[ bordzija @ 19.05.2020. 23:56 ] @
Imam lep ručni sat kupljen u fr, marka je lip tamo neka njihova elem originalna baterija je trajala jedva možda godinu dana, zamenska kupljena kod kineza u prolazu kod doma omladine 150 dinara jedva 4 meseca... Danas sam bio u mikroprincu nemaju pa sam usput svratio do kineza u pandu i kupio novu bateriju za čitavih 20 dinara...

Elem baterija za vreme je veličina 5-6 mm dok je baterija za štopericu veličine 2 dinara (ogromna)

Može li se prespojiti ova velika od štoperice da gura sat?!?? Kako nebih svakih par meseci menjao ovu malu idiotsku batt?!?? Koji besmisao!

[ gilopile @ 20.05.2020. 02:36 ] @
Batt kupljene kod kineza ne valjaju ni za k.
Zavisi i od sata koliko koji trosi, neki modeli guraju 5, 6 godina sa kvalitetnom baterijom, a neki godinu.

Dobru, kvalitetnu bateriju ces moci nabaviti jedino kod sajdzije, oni znaju sta valja i nabavljaju najkvalitetnije baterije.
Cena je paprena, al bar znas sta si stavio i da ce trajati.
[ bordzija @ 20.05.2020. 03:01 ] @
Kolko je to paprena pošto su mi sve sajdžije po kraju pomrle i zatvoreni su, jedino mi je ostao jedan krimos kod londona i jedan na cvetnom trgu koji jemam pojma kada radi jer je uvek zatvoren. I danas sam popio kvaku kod njega mada mi je bilo usput. Ali pazi originalna baterija dobijena uz nov sat izdržala je jedva godinu dana! Vidi kako je malecka sa leve strane u kućištu sata, zakopana ispod ove velike koja je za štopericu. Možda i nju kupim ona je riknula posle 4 godine. Najbolje bi mi bilo da prebudžim da radi na ovu veliku ako su sve te bat na 3 volta? Ova je toliko mala da ne mogu da pročitam oznaku! Kinez je iz prve pročitao! I koliko vidim bajata je ta njegova, piše do 2020 god.

Ovolicka baterija ma ko je pravi neće da traje. Nije mi trajno rešenje ni da me odere sajdžija. U principu ne vidim ni smisao nošenja sata danas ali je lep modni detalj :)

Varta? Toshiba?

Sad vidoh da je ova mala 1,5 v znači mrka kapa za budženje...
[ gilopile @ 20.05.2020. 03:24 ] @
Da, mrka kapa sto ze budzenja tice.

Samo ti nadji nekoz prezivelog sajdziju i ponesi mu sat i on ce da ti stavi kvalitetnu bateriju.
Ma nisu sad 1000 din i sl. Mozda 300, 400 din max maxova. Kineske kostaju ja mislim 100 din 10 komada.
Jednom sam kupio ceo taj paket i bacio pola, jer bukvalno ni 15 dana ne moze da izdrzi. Neupotrebljivo.

Ne stavljaju oni, niti nabavljaju djubre baterije. Znaju oni posao i znaju koje valjaju i njih nabavljaju.

Bateriju ne smes cak ni prstima da hvatas. Samo plkasticna pinceta dolazi u obzir kada je stavljas.

Ako nije problem, slikaj da vidimo kako izgleda. Slikaj mu lice :D
[ bordzija @ 20.05.2020. 03:30 ] @
E sad... Nisam jeo burek dok sam stavljao, ćak štaviše prebrisao sam sve alkoholom pre stavljanja pa i svoje prste, valjda je nisam zeznuo. Našao sam neke yokohama 10 komada za 200 dinara baterije, to je sve, jako mala ponuda za ovu dimenziju i sve su alkalne, ova velika je litijumska. Malu nisam našao litijumsku barem ne kod nas. Isplati li se ovo poručivati sa alija?

Ajde kad ova isprdi onda def znam na čemu sam. Baš mi je drndanje da otvaram sat i jednom godišnje a to je čini mi se neki maksimum.
[ gilopile @ 20.05.2020. 03:36 ] @
Zasigurno mora ona duze da traje od godinu dana. Mozda 2,3 godine recimo...

To za prste i hvatanje baterije sam cuo od jednog vrsnog sajdzije kada sam nosio sat i rekao mu da sam ih menjao i da ne traje baterija.
Prvo mi je to rekao, a na drugom mestu da ne kupujem te baterije nigde nego kod sajdzije.

Valjda je dovoljno i najmanji znoj da predje na nju da ona ostvaruje neki kontakt plus minus i da se i zbog toga brze isprazni. To su jako mali kapaciteti i to je dodatno unisti.

Kada odneses kod sajdzije videces kako je pazljivo stavlja sa neprovodljivom pincetom, ni u jednom momentu je nece taci prstima.
Mozda je to sve i malo prenaduvano, pro deformacija, al itekako ima smisla.
[ Java Beograd @ 20.05.2020. 08:03 ] @
Ja se dan-danas sećam da mi je originalna Casio baterija trajala 12 godina!
Nije šala, nije greška!
Kupila mi sestra Casio sat u Australiji, kad je bila na "medenom mesecu", a bateriju sam menjao kad je njena ćerka već ušla u pubertet - napunila 12 godina!
Bukvalno, tačno, nisam se zagubio u brojanju godina!

Kod zamene sam tražio i našao originalnu Casio bateriju, kod zvaničnog Casio servisera, ali, jbg taj original nije ni približno kao onaj "kod prve ugradnje". Izdržala baterija valjda 2-3 godine, to ne pamtim baš tačno.
[ whitie2004 @ 20.05.2020. 08:07 ] @
Citat:
gilopile:
Bateriju ne smes cak ni prstima da hvatas. Samo plkasticna pinceta dolazi u obzir kada je stavljas.

A jel ti koristis plasticnu pincetu kad menjas bateriju na kompu. Uzemljis se, koristis antistaticke rukevice, ali ni tada ne dodirujes stampu na ploci. Alat sa teflonskom prevlakom da izoluje. Pop svraca 2 puta mesecno da okadi :-)

Postavi se u poziciju tog sajdzije ... Navikao da sve u satu dohvati pincetom - nema tu sta da se uzme u prste. Ako tu bateriju 'pridrzi' metalnom pincetom - ne da prezivi. Elem, baterije svih vrsta (i ove za komp) nisu sto su nekad bile u Titovo vreme ....
[ gilopile @ 20.05.2020. 08:43 ] @
Citat:
A jel ti koristis plasticnu pincetu kad menjas bateriju na kompu. Uzemljis se, koristis antistaticke rukevice, ali ni tada ne dodirujes stampu na ploci. Alat sa teflonskom prevlakom da izoluje. Pop svraca 2 puta mesecno da okadi :-)


Ne.

Ne koristim nikakve uzemljujuce narukvice i sl. Sve radim papcima bez rukavica :D
Noge koristim kao `trecu ruku` :D
[ stil @ 20.05.2020. 09:00 ] @
Od svih zamenskih baterija za ručne satove koje sam probao najbolje su se pokazale Renata baterije. Moraju se naći orginalne a da nisu dugo stajale u izlogu. Nije ih baš lako naći, ako ideš kod sajdžije, tamo su skuplje. Mesto gde sam ih našao po razumnoj ceni je na http://baterije.rs

Obično mi traju oko godinu dana.

[ Java Beograd @ 20.05.2020. 10:02 ] @
Citat:
Ali Imam: U kapitalizmu ne postoji obaveza poštovanja standarda.

Prevazilaziš samog sebe! Sve si bolji i bolji!

Svaki dan u svakom pogledu sve više napeduješ!

Postaću tvoj fan, zapratiću te na Instagramu!
[ djoka_l @ 20.05.2020. 10:45 ] @
Što reče Java, gornji post je za Instagram i Facebook

Ali Imam brka STANDARD i KVALITET.

Baterija CR 2032, MORA da ima prečnik od 20mm, DEBLJINU od 3.2mm i NOMINALNI NAPON od 3V - to je STANDARD

Koliko će dugo da traje, to je već kvalitet. Pogledaj, recimo, proizvođačku specifikaciju:
http://www.farnell.com/datasheets/1496885.pdf
[ gilopile @ 20.05.2020. 10:50 ] @
Djoku treba pratiti i lajkovati gde god moze. :)
Upravo to.

Setih se `sdandardnih` dzekova 3.5mm koji ne mogu da udju u predvidjenu rupu, e to je standard do jajca :D
[ djoka_l @ 20.05.2020. 11:07 ] @
Što se tiče socijalizma i kapitalizma:

Moj ćale rešio, pred svetsko prvenstvo u fudbalu 1974. godine, da kupi televizor u boji (ej, u boji!). Otišao tako u najbližu (socijalističku) prodavnicu, stoji jedan jedini EI Niš (socijalistički) televizor u bolji. Zagleda se ćale u njega, teško mu da se odvoji od para, ali nešto se boje razlivaju. Ubeđuje ga prodavac da je to samo signal loš, da će da radi bolje kada se montira u kući, ma ima boje samo da blješte. Obilazi ćale oko televizora, pa reši da kupovinu prespava do sledećeg dana. Kada se malo raspitao, čuje da je taj ISTI televizor već tri puta vraćen u prodavnicu, zbog problema sa bojom. Kako ko vrati televizor, prodavci ga vrate na raf, u nadi da će neko ipak da se navuče na kupovinu.

Posle je ipak kupio Grunding (nemački, kapitalistički)...
[ gilopile @ 20.05.2020. 11:22 ] @
Tako je bilo.
Bilo je pitanje prodavca samo jel zelite crno beli ili u boji, nije bilo bas izbora.

Secam se i moji drugari vecina ih je dovlacila tada iz Nemacke. Grundig koji su radili odlicno. Jbg, bili su skupi do jaja, nije mogao svako da priusti.
[ SlobaBgd @ 20.05.2020. 11:34 ] @
Svaki televizor je kapitalistički! Čak i takvi "socijalistički" što su prikazivali slet i Titovo krstarenje Školskim Brodom Jadran po svetu i doček dragog gosta u Japanu Kini i Koreji (razume se, Severnoj, južnu nismo priznavali). Kapitalistički televizori su nam prikazivali iskrivljenu stvarnost, pozitivce kauboje i negativce Indijance (jedini dobar Indijanac je mrtav Indijanac, ili prodana duša kao Žalosna Sova), primitivne crne nosače prtljaga dok Gregori Pek putuje po Africi i ubija crne i bele nosoroge i ružičaste slonove, i pozitivce italijanske pljačkaše banaka u New Yorku i negativce irske policajce. I onda nam zinulo doope da živimo u kolor televizoru, i prodali smo sve Tekovine za iluziju koju su nam na kvarno podmetnuli.
Čak su i tako mudrog i dalekovidog čoveka kao što je Tito zaiebali, pričaju da je i on voleo kaubojce.
[ Java Beograd @ 20.05.2020. 11:43 ] @
Bilo je izbora, nije da nije.

Kolor TV su pravili:
- Ei Niš
- Gorenje
- Iskra

A crno-bele je pravio i RIZ i mislim još neko.
[ mjanjic @ 20.05.2020. 12:15 ] @
Još kad je EI Niš počeo da nabavlja Tošiba ekran koji su bili lošiji od njihovih...

A sećam se i one "privredne delegacije" koja je 90-ih bila u poseti Kini (Milošević, Lilić i ekipa), pa je bio sa njima i direktor EI Niš i dogovorio kupovinu 1000 televizora (da, mislim da je bilo 1000), na koje će samo nalepiti etiketu EI Niš i prodavati kao domaće.

Ali nije to samo u Srbiji, tako je recimo počeo da propada i britanski Rover, na kraju je početkom 90-ih kupovao neke Tata modele i prodavao ih sa svojim znakom. Hteli ovi iz Top Gear da snime reportažu, ali naravno da im nisu dozvolili, pa su morali skrivenom kamerom :)
[ gilopile @ 20.05.2020. 12:24 ] @
Da, to su te firme. Crno bele je pravio i Cajevec...moji su taj kupili crno beli posle lampasa. Uzas TV. Crkavao je nebrojeno puta.

Ne mogu da nadjem na netu sliku. To je bio bas krs tranzistorac, nekvalitetan...Mozda je bila neka manja serija. To je bilo vec malo ukasnjeno, tada su se uveliko kolori prodavali...
[ Steve Lonmo @ 20.05.2020. 12:34 ] @
Citat:
gilopile: Setih se `sdandardnih` dzekova 3.5mm koji ne mogu da udju u predvidjenu rupu, e to je standard do jajca :D


"Standard do jajca" su WC šolje i daske za njih. Ni jedna daska na svetu, obaška kupljena, se ne gađa ni sa jednom WC šoljom. Tu "teoriju zavere" mi je potvrdio i čovek koji 40 godina drži prodavnicu tog vodovodnog materijala, opreme itd.

One dve rupe za šrafove se, naravno, gađaju, jer u suprotnom niko ništa ne bi kupio, a i gađaju se tako što je rupa veća 20 puta od šrafa i što šraf ima onaj oblik, tj. onu glavu, da možeš da ga postaviš u krugu od nekoliko cm (što onda, je li, za posledicu ima da se to stalno negde mrda)... Ali da se oblik daske gađa sa oblikom WC šolje, da 2 zadnje noge (bliže šrafovima) lepo naležu na šolju kao i prednje 2... itd. - to nema šemse. Ni u kakvoj šolja-daska kombinaciji na svetu.


Citat:
djoka_l: Što se tiče socijalizma i kapitalizma:

Moj ćale rešio, pred svetsko prvenstvo u fudbalu 1974. godine, da kupi televizor u boji (ej, u boji!). Otišao tako u najbližu (socijalističku) prodavnicu, stoji jedan jedini EI Niš (socijalistički) televizor u bolji. Zagleda se ćale u njega, teško mu da se odvoji od para, ali nešto se boje razlivaju. Ubeđuje ga prodavac da je to samo signal loš, da će da radi bolje kada se montira u kući, ma ima boje samo da blješte. Obilazi ćale oko televizora, pa reši da kupovinu prespava do sledećeg dana. Kada se malo raspitao, čuje da je taj ISTI televizor već tri puta vraćen u prodavnicu, zbog problema sa bojom. Kako ko vrati televizor, prodavci ga vrate na raf, u nadi da će neko ipak da se navuče na kupovinu.

Posle je ipak kupio Grunding (nemački, kapitalistički)...


U pravu si. Zato danas, kada je restauriran kapitalizam, "EI Niš" pravi vrlo kvalitetne televizore... I sve ostale kućne aparate, inkubatore za bebe, rendgen aparate, noćne nišane i ostalu vojnu opremu, sofisticirane alate za "AEG" i "Siemens"... i šta sve još ne, ne mogu svega da se setim, a što je pre, u socijalizmu, bilo krš.

I ne samo "EI Niš", već i "MIN", "Niteks", "Jastrebac", "Aliminijumski kombinat", "Građevinar"... sva ta proizvodnja je danas zasnovana na tržišnim principima, te su stoga proizvodi, nužno, vrlo kvalitetni.
[ Ali Imam @ 20.05.2020. 13:56 ] @
U gde nadje EI Niš?
Citat:
EI Niš

It declared bankruptcy in May 2016.

Gde da bankrotira u demokratiji?
A za vreme diktatora:
Citat:
In the 1970s and 1980s it was one of the greatest Yugoslavian companies employing over 10 thousand people.

EI Niš je bio jedna od najvećih SFRJ fabrika sa 10000 zaposlenih.

No dobro, ostavimo po strani "žal za mladost" kako bi rekli moderni kapitalci.

────────────

Citat:
djoka_l

Ali Imam brka STANDARD i KVALITET.

...

Koliko će dugo da traje, to je već kvalitet. Pogledaj, recimo, proizvođačku specifikaciju:
http://www.farnell.com/datasheets/1496885.pdf

Pogledaj ti specifikaciju jer ja sam to pogledao još dok sam bio malji deca.
Videćeš da je i to što ti nazivaš "kvalitet" takodje definisano "specifikacijom":
Citat:
Service life: Service life of batteries when tested in accordance with
Subparagraph 4.4.5 shall meet the requirements set forth in Table 2.

20±20°C 940 Hrs. or Longer

Itd. itd.
Ehbo ga Gebels u usta ako Kinez ima jednu jedinu bateriju
koja ispunjava uslove iz "specifikacije".

Mogu još da dodam: baterije koje su pravljene u SFRJ po diktatorskom JUS standardu
na papiru (da ne kažem "specifikaciji") su lošije ali u praksi su neuporedivo bolje od ovih "demokratsko kapitalističko pravoslavnih".

Drugim rečima ta "specifikacija" je šarena laža tržišne privrede.

Hvala brate Si.

[ whitie2004 @ 20.05.2020. 14:19 ] @
Citat:
whitie2004: ... nisu sto su nekad bile u Titovo vreme ....

Sta mi bi te spomenuh Tila ? Ispao sam naivan k'o francuska sobarica .... sta da kazem Borgiju sto sam mu sat i bateriju smuljao u televizor i kapitalizam ....?

jmbg, Pao i meni standard otkad citam ovaj elit ... a kvalitet nikad nisam imao!! :-)
[ djoka_l @ 20.05.2020. 14:29 ] @
Kao što sam rekao, ne razlikuješ stndard od kvaliteta.

Baterija CR2032 je standardizovana, ANSII standard za nju je 5004LC
Proizvođačka specifikacija koju sam postavio je SPECIFIKACIJE baterije po standardu 5004LC, a koja, bar po napisanom, ispunjava, čak i u nekim karakteristikama, prevazilazi karakteristike koje traba da ima baterija CR2032 po 5004LC standardu.

Ono što uradi neko ko naruči milion ili 10 miliona takvih baterija, uszme slučajni uzorak iz pošiljke od tog proizvođača i uporedi sa karakteristikama. Ako ne ispunjava specifikaciju, sve vrati i menja dobavljača.
Ono što uradi naš trgovac, uzme baterije na kilo od nekog inkognito Kineza, zamoli da mu se naštampa logo koji podseća na neku dobru bateriju i to prodaje, dok ga ne uhvate.

Imao sam slučaj kod klijenta koji je naručio 7 servera od jedne domaće firme da uradim tehnički prijem (a to rade dobre firme). Utvrdio sam da od 7 servera 4 u startu ne rade. Ostala 3 nisu ispunjavala specifikaciju. Ona 4 neispravna su uspeli da vrate, ona 3 su ipak prihvatili i posle godinu dana, sva tri su ukratkom vremenu crkla.
Posle toga sam čuo da je firma koja je prodavala te servere, delove kupila na Tajvanu i to na kilo, a ne po komadu, a to su bili delovi koji nisu zadovoljili testove u fabrici (uglavno matične ploče, ali su i druge komponenete bile sumnjive).

Sa druge strane, kada sa radio sa IBM-om, usled jedne greške sa cenovnikom, naručeni su bili računari koji se više nisu proizvodili. Celo rukovodstvo EMEA regiona IBM-a je lettelo zbog toga (nedeljama su primane narudžbine za te računare), a ja sam dobio računare koji su bili bolji po karakteristikama od naručenih, bez doplate.

Drugi put mi je stigao server X serije, koji je imao problem sa SCSI kontrolerom. Čim sam prijavio problem, istog dana je došao tehničar iz IBM-a i stavio SCSI karticu, umesto one koja je bila on-board. On-board kartica je kasnije proradila, ali nikada nisu tražili nazad onaj dodatni kontroler - računaju, ako je jedom otkazala, bolje da ostane dodatna kartica, nego da opet otkaže on-board, pa da klijent ostane bez podataka.

[ ademare @ 20.05.2020. 14:32 ] @
Znaci ovo je tema o baterijama ?
[ bordzija @ 20.05.2020. 14:48 ] @
Ovo sam našao jedino da zvuči i izgleda ok, yokohama 10 batt 10 din:
http://www.svetbaterija.rs/pro...-lr626-ag4-1.5v-yokohama/17822
Šampionske gume ovaj htedoh reći baterije

[ gilopile @ 20.05.2020. 14:59 ] @
Odlicne Yokohama baterije.
Koristio sam ih i odlicne su.
Krenes u grad i poneses par komada da imas u rezervi kad stane sat da menjas.
Posle par pakovanja ces da se izvestis i menjas ih za minut.
[ bordzija @ 20.05.2020. 15:45 ] @
Taj grunding tv se sklapao kod nas mislim da je riz to radio i uređaj je bio živi krš. Imao je super skliku, jedino je to bilo ok, kada si imao priliku da je vidiš između kvarova koji su bili non stop. Al kako sa baterije od par grama odoste u beli svet i tehniku staru 50 godina?!???

Elem mislim da je ovde problem veličina baterije koja je premalena. Iznad je ova veća koja sigurno može da opslužuje i stoperice i sat ali je stručnjak drugačije to zamislio. Da svako malo kopam po satu i menjam lošu batt. Valjda mi se smuči pa opet kupim sat? Vala nikad više. Imao sam jedan kineski sat koji je GODINAMA radio na originalnu bateriju. Toliko dugo dok se nije narukvica raspala pa je još xy godina šljakao u fijoci. U poređenju sa ovim fensi francuskim LIP satom mislim da je sramotno.
Verovatno jedan i drugi dolaze iz kine samo što je ovaj lip smislio francuz na nekim teškim drogama.
[ bakara @ 20.05.2020. 16:04 ] @
Receno ti je vec da sajdzije stavljaju renatu...
pa kao vec hoces da probas stavi bar renatu ona vazi kao najbolja baterija za satove.

i dobro ti je gile rekao, unutrasnjost sata se nikako ne dira prstima, dovoljno je da se zamasti malo i da vise ne radi kako treba cakl i kad je kvarcni mehanizam u pitanju.

prosecni casovnicar ce tu bateriju da ti zameni za 300-400din i trajace bar 2 godine.
[ djoka_l @ 20.05.2020. 16:20 ] @
Ja u poslednje vreme uglavnom kupujem Triax baterije.
Da se razumemo, to su generičke kineske baterije, na koje se stavlja naziv koji prodavac traži.
Nisu vrhunske, ali su se pokazale pouzdane. U smislu, ako ti jedna baterija traje u satu godinu dana, onda će i sledeća trajati godinu dana.
Bez obzira što je možda originalna trajala dve godine, bar nema velike fluktuacije.

Imaju sve dimenzije, kako baterija, tako i akumulatora, a cena im je u donjoj polovini ranga za slične proizvode, a samim tim i kvalitet.
Sa druge strane, kada kupiš Vartu ili Duracel ili neku drugu zvučnu marku u prodavnici, uglavnom bude lutrija, kao da kupuješ na buvljaku.
[ Ali Imam @ 20.05.2020. 17:04 ] @
U ehbote kad je neko nedokazan.
Postavi specifikaciju koja je pisana da zadovolji odredjeni standard,
a onda tvrdi da standardom nisu definisane neke karakteristike.
Citat:
INTERNATIONAL STANDARD IEC 60086-2
za baterije CR2032 minimum average duration (MAD) 920 h

Dakle standardom JESTE odredjeno "Koliko će dugo da traje".

[ Ali Imam @ 20.05.2020. 20:08 ] @
Citat:
bordzija

Ovo sam našao jedino da zvuči i izgleda ok, yokohama 10 batt 10 din

Na deklaraciji stoji da je nazivni napon 1.5V.
Priključi bateriju i izmeri napon.
Ukoliko je napon manje od 1.5V komplet vrati kapitalisti.

Ako si baš "pri šutu" isprobaj sve baterije i
one koje pri opterećenju daju manje od 1.5V vrati.

I naravno uvek uzmi novac nazad.

[ bordzija @ 20.05.2020. 22:23 ] @
I ja sam za to da se igram sa njima po njihovim pravilima koja su lepo osmišljena ali bih sutra da me ne pregazi šleper u supermarketu, onako slučajno hehe. Ma poslednja linija su mi varta i slično ali ništa nisam mogao da nađem. Ima u mikroprincu ova velika, kupio sam skoro za ključ od automobila, koštala je nešto tipa 70 dinara komad. Varta šatro, u kesici hehehe

i nisam je iskoristio jer je ipak ključ ispravan nego nije dugo korišćen pa sam morao nekoliko puta da ga klikćem kako bi proradili mikroprekidači kako treba i zasijala led dioda. Ko bi rekao da hyundai fabrički stavlja baterije koje traju 10 godina. Malo je deblja od ove 3v koja je na fotki za sat a traje eto milion puta duže. Normalno ne očekujem od ove divlje varte da sastavi god dana.
Za sat mi treba tanja, ne znam dal mi se isplati da kupujem... Mislim aj kupiću sledeći put kada budem menjao glavnu batt za sat. Brzo će to.
A možda i neće, prošlu kinesku sam platio 150 dinara mislim i trajala je 4 meseca, ovu sada sam platio 20 dinara i trajaće garant par godina :D
Ne znam kako bih izmerio bateriju u satu baš pipavo, možda licnom... Taman dok izmerim ispraznim kratkim spojem ako dodirne. Mada nisam baš gledao, možda ima mesta za pipanje. Ma baš me briga uostalom nek radi koliko radi pa ide opet na klavir da skuplja prašinu.

Znači yokohama isto prevara, vidim počeli svašta da prave.
[ djoka_l @ 21.05.2020. 08:12 ] @
920 sati je 38 dana.

Mi ovde diskutujemo o tome da li baterija traje 3 meseca ili dve godine.
U laboratorijskim uslovima, pod tačno određenim tempretaurnim ograničenjima, otpornosti, struje pražnjenja baterija možda traje 920h
Kada je stavišp u sat, nemaš nominalnu struju pražnjenja i dolazi do degradacije baterije, ne samo usled struje pražnjenja, nego i zbog vremena koje je mnooooogo duže od 920h

O čemu onda ti pričaš?
[ Ali Imam @ 21.05.2020. 15:41 ] @
Citat:
djoka_l

920 sati je 38 dana.

Mi ovde diskutujemo o tome da li baterija traje 3 meseca ili dve godine.
U laboratorijskim uslovima, pod tačno određenim tempretaurnim ograničenjima, otpornosti, struje pražnjenja baterija možda traje 920h
Kada je stavišp u sat, nemaš nominalnu struju pražnjenja i dolazi do degradacije baterije, ne samo usled struje pražnjenja, nego i zbog vremena koje je mnooooogo duže od 920h

O čemu onda ti pričaš?

Pišem o standardu za CR2032 baterije.
U već pomenutom IEC 60086-2 stoji:
Citat:
Discharge conditions
R

15

Pošto je nominalni napon 3V(2.9V-3.2V) i pod opterećenjem od 15kΩ
mora da radi bar 920h dok napon ne padne na 2V (end-point voltage).
Kad kupiš kod Kineza napon je u startu 2.5V što znači da je nestandardna.
Pa čak i neupotrebljiva usled velikog unutrašnjeg otpora.

Postavlja se pitanje kako da neke baterije u satovima rade godinama?
Pa zato što dobri satovi (dobri u smislu potrošnje električne energije)
opterećuju bateriju sa manje električne struje od 3V/15kΩ.
Znači neće biti 920h nego duže.

[ mjanjic @ 21.05.2020. 20:09 ] @
Kod mene više nijedan sajdžija ne menja baterije na novijim satovima koje imam, samo popravljaju stare mehaničke satove, tako da baterije menjam u radnji koja prodaje samo satove, a posle 5 popodne tu je "serviser" koji menja baterije.
[ bordzija @ 22.05.2020. 04:31 ] @
Baterija koju sam kupio pre 2 dana kod kineza u pandi je upravo crkla hehe radila je okruglo 2 dana! Stvarno im ne treba ulaziti u tu prevarantsku rupu! 2 dana! Gde sada da jurim bateriju?
Aj barem sam sačuvao staru za uzorak.

Rezime:
Batt kupljena kod kinaza u prolazu ispod doma omladine 150 dinala radila 4 meseca.
Baterija kupljena u Pandi plaćena 20 dinala radila 2 dana.
[ ademare @ 22.05.2020. 10:53 ] @
Ne treba ti uzorak , baterija je standardna po dimenzijama AG4 .

Ti si mislio da se Gile sali kad je rekao da Yokohama , to je isti takav Kinez , samo neko na ovaj karton stavio ime da ljudi pomisle da se radi o Japanu , traje toliko ?
[ gilopile @ 22.05.2020. 11:07 ] @
Kao sto rekoh, bateriuju samo kod sajdzije kupi i nema problema.
Trajace najmanje godinu, pa menjaj, posao 1 minut da se stavi nova baterija.
Velik je to vremenski period, a zamena uz kutarnju kafu i ne vidim sta je tu problem.
Da traje mesec, dva...to je vec druga prica.
[ bordzija @ 22.05.2020. 12:01 ] @
A da izvučem ja dve žice i stavim eksternu? :D
Probaću kod sajdžije, imam tu na cvetnom trgu al uglavnom kod njega popijem kvaku svaki put kada prolazim. Jedno vreme je radio i kao menjačnica :) Zanimljivo kako tih malih i nema baš u ponudi dok ove velike 3v ima svuda, mislim i u win winu i sl. tipa varta. Ovu malu nema niko ozbiljan samo te neke internet prevarantske priče. Ovo je definitivno glup format baterije, da ponovim imam nekog kineza na kazaljku, zamenio sam stavio bateriju i godinama je šljakao. Ali baterija malo veća tj ima dve.
[ Java Beograd @ 22.05.2020. 12:08 ] @
Ma da kupiš ti novi sat.

Ovi tvoji postovi me podsećajuna tvoje postove o Ladi, o krivom prozoru i ostalim uzaludnim radovima
[ djoka_l @ 22.05.2020. 12:09 ] @
AG4 ili LR66 košta 120 dinara:

http://www.svebaterije.net/pro...aterije/baterija-dugmasta-lr66

Kada je nađeš za 10 dinara, onda razmisli šta stavljaš u sat...
[ mjanjic @ 22.05.2020. 12:18 ] @
Možda je satu potrebno "čišćenje" kod sajdžije?
Jednostavno, posle nekog vremena, prašina nađe put unutra, kazaljke stvaraju veći otpor kao i ostatak mehanizma (čak i ako je kvarcni), i sve troši više energije nego što je predviđeno.

Obiđi radnje koje prodaju samo satove i pitaj da li menjaju baterije, oni se ne zezaju sa kvalitetom, a i svi koji su kupili satove u zadnjih 10 godina menjaju u tim radnjama ako neće da se zezaju sa kvalitetom. Ovde kod mene je baterija tipa 400 dinara ili tako nešto, znam da sam krajem prošle godine promenio na 3 sata.

A što se tiče kvaliteta baterija, nemojte o tome... tamo negde 2007. godine imao sam neki prosumer aparat, i na nekom izletu mi otišle punjive baterije, i jedino što je bilo kao zamena dostupo su obične baterije sa nekog kioska (nisu imali alkalne), i to imala gospođa samo komplet od 4 baterije - bile 10 dinara komad. Ubacio te 4, i aparat je počeo opet da blinka već nakon 7 fotki. Alkalne, koje su tada na trafikama koštale 40 dinara za komad, mogle su da izguraju čitavih 40-ak fotografija, a punjive oko 250 fotki. Tada je set 4 punjive baterije koštao tipa 1200 dinara, a sa punjačem 1400-1500. Sećam se i da sam oko 3200 platio punjač sa 4 kanala i status ekranom za svaki kanal (plus 4 baterije). Kad se pogleda koliko fotki mogu da izdrže punjive, a koliko alkalne ili "obične", pa ja njih otplatim sa par punjenja!!!

A sad... sad su cene solidnih nepunjivih baterija maltene dostigle cene ovih punjivih. Jer punjive nisu pogodne za potrošače kojima treba godinu dana da isprazne bateriju, tipa daljinski, miš, tastatura i sl.
I sad, odeš u neku radnju, pitaš za neke bolje nepunjive baterije, komad 200 dinara!!! A izdrže malo duže od onih koje su 50 ili 70 dinara (pa su 4 baterije tipa 250-300 dinara).

Mislim da Sanyo ima one crne Eneloop koje su valjda pogodnije za te slabe potrošače, ali čak i da moraju da se pune jednom mesečno, opet je bolje imati te punjive, jer mogu da se napune bar 100 puta (po fabričkoj specifikaciji 500-1000), čime sebe višestruko otplate.
Jedino za sve potrošače (daljinski, miš, tastatura, itd.) treba poprilično tih baterija, plus rezervni set onih AAA i AAAA... ali, može da se izračuna npr. za 5 godina koliko bi sigurno trajale te punjive, koliko bi se uštedelo.

Naravno, neki uređaji odbijaju da rade na punjive baterije (1.25V napon umesto 1.5V).
[ bordzija @ 22.05.2020. 12:39 ] @
Takve shiiit nn baterije od 150 dinara sam već stavljao, ostaje mi jedino sajdžija da me prevari. Naravno čišćenje obavezno i tretman ulepšavanja, sat kupljen nov u radnji nošen povremeno, nikad pokvašen, ne radim na gradilištu, marka lip kao svoč recimo ali francuski... Njemu treba servis kod sajdžije a onom kineskom sa jeftinim mehanizmom unutra ne treba? More mrš i bebi siterku da mu obezbedim? :D

Imao ja davno neki seiko ronilački original, slanik kako sam ga zvao 300 rubina ovo ono, samonavijanje... Crče stade posle par godina. Odem ja kod sajdžije pitam šta kako, on kaže mooora servis 100 DEM. Ja kažem važi dođem kući tresnem ga o zemlju on proradi. Posle opet stao i završio u đubretu. (stvarno imao gomilu rubina unutra) Ali đubre.

Zato sam i prestao da nosim satove, potpuno su danas beskorisni i nebulozni!
[ mjanjic @ 22.05.2020. 21:54 ] @
Ja davno kupio iz zezanja kod kineza neki sa providnim kućištem (sa obe strane), mehanički (ne sećam se da li je imao samonavijanje), međutim na par dana je mašio po 10 minuta. I nosio neki drugi sat kod nekog sajdžije, ta radnja je odavno zatvorena, ispostavi se da je tu radio otac devojke koja je studirala sa mnom na fakultetu, ali se vratio da li bi u Ivanjicu ili tako nešto, nebitno, jer je njegov ortak sa kojim je držao ovu radnju rešio da izađe iz tog posla, a i nije više bilo mušterija kao nekad.
Uglavnom, pomenem mu ja taj sat kao đubre i sl., on mi kaže da donesem da proba da ga našteluje.
I stvarno, kineski krš od sata, čovek otvorio i ima neki elektronski uređaj za baždarenje mehanizma, a ovaj sat to imao, i čovek ga naštelovao da bude relativno tačan (npr. na mesec dana možda omaši 10-20 sekundi).

Mene je ćale ubijao u pojam sa nekim džepnim satom, kupio ga još 80-ih, i to ruski. I stalno ga nosio na posao, negde ga malo čukne i pukne osovina na onoj "nemirnici" (ili kako se već zove). Ja mislim da sam jedno 30-40 puta nosio kod časovničara, bilo mi usput kad idem u školu, čovek već kad bi me video na vratima, znao bi za šta sam došao. Na kraju je otišao i onaj ključ za navijanje, pa je kompletna popravka i čišćenje koštalo "malo" više i ćale se valjda unormalio i više ga nije nosio na posao.
Sećam se da mi je časovničar svaki put govorio da je tim modelima džepnih satova baš ta osovina boljka - zamisli da napraviš sat koji je tako feleričan, pa još i rezervni delovi budu istog tog kvaliteta... nema kraja popravkama.



A za bateriju... probaj kod Watch.rs, oni kao daju garanciju od GODINU dana, na sajtu im stoji da imaju u ponudi Renata i Sony baterije. Pa, ako ne izdrži godinu dana, onda... da li će da priznaju garanciju ili će da kažu da sat mora da se očisti.

Pazi, može da se desi da je neka kazaljka malo pomerena i da stvara otpor, pa to vuče više energije iz baterije, ko će znati, ali nije na odmet otići u neku ovakvu radnju, jer one stare sajdžije se i ne razumeju u ove nove satove (kao što rekoh, kod mene i ne menjaju baterije na novijim satovima).
[ bordzija @ 23.05.2020. 02:54 ] @
Nemam pojma, kad nema mikroprinc onda možeš misliti kakav je level tih baterija na tržištu? Probaću ima tu par sajdžija i prodavnica baterija, još su oni ostali da me izvaraju pa sat ide u đubre. :)
Da mi je neko rekao pre xy godina da će ovo biti problem hehehe al ne mogu da se setim gde sam kupio batt za kineski sat, isto te neke male radile po par godina bez problema. Kineski ogroman sat ručni ogromne kazaljke, plaćen 1000 din i zamisli nije ulazila prašina i mast u njega. Onaj neki čuveni kineski mehanizam ne mogu sad da se setim. Bio na kaleniću jedan dobar kiosk sa baterijama ali su ih makli, ostali samo oni bezveznjakovići u Maksima Gorkog 1.

Danas je sat kupiš nosiš baciš. Možda je vreme da se vratimo na digitronce? Vido sam one kasnio što su se prvi pojavili nekada davno :D

Ej bre u 21 veku da ne znaju bateriju za sat da naprava? Pa koja je to sramota za čovečanstvo! A pričaju tamo o letu na mars, mesec cc. Bezveznjakovići.
[ Branimir Maksimovic @ 23.05.2020. 03:13 ] @
"Ej bre u 21 veku da ne znaju bateriju za sat da naprava?"

Nekad su pravili stvari tako da traju 50 godina, a sad prave stvari tako da izdrze garantni rok ;)
[ Ali Imam @ 23.05.2020. 04:39 ] @
Citat:
bordzija

Ej bre u 21 veku da ne znaju bateriju za sat da naprava?

Baterije koje Kinez valja po Srbiji su sakupljene na djubrištu.
To su već istrošene baterije koje su bacili Nemci, Amerikanci, ... pa i sami Kinezi.
Na bateriji piše Sony zato što ih je zaista pravio Sony ali pre 20-30 godina.
Kinez pokupi sa djubrišta, pogleda da li su fizički oštećene
i ako nisu pravi omot i pakuje.
Nekada je na tim baterijama bila ugravirana godina proizvodnje. Sada nema. Ako na bateriji ima godina proizvodnje Kinez ošmirgla i ugravira šta hoćeš.

Nije bitno da li baterije kupujete u prodavnici kod Kineza
ili kupujete u "uglednom" lancu marketa - Lidl i šta već.
Sve je uvoz iz Kine i to bofl.

Ako hoćeš baterije koje rade pravac Minhen i Trst pa kupi.
Ali obavezno kupi kod Švabe koji ne zna ni reč srpsko-hrvatskog inače si "obro bostan".

I uvek voltmetar i meri napon pa ako ne odgovara tipu baterije vraćaj!

────────────────

Šta da kažem za "mast u satu"?
Ostao sam bez teksta jer ja prvi put čitam da se nekom zamastio mehanizam sata.
Ono, znao sam da se od potresa mehanizam poremeti.
Ali da mast udje u tako sitan mehanizam...
To je zaista neka bezobrazna i pakosna mast
koja se inati osnovnim zakonima fizike - viskozitet, gustina, agregatno stanje...
Isto važi i za prašinu. Živeo sam u zabludi da čestice prašine kad negde padnu ne mogu da se kreću.
Kad ono neke čestice pametne ko pčelice pa pravac u mehanistiku...

Ali, nemoj mene slušaš, nemam ja pojma...
Pa i napisao sam da prvi put čitam tako nešto.
Mast u satu!#?!
Dobro, dobro, neka je.

[ SlobaBgd @ 23.05.2020. 08:42 ] @
Citat:
Na bateriji piše Sony zato što ih je zaista pravio Sony ali pre 20-30 godina.
Kinez pokupi sa djubrišta, pogleda da li su fizički oštećene
i ako nisu pravi omot i pakuje.

Ala ti lupaš!
Citat:
Ako hoćeš baterije koje rade pravac Minhen i Trst pa kupi.

Ala ti lupaš!
Citat:
Živeo sam u zabludi da čestice prašine kad negde padnu ne mogu da se kreću.

Ala ti lupaš!
Citat:
Ali, nemoj mene slušaš, nemam ja pojma...

E što jes - jes!
[ bordzija @ 23.05.2020. 11:58 ] @
Trgovci imaju profi razrađena objašnjenja za sve, nemojte baš da mu uzimate za zlo. To su godine treninga koje sa pojavom demokratije i kapitalizma bukvalno nemaju granice. Prosečan trgovac ili barem menadžer kako vole danas da se zovu, u stanju je i gowance na slamčicu da ti izvuče ako može da unovči barem za topli obrok.

Zato danas imamo truo pokvaren šporet, zapaljen stan od mašine za sudove, polupane pločice i wc šolju od kvalitetne veš mašine, raspalu pvc stolariju koja se oklembesila, rasušeni parket, česme koje napuknu i poplave zgradu, ventile koji iskoče, osigurače koji se zapale, automobile koji se raspadaju i trule, itd itd. Baterijica je samo kap u moru. Kinez samo štancuje oklop, unutra sipa malo slane vode i pakuje.
Sigurno se pitate odakle pa kako korona iz kine pa lepo mutirao sastav baterije za satove i prosuo se zato ne mogu da otkriju kako se širi korončuga. Na sve strane kineski poluproizvodi.

Off;
Pre neki dan žena svratila do kineza u Pandu i donela onaj razdelnik za struju. Meni klasika sumnjiv, čujem nešto zvecka. Otvorim ja pažljivo kad unutra po 2 bakarne žičice unakrsno napete i povezane na kontakte. Kinez se dosetio da u one rupe gde se gura stavi male keramičke prstenčiće da ti misliš kako je to jelte, kvalitetno. Normalno na lepku je toliko štedeo da je taj prstenčić ispao. Vratim normalno isti dan. Bukvalno u toj pandi ništa ne valja. Tu i tamo neki naš domaći proizvod ili turski a ovo što baš dolazi iz kine je za samoubistvo.
[ SlobaBgd @ 23.05.2020. 12:26 ] @
Au što volim vas kulake kad kritikujete kapitalizam! Srce mi se cepa!
[ bordzija @ 23.05.2020. 12:39 ] @
Ti se sigurno grbaviš u nekoj državnoj firmi kada ti je sve i svaki potaman?
[ SlobaBgd @ 23.05.2020. 14:02 ] @
Ne, nisu stvari tako crno-bele kakve ih vi kulaci vidite.
Niti sam u državnoj firmi, niti se grbavim, niti mi je sve potaman, niti očekujem da ti to razumeš. Moje je da, kao prvi korak, skrenem pažnju na kulake koji bi da uštede svaku paru bez izuzetka, jer ni jedan rad, ni jedan proizvod, ni jedna usluga nije vredna njihovog novca kada treba da plaćaju. Ali kada treba da uzimaju novac, onda isti vredi deset puta više nego maločas. Em što su kulaci, em što su pilićari.
[ Ali Imam @ 23.05.2020. 14:52 ] @
Citat:
SlobaBgd

Ala ti lupaš!
Ala ti lupaš!
Ala ti lupaš!

Ala ti imaš papagaja!
Naučio si ga da se bavi forumistikom.
Ali soma nisi dovoljno obučio jer je progutao udicu:
Citat:
SlobaBgd

E što jes - jes!

Naravno, u slučaju da si ti pisao komentar pripazio bi kad napišem neku frazu da nemam pojma.
Ti si bistar i svakako bi znao da je to provokacija. Ali som je glup i upeca se.
I pošto taj tvoj som smota tastaturu pod somovske brkove...


──────────────

Evo nekih procena šta Kinez radi:
Citat:
China recycled around 67,000 tons of lithium-ion batteries last year

or 69 percent of all the stock available for recycling worldwide


Kako izgleda moderna kinina fabrika za reciklažu možete pogledati sliku u prilogu.
Preko tih istrošenih baterija se lepi šarena plastika i ide na tržište.
Pa koji som proguta.



[ Miroslav Jeftić @ 23.05.2020. 15:09 ] @
Casio G-Shock iz 2013. (plaćen oko 100 $) mi još uvek radi s originalnom baterijom, doduše sad više nije na max. kapacitetu već možda na pola prema pokazivaču na satu. Tako da se još uvek prave kvalitetne.
[ SlobaBgd @ 23.05.2020. 17:02 ] @
@Ali Imam
Nije to papagaj nego odjek tvog lupetanja, i na ovu ali (indikativno) i na mnoge druge teme. Čuj, ...piše Sony zato što ih je zaista pravio Sony ali pre 20-30 godina.
Kinez pokupi sa djubrišta, pogleda da li su fizički oštećene i ako nisu pravi omot i pakuje!!?? Lakše je Kinezu da falsifikuje istrošenu i ispražnjenu i iscuilu bateriju tako što će na takvu bateriju zalepiti etiketu Sony, nego da pravi nove "Sony" baterije koje ne zadovoljavaju standard, onako usput u istoj fabrici i na istoj proizvodnoj liniji gde pravi Sonny i Pahasonic baterije? A to za Berlin i Trst, to je važilo kad si ti išao u Trst po farmerice. Sada se i u Berlinu i u Trstu u kineskim radnjama prodaje jedva nešto malo bolja roba nego u bloku 70 na Novom Beogradu. I te farmerice i te baterije iz Trsta su teški falš, i ne treba od toga praviti cirkus i revoluciju. I Nemac i Italijan kupuju kinesku falš robu u većim ili manjim kineskim prodavnicama, i ne dižu larmu oko toga jer znaju šta mogu da očekuju.

A te fore oko konceptualnog pristupa pisanju na forumu (pa svaki red ima po tri reči) i oko "provokacije" i "pesničkih sloboda", to ostavi ovim naivnim koji padaju na blagoglagočjivost i na kvazi-intelektualizam. Kad lupaš - lupaš, i nema te "provokacje" koja će od lupanja stvoriti istinu.
[ Ali Imam @ 23.05.2020. 18:20 ] @
Zavapio i moj daljinski za baterijama.
Odem u renomirani market.
Potražim baterije, kad ono "Zemlja porekla Nemačka", alkalistika!
Nazivni napon 1.5V. Rok trajanja 2025.
"Samo mi dodaj taj račun" kažem kasiru.
Gundjajući kasir se sagnu do ramena u kantu za smeće i doda mi izgužvan račun.

Otvoriim paket i izmerim napon.
I naravno, napon tek 1.25V.

To je videlo Nemačku samo iz kontejnera koje je Hitler jugend vratio Kinezu.
I tako je baterija dobila "zemlju porekla".

A, da, piše 0%Cd, 0%Hg.

@SlobaBgd, nemoj da tvoj som vidi "0%Cd, 0%Hg", može da se upeca na ekologiju.
Kinez laže tu je izostavio 1 ispred 0%.

[ mjanjic @ 23.05.2020. 20:19 ] @
Citat:
bordzija:
Pre neki dan žena svratila do kineza u Pandu i donela onaj razdelnik za struju.


Pazi, ja imam neki crni T razdelnik (ima 2 priključnice, po jedna sa leve i desne strane kad se utakne u zidnu priključnicu, nema one treće čeono kao što danas prave uglavnom), ali kad u nju utakneš utikač, moraš jednom rukom da držiš razdelnik, a drugom da povučeš poprilično da bi izvukao utikač. Tako su jake one štipalje u koju ulaze noževi da to nije normalno.
A ovo danas što se pravi, pipneš rukom, izgubi kontakt...


Tako valjda i baterije. Ali, kažem, ima relativno kvalitetnih. Mislim da je više problem "malo" i do satova. Oni stari su se zaprljali, nijeviše ni mehanizam isti (ti kvarcni svakako se ne prave da traju 30-40 godina) jer poluprovodnici menjaju karakteristike vremenom, a ovi mehanički se zaprljaju, troše se rubini i vrhovi osovina, itd. Čak i da su baterije istog kvaliteta kao nekad, teško da bi mogao sat star 20 godina da radi sa tom baterijom 3 godine.

Uostalom, kad pričamo o kvalitet, ćale mi tamo negde krajem 80-ih kupio ručni sat - i našao baš Insa, bukvalno nikad nije umeo ništa od tehnike da kupi, ako nešto košta 1.6 miliona (npr. kasetofon običan sa 2 deka), a dosta bolji model je 2.1 milion (npr. kasetofon sa većim zvučnicima koji se skidaju i sl.), on kupi ono jeftinije! Tako je valjda i ovaj sat.

Uglavnom, na tom Insa satu samo je originalna baterija izdržala nešto više od godinu dana, svaka koju sam posle uzimao kod sajdžije, pa i one "japanske" koje su bile duplo skuplje, uspevale su da sastave 9-10 meseci.


A možete misliti kakvi su ovi danas satovi, osim ako ne platite tipa 200 evra pa naviše.
[ bordzija @ 23.05.2020. 20:29 ] @
Ja kupujem one "alkalne" aaa baterije u lidlu za daljince izguraju jedva 2 godine sobzirom da se koriste jedva 3 meseca godišnje. Onda ih izvadim iz daljinskih i posložim na sto u plastičnu činiju do daljnjeg. Drugu godinu blede displeji na klimama i vreme je da se bace u reku ili šumu kako ih kinez nebi opet peckao i farbao da ponovo proda.

Prošle godine sam kupio u ikei aaa baterije ali ih nisam ni probao ove godine ću sigurno. Nekada su mi u daljincu batt trajale po 5-6-7 godina danas jedva jednu sastave. Najveće đubre prodaje DM market neke prestige ili kako se već zovu.

Račune obavezno fotkam i kačim na socijalne mreže ali pod private jer mi nijedan telefon nije izgurao 2 godine.

Ima u kini i kvalitetne robe ali je skuplja nego kada se pravila u nemačkoj, ko je pametan razumeće šta mislim i koja je logika besmisla današnjice. Poplava bio eko hrane po trostruko većim cenama kako bi se prodavalo apsolutno đubre. Nekada se za takve trgovačke fore munje u Jugoslaviji ostajalo bez glave.

Taj mali crni razdelnik imam i ja, toliko je mali da ne možeš ni da ga uhvatiš kako nebi prilikom čupanja izvadio i utičnicu iz zida. Star je jedno 30-40 godina koliko se sećam. Imam i beli malo veći ali on je lošiji opet avion za ovo što valjaju kinezi danas.
pre x godina sam kupio neki razdelnik sa mislim da je bilo 6 sa prednje strane u krug. Kako nešto uključiš u njega a one tanke žičice unutra se dodirnu i iskoči osigurač. Dok ne pipa radi. Tu nije pitanje dal će da te zapali nego kada.

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 24.05.2020. u 02:02 GMT+1]
[ gilopile @ 26.05.2020. 09:01 ] @
Godinu dana da traje ta baterija od sajdzije je puna kapa.
Eeej, to je godinu dana, malo li je?
Posle je zamenis i tako 3 godine.
Ako ti je smor da je menjas, licno cu da sednem na voz i dodjem da ti je promenim svake godine.
Posle toga ce sat da bude demode, ili ce crci, ofucace se se, izgubices ga... :D
[ bordzija @ 26.05.2020. 09:46 ] @
Juče slušam drugara, ima neki slanik na ruci pitam šta je to koliko drži baterija kaže evo osma godina radi, sektor. Pa dal je moguće da danas ne znaju da naprave pišljivu bateriju za sat a hoće lete na mars?!?? :D

Pa sad meni treba da bude vrh piramide godinu dana?!?? Jok bajo ima da kupim kineski sat za 1000 din, sledeća akcija u lidlu i kupujem!

Ma nije smor, menjam bateriju za 2 minuta:

[ gilopile @ 26.05.2020. 09:51 ] @
Sve je to stvar i samog sata.
Postoji tu i malo elektronike pored onog namotaja.
Cest je slucaj da sat vise ne drzi batt kao kad je bio nov.
Mozda je potrebno i ciscenje ili sta vec.

Uglavnom to sto ako kazaljke idu teze i zapinju, ne bi trebalo da se odrazava na samo trajanje baterije.
Sklop je vrlo jednostavan, namotaj elekto magnet koji pokrece klatno, tako da nema tu nekog utjecaja, sem da je namotaj kratkospojio i vuce vise batt nego sto treba. Al to ne verujem da je slucaj, jer zasto bi se to desilo.
Mozda jednostavno kondenz napravio otpor i crpi vise bateriju...ko zna.
Kada uzmes u obzir kapacitet tih baterija i samu potrosnju sata, jako malo treba da se nesto desi da vuce malo vise batt i da ona umesto 5 godina traje godinu. Vrlo pipavo.
[ bordzija @ 26.05.2020. 09:59 ] @
Ama čoveče sat kupljen nov, baterija nije sastavila ni godinu dana! Posle toga sam stavio kinesku batt koja je trajala 4 meseca pa sam batalio sat. Sad pre neki dan uzmem stavim drugu batt kad ono traje 2 dana. Đubre baterije a i francuski kvalitet je upitan.
Realno šta očekivati od kineza prevaranta i baterije koja košta 20 dinara?

Danas idem u potragu za baterijom i sijalicom za frižider po centru beograda! Poželite mi sreću!
[ Ali Imam @ 26.05.2020. 10:53 ] @
Citat:
bordzija

Poželite mi sreću!

Srećno!

Pazi se psi po ulica. Otišla korona vratili se kučkari.

Obavezno ponesi voltmetar i izmeri napon na licu mesta.
Ako je napon manji od deklarisanog odmah traži novac nazad.

Baterija kojoj je 15-20% manji napon od deklarisanog
ima skraćen radni vek 5-10 puta.

Pozdravi Kinez.



[ gilopile @ 26.05.2020. 11:42 ] @
Onda je takva autonomija. Godinu dana traje i to je to.

Kupi kod sajdzije i videces koliko traje, pa ako sastavi godinu - super. Menjaj je na toliko i cao zdravo, laku noc i dovidjenja :D

Srecno sa kupovinom!
[ X Files @ 26.05.2020. 12:10 ] @
Citat:
gilopile:
Batt kupljene kod kineza ne valjaju ni za k.
Zavisi i od sata koliko koji trosi, neki modeli guraju 5, 6 godina sa kvalitetnom baterijom, a neki godinu.

Dobru, kvalitetnu bateriju ces moci nabaviti jedino kod sajdzije, oni znaju sta valja i nabavljaju najkvalitetnije baterije.
Cena je paprena, al bar znas sta si stavio i da ce trajati.

Vidiš, ja razmišljam isto kao i ti (kupujem kod sajdžije), ali sam jednom odstupio, i nisam se prevario.

Radilo se o bateriji za daljinac za auto. Bio bih je i kupio kod sajdžije (cca 500 din), ali je trenutno nije imao, a meni se žurilo. Otišao sam do prvih Kineza i bateriju platio celih 50 din. Evo je još u daljincu, ne znam koja je godina za redom.

Izgleda da je sa kineskim baterijama prilična neizvesnost.

Naš sajdžija baterije nabavlja iz Švajcarske i garantuje za trajanje. Sećam se da je jednom otvarao neki sat da zameni bateriju, i usput proverio trajanje prethodne (zapiše nekako na njoj ili kućištu sa unutrašnje strane). Trajala je nekoliko godina.

Citat:
Java Beograd:
Ja se dan-danas sećam da mi je originalna Casio baterija trajala 12 godina!
Nije šala, nije greška!
[...]

Isti slučaj! CASIO kupljen u Mađarskoj neke tamo okvirno 1994... Bog zna koliko godina je baterija trajala, nikad menjana. Menjao sa kaiševe, ali bateriju jok. Na kraju mi je sat dosadio.

Ono što je zanimljivo je da sam na tom satu imao mogućnost alarma, posebno "po danima", i redovno je bip-kao da me budi za predavanja, što je sigurno povećavalo potrošnju.

Kakve li su to baterije bile?! Toga više izgleda da nema...

[ SASA M. @ 26.05.2020. 15:29 ] @
Takodje u starom panasonikovom bezicnom telefonu prva baterija je uz razgovore 15-20min dnevno imala stand-by oko 7 dana bez spustanja na bazu, nakon toga ni jedna nije ostvarivala toliko period, uglavnom mozda 4 dana maxx. isti deklarisani kapacitet i kvalitetni proizvodjaci.

Btw donela drugarica dugmaste baterije iz lidl-a, nisam ih jos koristio pa ne znam koliko ce trajati



[ Ali Imam @ 26.05.2020. 16:36 ] @
Ako ti nije problem izmeri napon baterije pa nam javi.

Na deklaraciji stoji 230mAh što znači da baterija treba
na opterećenju od 15kΩ radi 3833 časova odnosno 160 dana.

[ mjanjic @ 26.05.2020. 21:56 ] @
Ja kad sam u nekoj radnji gledao satove onako usput, dok sam čekao prodavačicu da donese kutijicu za neki nakit koji sam uzimao za poklon, posle pitam šta imaju od boljih modela, ono 200-1000€, svejedno da li je mehanički ili na baterije. E sad, ko hoće nekog "švajcarca", mora prvo dobro da se inofrmiše, da ga ne zadesi "kinez" koji je 99.9% identičan na oko.
[ SASA M. @ 26.05.2020. 23:40 ] @
@Ali Imam

Prvo sam izmerio neku novu, koju sam kupio pre par meseci u nekoj nasoj radnji. Veceras je izvadio iz pakovanja cr2016... AgfaPhoto GmbH (ali napravljena u Kini), njen napon je 2.936V.

Onda sam uzeo jednu od ovih iz Lidl-a, prvo cr2032 i njen napon je 3.366V. Onda sam i jednu cr2016 iz istog paketa... Njen napon je 3.325V.

Rok trajanja za ove Tronic... je do 12/2022god.
Proizvodjac im je:


[ Ali Imam @ 27.05.2020. 00:48 ] @
^SASA M.

To je "Lidl Hrvatska".
I u deklaraciji piše da su proizvedene u Nemačkoj.
Dakle, ne moram u Minhen, mogu u Vinkovce po baterije.


Ja sam komentarisao AAA baterije koje je pomenuo
Citat:
bordzija

Ja kupujem one "alkalne" aaa baterije u lidlu za daljince izguraju jedva 2 godine sobzirom da se koriste jedva 3 meseca godišnje.

Te AAA baterije su pakovane u Srbiji.
Ne znam zašto pišu "Zemlja porekla Nemačka"
umesto "Proizvedo u Nemačkoj"?
Ali da im je napon do 1.25V i manji provereno.
To je za 16% manji napon od deklarisanog.

I da ne zaboravim one Kinezove CR2032, napon 2.5V umestio 3V.
[ ademare @ 27.05.2020. 01:05 ] @
Ne , na baterijama ne pise zemlja porekla Nemacka !

Pise proizvodjac , pa neka adresa i neka firma to se vidi na slici .

Uvoznik je Lidl Srbija , ovo sto pise Lidl Hrvatska , to je za njihovo trziste , a i kod nas nije stigao Lidl Nemacka , vec Lidl Hrvatska . Lidl HR je u stvari otvorio ovaj ovde , mada je naravno " Parent " kompanija Nemacka . To se vidi po robi vise ima u Beogradu Hrvatske , nego Srpske robe , a katalog akcija kasni 7 dana u odnosu na Hrvatsku ! Sa ostalim drzavama katalog nema mnogo veze . Menadzeri su isli na praksu u HR itd. itd.

Da se vratimo na Baterije . Zemlja porekla Kina ! Baterije su ocaj tipicni Kinezi na kilo . CR 2032 . Druge nisam kupovao niti cu .
[ bordzija @ 27.05.2020. 01:47 ] @
DURACELL SPEC BAT 377

Zamena za sledeće modele baterija::
SR626SW, SR66, SR626, SB-AW, 280-39, BA, V377, D377,
606, S626E, GP377, AG4, AG-4, 377, L626, SG4, LR626,
LR66, SR628SW, E377, E377CA, LR626SW, 377A, SR262SW,
377X, 377S, GP177, SR6265W, 377/376, E377A, SR66SW,
SR625SW, 377BA, CR626SW, AG4/377, AG04,



Dal je MOGUĆE da su ovoliko zagnojili slinav posao oko baterijica?!??

I kako ja sad da se odlučim koja meni treba??!??? Katastrofa idiotizma!
https://www.gigatron.rs/baterije_i_punjaci

Vidim ima 1,5v i 1,55v?!?? Koja je razlika?!???

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 27.05.2020. u 03:04 GMT+1]
[ SASA M. @ 27.05.2020. 06:53 ] @
Evo malo bolja slika koja ce nadam se razresiti sve dileme


[ bordzija @ 27.05.2020. 07:14 ] @
Pa kina šta si mislio, lidl to samo umota u neke fore munje, osmišljeno, pakovano, prolepšano u gmb dmb rb dn china. Možda imaju jednu osobu u kini koja kao kontroliše kvalitet ali i to je diskutabilno sobzirom da mi se pola kuhinjskih uređaja pokvarilo već nakon prvog korišćenja. Obučem nove bermude i da sednem u auto, pocepaju se od učkura gde je kaiš skroz dole do kraja i spadne mi kompletna guzica sa celim gaćama ne možeš ti nikako da kontrolišeš kineze

Ja i dalje ne znam šta ću za batt pošto sam shvatio da prethodna koju mi je prodao kinez može da bude 1,55v ili 1,5v pa se zato brzo potrošila idem ja lepo tu kod sajdžije da me guze ne mogu više da se smaram.
[ bakara @ 27.05.2020. 10:06 ] @
Ja ne znam sta se vi furate, pa naravno da su lidl baterije iz kine kao i svi njihovi ostali tehnicki proizvodi...

baterije iz nemacke?
kad bi video bateriju iz nemacke ja bi se ozbiljno zapitao kakav je to kvalitet.
Najveci proizvodjaci baterija su iz kine, bez obzira gde su maticne fabrike.

Tako da kineskih baterija imate od najjeftinijeg krsa do najboljih na svetu, pa birajte.

Bolje da ste diskutovali o tome kako prepoznati kvalitetnu bateriju nego sto mlatite praznu slamu.
[ bordzija @ 27.05.2020. 11:15 ] @
Evo ja sam ih ko klinac testirao tako što ih liznem i ako pecka odlične su! A vidiš danas smeš da ih diraš samo u rukavicama i jedva sastave godinu dana.

Zamena baterije kod sajdžije 500 din sve sa tom violetom ili kako se već zove. Ako to ne traje barem godinu dana onda stvarno treba zabraniti satove kao inače odavno prevaziđene uređaje. Možda kao modni detalj i tu je kraj priče.

Ovu veću 3v batt ću da kupim u mikroprincu za 110 din varta neka. Ti hronometri mi ionako ne trebaju.

Ovu violeta batt i slične kao malo bolje sam našao jedino na novom bgd ili banjici što mi ništa nije usput. Ne pamtim kada sam gluplje potrošio vreme tražeći besmislice.

Čuj baterije nemac pravi pa taj sada sve proizvodi u kini

Koja je razlika između batt 1,5 i 1,55v.
[ bakara @ 27.05.2020. 16:22 ] @
Ima renate i GP da se kupe i na drugim proverenim mestima, ne moras kod sajdzije ako vec hoces da menjas sam.
nisu cak ni nesto skuplje od ostalih, verovatno do max 150din.
[ bordzija @ 27.05.2020. 18:59 ] @
Pa gde ima u centru bg? Ae pomoć prijatelja sa foruma :D
[ baresi @ 27.05.2020. 21:05 ] @
Da i ja dodam malo ulja na vatru, imam jako dobra iskustva sa Panasonic baterijama. Kod nas su malo skuplje od ostalih, npr CR 2032 košta malo iznad 4 evra, ali nikad nisam naišao na ološ od baterije. Ne znam, možda je to samo sreća.
[ bakara @ 27.05.2020. 22:03 ] @
Citat:
bordzija:
Pa gde ima u centru bg? Ae pomoć prijatelja sa foruma :D

Imas battery shop u kojem si vek kupovao baterije za makitu mozes da krenes odatle, oni sasvim sigurno znaju i za Renatu i za GP

a i google je tvoj prijatelj, ne verujem da ce ti biti problem da izguglas...

najgore ti je kupiti na pijaci i drugim sumnjivim mestima duracell, sony, toshibu ili neke druge baterije koje se fejkuju u ogromnim tirazima pa je veca sansa da kupis laznjaka nego original.
[ bordzija @ 28.05.2020. 02:11 ] @
Nema taj lik što mi je godinama reciklirao baterije na kalenić pijaci, ukinuli su mu kiosk i prestao je da radi tj ne postoji više. Oni pored što prodaju u lokalu su me prevarili već nekoliko puta pa nebi da se šetam za džabe. Ima na banjici ali mi se ne ide tamo samo zbog jedne baterijice od 150-200 dinara.

Sajdžija traži za renatu i zamenu 500 dinara na cvetnom trgu što mi se čini sasvim ok? Našao sam jedino u gigatronu kojekakve te baterijice ali je pitanje šta imaju tj nemaju? Na internetu kao ima ali tamo kada dođeš prodaju ti drugu koja je bolja

Kakve su ove ikea litijumske dugmetare 8 komada za 129 dinara? To je u principu neka normalna cena, zašto se kod nas valja ovoliko đubreta na sve strane?
https://www.ikea.com/rs/sr/p/p...-litijumska-baterija-80291156/


[Ovu poruku je menjao bordzija dana 28.05.2020. u 06:08 GMT+1]
[ gilopile @ 28.05.2020. 08:39 ] @
Eto, to je ok cena da ti sajdzija stavi novu batt.
Kad vec ides kod njega priupitaj ga koje stavlja i koje su dobre pa nam napisi ovde :)

Sto se tice tih Ikea batt, ne verujem da su dobrog kvaliteta, al kao sto napisah, dobre su za neke stvari, poput toga da se koriste za Bios i sl.
U uredjajima koji vuku malo vise bateriju, poput vage i sl. tesko da ce da sastavi mesec dana rada.
U svakom slucaju uzmi pa vidi. Za te pare i da stoje za ukras pa su ok :)

Npr. ja kupujem neke 9V najgore za unimer, cena oko 90din koliko se secam. Traju jedva mesec dana uz neko normalno koriscenje. Tj. low batt mi krene da prijavljuje uredjaj vec nakon 15-ak dana.
Pre 10-ak godina isto tako uzimao neke no name i trajale godinu....sad qurc.

Kvalitetne Duracell i sl. od 300+ din traju oko godinu bez problema. Ali mi se ne isplati za 2 unimera da kupujem te skupe. Bolje uzmem nekoliko ovih krs od 90din, jer zaboravim unimer i da ugasim po nekoliko dana...i onda mi bolje da imam uvek u rezervi bilo kakve, nego nikakve. A da dajem tolike pare za kvalitetnu bateriju mi bas i nije ok.

Ebaj ga, sve ima svoje/ svoju cenu.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.05.2020. u 09:50 GMT+1]
[ Ali Imam @ 28.05.2020. 09:27 ] @
Citat:
gilopile

Pre 10-ak godina isto tako uzimao neke no name i trajale godinu....sad qurc.

To objašnjavam svo vreme.
Što više napreduje demokratija sve više Kurc.
Ako se vratiš 30 godina unazad najpovoljnije su bile Zmaj baterije.
Ali one su bile lošije (i jeftinije) od Varta.
Zato smo saranili zmaja
i sad imaš (skuplje) "Varta" koje su lošije od Zmaja.
Dabogda imali pa nemali (srpska kletva).



Sada će samocenzura da mi obriše poruku.
I onda će da pričaju kako u diktatorskim sistemima nisi smeo da kritikuješ
a u demokratiji možeš.

[ bordzija @ 28.05.2020. 10:02 ] @
To i ja uporno pričam da su sada te kineske nemačke baterije gore i skuplje 10 puta od onih starih nekada lošijih trte mrte pravljenih na starom kontinentu. Iako danas ne znaju da naprave solidnu bateriju da ne iscuri ( durasel mi je više puta napravio svinjac po daljincima samo da znate) pričaju o nauci i medicini a leče isto kao pre 100 godina nekim destruktivnim metodama. Uglavnom demokratija je zasnovana na lažima i obmanama.

Da se vratimo na temu, sajdžija samo te renata batt ima i ugrađuje, nikakve druge valjda je to minimum nekog kvaliteta da mu ljudi ne dolaze ponovo. Kako bi izgledalo da mu se ljudi vraćaju svakih par meseci i žale? Ovako i fino živi samo od baterija a gde su tu kaiševi, stakla itd.

Hteo sam da odem do gigatrona tamo imaju neke te 377 batt ali se ne javljaju na telefone, na sajtu nema da poručiš a internet podrška me mudro odhebala da kao zovem i pitam, znači nemaju. Prevaranti.

Ps: Setite se prištinskih akumulatora i aku baterija koje sam ja lično (žute) koristio 10 godina bez problema. Aku je trajao 5-6-7 al aj ti nađi varta akumulator koji se ne raspadne posle isteka garancije. Nema. Demokratija bato.
[ Java Beograd @ 28.05.2020. 10:30 ] @
Možda možemo da se setimo Prištinksih amortizera, koji su redovno cureli, pa je standardna majstorska procedura bila "punjenje amortizera".
Što se akumulatora tiče, bili su iz Trepče. Teški "ko tuč" a trajali su toliko dugo da ljudi uglavnom i nisu akumulatore smatrali potrošnom robom. Pre se izliže bregasta na 101 nego što crkne Trepčin akumulator.
[ bakara @ 28.05.2020. 13:48 ] @
sajdzija ne naplacuje samo bateriju vec i svoj rad...
Tvoj sat je prost za otvaranje pa ti deluje puno 500 kinti jer mozes sam jednostavno da ga otvoris, a da ti treba specijalan alat onda ti ne bi bilo puno.

baterije iz ikee su naravno kineske, ali meni su se sasvim solidno pokazale.
Nisu na nivou GP baterija ali je cena za 10 komada otprilike koliko jedna GP baterija, a razlika u kapacitetu je max 30%

Ja baterije koristim za senzore na bajsu i tu mi jedna ikeina izdrzi oko 6000km sto bude oko 8 meseci, sto prosecna no name sa pijace nema sanse da izdrzi.

sad sam uzeo da probam lidlove 2032, pa cemo da vidimo za 8 meseci da li ce da budu bolje ili gore...

ne isplati mi se ni da kupujem neke dosta skuplje jer mi treba za vise senzora pa uvek trazim neku jeftinu a dobru alternativu...

probao sam i one iz jyska, one su lose, kratko traju.
[ Ali Imam @ 28.05.2020. 15:23 ] @
Citat:
Java Beograd

Što se akumulatora tiče, bili su iz Trepče. Teški "ko tuč" a trajali su toliko dugo da ljudi uglavnom i nisu akumulatore smatrali potrošnom robom.

Već sam zaboravio na Trepča akumulatore.
Jeste, bili su teški kao tuč.
Rekao bih da su bili još teži od tuči.
To je dokaz da su pravljeni od olova.

Ovi demokratski olovni akumulatori su lakši?
Valjda zato što je Kinez olovo napravio od plastike.


[ bordzija @ 28.05.2020. 19:41 ] @
Danas prave te ploče u akumulatorima rešetkasto jeste da imaju veću udarnu moć ali se zato dezintegrišu isto toliko puta brže. Ušteda materijala i fora, ništa drugo. Danas je sve mnogo skuplje i lošije. Dobro si me podsetio za te senzore na bajsu, i ja moram da menjam batt pa ću uzeti u ikei. Imam onaj bežični lidlov merač brzine i super šljaka baš dugo, kad bih inače znao da jurim po ravnom 50 kmh? :-)
Deff idem kod sajdžije što pre pa ću lako onda usput kad budem da kupim neku renatu i sl na tenane. Ovako da sednem u auto i idem na nbgd ili banjicu samo zbog batt ne pada mi na pamet.
[ gilopile @ 29.05.2020. 01:01 ] @
@Ali imam zivi u `Elektro pionir` vremenu.

[ optimizator @ 29.05.2020. 11:02 ] @
Citat:
Ali Imam:

To objašnjavam svo vreme.
Što više napreduje demokratija sve više Kurc.
Ako se vratiš 30 godina unazad najpovoljnije su bile Zmaj baterije.
Ali one su bile lošije (i jeftinije) od Varta.
Zato smo saranili zmaja
i sad imaš (skuplje) "Varta" koje su lošije od Zmaja.



To što je bilo ranije zvalo se zdrava konkurencija.Normalno da su isporučivali na naše tržište nešto bolje od toga što smo sami proizvodili da bi uopše i kupili.
Kad im dosadilo da se trkaju jednostavno su razbacili demokratiju iz aviona koja je dokrajčila to što im je njihova ljutnja,tj.sankcije već načela i eto.
Sad ne moraju da se trkaju sa domaćim proizvođačima pa ti serviraju ono što hoće,i što ne mogu prodati kod sebe.
Pre neki dan,setih se Black&Decker alata iz Slovenije,pa rekoh da pogledam malo po internetu kako je to bilo i šta je ostalo tamo....a ono ni jednog traga na internetu da je uopšte i postojala tamo fabrika alata,a koji je za sadašnja merila alata super profesionalni bio,...nešto što sada može samo Hilti i Milvoki da parira,ali oni koštaju ko da su od platine, i svejedno ne bi toliko trajali. Oni su sad samo ,,ekskluzivni" distributeri,(ništa bez onog ekskluzivni) amerikanskog Stenlija,koji se uzgred pravi u Kini za južna tržišta,i koji lošiji i košta više nego komad istog tog alata ali Made in USA, u toj samoj USA.

[Ovu poruku je menjao optimizator dana 29.05.2020. u 12:43 GMT+1]
[ Java Beograd @ 29.05.2020. 11:12 ] @
Šmrc, šrmc ... "serviraju ti ono šta hoće" Nije nego.

Ko može da zabrani domaćoj "GG Export-Import" kompaniji da kupi bilo šta što se pravi u svetu? Niko. Za svoje pare kupuje (uvozi) šta i gde hoće.

I onda? Kupi, tj. uveze baterije za 10.000€, Ali Imam kupi dve, Barudžija kupi jednu dugmastu i - ostatak neće niko da kupi jer su skupe.

Dakle, domaća kompanija "GG Export-Import", koja misli na svoj kapital nema računicu da uvozi najbolje svetske baterije, okane se ćorava posla, i lepo uveze dve tone kineskih, i to se prodaje "ko alva".

Nema to veze sa demokratijom, masonima i luminatima.
[ optimizator @ 29.05.2020. 11:41 ] @
Ima toga,tačno je. Kao ne ,,traži se" kvalitetna roba. Ne znam,ali ima stvari koje se ne isplati kupiti u jeftinoj varijanti, kao na primer cipele, alat pa i baterije ko u ovoj temi,jer mogu da proizvedu štetu veću na stotine puta nego što su one (ako procure),ili cipala koja diše tako dobro da propušta vodu, ili ....milion primera.Tako da mislim da bi ipak dosta ljudi tražilo i nešto kvalitetno,ne bi im stojalo po skladištima.
Ali jednostavno nema izbora. Zašto li im iluminati ne daju,...ko zna,da se oseti da smo porobljeni?
P.S A te dve tone kineskih baterija,posle brzo završi na deponijama trujući polako zemlju,jer nije nigde organizovan otkup starih,i cikl se ponavlja opet sa nove dve tone...a za to vreme kvalitetna baterija bi trajala i trajala...
[ baresi @ 29.05.2020. 11:50 ] @
@Java Beograd, slažem se u potpunosti da je tako, ali to je pogled samo sa ekonomske strane, treba što više trošiti da bi mogli preživjeti. Sa druge strane, pala je "tehnička kultura" i standardi, pa se desi da kupiš izvijač,(šraufciger), koji je od lošijeg materijala nego "šrauf". Ja tu vidim problem u tome, što danas svatko može sve proizvoditi, kupiš mašinu i izrađuješ nešto, o čemu skoro pojma nemaš. Naravno, to je samo moje mišljenje.
[ Java Beograd @ 29.05.2020. 13:40 ] @
Iste ove teme, "o kvalitetu bivših domaćih proizvoda", se prepričavaju ne samo kod nas, nego svuda u svetu. Od Nemačke do USA.

A realno, bacamo ne samo ono šta ne radi više, nego bacamo (OK, neko reciklira) i potpuno ispravne stvari.

Ja sam bacio (recikliraio) tri potpuno ispravna CRT televizora, par komada nameštaja koji su bili sasvim OK, ali jbg, vizuelno nisu.
Retko koji stari mobilni sam odbacio zbog kvara, uvek sam kupovao zato što ima novi, jeftin, veći i lepši. Imam punu kutiju ispravnih punjača.
Ne mogu da se setim ostalih stvari, ali ima tu svega, od lustera, preko miksera, monitora, grejalica, vaga, usisivača ... gomila toga odbačeno kao ispravno, da bi se za relativno male pare kupilo nešto što je lepše, novije.
[ SlobaBgd @ 29.05.2020. 14:03 ] @
To se zove konzumerizam. I to je zlo koje će nas urnisati, ako već nije. I nema tog kvalitetnog proizvoda koji može da pobedi alavu ljudsku osobinu da mu oči zasijaju na nov televizor, novu ženu, novi auto, uopšte na sve što je novo. Ljudi razmišljaju - ako se časte nečim novim, taj sjaj novoga preći će i na njih, pa će se ljudi okretati na ulici i šaptati "ej, ovaj ima nove cipele, novi mobilni, novu švalerku, mora da je i on noviji i uspešniji od nas prosečnih". Ali prc, sjaj novoga traje samo do pojave nečeg još još novijeg, i ne, ne postaješ drugačiji ako poseduješ nove stvari. Ista si matora drtina (i ja i svi drugi), ma koliko kupovao, kupovao, kupovao nove stvari, i bacao, bacao, bacao stare stvari. Ali ne brini, bar će jedna osoba biti srećna: vlasnik firme koja proizvodi sve te nove, sjajne stvari.
[ Java Beograd @ 29.05.2020. 14:17 ] @
I jeste i nije.

- Stari, ispravni CRT televizor je prikazivao sliku u 4:3 formatu. Isto kao stari monitor, koji je zauzimao 2/3 radnog stola. Ko ne bi kupio novi LED monitor?
- Stari mobilni, onaj prvi ispravni koji sam batalio nije mogao da pušta mp3, drugi ispravni koji sam batalio nije imao kameru. Jbg.

- Da, uzgred, sad se setih: batalio sam 2 ispravna fotoaparata sa filmom , 3 ispravna digitalna (jedan još čuvam). I naravno, kameru, Samsung, koja je direktno rezala male DVD-jeve. Ništa od ovoga nisam kupio novo. Jednostavno, samo staro bacio. Kao i VHS, i dva DVD plejera. Jedan bio u dnevnoj, drugi u dečijoj. Sve ovo navedeno je bilo ispravno.

- Batalio sam i dva kasetofona, za koja zaista ne znam da li su bili ispravni u momemtu bacanja (recikliranja). Da ne grešim dušu, možda su bili i neispravni. Šta, da slušam kasete?

- Stara, ispravna vaga nije imala podešavanje "tare", pa je mojoj gospođi trebala nova. Jeftino - 12€. U Milanu sam dva kapućina platio 10€. Šta je onda cena nove, lepe vage? Što da je ne kupim? I dalje je tu. Radi, ispravna, već 4 godina, i još joj traje baterija.

Ne znam, možda nešto od ovoga jeste "konzumerizam", a nešto nije.
[ SlobaBgd @ 29.05.2020. 14:30 ] @
Pa da, to i pokušavam da kažem.
Imao si telefon bez kamere, i onda ti se iznenada ukazala želja i potreba da slikaš telefonom. Isto i za mp3, nisi mogao da puštaš mp3 na telefonu pa si osetio neodoljivu želju da umesto portable plejera ili čak i bez njega, da moraš da slušaš muziku preko telefona.

Ništa od toga nije bila tvoja želja ili potreba! Tržište i kompanije (i zanatlije koje se bave kreiranjem potreba) izmišljaju stalno nove i nove potrebe samo da bi prodali sve više novih proizvoda. Ti si tu SAMO da kupuješ i da njima praviš profit. Mnogo (digitalnog i pravog) mastila je potrošeno da bi se objasnila i razvila industrija kreiranja potreba. Pogledaj samo ovaj jednostavni upit: https://www.google.com/search?...gMECo&biw=1600&bih=805
[ Java Beograd @ 29.05.2020. 14:37 ] @
Pa da, ali kažem: dva kapućina u Milanu - 10€. U velikoj šolji, sa keksićem. Seo, popio kafu, malo odmorio i onda ustao i nastavio šetnju.
To toliko košta - 10,00€. Nova, elektronska kuhinjska vaga - 12,00€ Tako je - kako je, ne utičem ja na te stvari.
I zašto onda da glumim ludilo, i "ne-konzumerizam"? Kad je cena novih proizvoda toliko niska u odnosu na druge troškove.



Nekad se nije išlo na odmor, tj. putovanje svake godine. Sad, kad bih preskočio jedno letovanje, (prosek 1.500€) realno, mogu da obnovim maltene celu belu tehniku, i male kućne aparate pride. To toliko košta. Tako je - kako je.

Telefon ću opet da uzmem za 1 din, uz pretplatu. Jok, nego ću da kažem "neću"?



Citat:
SlobaBgd:Ti si tu SAMO da kupuješ i da njima praviš profit.
Pa šta da radim sa zarađenim parama? Radim, primim platu, trošim i kupujem. Šta drugo? Nešto malo uštekam za letovanje. Jbg, prođe život, pa neću valjda da gledam crno-beli televizor, jedem salamu i štekam kintu za nadgrobni život.

Naravno da ću nekome da napravim profit. Na kraju krajeva, i ja radim u nekoj firmi, i neko drugi kupuje moje proizvode i usluge, i meni pravi profit.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 29.05.2020. u 15:47 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 29.05.2020. 14:50 ] @
Nije cena takvih proizvoda niska. Izuzetno je skupa, iz ekološkog ugla, iz socijalno-ekonomskog, iz ugla Vjetnamca koji sklapa neki gadžet za 5% cene koliko ti taj gadžet plaćaš, iz ugla firmi u tvom okruženju koje se gase jer ne mogu da obore cenu toliko da budu konkurencija Vijetnamcu, iz ugla smanjene bezbednosti... A najgore je što si se baš ti bunio onomad oko zagađenja prirode i prozivao građane što je sve više đubreta, a sada sebe zavaravaš da je to "jeftino", "neću da glumim ludilo" "tako je - kako je" i slično. Ne zameram ti, već si uhvaćen u zamku i već ti je ispran mozak, ali još pokušavaš da se opravdaš. Nadam se da ćeš shvatiti koliko smo zapravo svi mi (cela potrošačka civilizacija, od Japana, preko Kine i Rusije, Srbije i Engleske, do Amerike i Havaja) svedeni na kupce, platioce poreza, "glasače" na izborima, vojnike u izmišljenim sukobima...
[ bordzija @ 29.05.2020. 16:02 ] @
Kupljene nowe baterije na kaleniću u onom baterishopu, 377 mala 150 din renata i velika cr 200 dinara varta. Sveukupno 350 dinara.

"Stara" kupljena u pandi koja je radila čitava 2 dana 377 je pokazivala 1.4v.


Renata nova batt:


Varta nova batt:


I kraj priče za sada:
[ bordzija @ 29.05.2020. 16:09 ] @
Usput sam kupio neko vnago na pijaci:

[ whitie2004 @ 29.05.2020. 16:29 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ko može da zabrani domaćoj "GG Export-Import" kompaniji da kupi bilo šta što se pravi u svetu? Niko.

Nije zabranjeno, ali cesto nije moguce!

Kupovali smo Al profile od jedne nemacke firme. Srpske cene za srpski kvalitet. Hteli da kupimo kvalitetnije, kazu - to je onaj isti nemacki kvalitet. Nema druge.

Saznali da se to sve pravi u Turskoj, profili i ne vide Nemacku. Otisli tamo "da se nadjemo" sa Turcima. Normalno da nas i nemacki profil nisu isti. Ne radi se to o robi sa felerom nego se pravi skroz drugacije - ma skroz drugi proizvod sto se Turaka tice. Imaju 4 profila sa istom sifrom a za razlicita trzista. Pokusas od njih da kupis kvalitetnije - ne moze. Moramo da kupimo od Nemca. Da glupost bude veca, imaju pravo da nesto od toga prodaju direktno na svoje ime, ali za arapsko/rusko trziste.

Nakon svega - nismo uspeli nista da kupimo. Onaj osecaj kad sa Turcima ne mozes da se dogovoris .... Pojeli po baklavu i aj' kuci ... :-)
[ bordzija @ 29.05.2020. 19:04 ] @
Pa to je ista šema kao i što je mišković radio sa maksijem, potpiše da prodaje tvoju robu, odloženo na x dana polako postaje večnost i na kraju ti dođe sa nekom smešnom ponudom za 51% deonica. Ako ne pristaneš, od sutra te više nema. Ako pristaneš opet te nema.

Srbija je inače u grupi zemalja trećeg sveta pa prema tome takvi i proizvodi dolaze ali po istim cenama kao u nemačkoj. Znači dranje ušiju za totalni krš od kvaliteta!
[ Ali Imam @ 31.05.2020. 09:26 ] @
--------
--------
--------


[Ovu poruku je menjao Ali Imam dana 31.05.2020. u 13:36 GMT+1]
[ bordzija @ 22.09.2020. 13:52 ] @
Baterija za sat kupljena u super batery shopu kod kalenić pijace radila tačno 3 meseca. Eto izgleda na sve strane fejk baterije se prodaju. Idem kod sajdžije ovaj put, daje garanciju godinu dana?
[ mjanjic @ 23.09.2020. 10:27 ] @
Ja već zaboravio o kakvom i kom satu se radi, znam da sam pominjao neki ručni Insa od pre 22-23 godine kome je samo fabrička baterija izdržala godinu dana, ostale ne mogu pola godine, ali su mogle godinu dana one "japanske" koje su bile bar 50% skuplje. Sad u nekoj radnji koja prodaje satove menjam baterije, izdrže 2-3 godine, ali nemaju nikakve "japanske" i slične nebuloze, imaju samo jednu vrstu baterija. Pošto je serviser u radnji tek posle 5 sati, ja ujutru svratio kod nekog sajdžije, pogledao sat i rekao da nema baterije za njega... kako ide, na kraju više neće ni biti tih radnji, ja znam samo par penzionera iz rodbine koji imaju neke stare Seiko automatike, dobijali za 20-30 godina rada u firmi, džepni sat na navijanje i ko ima, više ne nosi, ove nove generacije kupuju novije "moderne" satove, a mnogi prelaze i na one "pametne" - iako za 300€ koliko košta neki tamo Samsung watch može da se kupi sasvim solidan mehanički sat, ali šta ćemo kad nije "pametan" :)
[ bordzija @ 23.09.2020. 12:45 ] @
Sat je samo modni detalj da se razumemo danas ali i to treba valjda da radi, juče stavim sat na ruku i krenem, u autu pogledam ne radi... Inače ga pogledam u autu mada i tu imam sat na bordu :D Nosim kod sajdžije tu na cvetnom pa nek se on baja, mogao bih da pregrizem 500 din na dve godine ali čisto sumnjam.
Prošle godine sam kupio sat za 700 din, meri pritisak, korake, puls... Mogu i na mob da ga spojim bežično. Pa mislim stvarno a oni ne znaju bateriju da naprave u 21 veku!
[ jovajovic100 @ 28.09.2020. 09:07 ] @
Citat:
bordzija:
Imam lep ručni sat kupljen u fr, marka je lip tamo neka njihova elem originalna baterija je trajala jedva možda godinu dana, zamenska kupljena kod kineza u prolazu kod doma omladine 150 dinara jedva 4 meseca... Danas sam bio u mikroprincu nemaju pa sam usput svratio do kineza u pandu i kupio novu bateriju za čitavih 20 dinara...

Vanzemaljac , kakav francuski sat, to je sat na kilo iz Kine . Bofl običan . . .

Jedine dobre baterije za satove i ostalu sitnuriju su RENATA baterije .

Ima ih na komad kod nas i njih koriste poštene sajdžije :
https://en.wikipedia.org/wiki/Renata_(battery)
https://www.renatabatteries.us...s/batteries/silver-oxide-coins


[ djoka_l @ 28.09.2020. 09:51 ] @
Nemoj da praviš glupe pretpostavke.
U dva kvarcna sata koje ja imam (Cortebert i Swiss Army Watch, oba švajcarska) nalazi se potpuno identičan mehanizam - Ronda - koji se pravi u Švajcarskoj.
Takođe, veliki udeo na tržištu su japansku mehanizmi - Miyota ili Seiko.
Tako da, bez obzira na to što su kvarcni satovi prilično jevtini, često imaju japanski ili švajcarski mehanizam (movement) koji je odličnog kvaliteta.

Osim toga, kod kvarcnog mehanizma, mnogo je teže napraviti bofl, nego kod mnehaničkog. Nije da kinezi ne prave kopije i jednih i drugih, ali ne mogu toliko da zeznu kvarcni sat.

edit: na satu se vidi ROHS oznaka...
Citat:
The easiest, and cheapest way, to ensure RoHS compliance is by procuring components that are already RoHS tested. For example, Chinese watch manufacturers can procure RoHS movements from major brands such as Miyota, Seiko or Ronda – or they can procure non-RoHS movements from a local supplier.


[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 28.09.2020. u 11:04 GMT+1]
[ djoka_l @ 28.09.2020. 10:10 ] @
Na slici sata koje je bordzija postavio vidi se oznaka CH3868 koji je Seiko mehanizam za kvarcni sat....
[ bordzija @ 28.09.2020. 21:12 ] @
Imao sam neki kineski slanik sat ručni sa miyota mehanizmom, baterija trajala po 3-4 godine ona najmanja malecka ko bubica. A vidi ovu renata baterija kupljena u radnji i sastavi jedva tri meseca. Šta ako odem kod sajdžije i platim 500 din on mi stavi takvu istu koja crkne za tri meseca? Hoće da mi menja onda tri puta dok ne napuni godinu dana? Prosto mi je neverovatno da ne mogu u beogradu da nađem bateriju za sat koja bi sastavila barem godinu dana koliko i originalna... Nek je u izlogu radila još pola godine ili godinu svejedno. Ovo mi je prosto neverovatno da za sat ne postoji baterija.
Da su sve kopije i lažnjaci. U zadnje vreme je sve fejk i prevara za šta se uhvatim.

Ovakvom čovečanstvu više ne treba ni struja. Toljaga i krpče preko mooda i vozi.
[ bakara @ 28.09.2020. 22:01 ] @
A nije ti palo na pamet da sat mozda ne valja?
[ bordzija @ 28.09.2020. 22:58 ] @
Vrlo moguće i taj francuski lip je težak krš verovatno se pravi u kini ko i baterija. Kupljen je u parizu pre 4 god. Ne zna se šta je gore.

A možda je i ta baterija kopija kupljena na kaleniću? Već sam jednom kod njih kupio katastrofa loše punjive baterije za fotoaparat svojevremeno.

Ništa sajdžija će da kaže završnu reč. Ne verujem da bi mi i on ugrađivao krš bateriju.
[ bakara @ 28.09.2020. 23:35 ] @
Tesko da renata ima kopiju, nije toliko poznata potrosacima koliko panasonic i sony i nije marka koja se prodaje u super marketu.
[ bordzija @ 28.09.2020. 23:37 ] @
Bosna super svećice kopirali još pre 20 godina de neće baterije
[ since1986BC @ 24.10.2020. 10:40 ] @
Juce zamenio kod sajdzije bateriju (Renata). 450din. Prethodne 2 zamene se secam, 2 godine drzale.

Zamenio na jos jednom mestu neki stari sportski sat - kaze mi koristi Sony baterije. Drzace godinu. 400din.
[ SASA M. @ 24.10.2020. 13:22 ] @
evo jedna nezvanicna lista, doduse za ove malo vece baKterije...
[ bakara @ 24.10.2020. 16:24 ] @
odlicna lista, ali praznjenje do 0.8V da bi s eizmerio kapacitet je malo nerealno jer ce svaki uredjaj vec na 1.32 da izbaci da je baterija prazna i posle radi jos malo i to je to...
Mada opet ako su sve pod istim uslovima praznjene do 0.8v lepo se vidi poredak.
[ SASA M. @ 24.10.2020. 16:46 ] @
Takva im kriva praznjenja, negde do 0.8v napon postepeno pada uz konstantu struju, kad napon naglo padne na nulu Naravno da vecina (inteligentnih) uredjaja nece dati dalje przanjenje ili dozvoliti rad uredjaja... ali test je u biti ok. Ovde je zanimljivo da su najbolje prosla 2 trgovacka brenda... BTW pre neki dan je Lidl kod nas imao akciju za te baterije, 285din za 10kom. Sto je odlicna cena. Test je radio na yt DiodeGoneWild.
[ bakara @ 24.10.2020. 20:20 ] @
Mene je bas zanimalo koliki je u opste kapacitet alkalnih baterija, ali 1300-1400mah je sasvim dobar kapacitet.

Da nema test i sa obicnim baterijama?
One su bar 3x slabije
[ since1986BC @ 25.10.2020. 08:35 ] @
Citat:
SASA M.:
evo jedna nezvanicna lista, doduse za ove malo vece baKterije... :)

Ovo ide u rucni sat?
[ ademare @ 25.10.2020. 10:31 ] @
U zidni

Al sat je sat
[ mjanjic @ 25.10.2020. 11:25 ] @
Gde kupiti zidni sat da ne "jede" tu AA bateriju za manje od 7 dana?
[ bakara @ 25.10.2020. 11:35 ] @
Video su listu,
...znaci u lindi, a dobre su i iz ikee

Meni ikeina bukvalno nekoliko godina radi u velikom LCD satu, i RF termostatu za grejanje
sad sam im merio napon imaju 1.32, zvanicno su prazne, ali one i tako rade vec bar 2 godine
[ SASA M. @ 25.10.2020. 12:21 ] @
Citat:
bakara: Mene je bas zanimalo koliki je u opste kapacitet alkalnih baterija, ali 1300-1400mah je sasvim dobar kapacitet.

Da nema test i sa obicnim baterijama?
One su bar 3x slabije


Brzinski sam pogledao ali nisam nasao da je on testirao, na wiki ima podataka za razne bateriji i njihove kapacitete... da ne kopiram link, moze da nadje.
[ SASA M. @ 25.10.2020. 12:26 ] @
Citat:
since1986BC:
Ovo ide u rucni sat?


Malo ako se pritisne, mozda moze da se uglavi... (shala). Vidish kolika je bordzijina za njegov sat:
https://www.elitemadzone.org/t504587-5#3952043



[ mjanjic @ 25.10.2020. 14:42 ] @
Nisam mislio na bateriju, nego KOJI zidni sat kupiti da ne jede bilo kakve baterije? Mi na poslu nabavljamo te sitne stvari od jedne radnje, između ostalog i AA i AAA baterije, koje nisu jeftine (neke Duracell), i sat koji imam izvuče je za najviše 4-5 dana, kod nekih kolega u drugoj kancelariji ne može da spoji 2 sedmice (ali neki "bolji" sat u pitanju)... govorim o satovima sa kazaljkama.
[ ademare @ 25.10.2020. 17:04 ] @
Kineski satovi ovog tipa , na najgoru Kinesku bateriju izguraju min 1 godinu .

https://www.jakovsistem.com/proizvod/esperanza-ehc010k-sat/
[ SlobaBgd @ 25.10.2020. 17:55 ] @
Meni je neki ruski sat sa klatnom (naravno, sve je bilo napajano jednom debelom baterijom od 1,5V, i klatno i mehanizam), radio najmanje četiri godine, a kada sam ga skinuo sa zida i otvorio prostor sa baterijom, a ona iscurila, sve se vide oni beli tragovi soli! Ali i dalje radi, tačno u minut! Kao što rekoh, baterija je bila od 1,5V, dužine kao standardna AA baterija, samo debljine kao recimo one okrugle od 9V.
[ since1986BC @ 25.10.2020. 19:48 ] @
Citat:
mjanjic:nego KOJI zidni sat kupiti da ne jede bilo kakve baterije?

Vidi neki "radio controled" koji ide na AC adapter. Obicno ih ima po zdravstvenim ordinacijama i ustanovama gde je mnogo satova a valja
da svi rade jednako i bez muke sa zamenom baterije.

primer koji mi je gugl dao
https://www.visiplex.com/produ...eless-synchronized-wall-clock/
[ gilopile @ 26.10.2020. 08:50 ] @
Ja nedavno nabavih Casio w-59.

Unutra cr2032 baterija, tako da sam miran 100 godina :)

Cena 200 din, hehe. Lep satic.

[ bordzija @ 11.04.2021. 21:30 ] @
Uuu to kada ti neko donese iz inostranstva 80tih godina ne treba ti više ništa u životu. Ja sam kupio onaj sa digitronom u komisionu (kao tač je) raspao se u roku od nedelju dana, puklo plastično kućište koje drži metalnu narukvicu.
[ gilopile @ 11.04.2021. 21:48 ] @
Da, de ces lepsi poklon.

Radi ko sat i dalje :)
Ja sam 80-ih nosio one najgore digitalce sto se prodavali na pijaci na kilo. Ono 100 melodija fore...:D
Prolazis pored tezge, a ono sviraju li sviraju satovi i oni glupavi privesci na zvizduk. Nikada nisu radili kada ti zatreba, tj. zaturis negde kljuceve :D :D


Burazer pre godinu dana dobio na poklon Casio onaj sa digitronom, metalno kuciste sivi bukvalno kao nov, original iz tog vremena, nije replika. Satic boli glava. Al nece ga dugo imati, to mogu i ovako javno da napisem :D Iskamcicu ga pa mi makar zadnje bilo, hhaha

Po pravim prodavnicama satova u to vreme su bili jako skupi satovi. Seiko, Longines, Casio i sl. I po djuti fri sopovima isto, vrtoglave cene u fulu.
Sad za 100-200 evrica vec mozes da kupis pristojan sat.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.04.2021. u 22:59 GMT+1]
[ bakara @ 11.04.2021. 21:58 ] @
ja imam casio digitron koji sam nosio jos u osnovnoj skoli znaci ima skoro 40 godina i baterije unutra jos traju (2xR6 baterije)
[ gilopile @ 11.04.2021. 22:02 ] @
Prosto da ne poverujes. Sada ne mogu da naprave najobicniju pisljivu bateriju da traje godinu dana, a sve kao tehnologija, manji potrosaci...kako da ne
[ bordzija @ 12.04.2021. 12:26 ] @
E ovakav je bio moj, kažem pukla narukvica tj kućište posle 15 dana. Dugo godina sam ga nosio u džepu ko slepac zadnji i radila je baterija skoro pa večno.



Oni baterije sa razlogom prave sve lošije i lošije, taman posla sutra da se ne kupuje nafta.
[ Living Light @ 12.04.2021. 13:23 ] @
Baterije koje su proizvedene ranije,
su duže trajale.
Nekako mi je ostalo u secanju da su Renata baterije
za satove bas onako dobrog kvaliteta, traju godinama.

Ono kad vidis po pijacama/buvljacima da kinez
bode DMM instrument kroz rupicu na pakovanju
i meri napon male neodpakovane baterije za satove,
mozes misliti - koliko ce da traje.

Ne znam kakav je status danasnjih Renata baterija,
ali mislim da ne moze da se kupi renata za 100 din.

http://baterije.rs/proizvodi/2622/baterija-za-sat-renata-379.html

jos kaze da je izradjena u pogonima švajcarskog proizvodjaca Renata.
Inace Renata baterije su bile skuplje od ostalih baterija,
a i trajale su duze.

Sad me kopka, u ovom mom Casio satu koja je baterija?
Kada su i na sat napisali da je: 10 YEAR BATTERY
(a i oni lazu, pise 10 god a radi vec 12-13 god istim intenzitetom :) )
[ Java Beograd @ 12.04.2021. 13:38 ] @
I meni je jedan Casio radio 13 godina sa originalno, prvom baterijom.
[ bordzija @ 12.04.2021. 13:38 ] @
Ja kupio renata bateriju u bateri šopu i trajala je tačno 3 meseca, plaćena 150 dinara okačio sam fiskalni račun na nekoj prethodnoj strani. Dobro ok mogu barem da planiram recimo juni, juli i avgust da nosim sat 😂

Nošenje sata me dođe 50 dinara mesečno?!?? Tragedija ni bateriju za sat ne umeju da naprave u 21 veku, oni će na mars, vozila na struju, medicina da leči. Prazne priče.
[ Shadowed @ 12.04.2021. 13:56 ] @
Moje iskustvo a koliko vidim i iskustvo mnogih drugih na temi ja da baterije u satovima uglavnom traju godinama. Kanda' je do tebe tj. tvog sata :)
[ Living Light @ 12.04.2021. 14:22 ] @
nesto mi govori,
Sumnjam da je do sata :)
[ bakara @ 12.04.2021. 14:25 ] @
^^
Bas tako, ja bih dodao na to, da narocito dugo traju baterija u digitalnim satovima a ne u kvarcnim...

jedino digitalni satovi mogu da rade jako dugo i jako sporo cede bateriju i rade sa prakticno praznom baterijom sa jednakom tacnoscu.

E zato su nam u lepom secanju ostali ti digitalni satovi gde baterije deklarisano traju po 10 godina.
[ Living Light @ 12.04.2021. 14:45 ] @
Diplomatski,
nema sta da se doda.
(barem ja)

Jos samo da otvarcem za konzerve nacnem
ovaj moj casio, i da bacim pogled na proizvodjaca baterija
tipa: Gahrant 10 godina.
[ Living Light @ 13.04.2021. 12:13 ] @
Evo, koja baterija je u Casio satu,
na kom pise 10 godina:

Panasonic CR2025, 3V, Made in Indonesia



E sad,
znam da vise ne mogu da ronim na 100 metara u dubinu,
posle ovaranja sata mogu samo 100m u širinu :)
[ gilopile @ 13.04.2021. 12:21 ] @
Eeee to je baterija. Ista kao u mom Casio-u. Ta je jos i kvalitetna Panasonic, trajace decenijama moj Living.

Ja bas skoro opravljao neki kljuc za BMW, menjao bateriju, a unutra punktovana dugmasta. Zamenim je nekako novom i tek posle skontam da je ustvari lir2025 punjiva liion. I skontam da ustvari postoji bezicni punjac za te kljuceve :D :D
Kakav sam debilko, a namucih se da ga otvorim i stavim obicnu cr2032 :D :D
Ta tvoja je tanja od CR2032.
Bila bi fora da je i u satu tako.
[ Living Light @ 13.04.2021. 12:27 ] @
Ti bi da punis bateriju u satu svakih 10 godina?
Zaboravices.

Ili da navijes neki sat u kome je baterija do 20 godina,
pa da ti zvoni za 10 godina :)
[ gilopile @ 13.04.2021. 12:30 ] @
Skontao sam da je glupo, te obrisah taj deo.
Vratim se, a ti bas to komentarisao i onda opet dopisem, jer onda tvoj post ne bi imao smisla.

Bas sam od jutros nekako priglup, ne znam koji mi je :D

Fora za kljuc je ta da je on jako dobro zapecacen hermeticki, pa ima smisla sa dopinjavanjem da se ne otvara.
Cak neki modeli auta imaju punjac kod volana, rupcaga gde ubacis kljuc i dopini se.
[ Living Light @ 13.04.2021. 16:38 ] @
Ne sme da se zaboravi,
da za dugotrajnost baterije u satu,
nije bitna samo kvalitetna baterija.

Bitna je i potrosnja samog sata.
Ne moze sat da vuce/troši neke mAmpere (to je puno)
i da se ocekuje da baterija traje 10 god.
Satni mehanizam bi trebao u proseku
da troši neke µA (mikro ampere), sto je tako mala potrosnja
da se onda postavlja pitanje samopraznjenja baterije.

Kvalitetna baterija ima jako malo samopraznjenje i bez da se koristi,
onako u fioci, na sobnoj temperaturi,
ne sme da izgubi znacajno od kapaciteta ni posle dobrih par godina.

Umetanje baterije necistim rukama, ili znojavim, mokrim prstima
ume da napravi koliko-toliko provodan film izmedju plusa i minusa na samom kucistu baterije,
i ta necitoca ume da skrati rok trajanja same baterije.

Dobar primer "lose inzenjerske prakse" su jeftini satni mehanizmi
koji pomeraju sekundaru kao da "pliva u krug" bez trazajeva,
a u stvari radi se samo o ucestaliji, sitnim trzajevima
koji drasticno povecavaju potrosnju iz baterije,
i veoma skracuju rok trajanja iste.
[ gilopile @ 14.04.2021. 00:29 ] @
Amin.
Samo, vrag ce ga i znati, mozda dodje i do degradacije samog uredjaja, pa trosi malo vise od uA.
Bas to, isto kada se dzapa batt masnim rukama umesto drvene\plasticne pincete.
Zato postoji, nekada postojale sajdzije koje sat odmaste, rastave i `operu` kad trosi nenormalno brzo batt.
Mikro potrosnja, baterija ko picajzla...sve mora biti pod konac ili ode baterija za mesec, dva umesto za par godina. Vlaga, masnoca, naslage....sve to vuce kao i mehanicki sat kad krene da trokira.
[ bordzija @ 15.04.2021. 12:39 ] @
Ma ovo je nov sat kupljen u radnji, u parizu. Lip je kao šatro njihov neki brend osrednjeg kvaliteta. Rekao bih da je to obična kineštija spakovana u šljašteću kutiju. Sad se razmišljam dal da uzmem u julu ili junu bateriju pa da mi sastavi do kraja leta?
[ Living Light @ 15.04.2021. 23:39 ] @
To sto je sat nov, i kupljen u Parizu,
NE znaci po difoltu da je EXCELENTAN u potrošnji.

Paris je excelentan po drugim osnovama,
a to sto Ti stalno kupujes nesto "Unter,Ower limit"
to da te Bog sacuva.

Kako uvek tebe strefi nesto neispravno?

Pocev od sata/Baterija, pa do ANT razdelnika, pojacala, LOGA-antene,
elektronike auta, da li je od Lade, VW ili Forda - ne bitno,

Kao grom u koprive,
uvek se ti nadjes da kod tebe SVE ide kontra od SAT-a.

Neverovatno.

[ bakara @ 16.04.2021. 09:34 ] @
Svuda na svetu ima da se kupi krs kvalitet, pa i u Parizu.

Bordzija voli da kupuje jeftine stvari to je svima poznato, i to nije problem.
Problem je sto uvek ocekuje da dobije vise nego sto je platio, a to nije uvek pravilo....
Cesto dobijes i manje nego sto si platio
[ bordzija @ 16.04.2021. 10:21 ] @
Pošto kao baterije u srbiji kao sigurno nisu krš onda je sigurno sat problem ili ja

Kada lg trpa jeftine led diode u pozadinsko svojih televizora onda su sigurno kupci krivi. Ako nisu kupci onda je struja u kući loša. Prosta balkanska retorika.

Sećam se kada sam kupio par kilograma mlevenog mesa i unutra nađem komade polomljenog čelika. Odem u lidl reklamiram, oni uzmu uzorke i jave mi posle mesec dana da to nema veze sa mesom. Kupac je uvek kriv za sve!
[ bakara @ 16.04.2021. 16:41 ] @
da ne znamo tvoju istoriju na forumu, verovatno bi mislili da su krs baterije...ali te ipak znamo
[ eeestablishment @ 16.04.2021. 21:02 ] @
Citat:
bordzija:


Kada lg trpa jeftine led diode u pozadinsko svojih televizora onda su sigurno kupci krivi. Ako nisu kupci onda je struja u kući loša. Prosta balkanska retorika.



Ja sam cuo i 3 opciju . Par puta sam nosio pomenuti model u servis bas zbog pozadinskog osvetljenja i rekose mi

kako ta firma koristi los lepak za led-diode pa one vremenom usled toplote pootpadaju ?
[ Living Light @ 16.04.2021. 21:05 ] @
eeestablishment,
Nemoj da te cuje Bordji,...odlepice jos vise :)
[ bordzija @ 19.04.2021. 22:07 ] @
Danas svratio kod sajdžije i objasnio problem sa baterijom kako kratko traje, sat kupljen nov blabla. Ugl rekao mi je da donesem mora da pogleda. Šta mislite jel hoće da me ošuri? Da bacim ja sat i kupim neki veliki kineski ko što sami mao, radi i dan danas.
[ Living Light @ 19.04.2021. 22:27 ] @
Citat:
bordzija:Šta mislite jel hoće da me ošuri?

Koliko znam, šurenje se radi samo prilikom svinjokolja.
A moze i za 1.Maj i 29. Decembar

Baci sat iz Pariza.
Nije vredan teme.


...osim ako ti ne trebaju neki rezervi delovi, koji pašu na Ladu


[ bordzija @ 19.04.2021. 23:50 ] @
Na ladu pašu jedino delovi od zenita koji je negde u kutiji rasturen naravno
[ Living Light @ 20.04.2021. 00:00 ] @
E, Bordji,

Ja kada nesto sklonim i stavim na sigurno
to vise sigurno necu naci :)
[ gilopile @ 20.04.2021. 00:41 ] @
Nego sta ce nego da te osuri.
Trebao si da kazes da si sat kupio na sabackom vasaru, a ne u Parizu. jbg
[ Living Light @ 20.04.2021. 01:03 ] @
a i taj Pariz,
Pa nije on na kraj sveta
(ima Ajfelovu kulu, taman rodjenu za Grom, a štiti ceo grad)
-------------

Bordjija,
gde si sada nasao Zenit u ovoj teskoj virusnoj situlaciji?
Zenitom su se hranili prasici
kada nismo imali sta drugo da im damo,
jer su sve ostalo pojeli.

Bože...
Da li ce ikad Lada preci u Auto kategoriju?

....nemoj samo Ladi da čačkaš menjač

pomrecemo, ...
[ bordzija @ 20.04.2021. 21:00 ] @
Menjač je pred smrt a lada je loša imitacija automobila, uvek bila i biće!

A što se sata tiče samo promenim masku i kapu