[ alimamnekolikokuća @ 15.12.2019. 11:29 ] @
New Orleans je proglasio uzbunu i isključio računare.
Pretražuju se zgrade.
Napadači traže novac.
Citat:
New Orleans declares state of emergency

Numerous local and state governments have been plagued by ransomware, a file-encrypting malware that demands money for the decryption key. Pensacola, Florida and Jackson County, Georgia are just a few examples of the near-constant stream of ransomeware attacks over the past year.

Vlada države Louisiana je posebno ugrožena jer raspolaže malim novčanim sredstvima.

[ Branimir Maksimovic @ 15.12.2019. 11:35 ] @
Mislim da je ovo daleko efektnije i ne moze izazvati nikakvu reakciju osim isplate novcanih sredstava. Cyber rat ne ostavlja mrtve, a pravi vecu stetu nego bombarderi.
[ sneguljko @ 15.12.2019. 13:58 ] @
Kad je čovek prihvatio virtuelnu valutu zvanu bitkoin, i ostale virtuelne živote, sad treba da istrpi i krađu virtuelnih života.
[ mjanjic @ 15.12.2019. 14:13 ] @
Pa kad je administracija nedovoljno obučena za rad na računarima... mi smo godinama imali stalno po par bisera koji odgovore na e-mail poruku u kojoj se traže podaci o nalogu (i šifra) kako bi im se duplirala kvota, jer im je inbox skoro pun. Na kraju su svi naučili...
A nekoliko kolega je "slučajno" pokrenulo JS fajl iz ZIP arhive koji im je stigao na e-mail adresu, i potom su im svi dokumenti enkriptovani. Koliko god spam filter na serveru bio ažuriran, uvek se provuče neki mejl, ali zaposleni treba da znaju šta da obrišu, a to je 10-16 minuta kratkog predavanja, ili im se jednostavno pošalje e-mail od administratora u kome se opiše šta NE smeju da rade (daju šifre naloga, otvaraju sumnjive attachment-e, itd.).

Zas ovo kod njih je direktno kriva štednja nad resursima za obuku i usavršavanje osoblja, ali je bitno da se ima za raznorazne projekte koji se plaćaju više nego što je realna cena, slično kao što se i kod nas radi, jer su se i tamo političari "opametili", jer kad vide ruse i arape koji dolaze puni para i država ih ne pita odakle im novac, već im želi dobrodošlicu, zašto bi ti političari radili za siću. Samo, to je "one-way-street".
[ Zurg @ 15.12.2019. 19:26 ] @
Citat:
ali zaposleni treba da znaju šta da obrišu, a to je 10-16 minuta kratkog predavanja,


Pre je 10-16 godina kratkih predavanja i to je optimistična procena. Realnost je da neki ljudi nikada ne mogu da nauče.
[ mjanjic @ 15.12.2019. 23:30 ] @
Htedoh reći 10-15 minuta, ne znam otkud mi je promakla 6-ica :)

Pa, ono, u principu je tako, jer se administracija uči na SVOM iskustvu... zato im treba svu dokumentaciju sa računara automatski bekapovati, jer ko zna šta mogu da obrišu i sl. Zato su Cloud servisi zakon, jeste da košta, ali u principu ne morate da kupujete Office alate ako mora nešto tipa Word i slično, sva dokumenta su hostovana online, nema opasnosti od virusa, čuvaju se prethodne verzije, itd.

Ali, to je za našu birokratiju misaona imenica, ovde se npr. ugovori i slična dokumenta kucaju u istom dokumentu, samo se pređe na novu stranu, pa kad nekome iz administracije tražiš fajl sa ugovorom, dobiješ 300 strana svega što je ko zna koliko godina unazad pravljeno. Neko bi rekao da je takva situacija sa onima koji su stariji i nekada radili na pisaćim mašinama, ali su i ovim lađi takvi, jer ne žele da uključe 2 vijuge i sebi olakšaju i ubrzaju posao - a i zašto bi, kad je bolje da kukaju kako se ubijaju od posla i ne mogu da stignu sve da urade do kraja radnog vremena.
[ alimamnekolikokuća @ 16.12.2019. 00:44 ] @
Citat:
sneguljko

Kad je čovek prihvatio virtuelnu valutu zvanu bitkoin, i ostale virtuelne živote, sad treba da istrpi i krađu virtuelnih života.

Nešto sam razmišljao u tom pravcu.
Jedna od virtuelnosti koja se nameće je svakako kripto a pre svega Bitcoin.

Ako bi hakeri tražili otkup da li bi to bilo u dolarima ili u Bitcoin-ima?

Kad jednom provuku Bitcoin kroz Ethereum ili Monero mrežu
niko im neće moći ući u trag.

Postavlja se pitanje kako će oni to raditi?
Ja mislim da moraju otkupninu podeliti na manje iznose i svaku poslati kroz Ethereum/Monero a to zahteva čitav niz Wallet-a.

Ako koriste web-wallet onda su u nepovoljnoj poziciji jer je web-walet najlakše pratiti.
U slučaju da se odluče za hardverski valet to košta jer im treba na stotine ako ne i hiljade wallet-a.
Dakle, papirni wallet se nameće kao najoptimalnije rešenje.

Pretpostavljam da je u pitanju manja hakerska grupa (1-3 člana) starosti od 17-25 godina i ako im uspe moći će da kuliraju i pomalo trošuckaju Bitcoin-e.


[ Windows2 @ 17.12.2019. 00:45 ] @
Znaci trend davanja naslova mamaca za kliktanje se praktikuje i ovde. Naravno svako ko procita "strahovit napad na USA gradove" ce odmah da pomisli na sajber napad.
A ne na nekakav vojni, raketni ili bombaski napad.