[ eeestablishment @ 04.01.2020. 14:02 ] @
Bila ovde jedna tema SLEDECI RAT NA POMOLU pa je zakljucana .

Svi su nesto tipovali , Amerika vs Koreja - Kina - Iran a ja sam tipovao blize . . . . tako da sam

i napisao
Citat:
Rat izmedju Srbije i Crne Gore i to zbog verskog pitanja .

Garant ce popurde ( a i vladajuca kamarila ) da nas medjusobno zavade do te mere da zaprasti barut ..................................


Izgleda da se zakuvava u tom pravcu . . .


https://www.youtube.com/watch?...cIX1IVDVk&feature=emb_logo

Interesantno da Vucic u jednom momentu 21:48 kaze . . " NIJEDAN covek nikakve agresivne namere nije

pokazao osim NEKOLIKO neodgovornih ljudi "......

I sta je sada tacno , ovo nijedan ili ovo nekoliko ?

Jos samo fale Vulin i Drecun da nesto lanu po tom pitanju i da cirkus bude kompletan

Da li je moguce da nam niko ne valja ? ( mislim na bivse susedne republike )
[ Ali Imam @ 04.01.2020. 15:40 ] @
Čestitam na dobrim procenama i potvrdjujem da si to napisao.

Ali Imam i ja nešto da primetim: ko seje vetar žanje buru.

[ ineve74 @ 04.01.2020. 15:52 ] @
Ja mislim da od dogadjaja u crnoj gori treba da se ogradimo.Da ne budemo opet krivi nekome.To sto Vucic nece biti u crnoj gori za bozic je dobro.
[ Bradzorf012 @ 07.01.2020. 08:13 ] @
To je zbog nabiflanih plata u javnom sektoru.
[ Nedeljko @ 07.01.2020. 23:45 ] @
Ovo je običan politički avanturizam kakav je viđan širom sveta. Dođe vlasta i kaže: "ovo je do danas bilo tvoje, a od danas je državno", pri čemu si poštovao sve zakone te zemlje. To su radili mnogi politički avanturisti. Nije Milo tu ništa originalan.

Ako nekome to ne smeta, ne znam šta da mu kažem sem da nije dostigao odavno dostignute civilizacijske nivoe.

Što se SPC tiče, ona je preživela i Tita i Hitlera i Habzburge i Turke, pa će preživeti i Mila.
[ Bradzorf012 @ 08.01.2020. 01:55 ] @
Na našu veliku žalost, za SPC d.o.o se teško može reći da propoveda Hristovu nauku. Veliki deo sveštenstva, monaštva i episkopata su najobičniji lovci u mutnom, biznismeni, političari,... sve samo ne pastiri. Verujem da među njima još uvek ima istinskih pastira i duhovnika, ali oni u ovakvoj postavci stvari nikako ne mogu doći do izražaja. U poslednje tri decenije se srBski narod vratio veri i Bogu, nema više zlih komunista da proganjaju crbcky crkvu, pa smo zato evo procvetali. Nekoliko ratova na prostoru bivše nam domovine, nekoliko stotina hiljada proteranih, ko zna koliko stradalih, devastirana ekonomija, uništena kultura.

Međutim, mala je to cena za ono što smo dobili. Pitate se šta smo dobili? Kako šta? Sada smo svetosavci, srboslavci, imamo veronauku u školi, vratili smo i kralja, slavimo slavu svetog savu, rehabilitovali smo čiču i većinu njegovih saradnika, vraćamo imovinu koju su komunisti "nepravedno oteli". Vladike se vozaju u skupocenim limenim kočijama dok narod gleda kako da preživi od prvog do prvog, firma gradi stanove za tržište na ekskluzivnim lokacijama dok narod te iste stanove otplaćuje na kredit po zelenaškim kamatama. Malo li je? Kao što sam već rekao, sve u skladu sa Hristovom naukom.

Hm, pa ljudi su bili hiljadu puta bogobojazniji za vreme pomenutog Tita, nego danas kada se crkve grade na svakom ćošku. Uzgred, Bog ne stanuje samo(nužno i jedino) u crkvi, ali je nepismenom plebsu(koji u celoj ovoj stvari nije ni malo nevin) to teško objasniti. Kako mu i objasniti kada veru u Jednoga Boga svodi na uskogrudi nacionalizam i etnocentrizam. Nema tu leba drugari, nema.

Kada smo već kod Tita, njemu se sigurno ne bi omaklo da dozvoli kanonizovanje osvedočenih ubica.

O Milu naravno, ne bi trebalo mnogo trošiti tastaturu, on je odavno pročitana knjiga. Međutim, postoji jedan mali problem. Mitropolit i Milo duvaju u istu tikvu, radeći zajednički na stvaranj CPC-e, mada se mitropolit svojski trudi da se u javnosti predstavi u nekom drugom svetlu. Miraš Dedeić je tu samo korisna budala, ni manje ni više. Uostalom, gospodin mitropolit je bio jedan od onih koji su se svojski trudili i dali sve od sebe za nezavisnost Kosova i Metohije. Maestralno je to odigrao, naročito kada je trebalo smeniti vladiku Artemija. Kada je Bajdenu trebalo dati blagoslov za posetu Dečanima(koji vladika Artemije kao tada nadležni episkop nije dao), ni on ni većina episkopata nisu imali ništa protiv.
[ dejanet @ 08.01.2020. 07:17 ] @
"Juče je bio 6. januar, u “pravih” Hrvata katolika poznat kao dan kad se obvezno uklanja božićna jelka da ne bi neko pomislio da slave “srpski Božić” "

https://ntvarena.com/hrvati-ba...eko-ne-bi-pomislio-da-su-srbi/
[ Zurg @ 08.01.2020. 07:35 ] @
Citat:
Na našu veliku žalost, za SPC d.o.o se teško može reći da propoveda Hristovu nauku.


Neka propoveda šta hoće (u skladu sa propisI), to nema nikakve veze sa vlasništvom. SPC je vlasnik crkava i manastira u CG i to nisu svojevremeno čak ni komunisti dirali.

Citat:
"Juče je bio 6. januar, u “pravih” Hrvata katolika poznat kao dan kad se obvezno uklanja božićna jelka da ne bi neko pomislio da slave “srpski Božić” "


Ekološki osvešćeni građani bi mogli da recikliraju jelke od katoličkog Božica, tako što bi se iste jelke koristile i za pravoslavni. Ovo je i dobra prilika za unosan posao.
[ Branimir Maksimovic @ 08.01.2020. 08:20 ] @
+1 za Zurga!
Ne ide da se crkva osniva dopisom policije... i da se otima imovina.
[ bojan_bozovic @ 08.01.2020. 08:34 ] @
Svakako da ne ide. Mitropolija Crnogorsko Primorska (MCP) je direktan naslednik Zetske episkopije koju je osnovao jos Sveti Sava, samo je u doba kada Srpska patrijarsija nije postojala recimo od 1766-1920 bila pod Vaseljenskom patrijarsijom. Dakle MCP je osnovao 1219. Sveti Sava i to je jedina legitimna i kanonska crkva u CG! Jos je i mitropolit Amfilohije rodjeni crnogorac!

I ktitori nisu crkve i manastire ostavili Milu, vec crkvi.

[ Ali Imam @ 08.01.2020. 09:14 ] @
Citat:
bojan_bozovic

Mitropolija Crnogorsko Primorska (MCP) je direktan naslednik Zetske episkopije koju je osnovao jos Sveti Sava
...
Dakle MCP je osnovao 1219. Sveti Sava

Kažu da je Rastko Nemanjić 1219 godine otišao u Nikeju.
Citat:
Na put u Nikeju Sava je pošao 1219. godine.
...
Prilikom povratka iz Nikeje u Srbiju Sava se jedno kraće vreme zadržao na Svetoj gori, a nešto duže boravio je u Solunu, u manastiru Filokal
...
Sava se vratio u Srbiju 1220. godine.

Ne pominje se Zetska episkopija.
Ako je bio u Nikeji i Grčkoj kako je istovremeno mogao biti u Zeti i osnivati episkopiju?

[ bojan_bozovic @ 08.01.2020. 09:24 ] @
Od 1219. postoji autokefalna srpska crkva i u njenom sastavu zetska episkopija.

https://sr.wikipedia.org/wiki/...%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0

Citat:
Zetsku eparhiju je 1219. godine osnovao prvi srpski arhiepiskop Sveti Sava sa sjedištem u Manastiru Svetog arhanđela Mihaila, na Prevlaci u Boki Kotorskoj, na ostrvcu koje se danas zove Stradioti.
[ Zurg @ 08.01.2020. 09:38 ] @
Citat:
eeestablishment:
Svi su nesto tipovali , Amerika vs Koreja - Kina - Iran a ja sam tipovao blize . . . .


I nisi bio u pravu. Trenutno je aktuelan sukob USA - Iran. Amerikanci su ubili iranskog generala. Iranci su na sahrani generala ubili druge Irance, pa su zatim gađali raketama (i pogodili) američke baze u Iraku. Srušen je ukrajinski avion u Iranu. U blizini iranskog nuklearnog postrojenja bio je epicentar zemljotresa. Što se tiče procene Establišmenta nadam se da se nikada neće obistiniti. Zemljotres i avionska nesreća mogu da budu i slučajnost. Procena Establišmenta nije slučajnost, već posledica njegovog iskustva i inteligencije.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 10:03 ] @
@Ali Imam

Što je morao da bude tamo da bi je osnovao? Organizovao, obezbedio pare i druga stredstva ako je trebalo i to je to.
[ Ali Imam @ 08.01.2020. 10:45 ] @
Citat:
bojan_bozovic

Od 1219. postoji autokefalna srpska crkva i u njenom sastavu zetska episkopija.

https://sr.wikipedia.org/wiki/...%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B

Na stranici čiji link si postavio postoji link na Rastka Nemanjića
Tamo je zapisano:
Citat:
Postoji mogućnost da nije sve nove episkopije osnovao 1220. godine, nego je neke odredio kasnije. Sava je osnovao osam novih episkopija: Zetsku, Humsku, Dabarsku, Moravičku, Topličku, Budimljansku, Hvostansku i Žičku

Očigledno i pop koji je pisao te dokumente nije siguran i kaže "mogućnost".
Ono što je na jednoj strani izričito napisao da se desilo 1219. na drugoj strani ostavlja mogućnost da se desilo posle 1220.
Iz "osnovao osam novih episkopija: Zetsku" sledi da je Zetska "nova episkopija".
Iz "Postoji mogućnost da nije sve nove episkopije osnovao 1220. godine" sledi da je Zetska episkopija možda osnovana posle 1220.
To se tako dogadja kad istoriju falsifikuju radi političkih potreba.

Ili Rastko Nemanjić nije bio u Nikeji pa nije mogao ni postati arhiepioskop pa nije mogao ni osnivati episkopije
ili nije mogao biti na Prevlaci u isto vreme.

Neće to proći kod Mila.



Citat:
Nedeljko

Što je morao da bude tamo da bi je osnovao? Organizovao, obezbedio pare i druga stredstva ako je trebalo i to je to.

A kako su "pare i druga stredstva" stigli na Prevlaku?
Avionskom poštom?


[ Steve Lonmo @ 08.01.2020. 10:47 ] @
Pre neki dan usvojeni zakon je pripreman od 2014. i usaglašen je sa svim primedbama Venecijanske komisije. Ono što žulja Srbske Četnike je odredba tog zakona koja traži od verskih zajednica pismene dokaze o vlasništvu nad imovinom koja je u njihovom posedu... A koje SPC naravno nema, jer su sve crkve i manastiri u Crnoj Gori do 1918. bili u vlasništvu države, a onda ih je SPC 1920. samo "pripojila" sebi.

... Što bi rekao onaj Nišlija - A gde vam je pečat?

Gde vam je taj Tomos o autokefalnosti od pre 800 godina? Nema ga nige, ni ovde ni u Carigradu? Pa normalno, jer nikada nije ni postojao.

CG zakon o slobodi veroispovesti predviđa mogući šestostepeni sudski proces o dokazivanju vlasništva. Šesti stepen je sud u Strazburu.
Svu imovinu, za koju verske zajednice ne mogu dokazati svoje vlasništvo, mogu, bez obzira, nastaviti nesmetano da koriste. Samo, ovoga puta, kao vlasništvo države. Ni jedna verska zajednica u CG, osim SPC, nije imala nikakve primedbe na ovaj zakon.

I šta bre sad KK neko vama "otima vaše svetinje"?!

... A svakome je jasno da se ovde ne radi o nikakvim "svetinjama", već o kešovini. SPC preduzeće naviklo da pravi profit bez jednog dinara plaćenog poreza. Samo Ostrog godišnje poseti 1-1,5 milion ljudi, što će reći da se tu proda magle za barem 40-50 miliona evra. Samo jedan manastir godišnje, u čije poslovanje država nema nikakav uvid! Koja firma u čitavoj Crnoj Gori toliko prihoduje?

E pa, drugovi popovi SPC-a, u Crnu Goru tako više neće moći.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 10:57 ] @
Citat:
Ali Imam: A kako su "pare i druga stredstva" stigli na Prevlaku?
Avionskom poštom?

Ili ih je poslao po nekome.
Citat:
Steve Lonmo: A koje SPC naravno nema, jer su sve crkve i manastiri u Crnoj Gori do 1918. bili u vlasništvu države, a onda ih je SPC 1920. samo "pripojila" sebi.

Na koji je način SPC mogla da ih "pripoji sebi"?
[ dejanet @ 08.01.2020. 11:42 ] @
Citat:
"A koje SPC naravno nema, jer su sve crkve i manastiri u Crnoj Gori do 1918. bili u vlasništvu države, a onda ih je SPC 1920. samo "pripojila" sebi."

Pitanje je kako su crkve dosle u posed "crnogorske drzave" pre te 1918 i cije su bile vlasnistvo pre toga.

Sto se Venecijanske komisije tice, koliko se secam, ona se nije slozila sa ovim zakonom, mada to i nije preterano vazno, jer su mnogo mocniji od nje dali "mig" za ovu operaciju.

Zanimljivi su i potpisnici "Apela 88", koji smatraju da smo mi Srbi krivi za izazivanje krize u CG.
(https://www.blic.rs/vesti/poli...-za-krizu-u-crnoj-gori/6xfscfx)


Latinka Perović, istoričar

Stjepan Mesić, predsednik Predsedništva SFRJ i predsednik Hrvatske

Milan Kučan, predsednik Slovenije

Budimir Lončar, ministar spoljnih poslova SFRJ

Bogić Bogićević, član Predsedništva SFRJ

Raif Dizdarević, predsednik Predsedništva SFRJ

Haris Silajdžić, predsedavajući Predsjedništva BiH

Azem Vllasi, advokat

Veljko Bulajić, reditelj

Bogdan Tanjević, košarkaški trener

Šerbo Rastoder, istoričar

Ivo Goldstein, istoričar

Husnija Kamberović, istoričar

Milivoj Bešlin, istoričar

Momir Samardžić, istoričar

Nikola Samardžić, istoričar

Živko Andrijašević, istoričar

Dragan Markovina, istoričar

Edin Omerčić, istoričar

Adnan Prekić, istoričar

Ivo Vajgl, diplomata, član EP

Žarko Papić, direktor IBHI

Dimitrije Popović, slikar

Senad Pećanin, advokat

Tamara Nikčević, novinar

Sonja Biserko, Helsinški odbor u Srbiji

Milorad Popović, pisac

Boris A. Novak, pisac

Mirjana Miočinović, dramaturg

Vladimir Arsenijević, pisac

David Filip, pisac

Svetislav Basara, pisac

Nenad Prokić, dramaturg

Veton Surroi, pisac i publicista

Andrej Nikolaidis, pisac

Shkelzen Maliqi, filozof

Vladimir Milčin, reditelj

Dino Mustafić, reditelj

Radmila Vojvodić, reditelj

Emir Hadžihafizbegović, glumac

Nataša Mićić, poslanica u Skupštini Srbije (LDP)

Čedomir Jovanović, narodni poslanik, predsednik LDP

Nenad Čanak, narodni poslanik, predsednik LSV

Bojan Kostreš, političar (LSV)

Aleksandar Olenik, advokat

Tanja Petovar, advokat

Aleksandar Sekulović, Savez antifašista Srbije

Sinan Alić, novinar

Nerzuk Ćurak, politikolog

Prof. Edina Bećirević

Prof. Gjyleta Mushkolaj

Slobodan Backović, akademik CANU

Slavo Kukić, sociolog

Esad Duraković, filolog

Branka Dragović Savić, novinar

Dinko Gruhonjić, novinar

Slobodan Sadžakov, filozof

Tomislav Marković, novinar

Belul Beqaj, novinar

Lula Mikijelj, aktivistkinja

Srdjan Šušnica, sociolog

Izabela Kisić, Helsinski odbor u Srbiji

Reuf Bajrović, političar

Agon Bajrami

Slaviša Lekić, novinar

Boris Varga, politikolog i novinar

Zlatko Dizdarević, novinar

Boško Jakšić, novinar

Dragan Banjac, novinar

Mijat Lakičević, novinar

Gordana Suša, novinar

Boro Kontić, novinar

Dragan Bursać, novinar

Emir Suljagić, novinar i pisac

Nataša Govedarica, dramaturg

Snežana Čongradin, novinar

Pavle Radić, kolumnista

Bojan Tončić, novinar

Dušan Mijić, preduzetnik

Prof. Ivo Komšić,

Suzana Kadirić, novinar

Ćerim Bajrami, političar

Esad Rastoder

Rusmir Mahmutćehajić, Međunarodni forum Bosna

Miloš Ćirić, politikolog

Prof. Ferid Muhić
[ Ali Imam @ 08.01.2020. 11:53 ] @
Citat:
Nedeljko

Citat:
Ali Imam: A kako su "pare i druga stredstva" stigli na Prevlaku?
Avionskom poštom?


Ili ih je poslao po nekome.

Hoćeš da kažeš da je dokument o autokefalnosti dao nekome da odnese u Zetu?

Samo da te podsetim. U to vreme nije postojala srpska pravoslavna crkva
nego su u episkopijama vladike bile Grci.

Bez dokumenta o autokefalnosti Rastko nije imao kapacitet da osniva episkopije.

A Grčke vladike su sigurno tražili i potvrdu od svojih vlasti pored dokumenta o autokefalnosti.

Kako je taj dokument o autokefalnosti mogao da bude u Zeti
i da u isto vreme Rastko taj dokument o autokefalnosti pokazuje po Grčkoj da bi dobio odobrenje od grčkih popova?

Da li sad kapiraš zašto je Rastko morao da se zadrži u Grčkoj/Solunu i gde sve još?
Morao je da pokazuje papir o autokefalnosti pa taj papir nije mogao poslati u Zetu. Pa nije mogao 1219. osnovati Zetsku episkopiju.


[ Java Beograd @ 08.01.2020. 11:55 ] @
Apel 88 -> Sve moj do mojega. Ustaše, balije i slične fekAlije. Ne znam samo da li bi slično reagovali kad bi smo u Srbiji zabranili ispovedanje muslimanske vere, na primer.




Jasno je da je Milo i njegovi trabanti osmislili ovaj zakon samo da bi Srpsku Pravoslavnu Crkvu isterali iz Milogorije.

https://www.google.com/url?sa=...g=AOvVaw1-CQFGfp10acynPfGv1QUm

Već u članu 11. vide se prve zamke, a onda u članu 16. jasno piše da Srpska Pravoslavna Crkva više ne može da postoji u Milogoriji.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 12:01 ] @
Ako je SPC "uzurpirala" državnu imovinu, i nema papire koje je trebala da ima, to bi onda trebalo da proističe iz prethodno važećih zakona. Zašto je zakonska promena bila potrebna?

Ovde se promena vlasništva desila samo na osnovui promene pravnih normi, bez ijednog pravnog čina koji se desio u međuvremenu. Niti je SPC to poklonila nekoma, niti je SPC kažnjena zbog kršenja nekih važećih normi, niti je istekao neki rok za nešto. Samo su se promenile pravne norme. To se onda zove nacionalizacija ili prisvajanje nečije imovine od strane države.

Ako je promena pravnih normi bila potrebna, to znači da je iz prethodno važećih pravnih normi proisticalo da je to imovina SPC.

Zamislite sledeću situaciju - da se uvede zakon o pokretnoj imovini, po kome je vaša imovina samo ono za šta imate račune da ste kupili, a sve ostalo je državna. Za šta vi to imate račune od vaše pokretne imovine? Do sada se podrazumevalo da ono što je kod vas i u vašoj kući, da je vaše dok se ne dokaže drugačije. Po dosadašnjem zakonu su sve pokretnosti iz vaše kuće bile vaše, a onda promenom pravnih normi skoro sve pokretnosti iz vaše kuće postaju državne.

Druga bi stvar bila da imaš privatnu kuću i neki žuti papir kojim to dokazuješ, ali da se posle uvede neki zeleni "evro" papir i žuti više ne važi, s tim da ti država da razuman rok da izvadiš taj zeleni papir i da kuća ostane tvoja. Ovde SPC nije ostavljena nikakva pravna mogućnost da zadrži svoju imovinu.

Ovde se radi o nepokretnostima, ali suština je ista. Crna Gora se osamostalila 2006 i priznavala te nepokretnosti kao imovimu SPC po do sada važećim normama, a sad se "predomislila".

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 08.01.2020. u 13:27 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 08.01.2020. 12:31 ] @
Ne samo to! Najbolje da vas uputim na IN4S.

https://www.in4s.net/iz-stroog...ona-o-slobodi-vjeroispovjesti/

[ Java Beograd @ 08.01.2020. 12:49 ] @
Na kraju krajeva, u Zakonu o obligacionim odnosima, jasno je definisan i instrument održaja, tj, vlasništvo stečeno održajem.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 12:52 ] @
@Ali Imam

Zašto je potrebno da se papiri istovrmeno nalaze i tamo i ovamo? Čuj, Grci ih izdali i treba njima da se pokazuje.

Po toj birokratiji hrišćanska crkva ne postoji jer je prva tri veka bila van rimskog zakona i nije imala nikakve papire. Dakle, po tome nije postojala. Ali, ako nije postojala šta je onda legalizovano početkom IV veka? Da li su postojali dinosaurusi, koje nije imao ko da evidentira niukakvoj dokumentaciji?
[ Shadowed @ 08.01.2020. 13:13 ] @
Citat:
Nedeljko: Da li su postojali dinosaurusi?

Ako pitas crkvu, nisu
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 14:54 ] @
Ako pitaš člana Shadowed, šta on misli da bi crkva odgovorila na to pitanje, on smatra da bi crkva odgovorila da nisu.
[ Zurg @ 08.01.2020. 15:00 ] @
Kako onda objašnjavate ovu ikonu?

[ Nedeljko @ 08.01.2020. 15:15 ] @
Aždaje su plod mašte, nastao verovatno na osnovu guštera. Ako se ponešto iz prirode poklopi sa ponečim iz mašte, to može da bude slučajnost. Ne bih ja nikako to tumačio tako tendenciozno da su ljudi i dinosaurusi živeli u isto vreme, jer postoje mnogo jači argumenti u prilog tome da nisu.

Simboličko značenje te ikone je da je Sv. Đorđe pobedio greh i bio ubijen kopljem ili kopljima.
[ Zurg @ 08.01.2020. 15:27 ] @
Dinosaurus u prevodu sa latinskog znači strašni gušter. Aždaja je u stvari samo drugi naziv za dinosaurusa. Ja verujem da su ikone naša poslednja veza sa prastarim načinom čuvanja istorije. One sadrže nešto što je neko negde osetio ili doživeo...

https://www.youtube.com/watch?...&feature=youtu.be&t=85
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 15:47 ] @
Ljudi i donosaurusi nisu živeli u isto vreme. Naravno da postoje mitološka stvorenja koja imaju osnovu u nekim životinjama sa kojima su ljudi živeli. To je drugo.
[ Zurg @ 08.01.2020. 15:59 ] @
Citat:
Legends of dragons are found among most people groups. For example, there are the stories of Bel and the dragon, the Kulta of Australian aborigines, St. George and the dragon, and of course many Chinese legends. Often, the anatomical descriptions given are consistent, even though they come from separate continents and various times. These depictions match what we know from the fossil evidence of certain dinosaurs. Thus, dinosaurs are known directly from their fossils, and indirectly from cave drawings, tapestries, textiles, figurines, carvings, bas reliefs, and many oral and written eyewitness accounts, most of which are quite old.


https://www.icr.org/men-dinosaurs/
[ Shadowed @ 08.01.2020. 16:32 ] @
Citat:
Nedeljko: Ljudi i donosaurusi nisu živeli u isto vreme.


Dinosaurusi su postojali samo jedan dan?
[ ineve74 @ 08.01.2020. 16:36 ] @
https://www.novosti.rs/vesti/n...u-litiju-sa-Terazija-FOTOVIDEO
[ Zurg @ 08.01.2020. 16:44 ] @
Kakav jedan dan, to su gluposti. Dinosaurusi su nestali za vreme Potopa. Bili su preveliki za Barku.
[ Ali Imam @ 08.01.2020. 17:31 ] @
Citat:
Nedeljko

Ako je promena pravnih normi bila potrebna, to znači da je iz prethodno važećih pravnih normi proisticalo da je to imovina SPC.

U oblasti telekomunikacionih usluga je "promena pravnih normi bila potrebna" jer u početku i nije bilo nikakvih pravnih normi za internet.
Da li to znači da je internet imovina tadašnjih internet operatera u Srbiji?

Citat:
Nedeljko

Zašto je potrebno da se papiri istovrmeno nalaze i tamo i ovamo? Čuj, Grci ih izdali i treba njima da se pokazuje.

Pa ti tvrdiš da je Rastko osnovao episkopije putem glasnika.
Ako je Rastko osnovao episkopije onda je morao slati neka dokumenta putem tog glasnika, zar ne?
Ako kažeš da nije morao da šalje dokumenta putem glasnika onda:
zašto je išao u Nikeju?
Citat:
Arhiepiskop Sava I je takođe u Nikeji tražio autokefalnost, tj. da njegovi naslednici na mestu arhiepiskopa ne moraju da dolaze u Nikeju za posvećenje, već da ih može izabrati i rukopoloži sinod novostvorene arhiepiskopije u Srbiji. Car i patrijarh su ispunili i taj Savin zahtev. Vraćajući se u Srbiju, arhiepiskop Sava I je ponovo posetio Svetu goru, a odatle je verovatno poveo i neke od budućih episkopa u Srbiji.

Ako mu nisu bili potrebni dokumenti o autokefalnosti onda nije morao ići nigde nego ležećke iz Boke Kotorske narediti osnivanje episkopija.
Zar ne?

Citat:
Nedeljko

Ljudi i donosaurusi nisu živeli u isto vreme.

Opa!

[ Zurg @ 08.01.2020. 18:00 ] @
Da li je imovina Internet operatera nacionalizovana?
[ Ali Imam @ 08.01.2020. 18:02 ] @
Citat:
Zurg

Ovaj novi Ali Imam je još gluplji od starog.

Nema ljutiš
jer
ti si dizajnirao Ali Imama i pozvao da se uključi u forum.

[ Shadowed @ 08.01.2020. 18:05 ] @
Citat:
Zurg:
Kakav jedan dan, to su gluposti. Dinosaurusi su nestali za vreme Potopa. Bili su preveliki za Barku.

To se ne uklapa u Nedeljkovo tvrdjenje da nisu ziveli u isto vreme kad i ljudi. Jedini nacin je da su (nakon sto su zivotinje stvorene 5. dana) nestali dok nije covek stvoren 6. dana.

Zapravo, sad se setih da su samo vodene i letece zivotinje stvorene petog dana. Ostale su šestog, nesto pre coveka.
Jbt, ti dinosaurusi bas nisu imali srece...
[ Zurg @ 08.01.2020. 18:05 ] @
@Ali Imam
Ma znam. Ali Imam je toliko glup da u nekim trenucima sumnjam da je to samo još jedan moj nalog. Jesmo li ti i ja ista osoba?

@Shadowed
Niste ni ti ni Nedeljko u pravu.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 18:33 ] @
Ne kapiram ove gluposti sa vlasništvom nad internetom.

Imovina nekog lica (pravnog ili fizičkog) se definiše kao skup subjektivnih prava tog lica. Zna se i koja su to apsolutna prava nad materijalnim predmetima. Što se inetrneta tiče, ne znam šta to znači da je neko "imao internet". Koja su to subjektivna prava?
[ Zurg @ 08.01.2020. 18:42 ] @
Da li ti stvarno pokušavaš da shvatiš ono što piše Ali Imam?
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 21:44 ] @
@Shadowed

Ako pitaš pravoslavnu crkvu, onda se biblija tumači saborno kroz crkvu, a ne kako ti hoćeš.
[ Shadowed @ 08.01.2020. 22:03 ] @
Aha, znaci, biblija nije savrsena, nego mora da se tumaci? Dooobro :)
Ima li negde online to saborno tumacenje?
Sto ne prevedu bibliju na sabornu verziju da moze odma' to da se cita?
[ Bradzorf012 @ 08.01.2020. 22:10 ] @
Da li si nekada čuo za književnu kritiku?

Da li si nekada čuo za nauku koja se zove egzegeza?

Smešan si ko bioskop.

P.S. Pošto je data od Boga, ne može biti nesavršena.
[ Nedeljko @ 08.01.2020. 22:49 ] @
@Shadowed

Pa, sve mora da se tumači. Jezik sadrži deo koji se zove semantika. Da li si čuo za sintaksu i semantiku programskih jezika? Sintaksa programskog jezika C je skup svih jedinica za prevođenje koje se mogu kompajlirati, a semantika je spoljašnje ponašanje takve kompajlirane jedinice.

Naravno, ovde se ne radi o tome. Istorijski su tumačenja nekada bila takva bukvalna, ali se od njih odustalo.
[ Shadowed @ 08.01.2020. 22:56 ] @
Citat:
Nedeljko: @Shadowed

Pa, sve mora da se tumači. Jezik sadrži deo koji se zove semantika.

To je jasno. To mogu i sam. No, crkva ide dalje pa prekraja stvari za koje se ispostavilo da nisu tacne pa tako sve vise i vise toga postaje metafora. Samo cekam da dodje do toga da kazu i nesto tipa "pa dobro, ne treba bas bukvalno shvatiti postojanje boga, to je vise metafora koju treba ispravno tumaciti". Nije nego :)
[ Bradzorf012 @ 08.01.2020. 23:13 ] @
Koje stvari nisu tačne?
[ Bradzorf012 @ 08.01.2020. 23:48 ] @
Citat:
Nedeljko:
Istorijski su tumačenja nekada bila takva bukvalna, ali se od njih odustalo.


Naravno, ovo nije tačno. Navedi primer.
[ Nedeljko @ 09.01.2020. 00:52 ] @
@Brazdorf

Nije tačna teorija po kojoj su pre gradnje Vavilonske kule svi ljudi govorili istim jezikom.


@Shadowed

Stav crkve je da je tačna teološka suština, a za nju se zna šta obuhvata, odnosno šta su to elementi vere, a šta nisu. Element vere svakako ne obuhvata podatak o tome od kod do kad je neki kralj živeo. Element vere je na primer da postoji tvorac sveta, koji ima ličnost i volju.
[ Nedeljko @ 09.01.2020. 01:19 ] @
@Shadowed

Što se tumačenja tiče, reci mi kako ćeš da pročitaš podatke iz XML fajla i obradiš ih?
[ mjanjic @ 09.01.2020. 03:43 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Koje stvari nisu tačne?

Koliko je bilo apostola i koja su njihova imena?

Crkva je oduvek tvrdila da ih je bilo 12, jer biblija nije bila svima dostupna za čitanje, čak je kod katolika bilo u nekim periodima i zabranjeno imati svoj lični primerak, jer su tu bili sveštenici da čitaju i tumače i time spreče vernike da "zalutaju" zbog svojih pogrešnih tumačenja.
Kad je razvoj komunikacija doveo crkve u problem oko tog broja 12, jer se u jevanđeljima pominje više od 12 različitih imena, crkve su okrenule drugi list pa tvrde da je bilo u početku 12 apostola, samo se jevanđelisti ne slažu oko njihovih imena, ali to nije od suštinske važnosti. Pa, ako jevanđelisti nisu znali imena tih prvih 12 apostola, koliko još toga ima što nisu znali, ali je bitno da su "pogodili suštinu"?
[ Branimir Maksimovic @ 09.01.2020. 04:50 ] @
Kako se saznaje sve vise tako idemo u domen metafora, zato sto se nekako mora opravdati neistinitost.
[ Zurg @ 09.01.2020. 08:16 ] @
Ceo naš univerzum je školski projekat Boga. U početku Bog je bio oduševljen i stalno je nešto čačkao oko projekta. Stvorio dinosauruse, pa se predomislio. Stvorio čoveka v1.0, pa je video da ne valja i pustio potop. Eksperimentisao je sa evolucijom. Stvarao veštice, čarobnjake i zmajeve, pa ih brisao... S vremena na vreme je slao proroke kako bi poslao poruke ljudima koje je stvorio na osnovu svog lika. Mi smo karakteri u božanskoj video igrici. Bog je dobio ocenu za svoj projekat i projekat stoji sada negde na tavanu. Kada se Bog bude oženio sve te gluposti koje imaju samo sentimentalnu vrednost ima da lete u kontejner.

Citat:
Kako se saznaje sve vise tako idemo u domen metafora, zato sto se nekako mora opravdati neistinitost.


Šta se saznaje? Otkrivaju se zakoni prirode koje je dizajnirao Bog ili koji su nastali sami od sebe ili koji postoje oduvek... Da li nas bilo koje otkriće približava odgovoru na pitanje o smislu života, vaseljene i svega ostalog?
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2020. 09:00 ] @
Događaji u Crnoj Gori vezano za SPC nemaju nikakve veze sa religijom tako da je potuno bespredmetno voditi religijske rasoprave na tu temu.

U Crnoj Gori se dešava nasilo i protivpravno menjanje nacionalnog i kulturnog identiteta naroda a napad na SPC je samo način kako se to radi. To je proces koji se odvija više od dve decenije. U stvari sve ostale metode su već potrošili samo je ostalo još SPC da regulišu.
[ Zurg @ 09.01.2020. 09:08 ] @
To je očigledno i tu nema nešto mnogo prostora za diskusiju. Pravo pitanje je zašto i čiji je to interes? Meni se čini da je sve to mnogo veće od jednog čoveka koji želi vlast po svaku cenu.
[ Nedeljko @ 09.01.2020. 09:19 ] @
@mjanjic

Kako se to ne zna broj apostola?


@Zurg

Naveo sam ti primer biblijske legende o nastanku jezika. Piše da su pre gradnje Vavilonske kule svi ljudi govorili istim jezikom. To je dokazano netačno.


@Predrag Supurović

Najzad da se neko vrati na temu i suštinu.
[ Zurg @ 09.01.2020. 09:36 ] @
Jel hoćeš da pričaš o temi i suštini ili o Vavilonskoj kuli? Od onih koji slepo veruju u biblijske priče smešniji su mi samo oni koji se iz pethih žila trude da dokažu kako te priče ne predstavljaju istorijske činjenice. Pošto sam ovo rekao, naravno da su u početku svi ljudi govorili istim jezikom i naravno da je postojala Vavilonska kula. Da nije postojala, gde bi se ljudi krili od dinosaurusa?
[ Steve Lonmo @ 09.01.2020. 09:58 ] @
Citat:
dejanet: Pitanje je kako su crkve dosle u posed "crnogorske drzave" pre te 1918 i cije su bile vlasnistvo pre toga.


Crna Gora je do 1918. bila samostalna, suverena i priznata država.

Crnogorska pravoslavna crkva je u Crnoj Gori do 1918. bila samostalna, priznata od ostalih crkava i kanonski autokefalna - što se navodi i u samom ustavu države. Imala je svoj Sinod. Crnogorci su sami birali svoje mitropolite. Itd.

Dakle, pravo pitanje je - Kako i kada je ta imovina (crkve i manastiri) postala vlasništvo Srpske pravoslavne crkve?
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2020. 10:08 ] @
Citat:
Zurg:
To je očigledno i tu nema nešto mnogo prostora za diskusiju. Pravo pitanje je zašto i čiji je to interes? Meni se čini da je sve to mnogo veće od jednog čoveka koji želi vlast po svaku cenu.


Naravno da je veće. Ovde se radi o nasilnom stvaranju nove nacije. To svakako ne može da uradi jedan čovek tek tako.

Ali to pre svega jeste projekat jedne iste ekipe iz same Crne Gore koja na tome radi decenijama. Daj nekom decenije i napraviće naciju, pogotovo akose to poklopi sa interesima nekih velikih svetskih igrača.
[ Steve Lonmo @ 09.01.2020. 10:23 ] @
Daaa... komunisti izmislili novu naciju, nasilno stvaranje nove nacije, veštačka nacija, Đilas, Tito, bla-bla, truć-truć...

Popisi stanovništva u Crnoj Gori od 1948. godine - https://sr.wikipedia.org/sr-el...D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5

Crnogorci:

1948. - 90,67%
1953. - 86,62%
1961. - 81,37%
1971. - 67,15%
1981. - 68,54%
1991. - 61,86%
2003. - 43,16%
2011. - 44,98%
[ Zurg @ 09.01.2020. 10:43 ] @
Ovca ne može da čobaniše. "Čobanišu" pastiri, a neke ovce misle da to rade ovčarski psi. Većina ovaca uopšte i ne zna da je ovca.
[ Zurg @ 09.01.2020. 11:38 ] @
Zemljopis Kraljevine Crne Gore

[ Nedeljko @ 09.01.2020. 12:13 ] @
Citat:
Steve Lonmo: Crnogorska pravoslavna crkva je u Crnoj Gori do 1918. bila samostalna, priznata od ostalih crkava i kanonski autokefalna - što se navodi i u samom ustavu države. Imala je svoj Sinod. Crnogorci su sami birali svoje mitropolite. Itd.

Dakle, pravo pitanje je - Kako i kada je ta imovina (crkve i manastiri) postala vlasništvo Srpske pravoslavne crkve?


Nije teško doći do odgovora ako se želi

https://sh.wikipedia.org/wiki/...rpska_pravoslavna_crkva_(1920-)

Dakle, pokrajinske crkve su se ujedinile na četiri konferencije od 1918-1920, pri čemu crnogorska nije imala predstavnike na prvoj, ali se složila na preostalim.
[ Nedeljko @ 09.01.2020. 12:32 ] @
@Matroz

Crna Gora krši međunarodno pravo gušenjem verskih prava i sloboda. To nije unutrašnja stvar Crne Gore. Njeni građani imaju pravo da idu u SPC, koliko god se ti pravio blesav da ne znaš šta je to.
[ Ali Imam @ 09.01.2020. 13:07 ] @
Citat:
Nedeljko

Njeni građani imaju pravo da idu u SPC

Pretpostavljam da hoćeš da kažeš da im je Zakonom onemogućeno da idu u SPC.

Ako to hoćeš da kažeš citiraj član Zakona koji to odredjuje.


Citat:
Nedeljko

Dakle, pokrajinske crkve su se ujedinile na četiri konferencije od 1918-1920, pri čemu crnogorska nije imala predstavnike na prvoj, ali se složila na preostalim.

Da, pa?

Prvo: izvor ti nije relevantan. Pozvao si se na tvrdjenje osvedočenog lažova.

Drugo: sad su odlučili da se raspizde i svako nosi svoje prnje baš kao i sa bivšom SFRJ.

Uzimala, davala...
[ Nedeljko @ 09.01.2020. 13:28 ] @
Zakonom nije predviđeno da verske zajednice koje su starije od nekog datuma ili su prisutne na teritoriji Crne Gore od pre nekog datuma ne moraju da se registruju. Prema tome, sve moraju da se registruju, a registracioni uslovi su takvi da SPC ne može da ih zadovolji. Pročitaj član 16.

Prvo, naziv "Srpska Pravoslavna Crkva" sadrži ime ili obeležje druge države.

Drugo, mora se doneti dokument o odluci o osnivanju sa svojeručnim potpisom osnivača i sledećim ličnim podacima o osnivačima: jedinstveni matični broj ili broj lične karte i potvrda o državljanstvu i prebivalištu, pri čemu je u ovom slučaju osnivač verske zajednice Sveti Sava. Dobro je da nisu tražili digitalni potpis osnivača.

Takođe, član 11 predviđa da se teritorijalna konfiguracija verske zajednice koja je registrovana i deluje u Crnoj Gori ne može prostorati van Crne Gore. Dakle, ne može ista verska zajednica da deluje u Crnoj Gori i u Srbiji. Takođe, prema stavu 2 člana 11 sedište verske zajednice registrovane u Crnoj Gori mora biti u Crnoj Gori.

Zatim, član 12 kaže da se pojedina pitanja od zajedničkog interesa za Crnu Goru i jednu ili više verskih zajednica mogu urediti ugovorom koji zaključuju Vlada i verska zajednica, čime se vladi ostavlja prostor za političke manipulacije.


Inače, Srbi koji žive i rade u Dubaiju, imaju hram SPC u Dubaiju, koji je osveštao vladika SPC i sve je po zakonu. Nikakvih problema nije bilo sa vađenjem papira, pri čemu su UAE zemlja sa sunitskim islamom kao državnom religijom i šerijatskim pravom. Dakle, SPC može da deluje u Srbiji i jednoj islamskoj zemlji sa šerijatskim pravom, kao što je UAE, može i u SAD i u Nemačkoj, ali ne može u Crnoj Gori.
[ dejanet @ 09.01.2020. 14:07 ] @
Citat:
Steve Lonmo: Crna Gora je do 1918. bila samostalna, suverena i priznata država.

Crnogorska pravoslavna crkva je u Crnoj Gori do 1918. bila samostalna, priznata od ostalih crkava i kanonski autokefalna - što se navodi i u samom ustavu države. Imala je svoj Sinod. Crnogorci su sami birali svoje mitropolite. Itd.

Dakle, pravo pitanje je - Kako i kada je ta imovina (crkve i manastiri) postala vlasništvo Srpske pravoslavne crkve?

Sve Jugoslavije od 1918-te do 2007-me su bile samostalne, suverene i priznate drzave. Vazno je pitanje, zasto objekti crkve pre 1918-te nisu bile na ime "Crnogorske pravoslavne crkve", vec na ime drzave? Mislim da ona(CgPC) nije postojala tada, vec Mitropolija, znaci da su objekti bili nacionalizovani od strane CG drzave iz doba Berlinskog kongresa ili mozda iz doba 1916-18, kada je CG sramno bila deo Monarhije. Pre toga je valjda bilo vlasnistvo SPC-a u doba Turaka(nisam siguran u oblik), srednovekovne Kraljevine i Carevine Srbije u raznim oblicima. Tu i takvu crkvu je osnovao Sveti Sava i bila je deo srednjovekovne Srbije.
Znaci vracena je nacionalizovana imovina tamo gde i pripada SPC-u i Srbima. Takodje, netacno je da su postojali Crnogorci kao narod, valjda se slazemo da je to Brozov konstrukt.
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2020. 14:55 ] @
Citat:
Matroz:
Pa neka naprave 101 novu naciju, u cemu je problem?
Neka rade sa sobom sta hoce i sta im je volja zaista ne razumem u cemu je problem.


Srećom pa ti je zamena teza providna. Nije narod taj koji želi da se preoblikuje u novu naciju nego je to mala grupa političkih moćnika koji ih guraju na silu.

Šta narod hoće i šta mu je volja on to jasno pokazuje tako što je izašao da protestvuje protiv tog nasilja.


Citat:
Matroz:
Sta vam je to SPC, zamena SKJ? Dileri u Volvo dzipovima?

Ovce ne mogu bez čobana pa to ti je.

A čobani veze s'mozgom nemaju sa svojim poslom i gube stado malo po malo.
Njihov problem, ja ne čobanisem nikoga.



Ne vidim potrebu za ovako uvredljivim načinom disksuije. Razumem da ti mrziš i crkvu i Srbe i imaš pravo na to, ali ipak moraš da paziš šta govoriš.


[ eeestablishment @ 09.01.2020. 15:34 ] @
Citat:
Zurg:
Citat:
eeestablishment:
Svi su nesto tipovali , Amerika vs Koreja - Kina - Iran a ja sam tipovao blize . . . .


I nisi bio u pravu. Trenutno je aktuelan sukob USA - Iran. Amerikanci su ubili iranskog generala. Iranci su na sahrani generala ubili druge Irance, pa su zatim gađali raketama (i pogodili) američke baze u Iraku........................................


Ne bih se slozio , kratko je trajalo i evo zvanicnici vec upucuju pomirljive tonove .

A koliki je njihov ( sa pravom ) bes bio ocekivao sam da gori Long Ajland ili u najmanju ruku

nekoliko ulica u Menhetnu , kad ono trt Milojka gadjase samo par puta najblize Americke baze u Iraku ( valjda toliko mogu da dobace )

Slabo je to rodjaci , brzo doslo , brzo i proslo .

Sa druge strane kod nas ne kazu dzabe " nema rata dok ne udari brat na brata " tako da ako ova situcaija oko imovine SPC u

Crnoj Gori eskalira ( a sva je prilika ) zaprastace ponovo barut . Doduse situaciju komplikuje prisustvo NATO saveza na

prostorima Balkana i njihova odluka kome ce da daju po nosu a kome po pichki ce i ovde znatno da ubrza stvar i odluci pobednika .

[ Ali Imam @ 09.01.2020. 17:23 ] @
Citat:
Nedeljko

Prvo, naziv "Srpska Pravoslavna Crkva" sadrži ime ili obeležje druge države.

Pa?
Kako bi bilo da neko u Amerikama registruje versko bratsvo "Bin Laden"
ili na primer "Iranski pokret za uništenje Amerike"?

Da li ajatolasi iz Teherana mogu da putuju u USA i da propovedaju isto onako kako propovedaju u Teheranu?

Citat:
Nedeljko

Drugo, mora se doneti dokument o odluci o osnivanju sa svojeručnim potpisom osnivača i sledećim ličnim podacima o osnivačima: jedinstveni matični broj ili broj lične karte i potvrda o državljanstvu i prebivalištu, pri čemu je u ovom slučaju osnivač verske zajednice Sveti Sava

To sve već postoji samo treba fotokopirati i kod notara overiti fotokopiju.
Dokument o autokefalnosti i akt o osnivanju (prema tvrdjenju SPC) je doneo Rastko i to mora da je sačuvano.


Za ostalo što si napisao nema druge nego da Crnogorci prepišu Zakon od Vučića?
Ti bi hteo da iz Srbije urediš zakone u Crnoj Gori?

[ Steve Lonmo @ 09.01.2020. 17:49 ] @
Crkve i manastiri su oduvek pripadali narodu i državi (bratstvima, plemenima, selima...). Možete vi da se kurobecate koliko hoćete, ali to je tako normalno, jedino ispravno i u hriščanskom duhu. Crkvi je ta imovina mogla pripadati samo onda kada je i dok je bila isto što i država, dok su država i crkva bile jedno, dok su "svetovna i duhovna vlast" bile jedinstvene.

Citat:
Nedeljko: Dakle, pokrajinske crkve su se ujedinile na četiri konferencije od 1918-1920, pri čemu crnogorska nije imala predstavnike na prvoj, ali se složila na preostalim.



Da, crnogorska crkva nije imala predstavnike na prvoj konferenciji, a onda je na sledeću konferenciju mitropolit CPC, Mitrofan Ban, došao pod pretnjom smrću i sve što treba potpisao dobrovoljno. Ta ujedinjenja i crkve, i države, i kraljevskog prestola i svega ostalog su izvedena na jednoj fer i dobrovoljnoj osnovi, bila su prožeta pravom i pravdom, demokratskim duhom, ljubavlju... Aleksandar je u Carigradu kupio autokefalnost novouspostavljene SPC za 1.500.000 franaka u potpunom skladu sa apostolskim i kanonskim pravilima... jednom rečju - sve je bilo bajno i sjajno, u hrišćanskom duhu... A eto kako vam sad zli Milo svu tu ljubav vraća otimajući vaše svetinje. Šta ćeš...

---

Zanimljivi tekstovi na temu, od pre 12 godina...

Citat:
Prema listovima nepokretnosti o upisima crkvene imovine na području Crne Gore, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije vlasnik je po tituli 35 nekretnina u Podgorici, suvlasnik 15, a u katastarskim knjigama upisan je i kao korisnik šest nekretnina u podgoričkoj i bjelopoljskoj opštini.


https://www.danas.rs/drustvo/m...ilohije-vlasnik-35-nekretnina/

Citat:
Istina, greškom je, greškom je upisan mitropolit crnogorsko primorski, ali...


https://www.slobodnaevropa.org/a/1047652.html
[ Ali Imam @ 09.01.2020. 20:51 ] @
Citat:
Steve Lonmo

greškom je upisan mitropolit crnogorsko primorski

U kom smislu je greška?

Risto je eksponiran kao Mitropolit crnogorsko-primorski.
Izvor je "Radio ~ Svetigora" pa mora biti relevantan.

[ Steve Lonmo @ 09.01.2020. 21:42 ] @
Sasvim slučajno je neko, dok su Ristovi bili na vlast u Crnu Goru, upisao u katastru Rista lično kao vlasnika 60-ak nekretnina... I, zamisli, niko nije tu grešku godinama uočio. Ej, koja slučajnost.

Možda je to odgovor na pitanje koji ja nigde ne videh u ovoj višemesečnoj torturi po molebanima, medijima, forumima isl. - Kada i kako je nekadašnja narodna, tj. državna imovina prešla u vlasništvo SPC?
[ Ali Imam @ 10.01.2020. 02:34 ] @
Citat:
Steve Lonmo

Sasvim slučajno je neko, dok su Ristovi bili na vlast u Crnu Goru, upisao u katastru Rista lično kao vlasnika 60-ak nekretnina...

Auu, pa to znači da će Risto postati bekućnik bez gaća.
Opet nije mi jasno kakve to veze ima sa srbstvom?

Risto Radović je Crnogorac, Milo je Crnogorac pa nek se piču, šta briga Srbe što se piču neke veštačke nacije?


[ Zurg @ 10.01.2020. 09:00 ] @
Ti si imam, šta je tebe briga za hrišćansku crkvu?
[ Nedeljko @ 10.01.2020. 10:18 ] @
Milogorci se ovde očigledno pozivaju na silu i NATO kao krunski argument.

Što bi jedan vladika rekao: "kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom".

Samo, ta SPC u Crnoj Gori ima višestruko veću podršku od takozvane CPC i među onima koji se popisuju kao Crnogorci, a sad ima mnogo veću podršku nego pre donošenja ovog neljudskog zakona, koji je usuprotnosti sa međunarodnim pravom.

Od deklarisanih pravoslavnih vernika u Crnoj Gori, u takozvanu CPC idu politički vernici, a u SPC vernici u Boga. Samo, onih koji veruju u Boga ima više od onih koji veruju u Mila i partiju.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 10.01.2020. u 12:49 GMT+1]
[ Steve Lonmo @ 10.01.2020. 15:29 ] @
Mitropolija crnogorska je do 1918. i stvaranja Jugoslavije bila samostalna i autokefalna. U svom sastavu je imala tri eparhije - Cetinjsku, Zahumsko-rašku i Pećku. Imala je svoj Sveti sinod. Tokom istorije je crnogorski narod sam birao svog duhovnog poglavara, nikada mitropolita crnogorskog nije niko postavljao ni iz Beograda, ni iz Carigrada.

Crna Gora je unela, tj. ulaskom u Jugoslaviju ostala bez svoje i države, i crkve i krune. Pošteno je u Jugoslaviji ostala 15-ak godina duže od ostalih republika, nadajući se (uzaludno) da u Srbskom kleročetniku postoji neki, makar mikroskopski, trag ljudskosti i moralnosti.

Ali sada, drugovi četnici, Jugoslavije više nema!

Crna Gora je obnovila svoju državu. Pošteno, demokratski, na referendumu... prag je bio (ako se dobro sećam) 55% glasova, a ne 50.

Potpuno je normalno da sada hoće da obnovi i svoju samostalnu crkvu, koja će da ima svoj sinod. Nikako nije normalno da im se mitropolit postavlja iz strane i očigledno neprijateljski nastrojene države.

Sve pravoslavne crkve su nastajale sa nastankom nezavisnih država. Tako je 1920, sa nastankom Jugoslavije, nastala i SPC. Tadašnji mitropolit Srbije "dobrovoljno" ujedinjenje svih pravoslavnih crkvenih oblasti u Kraljevstvu SHS obrazlaže nužnošću poklapanja granica države i crkve. Službeni "Glasnik" srpske patrijaršije tada piše:

Citat:
... Slično tome postupalo se i kod osnivanja nacionalnih autokefalnih oblasti u svima pravoslavnim državama. Tako su uzdignute katedre na stupanj autokefalne arhiepiskopije u prestonim gradovima Atini za Crkvu u Kraljevini Grčkoj, u Beogradu za Crkvu u Kraljevini Srbiji, na Cetinju za crkvu u Crnoj Gori, u Bukureštu za Rumuniju, u Sofiji za Bugarsku, a u Rusiji dignut je arhijerejski presto druge prestonice u Moskvi na stupanj patrijaršije.

br. 1., g. I, od 14. oktobra 1920. g.


I šta je sad bilo, drugovi kleročetnici? Napisano u službenom glasniku se sada, kada više nema Jugoslavije, ne važi?

Nikoga normalnog bre više ne zanimaju vaše "istine" o Svetom Savi, Svetom Nikolaju, Svetom Justinu, Svetom Draži, Svetom Nediću, Svetom Ljotiću, Svetom popu SPC "Macoli" koji je lično, svojim rukama klao žene i decu...

Zar već 30 godina ne uočavate da od kleročetničke Srbije svako beži što dalje može, ako samo ima bilo kakvu priliku? Pa, eto, i Crnogorci?

Pa hebote, evo vam čak i četnički vojvoda i autor kovanice "bečki konjušari", Bora Čorba otišao da živi u Sloveniju, kod "bečkih konjušara"!

Srba na prostoru bivše Jugoslavije danas ima dva miliona manje nego što ih je bilo pre 30-ak godina, kada su kler i četnici počeli da gmižu iz rupa i "oslobađaju" ih. To je bre najmanje 20 Jasenovaca! Demografski gubitak Srba je najmanje 3-4 miliona ljudi otkad ih vi "branite" i otkrivate im vaše "istine". Za 50 godina ih više neće biti uopšte, ni njih ni države.

Zar ne kapirate da bi po narod, države, "svetinje", crkve, manastire, institucije... bilo bolje da ih vi ne "branite"? Da bi i po vas same bilo bolje da ništa ne dirate?
[ Zurg @ 10.01.2020. 16:14 ] @
Koliko se smanjio broj komunista u proteklih 30ak godina? Ostala je još samo šaka ogorčenih penzionera. Kada oni otputuju pojaviće se novi Pavić koji će napisati Komunistički rečnik.
[ Nedeljko @ 10.01.2020. 16:25 ] @
To da deo građana hoće svoju crkvu je u redu. Ono što nije u redu je

1. da proteruju crkvu koju hoće drugi deo građana i šire versku i nacionalnu mržnju,

2. da koriste naziv druge verske zajednice, kojoj ne pripadfaju. Takozvana Crnogorska pravoslavna crkva nije u skladu sa pravoslavnom teologijom, pa ne može biti pravoslavna verska zajednica. To nema nikakve veze sa svađama na administrativnom nivou kakva su se dešavala kroz istoriju (npr. inaćenje oko priznanja i nepriznanja), već sa neispunjavanjem uslova pravoslavne teologije. Naravno, to ne bi bio problem da u svom nazivu nemaju reč "pravoslavna". Neka se zovu Crnogorska hrišćanska crkva, ne diraju SPC, grade svoje hramove i kupuju svoja imanja od dobrovoljnih priloga članova i u redu je.
[ Steve Lonmo @ 11.01.2020. 15:42 ] @
Znači, svetinje u CG koje su vekovima pripadale narodu i državi su postale vlasništvo SPC 90-ih, dok su vernici branili svetinje po Dubrovniku, Vukovaru itd, i kada su ih popovi uknjižili u katastru, što na svoje lično ime, što na SPC, a sve u skladu s propisi?

Pa dobro, popovi su u pravu kada kažu da im Milo otima kao što su otimali komunisti. Tako je npr. kralj Aleksandar za 12 godina, koliko je vladao, sve u skladu s propisi na svoje lično ime uknjižio razne svetinje - 5 rudnika zlata i još nekoliko uglja isl, hiljade hektara vinograda, lovišta, placeva po Dedinju itd, nebrojeno austrougarskih i ostalih dvoraca, vila, zgrada, kuća, letnjikovaca, plaža po Jadranu... otprilike pola Sokobanje... a onda su mu komunisti oteli sve svetinje, kao što Milo danas otima.
[ Zurg @ 11.01.2020. 15:56 ] @
Jel Milo komunista, ili bi samo Stevi bilo milo da je tako?
[ Ali Imam @ 11.01.2020. 16:27 ] @
Citat:
Zurg

Jel Milo komunista

Videćemo po tome na koju stranu će cevi okrenuti NATO
kad drugovi četnici krenu da oslobadjaju "veštačke nacije" od "komunističkih zabluda".

[ Zurg @ 11.01.2020. 16:43 ] @
Citat:
In 1949, the prospect of further Communist expansion prompted the United States and 11 other Western nations to form the North Atlantic Treaty Organization (NATO).
https://www.history.com/topics...mation-of-nato-and-warsaw-pact


Ništa ne razumem. Cilj NATO patka je borba protiv ekspanzije komunizma. Znači li to da će Milo postati pravi komunista tek kada NATO okrene cevi ka njemu? Otimanje nije dovoljno?
[ Nedeljko @ 11.01.2020. 17:09 ] @
Citat:
Steve Lonmo: Znači, svetinje u CG koje su vekovima pripadale narodu i državi su postale vlasništvo SPC 90-ih, dok su vernici branili svetinje po Dubrovniku, Vukovaru itd, i kada su ih popovi uknjižili u katastru, što na svoje lično ime, što na SPC, a sve u skladu s propisi?

Svetinje u CG su pripadale Mitropoliji cetinjskoj. Onda je ta mitropolija 1920 ušla u sastav SPC svojom slobodnom voljom. Ta mitropolija nikada nije tražila autokefalnost od SPC. Toj mitropoliji su komunisti oduzeli imovinu, koja joj je vraćena 90-tih, pri čemu je sada Milo toj mitropoliji zabranio rad i oduzima joj svu imovinu uprkos tome što je najveći deo verujućeg naroda Crne Gore opredeljen upravo za tu mitropoliju.

Ah, da, u međuvremenu je Milo uveo nešto drugo kao zamenu za tu mitropoliju, a što nema utemeljenje ni u istoriji Crne Gore, ni u pravoslavnoj teologiji.
[ Ali Imam @ 11.01.2020. 17:57 ] @
Pa dobro Nedeljko dokle ćeš da budeš Kalimero?
Vidiš da vas neće u Crnoj Gori?
Zašto vas neće?
Pa eto, neće i tačka.
Srpsko pravoslavlje ne može preći granice Crne Gore jer im se tako može.
Šta ima Crna Gora da traži autokefalnost od vas?
Niste ni vi dobili autokefalnost. Samo ste se samoproglasili.
I Crnogorci su se samoproglasili gazdama na svojoj zemlji.

U Crnoj Gori ste dobili na besplatno korišćenje 100 godina i tome je došao kraj.
Od sada se plaća.
Zašto?
Zato što je Crna Gora kapitalistička država a u kapitalizmu se sve plaća.
U najboljem slučaju možete da tražite neko obeštećenje za održavanje objekata (ako ste održavali iz svog džepa).

Rimokatolička i Islamska crkva imaju medjudržavne ugovore sa Crnom Gorom.
Pa ćete i vi saviti kičmu pred šalter, platiti takse i napraviti ugovor.
Ako vam šta daju.

Ja vam zbog tako bezobraznog ponašanja srpskog pravoslavlja ne bih dao ništa.
Jer ugovori se mogu sklapati samo na pristanak obe strane.
Kapitalizam je znaš, kad nisi obavezan onda ne moram.
Ali je država jača od crkve ma koliko se to vama ne dopadalo.

Ne odredjuješ ti kapitalističkoj državi šta će i kako urediti.
Kapitalistička država unutar svojih granica odredjuje pravila.

Jel ti se ne svidja? Nemoj da ideš tamo.
[ Zurg @ 11.01.2020. 18:32 ] @
Kapitalistička država u kojoj se sprovodi nacionalizacija... veoma zanimljivo. Mislim da si sa ovim "kapitalistička" duboko razočarao druga Lonmoa. Da li se to naslućuje razdor među EMZ komunistima?
[ dejanet @ 11.01.2020. 19:05 ] @
Nebojsa Medojevic (opozionar iz CG) pocinje svoj intervju sa:

"Mi smo zemlja koja do danas nije osudila komunisticke zlocine. A setite se da su crnogorski udbasi 1945. godine od 200 svestenika u Crnoj Gori ubili 183 sa mitropolitom Joanikijem."
[ Nedeljko @ 11.01.2020. 19:07 ] @
@Ali Imam

Ko u CG neće SPC i njenu mitropoliju? Milo? Dobro, on neće i niko ga ne tera, ali narod u CG hoće SPC i njenu mitropoliju takve kakve jesu. Možda im se nešto i ne sviđa kod SPC i njene mitropolije, ali između toga i nekanonske CPC biraju SPC i njenu mitropoliju. Ima pristalica nekanonske CPC i to je u redu, ali SPC i njena mitropolija u CG imaju mnogo više pristalica.

Odakle Milu pravo da svojim građanima koji žele SPC i njenu mitropoliju, zabrani SPC i njenu mitropoliju? Najveći deo građana između svih tamošnjih verskih zajednica takvih kakve jesu, uključujući ti u nekanonsku CPC, bira SPC i njenu mitropoliju, ali Milo ne poštuje njihovo pravo na takav izbor.

Drugim rečima, Milo guši verske slobode svojih građana.

Da, Rimokatolička crkva i Islamska zajednica imaju ugovore sa CG. Zašto ih SPC i njena mitropolija nemaju? Da li je zaista problem bio u odbijanju predstavnika SPC i njene mitropolije da se sagnu na šalteru? Ne. Jednostavno, Milo takav ugovor ne želi.

Ima li Milo pravo na to? Rekao bih da ne. Poštovanje verskih sloboda svojih građana dođe kao međunarodna obaveza koja ide sa članstvom u nekim organizacijama, kao što su UN, čiji je CG član. Pravno je tako, a moralno pravo na gušenje verskih sloboda naravno da nema niko.
[ Ali Imam @ 11.01.2020. 19:51 ] @
Citat:
Nedeljko

Milo takav ugovor ne želi.

Dobro, i?

Probaj u USA da registruješ islamsku terorističku organizaciju
pa ćeš se u roku od odmah naći na Guantanamo Bay plaži
sa dva djuleta oko nogu, bez sudjenja bez advokata, bez ikakvih prava.
A demokratija? Ko te pita - komšija te odcinkario da si islamista
i zna se -> ideš u okove.

Zašto Crna Gora povezuje srpsko pravoslavlje sa terorizmom to neka se prvoslavlje upita.

Ti bi hteo da u Crnu Goru udješ kao u kafanu i da izdiktiraš kakva verska prava hoćeš.
Ne ide to tako.
Nego možeš da dobiješ samo ona prava kako je država propisala.
Ako ti je to malo ne idi tamo.

Na odredjuju popovi prava i slobode nego država zakonima.
Pa zato se kandiduj za poslanika (ako ispunjavaš uslove koje je propisala država)
i onda menjaj zakone po volji.

U medjuvremenu, kao gest dobre volje, preporučujem srpskom pravoslavlju
da klekne pred Mila i sagne glavu moleći za zakone.
Molitva je u duhu pravoslavlja pa izvolte.



[ Zurg @ 11.01.2020. 20:11 ] @
Probaj da u USA nacionalizuješ džamije, sinagoge, crkve... Ako je SPC teroristička organizacija onda većinsko stanovništvo u CG čine teroristi. Da li ti znaš uopšte šta porediš i šta pričaš?
[ Ali Imam @ 11.01.2020. 21:37 ] @
Citat:
Zurg

Ako je SPC teroristička organizacija onda većinsko stanovništvo u CG čine teroristi.

Ja ti ne mogu reći kakva je SPC organizacija jer ne participiram.
Ono što je sigurno to je da Crnogorci doživljavaju SPC kao neprijateljsku.
Nemoj mene da kriviš zbog toga. Samo konstatujem činjenice.
Pogotovo nemoj teraš Milu da zavoli popove, biće kotraproduktivno.

Da nije tako kako sam napisao onda većinsko stanovništvo ne bi dovelo Milu na vlast
i ne bi imao zakon Crne Gore koji garantuje verske slobode.
Zar ne?

Da rekapituiram:
Crnogorci hoće verske slobode --> Crnogorci na izborima (demokratski) dovedu Milu na vlast --> Milo donese zakon o verskim slobodama --> verske organizacije poštuju zakone Crne Gore.
Kome se zakon ne dopada stavlja katanac i odlazi u Iran.
Sažeto: Kapitalizam na delu seliš se gde je veći profit.


[ Nedeljko @ 11.01.2020. 21:40 ] @
U SAD je SPC registrovana bez ikakvih problema, ne tretira se kao teroristička organizacija i niko nije u okovima.

CG ima određene međunarodne obaveze i ne može da nalupava zakone kakve hoće, već u okvirima međunarodnog prava.

Vidiš, ja se ne sećam kad sam poslednji put bio u Crnoj Gori. Mislim da je bilo 2004. Ali, šta će tamošnje većinsko stanovništvo? Je li ni ono ne treba da "ide u CG"? Pa, da. Treba ga proterati! Kako se toga nisam setio? Lepo, ostanu samo oni koji su po Milovoj volji. Od 620,000 ode jedno 420,000, ostane 200,000, od čega bi najveći broj činili muslimani, pa rimokatolici i ateisti, a bilo bi i pristalica nekanosnke CPC verzije 1993 i nekanonske CPC verzije 2018 (već su imali raskol).

P. S. Kad Milo kaže da Crnogorci doživljavaju SPC kao neprijateljsku, onda mora da je tako, bez obzira što slabo ko ide u CPCv1993 i CPCv2018. Ah, da, Milo je veliki demokrata i moguće je regularno ga smeniti glasanjem.
[ Zurg @ 11.01.2020. 21:44 ] @
@Imam
Ko je protestvovao na ulicama protiv ovog zakona u CG? Fašisti su imali zanimljiv odnos prema manjini. Mislio sam da si ti komunista, izgleda da sam pogrešio.
[ Nedeljko @ 11.01.2020. 21:57 ] @
Koliko je mandata Milo na čelu CG? Vrlo demokratski.
[ Ali Imam @ 11.01.2020. 22:17 ] @
Ne znam ko je protestvovao ali znam da je Zakon dobio većinu u parlamentu.
Za usvajanje zakona je glasalo 45 poslanika od 81 koliko broji crnogorska skupština.
Što znači da je više od 55% punoletnih gradjana Crne Gore stalo iza ovog zakona
i sada Zakon mora da se poštuje.

Postoje zakonske procedure za promenu Zakona pa izvolte.

A ne znam šta radi taj vaš prezident Vučić da se smire tenzije?
Do sada je morao kleći na kolena pred Milo ljubiti mu stope i pognute glave moliti za oproštaj.


[ Nedeljko @ 11.01.2020. 23:13 ] @
Da je Đordano Bruno poštovao tadašnje zakone u jurisdikciji koja ga je spalila na lomači, ti sada ne bi mogao ovo da pišeš.
[ Nedeljko @ 11.01.2020. 23:18 ] @
Nisam siguran da 55% građana CG podržava ovaj zakon, ali ako pretpostavimo da je tako, ima li pravo većina da ugrožava manjinu? Da li su Hitler i Pavelić, koji su uživali podršku većine, imali pravo na takvu politiku?
[ mjanjic @ 12.01.2020. 22:22 ] @
A da li se imovina verskih organizacija u Crnoj Gori pre 2018. godine vodila na državu? Da budemo konkretniji, da li su se manastiri i crkve eparhije crnogorsko-primorske vodile kao vlasništvo kraljevine Crne Gore? Ili su bili vlasništvo eparhije, a država možda bila vlasnik same eparhije?

Jer, upravo je oko toga spor u ovom "zakonu", da se vrati pod ingerenciju države ono što je bilo do 1918. godine.
[ Steve Lonmo @ 12.01.2020. 23:13 ] @
Lepo, jednostavno, jasno, objektivno, staloženo (ko može hladne glave pročitati i ko ima minimum mentalnih kapaciteta).

(Za one skromnijih mentalnih mogućnosti, preporučujem drugačije štivo, npr. Rukometaši Crne Gore obukli dresove zelene boje i pobedili reprezentaciju Srbije - Fašizam, promovisanje ustaške ideologije, država je i definitivno umrla)


Kome smeta crnogorski zakon o verskim zajednicama

Srpska pravoslavna crkva kao pravno lice, ima regulisan status u Srbiji na osnovu Zakona o verskim zajednicama iz 2006. godine, po kom je ova crkva, kao i druge, morala da se upiše u nadležni registar koji danas vodi Ministarstvo pravde RS.

Piše: Vlatko Sekulović 11. januara 2020.


Ovim zakonom, član 11, stav 1 priznaje se SPC kontinuitet sa pravnim subjektivitetom stečenim na osnovu Načertanija o duhovnoj vlasti (Odluka Narodne Skupštine Knjaževstva Srbskog od 21. maja 1836. godine) i Zakona o Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi („Službene novine Kraljevine Jugoslavije“, broj 269/1929).

Druge verske zajednice i crkve su priznate po osnovu drugih zakona što iz perioda kraljevine, što iz perioda socijalizma uključujući i Zakon o pravnom položaju verskih zajednica iz 1977. godine.

Dakle, u slučaju SPC država Srbija se pozvala na svoj zakon iz predjugoslovenskog perioda kao i na zakon donet za vreme diktature Kralja Aleksandra.

Međutim, predmetni zakon iz 1929. godine je u članu 2, stav 1, propisao da SPC slobodno raspolaže svojom imovinom, ali pod vrhovnim nadzorom države, a stavom 3 istog člana određeno je da država vrši kontrolu rashoda i prihoda SPC. Posebno se ističe, u odnosu između crkve i države, odredba člana 8 ovog zakona koji je propisao: „Izbor Patrijarha i Eparhijskih Arhijereja potvrđuje Kralj Ukazom, na predlog Ministra pravde, stavljen u saglasnosti sa Predsednikom Ministarskog Saveta.“

Pošto u zakonu iz 2006. godine ne postoje odredbe koje isključuju primenu zakona iz 1929. godine koji reguliše istu materiju, šta više poziva se na pravni kontinuitet, postavlja se pitanje da li predmetne odredbe zakona iz 1929. godine važe ili ne važe?

Odnosno da li SPC slobodno raspolaže svojom imovinom, da li država ima pravo da kontroliše prihode i rashode SPC i da li će, ako kojim slučajem Srbija ponovo postane monarhija, to značiti da Patrijarha i Arhijereje potvrđuje Kralj?

Diskriminatorna primena zakona u korist verskih zajednica očitava se u činjenici da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama donet pet godina pre donošenja opšteg Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, što ukazuje na povlašćeni, protivustavni, položaj jedne kategorije lica u odnosu na druge.

Međutim, privilegije koje uživaju verske zajednice u Srbiji, a na teret svih poreskih obveznika ogledaju se i u odredbama o primeni olakšica od poreskih obaveza i državnoj pomoći koju dobijaju sveštenici.

Tako npr. na osnovu Uredbe o uplati doprinosa za penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje za sveštenike i verske službenike ove troškove snosi budžet Republike Srbije.

Drugim rečima svi građani i građanke Srbije plaćaju socijalno osiguranje i za sveštenike, bez obzira što ovi ubiraju neoporezovane prihode.

Graditeljstvo je takođe zanimljiva oblast sa stanovišta odnosa crkve i države u Srbiji.

Tako je u skladu sa članom 32, stav 3, Zakona o crkvama i verskim zajednicama, lokalna samouprava imala u vidu potrebe crkve kada je planskim i drugim aktima prenela u svojinu SPC plac u bloku 32 na Novom Beogradu za potrebe izgradnje Hrama Svetog Dimitrija.

Ipak, danas je na tom zemljištu nikao veliki stambeno-poslovni kompleks koji se nikako ne može smatrati verskim objektom.

U tom smislu, bi država Srbija morala da traži predmetno zemljište natrag od SPC jer joj je predmetno zemljište dodeljeno za verski objekat (hram, parohijski dom, školu, bolnicu, itd.) a ne za stambeno-poslovni objekat.

U Crnoj Gori je nedavno donet Zakon o slobodi vjeroispovesti koji sadrži odredbe koje imaju zajedničku pravnu logiku, pa čak i formulacije, sa važećim zakonom u Srbiji koji reguliše ovu materiju.

Tako se i ovaj zakon poziva na Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica iz 1977. godine.

Odredbe o poreskim olakšicama i doprinosima za socijalno osiguranje su veoma slične, ali crnogorski zakon, za razliku od srpskog, izričito propisuje da su verske zajednice dužne da plaćaju poreze i doprinose.

U poređenju sa Italijom, gde Ministarstvo unutrašnjih poslova preko posebne Direkcije za upravljanje fondom kultnih zgrada Italijanske Republike upravlja sa preko 2000 sakralnih objekata, a Katolička crkva je obavezna da plaća poreze odnosno da doprinosi javnoj potrošnji i država ne subvencioniše sveštenike sredstvima poreskih obveznika, jasno je da verske zajednice u Srbiji i Crnoj Gori uživaju veći spektar mogućih privilegija nego u Italiji.

Ipak u srpskoj javnosti nikakvu reakciju nije svojevremeno izazvalo donošenje zakona kojima su utvrđivane privilegije u korist SPC, ali zato je umalo spaljena zastava Crne Gore u Beogradu, jer je ova država donela zakon kojim uređuje ovu oblast u odnosu na prethodno doneti zakon iz 1977. godine.

Osnovno sporenje su izazvale odredbe članova 61 i 62 predmetnog zakona.

Članom 61 je priznat kontinuitet verskih zajednica i crkava u odnosu na 1977. godinu i regulisan njihov upis u evidenciju, a ne u registar kao u Srbiji, što nema nikakav konstitutivni značaj sa pravnog stanovišta.

Član 62 predmetnog zakona je u pravnoj logici isto što i član 11, stav 1 srpskog zakona, odnosno određivanje pravnog stanja u odnosu na predjugoslovenski period.

U tom smislu je i regulisano pitanje svojine nad objektima iz predjugoslovenskog perioda, a koji mogu postati državna imovina.

Verski objekti sagrađeni pre 1. decembra 1918. godine, prema slovu gorenavedenog crnogorskog zakona, postaju svojina države Crne Gore, pod uslovom da sadašnji titular ne može da dokaže pravo svojine, odnosno način sticanja, a pribavljeni su iz javnih prihoda, zajedničkim ulaganjem građana ili je predmetni objekat bio u državnoj svojini.

Drugim rečima, sadašnji korisnici verskih objekata izgrađenih pre 1. decembra 1918. godine ostaju i nosioci prava svojine ako dokažu da im je npr. poklonjen određeni objekat.

Ako se imaju u vidu predmetne odredbe navedenog zakona, opravdano se može pretpostaviti da će u sudskom postupku sadašnji upisani titulari, verske zajednice, biti u stanju da dokažu osnov sticanja prava svojine u većini slučajeva na koje će se primeniti ovaj zakon.

Saborni hram Hristovog Vaznesenja u Podgorici, inače najveći sakralni objekat u Crnoj Gori, izgrađen je u periodu od 1993. do 2013. godine.

Prema odredbama Zakona o slobodi vjeroispovesti, ova crkva je potpuno izuzeta iz primene predmetnog akta, u smislu utvrđivanja države kao titulara prava svojine nad ovim objektom, odnosno nesporno ostaje u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve.

U periodu od 1. decembra 1918. godine do danas izgrađeno je u Crnoj Gori na stotine crkava i hramova između ostalih i Hram Svetog Velikomučenika Georgija u Pljevljima, Hram Svetog Stevana Mirotočivog u Beranama, Saborni hram Jovana Vladimira u Baru, Saborni Hram Hristovog roždestva u Mojkovcu (ovi objekti, između ostalih, su izgrađeni tokom perioda vladavine DPS-a i Đukanovića), te su izuzeti iz primene ovog zakona i ostaju nedvosmisleno u svojini sada upisanog titulara Srpske pravoslavne crkve.

Pritom, za one sakralne objekte koji nisu izuzeti iz primene i gde verska zajednica nema dokaz o sticanju, te će jednog dana preći u svojinu države nakon sprovedenog sudskog postupka, nije predviđena promena korisnika niti promena namene i ostaće verski objekti, dakle nema pretvaranja crkava npr. u muzeje, poput Aja/Svete Sofije u Istanbulu.

Dakle, primena predmetnog crnogorskog zakona je veoma ograničena, sudski uređena, i nema otimanja kako su to radili srpski nacionalisti, poput Miloševića i Šešelja, kada su Zakonom o sredstvima u svojini Republike Srbije, sredinom devedesetih godina prošlog veka, preko noći oduzeli pravo svojine nad nepokretnostima opštinama, gradovima i pokrajinama i preneli na Republiku Srbiju, samo zato što su izgubili vlast na lokalnom nivou.

Imajući u vidu privilegovan položaj koji verske zajednice imaju kako u Srbiji, tako i u Crnoj Gori, i da to ne smeta poreskim obveznicima, postavlja se pitanje zbog čega je došlo do tako oštre reakcije srpskih nacionalista, posebno onih u opoziciji, na crnogorski zakon kojim se uređuje položaj crkava i verskih zajednica?

U srpskom zakonu, u članu 11, stav 2 stoji deklarativna odredba „Srpska Pravoslavna Crkva ima izuzetnu istorijsku, državotvornu i civilizacijsku ulogu u oblikovanju, očuvanju i razvijanju identiteta srpskog naroda.“

Ovakvu posebnu ulogu koju ima SPC u Srbiji, srpski nacionalisti interpretiraju na sebi svojstven način, te žele da ova ima istu takvu ulogu i van granica Srbije, npr. u Crnoj Gori. Svako podređivanje SPC vlasti druge države, srpski nacionalisti doživljavaju kao napad na identitet srpskog naroda.

Pravi razlog napada srpskih nacionalista na crnogorski zakon koji uređuje slobodu veroispovesti je da osvoje monopol nad definisanjem identiteta srpskog ali i drugih naroda, dokazujući po sopstvenom nahođenju koji narodi postoje, a koji ne.

Oni žele isključivo pravo nad utvrđivanjem granica, suvereniteta i politike svoje i tuđih država, stvarajući sukobe i tenzije tamo gde za to objektivnih razloga nema, sa osnovnom tezom o navodnoj ugroženosti Srba i njihovom večnom ulogom žrtve kako bi opravdali nasilje prema drugim narodima.

Ipak, osnovni rezultat ove nacionalističke histerije, koja je pokazala da joj je osnovni cilj u suštini promena vlasti u Crnoj Gori, pa i u Srbiji, a sve radi uspostavljanja društvenog poretka prema pravoslavnim pravilima, neće biti boljitak za građanke i građane Srbije, već podsticaj za dodatno iseljavanje u one zemlje u kojima je uloga crkve i verskih zajednica jasno određena, poput Italije ili Nemačke.
[ Ali Imam @ 13.01.2020. 00:14 ] @
U vezi tog članka objavljenog u "danas":
Citat:
Međutim, predmetni zakon iz 1929. godine je u članu 2, stav 1, propisao da SPC slobodno raspolaže svojom imovinom, ali pod vrhovnim nadzorom države, a stavom 3 istog člana određeno je da država vrši kontrolu rashoda i prihoda SPC.
...
Pošto u zakonu iz 2006. godine ne postoje odredbe koje isključuju primenu zakona iz 1929. godine koji reguliše istu materiju, šta više poziva se na pravni kontinuitet, postavlja se pitanje da li predmetne odredbe zakona iz 1929. godine važe ili ne važe?

Prema sada važećem Zakonu u Srbiji
Citat:
Član 26

Crkve i verske zajednice samostalno upravljaju svojom imovinom i novčanim sredstvima, u skladu sa sopstvenim autonomnim propisima.

Pa crkve samostalno upravljaju svojom imovinom i novčanim sredstvima.
Prema važećem Zakonu državna kontrola se isključuje.
Očigledno da su srpski dedovi bili pametniji od unučadi
jer su bili uredili da država kontroliše novčane tokove crkve.
Normalno je da država kontroliše crkvu a po današnjem Zakonu crkva je odredjena kao "pravno lice"
pa ako država ne kontroliše finansijske tokove crkve onda su ostala "pravna lica" Srbije diskriminisana u odnosu na crkvu.

Nadarenost u glupostima se ogleda i u članovima koji stavljaju crkvu ispred države:
Citat:
Autonomija crkava i verskih zajednica

Član 6

Crkve i verske zajednice su nezavisne od države i jednake pred zakonom.

Citat:
Autonomna regulativa crkava i verskih zajednica

Član 7

Država ne može ometati primenu autonomnih propisa crkava i verskih zajednica.

Malo mi je kontradiktorno da "Crkve i verske zajednice su nezavisne od države"
i istovremeno "jednake pred zakonom" jer ako su nezavisne od države onda su nezavisne i od zakona.
Kako su onda jednake pred nečim čega nema?

Mora da se srpski (pra)dedovi okreću u grobu stideći se za šta su izginuli.


[ dejanet @ 13.01.2020. 06:48 ] @
^ i ^^ Dobro, sada ste aterilali na BMW-ove popova, sto je ok, ali nema mnogo veze sa pro-ustaskim zakonom u CG.
[ Nedeljko @ 13.01.2020. 08:50 ] @
@Steve Lonmo

Imaš li tio neki link na taj vaš zakon, pošto ja u nacrtu Zakona o slobodi veroispovesti nigde ne nalazim član 62?
[ Java Beograd @ 13.01.2020. 08:59 ] @
Citat:
Steve Lonmo:... stvarajući sukobe i tenzije tamo gde za to objektivnih razloga nema, sa osnovnom tezom o navodnoj ugroženosti Srba ...

Kako objašnjavaš položaj nacionalne manjine sa oko 30% ukupne populacije koja nema ni jedno jedino mesto u državnoj upravi?