[ bananaphone @ 06.03.2020. 11:54 ] @
Mislim da je lepo objasnio koje su posledice globalnog zagrevanja, ko ne zeli previse da lomi glavu oko tog, moze da pogleda emisiju:

[ Ali Imam @ 06.03.2020. 13:53 ] @
Koliko centi dobiješ za jedan pregled?
[ Matroz @ 06.03.2020. 17:49 ] @

Samo 27 minuta ?

:(

Malo je to.

Za takav subject kao sto je prevara "Svicemocrciodvrucine" ocekivao sam blejanje u youtube bar dva i po sata.

[ bananaphone @ 06.03.2020. 19:28 ] @
Ma mislim da ovaj covek zivi, da bi tebe prevario

[ Matroz @ 08.03.2020. 11:48 ] @

Savrseno me zabole patka zasto taj covek i ti uopste zivite.

Na global warming youtube trovače-kenjiače ne trosim ni 2.7 sekundi a kamoli 27 minuta.
[ dusanboss @ 08.03.2020. 15:45 ] @
Ne svidja mi se uopšte politizacija ove teme poslednjih godina. Kao i masovna pojava skeptika koje smatraju da je zagrevanje teorija zavare i da ne postoji.
Nisam siguran šta treba raditi po pitanju globalnog zagrevanja , ali mislim da većina treba da se složi da ono postoji. Mada u svetu u kome imamo onu malu Gretu i razne idiote na toj strani ne čudi što mnogi pučinju da sumnjaju u celu priču.

Mada zanimljvo kako danas niko više ne priča o ozonskim rupama, a pre 20 g one su bile velika stvar. Veća nego globalno zagrevanje.
[ Java Beograd @ 08.03.2020. 16:26 ] @
Naravno da otopljavanje ne postoji.
Naravno da se glečeri ne tope, nego eto foliraju narod.
Evo na ovoj slici ima znak dokle je dosezao Mer de Glace, glečer kod Šamonija, ali, garant se foliraju, i okačili su tablu samo da bi skupljali lajkove preko instagrama

[ Java Beograd @ 08.03.2020. 16:32 ] @
Snegovi Kilimandžara? Ne samo da nisu postojali, nego ni knjiga Ernesta Hemingveja nije postojala. Fikcija.


Znači, brate, prevara, samo takva.
Prevara kao što nas decenijama varaju da je zemlja okrugla! Čuj: globalno zagrevanje?!? Laž!
[ optix @ 08.03.2020. 16:54 ] @
Postoji.. kao sto je postojalo x puta u istoriji Zemlje. Bitno pitanje za ovo u kom mi zivimo je - do koje mere je uslovljeno ljudskom aktivnoscu i do koje mere na njega (zagrevanje) moze da se ucestvuje.
[ Matroz @ 08.03.2020. 18:13 ] @
Tacno tako.

Bilo je do sad x puta u istoriji zemlje i bice jos ko zna koliko puta.

Ali ne.
Od pomracenja sunca, meseca, raznoraznih gripova evo i od prolaznog otopljenja svi treba crknemo od raznih strahova.
Sizofrenija.

Uuu Narode, Buu Narode, Narod treba plasiti!
[ eeestablishment @ 08.03.2020. 20:49 ] @
Ako je globalno zagrevanje planete u toku , tope se silni gleceri i snegovi pa gde se onda dede ta silna voda ?

Nivo mora bi porastao bar za malo . . . xi xi xi



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 10.03.2020. u 14:34 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 08.03.2020. 21:12 ] @
Nivo mora JESTE porastao. Stanovnici nekih ostrva po Pacifiku spremaju se za trajno preseljenje jer njihovog ostrvlja za koju godinu ili deceniju neće više biti.
Ali hej, ti nisi primetio rast nivoa vode u najvećem okeanu, dakle nivo se ni ne menja, zar ne?
[ bojan_bozovic @ 08.03.2020. 21:14 ] @
Nije primetio ne vidi se odavde (iz Srbije koja nema more)!!! :)
[ bananaphone @ 08.03.2020. 22:07 ] @
Citat:
optix:
Postoji.. kao sto je postojalo x puta u istoriji Zemlje. Bitno pitanje za ovo u kom mi zivimo je - do koje mere je uslovljeno ljudskom aktivnoscu i do koje mere na njega (zagrevanje) moze da se ucestvuje.


Pa mislim da to nije tajna informacija. U videu covek objasnjava bas taj deo, pogledaj ako te ne mrzi.
[ Matroz @ 09.03.2020. 10:08 ] @

Samo za male paničarke:

Minoan Warming
Roman Warming
Medieval Warming... itd



Mozda "experti" da nam pojasne uticaj ljudskih aktivnosti na klimu pre nekoliko hiljada godina.

U medjuvremenu, prevaranti ce vam naplate svaku normalnu prirodnu pojavu, zestoko.

Tako i treba, samo se primajte.
[ bananaphone @ 09.03.2020. 10:47 ] @
Dobro ajde reci za pocetak sta je tvoj stav. Klima se menja ili ne? Kako se menja - da li ze zemlja hladi ili greje trenutno? Ako se menja - to nije uzrokovano covekovim delovanjem ili jeste?
[ Matroz @ 09.03.2020. 14:21 ] @


Moj stav je, za pocetak, da prestanes sa sirenjem panike.

Godinama nagovaras ekipu ovde da gleda neke jeftine kilometarske youtube klipove.

Sta je sledece? Ogromna kometa ide prema zemlji?
[ bananaphone @ 09.03.2020. 14:33 ] @
Ma vazi.
[ Zurg @ 09.03.2020. 15:17 ] @
Mene brine da li ćemo stići da u dovoljnoj meri zagrejemo planetu (napravimo zaštitni omotač od CO2) pre nego što nastupi sledeće ledeno doba.
[ Ali Imam @ 09.03.2020. 18:07 ] @
Citat:
Zurg

Mene brine da li ćemo stići da u dovoljnoj meri zagrejemo planetu (napravimo zaštitni omotač od CO2) pre nego što nastupi sledeće ledeno doba.

Tako zabrinut, stavi naočare, snimi video za you-tube i objasni koliki je problem.
Prihod garantovan jer uvek ima magaraca koji će poverovati da si zaista ozbiljan.



[ bananaphone @ 09.03.2020. 19:10 ] @
Emisija je sa RTS-a, Ali Nema Veze...
[ MajorFatal @ 09.03.2020. 21:41 ] @
Pa dobro, šta mi da radimo da sprečimo to globalno zagrevanje? Je l rekao to u emisiji?
[ MajorFatal @ 09.03.2020. 22:19 ] @
Citat:
Matroz:

Samo za male paničarke:

Minoan Warming
Roman Warming
Medieval Warming... itd



Mozda "experti" da nam pojasne uticaj ljudskih aktivnosti na klimu pre nekoliko hiljada godina.

U medjuvremenu, prevaranti ce vam naplate svaku normalnu prirodnu pojavu, zestoko.

Tako i treba, samo se primajte.


Termometar se pojavio u 17-om veku pa su tek onda standardizovali skale, kako su merili temperature pre 10.000 godina? Verovatno na neki posredni način.. Šta predstavljaju horizontalne sive linije na grafikonu, neke temperature, koje? Nedostaje ceo deo grafikona levo gde bi bile upisane. Šta je "little ice age" koje je po ovom grafikonu počelo pre 500 godina a završilo se pre 150 godina? Kako će prevaranti da mi naplate svaku normalnu prirodnu pojavu?
[ bananaphone @ 09.03.2020. 22:40 ] @
@Major - https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_Ice_Sheet_Project

Sto se emisije tice, verujem da bilo ko kog interesuje ova tema moze da posveti pola sata vremena da cuje o cemu se radi.
[ Ali Imam @ 09.03.2020. 23:07 ] @
Citat:
MajorFatal

Pa dobro, šta mi da radimo da sprečimo to globalno zagrevanje?

Da cela Srbijica predje na peške ne bi uštedela koliko ruska buržoazija potroši iz dokolice za jedno popodne:
Citat:
Ruski avioni nadleću Škotsku

nedelja, 8.03.2020.

Dok Putin doleti iz Sibira do Škotske da bi se nadprcavao sa kraljicom
potroši ko zna koliko tona kerozina.
A tu je bila cela eskadrila.
Ostavili su iza sebe tone i tona grinhaus gasova.
A onda će od tebe da traže da cvokoćeš na hladoći baš zato da ne bi bilo prevruće.
[ Zurg @ 09.03.2020. 23:43 ] @
Tu95 je izuzetno efikasan avion sa malom potrošnjom goriva.
[ MajorFatal @ 10.03.2020. 00:11 ] @
Citat:
bananaphone:
@Major - https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_Ice_Sheet_Project

Sto se emisije tice, verujem da bilo ko kog interesuje ova tema moze da posveti pola sata vremena da cuje o cemu se radi.


Pa šta ako su bušili led, tu ne piše temperatura?
[ Ali Imam @ 10.03.2020. 00:54 ] @
Citat:
MajorFatal

Pa šta ako su bušili led, tu ne piše temperatura?

Nisu morali dinosaurusi znati šta je to toplomer.
U stvari dinosaurusi nisu morali ni postojati.

Kad u tamo nekom ledu pronadješ nekoliko mrva tamo nekog gasa
onda na osnovu trojne tačke ili nekog drugog egzotičnog parametra
zaključiš da je temperatura/pritisak na tom mestu pre 4 milijarde godina bila
toliko i toliko stepeni/paskala.

Zato se popovima okrene želudac alo im neko pomene geologiju.

Hoću da kažem, moguće je odrediti temperature tokon nekog perioda a da niko nije stvarno merio temperaturu objekata u tom periodu.
Materijalni tragovi ostaju dugo očuvani osim kad se baš namerno uništavaju.

[ bananaphone @ 10.03.2020. 07:22 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
bananaphone:
@Major - https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_Ice_Sheet_Project

Sto se emisije tice, verujem da bilo ko kog interesuje ova tema moze da posveti pola sata vremena da cuje o cemu se radi.


Pa šta ako su bušili led, tu ne piše temperatura?


Pa mogu da relativno pouznadno rekonstruisu temperature na osnovu slojeva leda, ako te interesuje: https://www.carbonbrief.org/fa...ast-and-present-climate-change

Ovde objasnjvaju i postupak i zasto je jedna od prvih stvari koju ljudi koji ne veruju u zagrevanje zakace jedan od starijih grafona iz ovog istrazivanja, onda imas i objasnjenje gde su pogresili u tom grafu, i imas naravno poslednje grafove koje su dobili nakon vadjenja 6 korova.


[ Zurg @ 10.03.2020. 17:09 ] @
Ne sekirajte se za globalno zagrevanje, jer u svakom slučaju na dovoljno dugoj vremenskoj liniji stopa preživljavanja pada na nulu za sve.
[ MajorFatal @ 10.03.2020. 22:49 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
MajorFatal:
Citat:
bananaphone:
@Major - https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_Ice_Sheet_Project

Sto se emisije tice, verujem da bilo ko kog interesuje ova tema moze da posveti pola sata vremena da cuje o cemu se radi.


Pa šta ako su bušili led, tu ne piše temperatura?


Pa mogu da relativno pouznadno rekonstruisu temperature na osnovu slojeva leda, ako te interesuje: https://www.carbonbrief.org/fa...ast-and-present-climate-change

Ovde objasnjvaju i postupak i zasto je jedna od prvih stvari koju ljudi koji ne veruju u zagrevanje zakace jedan od starijih grafona iz ovog istrazivanja, onda imas i objasnjenje gde su pogresili u tom grafu, i imas naravno poslednje grafove koje su dobili nakon vadjenja 6 korova.


Pa ja baš mislim da ne mogu, ako O18 isparava iz morske vode isparava i O16 dakle paralelno isparavaju, ne vidim kako bi varijacije u odnosu govorile o temperaturi te godine a kamoli apsolutan iznos, pa onda neke godine moglo je biti -60°C a samo 3 dana snega i padavina a druge godine -20 a tri meseca padavina, pa onda vulkan ako proradi pokvari odnos itd.. kakva im je strmina na onom grafikonu deluje da su zanemarili da ako kopaju led sa 2 kilometra dubine taj led je do tad imao sloj od 2 kilometra leda koji je do tad vršio pritisak iznad njega, tako mogu i Biblijski potop da potvrde ako je toliko otoplilo od pre 10.000 godina morao je pre 6 - 7.000 godina biti potop, jer kad otopljava led i sneg se topi, a kad mnogo otopli kao kod njih mnogo leda i snega se otopi i izazove potop, otopi -> potop tako je i nastala reč :)
[ SlobaBgd @ 10.03.2020. 23:01 ] @
Au, zayebana ova korona...
[ Ali Imam @ 10.03.2020. 23:41 ] @
Citat:
MajorFatal

ako O18 isparava iz morske vode isparava i O16 dakle paralelno isparavaju, ne vidim kako bi varijacije u odnosu govorile o temperaturi te godine

m(H2O(18)) > m(H2O(16))
što znači da ti je potrebno manje energije da ukloniš H2O(16) iz sistema.
Zato na istoj temperaturi više isaparavaju molekuli vode koji sadrže O16.
Za svaku temperaturu mora da se uspostavi ravnoteža odnosa količina H2O(18)/H2O(16).
Odatle kad odrediš relativan odnos sadržaja onda znaš koja je temperatura.
[ Matroz @ 10.03.2020. 23:42 ] @
Ma da...


Evo, mereno termometrom



Sta je jadni-bedni-neuki Tramp prvo uradio kad je doso na vlas?
Izasao iz klimatskog sporazuma i pre par nedelja sve to oko crcemoodvrucine nazvao prevarom.
Bez obzira na njegovu politiku i upucenost u meteorologiju, nesto ne vidim da USA propada i gori, cak sta vise obrnuto...

Ko su prevaranti? Pa oni koji varaju.
[ MajorFatal @ 11.03.2020. 01:13 ] @
Au al ti bljeska taj gif, hipnotisaće me ili aktivirati epilepsiju, što lepo nisi stavio jedan crtež pored drugog da možemo da uporedimo, i naravno izvor gde si ih našao.
Amerika je sirotilja, ne mogu oni sebi da priušte da budu u klimatskom sporazumu, oni ni zdravstveni sistem nemaju, sve daju na bombe.
I nisam pitao ko su prevaranti, nego kako će prevaranti da mi "naplate svaku normalnu prirodnu pojavu".
@ Ali imam Ako uspeš da sastaviš 10 postova za redom bez Srbijice, popova, Srbije, Srbijetine, Srbistana, monaha i monahinja, fratara, hodža, komunističke partije Jugoslavije i Tita i kladionice koji mere globalnu temperaturu možda nešto i bude od tebe. Do tad ništa.
[ Ali Imam @ 11.03.2020. 02:20 ] @
Citat:
MajorFatal

@ Ali imam Ako uspeš da sastaviš 10 postova za redom bez Srbijice, popova, Srbije, Srbijetine...

Ajmo redom.

Prvo o filmu:
Oni koji pamte mogu se setiti priča o globalnom otopljavanju još od vremena Tita, tamo negde od 1970-tih.
Mislim da je već tada "Galaksija" objavila neki članak o tome.
U svakom slučaju tokom 1980-tih bilo je više tekstova na tu temu a u "Galaksiji" ako se dobro sećam bile su neke krave na naslovnoj strani.
U to vreme globalno otopljvanje je već sasvim solidno opisano, dokumentovano i obrazloženo tada poznatim metodama.
Od 1980-tih do danas su se usavršile metode za praćenje i merenje grinhaus efekata.
U Srbiji(ci) su držane brojne tribine i predavanja na tu temu.
Na neku godišnjicu Milankovića negde 1997 održane su razne naučne konferencije-okrugli stolovi i šta već na temu periodičnosti klimatskih promena.
Širenjem interneta u poslednjih četvrt veka svima su bukvalno pred nosom dostupne sve informacije o grinhaus efektu ili bilo čemu drugom.

I onda ti se pojavi neko ko je eto naučio kako se puštaju you-tube filmovi
da trubi o strahotama klimatrskih promena.
A u stvari ko je i malo pratio u poslednjih 50 godina pune su mu uši klimatizacionizma.
Kao da je nastanak sveta bio pojavom you-tubeta a pre toga bi tama!

E to je o you-tube filmu.


Sada o globalnom otopljavanju: tu nastupa Putin i njegova buržoazija.
Pa te pitam: kako ti da smanjiš grinhaus efekat kad Putin u jednom naletu do Škotske
potroši toliko goriva i razvije toliko beskorisne toplote
da otopi bar jedan glečer ili neku santu leda u Severnom moru
i onda ti tupi da treba da se stisneš i štediš na grejanju tokom Januara i Februara?
Jer, glečeri se tope, jelte? Ima i zaboden panj dokle su dosezali glečeri pre Škotskog piknika...

Toliko o otopljavanju.


Konačno stižemo do naučnih metoda istraživanja a zbog čega se i čitala "Galaksija" još tamo od 1974.
Diskusija o validnim metoda istraživanja može da ima smisla i u svakodnevnom životu
bez obzira da li si zagovornik/protivnik grinhaus efekta.
Jer metod istraživanja sam po sebi ne znači ništa loše
ali je loša njegova zloupotreba.


I zato sam ja tokom ove diskusije promenio tri bunde.
Svaka bunda je odgovarala svojoj svrsi.

Šta sad tu nije jasno?
[ bananaphone @ 11.03.2020. 07:44 ] @
Citat:
MajorFatal:
Au al ti bljeska taj gif, hipnotisaće me ili aktivirati epilepsiju, što lepo nisi stavio jedan crtež pored drugog da možemo da uporedimo, i naravno izvor gde si ih našao.
Amerika je sirotilja, ne mogu oni sebi da priušte da budu u klimatskom sporazumu, oni ni zdravstveni sistem nemaju, sve daju na bombe.
I nisam pitao ko su prevaranti, nego kako će prevaranti da mi "naplate svaku normalnu prirodnu pojavu".
@ Ali imam Ako uspeš da sastaviš 10 postova za redom bez Srbijice, popova, Srbije, Srbijetine, Srbistana, monaha i monahinja, fratara, hodža, komunističke partije Jugoslavije i Tita i kladionice koji mere globalnu temperaturu možda nešto i bude od tebe. Do tad ništa.



Pa vidis da troluju obojica. Jedan nece ni da kaze sta se desava po njemu, samo baca "dokaze", malo dokazuje kako se temperatura podize zato sto je to prirodan proces, a onda malo dokazuje kako se temperatura ne podize, drugi mrsomudi... Da otvoris temu o bilo cemu, postovi bi bili 95% isti...
[ Java Beograd @ 11.03.2020. 07:55 ] @
Citat:
Ali Imam:Sada o globalnom otopljavanju: tu nastupa Putin i njegova buržoazija.
Pa te pitam: kako ti da smanjiš grinhaus efekat kad Putin u jednom naletu do Škotske
potroši toliko goriva i razvije toliko beskorisne toplote
da otopi bar jedan glečer ili neku santu leda u Severnom moru ...

Ili recimo USA flotila, svi razarači zajedno sa nosačima aviona + fregate + podmornice koje su u stalnom kretanju.
Ta flotila u minuti sagori toliko goriva (što dizela, što nuklearnog) da može cela Srbija da se greje jednu ili dve zime.

Onda se nadovežu krstareći B52 + B2 koji patroliraju Atlantikom + Baltikom koji sagore toliko kerozina u minuti da Srbija može da se greje još oko dve zime.

Onda dodaj Britansku flotilu + aero snage i lepo skapiraš da je svo Rusko naoružanje "malo dete" po potrošnji u poređenju sa pomenutim gov nima.
[ Ali Imam @ 11.03.2020. 08:38 ] @
Evo pronašao sam:
Još u prvom broju od marta 1972. "Galaksija" je objavila članak pod naslovom "Kandidat smrti: ZEMLJA".
Ko do da tada nije onda je tada imao priliku da sazna nešto o efektu staklene bašte.
Citat:
U SAD se svake godine izbacuje u atmosferu oko 3 milijarde tona ugljen dioksida i 50 miliona tona ugljen monoksida. To ne izgleda neka značajna količina, jer u našoj atmosferi ima 2800 milijardi tona ugljen dioksida. Medjutim, svake godine ta količina se povećava za 15 milijardi tona, a krajem ovog veka povećavaće se za 25 odsto. Stalno povećavanje sadržaja ugljen dioksida može izazvati i takozvani "efekat staklene bašte" - nagli porast temperature, pošto ugljen dioksid propušta sunčeve zrake ali zadržava toplotno zračenje sa površine planete.

Kao što možete pročitati Amerikanci su tada osumnjičeni za 20% udela u emisiji ugljen dioksida.
Ko je odgovoran za preostalih 80%. Pa ruska buržoazija, jer Rusi su bili prvi u svemiru, zar ne?

[ Java Beograd @ 11.03.2020. 09:24 ] @
Smehotresan si.
Kad ti nisu Srbi krivi - onda su Rusi.
[ bananaphone @ 11.03.2020. 09:57 ] @
Pa vidis da je sve kenj*aza, iz teme u temu ista glupava prica. Otvoris glupi wiki, i vidis kako stvari stoje, ako hoces https://en.wikipedia.org/wiki/...2017_emissions,_by_country.svg

Ali zasto bi to uradio ako ti je cilj da samo trolujes bezveze?
[ Matroz @ 11.03.2020. 10:03 ] @
Sve je to tako tuzno.

Pazi kad lik koji nije u stanju da sastavi tri recenice i koji zbog neuverenosti u sebe mora da se se izrazava uz pomoc youtuba i oslanja na wiki mene naziva trolom.
I ovaj drugi, pita kako prevaranti varaju i naplacaju. Pa decko, ako to do sad nisi skapirao nikad i neces i ne treba ti objasnjavati.
Proziva otkud mi linak a bio mu je ispod nosa i ne vidi… kao sto nikad nece videti prevarante.
I sta ce mu linak?
Da pokaze eto i on razume i govori Tarzan Ingliš pa ce mi objasniti da je to kako Srbi kazu fejk sajt a ja nista ne znam.

Uostalom u pravu su prevaranti, takve i treba šišati i drati im kozu s’ledja.
Rodila majka.
[ bananaphone @ 11.03.2020. 10:29 ] @
3 strane ne smes da da izneses svoj stav o temi, ali zato kenj*s ko foka o svemu drugom...
[ Matroz @ 11.03.2020. 10:38 ] @


Moj stav je da se vi primate ko svinje na nesto sto je sasvim normalna prirodna pojava.

Razduvali ste topliju zimu, grip, glecere sve sto vidite i sto vam se desava uvelicavate na 66-u.
Mislite da je to zivot?

Nije.

[ bananaphone @ 11.03.2020. 10:45 ] @
Sta je prirodna pojava, podizanje temperature planete? Jel se podize temperatura? Ili stagnira?

Sta bre pricas, ispljuni vise umesto sto mrsomudis i sizofrenises...
[ Matroz @ 11.03.2020. 10:58 ] @

Pa dize se temperatura ali samo u tupavim gastarbajterskim glavudzama.

Zamisli kad bivsi kamenjar (neko sa kamenitog brda)
dakle, sidje dole i
kad bivsi kamenjar nauci malo engleski ode u NL i docepa se tjubeta i wiki i krene
da uci pameti zemljake kod kuce sa nemustim govorom i multimedijalnim porukama,
bedurija.
[ bananaphone @ 11.03.2020. 11:00 ] @
Pa ti si gastarbajer
[ Ali Imam @ 11.03.2020. 11:08 ] @
^Java Beograd

Trump je globalno otopljavanje nazvao
Citat:
"mythical", "nonexistent", or "an expensive hoax"

iako problem globalnog otopljavanja smatra veoma ozbiljnim.
Citat:
An executive order was issued by President Trump on January 24, 2017 that removed barriers from the Keystone XL and Dakota Access Pipelines, making it easier for the companies sponsoring them to continue with production.[75] On March 28, 2017, President Trump signed an executive order aimed towards boosting the coal industry.

Dakle, Amerikanci (ako Trampa smatramo za relevantnog predstavnika)
ne isključuju ozbiljnost problema
ali ne podstiču ili bar ne učestvuju u širenju panike.
Interesuje ih samo novac i tu nema prevare jer je kapitalizam.

Sa druge strane bare imaš humano brižnu rusku buržoaziju koju novac ne zanima jer je profit prljavo imperaijalističko zlo.
Pošto se Putinova buržoazija nije ogradila od globalnog otopljavanja
onda mora da ih podsetimo da malo smanje gas.

Jer ne možeš istovremeno biti protiv emisije štetnih gasova
a onamo iz buržoaske dokolice turirati do daske.
Ili jednostavno kaži hebe nam se kao što ih i zabole.

Zato američkoj buržoaziji ne može da se prišije licemerje
a da je ruska buržoazija licemerna to stoji.



[ Matroz @ 11.03.2020. 11:20 ] @
Citat:
bananaphone:
Pa ti si gastarbajer :)


Pa zahebo si se.

A kako vi to tamo u NL, temperatura, zagrevanje... ima li para?


[ Java Beograd @ 11.03.2020. 12:43 ] @
Citat:
Ali Imam:Zato američkoj buržoaziji ne može da se prišije licemerje
a da je ruska buržoazija licemerna to stoji.


Zli Rusi v.s. dobri Ameri, licemerna (?!?) buržoazija (?!??!?). Šta je reko Tramp, pa šta nije reko Putin.

Iz kog si ti filma, lebati ?

[ Zurg @ 11.03.2020. 14:51 ] @
Rusi lete do Škotske starim Tu95 samo zbog ekologije (ili možda jer je jeftino, a efekat je sličan kao da su poslali supersonični Tu160). Ako zanemarimo činjenicu da može da nosi atomske bombe, Tu95 je verovatno najzeleniji strateški bombarder. Turbo-elisni motori sa kontra-rotacionim propelerima troše neuporedivo manje goriva od modernih mlaznih aviona. Sovjeti su modifikovanu varijantu ovog aviona (Tu114) u jednom periodu koristili čak i kao predsednički avion. Nisu imali interkontinentalni putnički avion, a bila je bruka za predsednika da se vozi avionom zapadne proizvodnje. Neverovatno je da je Tu95 prvi let imao 1952. godine i da već nekih 65 godina izaziva NATO uz minimalan uticaj na životnu sredinu :)
[ bananaphone @ 11.03.2020. 15:00 ] @
Pa atomske bombe definitivno prave mnogo manje co2 od klasicnih bombi i baruta - tako da je u pitanju ekoloski osvescen let u svakom pogledu
[ dusanboss @ 11.03.2020. 17:41 ] @
Citat:
MajorFatal:


Pa ja baš mislim da ne mogu, ako O18 isparava iz morske vode isparava i O16 dakle paralelno isparavaju, ne vidim kako bi varijacije u odnosu govorile o temperaturi te godine a kamoli apsolutan iznos, pa onda neke godine moglo je biti -60°C a samo 3 dana snega i padavina a druge godine -20 a tri meseca padavina, pa onda vulkan ako proradi pokvari odnos itd.. kakva im je strmina na onom grafikonu deluje da su zanemarili da ako kopaju led sa 2 kilometra dubine taj led je do tad imao sloj od 2 kilometra leda koji je do tad vršio pritisak iznad njega, tako mogu i Biblijski potop da potvrde ako je toliko otoplilo od pre 10.000 godina morao je pre 6 - 7.000 godina biti potop, jer kad otopljava led i sneg se topi, a kad mnogo otopli kao kod njih mnogo leda i snega se otopi i izazove potop, otopi -> potop tako je i nastala reč :)

Pa potop i jeste vrlo verovatan. Da li je izazvan otapanjem leda ... ne znam, ali je opisan u mitlogiji monogih kultura koje nisu imale modjusoban kontakt.

Inače vezano za temu proporučujem South Park epizode sa ManBearPig. U prvoj, staroj oko 15 god autori ne veruju u globalno zagrevanje. U drugoj od pre 2 godine menjaju mišljenje.
[ MajorFatal @ 12.03.2020. 00:28 ] @
Citat:
bananaphone:
Pa vidis da troluju obojica. Jedan nece ni da kaze sta se desava po njemu, samo baca "dokaze", malo dokazuje kako se temperatura podize zato sto je to prirodan proces, a onda malo dokazuje kako se temperatura ne podize, drugi mrsomudi... Da otvoris temu o bilo cemu, postovi bi bili 95% isti...


Oni ako troluju, troluju za svoj groš, pitanje je bilo postavljeno tebi, O18 je teži od O16, jedne dekade su temperature bile +20, isparilo je 3g O18 i 30g O16, druge dekade +40 isparilo 6g O18 i 60g O16, s tim što je prve dekade bilo 6 meseci padavina na grenlandu, a potonje samo 5 dana padavina, prva se desila pre 4000 godina pa je do trenutka izvlačenja pritiskalo 4000 godina potonjih padavina, a druga pre 200 godina pa je ne pritiska ništa. Kako saznaju koja je temperatura bila koje dekade ako je odnos O18:O16 isti 1:10?
Pitam jer onaj grafikon izgleda ko kad igla zabeleži zemljotres da je bio, i jer mi se čini da sam i ja ranije čitao o tom istraživanju, tad ih je zanimao samo sastav atmosfere date godine ali ne i toplota?


[ MajorFatal @ 12.03.2020. 00:32 ] @
Citat:
dusanboss:
Pa potop i jeste vrlo verovatan. Da li je izazvan otapanjem leda ... ne znam, ali je opisan u mitlogiji monogih kultura koje nisu imale modjusoban kontakt.


Je l može naziv dve kulture u kojima je opisan potop, a da nije biblijski, a jeste svetski, i koje nisu imale nikakav kontakt?
[ bananaphone @ 12.03.2020. 08:47 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
bananaphone:
Pa vidis da troluju obojica. Jedan nece ni da kaze sta se desava po njemu, samo baca "dokaze", malo dokazuje kako se temperatura podize zato sto je to prirodan proces, a onda malo dokazuje kako se temperatura ne podize, drugi mrsomudi... Da otvoris temu o bilo cemu, postovi bi bili 95% isti...


Oni ako troluju, troluju za svoj groš, pitanje je bilo postavljeno tebi, O18 je teži od O16, jedne dekade su temperature bile +20, isparilo je 3g O18 i 30g O16, druge dekade +40 isparilo 6g O18 i 60g O16, s tim što je prve dekade bilo 6 meseci padavina na grenlandu, a potonje samo 5 dana padavina, prva se desila pre 4000 godina pa je do trenutka izvlačenja pritiskalo 4000 godina potonjih padavina, a druga pre 200 godina pa je ne pritiska ništa. Kako saznaju koja je temperatura bila koje dekade ako je odnos O18:O16 isti 1:10?
Pitam jer onaj grafikon izgleda ko kad igla zabeleži zemljotres da je bio, i jer mi se čini da sam i ja ranije čitao o tom istraživanju, tad ih je zanimao samo sastav atmosfere date godine ali ne i toplota?


Vidi - ja nisam strucan da ti odgovorim na ova pitanja, ja mogu samo da proverim koliko je izvor informacije kredibilan, da li postoje jos neka uporedna merenja i/ili istrazivanja, koliko su ona kredibilna.

Ja ne ocekujem da su podaci o temperaturi pre 400.000g pouzdani koliko su pouzdani podaci koji se mere u poslednjih 100g.
[ djoka_l @ 12.03.2020. 09:24 ] @


Globalno zagrevanje je posledica povećanja koncentracije ugljen dioksida i metana zbog ljudskih faktora - korišćenja fosilnih goriva i intezivnog stočarstva.

Ovo povećanja je do sada doprinelo da se poveća globalno srednja temperatura za 1 stepen.
Na stranu sve varijacije u temperaturi. Zemlja je prolazila kroz periode zagrevanja i hlađenja više puta u svojoj istoriji. Mi na te prirodne cikluse dodajemo dodatno zagrevanje.

Ovde se priča o nekakvim glupostima.
Promena klime je prouzrokovala pojavu čoveka u Africi, u momentu kada se na Antarktiku poslednji put u novijoj geološkoj istoriji pojavio ledeni pokrivač na Antarktiku.
Promena klime usled velike vulkanske erupcije pre 70.000 godina, skoro je dovela do izumiranja ljudske vrste kada je ukupna populacija Homo Sapiensa pala na 1.000-10.000 jedinki.
Promena klime je uzrokovala pad Egipta pre oko 5.000 godina.

Ljudska vrsta je do pojave zemljoradnje imala oko 1-10 miliona ljudi.
Sada nas ima 7.8 milijardi a prognoze govore da će se ljudska populacija stabilizovati na oko 10 milijardi u sledećih 10-20 godina. To znači da će nas biti 40% više, ali potrebe za hranom i energijom će znatno brže rasti, jer raste i standard globalno, pa sa njim i potrošnja energije, kao i količina i vrsta hrane koja se koristi.

U sledećih 20-50 godina, zbog podizanja nivoa okeana, beće ugroženo oko 200 miliona ljudi, koji će morati da se isele iz svojih mesta stanovanja. To nisu samo ostrvske države, 50 miliona ljudi će samo biti ugroženu u Bangladešu.
Sadašnju migrantsku krizu je izazvalo 2 miliona sirijskih izbeglica (ukupno ih je 6 milona raseljeno, ali 4 miliona je raseljeno po drugim oblastima u Siriji, a 2 miliona je prešlo u Tursku).

Zamislite situaciju kada 50 milona Muslimana iz Bangladeša krenu u Indiju. Tu će da radi i nuklearno oružje.

Povećanje uglen dioksida povećava kiselost okeana, što dovodi do izumiranja u mnogim okeanskim ekosistema. Uz ljudsku aktivnost, koja je desetkovala riblji fond u svetskim morima, čovečanstvo će izgubiti ogroman izvor hrane iz mora.

Topljenje glečera, koji su u mnogim oblastima svojim sezonskim topljenjima punili reke, dovodi do suša. Indija je jedna od najviše pogođenih po tom pitanju. Ekstremne suše se javljaju i na zapadu Amerike.

Globalno otopljavanja dovodi i do migracije životinjskih i biljnih vrsta prema severu i jugu (na južnoj hemisferi). Kod nas se pojavljuju bolesti koje su bile karakteristične za Afriku i Mediteran. Lajšmanijaza, denga, žuta groznica, sindrom Zapadnog Nila. Ove sve bolesti se prenose preko komaraca koji su bili karakteristični za toplije krajeve, a sad su našli prijatno stanište u celoj Evropi do Baltika.

Ne verujem u to da će povećanje temperature i koncentracije ugljen dioksida dovesti do nepovratnih posledica za planetu Zemlju.
Ovde nije o tome reč - ovo može da dovede do istrebljenja ljudske vrste.

I ovde ne govorimo o tome da je možda za Zemlju bolje da nas nema, mi pričamo o tome da će već naša deca i unuci živeti u svetu koji će biti u haosu.
[ SlobaBgd @ 12.03.2020. 09:28 ] @
Bravo!
[ Java Beograd @ 12.03.2020. 09:32 ] @
Đoka je otprilike pogodio suštinu.
Prirodna ravnoteža i klima u kojoj je došlo do eksplozije ljudske vrste, je izuzetno nežan i osteljiv.
[ Matroz @ 12.03.2020. 10:58 ] @

Sve je isto k'o i lani:

https://www.timesofisrael.com/...ded-eclipse-in-joshuas-battle/


[ dusanboss @ 12.03.2020. 12:51 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
dusanboss:
Pa potop i jeste vrlo verovatan. Da li je izazvan otapanjem leda ... ne znam, ali je opisan u mitlogiji monogih kultura koje nisu imale modjusoban kontakt.


Je l može naziv dve kulture u kojima je opisan potop, a da nije biblijski, a jeste svetski, i koje nisu imale nikakav kontakt?

Mesopatamija, Jevreji (to je bibljski potop), Grci, Kina, Nordijici, Indija, Maje, kulture Srednje i neka plemena Severne Amerike i još mnoge druge. Naravno većina ovih civilizacija su imale neki kontakat, ali nije za očekivati da bi sve kulture tako lako prihvatile tudju mitologiju. Neke jesu preuzele od drugih, starijih kultura, ipak argantno bi bilo za očekivati da su svi preuzeli od kluture koja je orgnalno stvorila mit. Pre će biti da je mit nazavisno nastao više puta na različitim mestima. Mnogi istoričari veruju da ustvari opisuje neki dogadja iz dalje istorje koji je prenošen sa kolena na koleno.
[ eeestablishment @ 12.03.2020. 18:51 ] @
Citat:
eeestablishment:
Ako je globalno zagrevanje planete u toku , tope se silni gleceri i snegovi pa gde se onda dede ta silna voda ?

Nivo mora bi porastao bar za malo . . . xi xi xi



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 10.03.2020. u 14:34 GMT+1]


Dobih odgovor veceras u emisiji https://rtsplaneta.rs/linear/5?program_id=2095260 . . . ( 19 : 23 )

od 1990 do 2017 zbog pomenutog topljenja leda nivo svetskih mora porastao je 17 mm .

Ne bih rekao da je nesto strasno ?





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 12.03.2020. u 21:28 GMT+1]
[ Ali Imam @ 12.03.2020. 23:05 ] @
Evo prilike da se podsetimo kako je bilo za vreme Tita:
Citat:
Galaksija Mart 1972.

MEDJUNARODNA REPUTACIJA

U naučnom svetu Institut "Boris Kidrič"
posto je poznat već četiri godine posle
osnivanja - pojavom prvog Biltena,
u kojem su objavljeni rezultati
dotadašnjih naučnih istraživanja.
O nivou i značaju tih radova najbolje
svedoči podatak da su mnoge metode,
tada osvojene ušle u mnoge univerzitetske
udžbenike sveta.

Radovi Vinčinih istraživača prikazuju se
u svim svetskim časopisima koji donose
kratke sadržaje značajnih naučnih radova
i rezultata istraživanja. Poslednjih
godina Vinča je postigla prosek od oko
400 značajnih radova godišnje, čiji
kratki sadržaj predstavlja knjigu od
preko 200 stranica.

...

Pre izvesnog vremena Medjunarodna
agencija za atomsku energiju uputila je
pismo u kojem pita da li bi mogla da se
u Jugoslaviji, na reaktoru RB u Vinči,
održi Treća medjunarodna komparacija
akcidentalnih dozimetara...

[ MajorFatal @ 12.03.2020. 23:38 ] @
Citat:
bananaphone:
Vidi - ja nisam strucan da ti odgovorim na ova pitanja, ja mogu samo da proverim koliko je izvor informacije kredibilan, da li postoje jos neka uporedna merenja i/ili istrazivanja, koliko su ona kredibilna.

Ja ne ocekujem da su podaci o temperaturi pre 400.000g pouzdani koliko su pouzdani podaci koji se mere u poslednjih 100g.


Ali onda ne možeš da kažeš: "Pa mogu da relativno pouznadno rekonstruisu temperature na osnovu slojeva leda" nego samo da ima kredibilan izvor gde tvrde da mogu itd...

Citat:
djoka_l:
Globalno zagrevanje je posledica povećanja koncentracije ugljen dioksida i metana zbog ljudskih faktora - korišćenja fosilnih goriva i intezivnog stočarstva.


Nekad je bilo više bafala i losova a manje krava, sad ima manje bafala i losova a više krava, kako intenzivno stočarstvo utiče na klimu?

Citat:

Ljudska vrsta je do pojave zemljoradnje imala oko 1-10 miliona ljudi.
Sada nas ima 7.8 milijardi a prognoze govore da će se ljudska populacija stabilizovati na oko 10 milijardi u sledećih 10-20 godina. To znači da će nas biti 40% više, ali potrebe za hranom i energijom će znatno brže rasti, jer raste i standard globalno, pa sa njim i potrošnja energije, kao i količina i vrsta hrane koja se koristi.


Jeste sad jedemo pileći batak za ručak pod štedljivom sijalicom običnom viljuškom, a tad ćemo batak od noja najmanje pod rasipnom sijalicom i zlatnom viljuškom jer će nam potreba za hranom, energijom i standardom brže rasti.

Citat:
dusanboss:
Mesopatamija, Jevreji (to je bibljski potop), Grci, Kina, Nordijici, Indija, Maje, kulture Srednje i neka plemena Severne Amerike i još mnoge druge.


Pa jel može neki link na neki prevod neka dva mita od svih tih nabrojanih?
[ bananaphone @ 13.03.2020. 06:06 ] @
Citat:
MajorFatal: Ali onda ne možeš da kažeš: "Pa mogu da relativno pouznadno rekonstruisu temperature na osnovu slojeva leda" nego samo da ima kredibilan izvor gde tvrde da mogu itd...


Ne vidim kako je to u koliziji? Daleko je kredibilnije da tim strucnjaka objavi rad, pa onda timovi drugih strucnjaka sirom sveta pregledaju taj rad i usvoje ga ili ga odbace kao kredibilan, nego da dva clana madzone foruma, koji svoje znanje o temi baziraju na pola sata provedenih na google-u, jedan drugom dokazuju jel nesto moguce ili nije - a da sustinski nemaju pojma o temi...
[ Matroz @ 13.03.2020. 08:18 ] @
Citat:
eeestablishment:
od 1990 do 2017 zbog pomenutog topljenja leda nivo svetskih mora porastao je 17 mm .

Ne bih rekao da je nesto strasno ?


17mm za 27 godina!!!

Uzas, ne treba nam korona
svi cemo se podaviti,
odoh na youtube da gledam klipove sve dok ne naucim da plivam.



[ djoka_l @ 13.03.2020. 08:37 ] @
Citat:
Nekad je bilo više bafala i losova a manje krava, sad ima manje bafala i losova a više krava, kako intenzivno stočarstvo utiče na klimu?

Procena je da je najveći broj bizona u Americi bio oko 30 miliona (pre nego što je počeo masovan lov).
U Americi je prošle godine bilo 94.8 miliona krava (a da ne brojimo i onih preostalih 500.000 bizona).
U svetu je procenjen ukupan broj grla stoke ne nešto malo preko milijardu (tu nisu samo goveda, nego i sitnije živinke - ovce, koze i slično).

Drugim rečima, zbog poljoprivrede, praktično imamo 3 puta veću populaciju preživara na planeti, nego što je to bilo u "prirodnim" uslovima.
Osim toga, emisija metana ne zavisi samo od broja grla, zavisi i od vrste hrane kojom se stoka hrani. Bio bi znatno manji problem da se to sve istera da pase (kada bi bilo dovoljno trave), nego što se govedima daje svakavo đubre.
Ne zaboravi, kada se pojavila bolest ludih krava, ustanovljeno je da je prionska bolest preneta preko životinjskih ostataka dodavanih u stočnu hranu - karavama su davane lepo osušene, samlevene i namirisane ovčije i kravlje iznutrice, da brže porastu.
[ djoka_l @ 13.03.2020. 08:57 ] @
Samo još jedna napomena - poljoprivreda ukupno doprinosi emisiji štetnih gasova sa oko 15-16% tako da to nije najveći problem.
Poljoprivreda manje doprinosi od saobraćaja. Najveći pojedinačni doprinos je od korišćenja uglja.
Najviše u termocentralama, a onda i u drugim industrijama - za topljenje ruda se koristi ili ugalj ili gas ili struja dobijena iz uglja. Proizvodnja cementa nosi veliku potrošnju fosilnih goriva. Čak i silicijum za fotoćelije traži ogromne količine uglja da bi se izdvojio iz peska.

Nema alternative, osim nuklearne energije, koja može da zameni termocentrale. A i nuklearna energija je neobnovljivi izvor. Moguće je da bi dodatne izvore mogli da dobijemo od torijuma kojeg ima 4 puta više nego uranijuma, ali torijumski reaktori su i dalje u eksperimentalnoj fazi.

Jedino održivo rešenje bi bilo da ovladamo fuzijom, ali to je još dalje u budućnosti.

Za razliku od problema sa ozonskom rupom, koji je praktično rešen u poslednjih 35 godina, za sadašnji problem nemamo alternativna rešenja...
Kada je ustanovljeno da ozonsku rupu prave CFC jedinjenja, praktično u roku od nekoliko godina prestalo je korišćenje freona i sličnih materija za punjenje rashladnih uređaja i sprejova pod pritiskom. Postojala je alternativa za freon i mali procenat industrije je bio pogođen restrikcijama.
[ Matroz @ 13.03.2020. 09:50 ] @

Prdeće krave?

Opasnost.

Genijalno.

[ djoka_l @ 13.03.2020. 09:57 ] @
Prdeće i podrigujuće krave.
Kao i armija idiota koja misli da je popila svu pamet ovog sveta.

Do sada je Pariski ugovor potpisalo 189 zemalja. Pretpostavljam da ti imaš tajne informacije koje nisu bile poznate naučnicima i političarima tih zemalja kada su stavili potpis na dokument?

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 13.03.2020. u 11:16 GMT+1]
[ Matroz @ 13.03.2020. 10:39 ] @
To nisu zemlje, to su jadni poslusni satrapi.

Samo je Amerika zemlja.

A Vi, razumete se i u prdeće i podrigujuće krave i idiote.

Genijalno.

Krave vam smetaju. Tudje krave.
A to sto zivite u najsmrdljavijem, najprljavijem, zardjalom, punom smeca i cigana od 1900-e ne okrecenom gradu to vam je cool.
To vam ne smeta. Svaki dan vam smrdi ispod nosa i iz usta I Vi niste idiot.
Kad prolazite pored tona i tona psecih gomana, kazete u sebi nisu moja.
Deca vam se valjaju u toj prljavstini.


F o l i r a n t i.



Jadni.
[ bananaphone @ 13.03.2020. 12:25 ] @
Znaci Amerika je naterala Rusiju i Kinu da potpisu, ali nije mogla svog saveznika Tursku? A onda je posle toga izasla iz sporazuma - fantasticno si to uocio!
[ Matroz @ 13.03.2020. 19:09 ] @

Pojma nisam imao i ne pratim sta rade balije i njihova satrap drzava.
Sad kad si nas prosvetlio znanjem pocinjem da sumLJam u sebe i za kaznu mora da odgledam 26 youtube klipova o drzavama u kojima je +45 °C

Dakle, Amerika nikoga nije terala da potpisuje, niti sam ja to rekao, izvrtanje tudjih slova nije lepo.
Ko ih je terao, ti ces nam reci kad se 100% uveris u nase neznanje i po ko zna koji put zablistas na madzonetu,
kao nas jasnovidac i umnica zvezda vodilja.

Idi sad odradi Wiki par sati pa nam pisi novo ludilo sve sa linkovima i u stilu kako si ti über pametan i kako ces jednog lepog dana prepraviti Srbijicu u NL.
[ bananaphone @ 13.03.2020. 19:19 ] @
Citat:
Matroz: ... uveris u nase...


Jel se ti to obracas sebi u mnozini - ko Golum?
[ Matroz @ 13.03.2020. 19:28 ] @

Sad si nas razocarao.
Kao ocajnik zadnji hvatas se za svaku rec samo da bi nas jos jednom ubedio kako si obavesten i naravno sve znas.

[ deedee6 @ 13.03.2020. 20:17 ] @
Wiki :)
[ MajorFatal @ 13.03.2020. 23:09 ] @
Citat:
bananaphone:
Ne vidim kako je to u koliziji? Daleko je kredibilnije da tim strucnjaka objavi rad, pa onda timovi drugih strucnjaka sirom sveta pregledaju taj rad i usvoje ga ili ga odbace kao kredibilan, nego da dva clana madzone foruma, koji svoje znanje o temi baziraju na pola sata provedenih na google-u, jedan drugom dokazuju jel nesto moguce ili nije :) - a da sustinski nemaju pojma o temi...


Koliziji? To nije domaća reč. U sukobu, u suprotnosti, razmimoilaze se u mišljenjima, imaš 10 domaćih sinonima da kažeš to što hoćeš.
Nije u koliziji ali nije ni validno :) verodostojno, vredno
Ako kažem da u susednoj ulici u pekari prave odlične kifle to znači nekoliko stvari: da sam probao kifle i uporedio ih sa drugim kiflama u gradu ili da sam prisustvovao procesu proizvodnje pa znam da koriste sjajno brašno i zidane peći.
Ako kažem da na nepalu monasi dostižu stanje nirvane, ne mogu da se izrazim kao ti: Sa lakoćom bez problema dostižu nirvanu, nego da se veruje da dostižu nirvanu itd... nisam se uverio i ne mogu da to koristim kao argument ako ne mogu da objasnim kako oni postižu to stanje ili kako se beleži, meri.
Ako ne umeš da objasniš kako za datu godinu rekonstruišu temperaturu, ne možeš da kažeš sa lakoćom otkriju koja je bila temperatura, ako tvrdiš da bez problema otkrivaju temperaturu (a imali su grešku na prvom grafikonu...) moraš da objasniš kako je taj izvor kredibilan, koji timovi stručnjaka su ga pretresali, šta su rekli, koje su njihove kompetencije itd...
[ MajorFatal @ 13.03.2020. 23:14 ] @
Citat:
Matroz:
17mm za 27 godina!!!

Uzas, ne treba nam korona
svi cemo se podaviti,
odoh na youtube da gledam klipove sve dok ne naucim da plivam.


Verovatno ti ne bi trebalo više od 15 minuta da nam sračunaš 17mm vode na sve okeane i mora sveta koja je to količina vode, i zapakuješ u jednu kocku da imamo neku predstavu, i kažeš koliko bi ti trebalo vremena da preplivaš površinom te kocke od jedne ivice do druge?
[ MajorFatal @ 13.03.2020. 23:21 ] @
Citat:
djoka_l:
Procena je da je najveći broj bizona u Americi bio oko 30 miliona (pre nego što je počeo masovan lov).
U Americi je prošle godine bilo 94.8 miliona krava (a da ne brojimo i onih preostalih 500.000 bizona).
U svetu je procenjen ukupan broj grla stoke ne nešto malo preko milijardu (tu nisu samo goveda, nego i sitnije živinke - ovce, koze i slično).


Znači puta 3, nije baš puta 10 ili puta 100? Ne zvuči strašno, osim toga krave žive u štali, a bizoni su balegali duž celog kontinenta, jurile ih pume, menjali pašnjake...
[ bananaphone @ 13.03.2020. 23:23 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
bananaphone:
Ne vidim kako je to u koliziji? Daleko je kredibilnije da tim strucnjaka objavi rad, pa onda timovi drugih strucnjaka sirom sveta pregledaju taj rad i usvoje ga ili ga odbace kao kredibilan, nego da dva clana madzone foruma, koji svoje znanje o temi baziraju na pola sata provedenih na google-u, jedan drugom dokazuju jel nesto moguce ili nije :) - a da sustinski nemaju pojma o temi...


Koliziji? To nije domaća reč. U sukobu, u suprotnosti, razmimoilaze se u mišljenjima, imaš 10 domaćih sinonima da kažeš to što hoćeš.
Nije u koliziji ali nije ni validno :) verodostojno, vredno
Ako kažem da u susednoj ulici u pekari prave odlične kifle to znači nekoliko stvari: da sam probao kifle i uporedio ih sa drugim kiflama u gradu ili da sam prisustvovao procesu proizvodnje pa znam da koriste sjajno brašno i zidane peći.
Ako kažem da na nepalu monasi dostižu stanje nirvane, ne mogu da se izrazim kao ti: Sa lakoćom bez problema dostižu nirvanu, nego da se veruje da dostižu nirvanu itd... nisam se uverio i ne mogu da to koristim kao argument ako ne mogu da objasnim kako oni postižu to stanje ili kako se beleži, meri.
Ako ne umeš da objasniš kako za datu godinu rekonstruišu temperaturu, ne možeš da kažeš sa lakoćom otkriju koja je bila temperatura, ako tvrdiš da bez problema otkrivaju temperaturu (a imali su grešku na prvom grafikonu...) moraš da objasniš kako je taj izvor kredibilan, koji timovi stručnjaka su ga pretresali, šta su rekli, koje su njihove kompetencije itd...


Hebiga na osnovu cega ti govoris da je 17mm podignut nivo okeana? Ja mislim da nije 17, nego 78mm. Sta da radimo sad?
[ MajorFatal @ 13.03.2020. 23:25 ] @
Citat:
djoka_l:
Jedino održivo rešenje bi bilo da ovladamo fuzijom, ali to je još dalje u budućnosti.


"Je l sme u toj fuziji da se koriste federi? Daj rasklopiću tri hemijske olovke i napraviću ti fuziju" :)
[ Matroz @ 14.03.2020. 01:11 ] @
Citat:
MajorFatal:
Verovatno ti ne bi trebalo više od 15 minuta da nam sračunaš 17mm vode na sve okeane i mora sveta koja je to količina vode, i zapakuješ u jednu kocku da imamo neku predstavu, i kažeš koliko bi ti trebalo vremena da preplivaš površinom te kocke od jedne ivice do druge?


Ma opusteno,
preleteo sam vise puta sve okeane i skoro sva mora i ne treba mi racun uopste.
Znam kroz pete koliko nam je ova planeta lepa i velika.
Dovoljno velika i velikodusna da primi jos ovoliko ljudi i sav led neka se istopi a da se ne nakaslje.

Medjutim,
ima Bolesnika koji tvrde da je nas previse, da Indusa ima mnogo i imaju krava (prdećih) previse, Kineza ima preko broja, Rusija im prevelika, Evropljani se previse sluze automobilima, tusiraju se svaki cas i trose struju, jbte...
Bolesnici dokazuju uz pomoc matematike i sumnjivih numera da sve to sto je svima nama na izvolte treba samo njima a Kineze, Ruse, Induse krave i Afrikance odhebati, Evropljanima zabraniti sve i svasta i da se Bolesnici konacno
upisu u katastar kao vlasnici planete.

Nusproizvod Bolesnicke propagande je armija idiota
koja se trese od straha da ce izgoreti od vrucine i ugusiti se od kravlje prdezi.
[ bananaphone @ 14.03.2020. 07:33 ] @
Na stranu sala - evo gledam zemlje potpisnice, i kontam da bi ti mogao da objasnis ko je naterao Severnu Koreju recimo da potpise Pariski sporazum? Jel moguce da su i oni toliki glupani da su pali na propagandu o globalnom zagrevanju. Evo uspeli pod sankcijama da naprave atomsku bombu, nije bas da nemaju naucnike, ali ih zeznuse da potpisu taj ugovor.
I Kubanci nisu bas toliko blesavi, napravise poprilicno dobar zdravstveni sistem, odupiru se Amerima, trpe sankcije godinama, i opet potpisase sporazum - jel moguce da su i njih zeznuli?

Jel moguce da si ti bas bas toliko pametan a svi ovi ljudi sto potpisase - krelci?
[ Matroz @ 14.03.2020. 10:17 ] @
Ne ja.
Ti si pametan.
Aj sad idi negde gde te holandezi ne vide pa malo bacanja kamena s’ramena. Odavno nisi.

Kamara zemalja i njihove vodje potpisale a tebi i dalje nesto neda mira.
Izmedju ostalog, mora da se ubedjujes samnom.
Interesantno.


Mislim da ce ti bacakanje kamena pomoci.
[ bananaphone @ 14.03.2020. 10:33 ] @
Nesto mi ne da mira? Pa ti trolujes temu i ne das nikom mira da diskutuje o ovoj temi. "Nesto" ste vi gospodo Matroz i vase teorije zavera, panicenje i sizofrenisanje bez razloga.
[ Matroz @ 14.03.2020. 10:39 ] @
Sta znaci to: "Trolujes temu..."

Samo zato sto drukcije mislim od tebe ti me nazivas trolom.

Teletabisi i njihove nalepnice. To je sve sto znate.

Ae sad, brze sto pre nestace u kupovinu gas maski M2 i toalet papira.

Posle se cude odakle autizam... kod tebe Bre po kuci setaju autisticni a ti mene ovde nazivas sizofrenikom.

JadniČe. Nije mi te Žao.
[ bananaphone @ 14.03.2020. 10:44 ] @
Nazivam te trolom zato sto permanentno vredjas sagovornike i ne zelis da diskutujes nista vezano za tvrdnje koje iznosis ovde. Tema ne bi imala smisla da svi koji ucestvuju na njoj imaju isto misljenje.
[ Matroz @ 14.03.2020. 12:21 ] @
O cemu da diskutujem sa tobom?

O debilnim izmisljotinama koje si pokupio na Wiki i Youtubetu,
hoces da se gadjamo i razmenjujemo linkovima ko sa salveticama.

Jes' ti normalan?

Pokreni svoj Blog i pisi tamo sta hoces.

[ bananaphone @ 14.03.2020. 13:03 ] @
Citat:
eeestablishment:
Citat:
eeestablishment:
Ako je globalno zagrevanje planete u toku , tope se silni gleceri i snegovi pa gde se onda dede ta silna voda ?

Nivo mora bi porastao bar za malo . . . xi xi xi



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 10.03.2020. u 14:34 GMT+1]


Dobih odgovor veceras u emisiji https://rtsplaneta.rs/linear/5?program_id=2095260 . . . ( 19 : 23 )

od 1990 do 2017 zbog pomenutog topljenja leda nivo svetskih mora porastao je 17 mm .

Ne bih rekao da je nesto strasno ?



Mislim da je greska, radi se o 17cm.
[ MajorFatal @ 15.03.2020. 02:37 ] @
Citat:
Matroz:
Ma opusteno,
preleteo sam vise puta sve okeane i skoro sva mora i ne treba mi racun uopste.
Znam kroz pete koliko nam je ova planeta lepa i velika.
Dovoljno velika i velikodusna da primi jos ovoliko ljudi i sav led neka se istopi a da se ne nakaslje.

Medjutim,
ima Bolesnika koji tvrde da je nas previse, da Indusa ima mnogo i imaju krava (prdećih) previse, Kineza ima preko broja, Rusija im prevelika, Evropljani se previse sluze automobilima, tusiraju se svaki cas i trose struju, jbte...
Bolesnici dokazuju uz pomoc matematike i sumnjivih numera da sve to sto je svima nama na izvolte treba samo njima a Kineze, Ruse, Induse krave i Afrikance odhebati, Evropljanima zabraniti sve i svasta i da se Bolesnici konacno
upisu u katastar kao vlasnici planete.

Nusproizvod Bolesnicke propagande je armija idiota
koja se trese od straha da ce izgoreti od vrucine i ugusiti se od kravlje prdezi.


Dobro je da si ih raskrinkao, ali gde nađeš sve te silne bolesnike?
Zašto je njihova propaganda toliko uspešna da imaju armiju idiota?
[ Diskriminanta @ 16.03.2020. 07:50 ] @
Evo nešto o fizici otapanja leda.
Ako se sav led koji je u morima odnosno okeanima otopi neće podići nivo vode ni
za jedan jedini milimetar. Nivo okeana će podići samo onaj led koji se nalazi na
kopnu i to ne za onoliku zapreminu koju ima na kopnu već manju.

Dovoljno je izvesti jedan jednostavan eksperiment. Kada u neko korito sa vodom
stavimo komad leda tako da pliva onda će se nivo vode podići za neki iznos izražen u
santimetrima. Taj nivo neće se nimalo promeniti ako sačekamo da se taj led otopi
u tom koritu. Obeležimo taj nivo nekim znakom u koritu.

Ako potopimo led još dok se nije počeo otapati nivo vode u koritu će se povećati
iznad tog znaka za zapreminu koju ima neotopljen led, ali tokom otapanja tog leda
pod vodom nivo će postepeni opadati do obeleženog znaka i tu će se zaustaviti.

Odavde sledi:
Otapanje leda koji pliva neće nimalo podići nivo okeana, a otapanje
leda koji je na kopnu podići će nivo okeana ali za zapreminu koja je manja od
zapremine tog leda na kopnu. Kaže se da je led koji se vidi iznad nivoa vode
tek vrh ledenog brega koji nema uticaja na taj nivo.

Ne znam ko je sračunao zapreminu leda na kopnu i kako može sa sigurnošću da
govori o nivou okeana posle otapanja tog leda i njegovog ulivanja u okeane.
Mislim da ima dosta neosnovanog preterivanja u mogućem podizanju nivoa okeana.
[ djoka_l @ 16.03.2020. 09:05 ] @
Na Antarktiku se nalazi 90% leda koji se nalazi na površini Zemlje.
Gledajući ukupnu količinu pijaće vode (one koja nija slana) 70% ukupnih svetskih rezervi se nalazi u ledu Anktarika.
Dakle, uzmi sve reke i sva jezera na svetu sa pijaćom vodom, pomnoži sa dva i to opet nije količina koja se nalazi na Antarktiku u formi leda.

Led je debeo u proseku oko 1.5km, mada ima delova i sa 3km naslaga leda.

A,da, taj led ne "pliva" jer je Antarktik, za razliku od Arktika, kontinent. Drugim rečima, led se nalazi na KOPNU.
[ MajorFatal @ 16.03.2020. 09:25 ] @
Ako se led otopi, i to povisi nivo vode u okeanima, i onda ta voda prevrši Antarktik, može se smatrati ko da nije ni bio taj led na kopnu :)
[ Shadowed @ 16.03.2020. 09:30 ] @
Ne moze.
[ djoka_l @ 16.03.2020. 09:44 ] @
Jeste, kada bi sva voda ostala oko Antarktika.

Evo nekih prognoza, pa ko voli nek čita:

https://www.theguardian.com/en...-to-homes-of-300m-people-study

[ Diskriminanta @ 16.03.2020. 13:54 ] @
Citat:
djoka_l:
Drugim rečima, led se nalazi na KOPNU.


Da ne bude zabune šta podrazumevaš pod "KOPNO"?
Led se može nalaziti na nekom plitkom dnu Antarktika i uzdizati se i iznad kopna koje je iznad površine okeana.
Taj, odnosno takav led, je posebna priča. Ovo je interesantna mozgalica, ali ne mnogo komplikovana. Treba
razmotriti sve moguće slučajeve.
[ MajorFatal @ 16.03.2020. 14:56 ] @
Citat:
Shadowed:Ne moze.


Šalim se Shadowed, šalim.

Znači taj led, i večiti snegovi Kilimanđara i Alpa da se otope
i eto ti belaja.
Ja mislim da smo prošli point of no return za planetu, klima ako je počela da se ljuljuška sad sve fabrike i automobile da zaustavimo i sve livade da pošumimo opet je kasno za ispravku. Ima planeta samo da nas otrese i nastavi dalje.
[ djoka_l @ 16.03.2020. 15:04 ] @
Pročitaj nešto pre nego što počneš da iznosiš svoje (neutemeljeno) mišljenje:

Citat:
ELEVATION
Antarctica is the highest continent on Earth: average elevation is 8,200ft (2500m). The elevation at the South Pole is 9,300ft (2835m). The highest point on the icecap is in Australian Antarctic Territory at 13,451ft (4100m), at 82° 20’S, 56° 30’E. Mount Vinson is the highest mountain in Antarctica at 16,050ft (4892m).

Citat:
there has been no rain there for almost 2 million years, yet 80% of the world freshwater reserves are stored there, enough to raise global sea levels by about 60m (100ft) if all of it were to melt.
[ eeestablishment @ 16.03.2020. 15:16 ] @
Citat:
Diskriminanta:



Dovoljno je izvesti jedan jednostavan eksperiment. Kada u neko korito sa vodom
stavimo komad leda....................... Taj nivo neće se nimalo promeniti ako sačekamo da se taj led otopi
u tom koritu. Obeležimo taj nivo nekim znakom u koritu.

Ako potopimo led još dok se nije počeo otapati nivo vode u koritu....................


Ovo me podseti na jednu drugu temu gde je pokretac iste izvodio naucne eksperimente a merna jedinica su mu bili lavori . . . . . boro ti li si xi xi xi

Nego , da nastavimo u istom tonu , ukoliko se topljenje nastavi ( a sva je prilika ) mogli bi smo negde ( gde je najpogodnije u moru ) da prosvrdlamo zemljinu koru

sve do donjeg sveta https://www.telegraf.rs/zaniml...jedni-krili-a-drugi-zaboravili pa neka njima dole curi ( ko zna mozda je kod njih susa , nemaju kise i sl ) i taman toliko da doziramo isticanje kako bi nama

nivo mora ostao isti . Jedino sto bi tu na busotini morali da dezuraju neki ozbiljniji ljudi kako se ne bi desilo da zaborave na vreme da privrnu sejtol

iscuri nam sva ( slana i slatka ) voda i ode mas u propas . . .











[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 16.03.2020. u 16:52 GMT+1]
[ Diskriminanta @ 16.03.2020. 15:50 ] @
Oni koji ne misle smatraju da im rešenje nude skupoceni uređaji.

Ko je izmerio koliko leda na Antarktiku je ispod nivoa okeana?
Treba znati da otapanje leda koji je ispod tog nivoa snižava nivo okeana.

Ja ovde ne govorim o podacima koji postoje ili ne postoje već o principima o kojima ovde niko nije ni zucnuo.
Lupeta se o lavorima smatrajući da će im ismevanje lavora podići intelekt.
[ eeestablishment @ 16.03.2020. 16:17 ] @
Ne zamerite , cekajuci koronu dobar deo nas iz drzavnih firmi smo od danas na placenom odsustvu ( kazu 100% plata , kad mogu prosvetari 6 mes. mozemo i mi bar dok ovo traje )

i tako iz dokolice i duga vremena samaram po forumu i temama . . .
[ Diskriminanta @ 16.03.2020. 16:20 ] @
Najdublja tačka na kontinentalnoj kori Zemlje identifikovana je na istočnom delu Antarktika, ispod glečera Denman, prenose strani mediji.
Ovaj kanjon napunjen ledom doseže čak 3,5 kilometara ispod nivoa mora, piše BBC. Otkriće je ilustrovano na novoj mapi Belog kontinenta koja otkriva oblik korita ispod ledene plohe.

Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.
[ bananaphone @ 16.03.2020. 18:00 ] @
@eeestablishment - ne znam da li si video moj prethodni post, nivo vode je podignut 17cm a ne 17mm, voditeljka je napravila gresku na tv-u.
[ djoka_l @ 16.03.2020. 22:13 ] @
Diskriminanta - istraživač paranormalnog u matematici, fizici, a sad i u geografiji.
Otišao na Antarktik i otkrio najdublji kanjon na Zemlji.

Jbg, oni koji su procenili da bi topljenje leda na Antaarktiku povećalo nivo okeana za 60 metara, nisu znali za Arhimedov zakon i za kanjon.
U, stvari, kad malo bolje razmislim, možda on i nije otkrio onaj kanjon, nego isti oni ljudi koji su bušili led, vršili radarska osmatranja i mapirali zemlju ispod leda.
Možda je on samo pročitao ono što su drugi otkrili.

A da bi se uverio, neko bi ovde morao da navede imena, prezimena, adrese i fotografije svih istraživača, pilota, kopilota, operatora na radaru, nazive svih satelita koji su snimali Antarktik, kada su lansirani i koje su im trajektorije.

Ne može čovek nikada da bude siguran.
Da se on pita, on bi tuda proterao autobus...
[ Diskriminanta @ 16.03.2020. 23:11 ] @
Citat:
djoka_l
U, stvari, kad malo bolje razmislim,...

E moj djoko tu si, nažalost, jako tanak.
[ dusanboss @ 17.03.2020. 00:02 ] @
Citat:
Diskriminanta:

Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.



Možeš malo da pojasniš ovo? Dobro, razumem ideju iza toga. Led ima veću zapreminu od vode tako da se otapanjem istog smanjuje ukupna zapremina. Ipak to važi samo za led koje je potpunu pod vodem, a koga je izuzetno malo. Većina leda je ili na kopnu ili u "plutajućem" obliku (artik).
[ Ali Imam @ 17.03.2020. 06:25 ] @
Kažu da je tokom perioda kad su Južna Amerika i Antarktik bili spojeni kopnom
neki dinosaurusi su naseljavali delove Antarktika.
Medjutim dinosaurusi su zahtevali topliju klimu od one koja danas vlada na Antarktiku.
Takodje su na Antarktiku pronadjeni ostaci tropskih biljaka i korala kojima je potrebna temperatura od 20-21 stepen Celzijusa.
Radi se o periodu koji se meri u milionima godina.

Ne ulazeći u to ko je odgovoran za trenutno globalo otopljavanje
čini se da je u stvari došlo do globalnog zahladjivanja bar gledano iz ugla tih tropskih biljaka i korala kojih naravno nema više ispod tropskog pojasa,
odnosno dinosaurusa od pre 60-70 miliona godina.


[ djoka_l @ 17.03.2020. 07:55 ] @
Led na Antarktiku nema veze sa izumiranjem dinosaurusa. Smatra se da je Antarktik pokriven ledom pre oko 15 milona godina.

Pre toga, Antarktik je bio deo superkontinenta, ali sa razdvajanjem tektonskih ploča "otplovio" je na jug i pokriven je ledom u periodu od 8 miliona godina (počelo je da se ledi pre oko 23 miliona, a završilo se pre 15 miliona).

Poslednje ledeno doba, kada je led pokrivao veći deo Evrope, završeno je pre oko 12 hiljada godina. Čitao sam neka interesantna istraživanja jednog arheologa koji je tražio istorijske dokaze potopa koji je opisan u sumerskim mitovima (a to je plagirano i u Bibliji).
On smatra da je topljenje leda u Evropi podiglo nivo okeana toliko da je Persijski zaliv pre topljenja leda bio plodna ravnica. Persijski zaliv je inače dubok od 30-60 metara, a u tom regionu se i razvila prva ljudska zajednica koja se bavila zemljoradnjom. Uz pomoć satelitskih snimaka, koji su tada prvi put postali dostupni, otkriveni su veliki rečni sistemi koji su postojali na Saudijskom poluostrvu, i čiji je sliv bio na sadašnjem dnu Persijskog zaliva, a tekle su u Indijski okean. Takođe, nađeni su tragovi naselja na obalama tih reka.

Promena klime pre oko 6 miliona godina, pretvorila je veliki deo tropskih prašuma Afrike u savane, a to je verovatno bio okidač za evoluciju naše vrste (Homo).
Ovsde smo možda zbog klimatskih promena, a one mogu da nam znače i kraj.

[ MajorFatal @ 17.03.2020. 08:38 ] @
Možda smo a možda i nismo, mogu da znače a i ne moraju :)
[ Ali Imam @ 17.03.2020. 09:46 ] @
Citat:
djoka_l

Antarktik je bio deo superkontinenta, ali sa razdvajanjem tektonskih ploča "otplovio" je na jug i pokriven je ledom u periodu od 8 miliona godina (počelo je da se ledi pre oko 23 miliona, a završilo se pre 15 miliona).

Kao deo superkontinenta Antarktik nije bio severnije od najjužnijih delova Južne Amerike.
Medjutim ostaci korala i dinosaurusa kojima je potrebna tropska klima pronadjeni na Antarktiku
govore u prilog tome da je južnije od Južne Amerike vladala tropska klima bar u nekom periodu.
To mora da je bilo pre 60-70 miliona godina kad su postojali dinosaurusi.
Ali danas najjužniji delovi Južne Amerike nemaju ni blizu tropsku klimu nego su uslovi oštriji i nepovoljni za razvoj ondašnjih dinosaurusa.

Sudeći prema wikipedia klima najjužnijih delova Južne Amerike je polara.
Daleko od bilo kakvih povoljnih uslova za život dinosaurusa i pomenutih korala.

Zato, u odnosu na period od pre 60-70 milona godina (doba dinosaurusa)
današnja klima je globalno hladnija, bez obzira što je u periodu od pre 12000 godina bilo još hladnije.
[ Diskriminanta @ 17.03.2020. 10:00 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
Diskriminanta:
Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.

Možeš malo da pojasniš ovo?


Zamisli neku spilju koja se nalazi ispod nivoa mora i koja je ispunjena ledom.
Ako dođe do otopljavanja onda će se led otopiti i u spilji pa će led pretvoren u vodu zauzeti manju
zapreminu koja neće u potpunosti ispunjavati spilju - to će učiniti voda iz mora
[ Diskriminanta @ 17.03.2020. 10:11 ] @
Citat:
dusanboss:
Većina leda je ili na kopnu ili u "plutajućem" obliku (artik).


Plutajući led nema nikakvog uticaja na nivo mora bilo otopljavanja ili ne bilo.
[ eeestablishment @ 17.03.2020. 13:45 ] @
Citat:
Plutajući led nema nikakvog uticaja na nivo mora bilo otopljavanja ili ne


Sta ce se desiti u suprotnom , ako ( morska ) voda nastavi da mrzne pa se kolicina plutajuceg leda poveca nekoliko x , hoce li takav razvoj dogadjaja

uticati nekako na nivo mora ili ne ?

Eto , zamislimo sada ( za promenu ) kadu koja polako ledi , da li je nivo vode u njoj isti i kada je leda malo i kada je leda vise ?





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 17.03.2020. u 15:02 GMT+1]
[ bananaphone @ 17.03.2020. 15:42 ] @
Citat:
eeestablishment: Sta ce se desiti u suprotnom , ako ( morska ) voda nastavi da mrzne pa se kolicina plutajuceg leda poveca nekoliko x , hoce li takav razvoj dogadjaja

uticati nekako na nivo mora ili ne ?

Eto , zamislimo sada ( za promenu ) kadu koja polako ledi , da li je nivo vode u njoj isti i kada je leda malo i kada je leda vise ?



Ovakvo pitanje moze da postavi samo covek koji nikad nije zaboravio pivo u zamrzivacu
[ dusanboss @ 18.03.2020. 01:02 ] @
Citat:
Diskriminanta:
Citat:
dusanboss:
Citat:
Diskriminanta:
Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.

Možeš malo da pojasniš ovo?


Zamisli neku spilju koja se nalazi ispod nivoa mora i koja je ispunjena ledom.
Ako dođe do otopljavanja onda će se led otopiti i u spilji pa će led pretvoren u vodu zauzeti manju
zapreminu koja neće u potpunosti ispunjavati spilju - to će učiniti voda iz mora

Koliko je takvog leda na planeti? Verujem da ga nema mnogo. A i razlika u zapremini nije toliko vellika.
Svakako ne dovljno da bi neutralizovalo povećanje nivoa mora koje će se desti eventualnim topljenjem trajnog leda na kopnu.
[ jovajovic100 @ 18.03.2020. 01:15 ] @
Citat:
Diskriminanta:
Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.

To nije tačno.
[ Diskriminanta @ 18.03.2020. 02:39 ] @
Citat:
dusanboss:
Koliko je takvog leda na planeti? Verujem da ga nema mnogo. A i razlika u zapremini nije toliko vellika.
Svakako ne dovljno da bi neutralizovalo povećanje nivoa mora koje će se desti eventualnim topljenjem trajnog leda na kopnu.

Slažem se! Nisam ni govorio o konkretnom obimu ove pojave, već samo principijelno.
[ Diskriminanta @ 18.03.2020. 03:03 ] @
Citat:
jovajovic100:
Citat:
Diskriminanta:
Ponoviću: Otapanje leda koji je ispod nivoa mora snižava taj nivo.

To nije tačno.

Dokaži!

Nisi bio pažljiv. Govorilo se o ledu koji ne pluta.

Veži komad leda za dno nekog suda tako da voda u njemu prekriva taj led.
Izmeri nivo vode pre i posle otapanja tog leda.

Ta moja izjava na tvoje veliko čuđenje važi čak i za plutajuči led.
Ako si bistar pokaži kako je to moguće jer u tom slučaju se nivo mora ne menja
[ jovajovic100 @ 18.03.2020. 13:15 ] @
Dokaži ti , uz temperaturu leda od -5C , i temperaturu vode od 20C .
Na tvoje veliko čuđenje ...
[ dusanboss @ 18.03.2020. 14:29 ] @
Citat:
jovajovic100: Dokaži ti , uz temperaturu leda od -5C , i temperaturu vode od 20C .
Na tvoje veliko čuđenje ...

Jovo u pravu je čovek. Gustina vode je slična na -5 i 20 ali samo ako je voda na -5 i dalje tečna. Led ima oko 9% veću zapreminu.
[ Steve Lonmo @ 18.03.2020. 15:49 ] @
Pa ne zagrevaš ti samo led, već i vodu, a i ona se širi iznad 4 stepena.

"Slična gustina" u 1 ili 0,1 promil na nekoliko stepeni gore-dole nije ništa u tom vašem opitnom lavoru. U okeanu dubokom 5 ili 10 km jeste, pogotovu onome što ima kuću na obali.
[ Diskriminanta @ 18.03.2020. 17:31 ] @
Evo vam vaš lavor


...............................................................................
[ dusanboss @ 18.03.2020. 20:46 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Pa ne zagrevaš ti samo led, već i vodu, a i ona se širi iznad 4 stepena.

"Slična gustina" u 1 ili 0,1 promil na nekoliko stepeni gore-dole nije ništa u tom vašem opitnom lavoru. U okeanu dubokom 5 ili 10 km jeste, pogotovu onome što ima kuću na obali.


Nije to naš opitni lavor Steve. :). Mi i nismo govorilo o tome već da podvodni led ima veću zaprimnu nego kada se isti istopi. (rekao sam oko 9%). Složili smo se da takvog leda nema dovoljno da bi bitno uticao na visinu okeana.

Šerenje (gustina) vode porastom temperature može da utiče na porast nivao mora, ali mislim da niko nije siguran u kojoj meri pošto svetski okeni imjau manogo više faktora nego naš opitni lavor. U savkom slučaju mislim da će topljenje kopnenog leda (barem do ga bude) u svakom slučaju uticati više nego efekat koji si ti naveo.

Takodje svi se fuksiraju na porast nivoa mora i ugraženost priobalnih područija zaboravljajući da je to zatvoren sistem i da će porastom globalne tempereture i topljenjem leda doće više vode i vodene pare u zatvoren sistem te će biti ugrožena i područija duboko na kopnu i iznad nivoa mora. Da ne pominjem promenu klime koja je nezbežna u tom slučaju.
[ Steve Lonmo @ 18.03.2020. 21:23 ] @
Majstore, to što ti crtaš u lavorima - to smo svi učili u osnovnoj školi.

Ali...

Ako sad u donjem lavoru zagrejavaš vodu, pa je npr. zagreješ sa sobnih 20°C na 30°C - njena gustina će se smanjiti, odnosno zapremina će se povećati. Zapremina će se povećati vrlo malo, za tamo neki delić promila, odnosno nivo će se podići za neki mali delić milimetra.

Ako bi lavor bio dubok 3.000 metara (a sve ostalo isto - prečnik lavora, nivo vode, isto zagrejavanje sa 20°C na 30°C) - zapremina vode bi se povećala za isti delić promila kao i u prvom plitkom lavoru, ali bi nivo porastao za pola metra i višak bi se prelio iz lavora i poplavio ti kuću.

Naravno, kada bi grejao vodu u lavoru, grejao bi se i lavor, u okeanima ima i još ko zna koliko faktora, opštu globalnu situaciju verovatno niko živ ne može ni približno da predvidi itd.... Ali voda se širi zagrejavanjem, povećava joj se zapremina. Procentualno vrlo malo, ali je zapremina, tj. dubina okeana ogromna.

Kada bi prosečna dubina okeana bila 5 metara umesto 5 kilometara, onaj što ima kuću na obali ne bi morao da brine zbog zagrevanja samo vode... A otopljeni sav led na planeti bi mu potopio i soliter od 20 spratova.
[ dusanboss @ 18.03.2020. 21:32 ] @
Steve Lonmo u pravu si. Naučio sam nešto novo priznajm. Do sada nisam razmišljao o uticaju širanje vode sa porstom temperature na nivo svetskog mora.

Da li si pronašo negde da postoje procene koliko će to uticati na eventalni porsat nivoa mora u metrima po jednom (ili više) stepena rasta prosečne temerature okeana?
[ Steve Lonmo @ 18.03.2020. 21:40 ] @
EDIT GORNJEG POSTA (nisam video post iznad njega):

Da, ima tu ko zna koliko još faktora, ali samo podizanje okeana usled zagrevanja, bez računanja ikakvog leda, bi se lako dalo izračunati.
Zna se zapremina, za toliko i toliko stepeni zagrevanja se ona povećava toliko i toliko promila, a na toliku i toliku površinu to je povećanje nivo od toliko i toliko.

Ja bih ovako iz glave cenio da su u pitanju metri... možda i desetine metara pre nego decimetri ili centimetri.

... A koliko bi to trebalo da traje, šta se dešava tamo negde na dnu okeana pod tim ogromnim pritiskom itd. - to pojma nemam.
[ Steve Lonmo @ 18.03.2020. 21:49 ] @
^^

Pa otprilike...

Pogledaš tabelu negde na internetu (mene mrzi) za koliko procenata se zapremina vode poveća povećavanjem temperature za stepeni koliko hoćeš... tj. to neće biti procenti, već valjda neki promili ili delovi promila.

I onda toliko promila dodaš na prosečnu dubinu okeana od valjda 4 ili 5 km ili koliko li je.

Ja sam to tako u glavi brzinski preračunavao :)
[ Diskriminanta @ 18.03.2020. 22:16 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Majstore, to što ti crtaš u lavorima - to smo svi učili u osnovnoj školi.


Da ali to nekima nije pomoglo pa sam nacrtao ponovo.
[ Ali Imam @ 18.03.2020. 22:36 ] @
Voda nema samo onu jednu, svima poznatu, anomaliju izmedju 0-4 stepena Celzijusa.
Danas su poznate na desetine fizičkih anomalija vode.
Na desetine!

Kad sam bio malji deca, postojala su samo 2-3 oblika smrznute vode: led, inje/sneg.
Danas je poznato 18 (osamnaest) faza leda!

Ali to nije sve.

Kad govorimo o vodi u rekama, jezerima i morima govorimo o vodi koja sadrži tone i tone, ma šta pišem, milione tona soli: natrijum/kalijum-hlorida/sulfata/karbonata...

Dakle, radi se o toliko složenom sistemu čije ponašanje ne može izračunati niko čak i da ima na raspolaganju računare snage Bitcoin mreže.

To ne može, ali šta može?

Pa može se na osnovu geoloških istraživanja proceniti temperatura, pritisak, nivo vode u raznim oblastim tokom različitih vremenskih perioda.

E sad, u tom nizu slučajnih veličina koje nazivamo temperatura/pritisak/zapremina/visina/nivo...
pitam se:
zašto je referentna tačka period od pre 12000 godina u odnosu na koji je došlo do globalnog otopljavanja
a nije referentna tačka period od pre 60-70 miliona godina u odnosu na koji je došlo do globalnog zahladjenja.

Odnosno, u tom ogromnom nizu slučajnih veličina, može se izdvojiti bilo koji podniz slučajnih veličina i tvrditi bilo šta što vam odgovara.
Baš kao što su Bitcoin vernici koristili slučajni niz veličina SMA200w i tvrdili da vrednost BTC nikad neće ići ispod! Medjutim desilo se baš da je vrednost BTC otišla ispod vrednosti SMA200w.

Jel jasno šta meni nije jasno?

Tj. imamo čitav niz anomalija. Tvrdi se ako dodje do otopljavanja da će voda potopiti kontinente.
Ali pre 70 miliona godina, kad je bilo daleko toplije nego danas, voda nije potopila kontinente nego je postojala (nekakava "transandska") kopnena veza izmedju Antarktika i Južne Amerike.

Eto, imali smo otopljavanje (u vreme dinosaurusa) ali kontinenti umesto da (tada) budu potopljeni u stvari su bili ogoljeni od vode! Sad, kad je zahladnilo (u odnosu na doba dinosaurusa) voda, umesto da se skvrči, potopila je kopnenu vezu izmedju Južne Amerike i Antarktika.


[ dusanboss @ 18.03.2020. 23:29 ] @
Citat:
Ali Imam:

zašto je referentna tačka period od pre 12000 godina u odnosu na koji je došlo do globalnog otopljavanja
a nije referentna tačka period od pre 60-70 miliona godina u odnosu na koji je došlo do globalnog zahladjenja.


Pa i ne uzima se ali danas možemo na osnovu leda da dosta precizno odredimo klimatske uslove na zemlji iz perioda pre 12000. ali ne i pre 60 mill.
Takodje to je period gde su ljudi za razliku od drugog uveliko bili pristni kao vrsta. U ostalom koja je ponta da uzmemo "Snowball Earth " ili perod kada je kiseonika bilo 3 puta više nego danas i koji bi bio toksičan za većinu današnjih vrsta. Da, znamo da se planeta drastično menjala kroz istoriju i vervatno će ponovo u budućnosti. Ipak ne moramo svesno da je ubrzano gurnemo u topliji period i dovedemo u pitanje civilizaciju koju znamo.
[ Diskriminanta @ 18.03.2020. 23:50 ] @
Ako otopli biće više oblaka!

A kad je oblačno hladnije je.


[Ovu poruku je menjao Diskriminanta dana 19.03.2020. u 21:27 GMT+1]
[ dusanboss @ 19.03.2020. 20:52 ] @
Ne znam baš Diskrimnator. U pravu si da će sa porstom temperature biti više oblaka. Voda iz okeana će svakaku više prelaziti u sistem oblaci-kopno-reke (podzemne vode) opet okean itd. Koliko će ti oblaci uticati na eventualno spuštanje temperature... nisam siguran. Treba uzeti u obzir da vodena para i oblaci takodje doprinose efektu staklene bašte ...
U savkom slučaju biće bitnih uticaja na klimu i promene iste.
[ djoka_l @ 19.03.2020. 21:17 ] @
Da li si bio nekada u Egiptu na moru.
Tamo je mnoogo toplije nego kod nas, ali oblake nisam video.

Na Antarktiku nema praktično nikakvih padavina.
Atakama je jedna od najsuvljih oblasti na Zemlji, a tamo je temperatura između 15 i 25 stepeni.

To koliko će oblaka biti, ne zavisi baš mnogo od temperature koju meriš na površini planete.

Topao vazduh može da apsorbuje više vlage nego hladan.
Zato češće vidiš maglu u jesen i zimu, nego u proleće i leto.

Samo ti, Dušane, slušaj Diskriminantu, ali to ti neće pomoći da uđeš u Legiju.
[ djoka_l @ 19.03.2020. 21:26 ] @
Još jedna opaska:

Energija koja je potreba da se jedan kilogram leda na 0 stepeni pretvori u vodu na nula stepeni je oko 330kJ. Energija da se jedan kilogram vode pretvori u vodenu paru je 2.2Mj.
Dakle, 7 puta je lakše (7 puta manje energije), odnosno potrebno da se otopi led, nego da se proizvede vodena para.

Inače, da se tečnoj vodi povisi temperatura za jedan stepen treba 4.2 kJ po kilogramu
[ djoka_l @ 19.03.2020. 21:37 ] @
Najtoplija planeta u sunčevom sistemu nije Merkur, koji je najbliži Suncu, nego Venera. A Venera je potpuno pokrivena oblacima i ima mnogo gušču atmosferu nego Zemlja.
Kada Zemlja ne bi imala atmosferu, po trenutnom albedu, imala bi prosečnu temperaturu od -1.
Prosečna temperatura Meseca je oko 1 stemen, jer je dosta tamniji od Zemlje.

Toliko o teoriji da je hladnije kad su oblaci. Oblaci, zaista imaju veći albedo od tla i od vode, ali manji od snega.
Jedna od posledica topljenja leda i snega je povećano zagrevanje.
Oblaci "deluju" i na drugu stranu. Toplotna radijacija koju emituje površina Zemlje odbija se nazad od donje strane oblaka, tako da u konačnom efektu, oblaci uglavom povečavaju temeraturu atmosfere.
[ dusanboss @ 19.03.2020. 21:38 ] @
Niti kod nas ima mora, a imamo oblake. Gledajući lokalno to baš i nema veze sa temperaturom ili bliznom mora. (sem u slučajevima gde planinski masivi sprečavaju oblake da prodru dublje na kopno) A onda imamo pajas Sahare (čije si delove naveo) koji je suv iako je u skorijoj istorji (gološki) bi mnogo vlažniji.

Da li će porastom temperature biti više oblaka ... Teško da neko može da odgovori na to pitanje. Na prvu loptu rekao bih da. Naučnici predvidjaju promenu klime i pojavu pustinja gde danas nisu što znači da će kiša padati tamo gde nije.

Topljenem leda ta voda ulzi u ceo zatvoren sistem (u svemir ne može tek tako da ode). Gde će i kako se manifestovati taj porsat vode u sistemu ... teško je reći. Moje mišljenje je da sigurno neće imati uticaja samo na priobalna naselja (mada će ona biti najteže pogodjena. Verovatno postepeno tako da će bogat pobeći).
To je inače jako bitno za legiju. Ako to ne znaš ne puštaju kroz kapiju.
[ djoka_l @ 19.03.2020. 21:51 ] @
Objasni i ovo:

https://weather-and-climate.co...ature-Sunshine,Belgrade,Serbia

Zašto u Beogradu najviše padavina ima u junu, a u avgusut, kada je najtoplije, ima isto toliko malo padavina kao u januaru, kada je najhladnije?
A kada je u Beogradu najtoplije, tada je generalno i na severnoj hemisferi najtoplije, pa bi onda, po tvojoj logici, i isparavanje trebalo da bude najveće i da bude najviše oblaka...
[ dusanboss @ 19.03.2020. 22:22 ] @
Djole, moja logika nije : "Veća temeratura, više kiše." Pogotovo lokalno. Samo kažem da gledano globalno realno je za očekivati da će prastom temerature i otapanjem trajnog leda biti više vode, više vodene pare a samim tim verotno i oblaka i kiše. Sad, naravno biće delova sveta koje će postati pustinje. Neki naučnici predvidjaju da će se to desiti sa do sad plodnim ravnicama.
Izgleda ja Diskrminator nismo jedini koji delimo taj stav.

https://www.theguardian.com/en...g-is-increasing-rainfall-rates
[ djoka_l @ 19.03.2020. 23:05 ] @
https://www.quantamagazine.org...es-to-global-warming-20190225/

Citat:
It is difficult to imagine what might happen if, a century or more from now, stratocumulus clouds were to suddenly disappear altogether, initiating something like an 8-degree jump on top of the warming that will already have occurred. “I hope we’ll never get there,” Tapio Schneider said in his Pasadena office last year.
[ Diskriminanta @ 20.03.2020. 09:33 ] @
U prirodi ne postoji stabilna ravnoteža delovanja svojstava prirodnih pojava.
Moglo bi se reći da svako svojstvo nosi u sebi svoju suprotnost tako što
intenzivira druga svojstva koja ga neutrališu dok i sama ne budu neutralisana
svojim intenzitetom kada opet dolaze do izražaja druga svojstva i tako u krug.
Međutim, taj krug se ne ponavlja jednako već sve te promene vode u veći
krug i t. d.
Periodične promene na Zemlji i drugim planetama našeg sistema ne preslikavaju
se jednako već sve one konvergiraju nekom stanju koje će odgovarati nestajanju
Sunca i Sunčevog sistema u sadašnjem obliku i prelasku u nešto drugo.

Ravnoteža se stalno uspostavlja ali ona nikad nije sasvim stabilna i to je ono što
Univerzum čini živim.

[ eeestablishment @ 20.03.2020. 12:39 ] @
Topljenje velike kolicine leda uticace u nekoj meri i na salinitet mora .

Promenom saliniteta promenice se putanja i obrazac ponasanja golfske struje .

To dodatno komplikuje stvari i menja klimu Evrope ( verovatno ) na hladniju varijantu .

Bice izgleda paradoks , sto je Zemljina kugla toplija nama u Evropi bice hladnije ?

[ dusanboss @ 22.03.2020. 00:02 ] @
https://www.blic.rs/slobodno-v..._medium=sidebar_slobodno_vreme

Da nisu mala Greta i ekipa smućkali koronu?