[ bordzija @ 02.11.2019. 17:42 ] @
Odlična stolarija ali zapuštena na žalost. Pošto spoljašnji prozor nije farban jedno 50 godina (sporedna neka pomoćna prostorija) zaboravljen prostor jbg buržoazija.

Prozor je dobio deformaciju u vertikalisa šarkama.
Da se razumemo, ja sam okrenuo telefon i nazvo drugara da to sve polupa istavi nove pvc prozore sa roletnom na daljinski ali žena neda.

Moj savet je bio da se skine staklo, oguli sva boja, demontira lajsna i mehanizam pa ceo prozor da se uvali u bure sa vodom ili paročistačem dobro napari i montira na sto, pritegne stolarskim stegama i tako primakne radijatorima koji purnjaju ko besni.

Neki predlog?


Na fotografiji gore levo je iskrivljeno od srednje šarke do donje tj leve strane na fotki.
[ gilopile @ 02.11.2019. 17:55 ] @
To ti je to kao sto si zamislio. Sastruzi farbu sto vise mozes, natopi ga vodom i stegni. Najbolje bi bilo parom ili vrucom vodom...
Mozes i na neku ravnu povrsinu, terasa i sl. i na njega metalne jake profile i tegove, cigle, blokove...povremeno zalijes i ostavis na suncu, vetru...

A sugave plastikanere zaobidji. Zena dobro zbori.
[ bordzija @ 02.11.2019. 18:15 ] @
Plastikaneri su prva liga, nema farbanja, guljenja, pranja sem što pretrčiš magičnom krpom...

Ima onaj ćento gradi paročistač nože satima da ga naliva vrelom parom.
[ since1986BC @ 02.11.2019. 18:29 ] @
Izrada novog krila kod stolara?
[ bordzija @ 02.11.2019. 18:52 ] @
To sam i ja predlagao stim što ima i rezervni prozor većih dimenzija ali se nije dobro provela sa zadnjim stolarom pa neće. Sklepačio je nešto da liči na prozor.

Mislim ja bi joj napravio glodalicom nov isti takav prozor ali- nisam tamo. Postavljanje parketa riblja kost ukucavanjem ću morati da odradim jbg kad se vratim sa mora neki dan.
[ Java Beograd @ 02.11.2019. 19:11 ] @
Ono prozorsko krilo baš jadno izgleda. Plašim se da tu možda i neće moći "devojka od babe da se napravi".

Oće to neretko, i kad se ispravi posle uparavanja/kvašenja da opet za par meseci zauzme stari oblik. I onda, bukvalno, džaba smo krečili.

[ bordzija @ 02.11.2019. 19:18 ] @
Toga se i ja najviše plašim iskren da budem. Možda da posle ispravljanja doda kutijasti profil po vertikali i dodatno učvrsti? Kada se namešta na šarke, gornja i donja se gađaju a ova u sredini skroz maši tj tu je trbuh.
[ scoolptor @ 02.11.2019. 19:32 ] @
Odes kod proizvodjaca pvc prozora koji cuvaju drvenu stolariju koju demontiraju, i kupis odgovarajuci porozor za sitne pare.
[ bordzija @ 02.11.2019. 20:08 ] @
Daj šta pričaš to romi pale prvu zimu kakvo mrtvo čuvanje.
[ eeestablishment @ 03.11.2019. 08:26 ] @
Citat:
bordzija:

Prozor je dobio deformaciju u vertikalisa šarkama.
................. ja sam okrenuo telefon i nazvo drugara da to sve polupa istavi nove pvc prozore sa roletnom na daljinski ali žena neda.

Neki predlog?.................................................


Ne slusaj zenu , prva ce da ti se smeje kad rabota ne uspe a sva je prilika . . .

Polupaj sve sam a onda ponovo nazovi tog drugara . . .

[ bordzija @ 03.11.2019. 08:29 ] @
Ni ne slušam, samo joj govorim da ih lepo sredi, da drugar uživa dok ih bude lomio :-)
[ bordzija @ 03.11.2019. 15:47 ] @
Imam super ideju, oguljen i rasklopljen prozor da stavi u plastični džak, u njega gurne cev paročistača zatvori i tako da ga pari nekoliko dana. Posle da ga našteluje šrafovima i stegama pa prati kako se suši? 🤔
[ gilopile @ 03.11.2019. 15:59 ] @
Odlicna fora, drvo se i savija na taj nacin sa vrelom parom...
Ma ispravi se to ko nista ako imas dobar stol i stege.
Ako je to nesto starija kuca na moru, priroda, sve ful.. posledje sto bi stavio je pvc. Ruzno da ruznije ne moze. Vodr konza
[ bordzija @ 03.11.2019. 16:38 ] @
Ma stan u beogradu, zaboravljen prozor na kupatilu za poslugu 🤔

Na moru samo aluminijum, drvo poždere sunce, so i crvi. Par godina i samo sesruši.
[ bakara @ 03.11.2019. 16:39 ] @
Ma nema od ovog prozora i ispravljanja nista...
Baci to i metni PVC prozore i ignorisi sta zena prica.
[ bordzija @ 03.11.2019. 16:41 ] @
Neda, njen stan shvatiće kad tad. A treba da se stavi nova keramika, renovirana klonja...
[ gilopile @ 03.11.2019. 16:48 ] @
Pa zasto ne odradis tako kako si zamislio? Pa tako se to radi, vlaga, para i na dobar i cvrst stol i stege.
AKo te mrzi, odnesi nekom krstenom stolaru i odradice ti da bude kao nov bez problema.
Drvo dise i nije nikakav problem ga saviti ili ispraviti na taj nacin u nekim granicama, u zavisnosti od strukture dvva.
Posle je bitno dobro ga zastititi da ne vlazi i trajace 100 godina,

I neka ti neda zena da stavis ubogu plastiku. Nema gore od laminata i PVC kad vidis negde, fuuujj.
Gledam i ovde po ovoj selendri, svuda poskidali znas kako lepe drvene prozore i lepe drvene patosnice koje se srede da budu bas fensi. Stave plasticne prozore i ubogi laminat, po kojem kad hodas imas osecaj da upadas. I taj iritantan zvuk kada hodas po laminatu, kao da hodas po autobusu. Drvo ne moze nista za zameni. Ako neko hoce da se hermeticki zatvori onda PVC sa peterostrukim vakum staklima i usdri.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.11.2019. u 17:58 GMT+1]
[ bordzija @ 03.11.2019. 17:20 ] @
Pa ja sam zamislio da okrenem telefon, dođe drugar porazbija to sve i stavi nove pvc prozore. Agonija koja traje već godinu dana gotova u jednom danu. Posle nek se igra sa obradom špaletni hehe. Ali nisam tu nego tamo, mogu samo da sufliram na daljinu. I ja nesto sumnjam u neko preterano ispravljanje.
[ gilopile @ 03.11.2019. 17:23 ] @
Neka odnese nekom stolaru i ne brini nista. Reseno za par dana sve u fulu. Neka ga ispravi, zastiti, ofarba i montira stakla. Zena samo da ga nakaci i stvar resena.
Laganica za jednog stolara. Sta oni sve mogu da urade od tog prozora, ne bi verovao. Sto kaze Living, u po noci zmurecki s levom rukom ga ispravi. Na kraju krajeva, ima dimenzije i moze ocas posla i novi da ti napravi. Kako god, resivo je samo tako i za malu svotu novca za razliku od plastikanera za koji ce ti uzeti 300eur za to njesra da ugrade.
Radje taj novac das krstenom stolaru, nego nekom balvanu sto ugradjuju te PVC otpade.



Pre nedelju dana sam jednom liku ugradjivao bravu na PVC vrata. Brava original se raspala za pola godine, kao da je otvarano i akano 50 godina. I naravno, nismo mogli da nadjemo bravu koja 100% pasuje pa je morala intervencija busenja i prilagodjavanja. Nisam ni upotrebio busilicu, skalpelom sam sasekao ta vrata kao da su od stiropora, uzas koji krs. Isto se napravio pametan pa skinuo masivna drvena vrata, zdrava da bi ugradio tu igracku od plastike. Platio boga oca za tu glupost, ccc

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.11.2019. u 18:40 GMT+1]
[ eeestablishment @ 03.11.2019. 17:42 ] @
Bas me zanima kojeg ce stolara da navata za ovako sitan posao . . .

p.s ti i zena probajte kako hocete ( onu foru sa parenjem , dzakom , stegama i sl ) ali nesto mi govori da ces na kraju

ipak zvati drugara . . .
[ gilopile @ 03.11.2019. 20:24 ] @
Ma hoce da uzmu da rade sigurno. Svako gleda danas da ima sto vise posla, a sada stolari polako ali sigurno imaju sve manje posla zbog najezde te plastike.
To mu posao laganica a moze da uzme neku solidnu kinticu. Samo lud covek bi odbio da radi. A posle se zale nema posla, nema para, pa ko vas ebe onda. Posao je posao, pa i vredan 1000 dinara, odradi ga ako se vec bavis istim.

I meni donose svasta, od kineskih najgorih fenova za kosu do najskupljih racunara i razne el. opreme, pa prihvatim sve. Jucer mi donesose Samsung TV stari 50kg tezak i naravno da ga nisam odbio. 1000 din uzeo za 20 min posla, a drugi serviseri nece da ih rade. Meni dobro, oni odbiju posao, pa dodje kod mene ili nesto sto ne mogu da rese :)
Trebalo bi mi 5 sati vremena da nabrojim sta mi sve nisu donosili da opravljam, bukvalno sve sto radi i ne radi na struju :D Ako mogu da sredim, zasto da ne.
[ bordzija @ 03.11.2019. 20:32 ] @
Ma zena dala neka druga tri prozora da se zamene okapnice i ona centralna lajsna. Stolar sve vido, razumeo i... Našio neke fosne pa zamazao. Upropastio sad neće ni da čuje za stolara. 🤪

A lepo sam joj rekao da samo pažljivo uz grejanje, vizonom zalepi tanji forex 🤔
[ gilopile @ 03.11.2019. 20:36 ] @
Jbg, ima losih i dobrih majstora u svakom poslu, tako i u stolarskom.

Ma nadji negde nekog matorog proverenog stolara bez nekoliko prstiju i sa supljim pantalonama kroz koja su mu ispala jajca i nema da brines, taj zna posao.
Ovi novokomponovani nalickani, sem sto imaju najskuplji alat, dzaba kad ne znaju da rade, bar velika vecina, svi kao da imaju dve leve ruke kad ih vidis kako rade. Uzas. E takvi nece da uzmu da rade jedan prozor, jer im je valjda ispod casti da se upraljaju za 1000 din.

Pravi stolar nema fensi masine, on ce sa detlom da napravi cuda, bukvalno. Uglavnom imaju masine rucne izrade. Pravi majstori, a ne digao kredit 100,000 eur, ulozio u masine i sad ce on kao da radi i mlati lovu, jeste kako da ne. Takvi na kraju kada skontaju da nemaju pojma, prodaju te masine bud zasto i onda jos 20 godina otplaciju svoj glupavi i nepromisljen hir. Takvih likova ima na tone.
[ bordzija @ 03.11.2019. 22:04 ] @
Pa ovaj stolar je i bio po preporuci matori ali prevarant 🤪

Ja kada sam renovirao stan, pored ulaznih vrata sam imao glanc novu lopatu, netaknutu. Kada se dogovorim sa majstorom šta ima da se radi, ja mu onako usput pokažem na lopatu i kažem ovo je milica. Odmah ukapiraju koliko je sati.
[ ctrl alt del @ 04.11.2019. 05:10 ] @
Bordžija, ja sam razumeo sa početka teme da planiraš sam da se upustiš u ispravljanje i reparaciju prozora. Ako imaš znanja, alata i vremena da se time baviš - kreći u posao. Sam radiš za sebe, uradićeš najbolje što možeš uz posebno obraćanje pažnje na finalnu zaštitu prozora (na dobro osušeno drvo bar dve ruke toplog razredjenog firnajza da dobro prodre unutra ... itd.).

Ako ćeš za ovo da platiš stolaru - odmah zaboravi i stavljaj taj PVC. Teško ili nikako ćeš naći starog stolara sa rupom u pantalonama kroz koju mu vise... o kome mašta Gilopile. Takvih davno nema. Ako ti i uradi ispravljanje skrndeljaće ti oko zaštite i farbanja pa ćeš kroz dve godine opet da ga skidaš i radiš. I na kraju tu se pominje nekih hiljadu dinara!?!? Ja bih smeo da se kladim da niko ne bi uzeo taj posao bez minimum 5 ili 6, a možda i do sto ajvara, ima tu posla. To ti je sporedno kupatilo, nije dnevna soba. Stavi PVC i završi posao za jedan dan. A gospodji reci da si pitao tri stolara i da ni jedan neće da ispravlja.




[Ovu poruku je menjao ctrl alt del dana 04.11.2019. u 06:52 GMT+1]
[ Java Beograd @ 04.11.2019. 09:14 ] @
Svi nešto pominju "dobar stolar", "kršten stolar", "dobar majstor" ...

Vi bre kao da ste sa grane pali.

Gde uopšte ima majstora koji se bavi prozorima? Ako je 'teo da se bavi prozorima, odavno je taj umro od gladi.
Ako ima trunke mozga, on će da se preorijentiše na nešto od čega može da se zaradi, da živi i izdržava porodicu.

Ako se i dalje bavi prozorima, onda garant nema trunke mozga, pa ga je bolje zaobići.



Otkucaj pojam "stolar", na primer na Halo Oglasima. 99% rezultata su "američki plakari" i "kuhinje po meri".
Kakvi crni prozori, i još popravak! Idi begaj.

Pa koliko on treba da radi, i da naplati rad na tom tvom fuckin 50 godina starom prozorskom krilu koje je odavno za đubre, da bi zaradio, i koliko je to u odnosu na novi PVC!?!
Pa nije to Luj XVI nameštaj pa da se neko bavi restauracijom. (Koja se takođe ne isplati)



Poneki se stolar još i bavi vratima, đene-đene, ali prozori - nema toga više!
"Popravak prozora", to ti je nešto kao "popravak kišobrana", "izrada fotografija", "punjenje amortizera" i slično.

@bordžija
Mani se ćorava posla. Ionako si rekao u uvodnom postu da je u pitanju neka pomoćna prostorija. Namesti PVC i gotova priča.

Uostalom, otkad se to žena pita kad je u pitanju tehnika, građevina i slično. Šta je sledeće, da pitaš ženu koje ulje da sipaš u Hundaia?!
[ bakara @ 04.11.2019. 10:25 ] @
Upravo to sam hteo da nakucam...

Dobar stolar ne krpi stare prozore, realno ti prozori nisu za popravku.
[ SASASTA @ 04.11.2019. 10:30 ] @
uglavnom dobri saveti za ispravljanje.
ali onda kad se bude ispravilo sasvim i kad se namontira , shvatice se da se i stok deformisao .
i da opet ne naleze dobro .
[ bordzija @ 04.11.2019. 10:36 ] @
Dobar stolar odavno pravi alu i pvc stolariju ili radi u nekoj fensi proizvodnji stilskog nameštaja. Ostatak cirka pivo ispred dragstora i radi potpuno druge poslove nevezane sa prozorima i obradom drveta.

Prozor ima skoro 100 godina i zgrada je pod zaštitom grada. Verovali ili ne, original aluminijumske roletne isto toliko stare rade besprekorno.
Nov taj pvc prozor je za mene 50 evra ali žena NEDA.

I tako u krug, druga godina.
[ bordzija @ 04.11.2019. 10:40 ] @
Skinula je i tučani radijator kako bi ga ofarbala sa zadnje strane, pa vi vidite kako ta adaptacija izgleda 🤔 wc šolja konzolna pomerana tri četri puta sve sa ugradnim vodokotlićem.
[ eeestablishment @ 04.11.2019. 12:45 ] @
Citat:
Java Beograd:
Svi nešto pominju "dobar stolar", "kršten stolar", "dobar majstor" ...

Vi bre kao da ste sa grane pali.

Gde uopšte ima majstora koji se bavi prozorima? Ako je 'teo da se bavi prozorima, odavno je taj umro od gladi.
Ako ima trunke mozga, on će da se preorijentiše na nešto od čega može da se zaradi, da živi i izdržava porodicu.

Ako se i dalje bavi prozorima, onda garant nema trunke mozga, pa ga je bolje zaobići.



Otkucaj pojam "stolar", na primer na Halo Oglasima. 99% rezultata su "američki plakari" i "kuhinje po meri".
Kakvi crni prozori, i još popravak! Idi begaj.

Pa koliko on treba da radi, i da naplati rad na tom tvom fuckin 50 godina starom prozorskom krilu koje je odavno za đubre, da bi zaradio, i koliko je to u odnosu na novi PVC!?!
Pa nije to Luj XVI nameštaj pa da se neko bavi restauracijom. (Koja se takođe ne isplati)



Poneki se stolar još i bavi vratima, đene-đene, ali prozori - nema toga više!
"Popravak prozora", to ti je nešto kao "popravak kišobrana", "izrada fotografija", "punjenje amortizera" i slično.

@bordžija
Mani se ćorava posla. Ionako si rekao u uvodnom postu da je u pitanju neka pomoćna prostorija. Namesti PVC i gotova priča.


Potpisujem gore napisano od reci do reci .

Taj lom ( prozor ) je star 100 god , sa tankim staklima ( nikakva termo izolacija ) uzasno prostog profila , bez dihtung gume ( znaci svira kako god

da nalegne ) i bravljenjem ( nisam siguran jer se najbolje ne vidi ) u samo 1 tacki . . . . i sad ce to neko da restaurira .

A mozda jedino zavod za zastitu spomenika kulture , imaju oni tamo neke dokone majstore ( na budzetu ) pa neka ceprkaju

Ko je probao zna kolika je samo muka sa tako staarog okvira skinuti staklo ( debljine 3 mm ) i ocistiti git .

Uzgred , nesto u poslednje vreme i ne znam gde ima git ( za stare prozore ) da se kupi ( na malo , jedna saka )

Inace , razumem pokretaca teme , slican problem sam imao kod mojih u stanu , renovirali nesto , radili struju ( bile AL zice ) i dok je lom

ja uz put ajde u kupatilu da zamenim OLOVNU cev ( od kotlica do wc solje ) sva ruzna , izlupana , savijana u S i nekoliko puta farbana .

Ma kakvi ni da cuju , kakva crna plastika , to je lako ko pero a "gvozdje" je "gvozdje" . Nije proslo dugo , cev nekako procuri ( prsla valjda )

i gde sad naci majstora da je kalaise ,vari ili sta god drugo treba ??? Naravno stavio sam savitljivu rebrastu cev i resio muku .

Samo jos cekam da i ono gvozdeno kazance negde progori pa ce i tu plastika .





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 04.11.2019. u 14:25 GMT+1]
[ bordzija @ 05.11.2019. 15:26 ] @
Jeste prozor star 100 godina ali su DUPLI prozori u pitanju. Zgradu greju ko manijaci tako da su prozori stalno odškrinuti i kada je -10

Nevezano za temu, jel bi račun za grejanje bio manji ako bi zavrnuli protok vode tj nekako smanjili temperaturu u sistemu?
[ Java Beograd @ 05.11.2019. 15:35 ] @
Zavisi od toga kako toplana prodaje toplotnu energiju i naplaćuje.

1. Stari sistem - plaćaš po kvadraturi i to je to

2. Inovirani stari sistem
- jedan kalorimetar za celu zgradu (ulaz) i naplata prema kalorimetru.
- ako ti zavrneš malo radijator, to je 0,001 ušteda da nivou zgrade i za toliko manje ćeš da platiš

3. Novi sistem - svaki stan ima svoj kalorimetar.
- Kol'ko klatiš - tol'ko platiš, ali ima i jedan fiksni deo koji se svakako plaća, makar zavrnuo sve radijatore.
[ bordzija @ 05.11.2019. 17:07 ] @
To znam odavno ali kada bi se privrnuo ulaz tople vode u zgradu tj ispred kalorimetra? Stvarno je pakao u stanu, salonac visoki plafoni, stara drvena stolarija... Zamislite da su novi prozori koji bi to pakao bio? Barem 50% toplote je više nego što treba.
[ bordzija @ 11.01.2020. 21:36 ] @
Nedelju dana natapam prozor sunđerima i danas sam ga stavio na peglanje ispod radijatora:

[ gilopile @ 11.01.2020. 21:44 ] @
To man.
Odlicno sto si se odlucio za peglanje starog, a ne kupovina krs plastikanera. Ne bih ih stavio dzaba da mi ih daju.

Svi vade parket ili one stare drvene patosnice i ugrade sugavi laminat i umesto starih lepih drvenih prozora stave pvc, opsiju kucu stiroporom i misle kako je sve full, a ustvari tesko njesra. Uzas, kakvi papani
[ SlobaBgd @ 12.01.2020. 00:06 ] @
Jeste, gilopile...
Ma da se mi vratimo u sojenice i zemunice, ko Dikan i Vukoje, m? Jbš i struju i kompjuktore i vodu u kući i sav tehnički napredak.

[ bordzija @ 12.01.2020. 01:59 ] @
I ja bi ovo bacio i stavio nove plastikanere al žena neda hehe. Ovde greju centralno ko u paklu pa i nije bitno kakva je stolarija, izolacija i slično.

Za privatne kuće apsolutno. Ne verujem ja baš da će ovaj prozor ispasti ravan pa ako ne uspe imam drugi veći istih profila - koji ću da recnem i zamenim celu vertikalu prozora.
[ bakara @ 12.01.2020. 10:37 ] @
Uvek neko iz zgrade skida stare prozore pa ih ostavi pored kante, tako da je to najbolja prilika da nadjes rezervno krilo za tvoj prozor.

Ili jednostavno pogledaj ko od komsija ima nove prozore pa ga pitaj sta je uradio sa starim.
[ bordzija @ 12.01.2020. 11:43 ] @
Ma ovo je snobovska predratna zgrada, niko nisakim ne priča. Tako se skoro renovirao stan na spratu pa su majstori usput i kod nas pokupili par zidova i odneli za razumnu cenu :-)
Ali prozori su bili drugačiji. Imamo zamenu al baš za taj mali kupatilski ne.

Ma uradiću ga ko i sve ostalo u životu.
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2020. 11:48 ] @
Citat:
gilopile:
To man.
Odlicno sto si se odlucio za peglanje starog, a ne kupovina krs plastikanera. Ne bih ih stavio dzaba da mi ih daju.

Svi vade parket ili one stare drvene patosnice i ugrade sugavi laminat i umesto starih lepih drvenih prozora stave pvc, opsiju kucu stiroporom i misle kako je sve full, a ustvari tesko njesra. Uzas, kakvi papani


Ja dok nisam stavio PVC, u kujni si morao da budes u perjanoj jakni, a u spavacoj sobi mi bilo 15 stepeni. Sad je svuda minimum 22.
[ bordzija @ 12.01.2020. 14:56 ] @
Taj rad, bukvalno kada je malo jači vetar prolazi kroz kosti. Pre neki dan pričam sa prijateljem, kaže sedim u fotelji, vrata zatvorena a vetar duva li duva hehe. Stavio sve pvc i završio posao.

Ovo su dupli stari drveni prozori i samo sa jednim oknom baš šiša, sa dva prozora zaustavi taj udar vetra i hladnoće. Verujem da bi tu moglo štošta da se uradi po pitanju izolacije. U principu hoću da zamenim kompletnu zapadnu stranu kako bi zaustavio to "šurenje" a ovu istočnu bih sredio. Zanimljivo je i to da zgrada ima original aluminijumske roletne, stare 100 godina :) nešto slično rolo vratima na lokalima, perforirane lamele. Vrlo interesantno. Umesto filca koji sprečava klamparanje u vođici bile su drvene lajsne. donji deo se zaključavao kako se nebi otvorile prilikom udara vetra.
[ bordzija @ 15.01.2020. 19:36 ] @
Sad se iskrivio na drugu stranu, preterao sam sa silom, valjda se opusti za par dana i dođe na nulu? Sad mi smeta kriva druga vertikala, baš sam se naoštrio paročistačem da ga demoliram i ispravim potpuno 🤔

[ Java Beograd @ 16.01.2020. 09:39 ] @
Ovaj prozor me jako podseća na popravljanje one Lade.
[ bordzija @ 16.01.2020. 16:07 ] @
E sad, odmah demoralisanje i negativna energija, umesto da se pripomogne RETRO stil, šabi ti odmah drvlje i kamenje. Jeste lakše i pametnije je staviti nove ali je ovo izazov za mene. Zima, hladno, prljav vazduh zatrovan pa zašto onda ne pročitati neku dobru knjigu, odgledati dobar film i usput ne ispraviti neki stari drveni prozor za nula (0) dinara?

Imaj malo vedrine iako je tmurno i maglovito vreme...


Da se vratimo na temu: Prozor juče izvučen ispod radijatora i malo je nakrivljen na kontra stranu nego što je bio, danas sam ga gledao i dalje ista situacija, mislio sam da će se vremenom opustiti i vratiti u prvobitno stanje ili približno ali - nije!
Znači može danas jeftino da se savija drvo ili ispravlja uz pomoć vode i radijatora

Sledeće je da ispeglam drugu vertikalu, ona je malo zahtebnija jer sadrži i mehanizam za otvaranje. Ova moja sušara radi tokom grejne sezone hehe
[ gilopile @ 16.01.2020. 16:40 ] @
Samo cepaj, jos malo i gotovo :)

Isti princip, pa malo kontra i eto nov prozor. Milina.
[ bordzija @ 17.01.2020. 00:49 ] @
Parenje sa paročistačem ćento gradi 😁


[ bordzija @ 17.01.2020. 01:40 ] @
Zanimljivo je da kada sam upario prozor, otpala je sva boja kao toalet papir ali još zanimljivije, vratio se u apsolutnu ravan!
[ Java Beograd @ 17.01.2020. 07:43 ] @
Citat:
bordzija:E sad, odmah demoralisanje i negativna energija ...
Nije tako, Barudžija zemljače. Pa ko ti je najviše korisnih saveta dao za onu Ladu? Ja.
Svaki moj post moraš da prihvatiš kao esensiju pozitivne energije i svakolikog poleta i elana!
[ bordzija @ 17.01.2020. 12:45 ] @
To stoji ali porediti trulu raspalu ladu sa trulim raspalim prozorom to stvarno nema smisla :)

E razmišljam se da otvorim servis za reglažu drvenih prozora tokom grejne sezone, brzinski par dana, brže nego popravka bele tehnike. Imam tu još prozora i balkonskih vrata koje bi trebalo prepeglati i vratiti u vinklu. Parenje par sati, peglanje par dana i kao novo. Usput kada zaštitim prozor uljem, temeljnom i završnom dodaću one tanke samolepljive kedere i biće bolje od novih. Šteta što u ovom stanu nemam barem jedan pvc prozor da izvršim merenja toplotnih gubitaka jednih i drugih. Sa druge strane drveni prozori moraju da se dorađuju svake 2-3 godine što je besmislen sport, samo za mazohiste. Opet i pvc stolarija ima rok trajanja zbog svoje težine, raspadnu se okovi, raspadne se armatura koja sve to nosi, usput popusti vakum staklo i uđe vlaga pa eto ti opet veselja posle 10-20 godina. Jedino aluminijum sa termoprekidom je po meni prava stvar. Pričam zato što sve to imam u svom vlasništvu zadnjih 30 godina i aluminijum zahteva najmanja ulaganja. Pvc je dobar eventualno samo za prozore nikako balkonska vrata i to da se ne koristi baš mnogo.

Gledao sam malo i ispravljanje stolarije sa rezanjem, čepovanjem itd ali nikada nisam baš dobio neki pozitivan odgovor od starih stolara nekada davno. Više je kao neka legenda.
[ eeestablishment @ 17.01.2020. 20:11 ] @
Citat:
Gledao sam malo i ispravljanje stolarije sa rezanjem, čepovanjem itd....................


Jel moze ovo malo poblize ?
[ bordzija @ 17.01.2020. 20:28 ] @
Evo ovde sam ja našao sve što me zanima, ostalo je praksa :)

https://www.stolarskaradionica.com/savijanje-drveta-upoznavanje/
[ gilopile @ 18.01.2020. 04:56 ] @
Nov prozor jos malo. Too Bordzi


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 18.01.2020. u 07:04 GMT+1]
[ gilopile @ 18.01.2020. 06:10 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Jeste, gilopile...
Ma da se mi vratimo u sojenice i zemunice, ko Dikan i Vukoje, m? Jbš i struju i kompjuktore i vodu u kući i sav tehnički napredak.



Da Slobo. Samo ti obezbedi sutra za sebe masku za lice da mi se ne otrujes. Vodu za pice ti poklanjam. Imam zalihe :)
Trazicete vi, ne sredji vek, vec kameni uskoro.
Unazad 30 godina se pije flasirana voda, jer ova druga nije za pice. Da li ti to nesto govori?
Ma sitnica, koga jos za to boli ona stvar. Bitan je napredak, tehnoloski.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 18.01.2020. u 07:41 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 18.01.2020. 07:28 ] @
Kakve veze imaju PVC prozori sa vodom za piće i zagađenjem vazduha? Šta, kao proizvodnja PVC prozora zagađuje okolinu? A proizvodnja drvenih prozora je ekološki čista? I tretiranje tih drvenih prozora raznim hemijskim sredstvima je ekološki čisto? I povećana potrošnja uglja/drva/el. energije/mazuta za grejanje energetski neefikasnih zgrada i kuća je bolji izbor nego da ušuškaš svoj stambeni prostor i zaštitiš se od gubitka toplote, od buke i prašine?

Ja svakako smatram da je potrebno čuvati i održavati prirodu i resurse koji se nalaze u njoj, ali zanemarivati tehnologiju i favorizovati prevaziđene materijale i tehnologije je korak unazad.
A što se tiče flaširane vode, ja je ne pijem (osim kada negde putujem pa da ne tražim česme...), ceo svoj život pijem vodu iz gradskog vodovoda. A ovi što ne mogu da mrdnu bez flašice Eviana ili Knjaza, oni su najčešće žrtve manipulacije proizvođača flaširane vode. I kao takve, podložne manipulaciji i slabog karaktera, ko ih hebe, neka vucaraju sa sobom te flašice. Samo da ih posle ne bace u reku ili na livadu već u namenski kontejner.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 18.01.2020. u 08:59 GMT+1]
[ Java Beograd @ 18.01.2020. 19:36 ] @
Pa dal' može 10 milijardi ljudi da se vrati na selo, i da se bavi ekstenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom? Ono, par pilića trčkara u dvorištu i jedno krme se goji do svinjkolja.
Naravno, ore se ralom, uz 1 konjsku snagu i požnje 500 kila 'šenice po hektaru.

Ko će onda da proizvodi kompjutere i da širi internet?
[ bordzija @ 18.01.2020. 20:45 ] @
Pvc prozori su jako opasni u požaru, toliko dimi zapaljena plastika da ljudi odmah ugibaju.

Danas sam izvukao prozor iz prese za sušenje.
Ravan ko strela:



[ bordzija @ 18.01.2020. 22:23 ] @
Savršeno ravan prozor, treba malo šarke da doteram ipak je bio kriv tolike godine. Upravo je otišao u ženine ruke na šmirglanje



[ bordzija @ 18.01.2020. 22:40 ] @
Znači kod savijanja je jako bitno ispoštovati celu proceduru natapanja ili parenja pa krivljenja u kontra smeru + 30% više.

Kada se sve deformacije isprave, prozor postaje ravan kao strela.

Posle toga sačekati par dana, ošmirglati, očistiti, nauljiti dve ruke ili firnajz, očistiti, namazati temeljnu uljnu i nakon toga 2-3 ruke uljane bele završne boje. Kada se to sve dobro osuši ide montaža stakla sa ekserčićima i staklarskim gitom, posle par meseci zafarbavanje gita i to je to. Možete i diht traku da zalepite po potrebi, danas ih ima odličnih ja sam gledao na zelenjaku celo ono bure samolepljive 1500 din.

Eh da skoro sam zaboravio, sa gornje strane nakapati ulje za šivaće mašine kako bi se podmazala osovina za zatvaranje prozora koja ide čitavom visinom prozora.

Svake 2-3 godine raditi reviziju okapnice tj donjeg dela prozora sa spoljašnje strane.
[ Java Beograd @ 19.01.2020. 13:59 ] @
Ekstra si ga sredio.
Priznajem, bio sam sumnjičav.

[ bordzija @ 19.01.2020. 16:25 ] @
I ja isto, ostaje samo da vidimo dal će se vremenom opustiti na staro, za sad miruje stoji ne menja oblik. Savršeno je ravan i nema potrebe da se nešto gura, napinje kako bi se zatvorio. Javljam utiske.
[ vladd @ 19.01.2020. 16:52 ] @
Odlican posao!

Nauljiti drvo da upije, ocito da mu suvoca izaziva naprezanja. Takve su stare gradnje, nije se bas cekalo da se drvo osusi, ili je bilo suvo na oko, pre izrade.
[ Java Beograd @ 19.01.2020. 17:13 ] @
Da. Nauljiti firnajzom maksimalno. I naravno paziti da bude pravi prirodni firnajz, tj. pravo laneno ulje.
[ bordzija @ 19.01.2020. 19:52 ] @
Žena nabavila to neko ulje, skupo ko đavo ali kaže mnogo smrdi što je meni jako čudno. U suštini uljenjem se impregnira spoljašnjost drveta kako nebi vremenom upijala i otpuštala vlagu (zima leto) a samim time radila tj krivila se ili boja pucala. Boja će u svakom slučaju da puca kada izgubi na elastičnosti. 2 godina i aj ponovo struži maži. Desni deo tog štoka na fotografijama je toliko propao da je očišćen i preko daske je zalepljen foreks od par milimetara. Vizon montažnim lepkom.

Meni je to sve suludo ali eto, novogodišnji praznici pa sam usput i ovo odradio. I ništa nije koštalo što je manje bitno, neka preterana efikasnost dihtovanja i izolacije isto nije bitna jer je grejanje preko infostana.
Jednom sam samo u životu našao italijanski firnajz koji ne smrdi, super naulji i čak ima sjaj! Ovi naši firnajzi su bućkuriš u kome je uglavno terpentin i uljani razređivač pa su beskorisni skroz sem što se ugušiš ti i komšija od smrada.

Ovde u staroj predratnoj gradnji gde je plafon 340 a visina otvora je 3 metra pvc stolarija nema šta da traži, jedino aluminijum a i on je za te dimenzije papreno skup. Za neka bolja vremena, sad ćemo ovo sve malo da prepeglamo, tu i tamo zamenim prozor (žena namakla od komšije) i šta je tu je. Spremamo se za zlatno doba.
[ bordzija @ 20.01.2020. 13:52 ] @
Danas bio stolar da pogleda neka vrata treba da nosi i skraćuje, prilagođava da budu za manji štok, bez zuba, sa elektronskom bravom. I ja mu pokažem prozor on ne veruje da je ispravljen i kako :)
[ vladd @ 21.01.2020. 18:26 ] @
https://supromax.rs/product--bartoline-kuvano-laneno-ulje-500ml

A stolara vrhunskih svecom da trazis, sve ih je manje
[ bordzija @ 22.01.2020. 01:02 ] @
Ovo levo smrdi mojoj ženi, uzela je duplo kuvano koje se ne oseća ali je zato gusto:

[ Java Beograd @ 22.01.2020. 07:52 ] @
Ako je gusto, onda se zagreje pre nanošenja. Da bude vruće.
[ bordzija @ 22.01.2020. 08:35 ] @
E prava žurka je bila sinoć, utanačiti krivi štok, krive šarke i ispeglani prozor koji je sada opet, ipak malo kriv u kontra smeru nego što je bio do sada. Povuci, potegni, čukaj, krivi, šmirglaj. Stvarno ovaj posao nema cenu, skini čukaj vrati probaj.
Sad je ko dupe na nošu što bi se reklo, spreman da šljaka narednih x godina.

Mažem sinoć ovo ulje krpicom i ono nikad kraja koliko upija, 4 puta, danas ću opet da nastavim valjda do uveče bude gotovo za osnovnu boju. Spoljašnje prozore radimo uljanim bojama kako bi bilo postojano što duže, ništa na vodenoj bazi jer mi se već nekoliko puta na suncu pretvorila posle nekog vremena u prah.

eh da, usput sam nauljio osovinu prozora za otvaranje onim uljem za šivaće mašine. sad radi kao doha

Nameštam ja to guzim i razmišljam kako se kod pvc i auluminijumske stolarije samo vrte imbusi tamo vamo.
[ Java Beograd @ 22.01.2020. 09:11 ] @
Nikako nemoj da žuriš sa farbanjem. Nikako farbati "valjda do uveče".
Izuzetno je bitno da mažeš uljem dok god "pije" firnajz. Što više popije firnajza, to će duže da traje. Ako treba maži svaki dan, a onda sačekaj još oko nedelju dana (nakon što prestane da "pije" firnajz, pa tek onda farbaj.
[ bordzija @ 22.01.2020. 10:03 ] @
Ma znam ali ovo nema kraja, radio sam sa firnajzima i drvetom koje 50 godina ništa nije videlo pa je stalo sa 3-4 ruke. Doduše italijanski firnajz, drvo je izgledalo kao da sam ga prelakirao! Iskreno, pomalo mi se žuri jer dolaze da rade plafon a ja treba da složim polovan parket u riblju kost, prešmirglam i lakiram. A nije sezona.
[ eeestablishment @ 22.01.2020. 14:19 ] @
Citat:
bordzija:
E prava žurka je bila sinoć, utanačiti krivi štok, krive šarke i ispeglani prozor koji je sada opet, ipak malo kriv u kontra smeru nego što je bio do sada. Povuci, potegni, čukaj, krivi, šmirglaj. Stvarno ovaj posao nema cenu, skini čukaj vrati probaj.
.......................................................


Mozda ovde lezi odgovor zasto majstori ( stolari ) izbegavaju ovakve poslove .

Eto , proceni sada sam koliko bi ti uzeo za par ovakvih krila da dovedes u red ?

I sta ako se vremenom vrati na staro pa pocne igranka od pocetka ?
[ bordzija @ 22.01.2020. 19:38 ] @
Tačno tako, možeš eventualno za ceo posao da naplatiš dve majstorske dnevnice, neka bude 100 evra i šta posle? Odnesi, donesi, plati parking, vuci, probaj, vraćaj, farbaj? Nema računice. Izgleda da sam ga peglajući ispod radijatora osušio do nule, samo usisava ulje mažem šesti put.
[ gilopile @ 22.01.2020. 19:57 ] @
Dobro je Bordzija, sklapaj to, jer taj ima da srce u nedogled.
[ bordzija @ 23.01.2020. 16:47 ] @
Ako i treba da srče, spoljašnji prozor je u pitanju pa koliko ga "naranim" toliko će mu i biti hehe evo i danas se maže. Ionako ide farbanje u nedogled pa se ne žurimo. Usput ostalo majstorisanje ide.
[ bordzija @ 26.01.2020. 01:26 ] @
Evo posle 4 dana mazanja ulja konačno i osnovna uljana boja sutra farbanje u belo. Posle montaža stakla i postavljanje nasvoje mesto. Spoljašnji prozor i štok na uljanoj bazi, unutrašnji na vodenoj.

Nije smor ako se radi puno toga i ovo usput odrađuje.