[ bordzija @ 01.06.2020. 03:47 ] @
Imamo centralno grejanje u zgradi preko toplane, plaćamo mesečno po 15.000 dinara samo za tu uslugu i evo već gotovo mesec dana se smrzavamo. Iako su temperature noču 7-8 stepeni a danju 12-13 nema nikakvog grejanja. Razmišljamo se da pokrenemo inicijativu na kućnom savetu kako bi prekinula cela zgrada ugovor sa infostanom tj toplanom i da pređemo na inverter tehnologiju grejanja.

Moj plan je bio da se postavi centralna klima sa izmenjivačem toplote koji bi bio povezan na sistem instalacija u zgradi ili jednostavno svako bi za sebe uvodio tj instalirao klima uređaje. Ako uzem u obzir kvadraturu i volumen stana, meni trebaju 4 12 fujitsu klime što je u principu investicija oko 2000 evra. Investicija se vraća već posle 2 godine kada nam ostaje jedino mesečni račun za struju.

Nisam znao gde da postavim ovo pitanje, dal u forum grejanje ili klimatizacija.
[ Dexic @ 01.06.2020. 17:37 ] @
Imaces veliku borbu, sto mislim da vec znas..
Toplane rade sve moguce da ne dozvole iskljucenje.

Za ovakve odluke je dovoljno 51% stanara da se slozi, ali bez 100% ces imati bitku.


Sednica, zapisnik, potpisi vlasnika posebnih delova da se zahteva iskljucenje zgrade sa sistema daljinskog grejanja (bez price zasto, i slicno, samo HOCEMO iskljucenje, tacka).
Vise kopija, potpis i pecat upravnika. To saljete preporucenom postom sa zahtevom za pismeni odgovor na adresu Beoelektrana (za Beograd, ne znam za druge gradove).
Istraj, ali spremi bensedin ili nesto slicno. Trebace ti! Prosao sam kroz nesto gore kad sam svoj stan iskljucio sa daljisnkog (lakse je zgradu iskljuciti).


Kako vam je 15.000 racun sada, koliko je to veliki stan?? 120m2?
[ ademare @ 01.06.2020. 19:08 ] @
Naravno da nije dovoljno 51 % !

Za neke odluke je dovoljno , ali za CG nikako . Zamisli da 51 % odluci da se isljuci voda i struja ? Sasvim moguce ako su stanovi prazni . i onda oni koji zive tu ostanu bez vode i struje ?

Ne treba o 51 % ni pomisljati , za ovako nesto je potrebno 100 % .

Ni to ne garantuje uspeh !

Poznata je prica iz Nisa , gde su vlasnici stanova " genijalci " naseli na ponudu da placaju cenu grejanja po utrosku ! Svi su Pohlepno Mislili da ce da ustede !

Kada su stigli racuni ispalo je da oni koji su stedeli max. grejali samo jednu sobu itd. smrzavali se , platili su isto kao i ranije , vecina koja je trosila isto kao ranije , morala je da plati Duplo !

Strajkovali su mesecima , tuzili se i nista ! Niti su uspeli da se vrate na stari sistem obracuna , niti su uspeli da se iskljuce sa Duplo skupljeg grejanja !
[ Dexic @ 02.06.2020. 02:00 ] @
Smanji zivce :)
Struja i voda su podeljeni i neophodne su stvari.
Daljinsko nije.

Prodji zakone, a ne tvoje misljenje.
[ bordzija @ 02.06.2020. 04:02 ] @
Da žena je upravnik u zgradi, jako je dobra u papirologiji, pečatima, održavanju čak i utužuje one koji ne plaćaju čišćenje i održavanje lifta. U suštini zgrada je pod zaštitom grada beograda ali infostan neće da održava lift niti popravlja krov. Svakih par godina dignu skelu i ofrakaju fasadu da izgleda velelepno dok se sve ostalo raspada. Čak i kanalizaciju u podrumu moraju stanari sami da popravljaju.

Ovo sa grejanjem je prevršilo svaku meru!

E sad veći je meni problem objasniti stanarima koliko je jeftino grejanje na klimu nego da se isključimo sa toplane!

Veći deo stanova je izmenjao stolariju tako da i što se pitanja izolacije tiče tu nema problema. Zidovi su stari debeli od cigle 40+ cm tako da po mojoj nekoj skromnoj proceni koliko sam analizirao, 1kwh je dovoljan za dogrevanje na 7-8 stepeni a to je 6 dinara po skupoj i 1,5 din po jeftinoj tarifi. Ako se jednog dana usvoje eu standardi i zakoni onda bi jeftina tarifa trebala da bude od 21h iliti zimi od 22h.
[ član @ 02.06.2020. 07:34 ] @
Citat:
bordzija: Veći deo stanova je izmenjao stolariju tako da i što se pitanja izolacije tiče tu nema problema. Zidovi su stari debeli od cigle 40+ cm tako da po mojoj nekoj skromnoj proceni koliko sam analizirao, 1kwh je dovoljan za dogrevanje na 7-8 stepeni a to je 6 dinara po skupoj i 1,5 din po jeftinoj tarifi. Ako se jednog dana usvoje eu standardi i zakoni onda bi jeftina tarifa trebala da bude od 21h iliti zimi od 22h.


kolika je zgrada? koliko ima stanova i kolika je grejna povrsina?
dok sam radio u BG u firmi za projektovanje/izvodjenje grejanja, radili smo povremeno grejanje u nekim saloncima na Dorcolu (el. kotao+radijatori) koje su ljudi renovirali. toplotni gubici su bili ogromni! to sto kazes 40cm cigle, to je k*rac u energetskom smislu! zid od gips-kartona sa 5cm stiropora ima manji koef. provodjenja toplote nego zid od 40cm cigle.
moj savet je da uzmete nekog ko je strucan za energetsku efikasnost, da vam uradi gradj. fiziku, pa proracun toplotnih gubitaka da znate na cemu ste, a onda da li je toplotna pumpa resenje i kolika bi bila investicija. nije mi bas najjasnije kako bi se uopste grejali sa time? povezali na postojece radijatrore, ili postavili u svakoj prostoriji fan-coil? posle toga, trebalo bi razmisliti i o tome ako bi to bio centralni uredja, kako bi delili utrosenu energiju i kako bi delili racun struju? jos nesto… za masinu koja moze da da nekih npr. 80 kW toplote, treba vam prikljucak od ca. 100A! nisam bas ubedjen da svaka stara zgrada ima na raspolaganju takav prikljucak.
kao ideja mislim da je OK, ali su ti potpuno nerealne postavke… mislim, ROI od 2 god. :) itd. da bi tako nesto imalo smisla, trebalo bi prvo zgradi da izolujete tako da vam grejanje skoro ne bude ni potrebno, pa da onda razmisljate od prelasku na neki drugi vid grejanja. ozbiljna analiza i ozbiljan proracun (a i ozbiljna lova) su za tako nesto potrebni… ne takve pausalne pretpostavke.
[ ineve74 @ 02.06.2020. 07:46 ] @
Mene ova prosla zima kostala 1100 evra za ogrev koji mi je nestao jos u martu a bilo hladno prolece.
Ja verujem da grejanje stanova preko toplane je bar duplo jeftinije.
Klima dok duva i nekako i cim se ugasi odmah je hladno.
[ SlobaBgd @ 02.06.2020. 08:40 ] @
Da uzmu stručnjaka pored bordzije živog?! Pa nema takvog stručnjaka u celoj zemlji ko što je on! Doduše, bio je jedan, ali sad vozi kamion po EU tako da smo uskraćeni za njegovu stručnost. Ili nismo?
Slažem se sa @članom, takve zgrade iz predratnog perioda, građene tehnologijom i po standardima predratnog perioda, su go _urac po pitanju energetske efikasnosti. Deset godina sam živeo u takvoj zgradi, promenio sam stolariju i stavio drvenu sa duplim staklom, diht gumama, _urcima-palcima, stan je bio okružen sa tri strane prostorijama koje su se više ili manje grejale, ušuškan u zavetrini, skoro ni trunke neželjene promaje, i potrošili smo brdo struje i para da se ugrejemo! Jednostavno, previše toplote ode u 40-centimetarske zidove i kroz njih u okolni prostor, treba stalno hraniti zid toplotom (strujom i parama).

Nego, meni je ovo odsustvo od realnosti indikativno: "Čak i kanalizaciju u podrumu moraju stanari sami da popravljaju." Pa ko će da je popravlja, ja i drugi građani? Tvoj stan, tvoje (tj vaše) zajedničke prostorije, vi i treba da h popravljate, da organizujete i da to platite. Jok nego ćeš da budeš kulak i da se širiš u 80 kvm u sred Vračara preko moje grbače! Po mojoj skromnoj proceni, zaiebao si se!
[ component @ 02.06.2020. 09:08 ] @
Najbolji savet vam je dao član. Uradite proračun toplotnih gubitaka. To što neko misli da sada plaća puno ne znači da je drugi vid grejanja jeftiniji.
Na primer, mi smo ove grejne sezone za grejanje platili oko 37.000 dinara za 120 m2. Grejemo se na TP ali imamo dobru izolaciju. Po proračunu za kuću bez izolacije (ili na primer za zid od 40cm cigle) platili bi 100.000 dinara a pitanje da li bi i mogli sa TP da se grejemo kada je jaka zima.
Dakle treba da se kao stanari dogovorite oko 2 stvari: kako da stavite izolaciju (bar 10 cm) i kako da pređete na drugi vid grejanja. Ako samo promenite grejanje ili nećete ništa postići ili će vam biti još gore.
[ tihi2 @ 02.06.2020. 15:55 ] @
Samo zamena Toplane sa drugim vidom grejanja nema nikakvog smisla, čak će biti puno gore.
Moja firma je zamenula sve prozore (1700 komada 140x140cm) i greje oko 13000m2, zgrada pravljena 1960. Promenuli ugovor sa NS toplanom i prešli na merenje po utrošku. I plaćali VIŠE nego po kvadratu!!!
Naravno, pregovarali sa Toplanom da nam spuste cenu i, pošto smo veliki, oni to uz male pritiske urade i sad se hvalimo kako se grejemo 20% niže nego pre ugradnje prozora.
Samo proračun i projekat može da reši problem, sve ostalo je magla.
Projekat košta? Naravno. A koliko para može da uštedi? Zamisli da se sve tako uradi i da grejanje bude 50% skuplje. Da li bi mogao i dalje da živiš u toj zgradi?

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 02.06.2020. u 17:39 GMT+1]
[ Java Beograd @ 02.06.2020. 16:59 ] @
Stolarija, tj. prozori jesu bitni, ali ne i presudni.

Izolacija zidova je alfa i omega uštede grejanja. Ako je kuća u pitanju, onda i izolacija poda i tavana.
[ Dexic @ 02.06.2020. 18:46 ] @
@tihi2, koliko ste placali godisnje pre, a koliko posle prelaska na placanje po utrosku? To sto negde ne radi to placanje po utrosku ne znaci da ne radi, nego da je neko zeznuo stvar (obicno neko ko hoce mnogo vise da se greje, a manje placa, ima vezu, i sredi da se ide na gori nacin potrosnje po utrosku).

Postoje vise vidova placanja po utrosku za daljinsko grejanje! JEDINI dobar nacin je kalorimetar za SVAKI stan posebno i koef. raspodele. Medjutim, to u nekim starim zgrada nije ni moguce bez da svi odu na letovanje od mesec dana dok se to uradi (busilo bi se previse zidova).
Ja sam ziveo jedno vreme u zgradi gde je bas ovo placanje, i racuni su mi bili samo nesto osnovno (oko 30% cene) tokom zime, jer sam se grejao na klime. Racuni za struju nisu dostizali 5000 nijedan mesec, a zgrada nije nesto extra izolovana, plus klime nisu bile top, samo kvalitetne.
Neki su imali racune 20.000din/100m2, ali samo mesec/dva kada odvrnu grejanje na max. Godisnje ja sam placao 30% cene Infostana koji bi placao da je pausalno, a najvise sto je iko u zgradi platio godisnje je 60% cene koju bi platili da je pausalno.
Ovih 30% cene ne moze da se izbaci, ako se stan ne iskljuci sa grejanja. Previse sam kratko bio u toj zgradi da se cimam, ali moze. Kada je po utrosku, lakse prihvataju Beoelektrane da se stan iskljuci.

@bordzija, nikako ne idite na klime za celu zgradu! To nece moci ni da se postavi (busenje bi bilo kao da se celo grejanje izvodi, jer do svakog stana i SVAKE unutrasnje klime mora ici crevo!)
Klime za svaku sobu posebno, obavezno kvalitetni inverteri. Kod nas se najbolje, bez premca, pokazao Fujitsu, i po ceni i po performansama. Imas vise o tome u temi o klimama.

Koliki je tvoj stan otprilike? Ne ide mi uopste 15.000 mesecno, ako je pausal u pitanju, ispada oko 120m2 stan. Ako nije pausal, onda zavisi koliki je stan, ali tokom grejne sezone, po utrosku, to nije prevelika cifra ni za 70-80m2! Ove zime ne bi trebalo da se desi, ali neke od proslih da.


@Sloba, pa kad zgrade te imaju ugovor sa Infostanom, on je duzan i liftove i kanalizaciju da odrzava, sta ti je tu cudno? Moja zgrada ima ugovor sa firmom (ne Infostan) o odrzavanju, i oni moraju sve te stvari da sredjuju. Sve vanredno mi placamo naravno, ali samo ih zovemo i oni srede. Ali kanalizacija, liftovi, itd. su redovno odrzavanje i ukljuceni su u cenu.
Mozda kod Bordzije to nije slucaj (nije ukljuceno u ugovor), pa zato Infostan nece da se bakce.
Infostan je medju gorim firmama za odrzavanje zgrada. Nazalost, nije najgori :(


[ eeestablishment @ 02.06.2020. 18:59 ] @
Citat:
bordzija:
......................................Ako se jednog dana usvoje eu standardi i zakoni onda bi jeftina tarifa trebala da bude od 21h iliti zimi od 22h.


Kod nas ( kv ) je sada tako . . .
[ SlobaBgd @ 02.06.2020. 19:06 ] @
Slažem se, ako Infostan po ugovoru treba da održava zgradu, oni će to vrlo rado učiniti, posebno kada znamo da je Infostan samo posrednik između stanara (ili skupštine zgrade) i neke privatne firme koju angažuju preko tendera, uz dobru proviziju, razume se. Cene koje ponudi Infostan toliko su visoke da to više nije ni bezobrazno od njih, već postaje smešno koliki apsurd bude kada jave cenu za neke radove. Pazi kad (debelo) naplaćuju slanje predračuna za izvođenje radova!? Ali novac koji stanari uplaćuju za održavanje je kod Infostana, pa su i osuđeni da "sarađuju" sa njima.
[ Dexic @ 02.06.2020. 19:41 ] @
Novac ne treba biti kod Infostana, samo racun za odrzavanje im se uplacuje.
Fond ide posebno.

Nazad na temu..
[ tihi2 @ 02.06.2020. 21:07 ] @
Pošto se radi o kancelarijama 5x3m sa dva prozora zamenjeni su prozori jer oni čine celu fasadu sa svih strana. Da ne preteram, ko i svaka javna zgrada ima skoro samo staklo. malo je spoljnjih zidova.
U NS je kod Toplane oko 100din/m2 za stanove a za firme verovatno i više.
Fiksni deo + potrošnja po kalorimetru je bilo zimi mnogo više nego plaćanje po kvadratu pre toga.
Posle smo tražili da se smanji njihova spremnost za isporuku energije (prepolovili smo je), nešto kao angažovana snaga kod EPSa, jer više nismo toliki potrošači ali ni to nije značajno umanjilo račun.
Imam utisak da je formulu smislio genijalac, i da šta god da smanjiš, račun jedva da bude manji.
Možda je isti onaj koji je smislio obračun za gas, kolika god da je spoljnja temperatura i zimi i leti ne može onaj njihov koeficient korekcije da bude manji od 5% nikako. Njime množe stvarno izmerenu potrošnju gasa. Genijalac.
[ Dexic @ 03.06.2020. 00:31 ] @
100din je fixni deo??
Ovde ne ide po m2, vec angazovanoj snazi. Oko 400/kW valjda, ima u cenovniku.
[ bordzija @ 03.06.2020. 07:00 ] @
Ma ne želim više da imam posla sa tim prevarantima i secikesama, jednostavno je ukine se grejanje, izvoli instaliraj inverter klime i gotovo. Zgrada je u centru i nema problema za struju, ima trola, tramvaj, pekare itd. Ovo stvarno nema smisla da dogrevam već mesec dana a papreno se plaća.

Sećam se davno kada smo se priključivali na centralno daljinsko grejanje. Račun kompletan je bio oko 20-40 dem mesečno.
[ tihi2 @ 03.06.2020. 07:05 ] @
100din/m2 je grejanje bez merenja potrošnje, za građanstvo.
Fiksni deo ide po angažovanoj snazi i plaća se cele godine a utrošena energija se plaća koliko se potroši.
Izračunajte vi prvo sadašnje energetske gubitke pa tek onda kojim energentom da se to dobije. Tek onda će biti jasno da je staroj zgradi bez izolacije jeftinije grejanje po m2 nego po utrošenoj energiji.
Inače na prste jedne ruke se mogu izbrojati nove zgrade koje se priključuju na Toplanu (u NS). Sve idu na gas a viđao sam i na toplotnu pumpu jer sve sad moraju da ispune energetsku klasu tj imaju dobru izolaciju a onda je sve drugo jeftinije od Toplane.
Inače meni su za moju kuću od 270m2, pre 2-3 godine nudili da se priključim na Toplanu i da za priključak od 20KWh platim 7500evra i da plaćam ko u zgradama.
Računica kaže da treba da platim 7500evra za priključak i 270 000din godišnje za grejanje. Treba samo da radim za grejanje.
Mene sada grejanje košta oko 60 000din na toplotnu pumpu.
[ ademare @ 03.06.2020. 11:12 ] @
U Beogradu je cena za stanove, o tome se prica 108.5 din . po metru kvadratnom grejne povrsine 12 meseci . Iako grejanje traje formalno 6 meseci , na kraju ispadne efektivno 5. jer su zime godinama blage .

Plus PDV 10 % na kraju je prava cena 120 Din . Jer PDV mora uvek da se plati , ko to uzima to potrosaca nije briga u ciju kasu ide koji deo cene .

Tako imamo stari trik Decenijama o " jeftinoj " struji u Srbiji , gde se racuna samo osnovna cena Kilowata i to nocne tarife u najjeftinijoj zoni .

A sve ostalo nije cena . Angazovana snaga , PDV i jos kojesta sto ubace . Prava cena se dobija tako sto se ukupan racun podeli sa brojem utrosenih KWh .



edit:
Kaže se Srbija, ne srbistan.


[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 03.06.2020. u 12:44 GMT+1]
[ mjanjic @ 03.06.2020. 15:00 ] @
Da, tako i ja uvek kažem, stalno kod nas kukaju kako je najjeftinija električna energija u Evropi, ali niko da podeli račun sa utroškom u kWh, nego računaju cenu bez poreza i naknada.
Zato sam još uvek na jednotarifnom merenju, jer imam pametnija posla od gledanja kad treba da uključim bojler (uključen 24/7), veš mašinu, rernu, itd.


Što se tiče cene grejanja, neke kolege ovde imaju stanove u novoj zgradi od koje mislim da nijedna druga nema bolju izolaciju. U stanu od 60-70kvm na 4. spratu na uglu zgrade cena za februar je bila ispod 3000 dinara, a neki za garsonjere dobili po 700-800 dinara. Dok u starim zgradama ljudi dobijaju račune 8-12000, a u većini novijih zgrada 7-8000 i to za 50-60kvm.


Zato, kad se kupuje stan, ko može da priušti, bolje platiti 100-200€ više kvadratni metar, ako je adekvatan kvalitet (ograde na terasama od kovanog gvožđa, automatsko svetlo u hodnicima i na stepeništima, mermerne stepenice, kupatila sa kvalitetnim tuš kabinama, itd.), i plus dobro urađena izolacija, jer se to otplati na grejanju.


A što se tiče cene bez kalorimetara, ja mislim da su toplane, odnosno JKP Grejanje ili kako se zove u kom gradu, uglavnom kod većine zgrada (ili možda svim) stavili merače toplote na ulazu u zgradu (obično neki čvor ili šahta blizu zgrade ili nekoliko zgrada) i da potom izmerenu potrošnju dele potrošačima prema kvadraturi stana.
Neki koji su ugradili kalorimetre su se zeznuli i plaćaju i do 50% više, a neki plaćaju gotovo isto kao ranije (ako ne isključuju radijatore). Bilo je i onih slučajeva da neko isključi sve radijatore, jer ceo mesec nije u stanu, i dobije račun kao i oni koji su se maksimalno grejali.
Mislim da bi rešenje bilo kao u nekim državama sa električnom energijom, da toplana samo proizvodi i isporučuje toplotu, a da se prodajom i naplatom te toplotne energije bave druge firme, i da mogu jednim klikom na internetu da promenim firmu preko koje plaćam grejanje. Pa neka se oni ganjaju sa toplatnom oko obračuna.
[ Dexic @ 03.06.2020. 16:56 ] @
Vec 2x rekoh u temi - to "Grejanje po utrosku" nije to.
Kada je stvarno po utrosku, svaki stan ima za sebe kalorimetar (nekada vise kalorimetara, ali to namerno ne radi kako treba, elektrane namerno sabotiraju to).

U takvoj situaciji nema tih prica koje vrtite. Stan koji ne koristi grejanje ceo mesec, ne plati nista za taj mesec, sem angazovanje snage (nju je tesko, ali ne i nemoguce izbeci, ako se stan otkaci sa grejanja).
Imajte na umu da se grejanje naplacuje DVA meseca unazad, a ne mesec. Dakle racun u junu je za grejanje u aprilu.


A te fore raspodele bez kalorimetara za svaki stan nemojte pominjati kao primer grejanja po utrosku.


Ja ne znam da i jedna zemlja van Balkana ima toplane za daljinsko grejanje? To sto menjas providera vazi za energiju (gas i struju), ali odavno se u normalnim drzavama ne baca energija na TRANSPORT, nego se dovodi gas/struja, a grejanje se vrsi u samom stanu/kuci (ili redje zgradi).
[ ademare @ 03.06.2020. 17:48 ] @
Kome persiras ?

Ja uopste nisam pominjao grejanje po utrosku vec fiksnu cenu po kvadratu . 120 din . po kvadratu za stanove .

Fiksna cena za firme je drugacija i ne racunaju se kvadrati vec angazovana snaga za godinu dana . Ali posto se ovde radi o stanovima to nije predmet teme .

Osim toga sam pomenuo i poredjenje sa cenom KWh za el. energiju .

Inace uopsteno mozes da pricas sto god hoces , ali merenje i naplata po utrosku za normalnu potrosnju donosi veci racun , nego kada su fiksni iznosi u pitanju , za stanove .

I sam pominjes da nisi ni koristio grejanje daljinsko iz toplane placano po utrosku a da si placao "osnovno " ? Pa sto nisi kada je tako jeftino ?

Nekada si bio ozbiljan clan , da ti nije neko Hackovao nalog , ili ti deca provalila sifru ?

Postovi su ti prepuni dezinformacija kao ono da 51% ako odluci , gubis CG i slicne dezinformacije . Tada si pominjao linkove ? Pa postavi link gde pise da 51 % odlucuje da li ce neko da ti oduzme grejanje !
[ član @ 04.06.2020. 06:38 ] @
Citat:
Dexic:Ja ne znam da i jedna zemlja van Balkana ima toplane za daljinsko grejanje? To sto menjas providera vazi za energiju (gas i struju), ali odavno se u normalnim drzavama ne baca energija na TRANSPORT, nego se dovodi gas/struja, a grejanje se vrsi u samom stanu/kuci (ili redje zgradi).

a dovodjenje struje na mesto gde ce biti pretvorena u toplotnu energiju, je potpuno bez gubitaka? :) pa to je najvece moguce rasipanje energije negde proizvoditi struju od toplotne energije (jer se i dalje u najvecem % proizvodi na taj nacin), pa je onda transportovati i od toga posle ponovo praviti toplotnu energiju!
[ Dexic @ 04.06.2020. 10:59 ] @
^zavisi! Verovatno bi bilo mnogo teze da se od gasa pravi struja na licu mesta, ako ne i neizvodljivo.
Ali je bolje da se struja pravi od toplotne energije nego dalje od mesta gde se zivi, transportuje sa gubitkom, ali kroz TP koristi, nego da se gas koristi. Ako su dobre TP, manje se energije trosi.
Gubici u mrezi su 10-20%, sto i losa TP bez problema nadoknadi, a dobre mogu da nadoknade i slab conversion rate u elektranama (koji bi postojao, gde god da se gorivo pali).
[ tihi2 @ 04.06.2020. 12:31 ] @
TETO (Termoe-Elektrana-TOplana) u NS je imala smisla kad se gradila jer je trebala da proizvodi struju iz gasa a da se hladi time što greje NS. Ali gas poskupeo i ispade da je kilovat preskup.
Daljinsko grejanje bi trebalo da je jeftinije nego grejanje na pojedinačne kotlarnice, kotlove, transport energenta i održavanje.
Većina zgrada niti ima uslove niti ima čoveka ko će to da radi. Mi u kućama moramo sami i lako mi je da se dogovorim sam sa sobom ali 10-15-20 stanova da se o nečem takvom dogovori NEMA ŠANSE. Uvek će se naći neko ko nema para, ne stanuje tu, ili jednostavno neće u tome da učestvuje.
[ bordzija @ 04.06.2020. 17:39 ] @
Kod nas su došli iz toplane i isekli stare peći tj kompletnu kotlarnicu i odneli. Mislim da su nas dobro izvarali zar ne? Kako je to bilo nekada, svaki stan je davao po 200 DEM otprilike za sezonu iz čega je bio nabavljan ugalj, utovaren u podrum i plaćen ložač.

Iz današnje perspektive deluje kao AAAAAA+++++ NISKOENERGETSKA ZGRADA!
[ Dexic @ 05.06.2020. 00:42 ] @
Da je daljinsko bolje, koristila bi ga barem jedna ozbiljma zemlja.
Norveska se masovno na klime greje. To nije zbog kolicine nafte, vec jer je jeftinije. A tamo je struja skupa, ne gas. Kod nas je gas skuplji od UK.
[ dejanet @ 05.06.2020. 05:06 ] @
Daljinsko grejanje je civilizacijska tekovina, pre svega zbog zagadjenja, koje stvaraju individualne kotlarnice odnosno kuce sa sopstvenim grejanjem na mazut, pelet ili ugalj. Ako nekom nije jasno o cemu je rec, neka skokne do Uzica, Valjeva zimi.

E'sad kada BG elektranama upravljaja tehnicki nepismen lopovski olos iz sps, ds i sns-a, onda ima i puno problema.
[ član @ 05.06.2020. 06:33 ] @
Citat:
dejanet: Daljinsko grejanje je civilizacijska tekovina, pre svega zbog zagadjenja, koje stvaraju individualne kotlarnice odnosno kuce sa sopstvenim grejanjem na mazut, pelet ili ugalj…

ne treba pelet da stavljas u isti kos sa mazutom i ugljem! pelet je CO2 neutralan, jer dok se pelet napravi, drvo utrosi priblizno istu kolicinu CO2 kao sto posle pri sagorevanju peleta oslobodi.
[ bordzija @ 05.06.2020. 09:24 ] @
Pelet je tek prevara za sebe, ubacuju zemlju, gvožđe, pesak ko u ivericu što guraju mrtve slonove i dinosauruse, nema tu nikakve kontrole kvaliteta a i seku se šume na sve strane. To se jedino isplati ako se za proizvodnju peleta i struja krade sa bandere što nije strana pojava čim izađeš iz Beograda.

Toplana jeste bila dobra ideja ali se danas mnogo krade čitaj profit i ekstraprofit se izvlače na sve strane a ta preduzeća grcaju u dugovima dok se ne prodaju ili potpuno unište pa u staro gvožđe. Toplane se konkretno održavaju na aparatima kako bi se stalno kralo od građana.
[ SG kamikaza @ 05.06.2020. 17:54 ] @
Pokušaj da se držiš teme koju si sam pokrenuo.

Ukoliko ne možeš, i dalje nastaviš sa tom tajkuni/banke/prevare/krediti filozofijom kao što u većini tema radiš, tema ide pod katanac.

Dobio si neke korisne savete/smernice u kom pravcu da ideš ako te to i dalje zanima.
Angazuj se malo i sam, da ne bi morali ostali članovi tvoj posao da obavljaju.
[ Dexic @ 05.06.2020. 23:00 ] @
E, da... iskljucenje sa toplane moze iskljucivo kada ne radi grejanje!