[ NaHCO3 @ 17.04.2020. 20:53 ] @
Sedim malore u dvoristu i izbrojao sam za pola sata 20ak aviona koji lete u pravu zapad - istok. Ja sam iz okoline Zrenjanina sto znaci da su leteli negde iz pravca Hrvatske ka Rumuniji.
Odakle toliko aviona u vanrednoj situaciji? Ajde da je 1-2 koji idu po nase ljude, ali 20ak.. i to ne iz BG-a.
Jel zna neko sta se desava?
[ Grada22 @ 17.04.2020. 21:06 ] @

Rumunske drzavljane vracaju iz Velike Britanije u Rumuniju..
[ NaHCO3 @ 17.04.2020. 21:23 ] @
A sto ne idu preko Madjarske recimo? Vise mi se cini da je pravac Spanija - Rumunija
[ test1234 @ 17.04.2020. 21:35 ] @
Poslednje ovce se uteruju u tor, sleduje prebrojavanje i obelezavanje.
[ Ali Imam @ 17.04.2020. 21:41 ] @
Hmmm, 20 aviona sa po nekoliko stotina putnika bi moglo da bude 5 do 10 hiljada Rumuna povratnika.
Da li to zvuči realno?
Onaj Dačić kad iz Afrike doveze 10-tak Srba nedelju dana proglašava pobedu na izborima.

Nego, tih 20 aviona kako mogu da uzlete i slete u formaciji odjednom?
Teško da ima takav aerodrom za uzletanje a još manje za sletanje.

Dakle, ili je fata vata morgana
ili su vanzemaljci odvezli koronu iz Evrope za Kinu.

Ili... NATO patak demonstrira silu?

Što je nemoguće i pomisliti jer srbstvo ima Putinove migove i one strašne sistema za obaranje NLO, kako se zovu?




[ pbenka @ 17.04.2020. 21:51 ] @
Mislite da cargo avioni ne lete sada?
[ Ali Imam @ 17.04.2020. 22:12 ] @
Ne razumem se u vazduhoplovstvo ali
realno 20 aviona da ispali za pola sata može samo vojna sila.
Možda može i civilni aerodrom ali ne verujem da bi tako nešto uradili iz razloga bezbednosti.
Čak i da se radi o kargo avionima.
Pogotovo ne bi prevoz putnika.

Mislim, da li Srbija ima kapacoitet da 20 aviona za pola sata provuče kroz isti koridor?
Sve gledano iz ugla bezbednosti.

Pretpostavljam da NATO može sa nosača da ispali toliko aviona za nekoliko minuta. Pri tome ne bi se radilo o putničkim ili kargo nego o borbenim i fleksibilnim avionima.

Pa ako se zaista radi o avionima Vulin i Vučić ne smeju da pisnu dok NATO pravi rusvaj.

Čak i da su ti avioni uzleteli sa aerodroma kapaciteta John F. Kennedy
koji aerodrom u Rumuniji ima kapacitet da ih prizemni?

[ Shadowed @ 17.04.2020. 22:12 ] @
Starlink.
[ glackop @ 17.04.2020. 22:21 ] @
Jeste da je saobracaj desetkovan ali ipak nesto leti...
https://www.flightradar24.com/44.49,28.17/5
[ NaHCO3 @ 17.04.2020. 22:51 ] @
U trenutku kada sam video avione na tom radaru nije bilo letova..
[ ademare @ 17.04.2020. 23:07 ] @
Ima onaj crtani gde 2 X nista je nista .

Tako isto i 20 X

Na Flight radaru su svi Medjunarodni Avioni koji lete javno ! Tako sam pogledao u to vreme je bila zabelezena neka mala biznis Cesna iz Stokholma do Beograda . Jos je bilo par Turskih .

Tih 20 kod Zrenjanina nije ni bilo .
[ Zurg @ 17.04.2020. 23:30 ] @
Da nisu dronovi?
[ Ali Imam @ 17.04.2020. 23:32 ] @
^glackop

Odličan link!
To što se tu vidi odgovara prostoj percepciji o letovima aviona iznad Srbije.

A da li se na flightradar prikazuju avioni NATO patka?
[ djoka_l @ 17.04.2020. 23:34 ] @
Kada sam poslednji put leteo iz Londona sa aerodroma Hitrou, sa obe strane piste su stajali avioni u redu, a kako se jedan odlepi od zemlje, drugi počne da rula. Otprilike na svakih 30 sekundi do 1 minut, poleće avion. Ako je u pitanju veći avion, napravi se veći razmak, inače ide na 30 sekundi.

Doduše, Hitrou, pored još nekih aerodorma, je aerodrom sa najvećim prometom u Evropi.
Ako je neko video 20 aviona u roku od 30 minuta, to ne znači da su poleteli sa istog aerodroma i da sleću na isti aerodrom. Takođe, putnički avionski saobraćaj leti unapred određenim korisorima. Vojni i sportski avioni nemaju takvu obavezu. A pošto je letenje 3D, može dosta aviona da stane u jedan koridor, ne lete obavezno svi na istoj visini.

Inače, po važećim propisima, minimalno horiznontalno rastojanje između dva putnička aviona je 5 nautičkih milja (5*1852m tj. oko 9 kilometara) a vertikalno rastojanje 1000 fita (oko 300m).
Ako uzmemo da su krstareće brzine aviona od 800-900 km/h ispada da avion koji je 9 km iza drugog aviona, tu razdaljinu prelazi za 30-40 sekundi.
[ Shadowed @ 17.04.2020. 23:44 ] @
Starlink.
[ SlobaBgd @ 17.04.2020. 23:52 ] @
[ glackop @ 17.04.2020. 23:57 ] @
Citat:
Ali Imam:
^glackop



A da li se na flightradar prikazuju avioni NATO patka?


Malo sutra ce se vide,ko zna ko sve prelece nasu teritoriju i zasto,nekada to nije moglo tako...bar dok je SFRJ postojala...neidetifikovana letelica bez popratne dokumentacije i najavljenog leta odnosno odobrenja preleta bi bila presretnuta spustena i pregledana.A sad ne smeju ni da pitaju ko si a kamo li da pokusaju presretanje.
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 00:27 ] @
Citat:
djoka_l:
Kada sam poslednji put leteo iz Londona sa aerodroma Hitrou, sa obe strane piste su stajali avioni u redu, a kako se jedan odlepi od zemlje, drugi počne da rula. Otprilike na svakih 30 sekundi do 1 minut, poleće avion. Ako je u pitanju veći avion, napravi se veći razmak, inače ide na 30 sekundi.

Doduše, Hitrou, pored još nekih aerodorma, je aerodrom sa najvećim prometom u Evropi.
Ako je neko video 20 aviona u roku od 30 minuta, to ne znači da su poleteli sa istog aerodroma i da sleću na isti aerodrom. Takođe, putnički avionski saobraćaj leti unapred određenim korisorima. Vojni i sportski avioni nemaju takvu obavezu. A pošto je letenje 3D, može dosta aviona da stane u jedan koridor, ne lete obavezno svi na istoj visini.

Inače, po važećim propisima, minimalno horiznontalno rastojanje između dva putnička aviona je 5 nautičkih milja (5*1852m tj. oko 9 kilometara) a vertikalno rastojanje 1000 fita (oko 300m).
Ako uzmemo da su krstareće brzine aviona od 800-900 km/h ispada da avion koji je 9 km iza drugog aviona, tu razdaljinu prelazi za 30-40 sekundi.


Zapravo, Heathrow ne koristi rastojanje. Heathrow je jedan od aerodroma koji koriste tzv. "Enhanced Time Based Separation" (eTBS) - takodje bili su prvi aerodrom koji je koristio prvu inkarnaciju TBS-a.

Umesto fiksne tabele bazirane na modelima aviona tj. karakteristike vrtloga koji generisu motori (ako izuzmemo clanove koji su piloti, ako je neko leteo u avionu koji je dokacio wake vortex, znace vrlo dobro o cemu pricam), eTBS racuna bezbednu separaciju za svaki avion u realnom vremenu, koristeci meteo podatke, vreme a ne fiksnu razdaljinu itd. Osim eTBS-a, Heathrow koristi jos "trikova" kako bi maksimizovali mogucu kolicinu poletanja i sletanja bez ugrozavanja bezbednosti.

To sto si video na Heathrow-u jeste slicno drugim slicnim aerodromima, sa razlikom da je Heathrow bukvalno optimizovao procedure do maksimuma.

Pre COVID19 je kapacitet LHR-a bio 98% sa poletanjem/sletanjem svakih 45 sekundi u proseku.

Kako je plan za trecu pistu neizvestan, LHR je planirao da uvede mogucnost da avioni polecu i slecu sa iste piste u paru (!) sto bi povecalo saobracaj za ~20%.

@edit - a da.. Starlink... nadam se da ovo nece postati trend, inace ce skroz urnisati nebo (o zaslepljivanju teleskopa i da ne pricamo).

Sto se FlightRadar24 tice - oni mogu da prate vojne avione koji komuniciraju civilnim protokolom kao i vojne avione koji su prijavili planiranu putanju. Ako je neki rat u toku, pretpostavljam da vojni avioni koji prelecu nece koristiti civilni protokol.
[ optimizator @ 18.04.2020. 00:31 ] @


Jel u ovo vreme na skrinu?




[ mjanjic @ 18.04.2020. 00:43 ] @
Bitno da je na flightradar gužva u SAD kao da je redovno stanje, a onda se pitamo otkud tamo toliko zaraženih.

Evropa ne da je desetkovana po broju letova, u normalnom stanju je gužva maltene kao iznad SAD, sad mogu ručno da se prebroje avioni (doduše, i 1 sat je posle ponoći).
Kina i Japan takođe "redovno" stanje, sve prekriveno avionima (doduše, tamo je 7-10 sati ujutru, zavisno od zone), dosta letova ima i na relaciji Evropa-Emirati-Indija.

Ali, ono baš sad, iznad Francuske samo JEDAN avion (ispravka, sad je 3, jedan poleteo iz Pariza za Marsej, a drugi je Pariz-Tuluz, dok je ovaj od ranije avion iz Zagreba za Pariz!!!???).
Iznad Italije takođe samo jedan avion, ali i jedan helikopter koji je poleteo iz mesta Taranto na jugu do istočne obale, potom je krstario jug-sever-jug sve dalje i dalje od obale, i sad se izgleda vraća odakle je i krenuo. Dal i je primećen neki čamac sa migrantima ili neki sumnjiv brod?
Takođe je bilo par helikoptera na Siciliji.


Kod turske obale TCB803 na relaciji Canakkale-N/A, leteo malo dalje na jug, do Izmira i još pola puta kao Canakkale-Izmir, napravio 5-6 krugova na više mesta... jedino ima smisla da bude vojni avion koji patrolira.


Sad kad nema tolike gužve na nebu iznad Evrope, može se videti svašta, gomila malih cesni, helikopteri, itd.
[ Ali Imam @ 18.04.2020. 01:02 ] @
Realno, ne razumem se mnogo u vazduhoplovstvo.
Medjutim ono što sam imao prilike da vidim u vezi padova aviona
bilo je slučajeva da izazivanjem turbulencija avioni obore jedan drugog.
Ne ulazeći u bilo kakve proračune
čisto sumnjam da bi bezbednosne procedure dozvoljavale poletanje
dva (a pogotovu 20 aviona) na istu rutu za kratko vreme.
To što "teoretski može" ne znači da je praktično ostavrljivo i takvi rizici sumnjam da su dopustivi u aerodromskim procedurama.

Vojni avioni su nešto drugo.
U ovom slučaju nije isključeno da su dronovi.
Ali u tom broju bilo avioni bilo dronovi - NATO.

Da li i kako atmosferske prilike mogu od jednog aviona
da stvore privid više aviona je posebna priča.

Citat:
glackop

Malo sutra ce se vide,ko zna ko sve prelece nasu teritoriju i zasto,nekada to nije moglo tako...bar dok je SFRJ postojala...neidetifikovana letelica bez popratne dokumentacije i najavljenog leta odnosno odobrenja preleta bi bila presretnuta spustena i pregledana.A sad ne smeju ni da pitaju ko si a kamo li da pokusaju presretanje.

Da, u vreme SFRJ podizali su se migovi i svaki NLO su pokušavali da prate, prizeme ili obore.

Ovi danas ne smeju ni da pomenu mada je bilo više slučajeva da gradjani primećuju nepoznate letelice po Srbiji.


[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 01:03 ] @
Guzva u USA? To sto vidis na flightradar34-u iznad USA je otprilike ~1/3 normalnog saobracaja.

https://www.flightradar24.com/...ir-traffic-caused-by-covid-19/

[ Shadowed @ 18.04.2020. 01:52 ] @
Cini mi se da je to globalno. Ne pise nigde da je za USA (ili bar ja ne vidim, ipak je 3h :)).
Inace, svakako se smanjio broj letova svuda, ali je pitanje gde koliko.
[ MajorFatal @ 18.04.2020. 05:56 ] @
Zamisli molim te, avioni lete nebom, neverovatno...

Radio Mujin drug u Avganistanu, nesto za NATO, i u povratku donio Muji tri cigare sa pravim hasisom avganistancem. Mujo dosao kuci, sjeo na balkon i zapali onaj jedan. Pusi on pusi, kad ogromna zuta kugla preleti preko neba, obasja ga, zaslijepi, vruce mu, u sekundi se oznojio. Ode ona kugla, Mujo pod dojmom, sav se jadan trese. Konta ma nemoguce da je od ovog, odoh zapaliti drugi. Zapali on, ista situacija, kugla, svjetlo, vrucina. Ma odoh zapaliti i ovaj zadnji, da utvrdim fakat jel' to to. Zapali i naravno opet isto. Sav sjeban ulazi u kucu, jos pod dojmom kad naleti na mater. Ona ga sa uzvikom prijekora ali i olaksanja upita:
„Pa gdje si ti sine Mujo?“
„Ma bio na balkonu, pusio cigaru, sta ti je?“
„Pa zar tri dana crni Mujo?“
[ radicmx @ 18.04.2020. 06:59 ] @
Za pracenje ovih (starlink satelita) imaju aplikacije kao Heavens Above, mada vide se i drugi. Najbolje se vidi medjunarodna svemirska stanica.
I Novosti sad pisu o tome https://www.novosti.rs/vesti/b...se-okrecu-svetlece-lopte-VIDEO

Tu je i slika od pre neko vece, kad sam ih posmatrao. Za sve mogu se naci neki podaci na google, vidjaju se cesto i spijunski.
[ mjanjic @ 18.04.2020. 08:31 ] @
Sad videh negde vest o malom italijanskom avionu koji je leteo oko hrvatske obale čudnom putanjom, a radilo se o baždarenju navigacione opreme na aerodromu (verovatno Split), što se navodno radi 2 puta godišnje. Verovatno je slična priča po pitanju onog turskog aviona koji je imao totalno čudnu putanju, a s obzirom da je leteo od čak i južno od Izmira, otprilike na pola puta do Bodruma, iz pravljenje nekih čudnih petlji, biće da su i oni u vojnoj bazi u Izmiru "kalibrisali" navigacione instrumente :)
[ MajorFatal @ 18.04.2020. 09:47 ] @
Drug Tito je dizao migove i kad jato ptica leti prema našoj zemlji, mslm našoj :)
[ Ali Imam @ 18.04.2020. 10:01 ] @
Ako su avioni leteli po nekakvoj eliptičkoj putanji
tada su sa zemlje mogli izgledati kao da lete pravolinijski
i da izgleda da ih ima više nego što ih je zaista bilo.
To objašnjava zašto su leteli u sumrak.
U tom slučaju možda je reč o ona tri Putinova aviona koje je "poklonio" Vučiću.
Tri aviona koji bi više puta leteli u pogodnoj putanji
mogli su da izgledaju kao 20 aviona koji se kreću sa zapada na istok.

Mada, koliko mi je poznato Putinovi avioni su stacionirani u Batajnici.
I da dobace od Batajnice sve do Zrenjanina?
Šarmiraju Zrenjaninke u 6-7 krugova.
Pa još nazad!!!
Zvuči kao horor fantastika.

Citat:
MajorFatal

Drug Tito je dizao migove i kad jato ptica leti prema našoj zemlji, mslm našoj :)

Imalo se moglo se.



[ radicmx @ 18.04.2020. 10:35 ] @
Nekad imaju i neke probleme ili vezbe. Primeti se ponekad neoubicajna putanja prilaska Beogradu, posto sam u blizini.
Ovaj sam zadnji primetio.
[ anon70939 @ 18.04.2020. 11:13 ] @
Sinoc fotkano iznad Stragara
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 12:25 ] @
Citat:
Shadowed:
Cini mi se da je to globalno. Ne pise nigde da je za USA (ili bar ja ne vidim, ipak je 3h :)).
Inace, svakako se smanjio broj letova svuda, ali je pitanje gde koliko.


Izvini, procitao sam to na drugom linku, koji sad ne mogu da nadjem (3 AM... jbg).

Ali ima alternativni: https://edition.cnn.com/2020/0...-passengers-decline/index.html

Citat:

The drop in passengers and orders across much of the country to stay at home have caused airlines to cut 71% of their capacity, according to Airlines for America, an industry group that represents carriers such as American, Delta, Southwest and United.


Inace pad u broju putnika je 96% i gomila aviona lete samo sa nekoliko putnika (ludilo).
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 12:46 ] @
Citat:
radicmx:
Nekad imaju i neke probleme ili vezbe. Primeti se ponekad neoubicajna putanja prilaska Beogradu, posto sam u blizini.
Ovaj sam zadnji primetio.


Od kada je ova slika?

Taj let je Istanbul - Sarajevo? Da li je non-stop ili slece u Beogradu? (mada ni sa planiranim sletanjem u Beogradu putanja nema nikakve logike - avion se priblizio Sarajevu pa se onda vratio nazad).

Ako je non-stop i ako je iz nekog skorijeg vremena (COVID19 pandemije), po slici deluje da iz nekog razloga nije mogao da sleti u Sarajevo i da je poslat u Beograd te da je cekao na slot za sletanje (ako je to ovih dana, ljudi koji rade u ATC-u bi mozda mogli da objasne da li je zauzece uopste moguce ovih dana)

Ukoliko je let od pre neki dan i normalno je non-stop, postoji par varijanti:

- Sarajevo nije moglo da odobri sletanje (iz bog te pita kojeg razloga, tipa vremenski uslovi, suspendovanje sletanja zbog sigurnosne dojave, itd. itd.) i avion je poslat za Beograd

- Problemi su iskljuceni zato sto bi daleko brze bilo da avion sleti u Sarajevo - po slici se vidi da se okrenuo i uputio ka Beogradu.

- "Cudna" putanja izgleda kao cekanje na dozvolu za sletanje / slot (sto je neobicno ako je slika od pre neki dan)

- Druga varijanta bi bila da je avion tezak i da nije dobio dozvolu da se oslobodi goriva u vazduhu, ali to nema logike posto je poleteo iz Istanbula i trebao da sleti u Sarajevo, ne u Beograd.

- Treca varijanta je jako losa sreca, tipa da Sarajevo nije odobrilo sletanje i avion poslat za Beograd + u toku leta za Beograd se desio neki kvar koji zahteva da avion sleti sa minimumom goriva, pa su se vrteli okolo... verovatnoca da e N s*anja desi nije nula, ali opet...

--

Postoji i jos jedno moguce objasnjenje: avion nije dobio dozvolu za sletanje iz razloga koji nisu ni tehnicki ni vremenski, recimo u njemu se nalazila neka nezeljena osoba ili kargo (mada, to bi bilo otkriveno u momentu boarding-a) sa kojom Sarajevo ne zeli da ima nista i da su onda pregovarali gde da sleti, za koje vreme sa avion vrteo okolo cekajuci na dozvolu.

Vezbe? Ne verujem da bi ih radili u tudjem avio prostoru, mislim to kosta kinte - a verujem da avion nije bas bio popunjen sto bi ceo let ucinilo jos manje profitabilnim.
[ radicmx @ 18.04.2020. 13:22 ] @
Slika je od ranije mozda i august (broj slike 20190825-1747) i vreme odgovara 17:47
Video sam pre par godina jedan koji kruzi batajnica-surcin, jedan tocak mu nije bio spusten.
A ovaj mislim da sam video da je imao spustene tockove a iznad mog mesta ih ostali avioni jos ne spustaju. To je jedan od razloga sto sam pogledao na Flightradar24
[ popusicko @ 18.04.2020. 13:34 ] @
Ovog trena.Nemam predstavu sta se desava
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 14:46 ] @
Za razliku od leta gore koji je civilni, ovo je avion koji radi inspekciju i kalibraciju (natrpan opremom koja snima gomilu parametara kako bi, npr., instrumentalno sletanje bilo obavljano bez problema)

Citat:
radicmx
Slika je od ranije mozda i august (broj slike 20190825-1747) i vreme odgovara 17:47
Video sam pre par godina jedan koji kruzi batajnica-surcin, jedan tocak mu nije bio spusten.


To je OK - ali zahteva od pilota i ATC da koordiniraju akcije kako bi se minimizovala sansa za pozar ili lose sletanje (tipa, zbog pomerenog centra gravitacije avion ocese pistu sa "repom" ili krilom). To obicno ukljucuje preraspodelu goriva izmedju rezervoara, izbacivanje nepotrebnog goriva i sl.

Citat:

A ovaj mislim da sam video da je imao spustene tockove a iznad mog mesta ih ostali avioni jos ne spustaju. To je jedan od razloga sto sam pogledao na Flightradar24


Bez detalja je nemoguce znati, mozda nije mogao da izbaci tockove pri prilazu Sarajevu, mada to i dalje ne objasnjava promenu destinacije. Ako je to taj avion koji si video, verovatno je posada tokom kruzenja pokusavala da izbaci tockove i na kraju im je uspelo. Ako znas datum, mozda mozes negde da pronadjes i log sta se tacno desilo sa tim letom.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.04.2020. u 15:57 GMT+1]
[ radicmx @ 18.04.2020. 16:56 ] @
Nisam uspeo pronaci nista. To je datum 25 08 2019
[ bananaphone @ 18.04.2020. 16:58 ] @
Ne znam da li ste videli ovu vest:

https://www.theguardian.com/wo...t-european-workers-coronavirus

Rumune vode da kopaju njive u zapadnu EU.
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 17:12 ] @
Verovatno zato sto su originalni kopaci njiva otisli u svoje maticne zemlje.

Citat:

Are western Europe's food supplies worth more than east European workers' health?


Moras voleti Grauniad :) Potpuno je nebitno koga hrana snadbeva, prilicno je jasno da je proizvodnja hrane nesto sto spada u kriticnu granu privrede i sve da kroz vazduh lete projektili a ne virusi neko bi i dalje morao da se bavi time.

Rumuni? Jbg, Rumuni hoce to da rade, svojom voljom, ljudi seli i dosli u UK da zarade kintu i cenim da bi sutnuli u g*zicu hipstera iz Shoreditch-a koji se "brine za jednakost" dok pije svoj chai-decaf-organic-gluten-free-fair-trade late od 5 funti i zamislja sebe kao sledeceg dobitnika Pulicera (ironicno, mislim... Pulicer, to je tako mainstream i susta suprotnost kontrakulturi) dok "stvara" novi sadrzaj na Macbook-u (ironicno, naravno, bilo bi mnogo vise kul kad bi umeo da uveze C64 na Internet - ali C64 nema Helvetica-u).

I, naravno, patos...

Citat:

because it turns out that rather than resource social care properly, Austria prefers to farm out the job to cheaper easterners.


Pre ce biti da nema Austrijanaca koji hoce da rade taj posao za te pare, dok "cheaper easterners" ocigledno hoce i ugovor je verovatno na obostranu korist (inace bi Austrijanci morali da se snalaze na drugacije nacine).

[ mjanjic @ 18.04.2020. 17:20 ] @
Eh, još pre više od 10 godina je bio članak o tome kako poljaci rade u Nemačkoj na vađenju špargle, tada mesečna "plata" bila 800€ (čiste zarade), a posao trajao tipa 2 do 3 meseca, pa su poljaci mogli da se vrate sa oko 1600 do 2400 evra u Poljsku.
Minimalac u Poljskoj je u 2018. godini bio oko 380 evra, što je nekih 1.68 puta manje od prosečne plate, pa je, ako se ne varam, što je tu negde blizu odnosa prosečne i minimalne plate kod nas u Srbiji.
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2020. 17:35 ] @
Da ti ljudi mogu da zarade vecu kintu u Rumuniji ne bi se za*bavali i isli UK.

Ocigledno je to u njihovu korist.

E, sad, drug novinar iz Guardiana bi verovatno preferirao metodu Pola Pota ili Mao-a, da se za*bu ti stranci i posalju kuci, a domaci proletarijat (Koji proletarijat? iskvareni potrosaci koji ce postati proletarijat kada im se zapleni imovina) lepo posalje na polja.

Jedina dobra stvar koja ce da izadje iz neminovne kontrakcije globalne ekonomije je ta sto bar sledecih nekoliko godina ljudi nece slusati kojekakve Grete, diplomce smera "grievance studies" (jbt, bukvalno treba na tituli da pise Dipl. SJW) i gomilu karaktera cije samo postojanje mogu da zahvale globalnom ekonomskom rastu koji je trajao previse dugo i omogucio surplus sa kojim mogu da se finansiraju najneverovatnije seme.

Zasto? Zato sto ce obican svet hteti jeftinu struju, gas, benzin i klopu - a ne CO2 neutralnu, free-range, organsku, conflict-free, gluten-free i sta god... robu.
[ bananaphone @ 18.04.2020. 18:39 ] @
Hehe I onda nema nikakve odgovornosti prema njima? U smislu da im se obezbede uslovi da se ne zaraze, ako se zaraze da mogu da se lece u zemljama u kojima su se zarazili i sl?

[ Darko Nedeljković @ 18.04.2020. 19:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Verovatno zato sto su originalni kopaci njiva otisli u svoje maticne zemlje.

Mislim da ne postoje "originalni kopaci njiva". Par puta godisnje potrebni su sezonski radnici na po par nedelja. Ovih dana je poceo neki posao oko asparagusa, njive su pune rumuna, podize se ona folija, nesto se ceprka (vadi, bere, sta vec, slabo znam o toj biljci) i potom se vraca folija. Taman dok sazvrse pocinje berba jagoda i ja mislim da je to to, razlaz do jeseni.

Nego to je sve offtopic.

[ Darko Nedeljković @ 18.04.2020. 20:02 ] @
I sta bi sa temom - avionima?
Fejsbook je pun objava sirom srbije, sinoc su primeceni iznad loznice, veceras iznad valjeva. Otprilike ih opisuju tako kako je kojot uslikao. To na slici uopste nisu avioni, nego SpaceX Starlink sateliti. Procitah da treba da ih ima 12.000, a lansiraju ih po 20-50 jedan za drugim:
https://www.youtube.com/watch?v=ytUygPqjXEc
[ Darko Nedeljković @ 18.04.2020. 20:35 ] @
Evo i dnevna stampa potvrdila, 5G sateliti:
https://www.telegraf.rs/zaniml...-nad-srbijom-bice-je-i-veceras
[ Whitewater @ 18.04.2020. 20:42 ] @
Heathrow je aerodrom koji prosto vapi za katastrofom, sto je najludje svi zvanicnici britanske vlade i krune lete bas sa tog aerodroma. Uospte je poznato da nema vecih ludaka od Engleza.
[ bananaphone @ 18.04.2020. 20:43 ] @
@Darko carter letovi su organizovani da prebace te ljude iz Rumunije za - gde treba. A i Britanci planiraju nesto slicno.
[ Ali Imam @ 18.04.2020. 21:05 ] @
^NaHCO3

Da li si ti video avione ili svetla?
[ mjanjic @ 18.04.2020. 21:44 ] @
Kako nas "veliki brat" prati o čemu pričamo :))))))

[ MajorFatal @ 18.04.2020. 23:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jedina dobra stvar koja ce da izadje iz neminovne kontrakcije globalne ekonomije je ta sto bar sledecih nekoliko godina ljudi nece slusati kojekakve Grete, diplomce smera "grievance studies" (jbt, bukvalno treba na tituli da pise Dipl. SJW) i gomilu karaktera cije samo postojanje mogu da zahvale globalnom ekonomskom rastu koji je trajao previse dugo i omogucio surplus sa kojim mogu da se finansiraju najneverovatnije seme.


Jadno dete, bori se sama za lepšu i čistiju planetu svih nas, nisam bio 100% sklon da verujem da su se delfini pojavili u kanalima u Veneciji posle x godina, ali eto u mom malom gradiću pojavile se patke u centru grada na reci gde nisu viđene od kako ja znam za sebe, eno ih brčkaju se svaki dan, sad i svrake i golubovi pokušavaju da se okupaju ali im ne ide, nisam ni znao da je inače toliko nepovoljna atmosfera za njih, da l je dovoljno da ih niko ne gađa praćkom, ili mora da bude i čistije šta li. Sad su i blizu Splita snimili kitove.

E da, kontrakcije su rezervisana reč samo za trudnoću/porođaj, kao što je vran gavran iako je crn ko i sve drugo crno, on je vran, a drugo je crno, tako i samo trudnoća ima kontrakcije, a ekonomija možda ima neke trzaje, ili hoćeš da kažeš da će globalna ekonomija nešto novo da porodi? U tom slučaju daj da čujemo i to proročanstvo :)
[ dr0id @ 19.04.2020. 01:53 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
I sta bi sa temom - avionima?
Fejsbook je pun objava sirom srbije, sinoc su primeceni iznad loznice, veceras iznad valjeva. Otprilike ih opisuju tako kako je kojot uslikao. To na slici uopste nisu avioni, nego SpaceX Starlink sateliti. Procitah da treba da ih ima 12.000, a lansiraju ih po 20-50 jedan za drugim:
https://www.youtube.com/watch?v=ytUygPqjXEc


Citat:
Darko Nedeljković:
Evo i dnevna stampa potvrdila, 5G sateliti:
https://www.telegraf.rs/zaniml...-nad-srbijom-bice-je-i-veceras

Niti su 5G niti se lansira po 20-50 vec 60...

Sledece lansiranje za 4 dana https://twitter.com/SpaceX/status/1251190725741408257
[ Ivan Dimkovic @ 19.04.2020. 02:07 ] @
Citat:
Whitewater:
Heathrow je aerodrom koji prosto vapi za katastrofom, sto je najludje svi zvanicnici britanske vlade i krune lete bas sa tog aerodroma. Uospte je poznato da nema vecih ludaka od Engleza.


Bez brige, nece se skoro vratiti kolicina saobracaja od pre COVID19.

Sto se bezbednosti tice... avion u kojem sam leteo je uleteo u wake-vortex tik pred sletanje na FRA aerodrom koji koristi old-school separaciju baziranu na rastojanju i tipu aviona. Pojma nemam da li je bila greska pilota ili ATC-a.

Veruj mi, kad ti se to desi tik pred sletanje, deluje impresivno (osim vecini putnika kojima se nece svideti akrobacija :-) Bez ikakvog upozorenja, avion se prvo ostro okrene na jednu stranu u roku od ~<1s, onda, bukvalno par stotina ms kasnije kapetan uradi refleksnu korekciju koja, pogadjas, podjednakom brzinom rotira avion na drugu stranu (pricam o vrlo ostrom i vrlo brzom naginjanju). I cela prica se ponovi nekoliko puta kao pendulum dok ti se ruzne zgradurine sve vise i vise priblizavaju i ti se mislis da li avion ima dovoljno visine kako ne bi zavrsio integrisan u zgradu.

Ako letis u nekoj malom avioncicu, wake vortex moze bukvalno da ti okrene avion za 180 stepeni ili vise.

https://www.aerotime.aero/aero...t-flipped-upside-down-and-fell

^ Ovaj se prvo prevrnuo, a onda okrenuo 5 puta (!!!!) pre stabilizacije. Verujem da su putnici zahtevali nove gace kad su sleteli.

Nije bas prijatno ni u 737-mici... mogu misliti kako izgleda kad ti se avion izvrne naopako zato sto si ti u nekom Bombardier Challengeru a ispred tebe, recimo, DHL-ov 757 (757 je interesantan avion: generise enormne vrtloge koji nisu bas konzistentni sa klasom u kojoj se nalizi) ili A380 ciji ce vrtlog da te okrece k'o vetrenjacu :-)
[ Ivan Dimkovic @ 19.04.2020. 03:11 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jedina dobra stvar koja ce da izadje iz neminovne kontrakcije globalne ekonomije je ta sto bar sledecih nekoliko godina ljudi nece slusati kojekakve Grete, diplomce smera "grievance studies" (jbt, bukvalno treba na tituli da pise Dipl. SJW) i gomilu karaktera cije samo postojanje mogu da zahvale globalnom ekonomskom rastu koji je trajao previse dugo i omogucio surplus sa kojim mogu da se finansiraju najneverovatnije seme.


Jadno dete, bori se sama za lepšu i čistiju planetu svih nas, nisam bio 100% sklon da verujem da su se delfini pojavili u kanalima u Veneciji posle x godina, ali eto u mom malom gradiću pojavile se patke u centru grada na reci gde nisu viđene od kako ja znam za sebe, eno ih brčkaju se svaki dan, sad i svrake i golubovi pokušavaju da se okupaju ali im ne ide, nisam ni znao da je inače toliko nepovoljna atmosfera za njih, da l je dovoljno da ih niko ne gađa praćkom, ili mora da bude i čistije šta li. Sad su i blizu Splita snimili kitove.

E da, kontrakcije su rezervisana reč samo za trudnoću/porođaj, kao što je vran gavran iako je crn ko i sve drugo crno, on je vran, a drugo je crno, tako i samo trudnoća ima kontrakcije, a ekonomija možda ima neke trzaje, ili hoćeš da kažeš da će globalna ekonomija nešto novo da porodi? U tom slučaju daj da čujemo i to proročanstvo :)


Cek, da li mi ozbiljno razgovaramo o ovome? Stvarno???

Svasta. Kontrakcija je termin za cin ili proces smanjivanja nekog objekta i kao termin je potpuno apstrakan - moze da se primeni na bilo kakav objekat (ne samo fizicki). Informacija koju ova rec prenosi je da objekat na koji se odnosi biva "skupljen", "skracen" itd. Rec za obrnut proces je "sirenje". Nadam se da ne moramo da raspravljamo da li se "sirenje" odnosi samo na proces sirenja grlica materice :-)

Koriscenje u medicini je samo jedno od mogucih upotreba (i savrseno konzistentno: kontrakcija u medicini se koristi za efeketivno "skupljanje" misica, bilo kog tipa - ukljucujuci i oblast koju si pomenuo) - osim porodjaja, imas jos gomilu situacija u medicinskom zargonu koje su savrseno validne sto je jezika ticee: https://bs.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%A1i%C4%87na_kontrakcija

Takodje, kontrakcija ne mora da ima ikakve veze sa ljudskim organima.

Ali cekaj, moram jos jednom da pitam, da li stvarno ovo zahteva bilo kakvo objasnjenje ili diskusiju? Ali ajde, kad smo vec na pola puta hajde da zavrsimo, mozda cela stvar i ima nekakvu vrednost iznad praga suma...

https://www.vokabular.org/?search=kontrakcija&lang=sr-lat

Citat:

stezanje, skupljanje, skraćivanje; gramatički: sažimanje, skraćivanje (napr. dvaju slogova u jedan); medicinski: skupljanje, grčenje (mišića, vrata i dr.).


https://www.kupujemprodajem.co...ja-Prostora-79899934-oglas.htm

Citat:

Kontrakcija Prostora


Osim ako se "kontrakcija prostora" ne odnosi na odredjen tip crne rupe sa dlakama, verujem da je potpuno korektno upotrebiti taj termin za bilo sta sto se skuplja/skracuje.

OK, sad kad smo zavrsili Nazi Grammar sesiju, da li mozemo da nastavimo dalju diskusiju bez ovakvih lingvistickih izleta?
[ MajorFatal @ 19.04.2020. 03:56 ] @
Ne, ne, sve su ti to primeri pogrešne primene, mišići se na primer grče i skupljaju, ali nemaju kontrakcije ma kojim ritmom se to dešavalo, ako se prostor skuplja/skraćuje ili skraćuje/sužava trebalo bi tako i napisati, no nebitno, možda sam i ja prenaglio, ali i dalje ne znam šta može da znači kontrakcije globalne ekonomije, čini mi se da nije iz ekonomskog rečnika pa molim za prevod? Ko kome daje pare u kontrakcijama, bogati postaju bogatiji a moj standard opet na nulu ili šta? Da to nije neki ugovor kontrakt pa onda kontraktcije - ugovori?
[ mjanjic @ 19.04.2020. 03:59 ] @
A i nije avion za svakoga: https://www.aerotime.aero/clem...issile-at-airport-5-dead-video
[ Ali Imam @ 19.04.2020. 12:11 ] @
Citat:
MajorFatal

mišići se na primer grče i skupljaju, ali nemaju kontrakcije ma kojim ritmom se to dešavalo

Kontrakcija kod mišića podrazumeva
da se ista količina mišića
sabije u manji volumen.
To je moguće zato što se menja
konformacija ali nema promene mase i sastava molekula mišića.
Pojednostavljeno, postoje dve konformacije
od kojih jedna konformacija odgovara ispruženom
a druga konformacija odgovara zgrčenom (kontrahovanom) mišiću.
Slično kao kad stisnete šaku pa opružite prste - u suštini nema promene mase ni sastava šake.

Medjutim ako ekonomisti znaju šta podrazumevaju pod kontrakcijom ekonomije nek ih djava ubije.

Jer ako se gleda obim proizvodnje
"ekonomska" kontrakcija podrazumeva smanjen obim proizvodnje pa je došlo do promene mase!
A ako se gleda broj zaposlenih
"ekonomska" kontrakcija podrazumeva manji broj zaposlenih pa je došlo do promene mase!
U oba slučaja "ekonomska" kontrakcija nije isto što i kontrakcija u uobičajenom smislu.
Za opisanu "ekonomsku" kontrakciju bolji termin je skraćivanje ili odsecanje (sa otpisivanjem delova) ili sažimanje koje opet podrazumeva otpisivanje delova.

Kad se smanji broj zaposlenih a poveća obim proizvodnje
onda to nije kontrakcija nego poslovna sposobnost.

Zato što protivreči intuitivnom značenju pojma kontrakcija
samo vrag zna šta ekonomisti podrazumevaju pod kontrakcijom.

[ MajorFatal @ 19.04.2020. 13:02 ] @
Da i ne pominjemo da i konji mogu biti vrani, totalno sam lupio, znači smanjivanje obima i mase proizvodnje i radnika, tj. opet smo nadrljali.
[ popusicko @ 19.04.2020. 19:31 ] @
https://findstarlink.com/#1665;3


Spacex i Musk sateliti.
Novi Sad je izabran a vi slobodno izaberite vase mesto
[ Darko Nedeljković @ 19.04.2020. 21:55 ] @
Interesantno da sam ja pogledao link kad prelaze preko moje lokacije i ispostavilo se - za tri minuta, kakva koincidencija

Nego, razmakli su se sad dosta, u jednom trenutku preko vidljivog dela neba moze se videti maksimalno 8 kom u nizu plus jos dva koji lete paralelno sa ostalima.
[ anon70939 @ 24.04.2020. 19:40 ] @
sad u 20:30 su valjda trebali da se vide, ali ja ih ne videh :/
[ sasa022 @ 26.04.2020. 23:59 ] @
https://twitter.com/i/status/1254490204553035779