[ bordzija @ 09.11.2019. 19:38 ] @
Treba mi nov bojler, stari ariston je istrulio posle tačno 5 godina i bačen letos. Pošto imamo solarno, samo sam prespojio ali pošto više nema sunca ne isplati mi se da dogrevam kotao od 500 litara za nas nekoliko u kući.

Gledao sam gorenje i končar 2-3 godine garancije, emajl, magnezijum trte mrte.

E sad uzimam bojler od 50 litara.

Našao sam dva modela od istog proizvođača Končar. Jedan je težak 16 kg a drugi je težak 21 kg kako je to moguće?

Otprilike znam da će raditi 5 godina i gledam najjeftiniji sa najdužom garancijom.

Gledam ovaj: končar EGV 50.2 TI cena oko 80-90 evra.

Kakva su vaša iskustva sa bojlerima?

Da znam i za inox kazane ali se nisam dobro proveo sa kupovinom istog od 500 litara za solarno - već nakon godinu dana je počeo da pušta a nakon 3 se potpuno dezintegrisao.
[ mjanjic @ 09.11.2019. 19:55 ] @
Samo prohromski kazan, možda nema tih brendiranih, ali vidi negde gde prodaju prohromske kazane za stare bojlere, možda imaju i nove bojlere sa prohromskim kazanom.
[ bordzija @ 09.11.2019. 20:14 ] @
Ma znam ali mi je muka u vukojebini nešto da jurim... U hrvatskoj i neće da šalju, brza pošta je katastrofa (samo sitnice) a ostali deru i čekaš po mesec dva da ti nešto isporuče (ekupi recimo)
[ Living Light @ 09.11.2019. 20:23 ] @
bordzija,
Kupi Bosch/Siemens, ali, ali,

Preko puta železničke stanice, u Minhenu!

A ne kod nas!

POz

PS: MedijaMarkt ili Saturn....u Germany,
Poz
[ bordzija @ 09.11.2019. 20:44 ] @
A jel može to bez carine da se poruči plati preko interneta unutar eu? 🤔
[ ademare @ 09.11.2019. 20:47 ] @
Kod nas je bilo , sada mozda trenutno nema :

https://www.winwin.rs/bojler-50l-koncar-egv-50-2ti-4755655.html

Ja sam hteo takav da kupim , ali gospodja ne da . Hoce sama da temperira , pa uvek nabije na Max . Na pitanje zasto , da brze zagreje ? Ej kada ne mogu da joj objasnim da sporije greje , sto je namesten na vecu temperaturu , to je neka visa matematika U Srbiji je Koncar uvek bio jeftiniji nego u Hrvatskoj , i obrnuto vazi .

Al sam takav montirao kod prijatelja . Prednost sto je temperiranje ispod poklopca , pa moze da se drzi na 65 stepeni . Mana vrlo je uzan i mali mu je poklopac , za rad , za prikljucivanje je zeznut jer nema puno mesta . Mali poklopac . Onaj deo sto drzi grejac je minijaturan i nemam pojma kako se pristupa tome . Sve to zajedno treba sa necim odvrnuti ? Nema nista posebno kao sto imaju uobicajeni bojleri , neku vrstu nadogradnje , ali na tom zavarenom dodatnom delu i najcesce procure .

Tako da to sto nema tu nadogradnju moze da bude i prednost sto se tice kazana .

U svakom slucaju za 3 godine , prijatelj nije nista radio , jer bi me vec zvao i kukao da mu menjam grejac , mada nemam pojma kako se tu menja
[ Living Light @ 09.11.2019. 21:11 ] @
Citat:
bordzija: A jel može to bez carine da se poruči plati preko interneta unutar eu? 🤔

Ajes ti normalan?

Može UNUTAR EU!

Ali kod nas češ se usrečiti kao "Marica uz krivi".

Ako to možeš naručiti iz DE, a da bude isporuka unutar EU--onda si na konju!

TO BRAJKO !!!..unutar EU!
[ bordzija @ 09.11.2019. 21:16 ] @
Pa to je taj što gledam ovde, ladno nema regulaciju temp? Jel to znači da je svo vreme namešten na ekonomik? Ako nije onda je njsr. Ma najrađe bi skoknuo do bg i kupio neki inox za 100 evra i završio priču.
[ Living Light @ 09.11.2019. 21:23 ] @
bordzija,
De, majke ti, okači taj "DataŠit" od uređaja.
Ne mogu da verujem da ne može da se šteluje.

Da mu hebbhem , NE moguče, da ne može ČOVEK da utiče na rad uređaja?!

Majke Ti, okači DŠ od toga.
Ili daj neki LINK.

sve če biti OK,
[ bordzija @ 09.11.2019. 21:26 ] @
To je ovaj končar:
https://www.i-mall.hr/dom-vrt-...abava.net&utm_medium=click
[ Living Light @ 09.11.2019. 21:30 ] @
Izvini,
-I Šta je tu Q od bojlera od 2kW?

Kao da je Spes-Šatl, ..E pa nije!

Običan!

Grejač kao grejač, konverzija obična,
ne znam u čemu je "Razonoda" oko tog bojlera?
_____________________________________
bordzija, opusti se malko, NE budi STEGNUT :)

Pusti ovo:
https://www.youtube.com/watch?...ist=RDLALAhQEhN6E&index=27

i odmori se kao čovek!

pOz
[ Living Light @ 09.11.2019. 21:43 ] @
Citat:
bordzija: Ma najrađe bi skoknuo do bg i kupio neki inox za 100 evra i završio priču.

Skokni, do Beograda,

...ako ti zafali pomoč....TU sam...da Ti pomognem.

Samo odluči.

pOz
[ scoolptor @ 09.11.2019. 22:55 ] @
To sto je bojler izdrzao jedva 5 godina, jedino znaci da nije dobro instaliran i odrzavan.
[ ademare @ 09.11.2019. 23:38 ] @
Bojler nema spoljnu , nego samo unutrasnju regulaciju temperature !

Znaci kada je zasrafljen poklopac nema temperiranja !

Kada skines poklopac mozes da podesavas kako hoces .

To je uradjeno da se ne bi stalno okretao termostat . Znaci ne mora da bude na econimic , moze i na max . ali mora da se odsrafljuje poklopac da bi se promenila temperatura grejanja .

Meni je to Super , osim ako hoces da Brze zagreje vodu
[ bordzija @ 10.11.2019. 10:35 ] @
A šta mislite: imam tank od 500 litara koji stoji u posebnom prostoru, temperatura je nekih 20°

Na taj dovod tople vode mi je bio spojen mali bojler od 30 litara i bio je dovoljan za tuširanje.

Dal bih ja mogao na taj dovod da spojim protočni bojler od 5kw KONČAR ETA 1733
https://www.centar-tehnike.hr/..._products&utm_content=pp_1

Dal bi moglo da se tušira? Ne interesuje me šurenje prasića, samo nekih 30-35° za lagano tuširanje, ne mora da bude mlaz do daske.

Imam u bg neki termil u kuhinji kada se pusti 2/4 mlaz voda bez problema se peru sudovi 🤔

Instalacija je 2,5 kvadrata.


Ovo bi mi bilo super, kad ne radi solarno greje vodu, kada radi protočni bojler je isključen i solarna topla voda odmah prolazi (onako smo ipak morali 30l da ispraznimo).
[ ademare @ 10.11.2019. 11:06 ] @
@ Living Light

Bolje da ti ne odgovorim na ovo Lupetanje !
[ gilopile @ 10.11.2019. 11:31 ] @
Living Robi, ma nisi ti Mareta skontao.
On ne misli na `unutrasnji` nego da ne mozes spolja da regulises, vec je on izregulisan na neku sredinu, najoptimalnija potrosnja/toplota/da nije za surenje, vec za kupanje i strpan unutra bez mogucnosti regulisanja bez otvaranja.

Naravno, moze se to podesiti kada se skine poklopac, jedan sraf i podesi po potrebi.

Moj, tj. dedin bojler, ja mislim da je otkad je napravljeno kupatilo u ovoj selendri, a jedan je medju prvima bio koji ga je sazidao i jos radi. To je negde pre jbmlga godina, sigurno jedno 60. Jednom samo sam promenio grejac tamo negde 93, 94. godine koliko se secam i to je to. Radi kao nov :D

Ja sam ugradio davno termostat, jer mislim da cak nije ni bio osim sigurnosnog i postavio bas lepo da grejucka da ne moras da miksas kada hoces da se tusiras, samo odvrnes vrucu i cepas.

Desavalo mi se da negde kad dodjem, odem u kupatilo i opecem se na vrucu vodu. To je 99C ja mislim. Sta ce ljudima taj vrelac, nemam pojma. KAo da ih ima 30 u kuci pa bi svi redom da se kupaju u sat vremena.

Eh kako je ranije bilo lepo. Dodjem na selo kao klinac od 5,6 godina i posle sto deda ispece rakiju, mene uzme i bucne u tabarku sa toplom vodom. Pa se na smederevcu zagrevala voda za kupanje, kakvi bojleri kakvi bakraci :) Keva ugreje, sipa u lavor, uhvati me za noge i promulja malo, nasapunja, ispere i vozi misko :D
[ bordzija @ 10.11.2019. 11:53 ] @
Dobro de jel može ovaj 5 kw protočni da dogreva za neko lagano tuširanje/zapiranje ili ne? 😁

Sećam se par puta kada mi je zveknuo grejač, lavor vode u koji pljusneš šerpu vrele i time se okupaš bez problema :-)
[ gilopile @ 10.11.2019. 12:16 ] @
Ma kako bre brate rodjeni ne moze. Dogrejace on odlicno. Naravno, neces moci mlaz kao sa kompresora, ali lagan mlaz i vise nego ok ima da istera. Zavisi od temperature hladne vode koja ulazi, ali tamo nema -50 kao ovde, tako da cepaj.
Sve ti to pise u spesifikaciji.
[ bordzija @ 10.11.2019. 12:59 ] @
Piše to nešto ali vidim niko ne komentariše,pominje se kod valianta 7kw 2-3 litra tople vode u minuti a to je baš polagano...
Ovaj je 5 kw. Imam u bg termil 4,5 kw i to nije to za tuširanje, mršavo. Ne volim ove matematike sa svim nepoznatim.

To bi trebalo da bude neko trajno rešenje. Opet 5 kw a ispiraš kosu pola sata i nema neku računicu zar ne? I kako bi se ponašala ručica tuša na tako malom protoku? 🤔
[ gilopile @ 10.11.2019. 14:31 ] @
Pa to i jeste pitanje da li ce biti dovoljno, a to 2,3 litre, jbmlga. Da je 3 litre u minuti i da je oko 40c voda to bi bilo sasvim dovoljno.

Rucica se nece bas lepo ponasati kod tako malog pritiska, zavisi od modela do modela. Zasto ti sluze papci na nogama? Pa izvuci rucicu i drzi :D :D
[ Living Light @ 10.11.2019. 14:47 ] @
Citat:
bordzija: Ovaj je 5 kw. Imam u bg termil 4,5 kw i to nije to za tuširanje, mršavo. Ne volim ove matematike sa svim nepoznatim.

bordzija,
Veruj ne volim ni ja te matematike, jer to obično završi sa razočarenjem.

Evo, zet kupio za kuhinju, onaj protočni, monofazni, od 3kW,
koji greje samo kada se pusti voda.

Prvo su ga hvalili, a sada ga kude i kritikuju.
Naime: Kad pustiš jači protok vode, voda nije dovoljno topla da opereš sudove kako valja.

Za protočno grejanje vode, mislim da je 16Ampera malo
(a toliko je opterečenje monofaznog priključka).

U svoj toj "transakciji" najbolje/naj jeftinije rešenje sa strujom,
je onaj tvoj 500 litarski rezervoar, koji noču (po jeftinoj tarifi) ugreješ na 40-50C,
a sutradan imaš dovoljno vode za tuširanje i ostale potrebe.

pOz

[ bordzija @ 10.11.2019. 15:36 ] @
Ma ne smem da se igram sa tim trofaznim čudovištem od 500 litara, očas posla mi proguta ogromne kilovate struje. Tek sledeće godine vidiš na paušalu koliko je progutao. Smor mi je i što ja hoću dato sve bude uigrano i povezano, struja i solarno. Evo recimo danas je bilo tu i tamo sunca pa ima tople vode al zato par dana ništa. Protočni bi mi bio najbolje rešenje, da ne mrsim mooda sa duplim ventilima ko neki mašinovođa.
[ bordzija @ 14.11.2019. 17:17 ] @
Kupio sam opet ariston isti ko što sam imao 30 litara 100 evra.

Končar bojleri izgledaju kao da ih prave deca pa sam odustao.

Groblje uglavnom svi bojleri to ne vredi ni 20 evra.

Težina bojlera od 50 litara je 19 kilograma. Da se uplašiš.


[ gilopile @ 14.11.2019. 18:19 ] @
Al kako mu je smesan taj termometar. Dizajnerska katastrofa.
[ ademare @ 14.11.2019. 19:13 ] @
Ovaj papir gde pise Koncar , seku makazama , pa ne lepe , samo probiju oko osovine .

Zato je ovako nabubrio sa jedne strane , nisu uklopili , tupe makaze

[ gilopile @ 14.11.2019. 20:09 ] @
To stampano krajem 80-ih kad se pojavise g. kartice sa 256 boja i jeftini stampaci. Posle 16bit palete boja loodilo raznobojnih geometrijskih tela u svakoj spici na tv. Pocetak kraja mastovitosti i kreativnoscu.
Bolje da su zaposlili nekog Mileta koji je imao 5 iz likovnog da im radi te nalepnice.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 14.11.2019. u 22:09 GMT+1]
[ bordzija @ 14.11.2019. 21:12 ] @
U sto marki da ta kazaljka zapinje prilikom pokazivanja temperature. Papir je samo naguran ko nogom i sav je kriv. Ništa bolji nisu ni ostali. Ono što se pravilo pre 50 godina izgleda kao ferari u odnosu na ove krševe danas.
Katastrofa. Zamislite renovirate kupatilo i ugradite ovu kantu. Ruglo! Grdilo!
[ gilopile @ 14.11.2019. 21:26 ] @
Ma nego sta nego zapinje. Oni prastari kockasti su spejs satl za ovo.
Zasto to ne promene? U cemu je fora?
Jeste on full pregledan i sve to, ali mnogo narusava izgled celog bojlera. Prvo u sta ces pogledati na bojleru je upravo taj termostat, a i nema sta drugo ni da se gleda, kanta ko kanta :D
[ bordzija @ 14.11.2019. 21:37 ] @
Budi realan, materijal vredi 10 evra (malo lim malo pur prna i par žica) a prodaju se po 80-100 evra. Ambalaža i transport iz kine su skuplji.

5 godina i aj po novi, plati majstora da skine stavi drugi...

I onda mi neko priča o ekologiji.
[ gilopile @ 15.11.2019. 07:03 ] @
Nije bas tako, vredi materijal malo vise. 13.5 eur sigurno :D
Ovaj moj bojler je ko stena, a sada i tu krenuli da stavljaju alu foliju umesto lima za kuciste. Malo nepaznje tokom montaze i ulubis ga ko nista :D

Bas negde letos komsiji crko temostat, onaj stapni sto se nabada. Odemo, kupimo novi 1500din, stavim kad za 2 dana ponovo crko, istopili se kontakti.

Rekoh ok, rastavim, skinem grejac, kad ono jedna zabica na grejacu popustila i tu varnicilo i samim tim i termostat koji se direktno nabode na grejac se istopi jer se uzari kontakt.

On vec poludeo i krenuo da kupi novi bojler, jer je ovaj isto star jedno 40 godina.

Ja nisam bio za tu soluciju ( a i brat bratu, mrzelo me i da menjam ceo bojler, ko ce ga skida i kaci novi hahah ) i krenemo mi da nadjemo grejac samo da zamenimo i da mu stavim klasicne termostate novije, zastitini i radni.

Posto nismo mogli da nadjemo zamenski original grejac, jer se vise ne proizvodi, moralo je budzenje, busenje onog lima poklopca grejaca. Sve to odradim, ugradim 2 termostata i sada vise nema problema, radi za sve pare :D Grejac nekih 800din, a ja mu dao 2 termostata :D


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 15.11.2019. u 08:17 GMT+1]
[ bordzija @ 15.11.2019. 10:15 ] @
A pa tu jeftileju proveravaš tako što ugasiš svetlo i odmah vidiš šta svetli u mraku pa popravljaš, barem ja tako rešavam loše kontakte. Danas imam onaj laserski merač pa odmah vidim šta se greje.

Ovaj novi ariston bojler od 30 litara je lagan ko perce sve zajedno sa kartonskom kutijom. Mogu misliti kakav je kvalitet jer sam prethodni malo teže odneo nađubre. Videćemo valjda izdrži garanciju od 3 godine.
[ gilopile @ 15.11.2019. 10:19 ] @
Ma slaba vajda sa merenjem temperature, jer je taj kontakt presovan direktno na sam grejac pa se i on greje poprilicno kada i sam grejac.

Posto se rasklatio, imao je los kontakt i zato se usijavao. Jbg, ko ce ga znati, mislis crko termostat, zamenis i na kraj pameti da je to bio problem. Jednostavno predvidis. Tek posle sam skontao kada je i novi termostat crko zbog topljenja. Sredio sam ja i taj crknut termostat, pa ga neka za rezervu. Otisao jedan kontakt koji ima topljivu `patronu`, pa se samo malo pokrivi kontakt i opet ostvaruje spoj i zastita opet tu. Mada, ta zastita nije toliko bitna, jer ona ne iskljucuje grejac sve dok je ispravan, samo u slucaju da nesto povuce vise struje nego je predvidjeno za taj termostat i on se istopi i onemoguci struju na grejac. Samo jos jedan vid zastite.

Sto se tice tog tvog novog bojlera, bar se nisi isteglio dok si ga doneo i ugradio. :D Trajace on, nije da nece.
[ bordzija @ 15.11.2019. 12:04 ] @
Kartonska kutija lepljena nema više ni onih hefti, bojler u vakumu, sigurnosni ventil i komplet za kačenje na zid 😁

Meni ne treba jer je bio isti takav, valjda nisu ništa promenili.


[ X Files @ 15.11.2019. 12:19 ] @
Nekada sam kupovao bojlere, isključivo sa prohromskim kazanom, da duže traju. Sada kupujem bojler kome se gađaju rupe za montažu, od prethodnog bojlera, kakav god da je. Za tih nekoliko hiljada (koliko koštaju), saglasan sam da ih menjam na 5 godina.
[ bordzija @ 15.11.2019. 12:29 ] @
Potpuno pogrešno jer za svo to vreme eksploatacije piješ vodu za rđom. Da ne pričam o tom emajlu kazana koji se raspada od prvog dana, o magnezijumskoj anodi i rđi koja pred kraj izlazi.

Prohromski bojler u svakom slučaju ko može, u hrvatskoj ne postoji za neku razumnu cifru dok u srbiji imaš lep izbor. Dal ćeš u svoj postojeći da ugradiš novi inox kazan za par hiljada dinara ili za isto toliko više od emajliranog da kupiš nov i miran si barem 100 godina.

Ne mogu da kažem dal šteti ostatku gvozdenih cevi u instalaciji ili razlaganju ventila, česmi i ostalih gvozdenih ili mesinganih delova u instalaciji usled vrtložnih struja.

Ja u beogradu već 40 godina imam isti inox kazan grejač menjam jednom u 15 godina (bakarni)

Sad ti izračunaj dal se isplati ili ne.
Izbeći silne peripetije sa majstorima, nabavkom uopšte, kupovinom sve lošijih proizvoda itd.

Ja glasam za inox prohrom bojlere u svakom slučaju danas ih ima raznoraznih samo ne za ariston velis. To je čista propast od bojlera.

Ovaj ariston bojler što sam uzeo, ceo se rastura sa prednje strane, provlači kabl do zadnje kako bi se priključio. Prava propast!


[ bordzija @ 15.11.2019. 14:41 ] @
Još nešto zanimljivo;

Bojleri sa magnezijumskom anodom nisu za pijaću vodu! Otrovni su!

https://www.voltimum.co.uk/art...on-electric-water-heating-faqs

[ Java Beograd @ 15.11.2019. 15:15 ] @
E našao si šta da citiraš.
[ ademare @ 15.11.2019. 17:33 ] @
Retko ko pije vodu iz kupatilskog bojlera .

Kod mene je potpuno odvojen vodovod u kuhinji i u kupatilu . Voda hladna , ne zbog bojlera , jer hladna voda i ne ide kroz bojler , nije ista u kuhinji i u kupatilu .

Uvek je u kupatilu bila previse hlorisana , dok ona u kuhinji nije ?

Vruca voda iz kupatila koja ide kroz bojler , da li to neko koristi za pice i zasto ?
[ bordzija @ 15.11.2019. 17:33 ] @
Evo čitam dalje, dal je moguće žica 1,5 kvadrata za ovaj bojler? Da to nije malo tanušno 1,5 kw je grejač. Radi relativno kratko, puno grejanje do ekonomik je 20tak minuta. Dogrevanje minut 🤔

[ bordzija @ 15.11.2019. 17:41 ] @
Naravno da ljudi koriste vruću vodu iz bojlera, da naprave nes kafu recimo ili sipam vruću vodu iz bojlera brže prokuva hehe trovačnica.
[ Goran Mijailovic @ 17.11.2019. 15:13 ] @
Prethodni bojler mi je bio Metalac koji je izdržao oko 8 godina, imao je neku garanciju valjda na 10 ako se redovno menja ona Mg anoda.
Pre njega je bio Gorenje Tiki koji je bio iz osamdesetih godina i trajao je 30-tak...
Sada imam Talas Čačak, postavljen pre par godina, prvi sa prohromskim kazanom, ovi ostali su bili klasični sa običnim limom.
Razlika u kvalitetu Metalca i Talas je da mi je termostat crkao na Metalcu nešto posle jedne godine upotrebe a na njega je garancija bila ne deset ne dve već samo godinu dana... tako da to je to još sam izgleda ubo dobru seriju Metalca u odnosu na ove koje sada ljudi skidaju i šalju na otpad...
*Bojleri su od 50 litara.
[ Java Beograd @ 17.11.2019. 19:12 ] @
Gorenje, emajliran, 80L, od renoviranja kuće 2008. Četiri člana porodice.
Dva puta menjan termostat. Jednom u garantnom roku, i još jednom pre par meseci.
Grejač je originalan.
Anoda originalna, stoji i dalje, maltene nepotrošena. Mislim da je ima bar 90% originalne mase
Dva puta čišćen kamenac.
[ tox master @ 16.03.2020. 00:04 ] @
U stanu kada sam uselio bio Koncar 50l,crkne pre nekih 7 godina,mrzelo me druge rupe da busim i kupim isti takav.
Sad vidim sliva se neka rdja niz cevi po malo,otvorim kad sve vlazno unutra i kazan katastrofa izgleda,sav izrdjao da se ljusti.
Izgleda da ce ipak pasti promena brenda iako je izdrzao nekih 7 godina bez ikakvih kvarova.
Gledam nesto sad Tesy bojlere,nisu skupi a kod staraca cini mi se da je taj bojler vec nekih 15 godina i jednom davno sam cistio kamenac ili menjao grejac,ne secam se bas tacno ali se secam da je sav kamenac ispao napolje i da nije nista imao po zidovima kazana sto valjda znaci da je emajliran ili sta vec.
Na nekom starom Mebosu koji sam jednom cistio sam morao debelim srafcigerom da odvaljujem par cm debeo sloj kamenca sa kazana.
Ako neko ima neki savet za trenutnu ponudu sta je relativno ok u nekom nizem cjenovnom rangu,ne bih da uzimam neke ultra-giga smart bojlere, ionako mu je funkcija kao malo vece kuvalo za vodu
[ Goran Mijailovic @ 20.03.2020. 16:44 ] @
Pa ja mogu da preporučim Elit Čačak model Talas. I nije smart nego normalan bojler sa prohromskim kazanom.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 20.03.2020. u 21:50 GMT+1]
[ tox master @ 20.03.2020. 17:42 ] @
Nazalost nisam nigde video kod mene u okolini takve bojlere,iskreno prvi put cujem za Talas Cacak :)
Najverovatnije cu da uzmem ovaj Tesy,kazu navodno da ima neki kazan zasticen staklo-keramikom ako sam dobro skapirao prodavca i kune se da je dobar.
[ Darko Nedeljković @ 20.03.2020. 18:28 ] @
Citat:
ako sam dobro skapirao prodavca i kune se da je dobar.

Ako prodavac kaze da je dobar, onda obavezno izaberi suprotno.
[ tox master @ 20.03.2020. 19:24 ] @
Ima i to logike,ponekad to i uradim.
Mada ovog lika znam a kao sto rekoh i starci su imali takav bojler pa eto moze se reci da postoje indicije da bude ok.
Da se razumemo,ne ocekujem ja da traje 30 godina ali makar kad bi izdrzao 10 bilo bi ok.
Recimo eto Koncar izgleda ne moze da izdrzi vise od 7 godina sto je prilicno malo a problem je uvek sa kazanom koji procuri i potencijalna steta koja moze nastati ako niko ne bude u stanu pa napravi potop.
[ Goran Mijailovic @ 20.03.2020. 20:48 ] @
Citat:
tox master:
Nazalost nisam nigde video kod mene u okolini takve bojlere,iskreno prvi put cujem za Talas Cacak :)
Najverovatnije cu da uzmem ovaj Tesy,kazu navodno da ima neki kazan zasticen staklo-keramikom ako sam dobro skapirao prodavca i kune se da je dobar.


I ja prvi put čujem za Tesy :)

Talas je model a marka je Elit relativno nov na tržištu ali meni se svideo.

http://www.elitinox.co.rs/proizvodi/prohromski-bojleri
[ Goran Mijailovic @ 20.03.2020. 20:52 ] @
Citat:
tox master:
Ima i to logike,ponekad to i uradim.
Mada ovog lika znam a kao sto rekoh i starci su imali takav bojler pa eto moze se reci da postoje indicije da bude ok.
Da se razumemo,ne ocekujem ja da traje 30 godina ali makar kad bi izdrzao 10 bilo bi ok.
Recimo eto Koncar izgleda ne moze da izdrzi vise od 7 godina sto je prilicno malo a problem je uvek sa kazanom koji procuri i potencijalna steta koja moze nastati ako niko ne bude u stanu pa napravi potop.


Neće napraviti potop nego će da prokaplje prvo polako pa kasnije sve više. Onog puta kad primetiš da je termometar zamaglio znaj da je kazan procurio.
[ Darko Nedeljković @ 21.03.2020. 05:45 ] @
Citat:
tox master:
Mada ovog lika znam a kao sto rekoh i starci su imali takav bojler

Od kad znam za sebe, trgovci se kunu da je napravljeno nesto bolje od prohromskog kazana. A vreme je pokazalo da moze i prohrom da se isfuseri, ali su problemo barem 10x redji. Tako da - nema mesta raspravi, uzmi prohrom makar te neko i puskom terao da uzmes nesto drugo, ne popustaj. I jos nesto -obrati paznju na kapacitet, bojler traje visestruko duze ako se ne forsira temperaturom, nego se ista tako podesi da pri tusiranju dodaje jako malo ili nimalo hladne. Tu onda nemas kamenac i ne treba otvarati i cistiti, jer ciscenje kamenca takodje ostavlja posledice. A to ne mozes sa 50l. Minimum 80l. Proizvodjac manje bitan, u tom rezimu rada prohromski kazan ima vrlo dobre sanse da izdrzi 30 godina.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 06:01 ] @
Mi presli na protocni bojler, i resili se bede. Siemens ne znam dal je 18kw ili 21kw. U svakom
slucaju smanjili smo potrosnju struje, jer trosi samo kada se kupamo, ne brinemo jel pun ili nije
odmah vruca voda.
[ Darko Nedeljković @ 21.03.2020. 08:26 ] @
Citat:
Siemens ne znam dal je 18kw ili 21kw. U svakom
slucaju smanjili smo potrosnju struje,

Pogledaj malo na racunu stavku angazovana snaga, pa ce ti biti jasnije da li ste ustedeli.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2020. 08:30 ] @
"Pogledaj malo na racunu stavku angazovana snaga, pa ce ti biti jasnije da li ste ustedeli. "

Heh, racun bio manji, to je sigurno. No kako se grejemo na struju, preko zime ionako to nije
veca stavka...
[ Java Beograd @ 21.03.2020. 12:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:U svakom slucaju smanjili smo potrosnju struje, jer trosi samo kada se kupamo , ne brinemo jel pun ili nije odmah vruca voda.


Nema tu nikakve uštede. Nemožeš dobiti više tople vode, sa manje električne energije iz mreže. Ne može. Koliko el. energije izvučeš iz mreže - toliko ćeš tople vode dobiti.

Sada trošiš 20 kW skupe struje, tokom 15 min, kad se kupaš, umesto 2 kW jeftine, noću, tokom 150 min.

Ali dobro, svaki komoditet mora da košta. Zgodno je to što ne razmišljaš ima li tople vode ili nema.
[ gilopile @ 21.03.2020. 12:52 ] @
U biti je isto.
Ali akumulacija + jeftina struja je usteda sa klasicnim bojlerom.
Protocni je ok samo zbog nerazmisljanja i usteda na hladjenje vode u cevima dok ne stigne do cesme....jos ako su metalne cevi, poa veca daljina....ode nekoliko litara tople vode u zid.

Meni sat vremena 2KW zagreje negde vodu na 50C i imam da se tusiram 3X dnevno bez problema i za pranje ruku, a potrosio samo 2KW.
A i nemaju svi tehnickih uslova za dobar i jak protocni bojler.

A i taj komfor, malo vamo, malo tamo...napravismo se trutovima. Ja sam i navikao da zivim bez preteranog komfora, ako ceo svet pukne, necu ostati bez tople vode i hrane sigurno :D
[ mjanjic @ 21.03.2020. 14:32 ] @
Pa nešto ne znam kako izvesti legalno napajanje za bojler od 21kW (maltene kao kotao na struju), mislim da si se ipak nešto zeznuo za snagu. Uostalom, nije ti potrebno 60C za tuširanje kao kod klasičnog bojlera (gde se voda greje "malo" jače pa se npr. za tuširanje meša sa hladnom kako bi se dobilo više tople vode, ali onda dolazi do problema sa kamencom i sl., pa bi bolje bilo imati bojler veće zapremine i grejati vodu na onu koja je pogodna za tuširanje, pranje ruku, umivanje i sl. Jedino što je tu problem veličina bojlera koji treba postaviti u kupatilo.

"Pogledaj malo na racunu stavku angazovana snaga, pa ce ti biti jasnije da li ste ustedeli. "
To i nije neka stavka, evo meni je za oko 750kWh oko 5.75kW, što je nekih 290 dinara.
[ component @ 23.03.2020. 12:54 ] @
Mi smo uzeli Elitov Talas od 150 litara. Koliko sam se raspitivao inox bojleri su uvek bolji od staklo-keramičkih. Koristimo ga tek godinu dana pa ne mogu da kažem da li je kvalitetan... za sada bojler ko bojler.
Izračunao sam da nam je oko 100 litara dovoljno ukoliko grejemo vodu samo noću. 150 smo uzeli da budemo sigurni (a i ponekad volim da se dugo tuširam) i sada ga držimo na "eco" modu. Za tuširanje koristimo termostatsku slavinu koja odlično radi sa akumulacionim bojlerom. Čuo sam da nije najbolja sa protočnim. Mada, za sada sam imao iskustva samo sa protočnim na plin koji je bio malo više udaljen od slavine.
[ Darko Nedeljković @ 24.03.2020. 12:15 ] @
Na sajtu EPS i na drugim sajtovima ima da se nadje kalkulator potrosnje elektricne energije. Kada u isti unesemo da je potrosnja 0 i da je angazovana snaga 6.9kW, izadje da je racun za struju bez ikakve potrosnje 882 dinara mesecno. Ukoliko angazovanu snagu povecamo na 24.15kW sto je neki minimum za gore opisani protocni bojler, racun se momentalno popenje na 2004 dinara bez ikakve potrosnje. Ali, hajde da ukljucimo i potrosnju - akumulacioni bojler trosi u nekim prosecnim uslovima 4kW dnevno, odnosno 120kW med=secno. Protocni ustedi 20kW pa potrosi samo 100. I jedan i drugi recimo 2/3 skuplje i 1/3 jeftinije. Tada je racun za protocni 2620 dinara, a za akumulacioni 1618 dinara. Dakle, protocni svakog meseca pojede jednu crvenu vise, bez obzira sto stedi struju. Jos dodatno kao sto je pomenuto, akumulacioni vecina ljudi ukljucuju samo nocu, pa je svih 120 kW jeftinija struja, pa je racun 1138 dinara, znaci 1500 dinara jeftinije od protocnog.
[ Java Beograd @ 24.03.2020. 15:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Na sajtu EPS i na drugim sajtovima ima da se nadje kalkulator potrosnje elektricne energije. Kada u isti unesemo da je potrosnja 0 i da je angazovana snaga 6.9kW, izadje da je racun za struju bez ikakve potrosnje 882 dinara mesecno.

Sad sam i ja proverio! Neverovatno! Ni luk jeo, ni luk mirisao!

Ali, jbg, ima logike:
Angažovana snaga 384 din
Trošak garantovanog snabdevača (to što on mora da očita brojilo, trošio ti ili ne) 138 din
RTS taksa 255 din
+ akciza + pdv

Eto nama 882 din ili 7.5€
[ zokce @ 08.08.2020. 19:36 ] @
Treba tu jos uzeti u obzir i hladjenje vode u bojleru (ne protocnom) nakon dostizanja temperature, i eventualni utrosak energije (najcesce elektricne) na dogrevanje. Pro tome, sto je visa temperatura vode vise se i hladi jer je veca ralika u temperaturi u odnosu na spoljasnjost. Sada ima dosta mesta sa sprovedenim prirodnim gasom. Zgodno da se uzme potocni bojler na gas, i poveze plus etazno grejanje.
[ Living Light @ 09.08.2020. 08:58 ] @
Sad citam post Java BG, od pre 4 meseca,
i mislim se, kako i mene deru :-)
Citat:
Java Beograd: Sad sam i ja proverio! Neverovatno! Ni luk jeo, ni luk mirisao!

Ali, jbg, ima logike:
Angažovana snaga 384 din
Trošak garantovanog snabdevača (to što on mora da očita brojilo, trošio ti ili ne) 138 din
RTS taksa 255 din
+ akciza + pdv

Eto nama 882 din ili 7.5€

Ma, horor film!
__________________
Drugar kupio na Limunu, KP ili na nekoj drugoj "pomaradži" bojler,
sa navodno "Prohromskim" kazanom.
Ma cvrc!

Ovi "manipulatori" napravili kazan od prohroma
koji je porozan,
pa curi, rosi, probija po celoj povrsini kazana.
Izbija FID sklopku.

Kaplje voda iz bojlera, ne moze da se zaustavi.
Ko bi rekao da se neko i time bavi?

Pa menjaj bojler, za neki valjani, uzas.