[ Windows2 @ 17.12.2019. 01:39 ] @
Kupio sam polovnu antenu za digitalnu televiziju strong srt 45, to je ona antena modernog pljosnatog izgleda sa pojacivacem. Ima neki cudan problem sa njom. Povezao sam f-konektor sa kablom na nacin koji se vidi u ovom videu, kao sto sam uvek ranije povezivao za gledanje televizije:



Medjutim kada takav kabl za antenu spojim sa tom antenom uopste nema signala ili se na trenutke prikazuje skroz isprekidano. Ali kad svucem taj metalni konektor sa kabla i prikljucim kabl sa antenom onako samo da ubodem onu sredisnju jednu debelu zicu, a da one spoljne zizice kabla uopste ne dodiruju antenu slika je odlicna bez prekidanja?! Znaci radi slika samo spojeno na taj nacin. Ako nije jasno iz opisa evo stavio sam i slike. O cemu moze da se radi? Napominjem da sam sa istim kablom spojenim onako kako treba imao dobru sliku sa starom loga antenom. Jel ovo mozda negde unutra neki kvar u anteni da nije negde prespojila ili o cemu se radi? Cemu uopste sluze na kablu te spoljne zicice ako moze da ima sliku samo ovako preko te sredisnje jedne zice?



[ gilopile @ 17.12.2019. 08:42 ] @
Hmm, a jesi li spojio napajanje za antenu 12V?
Proveri i drugu stranu tog kabla da nije kratki spoj u RF dzeku.

Ne znam da li se ta antena napaja i putem tog koaksialnog. Ako je samo preko adaptera 12V, onda iskljuci napajanje za antenu u DVB t2 uredjaju ili TV-u.
Spoljne zice su shield/masa, a tu su da brani signal od raznih elektromagnetnih i ostalih smetnji koji se nalaze u eteru, najprostije receno.

Prvo odradi taj F konektor kako treba, ovako kao na snimku. Uzmi unimer i onda proveri kabel da li je sve ok, da nije u kratkom spoju i da provode i masa i vruc vod, ako je to sve ok, onda proveri napajanje antene, jer bez njega ne moze da radi i ponasace se upravo tako kako se tebi ponasa, a to je da bukvalno samo radi kao komad zice :) Jer cim spojis masu, signal se gubi jer shielding obavlja svoju funkciju.

Ako je i to sve ok, onda je crklo pojacalo unutra, najverovatnije.

Otvori ga i uslikaj. Pa cemo videti, da li opravljati ili komplet izbaciti napajanje tj, premostiti i radice kako tako i bez tog pojacala.
Ako je novo kupljeno onda na reklamaciju.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 17.12.2019. u 09:56 GMT+1]
[ ademare @ 17.12.2019. 12:08 ] @
Citat:
Windows2:
Kupio sam polovnu antenu za digitalnu televiziju strong srt 45, to je ona antena modernog pljosnatog izgleda sa pojacivacem.



Prodavac mu je prodao , polovnu , ali Neispravnu antenu . Dogadja se to relativno cesto .
[ gilopile @ 17.12.2019. 12:42 ] @
Promace mi to da je kupio polovnu.

Moguce da je pojacalo stradalo. Mada prvo da proveri sve ovo sto napisah gore.

Ako je ipak pojacalo crklo, onda ga izvaditi i premostiti i opet ce da cepa, nista losije nego i sa pojacalom :)
[ Java Beograd @ 17.12.2019. 13:29 ] @
Koliko ja čitam prvi post, problema uopšte i nema!

Citat:
kad svucem taj metalni konektor sa kabla i prikljucim kabl sa antenom onako samo da ubodem onu sredisnju jednu debelu zicu, a da one spoljne zizice kabla uopste ne dodiruju antenu slika je odlicna


Ostaje samo forumašenje tipa šta čemu služi, šta bi bilo kad bi bilo i tako dalje i tako dalje.
[ ademare @ 17.12.2019. 13:34 ] @
Kako nema kada ima ?

Gile objasnio kao Profesor , sta i kako treba da se radi .

Ja sam samo napomenuo da je kupljen polovnjak , sto prodavci vole da uvaljuju i neispravno , jer ne moze covek da proveri gde kupuje ispravnost .

To sto ima sliku , to ima i bez antene , jer ona trenutno ne radi , a treba da se utvrdi sta ne radi .

Sam kabl se ponasa kao antena gde je signal jak .
[ gilopile @ 17.12.2019. 13:59 ] @
Ma laganica za proveriti.
A i ne mora ima unimer.

Napajanje 12V lizne, ako ga pecne ok je.
Kabel vizuelno proveri da nema KS i to je OK, koji ce mu unimer za to kada se odokativno `premeri`.

Ako sve to lepo spoji i nema signal, pojacalo zvekete ili mu ta antena nije dovoljna za lokaciju na kojoj se nalazi, 3. nema.

Ako je ojacalce riknulo, samo ga iscupa napolje i preveze direkt na antenu bez pojacala - trebace mu lemilica jedino.

Moze se to zbudziti, najevrovatnije su neki krs SMD tranzistorcici pocrkali. Zavari BF91 umesto prcoljaka i mirna backa :D
[ Windows2 @ 17.12.2019. 15:48 ] @
Citat:
ademare:
Prodavac mu je prodao , polovnu , ali Neispravnu antenu . Dogadja se to relativno cesto .

I ja sam odmah to pomislio, ljudi hoce nekad da se rese necega sto ima neku falinku, ono sto ljudi koji kupuju znaju obicno da pitaju prodavca, "a da li ima neku skrivenu manu?" Znaci nesto sto je satro radi al' se posle pokaze da ipak nesto fali. I cesto znaju da to namerno precute. Ali necu da gresim dusu jer mozda nije uopste to u pitanju, vec je nesto do moje strane ili necega sto nema veze sa ispravnoscu antene. Isproveravacu sve ovo sto mi je savetovano pa cu da napisem sta sam uradio.
[ gilopile @ 17.12.2019. 19:29 ] @
Isproveravaj sve, pa vidi.

Probaj sa drugim 5-12V ispravljacem.
AKo ne radi, otvori je i uslikaj da vidimo kako izgleda unutra, i da vidimo sta dalje.
[ Windows2 @ 18.12.2019. 19:19 ] @
Otvorio sam antenu i stavio slike kako izgleda. Inace ona radi preko tog malog crnog uredjaja adaptera ne znam kako se to zove i to sam slikao i napisao sa koje strane "pecka" a sa koje ne. Taj unimer je spravica koja mi je hiljadu puta zatrebala i stalno sam govorio ma evo kupicu ga sad i nikako da ga kupim, pa sam morao da prionem na lickanje jezikom. Sta da kazem to je za mene bilo jedno novo zanimljivo iskustvo. Inace od te male spravice kad liznem direktno dzek bananicu isto malo pecka. :D

Inace po otvaranju sam video da nedostaje treci sraf koji drzi stampanu plocu sto znaci da je vec otvarano i nesto cackano tako da kako stvari stoje verovatno je do antene. Probao sam i da povezen bez napajanja od 12v i te male spravice, znaci direktno koaks kabl od antene do dvb-t2 risivera i ista stvar. Sa prikopcanim f-konektorom nema slike, cim ga izvucem i odvoji sa ona metalna navrtka od navoja antene a ostane ubodena samo srednja zica vraca se slika. Sta sad da radim? Mogu da imam sliku samo na taj nacin ali onda ovakva antena nema svrhu.



[ Windows2 @ 23.12.2019. 15:34 ] @
[ gilopile @ 23.12.2019. 16:10 ] @
Ne sajas ti to kako treba.
Mora preko te kutijice, jer se preko nje napaja pojacalo.
Taj kraj koji pecka ide u antenu a drugi kraj u DVB t2.
Ako je na tom kraju koji pecka klasican rf konektor, onda ti treba rf to F konektor kako bi prikljucio u antenu, tj kabel iz kutije u antenu i onda na drugi kraj ( gde ne pecka ) spojis risiver i radice ako nije pojacalo gecrk.

[ gilopile @ 23.12.2019. 16:14 ] @
Slikaj oba konektora iz te kutijice malo bolje i oznaci koji pecka a koji ne pa cemo ti reci koji adapter da kupis.
[ Windows2 @ 23.12.2019. 16:59 ] @
Evo bolje slike. Pecka zenski kraj ovaj na kutijici gde pise antena.



Slika je sa sajta it svet gde je inace kompletan test ove iste antene: http://www.itsvet.com/tekst/strong-srt-ant-45-antena/9125/
Kod mene je povezano tako da muski kraj iz kutijice ide u dvb-t2 risiver, a zenski je uboden u antensku uticnicu u zidu.
[ gilopile @ 23.12.2019. 17:50 ] @
Ok, znaci antena ti je negde napolje gde vodi taj antenski prikljucak u zidu?

Kakav je taj prikljucak u zidu, jer ako je galvanski odvojen, ima keramicki ili blok kondenzator na vrucem vodu, onda 12V za napajanje antene ne stize do nje.
Potrebno je ukloniti tu zastitu iz uticnice ili je skinuti i staviti na kabel samo jedan muski konektor i ako je ispravna antena/pojacalo u njoj, mora da radi.
[ Windows2 @ 23.12.2019. 20:08 ] @
Eliminisao sam uticnicu ili kabl u zidu kao mesta gde mozda nesto nije u redu jer sam probao antenu i da spojim preko drugog antenskog kabla koji imam, i isto potpuno se ponasa. Probao sam i bez te kutijice i ima slika i bez nje jer antena moze da se napaja i iz risivera, tako joj bar pise u specifikaciji. Ali i tako bez 12v adaptera i te kutijice se ponasa isto, znaci da vec ne ponavljam kako. Tebi puno hvala na savetima i dobroj volji i zelji da se pomogne, bzv. mi je da te dalje nesto zamaram, a i ne znam sta bi jos mogao da probam a da vec nisam. Kao sto rekoh sa starom logom je sve bilo u redu sa istom ovom zidnom uticnicom, ali ova jednostavno odbija da proradi sa tim konektorom spojenim na propisan nacin. Sta da se radi, uglavnom kad sam kupovao dosta toga polovnog sve bude ok i radi kako treba ali sad se desilo da nece. Verovatno je do antene. Ne znam sta cu, imam sad ovako sliku pa videcemo.
[ gilopile @ 24.12.2019. 05:46 ] @
Ako si probao direkt kabel u nju iz risivera i ukljucio napajanje antene u njemu, na zalost, najverovatnije je da je pojacalo problem.

To sto hvata bez mase je upravo ono sto napisah, a to je da ne radi pojacalo, a kad spojis masu, vruc vod se vise ne ponasa kao antena jer je oklopljen i onda gubis signal.

Mozda bi se moglo srediti, samo vidi koji su tranzistori u pojacalu pa bi se nasli neki za zamenu.
[ Windows2 @ 25.12.2019. 00:08 ] @
Ma vec sam sklopio antenu a jedva sam je otvorio da ne polomim nesto uopste nije predvidjena za otvaranje. I vidi se na slici da sam tom prilikom iskrivio tu jednu cevcicu srafcigerom. Neka je ovako barem imam sliku bolje da je skroz ne pokvarim jer nisam vican popravkama elektroniike. Korisiticu je za sad tako povezanu samo cu da stavim neku plasticnu navrtku umesto tog metalnog konektora da ne pravi kontakt. Ako ima tako nesto. Da ne bude onako zbudzeno samo izolir trakom jer to ne bi bio cvrst kontakt sa kablom.
[ jovicic.ivan @ 28.12.2019. 10:13 ] @
Tu imaš problem sa masom. Najverovatnije je ploča na pojačavaču negde "probila" i masa ti je kratko spojena sa signalom zato kada povežeš licne imaš prekide i smetnje u slici. Ono što si napisao u prvom postu, da ti je slika ok kada ubodeš samo "vrući kraj" to ti ujedno daje i rešenje. Pojačavač ti u tom slučaju ne treba. Od kada su prešli na T2 sve vrste pojačavača su izgubile smisao, imao sam 100+ slučajeva gde sam sa one mrežaste antene skidao pločice koje su "brljale" i povezivao kabl direktno na antenu bez pojačavača i to radi savršeno.
Dakle, moj predlog ti je da eliminišeš pločicu, blankiraj kraj kabla koji ide do antene malo duže, i preskoči pločicu . veži kabl direktno na žice na anteni iza pločice, što bi rekli "na bosanca" i probaj. Ovo ti jedno neće raditi u slučaju da si jako nisko u odnosu na predajnik i signal ti je jako slab.

Možeš da probaš jos jednu varijantu, većina STB uređaja ima opciju da on napaja pojačavač ako je povezana aktivna antena, pokušaj da eliminišeš taj adapter za napajanja, napravi konektor kako treba i ubodi ga direktno u STB uključi napajanje preko STB-a, (na slici ti je kako izgleda na jednom od modela) ako ponovo budeš imao smetnje to onda znači jednu od dve stvari, ili ti je kabl oštećen (što je manja verovatnoća) ili ti je pločica na anteni negde "probila" , u tom slučaju pristupiš onome što sam gore pisao :)





Sa srećom :)

[ Windows2 @ 30.12.2019. 14:05 ] @
Hvala ti na pomoci za sad sam je zbudzio onako bez licni. Inace ne znam na kakvu plocicu na anteni mislis i ne znam na kakve zice od antene direktno da povezem jer ta antena izgleda evo ovako:



Trenutno ne mogu da se bavim ovim jer od posla u kuci oko smirglanja i sredjivanja plafona i ne stizem bukvalno ni da ukljucim komp. Ali hvala ti jos jednom :) Kad zavrsim poslove oko otprasivanja stana i kad dobijem malo vremena pozabavicu se jos malo ovom antenom.