[ 2020 @ 02.11.2019. 14:32 ] @
Pozdrav, treba mi neki termostat za ovakvu grejalicu


Da li da uzmem ovako nesto
ili
ili ipak mora neki sobni kao npr. ovaj

[ TheSpiridon @ 02.11.2019. 14:50 ] @
taj prvi ti nije podesiv. Ovaj zadnji jeste. Tj. možeš da menjaš kad ce grejalica da se ukljuci iskljuci, na osnovu temperature. Ako hoces jeftino da prodješ uzmi prvi i podesi negde na sredinu, proveri da ne pregori i slično. to ti je sigurnosni termoprekidac. A lepša varijanta ti je ovaj kruzni beli. Samo gledaj snagu za kolko je wati. Ja mislim da je taj grejac 2 kw ali moras sam da vidis.
[ gilopile @ 02.11.2019. 14:52 ] @
Uzmes nesto slicno kao oni za TA pec. Samo gledaj da je minimum minimuma 10A, a najbolje je 16 da mu ne mislis.

Ta prva dva ne moze. Ustvari taj drugi je za peglu, toster i sl. za unutrasnju montazu blizu grejaca. Tebi treba da meri spoljnu temperaturu, recimo 2 metra od te grejalice da mu zadas odredjenu temperaturu koliko treba da zagreje na tu udaljenost...Sto vise odaljis termostat, to ce teze da postigne tu temperaturu da bi ugasio grejac...
[ Living Light @ 02.11.2019. 15:14 ] @
Bravo Spiridone i giloile!

Sve što ste reki: PIJE VODU!

Jedina zahhebancija je:
-što zidni termostati ne mogu direktno da uključe-isključe grejač od 2kW.
Tj. da "preklapaju, uključe-isključe strujue preko 10Ampera.

Svi zidni termostati imaju moč "Kontakta max 5-6Ampera",
a neki o do pola Ampera.
______________________
Ee, sad, ehhbem li ga ko če tu da doda sklopku ili relejče od preko 10Amp,
a da se sve to ne zapali.
(generalni savet je da ES-NE savetuje rešenja koja mogu napraviti karambol)
______________________________________________________________

Moj savet je, a da bude sa što manje troškova:

-Sa zidnog termostata pobudiš rele PR-59, i sva 3 kontakta od 5Amp vežeš PARALELNO.

Jeste da iziskuje dodatne "buđevine", ali je naj manji trošak.

Pozdrav Ekipi, svako dobro!




[ 2020 @ 02.11.2019. 15:23 ] @
Za taj sobni/zidni negde pise da je 10 a negde 16A. Nema sanse da ga stavljam na 2m od grejalice i slicno, i ne treba da bude podesiv, vec bas kao sigurnosni, da iskljuci ako zaboravni ukucani zaborave da iskljuce prekidac. A prvi i drugi su kao za kalorifer, kvarcnu, itd.
[ Living Light @ 02.11.2019. 15:24 ] @
Citat:
2020: Pozdrav, treba mi neki termostat za ovakvu grejalicu

Generalno:
-Čisto, obožavam članove koji su se registrovali "DANAS",
a sve znaju, i da kače slike, da ih "Risajzuju" da --Svašta-Nešto :)

Ok, i TO je deo života, a i Foruma :)

Moramo da živimo sa tim...
[ Living Light @ 02.11.2019. 15:28 ] @
Citat:
2020: i ne treba da bude podesiv, vec bas kao sigurnosni, da iskljuci ako zaboravni ukucani zaborave da iskljuce prekidac. A prvi i drugi su kao za kalorifer, kvarcnu, itd.

Polako sa TO PLAČANJE

Zidni da izigrava "SIGURNOSNI" ???
---------------------------------------

Uff, što obožavam ove NOVO-PEČENE PROJEKTATNTE !!!



Da nisi Ti član nekog BG novo-nastale projektantske kuče, sa rečima u naslovu:

-...Processs-Process-Process Inženjering???

Takve "Naj-Bolje obožavam" !!!
__________________________________
Kad krenete da projektujete,

-Nek VAM je BOG u pomoči!!!

(osim copy-paste, pa jedna omaška, pa jedno veliko NIŠTA )


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 02.11.2019. u 16:51 GMT+1]
[ 2020 @ 02.11.2019. 15:31 ] @
Pa da, nece sluziti da regulise temperaturu (po zelji) nego da spreci pregrevanje. Moze i neko drugo resenje (termo prekidac ili sta vec) ako je bolje, zato i pitam.
[ gilopile @ 02.11.2019. 15:32 ] @
Da, Living, morace budzevina sa relejem. Stvarno tesko da se nadje 10A sobni/zidni termostat.

Ili da nabudzi one jake za unutra, kao za kvarcnu i sl. grejalice.
[ gilopile @ 02.11.2019. 15:34 ] @
2020 Nece to da moze tako kako si ti zamislio. Onda tebi jedino igra ulogu tajmer.
Grejalica za 20 sekundi postigne svoju radnu temperaturu i odrzava je konstantno i kako ti mislis da ce taj sigurnosni da radi?

Tajmer, pa kad se ukljuci grejalica da se sama iskljuci nakon pola sata, sat, dva sata...
[ TheSpiridon @ 02.11.2019. 15:36 ] @
To ide u kupatilo kolko se ne varam. Tu mu ne treba termostat, nego samo sigurnosni uz grejalicu, da se ne pregreva.
[ 2020 @ 02.11.2019. 15:38 ] @
Za prvi i drugi pise da su 16A a treci je http://tehnoelektro.rs/proizvod/sobni-termostat-st-2/
Citat:
gilopile:
2020 Nece to da moze tako kako si ti zamislio. Onda tebi jedino igra ulogu tajmer.
Grejalica za 20 sekundi postigne svoju radnu temperaturu i odrzava je konstantno i kako ti mislis da ce taj sigurnosni da radi?

Tajmer, pa kad se ukljuci grejalica da se sama iskljuci nakon pola sata, sat, dva sata...


Pa da je iskljuci posle 20s I ukljuci kad opadne, dok se neko ne seti da je iskljuci na prekidacu.

Moze i tajmer (to mi je prvo i palo na pamet) ali sem onih uticnica-tajmera nisam nasao nista relativno kompaktno i jednostavno.

[Ovu poruku je menjao 2020 dana 02.11.2019. u 16:52 GMT+1]
[ gilopile @ 02.11.2019. 15:46 ] @
Jbg, i ne moze nista nekompaktno i jednostavno, jer nije to ni predvidjeno za nikakve tajmere.
Uglavnom mora budzevina i to zesca da to radi kako si osmislio, npr. pola sata da greje i da se ugasi, taman za jedan kupanjac na brzaka, al opet kako to resetovati za sledecu turu...

Najbolje je da pokusaju malo da vode racuna o tome da gase posle upotrebe i to je najjednostavnije resenje.
Kako onda za sporet ili ne daj Boze plin da zaborave?
[ 2020 @ 02.11.2019. 15:51 ] @
To za sporet je sledeci projekat (kontam ona ploca sto ima senzore i sl.) a plin na srecu nemaju (mada i tu bese postoje neki ventili za takve).

A za ovo nije bitno koliko i kako ce da radi (i da li ce se zvati sigurnosni ili radni i biti za peglu ili kalorifer) nego samo da bude bolje od ostavljanja ukljucene na par sati...

p.s. Pre 10ak godina sam u kvarcnu bez termostata ubacio neki slican tom sa druge slike i to je radilo ok, pa sto ne bi i na ovoj zidnoj?
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:00 ] @
Citat:
2020: Za taj sobni/zidni negde pise da je 10 a negde 16A.

Znaš kada bi ja stavio zidni termostat da mi uključuje grejač od 2kW (direktno)

--N I K A D !!!

I to malo stana što imam, NE želim da ga zapalim!

..ajd odatle, Bre...što dalje...
[ 2020 @ 02.11.2019. 16:02 ] @
Pa onda neki od prva 2? Ili nesto slicno za pegle, uljane radijatore, itd.
[ gilopile @ 02.11.2019. 16:03 ] @
Radice, sto ne bi. Al to ti nije resenje, jer opet ce grejati kad zaborave da iskljuce. Doduse, malo ce da se ugasi pa upali...

Mozes kapilarni unutra ugraditi, one kao za rernu.
[ 2020 @ 02.11.2019. 16:06 ] @
Onaj kao za bojler? Ma gde to da stavljam
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:06 ] @
@2020
Ee, jel nas ti ovde praviš "Idihhotima"???

Kako može od pegle, ili od nečeg drugog termostat?

-Kada ta vrsta imaju "Histerezu" od više stepeni nego ZIDNI, ili Digitalni zidni?

..osečam da nas sve ovde LOŽIŠ kao mlade majhhmune.


[ 2020 @ 02.11.2019. 16:11 ] @
Ne trazim preciznu regulaciju temperature u prostoriji nego "manje zlo", dakle imamo dve opcije:
1. prekidac-grejac (pa grejanje dok grejac izdrzi ili dok se neko ne seti da iskljuci)
2. prekidac-termostat-grejac.

Ako neki (za kalorifer, kvarcnu, uljani, peglu) ima bolju histerezu kazite, ako ne opet je bolje nego bez ikakvog.

Jel sad jasnije?
[ TheSpiridon @ 02.11.2019. 16:12 ] @
sigurnosni. Prvi sa slike, ne uključuje nego samo iskljuci. Kazem ti ja stavi ga negde na sredinu opterecenja, da grejalica radi sto neko rece 10 minuta i onda se iskljuci. Al onda ce se oladi i nece ponovo da ukljuci, mora da se klikne, da se gurne itd neki zub. Tu dolazimo do resenja.

Uz grejalicu obavezno stavi sigurnosni termoprekidac od toliko i toliko ampera. Pa ako se kupaš pola sata, taman ce da bude, a posle imas na zidu prekidac SA SIJALICOM koji signalizira da grejalica radi. i onda tu ugasis.

Sve u svemu neces moci to sam da odradis obzirom da ne odajes takav utisak.
[ gilopile @ 02.11.2019. 16:15 ] @
Pa jednostavno se izmeri temperatura unutra i onda po tome trazi nesto sto je podesivo u tom temperaturnom opsegu. Naravno da bi se uklopio taj za peglu ako nadjes od 10A i da ga uglavis na pravo mesto. Morao bi dobrano blizu grejaca.

Meni se cela zamisao uopste ne dopada. Budzevina uzas, pa dok nekoga ne otrese struja.

[ 2020 @ 02.11.2019. 16:20 ] @
Niste mi jasni uopste, kako prekidac-termostat-grejalica u bilo kom slucaju moze biti nesigurnije od prekidac-grejalica? Zamislite zaboravljenu ringlu, s termostatom sve ok a bez ide do usijanja i crkavanja. Struja ne moze nikoga da otrese, dok se radi bice iskljucena, posle u najgorem slucaju moze da "zalepi" ali onda bi bilo isto kao sad, nista gore.

[Ovu poruku je menjao 2020 dana 02.11.2019. u 17:31 GMT+1]
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:23 ] @
Deragane,
-Jesi ti luhhd ili si jeo bunike?

Ili če da radimo posao kako treba, ili ga nečemo upšte raditi !

Termostat iz pegle ima Histerezu minimum 10-15 stepeni.

I nemo da mi (da ne kažem šta),

i Spiridon daje bolje komentare od tebe, a Ti sa zilion znanja savetuješ ter. od pegle.

Znaš šta? ...ma ništa...

Jednostavno: NE dozvoljavam da se daju "ihhdioska, šalabajzerska rešenja"
za stvari koje su veoma poznate/priznate za 21. VEK !!!

ende.com
[ 2020 @ 02.11.2019. 16:26 ] @
Dobro, 10-15 je mozda i previse, ali 5 pa i 10 sasvim ok. Nema nikakve potrebe da bude 1-2 ili manje.

Trebao sam nazvati temu "Kako spreciti grejac da radi non-stop do samounistenja kad ostane ukljucen" onda se ne bi hvatali za prostorije, histereze, tajmere sa kontaktorima i tako to.
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:32 ] @
@2020
..odakle si?
Može i u PP.

Ja NE želim da ti uopšte dam mogućnost da zapališ bilo šta!!!

Neče moći! ..ni ove noći, a ni bilo koje Noći...
[ 2020 @ 02.11.2019. 16:34 ] @
NSa, kakve to veze ima? I kako bi to mogao nesto da zapalim?
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:40 ] @
Kako kave veze ima?
Pa da Ti pošaljem zidni termostat, koji če da uključi rele PR-59 sa 3 paralelna kontakta,
a Ti posle možeš kako hočeš.

Ništa zlobno, samo povoljno: NO COST !

(ebt, u srbuju/Vojvodinu, se više ništa nikome ne veruje--strašno)

EBT, i ja mora se selim u tu "Švedcu", a NE želim,
nepoverenje makar i u savet je došao do maximuma!

Više niko nikome ništa ne veruje!----Tužno!

I kada je đabe, i kada je NULA DINARA, ----Ljudi odustaju i NEČE!!!

I BOG se krsti (ne bitno pravoslavni-katolički) za naše ideje/poduhvate.
[ 2020 @ 02.11.2019. 16:46 ] @
Ne treba, hvala, apsolvirali smo da onaj ne valja a da budzim i zidni i relej nesto i ne bih. Vise bi mi pomogao ako znas koji od navedenih (za kalorifere, uljane, kvarcne, itd.) ima najmanju tj. prihvatljivu histerezu (16A 250V je svakako i vise nego dovoljno).
[ Living Light @ 02.11.2019. 16:56 ] @
2020,
Znaš kad sam bio u kafani, ...bio pre 15 godina, (Ne bitno)

A i Ti da se odmoriš od našeg turiranja:

https://www.youtube.com/watch?v=wLKZ-O6h0xY
[ branko tod @ 02.11.2019. 18:45 ] @
Living, što ne odeš da spavaš i ostaviš malo čoveka.

Kakve ima veze što se učlanio juče i danas postavlja pitanje, kada je ono sasvim na mestu.
Čoveku treba termostat koji će sprečiti da se IC grejalica pregreje, a ne da podešava
temperaturu u prostoru. To se zove zaštitni termostat i ima ga svaki bojler.
Osnovno pitanje je gde ćeš da postaviš. On mora da bude zaštićen u baznom delu same
grejalice. Moja preporuka ti je baš termostat od bojlera. Kada dođe do pregrevanja on
mora ručno da se resetuje. To je dobro rešenje ako imaš Alchajmera u gostima kod
korisnika. Sondu strpaš negde sa zadnje strane gde je u trenutku pregrevanja 100C.
Možeš da koristiš i običan termostat ali mi je to malo glupo, jer ćeš uvek imati skoro
pregrejanu grejalicu. Svi ti termostati guraju 2 kW.

[ Living Light @ 02.11.2019. 22:03 ] @
Najbolje bi bilo da se urade neka merenja temperature
na kučištu i da se na taj način odredi mesto
a i set-point za taj termostat.

Pitanje je: Kad se smatra da je grejalica pregrejana?

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 03.11.2019. u 09:09 GMT+1]
[ gilopile @ 02.11.2019. 23:38 ] @
To i jeste najcupavije, gde da stavi taj zastitni termostat?
I kako ce to da radi? Ili ce da okida na pola kupanja, ili nece ni u tih 2 sata. Pa mora da bude toliki srecnik da se to uklopi da se grejalica ugasi za nekih 40min, sat od paljenja.
Treba ovde sasvim drugaciji pristup problemu, a to je neki vid tajmera. Ukljucis na taster, a on iskljuci posle odredjenog vremena i ponovo na taster palis...ne bi bilo lose imati i reset taster, npr. ako ukljucis, ranije zavrsis sa kupanjem i zelis da iskljucis. Znaci dva tastera i tajmer sprava je resenje ovog problema.

Nesto kao u motelima, ubacis 20 centi i krevet te drmusa pola sata. :)
[ TheSpiridon @ 03.11.2019. 07:58 ] @
Nemate mozga. Prvo postavljač teme, pa svi ostali. Taj grejač ne može da se pregreje pa da izgori, može da radi sto godina. i šta da upali na zidu iznad vrata. Da treba nešto, to bi bilo uradjeno.Znači ič ništa. Samo direktno na struju i prekidac, tako lepa reč prekidač.
[ Living Light @ 03.11.2019. 08:14 ] @
Imam neku nemačku grejalicu ali običnu, nije IC,
i ta ima dva termostata u sebi.

Obično ako se prekrije izlaz ili se ona obori, onda odradi sigurnjak.

Da nema toga. zapalila bi kuču garant.
[ 2020 @ 03.11.2019. 08:17 ] @
Ajde bas cu da ga ostavim jedno 2-3h da vidim, ako je kao ringla bice zanimljivo. A to sa resetovanjem ne radi posao, samo automatski ako moze.
Citat:
Living Light:
Najbolje bi bilo da se urade neka merenja temperature
na kučištu i da se na taj način odredi mesto
a i set-point za taj termostat.

Pitanje je: Kad se smatra da je grejalica pregrejana?

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 03.11.2019. u 09:09 GMT+1]


Ja sam to zamislio ovako - povezem termostat, odvrnem ga do kraja, ukljucim grejalicu na minut-dva, zavrnem dok ne iskljuci i gotovo. Dovoljno precizno za kakvu-takvu zastitu, tacna temperatura potpuno nebitna.
[ Living Light @ 03.11.2019. 08:36 ] @
Taj reflektor (lim iza) ne može, i ne sme da bude kao ringla vruća,
ali je takva grejalica namenjena za stalan rad.

Ne znam kako bi ona mogla da se pregreje, jer je vazduh non-stop hladi.

Pa neče valjda neko da kači peškir na nju?

Naravno da dodatni sigurnosni termostat ne može da škodi.

Ima u fenovima, naročito u fenu za topli vazduh
(onaj što se koristi za skidanje farbe sa drveta na primer)

takav termostat, kada se pregreje, ili mu kočiš protok izlaznog vazduha
oda taj sigurnjak isključi, a kad se skalamerija ohladi onda se opet uključi.
[ 2020 @ 03.11.2019. 08:40 ] @
Nece niko nista da kaci nego je pitanje sta se desava kad ostane ukljucena duze vreme (a to cemo eksperimentalno utvrditi). Ako nema nikakvih posledica po grejac i okolinu onda necu nista ni stavljati. Koliku to temperaturu uopste "razvija"? I kako se zove taj "sigurnjak" iz fenova?
[ veselinovic @ 03.11.2019. 15:15 ] @
Nema potrebe za zastitnim termostatom.
U jednom prostoru sam tu grijalicu drzao non stop (24/7) upaljenu cijelu zimu ( a ovdje je to brat bratu 5 mjeseci) i nista se nije desilo.
[ TheSpiridon @ 03.11.2019. 15:32 ] @
Da može samo da se skine i stavi jedna rešetka, za roštilj ubilo se.
[ gilopile @ 03.11.2019. 15:53 ] @
Ma naravno da joj nece biti nista i ako se 24/7 grejes na nju. Grejno telo kao i svako za namenu grejanja na struju.
Ja sve mislim da je u pitanju da se ne rasipa el. energija bez veze i zato postavljac teme hoce to da resi da se sama ugasi ako se zaboravi.
Jos najbolje da crkavaju ako zaboravis da ugasis na par sati, dan-dva... :D
[ SASA M. @ 03.11.2019. 19:59 ] @
Ako sam dobro razumeo, tebi treba u principu tajmer koji ce ugasiti grejac nakon xx vremena? Takodje, ne moze bilo sta da se stavi u kupatilo zbog bezbednosti zato pazljivo sa predlozima. Zato je bolje/ bezbednije razmisljati o varijantama koje mogu da budu izvan.