[ bordzija @ 02.02.2020. 18:22 ] @
Ima se stari Elin frižider kombinovani sa jednim motorom, ledi zadnja strana tj zid u frižideru. Star je 20 godina radi kako tako. Sećam se pre 20 godina kada su se novi prodavali, drugar je uzeo isti i žalio se tu i tamo na rad a odgovor majstora je bio jednostavan, ne može da valja ako ima samo jedan motor.

Kod ovog našeg problem su vrata koja su se veremenom iskrivila tj donja šarka je upala u vrata i iskrivila se na dole. Vrata su šurela i frižider je ledio sa zadnje strane unutra.
Preštelovao sam vrata, dole dodao coklu od hrastovine da šarka ne pada više, podigao gornju šarku tj u desno i sada vrata potpuno dihtuju. Izmerio sam unutrašnju temperaturu i bila je 10 stepeni, podigao na termostatu sa 5 na 6 i izmerio 5 stepeni u frižideru što je po meni sasvim ok za hranu?

E sad pitanje, zašto frižider ledi na zadnjoj strani tj zadnjem zidu sa unutrašnje strane? Tako ledi već 20 godina.
[ bordzija @ 03.02.2020. 21:46 ] @
Sad sam se malo igrao sa njime i čitao po ovom forumu šta kako. Povećao sam termostat na 6 i led se pojačao a frižider drži na 0 stepeni (toliko pokazuje termostat koji sam stavio u njega. Spustio sam podešavanje na 5 i sada je 5 stepeni u frižideru, retko se pali i led gotovo da je nestao. Prosto mi neverovatno da je ovako sve prosto i da zavisi samo od podešavanja. Uvek sam mislio da frižider jednostavno sa povećavanjem i smanjivanjem samo povećava i smanjuje temperaturu kad ono ledi ko blesav zidove. Temperatura u kuhinje je 21 stepen c.

Moj prastari gorenje koji maltene nema ni ona vratanca na frizu nikada nije ledio sa zadnje strane. Jeste posle nekog vremena količina leda u prostoru za friz zahteva isključivanje i njegovo otapanje. Jeste stavio sam vratanca od kartona i ne ledi uopšte tj nema snega. Jeste lenj sam, imam parče foreksa koje čeka da se samo iseče i sa šarkama montira umesto nepostojećih koja su davno slomljena i bačena.

Izgleda da su dosta pipavi ovi dvokomorni sa jednim motorom.

I još kada im guma šurka tamo vamo, milina :)


Pitanje: Jel ok temperatura od 5 stepeni u frižideru ili treba npr 7 koliko je na samsungu novije generacije po difoltu kada se resetuje tj nestane struje?
[ gilopile @ 03.02.2020. 21:51 ] @
5 stepeni C puna kapa, moze i 7, nikakva je to razlika.
Sto vise leda se nahvata, temperatura je sve visa. Kad se redovno otapaju ti matori frizideri, lepo i hlade i manje struje trose/manje pale kompresor, sto je logicno.
[ bordzija @ 03.02.2020. 22:16 ] @
Ma ovaj ledi zadnji ceo zid frižidera. Kako sam smanjio na 5 evo ne pali se uopšte, led se otopio valjalo bi ga oprati al me mrzi sve da vadim gomila rane. Po po

Sada testiram da vidim koliko je u zamrzivaču, ipak je jedan motor a dve komore. Valjda je i to ok.

Čim bude prognoza -5 ima da sve povadim i izbacim na terasu a frižider otopim i dobro oribam.

Edit: dubinac drži na -16 što je perfektno, mislim da sam sa štelovanjem vrata i temperature rešio sve probleme. O smanjenom raćunu za struju neću ni da pričam, ovako ne non stop drndao.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 04.02.2020. u 00:07 GMT+1]
[ gilopile @ 04.02.2020. 06:52 ] @
Pa i to sto ledi zadji deo je sasvim normalno u nekim granicama, jer se tu nalazi radijator.
Mora da se ledi kada se friz otvara, ulazi topao vazduh, kondenzira se i zaledi.
Sto bolje vrata dihtuju, manje ce i da ledi.
Ali ako si nasao dobro podesavanje, ima ok temperaturu i ne ledi mnogo, to je to.
[ bordzija @ 04.02.2020. 08:22 ] @
Ma nema ništa od ovog frižidera pogledam danas, pokazuje 10 stepeni u frižideru. Pomerim malo termostat preko 5 i krene kompresor da radi i radi i radi i radi nikad kraja. Temperatura jedva 9. Treba mu sto godina da nabije tih nekih 5 stepeni i onda još sto godina da se opet upali dok ne bude 9. Dubinsko je druga priča, tu nabije minus beskonačno i onda je elastično po pitanju vremena koliko drži.

Jeste da je frižider pun hrane ali se ne otvara, barem dok ga ja testiram. Evo radi sat vremena temperatura ne mrda, zadnja strana ledi.
[ gilopile @ 04.02.2020. 08:44 ] @
Izemliga, a jel guma na vratima dobro dihtuje?

Ubaci neku baterijsku jaku lampu, zatvori i vidi po noci da li i koliko, gde izbija svetlost na vratima.
Proveri i gde je pricvrscen termostat. Hoce da se pomeri sa mesta gde najvise hladi i onda je tesko nastelovati. Ili ledi, ili ne hladi. Ako kompresor radi sat vremena, on mora da nabije dobru temperaturu, mislim sto manju. A ako ne gasi, termostat nije tacan ili nije na poziciji gde treba da bude ili je jednostavno degradirao.

Pa i 9 je sasvim OK za frizider. Nisam moj merio, ali ne verujem ni da je ispod toga. Znam kada stavim vodu napolje i kada je temperatura nekih 6,7C, ne mogu lepo da je pijem, a iz frizidera laganini :D

Namirnice su ionako kvarljive, a sad da li ih cuvas na 7 ili 9, isti djavo. Nece ih spasiti tih 2 stepena kako god da okrenes.

Ne znam kolika temperatura uopste i treba da je u frizideru, a tu nesto palamudim :D
Onako odoka mislim da je sve od 5 do 10 prihvatljivo.
[ bordzija @ 04.02.2020. 08:57 ] @
Pa sad, dihtuje dosta dobro sobzirom da je star 20 godina i da se neko godinama kešao na vrata dok je gledao šta da jede. Ovo je moja pretpostavka pošto je donja šarka utonula u vrata pa je to popravljano. Keder je kao nov ali donja strana ne leži kako treba usled nemam pojma čega. Tu ne vidim neku mogućnost štelovanja, iskrivljena su jednostavno. Probaću da ih napnem o nogu pa ispravim. Bojim se da se ne raspadnu skroz i pretvore u prah
[ gilopile @ 04.02.2020. 09:04 ] @
Samo ti njega sto bolje zatvori da ima sto manje lufta, stavi ga na dvicu i vidi kako se ponasa. Ako je temperatura negde do 10C i lepo gasi/pali kako treba, ostavi tako.

A to za kesanje na vrata istina ziva. I ja znam da se obesim pola sata i gledam sta da pojedem :D Gledam unutra kao da cu ne znam ni ja sta da nadjem :D :D
Sto prazniji frizider, vreme kesanja je duze...interesantno :)
Stavi hoklicu pored friza i nece da se kesaju :)
[ bordzija @ 04.02.2020. 09:08 ] @
Pa da i onda je sve "mokro" sa 10 stepeni zašta se uhvatiš u frižideru naročito sve što je u papiru. Vrlo brzo propada hrana i to nit je zdravo nit je ekonomično. 10 stepeni je previše a opet, radi satima da bi spustio 10 stepeni koliko je izvan frižidera. Koliko sam razumeo ženu ni nov nije radio ništa bolje.
[ gilopile @ 04.02.2020. 09:12 ] @
Mozda je previse, stvarno ne znam.
Al gde onda ide ta hladnoca kada ledja lede? Mora da izlazi negde i ulazi topao vazduh, nema druge.
Ne mogu tek tako da lede ako vrata dobro dihtuju. Nema ni kondenza i nema sta ni da ledi toliko.
[ bordzija @ 04.02.2020. 15:34 ] @
Ma jedva ladi treba mu sto godina da odradi 5 stepeni. Čovek bi rekao pred smrt a on tako 20 godina 😂 ždere struju.
[ gilopile @ 04.02.2020. 15:45 ] @
Trebalo bi mozda onda da se dopuni freonom.
[ bordzija @ 04.02.2020. 15:56 ] @
Trebalo bi možda da ga pustim niz savu, takav je od prvog dana. Nema tu pomoći.
[ bordzija @ 05.02.2020. 00:45 ] @
E konačno sam ga skroz provalio, radi satima dok ne spusti sa 10 stepeni na 5 i onda ne radi opet jedno sat vremena dok ne skoči temp na 10 stepeni i tako u krug. Rekao bih da ga gasi neka zaštita motora? I da tako gilja sve ove godine? Neverovatno mi je koliko dugo mu treba da nabije 5 stepeni. Poluproizvod.
[ gilopile @ 05.02.2020. 00:48 ] @
Aman, taj friz je ok, samo ga treba osposobiti da radi :)
Pusti ga kroz Dunav Tisa Dunav nizvodno i uhvaticu ga. Samo reci kada ces da ga otisnes da znam kada da ocekujem:D
[ bordzija @ 17.02.2020. 08:36 ] @
Juče sam ga odledio i komplet oribačio. Shvatio sam da ima onaj sistem no frost ili kako već, u dnu ima odvod na leđima frižidera a iza na motoru stoji plastična čontara u koju se sliva kondenzat iz frižidera. Pošto se tu slije voda, motor koji radi toplotom to sve ispari. Malo je duže trajalo pranje jer sam usput lepio superlepkom tu i tamo naprsle police i poklopce. Sad je kao nov.

Nisam bio zadovoljan jer mu je trebalo ceo dan da radi kako bi opran frižider sa 22° spustio na 5-8°
Opet sam ga izvukao i oribačio isparivač sa zadnje strane. Sad mi se čini da radi mrvu bolje ali opet su to neartikulisani ciklusi rada motora od po 2-3 sata pa pauza sat dva. Temperaturu drži od 5-10°

Po svemu sudeći mislim da je tako radio i kada je bio potpuno mov, poluproizvod.

Sedoh da izračunam potrošnju električne energije i nađoh ga na 500-600 dinara mesečno.
Kad crkne menja se za nešto bolje polovno.


Evo jutros sam u 7 napravio kafu i uzeo mleko iz frižidera, sada je 10 sati i on još zuji bez prestanka :-)
[ test1234 @ 17.02.2020. 10:30 ] @
Pusti ga 2-3 dana da se stabilizuje, ako i posle toga bude ledio, ili je oslabio kompresor ili fali gasa... Termostat koliko vidim isključuje, friz ne ide u minus.
[ ademare @ 17.02.2020. 11:18 ] @
I meni ovo lici na problem nedostatka gasa . Posebno ako nikada nije dopunjavan .

Ja sam imao slicne probleme sa nekim jos starijim Gorenjem , koji je davno otisao na reciklazu . Prvo menjan termostat bez rezultata . Posle dopunjen i radio do kontejnerisanja dobro .
[ bordzija @ 17.02.2020. 12:52 ] @
Još nisam čuo da se frižider ili bilo šta od rashladnih sistema dopunjava gasom ako je ispravan. Ako nije ispravan i gubi freon onda je za đubre. Ako ovako isto radi 20 godina onda je poluproizvod.

Zuji 4-5 sati i onda odmara 2.
[ bakara @ 17.02.2020. 13:49 ] @
Citat:
bordzija:
Shvatio sam da ima onaj sistem no frost ili kako već, u dnu ima odvod na leđima frižidera a iza na motoru stoji plastična čontara u koju se sliva kondenzat iz frižidera.

Nije to no frost koliko vidim, vec samootapajuci.

No frost (sam naziv govori) nema leda pa nema ni potrebe za tim kanalom za odvod.

Boljka samootapajucih frizidera, pogotovo jeftinih modela je sto sto im je ceo kondenzer ukopan u zadnju stranu frizidera u izolaciju i stalno je mokar, a posto su to obicno najjeftiniji modeli kondenzer nije pravljen od bakra koji je skup, vec od jeftine legure metala koja postaje porozna posle nekog vremena pa pocinje da gubi gas i tu nema nekog leka, jer to da bi se zamenilo treba da razvalis unutrasnjost frizidera a to posle nece ni na sta da lici.

to su frizideri napravljeni da traju 5,6,7 godina, ali ti i onako mislis da je to sve isto
[ test1234 @ 17.02.2020. 15:19 ] @
Ili da se jednostavno namontira nov condezator na zadnji zid, lepo celom površinom pa da ladi za sve pare.
[ bakara @ 17.02.2020. 17:52 ] @
Imam i jedan takav, ali to je vec budzevina.

Mnogo bolje je kada birate frizider kupiti no frost.
[ bordzija @ 17.02.2020. 18:52 ] @
Pa brate ovo je staro 20 godina isto je ovako radio i kada je bio nov - hladi ali... Nije to to! Sećam se kada je bio nov kod drugara. Rekoh da možda ima neka fora. Za ove samootapajuće znam da su imali crveni čep na toj rupi ali ga nešto ne nalazim.
Ne isplati mi se čak ni da ga dopunjavam, na KP ima kombinovanih frižidera sa garancijom 6 meseci za 100-150 evra! Simens, bosh, miele i slične krš marke.
Smešno je što na nalepnici pored rupe piše da treba povremeno džarati :D

Ma nek radi ovako kako radi dok ne crkne, onda ću da ga prepravim u čamac i pravac na dunav pecanje!