.

U njegovom slučaju, sobna temperatura može biti reper za korekciju prolaza.

Npr, ako dodje do porasta sobne t za recimo 0.1° vrši se korekcija polaza za 1-2° u +.
Nastavi da raste i dodje do 0.2° više od zadate, korekcija spušta polaz za 3-4°
Obrnutim redom ukoliko dolazi do padova t u odnosu na zadatu.
To bi podrazumevalo konstantan protok kroz podno grejanje, uz mogućnost dodavanja zaštite ukoliko je neophodna od pregrevanja t poda.

Naravno, u sve to treba uzeti u obzir i cenu takve investicije, jer ni kontroleri koji imaju takve opcije ne koštaju malo, a i ostatak automatik nije baš jeftin.
Dodatno bi trebalo neko vreme voditi evidenciju o kretanjima t u prostoru, i polako podešavati korektivne mere.
[ pzec @ 27.01.2019. 18:42 ] @
Sad je u redu, pogrešno sam protumačio ovo "Ona je na kontroler bila spojena kao sonda spoljne temperature"
Preciznije podešavanje sa više parametara je bolje.
Moguće riješenje je samo sa temperaturom vode u krugu, kako sam nacrtao, ako je masa veće temperaturu od zadane za vodu, dok se ne rashladi masa, prenosi svoju toplinu na mjesto kontrole i ne uključuje pumpu dobave.
Mjerenje temperature prostora bi moglo biti kao dodatni parametar, dok je temperatura prostora iznad zadane temperature ne uključuje se pumpa dobave. To je jednostavno za riješiti, zaštita pregrijavanje nije potrebna u toj izvedbi.
Za to riješenje treba jedan sobni termostat i drugi za mjerenje temperature vode, povezivanje serijski i dalje prema pumpi dobave.
Načina ima različitih, bitan je rezultat.



[ ststeva @ 31.01.2019. 12:35 ] @
Trenutna situacija je ovakva, kada kotao radi toplo je svuda ALI odrzavanje te toplote nije dobro...
U prizemlju trenutno temperaturu regulisu termo glave koje su na svim radijatorima.
Premestio sam termostat na sprat u dnevnu sobu gde je podno grejanje i sada su velike oscilacije.

Tersmostat je podesen na 22, on iskljuci na 22.2 pa temp raste do 22.8 zatim krene da opada, kada se kotao ponovo ukljuci na 21.8 temp nastavi da opada do 21.4 i tek sat vremena po ukljucenju kotla (Ili izlaska iz modulacije) temperatura pocne da se oseca, znaci jako je trom sistem i velika je oscilacija temperature sto mi se ne svidja nikako.
Cak se i u prizemlju gde su radijatori sve pomalo rashladi, nemam termometar dole ali se oseti.

Vreme ismedju iskljucenja i ukljucenja (ili modulacije) kotla je od 2-4 sata.

Objekad je dobro izlovan.
Zidovi: Cigla 7cm, staklena vuna 5 cm, blok 20cm, pa stiropor 5cm.
Podovi: 3 cm stirodur (prizemlje-podrum), 3cm kamena vuna (prizemlje-sprat)
Plafon na spratu: 20cm kamene vune


Imate li neku ideju za uspesnu regulaciju temeperature i naravno potencijalnu ustedu u grejanju?
PZEC je predlozio da se izvede jos jedan vod za podno grejanje sa jos jednom pumpom.
-Ja u pocetku nisam kompletno opisao sistem, evo crteza pa da ponovo razmatramo...

Deo na spratu gde je kombinacija podnog i radijatorskog grejanja je izveden sa T komacima fittinga
sa prelazom cevi sa 28mm na dve 25mm koje vode dalje na dva sabirnika/razdelnika.

Da li taj poseban vod voditi posle mesaonog ventila ili direktno iz hidro skretnice?
Da li ovaj sabirnik/razdelnik za radijatore na spratu ostaviti u sistemu grejanja prizemlja?

Kompletno grejanje je radjeno iz 4 segmenta (pocevsi od toga je se prvo grejalo sa Alfa rustik za etazno, pa dozidan sprat itd...)
kompletna prica ispala ovakva, a ja sad hocu da ulozim koliko treba da to optimizujem,
ugradjen je kotao na pelet pa bih voleo da sve radi kako treba.



Evo crteza izvedbe grejanja, nisam crtao ventile i sigurnosnu grupu.





[ tihi2 @ 31.01.2019. 13:46 ] @
Citat:
ststeva:Tersmostat je podesen na 22, on iskljuci na 22.2 pa temp raste do 22.8 zatim krene da opada, kada se kotao ponovo ukljuci na 21.8 temp nastavi da opada do 21.4 i tek sat vremena po ukljucenju kotla (Ili izlaska iz modulacije) temperatura pocne da se oseca, znaci jako je trom sistem i velika je oscilacija temperature sto mi se ne svidja nikako.
Cak se i u prizemlju gde su radijatori sve pomalo rashladi, nemam termometar dole ali se oseti.
To je baš ono što sam ti napisao:
imaš zadatu regulaciju 22 +/- 0.2 a zapravo dobijaš u sobi 22 +/- 0.7
Kada bi imao precizniji i osetljiviji termostat na zadatih 22 +/- 0.1 dobijao bi u sobi 22 +/- 0.4 što je prihvatljivo.
[ ststeva @ 31.01.2019. 13:59 ] @
Citat:
tihi2: To je baš ono što sam ti napisao:
imaš zadatu regulaciju 22 +/- 0.2 a zapravo dobijaš u sobi 22 +/- 0.7
Kada bi imao precizniji i osetljiviji termostat na zadatih 22 +/- 0.1 dobijao bi u sobi 22 +/- 0.4 što je prihvatljivo.


Trazio sam ali nisam nasao programibalni termostat sa osetljivoscu 0.1.
Ako znate neki predlozite..
[ tihi2 @ 31.01.2019. 17:58 ] @
Ne znam. Nisam ni ja našao. Zato sam ga pravio. Možda neko drugi...
[ SG kamikaza @ 31.01.2019. 18:04 ] @
Ja koristim dixell ic121, može i 111.
[ pzec @ 31.01.2019. 18:33 ] @
@ststeva
Problem koji si naveo ne možeš riješiti kontrolom, nego drugačijim spajanjem krugova grijanja i drugačijim načinom grijanja prostora od 0-24 za vrijeme sezone grijanja.
Prijedlog za moguće povezivanje.
https://i.postimg.cc/RhRTLDZ5/Umk-Y3-TF-1.jpg

[Ovu poruku je menjao pzec dana 31.01.2019. u 20:00 GMT+1]
[ tihi2 @ 31.01.2019. 19:41 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Ja koristim dixell ic121, može i 111.
I taj ima toleranciju +/- 0.5*C

@pzec
ststeva ima dobro grejanje svugde kad je uključeno. Problem je što se prekasno pali i predugo radi pa su oscilacije temperature u sobi prevelike. To se premeštanjem veza ne može rešiti.
[ SG kamikaza @ 31.01.2019. 19:49 ] @
Ne. 0d 0.0 do 25.
[ tihi2 @ 31.01.2019. 20:02 ] @
Na 39. strani tehničkih podataka piše
Accuracy (ambient temp. 25°C): ±0,5 °C ±1 digit


Edit:
Da video sam, na 22 strani piše
Parameter ST02 Summer differential 0.0 - 25.0 °C

Onda bi ovaj mogao da reši stvar.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 31.01.2019. u 21:14 GMT+1]
[ SG kamikaza @ 31.01.2019. 20:13 ] @
Jel govorimo o tačnosti merenja ili mogućoj diferenciji sobne temperature?

Treba ti parametar st02 ili st04 zavisno od toga koji je model kontrolera ili odabranog moda.

Probano malopre na 0.1... 23.0 zadato, 23.1 gasi grejanje, a na 23.0 startuje.
[ pzec @ 31.01.2019. 20:24 ] @
Za podno grijanje treba više kontrola, voda u cijevi iz pumpe, temperatura prostora, izračun trenutno, zatvaranje ili otvaranje ventila za regulaciju, pumpa promjenjive brzine i protoka, to bi moglo održavati stalno istu temperaturu površine i prostora koji se grije.
Uz ovo treba dodati i dobavu koja se isključi kad nema potrebe za toplom vodom u krugu grijanja i krug sa trenutnom temperaturom vode u istom održava sam sebe, do slijedeće potrebe dobave tople vode. To jedan bilo kakav termostat u prostoru ne može riješiti.

[ SG kamikaza @ 31.01.2019. 20:26 ] @
E to, o tome smo pričali 😉.
Ali da napomenem, to je kontroler za grejno/rashladne sisteme, uglavnom freonski, a ne sobni termostat. Cena mu je oko 100-110e.
Ali pruža mogućnosti više nego bilo koji sobni termostat.

Koristim 2 kom, a sa istima rukuje već više godina.
[ ststeva @ 01.02.2019. 12:11 ] @
Ima osetljivih termostata za inkubatore sa histerezom 0.1c za do 2000 dinara....medjutim meni to treba da stoji u dnevnoj sobi i zato bi valala neka varijanta koja moze lepse da se upakuje


Takodje je problem prenos signala bezicno sa sprata do podruma, mada bih za to mogao da iskoristim resenje koje sam napravio dok sam koristio elektro kotao.


Koga interesuje neka procita temu ispod.
Zobog preopterecenja mreze sam napravio sklop koji kada se ukljuci protocni bojler automatski iskljuci elektro kotao.
To sam resio uz pomoc bezicnog zvonceta
http://www.elitesecurity.org/t497988-0#3818201


Danas sam prebacio termostat u prizemlje gde su radijatori, otvorio skroz termo glave u toj prostoriji pa cemo da vidimo kako ce da se ponasa temperatura na spratu.

Hocu da prepravim sistem i ako treba da od hidro skretnice izvucem nove dve cevi i jos jednu pumpiu za podno grejanje kako bih razdvojio dve etaze.

Svi predlozi su dobrodosli, takodje ne bezim ni od neke dodatne elektronike kako bi sve usaglasio lepo.
Znam da mi sistem na spratu u produzetku prizemlja nije najsjajnije resenje ali sta je tu je, prepravicemo.

-Da li bi bila uspesna kontrola podnog kada bi se samo uz pomoc sobnog termostata iskljucivala pumpa u krugu podnog grejanja posle mesaonog ventila?


[ pzec @ 03.02.2019. 15:41 ] @
Prijedlog za riješenje grijanja 2 kruga radijatori i jedan podno.
Radijatori svi sa termo glavama, temperaturu vode prema radijatorima odrediti temperaturom vode u kotlu.
Radijatori trebaju raditi 24 sata sa što nižom temperaturom vode u kotlu.
Krug podno grijanja, regulacija može VTA 322 od 20°C do 40°C ili neki motorni pogon na VRG ventil.
Shema grijanja kombinacija radijatori i podno.
[ ststeva @ 29.10.2021. 20:02 ] @
Pozdrav drugari, evo da malo ozivimo ovu temu.

Napravljene su neke prepravke na sistemu u odnosu na slike sa pocetka. Semu i slike izvedbe imate ispod.
Zanemarite ova dva bojlera, nije bilo moguce izvuci poseban vod do njih sa jos jednom pumpom i grejanje njih se koristi sam kada je bas hladno i kotao radi intenzivno.

Postoje 2 termostata na 2 etaze. Kada bilo koji od njih ima potrebu za grejanjem kotao ce se ukljuciti, ili iz modulacije preci na visi nivo rada. To sam resio relejima koje vidite u ovoj spratnoj tabli.

U prizemljiu su radijatori i tu se temperatura polaznog voda regulise preko Heat On elektronike i cetvorokrakog mesaonog ventila, vodjena je po spoljnoj temperaturi.
Tu sve funksionise savrseno.

Na spratu je kombinacija podnog i radijatorskog (u spavacim sobama i susac u kupatilu).

Desava se sledeci problem i dolazi u nekim situacijama do pregrevanja prostora gde je podno.

Kada recimo prizemlje ima potrebu za grejanjem i ukljuci kotao, pumpa iz kruga podnog grejanja na spratu povuce vrucu vodu iz kotla i bespotrebno greje i previse zagreje prostorije.
Pretpostavljam da zbog smanjene temperature vode u podnom, trokraki ventil otvori i pumpa koja radi non stop dovuce vrucu vodi i greje bespotrebno.

Ima li neko ideju kako to da resim i sve u svemu napravim malo precizniju regulaciju temperature u prostoru koji se greje podno???
Rad sam da kupim jos neku elektroniku, mozda neki elektro ventil, ili pogon za trokraki....











[ pzec @ 30.10.2021. 20:59 ] @
Jedno od rješenja je dodavanje još jedne crpke PX koja će se uključiti samo kada je S1 manje od temperature koja treba biti na mjernom mjestu S1. Kada temperatura na kontrolnom mjestu prijeđe zadanu temperaturu, crpka PX se isključi i krug u kojem je crpka P3 se održava zatečenom toplom vodom u krugu, na takav način krug se i hladi, nema pregrijavanja. Možeš koristi neki NTC termostat. Spoj koji je prikazan posebno je način spajanja koje mora biti tako kako je prikazano.
Drugo riješenje je s elektromotornim ventilima i drugačijem spajanjem.
Shema povezivanja podno grijanje.
[ ststeva @ 31.10.2021. 08:36 ] @
Pozdrav Pzec,

Mnogo mi je uzak prostor u ormaricu za dodavanje jos jedne pumpe.

Sta mislis o dodavanju jednog elektromotornog ventila pre ili posle pumpe na polazu iz hidro skretnice?
Kad termostat ispuni svoje, iskljuci pumpu, i zatvori ventil, imam duple kontakte na relejima tako da bih mogao to da namestim.

E sad postoji drugi problem koji mi pada na pamet.
Ovo je ok sad dok radi u stand by rezimu i kotao se gasi. (prelazni period)
Kad bude hladnije i kotao bude radio u modulaciji onda sprat nece da dobija nista, dok termostat ne posalje signal.
Za prizemlje na heat on se stavi da radi u snizeno i on ce da gura neku toplotu u radijatore....

Jedino da savim dodatni prekidac koji ce da iskljucuje taj ventil u slucajevima kada kotao radi u modulaciji,
a da ga aktiviram u prelazom periodu kada dolazi do pregrevanja zbog prethodno opisane situacije.





[ pzec @ 31.10.2021. 10:01 ] @
Citat:
ststeva:
Desava se sledeci problem i dolazi u nekim situacijama do pregrevanja prostora gde je podno.


Pozdrav i tebi.
Problem koji imaš je podno grijanje, ne ostatak u tom dijelu prostora.
Elektromotorni ventil se može dodati na tvoje postojeće stanje. Neke prepravke su nužne i to bi bila lošija varijanta od onoga što sam predložio.
Podno grijanje je tromo, treba da se održava 24 sata dnevno, promjene nisu trenutne i zbog toga je najbolje održavati temperaturu površine poda stalno istu.
Umjesto klasične crpke PX možeš stavi naprednu koja može smanjiti brzinu i protok, tako može raditi isto kao i ova u krugu grijanja, razlika je što će dodavanjem tople vode manjeg protoka, održavanje biti ravnomjernije. Možeš dodati i crpku na način da istom upravlja Heat On kao što upravlja s onim djelom s kojim si zadovoljan. To su mogućnosti.
Što se tiče vremena kada kotao radi u modulaciji, sve je isto, tim novim termostatom odrediš 7°C manje od onoga što imaš iz 3-putnog ventila prije crpke PX koji je gruba regulacija. Bolje riješenje je jedino da svaki krug ima svoju regulaciju, svakako uz zamjenu postojeće crpke ako nije napredna i ne može mijenjati brzinu i protok. To je skuplje nekoliko puta od ovog što sam predložio.


[ tihi2 @ 01.11.2021. 06:40 ] @
Uzrok pregrevaja prostora nije podno već radijatorsko jer si podesio da termostat dobro reguliše prostorije gde su radijatori. Kad bi u sobi sa podnim bilo dobro onda bi verovatno u sobama sa radijatorima bilo hladnije.
Pitanje je i koji termostat koristiš, postoje posebni za podno koji se stavljaju u ploču ali bih rekao da ti koristiš termostat za paljenje kotla a ne za regulaciju temperature u podu.
Pitanje je i gde ti stoji termostat. Ako je u sobi sa podnim onda treba uzeti precizniji (tolerancija od +/- 1*C je dobra za radijatorsko ali jako velika za podno, mora bar +/- 0.5*C ili manje).
Taj trokraki mešni ventil ispred pumpe za podno na spratu bi trebao da reguliše temperaturu poda na osnovu temperature u sobi.
Možeš probati i ručno da regulišeš sa nižom polaznom vodom u prelaznom periodu a sa višom zimi, ali svakako se treba poigrati sa tom regulacijom jer ostatak sistema radi dobro.
Po meni, nedostaje ti regulacija polazne vode u podno na osnovu sobne temperature.
[ pzec @ 01.11.2021. 08:49 ] @
Po sobnoj temperaturi nije moguće precizno kontrolirati podno grijanje, treba kontrola tople vode koja se vraća iz kruga grijanja, to je jednostavan i jeftin način. Idealno bi bilo da program koji na osnovu temperature površine, ulazne i izlazne tekućine krugova i vanjske temperature, predviđa i podešava učešće tople vode na neki od načina, kao što sam predložio s dodatnom crpkom ili drugačije, može i 3-putni ventil koji se zatvori na strani tople vode, jedna crpka manje. Bitan detalj koji nije sporan da krug grijanja ne radi stalno, to je potpuni promašaj, treba da radi stalno, biti odvojen ili ne ovisno o izvedbi, da je tako onda bi uz zatvoren 3-putni ventil na strani tople vode došlo do hlađenja površine.
[ Taradrina @ 26.12.2021. 00:04 ] @
U podno ugraditi esbe vta 372 G1 20-55°C. Kraj priče.
U zavisnosti od podloge u prostorijama, T se kreće od 28 do 39°C. U kaseti ugraditi termomanometar za očitavanje T koja ide upodno. Običan 3MV bez motornog pogona i regulacije je NIŠTA.