[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 08:57 ] @
Pozdrav svima

Problem oko povezivanja da ne bih placao elektricara da li bi mogao neko da mi kaze sta i kako.


Elektricni sporet marke Beko model FSS66001GW.Prilazem sliku seme i mesta povezivanja




https://ibb.co/RpVz87T




https://ibb.co/gdxcbNw


Hvala unapred
[ gilopile @ 22.09.2019. 09:06 ] @
Laganica je to, mozes sam.

Sa leve strane skines ta 2 limena kratkospojnika/dzampera i tu povezes na svaki sraf po jednu zicu sa kabla crnu, crnu i smedju ( to su ti tri faze L1, L2, i L3)

Sa desne strane ostavis taj 1 kratkospojnik i na sredji sraf usrafis plavu zicu ( nula N 5 ) i na sraf ispod usrafis zeleno-zutu ( uzmeljenje imas onaj znak ).
Dobro stegnes i to je to.

Ako na kablu imas stopice onda jos bolje, a ako nema, niti je nalemljen, onda skini malo izolacije i dobro ga uvrti i onda gurni i stegni dobro.

Ako nesto nije bas najjasnije, slobodno pitaj i odgovoricemo ti, jer nije se zezati bas sa 230V pogotovo sto nemas iskustva.

Kada odradis, slikaj nam za proveru pre nego ukljucis u uticnicu.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 22.09.2019. u 10:20 GMT+1]
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 09:21 ] @
Hvala puno na odgovoru...kad odradim slikam :D
[ Java Beograd @ 22.09.2019. 09:22 ] @
Dragan je lepo objasnio. Bolje ne može.

Ja bih dodao i: slikaj par fotki i pre nego sve spojiš. Slikaj krajeve kabla koji si kupio.
[ gilopile @ 22.09.2019. 09:27 ] @
Obavezno slika pre ukljucenja da vidimo spojeve i da li je sve kako treba. :)
I kao sto Java kaze, slikaj i pre spajanja te zice na kraju kabla.
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 10:42 ] @
Citat:
gilopile:
Laganica je to, mozes sam.

Sa leve strane skines ta 2 limena kratkospojnika/dzampera i tu povezes na svaki sraf po jednu zicu sa kabla crnu, crnu i smedju ( to su ti tri faze L1, L2, i L3)

Sa desne strane ostavis taj 1 kratkospojnik i na sredji sraf usrafis plavu zicu ( nula N 5 ) i na sraf ispod usrafis zeleno-zutu ( uzmeljenje imas onaj znak ).
Dobro stegnes i to je to.

Ako na kablu imas stopice onda jos bolje, a ako nema, niti je nalemljen, onda skini malo izolacije i dobro ga uvrti i onda gurni i stegni dobro.

Ako nesto nije bas najjasnije, slobodno pitaj i odgovoricemo ti, jer nije se zezati bas sa 230V pogotovo sto nemas iskustva.

Kada odradis, slikaj nam za proveru pre nego ukljucis u uticnicu.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 22.09.2019. u 10:20 GMT+1]




https://ibb.co/6b2xjKT


crna i smedja nema :D jer ide crna i bela levo onda?I da li je bitno da li je prva crna ili bela?

[ gilopile @ 22.09.2019. 10:48 ] @
Jel kabel neko pravio ili je kupovni?
Da, ide bela onda, jer po svim mogucim standardima plava je nula, a zuto zelana uzmeljenje.

Raspored faza uglavnom nije bitan, tako da mozes L1, L2 i L3 ( crna, smedja i bela ) zasrafiti kojim god redom hoces na desnu stranu. Plava ide u N ( na sredji sraf desne strane i ostavis taj kratkospojnik za nulu ) i ostaje samo ispod nule da usrafis uzemljenje ( zuto zeleni ).
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 11:01 ] @
Kupljen pa sam ja napravio sa jedne strane suho vilu
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 11:16 ] @
https://ibb.co/xqsr8Fc.


Jel ovako? :-)
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 11:35 ] @
Citat:
gilopile:
Jel kabel neko pravio ili je kupovni?
Da, ide bela onda, jer po svim mogucim standardima plava je nula, a zuto zelana uzmeljenje.

Raspored faza uglavnom nije bitan, tako da mozes L1, L2 i L3 ( crna, smedja i bela ) zasrafiti kojim god redom hoces na desnu stranu. Plava ide u N ( na sredji sraf desne strane i ostavis taj kratkospojnik za nulu ) i ostaje samo ispod nule da usrafis uzemljenje ( zuto zeleni ).






https://ibb.co/xqsr8Fc.
[ gilopile @ 22.09.2019. 11:46 ] @
To mu je to. Odlicno.
Ako imas glimericu za svaki slucaj pipni po limariji sporeta kada ukljucis u 230V i pali jednu po jednu ringlu i rernu i vidi da ne probija.
99,99% je to ok spojeno, ali nikad se ne zna :)
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 11:51 ] @
hvala puno
[ dejanet @ 22.09.2019. 12:17 ] @
Vredi i proveriti uticnicu sa unimerom, pre spajanja.
[ gilopile @ 22.09.2019. 12:37 ] @
Ako radi sve u fullu, turi dzezvu i skuvaj nam sad po jednu kaficu :D
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 12:59 ] @
Opet problem...rerne rade i leva strana ringli a desna ne radi?
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 13:09 ] @
Citat:
gilopile:
Ako radi sve u fullu, turi dzezvu i skuvaj nam sad po jednu kaficu :D




Desna strana ringli ne radi :-\
[ SlobaBgd @ 22.09.2019. 13:29 ] @
Tako to biva kada povezuješ kablove po bojama.

Ovi naši vajni stručnjaci savetuju da vežeš crni kabl tamo, braon tamo a plavi ovde, a niko ne pita kako su kablovi raspoređeni u utikaču (viljušci) koju si sam povezivao.
Vrlo neozbiljno od njih. Pa ja i svoje kablove, koje sam ja povezivao na utikač ili produžni ili potrošač, proverim ommetrom. A da se pouzdam da će neko ispoštovati običaj (ne normu!) kod povezivanja kablova u trofaznom utikaču - nema šanse!

Otkači sve kablove sa šporeta i proveri na "viljušci" koji su faza (povezani na tri muška izvoda, viljušku), koji je nula a koji uzemljenje (piše na kućištu utikača), pa prema tom rasporedu veži kablove na strani šporeta, kao na donjoj šemi.



Kada to odradiš kako treba, proveri kako radi šporet pa se javi ovde sa rezultatima, ma kakvi oni bili. Je l' taj šporet garantovano ispravan?
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 13:42 ] @
Sporet je nov a evo slika iz vile i iz sportta.



https://ibb.co/5vh2Cty
https://ibb.co/CKDtrh3
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 13:52 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Tako to biva kada povezuješ kablove po bojama.

Ovi naši vajni stručnjaci savetuju da vežeš crni kabl tamo, braon tamo a plavi ovde, a niko ne pita kako su kablovi raspoređeni u utikaču (viljušci) koju si sam povezivao.
Vrlo neozbiljno od njih. Pa ja i svoje kablove, koje sam ja povezivao na utikač ili produžni ili potrošač, proverim ommetrom. A da se pouzdam da će neko ispoštovati običaj (ne normu!) kod povezivanja kablova u trofaznom utikaču - nema šanse!

Otkači sve kablove sa šporeta i proveri na "viljušci" koji su faza (povezani na tri muška izvoda, viljušku), koji je nula a koji uzemljenje (piše na kućištu utikača), pa prema tom rasporedu veži kablove na strani šporeta, kao na donjoj šemi.



Kada to odradiš kako treba, proveri kako radi šporet pa se javi ovde sa rezultatima, ma kakvi oni bili. Je l' taj šporet garantovano ispravan?




Da li bi trebalo odozgo na dole braon pa siva pa crna
[ SlobaBgd @ 22.09.2019. 13:57 ] @
Gde će ići koja faza - nije bitno, svaka od njih radi isti posao.
Glupo pitanje (mada svačega smo se nagledali po terenu): tebi u trofaznu utičnicu u zidu dolaze sve tri faze, je li tako? Proveri glimericom, nemoj da pretpostavljaš.

Što se tiče tvog vezivanja kablova, deluje mi sve OK.
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 14:04 ] @
Sve tri faze rade...u sve tri rupice svetli na glinerici da ga tako kazem
[ mjanjic @ 22.09.2019. 14:11 ] @
Da, samo za svaki slučaj proveri koja žica je uzemljenje, a koja nula, prema bojama žica sve je u redu, ali se nikad ne zna šta je električar radio.
Kod mene je npr. za trofazne priključke vodio žice direktno do glavne razvodne table, i kad sam jednom prilikom slučajno otkrio da u jednoj sobi ni na jednoj fazi trofazne priključnice nema napona, ukapiram da u razvodnom ormanu ima jedan snop manje nego što ima trofaznih priključnica... postavlja se pitanje dokle idu žice od te trofazne priključnice :)


Kakvih električara ima, bolje da ne pričam, a nabeđeni su da sve znaju najbolje na svetu, nema tog inženjera koji će da ih ubedi da nešto što oni rade ne valja i da može sutra da se zapali razvodni orman zbog njihovog fušerenja.
[ gilopile @ 22.09.2019. 14:20 ] @
Sve je ok spojeno, nema tu sta. I na samom utikacu je ok.
Dotegni 4 spoj, to je isto nula spojena sa dzamperom i plavom zicom, mozda tvornicki nije dotegnuta.
Naravno, ovo radis sa iskljucenim trofaznim utikacem.

Ukljuci utikac i meri ovo:
Ako glimericom imas sve 3 faze dok pipas na sam konektor L1 L2 i L3 u sporetu, mora sve da radi. Ili je sporet neispravan ili nemas jednu fazu. Glimerica moze ipak da svetli, to ne znaci da je faza oK.

Mozes promeniti redosled L1 L2 i L3 i proveriti sta onda radi a sta ne kako bi se eliminisao ako je problem do sporeta.

Ovo se sve jbg proveri za 5 minuta unimerom ko se razume i lako se dodje do resenja. Posto nemas unimer, probaj sa drugim redosledom samo faza, naravno.

Zuta i plava uvek mora da su na tim mestima.

[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 14:46 ] @
Reseno...plehcic za fazu nije lepo namesten.


Hvala svima
[ gilopile @ 22.09.2019. 14:47 ] @
Mislis plehic za nulu? Objasni sta tacno nije bilo ok.
[ SG kamikaza @ 22.09.2019. 14:48 ] @
Citat:
rikanovic84:
Sve tri faze rade...u sve tri rupice svetli na glinerici da ga tako kazem


Za potvrdu prisutnost faza pozajmi unimer.
To što glinarica svetli, može biti i od indukcije.
Ili 2 sijalice od 100w na red pa proveriti.

Mada je ovako na daljinu, dijagnostika čisto nabrajanje dok se ne ubode.


Citat:

Kakvih električara ima, bolje da ne pričam, a nabeđeni su da sve znaju najbolje na svetu, nema tog inženjera koji će da ih ubedi da nešto što oni rade ne valja i da može sutra da se zapali razvodni orman zbog njihovog fušerenja.



Na ovo ću reci HA HA...
Jer u mom slučaju, sa inzenjerijom koju su zadržali da radi u firmi, me često bude sramota da pričam da ne bih morao ja njima da objašnjavam gde greše! A imam i kolege koje sa trogidisnjom elektro školom, znanjem siju ove sa fakultetom i 30+ godina iskustva.

Ima svega, i ne treba tako generalizovati samo na osnovu nečije titule stečene školovanjem.
[ rikanovic84 @ 22.09.2019. 15:36 ] @
Citat:
gilopile:
Mislis plehic za nulu? Objasni sta tacno nije bilo ok.




Da da plehcic za nulu nije bio lepo stegnut
[ gilopile @ 22.09.2019. 16:12 ] @
Ok, dobro je.
[ x3mann @ 23.09.2019. 14:36 ] @
bas lep i praktican topic ,svaka Vam cast momci
mada ljudi obicno traze da im se sa trofazne prebaci na monofaznu ...bilo bi dobro da neko objasni graficki i to :-)
[ SlobaBgd @ 23.09.2019. 18:27 ] @
Objašnjeno je na uputstvu na zadnjoj strani šporeta:

[ gilopile @ 26.09.2019. 18:29 ] @
Sloba je objasnio kacenje na monofaznu.

Sporet je dosao sa kratkospojnicima i nije ih onda potrebno uklanjati, samo povezes tu jednu fazu na bilo koji steznik L1, L2 ili L3 ( tako ce ta jedna faza biti na svim elementima sporeta, umesto da je razdvojeno po fazama ), nula na predvidjeno mesto i uzemljenje i to je to. Dobro stegnes obavezno.

Ako nema kratkospojnika/plehica :), napravis ih od istog provodnika i sve povezes sa zicom isto kao i sa kratkospojnicima.