[ SG kamikaza @ 26.10.2019. 16:37 ] @
Ovde možete nastaviti diskusiju isključivo o Fujitsu inverter klima uređajima.
[ djalf @ 26.10.2019. 17:03 ] @
Ajd da se zapljunem ovde kao vlasnik 5 Fujitsu klima, modeli i objekat u potpisu. LGC imam od 2011, LU od 2016 a LLCA od 2017. Ja sam prezadovoljan ovim brendom. Jedino sto mi smeta sto novi modeli ne prate stare po snazi a ni ceni.
[ bordzija @ 27.10.2019. 16:39 ] @
Evo i ja da se zapljunem kao korisnik ženine fujitsu 12 llce. Najviše i najbolje za najmanje novca ubedljivo danas na tržištu. Zašto to kažem zato što imam i gomilu kineskih klima u vlasništvu koje sam održavam i servisiram po potrebi (pranje, čišćenje, zamena izolacije, popravak daljinaca)

Fujitsu jednostavno oduševljava svojom perfekcijom.
[ mr Jozza @ 28.10.2019. 02:16 ] @
Citat:
djalf:
Ajd da se zapljunem ovde kao vlasnik 5 Fujitsu klima, modeli i objekat u potpisu. LGC imam od 2011, LU od 2016 a LLCA od 2017. Ja sam prezadovoljan ovim brendom. Jedino sto mi smeta sto novi modeli ne prate stare po snazi a ni ceni.

Po snazi ne zaostaju, samo im je smanjen nazivni Pdesign, kako bi SCOP na papiru bio veći. U suštini su slični kao stari modeli što se tiče snage, a cene su po 100eur više. Mada je to tako sa svakim novim modelim. Svima su cene kasnije padale, sem LT-u.
[ djalf @ 29.10.2019. 11:04 ] @
Ok, a sta kaze Eurovent za ove nove, taj pdesign je tacan, manji, veci? Dzabe meni scopovi i ostalo ako ona ne moze da greje kao moja stara LGC na -15c. Treba da se smrzavam da bih imao scop.
E ove stare, pogotovo Nocriu treba da je slavimo ko sveca
[ mr Jozza @ 29.10.2019. 20:52 ] @
Novi modeli su zarad uštede struje i efikasnosti podešeni da manje "divljaju" sa kompresorom. Ali ipak bi trebalo da imaju snage ako ustreba. Eurovent kaže da imaju manje snage @-15°C ali je zato COP veći. Softverski su "uštrojene".
[ Alen23 @ 29.10.2019. 21:25 ] @
Jozza , sumnjam da su softverski uštrojene , to je samo slikanje za eurovent i mjerenje energetske efikasnosti.. Klime po tablici TC/PI imaju snage za sve izazove ...
Opet sve finese znaćemo kad se pocnu javljati korisnici novih modela..
[ Smig0l @ 30.10.2019. 12:43 ] @
Može pomoć. Koja je razlika izmedju ASYG 12KMTA -AOYG 12 KMTA i ASYG 12LMCE -AOHG 12LMCA?
Razlika je 30 eur. Oni su mi u izboru i viola ali prevashodmo me zanimaju vasa iskustva sa Fj
[ djalf @ 31.10.2019. 00:53 ] @
LMCE je proveren model, po snazi su tu negde kao moje LGC, ja sam sa njima prezadovoljan.
[ mr Jozza @ 31.10.2019. 09:02 ] @
Trebalo bi da su skoro pa iste po snazi, jedino što je KMTA za dlaku štedljivija, ali jos je nema niko odavde, to je novi model. Za izolovanih 30kvm obe će te ogrejati. Na oko vidim da KMTA ima R32 gas, LMCE je sa R410, KMTA ima jedan horizontalni usmerivač, LMCE ima dva (što je po meni bolja varijanta). Idi negde u salon pa pogledaj obe, možda estetika presudi 😁
PS: LMCE je sklopljen u Kini, a KMTA bi trebao da je Tajland

[Ovu poruku je menjao mr Jozza dana 31.10.2019. u 10:12 GMT+1]
[ Srdjan_bb @ 31.10.2019. 21:31 ] @
Treba mi pomoc oko kupovine klime za stan. Stan je oko 52mkv. I ima grejanje na elektricni kotao sa radijatorima u celom stanu. Mislim da je jacina 9kw (3+6). Uzeo bih neku inverter klimu da sto vise smanjim grejanje preko el.kotla. Grejao bih dnevnu sobu i hodnik. ukupno negde do 30kvm. Citao sam ovde po forumu i mozda bih isao na neku Fujitsu varijantu, pa mi treba pomoc oko modela. I da li skuplji modeli opravdavaju razliku u ceni u odnosu na jeftinije Fujitsu modele. Inace stan je u potkrovlju. Nova zgrada, izolovana po nekim sad standardima.

Recimo dilema:

Fujitsu asyg 12lmce 68.000din
fujitsu asyg 12llce 57.000din
fujitsu asyg 12kmta R32 72.000din
fujitsu asyg 12luca 80.000din
i jedan Daikin ftxb35c 60.000din

Kapiram ja da koliko para toliko muzike. Ali me interesuje neki bestbuy. Ili da preformulisem, vrede li ove skuplje klime doplate u odnosu na 12llce?

Hvala.
[ tvrdoglavi @ 31.10.2019. 21:45 ] @
Citat:
Srdjan_bb: Treba mi pomoc oko kupovine klime za stan. Stan je oko 52mkv. I ima grejanje na elektricni kotao sa radijatorima u celom stanu. Mislim da je jacina 9kw (3+6). Uzeo bih neku inverter klimu da sto vise smanjim grejanje preko el.kotla. Grejao bih dnevnu sobu i hodnik. ukupno negde do 30kvm. Citao sam ovde po forumu i mozda bih isao na neku Fujitsu varijantu, pa mi treba pomoc oko modela. I da li skuplji modeli opravdavaju razliku u ceni u odnosu na jeftinije Fujitsu modele. Inace stan je u potkrovlju. Nova zgrada, izolovana po nekim sad standardima.

Recimo dilema:

Kapiram ja da koliko para toliko muzike. Ali me interesuje neki bestbuy. Ili da preformulisem, vrede li ove skuplje klime doplate u odnosu na 12llce?

Hvala.

kod grejanja vrede, kod hladjenja ne. ako budzet dozvoljava onda je luca najbolja kupovina.

[Ovu poruku je menjao tvrdoglavi dana 31.10.2019. u 22:56 GMT+1]
[ Žoržomunze @ 01.11.2019. 19:14 ] @
Citat:
Srdjan_bb:
Treba mi pomoc oko kupovine klime za stan. Stan je oko 52mkv. I ima grejanje na elektricni kotao sa radijatorima u celom stanu. Mislim da je jacina 9kw (3+6). Uzeo bih neku inverter klimu da sto vise smanjim grejanje preko el.kotla. Grejao bih dnevnu sobu i hodnik. ukupno negde do 30kvm. Citao sam ovde po forumu i mozda bih isao na neku Fujitsu varijantu, pa mi treba pomoc oko modela. I da li skuplji modeli opravdavaju razliku u ceni u odnosu na jeftinije Fujitsu modele. Inace stan je u potkrovlju. Nova zgrada, izolovana po nekim sad standardima.

Recimo dilema:

Hvala.

S obzirom da imaš etažno grejanje i da bi klimu koristio za tih 30kvm mislim da ti je 12llce dovoljna.
[ Darko Nedeljković @ 02.11.2019. 07:06 ] @
Meni se uopste ne svidja kako ste ovako razdvojili teme da ja koji prekosutra planiram da kupim neki uredjaj vise nemam sanse da pitam za konkretne razlike izmedju Midea Mission i Fujitsu lmce... Razlika u ceni je 150 evra a ja pojma nemam dobijaju li se ista bolje performanse za tu doplatu.
[ SG kamikaza @ 02.11.2019. 07:46 ] @
Zbog loših iskustava sa načinom diskusije vlasnika različitih brendova, teme su razdvojene po istim.
Za interesovanje o određenom modelu, koristiti odgovarajuće teme.

Hvala
[ mr Jozza @ 02.11.2019. 10:09 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Meni se uopste ne svidja kako ste ovako razdvojili teme da ja koji prekosutra planiram da kupim neki uredjaj vise nemam sanse da pitam za konkretne razlike izmedju Midea Mission i Fujitsu lmce... Razlika u ceni je 150 evra a ja pojma nemam dobijaju li se ista bolje performanse za tu doplatu.

Ima tema o opšte tehničkim pitanjima. A da ti ovde odgovorim, jača je i više nego što je skuplja, gledano u procentima. Jedna ima jednoredni izmenjivač i kapilaru, i jedan usmerivač, druga dvoredni i EEV, pa manje gubi kapacitet na minusu, kao i dva usmerivača (krilca na unutrašnjoj).
[ mr Jozza @ 03.11.2019. 02:05 ] @
Danas se LT pali-gasi (u toku noći) ali juče je bilo 6°C i radila je konstantno na 208W (200W je stabilni minimum). Klima je trenutno jedino grejno telo u 60kvm, mod HEAT, fan AUTO, eko mod uključen (ograničen kompresor na 70% snage). https://i.imgur.com/C9OwsIx
[ Darko Nedeljković @ 04.11.2019. 11:50 ] @
Citat:
mr Jozza:
Ima tema o opšte tehničkim pitanjima. A da ti ovde odgovorim, jača je i više nego što je skuplja, gledano u procentima. Jedna ima jednoredni izmenjivač i kapilaru, i jedan usmerivač, druga dvoredni i EEV, pa manje gubi kapacitet na minusu, kao i dva usmerivača (krilca na unutrašnjoj).

Zahvaljujem na savetu. Na kraju sam odresio kesu i uzeo fujitsu luca model, taj bi trebao da je jos bolji, ne znam po cemu. Posto ce mi mozda trebato jos jedna, moze li ukratko poredjenje razlika izmedju Fujitsu Luca i Daikin Sensira, to su dva uredjaja identicne cene.
[ Romel68 @ 05.11.2019. 09:08 ] @
Ne mogu da se porede te dve klime. Sensira je ulazni model Daikina a Luca neka srednja-viša klasa (bar je ja tako razumem). Koncepcijski su jako različite i nisu namenjene za iste prostore. Sensira je više za spavaću sobu a Luca više ide u dnevnu. Uzeo si dobru klimu...
[ osmania @ 05.11.2019. 11:06 ] @
Zdravo,

Zanima me inverter klima posto mi drva i kompletno grijanje ide polako na zivce.
Radi se o kuci grijale bi se dvije sobe kuhinja i dnevni boravak spojeni su, sve ukupno oko 30 kvadrata visina plafona je 2,9 m. zelim da se moze nastimati da u 17 h dolazim sa posla da se ukljuci na 21 stepena u 22 h da se isljuci i ide na 18 stepeni. Takodje i ujutro tako kad ustanem da je toplo. Znaci uopste ne treba da se svaki dan grije po 24 h. Eh sad onaj vanjski dio bi stavio u garazu tako da ne bi bio napolju a garaza je zatvorena.
Treba mi vas savjet sta da ugradim?
Ovde je fokus na grijanje. De mi recite sta vi predlazete?
da li treba godisnji servis?

Al Danas sam imao razgovor sa jednom firmom kaze ovo tebi treba:

Fujitsu ASYG 12LLCE/AOYG 12LLCE

Pisem ovde jer mi se bas ova Fujitsu za oko upala. Sta vi kazete da li bi ova fujitsu mogla da ugrije ovo gore navedenu prostoriju? i da li je bolji izbor u poredjenju sa vivax?

hvala

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 05.11.2019. u 12:22 GMT+1]
[ osmania @ 05.11.2019. 15:33 ] @
Da li neko zna u Bosni gdje se mogu kupiti Fujitsu klime?
[ mr Jozza @ 06.11.2019. 21:01 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
mr Jozza:

Zahvaljujem na savetu. Na kraju sam odresio kesu i uzeo fujitsu luca model, taj bi trebao da je jos bolji, ne znam po cemu. Posto ce mi mozda trebato jos jedna, moze li ukratko poredjenje razlika izmedju Fujitsu Luca i Daikin Sensira, to su dva uredjaja identicne cene.

LUCA je u odnosu na LMCE dosta bolja za grejanje jer je jača, tako da će ti raditi tiše jer je rasterećenija
[ mr Jozza @ 06.11.2019. 21:05 ] @
Citat:
osmania:
Da li neko zna u Bosni gdje se mogu kupiti Fujitsu klime?

U BiH ti i nije povoljma cena za Fujitsu, u odnosu na recimo Daikin. Ako staviš spoljašnju u garažu, zaHebo si se debelo. Zalediće sva. Treba joj vazduha, i to puno.
[ osmania @ 07.11.2019. 10:30 ] @
Jedna firma nudi (kazu da su zime tu gdje ja stanujem pojake i oni kazu)
ASYG14LUC 5,4KW 900 Eura
al najbolje bi bilo da se za ovu odlucim
ASYG18KMTA 6.3kw 1100 Eura

ASYG18KMTA mislim da je ovo prejako za 30 kvadrata.

a druaga firma kaze da cu skroz da budem zadovoljan sa
ASYG12LLCE inverter 4kw 570 Eura

Ne znam sta radim.

Jozza spomenuo si Daikin, koji model daikin bi bio ekvivalentan ovim gore navedenim fujitsu?

hvala puno!

[ scoolptor @ 07.11.2019. 15:40 ] @
Dve LLCE devetke, i nema zime.
[ osmania @ 07.11.2019. 15:51 ] @
ima ti ta smisla. U bosni nema kupit ASYG09LLCE tek od 12ka
[ Darko Nedeljković @ 07.11.2019. 17:50 ] @
Citat:
mr Jozza:
LUCA je u odnosu na LMCE dosta bolja za grejanje jer je jača, tako da će ti raditi tiše jer je rasterećenija

Moram da napisem sta mi se ne svidja kod luca modela pre ugradnje i pustanja u rad, ne znam da li je tako kod drugih fujitsu modela...
Radi se o poklopcu unutrasnje jedinice, braco mila, pa sta je ono? Prvo ide jedan ruzan poklopac, pa preko njega jedan lep. Ta dva medjusobno i oba sa unutrasnjom jedinicom su povezana sa 60 nekih sitnih plasticnih polugica, osovinica, oprugica, spojnica, zupcanika, zabica i ostalih plasticnih govanaca. Sve je to vrlo tanko i krhko i kad za par godina plastika oslabi od stalnog zagrevanja i hladjenja i krene da puca, vlasnik moze samo da place. Jasno iz daleka se vidi da to nije napravljevo da sluzi 20 godina, nego da izdrzi 2-3 godine, potom popuca i da onda mora da se kupi drugi uredjaj. Ako neko hoce da otkupi uredjaj kupljen ove nedelje i uopste nije ugradjen (postavljena samo unutrasnja jedinica za spolju nisam imao vremena, rado cu da mu ustupim za 10% manje nego sto sam platio, a ja da kupim neki uredjaj sa normalnim poklopcem unutrasnje jedinice. Da li neko zna ima li sva ta silna tehnika za otvaranje poklopca neku svrhu, donosi li neku prednost u odnosu na uobicajeni poklopac, ili je to konstruktor smislio sa jedinom svrhom da unesreci vlasnika kad mu to ukrti i popuca?!
[ gti2 @ 07.11.2019. 18:09 ] @
Preteruješ...Plastika je kvalitetna, a isti mehanizam ima i LTCA.
Na redovnom održavanju (servis svake godine) imam više od deset komada, plus moje dve i ni sa jednom nije bilo problema.
Sve su stare 3-4 godine.
Na mojim klimama je alarm za čišćenje filtera isprogramiran na svakih 200 radnih sati pa izračunaj koliko je to otvaranja panela u grejnoj sezoni...
[ SG kamikaza @ 07.11.2019. 19:15 ] @
Citat:
postavljena samo unutrasnja jedinica za spolju nisam imao vremena

Uredjaj postavljas samostalno?
[ mr Jozza @ 07.11.2019. 19:57 ] @
Citat:
osmania:
ASYG14LUC 5,4KW 900 Eura

Ne znam sta radim.

Jozza spomenuo si Daikin, koji model daikin bi bio ekvivalentan ovim gore navedenim fujitsu?

hvala puno!

Kakvu izolaciju imaš na zidovima i plafonu? Ako nema izolacije, zaboravi na 12LLCE ili bilo koju 12-cu. 14LUC za te pare preskoči, jer za 1550 maraka imaš Sensiru FTXF50, klimu koja je jača od 14LUC, 18-ca a opet ume da troši samo 250W na minimumu (nežna u grejanju kao 12-ca). Ako imaš izolaciju, onda slobodno kupi 12LLCE, ne treba ti ništa skuplje. Ako nemaš izolaciju, onda je uradi, makar na toj strani, i makar na plafon sa gornje strane rasprostri vunu (onu u rolnama) preko najlona. Uvek je bolje kupiti slabiju klimu i ostatak para uložiti u izolaciju, jer ukupan osećaj je mnogo bolji sa izolacijom.
PS: Klima mora da radi non-stop. Ako misliš da je pališ samo kad dođeš kući, mučiće se da postigne temperaturu i biće ti hladno jer se zidovi ohlade. Eventualno da smanjiš na 20C, pa kad dođeš u kuću povećaš na 22, ali da je gasiš nikako.
[ mr Jozza @ 07.11.2019. 20:06 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
mr Jozza:

Moram da napisem sta mi se ne svidja kod luca modela pre ugradnje i pustanja u rad, ne znam da li je tako kod drugih fujitsu modela...
Radi se o poklopcu unutrasnje jedinice, braco mila, pa sta je ono? Prvo ide jedan ruzan poklopac, pa preko njega jedan lep. Ta dva medjusobno i oba sa unutrasnjom jedinicom su povezana sa 60 nekih sitnih plasticnih polugica, osovinica, oprugica, spojnica, zupcanika, zabica i ostalih plasticnih govanaca. Sve je to vrlo tanko i krhko i kad za par godina plastika oslabi od stalnog zagrevanja i hladjenja i krene da puca, vlasnik moze samo da place. Jasno iz daleka se vidi da to nije napravljevo da sluzi 20 godina, nego da izdrzi 2-3 godine, potom popuca i da onda mora da se kupi drugi uredjaj. Ako neko hoce da otkupi uredjaj kupljen ove nedelje i uopste nije ugradjen (postavljena samo unutrasnja jedinica za spolju nisam imao vremena, rado cu da mu ustupim za 10% manje nego sto sam platio, a ja da kupim neki uredjaj sa normalnim poklopcem unutrasnje jedinice. Da li neko zna ima li sva ta silna tehnika za otvaranje poklopca neku svrhu, donosi li neku prednost u odnosu na uobicajeni poklopac, ili je to konstruktor smislio sa jedinom svrhom da unesreci vlasnika kad mu to ukrti i popuca?!

Moj LT je proizveden 2011-te i još uvek poklopcu ništa ne fali. Poenta je da se poklopac prilikom ručnog podizanja radi čišćenja filtera podigne zajedno sa onom saćastom strukturom ispod poklopca. Kad je ugašena klima i poklopac spušten, treba prstima da povučeš "uši" koje se vide na slici: [img] https://imgur.com/a/DvA1VhT [/img]

[Ovu poruku je menjao mr Jozza dana 07.11.2019. u 21:31 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 07.11.2019. 20:57 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Uredjaj postavljas samostalno?

Generalno da, davno sam strucno osposobljen i time se bavio par godina, nego u ovom trenutku imam zdravstvenih problema plus morao sam da otputujem, pa i ovi sto su trebali da ugrade nisu uspeli da to zavrse na vreme. Rec je o vikencici, da li ce da se ugradi danas, ili sledeci put kad dodjem za 2 meseca, ili naredni za 4 meseca, nije neki medjunarodni problem. Problem je sto je doslo takvo vreme da lakse zakazes magnetnu rezonancu nego uslugu nekog majstora za odmah. Ovih dana te usluge montera grejanja i klima se zakazuju 2-3 nedelje unapred, a meni je to problem.
[ osmania @ 10.11.2019. 14:09 ] @
Citat:
mr Jozza:
Citat:
osmania:
ASYG14LUC 5,4KW 900 Eura

Ne znam sta radim.

hvala puno!

Kakvu izolaciju imaš na zidovima i plafonu? Ako nema izolacije, zaboravi na 12LLCE ili bilo koju 12-cu. 14LUC za te pare preskoči, jer za 1550 maraka imaš Sensiru FTXF50, klimu koja je jača od 14LUC, 18-ca a opet ume da troši samo 250W na minimumu (nežna u grejanju kao 12-ca). Ako imaš izolaciju, onda slobodno kupi 12LLCE, ne treba ti ništa skuplje. Ako nemaš izolaciju, onda je uradi, makar na toj strani, i makar na plafon sa gornje strane rasprostri vunu (onu u rolnama) preko najlona. Uvek je bolje kupiti slabiju klimu i ostatak para uložiti u izolaciju, jer ukupan osećaj je mnogo bolji sa izolacijom.
PS: Klima mora da radi non-stop. Ako misliš da je pališ samo kad dođeš kući, mučiće se da postigne temperaturu i biće ti hladno jer se zidovi ohlade. Eventualno da smanjiš na 20C, pa kad dođeš u kuću povećaš na 22, ali da je gasiš nikako.

Izolacija postoji:
Mislim da je sa strane 8 ili 10 stiropor, ove godine smo ubacili stolariju 5 komora sa dva stakla. Plafon nije izolovan.

Jel to dovoljno za 12LLCE, mada sto se tice love mogao bi sebi i FTXF50 priustiti. Al to je maximum.

I da idem preko dana da spustim temp na 18 a kad sam kuci da digen na 22 i to bi bilo ok.

eh sad se dvoumim izmedju 12llCE i FTXF50.

Jeidno me je strah posto su prostorije poprilicno velike, 3,5*4m i 4*4m a visina plafona 2,9 i prostorije su spojene.

ne znam sta vi velite?

hvala puno ekipa
[ bordzija @ 12.11.2019. 12:54 ] @
Pa dve 12 llce i nema da brineš, dvoredni izmenjivač u spoljašnjim jedinicama ti garantuje jeftino i dobro grejanje u svakom trenutku. To ti se sve uklapa u malo preko 1000e

E sad ja bih tu obavezno stavio i izolaciju na tavan ili plafon (rigips preko 10 cm vune)pošto vidim da ti je visok plafon.
Pitanje je šta ti je ispod tj pod... Još malo pa gotovo :-)
[ osmania @ 12.11.2019. 13:50 ] @
Kako trenutno stvari stoji ovo je moj uzi izbor:

1. DAIKIN Sensira FTXF50A/RXF50A 18000 Kapacitet grijanja (kW)6,00 Cijena 1600 KM + Ugradnja 3 God. Garancije
2. Fujitsu ASYG14LUC 14000 Kapacitet grijanja (kW)5.4 Cijena 1750 KM + Ugradnja 2 God. Garancije

I sad se izmedju ove dvije jos dvoumim.
[ toni67 @ 14.11.2019. 08:22 ] @
Foto finis nabavke inventera-stariji provereni Fujitcu12 LMCE ili novi model 12 KMTA.Novi model ima R32 gas, opciono WI FI, po slikama mi je unutrasna jedinica ruznija od LMCE i vidim da je spoljna laksa za 1kg.Koja bi preporuka bila iskusnijih forumasa razlika u parama je nekih 2-3000din. Pozdrav
[ scoolptor @ 14.11.2019. 09:25 ] @
Ako ti se ne zuri, sto se tice Wifi, ja imam LMCE, a svavako sam planirao da je zicno (CANBUS, direktni signali) i bezicno (Wifi, Bluetooth) povezem, samo trenutno nemam vremena za to. Mozda za nekih 4-5meseci. Cenim da ce u DIY varijanti 'upgrade' kostati 50tak eur, a svakako planiram da podelim to sto uradim sa drugima.
LMCE ima port za komunikaciju sa zicnim daljinskim upravljacem. Potreban je interface, i zicni daljinski.
Opcija je izrada elektronike koja direktno prica sa MCU-om klime, bez tog precenjenog interfejsa od 200eur, koja koristi isti komunikacioni protokol kao zicni daljinski.
Druga opcija je ubacivanje man-i-the-middle kontrolera izmedju IR prijemnika i MCU-a unutrasnje jedinice.
Ima tu stvari koje treba prouciti - upotreba intefejsa za zicni kontroler iskljucuje IR daljinsku kontrolu, itd.
[ toni67 @ 14.11.2019. 11:50 ] @
Wi fi mi je svakako zanimljiva opcija,bitno da postoji opcija i na lmce.Nekako naginjem ka LMCE problem je sto za ovu KMTA nema korisnickih iskustva jer je nov model.Meni je bitnije efikasnost prilkom grejanja, za hladjenje ce i jedna i druga da zavrse posao. Po karakteristika su tu negde jedino je ovde primetna razlika u P design-u sta je konkretno Pdesign vidi da se da je slabija vrednost na grejanju, kod KMTA molio bih upucenje da mi malo razjasne
12 LMCE Pdesign Cooling/Heating(-10°C) kW 3.40/3.50
12 KMTA Pdesign Cooling/Heating (-10°C) kW 3.4/2.5

[ scoolptor @ 14.11.2019. 12:51 ] @
Mozes i sada da kontrolises LMCE preko WiFija, ako platis.

Ovo su cene sa Ebay-a:

FJ-RC-WIFI-1 bezicni LAN interfejs $185
UTY-XCBXZ2 interfejs $95
UTH-CON konektor sa kablom

Znaci, jedno 300-350eur dok dodje kod nas.
[ Alen23 @ 14.11.2019. 13:00 ] @
Citat:
toni67:
Wi fi mi je svakako zanimljiva opcija,bitno da postoji opcija i na lmce.Nekako naginjem ka LMCE problem je sto za ovu KMTA nema korisnickih iskustva jer je nov model.Meni je bitnije efikasnost prilkom grejanja, za hladjenje ce i jedna i druga da zavrse posao. Po karakteristika su tu negde jedino je ovde primetna razlika u P design-u sta je konkretno Pdesign vidi da se da je slabija vrednost na grejanju, kod KMTA molio bih upucenje da mi malo razjasne
12 LMCE Pdesign Cooling/Heating(-10°C) kW 3.40/3.50
12 KMTA Pdesign Cooling/Heating (-10°C) kW 3.4/2.5

Ako gledas na snagu uporedi TC/PI tabele kod obe klime , pa vidi koja šta daje na odredjenoj T.. Tabele imas u service manualu .. Ne zamaraj se s Pdesignh puno , to mjeri energetsku efikasnost ..
[ scoolptor @ 14.11.2019. 13:47 ] @
Pogledao sam Design & Technical manual te KMTA klime. Koliko vidim, isto ti je potreban interfejs, UTY-TWBXF2, i Wi-Fi interfejs, pa je cena povezivanja na WiFi priblizno ista kao i kod LMCE modela.

Sto se tice hakovanja Fujitsu klima, mali problem je to sto za komunikacioni interfejs koriste japanske konektore, koje je tesko nabaviti : http://www.jam-net.co.jp/uploads/product/1350/2_1.pdf
Ali, ovaj problem se da resiti.
[ tvrdoglavi @ 14.11.2019. 21:49 ] @
Citat:
scoolptor:
Ako ti se ne zuri, sto se tice Wifi, ja imam LMCE, a svavako sam planirao da je zicno (CANBUS, direktni signali) i bezicno (Wifi, Bluetooth) povezem, samo trenutno nemam vremena za to. Mozda za nekih 4-5meseci. Cenim da ce u DIY varijanti 'upgrade' kostati 50tak eur, a svakako planiram da podelim to sto uradim sa drugima.
LMCE ima port za komunikaciju sa zicnim daljinskim upravljacem. Potreban je interface, i zicni daljinski.
Opcija je izrada elektronike koja direktno prica sa MCU-om klime, bez tog precenjenog interfejsa od 200eur, koja koristi isti komunikacioni protokol kao zicni daljinski.
Druga opcija je ubacivanje man-i-the-middle kontrolera izmedju IR prijemnika i MCU-a unutrasnje jedinice.
Ima tu stvari koje treba prouciti - upotreba intefejsa za zicni kontroler iskljucuje IR daljinsku kontrolu, itd.

nisam bas previse pratio diskusiju, ali ima da se dokupi interfejs za wi fi, oko 100 eura je.
[ toni67 @ 15.11.2019. 07:41 ] @
Hvala svim na dosadasnjoj pomoci i savetima.Jos mozgam i proucavam sta odabrati.Na osnovu specifikacija LMCE ima dva neka dodatna filtera Apple-catechin filter(po uputstvu ne pere se i preporucena zamena na svaka 3 meseca) i Ion deodorisation filter ( pere se i preporucena zamena na svake 3 godine) dok KMTA nema te filtere, Kakva su iskustva vlasnika Lmce klima sa ovim filterima , sta se desava sa ovim Apple-catechin filterom koji se ne pere kako ga odrzavati jer zamena na svaka 3 meseca po cenama na netu koje sam nasao nije isplativa,
[ scoolptor @ 15.11.2019. 09:25 ] @
@tvrdoglavi,
koliko znam, potreban je komunikacioni modul UTY-XCBXZ2, koji je oko $100, a kod nas nema da se kupi. Na izlazu istog je port sa jednozicnim 13V interfejsom, na koji se povezuju zicni daljinski, ili ti Wifi, KNX, MODBUS moduli,
koji kostaju $100-$250. Opet nisam cuo da ih ima kod nas.
Dok dodje do nas, to je 300eur.
A meni svakako treba CANBUS. Nisam cuo da ima takvih interfejsa.
Meni Wifi ne treba, ali ako se budem igrao i odradim nesto sa CANBUS-om, dodavanje Wifi kontrole je trivijalno.
[ Dexic @ 15.11.2019. 12:25 ] @
Citat:
toni67:
Hvala svim na dosadasnjoj pomoci i savetima.Jos mozgam i proucavam sta odabrati.Na osnovu specifikacija LMCE ima dva neka dodatna filtera Apple-catechin filter(po uputstvu ne pere se i preporucena zamena na svaka 3 meseca) i Ion deodorisation filter ( pere se i preporucena zamena na svake 3 godine) dok KMTA nema te filtere, Kakva su iskustva vlasnika Lmce klima sa ovim filterima , sta se desava sa ovim Apple-catechin filterom koji se ne pere kako ga odrzavati jer zamena na svaka 3 meseca po cenama na netu koje sam nasao nije isplativa,

Ignorisi oba filtera. Sve dok nemas neku mnogo ozbiljniju klimu, racunaj da su marketing samo.
[ bordzija @ 16.11.2019. 12:08 ] @
Ti filteri su obični marketing kartončići i mamipara, ja ih koristim za umesto osveživača vazduha- operem osušim i nakapam eterično ulje ma fino miriši :-)
[ tvrdoglavi @ 16.11.2019. 16:39 ] @
Citat:
scoolptor:
@tvrdoglavi,
koliko znam, potreban je komunikacioni modul UTY-XCBXZ2, koji je oko $100, a kod nas nema da se kupi. Na izlazu istog je port sa jednozicnim 13V interfejsom, na koji se povezuju zicni daljinski, ili ti Wifi, KNX, MODBUS moduli,
koji kostaju $100-$250. Opet nisam cuo da ih ima kod nas.
Dok dodje do nas, to je 300eur.
A meni svakako treba CANBUS. Nisam cuo da ima takvih interfejsa.
Meni Wifi ne treba, ali ako se budem igrao i odradim nesto sa CANBUS-om, dodavanje Wifi kontrole je trivijalno.

koliko ja znam dovoljan je UTY-TFNXZ1

https://www.fujitsu-general.co...ducts/split/optionalparts.html
[ scoolptor @ 16.11.2019. 17:39 ] @
@tvrdoglavi, ne znam. Ja na vise mesta nalazim da je za LMCA/E/ LUCA, prilikom upotrebe UTY-TFNXZ1, potreban odgovarajuci komunikacioni kit, koje se koristi i za ostale kartice za prosirenje.

Nisam nasao dokumentaciju na engleskom za UTY-TFNXZ1, ali iz dokumentacije na nemackom, se moze zakljuciti da se povezuje preko komunikacionog kita, za one modele, koji nemaju direktan port za zicni daljinski, a to su LMCA/E, LUCA, itd. LLCE nema ovu mogucnost.
Cena za taj modul WiFi je takodje veca od 100eur.
Tako da, po meni, bez 300eur nema nista. A to je vise od 50% vrednosti uredjaja.

[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 16.11.2019. u 20:18 GMT+1]
[ tvrdoglavi @ 16.11.2019. 20:50 ] @
vrlo moguce da si u pravu, ja sam samo na 24ku kacio direktno, koliko vidim po ovoj dokumentaciji to na 24lfc i ide bez adaptera

na manje nisam
[ mrbakero @ 23.11.2019. 00:18 ] @
Jel moze lezaj turbine da se podmaze sa motip ptfe teflonskim sprejom, i interesuje me ako neko ima Luca model one dole zabice 3 sto ima jel se izvade srafcigerom ili... i kako se izvlači maska jel vucem ka sebi ili na gore ili dole da bi je skinuo
[ mr Jozza @ 24.11.2019. 18:23 ] @
Suvi teflon je za podmazivanje plastike, metala itd, tako da bi trebalo da može. Skini naslage sa turbine, ako se zalepila prašina, samo gledaj da ne skineš tegiće kojima je turbina balansirana (ako ih ima). Te tri plastikice ispod klime sad gledam (na LT-u) i kao da ima da se zavuče ravni šrafciger uza svake. Nisam skidao nikada, pa nisam siguran. Pitaj Tvrdoglavog
[ mrbakero @ 24.11.2019. 23:15 ] @
Kazu na forumu da moze wd samo bez silikona
[ toni67 @ 25.11.2019. 07:29 ] @
Fujitsu 12 KMTA montirana. Preporuka za servis Tricko Nis

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 25.11.2019. u 08:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao toni67 dana 25.11.2019. u 20:38 GMT+1]
[ scoolptor @ 25.11.2019. 10:26 ] @
Plastificirani nosaci, tsk tsk tsk.
Salim se.
Neka te u zdravlju posluzi.
[ Romel68 @ 25.11.2019. 16:01 ] @
Sa srećom :)
[ toni67 @ 25.11.2019. 19:35 ] @
scoolptor i Romel68 hvala , kao i svima ostalima na savetima pomoci. Inace ovo mi je prvo iskustvo sa inventer klimom matora LG klima vec skoro 17 god sljaka samo u rezimu hladjenja u stanu u kome zivim bez problema(samo jedanput zamena kondezatora i veliki servis prosle godine) Juce je KMTA radila oko 2 sata za namenu koju je kupljena da greje dnevnu sobu i hodnik dok u kuhinji imam TA. Inace za boravak par puta mesecno mislim da ce ispuniti funkciju dok se ne uradi izolacija i zameni stolarija. VIdecemo kada bude velikih minusa za sada sam prijatno iznenadjen juce je vrlo brzo zagrejala obadve prostorije. Kakva je preporuka da li drzati auto mod uz zadatu temperatuturu 24,25 stepeni ili se preporucuje nesto drugo. Takodje zanima me da li je neko od vlasnika Fujitsu klima imao potrebe za ugradnjom grejaca tacne zbog zaledjivanja ili ce biti ok i bez toga
[ peca259 @ 26.11.2019. 07:51 ] @
Meni je samo jednom zaledila tacna,za deset godina, i to kad sam je prvi put stavio u eco mode.Ne znam da li ima veze ali desilo se.Inače kad je zaledilo klima radila bez problema a voda prelivala sa strane.
[ mr Jozza @ 26.11.2019. 19:41 ] @
U eko odu ograničiš kompresor na 70% snage, pa se ne zaleće ko blesav dok rafi defrost. Verovatno slabije otopi. Meni LT non-stop u eko modu, ne treba mi da divlja i bljuje vatru po sobi dok greje. Ovako je bolje.
[ Cronnin @ 29.11.2019. 20:42 ] @
Citat:
mrbakero:

Ja ne bih WD, to je samo privremeno rešenje da razmaže stvari. Najbitnije je da dobro očistiš ostatke prljavštine i koroziju. Posle toga stavi neku mast, ulje će da iscuri. Tvrdoglavi ima čoveka koji je ekspert za to :) ... samo ako se javi da preporuči nešto

Citat:
mr Jozza:

Mislim da Eco mode samo ne ide do setovane temperature već stepen-dva manje, pa se troši manje energije, a klima i dalje povlači svu snagu bez problema.

Ograničenje snage i brzine kompresora radi Outoor Unit Low Noise.
[ kibo68 @ 29.11.2019. 23:43 ] @
Citat:
Cronnin: Mislim da Eco mode samo ne ide do setovane temperature već stepen-dva manje, pa se troši manje energije, a klima i dalje povlači svu snagu bez problema.

Mislim da grešiš.

Tačno je da eco mod(economy) ograničava snagu kompresora na 70%(kao što kaže mr jozza)

Kad upalim klimu(12LLCE)ona sad ovih dana povuče na startu oko1600w,a sa uključenim eco modom neće preko 1150w.

Outdoor low noise smanjuje brzinu okretanja ventilatora i kompresora na spoljnjoj i tako smanjuje buku za 3db(čini mi se da je ta cifra).
Moguće je i da se malo smanji snaga zbog smanjenja broja okretaja kompresora.

Ovu mogućnost imam na 09LECA,ali je nikada nisam isprobao
[ mr Jozza @ 30.11.2019. 13:14 ] @
Citat:
Cronnin:
Citat:
mrbakero:

Ja ne bih WD, to je samo privremeno rešenje da razmaže stvari. Najbitnije je da dobro očistiš ostatke prljavštine i koroziju. Posle toga stavi neku mast, ulje će da iscuri. Tvrdoglavi ima čoveka koji je ekspert za to :) ... samo ako se javi da preporuči nešto

Citat:
mr Jozza:

Mislim da Eco mode samo ne ide do setovane temperature već stepen-dva manje, pa se troši manje energije, a klima i dalje povlači svu snagu bez problema.

Jok, piše u uutstvu, a i izmerio sam, ograniči se maksimalna snaga kompresora na 70%. Low outdoor noise ograničava ventilator spoljašnje, možda i kompresor, nisam se bavio time, jer nema potrebe. LT je tih u uslovima u kojima ga eksploatišem.
[ gti2 @ 30.11.2019. 16:35 ] @
Economy je kao što je rečeno oko 70% ograničenje.Outdoor low noise je procentualno mnogo manje jer npr LUCA ne dostiže potrošnju od 600W što bi bilo oko 30% snage.Meni je bolji ovaj low noise režim jer nema zaletanja kompresora, temperatura je realna (nema "laganja" kao u economy modu), a i ventilator radi kao bez ijednog moda. Moje LUCA-e stoje na trećoj brzini ventilatora (tu je i najmanja potrošnja, četvrtu ne računam jer je preglasna i prejaka za moje potrebe) i kad ih stavim na economy, ventilator 90% radi u drugoj brzini.U low noise modu je ventilator "poslušniji" i 90% radi u trećoj brzini.
[ Cronnin @ 01.12.2019. 01:18 ] @
Ja mislim da se tih 70 % se odnosi na potrošnju energije, a ne na snagu.
Low noise režim sigurno ograničava kompresor i snagu, i to radi mnogo bolje od economy.
[ gti2 @ 01.12.2019. 10:01 ] @
Angažovana snaga je direktno srazmerna potrošnji tako da je to isto.Ako klima radi sa 1kW snage, to će za sat vremena biti 1kWh potrošnje...
[ Cronnin @ 01.12.2019. 10:47 ] @
Ne radi se o tome, već da ti klima umesto sa 35>27 hladi sa 35>29, i naravno da će trošiti manje energije. Ako postoji neko ograničenje, verovatno je da je postavljeno na 100%.
[ kibo68 @ 01.12.2019. 16:42 ] @
Citat:
Cronnin: Ne radi se o tome, već da ti klima umesto sa 35>27 hladi sa 35>29, i naravno da će trošiti manje energije. Ako postoji neko ograničenje, verovatno je da je postavljeno na 100%.

Evo da se ne bi pogrešno tumačilo,iz uputstva za upotrebu uvoznika za Fujitsu

[ Cronnin @ 01.12.2019. 17:59 ] @
Sve smo to čitali (doduše nespretan je prevod sa engleskog, a i sam original je brzopleto napisan) , ali nigde ne piše koliko je ograničenje snage. Ja na meraču nisam video značajne pomake.
[ gti2 @ 01.12.2019. 19:04 ] @
Piše u prvoj rečenici.
Pomak na meraču ćeš videti ako rashladiš sobu i zatim uključiš klimu. U konstantnom radu, u zagrejanoj prostoriji nema razlike osim ako prostorija ima velike toplotne gubitke pa zahteva veću snagu.
[ mrbakero @ 01.12.2019. 20:45 ] @
Tvrdoglavi daj nekog za ciscenje i podmazivanje luce
[ Cronnin @ 01.12.2019. 22:39 ] @
Citat:
gti2:
Piše u prvoj rečenici.
Pomak na meraču ćeš videti ako rashladiš sobu i zatim uključiš klimu. U konstantnom radu, u zagrejanoj prostoriji nema razlike osim ako prostorija ima velike toplotne gubitke pa zahteva veću snagu.

Ne piše.
Ja ti kažem da nema, a ti zezaš.
[ gti2 @ 01.12.2019. 22:44 ] @
OK, odustajem.
[ kibo68 @ 01.12.2019. 23:42 ] @
Citat:
Cronnin:
Citat:
gti2:
Piše u prvoj rečenici.

Ne piše.
Ja ti kažem da nema, a ti zezaš.

Reci da se šališ?!
[ Cronnin @ 02.12.2019. 13:13 ] @
Ne šalim se. Da su hteli da pomenu snagu kompresora pomenuli bi je.
Tačka tri čak jasno upućuje na unutrašnju jedinicu. Vrlo zanimljivo.
[ Isaak @ 06.12.2019. 03:22 ] @
Evo da se javim sa utiscima. Postavljena klima jos 11.11., ali tek od 25. i merač potrošnje. U pitanju je Fujitsu asyg 12 LU, merač prosto pm001. Greje se prostor od oko 28m², odnosno, dnevna 16m² + kuhinja sa trpezarijom 12m². Spojeno je ogromnim prolazom, te se može smatrati kao jedna celina. Klima je postavljena na sred prostorije i duva dalje ka hodniku i sobama, no dok se ne sredi, tj. pregradi hodnik, vrata držimo zatvorena, kasnije će biti grejano 35m² sa hodnikom. Dnevna laminat ispod 2cm stirodur, kuhinja+trpezarija pločice. Izolacija zidova stiropor 8cm izlepljen, dok mrežica preko i lepak nisam stigao postaviti zbog vremena. Na jednom delu kuhinje nema izolacije, jer je iza ulaz na tavan, prostorija u "G", tj. negrejana prostorija u koju se ulazi spolja. Na plafonu staklena vuna 10cm, ali samo iznad dnevne sobe zasad. Prozori su drveni stariji, ali nisu loši.
Od 25.-29. dok su dnevne išle do 15°C, a noćne padale na 5°C klima je u proseku trošila oko 290Wh. Najniže što sam uspeo da vidim je 260W na sat potrošnja. Klima se često gasila. Kada prestane da greje vuče oko 10W za kontrolno okretanje turbine. Dok se turbina vrti na toj kontrolnoj brzini krilca se ne podižu, što mislim da je mana, jer deluje da pirka prohladno. Kako su krenuli ovi minusi i niže temperature potrošnja se povećala. Neki prosek za ove hladne dane je oko 600W na sat Iako je dobar model, često je radila defrost, recimo jednom u sat vremena, jer je vlažnost vazduha bila preko 90%, a temperature oko 0°C, prema mom mišljenju smrt za klime. Defrost traje oko 10-12 minuta od prestanka do ponovnog početka duvanja. U defrostu troši oko 700W, nakon defrosta se zaleti na 1300W, ali ubrzo smanji.
Na POWERFUL ili TURBO modu postavljeno na 30°C klima je najviše povukla oko 1850W i tada razbija od grejanja, što je super kad treba da se digne temperatura brzo, recimo za kupanje bebe i slično.
Smatram da je ova potrošnja od 600W u proseku za ove uslove velika, mada dobru ulogu igra ovo vlažno vreme. Ima tu još prostora da se ušuška kuća, a i pločice su zaista ledene.
Klima je postavljena na nosače koji su odvojeni od kuće, tako da nema nikakvih vibracija, a ni zvukova unutra, ni u kom modu ni pri bilo kojoj potrošnji.
Klima je setovana na HEAT mode AUTO FAN 23°C. Uglavnom i veliku većinu vremena za sada radi na 2. brzini što zaključujem po zvuku unutrašnje jedinice, tj. turbine.
Što se tiče komfora, polako se navikavamo na zvuk turbine, nije strašno jer je jednoličan i umirujući zvuk. Kad je malo toplije vreme i mala potrošnja utisak je da duva hladno, malo smeta, aliii..... I da ostane ova potrošnja koju sam naveo, ipak nema loženja i prljanja i mislim da ću se na proleće lepo nasmejati računima za celu zimu i da ćemo neke mane koje postoje kod grejanja klimom zaboraviti. Jednostavno je uključiš i ne razmišljaš, igraš se sa detetom, gledaš film, odeš u goste, pomisliš hajdemo kući/ treba ložiti, a ne ne ne..., tu je LUCA. Zaista smo prezadovoljni.
Pozdrav do daljnjeg.
[ gti2 @ 06.12.2019. 05:30 ] @
Stavi ventilator na treću brzinu i imaćeš nešto manju potrošnju.
[ Golden @ 06.12.2019. 08:22 ] @
Citat:
Isaak:

Klima je postavljena na nosače koji su odvojeni od kuće, tako da nema nikakvih vibracija, a ni zvukova unutra, ni u kom modu ni pri bilo kojoj potrošnji.

Moze neki info kakve si koristio antivibracione gume izmedju nosaca i zida ? Trenutno imam samo izmedju klime i nosaca, ali postoji jos jedan zvuk koji bi da eleminisem jer mi je na siporex bloku nosac.
[ kibo68 @ 06.12.2019. 15:47 ] @
Citat:
Isaak:
Evo da se javim sa utiscima. Postavljena klima jos 11.11., ali tek od 25. i merač potrošnje. U pitanju je Fujitsu asyg 12 LU, merač prosto pm001. Greje se prostor od oko 28m², odnosno, dnevna 16m² + kuhinja sa trpezarijom 12m². Spojeno je ogromnim prolazom, te se može smatrati kao jedna celina. Klima je postavljena na sred prostorije i duva dalje ka hodniku i sobama, no dok se ne sredi, tj. pregradi hodnik, vrata držimo zatvorena, kasnije će biti grejano 35m² sa hodnikom. Dnevna laminat ispod 2cm stirodur, kuhinja+trpezarija pločice. Izolacija zidova stiropor 8cm izlepljen, dok mrežica preko i lepak nisam stigao postaviti zbog vremena. Na jednom delu kuhinje nema izolacije, jer je iza ulaz na tavan, prostorija u "G", tj. negrejana prostorija u koju se ulazi spolja. Na plafonu staklena vuna 10cm, ali samo iznad dnevne sobe zasad. Prozori su drveni stariji, ali nisu loši.
Od 25.-29. dok su dnevne išle do 15°C, a noćne padale na 5°C klima je u proseku trošila oko 290Wh. Najniže što sam uspeo da vidim je 260W na sat potrošnja. Klima se često gasila. Kada prestane da greje vuče oko 10W za kontrolno okretanje turbine. Dok se turbina vrti na toj kontrolnoj brzini krilca se ne podižu, što mislim da je mana, jer deluje da pirka prohladno. Kako su krenuli ovi minusi i niže temperature potrošnja se povećala. Neki prosek za ove hladne dane je oko 600W na sat Iako je dobar model, često je radila defrost, recimo jednom u sat vremena, jer je vlažnost vazduha bila preko 90%, a temperature oko 0°C, prema mom mišljenju smrt za klime. Defrost traje oko 10-12 minuta od prestanka do ponovnog početka duvanja. U defrostu troši oko 700W, nakon defrosta se zaleti na 1300W, ali ubrzo smanji.
Na POWERFUL ili TURBO modu postavljeno na 30°C klima je najviše povukla oko 1850W i tada razbija od grejanja, što je super kad treba da se digne temperatura brzo, recimo za kupanje bebe i slično.
Smatram da je ova potrošnja od 600W u proseku za ove uslove velika, mada dobru ulogu igra ovo vlažno vreme. Ima tu još prostora da se ušuška kuća, a i pločice su zaista ledene.
Klima je setovana na HEAT mode AUTO FAN 23°C. Uglavnom i veliku većinu vremena za sada radi na 2. brzini što zaključujem po zvuku unutrašnje jedinice, tj. turbine.
Što se tiče komfora, polako se navikavamo na zvuk turbine, nije strašno jer je jednoličan i umirujući zvuk. Kad je malo toplije vreme i mala potrošnja utisak je da duva hladno, malo smeta, aliii..... I da ostane ova potrošnja koju sam naveo, ipak nema loženja i prljanja i mislim da ću se na proleće lepo nasmejati računima za celu zimu i da ćemo neke mane koje postoje kod grejanja klimom zaboraviti. Jednostavno je uključiš i ne razmišljaš, igraš se sa detetom, gledaš film, odeš u goste, pomisliš hajdemo kući/ treba ložiti, a ne ne ne..., tu je LUCA. Zaista smo prezadovoljni.
Pozdrav do daljnjeg.

Da bi se potrošnja smanjila potrebno je neko vreme, da zidovi i stvari akumuliraju toplotu.

Videćeš da će tad potrošnja pasti na 300w-350w.
Verovatno znaš da je najbolje grejanje klimom kada radi non stop.
[ Isaak @ 06.12.2019. 23:06 ] @
Citat:
Golden:
Citat:
Isaak:

Moze neki info kakve si koristio antivibracione gume izmedju nosaca i zida ? Trenutno imam samo izmedju klime i nosaca, ali postoji jos jedan zvuk koji bi da eleminisem jer mi je na siporex bloku nosac.

Malo drugačije sam uradio, nisam je stavljao na klasičan nosač, nego sam napravio nosač od cevi i ubetonirao skroz mimo zida i na njega klimu. Iako nije trebalo, stavio sam antivibracione gumice između nosača i klime.
post a picture

[ Isaak @ 06.12.2019. 23:54 ] @
Kibo68

Znam naravno, klima radi od 11.11. i održava 23°C.
Ne znam da li te plocice hlade toliko, bas su hladne. Kad ususkam i tavan preostali deo vunom i sredim do ktaja izolaciju onda cu znati. Meni je mnogo 600-700W na oko 0°C na 28m² i još ima zidna izolacija 8cm. 10cm bune je samo iznad dnevne, kad to sve spojim i zavrsim videcu. Mislim, nije meni mnogo para i da vuce i vise opet bolje od lozenja, ali iz prica ovde, mora to da ide nize sa potrosnjom, moram da zavrsim taj plafon i zid gde fali. A plpcice zrace hladno i zracice, dnevna 16m² laminat ispod 2cm stirodur.
[ kibo68 @ 07.12.2019. 16:45 ] @
Kad si već pravio nosač za klimu mogao si da ga napraviš niže,nešto kao što rade skandinavci.

Onda bi ti bio lakši pristup klimi za bilo kakvu intervenciju.
[ Isaak @ 07.12.2019. 16:57 ] @
Hteo sam, kao na betonskim stopama, ali kontam da malac ne gurne prst ili zicu, a i tu je u planu terasa da bude. Nije mnogo visok, tačno 2m, sve se radi sa zemlje oko nje. Ni na powerful modu se ništa ne oseti niti cuje u kuci, a bukvalno je na naspram nas. Kad izadjem i prislonim ruku ili glavu tacno se osete vibracije, cak i na nekom odrzavanju, a na vecoj potrosnji bas bas, a u kuci nista. Mogao je i bolje da se napravi nosac, ali sta da se radi...
[ ETNAPR @ 07.12.2019. 18:12 ] @
Sto se tice izolacije tog zida, samo pola posla si napravio, dok ne izolujes stirodurom taj betonski temelj.
[ mrbakero @ 07.12.2019. 21:38 ] @
Bili iz servisa ocistili klimu i podmazali biksnu koja se cula pomalo na Luca12, mislim da je za sada ok videcemo na dalje, nego mi se sada posle ciscenja cini da non stop duva jako, a ranije nije tako duvala, nisam je cuo da duva ranije nego je smanjivala kad dostigne, sad kao da stalno isto duva, setovana je na auto fan i na 24c i eko mode,sta moze da bude i moze li da se resetuje nekako ili sta vec, ili da nisu zeznuli nesto senzor ili gas

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 08.12.2019. u 08:29 GMT+1]
[ peca259 @ 09.12.2019. 08:43 ] @
Ja posle čišćenja,rasturio je kolega na sastavne delove, čini mi se ne mogu više da je nateram da duva jako kao nekada.Iako radi dobro čini mi se da nije kao pre.Verovatno je nešto sa senzorom a ne mogu da nadjem post ni uputstvo kako se senzor kalibrise.Mada kod mene možda utiče i druga klima pa mi "gasi" Fujitsu.
Inače počeo sam da koristim eco mode i nema više onog zaletanja posle defrosta,mnogo je bolje.
[ mrbakero @ 09.12.2019. 17:18 ] @
Nasao kako se kalibrise senzor, ako neko zna sta da stavim dole pored slova A koju cifru, i kad stisnem dugme Mode nece da bipne i dalje blinkaju cifre kako da potvrdim oba unosa, posle mode treba da bipne pa onda da se ugasi iz struje, to ne uspevam

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 10.12.2019. u 18:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 10.12.2019. u 18:35 GMT+1]
[ bordzija @ 12.12.2019. 11:31 ] @
Kakve su ove fujitsu ECO za 500 evra? Jel imaju dupli izmenjivač u spoljašnjoj jedinici? Da nije neki vivax/midea u pitanju? Vidim ima i wifi kontrolu.

[ scoolptor @ 12.12.2019. 12:26 ] @
Radi se o ASYG-KPCA
Izgleda da ima USB prikljucak u koji se ubode WiFi dongle.
[ Vlaja 011 @ 13.12.2019. 11:26 ] @
Kupujem 2 klime, snage 12-13.000BTU, za GREJANJE prizemne ezaže porodične kuće.
a u planu nam je u klimatizacija veće kuće.

Molim vas za sledeće informacije:

1. Oznake 2 najeftinija tipa-modela Fujitsu klima koji imaju dvoredni isparivač i EEventil u spoljnoj jedinici?

2. Oznake 2 najeftinija tipa-modela Fujitsu klima koji imaju dvostepeni kompresor, i čije je proizvodnje kompresor -Toshiba Japan, ili Toshiba Kina (Midea)?
[ Isaak @ 13.12.2019. 22:22 ] @
Danas na spoljnih 10°C i unutrašnjih nameštenih 22°C oko podneva fujitsu 12 Luca radi na oko 280W standardnih za ove uslove kod mene. Nakon toga spušta na oko 230W, na moje iznenađenje i drži tako nekoliko minuta. Zatim spušta na oko 190W i drži opet nekoliko minuta, nisam mogao da verujem. Nakon toga vraća na oko 300W i čekao sam opet, međutim morao sam da idem i nisam je više ulovio tako nisko. Supruga mi kaže da je jedanput videla da radi na oko 180W isto tako par minuta. Pod "par minuta" mislim 2-3 minuta, dakle nije ono da je uhvaćena na gašenju, nego radi neko vreme tako. Iako za moje uslove je to neodrživo, jedino možda kad poređam vunu po celom plafonu. Za sad samo na pola od 30-ak m². Zidovi 8cm stiropor. Lepo je videti da može ovako nisko. Inače kad se ustali da greje bez nekog stalnog otvaranja vrata baš lepe sitne korake u modulaciji ima, da ne kažem po 1, ali ide gore dole 3-4W. A kad npr. vetrimo opet ne skače naglo, nego povećava postepeno po recimo 10-20W na svakih par sekundi. Nije mi ovo mnogo bitno, ali za nekoga ko je veći detaljista od mene, ove je super prema mom mišljenju.
Hvala svima koji su me savetovali, a posebno onima koji su uticali da prelomim i kupimo Lucu, jako smo zadovoljni. Prva nam je klima, ali mislim da smo odmah uzeli pravo.
Pozdrav.
[ proleter. @ 13.12.2019. 22:34 ] @
Kupujem 2 klime, snage 12-13.000BTU, za GREJANJE prizemne ezaže porodične kuće.
a u planu nam je u klimatizacija veće kuće.

Molim vas za sledeće informacije:

1. Oznake 2 najeftinija tipa-modela Fujitsu klima koji imaju dvoredni isparivač i EEventil u spoljnoj jedinici?

2. Oznake 2 najeftinija tipa-modela Fujitsu klima koji imaju dvostepeni kompresor, i čije je proizvodnje kompresor -Toshiba Japan, ili Toshiba Kina (Midea)?

Najeftiniji Fujitsu sa dvorednim izmenjivačem i EEV ventilom su LLCE i ASYG12KPCA.Dvostepeni kompresor počinje nisam siguran od modela FujitsuASYG12LUCA / AOYG12LUCA ali kažem to treba proveriti.I u vezi ova dva modela gore navedena LLCE je jači za grejanje nego KPCA.
[ Vlaja 011 @ 23.12.2019. 14:17 ] @
Ove podatke o koriščenim kompresorima, je naveo kolega Nexteeen u jednom ranijem postu

09LLC koristi GMCC ASM89D10UFZB
12LLC koristi GMCC(kinez u saradnji sa Toshibom)oznaka je ASM98D10UFZA

07-09-12LM - Panasonic 5SS072XHA01
12 LMCE - GMCC ASM89D10UFZB

07-09LEC - Panasonic 5SS072XAA
12LEC - Toshiba DA89X1C-20FZ2

07-09LGC - Panasonic 5SS072XAA
12-14LGC - Toshiba DA89X1C-20FZ2

07 i 09 LU - Panasonic 5SS072XAA
12 - 14LU - Toshiba DA89X1C-20FZ2

09LT - Toshiba DA89X1C-20FZ2
12LT - Assy 808-884-80 twin rotary

09 - 12LDC Toshiba DA89X1C - 20FZ

14 AWYZ Nocria - Fujitsu 808 - 907 - 80

Dakle tek model LT ima Twin Rotary kompresor. i to od 12-ice
[ peca259 @ 24.12.2019. 13:16 ] @
Mogu samo da napišem da moj 12LGC Fujitsu radi evo već 11 godina,po maltene 6 meseci godišnje, i to uglavnom na maksimumu.Temperatura podešena na 28-30 stepeni.Koji god da je kompresor radi za sve pare.Dakle manje bitno da li je twin rotary,bar po meni.
[ NePa @ 27.12.2019. 11:22 ] @
Zdravo svima , moze li neko da mi okaci ovde eurovent sertfikat za F 09LMCA, 09LMCE, ne mogu da se snadjem na njihovom sajtu. Hocemo sa drugarom da vidimo kakav kapacitet imaju ovi uredjaji na -10, -15 i uz koji COP ... malo nam je hitno , hvala
[ SG kamikaza @ 27.12.2019. 11:44 ] @
https://www.eurovent-certifica...5217078&product_type=48576
[ NePa @ 27.12.2019. 12:04 ] @
Ok, hvala, ali tu nema onih grafika, bar koliko sam video sada, a koje sam ranije video ranije na forumu .. grafika gde se vidi kako kapacitet opada shodno spoljnoj temperaturi ... sa zadatim spoljnim i unutrasnjim temparaturama
[ SG kamikaza @ 27.12.2019. 12:13 ] @
Pa to i nije u EV tabelama.

Da li se to nalazi u Technical manual-u, nisam siguran.
[ NePa @ 27.12.2019. 12:35 ] @
Ovakva tabela za 09 LMCA ...
https://encrypted-tbn0.gstatic...WD3M9slXvA9bFUfmeIKHhBWl&s
[ SG kamikaza @ 27.12.2019. 12:37 ] @
Na isto mislimo.
Pokušaj google pretragu po modelu+load chart.
[ NePa @ 27.12.2019. 14:07 ] @
Ok .. recite mi samo koju unutrasnju T zadaje Eurovent kada klime testira na -7 i na -15 C ?

[Ovu poruku je menjao NePa dana 27.12.2019. u 15:20 GMT+1]
[ Alen23 @ 27.12.2019. 15:04 ] @
20 stepeni .. Krivulje koje traziš sam vidio kod gree i toshiba , kod fujitsu imas tabelarni prikaz kapaciteta spram vanjske T..
[ mirkobatocina @ 30.12.2019. 23:48 ] @
Koja tabela--krivulja ... za Gree ?Ja koliko znam Gree nema Evropski sertifikat i sve ostalo moze samo da ostane u domenu, sta je Kineski proizvodjac Gree(bez Evropskog standarda i pripadnosti) napisao na papiru.
Zasto stalno se mesaju "zabe i babe"..-- potvrdjene vrednosti i pisanje na papiru ?

Dajte podatke o Gree i Evropskom sertifikatu, pa da ravnopravno uporedjujemo specifikacije za razlice proizvodjace.
[ NePa @ 05.01.2020. 22:16 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Na isto mislimo.
Pokušaj google pretragu po modelu+load chart.

Snasao sam se, tj skinuo samo eurovent, dovoljno mi i to.

Imam jos jedno pitanje, koja je najjeftinija devetka i sedmica F koja ima dvoredni izmenjivac ? 09LLCE ima ili nema dvoredni ?
[ kibo68 @ 06.01.2020. 16:52 ] @
Citat:
NePa: Snasao sam se, tj skinuo samo eurovent, dovoljno mi i to.

Imam jos jedno pitanje, koja je najjeftinija devetka i sedmica F koja ima dvoredni izmenjivac ? 09LLCE ima ili nema dvoredni ?

09LLCE ima jednoredi izmenjivač,a 12LLCE ima dvoredi.

Ako me sećanje služi tek 09LTC ima dvoredi,i pored nje još imaju i nordijski modeli 09LTCB,09LZCN.
Novi Fujitsu 09KGTA ima izmenjivač sa 1,5 reda.
[ bordzija @ 06.01.2020. 23:33 ] @
Pre neki dan sam prolazio pored one prodavnice bele tehnike u sarajevskoj koja ima u izlogu klime. Vidim okačena nova fujitsu 12, uđem da se raspitam kaaad ono zamena za model llce 12

23 kg spoljašnja jedinica, jel ima neko informaciju dal su osakatili spoljašnji izmenjivač za ta 3 kg?
[ NePa @ 07.01.2020. 00:13 ] @
"kibo68 ....09LLCE ima jednoredi izmenjivač,a 12LLCE ima dvoredi."

ok, tnx
[ rovaccccc @ 08.01.2020. 20:10 ] @
Citat:
kibo68:
Citat:
NePa: Snasao sam se, tj skinuo samo eurovent, dovoljno mi i to.

09LLCE ima jednoredi izmenjivač,a 12LLCE ima dvoredi.

Ako me sećanje služi tek 09LTC ima dvoredi,i pored nje još imaju i nordijski modeli 09LTCB,09LZCN.
Novi Fujitsu 09KGTA ima izmenjivač sa 1,5 reda.

Imala je i luc 09 po spec.
[ EmaXX @ 23.01.2020. 19:42 ] @
Pozdrav Japanci. Ima li ko od vas 12LVC?
Ako ima volio bih cuti iskustva sa njom, jako je malo na internetu iskustava sa podnim/parapetnim klimama?
[ Darko Nedeljković @ 24.01.2020. 10:09 ] @
Da li je neko imao proem sa nosacima? Ja sam kupio najvece nosace koji se prodaju na trzistu i za LUCA model oni nemaju dovoljan raspon rupa. Morao sam da nosim u bravarsku radnju na stonu busilicu da razbuse dodatne rupe. Ali, to nije kraj problemima - nakon ugradnje nosaca, na kucu je trebalo postaviti 15cm stiropora, pa je nosac bio prekratak, tj. razmak izmedju fasade i klime bi bio premali. Zato sam morao nacrtati nosace po sopstvenim dimenzijama i dogovoriti sa radionicom da mi napravi. Ne mogu da verujem da niko ne prodaje gotov nosac odgovarajucih dimenzija, na moju srecu ja poznajem nekoliko ljudi koji se bave bravarijom pa mogu naruciti sve sto zamislim od metala, ali cenim da 99% ljudi nece tako lako naci radionicu koja ce im praviti metalne konstrukcije po nacrtu, na stranu problem da li ce uopste umeti da nacrtaju.
[ peca259 @ 24.01.2020. 12:31 ] @
Uzeo bih treću klimu za sobu od desetak kvadrata.Pored ove dve koje imam i sa kojima sam zadovoljan ne znam šta je trenutno najbolje za što manje para.Vidim da ima AOYG07LMCA / ASYG07LMCE za 47000 ali nema nikakvih iskustava.U principu radila bi sa relativno malom snagom ne treba mi nešto jako ali se bojim da se posle ne kajem što sam uzeo ovu.Računam da je bolji model od npr 09LLCA,tj serija klime.Gledao sam i onaj Bergen za 42000 što je kao gree lomo ali što više čitam sve sam neodlučniji.
Inače klimu kupujem zbog žene iako je jutros npr temp u sobi bila 21c a greje mi samo Fujitsu sa drugog kraja stana.Sa Daikinom ne mogu da grejem tu sobu jer deca zatvaraju vrata ili je isključen jer im je toplo.
[ tvrdoglavi @ 25.01.2020. 14:51 ] @
Citat:
peca259: Uzeo bih treću klimu za sobu od desetak kvadrata.Pored ove dve koje imam i sa kojima sam zadovoljan ne znam šta je trenutno najbolje za što manje para.Vidim da ima AOYG07LMCA / ASYG07LMCE za 47000 ali nema nikakvih iskustava.U principu radila bi sa relativno malom snagom ne treba mi nešto jako ali se bojim da se posle ne kajem što sam uzeo ovu.Računam da je bolji model od npr 09LLCA,tj serija klime.Gledao sam i onaj Bergen za 42000 što je kao gree lomo ali što više čitam sve sam neodlučniji.
Inače klimu kupujem zbog žene iako je jutros npr temp u sobi bila 21c a greje mi samo Fujitsu sa drugog kraja stana.Sa Daikinom ne mogu da grejem tu sobu jer deca zatvaraju vrata ili je isključen jer im je toplo.

Cemu dilema? Lmca svakako utegnutiji od LLCa, a dilema u odnosu na ostale pomenute van svake logike....pozz
[ tvrdoglavi @ 25.01.2020. 14:57 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Da li je neko imao proem sa nosacima? Ja sam kupio najvece nosace koji se prodaju na trzistu i za LUCA model oni nemaju dovoljan raspon rupa. Morao sam da nosim u bravarsku radnju na stonu busilicu da razbuse dodatne rupe. Ali, to nije kraj problemima - nakon ugradnje nosaca, na kucu je trebalo postaviti 15cm stiropora, pa je nosac bio prekratak, tj. razmak izmedju fasade i klime bi bio premali. Zato sam morao nacrtati nosace po sopstvenim dimenzijama i dogovoriti sa radionicom da mi napravi. Ne mogu da verujem da niko ne prodaje gotov nosac odgovarajucih dimenzija, na moju srecu ja poznajem nekoliko ljudi koji se bave bravarijom pa mogu naruciti sve sto zamislim od metala, ali cenim da 99% ljudi nece tako lako naci radionicu koja ce im praviti metalne konstrukcije po nacrtu, na stranu problem da li ce uopste umeti da nacrtaju.

izgleda si trazio na pogresnim mestima. poludeo bih da moram svaki nosac busiti.
[ tvrdoglavi @ 25.01.2020. 14:58 ] @
Citat:
EmaXX:
Pozdrav Japanci. Ima li ko od vas 12LVC?
Ako ima volio bih cuti iskustva sa njom, jako je malo na internetu iskustava sa podnim/parapetnim klimama?

to su uredjaji iz specijalnih serija, manjih, i svi su vrhunskiog kvaliteta. negde sam procitao tvoje pitanje za buku, evo ti odgovor za duzinu cevi:

https://www.fujitsu-general.com/eu/support/faq/split/0220.html
[ peca259 @ 25.01.2020. 20:25 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
peca259: Uzeo bih treću klimu za sobu od desetak kvadrata.Pored ove dve koje imam i sa kojima sam zadovoljan ne znam šta je trenutno najbolje za što manje para.Vidim da ima AOYG07LMCA / ASYG07LMCE za 47000 ali nema nikakvih iskustava.U principu radila bi sa relativno malom snagom ne treba mi nešto jako ali se bojim da se posle ne kajem što sam uzeo ovu.Računam da je bolji model od npr 09LLCA,tj serija klime.Gledao sam i onaj Bergen za 42000 što je kao gree lomo ali što više čitam sve sam neodlučniji.

Cemu dilema? Lmca svakako utegnutiji od LLCa, a dilema u odnosu na ostale pomenute van svake logike....pozz

Hvala na odgovoru.Gledam da dam sto manje para a brinulo me sto je klima sedmica I spoljna od 21 kg.Znam da nije presudna tezina ali nigde iskustava pa reko da pitam.Posle arcenja 12lgc od 11 godina Fujitsu mi prirastao za srce,a I treba biti realan sa potrebama.Ionako ostasmo bez zime.
[ bordzija @ 02.02.2020. 08:22 ] @
Ne treba se olako opuštati, globalno zagrevanje je upravo poznato po naglim skokovima i padovima temperature pa samim time višak kapaciteta uređaja nije na odmet ali obavezno sa dobrom modulacijom koja to sve pokriva i štedi električnu energiju. Nije isto uzeti llce ili nekog kineza jačeg kapaciteta, ovaj drugi će da se ponaša kao rasipnik.

Ne znam kako to nosač spoljašnje jedinice može da bude prekratak za neku klimu pa valjda se stave duži brezoni po potrebi i izbegnu pod jedan vibracije i buka a naročito toplotni most. Problem je kada ljudi ne planiraju izolaciju pa naknadno zatrpaju nosač i pokušavajući da odmaknu spoljašnju jedinicu, buše nove rupe.
[ Romel68 @ 02.02.2020. 19:41 ] @
Soba 17 kvadrata, izolacija slična mojoj , stiropor 5-ca spolja i po tavanu, samo stakla nisu troslojna nego PVC stolarija sa dvoslojnim LOW-e staklima, soba ima jedan zid do grejane prostorije i dva spoljna, jedan je prema negrejanom prostoru, orijentacija sobe (prozor) ka severu. Kapiram da ne treba neka jaka klima al nema ni bekap varijantu grejanja.

Šta je preporuka?
1. Daikin ftxbc35
2. Fujitsu LMCE 09
3. Fujitsu KPCA 12
Sva tri su tu negde sa cenom, šta je pametnije...kvalitetnije? Izvinjavam se moderatoru što postavljam u isti kontekst dve klime različitog proizvođača ali ne postoji nikakav drugi način da to uradim drugačije.Hvala unapred na odgovorima.
[ AndrijaGM @ 02.02.2020. 21:43 ] @
Pozdrav, da li je neko od vas imao problem sa prednjim panelom na Fujitsu LT klimi. Kada je upalim krene malo da se podize i odjednom se vrati u pocetni polozaj, kao da sklizne i nece da se otvori. A krilca se otvore i posle par minuta krene da duva. Hvala! (Btw. Klima je stara 2 i po godine)
[ peca259 @ 02.02.2020. 22:00 ] @
Citat:
Romel68:
Soba 17 kvadrata, izolacija slična mojoj , stiropor 5-ca spolja i po tavanu, samo stakla nisu troslojna nego PVC stolarija sa dvoslojnim LOW-e staklima, soba ima jedan zid do grejane prostorije i dva spoljna, jedan je prema negrejanom prostoru, orijentacija sobe (prozor) ka severu. Kapiram da ne treba neka jaka klima al nema ni bekap varijantu grejanja.

Šta je preporuka?
1. Daikin ftxbc35
2. Fujitsu LMCE 09
3. Fujitsu KPCA 12
Sva tri su tu negde sa cenom, šta je pametnije...kvalitetnije? Izvinjavam se moderatoru što postavljam u isti kontekst dve klime različitog proizvođača ali ne postoji nikakav drugi način da to uradim drugačije.Hvala unapred na odgovorima.

Ja gledao iste klime za trecu sobu I sto vise citam sve manje znam.Koliko sam video 09lmce je skoro ista kao 07lmce I ja se vodim cenom jer mi klima maltene ne treba pa onda je bolje kupiti jeftiniju.Mislim da sa Daikinom nema greske kad sam ja zadovoljan sa 25c onda je ovo sigurno bolje.
Ja imam kotao I radijatore I ta soba ima sunca pre podne pa mi nije frka I sa sedmicom.
[ peca259 @ 02.02.2020. 23:04 ] @
Hteo bih da pitam da li su kod 07 I 09lmce bucne spoljne kao npr 12lgc kod mene,tj da li ima onog zujanja kad rade na vecim snagama?Ja to ne cujem vec pitam zbog komsija mada ni nemam nikog toliko blizu ali mi je glupo da pravim buku.Kod Daikina cujem samo vazduh I zanima me da li je 07leca koja je valjda priblizna lmce tihZnam da ima korisnika sa leca klimama.
[ proleter. @ 03.02.2020. 08:55 ] @
Romel68
Šta je preporuka?
1. Daikin ftxbc35
2. Fujitsu LMCE 09
3. Fujitsu KPCA 12

Moja preporuka je Daikin ftxbc35.Snaga grejanja 3.5kw.Ima najnižu modulaciju od ova tri modela.Pošto se radi o relativno maloj prostoriji radiće bez gašenja.Fujitsu KPCA 12 je oslabljeni LLCE 12 i još nema nekih iskustva.Nije naslednik LLCE kao što neki misle.Fujitsu LMCE 09 je isto odličan ali je devetka tako da bi ti najviše odgovarao Daikin.
[ Golden @ 03.02.2020. 10:31 ] @
Poz.
uzeo sam polovnu slabo koriscenu klimu Fujitsu Ecolandia asyg35llcr
jako slabo ima informacija o tom modelu gde taj model spada posle llcc, kakav je naspram drugih u klasi.
Inace sam prezadovoljan radom u decijoj sobi 15kv :) odrzava na nekih 320w nisam za sada video ispod.
[ tvrdoglavi @ 03.02.2020. 12:22 ] @
Citat:
AndrijaGM:
Pozdrav, da li je neko od vas imao problem sa prednjim panelom na Fujitsu LT klimi. Kada je upalim krene malo da se podize i odjednom se vrati u pocetni polozaj, kao da sklizne i nece da se otvori. A krilca se otvore i posle par minuta krene da duva. Hvala! (Btw. Klima je stara 2 i po godine)

pukao ti je zupcanik sto dize panel
[ tvrdoglavi @ 03.02.2020. 12:23 ] @
Citat:
peca259:
Hteo bih da pitam da li su kod 07 I 09lmce bucne spoljne kao npr 12lgc kod mene,tj da li ima onog zujanja kad rade na vecim snagama?Ja to ne cujem vec pitam zbog komsija mada ni nemam nikog toliko blizu ali mi je glupo da pravim buku.Kod Daikina cujem samo vazduh I zanima me da li je 07leca koja je valjda priblizna lmce tihZnam da ima korisnika sa leca klimama.

lmca/lmce su tise od lec i lgc modela
[ tvrdoglavi @ 03.02.2020. 12:24 ] @
Citat:
Romel68:

Šta je preporuka?
1. Daikin ftxbc35
2. Fujitsu LMCE 09
3. Fujitsu KPCA 12

za 17m2 ja bih uzeo 09lmce ili cak 07lmce.
[ tvrdoglavi @ 03.02.2020. 12:26 ] @
Citat:
Golden: Poz.
jako slabo ima informacija o tom modelu gde taj model spada posle llcc, kakav je naspram drugih u klasi.
Inace sam prezadovoljan radom u decijoj sobi 15kv :) odrzava na nekih 320w nisam za sada video ispod.

to je model izmedju llcb i llcc, vrlo slican llcc
[ NePa @ 12.02.2020. 17:47 ] @
Drugar uskoro namesta 2 kom F, jos nije odlucio koje modele uzima. Lokal ima dva nivoa, jedan uobicajeni u nivou ulaza u lokal, a drugi ispod nivoa ulaza u lokal, takoreci deo podruma u zgradi. 1 uredjaj stavlja u gornjem delu lokala i to nije problem, a drugi u tom donjem delu koji mu sluzi kao magacin i u koji se silazi stepenicama iz gornjeg dela lokala. Znaci prva unutrasnja nije problem, interesuje me da li ce druga unutrasnja dole u tom magacinu koji se cesto koristi da bude problem jer mora da se postavi bar 3-4 m ispod kote spoljasnje ? Nisam siguran kako to bese kod Fujitsu ili nekih drugih invertera, tj moze li i koliko da unutrasnja bude ispod kote spoljasnje bez da se bilo sta sem uobicajene instalacije radi ? Hvala
[ rovaccccc @ 12.02.2020. 17:53 ] @
Mislim da nema problema.
Moji roditelji imaju vanjsku iznad unutrasnje.
Samo cijevi iz vanjske prvo idu malo prema gore,pa tek onda prema dole.

Svaki fujitsu model ima technical manual u kome je opisano koliko performance opadaju sa visinom.

Procitaj tabelu CAPACITY COMPENSATION RATE FOR PIPE LENGTH 5. AND HEIGHT DIFFERENCE

Po toj tabeli,u hladjenju je cak povoljnije da je unutarnja nize,a u grijanju postoje neki gubici,a kad je unutarnja iznad sve je obrnuto,ali su gubici toliko mali da ne vrijedi spominjati :)

[Ovu poruku je menjao rovaccccc dana 12.02.2020. u 19:14 GMT+1]
[ NePa @ 12.02.2020. 18:04 ] @
Ma ok, ali verovatno nije tolika visinska razlika kod tvojih, ovde mora da bude najmanje 3-4m unutrasnja niza od spoljasnje. Znas li odpirlike koliko je unutrasnja niza od spoljne kod tvojih ? A zasto kazes da cevi iz spoljasnje moraju da idu prvo prema gore, pa tek posle prema dole ?
[ scoolptor @ 12.02.2020. 18:07 ] @
IMHO, jedino ce morati da resi odvod kondenza pumpom, ako u podrumu nema prikljucak za kanalizaciju.
Prikljucenje ide preko sifona za klimu.
[ NePa @ 12.02.2020. 18:10 ] @
Zaboravio sam to da napisem, u donjem delu lokala postoji pored malog magacina kuhinja, kupatilo i mala kancelarija, tako da sa odvodom letnjeg kondenzata u donjem delu nema problema. Gornji deo lokala je oko 35m2, donji takodje 35 m2
[ scoolptor @ 12.02.2020. 18:14 ] @
Evo, iz dokumentacije AOYG09LMCE, za razliku do 5m u visini izmedju unutrasnje i spoljne jedinice, u obe kombinacije, pri grejanju i hladjenju, za duzinu cevi do 5m, gubitak kapaciteta je manji od 1%.
[ rovaccccc @ 12.02.2020. 19:12 ] @
Ma zanemarivo :)
0,5% na 5m ili 7,5 m

Na 10m ili 15m tek gubi 1 ili 2 % zbog visine :)
[ rovaccccc @ 12.02.2020. 19:17 ] @
Ne mogu se tacno sjetit.
Ali davno je bila prica u vezi ulja.
Spominjali su se uljni dzepovi.
Uglavnom prica majstora je isla u smislu da se ulje kao vraca u kompresor,pa zato valjda napravit malo uzbrdice :)

Ima ovdje strucnih,vjerujem da ce odgovoriti kad vide.
Primijetih da su aktivni jos uvijek :)
[ zoxor @ 12.02.2020. 19:35 ] @
Treba da se ispostuje maksimalna dozvoljena visinska razlika pored toga je potpuno

nebitno da li je spoljna jedinica visa ili niza od unutrasnje jedinice.

Nema potrebe za bilo kakvim dodatnim radovima kao sto su uljne zamke to je bilo nekad za druge vrste freona.

[ tvrdoglavi @ 12.02.2020. 19:50 ] @
Max Height Difference za 12ke fujitsu je 15m. ostalo je zoxor pojasnio.
[ NePa @ 12.02.2020. 23:55 ] @
Ok, jasno sve, tnx
[ ZoranObradovic @ 13.02.2020. 18:08 ] @
@ proleter.

Koju klimu koristiš?

[ proleter. @ 13.02.2020. 18:37 ] @
Imam dve LLCE12 ulazni model.Oni podaci gore su sa Euroventa zaLLCE.
[ Golden @ 18.02.2020. 09:27 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:

da li bi trebao da proverim kolicinu gasa svako startovanje na grejanju cuje se sistanje gasa u spoljnoj jedinici a i u unutrasnjoj pri startovanju u gasenju. Inace greje odlicno na 1600w potrosnje daje 56C sa onim IC sam merio (powefull mod)
na setovanih 22C trosi 330w ne manje jer se ugasi.
[ zoxor @ 18.02.2020. 10:42 ] @
Ako temperaturna merenja upucuju na to da uredjaj dobro radi ne preporucujem prikljucivanje manometara

za proveru pritisaka jer samim prikljucivanjem i skidanjem creva/manometara gubi se neka kolicina

rashladnog sredstva koja sa obzirom na vrlo malu kolicinu u samom uredjaju nije zanemarljiva.

Inace nema tog strucnjaka koji ocitavanjem usisnog pritiska moze sa preciznoscu da odredi da li fali MALO

rashladnog sredstva osim u slucaju kad istog fali PUNO onda se to manifestuje kroz invalidni usisni pritisak.
[ tvrdoglavi @ 18.02.2020. 15:23 ] @
Citat:
Golden:
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:

da li bi trebao da proverim kolicinu gasa svako startovanje na grejanju cuje se sistanje gasa u spoljnoj jedinici a i u unutrasnjoj pri startovanju u gasenju. Inace greje odlicno na 1600w potrosnje daje 56C sa onim IC sam merio (powefull mod)
na setovanih 22C trosi 330w ne manje jer se ugasi.

odgovorio ti je kolega u prethodnom postu.

zvukovi su sasvim normalna pojava, dapace nisu ni veliki s obzirom da rashladni fluid stalno menja agregatna stanja.
[ Golden @ 19.02.2020. 08:03 ] @
Hvala, mada sam povezao problem sa kracim cevima ukupno 2,3m od pocetka pa do plastike unutrasnje nisam ih hteo menjati za pocetak.
[ peca259 @ 20.02.2020. 17:21 ] @
Kad si spomenuo duzinu cevi od 2,3 m bezveze pogledam na moju 12 lgc I vidim da ima plafon 1,5 m,a verovatno 1,2-1-3 m cevi.Montirana ledja o ledja I radi tako vec 10-11 god.
Nikad to nisam gledao do juce.
[ peca259 @ 27.02.2020. 16:18 ] @
Evo da napisem prve utiske o 07lmce/lmca.Greje odlicno,I cini mi se da imam I vise rezerve nego sto mi treba iako je sedmica.Nije bilo neke hladnoce pa cu videti sledece zime kakva je na minusima.Spoljna nije bucna jedino malo prenosi vibracije jer sam od tolike fasade pogodio najgore mesto.Kad stavim gume resice se I to.Inace malo prenosi vibracije samo dok sam dizao zadatu na 30c da testiram,na odrzavanju nista.
Sinoc I jutros kod mene palo dosta snega na Banjici ali mislim da je klima radila samo kontrolni defrost,malo stala ali nije otapala.
Unutrasnja jedinica je bas lepa za moj ukus ,mat boja I dizajn za preporuku.Izduvava bas jako tako da moram da vidim sta koci moj 12lgc pa nece da duva.,sad imam poredjenje.Ima malo prasine po turbini ali mislim da nije to.
Klinac se igrao juce pa zadao na 30c ujutru I ostavio I klima je podigla do 30 I radila iako je napolju bilo toplo.Nije kalkulisala I obarala izduv I kao sto sam mislio da ce biti.
Vrata od sobe od 11m2 gde stoji su otvorena I pocne da duva prohladno ali drzi temperaturu na 25 zadate.Ocekivao sam da ce da se gasi ali nemam merac da vidim koliko ce nisko da ide.

[Ovu poruku je menjao peca259 dana 27.02.2020. u 17:28 GMT+1]
[ proleter. @ 28.02.2020. 08:41 ] @
Antivibracione gume su obavezne majstori misle da je to nepotrebno tako da sam ja naručio pre montaže i mogu da kažem da nema prenošenja vibracija na zid.Imaš li na daljinskom opciju "Low noise outdoor unit" ako imaš ta opcija može da smanji buku i vibracije spoljne jedinice.Koliko brzina izduva ima ta klima koju imaš ne računajući Quiet i Auto mod.
[ rovaccccc @ 28.02.2020. 09:59 ] @
Ima high,med,low i quiet
Auto mod ne mozemo nazvat brzinom.
Klima tad samo sama bira neku od ovih brzina.

Hocel ta sedmica imat snage da isprati prilicno jak izduv 750m3h
Da nije ipak malo previse za sedmicu.

To je jace puhanje od 12ke drugog proizvodjaca npr.

I da.....moje iskustvo sa tim gumenim podmetacima nije nesto posebno.
Imam klimu koja hoce brundat kad jace potjera,kad je minus itd,i sa antivibrantima i bez njih.

A imam druge dvije klime koje mi ne brundaju nikad,jedna je sa gumicama druga bez.

Naravno da bih uvijek stavio gumice.....samo ne bih previse ocekivao od njih :)

[Ovu poruku je menjao rovaccccc dana 28.02.2020. u 11:14 GMT+1]
[ peca259 @ 28.02.2020. 12:55 ] @
07lmce teško da će da duva preko low brzine,mislim da nema potrebe,a i to je mnogo za jednu sobu.Quiet sasvim dovoljno ako su vrata zatvorena.Imam sendvič zid ali sam klimu montirao do prozora gde fasadna cigla završava na bloku,nema stiropora između.Da sam je spustio gde sam hteo ne bi bilo problema.Al majstor reče daj da smotam iza cevi da ne ruzimo fasadu i jos se drndao sa merdevinama,mogao je da je postavi ko čovek sa zemlje.Teško da će klima da mi radi na većoj snazi,pa ne verujem da će biti vibracija.
Ne znam zašto misliš da klima ne može da isprati high izduv,čini mi se da greje baš dobro.Probacu večeras da je pustim u powerfull i da vidim koliko će da se čuje.
Kad klima postigne zadatu temperaturu lowoutdoor mislim da ništa ne utiče,na većoj snazi čuješ kako utiša klimu.
[ Žoržomunze @ 01.03.2020. 20:16 ] @
Ima li nekih iskustava za model 12KPCA u grejanju? Kakav je kao naslednik 12LLCE? Da li je u suštini isti model sa smanjenim Pdsg zbog plusića u učinkovitosti? Fizički deluju identično,čak i daljinac!
[ proleter. @ 02.03.2020. 08:39 ] @
Prema pisanju na jednom forumu zadovoljni su ovim modelom Fujitsu.Piše da ih je dobro grejao ove zime i da nema reklamacija na kvalitet.Gledajući kakve klime Fujitsu pravi teško da bi pustili u prodaju neku klimu koja ne greje dobro.
[ acabgd @ 02.03.2020. 10:24 ] @
Sa malim zakašnjenjem setih se da se oglasim ovde i pohvalim Tvrdoglavog i njegovog kolegu koji su kod mene instalirali KMTA i prebacili staru USB u spavaću sobu.

Profesionalni, prijatni, odradili sve dok sam ja i dalje radio svoj posao. O kvalitetu radova, materijalu, kanalicama i svemu ostalom ne moram ni da pričam opširnije - za svaku preporuku.
[ Žoržomunze @ 02.03.2020. 11:21 ] @
Ok. Hvala. Ne sumnjam da prave loše,nego čisto neka iskustva. Za te pare čini mi se best by!
[ tvrdoglavi @ 02.03.2020. 16:49 ] @
meni se llce vise dopada za iste novce.
[ Žoržomunze @ 03.03.2020. 13:33 ] @
Hvala @tvrdoglavi,nego mislio sam sem R32 ima li nekih tehničkih noviteta,s'obzirom da je llcc već dosta star model,ali bar na papiru,boljih performansi!
[ tvrdoglavi @ 03.03.2020. 20:17 ] @
jedino moze da se nadogradi wifi na nju koliko znam, na llce nije mogao. sve ostalo ubedljivo na strani llce za istu cenu kostanja.
[ Totalno_LooD @ 20.03.2020. 23:32 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
zvukovi su sasvim normalna pojava, dapace nisu ni veliki s obzirom da rashladni fluid stalno menja agregatna stanja.

Ne pratim toliko cesto, ali mislim da mi malo smetaju ti zvukovi

Imam multisplit 12LMCE + 07LMCE i spoljnu 18LAC2.
Stan je tek useljen, i kako su te klime dosle sa stanom nisam bio u mogucnosti da propratim kako je prosla instalacija, tj. da li je radjeno sve kako treba.

Kako mi je ova veca klima stalno upaljena na 24/25 stepeni, nista mi nije bilo problem dok prije neko vece nisam legao da spavam i cuo kako se iz unutrasnje jedinice koja je iskljucena u spavacoj sobi (07LMCE) cuje kao kada "voda zubori" u vodokotlicu ili kao oluja sto se cuje kada su zatvoreni prozori :). Dosta tiho, ali dovoljno da me u tihom ambijentu spavace sobe izludi.

Iskljucim unutrasnju jedinicu u dnevnoj sobi, naravno prestane i zvuk u spavacoj.

Povremeno isto cujem i na unutrasnjoj jedinici u dnevnoj sobi dok radi.

Nemaju zajednicke zidove, duzine cijevi su po propisima, tj. preko 3m.

Da li to znaci da sistem nije vakumiran po propisima, i ako je to slucaj da li je moguce sve to vakumirati kako treba bez toga da se ispusti citav freon i klima ponovo napuni?
[ proleter. @ 21.03.2020. 09:24 ] @
I kod mene se tako čuje na oba dve Fujitsu LLCE12.Kada je podešena na grejanje i kada radi na quiet brzini na najmanjoj modulaciji pomalo se čuje ali ne stalno.Čuje se i na spoljnoj jedinici i unutrašnjoj.Nama u kući to ne smeta.Kada je na low brzini nema tog zvuka ili treba da stanem baš ispod klime.To su vrlo tihi zvuci već na 3 metra od klime ne čujem ih.Klime rade normalno greju odlično tako da nije to kvar.Već na modulaciji od oko 400wata nema tih zvukova.Mislim da nemaš razloga za brigu.
[ tvrdoglavi @ 21.03.2020. 22:02 ] @
Citat:
Totalno_LooD:
Citat:
tvrdoglavi:

Ne pratim toliko cesto, ali mislim da mi malo smetaju ti zvukovi

Imam multisplit 12LMCE + 07LMCE i spoljnu 18LAC2.
Stan je tek useljen, i kako su te klime dosle sa stanom nisam bio u mogucnosti da propratim kako je prosla instalacija, tj. da li je radjeno sve kako treba.

Kako mi je ova veca klima stalno upaljena na 24/25 stepeni, nista mi nije bilo problem dok prije neko vece nisam legao da spavam i cuo kako se iz unutrasnje jedinice koja je iskljucena u spavacoj sobi (07LMCE) cuje kao kada "voda zubori" u vodokotlicu ili kao oluja sto se cuje kada su zatvoreni prozori :). Dosta tiho, ali dovoljno da me u tihom ambijentu spavace sobe izludi.

Iskljucim unutrasnju jedinicu u dnevnoj sobi, naravno prestane i zvuk u spavacoj.

a da li je montirana kako ne treba, ili menjanje freona, moze a ne mora da resi deo problema. to ti niko ne moze reci.
zato su toplotne pumpe znacajno skuplja investicija plus ulaganja u grejna tela, a svaki luksuz kao i manje zvuka se dodatno placa. a cak se i one cuju, spoljne.

Povremeno isto cujem i na unutrasnjoj jedinici u dnevnoj sobi dok radi.

Nemaju zajednicke zidove, duzine cijevi su po propisima, tj. preko 3m.

Da li to znaci da sistem nije vakumiran po propisima, i ako je to slucaj da li je moguce sve to vakumirati kako treba bez toga da se ispusti citav freon i klima ponovo napuni?

kao sto sam napisao u citiranom postu, freon menja agregatna stanja i normalna je pojava da se cuje to sto se cuje, povremeno, redje, cesce, kako se kad stvore uslovi. kome smetaju zvukovi ne treba da se greje ne klimu. da mi neko kaze da ima neogranicen budzet i da hoce klimj koja se ne cuje, ne bih imao sta da mu ponudim, tako nesto ne postoji.
[ peca259 @ 24.03.2020. 07:03 ] @
12lgc (zvuci kod defrosta) kod mene daleko tiši od 07lmce a ima duplo kraću instalaciju,napisao sam da ima oko 1,2-1,3 m.Kod 07 LMCE se mnogo više čuje kad je u defrostu,mada lmce je postavljena u maloj sobi tako da ne može da se poredi sa ovom drugomkoja je u dulo većoj prostoriji.Jutros sam merio da 07lmce bude oko 6 min u defrostu,ali nisam uhvatio koji je razmak.Mislim da je po uključivanju otišla posle pola sata a sledeći je bio za 1,30h ako nisam prespavao neki između.Naravno gust sneg zasipa spoljnu baš prilično zbog vetra.
[ Totalno_LooD @ 31.03.2020. 14:02 ] @
Mene izludjuje zvuk koji pravi sistem, pogotovo na unutrasnjoj jedinici u spavacoj sobi koja je iskljucena. Sve mislim cuje mi se vodokotlic :)))

Cak nije ni defrost, nego redovni rad...
Nisam ovakvu situaciju imao na prethodnim klimama Gree/Samsung/Fujitsu LUC. Iznenadjen sam ovom LMCE, negativno...
[ Žoržomunze @ 09.04.2020. 14:33 ] @
Pitanje za @tvrdoglavog:
Kompresor kod 12kpca veće je snage nego kod 12llce,bar po podacima kod Viacoma. Gasa ide manje,ali kod svih klima sa R32 je tako. Dvoredna su oba izmenjivača u spoljnoj(2X12),zašto je onda 12llce jača? Jel to do softvera ili nečeg drugog?
PozZ
[ tvrdoglavi @ 09.04.2020. 16:58 ] @
stvarno ne znam, ne ulazim u to sta fabrika napise. pretpostavljam da viacom prepise podatke iz komercijalnog kataloga, a manuale svakako pravi proizvodjac a ne uvoznik. meni su bitnija iskustva korisnika. iz tog razloga, posto sa llce imamo iskustva vec nekoliko zima sa kpca ne, plus sto mi se llce vise dopada "pod rukom" ja ga pre preporucujem s obzirom da imaju istu cenu.
[ Žoržomunze @ 09.04.2020. 18:13 ] @
Ma ok,zato i pitam. Ti si jedan od merodavnijih po pitanju Fujitsua. Komšiji mom si ubacio dve 12llce i on je prezadovoljan(Đ.Kovačevića ulica). Hvala na preporuci!
Ja sam se pred vanredno stanje prebacio iz kuće u stan u ptku gde mi je majka da bi bio bliže,al ovde ću ,izgleda i ostati za stalno. Pošto ima stara Midea on/off i norveški radijatori,planiram da Mideu zamenim sa Fujitsu pa zato i pitam.
PozZ
[ tvrdoglavi @ 09.04.2020. 18:46 ] @
bez obzira na brend, generalno cak i na bilo koju vrstu tehnike, ja nisam ljubitelj najnovih modela, cak i telefone kupujem tek posle 6 do 12 meseci kad pokazu vrline/mane, nikad najnoviji model. kod klima posebno, draze mi je da se polagano pokazu u praksi, papir trpi sve, a zima ne trpi....
sreca je pa se modeli preklapaju vremenski, pa ce novi imati vremena da s epokazu uz rame sa starim modelima
[ NePa @ 13.04.2020. 18:19 ] @
Kako bese, ima li bitne razlike izmedju starijih (09 i 12) lmca i novijih lmce modela ? Ne mislim na izgled...nego na konstrukciju i specifikacije
[ tvrdoglavi @ 13.04.2020. 18:44 ] @
samo u plastici
[ NePa @ 13.04.2020. 18:58 ] @
tnx
[ djeanVuckovic @ 22.04.2020. 10:20 ] @
Pozdrav svima. Potreban mi je savet za kupovinu odgovarajuće inverter klime. Klima bi služila za grejanje i hladjenje dnevne sobe sa trpezarijom i kuhinjom površine oko 30 m2. U pitanju je stan, 70m2, isključen sa CG ali su ostale vertikalne cevi koje dino greju. Stan je dobro ušuškan, peti od 10 spratova, radjena PVC stolarija. U dnevnoj sobi ima jedan spoljni zid sa dva dvokrilna prozora i izlaz na terasu. Budzet je oko 600e. Dve spavace sobe su odvojene hodnikom gde su wc i kupatilo i njih sam planirao da grejem nemačkim TA pećima. Interesuje me da li je možda bolje još jedna klima umesto TA peći, samo ne znam kako bi je najbolje pozicionirao, pošto su spavaće sobe jedna preko puta druge sa kupatilom između. Link do slike projekta stana:
https://i.imgur.com/zZxUOV5_d....hape=thumb&fidelity=medium

[ Žoržomunze @ 23.04.2020. 17:20 ] @
Za tih 30kvm možeš Fujitsu12llce,a taj spavaći deo,kad već imaš cevi koje prolaze kroz stan,sa ta peći(ako ih već imaš) ili ako nemaš onda 2 Norveška(ili sl) radijatora,tj.panelne grejalice. Za spavaći deo biće dosta!
[ speja @ 18.05.2020. 16:35 ] @
Moze li iko da mi preporuci ozbiljan servis za ciscenje Fujitsu klima invertera? U pitanju su dve Nocria-e i 3 (ili 4) LEC... Treba da se rasklope, ociste turbine, spoljasnje jedinice...
Dva servisa (koji su ovlasceni za Fujitsu... imam poruke sa prepiskom sa njima) iz Novog Sada i Beograda su rekli svoje cene.... ja pristao, dogovorili se o okvirnom danu (datumu) i...NISTA... Prvo firma iz Novog Sada jesenas i firma iz BG pre dve nedelje....niti se jevljaju niti bilo sta...Servisi su poznati i kao profesionalni...cifra nije bila mala....ali nista... Sta je potrebno da covek dobije kvalitetan servis? Ukoliko znate neki.. javite na PP ili ako moze napisite ovde.
[ scoolptor @ 18.05.2020. 17:04 ] @
Ja sam taj servis iz Beograda zvao prosle godine da ociste dva podplafonska 36kbtu invertera na poslu, i to za finu lovu, ali se nisu pojavili. A posle, kada im reklamiram kvar u garantnom roku, reci ce, niste radili redovan servis.
[ speja @ 18.05.2020. 17:35 ] @
Samo mi nije jasno ZASTO? Da li je malo 200E za jedan dan posla? Mala dnevnica? Predpostavljam da mogu i sam da to resim ali rekoh ajde da platim (200e mi nije malo) profesionalce...brze, bolje, kvalitetnije..... Ne znam u cemu je problem.. :( Da su mi bar rekli nece ili sta vec... To im je bre suma ugradnje 3 klime (busenja, lupanja, raznoraznih problema......).. stvarno nista ne razumem.. :( Izgleda da je kupovina ozbiljnijih (kvalitetnijih) invertera u Srbiji bacanje para...nema ko da radi ozbiljan servis i ciscenje (ne ono sa flasicom i krpicom ili ono sa dzakom za pranje na zidu (inace ta vreca za pranje kod nas kosta 3000 din)).

[Ovu poruku je menjao speja dana 18.05.2020. u 19:03 GMT+1]
[ tvrdoglavi @ 18.05.2020. 19:17 ] @
cisto da ne ostane na jednoj strani price... posto servis iz NS sam ja....
kao sto sam sigurno i u razgovoru i napomenuo, mi smo u 99% slucajeva okrenuti ka svojim klijentima, za ostale nemamo vremena, i mada priznajem da je moja greska sto sam pristao uopste, jednostavno nismo stigli... naravno to ne opravdava nista, ali takav splet okolnosti se izdesavao... prioriteti su bili na drugoj strani
[ speja @ 18.05.2020. 19:27 ] @
Ma to je ok... rekli ste da je dogovoreno "i da sledece nedelje dolazite za bg..." cena koju ste dali ja sam pitao da bude niza ali vi ste rekli da ne moze jer dolazite za bg...pristao sam na vasu cenu....ma nije problem. Ja imam servis racunara, laptopova, mreza....ali se ne ponasam tako. Ako ne mogu da stignem, ne zelim, imam drugih "kombinacija", ja pozovem klijenta i dam im broj telefona kolege koji moze, zna i hoce da odradi odredjeni posao. Ocekivao sam da nazovete i kazete da ne mozete i eventualno preporucite nekog kolegu iz Beograda....mada i ovi u Beogradu nisu bolji... Sve ovo pricam iz licnog iskustva. Mozda gresim ali to je moje iskustvo sa "ovlascenim" servisima.
[ tvrdoglavi @ 18.05.2020. 19:47 ] @
nije opravdenje, moja je greska. ciscenje klima je zadnji prioritet,kvarovi i novi projekti imaju prioritet. ne mogu sad da se setim sta je iskrslo, pa nismo stigli takva je godina luda bila. ....
izvini jos jednom. ....
[ speja @ 18.05.2020. 19:53 ] @
Ako mozes...daj mi alternativu u bg.....ako neko zna da resi Nocria-u...kud je i uzeh... :(
[ tvrdoglavi @ 18.05.2020. 20:11 ] @
za one koji znam da znaju da ih rastave imaju isti problem kao i ja sa vremenom, posebno sad. i ne rade za sebe pa ne mogu uticati na to kad sta kako....
[ speja @ 18.05.2020. 20:17 ] @
I sta sada da radim? Resenje je?... daj mi uputstvo kako da je rastavim....sam cu... ne znam sta drugo.... :(
[ tvrdoglavi @ 18.05.2020. 21:03 ] @
ako ces da izdrzis do jeseni, ubacicu te... drugacije ne mogu da ti pomognem
[ tvrdoglavi @ 19.05.2020. 10:36 ] @
Citat:
dedola: Pozdrav svima,
Može mala pomoć?
Potrebna je klima za hlađenje prostorije 2,5*5m, visine 2,5m. Temperatura tokom cele godine mora biti oko 15-16 stepeni
Prostorija je izolovana sa 5cm stiropora. Cenovni rang je do 60.000 dinara.
Bitno je da je mali potrošač i da je dugotrajna.
Koja je vaša preporuka?

mislim da fujitsu svi imaju od 18 stepeni hladjenje, moraces ako ti je nedovoljno 18 da vidis koji uredjaji imaju nize, ima ih koji idu na 17 i na 16, bar je bilo kod on off uredjaja, treba se raspitati za ostale proizvodjace....
[ bakara @ 19.05.2020. 11:13 ] @
@dedola

Nije dozvoljeno postaviti isto pitanje u vise tema!
nemojte to vise raditi.

hvala
[ dedola @ 19.05.2020. 13:57 ] @
@bakara

Razumem šta si mi napisao, ali mi objasni kako da tražim klimu a da nisam vezan za proizvođača.
Znači nije mi bitno koji je proizvođač dokle god klima zadovoljava moje potrebe.
Ne vidim da postoji jedna univerzalna tema kao što je ranije bila "koja klima"
[ SG kamikaza @ 19.05.2020. 14:42 ] @
https://www.elitemadzone.org/t...-teorija-veze-tehnicka-pitanja

Tema za uopštena pitanja, odakle se dalje usmerava na konkretnog proizvodjaca
[ speja @ 19.05.2020. 17:05 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
ako ces da izdrzis do jeseni, ubacicu te... drugacije ne mogu da ti pomognem

Mogu da izdrzim... samo nemoj me zaboraviti... stvarno ne bi bilo u redu....ili ako imas dotle nekoga da posaljes od kolega...i to je ok... kako god..... samo da sledecu grejnu sezonu docekam spreman. Njima nista ne fali...rade.... ali 5 godina nisu ociscenje ljudski... :( Ako u medjuvremenu dolazite za Beograd mozete svratiti na kafu, sok i videti situaciju...imam dvoriste ima gde da parkirate.. :)
[ vcoki @ 20.05.2020. 11:32 ] @
Pozdrav
Uskoro ce useljenje pa sam mislio prvo sa klimom da krenem. Dakle, potrebna klima za 26-27kvm (dnevni boravak sa kuhinjom) i eventualno hodnik 5-6kvm, novogradnja sa dobrom izolacijom i pvc stolarijom i samo jednim spoljim zidom. Klima bi bila primarna i za grejanje tokom zime.
U uzi uzbor su usli sledeci modeli:
1.ASYG 12 KMTA
2.ASYG12LUCA / AOYG12LUCA

S obzorom na razliku u ceni da li LUCA vredi tih 10k vise, odnosno da li ce KTMA biti dovoljna za ovu namenu?Ima li mozda neki drugi model a da mi je promakao?
Takodje, KTMA koristi R32... znaci li to nesto konkretno meni? :)
Hvala Puno
[ tvrdoglavi @ 20.05.2020. 11:53 ] @
Citat:
vcoki: Pozdrav
Uskoro ce useljenje pa sam mislio prvo sa klimom da krenem. Dakle, potrebna klima za 26-27kvm (dnevni boravak sa kuhinjom) i eventualno hodnik 5-6kvm, novogradnja sa dobrom izolacijom i pvc stolarijom i samo jednim spoljim zidom. Klima bi bila primarna i za grejanje tokom zime.
1.ASYG 12 KMTA

S obzorom na razliku u ceni da li LUCA vredi tih 10k vise, odnosno da li ce KTMA biti dovoljna za ovu namenu?Ima li mozda neki drugi model a da mi je promakao?
Hvala Puno

LUCA je za klasu iznad, ako ti nije bitan wi fi svakako je bolji izbor od KMTA.
[ Paun1980 @ 28.05.2020. 20:17 ] @
Pozdrav drustvo, potrebna mi vasa pomoc.
Iscitah brdo tema o grejanju na inverter klime i kao najbolje resenje se izdvojila Fujitsu i to ASYG12LMCE i ASYG09LMCE. U pitanju je prizemna kuca, grejace se oko 57m2 i to: dnevna soba, trpezarija i kuhinja jedan prostor 25m2 (12LMCE), decija soba 15m2 (09LMCE), hodnik 8m2, kupatilo 5m2 i ostava 3,5 m2 ona nije toliko bitna. Ima jos jedna prostorija (hidroforsko odeljenje) ali ona se ne greje i u nju se ulazi posebno spolja, nalazi se izmedju kupatila i decije sobe. Moja zamisao je da 12LMCE stoji iznad prozora dn. sobe, koja je juzno orjentisana (duzim zidom), i da duva u pravcu vrata od hodnika tako da greje i hodnik i kupatilo koje je levo iz hodnika iz pravca dn. sobe. Vrata decije sobe su naspram vrata dn. sobe i klima u decijoj sobi (09LMCE) bi stajala okrenuta u pravcu vrata tako da duva i u hodnik. Kada se otvore oboja vrata tada klime gledaju jedna u drugu udaljene oko 10,5 metara. Decija soba je orjentisana severo-istocno, kupatilo zapadno, dn. soba istocno 4 metra, juzno gde su i prozori i balkon (a tu bi i stajala unutrasnja a i spoljasnja jedinica 12LMCE) duzine 7 metara i zapadno duzine 4 m. Nadam se da sam dobro objasnio prostor koji se greje i da napomenem da kuca ima fasadu a radi se i demit fasada sa 10 cm stiropora. Kuca ima plocu koja je iznutra izlepljena ukrasnim stiroporom a na tavanu po ploci je vuna 10 cm. Molio bih korisnike koji imaju iskustva sa Fujitsu klimama da mi ukazu na eventualnu gresku u dimenzionisanju uredjaja, prvo sam bio zagrejan za 12LUCA ali me strah onog panela sto se dize a upravo mi to i bilo simpa. nasao sam 09LMCA kontaktirao prodavca i kazu to je isto, mislim LMCE/LMCA. a ja nisam siguran. Nasao sam i 07 LMCE ali bojim se da je ona mala ili gresim. Ja sam iz Macve i ovde nisam video da Fujitsu klime neko prodaje, ostaje mi samo Beograd i online narucivanje. Znaci ne mogu ni da ih vidim uzivo pa da odaberem. Trenutno mi posao ne dozvoljava da putujem za BGD ali otom potom. I da, puca glava, ne spava se do kasno, cita, cita... i opet sam na pocetku.
[ tvrdoglavi @ 28.05.2020. 21:22 ] @
nema potrebe da ti puca glava, dosta si ti to dobro analizirao i blizu si resenja, tu smo da pomognemo za sve nejasnoce... ne treba da te brine panel kod luca, to se nije pokazalo kao mana, a i resiv je problem ako pukne zupcanik, delova ima.... bitan je najvise budzet koji si predvideo za te dve klime pa da na osnovu toga izaberes najbolju kombinaciju...
[ bordzija @ 01.06.2020. 10:03 ] @
De ste ljudi kako ide grejanje na Fujitsu? Evo mi ne gasimo već nekoliko dana llce 12 radi li radi. Zahladnelo a centralno daljinsko grejanje ne radi tj skupo im od naših para da ga aktiviraju. Podešavanje je 27 stepeni c, ventilator unutrašnje na auto i uključen eko mod štednje, šta god to značilo. Napolju pada kiša i noćas je bilo oko 8 stepeni mislim. Iz spoljašnje jedinice baš dosta lije voda.
Po mojoj nekoj proceni pošto nemam gde da joj nakačim merač, troši oko 350-500 vati.

I sad dok se ja okrenem žena gasi kaže skupa struja, ne znam kako da joj objasnim da troši otprilike malo jače od 3 tesla sijalice sa užarenim vlaknom. Ajde reko da preračunamo evo cena kw u skupljoj i u jeftinijoj tarifi: 6 din i 1,5 dinara. Pa ja kažem evo nek troši kilovat na sat, to je za 24h oko 110 dinara sveukupno... A pošto nije recimo da je 2 do 3 puta manje, oko 40-60 dinara.

Kaže ne to moram ja da izračunam, nemam sad vremena radim.

Dogrevamo otprilike ceo stan od 130m2 stim što je u dnevnoj ok a ovo ostalo šta pretekne, da se ne lede stvari na dodir ili ruke. Valja se :)
[ Cronnin @ 14.07.2020. 20:23 ] @
Oxo, živi ste, samo da vas pozdravim :)
Kakav je opšti utisak sa R32 u ondosu na prethodnu generaciju?
[ StAnO1E @ 17.07.2020. 06:58 ] @
Moj utisak je da je razdvajenje one stare osnovne teme na vise manjih po brendovima teski promasaj, na svim temema je zamrlo jedino na GREE temi se ponesto i napise.
[ Žoržomunze @ 18.07.2020. 19:19 ] @
I meni se tako čini. Bolje sve đuture!
[ Alen23 @ 18.07.2020. 19:33 ] @
Ima tema osnovni principi i ostalo na njoj se moze diskutivati o svemu nevezano za brend ili đuture što kaže žoržo .. Opet ovako kad su teme razdvijene dosta lakše je pričati o uredjaju nekog od brendova koji imaju svoju temu.. Prije se moralo potrošiti puno energije u besmislenim prepucavanjima pa tek onda ako bi se uspjelo sta progovoroti o brendu...
Po meni pun pogodak je razdvajanje tema a sto korisnici ne pišu na ostalim to ne znam , i onako je dosta korisnika zbog prepucavanja odustala od pisanja..
[ urolo @ 28.07.2020. 00:43 ] @
Pozdrav svima, dvoumim se izmedju dve klime: 12LMCE i 12LU. Razlika medju njima je 12.000 dinara. Da li se po vasem misljenju isplati dodati 12k za:
1. Toshiba kompresor umesto GMCC,
2. Razliku u spolj jedinici od 7kg i 13cm
3. Razliku u kapacitetu hladjenja 0.3kW?
Sve ostalo je manje-vise isto ili slicno.

Klimu bih koristio prvenstveno za hladjenje, eventualno malo dogrevanja zimi.
[ StAnO1E @ 28.07.2020. 06:57 ] @
Realno ako je novac primaran i za dogrevanje LMCE, ali LUCA je klasa iznad po svemu.
[ urolo @ 28.07.2020. 18:07 ] @
Hvala. Da li to klasu iznad podrazumeva i zivotni vek klime?
[ gti2 @ 28.07.2020. 18:13 ] @
To niko ne može da kaže. Još uvek rade stare LGC, zatim ide LECA, LMCA pa LMCE.Uglavnom, uz pravilno održavanje, svaka će da radi dugo.
[ urolo @ 28.07.2020. 18:42 ] @
Hvala, onda LMCE. :) Posto sam iz Vrsca, da li neko moze da mi preporuci nekog servisera za ugradnju? Posto vidim koliko problema moze nastati zbog nepravilne ugradnje, necu zaliti pare za kvalitetnu ugradnju i odrzavanje
[ tvrdoglavi @ 29.07.2020. 17:20 ] @
Citat:
urolo: Hvala, onda LMCE. :) Posto sam iz Vrsca, da li neko moze da mi preporuci nekog servisera za ugradnju? Posto vidim koliko problema moze nastati zbog nepravilne ugradnje, necu zaliti pare za kvalitetnu ugradnju i odrzavanje

odgovorio sam ti tamo na drugom forumu, da ne pravim duplikate...
[ jure999 @ 30.07.2020. 19:12 ] @
Pozdrav,

planiram uzeti klimu za grijanje. Izbor se suzio na

12llce 550e scop 3,8
12kmta 650e scop 4,4
12lmce 650e scop 4,4

Dali uzeti neku od ove zadnje dvije tj, dali 100e vise dati za ustedu energije i ev. tiši rad i manju buku vanjske jedinice.
Ili ipak ovu prvu radi boljeg grijanja na večim minusima. Na -15 daje 3kw grijanja. Ove zadnje dvije daju 2,1 ako se ne varam.
Vidim da neko ima kmta pa ako moze iskustva iz prve ruke oko grijanja i jacine.
[ DeVLiNK @ 31.07.2020. 02:29 ] @
Citat:
tvrdoglavi:

... ne treba da te brine panel kod luca, to se nije pokazalo kao mana, a i resiv je problem ako pukne zupcanik, delova ima.....

a ako se poklopac filtera otvara kad panel krene da se diže/spušta, je l' i to rešivo?
mislim, nekim drugim načinom osim onim jakim univerzalnim selotejpom preko sigurnosnog prekidača kako ne bi gurao poklopac onim svojim federom... pošto isti zalepljen na donju ivicu poklopca nije radio posao jer se od kondenzovane vlage na tom mestu vrlo brzo odlepljivao
da naglasim da ništa nije puklo, polomilo se.. jednostavno su prestale da "drže" one plastične žabice posle nekog broja godina

pored toga, da i ja pohvalim LUCA model ( 12-icu, uzeo bih tada i 14-icu ali nije bilo), pravi lepu "promaju" u celom stanu zbog tog velikog protoka za tu klasu, solidno i hladi i greje, godinama već..
a "ume" lepo i da utiša i spoljnu kao i unutrašnju jedinicu, posebne funkcije za to..
sad bih je ako bude moralo samo zamenio sa pomenutom 14-icom, ništa manje, ništa više...
[ gti2 @ 31.07.2020. 06:26 ] @
Imao sam taj problem sa žabicama kod jedne stranke. Rešio sam ga tako što sam im zamenio mesta.
[ tvrdoglavi @ 01.08.2020. 20:41 ] @
Citat:
DeVLiNK:
Citat:
tvrdoglavi:

... ne treba da te brine panel kod luca, to se nije pokazalo kao mana, a i resiv je problem ako pukne zupcanik, delova ima.....

a ako se poklopac filtera otvara kad panel krene da se diže/spušta, je l' i to rešivo? ;)
mislim, nekim drugim načinom osim onim jakim univerzalnim selotejpom preko sigurnosnog prekidača kako ne bi gurao poklopac onim svojim federom... pošto isti zalepljen na donju ivicu poklopca nije radio posao jer se od kondenzovane vlage na tom mestu vrlo brzo odlepljivao
da naglasim da ništa nije puklo, polomilo se.. jednostavno su prestale da "drže" one plastične žabice posle nekog broja godina

pored toga, da i ja pohvalim LUCA model ( 12-icu, uzeo bih tada i 14-icu ali nije bilo), pravi lepu "promaju" u celom stanu zbog tog velikog protoka za tu klasu, solidno i hladi i greje, godinama već..
a "ume" lepo i da utiša i spoljnu kao i unutrašnju jedinicu, posebne funkcije za to..
sad bih je ako bude moralo samo zamenio sa pomenutom 14-icom, ništa manje, ništa više...

trebalo bi da je sve resivo, ako je do kopci na panelu, onda panel, ako je do klampera na kucisto, onda se oni mogu menjati
[ Romel68 @ 05.08.2020. 00:37 ] @
U kujnu od 25 kvadrata sam mislio da ubacim Daikina ftxb35c i taman kad je odluka bila već doneta pojavilo se jedno zapažanje u bezi njega, neću ovde ostaviću na delu za Daikin.
A listajući cene naletim da je Fujitsu llca 09 oko 45000 a Fujitsu 09LMCA oko 55000 pa me interesuje dali ove dve klime mogu da se porede sa Daikinom 35? I koju pre preporučujete od ove tri? Ima li iko iskustva sa ovim devetkama?
Koristio bi je za hlađenje i u prelaznim periodima za grejanje. Inače objekat je izolovan sa 5cm stiropora tavan i zidovi spolja, imam šporet na kome kuvamo tako da bi ovo bilo samo u prelaznim periodima. Znam da bi bilo mnogo da od njih očekujem da greju celu zimu. Unapred hvala na odgovoru.

[Ovu poruku je menjao Romel68 dana 05.08.2020. u 01:47 GMT+1]
[ peca259 @ 05.08.2020. 10:45 ] @
Ja sam uzeo 07lmca/lmce za malu sobu.Greje odlično ali nisam imao kad da je testiram,uzeo krajem februara.Skoro da je ista kao devetka,mala razlika.Mislim da je bila 46000 din.
[ Žoržomunze @ 05.08.2020. 12:08 ] @
Ova što si je spominjao u drugom delu greje kod majke stan od 40m2 već dve zime! Stara gradnja,cigla 'ipo plus 5-tica stiropor,pvc stolarija.
[ Romel68 @ 05.08.2020. 14:44 ] @
Peco a jel bučna ta lmca? Unutra napolje? Kako se kreće potrošnja na hlađenju?
[ Butra Gol @ 05.08.2020. 14:47 ] @
Pozdrav svima jako sam blizu odluke da kupim 12KMTA model pa me interesuje da li neko ima isti i kakva su mu iskustva?
[ jure999 @ 05.08.2020. 20:09 ] @
Dali je fuji electric 09llc isto kao popularni fujitsu 09llce? Isti proizvod ili ......?
[ rovaccccc @ 05.08.2020. 22:27 ] @
Nebi trebalo biti.

Fuji 09llc bi trebao biti isti kao fujitsu 09llc.....opet kazem trebao bi .

Fuji.....fujitsu.....general......ttebalo bi sve bit isto.
Ali iz nekog razloga puno ih se javljalo sa bugovima na unutarnjoj jedinici na modelima general?
Ajd znaj zasto :)
[ Romel68 @ 06.08.2020. 09:24 ] @
Hvala Rovac, to sam i hteo da čujem ako neko ima obe. Direktno poređenje rada fujitsu 09 i Daikin 12. A pošto vidim da je Fujitsu glasniji (spoljna se i unutra čuje) a malko slabiji onda je Daikin u prednosti.
[ Žoržomunze @ 06.08.2020. 09:52 ] @
@jure999
Nisu iste klime. Fuji je čist Kinez,prodaje se u Hrvatskoj,video sam ga kad sam bio tamo,a Fujitsy je japanska klima(mada made in prc)!
[ StAnO1E @ 06.08.2020. 11:21 ] @
Fuji-air koji se prodaje u hrvatskoj je kinez, Fuji-Electric bi trebalo da su proizvodi Fujitsu-General korporacije iz Japana ako se ne varam.
[ Butra Gol @ 06.08.2020. 13:48 ] @
Aco pozdrav procitao sam da si instalirao KMTA model jako sam blizu odluke da kupim isti pa me interesuje ukratko kakva su tvoja iskustva?Unapred hvala i pozdrav
[ rovaccccc @ 06.08.2020. 15:22 ] @
Nije niko ni spominjao fuji air.
Covjek je naveo tacan model koji ga zanima.
[ jure999 @ 06.08.2020. 17:30 ] @
Za fuji air znam da je kinez.
Fuji electric i fujitsu uređaji su identicni u svemu. I u cijeni.
[ jure999 @ 06.08.2020. 17:34 ] @
Nego vidim da još nekog interesuje KMTA. Vrijedi li 100e više u odnosu na LLCE? Buka, snaga grijanja, potrošnja...
[ peca259 @ 06.08.2020. 17:44 ] @
Citat:
Romel68:
Peco a jel bučna ta lmca? Unutra napolje? Kako se kreće potrošnja na hlađenju?

Nisam je palio na hlađenju uopšte.Moram da je probam ovih dana.Već sam pisao da sam spoljnu postavio na najgore mesto a imao celu fasadu da biram.Malo prenosi vibraciju jer sam je stavio blizu prozora gde fasadna cigla ide do unutrašnjeg zida.Staviću gume pa ću videti kako se ponaša.Inače deluje mi da može ozbiljno da greje kad je stavim na maksimum,ne vidim da je slabija od ostale dve koje imam.Ipak sačekaću jače minuse pa ću videti.
[ Žoržomunze @ 06.08.2020. 21:43 ] @
Citat:
jure999:
Za fuji air znam da je kinez.
Fuji electric i fujitsu uređaji su identicni u svemu. I u cijeni.

E ja sam mislio da je reč o toj Fuji air,a Fuji elektric se prodavala i kod Bgd uvoznika! Sorry
[ tvrdoglavi @ 07.08.2020. 05:28 ] @
Citat:
jure999:
Dali je fuji electric 09llc isto kao popularni fujitsu 09llce? Isti proizvod ili ......?

isti je uredjaj. jedino je bitno slovo koje stoji posle "c"
09llca je imala bug, kao prvi model u seriji, sve ostale nemaju. taj fuji je ako mislimo na isti, llcc, i nema nikakvih bugova, kao ni najnoviji iz serije llce, koji je samo malo fizicki drugaciji od llcc.
[ vrobec @ 08.08.2020. 11:38 ] @
Pozdrav svima!

Imam već tri Fujitsu klime, dve 12LLCE i jednu 12LUCA. Uzeo bih još jednu za hlađenje/grejanje 20m2 i merkam neku Fujitsu 7000btu. Našao sam 07LMCA/07LMCE, međutim čudno mi je da nisu obe jedinice LMCE. Zar ne bi trebalo da iz LMCE serije bude i spoljna i unutrašnja?
[ duda58 @ 08.08.2020. 12:54 ] @
Drustvo, cao! Hajde malo da ozivimo ovu temu. Treba mi vasa pomoc tj. savet.
Htela bih da kupim klima uredjaj za stan od 30 kvm (nalazi se u stambenoj zgradi sa CG iz 1960. godine, nedavno ugradjeni novi alu-drvo prozori i vrata). Prevashodno mi treba radi hladjenja, eventualno radi dogrevanja u prelaznim periodima kad nema centralnog grejanja.
Posto je to garsonjera, klima bi se nalazila u predsoblju iznad ugradjenog plakara (imam prostor od 40 cm visine i 45 cm dubine iznad plakara) i duvala bi direktno u sobu jer izmedju predsoblja i sobe nema vrata, vec je sve to jedan prostor.
Bitno mi je da ne bude bucna. O ostalom mozemo da pricamo.
Razmisljala sma o Fujitsu ili, eventualno, Daikin klimi.
Koji model biste mi preporucili s obzirom na moju situaciju?
Hvala mnogo

[Ovu poruku je menjao duda58 dana 08.08.2020. u 14:04 GMT+1]
[ duda58 @ 08.08.2020. 15:06 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
vcoki: Pozdrav
1.ASYG 12 KMTA

Hvala Puno

LUCA je za klasu iznad, ako ti nije bitan wi fi svakako je bolji izbor od KMTA.

Tvrdoglavi, kako mislis da je LUCA za klasu iznad kad je jeftinija, stariji model i hladi na R421A? Bila bih zahvalna na odgovoru jer se i ja dvoumim izmedju ova dva modela.
[ tvrdoglavi @ 08.08.2020. 17:43 ] @
LUCA je jeftinija od KGTA a skuplja od KMTA... KMTA je u klasi LMCE

sto se freona tice, R410 je u pitanju, a sa novim R32 osim ekologije nije se dobilo nista spektakularno, osim eksplozivnosti....pri tom, stariji modeli nisu nuzno i losiji....
jedino sto je vazno je da li za LUCU ima mesta, tj ona zahteva nesto nizu montazu od ostalih klima, pa o tome treba voditi racuna prilikom odabira ove klime...

i kao sto napomenuh, ako je nekom bitna nadogradnja za wifi onda svakako birati modele iz nove generacije, posto je na starim to jako skupa igracka za nadograditi....
[ duda58 @ 08.08.2020. 18:07 ] @
Tvrdoglavi, koliko je to prostora potrebno za LUCA klimu? Kod mene bi trebalo da bude postavljena iznad ugradjenog plakara, a iznad njega ima 40 cm prostora, plus je dubina plakara 45 cm. Svesna sam da cu mozda morati da napravim "dupli" zid kako bih klimu privukla do ivice plakara.
Svaki savet je dobrodosao i hvala jos jednom!
[ tvrdoglavi @ 08.08.2020. 18:12 ] @
mislim da sam ti na drugom forumu odgovorio, ali nije luca za to dobra, njeno dno mora biti na minimalno 38cm od plafona, a tu je vec preblizu plakara. ostali modeli mogu da se dignu jos 6 do 8 cm , pa ce ipak da bolje prebacuju tu debljinu od 45 cm, mada svakako nijedna klima tu bas nece idealno raditi, posebno na grejanju ce biti odredjenih laziranja tamperatura...kod hladjenja gde je default polozaj da duva direktno napred, bi mogla da bude sa manjim smetnjama....
[ duda58 @ 08.08.2020. 18:26 ] @
Ja sam planirala da napravim dupli zid na koji cu pricvrstiti klimu tj privuci je ivici ormara.
Aii, ako kazes da nije dobra ideja za LUCA, koji onda model predlazes?
[ tvrdoglavi @ 08.08.2020. 18:30 ] @
ako je u pitanju garsonjera, 30m2, tj ako si ti pitala na drugom mestu u pp, onda asyg09lmce po meni za tebe sasvim dovoljno da ne bacas pare za nepotrebno...
svakako je dobro ako klimu izvuces u ravan plakara da ne duva u njega
[ MikiBL @ 09.08.2020. 11:32 ] @
Molim stručnu pomoć za izbor klima uređaja. U stanu je urađeno etažno grijanje sa elektro termoblokom i radijatorima. Još nekorišteno! S obzirom na skore penzionerske prihode, pokušao bih, u mogućoj mjeri, grijanje ostvariti sa klima uređajem, bez (ili sa minimalnim) korištenja ovog sistema sa radijatorima.
Zgrada je stara gradnja sa debelim vanjskim zidovima od cigle i bez izolacije. Stan je 65m2 i nalazi se između 2 sprata.
Klima treba stalno grijati cca 20m2 trpezarije, kuhinje i hodnika. Takođe, dnevna soba (20m2) je odvojena širokim duplim vratima u pravcu gdje bi duvala klima. Ona ima svoje nezavisno grijanje, ali bih volio da se, umjesto toga, otvore vrata i može ovom klimom grijati.
Postoji i spavaća soba (20m2) koja je iz hodnika i zbog pozicije nije baš zgodna za grijanje ovom klimom. Za nju bih zasad mogao malo otvoriti vrata da se ugrije pred spavanje, a naknadno, takođe, ugraditi neku manju klimu. Problem predstavlja kupatilo, ali nije tema.
Dakle, klima treba da grije 20 ili još bolje 40m2 (sa dnevnom sobom).
Moje (Fujitsu) dileme:
1) 12 LLCE (1100 KM, pribl. 560 E)
2) 12 LMCE (1300 KM, pribl. 665 E)
3) 12 KMTA R32 (1300 KM, pribl. 660E)
4) 12 LUCA (1500 KM, pribl. 767 E)

Znam da je je LUC najjača. Opravdava li ovo veće ulaganje za ovaj prostor?
Ako ne, između LMC i KMT dilema je zbog vrste gasa i WiFi, mada je, navodno LMC provjerena i nešto bolja, a cijena je ista. LLC je najjeftinija, samo ne znam da li bi bila dovoljna? Za neke 14 ili 18 nemam novca. Montaža je 200 KM (oko 100 E) i ne bih širio dileme sa nekim drugim proizvođačima.
[ jure999 @ 09.08.2020. 19:44 ] @
@MikiBL
Imam slične dileme kao i ti. Po meni izgleda da je LLCE solidan uređaj za male novce. Malo bučnija vanjska ali ima snage pri većim minusima.
Nego gdje ima LUCA za 1500 km. Ja je našao za 1750.
[ tvrdoglavi @ 09.08.2020. 19:51 ] @
Citat:
vrobec: Pozdrav svima!

Imam već tri Fujitsu klime, dve 12LLCE i jednu 12LUCA. Uzeo bih još jednu za hlađenje/grejanje 20m2 i merkam neku Fujitsu 7000btu. Našao sam 07LMCA/07LMCE, međutim čudno mi je da nisu obe jedinice LMCE. Zar ne bi trebalo da iz LMCE serije bude i spoljna i unutrašnja?

potpuno su iste klime tehnicki, samo se plastike razlikuju tako da mogu da se kombinuju.
[ jure999 @ 09.08.2020. 20:09 ] @
@vrobec
Pošto imaš i LLCE i LUCA. Koja ti se više dojmila u režimu grijanja. Dali ipak doplatiti i uzeti LUCA dugoročno gledano? Buka, snaga, ušteda.
[ MikiBL @ 10.08.2020. 17:59 ] @
Vidi kod Servis Čović
[ Romel68 @ 13.08.2020. 13:50 ] @
Hm zanimljiva cena KPCA 12, samo je pitanje do koje kvadrature je upotrebljiva za grejanje. Čuo sam da je zamena za LLCE ali sam čuo da je nešto slabija od nje ali i ubedljivo manke bučna spoljna i unutrašnja jedinica. Imamo li saznanja o njoj?
[ rovaccccc @ 13.08.2020. 19:18 ] @
U fujitsu kpca izgleda ugradjen lg kompresor :)

Posto ssm okorjeli nezadovoljni lg korisnik,malo sam skeptican.
Ali i mene zanima sta kazu korisnici.
Ko zna :)
[ Romel68 @ 13.08.2020. 21:50 ] @
LG kompresor? Pa ok ako je u Fujitsu modelima do sada radio kineski kompresor bez nekih problema, ne vidim zašto nebi LG bio i bolji. Ja lično čisto sumljam da bi Fujitsu jednu takvu komponentu kao što je kompresor ugradio u svoju novu seriju bez predhodne provere i čvrstog dogovora sa kompanijom LG o kvalitetu istih.
Ima par korisnika LG novijih inverter klima i kako oni kažu veoma su zadovoljni kvalitetom rada ali i modulaxijom i toplinom izduva, a ja lično verujem da će Fujitsu elektronika odraditi dobar posao.

[ Alen23 @ 14.08.2020. 07:07 ] @
Ljudi se hvale da im modeli s kineskim kompresoima rade i po 15 godina , vidjećemo kako će se ovi lg pokazati.. Moguće i da su im kineski skupi pa su se okrenuli jeftinijoj verziji..
[ Romel68 @ 14.08.2020. 14:44 ] @
Koliko sam ja razumeo u LG klimama daju garanciju 10 godina na kompresore. Marketinški trik ili ne ali 10 godina je 10 godina. Mada moje skromno mišljenje: kompresor je zadnja stavka koja se na klimi kvari. Ajd nek neko da 10 godina na elektroniku.
[ Alen23 @ 14.08.2020. 17:10 ] @
Ni garancija ne spašava loš proizvod , npr. ja sam u zadnje 3 godine promjenio , pod garancijom , tri TV-a , sve se zamjenilo za nove stvari , dakle dobio pored kupljenog još dva nova tv-a a vratio pokvarene , čak i da daju 20 godina , više nikad ne uzimam taj brand...
Ne kazem da je LG loš , naprotiv , mislim da ima solidne uredjaje ..
[ Romel68 @ 17.08.2020. 18:43 ] @
Nebi bilo fer da nam ne kažeš koji je to brend čiji si proizvod menjao ni manje ni veše nego tri puta, ovo je forum i zato i postoji forum da se takve stvari iznesu javno.
[ jure999 @ 17.08.2020. 19:37 ] @
Evo ja mogu da kažem svoje iskustvo sa LG klimom, konkretno s12eq. Radila prvu godinu uredno. I grijala i hladila. Kasnije kao da je izgubila na kapacitetu.
Jednostavno osjeti se slabija snaga. Majstori dolazili ispitivali, čistili i po njima klima je ispravna. Ne bih je ponovo uzeo.
Sada za diječiju sobu ću uzeti nešto provjerenije. 12llce, 12lmce ili 12kmta. Ako može preporuka. Hvala.

[Ovu poruku je menjao jure999 dana 17.08.2020. u 20:49 GMT+1]
[ mirkobatocina @ 17.08.2020. 20:03 ] @
Zasto ides na model 12 btu ako je samo jedna(decija) soba ? Sasavim je dovoljna 09 KMTA a model 07 KGTA/KGCA je vrh izbor.Pretpostavljam da imas bar neku izolaciju te decije sobe ?Ako razmatras ove starije modele, obavezno zatrazi dobar(veliki)popust na te stare modele Fujitsu klime.
[ jure999 @ 17.08.2020. 20:47 ] @
12 zato sto ima jos i hodnik i sve u svemu je nekih 30 m2. Stiropor fasadu još nemam ali je u planu. Vani je kuća malterisana i stara prskana fasada. PVC stolarija.

KGTA sam razmatrao takodje ali je cijena dosta veća. Radije onda stisnuti pa uzeti mitsu ap35 koju svi hvale. Košta kao KGTA.
[ mirkobatocina @ 17.08.2020. 20:58 ] @
KGTA model 07 btu ima veci kapacitet grejanja od modela 12 KMTA , kada temperature odu u minus.Proveri cenu za model 07 KGTA/KGCA.
[ jure999 @ 17.08.2020. 21:50 ] @
Nisam uspio naći 07kgta. Na euroventu 07 kgta na -15 daje 2,01 kw. 12 kmta daje 2,14. 12lmce daje 2,65. 09llce daje 2,2. 12 llce daje 3.
Naravno llce tada ima koeficijent učinkovitosti ispod 2 što znači da trosi najviše od svih al zato grije kada zatreba. Ma više ne znam ni sam.
Nekako mi 12lmce se čini dobar izbor nekih 650e.
Ima i ova fuji electric 09llcc za nekih 450e.

[ kibo68 @ 18.08.2020. 14:38 ] @
Citat:
jure999: Nisam uspio naći 07kgta. Na euroventu 07 kgta na -15 daje 2,01 kw. 12 kmta daje 2,14. 12lmce daje 2,65. 09llce daje 2,2. 12 llce daje 3.
Naravno llce tada ima koeficijent učinkovitosti ispod 2 što znači da trosi najviše od svih al zato grije kada zatreba. Ma više ne znam ni sam.
Nekako mi 12lmce se čini dobar izbor nekih 650e.
Ima i ova fuji electric 09llcc za nekih 450e.

Ako ti ne smeta stari r410,onda slobodno uzmi LLCE,ona je najisplativija.
Imam je i greje ko luda,može da povuče i do 2kw(kad zatreba),a generalno nije ni veliki potrošač.

Mislim da je najbolji odnos uloženo-dobijeno.
[ jure999 @ 18.08.2020. 15:40 ] @
Hvala na preporuci. To sam htio da znam.
[ Iseljenik u pokusaju @ 05.09.2020. 11:53 ] @
Pozdrav ljudi interesuje me jedna srtvar u vezi sa Fujitsu inverterima,da li neko zna kakva je tehnicka podrska u slucaju kvara koliko se ceka na delove, znam da generalno popravka najvise zavisi od izlaska majstora na lice mesta i konstatovanja kvara i da li ima delove na stanju ili mora da poruci. Dobio sam informaciju da se ceka i po mesec dana na delove, da li je to trenutna situacija zbog korone ili nesto drugo u pitanju. Meni zvuci malo nelogicno ako se uzme u obzir sam brend. I ako ima preporuka za majstora u Valjevu moze i u inbox . Hvala
[ tvrdoglavi @ 05.09.2020. 17:32 ] @
ja za sve aktuelne modele imam delove stalno, i sve. u politiku ostalih ne ulazim. generalno ko nije imao problem sa sa bilo kojim delom ponekad, i bilo kojim uvoznikom, taj se ne bavi klimatizacijom, bar su to moja iskustva sa svima.
[ wassasd175 @ 22.09.2020. 12:58 ] @
Pozdrav narode, treba mi pomoć oko odabira klime za grejanje prostora od oko 40 kvm, izolacija 10 cm, pvc stolarija sa low-e staklima, stirodur u podu. Klima mi je potrebna prvenstveno za grejanje i ona će mi biti primarno grejno telo u tom prostoru.
[ tvrdoglavi @ 22.09.2020. 15:53 ] @
FUJITSU ASYG12LUCA ILI ASYG12LTCA zavisi od budzeta. Ispod toga su klime slabe za 40m2
[ wassasd175 @ 23.09.2020. 01:05 ] @
Tako nešto sam i ja planirao. Pre će biti LUCA pošto je jeftinija 250 eura od LTCA, mada ako se nađu sredstva možda i LTCA.

Još jedno pitanje: da li spoljnju jedinicu postaviti ispod terase gde će biti malo zaštićena od spoljašnjih uticaja na nju ili je staviti sa druge strane zida ispod simsa gde će biti malo više izložena.
[ MikiBL @ 24.09.2020. 17:17 ] @
Već sam se javljao da mi date savjet, a dileme su bile:
1) 12 LLCE (1100 KM, pribl. 560 E)
2) 12 LMCE (1300 KM, pribl. 665 E)
3) 12 KMTA R32 (1300 KM, pribl. 660E)
4) 12 LUCA (1500 KM, pribl. 767 E)

Bilo bi to za grijanje 20m2 i po potrebi za još toliko kad se otvore vrata susjedne sobe. Dakle do 40m2
Zgrada je stara gradnja, debeli zidovi, ali bez izolacije i stan je na međuspratu.
Zaključio sam da mora biti baš dobra za grijanje.
i...
Već sam se bio odlučio za 12LUC.
To je najviše što bih si mogao priuštiti u cjenovnom rangu.
E sad mi taj distributer Fujitsu za BiH iz Čitluka javlja da tog modela nema niti će biti.
Nudi druge modele
Koji bi to model bio, da nije lošiji, ali i da nije skuplja zamjena za LUC
Mislim da je KGT, KETA i LTC (ako je uopšte ima), skuplje.
A ove nove sa slovom K su sa R32 koji je ekološki, ali ne i bolji od R410A

Molim tvrdoglavog ili nekog drugog stručnog za pomoć.
Hvala
[ tvrdoglavi @ 24.09.2020. 19:00 ] @
za 40m2, sve ispod luca su po meni male, za 20m2 su sve koje si nabrojao ok. ako ti budzet dozvoljava da uzmes ltc i ako ga ima, onda je ona najbolji izbor za 40m2, a posle nje KGCA je u stvari pandan Luca sa r32.
keta je samo dizajn cena, nista tehnicki jaca od lmce i kmta...
znaci od budzeta zavisi, ako nemas za ltca ili kgca , onda bilo koja od onih llce, lmce, kmta ce ti zavrsiti posao za 20m2, a za 40 ce biti cupavo nekim danima-
[ rovaccccc @ 24.09.2020. 19:40 ] @
Sta fali 14-kama :)
Ako se boji da ce falit,gledam po piku 14 lmc luc itd
[ MikiBL @ 25.09.2020. 11:20 ] @

Za grijanje onih 20 do 40m2 neizolovanih.
Po sugestiji rovaccccc-a, našao sam na Pik-u model G12LUCA po cijeni od 1500 KM (=767 €), ali i model G14LUCA na akciji 1650 KM (= 844 €) (stara cijena 1750 KM = 895 €).
Sad to uvijek vuče dalje i dalje, pa pitam da li je ova 14LUCA s obzirom da nije previše skuplja (150 KM = 77 €) pametniji izbor nego 12LUCA.
Montaža je ovde 200 KM (oko 100 €), pa bi ukupna cijena za 14 bila ispod 9% veća nego za 12.
Hvala za savjete!
Banjalučanin
[ MikiBL @ 25.09.2020. 11:21 ] @
Tvrdoglavi, moram se brzo odlučiti, pa molim odgovor
[ MikiBL @ 25.09.2020. 11:37 ] @
Malo me zbunjuje što je po specifikacijama kod 14LUCA COP dosta lošiji (3,92) i struja (6,3 A), a kod 12LUCA je COP 4,30 i struja znatno manja 4,7 A.
Evo: http://servis-covic.com/sites/...neral_asyg07-14_luc_2015_0.pdf
[ tvrdoglavi @ 25.09.2020. 18:33 ] @
izvini, ne mogu stalno pratiti, mora se i raditi :)

licno ne vidim neku razliku izmedju njih na misnusima, a tad treba snaga, mislim da ti je 12luca dovoljna
kod luc modela, 14ka ima smisla kod nesto vecih potreba na hladjenju, ili kad nema 12ke, onda i 14ka je svakako dobar izbor
u tvom slucaju, ne mislim da ti treba-
[ MikiBL @ 25.09.2020. 18:58 ] @
Hvala tvrdoglavi.
Ta me akcijska cijena ponukla da dođem u dilemu jer sam mislio da razlika od 150 KM opravdava investiciju u 14-ku.
Znam da je 12LT još bolja opcija, ali je 1950 KM. Previše za nekog ko zarađuje platu u prosveti.:)
Vrlo brzo ću u penziju, a onda su računi za struju tj. grijanje najveća stavka, pa se lomim oko izbora. Čitao sam i da LUC ima neki problem sa buđi jer se ventilator ugasi.
Puno ljudi spominje i Gree i Mideu, da su zadovoljni grijanjem. Koji modeli bi bili opcija, ako možeš sugerisati? Možda pariraju ovim starim Fujitsu modelima povoljnijom cijenom i sa Wi-Fi i drugim korisnim funkcijama. a nove Fujitsu su skuplje i sa R32 koji i ne nudi nešto bolje.
Mene brend ne zanima.
Samo zadovoljstvo toplog doma za stare kosti i niski računi:)
Izvini na smetnji.
Pozdrav iz BL
[ tvrdoglavi @ 25.09.2020. 19:03 ] @
ja nikad ne bih dao isto para za kineza kao za japanca, ali ima i drugacijih misljenja.

sto se budji tice, ako ces kao neki da drzis celo leto klimu na minimumu hladjenja, onda ce svaka da ubudja. ja klimu na hladjenju koristim kad ne mogu da izdrzim vrucinu, a ne zato sto je imam, pa da se isplati sto vise da radi.
[ MikiBL @ 25.09.2020. 21:15 ] @
Neki me ubjeđuju da ne gledam te stare modele koji su se prestali proizvoditi, pa će za par godina nastati problem rezervnih dijelova, pa to da novi modeli imaju kompletan novi dizajn i kontrolere za Wi-Fi, da je R32 10% fikasniji itd,
Ja sam progutao tvrdnju da su ti srariji, L modeli sa R410a provjereni za grijanje, dok se sa novim G modelima još nema dovoljno iskustva na niskim temperaturama, da su uvođenjem Pdesign parametra podigli COP efikasnost na A+++, dok su stariji modeli A+, ali da to ipak nije realno za poređenje.
Molio bih još samo da mi daš svoje mišljenje o izboru između 12LUCA i adekvatnog (koji?) modela serije sa R32. Taj LUCA je 1500 KM, a npr. KGTA je 1850 KM.
Volio bih da više ne gnjavim, mada ovo može i drugima poslužiti za razmišljanje.
[ rovaccccc @ 26.09.2020. 05:11 ] @
Spec su samo na papiru,to nema bas toliko veze kolko ces ti trosit,sve je u par deka.
Luca 12 i luca 14 imaju identican hardwer,vanjska i unutrasnja iste,kompresor itd
Eventualno 14 moze bit programirana da se jace zavrti,ali to bi bilo na ustrb cop a.

Kgt nema nekog smisla,jer cijenom si se vec primakao ltc 12 koja bi bila najbolji izbor medju navedenim.

Ltc 09 i luca 12 bi trebalo da su identicni uredjaji.
Ista vanjska sa istim toshiba komoresorom unutra.

[ MikiBL @ 26.09.2020. 13:11 ] @
Hvala rovaccccc.
Može li tvrdoglavi još malo da predahne od posla :) pa da i on dadne svoj sud o ovom mom potonjem (25.09. u 22:15) u vezi odluke stari vs novi modeli.
[ tvrdoglavi @ 26.09.2020. 15:19 ] @
to stari novi modeli uglavnom spominju oni koji imaju kineze koji s druge strane bombarduju modelima svake godine. kad se nesto napravi kako valja nema razloga da se menja. licno i dalje preferiram stare modele. kad zapne sa delovima zapece sa bilo kojim modelom i sa bilo kojim proizvodjacem ako je sudjeno. sta ce biti kad bude i sta bi bilo kad bi bilo je besmisleno komentarisati.
[ jure999 @ 26.09.2020. 18:51 ] @
12lmce ili 12kmta? Pdesignh 3,5 protiv 2,5. Znači li ovo u praksi da na -10 vanjske temperature lmce daje 1 kilowat više topline?
[ MikiBL @ 30.09.2020. 13:46 ] @
Molim savjet!
rezervisao sam do sutra (četvrtak 01.10.) 2 klime, pa moram se HITNO odlučiti.
To su Fujitsu ASYG12LUCA (767 E) i Gree Hansol GWH12TB sa Wi-Fi (665 E).

Lično, preferiram japance, ali ne sumnjam u kvalitet ovog gree modela i ne bih bih ulazio u prepucavanja.
Ponavljam, stan 65 m2 u međuspratu stare zgrade sa vanjskim zidovima od cigle 45 cm, neizolovan, nova PVC stolarija. Plafoni su na 2.8 m. Za ovo što tražim treba da grije dio od 40 m2. Ostatak neka druga klima, ne za sada.

Zanima me i kako ljudi koji se griju na klime rješavaju grijanje kupatila sa WC-om. Pa, tu ne možeš držati otvorena vrata. Kupatilo je 7 m2
S obzirom da se pominju i Fujitsu i Gree, šaljem ovaj upit na oba podforima.
Volio bih da se javi sa svojim mišljenjem svako ko je siguran da mi daje dobar savjet.
[ Mikulic M. @ 01.10.2020. 06:18 ] @
Pozdrav
Zanima me dali netko ima fujitsu 18 kmta,kakva je u grijanju,dali je bučna ?
[ Mikulic M. @ 09.10.2020. 20:17 ] @
Pozdrav

Može li neko iskusan objasniti razliku između fujitsu KMTA 18 i LFCA 18?

Unaprijed hvala
[ rovaccccc @ 10.10.2020. 19:43 ] @
Fujitsu 18 lfca je stari provjereno kvalitetni uredjaj,koji se ne kvari,koji predobro grije.
Noviji uredjaji su mozda ljepsi,mozda imaju vise funkcija,ali ja ne vjerujem da su bolji,ali to je samo moje misljenje.

To je mrcina koja grije jako,ne znam kako nisko modulira,ali veci prostor grije odlicno.
Covjek koji je imao ugradjenu nocriu 14 i lfca 18 kaze da ta lfc grije skroz snazno.
Za veci prostor vjerovatno odlican uredjaj.

Generalno svi proizvodjaci sve vise stede na novijim modelima,a u spec to lijepo umotaju u ukrasni papir.
Bilo je forumasa sa modelom lfc 18 mozda se jave.

[ Mikulic M. @ 10.10.2020. 20:02 ] @
Da znam da je lfca 18 provjeren uređaj,ali ipak je davno izišao,zamjenio ga KMTA 18,oba su iste snage,samo što kmta ima bolji cop i scop ,tj.potrošnju
Pdesign h je veći dosta kod lfca
Što se tiče modulacije za kmta piše od 0.09-2.8kw(ako je to modulacija)
Ulazna snaga lfca 18-1.71
Ulazna snaga kmta 18-1.56
Na netu se mogu naći katslozi i one tehničke tablice,pa ako neko se kuži u te tablice,bilo bi mi od pomoći,ili ako neko ima kmta 18 da napiše iskustva
Pošto vidim da ima pravih znalaca o klimama ovdje,ako neko može da usporedi,pa malo objasni

Unaprijed hvala
[ Mikulic M. @ 10.10.2020. 20:05 ] @
Da znam da je lfca 18 provjeren uređaj,ali ipak je davno izišao,zamjenio ga KMTA 18,oba su iste snage,samo što kmta ima bolji cop i scop ,tj.potrošnju
Pdesign h je veći dosta kod lfca
Što se tiče modulacije za kmta piše od 0.09-2.8kw(ako je to modulacija)
Ulazna snaga lfca 18-1.71
Ulazna snaga kmta 18-1.56
Na netu se mogu naći katslozi i one tehničke tablice,pa ako neko se kuži u te tablice,bilo bi mi od pomoći,ili ako neko ima kmta 18 da napiše iskustva
Pošto vidim da ima pravih znalaca o klimama ovdje,ako neko može da usporedi,pa malo objasni

Unaprijed hvala
[ Mikulic M. @ 10.10.2020. 20:07 ] @
Ako neko ima lfca 18, kakva je potrošnja el.energije
[ rovaccccc @ 10.10.2020. 21:54 ] @
Niti ce nova kmt trosit manje struje.
A ne vjerujem da ce biti ni jaca.

U komentare o manjoj potrosnji jedne klime spram druge,i to iz istog cjenovnog ranga,istog proiozvodjaca,ne bih ulazio.
Mislim da su to gluposti.

Sve klime ce ti trosit skoro isto.
Eventualno razlika izmedju bas jeftinog i skupog modela 10-15 %
Ostalo su bajke.
Upravo imam kod kuce klimu od 450€ i klimu od 1000€ bila na akciji
Razlike u potrosnji su zanemarive,ja ih i ne primjecujem

Specifikacije su tu da zbunjuju kupce koji se ionako ne razumiju dovoljno u tematiku.
Mrtva trka.

Sretno
[ Mikulic M. @ 10.10.2020. 22:28 ] @
Neznam zato i pitam,ali vidim da je proizvođač napisao da jedna iz utičnice vuče 1.71 kw,a druga 1.65kw za istu snagu 6.3 kw su obe
E sad ako klima radi cijelu zimu bez gašenja,nakupi se toga

Jeli moguće da i jedna i druga mogu raditi na 90w kao što piše(mada kod mene neće raditi tako nisko,sve i da može))
Dosta hvale ovaj lfca,ali mislim nije fujitsu neka no name firma da u istoj klasi napravi lošiji uređaj od prethodnog
Da se razumjemo ja nisam nikakav stručnjak za klime,već samo pitam
[ rovaccccc @ 10.10.2020. 22:58 ] @
Prenesoh ti besplatno svoje iskustvo sa potrosnjom klima od 450€ i od 1000€.
Ali imas pravo mi ne vjerovat.

Pogresno imas misljenje o tome.
U spec pise da je taj rez pri max fan.
A malo je ko lud da drzi tolku klimu u max fan,da ti obara stvari sa stola :)
A taj novi u spec ima jos jaci protok zraka u max fan

Cim klimu smanjis da puse ugodno lagano,spec mozes zaboravit :)
Tako da neces saznat koja bi ti trosila manje 20-50w

[ Mikulic M. @ 11.10.2020. 08:03 ] @
@rovaccccc
Dali su kod tebe te 2 klime od 450 i 1000€ iste snage?
Da vama treba takva klima koju bi vi izabrali,kmta ili lfca ,s tim
da isto koštaju(kmta skuplja 30€)ugrađene
Garancija na obe 5 god
[ Dexic @ 11.10.2020. 19:40 ] @
Citat:
rovaccccc:
Fujitsu 18 lfca je stari provjereno kvalitetni uredjaj,koji se ne kvari,koji predobro grije.
Noviji uredjaji su mozda ljepsi,mozda imaju vise funkcija,ali ja ne vjerujem da su bolji,ali to je samo moje misljenje.

Imam 18LFCA, i ovo je najprecizniji opis, i ja bi isto rekao, do reci.

Nije merodavno da kazem koliko kod mene trosi, stan 90m2 je odlicno izolovan i ususkan, vrlo malo se provodi vremena u njemu tokom dana (ali se koristi svakog dana). Potrosnja struje (racun( nije prelazila 5000din prosle zime bilo kog meseca.
Sama 18LFCA greje samo dnevnu sobu od 40m2.
Imao sam vremenon raznih klima, LG 18ca, Mitsubishi bas raznih (najvise iskustva imam sa njima, a najmanje sam zadovoljan i za hladjenje cak), Fujitsu 7/9 dva-tri modela i ova jedna 18ca LFCA sada. Za samo grejanje je neuporedivo prijatnija 18LFCA od bilo kgo drugog modela. 7/9 Fuji su prijatniji za manje prostorije mozda, ili prikladniji (i jeftiniji), ali za spavacu i slicno i ne treba skupa klima po meni.

Ako KMTA nije posebno jeftinija, mislim da nemas razloga da ne ides na 18LFCA, jer ne samo da je proveren model, nego i kao sto neko rece, sve sto se dalje ide, sve se vise stedi na uredjajima.
[ tvrdoglavi @ 11.10.2020. 20:11 ] @
Citat:
rovaccccc:
Niti ce nova kmt trosit manje struje.
A ne vjerujem da ce biti ni jaca.

U komentare o manjoj potrosnji jedne klime spram druge,i to iz istog cjenovnog ranga,istog proiozvodjaca,ne bih ulazio.
Mislim da su to gluposti.

Sve klime ce ti trosit skoro isto.
Eventualno razlika izmedju bas jeftinog i skupog modela 10-15 %
Ostalo su bajke.

Sretno

upravo tako, nece ljudi da shvate da trosi objekat a ne klima, a da modeli imaju odredjene mogucnosti u zavisnosti od vrste prostora u koje se stavljaju.
te razlike u scop i cop, u praksi nemaju skoro nikakvog razlika u potrosnji, posebno kod proizvoda iste ili slicne klase izrade....
ne vidim razlog za zaludjivanje novim neproverenim stvarima dokle god postoje stari provereni modeli koji u praksi daju odlicne rezultate i za koje s emogu naci iskustva mnogih korisnika. i onda kad im srljanje u novi neprovereni model donese glavobolju jer ne radi isto kao prethodna generacija uredjaja bude nepotrebnih zavlacenja i razvlacenja sa majstorima, servisima, i uvoznicima.... sacekajte sa novim modelima, gde zurite, novo vam ne mora uvek doneti bolje....
kod normalnih proizvodjaca ne bi trebalo da se desavaju takvi problemi, ali i najozbiljniji brendovi u najrazlicitijim granama industrije, s vremena na vreme prijave problem kod nekog novog modela, to je sasvim normalno....
[ Mikulic M. @ 11.10.2020. 20:13 ] @

I meni treba klima za 40 tak kvadrata,nemam stiropol fasadu(normalna izrada unutra i vani),bio se zakačio za gree u crown 18 i imao ponudu za 900€,međutim to je bila samo ponuda ,jer tih klima nema niko na stanju u BiH niti se zna kad će doći.Onda se odlučim za fujitsu kmta 18,ali nema ni njih niko na stanju u BiH,trebale bi doći kao za mjesec dana.
Pa sam mislio onda uzeti klimu u Hr,pošto živim u Hercegovini blizu Hrvatske.
Lfca 18 bi mi bila jeftinija od kmta 18 za 200€.

Pošto ja nisam neki poznavalac klima,zato sam i pitao ako neko ima da kaže.
Moje je mišljenje bilo da kmta ima bolji cop i scop,da bi rađe dao 200€ više,ako manje troši
Bile su obe u 30€,ali pošto kmta sad nema kupiti,za opciju u hr kmta mi je sad skuplja za 200€
Inače lfca 18 ugrađena me dođe 1100€,ako bi mogao proći sa 50€ struje ja bi bio zadovoljan
Imam garanciju 5 god
[ tvrdoglavi @ 11.10.2020. 20:23 ] @
200 e razlike neces isplatiti za radni vek bilo koje od njih. za prostor bez izolacije, lfca ce svakako kao robusniji uredjaj sigurnije da odradi posao nego nova kmta.
[ Mikulic M. @ 11.10.2020. 20:47 ] @
Jasno je meni da troši objekat,ove sezone izolaciju nemogu staviti radi financija,valjda ide iduće godine.
Mislio sam usporediti ova dva uređaja u istim uvjetima i sad i kad se stavi izolacija
I čovjek iz firme koji ugrađuje klime ,(radi samo fujitsu)je rekao da nikad nisu imali problema sa lfca,rekao je da su ugradili i 50 tak komada kmta i da su se pokazale u grijanju odlične

U svakom slučaju momci puno hvala na savjetima
[ Iseljenik u pokusaju @ 11.10.2020. 22:45 ] @
od pre 2 sedmice i ja sam presao na grejanje klimama oko 75 mkv predlog tvrdoglavog je bio 12 luca za prostoriju nesto manje od 40-ak mkv i 2 7-ice za spavace sobe. Od 5 .10 smo startovali 12 LUCA i dogrevanje radi fenomenalno cak i vise neradi nego sto radi toplo je jos uvek. Za sada prezadovoljni, u jednom trenutku zena ukljucila i 7-icu u spavacoj sobi da brze osusi ves, posle pola sata bilo je pretoplo u celom stanu. Iskreno jedva cekam da padnu temperature pa da vidim na delu kad se upale 2 ili sve 3 najvise zbog potrosnje. za sad prezadovoljni toplo lepo izgledaju uredjaji ,jako tiho rade pogotovu u toku noci. Izolacija nam je solidna ali cu jos da dodam na tavan 10 cm vune i na prolece da nalepim stiropor na plafon u delu ispod stana koji se negreje
[ tvrdoglavi @ 12.10.2020. 15:09 ] @
neka je sa srecom da te dobro sluze.
[ Iseljenik u pokusaju @ 12.10.2020. 21:20 ] @
hvala i hvala za sve savete do sada i odgovore na mnogobrojna pitanja.

[ MikiBL @ 13.10.2020. 21:32 ] @
Naručih ja 12LUCA!
Uplatio sam i sad čekam dopremu.
Klima će vjerovatno biti montirana tek za narednu sezonu grijanja, za godinu kad se u stan useli, ali ovaj provjereni model je u BiH sve teže naći.
Novi modeli sa oznakama K i plinom R32 su skuplji, a većina kaže da nisu bolji.
Tako da dotad samo čitam komentare i nadam se da ću i ja biti zadovoljan kao i većina s ovog foruma.
Svakako ću tada i ja dati svoje utiske kako bih nekome možda bilo korisno.
Pretpostavljam da ću se puno baviti namještanjem postavki kako bih dobio optimalne rezultate.
Hvala na svim savjetima.

Na moje ranije pitanje:
Zanima me kako ljudi koji se griju na klime rješavaju grijanje kupatila sa WC-om. Pa, tu ne možeš držati otvorena vrata. Kupatilo je oko 7 m2
još niko mije ponudio neko rješenje.
[ Iseljenik u pokusaju @ 13.10.2020. 21:53 ] @
Ja za sada idem opcijom otvorenih vrata ,posto drzim upaljenog lucu 24h ,a 1 malu palim ako je zeni bas hladno mada ovo jos nije videlo zime(ustvari igram se da vidim sta i kako posto je prva sezona za grejanje klimama) , kupatilo 6mkv planiram neku lepu zidnu grejalicu za kupatilo da ubacim i to je to
[ MikiBL @ 13.10.2020. 22:42 ] @
Volio bih čuti još mišljenja o tom grijanju kupatila. Ipak, kad je i WC u tom prostoru, nije baš gotivno držati otvorena vrata.
A ta grijalica bi morala grijati bez pauze, da bi čovjek mogao u svaka doba otići i okupati se ili obaviti ono gdje i carevi idu pješke.
A ta grijalica bi potrošila struje koliko i klima za 5 puta veći prostor!
Gubi se poenta!
[ djalf @ 14.10.2020. 00:43 ] @
Ja iz hodnika grejem kupatilo i WC koje su dve zasebne prostorije. Kad neko ode u WC zatvore se vrata, obavi se carski posao i otvara prozor naravno, zavisno od vremena ako je hladnije krace i posle zatvara prozor i otvaraju vrata da se greje dalje klimom. Kad stalno grejes zidovi se ugreju i vreme provedeno sa zatvorenim vratima se ne oseti neka hladnoca.
[ tvrdoglavi @ 14.10.2020. 19:36 ] @
Citat:
MikiBL:
Volio bih čuti još mišljenja o tom grijanju kupatila. Ipak, kad je i WC u tom prostoru, nije baš gotivno držati otvorena vrata.
A ta grijalica bi morala grijati bez pauze, da bi čovjek mogao u svaka doba otići i okupati se ili obaviti ono gdje i carevi idu pješke.
Gubi se poenta!

ne moze i jare i pare i da ne smrdi :D

[ scoolptor @ 15.10.2020. 04:04 ] @
Razmisljao sam o grejanju kupatila keramickom panel grejalicom od ~400W, dimenzija 600x600x11mm.
Navodno, ne zagrevaju se zidovi i ceo prostor, vec infracrveni zraci direktno zagrevaju osobu koja se nalazi u prostoru.
Samo, ne znam da li ovo funkcionise.
[ MikiBL @ 15.10.2020. 08:29 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
Citat:
MikiBL:
Gubi se poenta!

ne moze i jare i pare i da ne smrdi :D

Naravno!
Zato i pitam koje je rješenje optimalno.
Od tvrdoglavog sam očekivao (i dalje očekujem) dobar savjet, a ne ovo pametovanje.
[ tvrdoglavi @ 15.10.2020. 18:51 ] @
malo sale nije na odmet :)

ja bih stavio neki susac peskira sa ugradjenim grejacem od 500 600w, i palio po potrebi.
[ rovaccccc @ 15.10.2020. 19:08 ] @
Mozda nekom bude od koristi.
Mi u kupatilu imamo odvlazivac :)

Uredjaj ima kompresor i freon,nalik klimi,dok odvlazuje nesto blago i ugrije.
Meni ugodno s korisnim.Kad je bas zima vani,kad ne mozes drzat prozor otvoren,ponekad odvlazivac radi prvenstveno isusuje,a nus pojava je da malo i ugrije.Posle tusiranja sve isusi za tren.Nema kondenza na prozoru,plocice suhe,nije lose.

Nekad drzis vrata otvorena tad je kupatilo toplo.
Nekad ga ne smijes otvarat :)
Nekad odvlazivac dobro dodje,nekad grijalica.

Trosi 100-200w dok radi.
Ne zanositi se da je to rjesenje za grijanje.
Ali mozda nije losa opcija ugodno s korisnim.
Novo kosta oko 100€ ali ne mora novo.
[ Mikulic M. @ 15.10.2020. 19:08 ] @
Nije loša stvar ona mala grijalica za kupatilo, izgleda isto mala
klima,kupatilo od 6-7 m2 ugrije za 5 min
Košta oko 80 km
[ rovaccccc @ 15.10.2020. 19:11 ] @
Grijalice su opste poznata stvar od kako je vijeka.
Sve su grijalice iste,samo se izgled razlikuje.
[ MikiBL @ 15.10.2020. 20:30 ] @
Citat:
Mikulic M.:
Nije loša stvar ona mala grijalica za kupatilo, izgleda isto mala
klima,kupatilo od 6-7 m2 ugrije za 5 min
Košta oko 80 km

O kojoj grijalici se radi?
Kao što reče rovac, grijalice su opštepoznat uređaj za kupatilo.
Nekad sam ja u stanu iz 1927-me imao onaj bojler-kazan što se lože drva i bila milina kupati se, ali mimo toga smrzavanje. Poslije se preselili u stan, još stariji, iz 1919. ali se tu poslije zemljotresa radila sanacija i ugrađeno gradsko grijanje, pa sam osjetio blagodet stalno toplog kupatila. Mada, dođe rat pa niti gradskog grijanja niti struje danima. Treći stan, u kome sam sada ima takođe to centralno grijanje, ali sam se, zbog skore penzije odlučio da klimom zamijenim, pa me zanima rješenje za kupatilo.
A grijalice su standardna opcija, pa su i dio kupatilskog indikatora, tj prekidača na ulazu.
To je uvijek bio skup način grijanja. osim ako se kupaš jednom sedmično, a nuždu vršiš negdje drugo :)
[ Mikulic M. @ 15.10.2020. 21:03 ] @
Radi se o grijalici koja puše isto kao klima i izgleda kao mala klima,može se uključivati sa prekidačom na ulazu,a može na daljinski.predviđena je za kupatilo tako da joj ne smeta prevelika vlaga.ne kažem da je ekonomično držati je uključenu stalno,ali za 5 minuta zagrije kupatilo
[ MikiBL @ 16.10.2020. 08:04 ] @
Mikuliću
Nemoj opisivati, već daj link ili naziv modela, pa lijepo vidim i pročitam o toj grijalici.
[ Mikulic M. @ 16.10.2020. 08:42 ] @
Nemam link.
Ima ih u vokelu kupit
[ MikiBL @ 16.10.2020. 10:24 ] @
Kako se doda slika ovde?
[ MikiBL @ 16.10.2020. 11:27 ] @
ako sam uspio, onda da pitam je li to ta grijalica od 80 KM? Slika je iz Vokelovog kataloga.
Ako nije, može li se očitati njena oznaka pa da znam o čemu se radi?
Mada, meni to liči na najobičniji kalorifer za vješanje na zid (el. grijači i ventilator)

[Ovu poruku je menjao MikiBL dana 16.10.2020. u 18:26 GMT+1]
[ Mikulic M. @ 16.10.2020. 20:25 ] @
Grijalica,kalorifer nazovi kako hoćeš.na njoj ne piše ništa osim sa prednje strane piše ARGO(marka),nisam ni rekao da je svemirski brod,nego da grijalica što puše topli zrak i izgleda kao mini klima.vrlo brzo ugrije kupatilo.

Da to je ta iz kataloga
[ rovaccccc @ 16.10.2020. 20:32 ] @
Pa uzmi ako ti se svidja na izgled.
Grijat ce ko i svaka druga.
Bila ona 30...70 ....150 KM
Unutra je el. grijac i to je to
[ Mikulic M. @ 16.10.2020. 20:41 ] @
Evo i meni danas namontirali fujitsu 18 lfca,stavit ću koji dan mjerač struje,pa ćemo vidjeti
Vrlo brzo zagrijala 40 tak m2,uopće nije bučna unutra.
kad okrenu minusi vidjet ćemo
[ rovaccccc @ 16.10.2020. 21:09 ] @
Imas li mjerac da vidis trenutnu potrosnju.

Ja imam nocriu za koju mnogi tvrde da i nema bas nesto zesce za grijanje.
Ali sjecam se lika kojo je imao i tu tvoju 18ku i nocriu,i kaze da ima osjecaj da ta 18ka lakse izbacuje snagu.
Super snazna klima.

[ Mikulic M. @ 16.10.2020. 21:26 ] @
Nemam mjerač ali stavit ću ga ovih dana
Kad se stavi fan na najjače puhanje i okrenu krilca prema dole nemože se stajati blizu,kao da si kod otvorenog plamena
Najviše sam se bojao buke unutra,pošto su mi neki govorili da su 18-ke inače bučne,ali evo sad radi na AUTO fan,tv normalno pojačan,klima se uopće ne čuje
Što se tiče vanjske jedinice,uopće nije bučna.
Susjed ima gree lomo regular 18,njegova se čuje puno više vani nego moja
[ rovaccccc @ 16.10.2020. 22:03 ] @
Ako te cuje ekipa sa gree teme razapece te :)
[ Mikulic M. @ 16.10.2020. 22:18 ] @
Ja samo kažem kako je.istina ova gree je stara 2-3 god,ako to ima veze.
I ja sam bio zagrijan za gree u crown 18,ali pošto ih nije bilo nabaviti,odlučim se za fujitsu
[ Alen23 @ 16.10.2020. 22:33 ] @
😅😅😅 , nema ljutnje , gree lomo regular je prošlogodišnji model , to je vjerovatno onaj model što ga rovac spominje zadnjih nekoliko godina..

Inače buka vanjske jedinice zavisi od opterećenja iste , pa ista vanjska moze se i različito čuti pri istim vanjskim T zavisno od gubitaka različitih prostora...
Pravi test buke , snage i ostalog dolazi s minusima i hladim vremenom...
Do tada svi uzivamo u tihim vanjskim , unutarnjim , pričamo šuplje i kratimo vrijeme dok ne zahladi...
A onda svašta ima...
[ Mikulic M. @ 17.10.2020. 17:35 ] @
Evo prvih mjerenja potrošnje fujitsu lfca 18
Stan neizoliran 40m2
Vanjska oko 11°C
Unutrašnja temp.podešena na 26°C na auto fan
Kad je tek uključena povukla 2.3kw
Nakon pola sata ugrijala prostoriju i potrošnja se sada kreće od 320 w(najniže što sam uhvatio,jer ne gledam stalno u mjerač)do 700w i tako opet se vrati do 400w pa tako u krug.
Stalno se mjenja potrošnja za 300 w gore- dole
Pošto vidim na drugom forumu dosta komentiraju da im se klima gasi,ova se ne gasi nikako

Pošto vas ima koji se puno kuže,može neki komentar na ove podatke
[ rovaccccc @ 17.10.2020. 18:36 ] @
Sta treba komentarisat.
Ostavi da radi i nista ne diraj.
Trebala bi pocet pauzirat kad se ustabili.
Nije jos prava zima.

Uzeo si ozbiljan i kvalitetan uredjaj.
Uzivaj.

[ Dexic @ 18.10.2020. 15:59 ] @
Citat:
Mikulic M.:
Evo prvih mjerenja potrošnje fujitsu lfca 18
Stan neizoliran 40m2
Vanjska oko 11°C
Unutrašnja temp.podešena na 26°C na auto fan
Kad je tek uključena povukla 2.3kw
Nakon pola sata ugrijala prostoriju i potrošnja se sada kreće od 320 w(najniže što sam uhvatio,jer ne gledam stalno u mjerač)do 700w i tako opet se vrati do 400w pa tako u krug.
Stalno se mjenja potrošnja za 300 w gore- dole
Pošto vidim na drugom forumu dosta komentiraju da im se klima gasi,ova se ne gasi nikako

Pošto vas ima koji se puno kuže,može neki komentar na ove podatke

Ma kakav je tebi osecaj kada tako greje?
Hladno na nogama, neprijatno na glavi?
Ne? Uzivaj. Ovo nisu merodavne brojke, ne samo sto nije jos zima, nego tek je pocela da radi.
[ Mikulic M. @ 18.10.2020. 16:44 ] @
Znam da još nema neke zime,ali evo ovo su prvi dojmovi.
Nit je hladno po nogama,niti neprijatno grije po glavi,niti ima buke unutra.
Kad dođu hladni dani,vidjet ćemo.
Danas nema nekih oscilacija u potrošnji
Vani je oko 13°c,a zadana 26°c,troši oko 550w,s tim da su otvorena vrata od dnevne i kluma je tako postavljena da puše pravo na vrata od dnevne prema hodniku i sobama i grije oko 100 m2.
Kad pokuca zima na vrata vidjet ćemo
Nadam se da nisam bezveze bacio 300€ što sam platio skuplje u odnosu na gree lomo regular 18.
Čovjek koji je postavljao klimu je rekao,ako nemogne grijati 40 m2,bez obzira što nema stiropol fasadu,da će mi vratit novac a ostavit klimu
[ djalf @ 18.10.2020. 21:56 ] @
Grejace naravno jer je odlicna klima, dobar izbor. Jedino sto kad su minusi u drugim prostorijama ce biti hladnije i sve veca razlika jer se ne moze grejati veliki prostor kroz otvorena vrata.