[ SG kamikaza @ 26.10.2019. 16:43 ] @
Ovde možete nastaviti diskusiju isključivo o Vivax inverter klima uređajima.
[ bordzija @ 27.10.2019. 16:45 ] @
Da se zapljunem, imam na moru Vivax Q12 i vivax M9 klime. Donekle sam zadovoljan odlično hlade (12 je 9 u praksi a 9 je 5 ili7) jačine za hlađenje super izolovanog prostora završavaju posao.
Što se tiče grejanja malo zezaju na prelaznom periodu (rade kao off on) ali na hladnijem nema problema - 12 q design modulira na 300 vati.
Krcka škripucka ko i svaki kinez ali ni približno kao one stare klime od pre 10 i više godina.

Ako ima nekih pitanja stojim na raspolaganju.
Pisaću redovno svoja iskustva nabavio sam i laserski merač temperature i merač potrošnje pa očekujte i video!
[ maxys @ 30.10.2019. 08:59 ] @
Vivax aemi 09.
Definitivno ima problem sa modulacijom jer se zaleće svom snagom da brzo postigne zadatu temperaturu (kao da u standardnom režimu radi sa opcojom brzog zagrevanja) i onda naglo pada na održavanje. stičem utisak da iam nekoliko predefinisanih režima rada kompresora i da nema mogućnost da linearno pomera angažovanje kompresora. Ovo je ponašanje za prelazni period. Kada dođu minusi videću kako se dalje ponaša.
Spoljna jedinica je bučna. S obzirom da sam stavio gumene amortizere vibracija na zidu nema, ali je zvuk kompresora znatno viši nego npr. kod moje druge LG klime koja se kada je apsolutna tišina u stanu (npr. tokom noći) skoro u opšte ne čuje. Ovaj Vivax se lepo čuje, pa ako imate slabije živce nije za preporuku. To se odnosi i na unutrašnju jedinicu, kao i na kvalitet plastike. Daljinski je srednje žalostan i ne odaje utisak kvaliteta. Wi Fi se sam od sebe isključi pa ne predstavlja pouzdanu varijantu.
Za 250 eura koliko sam je platio, ona tačno toliko i daje.
[ bordzija @ 30.10.2019. 19:09 ] @
Koja je razlika između q i m serije vivaxa sem u dizajnu? Ima li neke razlike sem što q ima r32 gas a m ima r410a?
[ maxys @ 30.10.2019. 19:21 ] @
Moja je nova m serija sa r32
[ maxys @ 30.10.2019. 19:23 ] @
Mislim da je sve isto, samo se par funkcija na daljincu razlikuje.
[ maxys @ 01.11.2019. 08:02 ] @
Juče sam pratio rad klime i nije da ne greje, ali nikako ne uspeva da modulira kako treba. Prvo zaleti kompresor u visoke obrtaje i duva toplo pa onda uspori i duva mlako. Ne uspeva da potrefi neku sredinu.
[ bordzija @ 01.11.2019. 09:40 ] @
To je ok ako si je tek upalio, mora da zaleti i ugreje prostor na brzake što bi rekli. Poenta cele priče je dali posle modulira kako treba a da se ne gasi? Kod mene je sasvim pristojno radila kada sam pravio probu grejanja i vukla 300w. Ovih dana najavljuju kišu i pad temperature na 10 noću i 15 po danu pa ću verovatno početi u večernjim časovima da dogrevam vivaxom. Evo danas prvi dan da sedim u šorcu i kratkim rukavima pa da mi je malo ladnjikavo iako sunce sija ali slabo. Nedovoljno za rekuperaciju 🤔
[ maxys @ 01.11.2019. 13:01 ] @
Ma tako je svo vreme radila. Nema ona sposobnosti standardnog invertera. Zato je i cena takva kakva je. LG se po paljenju u ovakvim uslovima ne zaleće mnogo u startu, a kako je zaleteo Vivax mislio sam da će kompresor odleteti.
Džaba 300 W, ako daje malo toplote.
[ bordzija @ 01.11.2019. 22:51 ] @
Izvini ali meni je 350 evra koliko sam je platio OGROMNA cifra ako ne radi kao fujitsu a ne radi, radi tačno onoliko lošije koliko je manje plaćena pa čak i lošije. Ovo što vivax prodaje košta isto koliko i fujitsu a meni je to van svake pameti. Ovo malo što sam je probao, radila je lepo i grejala na 300 vati ali je napolju bilo 15 stepeni. Verovatno je potpuno druga priča oko nule.

Sve što uštediš kupovinom kineske klime pojede ti kroz potrošnju struje već prve zime verovatno i više.

Meni na moru završava posao, hladi i dogreva u prelaznom periodu. Kad je baš hladno a to su januar, februar i mart- nismo tu.
[ maxys @ 02.11.2019. 06:54 ] @
Videću kako će biti. Ono što se da zaključiti je da su radi što boljeg SEER i SCOP poprilično osakatili klime. Za sad radi, a kad bude veći minus imam etažno, a tako sam i planirao. Sa jednom klimom ma kakva ona bila ne mogu grejati dve spavaće sobe.
[ osmania @ 05.11.2019. 08:58 ] @
Zdravo,

Zanima me inverter klima posto mi drva i kompletno grijanje ide polako na zivce.
Radi se o kuci grijale bi se dvije sobe kuhinja i dnevni boravak spojeni su, sve ukupno oko 30 kvadrata visina plafona je 2,9 m. zelim da se moze nastimati da u 17 h dolazim sa posla da se ukljuci na 21 stepena u 22 h da se isljuci i ide na 18 stepeni. Takodje i ujutro tako kad ustanem da je toplo. Znaci uopste ne treba da se svaki dan grije po 24 h. Eh sad onaj vanjski dio bi stavio u garazu tako da ne bi bio napolju a garaza je zatvorena.
Treba mi vas savjet sta da ugradim?
Ovde je fokus na grijanje. De mi recite sta vi predlazete?
da li treba godisnji servis?

Neki mi preporucuju sljedece:
VIVAX 18-ka INVERTER ACP-18CH50AEQI 5.6kW WiFi klima
ili
VIVAX 12-ka INVERTER ACP-12CH35AEQI 3.8kW WiFi klima

mozete li mi mozda neku drugu marku preporuciti u Bosni je vivax jako popularan.

da li je to ok, sto se tice para, volio bi da ulozim i da imam sto treba a ne da svake godine se zezam
hvala

[ SG kamikaza @ 05.11.2019. 09:03 ] @
Citat:
Eh sad onaj vanjski dio bi stavio u garazu tako da ne bi bio napolju a garaza je zatvorena.


Ovo nikako, jer se to tako ne radi.
Ne zove se bez veze "spoljašnja jedinica".
Zaklon možeš da napraviš, ali da je smesti u zatvoren prostor ne.


Po pitanju modela klima, proveri sa članovima koji imaju dotični brend,kakva su im iskustva.
Neka već možeš pročitati.
[ osmania @ 05.11.2019. 10:54 ] @
OK Hvala puno na odgovoru,
ne znam viva mislim da je brend koji prodaje klime a i blendere televiore itd... Mislim da se oni ne bave razvijanjem klime.

Danas mi je jedna firma predlozila dvije varijante:
Fujitsu ASYG 12LLCE/AOYG 12LLCE
DAIKIN SENSIRA FTXF35A/RXF35A

Jedina razlika jeste sto jedna ima 2 godine garancije druga ima 3 godine garanciju.

Tu u komsiluku sam imao par ljudi koji su kupili vivax i nisu bas bili zadovoljni.
[ SG kamikaza @ 05.11.2019. 11:04 ] @
Pročitaj sve dobro, i pitaj na ovoj temi o Vivax uređajima šta te zanima.

O drugim modelima može na sledećim linkovima:

Fujitsu

Daikin
[ maxys @ 05.11.2019. 17:12 ] @
Ako imaš novca zaobidji vivax. Već sam pisao o ponašanju ove klime u toku prelaznog perioda.
Brend je popularan jer jer cenovno prihvatljiv. Klime im sa aspekta dugotrajnosti i nisu loše, ali nisu za poredjenje sa ozbiljnom konkurencijom.
[ bordzija @ 05.11.2019. 20:42 ] @
Za grejanje samo japanci, ovi kinezi su samo za hlađenje i dogrevanje u nekim toplijim krajevima ili prelaznom periodu. Kineske uigrane muljatorske kombinacije, vivax 18 je slabiji od fujitsu llce 12.
[ bordzija @ 06.11.2019. 09:00 ] @
Maxys jel postoji neki apdejt klime firmver ili šta već, ovaj wifi stalno zakucava barem jednom nedeljno mora klima da se čupa iz struje kako bi se opet povezala na ruter. Jel i midea ima taj problem? Uopšteno verujem da svi ti poluproizvodi imaju isti sistem koji jako loše radi, u ovom slučaju zakucava svakih 5-6 dana tj kad ga uloviš.
[ Golden @ 06.11.2019. 12:27 ] @
>>>Osmanija

kopiram ovde text sa prosle teme...



Pozdrav,

citam ovo od kada sam menjao staru klimu neka on/off Frozzini 12

Da pomognem onima koga interesuje Vivax i moja skustva.
Ugradio sam 04.2019 Vivax ACP-18CH50AEVI i koristio tada za grejanje kao i leto za

hladjenje i evo sad vec nedelju dana grejemo od recimo 16h pa do 24h
montirana je u prostoriji 6x7m spoljne mere i 2,7m vis. Gleda prema otvoru 1,8m gde nemamo

vrata nego otvor prema hodniku odakle je jedna soba 3x4,5 i dalje jos jedna 3x3.
U toj vecoj dnevnoj unutra je stirodur 2cm na svim zidovima a napolju 5cm izmedju siporex i pvc

stolarija.
Klimu ovih dana drzimo na 24C sto prati 24,5C na visini 1m termometru dosta dalje od klime

gde nema direktnog vazduha. Klima se ne gasi nego odrzava na 580w-600w na max ventilator.

Ima ponekad gasenja klime ali ako je vanjska >10C ili ako je drzim na 23C. Temperatura

izduva je 42C sa kineskim IC senzorom. Ne pamtim u aprilu kolika je temp. bila ali video

sam 480w u odrzavanju.
Model klime je identican sa ovom Midea.
https://gringo.uz/magazin/product/midea-vertu-plus-inverter-18

Vise detaljnih podatka ima na ovom sajtu.
https://kupiklima.com/product/vivax-acp-18ch50aevi/

za sada radi ok i zadovoljan sam jer sam je dobio u kompenzaciji dao 30K u kesu ostalo

kompenzacija (cena 65.000din)

ono sto mi se ne svidja jeste krckanje plastike kad se unutrasnja jedinica otvara ima neki

V design pa se otvori za par centimetara nije strasno krckanje to je samo taj momenat

ukljucivanja mozda se koji puc cuje i kad pocne da greje dok je posle ok.
ima sve na papiru sto i Gree Viola da ne nabrajam funkcije to me i privuklo kao i dvoredni

isparivac tezina 35 ili 37kg spoljne jedinice. Izrazito je tih kompresor i ventilator vidim

da je gmcc Toshiba neki ima na ovo drugom sajtu.
Sleep je fenomenalan apsolutno se ne cuje ni spoljna i unutrasnja unutra, ali tek tek pirka pa

nije za moje prostorije jer zelim grejanje za sve. Za sada je stepen razlike do 1,5C u

prostorijama.
Na klimu gledam kao na bolju Kinesku 12ticu, pratim potrosnju i ponasanje pa javljam.
Da li je velika ne znam ali prethodna Frozzini 12tica on/off nije mogla da dobaci ni

hladjenje ni grejanje to ostalih prostorija ova radi svoj posao.
Bice i po koja slika samo da krene ladnoca.
Vodio sam evidenciju ali nemam od Aprila i Maja jer nisam imao svoj merac nego
pozajmljivao.

(update oktobar: pretezno 600w potrosnje na 24C setovano, na 21C preko noci 560w - defrost jos ne radi preko dana na ovoj vlagi) - setovanje nize temp. recimo 21C pali gasi ovih dana.

Jun.2019 44.32kw
Jul.2019 58kw
Aug.2019 65kw
Sept.2019 24,69kw
Okt.2019 110kw
[ maxys @ 06.11.2019. 15:29 ] @
Citat:
bordzija:
Maxys jel postoji neki apdejt klime firmver ili šta već, ovaj wifi stalno zakucava barem jednom nedeljno mora klima da se čupa iz struje kako bi se opet povezala na ruter. Jel i midea ima taj problem? Uopšteno verujem da svi ti poluproizvodi imaju isti sistem koji jako loše radi, u ovom slučaju zakucava svakih 5-6 dana tj kad ga uloviš.


nema apdejta. Mislim i da nije do aplikacije već do samog hardvera. Realno poluupotrebljiva funkcija koja često ide offline.
Vivax WI FI nije za preporuku.
[ bordzija @ 06.11.2019. 15:36 ] @
Što si se hladio/grejao u septembru? Mi smo možda par dana pustili klimu uveče gasili 🤔

Evo na moru oktobar nismo palili klimu, novembar upravo, spolja je 16° pada kiša nonstop unutra je 22-23 stepena. Luftiramo pomalo tj balkonska vrata su pritvorena. Verujem da nećemo paliti klimu do kraja meseca kako kaži vindi aplikacija a užasno je tačna. Aplikacija je prvenstveno za nautičare jer mi treba za suncobrane, tende, jedra, grilje i roletne.
[ mr Jozza @ 07.11.2019. 22:23 ] @
Citat:
osmania:
OK Hvala puno na odgovoru,
ne znam viva mislim da je brend koji prodaje klime a i blendere televiore itd... Mislim da se oni ne bave razvijanjem klime.

Danas mi je jedna firma predlozila dvije varijante:
Fujitsu ASYG 12LLCE/AOYG 12LLCE
DAIKIN SENSIRA FTXF35A/RXF35A

Jedina razlika jeste sto jedna ima 2 godine garancije druga ima 3 godine garanciju.

Tu u komsiluku sam imao par ljudi koji su kupili vivax i nisu bas bili zadovoljni.

Za Vivax ti može reći samo neko ko ima baš taj model. A što se tiče pitanja:
To za garanciju da te ne brine, klime traju po bar 10 godina, i ako nema problema u prvoj sezoni, ne bi trebalo da ih bude ni kasnije.
Fujitsu 12LLCE je jači od Daikina FTXF35A, ali mislim da tu ima dva "problema". Kao prvo ni jedan od ovih modela nema opciju da se namesti paljenje i gašenje na tajmer. Za tu svrhu morao bi ići bar na 12LMCE ili skuplji model (namesti se tajmer preko daljinskog), za Daikin ne znam koji ima tu opciju. Ali kad bude baš hladno paljenje i gašenje klime (tj da greje od 17h pa do ujutru) nikako nije poželjno. Za koju god klimu da se odlučiš, od ujutru do 17h neka radi, pa makar da greje na 18C. Ne reče mi koliko kvadrata ima ukupno (mimo tih 30kvm) i kakva je izolacija na krovu, tj plafonu? Čime bi se grejao ostatak kuće?

[Ovu poruku je menjao mr Jozza dana 07.11.2019. u 23:49 GMT+1]
[ bordzija @ 10.11.2019. 15:13 ] @
Danas na moru spoljašnja temperatura 16° unutra 20-21° malo nam hladno pa smo pustili klimu da greje. Na njoj 21° i najniža brzina ventilatora preko aplikacije.

Potrošnja 270-280 vati i vrlo je stabilna bez preteranih oscilacija. Spoljašnja jedinica šumi skoro neprimetno. Prvo se zaletela na 500w čim sam je upalio pa dok sam je podesio jedno vreme je radila na 350w pa spustila na 270-280w

Izbacuje 35-40° bogougodno. Pošto je veliki prostor, greje oko 60-70 m2 ukupno.

Video:
https://youtu.be/qgfUCTos-cg

[ bordzija @ 11.11.2019. 11:40 ] @
Noćas sam je ostavio da radi i spustila je potrošnju na 260w. U pitanju je Vivax Q design 12 model: ACP-12CH35AEQI

E sad ono što mene zanima, stavio sam probno da greje +30° znači maksimum i na meraču mi očitava potrošnju 600w

Šta je ovo? Petica klima? Po meni bi 12 trebalo da potegne barem kilovat struje zar ne?
[ ETNAPR @ 11.11.2019. 12:01 ] @
A zašto bi se klima trebala zaukavati na 1000w, ako je spoljna temperatura relativno visoka 10-12 ili 15 c.?
[ bordzija @ 11.11.2019. 12:06 ] @
Nemam pojma, ako zadam +30, ako uključim turbo ona bi trebala da da gas do daske zar ne? Kada to sve uradim, dođe do 600 wati potrošnje i tu stoji. Duva toplo i to je to.

Dal kad zazimi raste opterećenje kompresora i sama potrošnja struje? Ovde je toplo pa u toku dana držimo otvoreno a tek uveče uključimo klimu.
[ ETNAPR @ 11.11.2019. 12:30 ] @
Naravno da je spoljašnja temperatura jedna od najvažnijih informacija za elektroniku klime. Kada bih imao takvu klimu kao što je tvoja, koja se ponaša tako kako si opisao, bio bih sasvim zadovoljan njome, pogotovo što bih je koristio za grejanje max. 30-ak kv. a ne 70
[ bordzija @ 11.11.2019. 13:02 ] @
Zašto da ne greje 70m2 ako je izolacija dobra, mediteranski uslovi zašto nebi dogrevao, naročito ako sada troši 300 wati (napolju 10 unutra 22-3°)
Lako ću vrata da pozatvaram ako za to bude potrebe.
[ ETNAPR @ 11.11.2019. 13:55 ] @
Nemam ništa protiv...grej...u tom smislu, imaš punu, bezrezervnu podršku od mene..
[ bordzija @ 11.11.2019. 13:58 ] @
Pa da ali sam prostom računicom kroz potrošnju električne energije došao do zaključka da je ova vivax 12 klima u suštini 6 ili čak i manje kada je grejanje u pitanju?
[ ETNAPR @ 11.11.2019. 14:02 ] @
Cenim tvoj trud ali problem u tvojoj računici je taj, što je "prosta"
[ maxys @ 11.11.2019. 15:45 ] @
@bordzija
O tome sam i pisao ranije. Slabo vivax kapira šta treba da radi. Ne ponaša se kao klasičan inverter. To se pre svega vidi iz deklarisane snage koja je jako bliska maksimalnoj snazi.
[ bordzija @ 11.11.2019. 17:28 ] @
Malopre je i mene zezala to što tebi radi svo vreme. Osetim ja da je ladnjikavo pogledam ona ne radi, digla krilce. Podešena na 21, u sobi 21 stepen. Pogledam u aplikaciju kaaad pokazuje 28 unutrašnju temperaturu! Krenem da podižem temperaturu preko aplikacije i tek kada sam premašio tj dofurao do 30 onda se tek probudila. Onda rekoh aj da snimim i video maksimalnog opterećenja klime.

Pa pogledajte:
https://youtu.be/qMmPCn3PEzA

Spoljašnja 10-12 stepeni. Potrošnja 666.6 wati 🤔
[ bordzija @ 11.11.2019. 21:40 ] @
E izgleda da ono nije bio maksimum, ne znam zašto je zaglavila na 666 vati 🤔

Sad sam je naterao do daske i povukla je 1150 vati a na izlazu je dala tek 40-50°

Što govori da se uopšte ne isplati žuriti :-)

Optimum je hmmmm... Videćemo.

I posle testa je nakon smanjene temp stala i evo još uvek ne radi, već sat vremena brabonja u leru.

Evo ga i video maksimalnog opterećenja na 12°
https://youtu.be/HDQISi9IGlE
[ Alen23 @ 11.11.2019. 22:18 ] @
Nevjerovatan rasplet dogadjaja ..
[ bordzija @ 11.11.2019. 22:28 ] @
Kineska posla, može da bude a i ne mora. Trebao sam da dam 150 evra više za fujitsu i da ne razmišljam uopšte.

Ima li neko ideju zašto bi turbina povremeno krčala kao da ima neki luft? Stavljao sam i video svojevremeno na objedinjenoj temi.

Da priložim opet, krčanje:
https://youtu.be/F2hCu1j4j-Q
[ ETNAPR @ 11.11.2019. 22:36 ] @
Pada mi na pamet, da je zbog onih 5mm nepotrebnog zazora izmedju klime i plafona...verovatno je odozgo bije prejaka promaja:-)
[ bordzija @ 11.11.2019. 23:25 ] @
Ako misliš na moju klimu, ona je postavljena 30 cm od plafona.
[ maxys @ 12.11.2019. 12:06 ] @
Pa A++/A+ se mora nekako opravdati. Ona lepše modulira od mog LGa, ali od lepote se ne živi (greje). Na kraju kad podvučeš crtu, za istu količinu potrošene električne energije dobiješ manje toplotne energije. Obrati pažnju da je nominalna snaga kod Vivaxa vrlo blizu maksimalne snage (cca 400 W razlike max - nominalno), dok je na LG P12EN ta razlika 1300 W (5100-3800), što ostavlja znatno širu marginu.
[ bordzija @ 12.11.2019. 13:01 ] @
Au koja kanta od klime, podešena na 21 stepen ventilator auto. Priđem da pogledam potrošnju a on 900 wati i u jednom trenutku 50, znači ugasila se. Koja nebuloza jel se i druge klime tako neartikulisano zaleću pa ugase? Iz kog razloga bi klima nabijala 900 vati a ventilator normalno duvao, recimo drugom brzinom?

Uopšte nije konforna ja da vam kažem, stalno mora da se nadgleda i prati. Samo osetiš kako ti mrznu ruke i noge lagano, pogledaš a ona podigla krilce i odmara.

Koja je poenta kineskih klima da se pale i gase? Zašto nemaju kontinuitet u radu?!?? Baguju kao i aplikacija.

Evo mirovala je 15 minuta pa se opet upalila i zaleće pa stane?!??
[ maxys @ 12.11.2019. 13:42 ] @
Druga klima polako diže i spušta potrošnju, tj. kada treba zaleti se silvito i onda lagano spušta potrošnju dok ne padne na održavanje. I posle samo održava. Vivax šara, malo se zaleti ko blesav, a treba da digne temp za samo npr. 1 C. A opet nekada kilavi i ne zaleće se, a trebao bi. Ona radi kako misli da treba i tu se ti kao korisnik ništa ne pitaš. Upalim je i pustim je da radi. Ona tako brlja, greje, ne greje i tako ceo dan. Opet na kraju bude toplo, ali ne održava temperaturu kako bi trebala. Tako isto i daljinac. Nekada odreaguje na komandu, nekada ne. A i wifi, nekada radi, a nekada se raskači.
[ bordzija @ 12.11.2019. 13:54 ] @
Jel i ti moraš klimu da čupaš iz struje kako bi opet proradio wifi? Pazi bag od prvog dana, da su samo jednu klimu probali nego nisu, kinaska posla isti softver za sve invertere.
[ maxys @ 12.11.2019. 14:15 ] @
Moram. Ne može drugačije.
[ bordzija @ 12.11.2019. 19:47 ] @
Evo i ja se upravo celo popodne boksujem sa vivaxom, iz nekog razloga podiže temperaturu na unutrašnjoj jedinici i staje sa radom. U prostoriji 21 stepen, nameštena na 22 a senzor očitava 28°c. Kad proradi onda senzor spusti i očita 26 pa kotrlja tako neko vreme. Pa opet stane.

Ovo jedino radi ako klimu nadzibriš na 30 a onda nema ništa od štednje struje.

Kineska klima apsolutno za izbegavanje u svakom pogledu. Pitam se kakvu logiku i kulturu rada imaju ostali kinezi tipa midea, gree itd.
[ maxys @ 13.11.2019. 07:31 ] @
Pa lepo sam opisao kako radi više puta. Od majstora koji mi je ugradio sam i saznao da je to normalno ponašanje za Vivax, tako da me džaba jedan član ubeđivao da nije i da tražim reklamaciju. Drugar ima AEQI model, ali on nije primetio ništa neobično, tj. mislio je da tako klima treba da radi. Ali opet podvlačim, na kraju ipak ugreje. Ono malo što sam se družio sa Violom ukazuje da se ponaša kao normalan inverter, dakle različito od Vivaxa.
[ bordzija @ 14.11.2019. 23:47 ] @
Celo veče radi normalno podešena na 22° u dnevnoj sobi 40m2 21- 22° greje i ostatak prizemlja kuće, nisam merio koliko je u udaljenim prostorijama. Potrošnja 270 vati. Spoljašnja temperatura 10°

U jednom trenutku se zaleće do maksimuma, polako usporava i gasi se. Posle par minuta se opet pali i nastavlja da radi na 270 vati potrošnje.

Iz kog razloga to radi?
[ bordzija @ 15.11.2019. 19:35 ] @
Danas mi bio poznanik (električar) ja pustim klimu, ostavim je na 22 stepena da se smiri potrošnja i pozovem ga da vidi koliko troši i da pipne rukom kako greje. Njemu oči ispadoše hehe mislim da skoro nisam video nekoga tako iznenađenog ko malo dete.

Normalno preporučio sam mu japance a ne ovo gofno kinesko. Ovo je jedini način kako ljudima može da se objasni princip grejanja na klimu.
[ bordzija @ 18.11.2019. 22:33 ] @
Evo sedim i slušam klimu non stop se zaleće besmisleno. Spolja 10° očitava 13, unutra 22 podešena na 22 očitava 28°

I šta ona radi, umesto da uduvava pomalo ona daje gas pa se ugasi, opet da gas do daske pa se ugasi i tako u krug. Potpuna disharmonija! Apsolutni očaj kulture rada!

Kad bi barem postojala šansa da se ograniči njen rad jer nema nikakvog smisla. Nema tu nikakve uštede.

A ugođaj je kao da živiš pored aerodroma na kome je gust saobraćaj propeleraca.
[ maxys @ 19.11.2019. 17:12 ] @
U iskušenju sam da senzor na uj otkacim i izvučem van uj. Možda bi tako tačnije merila.
[ bordzija @ 19.11.2019. 17:49 ] @
Ajd probaj da ga umotaš u papir, papir od cigara, tanki sunđer pucketavi, krpicu. Uglavnom više materijala. Ne znam dal dovaćada se izvuče?

Ja je koristim samo uveče a tad ne mogu mnogo krcka 😁

Radi normalno par sati i onda odlepi i poludi skroz!

Jel pomaže čupanje iz struje? Jel ima neki firmver za ovo gofno? 🤪
[ maxys @ 19.11.2019. 18:50 ] @
Nema apdejta ni za ozbiljnije klime...
Cekacu zimu pa cu da vidim. Za sad mi je svejedno jer LG dogreva.
[ bordzija @ 19.11.2019. 21:25 ] @
Ovo je horor klima, drangulja satima gore dole i na kraju stane skroz. Kad osetiš da ti se papci smrzavaju onda uključiš turbo. Nema nikakve uštede sa ovom klimom a verujem da na prvom minusu samo guta struju ako uopšte radi. Bačen novac.

Zanimljivo je da nema ama baš nikakvu kulturu rada kao da sa njom upravlja tetris! Gledam i taj senzor koje su mu temperature, uopšte nema veze koliko očitava, jednostabno samo oscilira ili uopšte ne radi! Da barem može da se ograniči na neku potrošnju nego ni to!

Jel ima ta tvoja klima neki eko mod? Da je ograniči u divljanju?
[ maxys @ 20.11.2019. 08:39 ] @
Softver ne valja. Senzor za merenje temperature se nalazi na 0.5 cm od isparivača unutrašnje jedinice i normalno je da tu očitava višu temperaturu. Softver bi morao tu temperaturu da pegla, tj. da je smanji, ali on to ne radi. Možda postoji mogućnost da se izvrši podešavanje tog senzora kao na drugim klimama, ali ja o tome ništa ne znam.
Nemam eko mod na AEMI, ali moja je 2.5 kW pa je i sama ograničena :D
Sinoć je čujem i kažem ženi, odleteće nam klima... A ona se zaleće kao motor na ATR72, a treba da podigne temperaturu možda ni za čitav 1 C.

Meni posao radi. Lepo ugreje, mada temperatura osciluje, ali mi nije bitno. U tom delu stanu je spavaći blok, pa je i onako gasim pred spavanje. Ali ovo čudo ne bih trpeo u dnevnoj sobi gde najviše vremena provodimo. Posebno ukoliko je uporedim sa p12en, koja se ne čuje
[ Golden @ 20.11.2019. 09:31 ] @
Probajte povecati temperaturu za stepen, dva, nece toliko gasiti.
Ako je takva logika da kad dodje do ciljne temperature ugasi, da ne ugasi prelazila bi ciljnu temp jer ne moze da modulira nize.
ili produziti kabel od senzora pa senzor staviti negde nize dalje od klime, ako je izvodljivo tako nesto uraditi.
Moja je 18 AEVI ima Ifeel pa daljinac stavim dalje i gde ne duva, ali opet na ove vanjske i setovane 23C unutra radi on/off redje nego bez Ifeel. Kako dignem na 25C dugo nema gasenja ali bude dosta toplije. Potrosnja isto 600-630w bez obzira na setovanu.
Inace neko je pisao i za Daiken i FS LT da gasi na drugim forumima ili pogdrupama. Mozda manje i ne svakome ali rade.
[ maxys @ 20.11.2019. 12:23 ] @
Ma ne kapiraš. Podesim temperaturu na 23 C. Posle nekog vremena na aplikaciji pokazuje da je unutrašnja temperatura 28 C, a ona je realno 21 C i klima se ili gasi ili duva skroz mlako. A onda u nekom momentu poludi, zaleti kompresor na maksimum i na kraju se ugasi. I stalno pravi oscilacije u temperaturi prostora. I feel postoji i kod mene, ali onda moram da vučem daljinac sa sobom i to mi ne odgovara, a posebno zbog male dece.
[ bordzija @ 20.11.2019. 13:52 ] @
Pa vidi molim te dal sa tom i feel funkcijom možeš nekako da je obuzdaš, na primer staviš na drugi kraj prostorije i dal će se umiriti tj prestati dase zaleće i gasi u krug.

Ja uspem da je ulovim da modulira po par sati na 270w ali onda odjednom odlepi.

Ja imam taj daljinski sa ifeel funkcijom od druge klime pa bih pokušao nešto da iskombinujem ako može.

Po kom principu radi taj daljinski ifeel funkcija? Radio vezom ili ir?
[ bordzija @ 20.11.2019. 14:23 ] @
Doneo sam drugi daljinski sa i feel funkcijom, uključio i podesio sve identično, stavio ifeel i: potrošnja struje je pala na 250w!

Uredno pokazuje pravu temperaturu u sobi na daljincu 21 stepen. Sad da testiramo dal će se zaletati i divljati!


[ Alen23 @ 20.11.2019. 20:15 ] @
Kako ide testiranje ? Jel je iFeel obuzdao..
[ bordzija @ 20.11.2019. 22:38 ] @
Obuzdao definitivno ali... ALI! Sada kada zalepi na 500w onda ne silazi, zadato 22° i postigla je 22 kako kaže daljinski ali ne prestaje sa grejanjem, ne usporava, ne zaustavlja samo piči koliko je u startu odredila.

Luftirali smo i nije radila par sati pa je temp pala na 20° kada sam je upalio zadao sam joj 22. Krenula je da radi sa 500w i nije stala niri smanjila. Jednostavno samo piči. Mislio sam da i feel funkcioniše tako što povremeno kada zadam neku komandu daljinski pošalje info za i feel pa se prilagodi temp - nije.

Smanjio sam ručno na 20 i odmah se ugasila. Ova klima je definitivno off on klima sa opcijom imitacije inverter tehnologije. Funkcioniše kao raštimovan klavir. Baš bih voleo da je otvorim i vidim dal ima ikakvu elektroniku u spoljašnjoj jedinici mada sumnjam.

Definitivno loša odluka.

Evo trenutno se nešto dešava. Zaleće i spušta ali ne mnogo vrti gore dole.

Zanimljivo je i da na i feel kada bi klima trebala da dobije neku realnu informaciju o temp- na aplikaciji i dalje ispisuje budalaštine o unutrašnje temp 28°

I još je zanimljivo da i spoljašnju temperaturu pogrešno očitava - trenutno je 11 stepeni a klima očitava 16° spoljnu.

Sad trenutno radi na 260w pa ću malo da je pratim dok ne odem na spavanje.

Jedino pozitivno što sam primetio je da nema ludovanja da ide do daske pa da se ugasi i tako u krug. Sa i feel funkcijom kako se zakvači tako vrti satima dok joj ne spustiš temp ili pojačaš.
Javim u narednih par dana kako "ide"
[ bordzija @ 20.11.2019. 22:52 ] @
Bezveze, sad se zaleće do daske i spušta do 500 wati. Besmisleno skroz ja da vam kažem i to je u suštini to ne gasi se. Rekao bih da ona kad je hladnije ovako radi stalno u opsegu 500-1000w gore dole pa nekako ubode ili skroz zaglavi na 500 w ili proizvoljno.

Bez ifeel funkcije na ovim temperaturama se zaleće i gasi.

Đubre od klime. Ako između midea i vivax klima odgovaraju isti daljinci verujem i da je ista elektronika?

Jer ovo je baš baš loše. I sve su klime takve koliko vidim.

Ps: sad sam provalio kako radi ifeel funkcija: bilo koje dugme da pipneš ne dešava se ništa nego kao daljinski šalje klimi informaciju koja je temp na daljinskom. Ako ćeš recimo da povećaš temp onda moraš dva puta uzastopno da pritisneš.

Kakva glupost normalno to klima ne yabe ni 3% nego vrti svoje gore dole 💩
[ maxys @ 21.11.2019. 05:43 ] @
Evo da te demantuje u vezi on off klime 😁
Moj Galanz Kudo bolje drži temperaturu i bolje greje od inverter Vivaxa. Pokušao sam i ja sinoc sa follow me funkcijom I ponaša se isto kao i kod tebe.
[ bordzija @ 21.11.2019. 10:19 ] @
U suštini sve te kineske klime danas imaju inverter emulator. Tako nešto sam i očekivao od prevaranata kako bi se prilagodili uslovima na tržištu i plasirali svoje poluproizvode.

Eurovent i slični ih nikada neće ni videti jer su potpuni besmisao. Oznake A+ i slično po pitanju grejanja su apsolutne izmišljotine jer ove klime prave astronomske račune za struju.
Kadase sve presabere bačen novac.
[ bordzija @ 22.11.2019. 21:25 ] @
Kako je zahladnelo: 8° napolju, klima je počela da radi malo bolje. Zaleće se i dalje ali manje se gasi. Opet kada proluftiram dnevnu sobu i opet je upalim, malo odradi i onda štrajkuje. Podešena na 22 unutra 20 i neće da mrdne. Onda polako nekako proradi i gura.
Evo sad konstantno drnda na 260w i elegantno dogreva 60-70m2

Sada sam merio temperaturu spoljašnjih zidova, tu gde je goli zid armirani beton spolja kamen 40+ cm tu je temperatura 18°
Tamo gde je zalepljeno 2 cm stirodura temperatura je 20 cm.

Na 8° spoljašnje, dogrevam sa 250w električne energije.

Ne koristim i feel glupost!

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 22.11.2019. u 22:39 GMT+1]
[ maxys @ 23.11.2019. 11:07 ] @
I kod mene slična situacija. Danas duva košava i subjektivno je hladnije nego što termometar pokazuje. Međutim, prebacio sam ventilator sa auto na maksimalno jer treba da gura vazduh iz dečije sobu u hodnik. Sada se manje gasi, a duva mlako i održava temperaturu na cca 21 C u dečijoj sobi. Podešena je na 24 C, a prijavljuje da je u sobi 26 C (laže 5 C). Spoljna temperatura je 9 C.
Nemam merač potrošnje, pa ne znam koliko realno troši, ali ne bi trebalo da je više od tvoje s obzirom da je 2.5 kW i da duva mlako.
[ bordzija @ 23.11.2019. 12:55 ] @
Meni u tom režimu maximalno duvanje troši 500-600 vati. Ako je zadata temp 22° čim vratim na auto, prvo se ugasi na par minuta pa polako proradi na 250w.

Nabavi merač da bi ukapirao šta kako radi ida bi je kontrolisao jer hoće da povuče 600w i tako drndasatima bespotrebno. Meni tada nabije na 24-26°

Zanimljivo je da spoljašnji i unutrašnji senzor lažu tačno 5° više pokazuju.

E sad kako to sve radi boktepita tambalamba i nešto se dešava.

Mislim da je tu neka prosta geometrija povezana sa senzorima pa prema zadatoj temp daje gas ili smanjuje. Baš zbog te prostote se i gasi. Elektronika od 5e.
[ mr Jozza @ 24.11.2019. 17:49 ] @
Citat:
bordzija:
Potrošnja 666.6 wati 🤔

Doveo si zlo u kuću!
[ NePa @ 24.11.2019. 21:09 ] @
Nisam dugo pisao...

Imam Vivax Gexi od (valjda) 2013 - te -greje 40m2, F 09LLCA od (valjda) 2014 - te - greje 15 m2, 2 x F 12lmc od 2014 te greju 50m2.

Vivax 12 gexi je daleko - daleko bolji od 12LMC, snazniji, rastegljiviji u potrosnji (180w-2500w-mozda i vise), puno bolji na jakim minusima. Na onim jakim minusima pre dve tri zime, ovo cudo nije primecivalo spoljnu od -20c koja je trajala danima, stajanje ispred njega na -25c je bilo kao da si ispred kalorifera od 3kw. Dok su lmc bili tada mlaki i slabiji dosta. Llca je na -20 jedva dusu imao, opet kazem, uporedjujuci ga sa Gexi. Ima fabricki grejac spolja, s-j nikada nije imala gram leda. Kultura rada extra, plastika unutrasnje dobra. Spoljna tuc teska i velika. Sanyo tw r kompresor....

Sve ovo pozitivno mogu, evo sada posle 6-7 uspesno zavrsenih zima, da ispisem. Nikada ni najmanji problem, nikakav. Radi i leti poprilicno. Placen je u to vreme, mislim oko 630 ili 650 e. Bio sam skeptican u to vreme, ali ovaj model je eto ispao babaroga.

Mane..ne pokazuje od pocetka spoljnu t na u-j kada je napolju ispod 0C, tj pokazuje samo 0. Kada je iznad nule, onda je tacno. I feel skoro pa beskoristan, bar ja nisam uspeo da mu povatam konce te prve zime, posle se nisam ni bavio time, jer ne vidim da radi drugacije kada nije ukljucen. Ipak malo bucnija unutrasnja, ali prihvatljivo.

Posle prvog tog Vivaxa, posto niko od nas tada nije bio siguran kolko ce da traje, kolko ce da krcka...itd, nastavih da kupujem F. Taman posla da nisam zadovoljan sa njima, ali kazem, na jakim minusima ova 3 kom F ne mogu da mu pridju.

Dugo nisam pratio desavanja, ima li sada Vivax takav uredjaj i za koje pare ?
[ bordzija @ 24.11.2019. 22:17 ] @
Taj vivax ima 43 kg težinu spoljašnje jedinice, grejače kompresora, izmenjivača... Skuplji model u svakom slučaju pa i greje dobro pa još sanyo kompresor. Kinez samo šrafio.

Mene su iz vivaxa prevarili kada sam kupovao klimu, tražio sam fotografije spoljašnje jedinice q design 12 (otvorene) oni mi poslali fotke od 18. Uredno iza stoji kutija od 12 q design.
Ja vidim dupli izmenjivač i poručim. Kad je stigla pogledam kad ono jednostruki izmenjivač.

Aj dobro, radi dogrevanje solidno na moru.

Sad kako je malo zaladnelo 8° radi bolje ali se ipak povremeno ugasi pa opet krene da radi.

Kineska jeftileja.
[ NePa @ 24.11.2019. 23:19 ] @
Evo sada sam malo pogledao, ista unutrasnja, spoljna, daljinski ... bar vizuelno 100/100 isto. HANSOL GWH12TB-S3DNA1D izgleda potpuno isto kao i ovaj gexi, kosta 100.000 tj 850e, izgleda da je bio to dobar pazar pre vise godina
[ maxys @ 25.11.2019. 08:57 ] @
Možemo reći, koliko para - toliko muzike. Klimama od 250 do 300 eura uvek nešto fali.
Opet moram da napomenem moj stari on off Galanz, čija spoljna jedinica ima 30 kg sa sve grejačima isparivača i kompresora. Naravno da ta klima greje do čak -15 C (iako na -10 C već ozbiljno padnu performanse), ali joj je i sad cena 350 eura.

@bordzija
Pitanje senzora temperature uj sam rešio pojačavajući ventilator na max i sad se retko gasi, a konstantno duva mlako i po nekad malo pojača (verovatno troši kao i kod tebe u tom režimu cca 250 W). Sad je držim na 23 do 24 C dok je stvarna temperatura u prostoru od 21 do 22 C, što je podnošljivo u odnosu na zadatu temperaturu. Sinoć sam morao da je ugasim, jer kad sam legao da spavam, spoljna jedinica me je toliko nervirala sa bukom i nekim cviljenjem koje je počelo da se javlja po nekada da sam na kraju isključio klimu i po jeftinoj struji pustio električni kotao. Sad ću tako i da radim, klima će da radi po skupoj tarifi, a kotao po jeftinoj.
[ bordzija @ 25.11.2019. 10:20 ] @
Nisi baš rešio problem senzora jer ja kada stavim jače duvanje onda i potrošnja poraste duplo i ne isključuje se dok ne skuva sve u stanu. Mora da se kontroliše stalno a to za mene nije inverter.

I dalje gura na 250w po pola sata sat i onda pojača do daske pa se ugasi. Sada pošto je hladnije, odmah ponovo startuje i dalje radi. I tako u krug. Valjda kada još zahladni bude stabilnija.

Vrlo nebulozno ponašanje moram da priznam.

Ako se samo malo poveća temperatura na klimi onda troši duplo više struje i vrti do usijanja nabije 25°


Vrlo nebulozna kultura rada.
[ maxys @ 25.11.2019. 10:31 ] @
Pa duva mlako, ne znam na šta bi mogla da potroši 500 W. Međutim primetio sam da ventilator na spoljnoj jedinici radi često i na većim brzinama nego moj LG. Kada dođe račun za struju videću šta i kako. S obzirom da mu je alternativa kotao od 6 kW mislim da će i ovaj nesrećni Vivax trošiti manje.
Moja ne nabija visoku temperaturu, zavrti na kratko i počne vruće da duva i onda opet vrati na mlako, ali 25 C u sobi nije nikada postigla.

Senzor se rešava hlađenjem :D, više vazduha prolazi pored njega pa ga brže rashladi. Više mi na aplikaciji ne pokazuje one sulude temperature od 28 ili 29 C. Sad plafon do 26 C. Ili je ovo slučaj samo kod mene :D Možda svaki Vivax predstavlja "ličnost" za sebe
[ bordzija @ 25.11.2019. 10:55 ] @
I meni sada senzor unutrašnje pokazuje 25-26° ali srazmerno spoljašnjoj koja isto laže tačno 5°

Jedan i drugi senzor isto lažu. Zašto nemam pojma. Aplikacija ima neki self check koji mi ništa nije jasan, jesi probao?

Mi je u toku dana i ne koristimo jer je toplo, kada je sunčan dan bude 24° i sve se luftira. Popodne kada zađe sunce onda je pustimo.

Treba imati obavezno ovaj merač potrošnje kako bi se ubo najbolji optimum za ove krš klime.
Za japansku samo da proveriš kako radi, više iz radoznalosti i kraj priče, ne treba ti više nikad.

Ove kineske klime moraš stalno da pratiš i kontrolišeš. Po meni se ne isplati za 150 evra u odnosu na fujitsu. Proguta više struju već prilikom prve grejne sezone.
[ maxys @ 25.11.2019. 11:17 ] @
Na mojoj je senzor temperature na sj tačan.
[ bordzija @ 25.11.2019. 12:37 ] @
Potpuno tačan? Meni aplikacija pokazuje 16° dok vremenska prognoza recimo 11° i obavezno je 5 razlika na unutrašnjoj i spoljašnjoj jedinici.

Ja je baš neću mnogo testirati jer nisam još dugo tu.
[ mr Jozza @ 26.11.2019. 19:32 ] @
Citat:
NePa:
Evo sada sam malo pogledao, ista unutrasnja, spoljna, daljinski ... bar vizuelno 100/100 isto. HANSOL GWH12TB-S3DNA1D izgleda potpuno isto kao i ovaj gexi, kosta 100.000 tj 850e, izgleda da je bio to dobar pazar pre vise godina

Vivax GEXI i jeste Gree Hansol! I tada je bio povoljniji od Hansola, odlična kupovina. Šreta što ih nema više.
[ bordzija @ 26.11.2019. 20:37 ] @
Evo meni dosta pristojno sad šljaka vivax q 12.

Malo sam povatao konce šta kako. Poenta je što klima kada se isključi odmah stane umesto da duvka minut ili koliko već treba kako bi se isparivač rashladio.

Ovako se po gašenju temperatura momentalno diže i sad, ako ugasite klimu, proluftirate stan 5 minuta i opet je upalite senzor unutrašnje očitava 28-29 stepeni i klimi ne pada na pamet pola sata da krene sa radom. Onda podesim na 30 i uključim duvanje do daske pa se usled cirkulacije vazduha (klima još ne greje) momentalno temperatura senzora spusti na 22-23° što je i realna gore bliže plafonu.

Pošto procirkuliše i proradi, odmah spustim temp na 22° i ventilator prebacim na auto.

U prelaznom periodu se ovaj problem često događa jer se klima gasi pa treba POJAČATI duvanje ventilatora kako bi klima radila ispravno!

Eto nadam se da sam malo ublažio kineske bagove. Bilo bi lepo kada bi se uradio neki upgrade i zaobišao ovaj bag.

Prilikom hlađenja, ova klima ima sistem isušivanja isparivača što bi isto pogodovalo kod grejanja ali da se rashladi isparivač i izbegne loše očitavanje senzora unutrašnje.

Da bi izbegli ovaj kineski bag, ako luftirate onda samo na daljinskom smanjite temperaturu kako bi se kompresor isključio a ona nastavila da duva mlako. Posle luftiranja samo povećajte temperaturu.
[ maxys @ 27.11.2019. 09:12 ] @
Na aemi ohladi isparivač uj pa tek onda digne krilce, ali pri tome stvara osećaj nelagodnosti kada se nalaziš ispred klime. E sad je držim na 22 C i uspeva da postigne toliko u sobi na duži period (posle par sati rada), mada su opet prisutne temperaturne oscilacije (do 2 C). Ubija ova nepreciznost u održavanju temperature. valjda će se popraviti kad temperatura bude još niža. I dalje se povremeno zaleće bez potrebe.
[ bordzija @ 27.11.2019. 11:56 ] @
To mi je baš čudno, kod mene kada postigne temperaturu, gasi kompresor i diže krilce, smanjuje ventilator i tako čekića do ponovnog paljenja kompresora. Nije strašno tada ali i dalje baguje. Možda tebi duva i dalje jako ako nije na auto podešen ventilator? Tu je cela zavrzlama, ako je na auto, onda zabaguje a ako nije onda duva ladno.

Po meni to nikada nije toliko ladno već je subjektivan osećaj.
Najstrašnije mi je kod grejanja na klime što uvek vuče ladnoća na noge pa treba imati propisnu obuću tj tople papuče i čarape.
[ maxys @ 27.11.2019. 12:09 ] @
Ili imati komšiju ispod koji greje :)

Problem kod klime je upotreba u prostoru koji nije grejan odozdo. Radijatori podižu hladan vazduh sa nivoa poda, dok klima opet recirkuliše vazduh pri plafonu. Sa aspekta komfora radijatori su zakon.
[ mr Jozza @ 27.11.2019. 19:31 ] @
sa aspekta komfora, PODNO je zakon. Pod uslovom da je izolacija nadprosečna, tako da temp poda ne bude previsoka, ne valja za vene na nogama
[ bordzija @ 27.11.2019. 20:09 ] @
Ne valja ni zbog prašine, ja sam za kombinaciju toplotne pumpe - podnog i klime. Normalno da je maksimalno ispoštovana izolacija.
[ mirkobatocina @ 29.11.2019. 20:48 ] @
Lepo receno -- PRASINA.Slatko se nasmejah za ove probleme sa venogelom i cirkulacijom.
[ bordzija @ 30.11.2019. 14:09 ] @
Samo prenosim šta nije moglo tj nije dolazilo u obzir prilikom adaptacije jedne klinike. Ja bih inače prvi ugradio podno grejanje sa toplotnom pumpom i koristio paralelno sa klima uređajem. Mislim da je to savršen spoj konfora i ekonomičnosti. E sad koliko je zdravo... Ništa nije perfektno.

Ja i dalje dogrevam 60-70 m2 sa 270wati u proseku, spoljašnja temperatura 7-10° unutrašnja podešena na 22 a stvarna 21°

Klima radi dosta ujednačeno mada povremeno se zaleće i zaustavlja iz nekog razloga ali ne pravi velike pauze.
[ bordzija @ 03.12.2019. 10:51 ] @
Malo sam analizirao ovu poluinverter Vivax klimu.

Kako je malo zahladnelo radi dosta ujednačeno ali: kultura rada joj je krajnje glupa. Ona meri sa nekim jeftinim senzorima spoljašnju i unutrašnju temperaturu uglavnom pogrešno pa u prelaznom periodu tu jedva funkcioniše.

Ono što je meni zanimljivo je da ukoliko zadate 22° ona greje sa 270w ukoliko povećate na 23° ona greje sa 300-320w i tako dalje. Nema veze dal je u prostoriji 17-18-20 stepeni ona isto radi. Znači orijentiše se samo prema zadatoj temperaturi i kada je postigne - gasi se.

Po meni je logičnije da se po paljenju (17°) zaleti malo više, zagreje prostor pa onda spusti na održavanje. Ne ona startuje sa 300w i tako drnda bez prestanka, zaleti se, uspori i ugasi. I tako u krug.

Verujem da senzori temp i nemaju neku bitniju ulogu u kompletnom radu klima uređaja koji radi po random sistemu.

Random poluinverter klima.

Inače kada je malo upoznaš, možeš da je obuzdaš donekle.

Evo trenutno greje 60-70m2 sa 320w. Klima podešena na 23° ventilator auto. Unutrašnja temperatura 19-20° a spoljašnja 7° pada kiša. Fino izbacuje na izlazu klime.
[ maxys @ 03.12.2019. 18:57 ] @
Spoljna 4 C, unutrašnja 22 C. Klima podesena na 23 C. Trosi oko 320 W.
Nije ovo klima za ugrejati se, već više za dogrejati se. Kada bi je sad ugasio u sobi bi pala temperatura na 18 C što znači da troši relativno mnogo za dogrevanje.
[ bordzija @ 03.12.2019. 20:34 ] @
Sve su ti klime na taj fazon i radijator kad bi izneo iz sobe za par minuta bi ti bilo 18.

Ovde pala temperatura spoljašnja 4 stepena, na klimi 24° i pojačao izduvavanje. U sobi 20-21° potrošnja 600w ali je prostor 60-70m2. Čini mi se da je vreme za pritvaranje vrata.

Zastrašujuće je kada duva bura, u sekundi otvoriš vrata i sve izleti iz dnevne sobe a zameni totalna hladnoća.
[ Golden @ 05.12.2019. 09:28 ] @
Vivax 18 AEVI
juce na onoj magli i spoljnoj -2, sta reci borba. Defrost preko dana dosta cest svakih sat nekad i na 2h nekad par sati nema defrosta.

setovana na 24C unutra 23.5-24C
potrosnja kad kako pre te magle uspela da odrzava na 550w, a magla povecala oko 700w. Najcesce posle defrosta duze na 1000w drzi taj dan na 24h potrosila 16kw :)
da li ce biti isplativo na -5C ne znam ako bude dnevno trosila 20kw to ce mesecno da izadje vise nego sto zelim onda ce na prolece neki japanac 12ka.
[ Žoržomunze @ 05.12.2019. 14:49 ] @
Citat:
maxys:
Spoljna 4 C, unutrašnja 22 C. Klima podesena na 23 C. Trosi oko 320 W.
Nije ovo klima za ugrejati se, već više za dogrejati se. Kada bi je sad ugasio u sobi bi pala temperatura na 18 C što znači da troši relativno mnogo za dogrevanje.

To znači da ti je loša izolacija,šta god da ti greje isto bi bilo!
[ maxys @ 05.12.2019. 16:51 ] @
Evo da i dodam još po neku na račun Vivax aemi. Izgleda da je softver urađen tako da su za svaki stepen temperature zakljucali potrošnju u nekom uskom opsegu. U dečijoj sobi klima nameštena na 22 C, a nikako ne može da prebaci 19.5 C. Razlog je što konstantno troši 270 W. Tek kada sam podigao temperaturu na 25 C ona je potegla 550 W i počela da greje.
Sa ovih 270 W nikada nebi mogla ga postigne zadatu temperaturu. I nikako da ukapira da treba da poveća snagu da bi to uradila.
[ maxys @ 05.12.2019. 18:05 ] @
Citat:
Žoržomunze:
Citat:
maxys:
Spoljna 4 C, unutrašnja 22 C. Klima podesena na 23 C. Trosi oko 320 W.
Nije ovo klima za ugrejati se, već više za dogrejati se. Kada bi je sad ugasio u sobi bi pala temperatura na 18 C što znači da troši relativno mnogo za dogrevanje.

To znači da ti je loša izolacija,šta god da ti greje isto bi bilo!

Izolacija jeste losa, 5 cm stiropor. Ali u dnevnoj sobi od 27 kvm greje LG koji vrlo lako ugreje, a u decijoj od 10 kvm je Vivax koji jedva dogreva.

Poenta mog posta je da krs invertere ne kupujete kao primarne izvore toplote.
[ bordzija @ 05.12.2019. 18:43 ] @
Tačno tako vivax poluinverter klima kreeten. Daklem podešena na 22° potrošnja 250-270w, 23° potrošnja 320-350w, 24° potrošnja 500w... I tako dalje. Može da bude 5 stepeni u prostoriji ona će da radi kako sam napisao i povremeno da ubrza do daske i stane.

Ne preporučujem nikome jer je ovo samo malo poboljšana off on klima.

Može nekako da se koristi ali ne vredi te pare! Možda bih dao za nju 200 evra najviše i odrekao se prave inverter tehnologije. Da planiram svaki dan po vremenskoj prognozi kako ću da je koristim. Totalno kreetenski.

[ Alen23 @ 05.12.2019. 20:02 ] @
U stvari ta klima ni ne modulira,znaci za svaku zadanu T ima snagu na kojoj radi i to je to..
Nevezano kolika je razlika ili odnos vanjska /zadana/trenutna , ona radi pri toj potrošnji koja zavisi od zadane T..
Hoćel makar kad stavis 23 da potegne 900-1000w pa da radi tako neko vrijeme pa onda da krene ka dole..
Ili kad stavis 26 hoće li da se spusti na 250w..
[ maxys @ 05.12.2019. 20:23 ] @
Po nekad zaleti na kratko.
[ bordzija @ 05.12.2019. 20:56 ] @
Zaleti ona u startu malo brže ali bukvalno minut i onda spusti na gore pomenute temperature/potrošnje. Uopšte joj ne pada na pamet da postigne zadatu temp pa da uspori tj modulira. Ovo je u suštini mehanički kalorifer toplotna pumpa :D

Da nešto nije u redu primetio sam kada sam joj zadao 25 a ona zujala dok u sobi nije bilo 30° i dok je ja nisam smanjio.

Potpuno besmislen uređaj, imam osećaj da ni nema elektroniku nego nešto tipa programator veš mašine.

Evo je upravo podešena na 21 stepen, troši 250w, napolju 8° unutra 20.
[ bordzija @ 09.12.2019. 01:54 ] @
Spoljašnja 10° unutra 19-20° klima podešena na 24° umesto da se zaleti i povuče, zagreje ona konstantno radi na 400-450w. Jeste veliki prostor u pitanju ali svaka klima bi pojačala da postigne zadatu temperaturu. Senzori su toliko nekvalitetni da očigledno nisu uzeti u obzir za rad klime nego su samo dekoracija.

I kako ovakav kineski krš naterati da greje tj radi? Nabiti joj 30° ili uključiti onaj turbo kada duplira potrošnju i jačinu ventilatora? Ne razumem čemu ovakva klima može da posluži sem da se nerviraš. Ovo je obična off on klima koja eto, ima mogućnost da vrti kompresor sporije i brže.
[ Alen23 @ 09.12.2019. 09:11 ] @
To je neka vrsta "ručne " modulacije .. Upališ joj turbo i kad se zagrije onda ručno spustis da modulira shodno gubicima prostora..
Eto novog radnog mjesta , operater na vivax klimi..
[ proleter. @ 09.12.2019. 10:04 ] @
Proizvođač klime to jest Vivax namerno dovodi u zabludu kupce a malo i prodavce netačnim specifikacijama vezanima za rad uređaja.Ja sam na primer našao na jednom sajtu gde prodaju Vivax ACP-12CH35AEQI da je kapacitet grejanja 13000 BTU zatim preporučuju ga za površinu do 50m kvadratnih.Greje do -15 itd.Mislim da je Volkswagen manje varao u specifikacijama za dizel motore nego Vivax za klime.Gde je rešenje,ne bi trebalo prodavati klima uređaje koji nemaju Eurovent sertifikat ali to je već nešto na šta kao kupci nemamo uticaj a neka državna regulatorna tela to ne zanima.Ja lično mislim da je Eurovent sertifikat garant da kupujete uređaj koji je prošao neke testove i da će raditi u skladu ili približno onome što je i proizvođač deklarisao.Znači da je jedno od rešenja ne kupovati ma koliko bili jeftini nesertifikovane uređaje/klime.
[ bordzija @ 09.12.2019. 11:58 ] @
Tema može nonšalantno da se zove: Vivax klima uređaji - lažni inverter. Jesu li i ostale kineske klime isto lažni inverteri ili poluinverteri?
[ Alen23 @ 09.12.2019. 14:17 ] @
Ima i to svojih prednosti , naprimjer lako ogranicis snagu kompresora , ne trebaju ti eko mod i slicne funkcije , plus imas više nivoa ogranicavanja kompresora..
Potpuna kontrola snage uredjaja a s tim i potrošnje i troškova , npr zgodno za noćni mod , staviš potrosnju na 250w i ne brineš koliko će da potroši do jutra..
Ručnom modulacijom takodjer moze se ograničiti i dnevna potrošnja po želji , 250,300,350w kako već paše kome..

Nije sve tako crno , samo treba izvući najbolje od onoga sta već imaš..
[ bordzija @ 09.12.2019. 19:14 ] @
Kakvih crnih prednosti ima, evo upravo je nameštena na 24° ali povlači samo 400w znači i tu ima oscilacije?!?? I dalje ima akcije zaletanja i nakon toga gašenja ali odmah posle krene i zaleti se pa spusti na 400w. Trenutna spoljašnja 10° unutrašnja 20. Ventilator na auto, ako ručno pojačam ventilator onda se i poveća potrošnja struje/grejanje. Potpuni besmisao, ovo uopšte nije inverter klima.
[ maxys @ 09.12.2019. 20:08 ] @
I probudis se ujutro u frižideru :-)
[ maxys @ 10.12.2019. 07:12 ] @
Lepo je Alen rekao, operater na Vivax klimi :D
Još samo da dam oglas za posao...

Na temperaturama +5 C i više, lepo je ograničiti rad na npr 250 W, ali kada tokom dana postoje temperaturne oscilacije od - ka + onda stalno mora da se čačka.
[ Alen23 @ 10.12.2019. 08:32 ] @
Jbg , eno i kod suseda na forumu svako malo pročitaš temperaturna odstupanja i po 3 ° kod zvučnijih brendova klima , opet i tu ima čačkanja , ima sve i modulacija gore-dole i pravilna montaža , sve tiptop i opet fula 3°..
Ne izjednačavam sad nikoga već zelim reći da nista nije problem free ..
[ bordzija @ 10.12.2019. 16:05 ] @
Teoretski odem na temu pelet i loženje uglja pa se odmah razveselim, ne može ni vivax poluinverter klima da mi pokvari dan

Napolju 10° duva bura ko luda, unutra 20-21° klima podešena na 23° i povlači 270w. Greje 60-70m2

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 10.12.2019. u 17:23 GMT+1]
[ Golden @ 11.12.2019. 08:23 ] @
Vivax 18 AEVI potrosnja (ili ti Midea Vertu Plus - https://gringo.uz/magazin/product/midea-vertu-plus-inverter-18)
(taj wifi merac dodaje 23w, provereno sa druga dva)

https://imgur.com/a/XhskgBU

[Ovu poruku je menjao Golden dana 11.12.2019. u 09:33 GMT+1]
[ ETNAPR @ 11.12.2019. 15:39 ] @
Golden...koliki prostor grejes s tom klimom?
[ Golden @ 12.12.2019. 07:27 ] @
Citat:
ETNAPR: Golden...koliki prostor grejes s tom klimom?


evo ovde sam naveo https://www.elitemadzone.org/t503241-0#3919931

brza skica u paintu


[ bordzija @ 13.12.2019. 22:42 ] @
Krči mi ventilator na unutrašnjoj jedinici. Nekad se ne čuje a nekada baš bruji!?!? Prvih par meseci se nije čuo ali od letos pomalo pa prestane, sad evo sve češće krči.

Šta bi to moglo da bude? Motor turbine? Neki ležaj?
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 14:08 ] @
Pozdrav svima nov sam ovde na sajtu.

Pisem iz Nemacke i imam problem koji ne znam da uklonim.

Kupio sam dole kad sam bio vivax klimu 12 ".

Danas sam je prikljucio .Moj problem je da nece da greje , napolju se cuje ventilator kako se okrece , ali unutra nista se ne desava. Hladjenje ide ( dolazi hladan vazduh )

Molio bih sve ljude dobre volje da mi pomognu , jer sam odlucio da se grejem preko klime .Sta treba da uradim . Nisam je vakumiro jer nemam mogucnosti, ali sam procitao da nije toliko bitno .

Pozdrav iz hladnog Berlina
[ bakara @ 22.12.2019. 14:31 ] @
zovi tog ko je instalirao ocigledno nesto nije dobro povezao.
Vivax klima 12 ne znaci apsolutno nista...
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 14:32 ] @
ja sam povezao
[ SG kamikaza @ 22.12.2019. 14:42 ] @
Navedi model klime.
[ maxys @ 22.12.2019. 15:12 ] @
Trebao si prvo na forum, pa onda u kupovinu.
[ maxys @ 22.12.2019. 15:14 ] @
Nadam se da si na daljincu izabrao opciju heat. Povećaj temperaturu na daljincu na maksimum, upali i sačekaj 15 minuta. Ako ne greje ni tada, onda juri servis.
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 15:32 ] @
Vivax acp-12ch35AEMI /I R32
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 15:34 ] @
u Berlinu sam nema nekih servica ovde
[ SG kamikaza @ 22.12.2019. 15:43 ] @
Čisto sumnjam u to.
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 15:47 ] @
ima ali astronomske cene
[ maxys @ 22.12.2019. 16:32 ] @
Kao korisnik aemi klime odmah da ti kažem da ces se sa njom dogrevati, a ogrejati teško.
[ proleter. @ 22.12.2019. 16:36 ] @
Majstori kada ne vakumiraju ispuste malo freona to sam čitao na forumu.Da si loše povezao kablove ne bi valjda ni hladila pa bi pokazala klima neki error.Da li si siguran da hladi čuješ li da krene freon kroz unutrašnju jedinicu.
[ proleter. @ 22.12.2019. 16:43 ] @
Nova klima a da ne greje kao da četvorokraki ventil ne dobija signal možda je ipak nešto loše povezano između uj i sj.
[ Alen23 @ 22.12.2019. 16:49 ] @
Jesi sačekao kad je upališ da grije jedno 5 - 6 minuta , klima ne starta odmah s grijanjem već nakon nekoliko minuta počne da grije..
Ako si sve ispravno povezao i klima hladi onda bi trebalo da je sve ok...
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 17:31 ] @
sve je dobro povezano , ventilator radi, kad pusti klimu onda radi duva hladno , cim prebacin na grejanje stane
[ maxys @ 22.12.2019. 17:48 ] @
Pa kad prebacis sa hladjenja na grejanje i mora da stane, jer proces mora da se obrne. Po instaliranju klime čekali smo nekih 15 minuta da počne da greje. To što turbina radi, nema nikakve veze jer kod nje zaštita od hladnog vazduha ne radi kako treba.

E sad, da li si siguran da na hladjenju hladi ili samo razduvava vazduh pa se stiče utisak da hladi?
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 17:49 ] @
moguce da razduvava samo jer napolju je hladno
[ maxys @ 22.12.2019. 17:54 ] @
E onda nesto nije dobro povezano ili nisi otvorio ventil. Holendere si vezivao, a ne vario, pa si mozda i bez freona ostao, ako ih nisi lepo spojio. Vidi, ko zna sta je u pitanju. Da li kompresor radi?
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 17:58 ] @
ima 2 ventila na holendere oba dva su otvorena.Nista ne curi i nema vazduha , probao sam sa vodom i penom.
Dali postoji jos neki ventil ?
[ SG kamikaza @ 22.12.2019. 18:03 ] @
Ajde probaš sledeće, da se ne igramo viber dopisivanja...


Pojacaj na Max temperaturu za grejanje, i ostavi upaljenu 15 min.
Javi rezultate.
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 18:24 ] @
nista se ne desava
[ maxys @ 22.12.2019. 18:30 ] @
A sta se desava sa kompresorom? Radi ili ne? Bez obzira u kom je režimu. Proveri da li si dobro električnu instalaciju povezao.
[ SG kamikaza @ 22.12.2019. 18:33 ] @
Citat:
glischa16775:
nista se ne desava



U tom slučaju, najverovatnije ti ne gine preskupi servis.
Mislim da si džaba proveravao curenje freona, ako je on već iscureo.
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 18:33 ] @
Kompresor jer to ventilator ? ako je on onda radi
[ proleter. @ 22.12.2019. 18:49 ] @
Ugasi klimu isključi je iz utičnice/mreže sačekaj malo uključi probaj.Kompresor ne vidimo na klimi oklopljen je.To što vidiš je ventilator.Da li imaš opciju auto na daljinskom.
[ glischa16775 @ 22.12.2019. 19:05 ] @
imam opciju auto
[ zoxor @ 22.12.2019. 19:45 ] @
Ako nije vakumirano sta jeste odradjeno da se izbaci vazduh iz instalacije?
Da li si imao gotove cevi ili sam pertlovao?
Koliko jako si stezao holendere?
[ bordzija @ 22.12.2019. 20:11 ] @
Pazi te klime nove i kada ti ovlašćeni servis ugradi - rade kao da su poluispravne jer su kineski krš.

Podesi na daljinskom heating, nabij na 30 stepeni, upali klimu i čekaj 15-20 minuta. Spoljašnja jedinica mora da se upali i zavrti ko luda, da zuji kao propelerski avion! Unutra se malo otvori krilce i tako drnda dok kompresor ne nabije freon u sistemu i onda u jednom trenutku otvori krilce i krene da duva mlako pa toplo i sve toplije pa vruće.

Klima kao ima signalizaciju ako fali freona mada je to upitno jer su kineska posla. Pusti je da drnda na +30 dok ne izbaci neku grešku jbg šta te briga nisi platio ugradnju, puko si 300e.

Ps: ni meni nije vakumirao ovlašćeni servis pa klima radi.

Ps: ta klima ti nije za grejanje, samo za dogrevanje. Ispod nule piši propalo.
[ bordzija @ 25.12.2019. 08:46 ] @
Napolju noćas 4° klima poteže 500w za grejanje 60m2 unutrašnja temperatura 20° Kako je granulo sunce, pada potrošnja na 300-350 wati.

Za sad nije loše ali je pitanje šta će biti sa kinezom kada priđe nuli ili temp ode ispod?
[ ETNAPR @ 25.12.2019. 12:29 ] @
Imajuci u vidu odlicnu termo izolaciju, kombinaciju kamena i betona i grejanu kvadraturu, rekao bih da taj vivax i nije toliko los.
[ bordzija @ 25.12.2019. 18:59 ] @
Uzeta je prvenstveno za hlađenje i eventualno dogrevanje do nule. U suštini žao mi što nisam dao 150 evra više i uzeo fujitsu llce 12.

Jeste završava posao ali ne vredi 350 evra.
[ bordzija @ 27.12.2019. 08:48 ] @
Malo sam je sinoć pratio. Spoljnja 5° dok je povlačila 500w bilo je 20° u dnevnoj. Kasnije sam je uvatio da petlja između 350-450w i tada je temp pala na 18-19° u dnevnoj. Upravo povlači 400w. Znači nije baš fiksna kao kalorifer ima tu neka nedefinisana odstupanja gore dole. Što je hladnije sve su manja zaletanja.

Jaka je bura bila (iako je pvc stolarija uvek nešto prođe) a i rano ležemo pa je nisam baš mnogo pratio.

Po danu kad ima sunca isključimo klimu i bude u dnevnoj 21° popodne je pustim da dogreva sa 250-300w uveče pojačam.

Sad upravo imamo goste i grejemo 35m2 sa dve končar 9 klime (galanz) koje drndaju i troše 1,8 kw/h. Ove dve off on kineske klime potrošiće za 10 dana koliko vivax q 12 inverter za ceo mesec grejanja duplo većeg prostora.

Da naglasim, klima je na sredini dnevnog boravka a termometar je 7 metara dijagonalno u najudaljenijem ćošku pored spoljašnjeg zida.

[ ETNAPR @ 27.12.2019. 12:12 ] @
Rekoh ja vec, negde, da si ti zapravo prikriveni promoter vivaxa
Fora...drvlje, kamenje, kuke i motike, a u stvari nahvali vivaru za sve pare:))
[ bordzija @ 27.12.2019. 12:48 ] @
Vidiš da nemam pametnija posla, suviše ladno duva bura nije ni za pecanje. Da ponovim, ne isplati se vivaxara dok je fujitsu 150 evra skuplji a duplo bolji :-)
[ bordzija @ 30.12.2019. 07:14 ] @
Noćas -1 klima povlači 600-700w u kući 20°c 60m2.
I to bi bilo to što se mene tiče, danas palim odavde 😁

Zanimljivo da kada se pritisne turbo, klimi treba baš dugo da ubrza tj pojača temperaturu, oko pola sata da povuče kilovat.
[ Alen23 @ 14.01.2020. 16:45 ] @
Dečki kako vivaxi na ovim minusima , šta ste se ušutali..
[ maxys @ 14.01.2020. 19:24 ] @
Krasno. Greje, ali ubija ga magla tj. vlaga. Nisu još niske temperature. Spoljna jedinica okovana injem i ledom. Ne ume lepo da je odledi, ali opet naglašavam uslovi su u pogledu vlage katastrofalni.
[ ETNAPR @ 14.01.2020. 21:07 ] @
Alene tebi bi i vivaxi radili posao, obzirom da nemas gubitke prema podu i stropu a zidovi izolovani
Nema nam bordzije da baci neku korisnu recenziju
[ rovaccccc @ 14.01.2020. 21:30 ] @
Ko proizvodi danasnje modele vivax klima........gree ili midea ?
Jel na daljinskom funkcija folow me ili je I Feel ?

Nekad je vivax imao odlican model gexi.
To je bio model gree hansol samo sa drugom naljepnicom na sebi :)

[ gti2 @ 14.01.2020. 23:44 ] @
Midea uglavnom, bio je i jedan AUX (Vox) prošle godine.AEYI je prošlogodišnji top model.
[ Golden @ 15.01.2020. 08:19 ] @
Vivax 18 AEVI na ovoj magli trosi nekih 20kw na 24h, defrosti svaki sat
setovano 24C negde dalje u prostoriji 22C, nije ni toplo ni ladno u prostoriji od 40m2 klima kroz otvor 1,8m duva prema jos jednoj sobi od 15m2 tamo je 19C bez grejalice (grejalica se ukljucuje popodne)
Odrzavanje temp je znaci skoro 1kw na magli, a pre magle na lepih 520w i bez defrosta.
Citam i na drugim forumima da se i Japanci ponasaju kao Kinezi :)
Opet sve zavisi od prostorija, izolovanosti i podesenih parametara pa se ne moze suditi.
potrosnja za mes. decembar 420kw, ceo racun za domacinstvo 6800din
[ rovaccccc @ 15.01.2020. 15:54 ] @
Ne znam gdje citas ......ali ja se vec 8 godina grijem na fujitsu i daikin....i kad je vani +10 ili -10 ili -20...ja uvijek imam 23-24 koliko sam i trazio od njih.......nemam problema kao kod tebe da moram grijalicu palit......klime su jedino grijanje u kuci :)
[ ETNAPR @ 15.01.2020. 17:14 ] @
rovacc...koju kvadraturu grejes....stan, kuca?...IZolacija? bez ovih detalja tvoj post nema bas nekakvu vrednost, vise mi lici na jednostavno stancanje postova
jer, koliko znam, na forumima si vise godina i nece biti da nisi upucen kako se u jednom postu moze preneti jedna kompletna, zaokruzena informacija
Evo, i ovaj moj post-podpitanje je ,zapravo, iznudjen, a bez potrebe
[ bordzija @ 17.01.2020. 13:38 ] @
Pa odjavio sam se sa ove teme jer sam prešao u centralno grejanje čitaj: Majca kratki rukavi dole papuče na bose noge hehe :)
Vivaksara radi kako radi, malo bolje od kalorifera ali opet jeftinije pa sad ko nađe računicu da se zeza sa kinezima neka se zeza, ja sam shvatio da tih 150 evra razlike tj uštede stvarno nema smisla. Nisam očekivao da su elektronika i senzori toliko zahtevni za kineske klime ali eto jesu. Kilimandžaro.

Imam i fujitsu llce 12 pa mogu slobodno da potpišem ovo što rovac piše. Šteta je što novi model ove klime ima jednoredni izmenjivač u spoljašnjoj jedinici pa ko misli za male pare da se greje, nek požuri i nabavi stari dok još ima.

Ja dok sam bio na moru, noću je bilo 0-5 stepeni i nijedan defrost vivaks nije imao za svo vreme upotrebe (0-24h) Doduše na podešenih 23 stepena i unutrašnje temp 20-21c 60m2. Možda da je podešeno na više možda bi bilo i defrosta.
[ ETNAPR @ 17.01.2020. 17:24 ] @
Pa nemoj bas tako, zar ti jos nije jasno da je vivax, zapravo, avangarda u klimatizaciji i grejnoj tehnici sa svojim jednorednim izmenjivacem i 5-6kila teskom spoljnom , cim su "japanci"poceli da ga kopiraju:-)
[ bordzija @ 17.01.2020. 18:39 ] @
Japanci šalju llce u penziju i plasiraju ovaj vivax kao svoj proizvod, nit oro nit kopo stavi 150-200 evra u džep ;-)
[ ETNAPR @ 17.01.2020. 19:18 ] @
Nije to bas tako cista para, kako se tebi cini, nemojmo zanemariti trosak od minimum 1e za vivax etiketu u nekoj lokalnoj kineskoj šu.., tj. prodavnici
Nego ti si se, onomad, hvalio nekakvim buljukom, naramkom, merraca, brojaca sa alibabe, a ostavio si nas uskracene za izvjesce koliko je taj tvoj model "anemi"(valjda se tako zove) potrosio za grejanje stotinak kvadrata u decembru
[ Žoržomunze @ 17.01.2020. 19:26 ] @
@bordžija
Nisam 100% siguran al mislim da Fujitsu naslednik od llce,kpca model ima isto dvoredi izmenjivač u spoljnoj,ali je kao 3,8kW umesto 4kW,mada mislim da su oni isti samo je veštački skinuta snaga da bi dobili još jedan + za učinkovitost!
I koliko mi se čini spoljna nije 23kg,nego 25kg!
[ SG kamikaza @ 17.01.2020. 20:07 ] @
Ako moze o proizvođačima da se diskusije vode u odgovarajućim temama.
[ Žoržomunze @ 17.01.2020. 21:40 ] @
Ok
[ maxys @ 19.01.2020. 12:29 ] @
Citat:
ETNAPR:
Nije to bas tako cista para, kako se tebi cini, nemojmo zanemariti trosak od minimum 1e za vivax etiketu u nekoj lokalnoj kineskoj šu.., tj. prodavnici
Nego ti si se, onomad, hvalio nekakvim buljukom, naramkom, merraca, brojaca sa alibabe, a ostavio si nas uskracene za izvjesce koliko je taj tvoj model "anemi"(valjda se tako zove) potrosio za grejanje stotinak kvadrata u decembru


Aemi 9ka u zadnjih 16 dana potrošila 140 kWh. Održava 21 C u sobi od 10 kvm, s tim da su vrata otvorena pa deo toplote beži u drugi deo stana. Da nije bilo ovoliko vlažno vreme bilo bi i manje. U principu potrošnja je pristojna za razliku od drugih karakteristika. Moglo bi se reći da se aemi bolje snalazi pri nižim temperaturama, nego u prelaznom periodu.
[ ETNAPR @ 19.01.2020. 14:20 ] @
Malo sam sumnjicav, da bi klima bilo kojeg brenda pokazala nekakve extra karakteristike u 10kvm, a ako uz tih 10m, kroz vrata greje dodatnih 1 ili 2 manje prostorije (npr., 10+6hodnika+4kupatila), onda na specijalne performanse treba zaboraviti. Tih140kwh je priblizno 1400d, a toliko kosta 0,2m bukve. Osim toga, ne cvetaju cveca ni u druga preduzeca,:), vidis da su zatisja na forumima, niko se ne hvali "modulacijama" i potrosnjama
Ali..., obzirom da nisam previse zahtevan korisnik, rekao bih da su rezultati u ocekivanim okvirima.
[ SG kamikaza @ 19.01.2020. 15:05 ] @
Citat:
vidis da su zatisja na forumima, niko se ne hvali "modulacijama" i potrosnjama


Pa dobro, za sve uopšteno, i nema se bas čime hvaliti jer su uslovi idealni za testiranje toga kakve su odluke pri kupovini donete. U ovim vremenskim uslovima, učestalost DF to pokaže.
Dodatni problem, opet uopšteno za sve, je sto se kod odluke za grejanje klimama uvek provuče i istrpi neka doza kompromisa. U smislu, da se kupi jedan uređaj pa se iz jedne sobe forsira grejanje susedne, hodnika ili kupatila.
Ili, često razmišljanje da jedan uredjaj većeg kapaciteta 18ka ili 24ka, će to bolje da radi sa jednog mesta zato što je eto samo jači.
Kao što se radijatori stavljaju u skaku prostoriju kad se radi grejanje, tako bi i sa klimama bilo pravilno.... ali, ko to radi?
Zbog finansijskih mogućnosti, svi su spremniji prihvatiti taj kompromis, ponekad upaliti i grejalicu i to je to.
Bar ja tako posmatram situaciju, ne mora da znaci da sam potpuno u pravu.
[ maxys @ 19.01.2020. 19:02 ] @
Da, finansije su generalno glavni problem. Ja sam je kupio za grejanje dečije sobe u prelaznom periodu i za sad daje rezultate. Nemojte me shvatiti pogrešno, ne hvalim je zbog niza drugih stvari, ali meni radi posao za sad.
Sa drugom klimom pokrivam veći deo stana, tako da ovaj tandem funkcioniše. Ako bude ne znam kakav minus tu je i kotao od 12 kW da pogura, ali takvih dana ili u opšte nema ili će biti jako retki. U dva navrata sam ove sezone na po jedan sat palio kotao čisto da odradi malo da pumpa ne zaglavi, a i da voda malo procirkulise kroz sistem.
[ bordzija @ 20.01.2020. 01:41 ] @
To što si rekao da se bolje snalazi na nižoj temperaturi je... Pa rekao bih da tu ima drugi bag, da radi ko kalorifer i da jednostavno nikada ne postigne zadatu temperaturu - to joj je bag za niže temperature. Baš me zanima kako se ponaša na -5 ili na -10.

Svako se bori za svoje mesto ispod sunca, ovde uglavnom ljudi ne poznaju materiju, čuli su da se neko greje jeftino na klimu pa i oni da probaju ali- proradi piroćanska krv i kupe to što kupe. Isto je godinama unazad bilo za sve uređaje, belu tehniku čak su i automobile tako kupovali pa čupali kosu.

Ja da vam kažem kinez ima boljeg tehnologa, inženjera i ekonomistu od bilo koga ;)

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 20.01.2020. u 19:29 GMT+1]
[ bordzija @ 16.02.2020. 16:30 ] @
Momci kako ide grejanje na vivaksare? Pošto smo svi kupili ove kineze za prelazni period a zime nema nigde? Računam da je svi koristitie za grejanje, kako se ponaša oko nule ili ispod nule?
Kod mene se i ne koristi u toku dana kada je sunčano, tek uveče se upali klima da greje.
Sad ću ovih dana da idem i proverim šta kako, koliko, gde :)
[ ETNAPR @ 16.02.2020. 17:40 ] @
Teško obuzdavajući nestrpljenje, željno isčekujemo najnovija i verovatno najživopisnija izvješća i,da izviniš, dojmove, u vezi najpopularnijeg balkanskog brenda.
Ipak je vivara, nama kinezima, zacementirana broj 2. opcija:)
[ Alen23 @ 16.02.2020. 19:47 ] @
Nenadmašna kreativnost u recenzijama klima uredjaja , takodjer s nestrpljenjem očekujem nove recenzije od kolega bordzije..
[ maxys @ 16.02.2020. 20:13 ] @
Radi. Jbg, sad je temperatura relativno visoka pa malo i troši. Realno, za 250 eura ne može bolje. No, ne brinem se previše. Bivalentno grejanje daje dozu sigurnosti, pa se nešto i ne sekiram.
[ bordzija @ 24.02.2020. 12:37 ] @
Greje sasvim pristojno vivaksara, par dana sam proveo na moru, spoljašnja temperatura 10 stepeni, unutra podešena na 23 60m2 drži na 20 stepeni. Potrošnja 270-300 vati!
Pošto smo mi došli iz centralnog grejanja, odvrnuo sam na 24 i uključio turbo pa je povukla kilovat i dosta brzo zagrejala na 24 stepena. Po danu je nismo ni koristili jer je napolju bilo 15 stepeni a sunce direktno greje u dnevnu.
Ipak i dalje žalim što nisam uzeo fujitsu ali takva je politika bila da tu nećemo boraviti zimi.

Eto sve u svemu nije loše ispalo, kakvi su kinezi sklepotina.
[ ETNAPR @ 27.02.2020. 09:54 ] @
To je odlična vest. Čim uspeva zagrejati predvidjeni prostor, to je najsigurniji znak da je zima na izmaku
Oni dabrovi i medjedi sa svojim senkama su se pokazali skroz nepouzdani, dok u vivaru i visibabe, kao prve vesnike proleća, ne treba sumnjati
[ bordzija @ 27.02.2020. 21:21 ] @
Pa da ali eto krivo mi što je recimo nisam testirao na -5,6, 7 koliko je tamo u nekim trenucima pa da znam šta me eventualno čeka jer nemamo nikakvo dodatno grejno telo za ispomoć.
Vrtela se temp noću oko nule i to je sa polaganim dogrevanjem završavalo posao. Dobra izolacija i stolarija pre svega.

E sad koliko će trajati elektronika nadam se barem 5 godina kao i sve ostalo danas.
[ Golden @ 15.04.2020. 10:58 ] @
Uvek je bilo koliko sam i zadao cak po onoj magli u kuci 24C na klimi 24C
manja llcr je u manjoj decijoj sobi pa cesto pauzira jer veca duva prema hodniku i prema toj sobi
Vivax-Midea radi dobro cak stavise stalno gledam i trazim joj manu mozda sto ne moze da spusti ispod 520w pretezno 600w na odrzavanju. Ali odrzava 6x7 prostoriju na zadatu temp.
u tablicu sam upisivao potrosnju. Bez klima redovna potrosnja oko 600kw vidi se prosla godina Jun/jul



[ Alen23 @ 15.04.2020. 21:38 ] @
Ok je taj minimum za toliku prostoriju , ne bi ni imao neke koristi da puše s 200 w sebi pod bradu u tolikoj prostoriji ..
[ maxys @ 11.07.2020. 17:11 ] @
Kako vivax aemi hladi? Pa kao da neko iz kofe poliva hladnom vodom. Loše održava temperaturu i loše modulira, ali opet malo bolje nego na grejanju. Dakle, slicna prica kao i na grejanju. Medjutim, kompresor je znatno tiši na hladjenju u odnosu na grejanje.
Povuče i preko 900 W za čime definitivno nema potrebe.
[ seeki90 @ 14.07.2020. 22:06 ] @
Da li su AEMI i AERI u suštini iste klime, ili je AERI napredniji i bolji model kako ga predstavljaju. Za AERI piše da može grijati i na nešto nižim temperaturama, da ima grijače kompresora i kondezatora. Sve VIVAX vanjske izgledaju identično pa i oni on/off modeli, ali ima li neko informaciju da li ima razlike u radu između ta dva modela, s'obzirom da je AEMI jeftiniji.
[ aleksa.ue @ 14.07.2020. 22:13 ] @
Kod Aeri je malo bolji kvalitet izrade jer je skuplji u odnosu na AEQI i AEMI.
[ maxys @ 15.07.2020. 06:29 ] @
Mislim da ih čak ne proizvodi ni isti proizvođač. Aemi je Midea, a za Aeri kažu da je AUX. Ako je primarno grejanje, ne bih kupio ni jednu ni drugu.
[ aleksa.ue @ 15.07.2020. 08:40 ] @
Auji i Auli su Aux Aeri je Midea.
[ maxys @ 15.07.2020. 08:47 ] @
E jbg, 100 informacija. Na AEMI piše MS industries ltd.
[ maxys @ 15.07.2020. 08:48 ] @
Mada po izgledu daljinskog bi se dalo zaključiti da jeAERI by AUX. Al' ko će ga znati.
[ aleksa.ue @ 15.07.2020. 11:38 ] @
Sklapaju se u MS - ovoj fabrici, a Aeri je Midea jer imaju iste daljinske.Vivax https://m.aliexpress.com/item/...ace=wwwdetail2mobilesitedetail i Midea https://www.jumia.com.eg/midea...-air-conditioner-17009873.html
[ _dzo.ni_ @ 15.07.2020. 12:51 ] @
aezi,aeqi,aemi,aexi,aesi,aeri,aevi,aeyi su MIDEA.

auji,auli su AUX.

[ gti2 @ 15.07.2020. 18:07 ] @
AESI je specifičan, kad se rastavi, ostaje samo isparivač na zidu, kao Fujitsu.
[ _dzo.ni_ @ 15.07.2020. 19:11 ] @
Šteta što je nema više u prodaji :(
[ seeki90 @ 16.07.2020. 18:25 ] @
Sad sam zbunjen, toliko modela pobogu pa čemu to, da li mi je bolje kupiti AERI 12ku ili Beko 120/BBVCM 121, Beko je inače nešto skuplji ali trenutno ih na popustu mogu dobiti po cijeni kao AERI
[ maxys @ 16.07.2020. 19:55 ] @
Teško pitanje. Ne znam da li je iko imao prilike da u opšte vidi i jednu i drugu klimu, a da ne govorim o tome da ih koristi. Ako ti je.za hladjenje, kupi koju hoćeš, a ako bi da se i greješ, zaobidji obe.
[ _dzo.ni_ @ 16.07.2020. 22:37 ] @
Koja je vivax onda dobra za grejanje?
[ maxys @ 17.07.2020. 05:47 ] @
Ishvalise onaj vivax od 750 eura, ali ja te pare za Vivax dao nikada ne bih. Mislim da je aeyi serija.
[ aleksa.ue @ 17.07.2020. 08:18 ] @
Citat:
_dzo.ni_:
Koja je vivax onda dobra za grejanje?
I Aevi je isto dobra za grejanje.
[ _dzo.ni_ @ 17.07.2020. 11:18 ] @
AEVI je ista klima kao i AERI samo sto je razlika u dizajnu UJ
[ bordzija @ 22.07.2020. 13:11 ] @
Pozz momci evo krenula letnja sezona na moru, kada je napolju 30 stepeni, pustim je da hladi lagano na 26 stepeni i krene sa 900w pa posle nekog vremena spusti na 270 vati i tu stoji ne mrda. Nema nikakve oscilacije kao kod grejanja, dosta bolje ta njena primitivna inverter elektronika odrađuje posao.

Videću kad upeče zvezda kako se ponaša i koliko troškari struje.
[ bordzija @ 28.07.2020. 13:55 ] @
Napolju 31 stepen, u kući 26, klima podešena na 28 stepeni i potrošnja 270-300wati.

Užasno neprecizna klima sa katastrofalno lošom modulacijom, ako je ne pratiš i ne kontrolišeš začas podivlja. Malopre mi je bila podešena na 27 stepeni, u sobi 25 a ona guta 1kw.

Ovo je definitivno poluinverter klima, treba biti car i zaglaviti je kako treba da ne divlja.
Realna vrednost joj je ne veća od 200 evra tj malo je bolja od off on klime. Tačnije može nekontrolisano mnogo jače da greje i hladi po potrebi.
[ bordzija @ 29.07.2020. 14:51 ] @
Napolju 32-34 stepeni ceo zid je izložen celodnevnom suncu. Klima podešena na 28 u dnevnoj 26-27 stepeni, potrošnja 230 vati.

Sad sam na klimi smanjio na 27 i potrošnja je skočila na 235wati čini mi se da samo ventilator radi brže (auto)

Hladi cca 60-70 m2

U aplikaciji mi se pojavio ECO Mod koji nemam na daljinskom?!??


[ ETNAPR @ 29.07.2020. 15:07 ] @
Takvu aplikaciju ni japanci nemaju, odnosno imaju ako doplatiš za nju 200-300eura.
[ bordzija @ 29.07.2020. 15:16 ] @
Nove opcije APP novi rad klime potrošnja neverovatnih 160 wati! Spoljašnja se jedva čuje kompresor koliko je tih! Valjda više neće biti suludih oscilacija?!??

Evo i video:
https://youtu.be/kvqjUSYkIbw
[ _dzo.ni_ @ 29.07.2020. 16:28 ] @
Verovatno skoro i da ne hladi. Recirkuliše vazduh iz prostorije i spusti ga mozda stepen 2, 3...
[ bordzija @ 29.07.2020. 17:43 ] @
Hladi bez problema, imaš na printskrinu app ioliko je napolju i unutra. Sad pitanje, koliko troši motor turbine koliko kompresor? Živo me zanima.

Ono što primećujem na eko modu je:

Proluftirao sam prizemlje jer smo pušači, to radim svakih par sati rada.
Upalio klimu, posesio na 26° i uključio EKO mod.
Klima se zaletela na 500w pa je posle kratkog vremena spustila na 138-140w ali ventilator radi na maaalo jače nego na minimumu kako je držimo. Odlično hladi u dnevnoj 26°! Zaprepašten sam!
Jel se to apdejtovao i softver klime ili je samo app?!??

Nisam poneo laserski merač ne mogu da izmerim koliko je na izduvu 😠
[ seeki90 @ 30.07.2020. 13:58 ] @
Sta znaci funkcija "osvjezavanje" ili fresh na daljinskom, u pitanju R design model, ako drzim 3sec to dugme pokaze na klimi on ali ne znam sta sam zapravo ukljucio, u uputstvu nema informacija osim da se tipka koristi sa ukljucivanje osvjezavanja sto je logicno.
[ aleksa.ue @ 30.07.2020. 14:02 ] @
Fresh sluzi da se aktivira jonizator.
[ bordzija @ 30.07.2020. 14:49 ] @
Ni moja vivaksara nema dugme eko ali preko aplikacije kada aktiviram uređaj postaje potpuno normalna klima. Nema divljanja, ubrzavanja, usporavanja, gašenja i slično. Rad je apsolutno uravnotežen, senzori daju tačna očitavanja (što pre nije bio slučaj).

Dal se i softver u klimi apdejtovao nekim slučajem?!?? Jer ovo je neverovatno u odnosu na ono pre, sa 140-150-160 vati hladim oko 70 m2.

Može li se nabaviti neki vivaks daljinski sa ECO dugmetom?




[ aleksa.ue @ 30.07.2020. 15:09 ] @
Moze https://m.aliexpress.com/item/...ace=wwwdetail2mobilesitedetail, ali je pitanje da li ce da radi posto tvoja klima nema jonizator.
[ seeki90 @ 30.07.2020. 16:35 ] @
Za AERI seriju pise da ima ionizator na vivax stranici kako uopce znati da li ima, moze li se vidjeti kad se otvori poklopac unutarnje ili sta vec
[ aleksa.ue @ 30.07.2020. 16:44 ] @
Pogledaj da nema nesto sa leve strane kao na ovom videu https://youtu.be/AIgkxi2PNgE prebaci na 0:30.
[ _dzo.ni_ @ 30.07.2020. 19:51 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=IHhxQ6y-H1M

Bordzija, ovde se prenose vibracije kompresora putem cevi. Ako imas manje od 3m cevi tj instalacije, zato ti se i prenose vibracije. Zlatno pravilo za sve inverter klime: MINIMUM 3m CEVI.
[ bordzija @ 30.07.2020. 20:42 ] @
E jbg ima 1,5 m cevi, 1 napolju, 50 cm u zidu i ostalo je u klimi. Čuje se samo povremeno na početku rada. Probaču sa temp da se igram da vidim. Zvuk je sve glasniji i glasniji. Proveriću i spoljašnju kako se čuje.
[ _dzo.ni_ @ 30.07.2020. 20:57 ] @
Komšija imao LG i bila je jako bučna i non stop je spolj. jedinica bila okovana ledom. To se dešavalo jer je imao samo 1m cevi. Tj bilo tehnički previše freona u sistemu.
[ bordzija @ 30.07.2020. 21:42 ] @
Nismo imali do sada nikakvih problema sa grejanjem i hlađenjem koliko sam ukapirao nikad leda niti pamtim da je radila defrost. Greje odlično još bolje hladi. Ali to nešto drnda sve više. Povremeno.
[ seeki90 @ 31.07.2020. 20:49 ] @
Citat:
aleksa.ue:
Pogledaj da nema nesto sa leve strane kao na ovom videu https://youtu.be/AIgkxi2PNgE prebaci na 0:30.

Ima identične dvije rupice na lijevoj strani, čini se da R design modeli zaista imaju jonizator.
[ bordzija @ 31.07.2020. 22:17 ] @
Žena gleda nešto za vikendicu, treba za eventualno dogrevanje (ima peć) i naravno leti za hlađenje uglavnom. Zimus kada je izbila pandemija derbija i izbornog ludila tamo se boravilo i falila je za dogrevanje.

Našao sam neku vivax j design i sviđa mi se vizuelno. Tačan model je ACP-12CH35AUJI

Kakav je kompresor unutra? Ima li razlike u odnosu na q dizajn koju imam? To je isto samo drugačiji dizajn? Nigde ne mogu da nađem neke realne fotke... Kod nekih poljaka par fotki i to je to.

[ aleksa.ue @ 31.07.2020. 22:23 ] @
Taj model pravi Aux.Tesko je da ce moci da radi ispod - 7 jer citam da Vox inverteri ne mogu da rade ispod - 7 jer Vox je isto Aux.A ako mislis da grejes do 0 onda je ok.Gmcc je kompresor.

[Ovu poruku je menjao aleksa.ue dana 31.07.2020. u 23:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao aleksa.ue dana 31.07.2020. u 23:40 GMT+1]
[ Alen23 @ 31.07.2020. 22:27 ] @
https://www.vivax.com/hr/vivax...spx?q=3-110-1-1&state=m50v
[ bordzija @ 31.07.2020. 22:51 ] @
Imam q dizajn seriju i sada uz poboljšanu aplikaciju i eco opcijom sam vrlo zadovoljan za grejanje do nule i malo ispod odlično radi i posao hlađenja dosta velikog prostora.

Jel to isto pravi Aux ili neko levi? J dizajn ima grejsč kompresora, eco tj ograničavanje potrošnje, jonizagor itd a našao sam je baš džabaka nešto.
[ aleksa.ue @ 31.07.2020. 22:54 ] @
Da, Aux je pravi.Mada samo treba proveriti da li stvarno ima jonizator jer nisam vidjao nijednu Aux klimu sa jonizatorom.
[ ETNAPR @ 31.07.2020. 23:31 ] @
Citat:
bordzija:
Imam q dizajn seriju i sada uz poboljšanu aplikaciju i eco opcijom sam vrlo zadovoljan za grejanje do nule i malo ispod odlično radi i posao hlađenja dosta velikog prostora.

Jel to isto pravi Aux ili neko levi? J dizajn ima grejsč kompresora, eco tj ograničavanje potrošnje, jonizagor itd a našao sam je baš džabaka nešto.

Hm... ništa LLCE?
[ bordzija @ 01.08.2020. 08:17 ] @
Duplo je skuplja a vivaxara završava posao za vikendicu. Da se tu stalno živi llce uglavnom za hlađenje i neko dogrevanje. Nema ni izolaciju, stara stolarija itd.

Znači ista fabrika pravi q i j serije vivaxa?
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 09:12 ] @
Ne, Q design pravi Midea, a J design pravi AUX.
[ bordzija @ 01.08.2020. 09:22 ] @
Ok hvala onda ništa od j samo q nas interesuje. Opet je pitanje kako vivax inverter radi bez wifija možda je apsolutno nekontrolisana klima. Uglavnom jurimo neku sa eco ili uopšte ograničavanjem potrošnje.
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 09:56 ] @
Uzmeš q design i tjt. Izgleda da su azurirali aplikaciju (a mozda i softver klime) pa je sad ok klima. Možda postoji neka kombinacija dugmadi na daljinskom da se udje u Eco mod??
[ aleksa.ue @ 01.08.2020. 09:57 ] @
Aevi, Aeri i Aeyi imaju eko, a od oboh jeftinijih Tesla TT35X81-12410IAW ima Eko i jonizator, a pravi je Tcl.

[Ovu poruku je menjao aleksa.ue dana 01.08.2020. u 11:09 GMT+1]
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 10:15 ] @
Kvalitetnija Midea od te Tesle 10000 puta.. Eco ima i na Q design ali preko aplikacije.
[ bordzija @ 01.08.2020. 10:20 ] @
Pa sad za vikendicu nam i ne treba toliko wifi za klimu jer nema ni interneta, završava posao i daljinski sa eco dugmetom... A neka midea da parira po ceni i mogućnostima ovoj q vivaxari? Jel može negde u aplikaciji da se pogleda koji je firmver klime?

Evo je ladi sa 150 vati 70 m2 bez ikakvih problema i oscilacija u eko modu 🥴🍾🥂

[ aleksa.ue @ 01.08.2020. 10:21 ] @
Mislis Midea od Tcl?
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 10:33 ] @
Jedno te isto @aleksa.ue ...

Bordzija jedino da probas neke kombinacije dugmadi na daljinskom pa da vidis jel ima Eco na daljinskom.. Slična stvar je i na Gree klimama, neke funkcije se aktiviraju putem kombinacije 2 dugmeta.. Trazio sam u user manualu od q design i nisam nasao, ali daljinski na sebi ima ikonu za ECO.. tako da bi trebalo da ima zapravo ali je skriveno...

Idi u drugu prostoriju dalje od klime, dok pokusavas kombinacije da ona ne brljavi i prima signale sa daljinskog 😁
[ bordzija @ 01.08.2020. 11:31 ] @
Pa dovoljno je da stavim prst preko ic kakva druga prostorija haha ma imaju nekoliko varijacija sa tim daljincima naći ću ga kad tad jer mislim aplikacija neće još dugo raditi a opet je dobra stvar zaglaviš je da ne divlja kako zna. Evo isključio sam eko pošto je danas baš vrelo toplotni udar su proglasili!

U sobi 27 odmah je dala gas na 1 kw 😄

Vrćem na 26 eco i ugasila se, ipak mora na 25°


Kada se ugasi kompresor ventilator troši 50w što znači da je minimalna potrošnja na kojoj klima radi 100w kompresor.
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 11:31 ] @
Nešto slično vivaxu q ali je naprednije malo (ima grejač tacne i kompresora) itd..
Korel Optimus. - U BiH se mogu naci za 700KM sto je oko 42k din. Uvoznik im je frigo kor Hrvatska tako da ih i tu ima. Deluju da su dobre.

E sad, u katalozima pokazuju da ima dsljinski sa Eco funkcijom, dok sam nasao neku drugu sliku gde ima daljinski slican q design. Ko ce ga znati. To najbolje iskopati uputstvo ili zvati uvoznika.

Dole sam prikačio sliku kako bi trebao da izgleda daljinski i sliku unutrašnje jedinice.
[ bordzija @ 01.08.2020. 11:43 ] @
Ne trebaju mi grejači tacni ni kompresora za 10.000 din više, odlična je i q serija za vikendicu. Taj grejač tacne i kompresora je ionako besmislena stvar. Dovoljno je da spoljašnja bude natkrivena nekom terasom i problem rešen. Spoljašnja mise samo jednom zaledila kada je bila direktna kiša i vetar na minus. Jednom u 10 godina. Problem rešen kuvalom za vodu.
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 12:14 ] @
Znam i ja da je bespotrebno al opet to je u tom cenovnom rangu. Nije nešto skuplja od q design. A ima eco itd.. tj trebala bi da ima
[ bordzija @ 01.08.2020. 12:21 ] @
Ima trebala bi da ima nisam baš raspoložen da dajem 30% više para. Onda mi je bolja solucija vivax j 12 za 25-6 iljada ima eco, grejač tacne, kompresora al se ne zna šta je i kako greje tj radi.

Obrni okreni ipak mi je q serija najbolja sa kupovinom nekog daljinca koji pali ECO.

Opet ništa to ne znači možda ima stari firmver koji bez vifija neće da se nadogradi pa radi ko krš 🤔
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 12:26 ] @
Kupiš daljinac za vivax ali sa eco dugmetom i tjt. Pošto reče da se poklapaju daljinci od M i od Q onda bi trebalo i ovako. Ali problem je to naći..
[ bordzija @ 01.08.2020. 12:55 ] @
Ma biće toga verovatno odgovara i od midea klima koje imaju eko 🤔
Videćemo šta kako sad ću da probam bez eko moda da je koristim da vidim jel luduje. Namestio sam 26° u sobi je 27° napolju 35° odmah je dala gas što je dobro, senzori sad dobro očitavaju i logika reaguje.

Izgleda da se ni zidovi više ne hlade u toku noći pa nije dovoljno 150w kada je napolju 33-35°

Bočno je kuća čitav dan na suncu dok sa prednje imamo jedra koja ublažavaju sunce. Pakao.
[ bordzija @ 01.08.2020. 13:40 ] @
Evo je ova vivax j design izvorno aux kako izgleda:

https://www.kupujemprodajem.co...erter-klima-aux/oglas/99157155





Lep pljosnati dizajn,vuče na one praistorijske prve split sisteme.
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 13:59 ] @
Jako je slična Tesla TAxxLLML-xx410IAW modelima (pravi ih AUX). Nove modele pravi TCL Vode se kao TTxxXxx-xx410IA(W).

Prikačene slike izgleda "TCL" (Tesla) TT35X81-12410IAW. Navodno ide na -20..

Cena: 36k din

[Ovu poruku je menjao _dzo.ni_ dana 01.08.2020. u 15:36 GMT+1]
[ bordzija @ 01.08.2020. 14:05 ] @
Unutrašnja nema veze sa ovom aux vivax j design. Zanimljivo je da tesla daje 5 godina garancije na klime i ne mora da se radi obavezni godišnji servis. Čudno mi to rekao bih da lažu po društvenim mrežama?
[ aleksa.ue @ 01.08.2020. 14:10 ] @
Citat:
_dzo.ni_:
Jako je slična Tesla TAxxLLML-xx410IAW modelima (pravi ih AUX). Nove modele pravi takođe AUX ali su drugacijeg dizajna daljisnki, spoljna i unutr. jedinica. Vode se kao TTxxXxx-xx410IA(W).

Prikačene slike izgleda "Aux" (Tesla) TT35X81-12410IAW. Navodno ide na -20..

Cena: 36k din

To je valjda Tcl?? Spoljne jedinice su iste kao kod klima Tcl.
[ _dzo.ni_ @ 01.08.2020. 14:35 ] @
Joj da... zbunih se skroz.
[ _dzo.ni_ @ 07.08.2020. 19:20 ] @
Bordzija da ti malo skratim muku sa odabirom klime; Komšija kupio VOX Inverter IVA1-12IR (Pravi je AUX), malopre završili ugradnju. Ugradnja čista desetka. Izolovali cevi posebno, bandažirali, pertlovali kako treba, Vakumirali.. Klima doslovno NEČUJNA. Klima je bila u punoj snazi na max i NE ČUJE se uopšte spoljnja jedinica. Koštala ga je 285€ + ugradnja 70€. Za te pare Predobra klima. Ima gas R32/600g. Stavili su je bili na 25C i kompresor je otišao na max i odmah snizio brzinu na pola. Rekao bih da ne divlja kao Vivax Q serija.

EDIT: Dole sam prikačio slike izgleda unutrašnje jedinice i Energy Label.

[Ovu poruku je menjao _dzo.ni_ dana 07.08.2020. u 20:30 GMT+1]
[ bordzija @ 09.08.2020. 08:17 ] @
Gledao sam tu klimu i čitao komentare da je solidan kinez ali već imam ovu vivaxaru q pa nebi mnogo da eksperimentišem. Biće šta bude ja ne biram mogu samo da preporučim hehe.

Izgleda ogromno ta voxara nekako predimenzionirano, koliko kila ima spoljašnja?
Edit: 25 kg spoljna standardno.
https://www.voxelectronics.com...a-uredjaji/485-klima-iva1-12ir
[ _dzo.ni_ @ 09.08.2020. 08:56 ] @
Deluje mi čak kao da je bolje odrađena od vivax q. Modulacija i to... Nije nešto uopšte velika, standardna veličina, ništa posebno.
[ bordzija @ 09.08.2020. 09:25 ] @
Možda su apdejtovali svima verovatno isti softver, zašto tek sada i koliko dugo će to još raditi pre nego što app prestane da radi 🤔

Jezivo mi je što recimo metro prodaje samo off on klime koje su u EU zakonom zabranjene. I ostali na akcijama prodaju samo te krševe.



[ zoxor @ 09.08.2020. 09:48 ] @
Citat:
bordzija:
Evo je ova vivax j design izvorno aux kako izgleda:

https://www.kupujemprodajem.co...erter-klima-aux/oglas/99157155





Lep pljosnati dizajn,vuče na one praistorijske prve split sisteme.


Da bas lici 😀
[ bordzija @ 09.08.2020. 11:49 ] @
Isečeš komad foreksa, staviš preko na držače i ko nova klima. Može i neki lep tapet preko foreksa da se zalepi. Odlične su za vikendice i poslovne prostore, garaže večne su.
[ bordzija @ 09.08.2020. 12:44 ] @
Bajdvej čim je vruće vivax aplikacija ne radi 😂




Juče aplikacija nije radila ceo dan i potrošnja je bila 300-700 vati. Potpuno van kontrole šarala je gore dole, išla i do 1kw potrošnje struje.

Danas aplikacija radi i drži potrošnju na 150 vati.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 10.08.2020. u 18:51 GMT+1]
[ Golden @ 12.08.2020. 13:40 ] @
Citat:
bordzija:
Jel može negde u aplikaciji da se pogleda koji je firmver klime?


ima opcija u aplikaciji na krvom ekranu "Home" desno gore zupcanik - opcije pa Firmware update, ja sam kod moje ulazio kaze da je zadnji Firmware instaliran a kada ne znam, nisam video da je radio prvi put kad sam ulazio tu.
Isto tako Eco opcija radi samo na hladjenju koliko sam video moram za stelen nizu temp postaviti i kompressor se ne zalece nego postepeno ide do nekih 410w (klima je Vivax 18 Aevi)
[ bordzija @ 12.08.2020. 14:05 ] @
Upravo proverio isto je najnoviji firmver mada mislim da je to originalno jer bez eko opcije luduje.

Imaš li na daljinskom eko dugme ili samo u app?

Meni u hlađenju na eko radi odlično, očitava tačnu spoljnu, unutrašnju. Ali luduje kada nije na eko.
[ Golden @ 13.08.2020. 07:37 ] @
Nemam na daljinskom Eco dugme. Kod mene se Eco ponasa tako sto nema zaletanja kompresora nego digne do 400w i fan stavi na auto, a bez ide i do 800w pa spusta do 400w. Bilo bi dobro da moze i na grejanju da radi Eco :)
[ bordzija @ 13.08.2020. 09:16 ] @
Bilo bi odlično da ima eco na grejanju jer bi klima mogla da se kontroliše kada je već poluinverter. Da se nekako zaglavi da greje koliko treba a ne da luduje. Možda se i otvore za neki firmver mada čisto sumnjam.

Nije loša za vikendice eto.
[ bordzija @ 21.08.2020. 11:47 ] @
Napolju 32° unutra 25° podešena na 26° potrošnja 233 vati hladi celo prizemlje oko 70m2

Sad sam uključio eko jer mi je ladno na noge :-)

[ Golden @ 09.09.2020. 07:58 ] @
Juce ugradjen Vivax acp 12ch35AUJI

Osim meni lepog izgleda (nekako zdepasta, obla), spoljna izuzetno tiha od ventilatora do kompresora gledao sam 5-6 modela vivaxa svi drindaju ovo je Daikin za njih :)
U setu se dobijaju gumeni odstojnici, rebrasto crevo, bandaz traka. Uglavnom vam treba cevi+nosac i tiple i srafovi.

Najbitnije zasto i pisem ovo je moje odusevljenje sa softwerom za wifi kontrolu. Program je AC Freedom a u njemu opcije za podesavanje temperature u 0.5C na hladjenju Eco opcija, ogranicavanje snage kompresora od 30-100% u koracima po 10% !!! (na grejanju fali samo Eco opcija), i besumni mod ventilatora unutrasnje gde se stvarno ne cuje duvanje ali se oseti na ruku.

Na meracu se ocitavalo oko 330w u hladjenju i 570w grejanje mada to je iz prebacivanja moda u mod nije neko realno ocitavanje u odrzavanju.

Predpostavljam da ima EEV ventil jer se cuje karakteristicno cvrcanje kao na Fujitsu.

Klima za 36000din daje dosta dobrih opcija koji rade. Licno sam je gledao u onim maglama u januaru kratki defrosti 5-6min. nema zadrzavanja leda jer ima grejace. Uglavnom pokupi samo malo inja po izmenjivacu.

Javljacu jos kako se ponasa u zimu.

[Ovu poruku je menjao Golden dana 10.09.2020. u 13:57 GMT+1]
[ frecksmack @ 02.10.2020. 21:17 ] @
Uzeh ACP-12CH35AEQI, nova, otvorena iz kutije, za potrebe hlađenja i grejanja sobe od 10 metara kvadratnih. Testirah grejanje danas i došao sam do zaključka da može da zagreje sobu bez problema. Osim jednog - buka. Unutrašnja jedinica cvrči bez obzira na temperaturu. Dovoljno se čuje da bude primetno iz bilo kog ugla u sobi i jako odvlači pažnju. Da li je ovo očekivano za ove klima uređaje ili mogu da reklamiram proizvod? Spoljna jedinica se isto na momente čuje kao da je spremna da odleti sa fasade, ali ne traje to dugo i mogu da podnesem za sada. Ovo cvrčanje unutra prilično iritira i uvek je prisutno, prestaje samo onog momenta kada se klima isključi.

Testirao sam upravo i ostale modove, cvrčanje je uvek prisutno, bez obzira da li je hlađenje ili grejanje u pitanju.

Snimio sam zvuk o kome govorim. Poslušajte. Isprekidan je i osetno se čuje samo kada klima miruje (kada nije turbo uključen i kada je "fan" opcija na prvom podeoku).

Imam još jednu, doduše, on off klimu drugog brenda na drugom mestu u stanu i ovo se ne čuje. Da li je ovo normalno za inverter klime generalno, normalno za Vivax ili samo nisam imao sreće i dobio faličan proizvod?

[Ovu poruku je menjao frecksmack dana 03.10.2020. u 01:33 GMT+1]
[ proleter. @ 03.10.2020. 12:11 ] @
Ne bi trebalo tako da se čuje.Mislim da taj zvuk dolazi od turbine.Uključi samo na fan mode tada ne radi kompresor ako se i tad čuje taj zvuk znači da je turbina ne znam šta bi moglo da bude drugo.
[ frecksmack @ 03.10.2020. 15:24 ] @
Uključio sam samo fan mode i opet isto, taj zvuk je prisutan nezavisno od moda i šta god da podesim uvek je tu. Evo još jednog audio zapisa.

Da li postoji neko lagano rešenje da se ispravim ovo sam ili da zovem majstora?
[ Alen23 @ 03.10.2020. 18:45 ] @
Prijavi reklamaciju , pq neka dodju da pogledaju..Ako je problem s urdjajem neka ti stave novu UJ..
[ frecksmack @ 05.10.2020. 16:31 ] @
Došao montažer, pogledao klimu, pustio sam mu snimke i pokazao rad u realnom vremenu, kaže da je to po njegovom mišljenju normalan rad klime. Tvrdi čovek da klima treba da se razradi i da je još uvek nova. Nažalost nije bio u pitanju ovlašćeni servis, kontaktirao sam Vivax i u slučaju njihovog izlaska na teren bih morao ja da snosim troškove, što mi i nije problem ako ovo zaista može da se ispravi. Da li je normalno Vivax Q Design R32 unutrašnja jedinica klime stalno ispušta bilo kakve druge konstantne zvuke osim ventilatora? Da li može neko ko ima ovog brenda da postavi audio zapis njenog rada kako bih mogao da uporedim?
[ proleter. @ 06.10.2020. 07:37 ] @
Nema tu šta da se razradi ili radi kako treba ili ne radi.Ovde kod tebe konkretno ne radi kako treba zato što proizvodi taj zvuk.Majstor koji je dolazio da vidi šta je problem moguće da je malo nagluv.Znači ideš dalje budi uporan klima je pod garancijom i ukoliko treba neka zamene UJ kao što si i dobio savet od člana Alen23.
[ ACunit @ 08.10.2020. 23:24 ] @
Citat:
frecksmack:
Došao montažer, pogledao klimu, pustio sam mu snimke i pokazao rad u realnom vremenu, kaže da je to po njegovom mišljenju normalan rad klime. Tvrdi čovek da klima treba da se razradi i da je još uvek nova. Nažalost nije bio u pitanju ovlašćeni servis, kontaktirao sam Vivax i u slučaju njihovog izlaska na teren bih morao ja da snosim troškove, što mi i nije problem ako ovo zaista može da se ispravi. Da li je normalno Vivax Q Design R32 unutrašnja jedinica klime stalno ispušta bilo kakve druge konstantne zvuke osim ventilatora? Da li može neko ko ima ovog brenda da postavi audio zapis njenog rada kako bih mogao da uporedim?


Ako je klima uredjaj monitran od strane ovlascenog lica, tj. ako ti je overen garantni list, prijavis reklamaciju uvozniku i on je u obavezi da odgovori na nju. Ti nista ne treba ni u kakvom slucaju da placas, jer te stiti zakon o saobraznosti. Nikako ne nasedaj na price o ovlascenom servisu za konkretnu marku i slicno.
Po ovom zvuku rekao bih da je turbina u disbalansu. Da li je tako i na ostalim brzinama?
[ maxys @ 09.10.2020. 07:33 ] @
Citat:
frecksmack:
Uzeh ACP-12CH35AEQI, nova, otvorena iz kutije, za potrebe hlađenja i grejanja sobe od 10 metara kvadratnih. Testirah grejanje danas i došao sam do zaključka da može da zagreje sobu bez problema. Osim jednog - buka. Unutrašnja jedinica cvrči bez obzira na temperaturu. Dovoljno se čuje da bude primetno iz bilo kog ugla u sobi i jako odvlači pažnju. Da li je ovo očekivano za ove klima uređaje ili mogu da reklamiram proizvod? Spoljna jedinica se isto na momente čuje kao da je spremna da odleti sa fasade, ali ne traje to dugo i mogu da podnesem za sada. Ovo cvrčanje unutra prilično iritira i uvek je prisutno, prestaje samo onog momenta kada se klima isključi.

Testirao sam upravo i ostale modove, cvrčanje je uvek prisutno, bez obzira da li je hlađenje ili grejanje u pitanju.

Snimio sam zvuk o kome govorim. Poslušajte. Isprekidan je i osetno se čuje samo kada klima miruje (kada nije turbo uključen i kada je "fan" opcija na prvom podeoku).

Imam još jednu, doduše, on off klimu drugog brenda na drugom mestu u stanu i ovo se ne čuje. Da li je ovo normalno za inverter klime generalno, normalno za Vivax ili samo nisam imao sreće i dobio faličan proizvod?

[Ovu poruku je menjao frecksmack dana 03.10.2020. u 01:33 GMT+1]



Uz Vivax Aemi, tvoja klima pretenduje za titulu najgoreg invertera na tržištu Srbije. Trebao si bar malo da se raspitaš pre kupovine, jer si za par desetine eura više moga kupiti bolji uređaj. Spoljna jedinica koja se čuje kao FAP pri grejanju kada temepratura ode u minus obesmišljava upotrebu tokom noći.
[ rovaccccc @ 09.10.2020. 10:20 ] @
Citat:
frecksmack:
Testirah grejanje danas i došao sam do zaključka da može da zagreje sobu bez problema.

Mene najvise zanima ovaj test da li klima moze ugrijati prostor 2.oktobra na vanjskih +10 ili +20 :) :)
[ frecksmack @ 10.10.2020. 07:19 ] @
Citat:
ACunit:
Ako je klima uredjaj monitran od strane ovlascenog lica, tj. ako ti je overen garantni list, prijavis reklamaciju uvozniku i on je u obavezi da odgovori na nju. Ti nista ne treba ni u kakvom slucaju da placas, jer te stiti zakon o saobraznosti. Nikako ne nasedaj na price o ovlascenom servisu za konkretnu marku i slicno.
Po ovom zvuku rekao bih da je turbina u disbalansu. Da li je tako i na ostalim brzinama?


Čini mi se da ima efekta i na ostalim brzinama, ali zvuk tada postaje linearan (veći broj obrtaja (logično)), ne bude isprekidan kao na najnižoj brzini i liči na zujanje, ali jačina ventilatora uradi svoje kako bi to zujanje progutala - pa se manje primećuje. Ispostavilo se da je ovlašćeni servis u pitanju, oni tvrde da je to normalan rad klime. Meni definitivno tu nešto ne štima, ali nemam iskustva sa klimama i ne znam da li cepidlačim ili je zaočekivati od klime u ovom cenovnom rangu da ima ovakve probleme.

Evo zvuka kada duva najbrže. Na uvo deluje da turbina pravi taj zvuk jer kako se brzina menja, tako se i priroda tog zvuka promeni.


Citat:
maxys:
Uz Vivax Aemi, tvoja klima pretenduje za titulu najgoreg invertera na tržištu Srbije. Trebao si bar malo da se raspitaš pre kupovine, jer si za par desetine eura više moga kupiti bolji uređaj. Spoljna jedinica koja se čuje kao FAP pri grejanju kada temepratura ode u minus obesmišljava upotrebu tokom noći.


Nisam imao izbora, veruj da bih bilo šta drugo uzeo, ali trenutno moram da igram sa onim što imam. Koja bi bila tvoja preporuka za tih par desetina evra više? Fujitsu?
[ bordzija @ 10.10.2020. 11:31 ] @
Ako ti je zvuk kod vivax q kao brujanje onda je to sasvim normalno jer imaš kratku instalaciju. Evo ti moja klima pa poslušaj:

https://youtu.be/IHhxQ6y-H1M

Ovako radi moja na mislim 400 vati potrošnje. Sve iznad i ispod se ne čuje ili promeni zvuk. Meni ne smeta u dnevnoj sobi ili je jednostavno ubrzam. Da tu neko spava bio bi problem ali opet da ponovim retko se zakači baš na toj frekfenciji motora. Malo je zbunjujuće jer se čuje iz unutrašnje jedinice a zvuk se prenosi preko kratke instalacije iz spoljašnje. Uglavnom greje/hladi veliku dnevnu sobu pa nije problem. Ako si je platio 280evra koliko se prodaju onda je ok ako si je platio više onda se buni. Ja sam tako ugradio mideu davno ali overena garancija od nekog servisa i isto su se pravili ludi iz ovlašćenog. Onda sam im zapretio i sve je bilo ok. U suštini popravlja ti taj što je ugradio, ako ima servis tj pečat onda duži delove od uvoznika.

Tvoj snimak nisam poslušao jer ne mogu preko mobilnog, okači na yt.

Vivax q može bez problema da greje do nule a ispod je nisam probao ovde na moru je to jako retko. Verujem da može ali i da nije rentabilna kao neke ozbiljnije sa dvorednim izmenjivačem u spoljašnjoj.

Vivaksara 12 q je 280 evra a prvasledeća ozbiljna je fujitsu 12 llce 500 evra. Nije mala razlika i meni na moru je ovo ok ali svakona kontinentu ne treba da razmišlja - kroz potrošnju će se isplatiti fujitsu.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 10.10.2020. u 13:56 GMT+1]
[ ACunit @ 10.10.2020. 14:54 ] @
Citat:
frecksmack:


Čini mi se da ima efekta i na ostalim brzinama, ali zvuk tada postaje linearan (veći broj obrtaja (logično)), ne bude isprekidan kao na najnižoj brzini i liči na zujanje, ali jačina ventilatora uradi svoje kako bi to zujanje progutala - pa se manje primećuje. Ispostavilo se da je ovlašćeni servis u pitanju, oni tvrde da je to normalan rad klime. Meni definitivno tu nešto ne štima, ali nemam iskustva sa klimama i ne znam da li cepidlačim ili je zaočekivati od klime u ovom cenovnom rangu da ima ovakve probleme.

Evo zvuka kada duva najbrže. Na uvo deluje da turbina pravi taj zvuk jer kako se brzina menja, tako se i priroda tog zvuka promeni.



Ovo definitivno nije normalan zvuk koji treba da cujes dok klima radi, a posto serviser nece da obavi svoj deo posla, ukoliko nemas nameru da dalje insistiras na reklamaciji, mozes da pokusas da problem resis sam na nacin koji cu ti napisati.
1. Iskljuci uredjaj sa napona.
2. Rukom otvori horizontalni usmerivac vazduha tako da dobro mozes da vidis ventilator unutrasnje jedinice.
3. Uz pomoc baterijske lampe, ili blica na telefonu osvetli ventilator i prstom ga polako vrti. Dobro gledaj svako "krilce" na ventilatoru (a ima ih mnogo) i moraces da primetis da se odredjena krilca razlikuju od drugih. (nemoj da te buni sto ce jedno krilce nedostajati(najcesce u krajnjem desnom delu), ono nije tu s razlogom, a sluzi da se ventilator pricvrsti za vratilo).
4. Ta razlika ogleda se u tome da se na tim krilcima (moze da bude i samo jedno) nalazi balansni "teg" (to je u stvari jedan "limic" obavijen oko "krilca"). Prstom proveri da li je moguce pomerati neki od tih limica levo desno, i da li je mozda neki "spao" tako da ne naleze celom povrsinom na "krilce".
5. Ukoliko primetis neki od ova dva slucaja na tvojoj klimi, mozes da pokusas da ga resis tako sto ces prstom gurnuti taj limic u levu ili desnu stranu tako da ga "zaglavis" da ne mozes slobodno da se pomera ili ga pritisnuti sa nekim klestima sa kojima mozes da pridjes do njega. Ukoliko je limic spao prstom ga gurni da se vrati u prvobitni polozaj, i ponovi predhodni postupak.

Ako na ovaj nacin ne uspes da resis problem, onda ti ne preporucujem da dalje sam pokusavas da ga resavas posto je uredjaj pod garancijom.


[ bordzija @ 14.10.2020. 11:06 ] @
Pustio jutros vivax q 12 malo da dogreje dnevnu, jbg 20 stepeni ujutro u dnevnoj dok ne izmili sunce. Raspalio na turbo, za 15 min podigla na 21 stepen i čim sam isključio turbo kreće klasično off on funkcionisanje poluinverter klime sa zaletanjem i gašenjem svakih 15 min iako je podešena na 26 stepeni auto.
[ _dzo.ni_ @ 14.10.2020. 11:41 ] @
Možeš li upaliti Eco preko telefona?
[ bordzija @ 14.10.2020. 13:03 ] @
Ne mogu čačkao sam ruter i sad me mrzi da opet podešavam. Ako ti ne možeš onda ni ja 140% 😁

Jesi probao u AUTO modu dal ima eco?

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 14.10.2020. u 15:22 GMT+1]
[ maxys @ 16.10.2020. 14:19 ] @
Mali oglas:
Menjam Vivax aemi za Gree Muse uz vašu doplatu :D
[ bordzija @ 18.10.2020. 04:43 ] @
Napolju je 6-7 stepeni kiša padala, vivaxara samo brekće na 250 vati i dogreva deo prizemlja oko 70m2 na 22 stepena. Za sada sam vrlo zadovoljan radom nema preteranih zaletanja. U suštini je u kući oko 19-20° pa ona dodaje tih par stepeni više. Rekao bih da se kuća nije skroz ohladila pre samo mesec dans je bilo konstantno +34°. Sasvim pristojan uređaj za more i vikendice za 280 evra koliko se prodaje.

Evo treću sezonu dogreva i hladi beh većih problema ali da napomenem i mediteranska klima je dosta blaga.
[ bordzija @ 25.10.2020. 21:29 ] @
Napolju 12 stepeni pada kišičica podešena na 23 unutra 21 stepen potrošnja 270 vati. Tu i tamo se zaleće nemam pojma zašto. Dogreva oko 65m2.

Aplikacija nema eko za grejanje bilo podešena na auto ili heat. Šteta baš da ne turira badava.
[ mikiaki @ 16.01.2021. 20:12 ] @
Imam vivax klimu staru 4 godine,od nedavno kompresor povremono buči kao mješalica za beton.
Majstori neče niti da je pogledaju,kažu kinesko smeče,ne isplati se popravljati,,
Imali još iko ovako loše iskustvo sa vivaxom ?
[ mikiaki @ 16.01.2021. 21:06 ] @
Citat:
frecksmack:
Uzeh ACP-12CH35AEQI, nova, otvorena iz kutije, za potrebe hlađenja i grejanja sobe od 10 metara kvadratnih. Testirah grejanje danas i došao sam do zaključka da može da zagreje sobu bez problema. Osim jednog - buka. Unutrašnja jedinica cvrči bez obzira na temperaturu. Dovoljno se čuje da bude primetno iz bilo kog ugla u sobi i jako odvlači pažnju. Da li je ovo očekivano za ove klima uređaje ili mogu da reklamiram proizvod? Spoljna jedinica se isto na momente čuje kao da je spremna da odleti sa fasade, ali ne traje to dugo i mogu da podnesem za sada. Ovo cvrčanje unutra prilično iritira i uvek je prisutno, prestaje samo onog momenta kada se klima isključi.

Testirao sam upravo i ostale modove, cvrčanje je uvek prisutno, bez obzira da li je hlađenje ili grejanje u pitanju.

Snimio sam zvuk o kome govorim. Poslušajte. Isprekidan je i osetno se čuje samo kada klima miruje (kada nije turbo uključen i kada je "fan" opcija na prvom podeoku).

Imam još jednu, doduše, on off klimu drugog brenda na drugom mestu u stanu i ovo se ne čuje. Da li je ovo normalno za inverter klime generalno, normalno za Vivax ili samo nisam imao sreće i dobio faličan proizvod?

[Ovu poruku je menjao frecksmack dana 03.10.2020. u 01:33 GMT+1]



Sličan problem,ali nakon 4 gdine korištenja.
[ bordzija @ 10.07.2021. 18:34 ] @
Evo stigle nesnosne vrućine a mi se hladimo sa jednom vivax klimom 12 Q design.

Klima hladi oko 60-70m2

Podešena je na 27°c i u dnevnoj radi jedan ventilator podni koji se okreće. Atmosvera je fantastična a potrošnja neverovatnih 200 vati u EKO modu.

https://youtu.be/TFhFzrtwqsU

@mikiaki to drndanje ti je normalna pojava kada je instalacija između unutrašnje ispoljašnje jedinice kratka tj ispod 3 metra pa se prenose vibracije kompresora u određenom režimu tj broju obrtaja.
[ mikiaki @ 10.07.2021. 19:12 ] @
I moja sad radi super,nakon neuspješnog servisa,prestala je šuškati.Ko to sad može da shvati...
[ mikiaki @ 10.07.2021. 19:13 ] @
I moja sad radi super,nakon neuspješnog servisa,prestala je šuškati.Ko to sad može da shvati...
[ bordzija @ 11.07.2021. 07:55 ] @
Inače radi posao hlađenja sasvim pristojno, isto lepo i greje ali na moru u super izolovanoj kući. Za 260 evra 12 (realna 9) u odnosu na fujitsu 12 llce hm... Uvek bi se pre odlučio u beogradu za fujitsu iako je duplo skuplja.

Voleo bih da čujem i nečije iskustvo grejanja na -10 i -15.
[ mikiaki @ 11.07.2021. 09:04 ] @
Za grijanje je najbolji japanac.Ovaj vivax dobro grije ,ako je prostorija dobro izolirana.Inače može dobro grijati i neizolirani prostor,ali treba treba svakih pola sata na daljinskom pritiskati tipku turbo,a tada i potrošnja skače na 1Kv i više.
[ bordzija @ 11.07.2021. 10:40 ] @
Jeste i onda izgori motor turbine, znači definitivno je samo za dogrevanje i hlađenje.
[ gti2 @ 11.07.2021. 12:46 ] @
Neće izgoreti motor.Jednostavno ti jeftiniji modeli Vivaxa nisu za neko ozbiljnije grejanje.
AERI je mnogo ozbiljniji uređaj (kao Midea Mission).
[ bordzija @ 11.07.2021. 12:55 ] @
Suludo za 50 evra više fujitsu 12 llce.
[ gti2 @ 11.07.2021. 14:02 ] @
Pre za 100-150e...
Ja imam jednog pored dva Fujitsu-a pa mogu da kažem da vredi tih 42-43000 dinara.
Velika spoljna, oko 800g gasa (AEQI ima oko 500g), grejač tacne, mogućnost dodavanja WiFi modula i niska modulacija
Ove godine je dostupan i nešto lepši i skuplji model silver mirror.
[ bordzija @ 11.07.2021. 16:48 ] @
Niska modulacija malo sutra, vivax se stalno zaleće i usporava a možeš da je obuzdaš jedino ako imaš wifi modul. I to samo u modu hlađenja a u grejanju je katastrofa dok je prelazni period. Stalno se zaleće i gasi. Po meni to ne vredi više od prosečne on off klime i daleko je od fujitsu ulaznog modela.

Fujitsu llce je prava 12ica dok je vivax Q 12 u stvari 9ka.

Da napomenem kako aplikacija uglavnom ne radi tj klima ispada sa rutera i mora da se čupa iz struje da bi se ponovo povezala.

Meni za dogrevanje i hlađenje na moru odgovara ali nije za nešto ozbiljnije.
[ gti2 @ 11.07.2021. 16:56 ] @
Govoriš o AERI ili AEQI?
[ bordzija @ 11.07.2021. 17:25 ] @
AEQI koju imam
[ bordzija @ 13.07.2021. 01:00 ] @
Danas sam na mom kineskom ksiaomi telefonu koji ima infrared pokrenuo neku ksiaomi app za daljinske upravljače. U meniju nema vivax ali radi kada odaberem midea brend.

U narednih par dana ću ga testirati, ima sve opcije kao i aplikacija ili bolji modeli klime (eko i slično) što mi je najbitnije jer klima sa wifi stalno ispada i posle mora da se čupa iz struje, ne može ponovo da se uloguje iako je ruter na tri metra udaljen.


[ gilopile @ 13.07.2021. 07:16 ] @
Jel moze jedno brzinsko pitanje, da ne otvaram zasebnu temu.

Imam neku prenosivu klimu Klimatronik pro.
Ove godine sam primetio da nesto slabije hladi, a nisam je nekoliko godina ni koristio.

Da li treba da se dopuni ili je ona jednostavno takva. Izlazi osredje hladan vazduh iz nje, rekao bih da najvise 10c duva nize kad radi kompresor naspram samo ventilatora?
20 kvadrata ne moze lepo da rashladi...
Kolika bi otprilike trebala biti temperatura na izduvu u relativno toploj prostoriji da se nalazi, da kazem negde 27C da usisava?

Ovo su karakteristike:



Ako je takva da batalim i ubacim split sistem. Imam jednu polovnu pa da ubacujem :)

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 13.07.2021. u 08:28 GMT+1]
[ bordzija @ 13.07.2021. 20:13 ] @
To ti je odlično na izlazu je uvek 6-10°c ako je manje onda ledi smrzava isparivač. E sad kada si je zadnji put čistio? Meni su 3 iste klime prestale da rade. Otvorim a ono turbine zabetonirane prašinom i buđavinom. Oblepio najlon, naprskao turbinu axelom, istrljao četkicom i isprao toplom vodom iz prskalice. Klima proradila ko nova.

Dakle otvori, operi turbinu, isparivač i filter i trebala bi duplo bolje da ladi.

Naravno uvek je bolje ugraditi split sistem. Avion za te prenosne krševe.
[ bordzija @ 13.07.2021. 21:08 ] @
Filtere peri i isparivač dobro prskaj asepsolom aerosolom svakih 150 radnih sati. I nemaglava da te boli, em sve čisto em maksimalno hladi em zdrava sredina.
[ bordzija @ 13.07.2021. 21:51 ] @
Citat:
gti2:
Neće izgoreti motor.Jednostavno ti jeftiniji modeli Vivaxa nisu za neko ozbiljnije grejanje.
AERI je mnogo ozbiljniji uređaj (kao Midea Mission).

AERI imajednoredni izmenjivač u spoljašnjoj, nema veze sa mission

https://youtu.be/ZDhiA5zy-Nc
[ gti2 @ 13.07.2021. 22:54 ] @
AERI je proizveden prvo na R410a kao što je bila Mission 1.
Prelaskom na R32 većina klima je dobila jednoredni izmenjivač (AERI je dobio i nešto malo tanje kućište spoljne tj normalno jer je prva verzija bila značajno deblja od ostalih klima).
[ bordzija @ 13.07.2021. 23:27 ] @
Sve je to ista klima samo se dizajn konzerve razlikuje i daleko je kilometrima od mission. Sve togubi dah na -7,8,9 tačnije guta struju. I eventualno ima grejač tacne. Ne vredite pare.

Ova xiaomi app za daljinski preko mobilnog ne pokriva ECO.
[ gti2 @ 13.07.2021. 23:40 ] @
Važi, kako ti kažeš
[ gilopile @ 15.07.2021. 09:42 ] @
Boridza, ma nije ona prljava unutra, cakstovise odlicna s obzirom da to nikad nije ni otvarano. Filter isto ok.
Ima po malo sitne prasine al nista strasno, sve je prohodno, nema zapusenja nigde od prasine.

Turbina, ako si mislio onaj ventilator radi ko nov, duva odlicno i ima dve brzine.

Otvorio sam je cisto da bacim pogled i ustanovio da ipak treba da se dopuni, jer na isparivacu gornji deo cevke su bas hladne, a prema dole sve manje i manje.

Da li se to uopste isplati dopunjavati i kolika bi okvirno cena bila ako neko zna, tj. bavi se sa tim?
A ja cu ipak da pozovem lika koji se time bavi i blizu mi je pa cu videti i sa njim.




[ ademare @ 15.07.2021. 10:43 ] @
To dopunjavanje nije skupo . Isto kao na frizideru .

U svakom slucaju ako montiras Split , moras da je punis .

Cena zavisno od majstora kao i sve . 10-20 , mozda neko trazi i 30 Eur .
[ mikiaki @ 15.07.2021. 11:15 ] @
Klima je zatvoren sustav,ako je ispravno montirano,plin se ne gubi.Ako se plin gubi,tada ti je nešto u kvaru,ili je nešto puklo.
[ gilopile @ 15.07.2021. 21:50 ] @
Da, jasno druze.
Verovatno neka mikro pukotina.

Verujem da bi radila ona bar par godina kada bi se dopunila.
Da je veca pukotina ne bi ona uopste hladila ako ne gresim?
Hvala ljudi, videcu sta cu kad se konsultujem sa covekom.
[ bordzija @ 17.07.2021. 14:53 ] @
Otprilike za 300 grama freona traže 2500 dinara kada dopunjavaju, to je neki minimum da ona počne hladi i kratkog je daha zato što očigledno pušta. Tu bi valjalo da se priključi na manometre pa se odmah proveri da kompresor nije slab pa da ne bacaš pare bezze.

Ne znam kakvi su ti pingvini ali split sistem ima ventil na koji spojiš manometre i preko njih dopuniš ako treba freon.

Već duže se kanim da nabavim iako mi ne treba, manometri su neka sića, 10 kila freona je oko 40-50 evra zavisi koji. Nekada možeš i manje da kupiš ako je nekome ostalo.

U prosečnu klimu staje 400 gr do kilo, 12 split sistem.

Te male su 400-500gr.

Sa malo freona hoće da hladi ali ne može da greje što je glavni pokazatelj da nešto nije u redu. Ima i trokraki ventil koji hoće da rikne ali retko.

Ako je kao kod frižidera onda se reže cev za dopunu, navije spojnica pa priključe manometri i dopuni freon. Posle se ta cev zgnječi i zalemi da ne pušta, video si tosigurno na nekom frižideru.
[ SG kamikaza @ 17.07.2021. 15:32 ] @
Kako manometrima proveris jel kompresor slab?
I gde se nalazi taj trokraki ventil u klimama?
[ bordzija @ 17.07.2021. 22:35 ] @
https://youtu.be/dExFtP-nXTw
https://m.youtube.com/watch?v=AKQsdBpbz3w
[ SG kamikaza @ 18.07.2021. 08:22 ] @
I sta kažu manometri na tom klipu? Jel slab kompresor? Ili je samo merio pritiske i objašnjavao kako da se creva ozrace?

Što se tiče trokrakog, covek bi pomislio da ces posle 3 godine i da naučiš nešto.
Kad sam ti onda tražio da slikas 4k ventil na hjundaiju, dobio sam ventil kompresora na golfu.
Sad mi umesto 3k ventila, postavljas video gde vare 4k ventil.

Nemam ja problem sa tim sto si ti ubeđen da znaš sve, i sve misliš da znaš da radiš, ali ipak nemoj da savetujes i druge da rade i uče kako ne treba.
[ bordzija @ 18.07.2021. 12:27 ] @
I šta si ti sad pametno rekao? Ništa.

Na manometrima se tačno vidi koji je pritisak u sistemu ili ako nema pritiska mogu i drugi klip da ti okačim ali vidim da si došao samo da spamuješ temu.

Politika servisera klima uređaja je da niko ništa ne zna i da su oni najpametniji pa čišćenje klime naplaćuju 30 evra.
[ SG kamikaza @ 18.07.2021. 12:49 ] @
Citat:
I šta si ti sad pametno rekao? Ništa.


Upravo sam ti sve pametno rekao.
Obe izjave su ti pogresne.

Citat:
Na manometrima se tačno vidi koji je pritisak u sistemu ili ako nema pritiska mogu i drugi klip da ti okačim ali vidim da si došao samo da spamuješ temu.



Posto ja spamujem, a ti znas sve, objasni kako na osnovu pritiska znas da li je kompresor slab?
Pazi, nisam pitao jel ima ili nema pritiska. Pitam ono sto si ti tvrdio da se moze saznati samo manometrima.
Ja te vec godinama ispravljam, a ti jos nisi odmakao od podbacivanja kamencica ispod nosaca klime i gromobrana.
http://www.elitemadzone.org/t498875-51#3864087
http://www.elitemadzone.org/t498875-52#3864229


Citat:
Politika servisera klima uređaja je da niko ništa ne zna i da su oni najpametniji pa čišćenje klime naplaćuju 30 evra.



Niko ti ne brani da otvoris registrovani servis i da obavljas merenje pritiska freona i ciscenje klime za po 30e.
[ bordzija @ 18.07.2021. 13:02 ] @
Pa taj kamenčić i dan danas stoji kako treba jer ga je ugradio ovlašćeni servis

Ti sisamo ljubomoran tu ne mogu da ti pomognem.

[ SG kamikaza @ 18.07.2021. 13:13 ] @
Zaista sam ljubomoran, priznajem.
Na sve vas koji kukate kako vas servisi opljackaju, i kako skupo rade, a ujedno pristajete na sve te "kamencice" i sve im sirite novcanike i molite da vam uzmu pare....
[ bordzija @ 18.07.2021. 13:52 ] @
Ovo je baš vredelo 150 evra ugradnje, čovek se baš pomučio 8 sati je radio i tise podsmevaš njegovom kamičku. Stvarno si nezreo.
[ bordzija @ 05.08.2021. 13:21 ] @
Vivaksara napolju 32°c verovatno mnogo više, unutra 26

Potrošnja 900 vati a kada uključim eco padne na 500 vati isti efekat ne menja se temp. Hladim oko 70m2. Dobra izolacija i stolarija ali je cela strana na suncu od ujutro do uveče.

[ bordzija @ 10.08.2021. 14:16 ] @
Treba da uzmem novu klimu, u ponudi imam jednu jedinu i ne mogu skoro ništa da nađem o njoj. Ljudi koji montiraju imaju samo to. Treba mi za potkrovlje imam jednu q12 vivax i odlična je.

ACP-12CH35AEXIs

Jel to uopšte inverter klima?!?? Pretpostavljam da nema ni opciju wifi? Neto težina je 30 kg?!??

Jel ima neko neki podatak?
[ gti2 @ 10.08.2021. 18:13 ] @
Svaki Vivax čija se oznaka modela završava slovom I je inverter.
https://www.vivax.com/hr/vivax...-381kw-acp-12ch35aexi-r32.aspx
Za wifi podršku pitaj http://www.mrservis.hr/ ili Kimtec u Srbiji
[ bordzija @ 10.08.2021. 20:30 ] @
Ne radi niko svi su na godišnjem odmoru. Slao sam mejlove i svi koji se bave klimama i servisiranjem su na kolektivnom godišnjem odmoru.

Na zvaničnom sajtu gotovo da nema ništa a zvanične uvoznike neću ni da pitam jer samo lažu i izmišljaju.
[ gti2 @ 10.08.2021. 20:33 ] @
Ne može da ne radi niko, ja sam danas razgovarao sa servisnom službom Kimtec-a...
[ bordzija @ 10.08.2021. 20:33 ] @
Ovde u hrvatskoj su svi na kolektivnim godišnjim odmorima.

Vivax klime ulazni modeli su u stvari poluinverteri. Imaju neku simulaciju ubrzavanja i usporavanja kompresora ne baš kontrolisanu i logičnu. Pa zato pitam jer kod kompjuterskih komponenti x je osakaćena verzija.

Ovde je normalno da kupiš klimu ili bilošta drugo i ako se pokvari u avgustu možeš samo da plačeš - gospoda ne rade.
[ gti2 @ 10.08.2021. 20:41 ] @
Nema x veze s tim, nije lošija od AEQI i AEMI , verovatno je potpuno ista što se tiče logike i kulture.Ako hoćeš nešto bolje, kupi AERI (Midea) ili AUJI (AUX tj Vox).
[ bordzija @ 10.08.2021. 20:53 ] @
Imam aeqi 12 i pristojna je. Preko app može da se dovede u red nekako. To je valjda midea? Ko pravi ovu x seriju?
[ gti2 @ 10.08.2021. 20:56 ] @
Isto Midea. Kupi nešto malo bolje da te ne čitamo ovde narednih godina kako klima ne radi kako bi trebalo
[ Alen23 @ 10.08.2021. 21:18 ] @
Citat:
gti2: Isto Midea. Kupi nešto malo bolje da te ne čitamo ovde narednih godina kako klima ne radi kako bi trebalo :)


😂😂😂 , pa da ostanemo uskraćeni za one vrhunske recenzije ... @ bordzi uzmaj X vivaru , staru si prekucao recenzijama..
[ bordzija @ 10.08.2021. 23:30 ] @
Nisam lud ovde me košta sa montažom 500 evra. Imam 15 klima mora neka i da crkne. A lepo sam hteo da uzmem tu jednu univerzalnu elektroniku sad ne mogu zbog korona sraanja.
[ bordzija @ 12.08.2021. 08:13 ] @
Uvališe mi neku slabiju kantu


[ bordzija @ 17.08.2021. 19:57 ] @
Vivax q 12 900-1200 vati napolju 35-42 unutra podešena na 25° hladi 60-70m2
[ mjanjic @ 18.08.2021. 04:49 ] @
Nešto slično imaju kolege na poslu u jednoj kancelariji (takav displej na unutrašnjoj jedinici), to kad stave na 27C, hladi kao da je na 17C, ja ih sve zezam da je elektronika nešto "prezupčila", nema šanse da je to 27C. Ako stave na 26C, to je već Sibir...
[ gti2 @ 18.08.2021. 08:12 ] @
To je Haier-ova klima.
[ bordzija @ 18.08.2021. 14:06 ] @
Dobro radi nemam vremena kada da je snimim u radu i puknem na yt. Onako ne sviđa mi se što su brojevi gigantski i osvetljavaju ceo plafon u sobi i što ima taj plavi znak. Uglavnom kineštija. Nije bučna radi na auto ali onda drangulja na daljinskom stalno se nešto pomera. Daljinski je ogroman i nezgrapan jajast.
[ bordzija @ 04.09.2021. 15:43 ] @
Evo snimio sam je kako radi. Kulturu joj nisam preterano pratio. Obratite pažnju kako izgleda sonda isparivača i gde viri.

Fino radi dosta je tiha, lepo hladi nisam je probao u modu grejanja to nazimu možda. Nisam čuo da divlja i da ide kao q serija što daje gas pa usporava.

https://youtu.be/0AfDniEMgJc
[ gti2 @ 04.09.2021. 20:12 ] @
Zakovana uz plafon
[ bakara @ 05.09.2021. 11:01 ] @
nece moci da okreci posle iznad nje.
[ bordzija @ 22.09.2021. 07:19 ] @
Montirana je na staru instalaciju koja prolazi kroz potkrovlje nismo imali vremena da menjamo moralo je sve brzo da bude gotovo. Može da se okreči malim valjkom nikakav problem.

Nije za grejanje prvenstveno pa ne verujem da će biti nekih problema.

Stara instalacija je produvana sa R32 gasom tako što je spojio unutrašnju jedinicu pa kod spoljašnje jedinice spojio bocu i pustio gas. Kaže da ništa nije izašlo.

Vakumirana i puštena u rad.
[ gti2 @ 22.09.2021. 09:03 ] @
Ne izduvava se instalacija kroz novu unutrašnju jedinicu nego samo cevi. Trebao je da ih preveže unutra i onda izduva, ali ne sa R32 koji je lako isparljiv nego sa R141b koji je namenjen za ispiranje sistema.Zato i nije ništa izašlo.
[ bordzija @ 22.09.2021. 09:29 ] @
E jbg nek radi dok radi u hrvatskoj su svi ovlašćeni servisi katastrofa.

I meni je bilo čudno da izduvava kroz novu unutrašnju jedinicu. Ne smeš ni mnogo da pitaš jer su agresivni i skloni nasilju na jugu hr brđani jbg.
[ Boki Rusic @ 04.02.2022. 20:08 ] @
Pozdrav svima
Interesuje me uopsteno od korisnika ovog brenda, da li se javljaju neke velike oscilacije u zadatoj temperaturi ? Recimo da klima 12 osrednje klase u 30m2 odlicne izolacije moze da prebaci zadatu za vise od 2C, pa se iskljuci, pa se ponovo ukljuci kada bude 3-4C manje od te prebacene. Uopsteno koliko su ove klime precizne za to ? Hvala
[ markofpi @ 06.04.2022. 20:50 ] @
https://www.tehnomanija.rs/kli...bidding&utm_term=es_0_1_pp
Neko misljenje za ovaj model?
[ Komša @ 13.04.2022. 22:52 ] @
Taj rewi je haier, ne bi trebalo da je loša. Opet, za te pare ima puno modela.
A još bolja/jača je aeei+ , koja je neki midein hibrid. Par korisnika je hvalilo, ali samo su pominjali snagu. O kulturi rada i potrošnji, niko ništa "opipljivo" nije izneo.
[ Coka04 @ 19.08.2022. 16:47 ] @
Cao, i mene zanima misljenje iskusnijih o ovoj klimi, ili jos bolje ako ima neko da je koristio?
ACP-12CH35REWI.
[ 1200micha @ 04.02.2023. 17:10 ] @
Da li neko zna razliku izmedju vivax acp12ch35aeri iiste sa + na kraju...
[ gti2 @ 04.02.2023. 21:34 ] @
Ta verzija je dobila jedan plus više, deklarisana je na -25⁰C.
Promenjen je kompresor (tako su mi rekli u Kimtecu) i poboljšan je spoljni izmenjivač. Dodata je funkcija duvanja spoljnog ventilatora u obrnutom smeru (nakon isključenja, da bi izduvao prašinu iz izmenjivača).

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 04.02.2023. u 23:03 GMT+1]
[ 1200micha @ 05.02.2023. 08:21 ] @
ok...hvala...posto mi trebaju dve klime-zbog rasporeda prostorija u kuci,majstor mi kaze da su ove dobre,naravno cena i novci...

[Ovu poruku je menjao 1200micha dana 05.02.2023. u 09:46 GMT+1]
[ gti2 @ 05.02.2023. 12:52 ] @
Jeste, dobar je uređaj, imam jedan prethodne generacije (bez plusa) i jedan AEHI. Imaju dobru modulaciju, tihe spoljne jedinice i dosta precizno održavaju temperaturu.
[ 1200micha @ 06.02.2023. 10:25 ] @
Sta je eco mode i kako se aktivira kod ove aeri vivaxa..?
[ aleksa.ue @ 06.02.2023. 10:49 ] @
Eco je usteda energije trebalo bi na daljinskom da ima ta opcija ili preko aplikacije.
Citat:
gti2:
Jeste, dobar je uređaj, imam jedan prethodne generacije (bez plusa) i jedan AEHI. Imaju dobru modulaciju, tihe spoljne jedinice i dosta precizno održavaju temperaturu.

Da li kod tebe spusta modulaciju oko 250w jer neke Vivax spustaju toliko na minusu?
[ gti2 @ 06.02.2023. 11:58 ] @
AERI spušta mada će na minusu 250W teško biti dovoljno.Ja sam je hvatao na toliko u novembru i decembru. Na AEHI nisam obraćao puno pažnje mada mislim da je spoljna jedinica ista kao na AERI+.
[ 1200micha @ 06.02.2023. 12:38 ] @
Ova aeri+ nema na daljincu eco mode...ne bih ni znao za to ali malopre ugasio klimu,izvadio struju i po vracanju svega pored led od temp. zasija zeleno eco,samo za trenutak...ja moja deco imam skoro 70god. i ne znam sta je setovanje,modulacija...na 25 stepeni i prva brzina vent. ...treci dan,za sada krenuli minusi,lepo greje...hvala na objasnjenjima..
[ gti2 @ 06.02.2023. 14:03 ] @
Mislim da ECO radi samo na hlađenju. Aktivira se valjda preko SET tastera. Nebitna funkcija svakako. Preporučio bih Vam da koristite bar drugu brzinu ventilatora, biće ujednačenija temperatura u prostoru i manja potrošnja.
[ 1200micha @ 06.02.2023. 18:23 ] @
ok...hvala
[ glackop @ 07.02.2023. 00:33 ] @
Danas sam uzeo Model ACP12CH35 AEHI/O+,i sad imam dve mogucnosti za ugradnju ali po meni bi najvise odgovaralo da bude na spratu u hodniku koji je povezan sa tri sobe,zanima me m3 a ne kvadratni zato sto su mi plafoni vrlo niski oko 215cm,tako da u kvadraturi imam sve ukupno /hodnik+3 sobe/65m2,ali ne znam u praksi za koliko je kubnih ona sposobna da samo dogreje jer vec imam centralno sa alfom 27 koje je u prizemlju u trpezariji od 15m2 povezana vratima sa dnevnom sobom od 25m2.Problem mi je tu dole gde je Alfa je trenutno 30 a u dnevnoj 27,zato ga lozimo na minimum i voda retko prelazi 45.C i gore na spratu je hladnjikavo tj oko 18,i sada bi zeleo sa ovom klimom samo da dodam tih 4-5 stepeni i ujednacim tem.u celoj kuci.Sta mislite da li ce ona moci da podigne tih nekoliko stepeni a da ne radi u max.rezimu?
[ mikiaki @ 07.02.2023. 04:09 ] @
>
Hoče da podigne ti par stupnjeva,bez problema.
[ glackop @ 12.02.2023. 00:19 ] @
Danas postavljena u hodniku testira se jos uvek,i nije mi jasno gde mogu da vidim trenutnu tem.jer na daljinskom i na njoj pise isto samo postavljena 22?

[Ovu poruku je menjao glackop dana 12.02.2023. u 02:04 GMT+1]
[ mikiaki @ 12.02.2023. 05:01 ] @
Trenutnu temperaturu možeš da vidiš u aplikaciji,ako tvoja klima podržava wifi modul,i ako si ga ugradio u klimu.A i zna nebiti baš precizan.
[ glackop @ 12.02.2023. 14:49 ] @
Mislim da ima,bar tako pise na kutiji,ali ne uspevam da skinem npr NetHomePlus skinem ga i pri otvaranju mi trazi za verifikaciju ili broj tel./broj mi na pretplatu pa se plasim da ga upisujem/ili mail pa cak i lozinku...i sve tako u krug,ima li neka normalna aplikacija da se skine jer nisam bas vican u tome?
[ gti2 @ 12.02.2023. 15:26 ] @
Ne traži ti lozinku tvog e-mail naloga nego treba da napraviš novi nalog u aplikaciji...
[ mikiaki @ 12.02.2023. 21:43 ] @
Citat:
glackop:
Mislim da ima,bar tako pise na kutiji,ali ne uspevam da skinem npr NetHomePlus skinem ga i pri otvaranju mi trazi za verifikaciju ili broj tel./broj mi na pretplatu pa se plasim da ga upisujem/ili mail pa cak i lozinku...i sve tako u krug,ima li neka normalna aplikacija da se skine jer nisam bas vican u tome?


Da ,te kineske aplikacije traže previše podataka,,ali nisam imao nikad problema sa njom,osim komplicirane instalacije.

[Ovu poruku je menjao mikiaki dana 12.02.2023. u 22:58 GMT+1]
[ glackop @ 12.02.2023. 22:40 ] @
Da toliko je komplikovana da sam digao ruke od wifi.Pozz
[ glackop @ 19.02.2023. 22:37 ] @
Tek nakon tri dana ukapiram da nema ugradjen wifi a na kutiji sto pise to je ono kao na tarabi:)Nego zanima me jos kako da pomerim krilca levo-desno nece ni mehanicki a i na daljinski nema te funkcije,a ni u upustvu se to nigde ne objasnjava?
[ gti2 @ 19.02.2023. 22:42 ] @
Na kutiji piše WIFI ready, zar ne?
Levo-desno aktiviraš/deaktiviraš dugim držanjem tastera swing.
[ glackop @ 20.02.2023. 00:09 ] @
Pise ali na tel.kada skeniram ne hvatam njen wifi signal i tako zakljucujem da nije ugradjen.Jeste Swing bio u pitanju ali ja sam ga na blic pritiskao a ispada trebala mala zadrska,radi hvala.
[ gti2 @ 20.02.2023. 06:22 ] @
Ne razumeš, kad na uređaju piše READY, to znači da ima pripremu za wifi tj podržava ga, ali ga ne dobijaš uz uređaj. Tako je kod svih aparata.
[ glackop @ 20.02.2023. 20:45 ] @
Da,da sad razumem,a razumece i prodavac cim dobijem vremena da skoknem do prodavnice,lepo sam rekao Hteo bih ovaj Gree Muse ,a prvenstveno Hisense energy pro ali njega nisu imali,a on me ubedi da ovaj vivah bolji od Gri,i tvrdio mi da ima wifi,e sad cu lepo da im trazim gratis adapter iako znam da ga necu dobiti.
[ aleksa.ue @ 20.02.2023. 21:02 ] @
Tu Hisense energy ja imam.Klima je odlicna i uz nju se dobija taj adapter.
[ glackop @ 20.02.2023. 22:18 ] @
Jos jednu planiram da kupim,ona ce sigurno biti ta,osim ako se ovaj Vivax ne pokaze dovoljno dobrim pa uznem istu ali jos uvek testiram.Ono sto se pricalo da su bucne da se u toj sobi ne moze spavati na kojoj sobi je spoljna jedinica,to nije tacno ali za AEHI model,meni je spoljna bas na terasi sobe pored balkonca 2x2m i ja je uopste ne cujem,cak sto vise cujem unutrasnju koja je u hodniku a vrata su mi otvorena skroz cele noci i to ne skripanje cvilenje ili slicno vec vazduh odnosno tihi sum ventilatora.Ali imam i zamerke nesto jos uvek ne mogu da je nateram da non stop duva topao vazduh,npr postavim je na 22c u auto mod i aktiviran folow my,daljinski sam stavio na zid oko 5m udaljen,i ja ujutru ustanem gledam na daljinski 23c a ona duva skoro hladno ono bese toplo pre dva dana i ja pomislim ovaj kinez zbog spoljne temp.sad misli da treba hladi pa prebacio na hladjenje,pa stavim onda rucni mod odnosno isto 22c heat ikonica folow my iskljucim,i sledeceg dana prodjem pored nje kada ono isto hladno,ali nije u stvari bilo to zaista hladno da nisam uzeo termometar i proverio to kada se meni bilo cinilo da duva hladno tada je vazduh izduvavanja bio na 21c a na daljinskom je isto pisalo 23,a na jedinici zadata 22.Jel po ovom opisu ona dobro radi?
[ aleksa.ue @ 21.02.2023. 09:55 ] @
U redu je ako mislis na to da predje 1,5 stepen 2 stepena.Ja stavljam 2 stepena manje kod Hisense pro plus.
[ glackop @ 21.02.2023. 21:00 ] @
Da tako sam i mislio,i jos jednu stvar sam primetio,da se invertor klime u retkim slucajevima ipak gase.
[ aleksa.ue @ 22.02.2023. 09:45 ] @
Da,zavisi kako koja.Neke klime moduliraju nize sa ifeel opcijom.Moja pro plus na al smart i sa i feel opcijom spusta potrosnju do 250w,ali pod uslovom da se ne ulazi u aplikaciju jer i feel ne ide zajedno sa aplikacijom mislim da se ponisti cim se udje u aplikaciju i onda klima ne ide ispod 400w.Bez ifeel opcije ide do 400 najnize,a kad je ovako prebacim na grejanju+ifeel onda ide do 350w.Ja sam prezadovoljan sa radom sad vidim ima za 63 hiljade ja sam je platio 65 u bc-u.
[ proleter. @ 23.02.2023. 07:05 ] @
Citat:
glackop:
Jos jednu planiram da kupim,ona ce sigurno biti ta,osim ako se ovaj Vivax ne pokaze dovoljno dobrim pa uznem istu ali jos uvek testiram.Ono sto se pricalo da su bucne da se u toj sobi ne moze spavati na kojoj sobi je spoljna jedinica,to nije tacno ali za AEHI model,meni je spoljna bas na terasi sobe pored balkonca 2x2m i ja je uopste ne cujem,cak sto vise cujem unutrasnju koja je u hodniku a vrata su mi otvorena skroz cele noci i to ne skripanje cvilenje ili slicno vec vazduh odnosno tihi sum ventilatora.Ali imam i zamerke nesto jos uvek ne mogu da je nateram da non stop duva topao vazduh,npr postavim je na 22c u auto mod i aktiviran folow my,daljinski sam stavio na zid oko 5m udaljen,i ja ujutru ustanem gledam na daljinski 23c a ona duva skoro hladno ono bese toplo pre dva dana i ja pomislim ovaj kinez zbog spoljne temp.sad misli da treba hladi pa prebacio na hladjenje,pa stavim onda rucni mod odnosno isto 22c heat ikonica folow my iskljucim,i sledeceg dana prodjem pored nje kada ono isto hladno,ali nije u stvari bilo to zaista hladno da nisam uzeo termometar i proverio to kada se meni bilo cinilo da duva hladno tada je vazduh izduvavanja bio na 21c a na daljinskom je isto pisalo 23,a na jedinici zadata 22.Jel po ovom opisu ona dobro radi?


To je suviše mala temperatura vazduha koji izlazi iz klime za bilo koju minimalnu modulaciju.Merio sam temperaturu izduva iz klime kod mene na 160w modulacije podešena temperatura 23 stepena na daljinskom vazduh koji izlazi iz klime je zagrejan na 35-36 stepeni.
[ 1200micha @ 23.02.2023. 10:20 ] @
Posto nemam merac potrosnje struje da li je tacno da se za grejanje pri smanjenju temp. za 1 stepen usteda struje do 5 %..?Dnevna soba i hodnik drzim na 24 i lepo je toplo..vivax aeri 12..
[ aleksandar.n89 @ 03.08.2023. 10:33 ] @
Koji model od Vivax preporucujete uglavnom za grejanje do 500-550eur

[Ovu poruku je menjao aleksandar.n89 dana 03.08.2023. u 12:13 GMT+1]
[ glackop @ 15.11.2023. 16:28 ] @
Kupio sam pre par meseci jos jednu AEHI i mislim da rade odlicno,evo danas jednu pratim kada izmodulira odnosno ugasi se prvo spoljna jedinica onda unutrasnja duva jos oko 5 minuta onda se ugasi i unutrasnja i po pola sat miruje sto mi se svidja jer tako bar znam da nista ne trosi,a mislim i da dobro odrzava temperuturu +- max 1 stepen.
[ ETNAPR @ 16.11.2023. 22:38 ] @


Lepa je ta unutrašnja jedinica...valjda će lepo i raditi
[ glackop @ 16.11.2023. 23:26 ] @
Prvenstveno me u startu privukla velicina kao daje 18-stica,to mi i prodavac podvukao da odmah uocim.
[ bordzija @ 28.11.2023. 22:56 ] @
Vivax 18 ti je po karakteristikama fujitsu 12 pa ti sad razmisli koliko para daješ za kineza.

Evo me na moru spolja je 0-6°c vivax q12 držim na 27° i ona radi na oko 500 vati. Kada je stavim na 28°c ona sevne povuče 1 kw. Satima radi a temp je i dalje 21°c u prostoriji. Tačnije uvek je toliko makar i duplo više struje trošila. Malo mi ovo neligično al ajd pa je držim na 27°

Inače greje oko 40m2 plus kuhinja 10 ali je sa otvaranjem vrata tj pritvaranjem regulišem temp da ne "ode" mnogo.
[ glackop @ 28.11.2023. 23:43 ] @
Jbg,to je sad,cekam jos malo da zahladni i da mi naredni mesec stigne racun pa cu dati zavrsni komentar za>Grejanje klimom<,ja ih drzim za sad na jednoj koja greje dnevnu i kuhinju zadato 24c odrzava lepo izmedju 24-25.DF radi retko,obe prostorije su oko 35m2,dok je druga na spratu u hodniku koji je 2x8 metra sa kojim su tri sobe 4x4 i kupatilo 2x2, ona je stavljena na 23c po daljinskom u kome je inace i senzor tem.koji je i upravlja i dostize jedva 22,u sobama mi je izmedju 15 i 18c,ono vece kada je bilo oko nule radila defrost na svaki sat,tako da kada bude bilo mozda -10 ili vise ja mislim da se necu ogrejati,nzm cekam da vidim.
[ bordzija @ 30.11.2023. 14:11 ] @
Ako je daljinski sa termonetrom vivax on ne komunicira stalno sa klimom nego šalje info ako pipaš tj menjaš nešto daljincem. Testirao sam to i čista glupost.

Kod kineza moraš da našteluješ i uključiš EKO mod koji je davi da ne divlja jer je kultura rada tetris.
[ glackop @ 30.11.2023. 21:46 ] @
Ma ne ova ne divlja a i ne koristim eko mod,pricam sad za ovu dole u dnevnoj sobi sa kuhinjom,ona radi bolje od ovu gore u hodniku,zakljucio sam da ova dole postize da zagreva tih 35m2,u auto modu je sa ukljucenim >follow me<,sad sam upravo ponovo procitao upustvo gde kazu daljinski mora biti u krugu od 8m i da gleda ka klimi jer IC-om daljinski komunicira sa klimom na svaka 3 min.I to je teorija a u praksi sam i to proveravao tako sto kao i evo sada je zadata 24 na daljinskom meri da je postignuta 25 i klima jedva duva i to vrlo slabo topao vazduh,i ja probam tako sto stavim daljinski u frizider na nekoliko minuta i cim vidim da na njemu pise 18-19 ja ga iznesem i stavim na isto mesto gde je i bio i nakon minut dva klima se ubrza skoro na max.i duva bas topao vazduh sve dok se ponovo na daljinskom ne dostigne tj podigne temp.Ali ova gore u hodniku ne postize da da zagreje sve sobe a hodnik je ok,i ona duva skoro non stop na po meni nekih 60-70%posto snage jer joj fali jedan stepen da bi smanjila snagu kod nju je zadato 23 a na daljinskom dolazi do 22 i ne moze da dotakne 23,ne znam sad dali bi nesto promenilo stanje ako bih joj zadao npr 25 i izazvao je da radi pod punom snagom nzm to jos nisam imao vremena da eksperimentisem.P.s.upravo proverio sad i ova gore postigla da izjednaci temp.na 23 i radi na nekih 40/50% snage.

[Ovu poruku je menjao glackop dana 01.12.2023. u 00:40 GMT+1]
[ bordzija @ 02.12.2023. 13:24 ] @
Grejanje više prostorija jednom klimom je sistem spojenih sudova, uvek negde mora da ode vazduh kada se upumpava novi topli. Ako ne kruži nema grejanja. Najbolje je kada se dole greje pa se topao vazduh sam penje gore. E za to treba imati perfektnu izolaciju i stolariju.

Tebi očigledno zapinje topao vazduh, ima tu igre da se našteluje.
[ glackop @ 03.12.2023. 00:09 ] @
Nema tu sta mnogo da se steluje,lepo sam citao gde su nekoliko rekli >klima moze samo da greje prostoriju u kojoj se nalazi i nista vise<,ja sam to zanemario tj mislio ma sta oni znaju i.t.d.Meni se sad javlja neocekivani problem a to je kondenzacija,u te sobe na spratu se pojavila vlaga na plafonu,jeste da ploca nije izolovana ali sa centralnim grejanjem ja taj problem nisam imao,a u to pa kupatilo 2x2 kako je plafon krecen sa masnom farbom tu mi vise kapljice vode,zena kada je videla htela se slogira,nzm poceo sam vec da gledam neki Kepo na pelet,ispada drvo je nezamenjivo isto kao i crep na krovu,sve ostalo su alternative.

[Ovu poruku je menjao glackop dana 03.12.2023. u 01:24 GMT+1]
[ glackop @ 03.12.2023. 00:28 ] @
U jednoj sobi se sa prozora sliva voda a u drugoj se ocrtale fert gredice...haos.
[ bordzija @ 03.12.2023. 14:08 ] @
Jbg nemaš izolaciju dobru pa ti se onda na najudaljenijim delovima stvara kondenzat od disanja i kuvanja/kupanja.

Dakle izolacija spoljašnja i unutrašnja a ako nisi baš u mogućnosti onda oni apsorberi vlage.

A možda najbitnije da se obavezno uključuje aspirator prilikom kuvanja i ventilator u kupatilu i da se proluftira obavezno posle tuširanja/kupanja. Ako imaš sušilicu za veš obavezno da ima izvedeno crevo.

Moji dok nisam kupio i montirao aspirator su imali crnu kuhinju svako proleće ko da je bio požar.

Tu buđ naprskaš razblaženom sonom kiselinom i posle prebrišeš pa prekrečiš a pojačaš grejanje.
[ bordzija @ 10.12.2023. 21:43 ] @
Cepam vivax q 12 oko 1 kw vuče podešena na 29° i jedva drži 21° u super izolovanom prostoru sa pvc stolarijom (40m2). Napolju 2° tu dolazi na videlo da kineska 12 klima je u stvari 6.

Mislim da je to njen maksimum. Dakle ukoliko planirate da se grejete na klimu onda kupujte samo japanske daikin, mitsubishi i fujitsu. Izađu jeftinije i bolje rade.
[ glackop @ 10.12.2023. 22:45 ] @
Ne znam, samo znam da ja nisam dobio klimama ono sto sam ocekivao,i za par dana se vracam na centralno.
[ bordzija @ 12.12.2023. 13:41 ] @
Nema leba od tih kineza niko se još sa njima nije ogrejao. Evo kod mene napolju 9 stepeni cepam vivax q 12 do daske i u dnevnoj sobi koja je 35-40m2 je 22 stepena knap.

Oblačim svaki dan potkošulju, majicu, duks i preko toga još jedan duks jaknu. E tako može da se preživi.

Kinezi dobri za dogrevanje u prelaznom periodu.

[ bordzija @ 12.12.2023. 13:46 ] @
Čim padne temperatura ispod 5°c duže od par dana hitno preći na ta peći ili loženje drva i uglja. Kinezi su tu nemoćni jbg.

Može fujitsu koji onda vuče 1,5 pa čak i 2 kw struje pa može da zagreje (prava 12ica a kineska 6ica realno)
[ bordzija @ 12.12.2023. 19:43 ] @
Juče sam klimu stavio na 30°c i u EKO modu a jutros me sačekala ugašena klima? Jel to normalno? Ne ispisuje nikakvu grešku.

Sada je napolju 8°c ja klimu cepam na 30°c do daske i temperatura u dnevnoj sobi je 22°c baš bruji spoljašnja jedinica.

Pred spavanje je spustim na 28 i ona slično greje ali je daleko tiša spoljašnja jedinica. Deluje kao da spusti na 600 vati.

Ono što je meni zanimljivo je da ove kineske klime ne greju nešto specijalno bolje kada rade na 600 vati ili kada potegnu kilovat. Zanimljivo?

Uglavnom ako je više dana oko nule kuća se cela rashladi i onda je prava patnja grejanje na klimu. Bolje ložiti ugalj i drva ko moj komšija koji ima samsung. Odustao od klime.
[ aleksa.ue @ 12.12.2023. 21:48 ] @
Sta ocekujes od klime koja ima samo 22kg tesku spoljnu jedinicu?
[ Komša @ 13.12.2023. 00:45 ] @
Citat:
bordzija:
Juče sam klimu stavio na 30°c i u EKO modu a jutros me sačekala ugašena klima? Jel to normalno? Ne ispisuje nikakvu grešku.

Sada je napolju 8°c ja klimu cepam na 30°c do daske i temperatura u dnevnoj sobi je 22°c baš bruji spoljašnja jedinica.

Pred spavanje je spustim na 28 i ona slično greje ali je daleko tiša spoljašnja jedinica. Deluje kao da spusti na 600 vati.

Ono što je meni zanimljivo je da ove kineske klime ne greju nešto specijalno bolje kada rade na 600 vati ili kada potegnu kilovat. Zanimljivo?

Uglavnom ako je više dana oko nule kuća se cela rashladi i onda je prava patnja grejanje na klimu. Bolje ložiti ugalj i drva ko moj komšija koji ima samsung. Odustao od klime.

Da ne čitam dalje u nazad, nije klima za svaki ( a posebno neizolovan prostor ). I kao što ste sami uvideli, neije dovoljno da na klimi piše "inverter" pa da se podrazumeva, da to mora da greje. Verovatno bi i ta "klimica" ugrejala neku malu spavaću sobu, ali prostoriju u kući "koja se cela rashladi" malo koja 12-ica može grejati. Takođe i ugradnja može da pravi problem u radu bilo.koje klime.

Što se tiče kineskih klima.. Svako ko je imao prilike da se greje na npr. amber 9-ku, rećiće ti potpuno suprotno...
[ Komša @ 13.12.2023. 00:57 ] @
Citat:
glackop:
Nema tu sta mnogo da se steluje,lepo sam citao gde su nekoliko rekli >klima moze samo da greje prostoriju u kojoj se nalazi i nista vise<,ja sam to zanemario tj mislio ma sta oni znaju i.t.d.Meni se sad javlja neocekivani problem a to je kondenzacija,u te sobe na spratu se pojavila vlaga na plafonu,jeste da ploca nije izolovana ali sa centralnim grejanjem ja taj problem nisam imao,a u to pa kupatilo 2x2 kako je plafon krecen sa masnom farbom tu mi vise kapljice vode,zena kada je videla htela se slogira,nzm poceo sam vec da gledam neki Kepo na pelet,ispada drvo je nezamenjivo isto kao i crep na krovu,sve ostalo su alternative.

[Ovu poruku je menjao glackop dana 03.12.2023. u 01:24 GMT+1]

U druže.. Ti imaš go beton na plafonu?? Čime god se grejao, tu imaš najveći gubitak energije.
Takođe da može sa jednog grejnog tela zagrejati više prostorija, ne bi niko razvlačio cevi i radijatore po svim prostorijama..
[ bordzija @ 13.12.2023. 17:45 ] @
Dobro je izolovana kuća ima betonske armirane zidove i obložena je 10 cm kamenom spolja sveukupno 45 cm. Stolarija je pvc petokomorna ništa spec.

Zagreje ona to nego ja otvaram i pritvaram vrata kako bih dogrejao kuhinju, hodnik i klonju cca sveukupno 70m2

Ali eto na 5-10°c knap. Doduše ja iz centralnog ceo život u ovo meni stalno ladno na 22°c u dnevnoj.
[ glackop @ 13.12.2023. 22:54 ] @
Takođe da može sa jednog grejnog tela zagrejati više prostorija, ne bi niko razvlačio cevi i radijatore po svim prostorijama..
Sada sam se uverio u to.
[ bordzija @ 14.12.2023. 09:45 ] @
Mogu da se pokriju max dve prostorije sa jednom klimom zez je kada ljudi stave u hodnik ili predsoblje pa misle ići će to u spavaću, dnevnu i kuhinju. Neće naravno može malo da pretekne a to je ok jedino za prolazne prostorije. I još je pri plafonu aj u staroh gradnji možeš da spustiš unutrašnju 30 cm ispod plafona. Šta sa novogradnjom gde je plafon na 260 ili nedaj bože 240? I još male sobe pa obavezno duva u lice. Parapetne su prava stvar.

Može da hladi jedino ako ima kružnu cirkulaciju kroz stan itd.
[ bordzija @ 14.12.2023. 17:48 ] @
Danas sambio kod komšije stavio neku samsung inverter. Da mi daljinski a ono isti ko vivax samo piše samsung. Izgleda da sve ulazne modele poznatih proizvođača danas prave vivax i midea šklopocije.

Drži na 26 duvka mlako. Dogreva se na radijatore.
[ ademare @ 14.12.2023. 18:31 ] @
Vivax nije fabrika , vec trgovacko Ime kao Vox, Fox itd.

Meni izgleda da taj Vivax kao i ove ostale na Kilo pravi Kineski TCL !
[ gti2 @ 15.12.2023. 06:07 ] @
Većina Vivax modela je iz Mideine fabrike. Samsung (ulazni model) i Bosch su takođe Mideine klime (i Fujitsu je je jedno vreme imao Midein ulazni model), u rangu Vivax AEQI ili eventualno AEMI... Od Vivaxa za grejanje uzimati samo modele sa grejačem tacne, ne zbog grejača nego te klime imaju bolje performanse, bolju kulturu rada i preciznije održavanje temperature.
[ bordzija @ 15.12.2023. 09:12 ] @
Aequi luduje dok je prelazni period ali kada malo zaladi dobro hvata i greje do 5 stepeni iznad nule a kada je niža temp baš se optereti kompresor promeni zvuk lupka a ne greje bogzna šta. Može do nule da se vozi sve ispod pališ peć ložiš drva i slično.
[ bordzija @ 16.12.2023. 22:10 ] @
Vivax q 12 napolju 5°c klima podešena na 30° do daske vrišti u utra jedva 22° ne kupujte kineze nisu za grejanje!

Ma šta im pisalo po brošurama SVE JE ČISTA LAŽ!
[ mikiaki @ 16.12.2023. 23:12 ] @
Uključi opciju folw mee,i stavi daljinski na sredinu prostorije,meni tada naj jače grije.
[ glackop @ 17.12.2023. 00:02 ] @
Ma nema on folow mi,jer je to klima od 300.eura,i ne moze se uporedjivati sa klimama od 500+eura,nije da branim Vivax iako sam ih pre nekoliko dana iskljucio i nastavio na centralno grejanje,ali generalno moje klime su radile odlicno pogotovu ova dole koja je odrzavala tacno u pola stepen zadatu i postignutu,DF je radila mozda samo par puta dnevno,a gore na spratu ista marka pricam o H+ desingu,ona nije mogla da se izbori sa 65m2 i kada je bilo -2 ona je radila DF na svaki sat,oko 3-4 minuta i nastavljala normalan rad,duva bas vruce a ne toplo i da dodam sto do sad nisam taj H desing 12 je u velicini kao kod konkurencije 18-tica.Ali iako jos uvek imam pozitivan stav o Vivahu kazem grejanje klimama je go Q pa makar bio to i fuitsu kog ste pominjali,Japanac ili Kinez tehnologija rada je ista,a sa visom cenom kod oboje dobijate vise.To je isto kao kada me neko pita ej koji tel.da uznem a da bude solidan..pitam koju marku si planirao kaze Huawei,e kazem mu...pogledaj cene ne pitaj prodavca nista i sto skuplji budes kupio znaj da je taj bolji u necemu u odnosu na jeftiniji i sigurno neces pogresiti.Evo i dokaza za tu dole zagledajte na zidu levo termometar sta kaze i koliko je zadato na njoj i na daljinskom postignuta po njemu 25 i ona radi na pola snage/otprilike/
[ gti2 @ 17.12.2023. 12:11 ] @
Klima 12K se stavlja do max 30-35m² i to izolovanog prostora.
U toj kvadraturi može da zagreje na minusima, ne radi na fulu i samim tim i ređe otapa spoljnu jedinicu.
[ bordzija @ 18.12.2023. 18:52 ] @
Imam folow me na daljinskom i to je nešto najgluplje što sam ikada video. Daljinski meri temperaturu i javlja klimi koliko je stepeni ali samo kada se uperi u klimu i klikne. Znači ne javlja sama periodično nego povremeno što je bizarno.

Ovo je na moru, zidovi su 45+ cm plus pvc stolarija. Jedan deo zidova je urađen u stiroduru 2cm a jedan deo nije. Dakle izolacija je dobra.

Pošto sam na moru ovaj vivax knap završava posao na temperaturama koje su oko 5c par dana bude oko nule ali retko.

Sve u svemu knap ali eto 22° je u dnevnoj vrata pritvorena pa dogreva i kuhinju, hodnik i klonju gde je oko 19°

Meni završava posao ali je nebi nikome preporučio.

Ps: trenutno sam na moru zbog obaveza inače nisam niti se boravi ovde.

Tako da ko stvarno misli da se greje na klimu samo japanci i to prvi skuplji model od najjeftinijeg kako bi izbegli mideu.
[ bordzija @ 18.12.2023. 18:59 ] @
Porediti kineze i japance je čisto neznanje. Primer je xiaomi telefon sa lažnom memorijom od 8 gb koji radi sporije od samsung mobilnog sa 4 gb.
Isto tako kineska 12btu klima u stvarnosti ima 6 btu.

Kinez uvek krade duplo.

Dakle za isti posao će vam kinez uzeti duplo para kako kroz kupovinu a tako i kroz potrošnju struje.
[ glackop @ 18.12.2023. 23:07 ] @
Pa na svaka tri minuta salje info klimi i nista se ne klikce samo treba da bude okrenut ka klimi,tako je bar kod mene i kod klime od 550.eura,zato sam ja i uzeo skuplji model da se nebih zeznuo,ali i ona kao i svaka u toj klasi radi isto kao Gree Muse i Hissense pro energi,to je znaci to za do 600.e,e onda idu te od 800 pa nadalje ali to su mnogo para za nesto sto ne moze ponovo da zameni klasicno grejanje na drvo,vatra je vatra i nezamenjiva.
[ aleksa.ue @ 18.12.2023. 23:16 ] @
Hisense energy pro greje kao od sale.Ali kao svaka druga kineska klima mora da prebaci oko 2 stepena pa se onda gasi.A kako greje tek gree amber ultra.
[ glackop @ 19.12.2023. 02:04 ] @
Ja sam samo te tri bio stavio u izbor za kupovinu,udjem u jednu radnju u drugu e tek u trecu imaju sve tri na raspolaganju,i naravno tu se ukljucuje prodavac iako nisam trazio njegovo misljenje,kaze mi kako hoces ali ovaj vivax ti ja preporucujem kao najbolju kupovinu,ja se mrstim govorim mu da sam cuo da je hisense enerdzi bolji i od gree muse,citao sam kazem po forumima bla,bla,on se nasmeja i kaze forumi?Tu mislis da ces na forumu naci pravi odgovor,ok kaze mi i vraca se sa metar i kaze gledaj evo ovo su sve marke 12-tice evo i vizuelno vidis da je ovaj vivax gabaritno veci tezi i onda to i metar dokaza,onda izduvne jedinice mi merio a kako one nisu bile raspakovane merili smo sa kutijama gde je za 10-12cm vivax bio u vecem pakovanju,bilo tu svakojakih modela i jedino na ovaj vivax i na jos jednu od 90+hiljada je pisalo da greje do -25 na svim ostalim je bilo 15 najvise do 18,i na to sve se ja tako upecam.
[ bordzija @ 19.12.2023. 10:26 ] @
Kako srbin kupuje klimu za grejanje? Meri kartonsku ambalažu spoljašnje jedinice? Šou program 🤣

Mi imamo fujitsu 12llce i gomilu ovih vivax 12 govanaca pa znamo šta i kako kinez vara.
[ bordzija @ 19.12.2023. 10:28 ] @
Sa folow me se smanjila temp na kojoj sam morao da je držim ali idalje ne prati daljinski nešto preterano pametno. Iako daljinski gleda u klimu, podešena na 23 jutros je u prostoriji bilo 21°

Dakle omašuje ko i sve ostalo vivax tetris kultura rada.
[ glackop @ 19.12.2023. 23:09 ] @
Sve dok ne predjes na pelet kao ja nerviracete te kinez,ja cu sa njima tamo u april-maj samo da se dogrevam.
[ bordzija @ 21.12.2023. 09:56 ] @
Pelet je najveći zaieb koji je izmišljen da te ujebe.
[ AcidMaster @ 28.12.2023. 21:26 ] @
Citat:
glackop:
Meni se sad javlja neocekivani problem a to je kondenzacija,u te sobe na spratu se pojavila vlaga na plafonu,jeste da ploca nije izolovana ali sa centralnim grejanjem ja taj problem nisam imao,a u to pa kupatilo 2x2 kako je plafon krecen sa masnom farbom tu mi vise kapljice vode,zena kada je videla htela se slogira,nzm poceo sam vec da gledam neki Kepo na pelet,ispada drvo je nezamenjivo isto kao i crep na krovu,sve ostalo su alternative.

[Ovu poruku je menjao glackop dana 03.12.2023. u 01:24 GMT+1]


Kako uopšte očekuješ da imaš komfor i ekonomično grejanje u neizolovanom prostoru??

Kuća troši energiju, a grejanje je tu samo da nadonadi taj gubitak. Ako su gubici veći od snage izvora energije naravno da ne može postići temperaturu, a zbog hladnih mostova se javlja kondenzacija i buđ.

Uzmi mineralnu vunu, samo je otvori iz rolene i složi na tavanu, smanjižeš gubitke kroz ploču za 85-90%, nećeš moći verovati koja je razlika!
[ glackop @ 29.12.2023. 23:38 ] @
Naravno da cu izolovati tavan,ali za sledece zime sad ne mogu a i kako sam se prebacio na centralno vise nema kondezacije.A inace jos bih i dodao zbog drugih da su mi ove dve klime potrosile 8.500.za prosli mesec tako da se zna da ne trose 1500,kako su neki pisali i to na 24c da sam ih terao na vecu temp.potrosnja bi sigurno bila veca.
[ rovaccccc @ 30.12.2023. 23:01 ] @
Kuca trosi ne klima :)

Kad bi neka klima trosila 1500 (necega) onda bi mi svi kupili tu klimu ,umjesto bacanja para na skupu izolaciju :)
[ bordzija @ 25.02.2024. 14:14 ] @
Treba da uzmem dve klime za stanove koji imaju centralno grejanje, dakle hlađenje i neko dogrevanje.

Nove sa garancijom po 250 evra

Model VIVAX R+ design klima ACP-12CH35AERI+ R32
[ tvrdoglavi @ 15.03.2024. 19:13 ] @
bolje uzmi on off klime onda veca je sansa da ce da potraju ako inverteri toliko kostaju.
[ gti2 @ 15.03.2024. 21:49 ] @
Taj model se pokazao jako dobro. Jedino ne znam odakle ta cena kad direktno od uvoznika koštaju 40+ K...
Možda su "ispale iz kamiona"
[ bordzija @ 17.03.2024. 21:51 ] @
Lik me zavlačio danima i na kraju obrisao oglas na kp. Verovatno neka prevara.