[ okraz @ 15.05.2020. 18:04 ] @
Nove hrastove letvice za ogradu ofarbao sam sadolinom sa voskom i uv zastitom
Koristio sam sadolin boje bukve .
Kako mi je boja presvijetla htio bi je nekako potamniti.
Nisam nasao tonere za sadolin a razmisljam da preko sadolina letvice obojim akrilnom bojom pa me interesuje da li je to izvodljivo
Hvala
[ MajorFatal @ 15.05.2020. 19:36 ] @
Izvodljivo je, samo, ko zna kako će izgledati

Nema na čemu.
[ okraz @ 15.05.2020. 19:55 ] @
Znam i ja da je izvodljivo samo se bojim da se sve ne oljusti a imam okok 120 komada????
[ gilopile @ 15.05.2020. 20:01 ] @
Brate, ako ne znate i niste sigurni u te premaze i boje, bolje coveku nemojte nista savetovati.
Mogao sam i ja da napisem, pa moze, mazi, pa kako bude i sta bude, ccc
Orkaz, sacekaj da se javi neko ko poznaje materiju.
[ okraz @ 15.05.2020. 20:12 ] @
Sacekacu- hvala
[ optimizator @ 15.05.2020. 21:02 ] @
Pa sadoline imaš u svim nijansama, šta će ti toneri čak i da ih ima za sadolin.
Jednostavno kupi sa istim svojstvima ali za nijansu tamniji ton i to je to. Što više slojeva sve bolja zaštita i ujedno i boja dolazi do izražaja.
Inače hrast tamni vremenom,tako da će i tako i tako biti s vremenom za nijansu ili dve tamniji, još ako si samo jedan sloj naneo,normalno da je suviše svetlo.
Ako ti nije važna struktura (izgled) drveta, onda premaži i akrilnim, ali mislim da neće da ,,drži" na taj sadolin sa voskom,oljuštiće ti se.
Najbolje da kupiš po litar tamnijeg sadolina, i litar nekog akrila, pa probaj po jedno kako ti se sviđa na nekoj preostaloj letvici.
[ okraz @ 15.05.2020. 21:12 ] @
Hval puno
Ipak cu morati naoraiti probe
[ MajorFatal @ 15.05.2020. 21:21 ] @
Ili probaš to što si ti zamislio, toner, pa akril ako sam razumeo, ali koliko dugo bi trebalo da čekaš da vidiš na suncu i kiši da li će biti u redu? Onaj prvi sandolin što ti se ne sviđa je bio sa uv zaštitom, da li moraš da biraš i toner, ili tamniji sandolin, i akril sa uv zaštitom...? Jer ako se oguli na suncu mestimično posle dve godine na šta će da liči?

[ okraz @ 15.05.2020. 21:45 ] @
Hval puno
Ipak cu morati naoraiti probe
[ MajorFatal @ 15.05.2020. 23:56 ] @
Šta si ti, bot? :)
[ okraz @ 16.05.2020. 06:36 ] @
Citat:
MajorFatal:
Ili probaš to što si ti zamislio, toner, pa akril ako sam razumeo, ali koliko dugo bi trebalo da čekaš da vidiš na suncu i kiši da li će biti u redu? Onaj prvi sandolin što ti se ne sviđa je bio sa uv zaštitom, da li moraš da biraš i toner, ili tamniji sandolin, i akril sa uv zaštitom...? Jer ako se oguli na suncu mestimično posle dve godine na šta će da liči?


Sustina je da mi treba tamnija nijansa.
Na nesrecu i ovi sto prodaju boje i sadoline ne znaju sta raditi
Vidjecu
[ gti2 @ 16.05.2020. 10:09 ] @
Da ne otvaram novu temu pošto je slična tematika...
Čime izvući fleke iz drveta?
Radi se o drvenoj kaci sa potiskivačem, dosta je propala pa bih hteo da je malo dovedem u red i pretvorim u baštensku saksiju.
Fleke su malo od rđe, od obruča, ali većinom su neke crne, moguće isto od obruča međutim ušle su dosta duboko jer ostaju i posle šmirglanja.
Možda hidrogen, varikina ili nešto slično?
[ bananaphone @ 16.05.2020. 13:45 ] @
Pa tesko ces izvuci te mrlje, ako su duboko u drvetu. Mozda ti je lakse da presmirglas koliko je moguce pa onda celu kacu predjes nekim tamnijim bajcom, tako da je manji kontrast izmedju drveta i mesta gde je mrlja.
[ gti2 @ 16.05.2020. 14:05 ] @
A beli bajc pa posle neka bor velatura? Lepše izgleda kad je veći kontrast između drveta i obruča.
[ bananaphone @ 16.05.2020. 14:15 ] @
Citat:
gti2: A beli bajc pa posle neka bor velatura? Lepše izgleda kad je veći kontrast između drveta i obruča.


Iskreno - nemam pojma - zavisi kako ce posle da se probiju mrlje kroz bajc, a i zavisi sta je kome lepo i kako se uklapa sa ostatkom namestaja i poda.
[ gti2 @ 16.05.2020. 14:17 ] @
Ma ovo ide napolje, u dvorište
[ gilopile @ 16.05.2020. 14:23 ] @
Dobra masina za smirglanje i ides dokle god moze da skines taj sloj gde su mrlje. Jes zeznuto, tvrdo je to ko kamen, al nema druge.

Premazes sa sto tamnijim premazom za drvo i to mu je.

Frend mi je radio neke stolove za bastu od starih burica i premazao bas nekim tamnim sadolinom i lakom i sta vec i ok to izgleda.
A i vragu briga ako se vide malo mrlje, to i jeste car da izgleda kao staro bure :)
[ bananaphone @ 16.05.2020. 14:54 ] @
Citat:
gti2:
Ma ovo ide napolje, u dvorište :)


Pa po meni - onda tamniji bajc bez razmisljanja, preko postojecih mrlja, dobice tamne mrlje i od vode i od zemlje, sa belim bajcom ce uvek izgledati kao da je prljavo.
[ okraz @ 18.05.2020. 11:29 ] @
Dok je tema jos ovorena
Po informacijiji koju sam dobio u prodavnici boja i lakova sadolin se moze mijesati samo sa uljanim bojama-navodno im je baza ista