[ mirado @ 17.10.2020. 22:13 ] @
Nakon zamene kotla na cvrsto gorivo ugradjen je i nov mesajuci trokraki ventil sa termoglavom(heim...). Ugradjen je u povratni vod kao i nova pumpa trobrzinska(grun...).. Pumpa se nalazi izmedju kotla i mesajuceg ventila i ,,gura" vodu u kotao...Od tada nastaje problem koji inace sa starim kotlom bez mesajuceg ventila nisam imao. Naime pojavljuje mi se zuborenje u zoni oko mesajuceg ventila, pumpe i tople grane koja ulazi u mesajuci odozgo. To je narocito izrazeno kada termoglava otvara ili zatvara isti tj. uvek kada dolazi do temperaturne promene u tom delu sistema.Na kotlu ja autom. odzracni ventil,sve instalacije idu blago usponski ka kotlu jer je instalacija u kucu uvedena ispod radijatora, crne cevi .Pokusavano je odzracivanje dodatno vise puta kao i na pumpi bezuspesno, ajd sto zubori i pretace u kotlarnici vec se prenosi to caktanje, krckanje i u dve sobe , koje su najblize kotlarnci...i ta dva radijatora su odzracivana ali nisu imali vazduha...inace grejanje je dobro u svim prostorijama...Nova pumpa mi radi na 1. brzini, cim prebacim na drugu zuborenje je jos jace a u trecu ne smem ni da prebacim jer tada bas pretace, zubori nepodnosljivo...kotao je 25kw i grejem oko 160m2... regulator promaje radi na 65 st.a termoglava meri temperaturu povrata na oko 52 st. i tada mesajuci pusta toplu vodu u kucu.Ispod te temperature pumpa vrti samo mali krug kroz kotao... Danima pokusavam da resim ovaj problem bezuspesno...sve vise sumnjam da se tu ne javlja neka kavitacija zbog suzenja u samom ventilu... Da pomenem da je na staru instalaciju samo dogradjen ovaj mesajuci venti bez nekih drugih prepravki.Molio bih ako neko ima neki savet, kako ovaj problem resiti...


[Ovu poruku je menjao mirado dana 18.10.2020. u 17:55 GMT+1]

[ test1234 @ 18.10.2020. 10:47 ] @
Nekvalitetan, nedovoljno obradjen, nezavršen mešni ventil. Nisu ispolirane krivine kroz koje prolazi voda.
[ pzec @ 18.10.2020. 12:48 ] @
Citat:
mirado:
Nakon zamene kotla na cvrsto gorivo ugradjen je i nov mesajuci trokraki ventil sa termoglavom(heim...). Ugradjen je u povratni vod kao i nova pumpa trobrzinska(grun...).. Pumpa se nalazi izmedju kotla i mesajuceg ventila i ,,gura" vodu u kotao...Od tada nastaje problem koji inace sa starim kotlom bez mesajuceg ventila nisam imao. Naime pojavljuje mi se zuborenje u zoni oko mesajuceg ventila, pumpe i tople grane koja ulazi u mesajuci odozgo. To je narocito izrazeno kada termoglava otvara ili zatvara isti tj. uvek kada dolazi do temperaturne promene u tom delu sistema.Na kotlu ja autom. odzracni ventil,sve instalacije idu blago usponski ka kotlu jer je instalacija u kucu uvedena ispod radijatora, crne cevi .Pokusavano je odzracivanje dodatno vise puta kao i na pumpi bezuspesno, ajd sto zubori i pretace u kotlarnici vec se prenosi to caktanje, krckanje i u dve sobe , koje su najblize kotlarnci...i ta dva radijatora su odzracivana ali nisu imali vazduha...inace grejanje je dobro u svim prostorijama...Nova pumpa mi radi na 1. brzini, cim prebacim na drugu zuborenje je jos jace a u trecu ne smem ni da prebacim jer tada bas pretace, zubori nepodnosljivo...kotao je 25kw i grejem oko 160m2... regulator promaje radi na 65 st.a termoglava meri temperaturu povrata na oko 52 st. i tada mesajuci pusta toplu vodu u kucu.Ispod te temperature pumpa vrti samo mali krug kroz kotao... Danima pokusavam da resim ovaj problem bezuspesno...sve vise sumnjam da se tu ne javlja neka kavitacija zbog suzenja u samom ventilu... Da pomenem da je na staru instalaciju samo dogradjen ovaj mesajuci venti bez nekih drugih prepravki.Molio bih ako neko ima neki savet, kako ovaj problem resiti...


Navedi koji je 3-putni ventil, marka i tip, ako imaju ugravirane oznake na ventilu, napiši koja oznaka je za koju vodu, ako nema može i slika ventila i crpke. Od kuda hladna voda dolazi u ventil iz kruga grijanja ili spremnika, to bi mogao biti problem. Ako se koristi spremnik onda protok nije upitan, ako se hladna voda uzima iz kruga grijanja, zbog nedovoljne količine vode i protoka može 3-putni ventil i crpka stradati.
Možeš priložiti svoju shemu povezivanja ili slike iz kojih je vidljivo spajanje kotla s potrošačima.
[ mirado @ 18.10.2020. 17:15 ] @
Slabo se vide oznake na ventilu,ko je proizvodjac i koji tip ne pise,samo A,B ulazi i AB izlaz. Okacio sam slike...
[ pzec @ 18.10.2020. 20:02 ] @
Ventil je u redu, dobro je postavljen. https://i.postimg.cc/sgvkYBpX/H3P.jpg
Problem je što pumpa kotla vuče najveći dio vode u kotao, kraći krug i toplija voda u kotlu, višak koji bi se mogao isporučiti radijatorima je samo onaj kada se taj ventil djelomično zatvori na strani tople vode koja se miješa u ventilu.
Mogući rad s jednom pumpom je tako da neko vrijeme 15-20 minuta ventil bude postavljen na 60°C, pumpu uključi na 50°C, kada na kotlu vidiš temperaturu vode više od 60°C , najmanje 65°C , ventil pomakni na nižu vrijednost oko 50°C. Tako će topla voda krenuti kroz radijatore i hladna iz povrata će se miješati u ventilu na 50°C. Kada povrat iz radijatora bude topao vrati ventil na 60°C.
Za takav rad pumpa mora raditi u najvećoj brzini. To što čuješ prelijevanje ili neko žuborenje je posljedica zraka koji je u instalaciji.
Na pumpi prije nego je pokreneš možeš ispustiti zrak. Na najvišem radijatoru isto tako, uključi pumpu na hladnu vodu i ponovi postupak i na pumpi i na svima radijatorima.
Na sondu na donjoj cijevi treba postaviti izolaciju, može za cijevi, dodatno je stisni plastičnom vezicom ili slično.

Ako to ne bude zadovoljilo potrebe treba kupiti još jednu pumpu za radijatore i prepraviti spojeve koje sad imaš.
Neka shema mogućeg spajanja. https://i.postimg.cc/c1Y39Tcy/3PV2P.jpg
Spoj prema radijatorima mora biti tako da je sredina izlaza i povrata najviše udaljen jedan od drugog za 4 promjera cijevi.
Ako ti nije jasan spoj, možeš umjesto tog odvajanja, što je hidraulička skretnica, postaviti klasičnu hidrauličku skretnicu.
[ mirado @ 18.10.2020. 20:55 ] @
Razumeo sam sta mi savetujete. To sa odzracivanjem sam prosao nekoliko puta, pokusacu sutra jos jednom... Ako ne bude efekta razmisljam da majstor dodje i nadogradi jednu odzracnu slavinicu negde u gornjem toplom vodu iznad mesajuceg ventila... valjda mu nece smetati...a ako i to ne bude resilo problem ide zesca prepravka jer mi se ovako ne ceka zima... Vama se zahvaljujem na odvojenom vremenu i pomoci.
[ deeddy @ 25.02.2022. 12:09 ] @
Zuborenje je obicno znak prisustva vazduha. Preporuka da se pocne sa zamenom ventila.