[ atikus @ 27.11.2020. 10:54 ] @
Imam par građevinskih nedoumica vezano za ugradnju solarnih panela na krov kuće. Ne znam da li je o tome bilo reči na forumu, ali ako jeste, molio bih da me neko usmeri na tu diskusiju.


1) Prva je vezana za same nosače. Pretpostavljam da se metalni nosači na kojima leže paneli vezuju direktno na krovnu konstrukciju, odnosno drvene grede ispod crepa?

Očekujem da se u istom aktu buši crep? Ili se eventualno menjaju pojedinačni crepovi u posebno adaptirane za vertikalni nosač koji prolazi kroz njega, kao onaj za nosač telefonskog kabla? Crep je velika Kikinda, ako je to bitno.

Ovo pitam zato što u svemu ovome vidim veliku mogućnost curenja krova posle ugradnje panela. Nemam sad nikakav problem sa time, ali ako je procedura ugradnje zaista takva da se crep buši pa se to zatim silikonira ili zaptiva nečim, to sigurno neće biti trajnije od netaknutog krova.

Onda bi pametnije bilo razmotriti ugradnju na površinu zemlje.


2) Snaga ugrađenih solarnih panela bi bila 8000W. Uzevši da je snaga jačeg panela pojedinačno oko 300w ili manje a težina oko 20kg,ne uzimajući pri tom i težinu samih nosača, to bi po nekom dosta grubom proračunu trebalo da bude preko pola tone dodatne težine na krovnu konstrukciju.

Kuća je starija ali je vrlo kvalitetno zidana i u odličnom stanju, samim tim i krov. Svojevremeno je naručena i izgrađena po projektu građevinske firme iz doba Jugoslavije, koji imam i dalje. Krov je na dve vode, nešto blažeg pada.

Znam da je najlakše reći "zovi statičara za proračun" ali bih ipak cenio da mi neko iz iskustva kaže, imaju li klasični krovovi od drvene građe problem sa težinom puno kvadrata solarnih panela, koliko su obično krovovi inicijalno predimenzionirani (ako jesu) da izdrže daleko više od težine crepa i da li uopšte nekoliko stotina kilograma dinamičkog tereta predstavlja potencijalno opasan teret za krovnu konstrukciju? Pri tome mislim na zemljotrese, odnosno sleganja i smicanja i ono što je verovatnije, vrlo jake udare vetra pri kojima se sami solarni paneli zbog svoje ukupne površine koja je monolitno složena, ponašaju kao jedro na brodu?
[ SASA M. @ 27.11.2020. 13:10 ] @
Mozda ovako :


Koliko vidim, poneki crep se skine, usrafe se ovi odstojnici, postave nosaci itd.

Tezinu koju spominjesh je rasporedjena na veliku povrshinu. Ako je vetrovito mesto, ide vishe ovih odstojnika. Verujem da dobijas neko upustvo za konkretne panele kako ih bezbedno postaviti.
[ Java Beograd @ 27.11.2020. 14:33 ] @
Ima mnogo YT klipova "montaža solarnih panela na krov"

Ovaj mi se učinio najboljim
https://www.youtube.com/watch?v=iT_BaZfcdpg

Poenta je postaviti odgovarajuća "sidra" na krovnu konstrukciju, tako da se ne remeti pozicija i raspored crepa.
Na ta sidra idu šine, na šine paneli,
[ atikus @ 28.11.2020. 18:34 ] @
Hvala vam puno obojici.

Slika je odlicna a film znaci jos vise. Ovo na filmu doduse nisu fotovoltazni vec paneli za grejanje vode ali to je ista prica,verujem.Otprilike mi je jasno sada kako to funkcionise. Mada mislim da crep preko sidra sigurno mora da se "obrije" malo, letve na krovovima verovatno nisu idealnog profila,neko sidro moze da strci... Iskreno se zaista pitam koliko bi ekipa koja instalira i ima normu od 50-ak kvadrata da postavi,isla u "sitna crevca" da sve bude postavljeno idealno sto se crepa tice. Jedno je idealan nemacki krov za reklamu a drugo realna slika na terenu.

Ovo mi je vise za varijantu "ako hoces da bude uradjeno idealno,uradi ga sam". :-D

Hvala puno na pomoci,mislim da ugradnju na krov mogu da uzmem u obzir posle vasih odgovora.
[ Darko Nedeljković @ 28.11.2020. 22:12 ] @
Ja sam postavio elektranu od 6kw na krov kuce stare 80 god ove godine, tako da mogu pomoci.

Ono sto svi rade je da kupuju nosace i sine, nosaci se zavlace ispod crepa i ne smetaju puno.

Ono sto sam ja uradio je da sam podigao crep i pakovao panele kao crep, znaci po vertikali se preklapaju,po horizontali ih razdvaja T lajsna, tj. nije ona bas uobliku slova T nego vise kao pecurka. Srafio sam odozdo,stolarskim okovima koji su 20x jeftiniji od namenskih nosaca. I ajd sto su jeftiniji,nije to bilo presudno,nego tezina....

Stara gradja ne moze da izdrzi crep + panele. I od samog crepa je bila pocela malko da se uvija. Zato sam ja skinuo crep, na uzas majstora koji su tvrdili da to nikako ne sme da se radi, jer ce voda da pisa kao reseto. Na kraju se ispostavilo da kad je bas pljusak bude par kapi, ali da sam ostavio T lajsne nekoliko cm duze, ne bi bilo ni toga, sledeci put cu znati, a sad u mom slucaju tih nekoliko kapi nije nikakav problem.

Ako neces da skidas crep, ove godine sam nezavisno od ove prve price osmislio i isprobao resenje za ojacavanje gradje - za svaku gredu stavljas jos dve (po jednu sa svake strane) i sve to stegnes navojnim sipkama. Rezultat - fantastican. A urade 2 nekvalifikovana coveka za dan, sto je 10x manje rada nego da se crep skine, sva gradja demontira pa na njeno mesto postavi nova i potom vrati crep.
[ bakara @ 28.11.2020. 22:18 ] @
Umesto crepa si stavio panel?
To deluje kao super resenje, ali mi nije jasno kako si sve zadihtovao okolo da ne curi?

Daj neku sliku ako imas
[ Darko Nedeljković @ 28.11.2020. 23:10 ] @
Po vertikalnoj dimenziji nema problema, jel to u redu? Naslagani su isto lao crepovi, voda se usled gravitacije sliva sa gornjeg na donji i tako sve do kraja krova. Zbog preklapanja gubim malo energije, ali to mi je nebitno. Razdvajanje po horizontali - T lajsna koju drzi silikon se utopi izmedju svake dve ploce. Ne moze biti jednostavnije, a ako bas treba fotografisacu, samo mi napisi koji deo te konkretno buni? Imaju tu dva totalno deseta problema... Prvi sto paneli nisu toplotni izolatori. Njima je super, odaju toplotu prema dole, hladniji su nego da je ispod njih crep, a sto su hladniji daju vise energije. Ali ako toplota ispod krova leti nije pozeljna,onda treba znati - ima je mnogo vise nego kad je tu stajao crep. Drugi problem - kondenzacija. Aluminijum hoce da kondenzuje kad je napolju hladno i vlazno. Ne mnogo, ali hoce po neku kap. Za razliku od crepa i gradje koji takvo nesto ni u kojim okolnostima ne rade. Tako da ako se ispod krova ne tolerise nikakvo kapljanje, onda dvaput treba razmisliti. Od ova dva problemcica,mene vise nervira toplota - u pitanju je ogromna verandu iznad koje sam skinuo crep i stavio panele, a na verandi po neka kap vode ne predstavlja problem, nego zbog toplote sad dok sunce ne zadje tu leti ne moze da se sedi. Da sam ostavio crep, pretpostavljam da bi bilo prijatnije. Ili mozda ne bi, toplota mora negde da ode?

U svakom slucaju panele je najbolje staviti na supu za drva ko ima - em od toplote drva do zime ima da budu suva kao barut, em ako kapne neka kap nece im nista faliti 😜
[ bakara @ 28.11.2020. 23:35 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:a ako bas treba fotografisacu, samo mi napisi koji deo te konkretno buni?

Buni me deo oko panela.
Jasno mi je da si ga slozio kao crep ali nemoguce je upasovati panele u tacnu dimenziju krova tako da negde mora ostati crep, i onda na tom prelazu ostaje suplje i moze da kisne.

mada ovo ce biti prava stvar:
https://www.tesla.com/en_EU/solarroof

[ Darko Nedeljković @ 29.11.2020. 00:45 ] @
A, to. Pa, opet po vertikali nije problem, to sto je visak podelis na preklope, da budu svi jednaki. Po horizontali produzio sam krov da upasujem. To je bar lako, dodas letvu i produzis,u mom slucaju je bilo za 20ak cm. Ustvari, meni je bilo lako jer sa strane nisam imao vetar lajsne i slicne fizicke barijere, tako da sam mogao da pustim toliku duzinu kolika mi odgovara. Ako imas bilo kakve nepomerljive fizicke barijere pa duzina mora da bude fiksna - ne vidim nacin da se to uradi osim bas ako se potrefi da pasuje celobrojan broj panela.
[ bakara @ 29.11.2020. 12:36 ] @
Znaci ti si prekrio ceo krov panelima, ali opet kako si sam vrh krova zatvorio tamo gde ide ceramida?

Neki lim ili kako?

Sto se kondenzacije sa unutrasnje strane tice, ima da se kupe one penaste samolepljive izolacije, mislim da bi to resilo problem konenzacije i zvucne i toplotne

ako ti nije tesko napisi koliko kostaju paneli, kontrolna elektronika i ostalo?

Jel to moze da vraca struju na digitalnom brojilu?


[Ovu poruku je menjao bakara dana 29.11.2020. u 13:48 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 29.11.2020. 16:43 ] @
Kod mene se taj deo krova prakticno podvlaci pod drugi, a da nije tako, mogle bi biti ceramide plus eventualno red crepa na vrhu. Ili mogu paneli da prelaze preko/iznad druge strane, ako to nije estetski problem tehnicki svakako nije.

Ja sam uzeo koriscene panele, 60 evra/kom. Inverter ongrid nesto oko 1000 evra. Nemam digitalno brojilo, ali su mi rekli da inverter svako brojilo vraca unazad.

Tu treba paziti da proizvodnja ne premasi potrosnju,inace se elektrodistribucija ljuti. Meni paneli pokrivaju polovinu mesecne potrosnje,tako da distribuciji platim njihovo i lepo meni,lepo njima. U toj kuci mi je brojilo jednotarifno, tako da nemam zavrzlame ni sa tarifama, da je dvotarifno onda bih verovatno dimenzionisao na malo preko polovine dnevne tarife.
[ bakara @ 29.11.2020. 19:31 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ja sam uzeo koriscene panele, 60 evra/kom. Inverter ongrid nesto oko 1000 evra. Nemam digitalno brojilo, ali su mi rekli da inverter svako brojilo vraca unazad.

Tu treba paziti da proizvodnja ne premasi potrosnju,inace se elektrodistribucija ljuti. Meni paneli pokrivaju polovinu mesecne potrosnje,tako da distribuciji platim njihovo i lepo meni,lepo njima. U toj kuci mi je brojilo jednotarifno, tako da nemam zavrzlame ni sa tarifama, da je dvotarifno onda bih verovatno dimenzionisao na malo preko polovine dnevne tarife.


Znam ovo za proizvodnju i potrosnju, a jos interesantnije ce biti kada se to sve omasovi, a definitivno hoce.

kako taj inverter prikljucujes na mrezu, jednostavno ukljucis na uticnicu, ili kako, stvarno ne znam?


da li moze da se isprogramira kada i koliko moze da vrati u mrezi, i koliko tvoj sistem od 6kw realno proizvede mesecno?
[ Darko Nedeljković @ 29.11.2020. 21:19 ] @
Noviji smart modeli imaju kacenje na laptop i gledanje, programiranje...

Moj je starinski, 80 kila gvozdjurije a nigde "pameti" . Prikljucenje da li moze na uticnicu ili ne moze zavisi od preseka kablova, 6kW nije bas za monofaznu uticnicu, mada moze da se nabudzi. Ako ne moze na uticnicu, onda se vodi kabl 4-6 mm2 direktno na tablu sa osiguracima. Ne znam da li kod drugih postoji ogranicenje proizvodnje, moj to definitivno nema. On svu energiju koju mu paneli daju mora da isporuci u mrezu, nema sta drugo da uradi sa njom. Dobro, par % ode na disipaciju toplote, ali to je nebitno za ovo sto pitas. Ukoliko ovi smart mogu mogu da uzimaju energije sa panela koliko oni hoce, onda eventualno mozes da dimenzionises da vec ujutro dostignes pun kapacitet, a kad ima vise od punog kapaciteta to jednostavno ne koristis, ali to vec nagadjam, o tome ne znam nista.

Proizvodnja bi u idealnim uslovima trebala da bude oko 1000x instalirana snaga za godinu dana. Dakle, od 6kW da imam 6.000kwh. E, sad, meni je dugovecnost uredjaja bitnija od proizvedene energije, pa nisam ni prikljucio sve panele koje sam kupio, kako maksimalna proizvodnja ne bi presla 75%-80% fabricki deklarisane. Cuo sam da to ne mora tako, da neki nasviraju i 10% preko fabricki deklarisane snage. Ja nisam toliko hrabar. Ne bih da dodjem u situaciju da ponovo moram da platim 1000 evra za drugi uredjaj zbog nekoliko kwh struje. Jer ovaj moj je takav, ako paneli daju vise energije nego sto on moze da izdrzi - spalio sam ga.

Osim sto sam ja poddimenzionisao panele, takodje je ugao daleko od idealnog, onda polovni paneli daju nesto manje snage od one koju su imali kad su bili novi, pa onda ako me mrzi da ih cistim/perem to jos malo umanji, pa dalje, ja imam preklapanje jednih preko drugih pa i tu nesto gubim... Sve kad se sabere, ja nikad nisam video da mi proizvodnja dostigne 4kw, obicno je tu oko 3-3.5kw, nemam nikakvo kumulativno merenje kwh vec samo trenutnu snagu, ali pretpostavljam da ovako kako je sad prikljuceno nakupi sigurno 3.000kwh godisnje. Vidim da opusteno mogu da zakacim jos 1kwh, pa cu to i uraditi uskoro i maksimalna snaga ce mi biti i dalje dosta ispod maksimalno dozvoljenih 6kw (sad je prikljuceno 4.6kW po fabrickoj specifikaciji realno kao sto sam objasnio verovatno 30% manje od toga). Da podignem na oko 4.000kwh godisne i da ostavim tako, da ne rizikujem dalje sa podizanjem.
[ atikus @ 30.11.2020. 10:27 ] @
Pre svega, hvala puno na iskrenosti i podeljenom ličnom iskustvu jer mi je to upravo i trebalo, i ne samo to već i informacije o sistemu i proizvodnji.


Iako vidim da je odlično izvedeno, rešenje o sklapanju panela tako da zamenjuju krov u mom slučaju bi bilo i malo problematično, tim pre jer smo u zadnjih par zima u kraju imali puno pojava snega sitnog kao brašno koji se zavlačio ispod crepova i taložio u potkrovlju svakome ko nije imao ispod crepa paropropusnu-vodoneporpusnu foliju a većina je i nema,barem što se starije gradnje tiče. S obzirom da je meni u potkrovlju kao izolacija kamena vuna, problem ovlažene izolacije bi bio još i veći ako ne bih na krovu imao crep.

Međutim, ideja da se građa ojača sa bočne strane jeste odličan predlog i rešenje, i na tome zahvaljujem.

Ja imam pomoćnu zgradu koja ima nekih 50-ak kvadrata krova, koji bi sigurno pokrili potrebe površine za solarnim panelima snage koja meni treba tako da je i to mogućnost.


Što se samog sistema tiče, ja imam bitno drugačiji koncept a to je da sve što se proizvede ide u baterije i da se koristi u okviru domaćinstva, praktično da pokrije jedan veliki deo dnevnih potreba. Ne želim nikakve pravne odnose sa EPS-om po pitanju prodaje struje, štaviše mislim da će kvote za to biti sve nepovoljnije kako se proizvodnja solarne energije bude omasovljavala. Nemam namera da bude nezavistan od mreže niti ću to moći pošto puno struje trošim u toku zime ali ovako, ušteda je posredna mada značajna a i meni je bitno da imam mogućnost da imam struju kada je nestane iz mreže a to se u mom kraju relativno često dešava.

Oprema je vrlo skupa,i treba je uzimati deo po deo,slažem se da su polovni paneli dobro rešenje. Ulaganje počne da se vraća posle barem 10-ak godina. Ja razmišljam i o vetrogeneratoru od oko 1500W kao dodatku na solarne panele, jer je mesto na uzvišici i vetra ima dosta.





[Ovu poruku je menjao atikus dana 30.11.2020. u 11:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao atikus dana 30.11.2020. u 11:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao atikus dana 30.11.2020. u 11:53 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 30.11.2020. 18:05 ] @
Ja sad na drugoj kuci imam takvu otprilike situaciju - potkrovlje, vuna i lamperija. Medjutim, ono sto je u mom slucaju interesantno - ja bih tu hteo da skinem crep. Odmah da kazem, potpuno sam saglasan sa problematikom, ali sa druge strane bih hteo da produzim kucu tako sto natkrijem spoljno stepeniste i sad imam izbor izmedju tri mogucnosti:
- taj deo cu pokriti drugacijim crepom, jer se onakav kakav je na kuci vise ne proizbodi, neprihvatljivo
- da poskidam crep sa cele kuce i kupim novi, skupo
- da crep ispod panela premestim tamo gde mi nedostaje, a pod panelima moze da hude bilo sta (folija, lim, drugi crep jer se ne vidi).

I onda, ja tu ne vidim razloga zasto bih stavio drugi crep, a ne naprimer lim - ako nista laksi je. Ili foliju. Ili tegolu. Ali opet - kroz lim/foliju/tegolu treba busiti da prodju nosaci... Videcu sta cu smisliti.

Baterije, sve je to fino i tako bi trebalo raditi, ali mene plasi kvalitet baterija. Kad racunas isplativost, treba da planiras da ces za deset godina baterije kupiti ne jednom nego dvaput, pre nego sto dodjes na nulu ulozenog i dobijenog, a kad dodjes onda ce trebati i treci put...Mislim podrzavam,svi hi trebalo tako da radimo,samo kazem da ti me promakne nesto pri pravljenju kalkulacije. Problem broj dva - nemas 100% iskoriscenje proizvedenog. Akumulatore dimenzionises tako da se i tokom srednje oblacnog dana napune, a kad je dan suncan, bacas taj visak energije. Problem broj tri - problematicno je malo osmisliti tu automatiku koja ce potrosace prebacivati cas na baterije, cas na gradsku mrezu. Ako planiras to rucno da tadis, ubrzo ces sebipoceti da lupas samare od besa sto si to tako osmislio. Ja sam isto krenuo sa tom idejom kao ti - samo baterije, necu nesporazume sa EPS. Medjutim, uz dosta razmisljanja promenio sam plan totalno i uzeo ongrid inverter. Ali dobro, to dolazi na kraju, za pocetak ti posrafi panele, pa ces onda kupiti akumulatore i regulatore ili sta ti vec odgovara. Nemoj samo da se zaleces da prvo kupujes elektroniku, a na krovu jos nigde nijednog panela.

Ako imas nekih konkretnih informacija o vetrogeneratorima, podeli ovde sa nama - koliko kosta oprema, na sta se montira, koliki napon daje itd.
[ atikus @ 01.12.2020. 05:34 ] @
Ulaganje u solarnu energiju ne moze nikako biti jeftino ako je ozbiljno.

Taj sistem kod vas je jedan od najjeftinijih i najbezproblemnijih koje znam,doduse ali bitno drugaciji od koncepta koji vecina ima a to je energetska nezavisnost. Iz moje perspektive, previse neiskoriscenih panela i slab inverter ali za to kako vama ispunjava namenu je idealan.

Mislim da dileme ne treba da bude da bez pametne elektronike nema ozbiljnog solarnog sistema i tu pre svega mislim na inverter . To danas nisu neozbiljni uredjaji i veliki deo njih ima garanciju po 5 ili 10 godina. U konceptu "on grid" nema amortizacije viskova energije i to je po meni najveca mana. Druga stvar je sto mi je nepojmljivo da u takvom sistemu kada nema struje u mrezi nema je ni iz solarnog sistema.

Danasnji inverteri imaju multiple uloge a to je da mogu da balansiraju preko baterije izmedju vise izvora struje: panela,vetrenjace,agregata,gradske mreze i da bateriju pune iz bilo kog od njih. Kad nema vetra i sunca,baterije puni gradska mreza,kad ni nje nema,puni je agregat. Potrosnja u kuci moze da se forsira vise na racun baterije ili panela/vetrenjace,da baterija ssamo sluzi kao podrska kada struje ne stane.

Dalje,dosta tih invertera ima mogucnost da kratkotrajno izbaci i po3 puta nominalne snage zarad podrske kucnim uredjajima sa induktivnim opterecenjem,konkretno elektromotorom. Dakle,bez inteligentnog invertera mislim da je cela prica oko solarne energije sklepana i osakacena.

Za baterije se ne bih slozio da je prica tako pesimisticna. Tacno je da su visokovoltazni offgrid sistemi,inverteri pre svega,relativno jeftini jer visokovoltazne litijumske baterije (Tesla Powerwall, LG Chem Resu i slicne) su par puta skuplje od invertera ali na srecu ima dosta pametnih invertera koji rade na nizim voltazama i besprekorno pune obicne olovne i gel baterije. Sa druge strane,ovih baterija ima u toliko povoljnih cena i izvedbi, novih i polovnih,da to daje ogromnu fleksibilnost da se serijskim i paralelnim vezivanjem po zelji dobije bilo koja voltaza ili kapacitet. Takva jedna banka baterija kosta mozda cetvrtinu ili cak manje onoga koliko kosta nova brendirana litijumska. I iako ce trajati duplo manje i prazniti u ciklusu duplo manje opet itekako ima finasijskog rezona. Stavise,baterija uopste ne mora da bude dimenzionirana da gokupi sve sto paneli proizvedu,vec upravo da amortizuju taj visak proizvodnje zbog kog ste vi morali da oborite proizvodnju vasg panela.

Da se razumemo, baterijaa uglavnom i bude najskuplji deo solarnog sistema.

Eto, to su moji argumenti bili za offgrid sistem a uz duzno postovanje,iako mi je jasna namena u konkretnoj situaciji,previse neiskoriscenih panela bez adekvatnog i slabog invertera koji nisu po snazi u odnosu barem 1:1 ili malo vise od toga,je negacija koncepta prikupljanja sunceve energije.

A sto se vetrenjaca tice,uglavnom, da bi doprinele ustedi,nikako ispod 1500w i pre svega,lokacija. Tim prd najvise mislim da treba naci mesto koje je znatno iznad okolnih kuca i drveca ili jos bolje na pocetku pada nekog proplanka i dici na nekih 15 metara visine. Koliko je to vecini moguce da izvedu iz perspektive gradnje,pitanje je.
[ bakara @ 01.12.2020. 12:23 ] @
Ja nikako ne vidim smisao off grid sistema osim ako nije neka udaljena lokacija.
po meni treba iskoristiti to sto nudi distributivna mreza, em je sve jeftinije em korisnije za tebe i druge.
[ whitie2004 @ 01.12.2020. 15:22 ] @
Posto je takvo prikljucivanje na mrezu i dali je uopste dozvoljeno. Mislim kod nas u Srbiji?
[ atikus @ 01.12.2020. 16:13 ] @
Citat:
bakara:
Ja nikako ne vidim smisao off grid sistema osim ako nije neka udaljena lokacija.
po meni treba iskoristiti to sto nudi distributivna mreza, em je sve jeftinije em korisnije za tebe i druge.



Mislim da niste dovoljno dobro pročitali moj odgovor jer mislim da sam dobro obrazložio zašto je off grid dobar i za šta sve može da bude vezan, a dobar je zato što može isto što i on grid plus ima dodatno korisnih funkcija.

Off grid sistem ne mora biti striktno off grid varijanti, već može i da šalje struju u mrežu i da je prodaje, ako je to namera, u udelu koji je višak ili koji je vlasnik programirao kroz inverter da želi da isporuči u javnu mrežu.

Mislim da vam je filozofija koristi od solarne energije pogrešna. Veća se korist i sa daleko manje glavobolja ostvaruje posredno putem uštede od onoga što se samostalno proizvede i potroši umesto onoga što se redovno plaća snabdevaču nego što ćete imati koristi od direktne prodaje koja će tek da bude problematična. A kada će se država setiti da to oporezuje retroaktivno, kao što to sad upravo radi sa free lancer-ima koje je do sada sačekala "na zicer", ostaje da se vidi.
[ dejan_mitrovic @ 08.06.2022. 16:40 ] @
Ovde imas sliku kako se nosaci solarnih panelia pricvrscuju za krovnu konstrukciju nosaci solarnih panela
[ peromalosutra @ 01.07.2022. 08:30 ] @
Znam da je tema stara, ali bitno je da se pita.

@Darko Nedeljković
Da li imas nekakvu sklopku u svojoj instalaciji koja gasi inverter (ili bar razdvaja kucnu instalaciju od vanjske) u slicaju da nestane napajanja od strane elektrodistribucije? Koliko znam, ovo je obaveznno, inace elektrodistribucija moze da iskljuci struju zbog radova, a tvoj inverteri dalje napaja mrezu i neko moze da strada?
[ bordzija @ 09.07.2022. 19:54 ] @
Mi imamo dosta teške solarne module za toplu vodu, 4 komada ali je krov dimenzionisan za taj teret prilikom nadogradnje. Sećam se da su prethodne grede bile suviše tanke pa su stavljene deblje.

Po meni je to za toplu vodu i struju potpuna glupost jer je rok trajanja 10 godina plus minus. Posle toga se sve raspadne tj pocrkaju paneli a ikrovište se raspadne pod težinom.

Kod nas su montirani na alu konstrukciju tj šine. Prethodni nosač je bio čelični i bušen je crep na mestu gde je greda. Uvek je svuda pomalo curelo ali mi imamo belvedere kojisu horor priča za sebe.

Ja ako bih to radio sledeći put bila bi to pozicija panela na garaži ili iznad neke terase mada mislim da bi bilo pakleno vruće ispod. U potkrovlju je pakleno iako je 10 cm mineralne vune ugrađeno.

Toliko od mene pozz sa kreditom i kineskom opremom.
[ bordzija @ 10.07.2022. 10:47 ] @
Solarni paneli u Srbiji: Đavo je u sitnim slovima

https://www.dw.com/sr/solarni-...je-u-sitnim-slovima/a-62336727

Mala solarna elektrana na krovu sopstvene kuće – zvučalo je kao prilika za odličnu uštedu. Ali, porodice koje su u Srbiji pioniri u ovom poduhvatu brzo su shvatile da im je država prećutala sve troškove.


Ko instalira solarne panele ima veće račune i omču oko vrata 😂😂😂

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 10.07.2022. u 12:04 GMT+1]
[ bordzija @ 10.07.2022. 11:29 ] @
Jedno pitanje, ako neko instalira nekoliko solarnih panela na vikendici i spoji na el mrežu, hoće li se strujomer vraćati unazad ? Pošto mi boravimo po 2-5 dana u vikendici tako da bi se brojilo držalo oko nule potrošnje. Dakle plaćala bi se samo pretplata na brojilo i ona gomila satanističkih eps taksi.

Ja sam za to da se potpuno odjavi struja u vukendici i instalira nekoliko panela, gel akumulatora i sve led rastveta i tv. Solarna topla voda i plinski frižider/šporet.

Za veće potrošače po potrebi agregatić. (Alat i slično)

Naravno sve samostalno nikakvi prevaranti.
[ Java Beograd @ 10.07.2022. 13:49 ] @
Običan strujomer se neće vraćati unazad. Treba ti poseban strujomer, namenjen za proizvodnju u potrošnju el. energije.

Nisi prvi koji se dosetio da sam sebi proizvodi el. energiju. Ali, pre nego što odjaviš brojilo "stavi na papir":

- Cena solarnih panela
- Cena ugradnje solarnih panela
- Održavanje
- Očekivani radni vek panela

Pa onda:
- Cena agregata
- Potrošnja goriva agregata
- Cena održavanja agregata
- Očekivani radni vek agregata

Pa još:
- Cena gel akumulatora
- Cena pretvarača, instalacije
- Očekivani radni vek akumulatora

I na kraju:
- Cena prepravke kompletne kućne instalacije, u skladu sa novim izvorima energije
- Cena plinskog frižidera i ostale izmene na kućnim uređajima

I još:
- Pozdanost svih "karika u lancu" samo-snabdevanja električnom energijom
- Lično angažovanje, uloženo vreme za nabavku, instalaciju, održavanje.
- Ostali planirana i neplanirana "iznenađenja!


Pa uporedi sa:
- "Platim račun kad dođe, i ne mislim"





[ bordzija @ 10.07.2022. 14:31 ] @
Pa račun je oko 4000 din kada neko boravi u kući a to je po 3-4 meseca plus ostalo mesečno što ide kada nema nikoga. To mu dođe oko 30.000 na godišnjem nivou.

Prvo našta sam naleteo:
Ovo završava sve potrebe ne treba ni agregat ništa, samo se uvrnu led sijalice:
https://www.solarni.rs/kompleti.htm

[ component @ 10.07.2022. 18:08 ] @
Nigde nisam mogao da nađem koliko košta sistem sa ugradjom i svim troškovima prema elektrodistribuciji i EPS-u kao i kako račun izgleda posle potpisivanja ugovora za prosumera.
Najviše detalja je imao upravo članak DW koji je bordzija okačio.
Na stran u akzica i PDV (verovatno PDV na akcizu), ono što mene najviše brine je ovo:

Citat:
zašto su njihovi ugovori ograničeni do kraja marta iduće godine.

„Niko nam nije zvanično rekao šta posle toga, da li ćemo morati ponovo da podnosimo zahtev za potpisivanje ugovora, da li će to povlačiti neke prepravke elektrane, neke dopune ili možda dodatne investicije i troškove koje će nam usput nametnuti“



Po proračunima koje sam sam napravio, za našu kuću solarni paneli bi nam dali uštedu od 20% i rok otplate preko 20 godina. Sa tim ciframa ne isplati se da idem u prosumer varijantu. Istu toliku uštedu ću imati sa panelima potpuno odvojenim od elektro mreže, a da višak struje bacim.
Pošto će cene solarnih sistema najverovatnije nastaviti da padaju, a cena struje da skače, mi se razmišljamo da uzmemo 5 Kw sistem u offgrid varijanti sa možda malom količinom baterija, čisto da pregrmimo kad bude neka restrikcija ili nestanak struje.
[ bordzija @ 10.07.2022. 18:19 ] @
Pa ako prodaju dovoljan br tih kredita za solarne elektrane onda produžavaju ugovore a ako ne, prekidaju i završavaju posao. Isto je tako i sa svim drugim sistemima piramidalne prevare. Da proizvodiš i prodaješ nikako ali kao neka laka varojanta za vikendicu da i potpuno odjaviti brojilo.
[ bordzija @ 10.07.2022. 20:46 ] @
Isplati se definitivno samo za vikendicu jer pogledaj samo koliko ima sunčanih dana u godini silno ulaganje za 20% uštede se ne isplati definitivno. A šta ostalih 7-8 meseci kada je zime, kiša ili jednostavno oblačno?

A šta kada raspali grad?!?? Može jedino u beogradu gde se vodi računa i radi protivgradna oprema.
[ Darko Nedeljković @ 10.07.2022. 22:32 ] @
Starija elektromehanicka brojila vrte unazad bez ikakvih problema.
Novija digitalna vrte unapred i kad ti predajes struju distribuciji !!!
Ako vrtis unazad pa na kraju meseca brojac pokaze manje nego na pocetku - eto velikih problema.
[ Darko Nedeljković @ 10.07.2022. 22:36 ] @
Citat:
bordzija:

Prvo našta sam naleteo:
Ovo završava sve potrebe ne treba ni agregat ništa, samo se uvrnu led sijalice:
https://www.solarni.rs/kompleti.htm


Ako kupujes pojedinacno izadje upola jeftinije.
[ Darko Nedeljković @ 10.07.2022. 22:37 ] @
Citat:
bordzija:
A šta kada raspali grad?!??

Ne smeta uopste.
[ bordzija @ 10.07.2022. 22:53 ] @
To sam negde čitao da se stara brojila vraćaju, onda se isplati imati osnovni sistem i kada dođeš vikendom raspališ po klimi i struji.
[ component @ 11.07.2022. 07:44 ] @
Jedino što ne smeš da se priključuješ sa panelima na mrežu a da nemaš dozvolu za to. Tj. ne smeš da "guraš" struju u mrežu bez odobrenja i da je tvoj sistem usklađen sa elektrodistribucijom. Može čak da bude opasno za radnike ukoliko isključe struju da bi nešto popravili ili radili na održavanju. Tvoje panele ne mogu da isključe a oni će da prave prilično opasnu struju za radnike.
Mislim da je najbolje da se lična solarna elektrana koristi totalno odvojena od mreže nekom pametnom sklopkom. Kada ne proizvodiš dovoljno struje uzimaš od elektrodistribucije, kada proizvodiš dovoljno otkačiš se od njih i trošiš svoju struju.
[ Java Beograd @ 11.07.2022. 08:04 ] @
Struja koju proizvedeš i hoćeš da vratiš u mrežu, (dal' solarnim panelima ili agregatom, ili sopstvenom vetrenjačom ...) mora da bude potpuno sinhronizovana sa sinusoidama trofazne struje u mreži.
Nisu to trivijalne stvari, i svaki amaterizam može da izazove kobne posledice.
[ bordzija @ 11.07.2022. 11:17 ] @
Ja sam mislio nekoliko panela koji bi pravili struju i gurali kroz brojilo dok nema nikoga a zauzvrat bi koristili vikendom za sve pare. Valjda imaju glinericu za struju ako nešto rade
[ Darko Nedeljković @ 11.07.2022. 23:46 ] @
Citat:
component:
Može čak da bude opasno za radnike ukoliko isključe struju da bi nešto popravili ili radili na održavanju. Tvoje panele ne mogu da isključe a oni će da prave prilično opasnu struju za radnike.

Ongrid sistemi se automatski, ne proizvode nista kada nestane napajanja od strane distribucije. Milisekunde su u pitanju. Naravno, birokratija ce uvek reci da to ne vazi dok oni ne atestiraju i ne udare pecat na resenje o odobrenju...
[ Darko Nedeljković @ 11.07.2022. 23:50 ] @
Citat:
Java Beograd:
Struja koju proizvedeš i hoćeš da vratiš u mrežu, (dal' solarnim panelima ili agregatom, ili sopstvenom vetrenjačom ...) mora da bude potpuno sinhronizovana sa sinusoidama trofazne struje u mreži.

To se podrazumeva, drugacije i ne moze da radi.
[ bordzija @ 12.07.2022. 11:18 ] @
Onda je jedan kolektor sasvim dovoljan da skuplja struju na vikendici ali mora malo da se vodi računa da ne ode previše unazad. Može da se upari sa rasvetom oko kuće koja bi automatski izvlačila višak i držala brojilo na nuli.
[ component @ 12.07.2022. 12:20 ] @
Smem da pitam koliko to trošiš mesečno struje na vikendici? Sve što pišeš mi deluje kao dosta posla. Da li se isplati?
[ bordzija @ 12.07.2022. 12:51 ] @
Oko 4000 din struje bude račun boravi se nekada po nedelju dana a nekada samo vikendima.

Ušteda bi bila oko 20.000 godišnje.
[ component @ 12.07.2022. 14:09 ] @
4000 uopšte nije malo za povremeno boravljenje.
Ako ne raunamo grejanje/hla]enje, mi za kuću trošimo oko 5000 din, ali tu živimo 24/7 i sve nam je na struju: priprema hrane, sudomašina, pranjem i sušenjem veša, bojler... Jeste da smo gledali da svi aparati budu energetski efikasni, ali ne mogu da verujem da je tako mala razlika.
Pošto beležim sve račune već nekoliko godina (otkako smo uveli struju, a ima na EPS sajtu uvid u poslednjih 12 računa ) vidim da sve više struje trošimo, a struja postaje sve skuplja. Zato se razmišljam o panelima. Ne planiram da vraćam mrežu niti da budem prosumer. Vidim da su sve to mutna posla. Kada budem imao mogućnosti uzeću neku solarnu elektranu, pa račun koliko god da bude manji neka bude. Dobro mi je što imam brojilo sa skupom i jeftinom strujom, a sukupa je preko dana pa će tada i solarni paneli najviše raditi.
Mi trošimo godišnje oko 10.500 kWh, ali dosta toga ode zimi na grejanje, a tu ne verujem da ću moći da uštedim bez da sam prosumer. Ali bez obzira na to, ne bi da ulazim u dilove sa barabama.
[ bordzija @ 12.07.2022. 14:57 ] @
E al tašta non stop kuva tako da jbg. A i kosi se stalno nešto buši reže alat je često u pogonu. Ima tu i dogrevanja na kvarcnu grejalicu i panel radijator.

Jedan solarni panel i šta bi tu još trebalo neki kontroler? Inverter pa da se vraća struja kada nema nikoga?
[ bordzija @ 12.07.2022. 15:10 ] @
Bajdvej pogledaj koliki ti je limit za zelenu tarifu. Ja dok sam živeo sam, veš mašina 2x nedeljno posle ponoći. Bojler na eko pa još manje. Mašina za sudove 2x nedeljno posle ponoći. Frižider se odleđuje i pere svaka 2 meseca. Ne peglam ništa, kuvam svakih par dana ugl nešto brzo (špageti, kineska mešavina i slično. Dakle svaka 2 dana kuvam. Kafa espreso aparat koji se isključi automatski. Robot usisivač, led rasveta ambijentalnog osvetljenja.

Potrošnja KNAP u zelenoj tarifi. Čim malo pređeš odmah duplo veći račun. U tome je fora.
[ bordzija @ 14.07.2022. 08:38 ] @
Ajde stručnjaci koliko bi koštala dva panela od po 300 vati i inverter tj uređaj za spajanje na el mrežu? Ovde u hr trke menjaju stara brojila za nova digitalna.
[ component @ 14.07.2022. 09:26 ] @
U principu je 1000€ za 1kW. Ti tražiš 600W što bi trebalo da bude oko 600€. Ne znam samo inverter da li ima tako mali u ponudi.
[ bordzija @ 14.07.2022. 11:36 ] @
Vidim da je panel od 300 vati 10.000 din 2 komada 150 evra. Šta je onda ostalih 450 evra?
[ component @ 14.07.2022. 13:13 ] @
10.000 din za 300W je dobra cena. Ja gledam malo kvalitetnije panele. Skuplji su. Razlika je i da li je poli, mono, secen.
U svakom slučaju dodaš na cenu inverter, profile za kačenje, kablove, spojnice i ugradnju.
Ako sam ugrađuješ i povezuješ biće jeftinije. Ako uzmeš sve najnižeg kvaliteta i improvizuješ način kačenja, biće još jeftinije.

Ja kada gledam cenu, gledam onu za "ključ u ruke" i da sve bude malo kvalitetnije. Treba da se postavlja na krov na 5-6 metara visine pa mi ne pada na pamet da sam to radim a ni da se neko često penje na krov da popravlja i ispravlja. Platim 5000€ za 5kW i vidimo se 2050. godine da zamenim za nešto bolje.
[ bordzija @ 14.07.2022. 14:40 ] @
Ne moraš na krov možeš i neku terasu da pokriješ, parking i slično.
[ bordzija @ 14.07.2022. 15:07 ] @
10 panela po 300 vati 800 evra plus kablifikacija i inverter 3kw pa to je nuklearna elektrana bokte! Pokriva inverter uređaje, klime, veš mašine, sudomašine itd.

Niko u proračun ne uzima to da paneli posle samo nekoliko godina gube kapacitet.

Dakle za vikendice par panela 600 vati i inverter još par godina dok ne počnu da menjaju brojila - pun pogodak. Meni bi uštedelo 20-30.000 din godišnje. Puna kapa investicija se vrati prve godine i dalje voziš samo pretplatu.

To bi se onda isplatilo da nekoliko vikendica ima jedno brojilo!


[Ovu poruku je menjao bordzija dana 14.07.2022. u 16:18 GMT+1]
[ component @ 14.07.2022. 23:15 ] @
Paneli ne gube snagu posle nekoliko godina. Gube snagu svake godine. Oko 0,5% do 1% godišnje. Obično proizvođač i daje takvu garanciju, tako da posle 20-tak godina panel radi sa 80% snage.
Sve se to uzima u proračun. Čak i inflacija. Nije isto da li platiš 5000€ unapred pa onda trošiš ili plaćaš svakog meseca po malo. Meni je ROI bio oko 12-15 godina. Ne znam kako si izračunao jednu godinu... ta isplativost nema nigde.
[ bordzija @ 15.07.2022. 00:23 ] @
Pa lepo 20.000 din 2 panela od po 300 vati plus inverter pa to lepo gura brojilo. Toliko plaćamo struju u vikendici plus pretplata.
[ Darko Nedeljković @ 16.07.2022. 09:17 ] @
Citat:
bordzija:
10 panela po 300 vati 800 evra

To su ti verovatno polovni. Nigde u evropi nemas novih panela bez 40 evrocenti sa pdv, znaci 300w je minimum minimuma 120 evra.

Citat:
plus kablifikacija i inverter 3kw pa to je nuklearna elektrana bokte! Pokriva inverter uređaje, klime, veš mašine, sudomašine itd.

Nije to bas tako. Inverter 90% vremena radi na 50% snage ili manje.

Citat:
Dakle za vikendice par panela 600 vati i inverter još par godina dok ne počnu da menjaju brojila - pun pogodak. Meni bi uštedelo 20-30.000 din godišnje.

Ajd jedan dan kad budemo obojica u srbiiji da svratis do mene da pogledas i da ti objasnim neke stvari. Imam 48 panela sve postavljeno po sistemu uradi sam. Ili ovako brzinski - 20.000 do 30.000 znaci oko 4.000kw malo gore dole, da ne cepidlacimo. Da bi godisnje proizveo 4.000kw treba ti elektrana od 4kw. Znaci kupi 12 panela, inverter od 3kw (uporedi cenu sa 6kw, videces da je mala razlika pa ces njega uzeti i tako imati rezervu za jos 12kom kad se potrosnja poveca, a povecace se vremenom). Paneli 12 kom sa prevozom zaokruzi na 1.500, inverter 1.000 i jos ako ne koristis namenske nosace nego pravis nesto svoje sve ostalo uklopis u 500. Dakle 3.000 i sam radis, treba ti neko da ti pomogne oko nosenja i podizanja. Po trenutnim cenama struje isplati se za 10 godina, ako uracunas neminovni rast cena otplatice se za 6.

Citat:
To bi se onda isplatilo da nekoliko vikendica ima jedno brojilo!

Tesko. Pretpostavljam da pricamo o monofaznim brojilima koja guraju do 6kw? Ako predjes preko, mora ti ili iskociti osigurac ili izgoreti brojilo. Tih 6kw je taman za jednu vikendicu, bez da se bahatis.
[ bordzija @ 16.07.2022. 13:33 ] @
Pa ne baš noću se uglavnom koriste samo klime, tv i frižider/hidrofor, led rasveta ne troši ništa. Pričamo o vikendicama ne o vilama sa bazenima. 6 kw i više nego dovoljno. Ja sam jedne zime na oko 0 stepeni grejao 60-70m2 sa 350-400 vati.

Ovde je fora da solarni paneli proizvode u toku dana struju i guraju brojilo a uveče koristiš po jeftinoj tarifi. Po danu ti je free. Kada nema nikoga free se akumulira.
[ Darko Nedeljković @ 17.07.2022. 00:01 ] @
Citat:
Ja sam jedne zime na oko 0 stepeni grejao 60-70m2 sa 350-400 vati.

Nije to nista. Pricaju da je Chuck Norris jednom grejao 100m2 sa sijalicom od 60w.
[ bordzija @ 17.07.2022. 08:07 ] @
Nabaci i ti 45 cm armirane betonske zidove koji su spolja obloženi debelom bunjom, svi otvori pvc stolarija. Ali to sad nije tema već solarni paneli.
[ Darko Nedeljković @ 17.07.2022. 16:10 ] @
Da, nije tema. Sto se teme tice, tu smo sve rekli. Ako planiras ustedeti 20.000-30.000 dinara godisnje treba ti 12 panela a ne 2.
[ Living Light @ 17.07.2022. 16:26 ] @
Darko,
-možda treba dodatno i 5-9 m3 Bukve po ceni od 100 evrića
Čisto, da se porodica ugreje.
(puj, puj puj, -- ne dao nam BOG takve cene i takvo vreme)
[ bordzija @ 17.07.2022. 17:43 ] @
Šta će mi toliko panela za vikendicu ne planiram tamo da živim niti da proizvodim struju. Za grejanje ima šuma okolo suvih grana koliko hoćeš a ostalo ugalj ili inverter klima po potrebi. U suštini se tamo zimi ne boravi retko kad.
[ bordzija @ 17.07.2022. 18:04 ] @
Jel može ovaj inverter da gura u kućnu instalaciju 2-3 panela od po 300 vati?

https://www.kupujemprodajem.co...er-1000w-2000w/oglas/134845843

[ Darko Nedeljković @ 17.07.2022. 18:17 ] @
Ne moze, treba ti on grid inverter.

Najjeftiniji na kupujemprodajem je 120.000 dinara za snagu do 5kw.
Fora je sto na njega ne mozes da nakacis 2-3 panela, nego mora 12, zato sto mu treba ulazni napon od oko 400-500V DC, a jedan panel daje mozda 35V.

Besmisleno je sve manje od toga, cena opreme po kw raste sa smanjenjem snage, tako da bi ti se povecao period otplate sa 10 na 20 ili 30 godina, a to onda niko nece da kupi, pa samim tim niko nece ni da proizvodi. I sta bi ti znacilo da ustedis 3.000-4.000 godisnje, ja se za te pare ne bih peo na krov.

Oprema se uglavnom pravi za N x 12 panela, dakle izbor imas hoces li 12, 24, 36 ili 48. Tebi je 12 optimalan broj za vikendicu.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 17.07.2022. u 19:29 GMT+1]
[ Java Beograd @ 17.07.2022. 18:49 ] @
Ja ne znam, bordžija, šta će ti struja, uopšte?

- Grejanje : bukva
- Hlađenje: plinski frižider
- Osvetljenje: petrolejka
- Punjenje mobilnog, laptopa: 'kumulator
- Ako nešto baš, baš zapne, zatreba: neki omanji, polovni, ispravni agregat, i - to je to!

Šta ti još treba na vikendici? Ništa! Povratak prirodi, uživanje, opuštanje.

Struja iz elektrodistribucije je za *ičkice. Za prave muškarce, tu su petrolejka i bubnjara!

[ bordzija @ 17.07.2022. 21:05 ] @
To i ja kažem ali žena neće ni da čuje, ja bi odavno otkazao struju, instalirao neki osnovni solarni komplet za struju i toplu vodu, kišnica u bazen, kuvanje drva plin i aj ćaos. Koji će ti uostalom? Led tv troši 17 vati to ti je dovoljno uveče i jedna dve noćne lampe.
[ bordzija @ 17.07.2022. 21:13 ] @
Jel može ovaj? Džabaka su na aliju

[ bordzija @ 17.07.2022. 21:18 ] @
Ovaj je 350 evrosa

[ Darko Nedeljković @ 19.07.2022. 12:33 ] @
Ko bi to mogao znati...
Ja sam svojevremeno kupio neki inverter od kineza i radio fino mesec dana. Onda crko. Kad je snaga u pitanju vole da dopisu jednu nulu stvarnim mogucnostima uredjaja za dugorocni rad.

Inverter od 6kw koji sad koristim tezak je preko 50kg, cisto da znas ako ti stigne neka kutijica od pola kila - baci to, da ne zapalis vikendicu.
[ Living Light @ 19.07.2022. 22:06 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ja ne znam, bordžija, šta će ti struja, uopšte?

- Grejanje : bukva
- Hlađenje: plinski frižider
- Osvetljenje: petrolejka
- Punjenje mobilnog, laptopa: 'kumulator
- Ako nešto baš, baš zapne, zatreba: neki omanji, polovni, ispravni agregat, i - to je to!

Šta ti još treba na vikendici? Ništa! Povratak prirodi, uživanje, opuštanje.

Struja iz elektrodistribucije je za *ičkice. Za prave muškarce, tu su petrolejka i bubnjara!


Ee, Bordži,
-I neka ti je JavaBG rekao!
Tako i treba!

Od izvora 2 putica, idu na dve strane:
https://www.youtube.com/watch?v=Hk_hxwlbZ5Q

Od automata za reciklažu,... kako stici do solarnih panela?
preko tostera, fenova, usisivaca, antenskih skretnica, pojačavača, filtera,
Lidl-ParkSide-muka,
i muka komšinice koju bi da popraviš, ... ali se Ona ne da (jer čita ES-Forum)

A sve to i u SRB i u HR?
Malo li je
[ bordzija @ 20.07.2022. 20:32 ] @
Moj moto je: uz minimalna ulaganja nikakav trošak :D

Ja sam u principu za potpunu izolaciju vikendice tj da bude samoodrživa. Da nema nikakav trošak a da može u njoj lepo da se boravi i uživa. Nekoliko solarnih panela, kišnica i bunar, grejanje ložuckanje, kuvanje plin (trošak)
[ Darko Nedeljković @ 23.07.2022. 20:28 ] @
Ako ne volis trosak onda je mozda bolje da misli presaltas na solarne kolektore. Tu svasta nesto moze da se zbudzi od flasa i limenki i tako resis dva problema jednim udarcem. Razgledaj malo, pun je youtube snimaka i uputstava, mozda ce ti biti interesantno.

Inace, solarni kolektori su mnogo efikasniji od solarnih panela za te namene grejanja vode i prostora.
[ bordzija @ 25.07.2022. 08:50 ] @
Gledao sam to još pre 15 godina sa limenkama mi nije toliko zanimljivo i funkcionalno a kabasto je. Ovo sa par panela i vraćanjem struje mi se čini kao izvrsna kombinacija.

Ovo sve ostalo elektrane i slično su čista glupost i propast.
[ Java Beograd @ 25.07.2022. 09:48 ] @
Limenke - oanko, amaterska zaludna zanimacija.

Ali, pravi solarni kolektori, za grejanje vode, to je već druga priča.
Mislim da 90% domaćinstava u Grčkoj to ima. Naravno, tamo ima i puno sunca, i tople vode i zimi i leti. Zimi za lične potrebe, leti za potrebe ogromne navale turista.

Sad, na našim prostorima (geografskoj širini) zimi nećeš mnogo vode zagrejati, ali se može očekivati da ima dovoljno tople vode u proleće, leto i ranu jesen.

I opet: pare, pare, pare:
- pošto je kolektor, kolika su ulaganja u ugradnju, ulaganja u promenu/doradu instalacije, koliko godina traje, koliko je održavanje + potrošena struja zimi, kad nema sunca.
i to se uporedi sa:
- koliko si uštedeo što ne koristiš električni bojer.
[ bordzija @ 25.07.2022. 19:39 ] @
Ja evo na moru imam drugi komplet po redu za solarnu toplu vodu. Ovaj sada je sa ugradnjom plaćen 8.000 evra. Otprilike smo toliko uštedeli sa prethodnim. Seo sam i izračunao u evro.

Dakle ne isplati se uopšte. Posle 10 godina pneli se raspadnu, instalacija sa krova i tank potpuno istruli.
[ izida @ 04.09.2022. 10:25 ] @
Mala pomoc.
U kuci imamo centralno grejanje i pec na drva/ugalj.
Pec koristi pumpu za vodu,i ona valjda ima snagu 100W ili 100V :-)
E sad,zbog ove situacije sa energentima i dolaskom zime,ako krenu restrikcije ne mozemo da grejemo kucu....

Koliko bi kostao taj jedan solarni panel kome bi uloga bila samo da napaja tu pumpu i nista vise sem toga?
Bez svetla u kuci mozemo,bez TV,takodje,za kuvanje imamo sporet na drva,ali bez toplote u glanoj kuci ne mozemo.
Neka najpovoljnija solucija,samo za tu pumpu.