[ Aleksandar - @ 31.12.2019. 20:34 ] @
Kako i koju kafu da izmešam i u kakvom odnosu da bih dobio naprimer C kafu 80-ih, naravno da takve kafe mislim danas i nema u prodaji i pitanje uopšte nije jednostavno, razumem, ali verujem da je nekako moguće ako kupimo ili naručimo negde kafu u zrnu raznih proizvoača, sameljemo našim električnim mlinom i izmešamo u odgovarajućim proporcijama, možemo dobiti, ako ništa drugo onda minimum 3x bolje nego u prodaji.

Pretpostavljam da za pravu kafu je potrebna i precizna vaga i poznavanje nekih formula čak.

Zna li neko u čemu je tajna kafa 80-ih kakvih sada i nema .
[ alimamnekolikokuća @ 31.12.2019. 22:10 ] @
Nije tajna u kafi 80-ih.

Tajna je u ovoj modernoj kafi:

- koliko nafte,
- koliko zemlje,
- koliko "poboljšivača" ukusa i mirsa,
- koliko korova?

doda Kinez dok kafa ne stigne u srbijicu.

Pa ako hoćeš ukus i miris obične kafe iz 80-tih
nabavi nekoliko saksija i posej.
Možda izraste :)

[ optix @ 01.01.2020. 14:22 ] @
Za godinu dana ces pitati za kafu iz 70ih?
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 15:38 ] @
Citat:
optix:
Za godinu dana ces pitati za kafu iz 70ih? :D


Zar to nije isto (slično).
[ MajorFatal @ 01.01.2020. 15:46 ] @
Samo ne kupuj iz Vijetnama ili iz Bosne, u Bosni kafu mešaju sa pasuljom pa posle prdiš od nje :)

https://www.elitemadzone.org/t500210-2#3852187
[ ademare @ 01.01.2020. 16:31 ] @
Nista lakse !

Sednes u Vremeplov , odes u 80-te , popijes Kahvu , pa se vratis , a mozda i ostanes ?

[ Zurg @ 01.01.2020. 17:14 ] @
Ja imam štek iz '83. Još tada sam shvatio kuda ide ovaj svet i obezbedio se na vreme. Obezbedio sam samo ono najosnovnije, kafu, duvan, čokoladice Životinjsko carstvo, čokolino i sl.
[ Grada22 @ 01.01.2020. 17:26 ] @

A da otvoris ovde Tender pa da iznosimo ponude..
Potencilani kupci bi morali da ti uplate 10% od pocetne cene.
A onda samo zatvoris nalog i otvoris novi..
(bar to umes..)
[ bakara @ 01.01.2020. 19:39 ] @
Ovde si trazio kafu iz devedesetih?
http://www.elitemadzone.org/t5...dina-gde-danas-moze-da-se-kupi
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 19:45 ] @
Kažu da ona kao nije valjala od 90-ih i da je bila najgora i bio je kao pad kvaliteta mada neki moji poznanici su govorili da je C kafa bila u to vreme jako dobra, dok 80 svi su pisali u vezi s tim da su bile najbolje, tako da je ta tema manje više "propala" .
[ SG kamikaza @ 01.01.2020. 19:55 ] @
Koliko ti imaš godina?
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 19:58 ] @
Citat:
Koliko ti imaš godina?


???!
[ gilopile @ 01.01.2020. 20:07 ] @
Pa pita covek. Ako si mlad, da znas da od kafe moze da ti naraste rep :D

Rodjak doneo iz NS samba kafu, mogu ti reci da je odlicna, posebnog je smeka, imas jace ili slabije pecenu...
Imaju valjda svoje przionice, udjes i izmere koliko hoces i pred tobom ubace u kesu i zavare. Kazu da najvise kupuju za kafice, restorane i sl.
[ SG kamikaza @ 01.01.2020. 20:11 ] @
Pa čisto sumnjam da si 90ih uopšte pio kafu, a ne 80ih.
Zanima ma zašto žudis za nečim, što verovatno i ne znaš kakvog je ukusa, a i kako ces onda znati da je to baš to.
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 20:21 ] @
Ama najvažnije je da je kafa prirodna bez hemije, a ne samo kvalitet i prženje, a onda tek kvalitet, sada 85% kafa kao da pijem "topljenu plastiku", ali nisu sve, ali većina, dosta njih. A i dosta starijih u vezi toga kažu da je tada bila najbolja (kao sve do 90-ih) i da su svi slali je iz Srbije u inostranstvo, u Rusiju a onu temu sam podigao jer stariji neki kažu da je C kafa i 90ih bila još dobra i da su je mnogi slali kada idu u goste i u Rusiju na primer.
[ gilopile @ 01.01.2020. 20:37 ] @
Kafa je u zrnu. Tako da nema psenice, soje, kukuruza ili cega vec.
Mleo sam sa rucnim mlincem, kao nasi stari nekada. Probaj da nabavis tu kafu i javi da li ti se dopada.
Ko zna koje su sorte bile tada, danas je sve drugacije. Nabildovane sorte sa ogromnim prinosom...kao i paradajz sa pijace bez ukusa i mirisa.
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 20:42 ] @
Citat:
Tako da nema psenice, soje, kukuruza ili cega vec.


Nebih smo ni osetili da je tako, tu stavljaju po ukusu bi rekao tešku hemiju, ko zna da li je većina njih uopšte kafa ili koncentrat ili uopšte neko hemijsko jedinjenje sa samo oko 3% kafe. Nebih nikada rekao da tu ima ičega prirodnog kao što je psenice, soje, kukuruza (to je ako ništa drugo onda bar prirodno). Problem što ukus uopšte nije prirodan, kao da pijem neki lek, a ne kafu.
[ gilopile @ 01.01.2020. 20:44 ] @
Jbg, da je samo kafa u pitanju. Sve je danas kur*cu.
[ test1234 @ 01.01.2020. 20:55 ] @
Nespreso ljubičasta, odlična.
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 21:01 ] @
Citat:
bakara:
Ovde si trazio kafu iz devedesetih? :D
http://www.elitemadzone.org/t5...dina-gde-danas-moze-da-se-kupi


Evo ovako kada sam bio mali dosta sam puta i uspevao da ukradem da probam nekoliko gutljajeva (nekada i više) 1990+ godine i ukus se dosta dosta razlikovao u odnosu na današnje, danas su takvi ukusi gotovo postali retkost, pa sam podigao tu temu, a oni su tamo rekli da je najbolja kafa bila 80-ih, pa i eto, sada da nebih tamo išao u offtopic, ovde sam produžio.

Ti ukusi koje sam probao ustvari sada skoro i da ne postoje.
[ Shadowed @ 01.01.2020. 21:26 ] @
Citat:
Aleksandar -: A i dosta starijih u vezi toga kažu da je tada bila najbolja (kao sve do 90-ih)


Sve je bolje kad si 30 godina mladji :)
[ Aleksandar - @ 01.01.2020. 21:49 ] @
Možda, ali ukus nikada ne laže.
Baš je velika razlika u ukusu onda i sada ( stvarno u čemu je bio štos tih kafa ), a posebno u poslednjih 5 godina čini mi se čak da je još gore i sve gore i gore sa kvalitetom kafe.


[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 01.01.2020. u 23:28 GMT+1]
[ zzzz @ 02.01.2020. 01:21 ] @
Citat:
Možda, ali ukus nikada ne laže.
Baš je velika razlika u ukusu onda i sada ( stvarno u čemu je bio štos tih kafa ),


Ako me sjećanje ne vara to je išlo ovako:
Sve do 70-tih kafa se prodavala sirova na vagu.A onda se to pržilo kod kuće u rerni ili još bolje napolju na vatri uz pomoć sprave zvana pržanj.Divni mirisi su se širili okolo,a okupljena grupa komšija je uz rakijicu čekala da se to poslije još i samelje ručnim mlinom i zakuha.

Iza toga slijedi kupovina u kesicama pržene,nesamljevene kafe koju su na kasi pri plaćanju mljeli na električnom mlincu.Tu je obično manje izašlo nego što je nasuto,a kažu i da nije baš do kraja upržena da ne gubi na težini.

Slijede 80-te kada je počela prodaja kesica upržene mljevene kafe različitih sorti i prepakivača.
Ali MMF je rekao da je Juga prezadužena pa mora stegnuti kajiš naročito na kafi.Nasta nestašica.Ko je htio kupiti morao je uraniti oko 3h i čekati u redu da kupi 200 grama po previsokoj cijeni,i to ako ga posluži sreća i ako se dobro tiska,i ako je stigla.Na Šentilju (granica sa Austrijom) se moglo kupiti i legalno uvesti 1 kg za manje novca nego tih 200 grama "C" kafe.Šverc je cvjetao.Kafa se ispijala u posebnim prilikama i sa velikom uživancijom.

Sad se kafa lako kupi jer se kajiševi štednje više ne stežu.Nema uživancije kad je nešto džabe i svaka šuša može to da ispija kad god hoće.

Ja prestao piti kafu čim je pojeftinila.
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 02:03 ] @
Citat:
Aleksandar -:
Kažu da ona kao nije valjala od 90-ih i da je bila najgora i bio je kao pad kvaliteta mada neki moji poznanici su govorili da je C kafa bila u to vreme jako dobra, dok 80 svi su pisali u vezi s tim da su bile najbolje, tako da je ta tema manje više "propala" .


90ih nije imala ukus kafe, ta sto se uvozila ko zna odakle. Inace ne fali nista ovoj sadasnjoj kafi.
[ Aleksandar - @ 02.01.2020. 14:29 ] @
Naravno da je kvalitetnije uzimati cela zrna i mleti, ali i kažu da i zrno treba umeti odabrati .
[ nkrgovic @ 02.01.2020. 14:39 ] @
Citat:
Aleksandar -:
Možda, ali ukus nikada ne laže. :)
Baš je velika razlika u ukusu onda i sada ( stvarno u čemu je bio štos tih kafa ), a posebno u poslednjih 5 godina čini mi se čak da je još gore i sve gore i gore sa kvalitetom kafe.

Stos je sto si mator, niko se ne seca ukusa pre 40 godina. Tad ti je sve bilo bolje, jer si bio mladji... a jos ako pusis, onda su ti cula mirisa i ukusa otisla dodjavola ionako.

Hoces C kafu? Pomesaj:

- 10% kvalitetne arabike (ako je imalo i toliko)
- 50% sto jevtinije robuste
- 40% jecma ili cikorije.

To ti je kafa iz SFRJ....
[ Aleksandar - @ 02.01.2020. 14:59 ] @
Citat:
50% sto jevtinije robuste


Zašto što jeftinije, mislite da je bolja po kvalitetu jeftinija ?
[ nkrgovic @ 02.01.2020. 15:00 ] @
Ne, mislim da se tako uvozilo. Iz socijalistickih africkih zemalja, po principu sta ima sto jevtinije.
[ Aleksandar - @ 02.01.2020. 15:09 ] @
Citat:
Stos je sto si mator, niko se ne seca ukusa pre 40 godina.


Moguće :) , ali i stariji od mene (koje poznajem) su potvrdili da je nekada bila bolja kafa, a 1991. je C kafa još uvek bila dobra i da su je slali u Rusiju ko d svojih rođaka i prijatelja, a za Ruse je bila prava egzotika ta kafa iz Srbije. A da današnja C kafa je dosta lošijeg kvaliteta u odnosu na tu, iako još zvanično postoji takav naziv.
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 15:19 ] @
"1991. je C kafa još uvek bila dobra"

Da, sve dok nam nisu lupili sanksije. Onda smo pili nesto kao kafu, spiritus kao pice i cistu so kao vegetu :P
[ Java Beograd @ 02.01.2020. 17:17 ] @
Citat:
Aleksandar -: Moguće :) , ali i stariji od mene (koje poznajem) su potvrdili da je nekada bila bolja kafa, a 1991. je C kafa još uvek bila dobra i da su je slali u Rusiju ko d svojih rođaka i prijatelja, a za Ruse je bila prava egzotika ta kafa iz Srbije. A da današnja C kafa je dosta lošijeg kvaliteta u odnosu na tu, iako još zvanično postoji takav naziv.

C kafa je bila i ostala krš. Samo što je nekad bila i jedina, pa je tako bila i najbolja.

Kao što znamo, u tuđega tatka je pogolema patka, pa tako sad neki žale i za stojadinom (ili moskvičem), mlekom iz kese, i evo, odvratnom C kafom, jedinom i "najboljom" iz 80-tih.

Mnogo je boljih kafa danas na tržištu. A da ne pričam da ima i specijalizovanih prodavnica, gde biraš kafu u zrnu po želji - više vrsta arabike, robuste - pa pravi sam kombinaciju po želji.
[ bojan_bozovic @ 02.01.2020. 17:38 ] @
C nije ni osamdesetih bila najbolja, od svih domacih, to je bila Barcaffe.
[ ineve74 @ 02.01.2020. 18:00 ] @
C kafa i doncafe su strauss kafe https://www.strauss-group.com/location/strauss_serbia/
Ja sam pio stalno c kafu dok nisam naso sunga kafu iz lidla.
Svi kojima sam kuvo bili su odusevljeni sa c kafom.
Treba da voda prokluca pa stavis malo vise kafe.Ne mnogo vise da ne bude kacamak.

Edit:
Treba da znate da je 80tih cesto bila nestasica kafe i deterdzenta pa su ljudi isli u trst za strauss kafu i farmerke.

[Ovu poruku je menjao ineve74 dana 02.01.2020. u 19:17 GMT+1]
[ test1234 @ 02.01.2020. 21:37 ] @
U SFRJ ubedljivo bila najbolja Frank vakumirana.
[ gilopile @ 02.01.2020. 22:19 ] @
Da bre, Frank bila ekstra. Isto se kupovala u pocetku u zrnu i posle kase ti samelju.

Sada je meni ok Nes klasik + mlekce ili rosa voda, nes + krimer. Tursku retko kada skuham. A i zimr me. Ovako za par minuta u mikroval i cepaj.
[ Zurg @ 03.01.2020. 11:31 ] @
[ Aleksandar - @ 03.01.2020. 22:42 ] @
Ne ali stvarno dosta njih staijih od mene kojih znam kada ih pitam kažu, kažu: "pa naravno kako nije", čak i neki prodavci u prodavnicama, a poneki kažu da je to sada skoro u celom svetu tako (hiperprodukcija verovatno). Ne mislim to samo ja u svakom slučaju.
[ Ali Imam @ 03.01.2020. 23:13 ] @
Kolika priča oko kafe!
Do sad si mogao kupiti po 100 grama od različitih vrsta i sam isprobati.
Kao da nešto znači što se nekom dopadala Titova a nekom Putinova kafa.
Ako ti ni jedna od ovdašnjih ne odgovara put pod noge u Minhen ili Trst pa kupi.
Ili naruči preko Ali Babe.
Kažu da na Starbucks može da se plati suvim bitcoin-ima

[ Nikola 23 @ 04.01.2020. 12:34 ] @
Citat:
Ja prestao piti kafu čim je pojeftinila.


Kod nas i nema dobrih, kada vidiš da je 100gr 100 din, vidiš sve
[ deedee6 @ 05.01.2020. 19:04 ] @
Citat:
Nikola 23: Kod nas i nema dobrih, kada vidiš da je 100gr 100 din, vidiš sve :)


Koliko bi ti naplaćivao dobru kafu?

Lavazza Espresso u zrnu 1Kg = 12,90 €
Lavazza Crema, mlevena 250g = 3,29 €
[ Nocni @ 06.01.2020. 10:28 ] @
Obišao sam yugu više puta a i veći dio Evrope... Bolje tradicionalne crne kafe nema od onih KOPA i MMS koje se proizvode u Podgorici.
To je veća malo fabrika pa postoji mogućnost da i po Srbiji ima te kafe u prodaji... Kafa je ista bez ikakvih promjena već 25 godina.
Što se tiče tih raznih "grand" i "don" kafa po Srbiji, to se ne može piti koliko je odvratno...Na veoma malo mijesta se moze popiti i dobar Italijanski espreso. Većinom se valjaju neki polu falsifikati...

[ Aleksandar - @ 06.01.2020. 15:20 ] @
Citat:
... crne kafe


Mislite na tursku kafu, ili šta, koliko znam svesu kafe crne-braon ?

Citat:
Što se tiče tih raznih "grand" i "don" kafa po Srbiji, to se ne može piti koliko je odvratno...

Citat:
to se ne može piti koliko je odvratno


Meni, bar što se ukusa tiče, su najbolje Sunga, Grand zeleno pakovanje, Dobro jutro i Kafica i možda Jacobs Monarch i mislim još jedna verzija Jacobsa u crvenoj kesi ima u Veru, mislim da je dobra ne mogu da se setim kako se zove.

Nije ni to to manje više, ali mislim da su najbolje bar od onoga što može da se kupi kod nas. A sve ostalo bar od toga što ja znam, nemože uopšte čak ni gutalj skoro. "Topljena plastika" nekakava, kao da sam je u apoteci kupio (kao da lek pijem, a ne kafu).

[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 06.01.2020. u 16:37 GMT+1]
[ Ali Imam @ 06.01.2020. 20:53 ] @
Citat:
Aleksandar -

"Topljena plastika" nekakava

Odgovor je "Soy coffee".
Kako i čime ga još našminka to samo kinez zna.
Kažu da kafa "obogaćena" sojom smanjuje pokretljivost spermatozoida.
Ako je to tačno onda je "Soy coffee" idealna za istrebljivanje bednih nacija.


[ Branimir Maksimovic @ 06.01.2020. 20:57 ] @
Al imam:"Odgovor je "Soy coffee"."

Mislim da i ova kakva je ima miris kafe za razliku onih iz prve polovine 90ih koje nisu imale ni ukus ni miris kafe,
tako da ovu soju mogu da svarim.
[ Bradzorf012 @ 06.01.2020. 21:19 ] @
Mislim da je i to zbog nabiflanih plata u javnom sektoru.
[ Branimir Maksimovic @ 06.01.2020. 21:27 ] @
Ne, zbog nabiflanih plata u javnom sektoru prosek ispada veci nego sto jeste a drzava jede svoje tkivo, ovo je sasvim ok.
[ Aleksandar - @ 07.01.2020. 10:05 ] @
Citat:
Kažu da kafa "obogaćena" sojom smanjuje pokretljivost spermatozoida.


E molim vas samo nemojte tu pisati o zdravlju, ovo nije zdravstveni forum, sve što valja nije zdravo (posebno danas ), zdrava je samo travuljača (čak i ona ne sva )

Citat:
Kažu


Šta sve danas samo ne kažu.

Ali činjenica je da je kvalitet dosta loš i ko zna da li je to uopšte kafa.



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 07.01.2020. u 11:37 GMT+1]
[ SG kamikaza @ 07.01.2020. 10:52 ] @
Citat:
Kažu...



Kažu neki i da je forum pun trolova...
[ Bradzorf012 @ 07.01.2020. 11:22 ] @
To nije zbog nabiflanih plata u javnom sektoru.
[ Ali Imam @ 07.01.2020. 14:25 ] @
Citat:
Aleksandar -

E molim vas samo nemojte tu pisati o zdravlju

Pa u tom slučaju najbolje da otvoriš blog na kome ćeš sam sebi postavljati pitanje i sam sebi odgovarati.

Na forumu pišeš ako hoćeš da saznaš nešto iz neke druge perspektive.

Vremena su se promenila. Prošlo je 40 godina.
Danas nisu isti šleperi kao pre 40 godina. Za Srbiju primat drži Kina.
Kinez natovari 1000 kontejnera sa kafom.
U prvih nekoliko ide čista kafa, U sledećih nekoliko ide kafa "obogaćena" sa po 100kg "organske" soje.
I tako redom sve manje kafe u kontejneru a sve više "obogaćivača". U poslednjih nekoliko kontejnera čista "organska" soja.

Kad brod uplovi u neku od severnomorskih luka, onih prvih nekoliko kontejnera sa čistom kafom kupe "aristokratske više rase": englezi, nemci, francuzi, španci i druga inkvizicija.

Ostatak, sada samo "obogaćene" kafe, se vozi u Češku i u Srbiju stiže kao "uvoz iz Češke" što kinez dokazuje brojnim papirima koje je pečatila Češka carina (na izlazu ali ne i ulazni papiri).

Da se soja koristi kao zamena kafe poznato je:
Citat:
Coffee substitute

Roasted and ground soybeans can be used as a caffeine-free substitute for coffee. After the soybeans are roasted and ground, they look similar to regular coffee beans or can be used as a powder similar to instant coffee, with aroma and flavor of roasted soybeans.


Pismen si pa sam pročitaj šta kažu studije:
Citat:
Soy again linked to male infertility

Adult male mice fed a soy-rich diet had sperm counts 25 per cent lower, and 21 per cent smaller litter sizes, than mice fed a soy-free diet, according to research published in Molecular and Cellular Endocrinology​.

Dakle "organska soja" u ishrani ima za posledicu 25% manje spermatozoida koji su uz to i 21% manji.

Naravno, postoje i drugačija mišljenja "istraživača" finansiranih od strane lobija proizvodjača "organske" soje:
Citat:
The study was dismissed, however, by Michelle Braun, PhD, a member of soy supplier Solae's nutrition science group, who noted that scientific evidence from human studies shows no correlation between soy intake and changes in testosterone levels, therefore, suggesting no affect on male fertility (Fertil Steril 2009).​


Kome ćeš poverovati na tebi je.
A Nemačka nije ništa dalje nego pre 40 godina, pa ako hoćeš bolju kafu provozaj se do Minhena.

U svakom slučaju na postavljeno pitanje "Kako do kafe kvaliteta 80-ih ?" sam odgovorio i obrazložio na osnovu svog iskustva i zapažanja.





[ Aleksandar - @ 07.01.2020. 17:16 ] @
A oni su tu znači podrazumevli pod sojom, "prirodnu" soju, a ne GMO, bar na šta su oni mislili ? Jel si siguran da ne pišu za GMO, možda je zanjih i GMO soja organska, jer "nema hemije". A soja je nekako i najpoznatiji i najčešće pominjani GMO proizvod.

Citat:
Za Srbiju primat drži Kina.
Kinez natovari 1000 kontejnera sa kafom.
U prvih nekoliko ide čista kafa, U sledećih nekoliko ide kafa "obogaćena" sa po 100kg "organske" soje.
I tako redom sve manje kafe u kontejneru a sve više "obogaćivača". U poslednjih nekoliko kontejnera čista "organska" soja.

Kad brod uplovi u neku od severnomorskih luka, onih prvih nekoliko kontejnera sa čistom kafom kupe "aristokratske više rase": englezi, nemci, francuzi, španci i druga inkvizicija.

Ostatak, sada samo "obogaćene" kafe, se vozi u Češku i u Srbiju stiže kao "uvoz iz Češke" što kinez dokazuje brojnim papirima koje je pečatila Češka carina (na izlazu ali ne i ulazni papiri).

Da se soja koristi kao zamena kafe poznato je:


Nije loša teorija.

Citat:
Kinez natovari 1000 kontejnera sa kafom.


A gde se po toj teoriji to uzgaja u kojoj zemlji, gde sve to raste ? Da li nije možda u Vijetnamu (mislim blizu su Kina i Vijetnam u Aziji su i jedna i druga država)


[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 07.01.2020. u 19:13 GMT+1]
[ Ali Imam @ 07.01.2020. 23:40 ] @
Napisaću nešto uopšteno.

U vreme SFRJ (1980) postojala su dva standarda: DIN (nemački) i JUS (jugoslovenski).
DIN je bio strožiji ali za današnje prilike ni JUS nije bio loš.
Bilo kako bilo postojanje standarda je bolje nego da ministar samovoljno poveća 10 puta količinu otrova u hrani.
Da se podsetimo, u SFRJ je postojao "Jugoinspekt" koji je vršio kakvu-takvu kontrolu.

Na brzinu primera radi, u SFRJ brašno je moralo da ima toliko i toliko pepela. Iz pekare se uzimao uzorak hleba i nosio u laboratoriju. Vlažnost, organoleptička kontrola, kad stisneš pečen hleb morao je da se vrati u početni položaj za odredjeno vreme, sadržaj proteina itd, itd.
Danas, prodji kroz bilo koju pekaru od glavnog grada do poslednje vukojebine i posmatraj šta rade pekari.
Da li neko od njih bilo šta kontroliše?
Naravno da niko ništa ne kontroliše nego stavi u rernu ispeče i kraj - žderi!
Jer da neko nešto kontroliše onaj pekar ne bi smeo golim prstima da razmazuje sos po ispečenom pecivu.
Kad su kapitalisti zagoreli hleb vratili? A zagoreli hleb je otrovan.

Naveo sam primer hleba/peciva koji je lako proveriti.
U demokratiji tržišne privrede nema kontrole, sve je prepušteno "slobodnom tržištu".

Da li sad kapiraš zašto su morale biti uništene socijalističke fabrike koje su preradjivale brašno?
Ne zato što nisu konkurente jer i nisu mogle biti konkurentne stihiji.
Nego zato da ih zamene "moderene demokratske kapitalističe" fabrike u kojima niko ne odgovara ako umesto junećeg buta pojedeš pacova.
Eto zašto je kapitalizam "efikasniji" u ekonomskom smislu.
Ehbiga, "slobodno tržište" - nema država meša i kontroliše.

Posle ovog slikovitog šlagvorta pretpostavljam da su ti neke stvari jasnije.

Prenesimo to na kafu.

I sad mi reci ko kontroliše ono što piše na "tarabi" u koju je zapakovana kafa?
Paaa, "slobodno tržiše".
A "slobodno tržište" u Srbistanu ti podrazumeva primitivce poput Šešelja.
Ako je primitivcima ukusno ima i tebi da bude ukusna!
Da bi ta kafa bila ukusna nju mora da kontroliše neko "zakeralo" kome smeta i "dlaka u jajetu".
Medjutim, "zakerala" se u Srbistanu ne tolerišu: marš Slovencima, marš Hrvatima, marš Bosancima, marš Šiptari, marš Crnogorci...
Ostaju ti samo primitivci koji zauzimaju "pipave" pozicije za koje su nedorasli ne samo obrazovno nego i evolucijski.
I oni ti prljavim rukama odredjuju nivo higijene.

E zato nemoj čudiš ako u kafi imaš "bogatstvo" od samlevenih pacovskih proteina.

A onaj Nemac (zadrto zakeralo do koske) kontroliše šta mu dolazi i samo pljune u kafu ako mu je i malo sumnjiva.
To što Nemac pljune gde ide?

[ Aleksandar - @ 08.01.2020. 12:59 ] @
Citat:
To što Nemac pljune gde ide?


Kod nas valjda.
[ Java Beograd @ 08.01.2020. 14:17 ] @
Citat:
Ali Imam:
Napisaću nešto uopšteno.

U vreme SFRJ (1980) postojala su dva standarda: DIN (nemački) i JUS (jugoslovenski).
DIN je bio strožiji ali za današnje prilike ni JUS nije bio loš.
Bilo kako bilo postojanje standarda je bolje nego da ministar samovoljno poveća 10 puta količinu otrova u hrani.
Da se podsetimo, u SFRJ je postojao "Jugoinspekt" koji je vršio kakvu-takvu kontrolu.

Na brzinu primera radi, u SFRJ brašno je moralo da ima toliko i toliko pepela. Iz pekare se uzimao uzorak hleba i nosio u laboratoriju. Vlažnost, organoleptička kontrola, kad stisneš pečen hleb morao je da se vrati u početni položaj za odredjeno vreme, sadržaj proteina itd, itd.
Danas, prodji kroz bilo koju pekaru od glavnog grada do poslednje vukojebine i posmatraj šta rade pekari.
Da li neko od njih bilo šta kontroliše?
Naravno da niko ništa ne kontroliše nego stavi u rernu ispeče i kraj - žderi!
Jer da neko nešto kontroliše onaj pekar ne bi smeo golim prstima da razmazuje sos po ispečenom pecivu.
Kad su kapitalisti zagoreli hleb vratili? A zagoreli hleb je otrovan.

Naveo sam primer hleba/peciva koji je lako proveriti.
U demokratiji tržišne privrede nema kontrole, sve je prepušteno "slobodnom tržištu".

Da li sad kapiraš zašto su morale biti uništene socijalističke fabrike koje su preradjivale brašno?
Ne zato što nisu konkurente jer i nisu mogle biti konkurentne stihiji.
Nego zato da ih zamene "moderene demokratske kapitalističe" fabrike u kojima niko ne odgovara ako umesto junećeg buta pojedeš pacova.
Eto zašto je kapitalizam "efikasniji" u ekonomskom smislu.
Ehbiga, "slobodno tržište" - nema država meša i kontroliše.

Posle ovog slikovitog šlagvorta pretpostavljam da su ti neke stvari jasnije.

Prenesimo to na kafu.

I sad mi reci ko kontroliše ono što piše na "tarabi" u koju je zapakovana kafa?
Paaa, "slobodno tržiše".
A "slobodno tržište" u Srbistanu ti podrazumeva primitivce poput Šešelja.
Ako je primitivcima ukusno ima i tebi da bude ukusna!
Da bi ta kafa bila ukusna nju mora da kontroliše neko "zakeralo" kome smeta i "dlaka u jajetu".
Medjutim, "zakerala" se u Srbistanu ne tolerišu: marš Slovencima, marš Hrvatima, marš Bosancima, marš Šiptari, marš Crnogorci...
Ostaju ti samo primitivci koji zauzimaju "pipave" pozicije za koje su nedorasli ne samo obrazovno nego i evolucijski.
I oni ti prljavim rukama odredjuju nivo higijene.

E zato nemoj čudiš ako u kafi imaš "bogatstvo" od samlevenih pacovskih proteina.

A onaj Nemac (zadrto zakeralo do koske) kontroliše šta mu dolazi i samo pljune u kafu ako mu je i malo sumnjiva.
To što Nemac pljune gde ide?


Nalupetao si se žešće, i to od samog početka, od "definicije" koji standardi postoje, tj. koji su standari postojali. Čuj, postojao samo DIN i JUS. Ha, ha, ha.

Slobodno tržište nema nikakve veze sa inspekcijskom kontrolom. Postojala je i onda, i sada. I kod nas i kod drugih.
Radi kako radi, to je sad druga priča. Jasno je da inspekcija, bilo koja, bilo gde, ne može da kontroliše 100% prizvoda koji se nađu u prodaji.
E, kad bi ti samo znao šta se sve prodavalo, a i danas prodaje nemačkim potrošačima, ti bi zinuo od čuda!

Kafa, po ukusu potrošača koji konzumiraju takozvanu "tursku kafu" (prženje / mlevenje / spremanje), kao što je puno puta već pisano, pravi se kao mešavina skuplje arabike i jeftinije robuste.
I među arabikom postoji skupo, skuplje i najskuplje (već zavisi od sorte, podneblja, kvaliteta) a i među jeftinijom robustom postoji jeftino, jeftinije i najjeftnije.

Dakle, nije isto "50% najbolje arabike i 50% najbolje robuste" i "10% najjefinije arabike i 90% najjeftinije robuste"

Inspekcija ni u prvoj ni u drugoj varijanti nema šta da traži i kažnjava, jer i onaj distibuter kafe koji pakuje mešavinu 10% najjefinije arabike i 90% najjeftinije robuste ničim nije prekršio nikakav zakon.
A slobodno tržište omogućava da se cena formira prema želji. A kupci će da kupe ili ne kupe po toj ceni.



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 08.01.2020. u 15:27 GMT+1]
[ gilopile @ 08.01.2020. 14:29 ] @
Ma i sama priprema kafe igra ulogu, vrsta vode, jer nije svuda ista cesmusa. Negde kad popijem, osetim kiselinu, negde bljutava...
Daj desetorici istu kafu i istu vodu i imaces 10 razlicitih ukusa. Nijanse u pripremi se jako odrazavaju na sam ukus kafe.
Ako je prekuvas, ne valja, ako dobro ne zakuva, opet ne valja...

Nije dzaba ona da mozes da se udas kad skuvas dobru kafu :)
Neko ne zna da je skuva, pa da ga ebes, pa da mu das i najkvalitetniju.

Isto je i sa pripremom hrane.
Daj desetorici brasno, kvasac i vodu i imaces opet 10 razlicitih hlebova. Od ta 3 sastojka, mozes da napravis hleb kao iz pekare, a mozes i da napravis djon.
[ Ali Imam @ 08.01.2020. 16:47 ] @
Citat:
Java Beograd

Čuj, postojao samo DIN i JUS.

Čujem, ali nije tačno da su postojali samo DIN i JUS.
Različite države su imale različite standarde.
Neke države su formalno i neformalno prihvatale standarde razvijenih država, na primer Nemačke.
Pred raspad SFRJ se radilo na ISO standardu ali to nije bitno za priču o kafi iz 1980.
Bitno je da li danas ima standarda jer se poredi današnja kafa i kafa iz 1980.
De fakto danas nema standarda nego ministar svojevoljno odredjuje koliko će biti šita u prehrambenim proizvodina.
Takvo ponašanje nije primena standarda nego vraćanje na vreme prljavih noktiju, kuge i kolere.

[ Aleksandar - @ 19.01.2020. 22:04 ] @
Citat:
Odgovor je "Soy coffee".
Kako i čime ga još našminka to samo kinez zna.


Ja bih rekao da je tu svega 5% kafe i 20 % soje, a ostalo u sastavu je hemija.

Da je i soja imala bih bar prirodan ukus.

Citat:
Daj desetorici istu kafu i istu vodu i imaces 10 razlicitih ukusa. Nijanse u pripremi se jako odrazavaju na sam ukus kafe.


Ali ove današnje kafe kod nas iz radnji, mislim da bih i invalid bolje spremio od njih.



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 19.01.2020. u 23:19 GMT+1]
[ Shadowed @ 19.01.2020. 22:30 ] @
Citat:
Aleksandar -:  Da je i soja imala bih bar prirodan ukus.

A ovako imas neprirodni ukus? :)
[ Aleksandar - @ 19.01.2020. 22:59 ] @
Citat:
Pismen si pa sam pročitaj šta kažu studije: ...


Znači ovako, kada je reč o studijama, zapamtite ovo:

profesor dr. Aleksandar Cvjetić na Beogradskom univerzitetu on je inženjer za Bezbednost i zdravlje na radu i učestvuje
u svim izveštajima i dolazi sa svojom ekipom kada dođe do bilo kakvog trovanja, obolevanja, ili nesreće na radnom mestu da vrši uviđaj, piše izveštaje i ostale procene štete na zdravlje radnika, radi i kao ekspert ko bih tu mogao biti krivac.
I on poznaje sve štetne uticaje svih materija, razume se i u hranu.

I rekao je kada je reč o studijama rezultati te studije uvek zavise od toga ko je dao novac da se ta studija obavi, pa ako je naručilac studije hteo da kaže da je nešto štetno, onda će rezultati studije uvek biti 90% pozitivni, a 10% negativni u odnosu na želju naručioca (uplatioca) .


A konkretno u ovom slučaju obe dve studije ima kome odgovaraju, ko zna zbog čega sve.



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 20.01.2020. u 00:22 GMT+1]
[ gilopile @ 19.01.2020. 23:20 ] @
Kupi kafu u zrnu i pijes 100% kafu.
Svaka se moze popiti kada ti je neko s ljubavlju spremi, ostalo su samo nijanse :)
[ Aleksandar - @ 19.01.2020. 23:32 ] @
Kažu da i među celim zrnima ima starijih od mesec dana zrna (bajatih), koja su izgubila deo svojih svojstava i osušila se. To isto treba umeti odabrati.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 20.01.2020. u 00:48 GMT+1]
[ gilopile @ 20.01.2020. 00:57 ] @
Ko to kaze?
Sveze zrno ispeku pred tvojim ocima po zelji, vise ili manje peceno. Upakuju i to je to. Poseti neku od przionica.
Ako ti ni takva ne odgovara, menjaj napitak, jer kafu ocito ne volis.

Ima losih, krs kafa na trzistu, ali nije sad bas da ni jedna ne valja, ebaga. Koju onda piju sav ovaj narod?
Kupe neku od omiljenih u super marketu i to je to.
[ Ali Imam @ 20.01.2020. 09:43 ] @
Razmisli sam.
Šta se dogadja sa kafom kad uplovi u Hamburg?
Nemac probere i što ostane ide u Češku.
Čeh probere i što ostane ide dalje.
U Srbiju stiže nakon xy probiranja.
Primera radi: Rumunija u odnosu na SFRJ je imala duplo manji GDP per capita (nominal).
Srbija je zaostala u odnosu na SFRJ i protokom vremena sve više zaostaje za Evropskom Unijom.
Sadašnja Srbija ima GDP skoro duplo manji od Rumunije.
To znači da će prvo bira Rumun a ono što ostane dolazi u Srbiju.
Dakle u Srbiju dolazi sve više taloga a sve manje kafe.
Što se Evropska Unija više širila Srbija je sve više zaostajala.
To direktnu posledicu ima opadanja standarda. I taj jaz će se u buduće povećavati.

Znam, kupićeš u zrnu!
Ma jest kao da zrno ne budja. Ono što je bilo budjavo Nemac je pljuno.
A za nekoliko neseci dok pluta od jedne do druge luke budj napreduje i u Srbiju stiže 10 puta budjavije.

Nije u pitanju samo kafa. To važi za sve proizvode.
Dobije Srbija "novo". Pa nije to kafa ubrana 1980-te nego od pre par godina. Ali je zato daleko budjavije.

Problem Srbije je opšta degradacija kulture i standarda.
Ako u mleku možeš da imaš 10 puta više otrova i da niko ne trepne zbog toga
što je onda problem da u kafi imaš 10 puta ili 20 puta više budji?

Vučić je radi očuvanja vlasti totalnom banalizacijom na odgovorne funkcije postavio obične težake.
Težaci su samo težaci nesposobni da se uhvate u koštac sa složenom i sve složenijom varijacijom podvala u proizvodnji hrane.
Ono što je za težaka ukusna hrana normalan čovek ne bi ni pomirisao.
Kad nekome ne smetaju kerovi i pseći izmet po ulicama
zašto očekujete da takav vodi računa o kvalitetu hrane?
Nije problem ako on jede Γovna.
Problem je što ti je takav na odgovornoj funkciji i zbog njega kompletna nacija mora da jede Γovna.

Zato nemoj čudiš što je kafa loša.
Biće još lošija jer u SFRJ onaj ko je završio fakultet je u kontroli bio zadrt bezmalo kao Hitler jugend.
A danas, kad je polaganje ispita lakše nego polaganje jednostavnijeg kolokvijuma u vreme SFRJ
svaki težak dobije korumpiran doktorat pa takav
i nema svest o tome zašto se ne treba lizati i ehbati sa kerovi.
Još kad na sve to dodaš mešanje popova u obrazovni sistem budi siguran da ćeš dobiješ prljave nokte u kafu.
Jer pod maskom "demokratije" i "slobodnog tržišta" najgubavija gamad je izronila iz mraka i ugušila i ono malo razuma što je postojalo.

U bivšoj SFRJ su Slovenci i Hrvati održavali kakav takav korak sa svetom.
A oni nisu baš hteli da piju budjavu kafu.
Zato je u SFRJ dolazila kvalitetnija kafa nego što danas dolazi u Srbiju.
No, znamo da su Slovenci i Hrvati...

Kad bar primetite da nema kerova i psećeg izmeta po ulicama
tada možda, možda, možda i kafa postane kvalitenija.
Dotle budite sigurni da sa kafom pijete pseći izmet i budjav lebac.
Bez obzira da li ste kafu kupili sirovu, pečenu u zrnu ili samlevenu - dobijete budjav.
Uzdravlje.


Ovaj, ček, a kafa s mleko?
Isto što srpska gibanica sa sir - 10 puta više Γovana.

[ Aleksandar - @ 20.01.2020. 09:59 ] @
Citat:
Ko to kaze?
Sveze zrno ispeku pred tvojim ocima po zelji, vise ili manje peceno. Upakuju i to je to. Poseti neku od przionica.


Ali kažu da je i tu važno koje je vreme prošlo između berbe zrna i prženja, nebi trebalo da je duže od 2 nedelje,
a ako je duže od mesec dana onda to skroz nevalja.

Ali problem je u tome što proizvođači koliko vidim na tezgama i ne pišu to vreme na pakovanju.



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 20.01.2020. u 20:14 GMT+1]
[ gilopile @ 20.01.2020. 16:08 ] @
Ma pusti ti to. Sve se ovde rigorozno kontrolise pa ce i kafu da kontrolisu da li je stara 7 dana ili 2 meseca :D

Jedemo meso staro, zaledjeno, usmrdjeno pa `reparirano`, a za kafu vragu i briga.
[ Aleksandar - @ 20.01.2020. 17:05 ] @
A šta je sa ostalim članovima foruma vidim ima više od 3400 pregleda, a javljaju se samo @Ali Imam, @gilopile, @Java Beograd uglavnom, već duže vreme.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 20.01.2020. u 18:37 GMT+1]
[ ineve74 @ 20.01.2020. 22:20 ] @
Evo opet da se javim moram da kazem da pijem stalno sunga kafu iz lidla i totalno sam se navuko....ne znam dal ima primese soje a i onako sam ko vegan od 2010-2013 stalno jeo soju ko magarac.
[ ineve74 @ 20.01.2020. 22:24 ] @
Moram da kazem da jeduci soju u gore pomenutim godinama nije da sam rraso sise nego sam izgubio i sise i pistolje i stomak.Ne razumem zasto nema vise soja vita proizvoda.
[ Aleksandar - @ 15.02.2020. 23:34 ] @
Citat:

Pismen si pa sam pročitaj šta kažu studije:
Citat:
Soy again linked to male infertility

Adult male mice fed a soy-rich diet had sperm counts 25 per cent lower, and 21 per cent smaller litter sizes, than mice fed a soy-free diet, according to research published in Molecular and Cellular Endocrinology​.

Dakle "organska soja" u ishrani ima za posledicu 25% manje spermatozoida koji su uz to i 21% manji.

Naravno, postoje i drugačija mišljenja "istraživača" finansiranih od strane lobija proizvodjača "organske" soje:
Citat:
The study was dismissed, however, by Michelle Braun, PhD, a member of soy supplier Solae's nutrition science group, who noted that scientific evidence from human studies shows no correlation between soy intake and changes in testosterone levels, therefore, suggesting no affect on male fertility (Fertil Steril 2009).​

Kome ćeš poverovati na tebi je.


Citat:
Aleksandar -:

Znači ovako, kada je reč o studijama, zapamtite ovo:

profesor dr. Aleksandar Cvjetić na Beogradskom univerzitetu on je inženjer za Bezbednost i zdravlje na radu i učestvuje
u svim izveštajima i dolazi sa svojom ekipom kada dođe do bilo kakvog trovanja, obolevanja, ili nesreće na radnom mestu da vrši uviđaj, piše izveštaje i ostale procene štete na zdravlje radnika, radi i kao ekspert ko bih tu mogao biti krivac.
I on poznaje sve štetne uticaje svih materija, razume se i u hranu.

I rekao je kada je reč o studijama rezultati te studije uvek zavise od toga ko je dao novac da se ta studija obavi, pa ako je naručilac studije hteo da kaže da je nešto štetno, onda će rezultati studije uvek biti 90% pozitivni, a 10% negativni u odnosu na želju naručioca (uplatioca) .


A konkretno u ovom slučaju obe dve studije ima kome odgovaraju, ko zna zbog čega sve.


U jednoj ruskoj tv emisij su rekli da se u Kini (i Južnoj Koreji) dosta jede soja tradicionalno, a ima ih toliko da se preduzimaju mere protiv rasta broja stanovnika, a uz to su i zdraviji od nas i nije im ništa.

A evo i ovde isto i detaljnije piše:

https://victorialogistic.rs/po...ajenja-soje-pet-hiljada-godina


[ dusanboss @ 08.03.2020. 15:32 ] @
Kupim pre nekih 6 meseci "Franck" kafu na akciji u gomexu. Vrh kafa, značajno bolja od svih nasih poznatih brendova, potrebo manje kafe za šoljicu.
Kupim je opet pre nakih 2 meseca (opet bila akcija ), a ono užas. Goru kafu mislim da nisam probao. Šta se tu dešava? Da li je neko falsifikovao ili su imali neku lošu kafu koje su želeli da se otarase ne znam ...
[ Aleksandar - @ 07.04.2020. 19:13 ] @
Ali često se pri dnu šolje izdvoji iz sastava kafe nešto što ima baš loš ukus.