[ Pali zari @ 05.11.2019. 09:35 ] @
Za nekoga ko nema pojma da igra sah a zeli da nauci, kako da ga nauci? Vremena nemam da idem u neki sahovski klub , tako da mi net ostaje kao jedini izbor. Nasao sam previse saveta i preporuka oko programa za ucenje za pocetnika ali nem pojma odakle poceti.
Imate li neko savet gde , sta kako ?
[ Predrag Supurovic @ 05.11.2019. 09:40 ] @
Kupiš neku knjigu "Šah za početnike..."
[ Sava @ 05.11.2019. 10:00 ] @
Pogledaj da li na netu postoji u elektronskom izdanju knjiga "Šahovski bukvar" Dr. Petra Trifunovića nekadašnjeg prvaka Jugoslavije. Tu je sve složeno prilično jednostavno i jasno. Video sam je u prolazu i na Kupindu pa potraži. Sigurno ima i drugih knjiga, ali ovu znam i pouzdano je dobra.

Kao kuriozitet: na jednom mestu Pera je napisaio da treba naučiti tablu napamet, tačno da znaš koje je polje crne, a koje bele boje pa ako je recimo konj na belom e4 polju da može da skoči na g5 koje je crne boje. Naravno pre toga treba savladati notaciju i još neke stvari. Učio ja tako i ne ide i batalim. Počnem da igram i učim iz knjiga uz notaciju naravno i samo u jednom trenutku shvatim da imam tablu u glavi! Od tada sam mogao da igram partije i napamet ne gledajući u tablu.
[ bojan_bozovic @ 05.11.2019. 10:07 ] @
Chessmaster serija ima odlicne tutoriale, od internacionalnog majstora Josh Waitzkina. Isto tako solidno igra, moze da se podesi od nivoa pocetnika do nivoa velemajstora. Kada sam se pre dvadesetak godina zanimao za sah, upravo sam koristio stari Chessmaster 6000 na Windowsu 95.

Zadnja verzija je Chessmaster grandmaster Edition. Moze da se nadje kao torrent piratska verzija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Chessmaster
[ Zurg @ 05.11.2019. 10:25 ] @
https://lichess.org/learn#/
[ Grada22 @ 05.11.2019. 10:53 ] @

Mislim da je umesto na Netu, resenje u starim dobrim knjigama.

"Igra miliona" od Dragoslava Andrica. Bas izvanredna!

Izdavana vise puta, zadnji put 'Delfi' ali je rasprodano.
https://www.delfi.rs/knjige/36...urs_knjiga_delfi_knjizare.html

Ima je po Antikvarnicama i Buvljacima
[ Branimir Maksimovic @ 05.11.2019. 10:57 ] @
Sad je lako, igras sa kompjuterom pa vidis sta i kako. Kad sam ja ucio morao sam da smaram dedu i caleta :P
Inace isao sam u sahovski savez Beograda da tamo ucim kacnije ali tad sam imao 8 godina.
Svakako da uzmes knjigu i pratis uz kompjuter, jer bez knjige tesko da ces daleko stici.
Ima od njiga za dece do knjiga za odrasle.

[ ademare @ 05.11.2019. 11:39 ] @
Sve zavisi ko sta hoce i koliko !

Ako hoces za sebe , verovatno si Zakasnio da budes Velemajstor

Knjiga za pocetnike ima dosta , ali ce i ko to savlada moci da igra sa Penzionerima iz parka . Mozda je i to dovoljno pa je svakako to preporuka za pocetak .

Kompjuter nije obavezan posebno za pocetnike .

Za ozbiljan sah najvaznije je nauciti sistem memorisanja , pamcenja , sve ostalo je u drugom planu .
[ Pali zari @ 05.11.2019. 16:12 ] @
Nasao sam ove knjige . Da li valjaju necemu? Naravno da sam zakasnio za velemajstora , ali da se nauci za hobi nisam :) Zima ce jos malo , pa uz kaficu da imam sta da radim ispred kompa.
[ djoka_l @ 05.11.2019. 16:37 ] @
U tim knjigama ti nedostaju otvaranja.

Nema nijedne knjige koja je baš za početnika.
[ Branimir Maksimovic @ 05.11.2019. 16:48 ] @
Ovo sam ja ko osnovac procitao:
http://krilic.com/Sahovski-bukvar.pdf
[ ademare @ 05.11.2019. 17:12 ] @
E to je dobro za pocetnike . Ja ovu knjigu imam i u stampanoj formi , dobio sam je kada sam bio dete . Ovo na linku je neko izdanje od pre 100-nak godina pa je legalno da bude na netu . Ovo sto ja imam je stampano znatno kasnije u dzepnom izdanju .

http://elibrary.matf.bg.ac.rs/...1762/Sah%20ABCr.pdf?sequence=1

[ Sava @ 06.11.2019. 07:35 ] @
Kao početnik moraš prvo da naučiš notaciju da bi uopšte čitao knjigu pa onda šta su redovi, a šta linije, a šta je dijagonala i čemu sve to služi. Zatim moraš da naučiš vrednost figura i osnovne principe njihovog kretanja i zauzimanja prostora. Nakon toga će ti biti jasnije zašto partije najčešće počinju centralnim pešacima i koji su osnovni principi. Tek onda dolazi na red učenje otvaranja i završnica. Šah ti je taktika i strategija pa kada naučiš principe način razmišljanja će ići u tom pravcu. Sve to objašnjava pomenuta knjiga Dr. Petra Trifunovića, a nadam se i druge za početnike. Fenomenalne su ruske knjige na tu temu, ali je pitanje kako bi se tu snašao. Čika Perina je sasvim dovoljna za početak, a i ova koju je ademare preporučio deluje da je sasvim ok.
[ TheSpiridon @ 06.11.2019. 10:02 ] @
Ima dobra android aplikacija iz play store. Ja sam nju instalirao na mob i povremeno igram, imas da biras snagu protivnika, a imas i nulti nivo gde kroz igru ucis poteze. Strava.
[ djoka_l @ 06.11.2019. 10:03 ] @
Imaš i na wikipediji pravila: https://sr.wikipedia.org/wiki/...D0%B0_%D1%88%D0%B0%D1%85%D0%B0

Realno, nakon što pročitaš pravila, znaš da "mrdaš drvca". Čestitam, dobio si rang pacera.
Posle toga igraš, a i gledaš druge kako igraju.
Onda dođu knjige.
Ako nemaš društvo drugih pacera (može biti jako frustrirajuće da vežbaš sa nekim ko je mnogo bolji od tebe), onda odeš u neki šahovski klub i tamo nađeš društvo. Ako je dobar klub, osim društva za igru, malo ćete da radite teoriju (tipa, kako kralj i top matiraju kralja, kako da kraj i pešak pobede kralja itd. onda neka osnvna otvaranja itd.)
Eventualno, nakon što si sa nivoa mrdanja drvaca prešao na nivo igranja šaha, možda kreneš na neki turnir za četvrtu kategoriju (najniža). To ti je i neki maksimalan domet (ili nategnuta treća kategorija) koju možeš da osvojiš, a da ne posvetiš baš puno vremena igranju i čitanju šahovske literature.
[ bananaphone @ 06.11.2019. 14:56 ] @
Na online platformama imas pacera koliko hoces...
[ Pali zari @ 08.11.2019. 08:52 ] @
Hvala svima na odlicnim odgovorima i savetima :) @Branimir Maksimovic knjiga je bas za pocetnike i odgovara mi za prve korake :0 a druga knjiga na sajtu Put ka majstorstvu bas postavlja fine teorijske osnove za dalje ucenje. Hvala na preporuci
[ SASASTA @ 08.11.2019. 13:56 ] @
kad naucis osnove idi na net i igraj , bez stresa sto ces gubiti jedno vreme.
uvek sam voleo igrati sa jacim , od njega nesto naucis . podesi level i napreduj
https://www.chess.com/play/computer
[ Branimir Maksimovic @ 08.11.2019. 14:37 ] @
https://www.freechess.org/
https://www.freechess.org/interfaces.html
fics, dobro za igranje sa zivim ljudima a i odmah znas kolko imas elo poena, sa vremenom.
Tu imas od pacera pa do majstora.
[ mjanjic @ 08.11.2019. 15:28 ] @
Igranje protiv mašine je nezgodno što mašina praktično ne greši (od nekog srednjeg nivoa pa naviše) i tu zbog najmanje greške gubiš partiju, a kad si protiv mašine u podređenoj poziciji, teško je izvući i remi. Sa ljudima uvek možeš računati na neki previd, odnosno da neće videti dobitnu kombinaciju.
Ti proceni šta je najbolje za tebe, ja sam imao komšiju koji je voleo da igra šah tako što nakon očigledne greške bilo njegove ili protivnika vrati poziciju, jer kaže da je besmisleno igrati kad neko ima očiglednu prednost, odnosno voleo je najviše da igra u izjednačenim pozicijama.

Mašina je dobra kad nemaš ljudskog protivnika, i dobro je povremeno odigrati čisto da vidiš gde si otprilike sa svojom jačinom igre, a igrati sa ljudima je mnogo realnije, jer tu možeš da računaš i na previde koje vremenom naučiš da koristiš tako da protivnik nema nikakve šanse da izbegne poraz.
[ since1986BC @ 08.11.2019. 19:19 ] @
Mali off ali na temu šaha i učenja.
En Passant, dobar domaći YouTube kanal.
https://www.youtube.com/channel/UCwUZtqNkj49YQ-f7ryM5WpA
[ Zurg @ 15.11.2019. 21:45 ] @
Svi smo mi nekad u početku samostalno ucili sax, samo je neke sada sramota da priznaju.
[ Nedeljko @ 17.11.2019. 11:44 ] @
Postoji knjiga "Chess Fundamentals" nekadašnjeg svetskog prvaka Kapablanke. Prevedena je na srpski kao "Osnovi šaha" i bolja je od originala jer ima komentare bivšeg svetskog prvaka Botvinika o tome šta se naknadno promenilo.
[ Grada22 @ 17.11.2019. 12:06 ] @

E, da..

Sad me podseti na nju - izvrsna knjiga!
[ Nebojsa Milanovic @ 26.11.2019. 17:19 ] @
Kao neko ko je sticajem okolnosti duboko u samostalnom učenju šaha, od nule pa do prilično visokog nivoa (FIDE elo ~ 2200), mogu reći sledeće:

Šah je toliko ogroman da praktično nemaš šanse da bio šta naučiš ako nemaš nekog makar savetnika (NE trenera jer svaka propalica danas je "trener", čast vrlo retkim izuzecima).

Treba ti neko ko je dobro upućen u šah, dakle minimum FIDE, a poželjno inter ili velemajstor. On ti treba pokazati na koje sve načine šah može da se igra, i zajedno sa tobom treba da odabere sisteme koji su za tebe dobri i kojih ćeš se držati.

To je prvi korak u pravljenju repertoara, a repertoar je skup varijanti koje ćeš igrati, i to pojedinačno na svaki odgovor protivnika.

Ovo je uprošćeno rečeno ali to je jedini put ka napretku u šahu. Sve drugo je haotično i ne omogućava bilo kakav osetniji napredak.