[ atikus @ 26.02.2020. 20:35 ] @
Pozdrav svima.


Imam problem sa Gorenje side by side friziderom koji pokusavam da dovedem u red a koji mi je poklonjen na koriscenje od strane prijatelja koji je u inostranstvu.


U pitanju je Gorenje NRS85728BLK, dobio sam ga sa dijagnozom neispravnog invereter kompresora koji je trebalo zameniti. Nov kompresor sam uspeo da nadjem i stavio ga prosto na mesto starog, iako je novi dosao uz elektroniku koju nisam iskoristio, ostala je u rezervi.


Frizider po ukljucivanju u struju uredno pocinje da radi, izuzetno brzo dostigne zadatu temperaturu i onda stane (mereno digitalnim termometrom unutar komora, tacno do u stepen) i iza toga sledi problem, a radi se o tome da odbija da ukljuci ponovo kompresor radi odrzavanja temperature, u stvari ukljuci ali tek nakon nekih 6 do 7 sati od poslednjeg gasenja, dok temperatura ne ode do oko +10 stepeni u zamrzivackom delu. Potom se ciklus opet ponavlja, i jasno je da je u ovakvom stanju je frizider neupotrebljiv.

Nekoliko majstora, cak i jedan iz ovlascenog servisa, su dolazili, mereni su naponi na upravljackoj ploci i termalnoj sondi i uporedjivani sa fabricki propisanim vrednostima i ustanovljeno je da je sve ispravno.


Kao predlog, data mi je mogucnost mi je da razmislim o nabavci nove elektronike (pretpostavka da je ostecen softver u eprom memoriji), jos jedno ogromno ulaganje koje bi doduse imalo rezona jer bi tada dosadasnje ulaganje u frizider postalo blisko ceni polovnih side by side frizidera na trzistu, s tim sto je ovaj prakticno nov i izuzetno ocuvan. Drugi argument je da ne vidim razlog da ne nastavim da trazim resenje dalje posle vec znacajog ulaganja u motor jer u ovakvom stanju sigurno ne mogu da ga prodam za ulozen novac.

Ono sto mogu da uocim je da na displeju frizidera postoji animacija da kompresor radi ili treba da se ukljuci ("progress bar" koji se puni i pulsira na ekranu) sto bi mozda znacilo da mozda elektronika daje signal za ponovan start motora ali ovaj iz nekog razloga odbija da se pokrene.

Da li postoji neki tajmer za defrost sistem koji je zaglavljen, mozda?

Ono sto mi trenutno pravi najvecu dilemu je da li je moguce da postoji neka nekompatibilnost izmedju novog motora i stare elektronike.


Stari, originalni motor je bio Highly CHK099EV sa parametrima: 25-72Hz i 50-130V

Novi je Donper VFL110CY1: 40-150 Hz i 65-180V.


Da li je moguce da problem koji imam sa friziderom moze da bude posledica nesklada u ovim parametrima motora koji nisu identicni, tim pre sto je novi motor vezan direktno na staru elektroniku bez ikakvih modifikacija?

Razumeo sam da su inverterski kompresori jako osetljivi na struju koju dobijaju iz elektronike, dakle ili rade ili ne rade, nema sredine pa da zakljucim da je to razlog problema koji imam.


Voleo bih da mi neko da ideju o mogucem kvaru da bih pretrazio i ostale moguce opcije pre nego sto se odlucim na novo znacajno ulaganje po pitanju elektronike, a i po nekom prethodnom iskustvu znam da majstori umeju da previde nesto banalno a ocigledno i pri tome bace musteriju u nepotreban trosak kupovinom novog zamenskog dela, pa se nadam da ce neko ovde imati ideju koja ce doneti resenje.

Hvala puno unapred.



[ gti2 @ 26.02.2020. 20:55 ] @
Da li je neko od tih majstora proverio grejač i termički osigurač ili termostat, ako ga ima?
[ test1234 @ 27.02.2020. 08:15 ] @
Nije mi jasno zašto nisi sa novim kompresorom postavio i njegovu novu/pripadajuću elektroniku, to je rešenje.
[ atikus @ 27.02.2020. 08:32 ] @
Citat:
gti2:
Da li je neko od tih majstora proverio grejač i termički osigurač ili termostat, ako ga ima?



Jesu, i potvrdili su da su ispravni.
[ atikus @ 27.02.2020. 08:39 ] @
Citat:
test1234:
Nije mi jasno zašto nisi sa novim kompresorom postavio i njegovu novu/pripadajuću elektroniku, to je rešenje.



Zato sto sam prodavcu naveo tacan naziv kompresora koji mi treba, to jest starog i poslao mi je kao zamenu ovo drugo i rekao da odgovara. Moje nije bilo da se pravim pametan i da na prijemu pravim problem oko necega sto je putovalo dugo iz inostranstva i jedva nabavljeno, i reklamiram ga odmah samo zato sto nije po etiketi ono sto sam trazio. Pretpostavljao sam da covek zna svoj posao.


Medjutim, nova inverter elektronika ne moze da se poveze na postojecu komandnu elektroniku frizidera jer fizicki konektori ne odgovaraju niti ih ima da to mogu da spojim, tako da moram da zadrzim staru.

Zato i pitam, da li svaki invertor motor mora da ima tacno svoju odgovaracjucu elektroniku i da li su ti parametri koji su na motorima bitni jer vidim da opseg nije slican?

Sta ti parametri uopste znace i kako mogu da ih interpretiram prema ovom problemu koji imam?
[ Java Beograd @ 27.02.2020. 11:48 ] @
Citat:
atikus:Nov kompresor sam uspeo da nadjem i stavio ga prosto na mesto starog, iako je novi dosao uz elektroniku koju nisam iskoristio, ostala je u rezervi.


Ja bih rekao da je ovo problem.
[ ademare @ 27.02.2020. 12:06 ] @
Citat:
atikus:


Stari, originalni motor je bio Highly CHK099EV sa parametrima: 25-72Hz i 50-130V

Novi je Donper VFL110CY1: 40-150 Hz i 65-180V.


Jel mislis na ove parametre ?

To je struja na kojoj radi motor .
[ mjanjic @ 27.02.2020. 12:17 ] @
Pitanje je da li su isti motori na kompresorima, možda ta stara elektronika može tim novim kompresorom da upravlja samo u režimu maksimalne snage, pa zato čeka da se napravi tolika razlika u temperaturi...

Hoćeš da ti elektronika od jednog kompresora radi pravilno sa motorom od drugog kompresora i onda pitaš u čemu je problem... pa, problem je da moraš da promeniš ceo frižider, to ti je taj moderni kapitalizam.
[ test1234 @ 27.02.2020. 19:14 ] @
Svaki zamenski deo treba da ima uputstvo za zamenu, ako je uopšte originalni zamenski deo.
[ atikus @ 27.02.2020. 19:48 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
atikus:Nov kompresor sam uspeo da nadjem i stavio ga prosto na mesto starog, iako je novi dosao uz elektroniku koju nisam iskoristio, ostala je u rezervi.


Ja bih rekao da je ovo problem.


I ja pretpostavljam da jeste, ali bih voleo da mi neko potvrdi ko se vise razume ili je imao licna iskustva.
[ atikus @ 27.02.2020. 19:52 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
atikus:


Stari, originalni motor je bio Highly CHK099EV sa parametrima: 25-72Hz i 50-130V

Novi je Donper VFL110CY1: 40-150 Hz i 65-180V.


Jel mislis na ove parametre ?

To je struja na kojoj radi motor .


To razumem, ali me zanima konkretno sta znace u prakticnoj aplikaciji?

Jel motor sa vise volti ima i vecu snagu?

Zasto inverter motori za frizidere nemaju standardne vrednosti i voltaze i frekvencije struje?
[ test1234 @ 27.02.2020. 19:53 ] @
Aj ti nama lepo kaži jel to zamenski kompresor, original, ili je neko onako odokativno reko "ma to je isto"...
[ atikus @ 27.02.2020. 20:01 ] @
Citat:
mjanjic:
Pitanje je da li su isti motori na kompresorima, možda ta stara elektronika može tim novim kompresorom da upravlja samo u režimu maksimalne snage, pa zato čeka da se napravi tolika razlika u temperaturi...

Hoćeš da ti elektronika od jednog kompresora radi pravilno sa motorom od drugog kompresora i onda pitaš u čemu je problem... pa, problem je da moraš da promeniš ceo frižider, to ti je taj moderni kapitalizam.



To je vrlo verovatno i na to i ja ciljam samo, kazem treba mi potvrda pre nego sto pocnem pregpvaranja da ovaj novi kompresor zamenim za novi "novi".



Iskren da budem, nisam hteo nista od toga sto navodis, vec sam prodavcu dao oznaku modela frizidera i sliku starog kompresora sa podacima na njemu da mi nabavi identican. Zasto je nabavio drugaciji, slican, ne znam, ali posle cekanja od par nedelja da dodje posto je narucen i poverenja da covek zna sta radi, mislim da imam problem za koji sumnjam da ima moje krivice a tudju tek utvrdjujem.

Otuda.... pitam.


Hvala na predlogu ali necu menjati frizider, ne cini mi se ta opcija razumnom, ako je bila dobronamerna.





[ atikus @ 27.02.2020. 20:09 ] @
Citat:
test1234:
Svaki zamenski deo treba da ima uputstvo za zamenu, ako je uopšte originalni zamenski deo.



Naravno da je tako, u idealnom svetu. A toga nema kod nas i mislim da treba biti spreman na kompromise.

Inverter motori su preskupi inace zbog nacina na koji rade i tehnologije uopste.

U Kini je 50 dolara nov, uz prevoz ovde jos 150, uz carinu novih 50, uz marzu prodavca najmanje 50, u ovlascenom servisu mozda i par puta vise od toga.

Posto ne volim da preplacujem stvari cesto i rizikujem sa jeftinijim opcijama i uglavnom odlicno prolazim, tako sam pokusao i ovom prilikom.

Covek koji inace ima servis rashladnih uredjaja je ponudio najpovoljniju opciju i nju sam odabrao da bih ustedeo barem 150 eura.

Ne vidim u tome nista lose.


Mozda i frizider moze da radi sa ovom elektronikom, to pokusavam da utvrdim, te otuda i moja pitanja na ovom forumu.








[ bakara @ 27.02.2020. 20:16 ] @
Nesto ja ne vidim da ce to da proradi.
[ atikus @ 27.02.2020. 20:23 ] @
Citat:
test1234:
Aj ti nama lepo kaži jel to zamenski kompresor, original, ili je neko onako odokativno reko "ma to je isto"...



Cini mi se da sam bio dosta precizan i jasan u opisu problema pa i modela starog i novog kompresora u svojoj prvoj poruci, ali evo da se ponovim jos jednom odnosno citiram:


"...Stari, originalni motor je bio Highly CHK099EV sa parametrima: 25-72Hz i 50-130V

Novi je Donper VFL110CY1: 40-150 Hz i 65-180V."


Nekoliko puta u toku teme sam spomenuo da mi je receno od strane prodavca da je prema orginalu narucen model koji ga adekvatno zamenjuje.


Sa tim novim kompresorom frizider ima problem i pitanja koja postavljam ovde su namenjena tome da ustanovim da li uzrok problema moze da bude to sto radni interval, odnosno frekvenca stuje i voltaza na kojoj radi novi kompresor je "smaknuta" prema intervalu starog kompresora, da ne kazem, ne poklapa se idealno.


Tako da ako ima nekoga ovde ko dobro poznaje rad inverter kompresora za frizider (a jako sposobnih elektronicara sa iskustvom koji ucestvuju u ovom forumu znam da ima) i moze pouzdano da odgovori na ovo sto sam pitao gore, dobio bih odgovor na pitanje postavljeno u prvoj mojoj poruci i iskljucio mogucnost da se tema pretvori u nesvrsishodnu diskusiju.
[ atikus @ 27.02.2020. 20:29 ] @
Citat:
bakara:
Nesto ja ne vidim da ce to da proradi.


Hoce sigurno, jer strpljenja imam, motor mogu zamenim za drugi a budzet za novu elektroniku sam takodje spremio tako da i dalje dobijam nesto sto je kostalo 1000 eura za duplo manje para. Tu bojazan nemam.


Samo smatram da je pametno pitati i dobiti sto vise informacija, polulaickih, strucnih, nebitno, koje mogu da ustede vreme i daju neku dobru ideju da se problem sto efikasnije resi.

Otuda moje postavljanje teme jer iako pratim ovaj forum gotovo 20-ak godina, i mada nisam nikada imao potrebu da se registrujem i ucestvujem u temema, sem sada, stekao sam utisak da ima puno pametnih ljudi koji umeju sta da kazu i zaista pomognu.

Cekam da se takav javi i u ovoj temi.
[ test1234 @ 27.02.2020. 20:30 ] @
Pošto si pare već dao, kompresor je već ugradjen, ja ti predlažem da ti taj majstor ugradi običan bistabilni vremenski rele, rad-pauza i da on uključuje/isključuje kompresor u rasponu recimo 5min "radi" 10 min "odmara" (recimo) stim da uvek sam možeš da menjaš vremena u zavisnosti da li je leto, zima ili nešto treće. Sebi sam tako uradio jer mi je isto original popravka bila jako skupa i mogu ti reći da radi iznenadjujuće dobro, jedino leti malo pojačam i to samo kada su baš one velike vrućine.
[ atikus @ 27.02.2020. 20:41 ] @
To nije los predlog i jesam ga razmatrao, hvala.


Sustina je samo bih ipak voleo da iskoristim komoditet ogromnog frizidera sa zamrzivacem koji je prema kapacitetu vrlo stedljiv zbog kompresora koji je inverterski i radi samo kada treba, dakle stedi struju a to ako radi povremeno sa fiksnim vremenskim intervalom donekle negira njegovu namenu, da ne kazem, ideju jer troti struju znatno vise.

Dakle, namera mi je da sve ostane "fabricki" kako je i zamisljeno.
[ gti2 @ 27.02.2020. 21:42 ] @
Gorenje je imalo jednu (možda i više) seriju no frost kombinovanih frižidera sa problemom glavne elektronike, "zaboravljala" je da uključi grejač.Meni i ovaj slučaj liči na to, ali možeš i da proveriš.
Kad otapanje dođe na red, elektronika čeka signal sa ntc senzora da je isparivač dostigao temperaturu od 8-10 stepeni što bi značilo da se do tada sav nakupljeni led na isparivaču otopio.Pošto grejač ne radi, isparivač se zagreva indirektno, grejanjem unutrašnjosti zamrzivača, a to traje satima.
Možeš ovo i da proveriš tako što ćeš kad se kompresor isključi, ubaciti par šerpi sa vrelom vodom u zamrzivač kako bi ubrzao zagrevanje (treba staviti neke krpe na staklene police da ne bi pukle).Ako dobiješ vreme ponovnog starta kompresora kraće od onih 6-7 sati koje si spomenuo, znači da otapanje ne radi.
[ atikus @ 29.02.2020. 00:28 ] @
Hvala na inteligentnoj ideji, probao sam,zagrejao frizider do skoro 20 stepeni ali se motor nije pokrenuo. Dakle,verovatno nije to.

Trazim dalje.
[ mjanjic @ 29.02.2020. 00:39 ] @
Tim motorima se upravlja naponom promenljive frekvencije (najčešće konstantnim odnosom napona i frekvencije), zato bi bilo dobro ispitati kakav napon daje ta elektronika, ali i kako se kompresor (tj. motor kompresora) ponaša za različite vrednosti napona i frekvencije (za šta ti je potrebna malo ozbiljnija oprema).

Uglavnom, ako ima neko da ti pozajmi instrumente, mogao bi da utvrdiš kakav napon daje elektronika i kako se taj napon menja u zavisnosti od temperature unutar frižidera. Takođe, sa sondi/senzora za temperaturu dolazi dolazi neki napon na glavnu ploču, pa bi i njega mogao da izmeriš.

Uglavnom, sigurnija varijanta je bila da frižider odneseš u neki servis da ti oni sve to urade, jer imaju adekvatnu opremu za dijagnostiku, nego da sam nagađaš šta je u pitanju.
[ atikus @ 03.03.2020. 13:13 ] @
Kako sam proucio ovih dana, fizicka veza izmedju komandne elektronike i inverterske, (koja "pravi" struju za motor) je samo vod sa dve zice koji radi na 5V, kojim komandna elektronika daje signal inverterskoj koliko zeli da motor brzo odnosno snazno radi, prema temperaturama koje dobija sa sondi ili jedne sonde, nisam siguran.


Sve ostalo sto se tice pretvaranja napona za rad motora (ulaz regularnog mreznog napona, izlaz invertovane struje) se desava unutar inverterske elektronike.

Epilog price:


- Frizider je popravljen i radi a problem je bio poluispravan relej od 30V na komandnoj elektronici, koji je palio gasio u nekom cudnom rezimu. Slucajno je otkriveno intuicijom elektronicara koji je kuckao i lupkao po ploci i pratio promene napona koje je tada merio, mog licnog prijatelja i izuzetnog majstora kojeg poznajem godinama i koji me je desetak puta do sada spasio u slicnim situacijama kada su svi ostali digli ruke. Bio je problem naci zamenski relej sa identicnim raporedom nozica pa je trebalo busiti stampanu plocu za drugi koji je bio dostupan, adaptirati nozice...divim se domacoj inventivnosti i odusevljava ma kada vidim kako talentovanom majstoru radi mozak, privilegija je da se uzivo prati ceo proces.


- Motor radi sa starom elektronikom, tako da ipak moze da postoji neka fleksibilnost u parametrima maticne ploce invertera i samog motora. Nova elektronika moze da se poveze uz neke modifikacije, ne previse komplikovane,mada konektori apsolutno nisu isti, i to nijedan, ali za sada je bolje da ostane u rezervi jer je verovatnije da ce prvo stradati stara elektronika nego motor.

- Preko prijatelja koji je nabavio motor saznao sam da je motor uzeo preko ovlascenog Gorenje servisa sa povoljnijim uslovima, tako da bi trebalo da je kvalitetan a snazniji svakako jeste. I dalje me kopka zasto nije uzet identican ali sada ne mogu da se zalim niti ima svrhe jer je ocigledno da radi.


Jedino sto mogu da zamerim u radu je da se kompresor jako zatrese i zalupa kada prestane sa radom ili kad pocne da radi da bi odrzao temperaturu. Vezan je dobro i verovatno ima veze sa time sto radi sa starom elektronikom. Ne mogu da se zalim previse.


To bi bilo to.

Zahvaljujem se puno na pomoci dobronamernih i nadam se da ce ova tema biti od pomoci nekom drugom, mozda.


[ gti2 @ 03.03.2020. 19:09 ] @
Drago mi je da je rešen problem.
Što se jačine kompresora tiče, ne treba da bude snažniji ni slabiji od originala.To što se trese može da bude posledica toga jer se ponaša kao da ima previše gasa (ako je stvarno jači od originalnog tj cilindar ima više ccm).U takvim slučajevima uređaj ne može da se puni gasom "na gram".
[ atikus @ 04.03.2020. 21:49 ] @
Hvala.


Mislim da je vrlo moguce da si u pravu jer mi se cini da je momak koji je punio sistem i to radio po gramazi gasa prema tablici na frizideru, u pocetku ga malo prepunio, iako je to radio kako je vaga izmerila.

Cini mi se da kompresor sa tom nominalnom kolicinom gasa u startu nije proradio, to je jest proradio je tek kad je malo gasa ispusteno, a moguce je da je trebalo da se ispusti jos.

Ne znam koliko je neophodno da se to sada radi s obzirom da je sistem zatvoren i zavaren?

Jel moze da se kompresor osteti kada radi na duze staze ovako sa povisenim pritiskom u sistemu?

[ gti2 @ 05.03.2020. 06:25 ] @
Može. Kad dođu letnje vrućine, pritisak u sistemu će biti još veći pa može da se desi i da kompresor ne može da krene.
[ atikus @ 05.03.2020. 08:57 ] @
Hvala za sugestiju.

Organizovao sam dolazak majstora za sutra pa cemo sledecih dana videti kako se ponasa i nadam se da ce biti bolje. Svakako cu javiti.
[ atikus @ 08.03.2020. 09:03 ] @
Duzan sam informacije sta se postiglo sa friziderom u medjuvremenu.

Dolazio je majstor, odokativno malo ispustio gasa, zavario ponovo i frizider je ostavljen da radi proslih par dana i temperature pracene sa termometrima unutra.

Postigao je -21 stepen Celzijusa bez prevelikih problema,mozda malo sporije nego ranije. Nisam ga "terao" ispod toga jer sam smatrao da nema potrebe, da ce inace raditi na -18 za zamrzivacki deo i +5 za friziderski pa mi je zakljucak da rashladnog gasa ima dovoljno i da ce adekvatno hladiti.

Buka se cuje i dalje pri gasenju, doduse znatno manje ali mislim da cu morati da se naviknem na to.

U istoj prostoriji do ovog frizidera radi i veliki Grundig GSN10720 i on je daleko manje cujan pri paljenju i gasenju kompresora, dok se u radu solidno cuje a i rashladni gas koji sisti i klokoce u cevima takodje znatno remeti tisinu.

Sa Gorenjem je potpuno obrnuta stvar: u radu je skoro necujan i neverovatno tiho radi, jedino pravi buku kad zaustavlja i to ne uvek.

Mozda sam zaboravio da napomenem da oba frizidera koje imam koriste R600 rashladni gas.


Jako mi se dopada ovaj Gorenje frizider po dizajnu a i zaista je kompaktan za tu veliku zapreminu koji ima i vrlo lepo radi.
Rizikovao sam i isplatilio se iako priznajem da je od njegove nabavke proslo vec 5 meseci i svo to vreme je bilo obelezeno glavoboljama oko nabavke motora, proucavanja kako sta radi, nalazenja sposobnih majstora....



Ne znam na kraju sta bih preporucio ljudima koji su u dilemi nabavke ozbiljnije i skuplje bele tehnike. Kada uporedim cene novog i polovnog na trizstu, licno bih uvek rizikovao sa kupovinom brendiranog polovnog uz kracu garanciju i kasnije, uz neki hitan budzet odvojen ako su u pitanju kastastrofalni kvarovi tipa motora ili kompletne elektronike. Mislim da je identicna situacija i sa polovnim automobilima.

Neko opet, vise voli da uzme nov Beko sa 5 godina garancije i da kaze da je "miran" sve to vreme.

Ne smatram da je bilo koji od ta dva razlicita stava izricito ispravan ili pogresan vec stvar licnog izbora i stava u zivotu, koji se svakako razlikuje od osobe do osobe.

Hvala svima dobronamernima puno na pomoci, posebno clanu gti2.




[ markofpi @ 06.04.2020. 12:48 ] @
Da ne otvaram novu temu, a zanima me sledece: dali je isti tip motora Inverter u Gorenju, Beku i ostalim low cost markama kao i npr. kod inverter motora na LG-u?
[ gti2 @ 06.04.2020. 13:00 ] @
Jeste, tačnije ista vrsta.Razlikuju se modeli i proizvođači.
[ markofpi @ 06.04.2020. 14:00 ] @
To mi je bitno...inace merkam priliku za dobro kupovinu. Jak brend jaka i cena, manje jak brend opet nije povoljno...

I da li stvarno trose osetno manje struje?
[ gti2 @ 06.04.2020. 14:08 ] @
Ne znam, nisam nikad merio i upoređivao sa običnim.Ako je uređaj ispravan i sa dobrom izolacijom, svaki će trošiti malo.
[ atikus @ 13.04.2020. 07:47 ] @
Da još i ja dodam nesto što je moje lično mišljenje, kao nekog ko je prošao kupovinu i sam je vlasnik.

Pre svega, nikada za ovako nešto novo ne bih dao 1000 ili više eura jer mislim da ne vredi te pare, u smislu upotrebljivosti pre svega. Mada i tu upotrebljivost ne možemo da komentarišemo objektivno sem ako se ne uzme u obzir šta su konkretne potrebe porodice koja taj uređaj kupuje.

Glavni rashladni uređaji u mojoj porodici su jedan zamrzivač sandučar od 360litara i stojeći no frost frizider od 380litara. Pred zimu, oba budu skoro popunjeni.
Porodica nije velika ali nemamo običaj da idemo u popunu namirnica često i u manjoj količini, vec ređe i u većoj količini, kada su okolnosti za kupovinu povoljnije.

U mom slučaju je side by side frizider sa zamrzivačem na taj način dopuna postojećim kapacitetima i kao takav znači puno, pogotovo u situacijama kao što je ova sada - kućna izolacija u uslovima epidemije.

Realno gledano, ako se gleda koliko se "rashlađenih litara" dobija po uloženom euru odnosno dinaru za jedan side by side frižider, kombinacija odvojenog zamrzivača i frižidera za iste pare je svakako jeftinija, da ne kažem pametnija kombinacija.

Side by side, po mom mišljenju ima specifičnu namenu u otprilike sledećoj situaciji: mali životni prostor ili stan koji se mora optimalno iskoristiti, potrebe rashladnog uređaja za jednog samca ili jedan par i odsustvo specifičnih zahteva kao što su: veliki gabariti namirnica (sandučar tu ima prednost) i velike dimenzije posuđa koje treba da stanu u frižiderski deo - široke šerpe i zvona sa tortama i kolačima, jer su odeljci znatno uži nego u standardnim frižiderima.
Eventualno tu da dodam i to da neko voli da ima side by side jer mu u kući daje odredjenu dozu luksuza (nekome je i to bitno).

Ja sam moj uređaj nabavio jako jeftino, kostao me je oko 350 eura, jer sam ga dobio na poklon kao neispravan i ulozio sam u novi motor i punjenje gasom.


Da sam sada u situaciji da tražim isključivo side by side verovatno bih uzeo polovan sa ograničenom garancijom i to bi verovatno bila vrednost duplo manja nego novog, jer ih zaista ima za te pare po oglasima. Ponuda polovne bele tehnike nikad nije bila bolja nego sada a konkurencija među prodavcima nikad nije bila veća.


A što se samog pitanja tiče za frižider: troši manje, zbog inverterskog motora i dobre izolacije, mada kako gti2 rece, to zavisi od zamrzivača i od proizvođača i nije pravilo. Cak i osrednje štedljiv frižider može znatno da uštedi struju ako se adekvatno napuni i štedljivo koristi a ambijent u kome radi održava u temperaturnom opsegu koji mu olakšava posao.

Sa druge strane, obično se struja u domaćinstvu rasipa na neke stvari o kojima se uopšte ne razmišlja: televizore, računare, punjače trajno uključene u zidnu utičnicu, delove elektronike i rasvetu.

S tim u vezi, kupovina side by side frižidera sigurno neće biti nesto namenjeno štednji struje u kuci jer se obično prava štednja uspostavlja pravilnom upotrebom gore navedenih potrošača.














[ daniel glisic @ 20.09.2023. 08:53 ] @
Imam identičan problem sa Gorenje side by side frižiderom, pa bih molio za kontakt tog elektroničara koji je uspeo da detektuje i popravi kvar elektronike.

Ukoliko postoji mogućnost, molim korisnika koji je imao problem da mi pošalje kontakt njegovog majstora prijatelja na [email protected].

Gorenje serviseri ne mogu to da poprave, ne poznaju elektroničare koji to rade, pokušao sam da pozovem neke ali rade druge vrste uređaja i ne žele da se bave frižiderima.

Hvala unapred!

Oliver