[ eeestablishment @ 31.05.2020. 18:46 ] @
Elem , ceo dan se vrti vest kako je odlazeca pristinska vlada nekog kurtija uvela meru reciprociteta za robu iz Srbije .

Kakve je to mere uvela vlada Srbije pa nam ovi iz Pristine reciprocno vracaju ?
[ ademare @ 31.05.2020. 19:01 ] @
Nismo mi uveli nista, niti je AV ikada Smeo da uvede ista bilo kome .

Nego cela Kurtijeva " politicka platforma " se zasniva na ideji koju on naziva reciprocitet .

Znaci da Srbija kao suverena drzava i nepriznata teritorija imaju u svemu isti status !
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2020. 19:19 ] @
To je bar lako, reciprocitet je iz ugla onoga ko uvodi "mere reciprociteta".

Iz ugla nekog politicara na Kosova, Srbija je zemlja koja "ne priznaje Kosovo" pa oni onda uzvracaju "istom merom" i ne priznaju Srbiju do toga da ne pustaju robu iz Srbije dok se ne otkloni "smetnja".
Iz ugla nekog politicara iz Srbije, Kosovo nije drzava i organi vlasti na Kosovu nisu legalni vec kriminalci koji krse zakone Srbije

Ovakva situacija je kao "standoff" u kaubojskim filmovima i moze da traje decenijama (videti: Kipar).

Kosovo ima de-facto nezavisnost od Srbije (u smislu da imaju svoje organe vlasti i nisu pod kontrolom Srbije) ali Srbija nije duzna da Kosovo prizna.

Ni jedna ni druga strana nemaju neke prevelike razloge da ista promene. Ne znam ni kako bi izgledala bilo kakva promena a da bude politicki prodavljiva ili u Srbiji ili na Kosovu.

Iako je situacija "zaglavljena" akteri nisu u uporedivim pozicijama. Trenutna situacija je takva da Kosovo ima veci problem, zato sto nisu clanica UN i za bilo kakve dobitke moraju da otklone taj problem.

Srbija nema nikakav realan novi problem: objektivno ne postoje sanse za kontrolu Kosova i ovako i onako, bas kao sto neke ucene EU nemaju zube posto EU i ovako i onako nema ozbiljne namere da prima nove clanice u doglednoj buducnosti.

Cisto iz perspektive neke teorije igara, igrac "Srbija" ne mora da radi nista - ne trpi nikakvu vecu stetu nego sto bi je trpeli da daju bilo kakve koncesije Kosovu. Igrac "Kosovo" nema nacina da poboljsa svoju situaciju osim ako ne uspeju Srbiju da primoraju da promeni politiku.

Odatle i "mere reciprociteta": Osim ako Srbija ne promeni stav, Kosovo ostaje tacno tu gde jeste sad. Tako da nemaju nista da izgube zabranom uvoza robe iz Srbije. Ali, lose po njih, ni Srbija nema nista da izgubi ignorisanjem tih mera.
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2020. 19:19 ] @
Citat:
eeestablishment:
Elem , ceo dan se vrti vest kako je odlazeca pristinska vlada nekog kurtija uvela meru reciprociteta za robu iz Srbije .

Kakve je to mere uvela vlada Srbije pa nam ovi iz Pristine reciprocno vracaju ?


Kapiram da Kosovo forsira priznanje od strane Srbije tako sto nece da prima robu na kojoj nije naznaceno da je za Republiku Kosovo...
Mislim da se radi o formalnosti i birokratiji, jer Kosovo je de fakto nezavisno.
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2020. 19:24 ] @
Ivan:"Kosovo ima de-facto nezavisnost od Srbije (u smislu da imaju svoje organe vlasti i nisu pod kontrolom Srbije) ali ni Srbija nije duzna da Kosovo prizna."

Kosmet je de fakto teritorija na kojoj vecinski zive Albanci koji nece sa Srbijom. Cak i da dobijemo teritoriju nazad, dobili bi probleme koje nismo nikad umeli
da resimo. Mi tu treba da ispregovaramo kako najbolje ekonomski da inkorporiamo tu teritoriju, sto je izvodljivo, a ne da to racunamo kao Srbiju.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2020. 19:28 ] @
Ne radi se o formalnosti ili birokratiji.

Kosovo je povlacenjem Srbije dobilo sve sto su mogli dobiti bez slaganja Srbije.

Sve sto zele dobiti u buducnosti je blokirano njihovim statusom (tj. nedostatkom statusa clanice UN).

Da bi se pomerili odatle, Srbija mora da se slozi sa tim (posto zemlje koje nisu priznale kosovo nemaju nameru da kreiraju presedan iz gomile razloga, cesto iz sopstvenih interesa). Kosovo moze da zaboravi na clanstvo u EU zato sto Spanija ni u ludilu nece pustiti nepriznatu teritoriju (to bi znacilo da se slazu sa secesijom bez slaganja druge strane, sto sumnjam da ce biti raspolozeni da urade :-). UN clanstvo takodje mogu da zaborave u skorije vreme posto su odavno vec dostigli maksimum koji mogu imati sa drzavama koje se slazu sa presedanom. A zbog toga ne mogu imati gomile drugih privilegija.

Srbija je izgubila kontrolu nad Kosovom i vise nema sta da izgubi, tako da moze da priusti da Kosovo ne priznaje.

Sumnjam da ce zabrana uvoza robe iz Srbije na Kosovu naterati Srbiju da promeni politiku prema Kosovu. Zasto bi? Zbog robe? Kosovo nije bas neki mega trgovinski partner Srbije pa da to boli.

Da neko natera Srbiju? To bi mozda imalo neku tezinu kada bi taj neko imao konkretne stvari koje Srbiji trebaju i vrlo su vredne. Te stvari ne postoje, tako da se opet vracamo na skolsku tablu.

Citat:

Kosmet je de fakto teritorija na kojoj vecinski zive Albanci koji nece sa Srbijom. Cak i da dobijemo teritoriju nazad, dobili bi probleme koje nismo nikad umeli
da resimo. Mi tu treba da ispregovaramo kako najbolje ekonomski da inkorporiamo tu teritoriju, sto je izvodljivo, a ne da to racunamo kao Srbiju.


Sa kime ce to Srbija da "ispregovara"? Sa Kosovom? :-)

Kosovo hoce samo jednu stvar od Srbije: priznanje Kosova kao drzave. Sto Englezi kazu "no ifs, no buts". Srbija nema ni jedan razlog da prizna Kosovo.

Sta bi tacno Srbija dobila sa tim? Trgovinu sa Kosovom? Mislim da vrednost toga nije vredna politickog haosa koji bi nastao.

Nesto drugo mozda? Clanstvo u EU? (hoce, malo sutra), Neke debele pare? (od koga?).

Tako da, mislim da Srbija i Kosovo zapravo nemaju o cemu da razgovaraju. Bas kao sto ni grcki i turski Kipar nemaju o cemu da razgovaraju.

Mozda ti to deluje besmisleno, ali Srbija moze samo da izgubi bilo kakvim ustupkom Kosovu. Svaki ustupak predstavlja presedan i moze lako da se primeni u buducnosti sa nekim drugim teritorijama. To ti je kao ono "ne placamo kidnaperima" od strane drzava. Ne zato sto bi mozda mogli da se dogovore sa nekim kidnaperima, vec zato sto time stvaraju presedan da kidnaperi imaju sanse da se izvuku i to sa parama. Kidnaperi nemaju veze sa ovom situacijom, poredjenje je samo zbog principa.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 31.05.2020. u 20:38 GMT+1]
[ eeestablishment @ 31.05.2020. 20:38 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
eeestablishment:
Elem , ceo dan se vrti vest kako je odlazeca pristinska vlada nekog kurtija uvela meru reciprociteta za robu iz Srbije .

Kakve je to mere uvela vlada Srbije pa nam ovi iz Pristine reciprocno vracaju ?


Kapiram da Kosovo forsira priznanje od strane Srbije tako sto nece da prima robu na kojoj nije naznaceno da je za Republiku Kosovo...
Mislim da se radi o formalnosti i birokratiji, jer Kosovo je de fakto nezavisno.


Sta se desava sa robom iz suprotnog pravca , valjda i tamo neke firme rade i proizvode nesto , imaju li oni problema kad zele

da je doture ovamo ?

hmmm , sad se setih peckog piva . . .

Citat:
Pećko pivo je bilo među najcenjenijim pivima u bivšoj SFRJ, a danas je svakako jedno od najmisterioznijh piva za kojim žale mnoge pivopije. Pilo se sa uživanjem do 1989. godine u bivšoj Jugi, posle se u njemu neko vreme uživalo u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu i Metohiji, ali mu se od 1999. godine gubi i ukus i izgled...........................




[ Darko Nedeljković @ 31.05.2020. 20:46 ] @
jedina varijanta koja odgovara obema stranama je razmena teritorija. Niti Kosovu trebaju opstine sa stanovnistvom koje gleda i gledace da opstruise institucije, niti srbiji treba isto to. Znaci, niti je Srbiji niti Kosovu zapelo za jos teritorije, nego je fazon uvaliti drugoj strani svoj vruc krompir Razmena je win-win situacija. E, sad, obicaj je na ovim prostorima da kad pregovas nesmes reci sta zelis. Naprimer, ako neko prodaje auto i ceni ga 3.000 evra, a meni odgovara da platim 2.000 evra, ja to nikako ne smem reci, jer ako to kazem, prodavac ce vec da rezonuje "cim je tako lako ponudio 2.000, ako dovoljno dugo zatezem izvucicu mu 2.500". Nego ja moram da kazem da mi ne odgovara vise od 1.000-1.500, on ce da kaze da ni u ludilu ne bi prodao ispod 2.500 i tako mic po mic da konvergiramo ka realizaciji posla na obostrano zadovoljstvo.

Obe strane gube cekanjem. Kosovo svakog dana a Srbija dugorocno. Ja ne znam nijednog albanca sa Kosova da vec nije prijavio prebivaliste u Srbiji i pribavio i srpski pasos. Kad se uzme u obzir da se brzo razmnozavaju, ko zna do cega to moze da dovede za 50 godina. Ali, za 50 godina ko ziv ko mrtav, ko u nemackoj, a na cijem mestu zivi neki Ali. Ne Ali Imam nego drugi Ali iz Afganistana.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2020. 20:54 ] @
Na razmeni teritorije vise dobija Kosovo nego Srbija.

Kosovo bi dobilo priznanje nezavisnosti od Srbije, sto bi otkocilo ulazak u UN i ostale institucije.

Srbija bi dobila neke teritorije na Kosovu, ali bi napravila presedan i priznala secesiju dela svoje teritorije. To kasnije moze da se vrati kao bumerang.

Ostale stvari (prijem u EU i sl.) su SF, pa ih nije potrebno pominjati uopste.

U principu, razmena teritorija bi bila najracionalnija stvar ali to je bilo daleko izvodljivije ranije dok su postojali bar neki izgledi da se time dobije vise stvari. Danas em sto je jasno da se EU nece siriti u skorije vreme, takodje je jasno i da nema nekih velikih povoljnosti koje bi cekale nove clanice.

Tako da je Srbiji zapravo najlakse da ne radi nista. Izgubiti vise od statusa quo ne moze. Dobiti puno, takodje, ne mogu.
[ eeestablishment @ 31.05.2020. 20:55 ] @
Citat:
.......................................................................Sve ovo mrcvarenje,sa Kosovom,potpuno ce da iscrpi nasu zemlju.Bolje bataliti sve,
nego se navlaciti,ko u losem braku.teraju inat jedan drugom,dok ne propadnu zajedno.Bolesno tkivo (kazu hirurzi) treba odstraniti,da ne strada
celo telo,!
[ Zurg @ 31.05.2020. 21:43 ] @
Citat:
Ivan Dimković: Mozda ti to deluje besmisleno, ali Srbija moze samo da izgubi bilo kakvim ustupkom Kosovu. Svaki ustupak predstavlja presedan i moze lako da se primeni u buducnosti sa nekim drugim teritorijama. To ti je kao ono "ne placamo kidnaperima" od strane drzava. Ne zato sto bi mozda mogli da se dogovore sa nekim kidnaperima, vec zato sto time stvaraju presedan da kidnaperi imaju sanse da se izvuku i to sa parama. Kidnaperi nemaju veze sa ovom situacijom, poredjenje je samo zbog principa.


Baš tako! Mislim i da je poređenje sa kidnaperima odgovarajuće.
[ Ivan Dimkovic @ 31.05.2020. 23:42 ] @
Citat:
eeestablishment:
Citat:
.......................................................................Sve ovo mrcvarenje,sa Kosovom,potpuno ce da iscrpi nasu zemljuniBolje bataliti sve,
nego se navlaciti,ko u losem braku.teraju inat jedan drugom,dok ne propadnu zajedno.Bolesno tkivo (kazu hirurzi) treba odstraniti,da ne strada
celo telo,!


Koliko mogu da primetim, sve sto Srbija treba da radi je da ne radi nista. Nema mrcvarenja, jednostavno nemaju nista da izgube, samo moze da ostane isto ili da nesto dobiju.

Priznavanje otcepljenja teritorije (i to otcepljenja postignutom silom) nije naivna stvar. Za pocetak, napravio si veliki presedan koji moze biti koriscen dalje protiv tebe. Ja nisam video da u skorijoj istoriji ima takvih poklona. Englezi su poslali i nuklearno oruzje za ostrva sa oko 2 hiljade ljudi i vodili pravi rat koji je odneo skoro hiljadu mrtvih. Englezi su priznali da su imali nuklearno oruzje u ratu sa Argentinom tek 2003-ce godine.

Drugo, zasto bi uopste nekom antagonisti davao bilo sta? Drzave se spore bukvalno oko komadica zemlje i te stvari su obicno vrlo teske za sporazume.

Eventualno mozda Srbi mogu da prodaju priznanje Kosova za opstine na severu Kosova i adekvatnu svotu novca za secesiju (recimo trocifren broj milijardi $). Ako Kosovo nema tu kintu, mogu da je zatraze od USA ili EU. Bas bi bilo zanimljivo videti sta bi im rekli na zahtev za kintom :-)
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2020. 01:34 ] @
Zar nije mnogo isplativije naci u Srbiji jakog politicara koji voli novac i koji ce to da odradi za 1% sume? Ja trenutno mogu da se setim jednog takvog. Jeste, politicar ne moze odmah, ali uz malo pozornice i strategije kuvane zabe moglo bi da prodje.
[ ctrl alt del @ 01.06.2020. 02:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Na razmeni teritorije vise dobija Kosovo nego Srbija.

Kosovo bi dobilo priznanje nezavisnosti od Srbije, sto bi otkocilo ulazak u UN i ostale institucije.

Srbija bi dobila neke teritorije na Kosovu, ali bi napravila presedan i priznala secesiju dela svoje teritorije. To kasnije moze da se vrati kao bumerang.


"Razmena teritorija" je nešto o čemu ne sme biti razgovora. Prvo - da razmenjujemo deo naše otete teritorije za deo nad kojim još uvek imamo de facto suverenitet? Naše za naše? Sam ulazak u takve pregovore je direktno priznavanje suvereniteta tzv Kosova. Drugo - teritorija za koju su Šiptari zainteresovani u toj razmeni nije neka bez veze utrina već strateški koridor (jedina prohodna dolina i autoput) ka Makedoniji i Grčkoj. O tome se ne pregovara.

Da naša vlast ima imalo pameti i morala Srbija bi odmah izašla iz Briselskog sporazuma (već godinama mi smo sve ispunili, a od "Zajednice srpskih opština" nema ništa), povukla sve odluke donete u sklopu istog (raditi na vraćanju elemenata naše državnosti u srpskim sredinama - sudstvo, zdravstvo, obrazovanje...) i zahtevala da se pregovori vrate u okvir UN. Uporedo s tim učiniti sve da se olakša život i opstanak Srbima i Gorancima na KiM, nastaviti sa
radom na povlačenju priznanja nezavisnosti tzv Kosova (ne mogu da verujem da podržavam nešto što radi Dačić), debelo pročešljati sve dokumente (pasoše, LK, lažne prijave stana) izdate Šiptarima sa KiM, zabraniti im kupovinu nekretnina i lečenje. Ja bih zabranio i prolazak kroz Srbiju sa njihovim (od nepostojeće države izdatim) dokumentima i tamo "registrovanim" vozilima, pa nek u EU putuju "okolo". Takodje bih obustavio svako ulaganje u autoput i ostalu infrastrukturu ka njima do daljnjeg.
Zauzeti jasan stav, povući crvene linije jačati našu ekonomiju (i vojsku) i čekati nove istorijske okolnosti.
[ mjanjic @ 01.06.2020. 02:40 ] @
Aj' brate ponovi još jednom, malo je tri puta!
[ ctrl alt del @ 01.06.2020. 04:14 ] @
^ Izvinjavam se, pisao sam sa telefona i oba puta kad sam se vraćao da dopunim poruku i ispravim slovne greske postavljeno je kao novi post. Sada ne mogu da izbrišem, valjda će moderatori ukloniti...
[ deedee6 @ 01.06.2020. 10:21 ] @
Ono kada Hrvat objasni situaciju

[ Whitewater @ 01.06.2020. 10:50 ] @
nacionalkomunisticka Srbija se posvadjala sa Zapadom pa sad trazi prava u Strasburu Washingtonu i Briselu. O Boze....
[ Ali Imam @ 01.06.2020. 15:24 ] @
Citat:
Whitewater

nacionalkomunisticka Srbija se posvadjala sa Zapadom

Srbija je nacional-socijalistička.
To nema veze sa komunizmom.

Kad smo već kod reciprociteta:
Erdogan je onomad provozao prezidenta kao pudlicu
kroz Novi Pazar.
Tu se videlo ko je gazda.
Tako da me ne bi čudilo da uskoro krene pesma "Ne davamo Pazar".


[ Branimir Maksimovic @ 01.06.2020. 15:29 ] @
Ali Imam:"Srbija je nacional-socijalistička."

Obrati paznju na USA.
Kad je pandur ubio nekog obojenog zadnji put?
I kad je predsednik antifa koji ni ne postoji kao stranka
ni organizacija proglasio za teroristicku organizaciju iako
ima 0 zrtava? Srpska opozicija je u tom fazonu, pre nego
vlast.
[ Darko Nedeljković @ 01.06.2020. 17:03 ] @
Citat:
Ali Imam:
Srbija je nacional-socijalistička.

Sta onda koji moj ovi migranti rade ovde? Bice ipak da je cista internacionala.
[ Ali Imam @ 01.06.2020. 17:11 ] @
He, he, pa i Hitlerizam je bio čista migracija.
Dolazili su migranti sa svih strana.
[ deedee6 @ 01.06.2020. 18:32 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Srpska opozicija je u tom fazonu, pre nego
vlast.


Opozicija u Srbiji? To tu nema.
[ Whitewater @ 01.06.2020. 20:29 ] @
Citat:
deedee6: Opozicija u Srbiji? To tu nema.


ima kako nema:

Vuk protiv EU
Radulovic protiv EU SAD...
Bosko za evroazijsku uniju
[ Branimir Maksimovic @ 01.06.2020. 21:16 ] @
Citat:
deedee6:
Citat:
Branimir Maksimovic: Srpska opozicija je u tom fazonu, pre nego
vlast.


Opozicija u Srbiji? To tu nema.


Ima, ali udaraju Vucka gde je jak a gledaju da ga ne diraju gde je slab....